Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”). Wnioskodawca jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Spółka do tej pory specjalizowała się w produkcji systemów (…). Wnioskodawca oferuje szeroką gamę innowacyjnych produktów, które koncentrują się na wysokiej jakości, energooszczędności oraz ekologii. Główne produkty w dotychczasowej ofercie Spółki to: systemy (…).

Zgodnie z umową spółki, przedmiot działalności Wnioskodawcy obejmuje m.in.: PKD 72.19.Z „Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych ”, PKD 96.09.Z „ Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana", PKD 22.23.Z „Produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych”.

Głównymi odbiorcami produktów Spółki są producenci (…). Spółka jest odpowiedzialna za obsługę m.in. takich rynków jak: Polska, Rumunia, Wielka Brytania, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, czy Ukraina. Wnioskodawca dysponuje nowoczesnym zakładem produkcyjnym na powierzchni ponad (…) oraz zakładem w (…), który powstał na działce o powierzchni (…). Zakład w (…) został objęty decyzją o wsparciu.

Zasadnicza część produktów w ofercie Spółki wytwarzana była dotychczas w oparciu o technologie opracowane na poziomie Grupy, do której należy Wnioskodawca. Rynek odbiorców wyrobów Spółki jest jednak na tyle zróżnicowany i konkurencyjny, że poza bieżącą produkcją, Spółka zdecydowała się zaangażować również w opracowywanie nowych produktów dla swoich obecnych, jak i przyszłych klientów, zgodnie z oczekiwaniami odbiorców bądź wymogami rynków, na których działa Wnioskodawca. Spółka podjęła się opracowywania nieszablonowych oraz innowacyjnych rozwiązań, które do tej pory nie znajdowały się ani w ofercie Spółki, ani w ramach Grupy, do której należy Spółka. Wnioskodawca poszukuje nowych rozwiązań, aby oferowane przez niego produkty były innowacyjne i mogły konkurować z innymi dostawcami działającymi w branży, a także, aby Spółka mogła zdobywać nowe rynki.

W związku z powyższym, Spółka prowadzi prace, których przedmiotem jest projektowanie, opracowywanie i tworzenie całkowicie nowych produktów, w tym również procesów służących wytworzeniu tych produktów, a w przyszłości również zmienionych/udoskonalonych produktów (dalej łącznie: „Prace Badawczo-Rozwojowe”). Innowacje i rozwój to bowiem kluczowe fundamenty filozofii Spółki, jednocześnie celem Wnioskodawcy jest, aby jego produkty były synonimem najnowszych technologii oraz doskonałych rozwiązań, przy jednoczesnym uzyskaniu statusu przywódcy technologicznego w branży.

Wnioskodawca zaznacza, że mimo systematycznego prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych, nie mają one charakteru rutynowych i okresowych zmian, przez które to pojęcia Wnioskodawca rozumie prace, których rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny, bądź wprowadzanie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych.

Metodologia prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych

Wnioskodawca prowadzi Prace Badawczo-Rozwojowe zgodnie z przyjętym harmonogramem, w oparciu o przypisane zasoby i dedykowany budżet do każdego projektu. Prace każdorazowo toczą się zgodnie z ustalonym procesem, który wynika z doświadczeń Spółki. Spółka uznała, że prace toczone w ten sposób dają najpewniejsze rezultaty i pozwalają na zachowanie odpowiedniej systematyki i ciągłości realizowanych prac. W rezultacie, w ramach metodologii prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych, Wnioskodawca wyróżnia 3 fazy:

a)I Faza

b)II Faza

c)III Faza

Ad. a)

I Faza skupiona jest na opracowaniu wstępnego pomysłu dotyczącego wprowadzenia na rynek nowego produktu lub zmodyfikowanego produktu. Prowadzone są badania rynku, możliwe opcje rozwoju i perspektyw jakie ma nowy produkt na tym etapie. Opracowywana jest wstępna koncepcja oraz parametry nowego/ulepszonego produktu. W oparciu o zebrane i przetworzone w I Fazie wewnętrzne i zewnętrzne dane wejściowe dla nowego lub ulepszonego produktu możliwe jest zdefiniowanie m.in.:

i.jego innowacyjności;

ii.danych dotyczących rynku, klientów, implikacji wybranej innowacji;

iii.proponowanej docelowej specyfikacji/funkcji nowego produktu (przykładowo termiki, designu, jego niepowtarzalności, etc.);

iv.szacowanych kosztów rozwoju (zewnętrznych i wewnętrznych);

v.przewidywanych rezultatów.

Ad. b)

W ramach II Fazy prowadzone są prace nad opracowaniem projektu właściwego nowego lub ulepszonego produktu (podstawowych przekrojów) oraz projektowanie elementów dodatkowych (akcesoryjnych), które będą niezbędne do powstania nowego/ulepszonego produktu, z wykorzystaniem wiedzy pracowników Spółki. Przykładowo, Spółka projektuje trzon nowego systemu (…) oraz koncepcję rozwiązań uzupełniających takie jak (…).

Następuje złożenie konstrukcji testowych (prototypów) w celu sprawdzenia ich funkcjonalności. W celu prowadzenia prac badawczych, Spółka zwraca się do wybranych producentów o dostarczenie próbek elementów wytworzonych w oparciu o projekty i koncepcje opracowane przez Spółkę. W ramach tej fazy następuje testowanie i akceptacja próbek (prototypów). W trakcie prowadzenia prac powstaje od kilkudziesięciu do kilkuset prototypów - ma to na celu wypracowanie prototypów, które w największym stopniu będą odpowiadały początkowym założeniom nowego/ulepszonego produktu. W ramach testowania/walidacji prototypów nowego produktu następuje weryfikacja i analiza pod kątem spełnienia pierwotnych założeń w zakresie cech. Weryfikacja elementów następuje na podstawie wiedzy inżynierskiej pracowników Spółki pojedynczo (tylko dany element), w złożeniu prostym z innymi elementami (np. …) bądź też całego prototypu konstrukcji (…). Badając prototypy Spółka uwzględnia posiadaną wiedzę technologiczną z uwzględnieniem norm notyfikowanych UE lub procedur krajowych stosowanych w instytutach naukowych. W przypadku, gdy dany element nie spełnia założonych cech, prowadzone są dalsze prace nad jego rozwojem.

Poprawne wyniki testów i walidacji prototypów pozwalają na rozpoczęcie kolejnej fazy Prac Badawczo-Rozwojowych.

Ad. c)

W III Fazie następują dalsze badania i rozwój prototypów. Dochodzi również do weryfikacji czy obecna technologia pozwala na uzyskanie oczekiwanych cech produktu. Sprawdzane są parametry prototypów i ich dalsze udoskonalanie. Dokonuje się obliczeń i weryfikacji koncepcji. W tej fazie następuje dalsze badanie konstrukcji testowych, poprawki lub akceptacja podstawowych rozwiązań, badania dodatkowe. Ta faza obejmuje również badanie wykonalność produktów, która dostarcza informacji, czy docelowe parametry produktu są osiągalne. Na tym etapie wprowadzane są zmiany w specyfikacji produktu, aby wynik analizy wykonalności wskazywał na możliwość ich osiągnięcia (dokonywane są zmiany procesu technologicznego właściwego dla danego prototypu).

Niepewność technologiczna, która w przypadku projektów Wnioskodawcy wynika z właściwości produktu i przełożenia skali z laboratoryjnej (testowej) na produkcyjną jest nie do wyeliminowana aż do momentu wykonania badań w warunkach rzeczywistej produkcji.

Prowadzone prace w III Fazie obejmują również prowadzenie badań nad rozwojem rozwiązań technologicznych umożliwiających produkcję produktów. Prace rozwojowe koncentrują się wówczas na rozwoju innowacyjnych w skali przedsiębiorstwa rozwiązań produkcyjnych, przy jednoczesnej weryfikacji czy prototyp może być ekonomicznie uprzemysłowiony i powielony, spełniając wszystkie przepisy. W tym celu w ramach III Fazy przeprowadzana jest również produkcja pilotażowa - jest to produkcja w skali przemysłowej, wykonywana jednak w minimalnej ilości. Konieczne jest bowiem przygotowanie przynajmniej jednej partii produktów wyprodukowanej w rzeczywistych warunkach (w skali produkcyjnej) a następnie ostateczna weryfikacja i walidacja produktu pod kątem przyjętych założeń. Dalszym badaniom podlega część (określony procent) produkcji pilotażowej. Na podstawie zweryfikowanych danych z produkcji pilotażowej opracowana zostaje innowacyjna w skali przedsiębiorstwa technologia wykonania produktów, która obejmuje opis procesów z każdego etapu powstawania produktu docelowego. W czasie produkcji pilotażowej może się również okazać, że przy większych ilościach produkowanego wyrobu na linii technologicznej wymagana jest dalsza zmiana niektórych parametrów/cech produktu. Istnieje zatem nierozerwalny związek pomiędzy koniecznością wyprodukowania partii produktów, a możliwością zakończenia prac badawczo-rozwojowych nakierowanych na opracowanie nowego produktu. Wyniki prowadzonych Prac Badawczo-Rozwojowych są podsumowane w formie dokumentacji technicznej, aktualizacji dokumentacji jakościowo-produkcyjnej oraz aktualizacji danych w systemach informatycznych stosowanych przez Spółkę.

Jeżeli wyprodukowany w warunkach produkcji pilotażowej produkt spełnia przyjęte założenia i zostanie dokonana jego pozytywna ewaluacja to rozpoczyna się przygotowanie do produkcji masowej/seryjnej, przy czym ten etap nie stanowi już Prac Badawczo-Rozwojowych. Należy zaznaczyć, że nie każdy realizowany projekt w zakresie Prac Badawczo-Rozwojowych może zakończyć się przekazaniem produktu do rozpoczęcia produkcji seryjnej, gdyż działalność o charakterze innowacyjnym ma charakter nieprzewidywalny i może zakończyć się również niepowodzeniem. W szczególności, na podstawie efektów prowadzonych prac, może zostać podjęta decyzja o wstrzymaniu prowadzenia dalszych prac, gdy przykładowo w obliczu zmian rynkowych ich kontynuacja stanie się nieuzasadniona ekonomicznie.

Wnioskodawca zaznacza, że opisane powyżej czynności zaliczane do Prac Badawczo-Rozwojowych nie będą stanowić:

a)projektów dotyczących standardowych prac, a także wprowadzanie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,

b)czynności technicznych bezpośrednio związanych z uruchomieniem samej produkcji seryjnej opracowanych produktów,

c)produkcji seryjnej,

d)czynności serwisowych.

Przykłady efektów prowadzonych Prac Badawczo-Rozwojowych

Dotychczas prowadzone przez Spółkę Prace Badawczo-Rozwojowe zmierzają to stworzenia całkowicie nowych produktów, zarówno z perspektywy Spółki, jak i Grupy kapitałowej, do której należy Spółka. Prowadzone projekty skoncentrowane są bowiem na opracowaniu systemów (…) wykonanych z aluminium. Istotną innowacyjnością z perspektywy przedsiębiorstwa Spółki jest w tym wypadku materiał, z którego zostaną wykonane powyższe systemy, tj. aluminium. Obecnie oferta produktów Spółki oparta jest bowiem o systemy wykonane z PVC (polichlorku winylu).

Systemy wykonane z aluminium uchodzą za bardziej innowacyjne w porównaniu do tych z PVC, ze względu na wyjątkowe właściwości materiału, które pozwalają na tworzenie bardziej zaawansowanych, trwałych i estetycznie elastycznych konstrukcji. Główne przewagi systemów aluminiowych nad PVC:

a)większa wytrzymałość i stabilność - aluminium jest materiałem o dużej wytrzymałości mechanicznej, co pozwala na konstruowanie smuklejszych profili przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i stabilności. Aluminium wykazuje także większą odporność na odkształcenia spowodowane temperaturą, co sprawia, że systemy aluminiowe są bardziej stabilne i trwalsze nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych;

b)możliwość realizacji skomplikowanych projektów architektonicznych - ze względu na swoją sztywność i lekkość, aluminium umożliwia realizację bardziej złożonych i nowoczesnych projektów architektonicznych. Daje to większą swobodę projektową, dzięki czemu systemy aluminiowe znajdują zastosowanie w projektach premium oraz w budynkach komercyjnych;

c)mniejsza rozszerzalność termiczna;

d)trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne - aluminium jest odporne na korozję, co sprawia, że systemy aluminiowe są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, promieniowanie UV, wilgoć, a nawet słona woda. W przeciwieństwie do PVC, aluminium nie traci swoich właściwości ani koloru pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia;

e)lepsze właściwości estetyczne – (…);

f)lepsze parametry izolacyjne dzięki technologiom termicznym - nowoczesne systemy aluminiowe są wyposażone w przekładki termiczne, które poprawiają właściwości izolacyjne;

g)ekologiczność i możliwość recyklingu - aluminium jest materiałem, który może być w pełni recyklingowany bez utraty swoich właściwości, co czyni go bardziej ekologiczną alternatywą w porównaniu do PVC. Proces recyklingu aluminium jest również mniej energochłonny niż produkcja nowego aluminium, co redukuje wpływ na środowisko naturalne.

Podsumowując, pod względem innowacyjności i wszechstronności, systemy aluminiowe wyprzedzają systemy PVC, oferując bardziej elastyczne rozwiązania, większą trwałość i lepsze właściwości estetyczne.

W przyszłości, w ramach Prac Badawczo-Rozwojowych Spółka zamierza nie tylko opracowywać nowe produkty zgodnie z metodyką opisaną powyżej, ale również ulepszać (…), które już są produkowane przez Spółkę. Jak już to zostało wskazane powyżej, zmiany wprowadzane przez Spółkę do produktów w ramach ulepszeń nie będą miały charakteru rutynowego, ale stanowić będą innowację z perspektywy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W tym zakresie Spółka zakłada, że efektem prowadzonych prac rozwojowych może być przykładowo:

a)wprowadzanie innowacji w uszczelnianiu – (…);

b)wprowadzenie technologii poprawiających izolację termiczną – (…);

c)wprowadzenie nowych rodzajów wypełnienia termoizolacyjne (…);

d)wprowadzenie kompozytów i hybrydowych materiałów do produkcji systemów – (…).

e)wprowadzenie nowych powłok ochronnych – (…);

f)wprowadzenie technologii recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów – (…).

W zakresie opracowania nowych produktów, Spółka planuje prowadzić Prace Badawczo-Rozwojowe w zakresie m.in. systemów (…).

Należy zaznaczyć, że powyższa lista nie wyczerpuje zakresu projektów innowacyjnych, które Spółka może realizować w przyszłości, gdyż działania w tym zakresie zależeć będą od postępu technologicznego i oczekiwań klientów, przy czym w każdym wypadku prowadzone prace obejmować będą projektowanie, rozwijanie i wprowadzanie znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów bądź wprowadzanie produktów stanowiących rozwiązanie niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

W każdym przypadku, projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Prac Badawczo-Rozwojowych są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu. Są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Pracownicy Spółki podejmują działania o charakterze kreacyjnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: produkty o nowych właściwościach, jakich produkty Spółki dotychczas nie posiadały, w tym również takie, do opracowania których wykorzystano technologie dotychczas u Wnioskodawcy niestosowane. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy. Opracowywanie nowych produktów wiąże się z koniecznością zaimplementowania różnych, często nowych rodzajów technologii, dotychczas nie wykorzystywanych przez Spółkę.

Podsumowując, każdy z nowych/ulepszonych produktów, którego dotyczą Prace Badawczo-Rozwojowe stanowi rozwiązanie niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub jest na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących w jego przedsiębiorstwie.

Rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystanej przy prowadzeniu Prac Badawczo-Rozwojowych

Do celów realizacji Prac Badawczo-Rozwojowych został powołany specjalny zespół pracowników zaangażowanych w realizację tego typu działań (dalej: „Zespół”). Członkowie zespołu są zatrudniani przez Spółkę na podstawie umowy o pracę. Pracownicy posiadają kompetencje i doświadczenie niezbędne do realizacji działalności Spółki.

Wnioskodawca w procesie opracowywania nowych/udoskonalonych produktów pozyskuje, jak i wykorzystuje wiedzę branżową. Zasadniczym zadaniem lidera Zespołu jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie dostępnych zasobów wiedzy oraz brakujących zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań innowacyjnych. Dostępne oraz brakujące zasoby wiedzy mogą być lokalizowane, m.in. dzięki wykorzystaniu baz danych znajdujących się w zasobach Spółki oraz na drodze konsultacji z ekspertami zewnętrznymi. Ponadto, wiedzę pozyskuje się z zewnątrz organizacji lub z jej wewnętrznych zasobów przez wykorzystanie doświadczeń pracowników zgromadzonych we wcześniejszych projektach, a także przez analizę dokumentacji projektowej, technicznej. Pracownicy zaangażowani w Prace Badawczo-Rozwojowe pozyskują, rozwijają, jak i wykorzystują wiedzą w zakresie m.in.:

a)technologii,

b)towaroznawstwa,

c)nauk technicznych,

d)nauk inżynieryjnych,

e)rozwiązań konstrukcyjnych,

f)procesów w inżynierii,

g)materiałoznawstwa.

Ponadto, w ramach prowadzonych Prac Badawczo-Rozwojowych, Wnioskodawca zleca prowadzenie części badań do zewnętrznych instytutów naukowych, jak przykładowo Instytut Techniki Budowlanej (jest to instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii), Instytut Mechaniki Precyzyjnej - Sieć Badawcza Łukasiewicz, co pozwala na wykorzystanie również wiedzy naukowców zatrudnionych w tych instytucjach.

Wnioskodawca przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku dysponował powszechną wiedzą w zakresie konstrukcyjnym, technologicznym oraz inżynieryjnym.

Koszty działalności-rozwojowej

Zakresem niniejszego wniosku objęte są następujące wydatki ponoszone przez Spółkę na prowadzenie Prac Badawczo-Rozwojowych:

a)wynagrodzenia z umowy o pracę (obejmujące wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny oraz premie okresowe i uznaniowe) wypłacane pracownikom będącym członkami Zespołu, w takiej części, w jakiej pracownicy są zaangażowani w Prace Badawczo-Rozwojowe w danym miesiącu,

b)sfinansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenia społeczne od powyższych wynagrodzeń wypłacanych pracownikom będącym członkami Zespołu, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 poz. 1230; dalej: „ustawa SUP”), w takiej części, w jakiej pracownicy są zaangażowani w Prace Badawczo-Rozwojowe w danym miesiącu,

c)wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z Pracami Badawczo-Rozwojowymi oraz nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych, obejmujące wydatki na materiały służące do wytworzenia prototypów oraz produkcji pilotażowej (metale, takie jak aluminium, stal, plastiki i inne tworzywa sztuczne, tektura), jak i narzędzia o wartości poniżej 10.000 PLN służących do prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych: piła, narzędzia do testowania wytrzymałości, sprzęt do przeprowadzania prób materiałowych, sprzęt laboratoryjny, urządzenia pomiarowe, wkrętarki, stoły,

d)odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych, naliczone za okres prowadzenia tych prac, które dotyczą obrabiarki CNC, zagniatarki do profili, wyposażenia prototypowni o wartości powyżej 10.000 PLN,

dalej łącznie: „Koszty Kwalifikowane”.

Zakresem niniejszego wniosku nie są objęte wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez Spółkę za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracowników, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16).

Spółka korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), tym niemniej zakresem niniejszego wniosku objęte są jedynie te Koszty Kwalifikowane, które nie zostały przez Spółkę uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie powyższego przepisu. Należy bowiem podkreślić, że zakres decyzji o wsparciu uzyskanej przez Spółkę nie obejmuje produktów wytworzonych z aluminium, gdyż takie produkty nie znajdowały się do tej pory w ofercie Spółki. W konsekwencji całość nakładów związanych z dotychczas prowadzonymi Pracami Badawczo-Rozwojowymi pozostaje w związku z działalnością, która nie korzysta ze zwolnienia z CIT w oparciu o uzyskane decyzje. Natomiast, w przyszłości, gdy prowadzone Prace Badawczo-Rozwojowe będą mogły dotyczyć również produktów objętych decyzją o wsparciu, Spółka zaliczać będzie do Kosztów Kwalifikowanych tylko takie wydatki, które nie zostaną uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z CIT.

Wydatki zaliczane do Kosztów Kwalifikowanych stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT. Koszty Kwalifikowane nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie, jak i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wydatki na Prace Badawczo-Rozwojowe finansowane będą przez Spółkę ze środków własnych.

Wszystkie środki trwałe, których dotyczy wniosek, stanowią i będą stanowiły przyjęte do użytkowania środki trwałe, wprowadzone do ewidencji środków trwałych, które podlegają i będą podlegały amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, a odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Do Kosztów Kwalifikowanych, Wnioskodawca będzie zaliczał odpisy amortyzacyjne jedynie za okres, gdy dany środek trwały będzie przez Spółkę bezpośrednio wykorzystywany do realizacji działań w zakresie Prac Badawczo-Rozwojowych. Jeżeli dany środek trwały będzie wykorzystywany również w ogólnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, wówczas Wnioskodawca dokona odpowiedniej alokacji poprzez ustalenie, jaka część czasu pracy danego składnika majątku jest związana bezpośrednio z Pracami Badawczo-Rozwojowymi, a jaka część jest wykorzystywana w tzw. ogólnej działalności gospodarczej. Na podstawie tak określonej proporcji, do Kosztów Kwalifikowanych zaliczona zostanie tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada części zaangażowania danego składnika majątku w Prace Badawczo-Rozwojowe.

Koszty Kwalifikowane objęte niniejszym wnioskiem powstaną i podlegać będą odliczaniu wyłącznie od podstawy opodatkowania ustalonej dla przychodów z innych źródeł niż zyski kapitałowe (tj. odliczenie nie będzie następować w źródle przychodów z zysków kapitałowych). Wnioskodawca ma świadomość, że odliczenie Kosztów Kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, nie przysługuje w stosunku do przychodów z zysków kapitałowych.

Ewidencja

Spółka prowadzi dedykowaną ewidencję Kosztów Kwalifikowanych na kontach pozabilansowych do ksiąg pomocniczych, która pozwala na wyodrębnienie Kosztów Kwalifikowanych w podziale na kategorie, zgodne z rodzajami tych kosztów wskazanymi w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT. Powyższa ewidencja stanowiła uszczegółowienie zapisów kont księgi głównej.

Pozostałe informacje

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.) w związku z tym nie prowadzi prac w jego ramach.

Wnioskodawca wskazuje, że z racji prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych w sposób ciągły, niniejszy wniosek dotyczy zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych o podobnym charakterze, przy czym Wnioskodawca nie oczekuje interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed datą 1 stycznia 2022 r.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 i 8 ustawy o CIT, Spółka planuje odliczyć Koszty Kwalifikowane począwszy od 2022 r. (rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym), tj. za lata w których ponosi Koszty Kwalifikowane związane z Pracami Badawczo-Rozwojowymi. Ewentualne odliczenie za lata podatkowe 2022 oraz 2023 zostanie przeprowadzona poprzez korektę deklaracji CIT-8 za te lata. W roku 2024 oraz w kolejnych latach odliczenie dokonywane będzie wraz z złożeniem deklaracji CIT-8 za te lata.

Spółka zamierza dokonać odliczenia Kosztów Kwalifikowanych z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, tj. w wysokości nie wyższej niż:

a)200% tej części Kosztów Kwalifikowanych, która przypada na wynagrodzenia i składki ubezpieczeń społecznych finansowane przez Spółkę od tych wynagrodzeń;

b)100% tej części Kosztów Kwalifikowanych, która dotyczy nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z Pracami Badawczo-Rozwojowymi oraz nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych;

c)100% tej części Kosztów Kwalifikowanych, która dotyczy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych, naliczonych za okres prowadzenia tych prac.

Pytanie

Czy opisane Prace Badawczo-Rozwojowe spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia Kosztów Kwalifikowanych ponoszonych z tytułu realizacji Prac Badawczo-Rozwojowych od podstawy opodatkowania?

Państwa stanowisko w sprawie

Opisane Prace Badawczo-Rozwojowe spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia Kosztów Kwalifikowanych ponoszonych z tytułu realizacji Prac Badawczo-Rozwojowych od podstawy opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, poprzez prace rozwojowe należy rozumieć prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przy czym, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze wskazane powyżej przepisy, definiujące działalność badawczo-rozwojową, taka działalność ma miejsce, gdy realizowane projekty:

a)mają twórczy charakter;

b)są prowadzone w systematyczny sposób;

c)mają określony cel zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazane powyżej stanowisko, prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: „Objaśnienia”). Powyższe ukazuje, że ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie o CIT, pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych.

Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej. W konsekwencji, kryteria działalności badawczo-rozwojowej to:

a)twórczość;

b)systematyczność oraz

c)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W Objaśnieniach zdefiniowano ww. pojęcia na gruncie ustawy o CIT, i tak:

Ad. a) twórczość, należy rozumieć jako:

„Ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo- rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.

Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Ad. b) systematyczność należy rozumieć jako:

„W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny” a więc odnosi się do „działalności” czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo „systematycznie” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo- rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej (...).

Wystarczające jest aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

Ad. c) zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań należy rozumieć jako:

„W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo- rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi na badania i rozwój, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy” nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.”

Należy wskazać, że z tak zdefiniowanymi przesłankami, jakie musi spełniać działalność badawczo-rozwojowa, zgadzają się organy podatkowe.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES wskazano, że „Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ww. ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.”

Zdaniem Spółki, wszystkie wskazane powyżej cechy występują w przypadku realizowanych przez Spółkę Prac Badawczo-Rozwojowych (opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym). Działalność pracowników Spółki cechuje się złożonością, bowiem opracowanie nowego produktu/ulepszenie produktu wymaga wielu prób, które nie zawsze kończą się wynikiem pozytywnym i konieczne jest ich powtórzenie, a także wykorzystanie wiedzy i doświadczenia pracowników. W każdym przypadku, projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Prac Badawczo-Rozwojowych są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu. Są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Pracownicy Spółki podejmują działania o charakterze kreacyjnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: produkty o nowych właściwościach, jakich produkty Spółki dotychczas nie posiadały, w tym również takie, do opracowania których wykorzystano technologie dotychczas u Wnioskodawcy niestosowane. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy. Opracowywanie nowych produktów wiąże się z koniecznością zaimplementowania różnych, często nowych rodzajów technologii, dotychczas nie wykorzystywanych przez Spółkę.

Prace Badawczo-Rozwojowe nie należą do zakresu zadań rutynowych i nie mają (nie będą miały) charakteru okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów. W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Czynności podejmowane w trakcie realizacji Prac Badawczo-Rozwojowych są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne. Istotą działania jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład Wnioskodawcy w proces realizacji projektów. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacji, wyspecjalizowanego personelu oraz zaplecza technicznego potrzebnych do finalizacji projektu, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

Prace Badawczo-Rozwojowe przebiegają według nakreślonego schematu, w którym podstawę stanowi propozycja nowego produktu/udoskonalenie istniejącego produktu, na podstawie analizy materiałów i posiadanej wiedzy technologicznej.

Ponadto, skutkiem prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych po stronie Spółki jest rozwijanie zasobów wiedzy pracowników z zakresu:

a)technologii,

b)towaroznawstwa,

c)nauk technicznych,

d)nauk inżynieryjnych,

e)rozwiązań konstrukcyjnych,

f)procesów w inżynierii,

g)materiałoznawstwa.

Odnosząc wskazaną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do projektów realizowanych przez Spółkę w ramach wskazanych Prac Badawczo-Rozwojowych należy zauważyć, że:

a)dotyczą one opracowywania nowych/ulepszonych produktów stanowiących innowację w skali przedsiębiorstwa, przy czym nie są to zmiany rutynowe bądź okresowe;

b)prace są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu oraz nakreślonego planu, z wykorzystaniem dedykowanego Zespołu;

c)mają charakter twórczy, gdyż działania pracowników Spółki nakierowane są na stworzenie nowego/ulepszonego produktu, korzystając przy tym m.in. ze specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu;

d)są realizowane przez Zespół posiadający specjalistyczną wiedzę, niezbędną do realizacji projektów z obszarów badawczo-rozwojowych oraz doświadczenie praktyczne.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru „odtwórczego”. Spółka jest odpowiedzialna za opracowanie koncepcji danego produktu począwszy od idei, aż po dostosowanie produktu do linii produkcyjnej. Działa zatem w sposób twórczy. Przygotowanie nowego/ulepszonego produktu wymaga specjalistycznej wiedzy i przeprowadzenia szeregu prób i testów, w celu doboru właściwych materiałów, technologii i w efekcie osiągnięcia odpowiednich parametrów. Wprowadzenie nowych/ulepszonych produktów wymaga od Spółki innowacji i wdrożenia nowych koncepcji, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy. Powoduje to, że działanie te są niewątpliwe nastawione na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego lub wtórnego charakteru.

Co istotne, działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana przez Spółkę w systematyczny sposób. Wynika to z faktu, że prace realizowane w Spółce nie mają incydentalnego charakteru, lecz wykonywane są w sposób ciągły. Działania są podejmowane w sposób zaplanowany, zgodnie z przyjętą metodologią prowadzenia prac a osiąganie wyznaczonych celów jest na bieżąco monitorowane. Do każdego projektu przypisywane są określone zasoby osobowe i materiałowe, określony zostaje harmonogram prac.

Działalność badawczo-rozwojowa powinna także mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane przez Spółkę w ramach projektów aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy. Nie ulega wątpliwości, że pracownicy uczestniczący w pracach nad projektami zmierzają do zdobycia nowej wiedzy, umożliwiającej im tworzenie coraz to lepszych produktów. Prowadzone przez Spółkę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego oraz wykorzystaniem zdobywanej wiedzy do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów.

Co istotne, działalność Spółki w zakresie opracowywania nowych/ulepszonych produktów realizowana jest przez pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, niezbędną do realizacji projektów z obszaru badawczo-rozwojowego oraz doświadczenie praktyczne. Każde zadanie, przed którym stawiani są pracownicy, wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności w praktyce. Pracownicy korzystają przy tym m.in. ze specjalistycznego sprzętu. Powoduje to, że działalność Spółki, charakteryzuje się tym, że: u jej podstaw leżą oryginalne koncepcje i hipotezy (działalność innowacyjna). Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki opisywana w stanie faktycznym działalność wypełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Stanowisko, że powyższe cechy są wyrazem badawczo-rozwojowego charakteru działalności Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje organów skarbowych wydawanych w zbliżonych stanach faktycznych, czego przykładem są m.in.:

a)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.293.2019.2.JKT;

b)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 maja 2019 r., nr 0111- KDIB1-3.4010.91.2019.1.PC;

c)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.168.2018.1.APO;

d)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.207.2019.2JKT;

e)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.2.2020.2.IM;

f)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.401.2020.2.MC;

g)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.94.2020.1.IM;

h)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 maja 2023 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.144.2023.2.IR;

i)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 października 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.449.2023.2.JMS;

j)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.962.2022.2.PS;

k)interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.530.2023.2.AN.

Podsumowując, czynności podejmowane w ramach realizacji Prac Badawczo-Rozwojowych spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej, a tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT. Realizowane Prace Badawczo-Rozwojowe wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ:

a)dotyczą opracowywania nowych lub ulepszonych produktów/procesów,

b)wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych/ulepszonych produktów/procesów,

c)są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, w cyklu projektowym opisanym w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje,

d)mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych/ulepszonych produktów/procesów,

e)nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, tj. koszty kwalifikowane. Przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Natomiast, w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, wprowadzony został katalog zamknięty wydatków, które mogą być uznane za koszty kwalifikowane, mogące podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

a)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

b)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

c)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

d)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

e)jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

f)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

g)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

h)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

i)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić koszt kwalifikowany w całości.

W przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie SUP, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej (zaznaczyć jednak należy, że zakresem niniejszego wniosku nie są objęte wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez Spółkę za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracowników, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021).

Ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Z art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

a)sprzęt nie stanowi środka trwałego;

b)zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

c)jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Kosztami kwalifikowanymi mogą być również - zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT - dokonywane w roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:

a)zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;

b)nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

c)środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Kosztem kwalifikowanym może być tym samym, tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Koszty Kwalifikowane obejmować będą:

a)wynagrodzenia z umowy o pracę (obejmujące wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny oraz premie okresowe i uznaniowe) wypłacane pracownikom będącym członkami Zespołu, w takiej części, w jakiej pracownicy są zaangażowani w Prace Badawczo-Rozwojowe w danym miesiącu,

b)sfinansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenia społeczne od powyższych wynagrodzeń wypłacanych pracownikom będącym członkami Zespołu, określone w ustawie SUP, w takiej części, w jakiej pracownicy są zaangażowani w Prace Badawczo-Rozwojowe w danym miesiącu,

c)wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z Pracami Badawczo-Rozwojowymi oraz nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych, obejmujące wydatki na materiały służące do wytworzenia prototypów oraz produkcji pilotażowej (metale, takie jak aluminium, stal, plastiki i inne tworzywa sztuczne, tektura), jak i narzędzia o wartości poniżej 10.000 PLN służących do prowadzenia Prac Badawczo-Rozwojowych: piła, narzędzia do testowania wytrzymałości, sprzęt do przeprowadzania prób materiałowych, sprzęt laboratoryjny, urządzenia pomiarowe, wkrętarki, stoły,

d)odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych, naliczone za okres prowadzenia tych prac, które dotyczą obrabiarki CNC, zagniatarki do profili, wyposażenia prototypowni o wartości powyżej 10.000 PLN.

Jednocześnie, Spółka zaliczy do Kosztów Kwalifikowanych jedynie te wydatki, które nie zostały przez Spółkę uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. Wydatki zaliczane do Kosztów Kwalifikowanych stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT. Koszty Kwalifikowane nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie, jak i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wydatki na Prace Badawczo-Rozwojowe finansowane będą przez Spółkę ze środków własnych. Wszystkie środki trwałe, których dotyczy wniosek, stanowią i będą stanowiły przyjęte do użytkowania środki trwałe, wprowadzone do ewidencji środków trwałych, które podlegają i będą podlegały amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, a odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie, do Kosztów Kwalifikowanych, Wnioskodawca będzie zaliczał odpisy amortyzacyjne jedynie za okres, gdy dany środek trwały będzie przez Spółkę bezpośrednio wykorzystywany do realizacji działań w zakresie Prac Badawczo-Rozwojowych. Jeżeli dany środek trwały będzie wykorzystywany również w ogólnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, wówczas Wnioskodawca dokona odpowiedniej alokacji poprzez ustalenie, jaka część czasu pracy danego składnika majątku jest związana bezpośrednio z Pracami Badawczo-Rozwojowymi, a jaka część jest wykorzystywana w tzw. ogólnej działalności gospodarczej. Koszty Kwalifikowane objęte niniejszym wnioskiem powstaną i podlegać będą odliczaniu wyłącznie od podstawy opodatkowania ustalonej dla przychodów z innych źródeł niż zyski kapitałowe (tj. odliczenie nie będzie następować w źródle przychodów z zysków kapitałowych). Spółka prowadzi też dedykowaną ewidencję Kosztów Kwalifikowanych na kontach pozabilansowych do ksiąg pomocniczych, która pozwala na wyodrębnienie Kosztów Kwalifikowanych w podziale na kategorie, zgodne z rodzajami tych kosztów wskazanymi w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT.

Tym samy, zdaniem Spółki, wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Koszty Kwalifikowane, stanowią koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, które mogą pomniejszyć w Spółce podstawę opodatkowania w CIT na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, w ramach limitów wskazanych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, tj. w wysokości nie wyższej niż:

a)200% tej części Kosztów Kwalifikowanych, która przypada na wynagrodzenia i składki ubezpieczeń społecznych finansowane przez Spółkę od tych wynagrodzeń;

b)100% tej części Kosztów Kwalifikowanych, która dotyczy nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z Pracami Badawczo-Rozwojowymi oraz nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych;

c)100% tej części Kosztów Kwalifikowanych, która dotyczy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonych Pracach Badawczo-Rozwojowych, naliczonych za okres prowadzenia tych prac.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.