
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy zaliczone i zaliczane w przyszłości przez Spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (Linii do paletyzacji butelek) począwszy od 01.01.2022 r. w stosunku do nabytych bądź wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być do końca 2026 r. objęte ulgą na robotyzację i stanowiły, stanowią oraz stanowić będę koszty robotyzacji (tj. koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację) - jest prawidłowe;
- czy wydatki na nabycie Linii do paletyzacji butelek stanowiły, stanowię i stanowić będą koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT- jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 grudnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skorzystania z tzw. „ulgi na robotyzację”.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 19 lutego 2025 r. (data wpływu 24 lutego 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca" lub „Spółka") zajmuje się produkcją akcesoriów dla niemowląt w tym w zakresie karmienia, opieki, pielęgnacji, zabawy i bezpieczeństwa (dalej jako: „Produkty"), tj. prowadzi działalność gospodarczą, w szczególności w następującym zakresie:
a)produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych;
b)poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informatycznych;
c)handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi;
d)handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi;
e)badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (dalej jako: „Ustawa CIT"). Spółka zajmuje się m.in. opracowywaniem nowych, twórczych rozwiązań w branży produkcji akcesoriów dla dzieci i niemowląt.
W celu opracowania nowych oraz rozwoju obecnych Produktów Spółka prowadzi zaawansowane badania naukowe i prace rozwojowe we własnym zakresie, ale nabywa również usługi, opracowania eksperckie od podmiotów trzecich, w tym zagranicznych.
Wnioskodawca prowadzi następujące badania naukowe i prace rozwojowe:
a)badanie mechanizmu ssania i opracowanie prototypu smoczka fizjologicznego/dynamicznego/ uspokajającego (dalej: „Technologia T1");
b)badanie właściwości silikonu w kontekście opracowania prototypu smoczka dwukomponentowego - wtrysk silikonu (LSR) (dalej: „Technologia T2");
c)badanie zgrzewania ultradźwiękowego cienkościennych małych detali z niemigrującego tworzywa sztucznego, których połączenie przenosi wysokie naprężenia mechaniczne (dalej: „Technologia T3");
d)badanie aktywacji powierzchniowej detali wykonanych z tworzyw sztucznych wraz z doborem farb i metod ich nanoszenia (dalej: „Technologia T4");
e)badanie procesu wtrysku oraz właściwości tworzyw sztucznych wtryskiwanych z nietypowymi dodatkami oraz tworzyw biodegradowalnych o wysokiej odporności temperaturowej (dalej: „Technologia T5");
f)badanie rozwoju sensomotorycznego dzieci oraz opracowanie konstrukcji wraz z parametrami sensorycznymi zabawek i innych produktów dla dzieci, wpływających na ich prawidłowy rozwój (dalej: „Technologia T6").
Celem automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, a tym samym znaczącej poprawy zdolności produkcyjnych, a także konkurencyjności na rynku, Spółka nabyła fabrycznie nowe roboty przemysłowe wraz z maszynami i urządzeniami peryferyjnymi w postaci w pełni zrobotyzowanej zautomatyzowanej linii do paletyzacji (dalej: „Linia do paletyzacji butelek" lub „Robot przemysłowy", „Roboty przemysłowe").
Spółka w dniu (…) 2021 r. zawarła umowę na przygotowanie zrobotyzowanej zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek (dalej: „Umowa").
Zgodnie z § 1 ust. 4 Umowy strony uzgodniły, że odbiór FAT (ang. Factory Acceptance Test - fabryczny test odbioru, odbiór wewnętrzny w siedzibie dostawcy) nastąpi w ciągu 16 tygodni od dnia dokonania zaliczek określonych w § 2 ust. 5 pkt a, zaś termin odbioru SAT (ang. Site Acceptance Test - test odbioru końcowego, odbiór zewnętrzny w miejscu dostawy określonym w Umowie) nastąpi w ciągu 7 tygodni od dnia odbioru FAT. Specyfikacja dla zrobotyzowanej zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek została wskazana w Załączniku nr 1 do Umowy - Specyfikacja Wymagań Funkcjonalnych FRSv1.
Wydatki na robotyzację w Spółce obejmowały koszty nabycia:
a)fabrycznie nowych środków trwałych składających się na Linię do paletyzacji butelek, w tym ich dostarczenie i montaż;
b)systemów informatycznych integralnych z cyklem produkcyjnym Spółki pozwalającym na uruchomienie i zautomatyzowanie Linii do paletyzacji butelek;
c)usług szkoleniowych dotyczących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych składających się na Linię do paletyzacji butelek.
W wyniku zawarcia i wykonania Umowy Wnioskodawca nabył jeden fabrycznie nowy Robot przemysłowy - automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy, stacjonarny, o sześciu stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych, który wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania i są połączone z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów.
System teleinformatyczny w przypadku Wnioskodawcy składa się z panelu operatorskiego systemu zarządzania i planowania produkcji, który jest zintegrowany z maszyną mechanicznie, poprzez zasilanie oraz połączony siecią teleinformatyczną maszyny z siecią teleinformatyczną systemu zarządzania i planowania produkcji - Systemem (oprogramowaniem) Y.
System Y. jest systemem do planowania i zarządzania produkcją, który pozwala na jej efektywne zarządzanie, w tym zarządzanie recepturami i marszrutami produkcyjnymi, oraz kontrolę gniazd i maszyn produkcyjnych. Umożliwia także zarządzanie partiami surowców oraz pozwala na planowanie produkcji, a także jej harmonogramowanie krótko- i długoterminowe.
Integracja z modułem Logistyka i Sprzedaż oraz generowanie przez moduł Produkcja dokumentów dyspozycji wydania z magazynu na potrzeby produkcji pozwalają na zachowanie pełnej kontroli. Jednocześnie system pozwala na tworzenie, kontrolę i modyfikację harmonogramu produkcji z dokładnością do działów, gniazd produkcyjnych oraz maszyn.
Całość systemu teleinformatycznego stanowi zestaw urządzeń funkcjonalnie połączonych o budowie: odbiornik/nadajnik - sieć teleinformatyczna - urządzenie odbiornik/nadajnik. Powstały system teleinformatyczny pozwala operatorowi, po włączeniu maszyny/linii/robota, na zalogowanie się do systemu zarządzania i planowania produkcji w celu uzyskania informacji o zleceniu produkcyjnym. Dodatkowo, operator poprzez panel operatorski systemu zarządzania i planowania produkcją rozlicza czas pracy oraz ilość wyprodukowanych produktów przez opisywaną Linię do paletyzacji butelek.
Wskazać należy, za N. Grzenkowicz, J. Kowalczyk, A. Kusak, Z. Podgórski, M. Ambroziak, iż przyjmuje się, że cyklem produkcyjnym jest czas trwania procesu produkcyjnego, a podstawowym przedmiotem wyznaczania cyklu produkcyjnego jest wyrób gotowy, natomiast podstawą pomiaru jest czas kalendarzowy. Przebieg cyklu produkcyjnego może być odmienny w różnych przedsiębiorstwach ze względu na specyfikę realizowanej w nich produkcji.
Rozpoczęcie cyklu produkcyjnego następuje w momencie pobrania materiałów z magazynu i wprowadzenia ich do produkcji, zaś jego zakończenie następuje z chwilą przyjęcia wyrobu gotowego do magazynu wyrobów gotowych. Jest to więc okres, w którym materiały przechodząc przez kolejne etapy procesu produkcyjnego ulegają przetworzeniu na gotowe wyroby (N. Grzenkowicz, J. Kowalczyk, A. Kusak, Z. Podgórski, M. Ambroziak, „Podstawy funkcjonowania przedsiębiorstw", WZ UW, Warszawa 2008, s. 89).
U Wnioskodawcy, cykl produkcyjny rozpoczyna się w momencie wystawienia zlecenia i pobrania z magazynu tzw. surowca do produkcji wyrobu gotowego (przykładowe surowce: granulat, półprodukty do montażu wyrobu gotowego, półprodukty do dalszego przetworzenia w celu wytworzenia wyrobu gotowego).
Surowiec transportowany jest na właściwy wydział produkcji, gdzie w kolejnych etapach procesu produkcyjnego ulega przetworzeniu na wyrób gotowy. Etapy procesu produkcyjnego mogą odbywać się na jednym, dwóch lub trzech wydziałach produkcyjnych w zależności od potrzeby (wydziały produkcyjne: Wydział Wtrysku, Wydział Druku i Zdobienia, Wydział Konfekcjonowania).
Surowiec, który zostanie poddany wszystkim procesom produkcyjnym staje się wyrobem gotowym i na podstawie wystawionego zlecenia zostaje przyjęty na Magazyn Wyrobów Gotowych, gdzie oczekuje na dostawę do Klienta. Operatorzy w cyklu produkcyjnym odpowiadają za przemieszczanie surowców, półproduktów lub produktów gotowych między procesami produkcyjnymi będącymi częścią cyklu produkcyjnego.
Cykl produkcyjny w którym udział bierze Linia do paletyzacji butelek rozpoczyna się więc w momencie wystawienia zlecenia i pobrania z magazynu tzw. surowca (granulatu) do produkcji wyrobu gotowego. Surowiec trafia na Wydział Produkcji, gdzie poddawany jest procesom przetwórczym, które są nierozłącznymi etapami cyklu produkcyjnego. Cykl produkcyjny składa się z następujących etapów produkcyjnych:
I.Proces formowania wtryskowo-rozdmuchowego butelek
Proces realizowany jest przez maszynę wtryskowo-rozdmuchową. Surowcem wejściowym do procesu jest granulat, a produktem rozformowana butelka (bez nakrętki, smoczka i kapsla). Gotowa butelka podawana jest grawitacyjnie z maszyny do zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek.
II.Odbiór i paletyzacja butelek z procesu formowania
Proces realizowany jest w ścisłej współpracy (wymiana sygnałów sterowania i bezpieczeństwa) z procesem formowania wtryskowo-rozdmuchowego. Maszyna wtryskowo-rozdmuchowa uwalnia butelki, które grawitacyjnie opadają na manipulator systemu paletyzacji. Manipulator odkłada butelki na transporter, który dostarcza je do głównej części zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek.
Butelki paletyzowane są w sposób automatyczny, tzn. butelki odkładane są na palety, które podawane są w sposób automatyczny z podajnika palet, oraz przekładane są przekładkami, które pobierane są automatycznie przez Robota przemysłowego z zasobnika przekładek. Gotowe palety z butelkami wyjeżdżają do strefy odbioru butelek, gdzie zabierane są przez operatora wózkiem paletowym.
III.Proces zdobienia butelek
Proces zdobienia butelek realizowany jest przy użyciu dwóch technik zdobienia: tampodruku i sitodruku. Obydwie techniki zdobienia są zintegrowane w cyklu produkcyjnym podatnika. Butelki dostarczane są do maszyn wózkiem paletowym przez operatora z wcześniejszego procesu produkcyjnego będącego częścią cyklu produkcyjnego. Butelki wykładane są na transporter doprowadzający do maszyny i odbierane są przez operatora z transportera wyprowadzającego z maszyny. Pobór, pozycjonowanie i druk odbywają się w sposób zautomatyzowany. Tampodruk to technika druku wklęsłego. Polega ona na pobraniu farby z matrycy drukowej za pomocą stempla (tamponu) i odbicie farby (grafiki) na powierzchni produktu. Sitodruk to technika druku polegająca na przeciśnięciu farby przez siatkę naciągniętą na ramę, na której znajduje się powierzchnia nieprzepuszczająca farbę oraz powierzchnia przepuszczająca farbę (grafika).
IV.Proces konfekcjonowania butelek
Proces konfekcjonowania butelek, to proces montażu butelki z częściami składowymi takimi jak, np. nakrętka, smoczek do karmienia, kapsel, dysk, opakowanie. Aktualnie jest to proces ręczny. W przyszłości planowane jest wprowadzenie zautomatyzowanej linii do montażu butelek. Butelki dostarczane będą do maszyny na paletach, z których zostaną automatycznie pobrane przez manipulator oraz zmontowane na zautomatyzowanej linii do montażu butelek. Zautomatyzowana linia do montażu butelek będzie konfekcjonowała butelki wraz ze wszystkim jej składowymi bez procesu pakowania w karton.
V.Wytworzenie produktu gotowego
Produkt gotowy jest w momencie, kiedy produkt poddany był wszystkim ww. procesom oraz został spakowany w opakowanie jednostkowe oraz opakowanie zbiorcze i wysłany do Magazynu Wyrobów Gotowych.
Z Robotem przemysłowym - automatycznie sterowanym, programowalnym, wielozadaniowym, stacjonarnym, o sześciu stopniach swobody, posiadającym właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych, który wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania i jest połączony z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - powiązany funkcjonalnie maszyny i urządzenia peryferyjne wykorzystywane przez Wnioskodawcę w cyklu produkcyjnym. Wśród nich wyróżnić można:
a)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu, którą jest dodatkowa oś robota, która jest jednocześnie urządzeniem peryferyjnym funkcjonalnie połączonym. Na dodatkowej osi umieszczony jest Robot przemysłowy paletyzujący butelki. Oś została zastosowana w celu zwiększenia efektywności pracy Linii do paletyzacji butelek i możliwości paletyzacji z większą ilością warstw, co zwiększa wysokość palety.
b)pozycjonery jedno- i wieloosiowym, które są platformą Robota przemysłowego będącą częścią jednostki liniowej zwiększającej swobodę ruchu Robota przemysłowego.
c)stację automatycznego ładowania, której zadaniem jest pobranie butelek z maszyny wtryskowo- rozdmuchowej przez manipulator odbierający butelki. Manipulator odbiera 4 lub 5 butelek i odkłada na transporter przekazujący/transportujący butelki do gniazda pozycjonującego butelki i Robota przemysłowego.
d)stacją załadowczą jest gniazdo pozycjonujące butelki do pobrania przez Robota przemysłowego. Gniazdo pozycjonujące wykonane zostało w taki sposób, aby nie wymagało przezbrojenia przez operatora. Zmiana programu na panelu HMI spowoduje wywołanie odpowiedniej pozycji serwonapędu ustawiającego bandę ruchomą względem bandy stałej. W ten sposób butelki o różnej średnicy są precyzyjnie prowadzone. Jednocześnie stacją załadowczo-odbiorczą jest przenośnik paletowy podzielony na trzy sekcje. Pierwsza sekcja służy do wprowadzania palety, gdzie operator dostarcza pustą paletę, a linia automatycznie wprowadza paletę do strefy paletyzacji w odpowiednim momencie, co zwiększa autonomię pracy linii. Drugi obszar, obszar paletyzacji, gdzie paleta po wprowadzeniu w strefę pozycjonowana jest w odpowiednim miejscu i układane są na niej butelki z przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami butelek. Trzeci obszar, gdzie paleta jest wyprowadzana automatycznie po zakończeniu paletyzacji i czeka na odbiór przez operatora bez zatrzymywania procesu paletyzacji, co zwiększa autonomię pracy Linii do paletyzacji butelek.
e)efektory końcowe do interakcji Robotów przemysłowych z otoczeniem służące w szczególności do handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia, montażu i nacinania, ładowania i rozładowania, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów, w postaci transportera (na schemacie główny przenośnik, w FRS również przenośnik płytkowy) przekazującego butelki do procesu paletyzacji. Transporter wyposażony jest w dodatkową pętlę buforowania (na schemacie pętla buforowa) butelek w przypadku takiej konieczności przed przekazaniem ich do gniazda pozycjonującego butelki i Robota przemysłowego. Jednocześnie urządzeniem funkcjonalnie połączonym będącym efektorem końcowym służącym do handlingu i manipulacji jest chwytak do butelek. W celu zwiększenia autonomii pracy linii, chwytak został wykonany w taki sposób, aby przezbrojenie było automatyczne oraz aby chwytak pobierał przekładki rozdzielające paletyzowane warstwy butelek z magazynu przekładek. Operator wybiera odpowiedni program/recepturę, a chwytak dostosowuje się do pracy dzięki swojej budowie.
Ponadto Wnioskodawca nabył fabrycznie nowe maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy funkcjonalnie związane z Robotem przemysłowym, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z Robotem przemysłowym, w szczególności:
a)czujniki w postaci czujników krańcowych, indukcyjnych, retrorefleksyjnych, pozycji siłowników, fotoelektrycznych, czujnika odległości oraz czujników monitorujących poprawne wprowadzenie butelek do gniazda pozycjonującego,
b)programowalny sterownik cyfrowy PLC,
c)przekaźniki, w tym: przewody, kable zasilające, kable przekaźnikowe, wyłączniki bezpieczeństwa, programowalny przekaźnik bezpieczeństwa oraz przekaźniki i styczniki w szafie elektrycznej.
d)zamki bezpieczeństwa w postaci systemu zabezpieczania zaworów i włączników głównych,
e)bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony): modułowe systemy z paneli siatkowych w tym przypadku będące certyfikowanym wygrodzeniem siatkowym przeznaczonym do zastosowań zrobotyzowanych,
f)optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe) to w przypadku zrobotyzowanej, zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek, kurtyna bezpieczeństwa, która pozwala na wyprowadzenie palety z butelkami bez zatrzymania Linii do paletyzacji butelek (spowalnia Robota przemysłowego po przecięciu pierwszej kurtyny i zatrzymuje przy przecięciu drugiej kurtyny).
Robot przemysłowy Wnioskodawcy współpracuje z maszynami, urządzeniami lub systemami służącymi zdalnemu zarządzaniu, diagnozowaniu, serwisowaniu Robota przemysłowego w szczególności z czujnikami i kamerami, w przypadku których:
a)jako system do zdalnego zarządzania wykorzystywany jest sterownik PLC oraz moduł zdalnego dostępu w celu połączenia z Linią do paletyzacji butelek i zarządzania z miejsca innego w stosunku do miejsca instalacji Linii do paletyzacji butelek.
b)jako system do diagnozowania służy panel operatorski z ekranem diagnostycznym z trzema dedykowanymi poziomami logowania dla operatora, technologa oraz serwisu
c)jako system do monitorowania służy system dźwiękowy i wizyjny zgłaszania awarii poprzez świetlną kolumnę sygnalizacyjną
d)jako system do serwisowania służy programator Robota przemysłowego z dotykowym kolorowym wyświetlaczem;
Należy wskazać, że panel operatorski wraz z programatorem Robota przemysłowego stosowany przy Robocie przemysłowym w Spółce jest jednocześnie urządzeniem do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną.
Jednocześnie Wnioskodawca nabył wartości niematerialne i prawne niezbędne do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania posiadanego Robota przemysłowego oraz pozostałych wymienionych powyżej maszyn, urządzeń i systemów oraz usługi szkoleniowe.
Również, w celu właściwego wykorzystania możliwości udostępnionych w wyniku nabycia Robota przemysłowego Wnioskodawca nabył usługi szkoleniowe dotyczące Robota przemysłowego oraz środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych wyżej wymienionych. Zgodnie z Umową w związku z nabyciem Linii do paletyzacji butelek Wnioskodawca otrzymał faktury:
a)ZAL/…/2021 (I transza) na kwotę … zł netto (… zł brutto);
b)ZAL/…/2021 (II transza) na kwotę … zł netto (… zł brutto);
c)ZAL/…/2021 (III transza) na kwotę … zł netto (… zł brutto);
d)ZAL/…/2021 (IV transza) na kwotę … netto (… zł brutto);
e)ZAL/…/2022 (V zaliczka) na kwotę … netto (… zł brutto);
f)ZK/…/2022 na kwotę … zł netto (… zł brutto).
obejmujące kwotami całość należności wskazanej w Umowie. Wnioskodawca ocenia, że wszystkie koszty objęte Umową stanowią koszty robotyzacji. Wnioskodawca początkowo błędnie zakwalifikował Linię do paletyzacji pod symbolem KŚT 808, jednakże w trakcie dokonywania amortyzacji dokonał korekty amortyzacji środków trwałych kwalifikując Linię do paletyzacji pod symbolem KŚT 493.
Podsumowując, Wnioskodawca:
a)nie posiada statusu centrum badawczo - rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
b)nie prowadzi badań podstawowych, zdefiniowanych w art. 4a pkt 27 lit. a Ustawy CIT;
c)działalność jego jest m.in. działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace o charakterze rozwojowym, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
d)podjęta przez niego działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;
e)nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
f)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje nowe lub ulepszone Produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących;
g)prowadzi księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości i na podstawie tych ksiąg, ustala dochód do opodatkowania.
W kontekście powyższego, Wnioskodawca powziął wątpliwości (wskazane szczegółowo w zakresie pytań do stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) odnośnie do tego, czy może on zakwalifikować ponoszone przez siebie koszty, jako koszty na robotyzację w rozumieniu art. 38eb Ustawy CIT i odliczyć (oraz odliczać w przyszłości) ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Ad 1. W latach podatkowych w których A. zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, A. osiągnął i osiągnie dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych.
Ad 2. Wskazane w treści wniosku koszty nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad 3 Nabycie Robotów oraz Urządzeń Peryferyjnych nastąpiło w chwili odbioru protokołu SAT (§ 3 pkt 15 umowy z dnia (…) 2021), tj. w dniu (…) 2022 r.
Ad 4 Roboty przemysłowe (Linia do paletyzacji butelek) zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu lutym 2022 r. Amortyzacja podatkowa Robotów przemysłowych rozpoczęła się w miesiącu marcu 2022 r.
Ad 5 Odpisy amortyzacyjne od Robotów (Linii do paletyzacji butelek) A. rozlicza i będzie rozliczał jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad 6 Robot przemysłowy, o którym mowa we wniosku, tj. opisany w Ad 9 poniżej, wypełnia definicję urządzeń wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad 7 Urządzenia peryferyjne i maszyny o których mowa we wniosku, w stosunku do których A. zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, zaliczane są do kategorii wymienionej w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. A. zalicza do nich:
- jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu, którą jest dodatkowa oś robota, będąca jednocześnie urządzeniem peryferyjnym funkcjonalnie połączonym. Na dodatkowej osi umieszczony jest Robot przemysłowy paletyzujący butelki. Oś została zastosowana w celu zwiększenia efektywności pracy Linii do paletyzacji butelek i możliwości paletyzacji z większą ilością warstw, co zwiększa wysokość palety.
- pozycjonery jedno- i wieloosiowe, które są platformą Robota przemysłowego będącego częścią jednostki liniowej zwiększającej swobodę ruchu Robota przemysłowego;
- stację automatycznego ładowania, której zadaniem jest pobranie butelek z maszyny wtryskowo- rozdmuchowej przez manipulator odbierający butelki. Manipulator odbiera cztery lub pięć butelek i odkłada na transporter przekazujący/transportujący butelki do gniazda;
- stację załadowczą lub odbiorczą, którą jest gniazdo pozycjonujące butelki do pobrania przez Robota przemysłowego. Gniazdo pozycjonujące wykonane zostało w taki sposób, aby nie wymagało przezbrojenia przez operatora. Zmiana programu na panelu HMI spowoduje wywołanie odpowiedniej pozycji serwonapędu ustawiającego bandę ruchomą względem bandy stałej. W ten sposób butelki o różnej średnicy są precyzyjnie prowadzone.
Jednocześnie stacją załadowczo-odbiorczą jest przenośnik paletowy podzielony na trzy sekcje. Pierwsza sekcja służy do wprowadzania palety, gdzie operator dostarcza pustą paletę, a linia automatycznie wprowadza paletę do strefy paletyzacji w odpowiednim momencie, co zwiększa autonomię pracy linii. Drugi obszar, obszar paletyzacji, gdzie paleta po wprowadzeniu w strefę pozycjonowana jest w odpowiednim miejscu i układane są na niej butelki z przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami butelek. Trzeci obszar, gdzie paleta jest wyprowadzana automatycznie po zakończeniu paletyzacji i czeka na odbiór przez operatora bez zatrzymywania procesu paletyzacji, co zwiększa autonomię pracy Linii do paletyzacji butelek;
- efektory końcowe do interakcji Robota przemysłowego z otoczeniem służące w szczególności do handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia, montażu i nacinania, ładowania i rozładowania, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów, w postaci transportera przekazującego butelki do procesu paletyzacji. Transporter wyposażony jest w dodatkową pętlę buforowania butelek. Jednocześnie efektorem końcowym służącym do handlingu i manipulacji jest chwytak do butelek. W celu zwiększenia autonomii pracy Linii do paletyzacji butelek chwytak ten został wykonany w taki sposób, aby przezbrojenie było automatyczne oraz aby chwytak ten pobierał również przekładki rozdzielające paletyzowane warstwy butelek z magazynu przekładek. Operator wybiera odpowiedni program, a chwytak dostosowuje się do pracy dzięki swojej budowie.
Ad 8.
W skład Linii do paletyzacji butelek wchodzą:
1.fabrycznie nowy robot przemysłowy (…) określony w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej trzech stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych oraz spełniającą łącznie następujące warunki:
a)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
b)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
c)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
d)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
2.maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane [określone w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych]. Nie są one elementami robotów przemysłowych wskazanych w pkt. 1 powyżej. Do maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych Spółka zalicza:
- jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu, którą jest dodatkowa oś robota, będąca jednocześnie urządzeniem peryferyjnym funkcjonalnie połączonym. Na dodatkowej osi umieszczony jest Robot przemysłowy paletyzujący butelki. Oś została zastosowana w celu zwiększenia efektywności pracy Linii do paletyzacji butelek i możliwości paletyzacji z większą ilością warstw, co zwiększa wysokość palety;
- pozycjonery jedno- i wieloosiowe, które są platformą Robota przemysłowego będącego częścią jednostki liniowej zwiększającej swobodę ruchu Robota przemysłowego;
- stację automatycznego ładowania, której zadaniem jest pobranie butelek z maszyny wtryskowo- rozdmuchowej przez manipulator odbierający butelki. Manipulator odbiera cztery lub pięć butelek i odkłada na transporter przekazujący/transportujący butelki do gniazda;
- stację załadowczą lub odbiorczą, którą jest gniazdo pozycjonujące butelki do pobrania przez Robota przemysłowego. Gniazdo pozycjonujące wykonane zostało w taki sposób, aby nie wymagało przezbrojenia przez operatora. Zmiana programu na panelu HMI spowoduje wywołanie odpowiedniej pozycji serwonapędu ustawiającego bandę ruchomą względem bandy stałej. W ten sposób butelki o różnej średnicy są precyzyjnie prowadzone. Jednocześnie stacją załadowczo-odbiorczą jest przenośnik paletowy podzielony na trzy sekcje. Pierwsza sekcja służy do wprowadzania palety, gdzie operator dostarcza pustą paletę, a linia automatycznie wprowadza paletę do strefy paletyzacji w odpowiednim momencie, co zwiększa autonomię pracy linii. Drugi obszar, obszar paletyzacji, gdzie paleta po wprowadzeniu w strefę pozycjonowana jest w odpowiednim miejscu i układane są na niej butelki z przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami butelek. Trzeci obszar, gdzie paleta jest wyprowadzana automatycznie po zakończeniu paletyzacji i czeka na odbiór przez operatora bez zatrzymywania procesu paletyzacji, co zwiększa autonomię pracy Linii do paletyzacji butelek;
- efektory końcowe do interakcji Robota przemysłowego z otoczeniem służące w szczególności do handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia, montażu i nacinania, ładowania i rozładowania, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów, w postaci transportera przekazującego butelki do procesu paletyzacji. Transporter wyposażony jest w dodatkową pętlę buforowania butelek. Jednocześnie efektorem końcowym służącym do handlingu i manipulacji jest chwytak do butelek. W celu zwiększenia autonomii pracy Linii do paletyzacji butelek chwytak ten został wykonany w taki sposób, aby przezbrojenie było automatyczne oraz aby chwytak ten pobierał również przekładki rozdzielające paletyzowane warstwy butelek z magazynu przekładek. Operator wybiera odpowiedni program, a chwytak dostosowuje się do pracy dzięki swojej budowie.
3.maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z robotami przemysłowymi, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe) (określonych w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), tj.:
- czujniki w postaci czujników krańcowych, indukcyjnych, retrorefleksyjnych, pozycji siłowników, fotoelektrycznych, czujnika odległości oraz czujników monitorujących poprawne wprowadzenie butelek do gniazda pozycjonującego;
- sterowniki w tym sterownik PLC;
- przekaźniki, w tym: przewody, kable zasilające, kable przekaźnikowe, wyłączniki bezpieczeństwa, programowalny przekaźnik bezpieczeństwa oraz przekaźniki i styczniki w szafie elektrycznej;
- zamki bezpieczeństwa (ogrodzenia, osłony), modułowe systemy z paneli siatkowych w tym przypadku będące certyfikowanym wygrodzeniem siatkowym przeznaczonym do zastosowań zrobotyzowanych;
- bariery fizyczne (w tym obudowy maszyny ze szkła hartowanego, uwzględniające oświetlenie antyrefleksyjne, pokrycie dachowe, klapy bezpieczeństwa wraz z czujnikiem, odgradzające strefę pracy operatora od pozostałych układów);
- optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe);
4.maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer (określonych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), tj.:
- maszyny i urządzenia lub systemy służące zdalnemu zarządzaniu - w tym celu wykorzystywany jest sterownik PLC oraz moduł zdalnego dostępu w celu połączenia z Linią do paletyzacji butelek i zarządzania z miejsca innego w stosunku do miejsca instalacji Linii do paletyzacji butelek;
- maszyny i urządzenia lub systemy służące diagnozowaniu - panel operatorski z ekranem diagnostycznym z trzema dedykowanymi poziomami logowania dla operatora, technologa oraz serwisu;
- maszyny i urządzenia lub systemy służące monitorowaniu - system dźwiękowy i wizyjny zgłaszania awarii poprzez świetlną kolumnę sygnalizacyjną;
- maszyny i urządzenia lub systemy służące do serwisowania robotów przemysłowych - programator Robota przemysłowego z dotykowym kolorowym wyświetlaczem;
5.urządzenia do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych (określone w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) - panel operatorski.
Ad 9. Jeden fabrycznie nowy robot przemysłowy (…) stanowi automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną maszynę, o co najmniej trzech stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych oraz spełniającą łącznie następujące warunki:
a)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
b)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
c)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
d)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Ad 10. Nabyte wartości niematerialne i prawne, których dotyczy wniosek, są niezbędne do poprawnego uruchomienia, działania i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad 11. Dokument nabycia, tj. umowa z dnia (…) 2021 r. zawiera informację, że nabyciu podlega „robot przemysłowy", co wynika z Załącznika nr 1 (FRS - Functional Requirements Specification v.3.) do wyżej wymienionej umowy.
Ad 12. Koszty montażu i uruchomienia Robota przemysłowego oraz innych środków trwałych (Linii do paletyzacji butelek) poniesione zostały przed dniem przekazania ich do używania.
Koszty montażu i uruchomienia Robota przemysłowego oraz innych środków trwałych (Linii do paletyzacji butelek) nie zostały wyszczególnione w odrębnej fakturze i zostały zawarte w cenie nabycia Linii do paletyzacji butelek.
Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
W związku z tym, pomimo braku wyodrębnienia tych kosztów w odrębnej fakturze, powiększyły one wartość początkową Robota przemysłowego oraz innych środków trwałych (Linii do paletyzacji butelek) w ramach ceny nabycia.
Ad 13. Wskazany we wniosku automatyczny robot przyczyni się do zwiększenia produktywności i konkurencyjności na rynku, zabezpieczenia przed ewentualnymi brakami kadrowymi, a tym samym do zagwarantowania płynności procesu produkcyjnego. Automatyczny robot pozwala na prowadzenie ciągłego i stabilnego procesu produkcyjnego w trybie pracy 24 h na dobę z wykorzystaniem jedynie ograniczonej liczby pracowników i przy zachowaniu wysokiej powtarzalności i stabilności jakości produkcji. Pozwala to na bycie konkurencyjnym cenowo oraz na szybkie reagowanie na zamówienia klientów.
Ad 14. Roboty przemysłowe (Linia do paletyzacji butelek), o których mowa we wniosku, czy też poszczególne maszyny/urządzenia wchodzące w jej skład, nie zostały nabyte w ramach leasingu.
Ad 15. A. nie kwalifikuje wpłaconych zaliczek jako kosztów uzyskania przychodu, faktura końcowa również nie jest kwalifikowana jako koszty uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodu A. kwalifikuje odpisy amortyzacyjne od wartości przyjętego środka trwałego.
W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca przeformułował pytanie nr 2.
Pytania
1)Czy w świetle zaistniałego stanu faktycznego i zaprezentowanego zdarzenia przyszłego zaliczone i zaliczane w przyszłości przez Spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (Linii do paletyzacji butelek) począwszy od 01.01.2022 r. w stosunku do nabytych bądź wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być do końca 2026 r. objęte ulgą na robotyzację i stanowiły, stanowią oraz stanowić będę koszty robotyzacji (tj. koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację)?
2)Czy w świetle zaistniałego stanu faktycznego i zaprezentowanego zdarzenia przyszłego wydatki na nabycie Linii do paletyzacji butelek stanowiły, stanowię i stanowić będą koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT?"
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, zaliczone oraz zaliczane przez Spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych począwszy od 1.01.2022 r. w stosunku do nabytych bądź wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być do końca 2026 r. objęte ulgą na robotyzację i stanowiły, stanowią i stanowić będą koszty robotyzacji w rozumieniu art. 38eb Ustawy CIT (tj. koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację).
Zgodnie z art. 16a Ustawy CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Natomiast zgodnie z art. 38eb ust. 1 Ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50 % kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zatem, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi na robotyzację musi spełnić następujące warunki:
1)podatnik musi uzyskiwać przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2)podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów przyporządkowane do źródła przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych;
3)podatnik musi zidentyfikować wśród ww. kosztów uzyskania przychodów koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym na robotyzację, a więc koszty spełniające definicję określoną w art. 38eb ust. 2 Ustawy CIT.
W konsekwencji kosztami na robotyzację będą wyłącznie koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, a więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT. Zgodnie z ugruntowaną linią interpretacyjną, podatnik, oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Podstawę obliczenia ulgi stanowią koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w jednym i tym samym roku podatkowym. Do obliczenia kwoty ulgi nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodów innych niż poniesione na robotyzację.
Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W razie zwrotu takich kosztów podatnik będzie obowiązany w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym koszty zostały mu zwrócone, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę.
Regulacje dotyczące ulgi na robotyzację zawierają definicje, które zakreślają zakres wydatków kwalifikowanych jako koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację.
Spółka będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, które zakwalifikowane będą w rachunku podatku dochodowego od osób prawnych CIT jako przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Poniesione wydatki będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (tj. Robot przemysłowy został przyjęty do użytkowania w Spółce jako środek trwały) a następnie będą wykorzystywane bezpośrednio w produkcji wyrobów gotowych, a więc do prowadzenia podstawowej działalności Spółki).
Poniżej wskazane zostały wydatki określone jako koszty poniesione na robotyzację.
I tak, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację zgodnie z art. 38eb ust. 2 Ustawy o CIT uznaje się:
1)koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych,
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych
c)maszyn oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe);
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)opłaty dokonywane w ramach umowy leasingu finansowego, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Podkreślenia wymaga to, że ulga na robotyzację dotyczy w swej istocie jedynie fabrycznie nowych robotów przemysłowych i urządzeń, maszyn z nimi związanych. Oznacza to, że ulgą na robotyzację nie są objęte używane (inne niż fabrycznie nowe) roboty przemysłowe, maszyny i urządzenia.
Wskazać należy, że robotem przemysłowym w rozumieniu art. 38eb ust. 3 Ustawy CIT jest automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
a)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
b)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
c)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
d)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Z kolei, zgodnie z ust. 4 omawianego przepisu, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;
3)tory jezdne
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Powyższe potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.129.2022.2.AW.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy wydatki na nabycie Linii do paletyzacji butelek stanowiły, stanowią i będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT. Zgodnie z art.38eb ust. 1 Ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy CIT, kwotę stanowiącą 50 % kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zatem aby podatnik mógł skorzystać z ulgi na robotyzację musi spełnić następujące warunki:
1)podatnik musi uzyskiwać przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
2)podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów przyporządkowane do źródła przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych;
3)podatnik musi zidentyfikować wśród ww. kosztów uzyskania przychodów koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym na robotyzację, a więc koszty spełniające definicję określoną w art. 38eb ust. 2 Ustawy CIT.
W konsekwencji kosztami na robotyzację będą wyłącznie koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, a więc koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT. Zgodnie z ugruntowaną linią interpretacyjną, podatnik, oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu.
Podstawę obliczenia ulgi stanowią koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację w jednym i tym samym roku podatkowym. Do obliczenia kwoty ulgi nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodów innych niż poniesione na robotyzację.
Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W razie zwrotu takich kosztów podatnik będzie obowiązany w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym koszty zostały mu zwrócone, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę.
Regulacje dotyczące ulgi na robotyzację zawierają definicje, które zakreślają zakres wydatków kwalifikowanych jako koszty uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Spółka będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży Wyrobów gotowych, które zakwalifikowane będą w rachunku podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) jako przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Poniesione wydatki stanowiły, stanowią i będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów, ponieważ zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (tj. Robot przemysłowy został przyjęty do użytkowania w Spółce jako środek trwały).
Poniżej podane zostały wydatki wskazane jako koszty poniesione na robotyzację. I tak, za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację zgodnie z art. 38eb ust. 2 Ustawy CIT uznaje się:
1)koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych,
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych
c)maszyn oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe);
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
1.koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
2.opłaty dokonywane w ramach umowy leasingu finansowego, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Podkreślenia wymaga to, że ulga na robotyzację dotyczy w swej istocie jedynie fabrycznie nowych robotów przemysłowych i urządzeń, maszyn z nimi związanych. Oznacza to, że ulgą na robotyzację nie są objęte używane (inne niż fabrycznie nowe) roboty przemysłowe, maszyny i urządzenia. Wskazać należy, że robotem przemysłowym w rozumieniu art. 38eb ust.3 Ustawy CIT jest automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
a)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
b)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
c)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń
d)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Z kolei, zgodnie z ust. 4 omawianego przepisu, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;
3)tory jezdne
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze łub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Powyższe potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.129.2022.2.AW.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Według art. 38eb ust. 2 updop:
za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1)koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych,
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
W świetle art. 38eb ust. 3 updop:
Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
W myśl art. 38eb ust. 4 updop:
Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;
2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;
3)tory jezdne;
4)słupowysięgniki;
5)obrotniki;
6)nastawniki;
7)stacje czyszczące;
8)stacje automatycznego ładowania;
9)stacje załadowcze lub odbiorcze;
10)złącza kolizyjne;
11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:
a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,
b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.
Stosownie do art. 38eb ust. 5 updop:
Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Zgodnie natomiast z art. 38eb ust. 6 updop:
Podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na podstawie ust. 1.
Art. 38eb ust. 7 updop stanowi zaś, że:
Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
Stosownie do art. 38eb ust. 8 updop:
W zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.
Zgodnie zaś z art. 18d ust. 3k updop:
Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
W myśl art. 18d ust. 5 updop:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Z treści art. 18d ust. 6 updop wynika, że:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Art. 18d ust. 8 updop stanowi, że:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Z powyższych przepisów wynika, że ulga polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów. Ulga została wprowadzona na 5 lat i obejmuje wydatki, które będą poniesione na robotyzację w latach 2022-2026, czyli po raz pierwszy w rozliczeniu za rok 2022. W podatku dochodowym od osób prawnych odliczenie ma zastosowanie do kosztów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, w pierwszej kolejności ustalenia wymaga czy wydatki na nabycie Linii do montażu smoczków będą stanowiły, stanowią i stanowić będą koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka zajmuje się produkcją akcesoriów dla niemowląt w tym w zakresie karmienia, opieki, pielęgnacji, zabawy i bezpieczeństwa. Spółka zajmuje się m.in. opracowywaniem nowych, twórczych rozwiązań w branży produkcji akcesoriów dla dzieci i niemowląt. Celem automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, a tym samym znaczącej poprawy zdolności produkcyjnych, a także konkurencyjności na rynku, Spółka nabyła fabrycznie nowe roboty przemysłowe wraz z maszynami i urządzeniami peryferyjnymi w postaci w pełni zrobotyzowanej zautomatyzowanej linii do paletyzacji (dalej: „Linia do paletyzacji butelek "). Spółka w dniu (…) 2021 r. zawarła umowę na przygotowanie zrobotyzowanej zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek. Specyfikacja dla zrobotyzowanej zautomatyzowanej Linii do paletyzacji butelek została wskazana w Załączniku nr 1 do Umowy - Specyfikacja Wymagań Funkcjonalnych FRSv1. W wyniku zawarcia i wykonania Umowy Wnioskodawca nabył jeden fabrycznie nowy Robot przemysłowy - automatycznie sterowany, programowalny, wielozadaniowy, stacjonarny, o sześciu stopniach swobody, posiadający właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych, który wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania i są połączone z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów. Ponadto Wnioskodawca nabył fabrycznie nowe maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy funkcjonalnie związane z Robotem przemysłowym, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z Robotem przemysłowym. Robot przemysłowy Wnioskodawcy współpracuje z maszynami, urządzeniami lub systemami służącymi zdalnemu zarządzaniu, diagnozowaniu, serwisowaniu Robota przemysłowego w szczególności z czujnikami i kamerami. Jednocześnie Wnioskodawca nabył wartości niematerialne i prawne niezbędne do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania posiadanego Robota przemysłowego oraz pozostałych wymienionych powyżej maszyn, urządzeń i systemów oraz usługi szkoleniowe. Również, w celu właściwego wykorzystania możliwości udostępnionych w wyniku nabycia Robota przemysłowego Wnioskodawca nabył usługi szkoleniowe dotyczące Robota przemysłowego oraz środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych wyżej wymienionych.
Ponadto, w uzupełnieniu wskazali Państwo, że Nabycie Robotów oraz Urządzeń Peryferyjnych nastąpiło w chwili odbioru protokołu SAT (§ 3 pkt 15 umowy z dnia (...) 2021), tj. w dniu (…) 2022 r. Roboty przemysłowe (Linia do paletyzacji butelek) zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu lutym 2022 r. Amortyzacja podatkowa Robotów przemysłowych rozpoczęła się w miesiącu marcu 2022 r. Odpisy amortyzacyjne od Robotów (Linii do paletyzacji butelek) A. rozlicza i będzie rozliczał jako koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Roboty przemysłowe, o których mowa we wniosku, wypełniają definicję urządzeń wymienionych w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Urządzenia peryferyjne i maszyny o których mowa we wniosku, w stosunku do których A. sp. z o.o. zamierza skorzystać z ulgi na robotyzację, zaliczane są do kategorii wymienionej w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. A. zalicza do nich:
- jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu, którą jest dodatkowa oś robota, będąca jednocześnie urządzeniem peryferyjnym funkcjonalnie połączonym. Na dodatkowej osi umieszczony jest Robot przemysłowy paletyzujący butelki. Oś została zastosowana w celu zwiększenia efektywności pracy Linii do paletyzacji butelek i możliwości paletyzacji z większą ilością warstw, co zwiększa wysokość palety.
- pozycjonery jedno- i wieloosiowe, które są platformą Robota przemysłowego będącego częścią jednostki liniowej zwiększającej swobodę ruchu Robota przemysłowego;
- stację automatycznego ładowania, której zadaniem jest pobranie butelek z maszyny wtryskowo- rozdmuchowej przez manipulator odbierający butelki. Manipulator odbiera cztery lub pięć butelek i odkłada na transporter przekazujący/transportujący butelki do gniazda;
- stację załadowczą lub odbiorczą, którą jest gniazdo pozycjonujące butelki do pobrania przez Robota przemysłowego. Gniazdo pozycjonujące wykonane zostało w taki sposób, aby nie wymagało przezbrojenia przez operatora. Zmiana programu na panelu HMI spowoduje wywołanie odpowiedniej pozycji serwonapędu ustawiającego bandę ruchomą względem bandy stałej. W ten sposób butelki o różnej średnicy są precyzyjnie prowadzone.
Jednocześnie stacją załadowczo-odbiorczą jest przenośnik paletowy podzielony na trzy sekcje. Pierwsza sekcja służy do wprowadzania palety, gdzie operator dostarcza pustą paletę, a linia automatycznie wprowadza paletę do strefy paletyzacji w odpowiednim momencie, co zwiększa autonomię pracy linii. Drugi obszar, obszar paletyzacji, gdzie paleta po wprowadzeniu w strefę pozycjonowana jest w odpowiednim miejscu i układane są na niej butelki z przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami butelek. Trzeci obszar, gdzie paleta jest wyprowadzana automatycznie po zakończeniu paletyzacji i czeka na odbiór przez operatora bez zatrzymywania procesu paletyzacji, co zwiększa autonomię pracy Linii do paletyzacji butelek;
- efektory końcowe do interakcji Robota przemysłowego z otoczeniem służące w szczególności do handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia, montażu i nacinania, ładowania i rozładowania, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów, w postaci transportera przekazującego butelki do procesu paletyzacji. Transporter wyposażony jest w dodatkową pętlę buforowania butelek. Jednocześnie efektorem końcowym służącym do handlingu i manipulacji jest chwytak do butelek. W celu zwiększenia autonomii pracy Linii do paletyzacji butelek chwytak ten został wykonany w taki sposób, aby przezbrojenie było automatyczne oraz aby chwytak ten pobierał również przekładki rozdzielające paletyzowane warstwy butelek z magazynu przekładek. Operator wybiera odpowiedni program, a chwytak dostosowuje się do pracy dzięki swojej budowie.
W skład Linii do paletyzacji butelek wchodzą:
1.fabrycznie nowy robot przemysłowy (…) określony w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej trzech stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych oraz spełniającą łącznie następujące warunki:
a)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
b)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
c)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
d)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
2.maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane [określone w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych]. Nie są one elementami robotów przemysłowych wskazanych w pkt. 1 powyżej. Do maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych Spółka zalicza:
- jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu, którą jest dodatkowa oś robota, będąca jednocześnie urządzeniem peryferyjnym funkcjonalnie połączonym. Na dodatkowej osi umieszczony jest Robot przemysłowy paletyzujący butelki. Oś została zastosowana w celu zwiększenia efektywności pracy Linii do paletyzacji butelek i możliwości paletyzacji z większą ilością warstw, co zwiększa wysokość palety;
- pozycjonery jedno- i wieloosiowe, które są platformą Robota przemysłowego będącego częścią jednostki liniowej zwiększającej swobodę ruchu Robota przemysłowego;
- stację automatycznego ładowania, której zadaniem jest pobranie butelek z maszyny wtryskowo- rozdmuchowej przez manipulator odbierający butelki. Manipulator odbiera cztery lub pięć butelek i odkłada na transporter przekazujący/transportujący butelki do gniazda;
- stację załadowczą lub odbiorczą, którą jest gniazdo pozycjonujące butelki do pobrania przez Robota przemysłowego. Gniazdo pozycjonujące wykonane zostało w taki sposób, aby nie wymagało przezbrojenia przez operatora. Zmiana programu na panelu HMI spowoduje wywołanie odpowiedniej pozycji serwonapędu ustawiającego bandę ruchomą względem bandy stałej. W ten sposób butelki o różnej średnicy są precyzyjnie prowadzone. Jednocześnie stacją załadowczo-odbiorczą jest przenośnik paletowy podzielony na trzy sekcje. Pierwsza sekcja służy do wprowadzania palety, gdzie operator dostarcza pustą paletę, a linia automatycznie wprowadza paletę do strefy paletyzacji w odpowiednim momencie, co zwiększa autonomię pracy linii. Drugi obszar, obszar paletyzacji, gdzie paleta po wprowadzeniu w strefę pozycjonowana jest w odpowiednim miejscu i układane są na niej butelki z przekładkami pomiędzy kolejnymi warstwami butelek. Trzeci obszar, gdzie paleta jest wyprowadzana automatycznie po zakończeniu paletyzacji i czeka na odbiór przez operatora bez zatrzymywania procesu paletyzacji, co zwiększa autonomię pracy Linii do paletyzacji butelek;
- efektory końcowe do interakcji Robota przemysłowego z otoczeniem służące w szczególności do handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia, montażu i nacinania, ładowania i rozładowania, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów, w postaci transportera przekazującego butelki do procesu paletyzacji. Transporter wyposażony jest w dodatkową pętlę buforowania butelek. Jednocześnie efektorem końcowym służącym do handlingu i manipulacji jest chwytak do butelek. W celu zwiększenia autonomii pracy Linii do paletyzacji butelek chwytak ten został wykonany w taki sposób, aby przezbrojenie było automatyczne oraz aby chwytak ten pobierał również przekładki rozdzielające paletyzowane warstwy butelek z magazynu przekładek. Operator wybiera odpowiedni program, a chwytak dostosowuje się do pracy dzięki swojej budowie.
3.maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z robotami przemysłowymi, służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe) (określonych w art. 38eb ust. 2 pkt 1) lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), tj.:
- czujniki w postaci czujników krańcowych, indukcyjnych, retrorefleksyjnych, pozycji siłowników, fotoelektrycznych, czujnika odległości oraz czujników monitorujących poprawne wprowadzenie butelek do gniazda pozycjonującego;
- sterowniki w tym sterownik PLC;
- przekaźniki, w tym: przewody, kable zasilające, kable przekaźnikowe, wyłączniki bezpieczeństwa, programowalny przekaźnik bezpieczeństwa oraz przekaźniki i styczniki w szafie elektrycznej;
- zamki bezpieczeństwa (ogrodzenia, osłony), modułowe systemy z paneli siatkowych w tym przypadku będące certyfikowanym wygrodzeniem siatkowym przeznaczonym do zastosowań zrobotyzowanych;
- bariery fizyczne (w tym obudowy maszyny ze szkła hartowanego, uwzględniające oświetlenie antyrefleksyjne, pokrycie dachowe, klapy bezpieczeństwa wraz z czujnikiem, odgradzające strefę pracy operatora od pozostałych układów);
- optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe);
4.maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer (określonych w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), tj.:
- maszyny i urządzenia lub systemy służące zdalnemu zarządzaniu - w tym celu wykorzystywany jest sterownik PLC oraz moduł zdalnego dostępu w celu połączenia z Linią do paletyzacji butelek i zarządzania z miejsca innego w stosunku do miejsca instalacji Linii do paletyzacji butelek;
- maszyny i urządzenia lub systemy służące diagnozowaniu - panel operatorski z ekranem diagnostycznym z trzema dedykowanymi poziomami logowania dla operatora, technologa oraz serwisu;
- maszyny i urządzenia lub systemy służące monitorowaniu - system dźwiękowy i wizyjny zgłaszania awarii poprzez świetlną kolumnę sygnalizacyjną;
- maszyny i urządzenia lub systemy służące do serwisowania robotów przemysłowych - programator Robota przemysłowego z dotykowym kolorowym wyświetlaczem;
5.urządzenia do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych (określone w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) - panel operatorski.
Wskazany we wniosku automatyczny robot przyczyni się do zwiększenia produktywności i konkurencyjności na rynku, zabezpieczenia przed ewentualnymi brakami kadrowymi, a tym samym do zagwarantowania płynności procesu produkcyjnego. Automatyczny robot pozwala na prowadzenie ciągłego i stabilnego procesu produkcyjnego w trybie pracy 24 h na dobę z wykorzystaniem jedynie ograniczonej liczby pracowników i przy zachowaniu wysokiej powtarzalności i stabilności jakości produkcji. Pozwala to na bycie konkurencyjnym cenowo oraz na szybkie reagowanie na zamówienia klientów.
Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz prowadzi księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości i na podstawie tych ksiąg, ustala dochód do opodatkowania.
Roboty przemysłowe (Linia do paletyzacji butelek), o których mowa we wniosku, czy też poszczególne maszyny/urządzenia wchodzące w jej skład, nie zostały nabyte w ramach leasingu.
Mając na względzie powyższe przepisy oraz przedstawione we wniosku okoliczności sprawy stwierdzić należy, że opisany we wniosku Robot (Linia do paletyzacji butelek) oraz Urządzenia peryferyjne jako spełniające warunki określone w art. 38eb ust. 3 i 4 updop, mogą zostać uznane za robota przemysłowego i urządzenia peryferyjne, o których mowa w tych przepisach.
Zatem, wydatki na nabycie Linii do paletyzacji butelek będą stanowiły, stanowią i będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 i ust. 2 ustawy CIT.
W związku z powyższym, stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 2 jest za prawidłowe.
Kolejną wątpliwością Spółki jest ustalenie czy zaliczone i zaliczane w przyszłości przez Spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (Linii do paletyzacji butelek) począwszy od 01.01.2022 r. w stosunku do nabytych bądź wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być do końca 2026 r. objęte ulgą na robotyzację i stanowiły, stanowią oraz stanowić będę koszty robotyzacji (tj. koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację).
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Stosownie do art. 15 ust. 6 updop:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
W myśl art. 16a ust. 1 updop:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl art. 16f ust. 1 updop:
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.
Z wyżej powołanych przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej.
Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przepis art. 38eb ust. 1 updop pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w trakcie obowiązywania ulgi. Zatem, podatnik może skorzystać z tego odliczenia, co do zasady, wraz z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych od zakupionego robota.
Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem, w którym odpis amortyzacyjny uznawany jest za koszt podatkowy, a nie z momentem wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym ww. ulga dotyczy odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.
Tym samym zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym zaliczone oraz zaliczane przez Spółkę do podatkowych kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzacyjne od środków trwałych począwszy od 1.01.2022 r. w stosunku do nabytych bądź wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być do końca 2026 r. objęte ulgą na robotyzację i stanowiły, stanowią i stanowić będą koszty robotyzacji w rozumieniu art. 38eb Ustawy CIT, tj. koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytania. Inne kwestie wynikające z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Końcowo odnosząc się do powołanych interpretacji indywidualnych należy wskazać, że dotyczą one konkretnej i indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tej danej sprawie rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Ponadto, zwrócić uwagę należy, że wydane zostały w odmiennych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych od omawianego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.