Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.731.2024.2.JMS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 stycznia 2025 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

I.Stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od całości osiąganych dochodów. Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”).

Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia ani działalności na terenie Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu, a tym samym, nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym to: (…).

Wnioskodawca jest producentem profesjonalnych podłoży do upraw oraz środków poprawiających właściwości gleby. Produkcja ta oparta jest na (…), które spółka jako (…) przetwarza w dalszych procesach produkcyjnych. W wyniku tych procesów wytwarzane są (…), które wykorzystywane są do produkcji podłoży i środków poprawiających właściwości gleby.

Głównym celem Spółki jest zapewnienie ciągłego rozwoju sprzedaży opartego na pozyskiwaniu nowych klientów i kontynuowaniu współpracy z obecnymi odbiorcami. Cele te są realizowane poprzez wprowadzanie nowych produktów, a także większe wykorzystanie alternatywnych komponentów (…) do produkcji podłoży.

Spółka od (…) specjalizuje się w produkcji podłoży ogrodniczych do upraw i środków poprawiających właściwości gleby. Na szczególną uwagę zasługują produkowane w spółce (…), które powstają z (…), pozostałego po obróbce mechanicznej w trakcie skomplikowanego procesu termiczno-mechanicznego.

Atutami firmy są: własne surowce – (…) i technologicznie nowoczesne linie produkcyjne, wieloletnie doświadczenie w produkcji podłoży do upraw i środków poprawiających właściwości gleby a przede wszystkim pracownicy. Spółka posiada również (…).

Spółka w celu utrzymania ugruntowanej pozycji na rynku w sposób systematyczny dba o rozwój swojej oferty produktowej. Rozwój firmy poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie produkcji podłoży do upraw wymuszony jest również regulacjami prawnymi (…).

W związku z założeniami (…) przed nadmierną eksploatacją, (…) dąży do ograniczenia wydobycia (…). W tym celu poszukuje się komponentów, które zastąpią (…) w produkcji podłoży ogrodniczych.

Celem projektów realizowanych przez Spółkę jest wprowadzenie do powszechnego obiegu specjalistycznych podłoży o zredukowanej ilości (…) do upraw roślin: (…). Podłoża te będą produkowane na rynek krajowy, na rynek krajów Unii Europejskiej i eksport.

W związku z restrykcjami od paru lat prowadzone są badania nad możliwością zastąpienia w całości lub w części surowców (…) jego substytutami:

(…).

II.Projekty realizowane przez Wnioskodawcę.

1.Spółka w latach 2022 - 2023 poniosła koszty na realizację projektu pod nazwą „(…)” (dalej jako: „Projekt 1”)

Opis projektu.

Realizacja projektu polegała na wdrożeniu innowacyjnej technologii wytwarzania wysokiej jakości (…), jako komponentu do produkcji innowacyjnych podłoży (…), stanowiących środki wspierania wzrostu roślin. W wyniku jego realizacji nastąpiło wprowadzenie:

a)innowacji produktowej w skali (…) – w wyniku realizacji inwestycji Spółka wprowadziła do oferty innowacyjną w świecie grupę podłoży (…) z dodatkiem (…), otrzymywanego z wykorzystaniem innowacyjnej w skali międzynarodowej technologii,

b)innowacji procesowej w skali (…) – polegającej m.in. na zastosowaniu innowacyjnego procesu technologicznego produkcji (…) o wysokich parametrach, jako komponentu do produkcji innowacyjnych podłoży (…), stanowiących środki wspierania wzrostu roślin.

c)innowacji nie technologicznych o charakterze organizacyjnym i marketingowych.

Wnioskodawca podkreśla, że charakter innowacyjności potwierdza także opinia wystawiona przez instytucje działającą w ramach (…), o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 6b ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.).

Wnioskodawca w ramach realizowanego projektu tworzy i będzie tworzył innowacyjne grupy produktów do których można zaliczyć m.in.:

-Podłoża dla szkółkarzy.

Podłoża do uprawy roślin w szkółkach zawierają w swym składzie nie tylko typowy (…) ale również (…) i (…) i/lub (…). Dodatek (…) poprawia stabilności trwałość takiego podłoża. (…) poza aspektem ekologicznym poprawia właściwości powietrzne i sorpcyjne oraz zmniejsza ciężar objętościowy tego podłoża. (…) w tym podłożu poprawia właściwości fizyczne podłoża ((…)), ogranicza występowanie (…) i (…) i (…). Jest również źródłem składników pokarmowych pochodzenia organicznego.

-Podłoża do roślin balkonowo - rabatowych.

W ostatnich latach w (…) wzrosło zainteresowanie produkcją roślin balkonowych i rabatowych. Wynika to z zapotrzebowania rynku na taki asortyment roślin. Przygotowanie odpowiedniego podłoża jest ważne nie tylko do produkcji szklarniowej ale również do dalszej uprawy na balkonach, tarasach i ogrodzie. Uprawach roślin prowadzona jest w pojemnikach lub skrzynkach, a więc w warunkach o ograniczonej objętości podłoża. Taki sposób uprawy wymaga podłoża, które pozwoliłoby zatrzymać odpowiednią ilość wody przy zachowaniu dobrych właściwości powietrznych. Właściwości powietrzno-wodne mają istotne znaczenie dla zachowania zdrowotności systemu korzeniowego i prawidłowego zaopatrzenia roślin składniki pokarmowe.

Zastosowanie do produkcji takiego podłoża (…) z odpadów (…) i/lub (…) wpłynie korzystnie na właściwości powietrznowodne podłoża do upraw oraz pozwoli utrzymać zdrowy system korzeniowy co będzie miało wpływ na prawidłowy wzrost i jakość roślin.

-Podłoża proekologiczne (uniwersalne).

W związku z założeniami w sprawie (…) przed nadmierną eksploatacją, (…) dąży do ograniczenia (…). W tym celu poszukuje się komponenty, które zastąpią (…) w produkcji podłoży ogrodniczych. Podłoża (…) oraz podłoża o zredukowanej ilości (…) są coraz częściej wykorzystywane w uprawach roślin ozdobnych, zwłaszcza w szkółkach. Obserwuje się również zainteresowanie takimi podłożami u (…).

Do ich produkcji zostanie wykorzystane (…) z odpadów zielonych i (…). Niektóre z nich będą zawierały w swym składzie także (…) ale z niewielkim udziałem, około (…).

Projekt jest efektem własnych prac badawczych oraz współpracy ze sferą B+R.

W związku z czynnościami opisanymi powyżej Spółka poniosła następujące wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

1)Koszty osobowe.

W związku z zatrudnieniem pracowników Spółka poniosła następujące koszty (o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych):

a.wynagrodzenia zasadnicze;

b.wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c.różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody za szczególne osiągnięcia);

d.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e.koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę;

f.wynagrodzenie za czas urlopu;

g.wynagrodzenie za czas choroby;

h.składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i.składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j.składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k.składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l.składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do l powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona jest w ujęciu tygodniowym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwalają na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony został na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie w ujęciu tygodniowym.

Mając te dane Spółka jest w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęcił na czynności związane z projektami B+R.

Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, Wnioskodawca jest wstanie ustalić proporcję czasu pracy poświęconą na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja podlega akceptacji, a następnie jest archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

2)Środki trwałe.

Spółka poniosła także koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych (ŚT) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Wnioskodawca w ramach realizacji działań o charakterze badawczo-rozwojowym poniósł wydatki w postaci odpisów amortyzacyjnych w zakresie następujących ŚT tj.:

(…).

Spółka planuje potraktować całość odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Użycie ww. sprzętu w działalności badawczo-rozwojowej ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektów innowacyjnych, które są zorientowane na rozwój nowych technologii oraz poprawę wydajności produkcji.

Maszyna do produkcji (…) jest wykorzystywana do opracowywania nowych metod przetwarzania surowców, co pozwala na uzyskanie lepszej jakości produktów oraz ich efektywniejsze wykorzystanie.

Zestaw do pakowania z (…) z kolei, umożliwia Spółce testowanie rozwiązań automatyzacyjnych, które zwiększają wydajność linii produkcyjnej.

(…) i (…) pozwalają na skuteczne przeprowadzanie badań terenowych oraz testów na dużą skalę, a (…) przyczynią się do badań nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie oczyszczania i poprawy jakości materiałów.

Zastosowanie tego sprzętu w projektach B+R nie tylko przyczyniło się do osiągnięcia lepszych wyników, ale także do podniesienia konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez wprowadzanie innowacji oraz znaczącą redukcję kosztów operacyjnych.

Spółka planuje rozpoznawać odpisy amortyzacyjne od wskazanych powyżej ŚT jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

3)Nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Spółka ponosi również koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z Projektem 1 tj.:

-Surowce np. (…);

-Komponenty np. (…);

-Opakowania w (…).

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

4)Nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Wnioskodawca poniósł wydatki związane z nabywaniem specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego, który nie jest jednak traktowany jako środek trwały dla celów CIT i który jest wykorzystywany do prac w ramach Projektu 1.

Dotyczy to w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych takich jak, zestawy do badań, (…) itp.

Spółka planuje rozpoznawać opisane wydatki jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

2.Spółka ponosiła i planuje ponosić w latach 2022-2026 koszty na realizację projektu pod nazwą „(…)” (dalej jako: „Projekt 2”)

Opis projektu.

Celem głównym projektu jest wzrost konkurencyjności wnioskodawcy na poziomie (…). Realizacja inwestycji polega na zakupie materiałów i surowców oraz środków trwałych oraz usług szkoleniowych, niezbędnych dla wdrożenia innowacyjnej w skali światowej technologii wytwarzania (…) nowej generacji, który spółka planuje wykorzystywać jako komponent do produkcji podłoży do (…) lub wyrób gotowy do sprzedaży jak i do bezpośredniej sprzedaży.

W wyniku realizacji Projektu 2 Spółka wdroży innowacyjną w skali światowej technologię, oraz wprowadzi do oferty produkty innowacyjne o parametrach, których nie posiadają podobne wyroby, wytwarzane i oferowane zarówno (…), spełniające najwyższe wymogi, w tym jakościowe.

Ograniczenie zużycia (…), w kontekście (…) jest jednym z priorytetów (…).

(…) jest materiałem kopalnym i od dziesięcioleci stanowi główny składnik podłoża (…) w ogrodnictwie w (…).

Ze względu na jego wpływ (…), niektóre (…) opracowały (…) strategie mające na celu ograniczenie zużycia (…). Zastąpienie (…) jest możliwe przy użyciu alternatywnych składników (…) opartych na (…). Obecnie głównymi alternatywami są (…) i (…).

Potencjalne ograniczenia dostępności zasobów do produkcji alternatywnych składników (…) są jednym z głównych problemów (…).

Konkurencja o zasoby (…), np. z sektorem energetycznym, może ograniczyć ich wykorzystanie w sektorze podłoży uprawowych. Ponadto, warunki określone w rozporządzeniu UE w sprawie produktów nawozowych (…) mogą utrudniać szerokie wykorzystanie (…) jako składników podłoży uprawowych. W przypadku (…) i (…) z (…), zwiększony popyt ze strony sektora podłoży uprawowych może wspierać mobilizację dodatkowych zasobów. W przypadku produktów ubocznych z (…), przyszły wzrost międzynarodowego popytu może doprowadzić do silnej konkurencji i wyczerpania światowego potencjału. Natomiast koszty transportu odgrywają ważną rolę w dostępie do potencjału (…). Można je zmniejszyć poprzez rozwój infrastruktury do przetwarzania dostępnych zasobów. Inne składniki podłoża uprawowego, takie jak (…), nie są obecnie znacząco wykorzystywane, ale mogą stanowić dodatkowy potencjał do zastąpienia (…) w przyszłości. W celu uniknięcia efektów wypierania, substytucja (…) powinna koncentrować się na potencjalnych ilościach (…), które obecnie nie są lub nie są w pełni wykorzystywane, lub na tworzeniu nowych potencjałów.

Ograniczenie zużycia (…) i opracowanie odnawialnych alternatyw dla zastąpienia (…) w podłożach uprawowych są istotnymi elementami strategii ograniczania (…) w ogrodnictwie i sektorze (…). W (…) wydobycie (…) zostanie uwzględnione w celach łagodzących określonych w rozporządzeniu (…) jako część kategorii "(…)" począwszy od 2026 roku. Do tej pory (…) strategie (…) mające na celu ograniczenie i stopniowe wycofywanie wykorzystania (…) w ogrodnictwie zostały przyjęte w (…). Niedawno w (…) złożono (…) dotyczący ograniczenia stosowania (…).

Biorąc jednak pod uwagę, że (…) i podłoża uprawowe są przedmiotem (…), indywidualne wysiłki (…) mogą ucierpieć z powodu niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej na rynkach (…). Ograniczyłoby to wpływ tych strategii na łagodzenie (…). Skoordynowane (…) działania na rzecz ograniczenia stosowania (…) w podłożach uprawowych miałyby bardziej sprawiedliwy ekonomicznie i skuteczniejszy wpływ na środowisko niż odizolowane strategie (…).

Wnioskodawca w ramach niniejszego Projektu 2 opracowuje całkowicie nowy proces produkcyjny, polegający na produkcji (…) nowej generacji.

W procesie opracowania (…) występują następujące obszary:

1.Pozyskiwanie i badanie odpowiednich surowców;

2.Techniczny proces (…) z parametrami fizycznymi i chemicznymi do kontroli procesu;

3.Testowanie wytworzonych produktów pod kątem ich przydatności do stosowania jako podstawowy składnik (…).

Na podstawie zastosowanej produkcji i wstępnych analiz można stwierdzić, iż (…) posiada następujące właściwości:

(…).

Dodatkowym atutem jest fakt, iż powstający w procesie produkcji (…) nie jest emitowany do atmosfery tylko używany w procesach (…) do rozkładu (…).

Spółka w wyniku realizacji projektu wprowadzi na rynek innowacyjną grupę produktów, które będą produkowane zgodnie z przyjętymi standardami (…), a ich podstawowe parametry będą dopasowane do wymagań roślin.

Projekt, mając na uwadze jego (…) skalę oddziaływania ((…)), ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia innowacyjności (…) gospodarki oraz rozwoju inteligentnych specjalizacji regionu ((…)) w doskonałym stopniu. Należy zwrócić uwagę na to, że firma od kilku lat konsekwentnie wdraża innowacyjne rozwiązania technologiczne, prowadzące do znaczącego ograniczenia wykorzystania (…), wychodząc naprzeciw istniejącym wymogom z zakresie szeroko pojętej (…).

Co więcej, Spółka bardzo dynamicznie wykorzystuje istniejącą tendencję w celu wykreowania przewagi konkurencyjnej.

Należy zwrócić uwagę na to, że innowacja, wdrożona w wyniku realizacji projektu prowadzi do wzrostu pozycji przedsiębiorstwa w skali (…), a bezsporny fakt unikalności wdrażanej technologii, prowadzącej do znaczącego ograniczenia wykorzystania (…) w procesie produkcji podłoży do upraw roślin, przy braku konkurencji w przedmiotowym zakresie, generuje wielki potencjał do transformacji rynku docelowego, co zostanie osiągnięte dzięki przyjętej przez firmę strategii rozwoju, wychodzącej naprzeciw opisanym powyżej tendencjom oraz wymogom w zakresie szeroko pojętej (…). W powyższym kontekście wnioskowany projekt, który można uznać za wręcz modelowy, będzie w ocenie wnioskodawcy stanowił (…). Dzięki jego realizacji firma poprzez dalszą ekspansję na rynki (…), ma szansę stać się jednym ze (…).

Wnioskodawca podkreśla, że charakter innowacyjności potwierdza także opinia wystawiona przez instytucje działającą w ramach (…), o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 6b ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.).

W związku z czynnościami opisanymi powyżej Spółka poniosła i będzie ponosić następujące wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Projekt jest efektem własnych praca badawczych oraz współpracy ze sferą B+R.

W związku z czynnościami opisanymi powyżej Spółka poniosła następujące wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

1)Koszty osobowe.

Spółka wskazuje, że w ramach realizacji projektu 2 poniosła lub będzie ponosić koszty osobowe związane zatrudnieniem osób na podstawie umów o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych) tj.:

a.wynagrodzenia zasadnicze;

b.wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c.różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody za szczególne osiągnięcia);

d.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e.koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę;

f.wynagrodzenie za czas urlopu;

g.wynagrodzenie za czas choroby;

h.składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i.składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j.składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k.składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l.składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do l powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona będzie w ujęciu tygodniowym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwolą na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony zostanie na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie.

Mając te dane Spółka będzie w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęci na czynności związane z projektami B+R.

Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, Wnioskodawca jest w stanie ustalić proporcję czasu pracy poświęconego na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja podlega akceptacji, a następnie jest archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

2)Środki trwałe.

Spółka ponosi lub będzie ponosić także koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych (ŚT) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Wnioskodawca w ramach realizacji działań o charakterze badawczo-rozwojowym kategorią ŚT wykorzystywaną lub którą będzie się wykorzystywać w pracach B+R jest:

(…).

Spółka planuje potraktować część odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Użycie ww. sprzętu w działalności badawczo-rozwojowej ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektów innowacyjnych, które są zorientowane na rozwój nowych technologii oraz poprawę wydajności produkcji.

Zastosowanie tego sprzętu w projektach B+R nie tylko przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników, ale także do podniesienia konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez wprowadzanie innowacji oraz znaczącą redukcję kosztów operacyjnych.

Spółka planuje potraktować całość odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca poniżej wskazuje w jaki sposób zakupiony sprzęt będzie miał zastosowanie w działalności badawczo-rozwojowej (B+R):

1.Innowacyjne procesy technologiczne:

(…): Umożliwiają transport surowców i materiałów badawczych w obrębie laboratorium lub zakładu produkcyjnego. Ich wykorzystanie w procesach badań nad efektywnością logistyki materiałowej w produkcji ekologicznych produktów stwarza możliwość analizy i optymalizacji procesów.

2.Badania nad zrównoważonym rozwojem:

(…): Jest kluczowym narzędziem w projektach badających efektywność (…). Dzięki niej można prowadzić badania nad poprawą jakości (…) i jego zastosowaniem w (…), co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.

3.Zarządzanie (…):

(…): Jego zastosowanie umożliwia efektywne przetwarzanie (…), która jest surowcem o dużym potencjale do (…). Rozdrabnianie (…) na mniejsze frakcje zwiększa jej powierzchnię kontaktu, co sprzyja degradacji mikrobiologicznej i przyspiesza proces (…). Dzięki temu uzyskany (…) charakteryzuje się lepszymi właściwościami agronomicznymi, takimi jak (…). W kontekście innowacyjnej technologii podkreślenie efektywności i jakości procesu rozdrabniania pozwala na uzyskanie wysokiej jakości podłoży uprawowych, które mogą zaspokoić rosnące potrzeby zrównoważonego rolnictwa.

4.Optymalizacja procesów produkcyjnych:

(…): Są wykorzystywane do badań nad organizacją przestrzeni roboczej i efektywnością transportu wewnętrznego. Analizowanie czasu załadunku i rozładunku materiałów pozwala na identyfikację wąskich gardeł w procesie produkcyjnym.

5.Rozwój technologii pakowania:

Kompletna linia do pakowania: Służy do testowania nowych rozwiązań w zakresie pakowania produktów. Badania mogą dotyczyć różnych materiałów opakowaniowych oraz metod pakowania, co ma na celu zwiększenie efektywności i redukcję odpadów.

6.Badania nad magazynowaniem materiałów:

(…): Używany w projektach badających efektywność przechowywania i zarządzania surowcami. Badania nad optymalizacją przestrzeni magazynowej mogą prowadzić do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie logistyki.

7.Linia transportująca:

Jej zastosowanie w badaniach nad automatyzacją i efektywnością transportu materiałów może znacząco wpłynąć na poprawę wydajności procesów produkcyjnych. Testowanie różnych konfiguracji transportu pozwala na analizę ich wpływu na czas produkcji i koszty.

Wszystkie wymienione ŚT nie tylko wspierają codzienną działalność operacyjną, ale również odgrywają kluczową rolę w działalności badawczo-rozwojowej Spółki. Ich zastosowanie w praktycznych badaniach i eksperymentach potwierdza, że są niezbędne do osiągania innowacji oraz optymalizacji procesów, co w konsekwencji wspiera rozwój Spółki i przynosi korzyści społeczności.

3)Nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Spółka ponosi również koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z Projektem 2 tj.:

-Surowce: (…).

-Komponenty: (…).

-Opakowania w większości (…) w które Spółka będzie pakować wytworzone wyroby gotowe.

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

3.Spółka ponosi cykliczne koszty na zakup i badania próbek (…) (dalej jako: „Projekt 3”)

Spółka w ramach bieżącej działalności kupuje (…) od różnych producentów i bada jego właściwości chemiczne i fizyczne, co pozwala na identyfikację unikalnych cech oraz różnic między próbkami pochodzącymi z różnych regionów. Analiza składu mineralnego i organicznego (…) umożliwia lepsze zrozumienie jego właściwości (…), co jest kluczowe dla dalszych zastosowań.

Działalność w tym zakresie ma również na celu ocenę potencjalnych zastosowań (…) w różnych dziedzinach takich jak (…) a dokładnie, jako podłoży do uprawy roślin oraz w nawożeniu i poprawie jakości gleby.

Kolejną istotną cechą działalności w ramach badania próbek (…) jest rozwój już występujących w Spółce produktów oraz wprowadzanie nowych. Ponadto, Spółka opracowuje nowe, bardziej efektywne metody, które zwiększą wartość użytkową (…) i przyczyniają się do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

W kontekście wzmacniania pozycji Spółki w branży, działalność Spółki ma na celu pozycjonowanie jej jako lidera w dziedzinie wykorzystywania (…) jak naturalnego nawozu dla roślin.

Na koniec, działalność Spółki ma na celu zwiększenie wiedzy na temat (…). Wyniki projektu mają na celu wsparcie rozwoju zrównoważonych technologii związanych z wykorzystaniem (…), w tym opracowanie innowacyjnych procesów przemysłowych, które przyczynią się do ochrony środowiska oraz optymalizacji wykorzystania zasobów naturalnych.

Projekt jest efektem własnych praca badawczych oraz współpracy ze sferą B+R.

W związku z czynnościami opisanymi powyżej Spółka poniosła następujące wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

1)Koszty osobowe.

Spółka wskazuje, że w ramach realizacji Projektu 3 Spółka poniosła lub będzie ponosić koszty osobowe związane zatrudnieniem osób na podstawie umów o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych) tj.:

a.wynagrodzenia zasadnicze;

b.wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c.różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody za szczególne osiągnięcia);

d.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e.koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę;

f.wynagrodzenie za czas urlopu;

g.wynagrodzenie za czas choroby;

h.składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i.składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j.składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k.składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l.składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka uwzględnia i planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do l powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona będzie w ujęciu tygodniowym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwolą na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony zostanie na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie.

Mając te dane Spółka będzie w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęci na czynności związane z projektami B+R.

Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, Wnioskodawca jest wstanie ustalić proporcję czasu pracy poświęconego na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja podlega akceptacji, a następnie jest archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

2)Surowce i materiały.

Spółka ponosi również koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z działalnością.

Dotyczy to w szczególności wydatków na zakup (…) oraz na różne odczynniki laboratoryjne takie jak (…).

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

3)Nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Wnioskodawca ponosi również wydatki związane z nabywaniem specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego, który nie jest jednak traktowany jako środek trwały dla celów CIT i który jest wykorzystywany w ramach Projektu 3. Dotyczy to w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych, urządzeń pomiarowych oraz pozostałego drobnego sprzętu laboratoryjnego (np. (…) itp.).

Spółka planuje rozpoznawać opisane wydatki jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

4.Aplikacja internetowa (dalej jako: „(…)”)

Spółka zrealizowała ambitny projekt badawczo-rozwojowy, którego celem było stworzenie innowacyjnej aplikacji internetowej o nazwie „(…)”. To nowoczesny (…) Doradca Ogrodniczy, który ma na celu wsparcie zarówno profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów w ich codziennych pracach związanych z pielęgnacją roślin oraz zarządzaniem ogrodem.

Aplikacja (…) wyróżnia się (…) dzięki bogatej bazie wiedzy, która jest oparta na doświadczeniu ekspertów, naukowców oraz pasjonatów ogrodnictwa. Skutkiem czego użytkownicy mogą liczyć na merytoryczne i rzetelne porady dotyczące wszelkich aspektów ogrodnictwa. Aplikacja (…) odpowiada na najczęściej zadawane pytania, takie jak „(…)?”, „(…)?” czy „(…)?”.

Aplikacja (…) zapewnia także wygodny dostęp do katalogu produktów marki należącej do Spółki co umożliwia łatwe odnalezienie szczegółowych informacji na temat ich składu, właściwości i zastosowania.

Co więcej, aplikacja (…) posiada zaawansowaną funkcjonalność rozpoznawania gatunków roślin za pomocą przesłanych zdjęć. Użytkownicy mogą za pomocą prostego aparatu w swoim telefonie szybko zidentyfikować rośliny, które posadzą w swoim ogrodzie czy w doniczkach oraz otrzymać spersonalizowane porady dotyczące ich pielęgnacji, ponieważ aplikacja (…) posiada także (…) oparty na systemie sztucznej inteligencji (…), z którym użytkownicy mogą prowadzić aktywną (…).

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia w ogrodnictwie będą mogły z łatwością zadbać o swoje rośliny i cieszyć się ich pięknem.

Ważnym aspektem aplikacji (…) jest również jej przystępność – interfejs został zaprojektowany z myślą o użytkownikach o różnym stopniu zaawansowania, a wszystkie porady są przekazywane w sposób zrozumiały i łatwy do zastosowania. Użytkownicy mogą również korzystać z funkcji kalendarza ogrodniczego, który pomoże im odpowiednio zaplanować prace ogrodowe w zależności od pory roku i rodzaju upraw.

Dzięki swojej innowacyjności i zaawansowanej funkcjonalności, aplikacja (…) ma potencjał do zrewolucjonizowania podejścia do ogrodnictwa zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów. Aplikacja przyczynia się nie tylko do zwiększenia wiedzy i umiejętności użytkowników, ale także do popularyzacji ogrodnictwa jako formy spędzania wolnego czasu oraz dbania o środowisko naturalne. Spółka jest (…), aby kontynuować prace nad tym projektem, mając na celu dostarczenie użytkownikom narzędzia, które (…) prace ogrodnicze.

Projekt jest efektem własnych prac badawczych oraz współpracy ze sferą B+R.

W związku z czynnościami opisanymi powyżej Spółka poniosła następujące wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Spółka wskazuje, że w ramach realizacji Aplikacji X Spółka poniosła koszty osobowe związane zatrudnieniem osób na podstawie umów o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych) tj.:

a.wynagrodzenia zasadnicze;

b.wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c.różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody za szczególne osiągnięcia);

d.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e.wynagrodzenie za czas urlopu;

f.wynagrodzenie za czas choroby;

g.składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

h.składki na ubezpieczenie wypadkowe;

i.składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

j.składki na ubezpieczenie zdrowotne;

k.składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do k powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona będzie w ujęciu miesięcznym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwolą na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony zostanie na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie.

Mając te dane Spółka będzie w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęci na czynności związane z projektami B+R.

Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, Wnioskodawca jest wstanie ustalić proporcję czasu pracy poświęconego na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja podlega akceptacji, a następnie jest archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

5.(…) (dalej również jako „projekt 5”)

Spółka realizuje i będzie realizować projekt mający na celu zastąpienie (…), wykorzystując do tego celu (…). Spółka nabywa (…) i następnie (…).

(…) jest pakowna w (…) jako produkt Spółki. Wnioskodawca jednak mając na uwadze, że na (…) nie ma chętnych lub ze sprzedaży tego surowca Spółka właściwie nie osiągała by żadnego zysku, podjęta została decyzja, aby wykorzystać ten materiał i stworzyć zupełnie nowy produkt tj. (…).

W ramach działalności badawczo-rozwojowej, Spółka podejmuje innowacyjne działania mające na celu przetwarzanie (…), która wcześniej była odpadem w sposób proekologiczny, co wpisuje się w szeroką tendencję poszukiwania zrównoważonych i ekologicznych substytutów dla tradycyjnych materiałów do uprawy roślin, takich jak (…).

Proces przetwarzania (…) składa się z kilku kluczowych etapów:

1.Transport i pierwszy etap (…): W pierwszej kolejności Spółka transportuje (…) na wynajęty plac, za pomocą (…). Taki transport jest niezbędny, aby dostarczyć surowiec do miejsca, gdzie może być poddany dalszym procesom (…). Po przybyciu (…) wyładowuje się i przygotowuje do kolejnych działań technologicznych.

2.(…): Następnie, (…) zostaje (…) na jeszcze mniejsze (…), co ma kluczowe znaczenie dla poprawy właściwości końcowego produktu. Podczas tego etapu, dostępna jest możliwość dostosowania (…) materiału, co pozwala na uzyskanie bardziej jednorodnej mieszanki. (…).

3.Wzbogacanie mieszanki: Do uzyskanej mieszanki dodawana jest (…) oraz specjalny nawóz. Ta kompozycja ma na celu nie tylko poprawienie właściwości fizycznych materiału, ale także wzbogacenie go w niezbędne składniki odżywcze, co czyni go bardziej efektywnym w zastosowaniach rolniczych. Odpowiednio dobrane proporcje (…) i nawozu wpływają na jakość oraz trwałość gotowego podłoża.

4.(…): Przygotowany materiał jest następnie (…), aby stworzyć odpowiednie warunki do (…). Kiedy materiał ma optymalną (…). Ten krok jest kluczowy, ponieważ właściwa struktura (…) umożliwia skuteczne przeprowadzanie procesów (…), które są istotne dla uzyskania wysokiej jakości produktu końcowego.

5.(…): (…) poddawana jest procesowi (…) przez określony czas, co pozwala na rozkład (…) dzięki działaniu (…). To nie tylko ułatwia przekształcenie surowców w wartościowe podłoże, ale także umożliwia redukcję odpadów, co jest zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

6.(…): W trakcie (…), materiał przechodzi etap (…). Polega on na (…). (…) jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania (…), które rozkładają (…), a także dla osiągnięcia odpowiedniej struktury fizycznej gotowego produktu.

7.Produkcja (…): Efektem końcowym tego złożonego procesu jest powstanie (…), która jest gotowa do użycia jako (…). Produkt ten posiada właściwości podobne do (…), co czyni go wartościowym materiałem w ogrodnictwie i rolnictwie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, Spółka ma szansę nie tylko na zwiększenie wydajności produkcji, ale także na przyczynienie się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie eksploatacji (…).

Podsumowując, realizacja tego projektu badawczo-rozwojowego ma na celu opracowanie nowoczesnych, skutecznych i ekologicznych rozwiązań dla sektora ogrodniczego. Wprowadzenie innowacyjnych metod produkcji nie tylko zwiększa efektywność procesów, ale także odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na produkty przyjazne dla środowiska, które stanowić będą (…).

Projekt jest efektem własnych prac badawczych, które są obecnie w fazie testów. W związku z czynnościami opisanymi powyżej Spółka poniosła oraz będzie ponosić następujące wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Koszty.

1)Koszty osobowe.

Spółka wskazuje, że w ramach realizacji Projektu 5 Spółka poniosła lub planuje ponosić koszty osobowe związane zatrudnieniem osób na podstawie umów o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych) tj.:

a.wynagrodzenia zasadnicze;

b.wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c.różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody za szczególne osiągnięcia);

d.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e.koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę;

f.wynagrodzenie za czas urlopu;

g.wynagrodzenie za czas choroby;

h.składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i.składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j.składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k.składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l.składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do l powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona będzie w ujęciu miesięcznym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwolą na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony zostanie na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie.

Mając te dane Spółka będzie w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęci na czynności związane z projektami B+R.

Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, Wnioskodawca jest wstanie ustalić proporcję czasu pracy poświęconego na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja podlega akceptacji, a następnie jest archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

2)Środki trwałe.

Spółka ponosi lub będzie ponosić także koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych (ŚT) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Wnioskodawca w ramach realizacji działań o charakterze badawczo-rozwojowym wykorzystuje w pracach B+R:

(…).

Spółka planuje potraktować część odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Użycie ww. sprzętu w działalności badawczo-rozwojowej ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektów innowacyjnych, które są zorientowane na rozwój nowych technologii oraz poprawę wydajności produkcji.

Zastosowanie tego sprzętu w projektach B+R nie tylko przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników, ale także do podniesienia konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez wprowadzanie innowacji oraz znaczącą redukcję kosztów operacyjnych.

Spółka planuje potraktować całość odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca poniżej wskazuje w jaki sposób zakupiony sprzęt będzie miał zastosowanie w działalności badawczo-rozwojowej (B+R):

-(…).

a)Selekcja materiału:

-(…).

-(…).

b)Ujednolicenie (…):

-(…).

-(…).

c)Przygotowanie do dalszej obróbki:

-(…).

-(…).

1.Transport materiału:

-(…).

-(…).

2.Załadunek i rozładunek:

-(…).

-(…).

3.Mieszanie materiału:

-(…).

-(…).

3)Spółka ponosi również koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z Projektem 5 tj.:

-Surowce: (…).

-Komponenty: (…).

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

6.(…) (dalej również jako „Projekt 6”)

Spółka planuje realizować projekt mający na celu zastąpienie w całości lub w części surowce (…), wykorzystując do tego celu (…). Spółka w pierwszej kolejności nabywa od producenta z (…).

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii zastąpienia surowców (…) w całości lub w części (…). Projekt ma na celu zbadanie, w jaki sposób (…) może być efektywnie używane jako alternatywa dla (…) w różnych zastosowaniach, takich jak (…).

Następnie (…) należy (…) i (…).

Etapy Projektu.

1.Zakup i Import (…):

Spółka nabywa od producenta z (…) duże ilości (…), aby zapewnić odpowiednie ilości surowca do przeprowadzenia badań i testów.

2.Wstępne Przygotowanie Materiału:

(…) jest wsypywane do specjalnych bunkrów zasypowych.

3.Proces (…):

-(…) w (…) jest (…).

-(…), ułatwia jego dalsze przetwarzanie i badanie właściwości.

4.Analiza Właściwości Fizycznych i Chemicznych:

-Przeprowadzanie szczegółowych badań właściwości fizycznych i chemicznych (…).

-Określenie parametrów takich jak (…), zawartość substancji (…), itd.

5.Porównanie z (…):

-Porównanie wyników badań (…) z wynikami (…).

-Ocena, czy (…) może być skutecznie stosowane jako (…).

6.Optymalizacja Procesu:

-Na podstawie uzyskanych danych, prowadzenie dalszych eksperymentów w celu optymalizacji procesu przetwarzania (…).

-Opracowanie najbardziej efektywnej metody przetwarzania i wykorzystania (…).

7.Prototypowanie i Testy Polowe:

-Tworzenie (…).

-Sprawdzenie (…).

8.Wdrożenie i Komercjalizacja:

-Po zakończeniu fazy badawczo-rozwojowej, wdrożenie technologii na skalę przemysłową i komercjalizacja produktów opartych na (…).

-Zastąpienie surowców (…), przyczyniając się do bardziej zrównoważonego rozwoju.

1)Koszty osobowe.

Spółka wskazuje, że w ramach realizacji Projektu 5 Spółka poniosła lub planuje ponosić koszty osobowe związane zatrudnieniem osób na podstawie umów o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych) tj.:

a.wynagrodzenia zasadnicze;

b.wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c.różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody jubileuszowe, nagrody za szczególne osiągnięcia);

d.ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e.koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę (np. abonamenty medyczne);

f.wynagrodzenie za czas urlopu;

g.wynagrodzenie za czas choroby;

h.składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i.składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j.składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k.składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l.składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do l powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona będzie w ujęciu tygodniowym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwolą na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony zostanie na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie.

Mając te dane Spółka będzie w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęci na czynności związane z projektami B+R.

Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, Wnioskodawca jest wstanie ustalić proporcję czasu pracy poświęconego na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja podlega akceptacji, a następnie jest archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

2)Środki trwałe.

Spółka ponosi lub będzie ponosić także koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych (ŚT) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Wnioskodawca w ramach realizacji działań o charakterze badawczo-rozwojowym kategorią ŚT wykorzystywaną w pracach B+R jest:

(…).

Spółka planuje potraktować część odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Użycie ww. sprzętu w działalności badawczo-rozwojowej ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektów innowacyjnych, które są zorientowane na rozwój nowych technologii oraz poprawę wydajności produkcji.

Zastosowanie tego sprzętu w projektach B+R nie tylko przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników, ale także do podniesienia konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez wprowadzanie innowacji oraz znaczącą redukcję kosztów operacyjnych.

Spółka planuje potraktować całość odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R. W proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca poniżej wskazuje w jaki sposób zakupiony sprzęt będzie miał zastosowanie w działalności badawczo-rozwojowej (B+R):

1.(…).

(…) będzie kluczowym sprzętem w procesie transportu i załadunku surowców. W projekcie przetwarzania (…) na (…) umożliwi efektywne przemieszczanie (…) oraz innych materiałów organicznych, takich jak (…) z jednego etapu produkcji do drugiego. Dzięki dużemu udźwigowi i wszechstronności, (…) ułatwi również załadunek materiałów do zbiorników (…) oraz na osprzęt transportowy, co znacząco zwiększy efektywność operacyjną oraz przyspieszy tempo produkcji. W kontekście badań nad optymalizacją procesu (…), możliwość szybkiego i skutecznego transportu surowców jest kluczowa dla osiągnięcia wyników.

2.(…).

(…) ((…)), będzie używany do transportu materiałów na krótkie dystanse oraz do załadunku (…) i gotowego (…) na palety. W kontekście działalności badawczo-rozwojowej, (…) umożliwi sprawne zarządzanie magazynowaniem surowców, co jest istotne w przypadku, gdy różne partie (…) muszą być segregowane lub analizowane pod kątem ich właściwości. Dzięki możliwości precyzyjnego podnoszenia i manewrowania, (…) ułatwi (…) materiału w magazynie, co pomoże w lepszym zarządzaniu przestrzenią i wydajnością produkcji. Wspiera to również analizę efektywności (…), umożliwiając zbieranie danych na temat zgromadzonych surowców.

3.(…).

(…) będzie niezwykle istotnym elementem procesu przygotowania (…) do (…). W ramach projektu, (…) musi być odpowiednio rozdrobnione, aby zwiększyć jego powierzchnię kontaktu z środowiskiem oraz poprawić proces (…). Umożliwia to przyspieszenie (…) przez zapewnienie lepszego dostępu (…) do surowca. Młyn zwiększa efektywność procesu, prowadząc do stworzenia jednorodnego materiału, który jest bardziej reaktywny w procesie (…). W kontekście badań, kontrola wielkości cząstek przeznaczonych do (…) pozwoli na optymalizację warunków, koniecznych dla efektywnego dekomponowania (…) oraz uzyskiwania wysokiej jakości (…).

Podsumowując zatem, Spółka wskazuje, że zastosowanie (…), (…) i (…) w projekcie (…) znacząco przyczyni się do efektywności procesu badawczo-rozwojowego. Dzięki tym maszynom, możliwe będzie optymalne zarządzanie surowcem, efektywne wytwarzanie (…) oraz zbieranie cennych danych, które mogą posłużyć do dalszego rozwoju innowacyjnych technologii przetwarzania odpadów organicznych. Działanie tych urządzeń w połączeniu z badaniami nad właściwościami (…) pozwoli na wdrażanie proekologicznych rozwiązań, wspierających zrównoważony rozwój w rolnictwie i ogrodnictwie.

3)Spółka ponosi również koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z Projektem 6 tj.:

-Surowce: (…).

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

Pismem z 28 stycznia 2025 r., uzupełnili Państwo stan faktyczny w następujący sposób:

1.Twórczy charakter prac w prowadzonych przez Spółkę projektach przejawia się w następujący sposób:

Projekt nr 1 – wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania wysokiej jakości (…) jako komponentu do produkcji innowacyjnych podłoży (…), stanowiących środki wpierania wzrostu roślin. Dzięki tej technologii Spółka wprowadziła do oferty innowacyjną w świecie grupę podłoży (…) z dodatkiem (…).

Projekt nr 2 – wytworzenie (…) nowej generacji, będącego komponentem do produkcji podłoży do uprawy roślin lub wyrobów gotowych do sprzedaży.

Projekt nr 3 – badanie właściwości chemicznych i fizycznych (…) pochodzącego od różnych dostawców, w celu identyfikacji jego unikalnych cech oraz różnic pomiędzy próbkami pochodzącymi z różnych regionów. Projekt ma na celu zwiększyć posiadaną wiedze na temat (…) w taki sposób, aby Spółka była w stanie zwiększyć jego wartość użytkową. Badania te mają na celu udoskonalenie aktualnych receptur i wprowadzenie na rynek ulepszonych mieszanek, jak i wytworzenie całkowicie nowych produktów, które zostaną wprowadzone na rynek jako nowość.

Projekt nr 5 – opracowanie i wprowadzenie zamienników surowców (…), wykorzystując przekompostowaną (…).

Projekt nr 6 – opracowanie i wprowadzenie zamienników surowców (…) wykorzystując (…).

2.W pracach nad opisanymi projektami Spółka wykorzystuje unikalną wiedzę obejmującą skuteczność stosowania poszczególnych produktów, a także ich kombinacji, optymalnego sposobu użycia jak i właściwym dobieraniu odmian. Badane są również takie właściwości jak (…). W momencie poprawienia któregokolwiek z tych parametrów uzyskujemy nowy produkt, o poprawionej charakterystyce. Tak uzyskana wiedza znajduje niemalże natychmiast zastosowanie w ogrodnictwie.

3.Działalność opisana we wniosku jest podejmowana w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według wcześniej przygotowanego systemu. W ramach realizacji projektów Spółka tworzy dokumentację, a także gromadzi efekty prac, na podstawie których można prześledzić przeprowadzone prace oraz odtworzyć ich wynik. Zebrane w ten sposób dane i materiały zapisywane są np. w systemach do zarządzania zasobami firmy ((…)), natomiast analizy uzyskane przy współpracy z jednostkami zewnętrznymi są najczęściej przedmiotem odrębnych metodologicznych opracowań.

4.Prowadzone przez Spółkę badania doprowadziły do zdobycia nowej wiedzy związanej z wytwarzaniem wysokiej jakości podłoży a także poznaniem właściwości surowców będących podstawą w wytwarzaniu oferowanych przez Spółkę towarów. Z uwagi na charakter prowadzonej przez Spółkę prowadzonej działalności gospodarczej (tj. (…)) produkcja, nabyta przez Spółkę wiedza dotyczyła dziedziny ogrodnictwa i rolnictwa.

5.Prace dotyczące Projektów 1, 2, 3, 5, 6 nie obejmują rutynowych i okresowych zmian, nawet jeżeli zmiany te mają charakter ulepszeń. 

6.Wydatki, które Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

7.Koszty realizacji prowadzonych prac są pokrywane przez Spółkę ze środków własnych i nie są/nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie, a także nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie innych przepisów.

Pytania

1.Czy Spółka prawidłowo uznaje, że czynności opisane w „Projekt 1” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?

2.Czy Spółka prawidłowo uznaje, że czynność opisane w „Projekt 2” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?

3.Czy Spółka prawidłowo uznaje, że czynności opisane w „Projekt 3” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?

4.Czy Spółka prawidłowo uznaje, że koszty pracownicze związane z tworzeniem aplikacji w pkt 4 stanowią koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej?

5.Czy Spółka prawidłowo uznaje, że czynności opisane w „Projekt 5” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt. 26 ustawy o CIT?

6.Czy Spółka prawidłowo uznaje, że czynności opisane w „Projekt 6” stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?

7.Czy Koszty „Projektu 1” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT?

8.Czy Koszty „Projektu 2” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT?

9.Czy Koszty „Projektu 3” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT?

10.Czy Koszty „Projektu 5” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT?

11.Czy Koszty „Projektu 6” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w staniefaktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT?

(część pytań z wyłączeniem wynagrodzenia wypłacanego pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o prace za czas ich nieobecności)

Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Zdaniem Spółki czynności opisane w „Projektach” (pytania 1-3 i 5-6) stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

2.Zdaniem Spółki koszty pracownicze związane z tworzeniem aplikacji, o której mowa w pkt 4 stanowią koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

3.Zdaniem Spółki ponoszone przez nią koszty na realizację projektów (pytania 7-11) stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki.

Ad. 1 (Uzasadnienie pytań 1-3 i 5-6)

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przepis ten, zawarty w ustawie podatkowej, dla wyjaśnienia zawartej w nim treści wymaga odwołania się do kolejnych regulacji. W szczególności, używa on pojęć ,,badań naukowych” oraz „prac rozwojowych”, które na potrzeby ustawy o CIT wyjaśnione zostały w art. 4a pkt 27 i 28.

Badania naukowe zostały zdefiniowane jako badania podstawowe, a także badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, zaś prace rozwojowe zdefiniowane są jako prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym.

Na gruncie tych definicji wskazać należy, że:

-badania podstawowe oznaczają prace empiryczne bądź teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

-badania aplikacyjne oznaczają prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy, a także umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów bądź usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

-prace rozwojowe oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie oraz wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przytoczone powyżej definicje, o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej można mówić, gdy realizowane prace:

-mają twórczy charakter,

-są prowadzone w systematyczny sposób,

-zostały zrealizowane w określonym celu, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań,

-obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.

Pojęcie „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie” lub „będący wynikiem tworzenia”. Termin „tworzyć” należy definiować zaś jako „powodować powstawanie czegoś”. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Przepisy ustawy o CIT nie precyzują co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Należy więc przyjąć, że może to być przykładowo produkt, materiał, usługa czy też narzędzie. Ponadto, wśród synonimów terminu „twórczy” można wymienić takie przymiotniki jak: „kreatywny” czy „konstruktywny”.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Wnioskodawcy, opisana we wniosku działalność ma twórczy charakter. Prowadzone przez Spółkę prace doprowadziły zarówno do wprowadzenia innowacji w zakresie produkcji jak i wytworzenia nowych rodzajów podłoży. Cały proces związany z wytwarzaniem produktów we wskazanych w stanie faktycznym projektach wymagał przeprowadzenia badań nad możliwością zastosowania zmian w produkcji, jak i przygotowaniu zespołu specjalistów, którzy będą nadzorować wdrażanie zmian w życie. Prowadzone w ramach opisanych projektów badania dostarczyły nie tylko nowego rodzaju produkty wraz z technologią ich wytwarzania ale również niezbędnej wiedzy umożliwiającej dalszy rozwój oferowanych przez siebie towarów czy usług.

Przyjąć zatem należy, że całość czynności związanych z opisanymi projektami wymagał kreatywności ze strony pracowników Spółki, którzy samodzielnie musieli zaplanować badania, wytypować jego parametry (np. rodzaje i ilości użytego środka, terminy zabiegów) oraz zinterpretować oraz opracować rezultaty w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie.

Innowacyjność całego procesu została potwierdzona przez instytucje działającą w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 6b ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.).

Pojęcie systematyczny oznacza robiący coś „regularnie i starannie”, a także prowadzony w sposób „uporządkowany, według pewnego systemu”.

Prace Spółki prowadzone są "systematycznie", w zaplanowany i usystematyzowany sposób. W ramach realizowanych projektów Spółka tworzy dokumentację (m.in. karty projektów) oraz gromadzi efekty prac, na podstawie których można prześledzić przeprowadzone prace oraz odtworzyć ich wynik. Pracownicy muszą zaplanować dane badanie (np. określać terminy zabiegów, ich kolejność, ilość użytego środka, itp.) a także zinterpretować pozyskane dane i na tej podstawie opracować wytyczne dla producentów lub rolników. Spółka pragnie wskazać, że w dalszym ciągu tworzy i będzie tworzyć nowe innowacyjne grupy produktów.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, działalność B+R musi mieć na celu „zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Warunek ten jest w przypadku Spółki spełniony, gdyż prowadzone przez nią badania pozwalają na uzyskanie unikalnej wiedzy, która wcześniej nie była dostępna zarówno dla niej samej jak i bardzo często dla innych podmiotów (nie były prowadzone do tej pory takie badania). Obejmuje ona m.in. wiedzę o skuteczności poszczególnych produktów, a także ich kombinacji, optymalnym sposobie użycia jak i właściwym dobraniu odmian. W ramach prowadzonych projektów Spółka podejmowała prace związane z badaniem właściwości wykorzystywanych surowców, w zależności od miejsca ich pochodzenia, a także możliwości zastosować nowego rodzaju produktów.

Zaprezentowane przez Spółkę prace doprowadziły do zdobycia m.in. wiedzy związanej z wytwarzaniem wysokiej jakości towarów (w głównej mierze podłoży skierowanych do różnych grup odbiorców) jak i poznaniem właściwości surowców będących podstawą w wytwarzaniu oferowanych przez Spółkę towarów.

Wreszcie, prace B+R powinny obejmować zdefiniowane w ustawie o CIT „badania naukowe” lub „prace rozwojowe”.

Prace Spółki mają taki charakter, gdyż ich celem jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, które przyczynią się do wytwarzania nowych rodzaju produktów. Z uwagi na specyfikę branży w jakiej działa Spółka oraz na zachodzące zmiany środowiskowo – klimatyczne, istotne jest stałe prowadzenie prac, które odpowiadałyby bieżącym wyzwaniom jak i były odpowiedzią na zapotrzebowania konsumentów.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej DKIS z 6 marca 2024 r., o sygn. 0111‑KDIB1-3.4010.770.2023.2.JG, która to dotyczyła Spółki prowadzącej prace badawczo – rozwojowe dotyczące branży związanej odnawialnymi źródłami energii. We wskazanej interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że w ramach prowadzonych prac badawczo – rozwojowych powstała nowa wiedza z dziedziny nauk rolniczych z dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwo, a także wytworzyć nowatorską metodę korowania pędów polegającą na oddzielaniu kory od drewna z cienkich pędów szybko rosnących krzewów (...) pozyskiwanych w jednorocznym, dwuletnim lub trzyletnim cyklu zbioru z wykorzystaniem strumienia wody pod ciśnieniem oraz strumienia samego powietrza. W ramach prowadzonych badań przez Spółkę udało się ustalić także odpowiednie proporcje środków, które razem tworzyły nowy produkt.

Spółka pragnie również wskazać, iż organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych przyznają, że innowacją nie wiąże się ściśle w postaniem zupełnie nowej rzeczy. Potwierdził to m.in. DKIS w interpretacji z 4 grudnia 2017 r., o sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.260.2017.3.APO, który stwierdził, że „(…) innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu.”

W celu potwierdzenia przedstawionego stanowiska, Spółka pragnie również zwrócić uwagę na interpretację DKIS z 2 maja 2022 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.33.2022.3.BM, która dotyczyła Spółki zajmującej się dystrybucją środków ochrony roślin, nasion oraz nawozów rolniczych. W przywołanej interpretacji DKIS potwierdził stanowisko Spółki, że do działalności badawczo-rozwojowej zalicza się działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Spółka pragnie zaznaczyć, że pozyskana w ramach projektów wiedza służy oraz będzie służyć w dalszych pracach Spółki w zakresie tworzenia coraz to nowszych rodzajów podłoży.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki prowadzone przez nią prace w ramach opisanych projektów (Projekty 1-3 i 5-6) stanowią działalność badawczo-rozwojową.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Zgodnie zaś z przepisem art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 co podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

W myśl powyższych przepisów podatnik ma możliwość zaliczyć do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należy przy tym pamiętać że dla możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu ww. wynagrodzeń konieczne jest faktyczne uczestnictwo zatrudnionych w pracach badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem jedynie wpisanie w dokumencie nawiązującym stosunek pracy/zlecenia umowy o dzieło do zakresu obowiązków takiej osoby prac z obszaru B+R. Jeżeli w ramach świadczonej pracy, oprócz obowiązków związanych z działalnością badawczo-rozwojową, wykonuje inne obowiązki, należy wyodrębnić, a zatem wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej, tę część wynagrodzenia, świadczeń i składek, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyższe, Spółka będzie prowadzić ewidencję czasu pracy, która wykaże, ile godzin poświęca dany pracownik na działalność badawczo-rozwojową, jeśli pracownik ten będzie zajmować się też innymi czynnościami spoza obszaru B+R. Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. 1426 tj. z dnia 2020.08.21), zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie.

Co więcej, zastosowanie w przepisie katalogu otwartego elementów wynagrodzenia, przez użycie zwrotu „w szczególności” oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, a mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

Taka wykładnia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z 7 grudnia 2020 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.470.2020.2.IM.

Tym samym zdaniem Spółki wskazane w stanie faktycznym elementy wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe stanowią koszty kwalifikowane.

Ad. 3 (Uzasadnienie stanowiska do pytań 7-11)

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Zgodnie zaś z przepisem art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 co podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

3.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

4.nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

5.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

6.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

7.nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

8.koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a.przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskie lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Według przepisu art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z przepisem art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Analizując przytoczone przepisy, można wyodrębnić podstawowe warunki, które powinny zostać spełnione, aby podatnik mógł skorzystać z prawa odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy CIT,

4.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

5.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu, kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,

7.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przenosząc wyżej przytoczone przepisy oraz warunki, które musi spełnić podatnik, aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi podatkowej na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że Spółka spełnia wszystkie powyższe wymagania. Poniesione przez Spółkę wydatki są związane z działalnością badawczo-rozwojową (Projekty), koszty te stanowią również koszty uzyskania przychodu oraz wszystkie koszty mieszczą się w katalogu zamkniętym określonym w art. 18d ustawy CIT. Ponadto, koszty zostały i zostaną wyodrębnione i nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.

Tym samym, Wnioskodawca jest uprawniony do rozpoznania w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy CIT, Koszty Projektów, co potwierdza szereg interpretacji indywidualnych organów podatkowych.

Dla potwierdzenia Wnioskodawca pragnie przywołać poniżej fragmenty interpretacji odnoszących się do każdego z rodzajów kosztów, które ponosi w ramach realizacji Projektów.

1)Koszty osobowe.

Jak zostało wskazane we wcześniejszej części wniosku na podstawie art. 18d ust. 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Przywołane przepisy dają zatem możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm., dalej: „ustawy o PIT”), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT., oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Spółka pragnie zaznaczyć, iż możliwość zaliczenia wskazanych wyżej wydatków do kosztów kwalifikowanych znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z 13 maja 2022 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.86.2022.2.AN.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, do celów kalkulacji ulgi B+R Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a do l powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji następuje w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja prowadzona jest w ujęciu tygodniowym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji pozwalają na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu.

Ww. plik podzielony został na wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie w ujęciu tygodniowym.

Mając te dane Spółka jest w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęcił na czynności związane z projektami B+R.

Mając na uwadze przywołany stan faktyczny oraz przepisy podatkowe, w ocenie Spółki ma ona prawo zaliczyć ponoszone wydatki osobowe do kosztów kwalifikowanych (oznaczone literami od a do l).

2)Środki trwałe i WNiP.

Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT" kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Natomiast, w myśl art. 16d ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10.000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h- 16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16 m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, w ramach prowadzonych projektów Spółka poniosła koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych w rozumieniu ustawy o CIT. W zależności od konkretnego projektu Spółka będzie wykorzystywać innego rodzaju urządzenia i maszyny, stanowiące środki trwałe.

W przypadku każdego projektu, który wiąże się z wykorzystaniem środków trwałych, Spółka planuje potraktować całość odpisów amortyzacyjnych związanych z tymi urządzeniami jako koszt kwalifikowany do ulgi B+R, w proporcji w jakiej były one faktycznie wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, użycie wymienionych rodzajów sprzętów w działalności badawczo-rozwojowej ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektów innowacyjnych, które są zorientowane na rozwój nowych technologii oraz poprawę wydajności produkcji.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z 13 maja 2022 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.86.2022.2.AN, w której organ podatkowy wskazał, że ,,(…) istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo- rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki ma ona prawo zaliczyć koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych do kosztów kwalifikowanych.

3)Koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Spółka pragnie zwrócić uwagę, że przywołane w przepisie pojęcia takie jak „materiały” i „surowce” nie zostały zdefiniowane w ustawie o CIT.

W związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Jeżeli chodzi o pojęcie „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu Spółka pragnie wskazać, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Stanowisko to zostało zaprezentowane m.in. przez DKIS w interpretacji indywidualnej z 6 marca 2024 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.770.2023.2.JG, gdzie organ podatkowy potwierdził również, że Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ,,(…) wydatki ponoszone na materiały i surowce niezbędne do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, tj. koszty materiałów i surowców wykorzystywanych przy pracy nad realizacją obu projektów”.

Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym w ramach realizacji opisanych projektów, będzie ona ponosić koszty związane z nabywaniem zarówno materiałów jak i surowców, które będą bezpośrednio związane z projektami w ramach prac badawczo-rozwojowych.

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki koszty związane z nabywaniem zarówno materiałów jak i surowców, związanych z projektami w ramach prac badawczo-rozwojowych mogą stanowić koszty kwalifikowane.

4)Koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Według internetowego słownika języka polskiego PWN, ,,sprzęt" to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w stanie faktycznym Wnioskodawca poniósł wydatki związane z nabywaniem specjalistycznego sprzętu, który nie jest jednak traktowany jako środek trwały dla celów CIT i który jest wykorzystywany do prac w ramach Projektu 1 i Projektu 3.

W ramach Projektu 1 Wnioskodawca poniósł m.in. koszty nabycia: naczyń i przyborów laboratoryjnych takich jak, zestawy do badań, PH-metr, elektrody, Konduktometr, sondy, odczynniki, filtry, dozowniki itp.

W przypadku Projektu 3 Wnioskodawca poniósł z kolej koszty związane przede wszystkim z nabyciem naczyń i przyborów laboratoryjnych, urządzeń pomiarowych oraz pozostałego drobnego sprzętu laboratoryjnego (np. pipety, szalki Petriego, próbówki, szkiełka mikroskopowe, płyty grzejne, sita, itp.).

Wskazane wyżej wydatki poniesione w ramach wskazanych projektów stanowią w ocenie Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, co wynika z wykładni językowej przywołanego przepisu.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej DKIS z 23 stycznia 2020 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.508.2019.2.PC, w której organ podatkowy wskazał, że „(…) konstrukcja cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych. Zatem, przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności”.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki wskazane we wniosku koszty związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Stanowisko, które przedstawili Państwo w zakresie pytań 1, 2, 3, 5 i 6 jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Ad. 2 i Ad. 3

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „ustawa o CIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

W myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,

-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz. 163, ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.), należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, -z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenia, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.

Do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej mogą Państwo także zaliczyć wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe na rzecz pracowników wykonujących czynności w ramach prac B+R.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 427, dalej: „ustawa PPK”), ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. a i d ustawy PPK,

a) przez osoby zatrudnione należy rozumieć pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1309), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

d) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. a tej ustawy.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. a tej ustawy,

a) przez podmiot zatrudniający należy rozumieć pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a, jeżeli posiada numer indentyfikacyjny;

d) zleceniodawcę - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. d, jeżeli posiada numer identyfikacyjny.

W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK,

wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.

Natomiast, wskazane we wniosku składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, nie stanowią kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1.

Należy zauważyć, że obowiązek i zasady odprowadzania ich nie został uregulowany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tą ustawę, ale składki te nie są określone tą ustawą.

Zatem, w części dotyczącej odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej składek na Fundusz Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

W pozostałej części dotyczącej kosztów pracowniczych (z wyłączeniem wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za czas ich nieobecności), Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców, należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Za koszty kwalifikowane uznaje się również nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Z przywołanego art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p. wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki :

-sprzęt nie stanowi środka trwałego,

-zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

-jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych jako kosztów kwalifikowanych na potrzeby stosowania ulgi badawczo-rozwojowej, należy mieć na uwadze cytowany już art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisem art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art.16f ust. 3 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku, gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wobec powyższych wyjaśnień, opisane w stanie faktycznym finansowane przez Spółkę wydatki na materiały i surowce, a także odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT.

Podsumowując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

-Spółka prawidłowo uznaje, że koszty pracownicze związane z tworzeniem aplikacji w pkt 4 stanowią koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej;

-koszty „Projektu 1” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT;

-koszty „Projektu 2” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT;

-koszty „Projektu 3” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT;

-koszty „Projektu 5” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT;

-koszty „Projektu 6” ponoszone przez Spółkę na realizację Projektów opisane w staniefaktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT;

-w części dotyczącej odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej składek na Fundusz Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jest nieprawidłowe,

-w pozostałej części, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W części pytań oznaczonych nr 4, 7-11 dotyczącej kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o prace za czas usprawiedliwionej nieobecności wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Końcowo odnosząc się do powołanych interpretacji, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnej indywidualnej sprawy w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, zatem nie mogą przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.