Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…) Sp. z o.o., (dalej: „Wnioskodawca”, „Firma”, „(…)”, lub „Spółka”, „(…)”, „(…)”). Wnioskodawca jest średnią firmą w 100% z polskim kapitałem zatrudniającą obecnie (…) pracowników, która specjalizuje się w czterech wewnętrznie wydzielonych jednostkach biznesowych, których przedmiotem działalności jest:

(…).

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności oprócz m.in. produkcji maszyn, urządzeń, narzędzi, wyrobów, konstrukcji, specjalistycznego projektowania są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.

Wnioskodawca od początku swojej działalności traktuje jakość jako najwyższy priorytet. W celu wykazania zdolności do ciągłego dostarczania wyrobów spełniających wymagania klientów i wymagania mających zastosowanie przepisów ustanowiono, wdrożono i utrzymuje się system zarządzania jakością oraz ciągle doskonali się jego skuteczność. System zarządzania jakością oparty o wymagania norm (…) oraz (…) obejmuje całą działalność Wnioskodawcy stosownie do swojego zakresu następujące rodzaje działalności: (…).

Działalność Wnioskodawcy w zakresie projektowania, wytwarzania i wdrażania maszyn i urządzeń specjalnych. Automatyzacja i robotyzacja.

Spółka oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, wytwarzania i wdrażania maszyn specjalnych obejmujące swoim zakresem automatyzację i robotyzację. Dzięki doświadczeniu kadry inżynieryjno-technicznej (…) podejmuje się wyzwań i każdy projekt analizuje z należytą starannością tak, aby spełnić oczekiwania klienta. Proponowane przez Spółkę rozwiązania uwzględniają nie tylko wymagania techniczne i funkcjonalne, ale również trwałość, niezawodność, koszty produkcji i eksploatacji czy możliwość późniejszej rozbudowy. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu (…) Wnioskodawca przygotowuje pełną dokumentację techniczną, produkcyjną oraz w razie potrzeby wizualizacje graficzne. Projektowane i wykonywane przez (…) maszyny spełniają najwyższe wymagania pod kątem funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

Firma specjalizuje się w wytwarzaniu maszyn i urządzeń związanych z (…) i (…):

-(…).

Spółka dostosowuje się do zmieniających warunków rynkowych poprzez dostosowanie stanowisk produkcyjnych i zagwarantowanie wysokiej jakości i niezawodności, ale również maksymalnego bezpieczeństwa oraz autonomii.

(…) kompleksowo wykonuje zrobotyzowane oraz zautomatyzowane stanowiska produkcyjne zgodnie z wymaganiami klienta:

-zautomatyzowane stanowiska do (…),

-automatyczne i półautomatyczne stanowiska (…),

-zautomatyzowane (…).

Spółka oferuje automatyzację i robotyzację już istniejących procesów produkcyjnych, przebudowę i modernizację maszyn używanych. (…) ma na koncie wiele zrealizowanych projektów, które pomogły dotychczasowym klientom zwiększyć wydajność procesów oraz obniżyć koszty produkcji.

Zdobyte przez lata doświadczenie w różnych branżach przemysłu pozwala doskonale rozumieć potrzeby klientów, co jest kluczowe dla doboru optymalnego rozwiązania zakresie usług.

Spółka oferuje:

-automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych,

-modernizację lub modyfikację maszyn używanych,

-dostosowanie maszyn do wymagań minimalnych/zasadniczych.

Firma współpracuje z (…) oraz jest przygotowana wykonać aplikację z wykorzystaniem robotów według preferencji klienta.

W swojej działalności Wnioskodawca stawia sobie za cel spełnianie indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów uzyskując ich pełną satysfakcję z dostarczanych na najwyższym poziomie produktów i usług. Wnioskodawca tworzy wspólnie ze swoimi klientami produkty na ich indywidualne zamówienie. Proces produkcji w pełnym zakresie odbywa się wewnątrz firmy.

Wnioskodawca pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji, zapewniając pełną obsługę projektowania wyrobów i procesów wytwórczych. Zespół doświadczonych projektantów i inżynierów realizuje projekty o zróżnicowanej wielkości. Wnioskodawca posiada doświadczenie i najnowszą technologię inżynieryjną do konstruowania wysokiej jakości form i narzędzi oraz maszyn i urządzeń do różnych produktów przemysłowych.

W procesie projektowania Wnioskodawca wykorzystuje najnowsze wersje programów (…) dostosowanych do specyfiki poszczególnych produktów:

a)(…),

b)(…),

c)(…),

d)(…).

Wnioskodawca nieustannie doskonali swoje procesy produkcyjne, zapewnia wysokie standardy jakościowe, podnosi kwalifikacje kadry, zwiększa efektywność prowadzonych działań, poszukuje inspiracji, tworzy nowe rozwiązania, poszerza swoją ofertę o innowacyjne wyroby, tworzy wspólnie ze swoimi klientami produkty na ich indywidualne potrzeby.

Efekty działalności Wnioskodawcy na przestrzeni kilku ostatnich lat zostały docenione przez niezależne instytucje i kilkukrotnie Wnioskodawca znalazł się w gronie najbardziej dynamicznie rozwijających się średnich przedsiębiorstw w Polsce. Dzięki osiągniętej pozycji Wnioskodawca dołączył do członkostwa Stowarzyszenia (…).

Działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów (…) oraz procesów technologicznych.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca realizuje działalność, która w myśl art. 4a ust. 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2023 poz. 2805 t. j. z dalszymi zm.; dalej: „ustawa o CIT”), stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem stale pracującym nad nowymi jak również istotnie zmienionymi oraz ulepszonymi, zmienionymi produktami, procesami. Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. W zdecydowanej większości prowadzone prace, Wnioskodawca wykonuje na indywidulane zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem co raz lepszych produktów na rzecz klientów.

Działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona przez powołany w Spółce Oddział (…) oraz Oddział (…).

Działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów /(…)/narzędzi w Oddziale (…) i (…).

W Oddziale (…) i (…) wykonywane jest projektowanie i wykonawstwo form (…) i narzędzi. Wnioskodawca oferuje kompleksową usługę od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji na indywidualne zamówienie klienta w zakresie projektowania, wytwarzania, unowocześniania a co za tym idzie ulepszania, takich produktów jak: (…), narzędzi wspomagających proces produkcji: (…) itp.

W Oddziale (…) i (…) projekt, który wykonywany jest na indywidulane zamówienie klienta, charakteryzuje się, tym, iż każdy wykonywany wyrób, wymaga od Wnioskodawcy dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta i w konsekwencji może wymagać nowej koncepcji, nowego podejścia. W takich przypadkach rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego.

Działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów/maszyn/urządzeń w Oddziale (…) i (…).

Funkcjonujący w Spółce Oddział (…) i (…) został przekształcony w roku 2014 w Oddział (…) i (…). Był to naturalny kierunek rozwoju wykorzystujący wieloletnie doświadczenie kadry inżynieryjno-technicznej i pracowników produkcyjnych realizujących projekty związane z naprawami i utrzymaniem ruchu. Dynamicznie zwiększające się zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane, automatycznie działające i zrobotyzowane maszyny i urządzenia było podstawą do podjęcia w 2020 r. decyzji o podziale dotychczasowego Oddziału (…) i (…) na dwie organizacje o różnych strategiach rozwoju, których efektywne funkcjonowanie oparte jest na odmiennych procedurach postępowania. W Oddziale (…) i (…) Wnioskodawca projektuje, wykonuje, unowocześnia przez co ulepsza, zmienia wyposażenie produkcyjne odpowiadające indywidualnym potrzebom klientów od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji. Wnioskodawca specjalizuje się w projektowaniu oraz wytwarzaniu maszyn i urządzeń dla (…) i (…), projektowaniu i wytwarzaniu zautomatyzowanych i półautomatycznych stanowisk do (…), projektowaniu i wytwarzaniu automatycznych i zrobotyzowanych stanowisk do (…) i (…) .

W Oddziale (…) i (…) projekty, które wykonywane są na indywidulane zamówienie klienta, charakteryzują się, tym, iż każdy wykonywany wyrób wymaga od Wnioskodawcy dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta i w konsekwencji może wymagać nowej koncepcji, nowego podejścia. W takich przypadkach rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego.

W zakresie działalności (…) Sp. z o. o., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z (...) r. o sygn. (...), potwierdził, iż czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/i będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Poniżej, Wnioskodawca wskazuje, realizowane w 2024 r. projekty nowych procesów, produktów, (…)/maszyn/narzędzi/urządzeń/ tworzonych na indywidualne zamówienia klientów:

1)Nazwa projektu: (…) Maszyna do (…).

Projekt realizowany w 2024 r.

Projekt polegał na opracowaniu nowej konstrukcji maszyny do (…) z dedykowanym sterowaniem. W maszynie do (…) po raz pierwszy zastosowano technologię (…) z wykorzystaniem (…). Po raz pierwszy zastosowano również elementy grzejne nowego typu. Projekt wymagał przeprowadzenia prób technologicznych i testów. W ramach realizowanego projektu firma (…) opracowała technologię (…), która otwiera nowe możliwości w jej działalności. Proces opiera się na wykorzystaniu (…) jako spoiwa między odpowiednio przygotowanymi i (…) (…). Po podgrzaniu następuje (…) elementów, co zapewnia trwałość i wysoką jakość (…). Kluczowym elementem innowacji było zastosowanie nowego typu elementów (…), dotychczas niewykorzystywanych w procesach firmy. Opracowanie technologii wymagało przeprowadzenia licznych testów w celu optymalizacji parametrów procesu, takich jak (…). Wyniki badań pozwoliły stworzyć dedykowany program sterujący, który zapewnia precyzyjne sterowanie maszyną oraz umożliwia regulację kluczowych parametrów technologicznych, dostosowując proces do różnych specyfikacji. Realizacja projektu przyczyniła się do znaczącego wzrostu wiedzy i doświadczenia zespołu (…), a także do rozszerzenia oferty firmy o nowy typ maszyny.

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – maszyny do (…). Projekt posiada dokumentację konstrukcyjną, dokumentację elektryczną oraz dokumentację pneumatyczną. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Firmy. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które znacząco odróżniały się od wcześniej stosowanych.

W szczególności zastosowano :

-nową koncepcję;

-nową technologię;

-nową konstrukcję;

-projekt wymagał wykonania prób, testów walidacji.

Projekt zakończył się sukcesem. W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

2)Nazwa projektu: (…) Maszyna (…) do (…) ((…)).

Projekt realizowany w 2023/2024 r.

Projekt polegał na opracowaniu nowej konstrukcji mechanicznej maszyny (…) do (…) z zastosowaniem (…) do precyzyjnego pozycjonowania (…) przeznaczonych do montażu dedykowanego (…). W maszynie zastosowano nowe mocno rozbudowane sterowanie opracowane na potrzeby projektu. Projekt wymagał przeprowadzenia prób technologicznych i testów. Firma (…) zrealizowała innowacyjny projekt obejmujący zaprojektowanie i wykonanie zaawansowanej maszyny do (…). Urządzenie wyposażono w (…) robocze przeznaczone do montażu oprzyrządowania (…) oraz (…) służącą do (…). Projekt stanowił duże wyzwanie technologiczne ze względu na konieczność zaprojektowania skomplikowanego systemu sterowania, obsługującego (…) odpowiadających za precyzyjne przesuwanie (…). Oprogramowanie musiało uwzględniać szereg wzajemnych zależności między podzespołami, zapobiegać potencjalnym kolizjom elementów oraz zapewniać szeroki zakres funkcjonalności. Kluczowym elementem było zsynchronizowanie ruchów (…) z modułami umieszczonymi po obu stronach maszyny, które równocześnie wykonują operacje (…). Podczas wdrożenia przeprowadzono serię testów i wprowadzono niezbędne korekty w oprogramowaniu, aby ostatecznie uzyskać optymalną wydajność i niezawodność maszyny. Projekt pozwolił firmie (…) na zdobycie nowej wiedzy technicznej, rozbudowanie kompetencji zespołu oraz poszerzenie oferty o nowoczesną maszynę do (…). Dzięki temu firma wzmocniła swoją pozycję jako dostawca innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu (…).

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – maszyny (…) do (…). Projekt posiada dokumentację konstrukcyjną, dokumentację elektryczną oraz dokumentację pneumatyczną. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Firmy. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które znacząco odróżniały się od wcześniej stosowanych.

W szczególności zastosowano:

-nową koncepcję;

-nową konstrukcję;

-projekt wymagał wykonania prób, testów walidacji.

Projekt zakończył się sukcesem. W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

3)Nazwa projektu: (…) Moduły do maszyny (…). (…) moduły do (…).

Projekt realizowany w 2024 r.

Projekt polegał na opracowaniu i zastosowaniu po raz pierwszy w modułach współpracujących z maszyną (…), nowego układu (…). Zastosowano również kilka nowych rozwiązań konstrukcyjnych (np. (…)). Po raz pierwszy zastosowano nowy materiał na (…)- (…). Projekt wymagał przeprowadzenia prób technologicznych i testów.

Realizując projekt modułów współpracujących z maszyną dwumodułową (…), firma (…) wprowadziła szereg nowatorskich rozwiązań i materiałów, które wzbogaciły jej zaplecze technologiczne. W ramach projektu zastosowano nowy system (…), wykorzystujący innowacyjny typ (…) oraz zaawansowany środek smarny, który znacząco poprawił efektywność procesu obróbki. Dodatkowo, po raz pierwszy, wprowadzono (…) jako materiał na (…). Wybór tej stali, zrealizowany we współpracy z ekspertami firmy (…), zapewnił wyższą trwałość i precyzję narzędzi. Nowatorskie podejście objęło także konstrukcję zespołu trzymającego (…) podczas obróbki, co zwiększyło stabilność i dokładność procesu. Implementacja nowych rozwiązań wymagała przeprowadzenia szczegółowych testów oraz czasochłonnego wdrożenia, co jednak zaowocowało znaczącym wzrostem kompetencji zespołu (…). Projekt nie tylko poszerzył zakres stosowanych technologii, ale również wzmocnił zdolność firmy do realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, co stanowi solidną podstawę do dalszego rozwoju.

Projekt polegał na opracowaniu nowych produktów – (…) modułów współpracujących z maszyną (…). Projekt posiada dokumentację konstrukcyjną, dokumentację elektryczną oraz dokumentację pneumatyczną. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Firmy. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które znacząco odróżniały się od wcześniej stosowanych.

W szczególności zastosowano :

-nową koncepcję;

-nową konstrukcję;

-zastosowane nowe materiały;

-projekt wymagał wykonania prób, testów walidacji.

Projekt zakończył się sukcesem. W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych zostały stworzone pierwsze wykonane według dokumentacji modele urządzenia, wykonane jednostkowo, których wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione. ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

4)Nazwa projektu: (…) Moduł do (…) w maszynie do (…).

Projekt realizowany w 2022-2024 r.

Projekt polegał na opracowaniu na potrzeby projektu nowego modułu do (…) w maszynie do (…). Maszyna została wyposażona w dedykowane sterowanie z wykorzystaniem nowych funkcji i nowego sprzętu (sterowanie momentowe oraz nowy sterownik). Projekt wymagał przeprowadzenia prób technologicznych i testów.

W ramach realizowanego projektu firma (…) opracowała pierwszy w swojej historii moduł do (…). Głównym zadaniem modułu było precyzyjne usuwanie pozostałości (…) po procesie (…), co wymagało dostosowania urządzenia do różnorodnych przekrojów (…). Realizacja tego procesu stanowiła wyzwanie technologiczne, zarówno pod względem mechanicznym, jak i programowym. Kluczowym elementem projektu było wprowadzenie nowego dla firmy sterownika firmy (…), który wspierał funkcje pomiarowe maszyny, takie jak sterowanie (…). Aby w pełni wykorzystać możliwości sterownika, przeprowadzono specjalistyczne szkolenie pracowników (…) oraz nawiązano współpracę z oddziałem firmy (…), co pozwoliło na wymianę doświadczeń i wiedzy. Proces wdrożenia obejmował liczne próby technologiczne oraz korekty mechaniczne i programowe, które pozwoliły osiągnąć pożądane rezultaty. Dzięki temu projektowi firma (…) zyskała nową wiedzę technologiczną, zwiększyła kompetencje swojego zespołu oraz wzbogaciła ofertę o innowacyjny moduł do (…).

Projekt polegał na opracowaniu nowego produktu – modułu do (…) w maszynie do (…). Projekt posiada dokumentację konstrukcyjną, dokumentację elektryczną oraz dokumentację pneumatyczną. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Firmy. W projekcie zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które znacząco odróżniały się od wcześniej stosowanych.

W szczególności zastosowano :

-nową koncepcję;

-nową konstrukcję;

-projekt wymagał wykonania prób, testów walidacji.

Projekt zakończył się sukcesem. W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione, ewentualnie mogłyby być podstawą do dalszej produkcji.

5)Nazwa projektu: (…) Stanowisko do (…).

Projekt realizowany w 2023/2024 r.

Projekt polegał na opracowaniu nowej koncepcji przebiegu procesu technologicznego do stanowiska (…). Wykonano nową dokumentację konstrukcyjną wraz z nowym sterowaniem. Projekt wymagał przeprowadzenia prób technologicznych i testów. W ramach projektu firma (…) stworzyła nową koncepcję procesu technologicznego, który znacząco usprawnia (…). Kluczowym elementem projektu było zaprojektowanie dedykowanych zespołów mechanicznych, które umożliwiają precyzyjne rozmieszczenie mieszanki w specjalnym pojemniku. Realizacja procesu wymagała zsynchronizowania pracy kilku nowo zaprojektowanych podzespołów. Przykładowo, prędkość transporterów dostarczających (...) musiała być ściśle dopasowana do prędkości zespołu układającego. Jednocześnie wychył układającego elementu został zintegrowany z działaniem systemu dociskowego, co zapewniło dokładne ułożenie (…). Do zarządzania procesem stworzono dedykowany program sterujący, który umożliwia nie tylko regulację kluczowych parametrów, ale także ich wzajemną korelację, co zwiększyło elastyczność i precyzję pracy urządzenia. Przeprowadzone próby technologiczne pozwoliły na optymalizację systemu, czyniąc go niezawodnym i wydajnym. Dzięki realizacji projektu firma (…) nie tylko wzbogaciła swoje doświadczenie w projektowaniu złożonych procesów technologicznych, ale również zdobyła nową wiedzę, która otwiera drogę do dalszych innowacji i rozszerzenia oferty.

Projekt polegał na zaprojektowaniu dedykowanych zespołów mechanicznych oraz programu sterującego do stanowiska do (…). Projekt posiada dokumentację konstrukcyjną, dokumentację elektryczną oraz dokumentację pneumatyczną. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Firmy. W projekcie zastosowano rozwiązania, które znacząco odróżniały się od wcześniej stosowanych w firmie.

W szczególności zastosowano :

-nową koncepcję;

-nową konstrukcję;

-projekt wymagał wykonania prób, testów walidacji.

Projekt zakończył się sukcesem. W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model produktu, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione.

6)Nazwa projektu: (…) Stanowisko do (…).

Projekt realizowany w 2023/2024 r.

Projekt polegał na opracowaniu i wykonaniu prototypowego oprzyrządowania na potrzeby stanowiska do (…). Przeprowadzono szereg testów mających na celu potwierdzenie założonej w projekcie technologii oraz dobór głównych parametrów ((…)). Wykonano indywidualny projekt konstrukcyjny oraz dedykowane sterowanie.

W ramach działań badawczo-rozwojowych firma (…) opracowała nową technologię (…), stanowiącą innowacyjne rozwiązanie w jej działalności. Celem projektu było uzyskanie trwałego i wytrzymałego (…), które zapewniałoby ciągłość (…), co wpływa na poprawę jakości produktów i procesów w procesie u Klienta. W celu zweryfikowania koncepcji i stworzenia pełnej dokumentacji technologicznej powstało specjalistyczne oprzyrządowanie prototypowe, składające się z dwuczęściowej formy ((…)), dostosowanej do specyficznej szerokości (…). Zastosowano także elementy dystansowe umożliwiające elastyczne dopasowanie (…). Podczas testów prototypu przeanalizowano wpływ parametrów takich jak temperatura podgrzewania, siła i czas docisku, co umożliwiło optymalizację technologii. Na podstawie uzyskanych wyników zespół opracował dokumentację konstrukcyjną oraz dedykowany program sterujący, który zapewnia precyzyjne sterowanie stanowiskiem produkcyjnym. Projekt ten nie tylko dostarczył firmie nowe rozwiązanie techniczne, lecz także znacząco wzbogacił know-how zespołu (…), rozwijając jego kompetencje w zakresie innowacji procesowych. Realizacja tego projektu stanowi kolejny krok w rozwoju firmy, zapewniając możliwości dalszego rozszerzenie jej oferty na rynku.

Projekt polegał na opracowaniu nowego procesu technologicznego wraz z dedykowanym programem sterującym, w tym nowego specjalistycznego – oprzyrządowania składającego się z dwuczęściowej formy ((…)) do stanowiska do (…). Projekt posiada dokumentację konstrukcyjną, dokumentację elektryczną oraz dokumentację pneumatyczną. Projekt od początku do końca był realizowany wyłącznie przez pracowników Firmy. W projekcie zastosowano rozwiązania, które znacząco odróżniały się od wcześniej stosowanych w firmie.

W szczególności zastosowano:

-nową koncepcję;

-nową technologię;

-nową konstrukcję;

-projekt wymagał wykonania prób, testów walidacji.

Projekt zakończył się sukcesem. W wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych został stworzony pierwszy wykonany według dokumentacji model procesu technologicznego, produktu wykonany jednostkowo, których wyniki w razie potrzeby mogłyby zostać powtórzone, odtworzone lub przeniesione.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

Wnioskodawca w sposób uporządkowany, metodyczny podejmuje/będzie podejmował czynności zmierzające do opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów/(…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, realizując następujące etapy:

-opracowanie koncepcji wstępnej w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta,

-po otrzymaniu zlecenia od klienta następuje opracowanie koncepcji docelowej produktu,

-zaprojektowanie rozwiązania,

-opracowanie dokumentacji technicznej dla każdej z zaprojektowanych części - dokumentacja jest koniecznym elementem każdego projektu, niezbędnym do stworzenia w kolejnym kroku fizycznego prototypu części (dokumentacja zawiera wszelkie niezbędne informacje techniczne konieczne do wykonania części - w szczególności wymagane do zastosowania połączenia, tolerancje itp.),

-proces technologiczny – wykonywanie oprogramowania do maszyn (…),

-proces wytwarzania poszczególnych elementów i podzespołów kończy się ich montażem u Wnioskodawcy,

-uruchomienie, faza testów, korekta ewentualnych błędów i walidacja wewnętrzna,

-kolejna faza testów odbywa się u klienta przed finalnym odbiorem zamówienia,

-finalnie każdy projekt kończy się protokołem odbioru przez klienta.

Po etapie walidacji wewnętrznej następuje transport do Klienta i rozpoczyna się faza odbioru końcowego polegającego na sprawdzeniu prawidłowej pracy produktu w warunkach produkcyjnych u klienta. Po wykonaniu odbioru końcowego następuję formalne zakończenie projektu potwierdzone podpisanym przez klienta protokołem odbioru.

Każdy w wymienionych powyżej etapów prowadzonych prac związany jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a więc bezpośrednio z opracowaniem, tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu, procesu.

W realizacji każdego zamówienia – projektu klientowi przydzielona jest osoba realizująca funkcje kierownika projektu, która prowadzi i nadzoruje wszystkie działania realizowane dla klienta. Proces zarządzania każdym projektem rozpoczyna się w chwili przyjęcia zamówienia i powołania zespołu projektowego. Osoba pełniąca rolę kierownika projektu zarządza pracą powołanego zespołu projektowego na wszystkich etapach realizacji projektu, aby zapewnić osiągnięcie założonych celów. Kierownik projektu jest łącznikiem pomiędzy klientem i wszystkimi działami w firmie Wnioskodawcy uczestniczącymi w realizacji zadań na bieżąco monitorując przebieg projektów w celu zapewnienia terminowego spełnienia wymagań klienta. Obecnie w strukturze (…) jest jedna osoba zatrudniona na stanowisku Kierownika Projektu, która zajmuje się projektami dotyczącymi (…) specjalnych dla Klientów spoza grupy (…). W pozostałych przypadkach role kierownika projektu pełnią Kierownicy jednostek biznesowych.

Od początku projektu do jego zakończenia, na każdym etapie inżynierowie Wnioskodawcy pod przewodnictwem kierownika projektu dokonują oceny wykonalności projektu poprzez informacje zwrotne dla klienta we wszystkich obszarach, opracowują propozycje zmian w projekcie wyrobu przez dostarczenie danych niezbędnych do korekty, zarządzają projektem przekazując niezbędne informacje na wszystkich etapach projektowania i wytwarzania, dbają o najwyższy standard wykonania stosując wewnętrzne procesy spełniające oczekiwania klientów, wykonują próby, testy, przekazują odbiory w tym nadzór konstruktorski.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych, prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Dokonując analizy prowadzonych przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych o których mowa w art. 4a ust. 26-28 ustawy o CIT realizowanych w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…) Wnioskodawca wskazuje, że wykazane w niniejszym wniosku 6 projektów badawczo-rozwojowych stanowi 3%, łącznych przychodów netto Wnioskodawcy za ostatni rok obrotowy 2024, ze sprzedaży wytworzonych przez Wnioskodawcę usług badawczo-rozwojowych.

Prace rozwojowe - realizowane są dla potrzeb Wnioskodawcy.

Poza pracami badawczo-rozwojowymi wykonywanymi na rzecz klientów Wnioskodawca wykonuje wewnętrzne prace rozwojowe, które realizowane są dla potrzeb Wnioskodawcy w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów na rzecz klientów.

Wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w analogiczny sposób jak dla klientów zewnętrznych i zawierają dokładnie takie same etapy rozwoju projektu łącznie zakończeniem finalnym protokołu odbioru. Wewnętrznie prowadzone prace dla potrzeb Wnioskodawcy wymagają zawsze nowego podejścia, nowej koncepcji, tworzenia nowych lub zmienionych, oryginalnych rozwiązań. Wykonywanie takich prac zawsze wymaga testów, prób oraz walidacji. W ten sposób prowadzone prace stanowią działalność twórczą. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego.

Wnioskodawca podkreśla, iż projektowane (…)/maszyny/narzędzia/urządzenia oraz procesy technologiczne nie występowały/nie występują dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazuje, że prowadzone prace przy urządzeniach nie stanowiły/ nie stanowią/ nie będą stanowić zadań rutynowych i nie miały/nie mają/ nie będą miały charakteru okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów. Prace prowadzone były/są/ będą w systematyczny i zorganizowany sposób przy użyciu dedykowanego w tym celu zaplecza sprzętowo- osobowego i ukierunkowane były na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań, w szczególności poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych urządzeń oraz maszyn.

W przyszłości część tworzonych przez Spółkę procesów/produktów/ulepszeń/zmian będzie charakteryzować się podobnym poziomem innowacyjności. Rozwiązania oparte będą na autorskich koncepcjach o twórczym charakterze. Wykorzystywane stąd właśnie będą posiadane zasoby wiedzy w celu ich zwiększenia oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez pracowników Spółki w ramach projektów ukierunkowane będą na nowe odkrycia, będą mieć określony cel i będą zaplanowane do osiągnięcia rezultatu. Zaangażowani pracownicy wykonywać będą działalność prowadzoną systematycznie, której rezultaty będą miały w założeniu indywidualny i innowacyjny charakter. Jednocześnie prowadzone przez Spółkę projekty określane jako badawczo-rozwojowe nie będą obejmować wprowadzania rutynowych i okresowych zmian do produktów, niepociągających za sobą postępu technologicznego.

Zaznaczyć należy, że w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…) poza działalnością badawczo-rozwojową są prowadzone w znacznej części prace niemające charakteru badawczo-rozwojowego, takie jak: (…) oraz maszyn i urządzeń. Prace te nie są zaliczane przez Wnioskodawcę jako badawczo-rozwojowe.

Wnioskodawca posiada również Odział (…) i (…) oraz Oddział Produkcji Seryjnej ((…)), w których świadczone są usługi, które nie mają charakteru badawczo-rozwojowego.

Koszty kwalifikowane.

Wnioskodawca ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do których należą:

a.wynagrodzenia Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

b.koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Koszty osobowe.

Od momentu przyjęcia zamówienia od klienta dla każdego projektu badawczo-rozwojowego zakładane jest główne zlecenie księgowe zwane sprawą, które ewidencjonuje szczegółowo koszty prowadzonego projektu. Zlecenie główne dzieli się na podrzędne zlecenia nieprodukcyjne na których prowadzona jest ewidencja kosztów Pracowników oraz zlecenia produkcyjne na których gromadzone są koszty związane z wytworzeniem zlecenia tj. koszt Pracowników oraz koszt nabycia materiałów. Wnioskodawca szczegółowo wyodrębnia koszty każdego projektu w tym celu tworzone są odrębne zapisy księgowe, na którym ewidencjonowany jest w szczególności koszt materiałów zużytych w trakcie prac poprzez dokumenty (…) pobranie z magazynu, koszt wynagrodzeń za pracę poświęconą przez każdego pracownika. Ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty prowadzona jest w systemie informatycznym w wartościach godzinowych i dotyczy czasu pracy faktycznie przepracowanego przez konkretnego Pracownika na danym projekcie w skali każdego dnia.

Koszt wynagrodzeń wyliczany jest na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt.

Wnioskodawca w taki sam sposób jak opisano powyżej ewidencjonuje czas pracy poświęcony na opracowanie koncepcji wstępnej w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta. Natomiast, Wnioskodawca osobno wydziela czas pracy pracowników poświęcony sprzed realizacji oferty tj. opracowania koncepcji wstępnej wraz z kalkulacją kosztową od czasu pracy realizacji oferty docelowej tj. od momentu przyjęcia zlecenia od klienta.

Spółka zatrudnia obecnie w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…) (...) osób kadry inżynieryjno-technicznej (dalej: „Pracowników umysłowych”) w tym (…) konstruktorów i (…) technologów oraz ponad (...) osób realizujących procesy produkcji (dalej: „Pracowników fizycznych”). Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Jednocześnie, jak wskazano powyżej, koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych (technolodzy, konstruktorzy) obejmuje następujące składniki: płaca zasadnicza, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie i nagrody, dodatek za staż pracy, odprawy i odszkodowania.

Koszt wynagrodzeń pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: płaca zasadnicza, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, premie i nagrody, dodatek staż pracy, odprawy i odszkodowania, wynagrodzenie za pracę nocną oraz warunki szkodliwe, dodatek funkcyjny.

Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych m. in. koszty hoteli, które związane są z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Koszty kwalifikowane w projektach B+R obejmowały/obejmują/będą obejmować koszty osobowe pracowników umysłowych.

Koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W ramach realizacji projektów badawczo-rozwojowych od momentu przyjęcia zlecenia od klienta w procesie produkcji - nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, ulepszonych produktów Wnioskodawca ponosi koszty materiałów, które bezpośrednio związane są z realizacją prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym tworząc nowe lub istotnie zmienione, ulepszone produkty/procesy Wnioskodawca ponosi koszty nabycia materiałów związanych z realizacją danego zlecenia. Firma nabywa materiały związane z wyprodukowaniem zlecenia, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.

Koszty te księgowane są na bieżąco, odrębnie dla każdego projektu (zlecenia), w formie wykazu wewnętrznych dokumentów księgowych – (…).

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu – (…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych Wnioskodawca nabywa materiały zakupione takie jak:

(…).

Wnioskodawca wskazuje, że:

1.Wnioskodawca nie korzystał/ nie korzysta/nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.

2.Nie posiadał/nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

3.Wnioskodawca nie uzyskiwał/ nie uzyskuje/nie będzie uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych. Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane dotyczące tzw. Ulgi badawczo-rozwojowej wyłącznie w odniesieniu do przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

4.Wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności badawczo-rozwojowej nie zostały/nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

5.Wszystkie ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu roku w odniesieniu do którego zamierza on skorzystać z dodatkowego odliczenia o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT.

6.Spółka zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości.

7.Spółka prowadziła/prowadzi/będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 4a ust. 26-28 ustawy o CIT obejmującą badania naukowe aplikacyjne oraz prace rozwojowe.

8.Wykonywane przez Wnioskodawcę prace opisane we wniosku mają charakter innowacyjny, twórczy, celem prac jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzana przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa ma charakter innowacyjny, twórczy, której celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań jest prowadzona przez Oddział (…) i (…) oraz Oddział (…) i (…). Spółka realizuje działalność badawczo-rozwojową na rzecz klientów na ich indywidualne zlecenie jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów. Wykonywane w obu Oddziałach prace charakteryzują się działalnością innowacyjną oraz twórczą bowiem każdy projekt wykonywany jest na indywidulane zamówienie klienta, co wymaga od Wnioskodawcy opracowania nowej wstępnej oraz docelowej koncepcji oraz nowego podejścia w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji.

9.Celem wykonywanych prac za każdy razem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Innowacyjny charakter oraz twórczy mają również prace wykonywane przez Spółkę wewnętrznie w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji. Każdy realizowany przez Spółkę projekt wymaga od niej opracowania nowej wstępnej oraz docelowej koncepcji jak również nowego podejścia zgodnie z założonymi celami. Rozwiązania stosowane za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. Celem wykonywanych prac jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

10.W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca opracowuje nowe, istotnie zmienione ulepszone produkty, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej, jak również na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniające się one od rozwiązań już funkcjonujących.

11.Spółka ponosiła/ponosi/będzie ponosić koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową;

12.Zgodnie z wymogiem zawartym w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, Spółka wyodrębniała/wyodrębnia/będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonej ewidencji rachunkowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R;

13.Wykonywane przez Spółkę czynności uznawane przez nią za badawczo-rozwojowe nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej,

d)działalności wspomagającej /pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu:

i.testowania produktu/produktów,

ii.wykonywania badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. innych tego typu prac.

14.Pracownicy Spółki nie realizowali /nie realizują/nie będą realizować wyłącznie prac B+R. Koszty kwalifikowane Wnioskodawca zamierza odliczać jedynie w części, a jakiej pracownicy realizowali zadania w ramach B+R.

15.Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz jego części składowe, o których mowa w we wniosku, stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

16.Wszystkie nabywane materiały wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego były/są/będą wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, opisanej we wniosku.

17.Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z (...) r. o sygn., (...) potwierdził, iż czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/i będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

18.W związku z wydaniem przez MF w dniu 13 lutego 2024 r. interpretacji ogólnej znak: DD8.8203.1.2021, Dyrektor KIS wydał postanowienie o wygaśnięciu interpretacji indywidualnej (...) dla Wnioskodawcy. Firma złożyła zażalenie na ww. postanowienie. DKIS w dniu 28 sierpnia 2024 r. w piśmie o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2021.5.BB, utrzymał w mocy postanowienie o wygaśnięciu interpretacji indywidualnej. Biorąc pod uwagę powyższe Spółka występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie ulgi B+R.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi B+R w odniesieniu do roku 2024 oraz lat przyszłych, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Pytania

1.Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, działalność Spółki w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów tj. (…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, w tym przedstawionych projektów w pkt od 1 do 6, realizowanych w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…), spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT?

2.Czy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT? (część pytania z wyłączeniem wynagrodzenia wypłacanego pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o prace za czas ich nieobecności)

3.Czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, działalność Spółki w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów tj. /(…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, w tym przedstawionych projektów w pkt od 1 do 6, realizowanych w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…), spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy, koszty osobowe Pracowników oraz realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Ad. 3

W ocenie Wnioskodawcy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zgodnie z art. 18d ust. 1 podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Artykuł 4a pkt 26 ustawy CIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stosownie do art. 4a pkt 27 i 28 tej ustawy pojęcie badań naukowych oraz prac rozwojowych oznaczają badania naukowe oraz prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Prawo o SWiN”)

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w konsekwencji, na gruncie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

a.badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b.badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z kolei z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box”) z dnia 15 lipca 2019r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box).

Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować czy prowadzone przez niego prace:

-stanowią działalność twórczą,

-obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,

-podejmowane są w sposób systematyczny

-w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

„Jak podaje słownik języka polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/szukaj/tw%C3%B3rcza.html), działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu (zob. J. Barta, R. Markiewicz, Cecha twórczości i indywidualności, [w:] Prawo autorskie, Wolters Kluwer, dostęp online, rozdział 1.3.). Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia (zob. M. Poźniak-Niedzielska, A. Niewęgłowski, Prawo autorskie. System prawa prywatnego, tom 13, J. Barta (red.), wyd. 3, Warszawa 2013, s. 9)”.

W celu uznania danego działania jako badawczo-rozwojowe w stopniu minimalnym wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa.

„Twórczy charakter prac może więc przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących”.

„Twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony”.

„Twórczym charakterem prac może być w szczególności także, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna”.

Należy zwrócić uwagę, że pojęcie „prototypów”, nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, ani ustawy Prawo o SWiN. Mając powyższe na uwadze należy odwołać się do definicji tego pojęcia zawartej w Słowniku Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl), zgodnie z którą prototyp to: 1. „pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji ” 2. „pierwowzór czegoś”.

Z kolei zgodnie z Podręcznikiem Frascati Manual 2015 - 2.49 „Prototyp jest to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu”. Odnosząc się do definicji działalność B+R obowiązującej w polskim prawie definicja prototypu powinna odnosić się do oryginalnego modelu skonstruowanego w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

„Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących”

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego spełnia przesłankę twórczości określoną w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojowa w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel, jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

„Jak zostało wskazane w Objaśnieniach IP Box - „W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”

„Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

Mając na uwadze powyższe w ocenie Wnioskodawcy prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego spełnia przesłankę systematyczności zgodnie z art. 4a ust. 26-28 ustawy o CIT.

Kolejną przesłanką nieodzownie związaną z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową jest, aby działalność ta obejmowała badania naukowe lub prace rozwojowe. W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT zarówno badania naukowe przemysłowe w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 do 30 września 2018r., jak również badania aplikacyjne w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018r. skupiają się na zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, usług. Z kolei w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 do 30 września 2018 r., jak również w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. mają na celu wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w kierunku planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów, usług.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem stale pracującym nad nowymi jak również istotnie zmienionymi oraz ulepszonymi, zmienionymi produktami, procesami. Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. W zdecydowanej większości prowadzone prace Wnioskodawca wykonuje na indywidulane zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem co raz lepszych produktów na rzecz klientów.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów i wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Mając na uwadze, że Wnioskodawca opracowując nowe, istotnie zmienione produkty zdobywa nową wiedzę i umiejętności prowadzone przez Wnioskodawcę prace obejmują badania naukowe – aplikacyjne o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca prowadził/prowadzi/będzie prowadzić obok badań naukowych również prace rozwojowe.

Ponadto, realizowane przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe w ramach etapów prac B+R nie dotyczyły/nie dotyczą/nie będą dotyczyć: czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo-rozwojowych; produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Wnioskodawcę spoza prac B+R. Wnioskodawca oświadcza, iż prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie obejmowała/nie obejmuje/i nie będzie obejmować rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tworzonych produktów nawet jeżeli takie zmiany miałby charakter ulepszeń.

Kolejną ostatnią przesłanką określoną w definicji działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT jest „zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”

Objaśnienia IP Box definiują „zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań” następująco:

„W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa. to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii). Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”, nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat”.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Zatem, Wnioskodawca w realizacji prac badawczo-rozwojowych spełnia definicję „zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Głównym celem realizowanych przez Wnioskodawcę czynności badawczo-rozwojowych w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…) jest opracowywanie i tworzenie wspólnie z klientami produktów na ich indywidualne zamówienie jak również prac realizowanych wewnętrznie dla potrzeb Wnioskodawcy w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem lepszych rozwiązań na rzecz klientów. Wnioskodawca opracowuje nowe, istotnie zmienione, ulepszone produkty oraz procesy.

W przypadku produktów a wraz z nimi procesów opracowywanych na rzecz klientów w tym prac wykonywanych wewnętrznie w celu ulepszenia własnej technologii czy wydajności produkcji, proces produkcji w pełnym zakresie odbywa się wewnątrz firmy począwszy od opracowania wstępnej nowej koncepcji, opracowania koncepcji docelowej, zaprojektowania rozwiązania, opracowania dokumentacji technicznej dla każdej z projektowanych części, która jest koniecznym elementem każdego projektu, niezbędnym do stworzenia w kolejnym kroku fizycznego prototypu części (dokumentacja zawiera wszelkie niezbędne informacje techniczne konieczne do wykonania części – w szczególności wymagane do zastosowania połączenia, tolerancje itp.), tworzenia procesu technologicznego poprzez wykonywanie oprogramowania do maszyn (…), tworzenia procesu wytwarzania poszczególnych elementów i podzespołów, montażu oraz uruchomienia tworzonych nowych rozwiązań, wykonywania fazy testów oraz korekty ewentualnych błędów, walidacji wewnętrznej aż do finalnego oddania efektu prac badawczo-rozwojowych klientowi w formie protokołu.

W związku z tym, projekt, który jest wykonywany na indywidulane zamówienie klienta, wymaga od Wnioskodawcy dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta i w konsekwencji może wymagać nowej koncepcji, nowego podejścia. W takich przypadkach rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace za każdym razem wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Zespół doświadczonych projektantów i inżynierów realizuje projekty o zróżnicowanej wielkości. Wnioskodawca posiada doświadczenie i najnowszą technologię inżynieryjną do konstruowania wysokiej jakości form i narzędzi oraz maszyn i urządzeń do różnych produktów przemysłowych.

W Oddziale (…) i (…) wykonywane jest projektowanie i wykonawstwo (…) i narzędzi. Wnioskodawca oferuje kompleksową usługę od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji na indywidualne zamówienie klienta w zakresie projektowania, wytwarzania, unowocześniania a co za tym idzie ulepszania, zmiany takich produktów jak: (…), narzędzi do produkcji: (…), narzędzi wspomagających proces produkcji: zimne bloki do przetwórstwa elastomerów, kalibratory, wykrojniki, wycinaki itp.

W Oddziale (…) i (…) projekt, który jest wykonywany na indywidulane zamówienie klienta, charakteryzuje się, tym, iż każdy wyrób wykonywany wymaga od Wnioskodawcy dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta i w konsekwencji może wymagać nowej koncepcji, nowego podejścia. W takich przypadkach rozwiązania stosowane w projekcie stosowane za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej.

W Oddziale (…) i (…) Wnioskodawca projektuje, wykonuje, unowocześnia przez co ulepsza, zmienia wyposażenie produkcyjne odpowiadające indywidualnym potrzebom klientów od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji. Wnioskodawca specjalizuje się w projektowaniu oraz wytwarzaniu maszyn i urządzeń dla (…), projektowaniu i wytwarzaniu zautomatyzowanych i półautomatycznych stanowisk do załadunku i rozładunku, projektowaniu i wytwarzaniu automatycznych i zrobotyzowanych stanowisk do wykańczania, kontroli, montażu i pakowania.

W Oddziale (…) i (…) projekt, który jest wykonywany na indywidulane zamówienie klienta, charakteryzuje się, tym iż wymaga od Wnioskodawcy dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta i w konsekwencji może wymagać nowej koncepcji, nowego podejścia. W takich przypadkach rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej.

Prace badawczo-rozwojowe są procesem ciągłym nieodłącznie związanym z bieżącą współpracą z klientem. Wnioskodawca w sposób uporządkowany, metodyczny podejmuje/będzie podejmował czynności zmierzające do opracowania, zaprojektowania i wykonania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów/(…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, realizując następujące etapy:

-opracowanie koncepcji wstępnej w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta,

-po otrzymaniu zlecenia od klienta następuje opracowanie koncepcji docelowej produktu,

-zaprojektowanie rozwiązania,

-opracowanie dokumentacji technicznej dla każdej z zaprojektowanych części - dokumentacja jest koniecznym elementem każdego projektu, niezbędnym do stworzenia w kolejnym kroku fizycznego prototypu części (dokumentacja zawiera wszelkie niezbędne informacje techniczne konieczne do wykonania części - w szczególności wymagane do zastosowania połączenia, tolerancje itp.),

-proces technologiczny - wykonywanie oprogramowania do maszyn (…),

-proces wytwarzania poszczególnych elementów i podzespołów,

-montaż, uruchomienie, faza testów, korekta ewentualnych błędów i walidacja wewnętrzna,

-finalnie każdy projekt kończy się protokołem odbioru przez klienta.

Po etapie walidacji wewnętrznej następuje transport do Klienta i rozpoczyna się faza odbioru końcowego polegającego na sprawdzeniu prawidłowej pracy produktu w warunkach produkcyjnych. Po wykonaniu odbioru końcowego następuję formalne zakończenie projektu potwierdzone podpisanym przez klienta protokołem odbioru.

Poza pracami badawczo-rozwojowymi wykonywanymi na rzecz klientów Wnioskodawca wykonuje wewnętrzne prace rozwojowe, które realizowane są dla potrzeb Wnioskodawcy w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów na rzecz klientów.

Wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w analogiczny sposób jak dla klientów zewnętrznych i zawierają dokładnie takie same etapy rozwoju projektu łącznie zakończeniem finalnym protokołu odbioru. Wewnętrznie prowadzone prace dla potrzeb Wnioskodawcy wymagają zawsze nowego podejścia, nowej koncepcji, tworzenia nowych lub zmienionych, oryginalnych rozwiązań. Wykonywanie takich prac zawsze wymaga testów, prób oraz walidacji. W ten sposób prowadzone prace stanowią działalność twórczą.

Każdy w wymienionych etapów prowadzonych prac związany jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a więc bezpośrednio z opracowaniem, tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu, procesu.

W świetle powyższego, realizowane przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe opisane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego polegające na projektowaniu i wytwarzaniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów stanowią prace badawczo-rozwojowe uprawniające do zastosowania ulgi, o której stanowi art. 18d ust. 1 Ustawy CIT.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanej przez Spółkę działalności w ramach projektów przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, prowadzone przez Spółkę prace:

a)prowadzone projekty obejmowały badania naukowe aplikacyjne (wymagały zdobycia nowej wiedzy i umiejętności w celu opracowania nowego, istotnie ulepszonego produktu) i prace rozwojowe (wymagały wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w celu tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego produktu);

b)dotyczyły/będą dotyczyć opracowywania nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. (…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, poprzez opracowanie nowych technologii, pozwalających na znaczne polepszenie wydajności procesu, automatyzacji i robotyzacji procesu, nowych konstrukcji (…)/maszyn/urządzeń i narzędzi. Prowadzone prace za każdym razem wymagały testów/prób/walidacji;

c)wykorzystywały/będą wykorzystywać dostępną wiedzę lub pozyskiwały nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań;

d)prowadzone były/są/będą w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie ze standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym oraz realizowane w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…);

e)miały/mają/będą miały na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań;

f)nie miały charakteru rutynowych i okresowych zmian;

g)dotyczą innowacyjnych rozwiązań na skalę przedsiębiorstwa;

h)zostały udokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje indywidualne, przykładowo:

-interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.44.2022.2.JF z dnia 8 listopada 2022 r. potwierdzająca, że „[...] realizowane przez Państwa prace w ramach działalności Spółki, w zakresie Projektów z Grupy 1 spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań [...]”

-interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2020.1.IZ z dnia 2 października 2020 r., w której organ uznał, iż „[...] stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, polegające na twierdzeniu, że prowadzona działalność w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów: procesów, maszyn, linii technologicznych, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb danego klienta, spełnia przesłanki prac rozwojowych i tym samym może być uznana za przejaw działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe [...]”.

-interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.414.2020.2.PC z dnia 15 grudnia 2020 r., potwierdzająca, iż „[...] działania Spółki, o których mowa we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania i wdrażania nowych urządzeń oraz ulepszania i modernizacji wyrobów jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Ponadto Spółka w ramach prowadzonej od wielu lat wykorzystuje dostępną wiedzę i narzędzia do projektowania nowych i ulepszonych wyrobów, a prace realizowane przez Spółkę nie mają charakteru rutynowego [...]”.

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, działalność Spółki w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów tj. (…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, w tym przedstawionych projektów w pkt od 1 do 6, realizowanych w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (…) i (…), spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Ad. 2

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 ustaw o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Z art. 18d ust. 7 updop obowiązującym od 2022 r. wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Koszty osobowe za pracę pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe.

Koszty wynagrodzeń pracowników ponoszone z tytułu stosunków pracy dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe i stanowią po ich stronie należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: „PIT”),

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

Jak podkreśla Minister Finansów w wydanej 13 lutego 2024 r. interpretacji ogólnej znak: DD8.8203.1.2021:

„ (...) faktyczne zaangażowanie pracownika w realizację działalności badawczo-rozwojowej określane jest w ramach danego miesiąca (przy czym ważny jest przedmiot realizowanych przez pracownika zadań, a nie ich efektywność).

Celem powyższego przepisu jest wyróżnienie tej części wydatków pracowniczych, które zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową od pozostałych wydatków, z tym jednak zastrzeżeniem, że kryterium tego rozróżnienia jest przedmiot zadań danego pracownika, a nie efektywność realizowania przez niego zleconych zadań. Co za tym idzie, konstrukcja przepisu nakazująca rozróżnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej od kosztów innego rodzaju, nie jest kryterium dającym podstawy do wykluczenia z katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, wydatków pracodawcy wynikających bezpośrednio ze stosunku pracy i tym samym wynikających z nich odpowiednich elementów składowych tegoż wynagrodzenia.”

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Jak podkreślił Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego pracownicy Spółki, nie realizują/nie będą realizować wyłącznie prac B+R. Zatem Spółka w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, wyodrębnia (wyłącza z ulgi badawczo-rozwojowej) tą część wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składki od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem koszt wynagrodzeń wyliczony został na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt.

Z brzmienia art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Od wyżej wymienionych należności do kosztów kwalifikowanych Ulgi B+R podatnik zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT może włączyć „składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”.

Wnioskodawca ponosi wydatki związane w prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do których należą wynagrodzenia Pracowników, realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Pracownicy byli/są/będą zatrudnieniu na podstawie stosunku umowy o pracę.

Wnioskodawca od kilku lat (w tym przed wprowadzeniem ulgi na działalność badawczo-rozwojową) dla każdego projektu badawczo-rozwojowego ściśle ewidencjonuje związane z realizowanym projektem poniesione wydatki w tym koszt wynagrodzeń za pracę poświęconą przez każdego pracownika tj. Pracowników umysłowych (technolog, konstruktor).

Ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe prowadzona jest w systemie informatycznym w wartościach godzinowych i dotyczy czasu pracy faktycznie przepracowanego przez konkretnego Pracownika na danym projekcie w skali każdego dnia. Mając na uwadze powyższe koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.

Koszt wynagrodzeń wyliczany jest na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt = [liczba godzin pracy pracownika na projekcie w danym miesiącu] / [liczba godzin pracy ogółem w miesiącu] x [wynagrodzenie tego pracownika za dany miesiąc wyliczane wyłącznie na bazie czasu przepracowanego].

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych (technolodzy, konstruktorzy) obejmuje następujące składniki: płaca zasadnicza, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie i nagrody, dodatek za staż pracy, odprawy i odszkodowania.

Koszt wynagrodzeń pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: płaca zasadnicza, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, premie i nagrody, dodatek staż pracy, odprawy i odszkodowania, wynagrodzenie za pracę nocną oraz warunki szkodliwe, dodatek funkcyjny.

Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych, które związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego koszty kwalifikowane w projektach B+R obejmowały/obejmują/będą obejmować koszty osobowe pracowników umysłowych.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie zaliczenia do kosztów osobowych ulgi B+R diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych:

-Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2020 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.248.2020.2.JS: „diety i delegacje oraz wydatki ponoszone podczas podróży służbowych, gdy te podróże służbowe są związane z Projektami B+R oraz stanowią po stronie pracowników należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p. – stanowią koszty kwalifikowane Ulgi B+R”.

-Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2020 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.285.2020.2.MBD: „Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia czy, będzie mógł zakwalifikować jako koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., następujące wydatki:1.wynagrodzenia (…) specjalistów (…) zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, w części obejmującej: delegacje (koszty podróży, noclegów oraz wejściówek na konferencje), należy uznać za prawidłowe”.

W ocenie Wnioskodawcy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Reasumując, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W roku 2024 r. Spółka zdefiniowała/będzie definiować oraz przypisała/będzie przypisywać koszty osobowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową. Wnioskodawca prowadził/prowadzi/będzie prowadził ewidencję czasu pracy pracowników stanowiącą podstawę wyliczenia kosztów osobowych ulgi B+R.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 10 marca 2023 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak: 0111-KDIB1-3.4010.915.2022.3.ZK - ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia wydatków. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Natomiast, w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2022 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.256.2022.2.IM Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że sposób prowadzenia przez Spółkę Ewidencji, ewidencji pomocniczej oraz ewidencji rachunkowej opisany w stanie faktycznym jest wystarczający do wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych, a tym samym dla spełnienia przestanki z art. 9 ust. 1b updop.

Ponadto, Minister Finansów w wydanej 13 lutego 2024 r. interpretacji ogólnej znak: DD8.8203.1.2021. potwierdził, że:

-„ (...) podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową są obowiązani w prowadzonej ewidencji rachunkowej (podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych) lub podatkowej księdze przychodów i rozchodów albo w księgach rachunkowych (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych) wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej (art. 24a ust. 1b ustawy o PIT i odpowiednio art. 9 ust. 1b ustawy o CIT) ”.

-„ (…) koszt związany z zatrudnieniem pracownika, może zostać zaliczony do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.”

-„ (…) Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT wymaga wyodrębnienia kosztów wynagrodzeń pracownika w podziale na miesiące, co za tym idzie zaangażowanie pracownika realizującego w części lub całości swojego czasu pracy działalność badawczo-rozwojową musi zostać określone również w podziale na miesiące. Podatnik ma obowiązek posiadać dokumentację uzasadniającą zaangażowanie poszczególnych pracowników w realizację działalności badawczo-rozwojowej.

-„(…) zaangażowanie określone na podstawie miesięcznej ewidencji, zestawione z miesięcznym wynagrodzeniem określonym na podstawie kwalifikowanych elementów składowych tegoż wynagrodzenia (zawierających m.in. składniki dotyczące urlopu oraz choroby) warunkuje wysokość kosztu kwalifikowanego ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT i odpowiednio art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. ”

Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową w ewidencji rachunkowej jest podstawą do kalkulacji wysokości ulgi B+R za dany rok podatkowy, a w związku z tym, podatnik powinien dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii.

Za pomocą Ewidencji Spółka jest w stanie:

-określić, którzy pracownicy w danym okresie brali udział w realizacji danego projektu związanego z opracowywaniem i tworzeniem nowego/istotnie zmienionego/ulepszonego produktu;

-ustalić poświęcony czas poszczególnych pracowników na działalność B+R stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu. Ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty prowadzona jest w systemie informatycznym w wartościach godzinowych i dotyczy czasu pracy faktycznie przepracowanego przez konkretnego Pracownika na danym projekcie w skali każdego dnia;

-koszt wynagrodzeń wyliczany jest na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt.

Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Ad. 3

Wnioskodawca ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów. Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty w ramach działalności badawczo-rozwojowej sprzedawane są klientom. W celu realizacji projektu badawczo-rozwojowego Wnioskodawca nabywa materiały, następnie pobiera materiały z magazynu poprzez dokumenty (…), dzięki czemu Wnioskodawca ewidencjonuje koszt materiałów bezpośrednio związanych z danym projektem badawczo-rozwojowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 120, dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich nabytych materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.627.2019.1.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że: „Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo- rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności. W rezultacie koszty materiałów i surowców wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej oraz koszty dokumentacji technicznej związanej z budową prototypów Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2.”

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania kosztów materiałów w procesie produkcji prototypów za koszty kwalifikowane rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane potwierdzają również interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych:

-Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 marca 2018 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.69.2018.1.BM uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w przypadku, gdy prototypy, seria pilotażowa lub produkcja testowa zostaną następnie sprzedane, organ zgodził się z wnioskodawcą, że nie ma znaczenia dla możliwości rozliczenia tego rodzaju kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Dodatkowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że taka interpretacja jest zgodna z charakterem działalności badawczo-rozwojowej, w trakcie której należy wytworzyć prototyp lub serię pilotażową.

-Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 stycznia 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2.J, uznał uprawnienie do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT, kosztów kwalifikowanych poniesionych na wytworzenie prototypów, niezależnie od tego czy zostaną one finalnie sprzedane, zezłomowane lub w inny sposób zutylizowane.

-interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2021r. sygn. 0115-KDWT.4011.288.2021.2.KW;

-interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2022r. sygn. 0115-KDIT3.4011.981.2021.3.PS;

-interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1002.2021.2.AA;

-interpretacja indywidualna z dnia 02 listopada 2021r. sygn. 0115-KDWT.4011.245.2021.2.KW;

-interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.428.2024.1.JKU.

W ocenie Wnioskodawcy, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów były/mogą/i będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 26 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Odnosząc cytowane powyżej przepisy oraz wyjaśnienia do przedstawionego we wniosku opisu, wskazać należy, że przedstawione wyżej okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, że w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, działalność Spółki w zakresie opracowania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów tj. (…)/maszyn/narzędzi/urządzeń oraz procesów technologicznych, w tym przedstawionych projektów w pkt od 1 do 6, realizowanych w Oddziale (…) i (…) oraz Oddziale (...) i (…), spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, jest prawidłowe.

Ad. 2-3

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Jak stanowi art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W myśl art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

W myśl art. 18d ust. 7 updop,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,

-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 226 ze zm., dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Odpowiadając na Państwa pytanie oznaczone nr 2 we wniosku, koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, bez znaczenia pozostaje fakt ich późniejszej sprzedaży.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogły/mogą/będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W części pytania nr 2 dotyczącej kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o prace za czas usprawiedliwionej nieobecności wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Końcowo odnosząc się do powołanych interpretacji, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnej indywidualnej sprawy w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, zatem nie mogą przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.