Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2024 roku wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi sponsoringowej, o której mowa w art. 18ee ust. 1 ustawy o CIT. Uzupełnili go Państwo - na wezwanie - pismem z 30 grudnia 2024 r. (data wpływu 30 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. S.A. (dalej: Spółka / Wnioskodawca / A) jest spółką dominującą w Podatkowej Grupie Kapitałowej X (dalej: PGK), która została zarejestrowana decyzją (…) z dnia (…) r. (…) oraz jest podmiotem reprezentującym PGK w  rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o CIT (dalej: ustawa o CIT). Podstawa opodatkowania PGK X jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1 -3 ustawy o CIT.

Podstawowym obszarem działalności Grupy X jest (…). Wchodzące w skład PGK X Spółki A. i B. dalej „Spółki” są (…) w Polsce. A oferuje (…). B. zajmuje się natomiast działalnością (…). W ramach oferty (…) - pod marką (…) - Grupa X sprzedaje produkty również poza Polską.

Konsekwencją skali prowadzonej działalności jest uczestnictwo Grupy X we wszelkich inicjatywach, które:

  • wspierają budowę silnego, pozytywnego wizerunku Grupy X, co skutkować ma docelowo zwiększeniem zainteresowania produktami oferowanymi przez Grupę X;
  • pozwalają na nawiązywanie nowych kontaktów, wymianę i poznawanie nowych perspektyw w obszarach dotyczących problemów gospodarczych i społecznych o znaczeniu ogólnoświatowym, co pozwala na budowanie nowoczesnej i odpowiedzialnej organizacji.

Wnioskodawca realizuje strategię i działania w obszarze zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. CSR - Corporate Social Responsibility, dalej "CSR"), w ramach swojej działalności. W opinii Wnioskodawcy działania CSR kształtują pozytywny wizerunek Spółki, poprawiają stosunki ze społecznością i władzami lokalnymi, a także zwiększają lojalność konsumentów i interesariuszy. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Wnioskodawca posiada opracowaną strategię i plan działania w zakresie CSR, o swoich działaniach w tym zakresie informuje w mediach/mediach społecznościowych.

Cele polityki CSR realizowane przez Wnioskodawcę obejmują takie aspekty, jak zwiększenie rozpoznawalności priorytetów i działań społecznych Spółki, zwiększenie świadomości roli społecznej Spółki wśród mieszkańców regionu oraz aktywne uczestnictwo w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana. W ramach podejmowanych działań prospołecznych Spółka inwestuje w relacje z otoczeniem firmy, co ma przyczynić się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oraz uwidocznić zaangażowanie Spółki w lokalne działania społeczne.

Wnioskodawca podejmuje działania w zakresie promowania własnej marki, a co za tym idzie prowadzonej działalności, na podstawie umów sponsorskich, z podmiotami będącymi m.in. klubami sportowymi / stowarzyszeniami (dalej: „Podmioty sponsorowane”).

Zawarcie Umów sponsoringowych ma przede wszystkim wpłynąć na potencjalny wzrost przychodów Spółki i zwiększyć jej rozpoznawalność na rynku.

Podmioty sponsorowane działają na podstawie własnych Statutów, w których jako podstawa prowadzenia działalności wskazane są m.in: ustawa o sporcie, ustawa Prawo o stowarzyszeniach, ustawa o systemie oświaty, ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (działalność jednocześnie na podstawie więcej niż jednego aktu prawnego).

Zgodnie z zapisami Statutów Podmioty sponsorowane realizują swoje cele poprzez: prowadzenie działalności nieodpłatnej pożytku publicznego, prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego.

Podmioty mogą prowadzić działalność gospodarczą jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Prowadzenie działalności nieodpłatnej i odpłatnej pożytku publicznego oraz działalności gospodarczej wymaga rachunkowego wyodrębnienia każdej z tych form w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości.

Podmioty nie mogą prowadzić działalności odpłatnej pożytku publicznego i działalności gospodarczej w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności, a ich majątek przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych. Prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego nie jest podstawową (wyłączną) formą prowadzenia działalności, a jedynie działalnością uzupełniającą do działalności nieodpłatnej pożytku publicznego, z której cały dochód przeznaczany jest na działalność statutową.

Środki finansowe na realizację zadań statutowych Podmioty sponsorowane uzyskują z:

  • składek członkowskich,
  • darowizn, zapisów i spadków,
  • dotacji, subwencji,
  • udziałów i lokat,
  • dochodów z majątku Stowarzyszenia,
  • wpływów z działalności gospodarczej, w tym sponsoringu,
  • odpłatnej działalności pożytku publicznego.

Podmioty sponsorowane prowadzące działalność na podstawie opisanych powyżej zasad potwierdziły, że zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, działając na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, nie działając w celu osiągnięcia zysku, mogą otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

Umowy sponsoringu należą do kategorii umów nienazwanych - żadne przepisy nie zawierają bowiem ich definicji. Możliwość ich zawarcia wynika z reguły ogólnej zawartej w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm., dalej: "k.c."), który zakłada swobodę umów w obrocie gospodarczym. W związku z tym, że w przepisach brak jest regulacji odnoszących się do umowy sponsoringu koniecznym jest, aby strony sformułowały w umowie w sposób szczegółowy wzajemne prawa i obowiązki. W umowach zawieranych przez Wnioskodawcę precyzyjnie zostają określone wzajemne świadczenia stron oraz wartość tych świadczeń (zapewnienie ekwiwalentności świadczeń w odniesieniu do kosztów podatkowych). W opinii Wnioskodawcy, ukształtowanie w umowie obowiązków sponsorowanego daje podatnikowi korzyści, które pozwalają stwierdzić związek przyczynowo - skutkowy z przychodem, a tym samym możliwość zaliczenia wydatku poniesionego na sponsoring do kosztów uzyskania przychodów w myśl ww. art. 15 ust. 1 Ustawy CIT.

Wynagrodzenie za otrzymane od instytucji kultury świadczenia sponsoringowe płatne jest przez Wnioskodawcę na podstawie faktur i innych dokumentów wystawionych przez podmioty sponsorowane na rzecz Wnioskodawcy (poświadczających wykonanie przez podmiot sponsorowany świadczeń określonych umową).

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że poniesione koszty nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca sponsoruje Kluby / Stowarzyszenia takie jak:

  • STOWARZYSZENIE C;
  • KLUB SPORTOWY D;
  • KLUB SPORTOWY E;
  • STOWARZYSZENIE F;
  • KLUB SPORTOWY G;
  • ZRZESZENIE H;
  • STOWARZYSZENIE J;
  • KLUB SPORTOWY K;
  • KLUB SPORTOWY L;
  • UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY M;
  • KLUB SPORTOWY N;
  • KLUB P.

STOWARZYSZENIE C

a)Zgodnie z zapisami statutu Stowarzyszenia, Stowarzyszenie działa zgodnie z ustawą o sporcie, ustawą Prawo o stowarzyszeniach, ustawą o systemie oświaty, ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie potwierdziło, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub). Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

Celami statutowymi Stowarzyszenia C są:

1.rozwój, popularyzacja i promocja kultury fizycznej, rehabilitacji i sportu, w szczególności wśród osób niepełnosprawnych w Polsce i na świecie,

2.aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z upośledzeniem narządu ruchu i osób po amputacjach kończyn,

3.organizowanie i realizacja współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej osób po amputacjach - C oraz innych odmianach piłki nożnej osób niepełnosprawnych,

4.działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,

5.wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej,

6.pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób,

7.działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,

8.działalność charytatywna,

9.działalność na rzecz dzieci i młodzieży,

10.promocja i organizacja wolontariatu,

11.przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym,

12.ochrona i promocja zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, 788 i 905),

13.działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

14.działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

15.działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

16.wspieranie działalności innych osób prawnych i osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Stowarzyszenia

b)A. nie dysponuje wiedzą, czy Stowarzyszenie jest wpisane do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisania Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

a.prowadzenie działalności nieodpłatnej pożytku publicznego w następującym zakresie:

1)działalność klubów sportowych;

2)pozostała działalność związaną ze sportem;

3)pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych irekreacyjnych;

4)pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane;

5)działalność wspomagająca edukację;

6)działalność fizjoterapeutyczna;

7)pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana;

8)działalność związaną z organizacją targów, wystaw i kongresów;

9)pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych;

10)pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana;

11)działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników.

12)działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana;

b.prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego w następującym zakresie:

1)działalność klubów sportowych;

2)pozostała działalność związana ze sportem;

3)działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;

4)pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych irekreacyjnych;

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą w następującym zakresie:

1)działalność agencji reklamowych;

2)sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet;

3)sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami;

4)wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;

5)wypożyczania i dzierżawy sprzętu rekreacyjnego i sportowego;

6)działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;

7)działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych;

8)działalność fotograficzna.

Stowarzyszenie nie może prowadzić działalności odpłatnej pożytku publicznego i działalności gospodarczej w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności.

d)Majątek Stowarzyszenia przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych, a środki finansowe na realizację celów mogą być pozyskane również z dotacji i subwencji.

e)Środki finansowe zostały przekazane przez C na:

  • sponsorowanie (...)

Działania w ramach projektu (…) i (…) to 50 akademii piłkarskich dla dzieci i młodzieży z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, organizacja turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, działania mające na celu stworzenie warunków to tworzenia nowych akademii.

Przekazane przez A. środki zostały przekazane na działalność statutową - sportową.

f)Realizowane przez Stowarzyszenie działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Stowarzyszenie.

g)Środki wypłacane Stowarzyszeniu będą przeznaczane na sponsorowanie działań określonych w pkt e).

h)W statucie Stowarzyszenia brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty /przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB SPORTOWY D

a)Celem klubu jest rozwijanie kultury fizycznej, ze szczególny uwzględnieniem specjalistycznych zajęć z zakresu piłki nożnej wśród dzieci, młodzieży, dorosłych oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną.

Cele statutowe realizowane są m.in. przez:

·prowadzenie działalności szkoleniowej i zajęć sportowych,

·organizację zawodów, imprez sportowych i rekreacyjnych,

·uczestniczeniem w rozgrywkach i zawodach sportowych,

·organizację czynnego wypoczynku w formie obozów sportowych.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A. nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Zapis ze statutu Klubu wskazuje, że majątek Klubu może powstać m.in. z dotacji budżetowych, wpływów z prowadzonej działalności gospodarczej.

d)Środki finansowe i rzeczowe gromadzone przez Klub przekazywane są na działalność statutową.

e)Przedmiotem umowy między Spółką a sponsorowanym jest sponsorowanie Klubu i wydarzeń przez niego organizowanych. Środki finansowe zostały przekazane przez A na organizację turniejów piłkarskich dla dzieci (13 drużyn, 130 dzieci, z 11 klubów sportowych).

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

g)Środki wypłacane Stowarzyszeniu będą przeznaczane na sponsorowanie działań wskazanych w pkt e).

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB SPORTOWY E

a)Zgodnie z zapisami Statutu Klubu, celem działania E jest realizowanie zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu, a w szczególności:

·uprawianie i popularyzowanie sportu wyczynowego szczególnie wśród dzieci i młodzieży,

·współdziałanie w procesie wychowania,

·skupianie sympatyków E. w aktywną i twórczą organizację współdziałającą we wszechstronnym rozwoju fizycznym i umysłowym,

·podnoszenie kultury odbioru imprez sportowych przez widzów i uczestników,

·rozwijanie zainteresowania aktywnym wypoczynkiem na co dzień w społeczeństwie,

·integracja ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Klub szkoli i wychowuje ponad 400 młodych zawodników, w 22 grupach szkoleniowych, z którymi pracuje 22 wykwalifikowanych trenerów. Zajęcia prowadzone są w 4 sekcjach: koszykówki, lekkiej atletyki, pływania oraz szermierki. Dzieci uczestniczą w zajęciach co najmniej 3 razy w tygodniu. Drużyny koszykówki rozegrały ponad 100 meczy, zawodnicy szermierki brali udział w ponad 60 turniejów, pływacy w pond 25 mityngach, lekkoatleci w ponad 60 mityngach lekkoatletycznych.

Na środki finansowe Klubu składają się m.in.: wpływy z odpłatnej działalności statutowej, dotacje (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

a)A. nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

b)W celu realizacji zadań statutowych E może podjąć następującą działalność nieodpłatną pożytku publicznego:

  • pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna;
  • wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego;
  • działalność klubów sportowych;
  • działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.

W zakresie działalności odpłatnej pożytku publicznego podejmie następujące działania:

  • Działalność klubów sportowych;
  • Działalność obiektów sportowych;
  • Pozostała działalność związana ze sportem;
  • Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych;
  • Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach.

c)Uzyskane środki finansowe przeznaczane są wyłącznie na realizację celów statutowych.

d)Środki przekazane przez A. dla Klubu zostały przeznaczone na sponsorowanie Klubu i organizowanych przez niego wydarzeń (treningi, mityngi).

e)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

f)Środki wypłacane Stowarzyszeniu będą przeznaczane na sponsorowanie działań wskazanych w pkt e).

g)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

h)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

STOWARZYSZENIE F

a)Zgodnie z zapisami statutu, Stowarzyszenie F jest klubem sportowym i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 25.06.2010 o sporcie, ustawy z dnia 07.04.1989 Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 24.04.2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Celem działania Stowarzyszenia jest:

1.Krzewienie i upowszechnianie kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, propagowanie zdrowego trybu życia, podnoszenie sprawności fizycznej wśród ogółu społeczności na obszarze działania Stowarzyszenia, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży oraz osób w wieku emerytalnym.

2.Rozwój, promocja, popularyzacja sportu, w szczególności piłki ręcznej na terenie Ziemi (…).

3.Wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez współzawodnictwo sportowe, dbanie o harmonijny rozwój sportowy, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości, wpajanie zasady „fair - play” przy jednoczesnym uświadamianiu dzieciom i młodzieży konieczności aktywnego uczestniczenia w procesie szkolnego nauczania.

4.Integracja dzieci i młodzieży z terenów miejskich i wiejskich przez rywalizację sportową.

5.Organizowanie letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w szczególności będących w trudnej sytuacji życiowej.

6.Dążenie do zapewnienia organizacyjnych i finansowych warunków, niezbędnych do istnienia na obszarze działania Stowarzyszenia, sportu wyczynowego na najwyższym poziomie, w szczególności piłki ręcznej.

7.Przeciwdziałanie patologiom społecznym i uzależnieniom wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez aktywność sportową, zarówno rekreacyjną jak i wyczynową.

8.Promowanie i rozwój wolontariatu oraz działalności charytatywnej.

9.Pogłębianie integracji europejskiej poprzez sport.

10.Rozwój kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych i umożliwienie uczestnictwa tym osobom w wydarzeniach sportowych.

11.Promowanie miasta (…) oraz gmin powiatu (…) w kraju i zagranicą przez dorobek sportowy i walory turystyczne.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele, w szczególności przez:

1.Zakładanie i prowadzenie sekcji sportowych w różnych dyscyplinach sportowych - w szczególności piłki ręcznej, we wszystkich kategoriach wiekowych.

2.Prowadzenie systematycznego szkolenia sportowego przede wszystkim dzieci i młodzieży w formie treningów, kursów, zgrupowań treningowych a także innych pozalekcyjnych zajęć sportowych, w tym zajęć typowo rekreacyjnych.

3.Zapewnienie odpowiednich kadr trenersko - instruktorskich, obiektów, sprzętu treningowego i materiałów szkoleniowych w ramach posiadanych środków i możliwości Stowarzyszenia.

4.Uczestniczenie w rozgrywkach i zawodach rangi lokalnej, krajowej i międzynarodowej w szczególności organizowanych przez Związki Sportowe.

5.Organizowanie zawodów, imprez sportowych, rekreacyjnych, turystycznych, sympozjów, spotkań z wybitnymi sportowcami w celu umożliwienia współzawodnictwa sportowego oraz popularyzacji kultury fizycznej, turystyki i sportu, w szczególności piłki ręcznej.

6.Współpracę z rodzicami dzieci biorących udział w zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie, w tym prowadzenie pogadanek i pedagogizacja rodziców z zakresu wpływu aktywności fizycznej na rozwój dziecka, sposobów na zdrowy i aktywny tryb życia a także profilaktyki uzależnień.

7.Organizowanie letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w formie obozów sportowych, kolonii, półkolonii itp.

8.Organizowanie konkursów o tematyce sportowej,

9.Wspólne uczestniczenie w lokalnych wydarzeniach sportowych.

10.Aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego.

11.Zapewnienie opieki lekarskiej zawodnikom, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uprawiania sportu oraz udzielanie możliwie wszechstronnej pomocy rzeczowej i finansowej wyróżniającym się zawodnikom poprzez ustanawianie stypendiów itp.

12.Prowadzenie działalności informacyjnej i promocyjnej poprzez wydawanie biuletynów informacyjnych i reklamowych, kalendarzy promocyjnych i innych materiałów promujących Stowarzyszenie i jego działalność a także prowadzenie strony internetowej Stowarzyszenia.

13.Angażowanie osób niepełnosprawnych do różnych form aktywności ruchowej, dostosowanych do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań sportowych,

14.Działanie na rzecz modernizacji i unowocześniania obiektów sportowych

15.Organizowanie zajęć rekreacyjnych i imprez turystycznych dla poprawy sprawności fizycznej osób w wieku emerytalnym.

16.Współpracę z placówkami oświatowymi, organami administracji publicznej, związkami sportowymi w tym Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i innymi podmiotami dla osiągnięcia celów statutowych Stowarzyszenia.

17.Inicjowanie i uczestniczenie w akcjach charytatywnych.

18.Podejmowanie innych działań i przedsięwzięć zgodnych z prawem dla realizacji celów określonych w statucie.

Na fundusze Stowarzyszenia składają się m.in. dotacje, subwencje (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Działalność określona w statucie Stowarzyszenia jest wyłącznie działalnością statutową i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna i działalność odpłatna, nie będąca działalnością gospodarczą.

d)Cały dochód Stowarzyszenia przekazywany jest na działalność pożytku publicznego. Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

e)Środki finansowe zostały przeznaczone na sponsorowanie Zespołu w rozgrywkach Ligii Centralnej piłki ręcznej mężczyzn.

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

g)Sponsorowanie Zespołu w rozgrywkach Ligii Centralnej piłki ręcznej mężczyzn

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB SPORTOWY G

a)Celem Klubu jest:

a.Wychowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez kulturę fizyczną, sport, turystykę i rekreację w oparciu o zasady etyki katolickiej,

b.Udział w krajowej i międzynarodowej wymianie młodzieży i dorosłych oraz w krajowych i międzynarodowych imprezach sportowych,

c.Przygotowanie członków klubu do udziału w zawodach, do startów w zawodach parafialnych, aż do Igrzysk Olimpijskich w różnych dyscyplinach sportowych i rekreacyjnych, dla osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych,

Powyższe cele Klub realizuje przez:

a.Współpracę z organizacjami mającymi podobne cele,

b.Prowadzenie zajęć sportowych / treningów,

c.Organizowanie imprez sportowych,

d.Organizowanie kursów, seminariów oraz zgrupowań szkoleniowych, obozów sportowych dla zawodników, trenerów, instruktorów i działaczy,

e.Właściwe zarządzanie posiadanymi obiektami i urządzeniami sportowymi, dbając o ich rozbudowę, modernizację i konserwację,

f.Propagowanie rozwoju kultury fizycznej poprzez aktywne uczestniczenie w realizacji programów środowiskowych, gminnych, wojewódzkich i krajowych,

g.Dążenie do wysokiego poziomu moralnego zawodników i działaczy,

h.Działalność oświatową, wychowawczą i wydawniczą,

i.Działalność kulturalną i informacyjną w szczególności przy użyciu środków przekazu,

j.Działalność dobroczynna i charytatywną,

k.Działalność turystyczno-sportową,

l.Działalność gospodarczą,

m.Profilaktykę trzeźwości i działalność propagującą zdrowy tryb życia wolny od uzależnień.

Majątek Klubu m.in. stanowią:

a.wpływy z imprez organizowanych przez Klub,

b.dotacje samorządowe i inne,

c.składki członków Klubu (doraźne i roczne).

Zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A. nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Działalność Klubu mieszcząca się w zakresie pożytku publicznego nie może być prowadzona wyłącznie na rzecz członków Klubu. Nadwyżkę przychodów nad kosztami uzyskiwaną przez Klub przeznacza się na działalność pożytku publicznego. Klub może prowadzić działalność pożytku publicznego odpłatną i nieodpłatną. Każdy zakres działalności może być prowadzony odpłatnie jak i nieodpłatnie:

a.organizowanie imprez sportowych dla dzieci i młodzieży,

b.organizowanie obozów sportowych dla dzieci i młodzieży,

c.działalność klubu lekkoatletycznego i szachowego,

d.działalność związana ze sportem, pozostała.

d)Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego. Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

e)Środki finansowe zostały przeznaczone na sponsorowanie Klubu Sportowego G, wydarzeń organizowanych przez Klub (systematyczne treningi sportowe dla 120 zawodników, starty zawodników Klubu w 20 imprezach sportowych o randze wojewódzkiej i krajowej) oraz sponsorowanie aktywności sportowej zawodnika Klubu.

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

g)Środki wypłacane Stowarzyszeniu będą przeznaczane na sponsorowanie działań wskazanych w pkt e).

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

ZRZESZENIE H

a)Zgodnie z postanowieniami statutu, Zrzeszenie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego, w tym w szczególności:

a.ustawy prawo o Stowarzyszeniach,

b.ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,

c.ustawy o sporcie.

Celem Zrzeszenia jest:

a.wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;

b.działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;

c.działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym;

d.działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnej;

e.nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie;

f.wypoczynek dzieci i młodzieży;

g.kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

h.ochrona i promocja zdrowia;

i.turystyka i krajoznawstwo;

j.porządek i bezpieczeństwo publiczne;

k.działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów, współpracy między społeczeństwami;

l.promocja i organizacja wolontariatu;

m.działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;

n.przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym;

o.działalność wspomagająca organizacje członkowskie Zrzeszenia H;

p.promowanie rozwoju sportu, rekreacji, wychowania fizycznego i turystyki;

q.gromadzenie i dokumentowanie dorobku kulturowego i udostępnianie dóbr kultury.

Dla osiągnięcia celów statutowych Zrzeszenie H podejmuje następujące działania:

a.współdziała z organami samorządowymi i państwowymi;

b.organizuje zawody oraz imprezy rekreacyjne, sportowe, turystyczne i krajoznawcze dla swych członków oraz w środowisku działania, jak również bierze udział w imprezach o podobnym charakterze, organizowanych przez organy samorządowe i państwowe oraz inne organizacje i stowarzyszenia;

c.propaguje piękno ojczystego kraju oraz zapoznaje z jego dorobkiem;

d.prowadzi działalność informacyjną w zakresie wychowania fizycznego, sportu i turystyki;

e.prowadzi działalność kulturalno-oświatową i współdziała w zakresie ochrony przyrody, krajobrazu i zabytków kultury;

f.współuczestniczy poprzez sport w propagowaniu ekologii ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego;

g.stwarza możliwości dzieciom i młodzieży, podnoszenia ich poziomu sportowego;

h.organizuje kursy, konferencje, szkolenia, seminaria, kolonie i obozy;

i.inicjuje i popiera prace naukowo - badawcze w zakresie sportu, rekreacji i turystyki;

j.zarządza posiadanymi urządzeniami sportowymi i turystycznymi, rozwija działalność w zakresie budownictwa, remontów i konserwacji urządzeń sportowych i turystycznych;

k.współdziała w zakresie rozwoju wychowania fizycznego, sportu i turystyki z właściwymi instytucjami i organizacjami;

l.promuje i organizuje rozwój sportu, rekreacji i turystyki na terenach popegeerowskich;

m.przyznaje stypendia sportowe;

n.organizuje działania na rzecz integracji europejskiej oraz kontakty i współprac międzynarodowych w zakresie promocji zdrowia, sportu, rekreacji i turystyki

o.wykonuje poprzez swoje organy i członków zwyczajnych, publiczne zadania zlecone w zakresie sportu, rekreacji, rehabilitacji, turystyki, promocji i organizacji wolontariatu.

Na fundusze Zrzeszenia H składają się:

a.dotacje i subwencje;

b.wpływy ze składek członkowskich;

c.darowizny, spadki i zapisy;

d.wpływy z działalności statutowej, prowadzonej jako odpłatna działalność pożytku publicznego;

e.dochody z działalności gospodarczej Zrzeszenia H;

f.dochody z ofiarności publicznej.

Zapis w pkt a może wskazywać na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Zgodnie z zapisami statutu, Zrzeszenie jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem o celach nie zarobkowych, opierającym swą działalność na aktywności i pracy społecznej ogółu swoich członków i sympatyków, członków organów statutowych i przedstawicieli członków Zrzeszenia. Działalność gospodarczą Zrzeszenie może podjąć wyłącznie jako działalność dodatkową. Działalność gospodarcza będzie wyodrębniona rachunkowo, prawnie i faktycznie w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności.

d)W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową, ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

e)Środki finansowe zostały przeznaczone na sponsorowanie działalności centralnej Zrzeszenia H oraz sponsorowanie niżej wymienionych wydarzeń: (…).

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

g)Przedmiotem umowy między Spółką a sponsorowanym jest sponsorowanie Zrzeszenia oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych. (patrz pkt e).

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

STOWARZYSZENIE J

a)Zgodnie z zapisami statutu, Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa na zasadach określonych w przepisach prawa o stowarzyszeniach, zgodnie z ustawą o sporcie oraz niniejszym statutem.

Celem Stowarzyszenia jest organizowanie, rozwijanie i propagowanie kultury fizycznej i sportu, w szczególności w zakresie tańca, rehabilitacji i czynnego wypoczynku w środowisku osób niepełnosprawnych w integracji z osobami sprawnymi oraz reprezentowanie zrzeszonych członków, jak również podejmowanie działań służących aktywizacji osób starszych oraz innych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

1.Organizowanie i prowadzenie sekcji sportowych ze szczególnym uwzględnieniem sekcji tanecznych.

2.Udział w lokalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych imprezach sportowych i turniejach tanecznych.

3.Prowadzenie działalności propagandowej, informacyjnej i szkoleniowej w środowisku osób niepełnosprawnych.

4.Współdziałanie z organami administracji państwowej i samorządowej oraz organizacjami społecznymi itp. w celu realizacji zadań statutowych.

5.Programowanie i realizacja działalności w zakresie sportu osób niepełnosprawnych w obszarze określonym w statucie Stowarzyszenia przy współpracy z instytucjami i organizacjami zainteresowanymi tą działalnością.

6.Podejmowanie innych czynności zmierzających do realizacji celów statutowych. Opracowywanie, wprowadzanie w życie oraz propagowanie programów rozwoju sportu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak również programów aktywizacji społecznej i zawodowej osób starszych oraz innych osób zagrożonych wykluczeniem.

Stowarzyszenie swoje cele może realizować odpłatnie poprzez pobieranie opłat startowych na zawodach, jak również pobieranie opłat za udział w zajęciach, obozach, jak również innych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie, lecz wyłącznie w zakresie realizacji celów statutowych.

Na majątek Stowarzyszenia składają się m.in. dotacje zatem może być spełniona możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A. nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie swoje cele statutowe realizuje w oparciu o własny majątek tworzony ze składek członkowskich, darowizn, dotacji, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności na podstawie obowiązujących przepisów. Stowarzyszenie opiera swoją działalność głównie na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swoich spraw może zatrudnić pracowników.

d)W statucie nie ma informacji o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową. Jest informacja, że dochody Stowarzyszenia nie będą przeznaczone do podziału między jego członków.

e)Przedmiotem umowy jest sponsorowanie Stowarzyszenia oraz aktywności sportowej jednego z tancerzy Stowarzyszenia (w zakresie bieżącej działalności sportowej oraz udziału tancerza w zawodach i akcjach promocyjnych). Stowarzyszenie zorganizowało m.in. wyjazd zawodników na turniej taneczny, obóz taneczny oraz prowadziło systematyczne treningi dla grupy 20 osób.

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

g)Środki finansowe przeznaczane są na sponsorowanie działań wskazanych w pkt. e).

h)W statucie znajduje się informacja, że dochody Stowarzyszenia nie będą przeznaczone do podziału między jego członków.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB SPORTOWY K

a)Zgodnie z zapisami statutu, Klub Sportowy K jest Stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną.

Celem działalności Klubu jest:

1.Uprawianie sportu wyczynowego w różnych dyscyplinach.

2.Propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży.

3.Zapewnienie czynnym członkom klubu opiekę trenersko-instruktorską i lekarską w czasie zawodów.

4.Współdziałanie z organizacjami pozarządowymi w akcjach propagujących rozwój kultury fizycznej i sportu.

5.Kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości dzieci, młodzieży szkolnej oraz ogółu mieszkańców naszego środowiska.

6.Zarządzanie posiadanymi obiektami sportowymi.

7.Prowadzenie działalności gospodarczej celem uzyskania środków finansowych na działalność klubu.

8.Prowadzenie innych przedsięwzięć w celu realizacji działalności statutowej.

Majątek Klubu stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze. Na fundusze składają się:

1.Dotacje,

2.Darowizny,

3.Spadki,

4.Zapisy,

5.Składki członkowskie,

6.Inne wpływy z działalności Klubu.

Klub prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na majątek Klubu składają się m.in. dotacje zatem może być spełniona możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie). Dodatkowo Klub

b)A. nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

d)W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

e)Przedmiotem umowy jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży.

f)Realizowane przez Klub działania zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Klub. Zorganizowano piknik i zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą zrzeszoną w Klubie jak i przybyłymi z rodzicami dziećmi niezrzeszonymi oraz cykliczne sparingi oraz rozgrywki piłkarskie.

g)Środki wypłacane Klubowi będą przeznaczane na sponsorowanie działań określonych w pkt e).

h)W statucie W statucie znajduje się informacja, że dochody Stowarzyszenia nie będą przeznaczone do podziału między jego członków.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB SPORTOWY L

a)Zgodnie z zapisami statutu, klub jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym i z tego tytułu posiada osobowość prawną. Klub działa zgodnie z ustawą o kulturze fizycznej, ustawą Prawo o Stowarzyszeniach i statutem.

Klub może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Klub opiera swa działalność na pracy społecznej swoich członków, wypracowanych zyskach z prowadzonej działalności gospodarczej, udostępniania powierzchni reklamowych na obiekcie sportowym, władz samorządu Miasta i Powiatu oraz związków sportowych.

Dla realizacji określonych celów statutowych Klub może zatrudniać pracowników.

Klub może prowadzić działalność pożytku publicznego na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Celem Klubu jest popularyzacja i rozwój różnych dyscyplin sportu oraz stałe podnoszenie poziomu sportowego poprzez zabezpieczenie jego członkom odpowiednich warunków do uprawiania sportu.

Dla osiągnięcia ww. celu Klub stosuje następujące środki działania:

1.Organizuje sekcje i szkolenia sportowe.

2.Stwarza dogodne warunki do rozwoju różnych dyscyplin sportowych.

3.Organizuje różnego rodzaju zawody i imprezy sportowe.

4.Uczestniczy w państwowym współzawodnictwie sportowym i innych zawodach sportowych.

5.Zarządza posiadanymi obiektami i urządzeniami sportowymi oraz rekreacyjnymi, dbając o ich rozbudowę, modernizację, remonty i konserwacje.

6.Troszczy się o wysoki poziom moralny zawodników i działaczy.

7.Organizuje i prowadzi działalność gospodarczą za zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Na majątek Klubu składają się nieruchomości, ruchomości oraz fundusze.

Na fundusze Klubu składają się:

a.Składki członkowskie.

b.Darowizny, zapisy oraz dotacje i środki pochodzące z innej działalności Statutowej i gospodarczej Klubu.

c.Dotacje na zadania państwowe z zakresu kultury fizycznej zlecone Klubowi.

d.Dotacje na zadania zlecone przez samorząd terytorialny.

e.Dochody z majątku.

f.Dochody z działalności gospodarczej.

g.Wpływy z zawodów organizowanych przez Klub.

h.Inne wpływy.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A. nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisania Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

d)W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

e)Przedmiotem umowy między Spółką a sponsorowanym jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych.

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków. Oprócz udziału w meczach domowych, meczach wyjazdowych wszystkie drużyny prowadziły w okresie trwania umowy cykliczne zajęcia treningowe - 3 razy w tygodniu. Dodatkowo przeprowadzono zajęcia z psychologiem sportowym dla grup młodzieżowych.

g)Środki wypłacane Klubowi będą przeznaczane na sponsorowanie działań określonych w pkt e.

h)W statucie Klubu znajduje się zakaz przekazywania lub wykorzystywania majątku Klubu na rzecz jego członków, członków organów jego lub pracowników oraz osobom im bliskich.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY M

a)Zgodnie z zapisami statutu, Uczniowski Klub Sportowy M działa na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej, ustawy z dnia 10 stycznia 1996 roku Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. z 1996 roku, nr 27, poz. 118).

Klub jest uczniowskim klubem sportowym w rozumieniu art. 7 w/c ustawy o kulturze fizycznej oraz spełnia kryteria organizacji pożytku publicznego w myśl art. 4 ust. 1 pkt. 14 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Celem Klubu jest:

1.rozwijanie różnych form kultury fizycznej w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej,

2.kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości dzieci i młodzieży szkolnej,

3.rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań kulturą fizyczną,

4.integrowanie środowisk uczniowskich, rodzicielskich i nauczycielskich na terenie swego działania,

5.organizowanie wypoczynku o charakterze rekreacyjno-sportowym dla dzieci i młodzieży.

Klub realizuje swoje cele w szczególności przez:

1.wspomaganie realizacji szkolnych zajęć wychowania fizycznego,

2.organizowanie aktywnego spędzania czasu wolnego i sportowych zajęć pozalekcyjnych,

3.organizowanie różnorodnych form współzawodnictwa sportowego,

4.uczestnictwo i organizację ogólnodostępnych imprez sportowych,

5.upowszechnianie uprawiania minidyscyplin sportowych,

6.udział w realizacji ogólnokrajowego programu (…),

7.organizowanie wakacyjnych obozów rekreacyjno-sportowych oraz szkoleniowych.

Klub opiera swoją działalność przede wszystkim na:

1.społecznej pracy swoich członków i działaczy,

2.pomocy materialnej i organizacyjnej rodziców uczniów i działaczy,

3.bazie sportowo - rekreacyjnej szkoły oraz jednostek komunalnych,

4.dotacjach z jednostek rządowych i samorządowych,

5.darowiznach.

Majątek Klubu stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome oraz środki finansowe.

Środki finansowe na realizację zadań statutowych Klubu uzyskuje się:

1.ze składek członkowskich,

2.z darowizn, zapisów i spadków,

3.z dotacji budżetowych na zadania zlecone Klubowi,

4.z majątku Klubu,

5.z innych źródeł.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

d)W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

e)Przedmiotem umowy między Spółką a sponsorowanym jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych (…).

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Klub. Klub zorganizował turnieje tenisa stołowego, turnieje szachowe.

g)Środki wypłacane Klubowi będą przeznaczane na sponsorowanie działań określonych w pkt e.

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB SPORTOWY N

a)Zgodnie z zapisami statutu, stowarzyszenie jest organizacją pozarządową: stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym w oparciu o istniejące prawo, posiadającym osobowość prawną.

Klub prowadzi działalność sportową i wychowawczą w celu:

1.Zapewnienia młodzieży udziału w sporcie kwalifikowanym, poprzez szkolenie organizację sekcji i drużyn sportowych oraz innych działań.

2.Kształtowanie u członków Klubu wysokich wartości moralnych i fizycznych.

3.Zapewnienie mieszkańcom miasta i powiatu przeżyć i widowisk sportowych o wysokich walorach estetycznych, stanowiących wartościową formę wypoczynku i integracji.

4.Organizacja i promocja wolontariatu.

Dla osiągnięcia ww. Celów Klub:

1.Organizuje i prowadzi sekcje różnych dyscyplin sportowych.

2.Organizuje szkolenia sportowe, ze szczególnym podkreśleniem szkolenia wśród dzieci i młodzieży.

3.Organizuje imprezy sportowe, a także bierze udział w imprezach organizowanych przez powołane do tego organizacje.

4.Propaguje wśród społeczeństwa wychowanie fizyczne i sport.

5.W razie potrzeby wydaje materiały szkoleniowe, biuletyny informacyjne oraz inne materiały propagandowe.

6.Podejmuje inne środki i przedsięwzięcia dla realizacji celów statutowych.

7.Klub zajmuje się organizowaniem i propagowaniem sportu kwalifikowanego wśród młodzieży i mieszkańców z terenu działania klubu.

Klub może prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o ogólnie obowiązujące przepisy w zakresie:

1.Organizacji komercyjnych imprez sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych.

2.Działalność handlową i usługową.

3.Pośrednictwo handlowe i usługowe.

4.Realizacji zadań własnych oraz powierzonych lub zleconych, w celu uzyskania dochodu.

Działalność Klubu opiera się na pracy społecznej jego członków.

Do prowadzenia swoich spraw Klub niże zatrudnić pracowników.

Na dochód Klubu składają się:

1.Składki członkowskie,

2.Wpisowe,

3.Dotacje i darowizny,

4.Dochody z imprez sportowych,

5.Sponsoring,

6.Fundusze uzyskane z dotacji fundacji i innych funduszów celowych,

7.Środki na realizację zadań zleconych i powierzonych,

8.Środki uzyskane z działalności gospodarczej.

Gospodarka finansowa klubu prowadzona jest w oparciu o obowiązujące przepisy.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

b)A nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisana Stowarzyszenia do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

d)Wszelkie dochody uzyskane z działalności gospodarczej przeznaczone są w całości na realizację zadań statutowych Klubu.

e)Przedmiotem umowy jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych (…).

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Klub. Klub zajmuje się organizowaniem i propagowaniem sportu kwalifikowanego wśród młodzieży i mieszkańców z terenu działania klubu.

g)Środki wypłacane Klubowi będą przeznaczane na sponsorowanie działań określonych w pkt e).

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

KLUB P

a)Zgodnie z zapisami statutu, Klub P jest stowarzyszeniem kultury fizycznej i posiada osobowość prawną.

Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia spraw może zatrudniać pracowników.

Celem Stowarzyszenia jest:

1.Rozwój i promocja szermierki.

2.Tworzenie autonomicznych sekcji szermierczych.

3.Opracowywanie materiałów metodyczno-szkoleniowych w zakresie szermierki.

4.Inicjowanie działań propagujących walki szermiercze.

5.Wprowadzenie szermierki do programu wychowania fizycznego w szkołach publicznych i niepublicznych.

6.Rozwój szermierki sportowo-rekreacyjnej i rehabilitacyjnej osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez odpłatne lub nieodpłatne:

a.organizowanie i prowadzenie kursów szkolenia podstawowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych,

b.szkolenie zawodników zaawansowanych (sport wyczynowy),

c.organizowanie szkolenia i doskonalenia dla trenerów i instruktorów szermierki,

d.prowadzenie zajęć szermierczych o charakterze sportowym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym, w tym także dla osób niepełnosprawnych,

e.organizowanie zajęć w ramach ferii szkolnych dla wszystkich chętnych w celu propagowania szermierki wśród dzieci i młodzieży,

f.organizowanie imprez kulturalnych i rekreacyjnych (w tym pokazów szermierczych) dla szkół i zainteresowanych instytucji,

g.organizowanie szermierczych zawodów sportowych.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez nieodpłatne:

a.powołanie Rady Metodyczno-Szkoleniowej w celu opracowania programów szkoleniowych i kontroli ich realizacji,

b.organizowanie spotkań i promocję ludzi wywodzących się ze środowiska szermierczego,

c.gromadzenie i upowszechnianie danych i materiałów dotyczących rozwoju szermierki,

d.współdziałanie z klubami sportowymi, stowarzyszeniami i instytucjami w Polsce i zagranicą w zakresie realizacji celów Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:

a.składki członkowskie,

b.darowizny, zapisy i spadki,

c.wpływy z działalności gospodarczej Stowarzyszenia,

d.dotacje, subwencje,

e.inne fundusze pozyskane zgodnie z prawem w dowolnej formie, z wszelkich dostępnych źródeł i w każdej postaci.

Stowarzyszenie może otrzymywać dotacje i subwencje według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

b)A nie dysponuje wiedzą, czy Klub jest wpisany do ewidencji klubów sportowych prowadzonych przez starostę właściwego ze wzglądu na siedzibę klubu na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r., w sprawie ewidencji klubów sportowych. Na podmiocie nie ciąży obowiązek weryfikacji wpisania Klubu do ewidencji oraz ustalania przyczyn ew. braku wpisu (brak podstawy prawnej).

c)Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

d)Dochód z działalności odpłatnej w całości przeznaczany jest na działalność statutową Stowarzyszenia.

e)Przedmiotem umowy jest sponsorowanie Klubu oraz treningów szermierki dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Klub.

f)Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

Przedmiotem umowy było sponsorowanie treningów szermierczych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Klub P na specjalistycznej sali treningowej. Oprócz treningów, dwukrotnie zostały rozegrane szpadowe zawody szermiercze z udziałem publiczności.

g)Środki wypłacane Stowarzyszeniu będą przeznaczane na sponsorowanie działań określonych w pkt e.

h)W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia / wypłaty / przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków / udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

i)Świadczenia realizowane na podstawie zawartej umowy sponsoringowej są ekwiwalentne.

Sponsorowanie klubów sportowych / stowarzyszeń których aktywności skierowane są do dzieci / młodzieży realizuje program (…) (sponsorowanie każdego klubu oznacza zwiększenie liczby dzieci i młodzieży w programie), który wspiera sport dzieci i młodzieży, stwarza im możliwość aktywnego zagospodarowania wolnego czasu, zachęca do udziału w treningach z rówieśnikami, a poprzez dofinansowanie organizacji zajęć sportowych wpływa na poszerzenie oferty edukacyjno-sportowej.

Cele programu (…) to:

  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • pobudzenie do ruchu dzieci, których prawidłowy rozwój fizyczny zakłóciła pandemia,
  • kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw społecznych wśród najmłodszych sportowców,
  • wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży aktywnej sportowo, w tym z niepełnosprawnościami,
  • Wsparcie rozwoju sportu dzieci i młodzieży w mniejszych ośrodkach z ograniczonym dostępem do środków finansowych.

Obecnie w programie (…) jest ponad 132 tys. dzieci i młodzieży zrzeszonych w różnych klubach oraz organizacjach sportowych.

Spółka uzyskuje również przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Spółka skorzysta z możliwości wykorzystania ulgi na CSR w przypadku, gdy jej wysokość nie przekroczy kwoty dochodu. Dodatkowo, zgodnie z art. 7b ust. 2 ustawy o CIT, w przypadku ubezpieczycieli, banków, podmiotów, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16, instytucji finansowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, przychody wymienione w ust. 1, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i f, zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Wydatki poniesione przez Spółkę w ramach sponsorowania ww. Podmiotów spełniają przesłanki zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 16. ust. 1 ustawy o CIT.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego opisane jest zdarzenie teraźniejsze i przyszłe. W przyszłości sponsorowane mogą być również inne Kluby sportowe / Stowarzyszenia niewymienione we wniosku.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku z 30 grudnia 2024 r. wskazali Państwo, że:

1)Dla każdego Stowarzyszenia / Klubu sportowego podane zostały szczegółowe informacje tj.: czy podmioty sponsorowane, o których mowa we wniosku są klubami sportowymi, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) - pkt 1 wezwania, przyporządkowanie podmiotów sponsorowanych do form prowadzenia tj. wskazanie, które podmioty działają w formie: stowarzyszenia/klubu sportowego, stowarzyszenia kultury fizycznej, organizacji pożytku publicznego, fundacji, związku sportowego oraz zrzeszenia (związku stowarzyszeń) - punkt 3 wezwania - informacje dot. pkt 1 i 3 zostały przekazane w podpunktach a). Informacje zostały przekazane na podstawie zapisów poszczególnych Statutów, informacji przekazanych przez Stowarzyszenia / Kluby sportowe, informacji ogólnodostępnych - np. strony internetowe. W informacjach zawarty jest również przedmiot działalności Stowarzyszenia / Klubu sportowego oraz forma prowadzonej działalności - działalność pożytku publicznego / odpłatna / nieodpłatna.

W ramach ulgi na CSR, A planuje odliczyć od dochodu koszty związane z działalnością sportową, czyli koszty poniesione na finansowanie: klubu sportowego, stypendium sportowego, imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową.

Dla porządku poniżej przekazali Państwo ponownie informacje.

·STOWARZYSZENIE C

Zgodnie z zapisami statutu Stowarzyszenia, Stowarzyszenie działa zgodnie z ustawą o sporcie, ustawą Prawo o stowarzyszeniach, ustawą o systemie oświaty, ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie potwierdziło, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub). Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

a.prowadzenie działalności nieodpłatnej pożytku publicznego w następującym zakresie:

1)działalność klubów sportowych;

2)pozostała działalność związaną ze sportem;

3)pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych;

4)pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane;

5)działalność wspomagająca edukację;

6)działalność fizjoterapeutyczna;

7)pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana;

8)działalność związaną z organizacją targów, wystaw i kongresów;

9)pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych;

10)pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana;

11)działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników .

12)działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana;

b.prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego w następującym zakresie:

1)działalność klubów sportowych;

2)pozostała działalność związana ze sportem;

3)działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;

4)pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych;

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą w następującym zakresie:

1)działalność agencji reklamowych;

2)sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet;

3)sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami;

4)wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;

5)wypożyczania i dzierżawy sprzętu rekreacyjnego i sportowego;

6)działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;

7)działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych;

8)działalność fotograficzna.

Stowarzyszenie nie może prowadzić działalności odpłatnej pożytku publicznego i działalności gospodarczej w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności.

Majątek Stowarzyszenia przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych, a środki finansowe na realizację celów mogą być pozyskane również z dotacji i subwencji.

  • KLUB SPORTOWY D

Celem klubu jest rozwijanie kultury fizycznej, ze szczególny uwzględnieniem specjalistycznych zajęć z zakresu piłki nożnej wśród dzieci, młodzieży, dorosłych oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną.

Cele statutowe realizowane są m.in. przez:

  • prowadzenie działalności szkoleniowej i zajęć sportowych,
  • organizację zawodów, imprez sportowych i rekreacyjnych,
  • uczestniczeniem w rozgrywkach i zawodach sportowych,
  • organizację czynnego wypoczynku w formie obozów sportowych.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie), wpływów z prowadzonej działalności gospodarczej.

  • KLUB SPORTOWY E

Zgodnie z zapisami Statutu Klubu, celem działania E. jest realizowanie zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu.

Na środki finansowe Klubu składają się m.in.: wpływy z odpłatnej działalności statutowej, dotacje (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

W celu realizacji zadań statutowych E może podjąć następującą działalność nieodpłatną pożytku publicznego:

a)pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna;

b)wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego;

c)działalność klubów sportowych;

d)działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.

W zakresie działalności odpłatnej pożytku publicznego podejmie następujące działania:

a)Działalność klubów sportowych;

b)Działalność obiektów sportowych;

c)Pozostała działalność związana ze sportem;

d)Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych;

e)Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach.

  • STOWARZYSZENIE F

Zgodnie z zapisami statutu, Stowarzyszenie F jest klubem sportowym i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 25.06.2010 o sporcie, ustawy z dnia 07.04.1989 Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 24.04.2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Na fundusze Stowarzyszenia składają się m.in. dotacje, subwencje (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Działalność określona w statucie Stowarzyszenia jest wyłącznie działalnością statutową i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna i działalność odpłatna, nie będąca działalnością gospodarczą. Cały dochód Stowarzyszenia przekazywany jest na działalność pożytku publicznego.

  • KLUB SPORTOWY G

Klub cele statutowe realizuje przez:

a.Współpracę z organizacjami mającymi podobne cele,

b.Prowadzenie zajęć sportowych / treningów,

c.Organizowanie imprez sportowych,

d.Organizowanie kursów, seminariów oraz zgrupowań szkoleniowych, obozów sportowych dla zawodników, trenerów, instruktorów i działaczy,

e.Właściwe zarządzanie posiadanymi obiektami i urządzeniami sportowymi, dbając o ich rozbudowę, modernizację i konserwację,

f.Propagowanie rozwoju kultury fizycznej poprzez aktywne uczestniczenie w realizacji programów środowiskowych, gminnych, wojewódzkich i krajowych,

g.Dążenie do wysokiego poziomu moralnego zawodników i działaczy,

h.Działalność oświatową, wychowawczą i wydawniczą,

i.Działalność kulturalną i informacyjną w szczególności przy użyciu środków przekazu,

j.Działalność dobroczynna i charytatywną,

k.Działalność turystyczno-sportową,

l.Działalność gospodarczą,

m.Profilaktykę trzeźwości i działalność propagującą zdrowy tryb życia wolny od uzależnień.

Majątek Klubu m.in. stanowią:

a.wpływy z imprez organizowanych przez Klub,

b.dotacje samorządowe i inne,

c.składki członków Klubu (doraźne i roczne).

Zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Działalność Klubu mieszcząca się w zakresie pożytku publicznego nie może być prowadzona wyłącznie na rzecz członków Klubu. Nadwyżkę przychodów nad kosztami uzyskiwaną przez Klub przeznacza się na działalność pożytku publicznego. Klub może prowadzić działalność pożytku publicznego odpłatną i nieodpłatną. Każdy zakres działalności może być prowadzony odpłatnie jak i nieodpłatnie:

a.organizowanie imprez sportowych dla dzieci i młodzieży,

b.organizowanie obozów sportowych dla dzieci i młodzieży,

c.działalność klubu lekkoatletycznego i szachowego,

d.działalność związana ze sportem, pozostała.

Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego. Realizowane przez Klub działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez jego członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Podmiot.

  • ZRZESZENIE H

Zgodnie z postanowieniami statutu, Zrzeszenie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego, w tym w szczególności:

a.ustawy prawo o Stowarzyszeniach,

b.ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,

c.ustawy o sporcie.

Na fundusze Zrzeszenia H składają się:

a.dotacje i subwencje;

b.wpływy ze składek członkowskich;

c.darowizny, spadki i zapisy;

d.wpływy z działalności statutowej, prowadzonej jako odpłatna działalność pożytku publicznego;

e.dochody z działalności gospodarczej Zrzeszenia H;

f.dochody z ofiarności publicznej.

Powyższy zapis może wskazywać na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Zgodnie z zapisami statutu, Zrzeszenie jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem o celach nie zarobkowych, opierającym swą działalność na aktywności i pracy społecznej ogółu swoich członków i sympatyków, członków organów statutowych i przedstawicieli członków Zrzeszenia. Działalność gospodarczą Zrzeszenie może podjąć wyłącznie jako działalność dodatkową. Działalność gospodarcza będzie wyodrębniona rachunkowo, prawnie i faktycznie w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności.

W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową, ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

  • STOWARZYSZENIE J

Zgodnie z zapisami statutu, Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa na zasadach określonych w przepisach prawa o stowarzyszeniach, zgodnie z ustawą o sporcie oraz niniejszym statutem.

Celem Stowarzyszenia jest organizowanie, rozwijanie i propagowanie kultury fizycznej i sportu, w szczególności w zakresie tańca, rehabilitacji i czynnego wypoczynku w środowisku osób niepełnosprawnych w integracji z osobami sprawnymi oraz reprezentowanie zrzeszonych członków, jak również podejmowanie działań służących aktywizacji osób starszych oraz innych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym.

Stowarzyszenie swoje cele statutowe może realizować odpłatnie poprzez pobieranie opłat startowych na zawodach, jak również pobieranie opłat za udział w zajęciach, obozach, jak również innych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie, lecz wyłącznie w zakresie realizacji celów statutowych.

Na majątek Stowarzyszenia składają się m.in. dotacje zatem może być spełniona możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie swoje cele statutowe realizuje w oparciu o własny majątek tworzony ze składek członkowskich, darowizn, dotacji, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności na podstawie obowiązujących przepisów. Stowarzyszenie opiera swoją działalność głównie na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swoich spraw może zatrudnić pracowników.

W statucie nie ma informacji o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową. Jest informacja, że dochody Stowarzyszenia nie będą przeznaczone do podziału między jego członków.

  • KLUB SPORTOWY K

Zgodnie z zapisami statutu, Klub Sportowy K jest Stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną.

Majątek Klubu stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

Na fundusze składają się:

1.Dotacje,

2.Darowizny,

3.Spadki,

4.Zapisy,

5.Składki członkowskie,

6.Inne wpływy z działalności Klubu.

Klub prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na majątek Klubu składają się m.in. dotacje zatem może być spełniona możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie). Dodatkowo Klub

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

  • KLUB SPORTOWY L

Zgodnie z zapisami statutu, klub jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym i z tego tytułu posiada osobowość prawną. Klub działa zgodnie z ustawą o kulturze fizycznej, ustawą Prawo o Stowarzyszeniach i statutem.

Klub może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Klub opiera swa działalność na pracy społecznej swoich członków, wypracowanych zyskach z prowadzonej działalności gospodarczej, udostępniania powierzchni reklamowych na obiekcie sportowym, władz samorządu Miasta i Powiatu oraz związków sportowych.

Dla realizacji określonych celów statutowych Klub może zatrudniać pracowników.

Klub może prowadzić działalność pożytku publicznego na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Na majątek Klubu składają się nieruchomości, ruchomości oraz fundusze.

Na fundusze Klubu składają się:

a.Składki członkowskie.

b.Darowizny, zapisy oraz dotacje i środki pochodzące z innej działalności Statutowej i gospodarczej Klubu.

c.Dotacje na zadania państwowe z zakresu kultury fizycznej zlecone Klubowi.

d.Dotacje na zadania zlecone przez samorząd terytorialny.

e.Dochody z majątku.

f.Dochody z działalności gospodarczej.

g.Wpływy z zawodów organizowanych przez Klub.

h.Inne wpływy.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

  • UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY M

Zgodnie z zapisami statutu, Uczniowski Klub Sportowy M działa na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej, ustawy z dnia 10 stycznia 1996 roku Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. z 1996 roku, nr 27, poz. 118).

Klub jest uczniowskim klubem sportowym w rozumieniu art. 7 w/c ustawy o kulturze fizycznej oraz spełnia kryteria organizacji pożytku publicznego w myśl art. 4 ust. 1 pkt. 14 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Klub opiera swoją działalność przede wszystkim na:

1.społecznej pracy swoich członków i działaczy,

2.pomocy materialnej i organizacyjnej rodziców uczniów i działaczy,

3.bazie sportowo - rekreacyjnej szkoły oraz jednostek komunalnych,

4.dotacjach z jednostek rządowych i samorządowych,

5.darowiznach.

Majątek Klubu stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome oraz środki finansowe.

Środki finansowe na realizację zadań statutowych Klubu uzyskuje się:

1.ze składek członkowskich,

2.z darowizn, zapisów i spadków,

3.z dotacji budżetowych na zadania zlecone Klubowi,

4.z majątku Klubu,

5.z innych źródeł.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku.

  • KLUB SPORTOWY N

Zgodnie z zapisami statutu, stowarzyszenie jest organizacją pozarządową: stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym w oparciu o istniejące prawo, posiadającym osobowość prawną.

Klub może prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o ogólnie obowiązujące przepisy w zakresie:

1.Organizacji komercyjnych imprez sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i turystycznych.

2.Działalność handlową i usługową.

3.Pośrednictwo handlowe i usługowe.

4.Realizacji zadań własnych oraz powierzonych lub zleconych, w celu uzyskania dochodu.

Działalność Klubu opiera się na pracy społecznej jego członków.

Do prowadzenia swoich spraw Klub może zatrudnić pracowników.

Na dochód Klubu składają się:

1.Składki członkowskie,

2.Wpisowe,

3.Dotacje i darowizny,

4.Dochody z imprez sportowych,

5.Sponsoring,

6.Fundusze uzyskane z dotacji fundacji i innych funduszów celowych,

7.Środki na realizację zadań zleconych i powierzonych,

8.Środki uzyskane z działalności gospodarczej.

Gospodarka finansowa klubu prowadzona jest w oparciu o obowiązujące przepisy.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Wszelkie dochody uzyskane z działalności gospodarczej przeznaczone są w całości na realizację zadań statutowych Klubu.

  • KLUB P

Zgodnie z zapisami statutu, Klub P jest stowarzyszeniem kultury fizycznej i posiada osobowość prawną.

Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia spraw może zatrudniać pracowników.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez odpłatne lub nieodpłatne:

a.organizowanie i prowadzenie kursów szkolenia podstawowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych,

b.szkolenie zawodników zaawansowanych (sport wyczynowy),

c.organizowanie szkolenia i doskonalenia dla trenerów i instruktorów szermierki,

d.prowadzenie zajęć szermierczych o charakterze sportowym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym, w tym także dla osób niepełnosprawnych,

e.organizowanie zajęć w ramach ferii szkolnych dla wszystkich chętnych w celu propagowania szermierki wśród dzieci i młodzieży,

f.organizowanie imprez kulturalnych i rekreacyjnych (w tym pokazów szermierczych) dla szkół i zainteresowanych instytucji,

g.organizowanie szermierczych zawodów sportowych.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez nieodpłatne:

a.powołanie Rady Metodyczno-Szkoleniowej w celu opracowania programów szkoleniowych i kontroli ich realizacji,

b.organizowanie spotkań i promocję ludzi wywodzących się ze środowiska szermierczego,

c.gromadzenie i upowszechnianie danych i materiałów dotyczących rozwoju szermierki,

d.współdziałanie z klubami sportowymi, stowarzyszeniami i instytucjami w Polsce i zagranicą w zakresie realizacji celów Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:

a.składki członkowskie,

b.darowizny, zapisy i spadki,

c.wpływy z działalności gospodarczej Stowarzyszenia,

d.dotacje, subwencje,

e.inne fundusze pozyskane zgodnie z prawem w dowolnej formie, z wszelkich dostępnych źródeł i w każdej postaci.

Stowarzyszenie może otrzymywać dotacje i subwencje według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie).

Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Dochód z działalności odpłatnej w całości przeznaczany jest na działalność statutową Stowarzyszenia.

2)Spółka uzyskuje również przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Spółka skorzysta z możliwości wykorzystania ulgi na CSR w przypadku, gdy jej wysokość nie przekroczy kwoty dochodu. Z uwagi na art. 7b ust. 2 ustawy o CIT, w przypadku ubezpieczycieli, banków, podmiotów, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16, instytucji finansowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, przychody wymienione w ust. 1, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i f, zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. A potwierdza, że kwota odliczenia ulgi nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

3)Forma prowadzenia działalności przez podmioty sponsorowane:

  • STOWARZYSZENIE C

Zgodnie z zapisami statutu Stowarzyszenia, Stowarzyszenie działa zgodnie z ustawą o sporcie, ustawą Prawo o stowarzyszeniach, ustawą o systemie oświaty, ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie potwierdziło, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub).

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

  • KLUB SPORTOWY D

Klub Sportowy D jest stowarzyszeniem w rozumieniu przepisów prawa o stowarzyszeniach i działa w oparciu o te przepisy oraz postanowienia statutu.

Klub prowadzi działalność pożytku publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

  • KLUB SPORTOWY E

Klub Sportowy E jest stowarzyszeniem kultury fizycznej i posiada osobowość prawną.

  • STOWARZYSZENIE F

Zgodnie z zapisami statutu, Stowarzyszenie F jest klubem sportowym i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 25.06.2010 o sporcie, ustawy z dnia 07.04.1989 Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 24.04.2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Stowarzyszenie ma charakter trwały, samorządny, dobrowolny, posiada osobowość prawną i powołane zostało na czas nieokreślony w celu niezarobkowym.

Cały dochód Stowarzyszenia przekazywany jest na działalność pożytku publicznego.

  • KLUB SPORTOWY G

Klub Sportowy G jest stowarzyszeniem zarejestrowanym.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Działalność Klubu mieszcząca się w zakresie pożytku publicznego nie może być prowadzona wyłącznie na rzecz członków Klubu. Nadwyżkę przychodów nad kosztami uzyskiwaną przez Klub przeznacza się na działalność pożytku publicznego. Klub może prowadzić działalność pożytku publicznego odpłatną i nieodpłatną. Każdy zakres działalności może być prowadzony odpłatnie jak i nieodpłatnie

  • ZRZESZENIE H

Zrzeszenie H jest związkiem stowarzyszeń w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa, działającym na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, rekreacji, wychowania fizycznego i turystyki wśród mieszkańców miast i wsi.

Zrzeszenie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego, w tym w szczególności ustawy prawo o stowarzyszeniach, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawy o sporcie.

Zgodnie z zapisami statutu, Zrzeszenie jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem o celach nie zarobkowych, opierającym swą działalność na aktywności i pracy społecznej ogółu swoich członków i sympatyków, członków organów statutowych i przedstawicieli członków Zrzeszenia.

  • STOWARZYSZENIE J

Zgodnie z zapisami statutu, Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa na zasadach określonych w przepisach prawa o stowarzyszeniach, zgodnie z ustawą o sporcie oraz niniejszym statutem.

  • KLUB SPORTOWY K

Zgodnie z zapisami statutu, Klub Sportowy K jest Stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

  • KLUB SPORTOWY L

Zgodnie z zapisami statutu, klub jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym i z tego tytułu posiada osobowość prawną. Klub działa zgodnie z ustawą o kulturze fizycznej, ustawą Prawo o Stowarzyszeniach i statutem. Klub może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Klub może prowadzić działalność pożytku publicznego na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

  • UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY M

Zgodnie z zapisami statutu, Uczniowski Klub Sportowy M działa na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej, ustawy z dnia 10 stycznia 1996 roku Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. z 1996 roku, nr 27, poz. 118).

Klub jest uczniowskim klubem sportowym w rozumieniu art. 7 w/c ustawy o kulturze fizycznej oraz spełnia kryteria organizacji pożytku publicznego w myśl art. 4 ust. 1 pkt. 14 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

  • KLUB SPORTOWY N

Zgodnie z zapisami statutu, stowarzyszenie jest organizacją pozarządową: stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym w oparciu o istniejące prawo, posiadającym osobowość prawną.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

  • KLUB P

Zgodnie z zapisami statutu, Klub P jest stowarzyszeniem kultury fizycznej i posiada osobowość prawną.

Klub posiada status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

4)A potwierdza, że przez pojęcie „związku sportowego” należy rozumieć związek sportowy, o którym mowa w art. 6 ustawy o sporcie.

Pytanie

Czy Wnioskodawca, który przekazał środki finansowe dla podmiotów prowadzących działalność sportową w formie stowarzyszenia / klubu sportowego / stowarzyszenia kultury fizycznej / organizacji pożytku publicznego / fundacji / związku sportowego / zrzeszenia (związku stowarzyszeń), działających na opisanych powyżej w stanie faktycznym zasadach, aby zrealizować cel publiczny, a środki te zostaną przeznaczone na:

  • realizację programów szkolenia sportowego,
  • zakup sprzętu sportowego,
  • pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
  • pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
  • sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej,

może skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową tych podmiotów, zgodnie z art. 18ee ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo skorzystać z tzw. ulgi sponsoringowej przewidzianej w art. 18ee ustawy o CIT w wysokości 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową w związku z realizacją umów sponsoringowych zawieranych z Podmiotami Sponsorowanymi.

Artykuł 18ee ustawy o CIT, stanowi, że podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:

1.sportową,

2.kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,

3.wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę

- przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Art. 18ee ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 Ustawy o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy.

Jak wynika z art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie, do którego odwołuje się art. 18ee ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, finansowanie klubu sportowego może być przeznaczone w szczególności na:

1.realizację programów szkolenia sportowego,

2.zakup sprzętu sportowego,

3.pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,

4.pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,

5.sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej,

- jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do  działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.

Zatem, w myśl powyższych przepisów, Wnioskodawca ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych od podstawy opodatkowania 50% poniesionych wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wydatki te zostaną poniesione na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 Ustawy o sporcie w powiązaniu z realizacją celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ww. ustawy.

Należy zauważyć, że ustawa o sporcie nie definiuje pojęcia klubu sportowego, mówi tylko, że „Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego”. Z analizy dalszych przepisów wynika, że klub sportowy ma działać jako osoba prawna. Zatem jeśli brak jest ściśle określonych warunków uznania danej organizacji za klub sportowy, pojęcie to powinno być interpretowane również z uwzględnieniem wykładni celowościowej. To oznacza, że za klub sportowy powinny być uznawane także jednostki realizujące cele klubu sportowego, tj. prowadzące działalność sportową, o ile mają odpowiednią formę prawną i nie działają w celu osiągnięcia zysku. Takie warunki na pewno spełniają kluby sportowe istniejące m.in. jako stowarzyszenia /stowarzyszenia kultury fizycznej / fundacje.

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka będzie miała prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18ee ustawy o CIT, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie działalności sportowej prowadzonej w  formie:

  • stowarzyszenia / klubu sportowego,
  • stowarzyszenia kultury fizycznej,
  • organizacji pożytku publicznego,
  • fundacji,
  • związku sportowego,
  • zrzeszenia (związku stowarzyszeń),

które realizują swoje cele statutowe prowadząc nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego oraz działalność gospodarczą, przy czym dokonują rachunkowego wyodrębnienia każdej z tych form w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności, z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości oraz z zastrzeżeniem, że w żadnym z ww. podmiotów odpłatna działalność nie jest podstawową formą prowadzonej działalności, a jedynie działaniem wspomagającym działalność nieodpłatną.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm. dalej: "ustawa o CIT"), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w  celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełnić następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W tym miejscu należy podkreślić, że koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodu" zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Zauważyć należy, iż przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot "celowości".

Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w  momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Należy jednak mieć na uwadze zamknięty katalog wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, pomimo, że pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością i zostały przez niego poniesione w celu uzyskania przychodu.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, do kategorii wydatków mających na celu osiągnięcie przychodów zalicza się między innymi koszty reklamy. Wydatki poniesione na reklamę, jako niewymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, w pełnej wysokości mogą stanowić koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że wydatki te spełniają kryteria określone w art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Pod pojęciem reklamy należy rozumieć działania podmiotu gospodarczego, mające na celu kształtowanie popytu na dane towary, usługi lub markę, poprzez zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do nabywania towarów i usług tego podmiotu gospodarczego. Może być ona realizowana za pomocą rozmaitych środków wyrazu oraz przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym poprzez prezentowanie danego towaru lub usługi, jego cech jakościowych, użytkowych lub konsumpcyjnych, zalet technicznych, estetycznych lub zdrowotnych, rozwiązań nowoczesnych czy modnych, a także poprzez rozpowszechnianie logo firmy. Można wobec tego wyróżnić reklamę towaru, usługi, a także reklamę firmy (przedsiębiorstwa).

Wśród działań podejmowanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, mających na celu kształtowanie popytu na oferowane przez nie towary, usługi bądź markę można wyróżnić sponsoring. Jest on definiowany jako "finansowanie czegoś, często w zamian za reklamowanie własnej działalności" (Słownik wyrazów obcych PWN - wersja internetowa). Sponsorowanie może wiązać się z otrzymywaniem świadczeń wzajemnych od podmiotu sponsorowanego, bądź też mieć charakter jednostronny. Skutki podatkowe sponsoringu są uzależnione od treści tego stosunku prawnego.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że umowy sponsoringu należą do kategorii umów nienazwanych - żadne przepisy nie zawierają bowiem ich definicji. Możliwość ich zawarcia wynika z reguły ogólnej zawartej w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.), który zakłada swobodę umów w obrocie gospodarczym.

Sponsoring jest jedną z form promocji, polegającą na skojarzeniu pozytywnego obrazu sponsorowanego ze sponsorem, którego znak towarzyszy imprezom lub działaniom sponsorowanej osoby lub instytucji. Sponsoring uznawany jest za formę reklamy, której przedmiotem jest firma i jej produkty. Sponsorowanie ma także kształtować pozytywny wizerunek firmy i popularyzować jej nazwę na rynku. Zwiększenie popularności firmy może mieć wpływ na wzrost uzyskiwanych przez nią przychodów.

Umowa sponsoringu może przybrać formę tzw. sponsoringu właściwego (wzajemność świadczeń) lub sponsoringu niewłaściwego (który swoim charakterem zbliżony jest do darowizny, gdyż zawiera się w jednostronnym zobowiązaniu się sponsora do finansowania sponsorowanego).

Gdy umowa zawarta między stronami przewiduje, że w zamian za przekazanie określonych środków pieniężnych, wartości rzeczowych lub świadczeń, sponsor otrzyma od podmiotu sponsorowanego ekwiwalentne świadczenie wzajemne o charakterze reklamowym, można mówić o tzw. sponsoringu właściwym. Stanowi on w istocie odpłatne nabycie usług reklamowych. Koszty sponsoringu właściwego stanowią wówczas w całości koszty uzyskania przychodów sponsora.

W związku z tym, że w przepisach brak jest regulacji odnoszących się do umowy sponsoringu koniecznym jest, aby strony sformułowały w umowie w sposób szczegółowy wzajemne prawa i obowiązki. Przede wszystkim przedmiotowa umowa musi być umową o świadczenie wzajemne tego typu, że sponsor zobowiąże się do finansowego lub rzeczowego wsparcia sponsorowanego, a sponsorowany zobowiąże się do podjęcia działań popularyzujących przedsiębiorcę (np. reklamowania nazwy sponsora, logo czy prowadzonej przez niego działalności). W szczególności istotne jest, aby w sposób jak najbardziej precyzyjny zostały określone wzajemne świadczenia stron oraz jeżeli jest to możliwe, wartość tych świadczeń. Należy bowiem zaznaczyć, że w przypadku tego typu umów występuje zasada ekwiwalentności świadczeń w odniesieniu do kosztów podatkowych.

W konsekwencji, tylko takie ukształtowanie w umowie obowiązków sponsorowanego daje podatnikowi korzyści, które pozwalają stwierdzić związek przyczynowo - skutkowy z przychodem, a tym samym możliwość zaliczenia wydatku poniesionego na sponsoring do  kosztów uzyskania przychodów w myśl ww. art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 z późn. zm., dalej: "ustawa o sporcie"), sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.

W myśl art. 3 ustawy o sporcie, działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego. Klub sportowy działa jako osoba prawna.

Na mocy art. 2 pkt 42 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm.) został dodany do ustawy o  podatku dochodowym od osób prawnych art. 18ee.

Zgodnie z art. 18ee ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 8, ust. 9, ust. 10, ust. 11 ustawy o CIT:

1. Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:

1)sportową,

2)kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu prowadzeniu działalności kulturalnej,

3)wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę

- przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

2. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie:

1)klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;

2)stypendium sportowego;

3)imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1466 i 1700).

3. Przez stypendium sportowe, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, rozumie się finansowane przez podatnika jednostronne, bezzwrotne świadczenie pieniężne, które jest przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, organizacje pożytku publicznego lub kluby sportowe, za osiągnięcie określonego wyniku sportowego lub umożliwiające przygotowanie się do imprezy sportowej.

Koszty, o których mowa w ust. 1, podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty, o których mowa w ust. 1. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu. W przypadku skorzystania z odliczenia kosztów, o których mowa w ust. 1, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, klub sportowy, działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

Jak wynika z art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie, do którego odwołuje się art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, finansowanie klubu sportowego musi zostać przeznaczone na:

1)realizację programów szkolenia sportowego,

2)zakup sprzętu sportowego,

3)pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,

4)pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,

5)sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej

- jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.

Należy wskazać, że zawarte w art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT odesłanie do art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie oznacza, że koszt powinien być poniesiony na klub sportowy niedziałający w celu osiągnięcia zysku.

Z uzasadnienia do wprowadzanych od 1 stycznia 2022 r. zmian wynika, że wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową jest propozycją nowej zachęty podatkowej, mającej na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. W obecnym stanie prawnym, w podatku dochodowym w ogóle nie ma takiego rozwiązania. Wsparcie dedykowane jest podmiotom prowadzącym działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Należy zauważyć, że ustawa o sporcie nie definiuje pojęcia klubu sportowego, wskazuje jedynie, że działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego, natomiast klub sportowy ma działać jako osoba prawna.

Definicja słownikowa wskazuje, że klub sportowy to podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie danej dyscypliny sportu, której głównym - i najczęściej jedynym celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Klub sportowy definiowany jest przez ogólne kryterium podmiotowe (podmioty mogące być klubem sportowym to podmioty działające jako osoba prawna) oraz funkcjonalne (prowadzenie działalności sportowej).

W sytuacji, w której brak jest ściśle określonych warunków uznania danej organizacji za klub sportowy, pojęcie to powinno być interpretowane również z uwzględnieniem wykładni celowościowej, co oznacza, że za klub sportowy powinny być uznawane także jednostki realizujące cele klubu sportowego, tj. prowadzące działalność sportową, o ile mają odpowiednią formę prawną i nie działają w celu osiągnięcia zysku.

Podstawowa działalność klubów sportowych opisanych w stanie faktycznym to nieodpłatna działalność pożytku publicznego. Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacja pożytku publicznego może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Odpłatna forma prowadzonej działalności pożytku publicznego i działalność gospodarcza jest działalnością jedynie uzupełniającą do działalności nieodpłatnej, a uzyskane w wyniku jej prowadzenia środki finansowe przeznaczane są na działalność statutową.

Osiąganie zysku nie stanowi celu powołania i sensu istnienia podmiotów opisanych w stanie faktycznym, jak to się dzieje w normalnych, komercyjnych przedsięwzięciach ekonomicznych. Zapisy prawa nie określają precyzyjnie, jak wielkość działalności gospodarczej dla takich podmiotów ma się mieć do ich działalności statutowej.

Prowadzenie nieodpłatnej i odpłatnej działalności nie wyklucza klubu sportowego z możliwości przyznania dotacji celowej dla klubu sportowego z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o sporcie, co zostało potwierdzone przez podmioty sponsorowane

Z uzasadnienia do wprowadzonej od 1 stycznia 2022 r. zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ulgi CSR wynika, że wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową jest propozycją nowej zachęty podatkowej, mającej na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. Wsparcie dedykowane jest podmiotom prowadzących działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Argumentując powyższe, należy przywołać interpretację z dnia 14 kwietnia 2023 r. o sygn. 0111-KDIB2-1.4010.38.2023.2.BJ, w której to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko, że „działania (...) wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu, albowiem mają na celu budowanie pozytywnego obioru danego podmiotu w społeczeństwie i mogą przyczynić się do zwiększenia dostępności społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Stowarzyszenie. Innymi słowy koszty ponoszone (...) w zakresie zawartej umowy sponsoringowej kwalifikują się do obszaru działalności sportowej, o której mowa w art. 18ee ustawy o CIT”. Dodatkowo Wojewódzki Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w wyroku z dnia z dnia 11 kwietnia 2024 r. (sygnatura I SA/Gl 1038/23) stwierdził, że „w przypadku klubów sportowych pojęcie "niedziałający w celu osiągnięcia zysku" w rozumieniu art. 18ee ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. należy rozumieć jako klub sportowy nieprowadzący działalności gospodarczej, ale i taki który prowadzi taką działalność, jednakże zysk przeznacza na cele statutowe”. Reasumując, koszty poniesione przez Spółkę na podstawie zawartej umowy sponsoringowej, zgodnie z którą Wnioskodawca przekazuje określoną kwotę podmiotowi prowadzącemu działalność sportową w formie stowarzyszenia / klubu sportowego / stowarzyszenia kultury fizycznej / organizacji pożytku publicznego / fundacji / związku klubowego / zrzeszenia (związku stowarzyszeń), działających na opisanych powyżej w stanie faktycznym zasadach, a w zamian za przekazane środki pieniężne podmiot ten świadczy na rzecz Spółki wskazane we wniosku usługi reklamowe/promocyjne, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ustawy o CIT.

Niewątpliwie wydatki poniesione przez Spółkę będą mieć przełożenie na osiągnięcie przychodów Wnioskodawcy - jako wydatki na cele reklamowe, promocyjne. Podkreślenia wymaga, że ww. wydatki stanowią świadczenie wzajemne, zatem w odniesieniu do poniesionych przez Spółkę wydatków, nie znajduje zastosowania wyłączenie, o którym mowa w cyt. art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, działania wskazane we wniosku wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu albowiem mają na celu budowanie pozytywnego obioru danego podmiotu w społeczeństwie, zwiększenie rozpoznawalności priorytetów i działań społecznych Spółki, zwiększenie świadomości roli społecznej Spółki wśród mieszkańców regionu oraz aktywne uczestnictwo w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana. Działania te mogą także przyczynić się do zwiększenia dostępności społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez wspomniane wyżej podmioty. Innymi słowy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w zakresie zawartej umowy sponsoringowej kwalifikują się do obszaru działalności sportowej, o której mowa w art. 18ee ustawy o CIT.

Zgodnie z powyższym zasadne jest uznanie, iż Wnioskodawca będzie miał prawo do  odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie działalności sportowej prowadzonej przez podmioty, o których mowa w opisanym stanie faktycznym.

Mając na uwadze wszystkie podniesione powyżej okoliczności Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w sprawie.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku dotyczy zdarzeń teraźniejszych jak i przyszłych. W przyszłości A może sponsorować Stowarzyszenia / Kluby sportowe o podobnych formach prowadzonej działalności do opisanych we wniosku oraz podobnym zakresie realizowanych przez Stowarzyszenia / Kluby Sportowe zadań.

Uzasadnieniem do wprowadzenia art. 18ee Ustawy o CIT miała być zachęta podatkowa dla inwestorów oraz przynosić korzyści podmiotom działającym w sferze kultury, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego. Jej celem powinno być wspieranie działalności w obszarach kulturowo - sportowych, tak aby powstało więcej współprac pomiędzy przedsiębiorcami, artystami i celebrytami a instytucjami kultury, klubami sportowymi czy uczelniami wyższymi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie kwestia będąca przedmiotem Państwa pytania.

W myśl art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową.

Zgodnie art. 18ee ust. 2 i 3 ustawy o CIT,

2. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie:

1) klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;

2) stypendium sportowego;

3) imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 616).

3. Przez stypendium sportowe, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, rozumie się finansowane przez podatnika jednostronne, bezzwrotne świadczenie pieniężne, które jest przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, organizacje pożytku publicznego lub kluby sportowe, za osiągnięcie określonego wyniku sportowego lub umożliwiające przygotowanie się do imprezy sportowej.

Zgodnie z art. 18ee ust. 8-11 ustawy o CIT,

8. Koszty, o których mowa w ust. 1, podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

9. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty, o których mowa w ust. 1.

10. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

11. W przypadku skorzystania z odliczenia kosztów, o których mowa w ust. 1, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z art. w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488, dalej: „ustawa o sporcie”):

Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie,

Klub sportowy, działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407, 1429, 1641 i 1693) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

Jak wynika z art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie, do którego odwołuje się art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, finansowanie klubu sportowego musi zostać przeznaczone na:

1) realizację programów szkolenia sportowego,

2) zakup sprzętu sportowego,

3) pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,

4) pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,

5) sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej

- jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.

W myśl art. 3 ustawy o sporcie,

1. Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.

2. Klub sportowy działa jako osoba prawna.

Zgodnie z art. 4 ustawy o sporcie,

1.  Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy.

2.  Uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji.

3.  Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.

4.  Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji.

4a.  Do wpisu do ewidencji uczniowskich klubów sportowych stosuje się przepisy działu II rozdziału 14 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).

7.  Przepisy ust. 2 i 4-6 stosuje się odpowiednio do innych niż uczniowskie klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.

8.  Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych, o których mowa w ust. 7, oraz dane podlegające wpisowi do ewidencji, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia ewidencji.

Ulga sponsoringowa (CSR: ang. Corporate Social Responsibility, społeczna odpowiedzialność biznesu) ma przynieść korzyści podmiotom działającym w określonym obszarze CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Należy zwrócić uwagę na aspekt świadomości działań podatnika oraz przyjętą przez niego strategię ich realizacji. CSR ma na celu budowanie pozytywnego obioru danego podmiotu w społeczeństwie. Zaufanie konsumentów, obywateli ma w przyszłości przełożyć się na osiągnięcie celów finansowych, a więc powiększenie przychodów. Realizacja celów CSR nie następuje zatem przez sam wydatek ale przez zbudowanie wizerunku podmiotu, który przełoży się na skutki finansowe. Świadome inwestowanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wymaga informowania o tych działaniach. Takie działania powinny wynikać z wcześniejszej strategii i planu działania, na które podatnik może powołać się w przypadku wątpliwości kategoryzacji wydatku na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Wskazać należy, że z uzasadnienia do wprowadzanych od 1 stycznia 2022 r. zmian wynika, że „wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową jest propozycją nowej zachęty podatkowej, mającej na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. W obecnym stanie prawnym, w podatku dochodowym w ogóle nie ma takiego rozwiązania. Wsparcie dedykowane jest podmiotom prowadzącym działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Ulga jest skierowana do podatników PIT osiągających przychody z działalności gospodarczej, z której dochody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub według 19% stawki podatku. Ulga będzie odliczana maksymalnie do wysokości uzyskanych w roku podatkowym dochodów z działalności gospodarczej. Będzie polegała na możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów, w tym również poprzez odpisy amortyzacyjne, uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. Ulga w podatku dochodowym przyczyni się do tego, że sponsorowanie określonych działalności stanie się bardziej atrakcyjne (przedsiębiorcy będą bardziej zainteresowani np. współpracą z klubami sportowymi czy uczelniami), co pozwoli też pozyskać tym podmiotom (np. klubom sportowym) dodatkowe środki na prowadzoną działalność. Odliczeniu będą podlegały koszty, które nie zostały podatnikowi zwrócone w jakikolwiek sposób lub odliczone od dochodu. Ulga będzie odliczana w zeznaniu rocznym. W przypadku ulgi na działalność sportową odliczeniu będą podlegały koszty poniesione na kluby sportowe, które realizują cele określone w art. 28 ustawy o sporcie, tj. m.in. zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego. Koszty mogą dotyczyć również sfinansowania stypendium sportowego.

Analogiczne rozwiązanie przewidziane zostało w przepisach ustawy CIT (Druk sejmowy Nr 1532).”

Dokonując wykładni regulacji art. 18ee ust. 1 pkt 1 w związku z art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT należy zauważyć że adresatem tego konkretnie zwolnienia są kluby sportowe niedziałające w celu osiągniecia zysku, które na podstawie uchwały jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać określone w ustawie o finansach publicznych dotacje.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie możliwości skorzystania przez Państwa z ulgi sponsoringowej, o której mowa w art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w przypadku sponsorowania klubów sportowych/stowarzyszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że sponsorują Państwo Kluby/Stowarzyszenia takie jak:

  • STOWARZYSZENIE C;
  • KLUB SPORTOWY D;
  • KLUB SPORTOWY E;
  • STOWARZYSZENIE F;
  • KLUB SPORTOWY G;
  • ZRZESZENIE H;
  • STOWARZYSZENIE J;
  • KLUB SPORTOWY K;
  • KLUB SPORTOWY L;
  • UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY M;
  • KLUB SPORTOWY N;
  • KLUB P.

Jak wskazują Państwo we wniosku oraz jego uzupełnieniu:

  • STOWARZYSZENIE C jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Zapis w statucie Stowarzyszenia wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Majątek Stowarzyszenia przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych, a środki finansowe na realizację celów statutowych mogą być pozyskane również z dotacji i subwencji. Przekazane przez A środki zostały przekazane na działalność statutową - sportową. W statucie Stowarzyszenia brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • Z informacji statutowych KLUBU SPORTOWEGO D wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych. Zapis w statucie Klubu wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Środki finansowe i rzeczowe gromadzone przez Klub przekazywane są na działalność statutową. Przedmiotem umowy między Spółką a sponsorowanym jest sponsorowanie Klubu i wydarzeń przez niego organizowanych. Środki finansowe zostały przekazane przez A na organizację turniejów piłkarskich dla dzieci. W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/ wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • Na środki finansowe KLUBU SPORTOWEGO E składają się m.in.: wpływy z odpłatnej działalności statutowej, dotacje. Zapis w statucie wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Uzyskane przez Klub środki finansowe przeznaczane są wyłącznie na realizację celów statutowych. Środki przekazane przez A dla Klubu zostały przeznaczone na sponsorowanie Klubu i organizowanych przez niego wydarzeń (treningi, mityngi). W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • STOWARZYSZENIE F jest klubem sportowym i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 25.06.2010 o sporcie. Na fundusze Stowarzyszenia składają się m.in. dotacje, subwencje. Zapis w statucie Stowarzyszenia wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Działalność określona w statucie Stowarzyszenia jest wyłącznie działalnością statutową i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna i działalność odpłatna, nie będąca działalnością gospodarczą. Cały dochód Stowarzyszenia przekazywany jest na działalność pożytku publicznego. Środki finansowe przekazane przez A zostały przeznaczone na sponsorowanie Zespołu w rozgrywkach Ligii Centralnej piłki ręcznej mężczyzn. W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty/ przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • Zapis w statucie KLUBU SPORTOWEGO G wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Klub posiada status organizacji pożytku publicznego. Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego. Środki finansowe przekazane przez A zostały przeznaczone na sponsorowanie Klubu Sportowego G, wydarzeń organizowanych przez Klub (systematyczne treningi sportowe dla 120 zawodników, starty zawodników Klubu w 20 imprezach sportowych o randze wojewódzkiej i krajowej) oraz sponsorowanie aktywności sportowej zawodnika Klubu. W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • Zapis w statucie ZRZESZENIA H wskazuje, że na fundusze Zrzeszenia składają się dotacje i subwencje może wskazywać na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Zrzeszenie jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem o celach niezarobkowych. W statucie nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową, ani o innym sposobie przeznaczania zysku. Środki finansowe przekazane przez A zostały przeznaczone na sponsorowanie działalności centralnej Zrzeszenia H oraz sponsorowanie wydarzeń takich jak: (…), które odbyły się w całym kraju. W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/ wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • Na majątek STOWARZYSZENIA J składają się m.in. dotacje, zatem jak Państwo wskazują może być spełniona możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. W statucie Stowarzyszenia nie ma informacji o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową, natomiast jest informacja, że dochody Stowarzyszenia nie będą przeznaczone do podziału między jego członków. Przedmiotem umowy między A a Stowarzyszeniem jest sponsorowanie Stowarzyszenia oraz aktywności sportowej jednego z tancerzy Stowarzyszenia (w zakresie bieżącej działalności sportowej oraz udziału tancerza w zawodach i akcjach promocyjnych). Stowarzyszenie zorganizowało m.in. wyjazd zawodników na turniej taneczny, obóz taneczny oraz prowadziło systematyczne treningi dla grupy 20 osób.
  • Na majątek KLUBU SPORTOWEGO K składają się m.in. dotacje. Zatem jak Państwo wskazują, może być spełniona możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. W statucie Klubu nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku. Jest natomiast informacja, że dochody Klubu nie będą przeznaczone do podziału między jego członków. Przedmiotem umowy A a Klubem jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży.
  • Z informacji statutowych KLUBU SPORTOWEGO L wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych. Zapis w statucie wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Przedmiotem umowy między Spółką a sponsorowanym Klubem jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych. W statucie Klubu nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku. W statucie znajduje się zapis o zakazie przekazywania lub wykorzystywania majątku Klubu na rzecz jego członków, członków organów jego lub pracowników oraz osobom im bliskich.
  • UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY M jest uczniowskim klubem sportowym w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej oraz spełnia kryteria organizacji pożytku publicznego w myśl art. 4 ust. 1 pkt 14 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych. Zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. W statucie Klubu nie ma zapisu o przeznaczaniu całości dochodów na działalność statutową ani o innym sposobie przeznaczania zysku. Brak jest również informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów. Przedmiotem umowy między Państwa Spółką a sponsorowanym Klubem jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych (…).
  • Z informacji statutowych KLUBU SPORTOWEGO N wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych. Zapis w statucie Klubu wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Wszelkie dochody uzyskane z działalności gospodarczej Klubu przeznaczone są w całości na realizację jego zadań statutowych. Przedmiotem umowy między Klubem a A jest sponsorowanie Klubu oraz organizowanych przez niego wydarzeń sportowych (…). W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.
  • Stowarzyszenie KLUB P może otrzymywać dotacje i subwencje według zasad określonych w odrębnych przepisach. Z informacji statutowych wynika, że majątek Klubu może powstać z dotacji budżetowych - zapis wskazuje na możliwość uzyskania dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której działa klub zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez odpłatne lub nieodpłatne działalność. Dochód z działalności odpłatnej w całości przeznaczany jest na działalność statutową Stowarzyszenia. Przedmiotem umowy między Klubem a A było sponsorowanie Klubu oraz treningów szermierki dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Klub. W statucie Klubu brak jest informacji o możliwości przeznaczenia/wypłaty/przekazania zysku klubu na dywidendę lub inną formę dystrybucji zysku na rzecz członków/udziałowcy akcjonariuszy lub innych podmiotów.

Wskazali także Państwo, że podmioty sponsorowane potwierdziły, że zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, działając na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, nie działając w celu osiągnięcia zysku, mogą otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w  art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

Ponadto, świadczenia realizowane na podstawie umów sponsoringowych zawartych z ww. podmiotami są ekwiwalentne, a realizowane przez nie działania poprawiają warunki uprawiania sportu przez ich członków lub zwiększają dostęp społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez te podmioty.

Wskazaliście Państwo również, że poniesione koszty nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym oraz, że kwota odliczenia ulgi nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z powołanym powyżej art. 18ee ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę, przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Natomiast za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową zgodnie z art. 18ee ust. 2 ustawy o CIT, uznaje się koszty poniesione na:

1.finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy,

2.stypendium sportowego

3.imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 616).

Z powołanych przepisów wynika, że dla zastosowania przez podatnika preferencji podatkowej wynikającej z art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT istotne jest przekazanie przez podatnika środków finansowych na podstawie umowy sponsoringowej klubowi sportowemu, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, czyli niedziałającemu w celu osiągnięcia zysku, ale także to, aby środki zostały przeznaczone na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie, tj. realizację programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.

Odnosząc powołane uregulowania do analizowanej sprawy należy stwierdzić, że pomimo wskazania w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, że podmioty sponsorowane, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, nie działają w celu osiągnięcia zysku i mogą otrzymywać dotację celową z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na terenie której działają na podstawie uchwały, o której mowa w  art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, przekazanie środków przez wnioskodawcę na rzecz podmiotów sponsorowanych nie wypełnia przesłanek do skorzystania z ulgi sponsoringowej, o której mowa w art. 18ee ust. 1 ustawy o CIT.

Z wniosku wynika, że na podstawie umów sponsorskich podatnik będzie przekazywał środki finansowe 12 wymienionym z nazwy podmiotom sponsorowanym, które - jak podał - są klubami sportowymi/stowarzyszeniami. Wnioskodawca określił wprost, że 10 spośród wymienionych podmiotów jest klubami sportowymi (w tym Stowarzyszenie C oraz Stowarzyszenie F). We wniosku nie wskazano jednak, że: Stowarzyszenie J oraz Zrzeszenie H są klubami sportowym. Ponieważ ulga wynikająca z art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT odnosi się wyłącznie do finansowania klubów sportowych, a nie wszelkich podmiotów, które realizują cele takie jak klub sportowy, wnioskodawca nie może skorzystać z ulgi na finansowanie działalności sportowej podmiotów nie będących klubami sportowymi.

Powyższe może potwierdzać treść wyroku WSA w Krakowie z 19 listopada 2024 roku, sygn. I SA/Kr 705/24.

Ponadto w analizowanej sprawie nie można potwierdzić, że środki przekazane przez wnioskodawcę  podmiotom sponsorowanym, które chciałby odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi sponsoringowej, będą przekazywane przez niego na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.

Ustawodawca w przepisach zastrzegł zamknięty katalog możliwości finansowania działalności sportowej przez kluby sportowe, uprawniających do skorzystania z ulgi sponsoringowej. Jak zauważył WSA w Poznaniu w wyroku z 16 stycznia 2024 roku, sygn. I SA/Po 757/23:

„Organ prawidłowo również zauważył, że samo przekazanie środków na rzecz klubu sportowego nie wypełnia przesłanek do skorzystania z ulgi sponsoringowej. Przepis art. 18ee ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. wyraźnie wskazuje, że do ulgi kwalifikują się koszty na finansowanie klubu sportowego na realizacje celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie. Zatem ulgą nie jest objęte jakiekolwiek przekazanie środków klubowi sportowemu, tylko takie, które zostanie przeznaczone na realizację odpowiednich celów. Natomiast z opisu sprawy wynika, że w umowach sponsoringu z klubami piłkarskimi nie ma postanowień odnośnie przeznaczania środków wypłacanych tym klubom, a także skarżąca nie ma pewności na co zostaną przeznaczone przekazane przez nią środki.” Dalej Sąd zauważył ponadto, że „Gdyby intencją ustawodawcy było objęcie ulgą na działalność sportową (ulgą sponsoringu) wszystkich klubów sportowych (w tym działających w formie spółek akcyjnych klubów piłkarskich na pokrycie dowolnych wydatków) dałby temu wyraz wprost w ustawie a nie ograniczał ulgi sponsoringowej do klubów sportowych które: działają na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, nie działają w celu osiągnięcia zysku i które mogą otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały (...) oraz wydatkują otrzymaną kwotę na konkretne cele.”

Jak wynika z opisu sprawy, wnioskodawca nie zna dokładnego przeznaczenia przekazanych przez niego środków. Wskazuje bowiem w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym bardzo ogólnie, że środki te zostały przekazane na/przedmiotem umowy jest „sponsorowanie reprezentacji”, „sponsorowanie zespołu”, „sponsorowanie wydarzeń” organizowanych przez klub lub „sponsorowanie klubu”, „sponsorowanie stowarzyszenia”, „sponsorowanie działalności” czy „sponsorowanie aktywności sportowej”. Podanie w niektórych przypadkach dodatkowo celów szczególnych wydatkowania przekazanych podmiotom sponsorowanym środków nie oznacza, że można je uznać za jedyne/wyłączne cele wypełniające w całości ogólne cele: „sponsorowania działalności”, „sponsorowania klubu” itd. Dla przykładu - wskazanie, że środki przekazane Klubowi Sportowemu G zostały przeznaczone na sponsorowanie tego klubu, wydarzeń organizowanych przez klub (systematyczne treningi sportowe dla 120 zawodników, starty zawodników Klubu w 20 imprezach sportowych o randze wojewódzkiej i krajowej) oraz także sponsorowanie aktywności sportowej zawodnika Klubu nie oznacza, że środki zostały przekazane tylko na wydarzenia organizowane przez klub (systematyczne treningi sportowe itd.), a także sponsorowanie aktywności sportowej zawodnika Klubu. Oznacza natomiast, że oprócz przekazania na wymienione cele zostały przekazane także na ogólnie pojęte „sponsorowanie” Klubu.

Z uwagi na tak ogólne określenie przeznaczenia przekazanych podmiotom sponsorowanym środków pieniężnych, nie można stwierdzić, że środki te są przeznaczane przez podmioty sponsorowane na konkretne cele, określone przez ustawodawcę w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie, czyli na realizację: programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.

Co więcej, w przypadku Stowarzyszenia C. wskazano, że „przekazane przez A. środki zostały przekazane na działalność statutową - sportową”, która jak wynika z wniosku swoim zakresem wykracza poza cele określone w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie zostały spełnione warunki do skorzystania z ulgi dla wspierających sport, o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).