Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 grudnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie pismem z 29 stycznia 2025 r. (data wpływu 31 stycznia 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi działalność gospodarczą, z której osiąga przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Osią działania Spółki jest wspieranie zakładów produkcyjnych w transformacji cyfrowej, (…). Ponadto, Wnioskodawca oferuje szeroki zakres usług programistycznych.

W ramach swojej działalności Spółka oferuje swoim klientom między innymi system M (…) o nazwie (…), dalej: „system M”. Systemy M oferowane na rynku co do (…). Rozwiązanie oferowane w tym zakresie przez Spółkę wykracza poza standardowy system M. Wynika to z faktu, iż procesy produkcyjne realizowane przez nabywców systemu charakteryzują się dużą różnorodnością, ze względu na poziom wyposażenia technologicznego, a także na wyjątkowy proces produkcyjny realizowany przez nabywców systemu. Spółka widzi konieczność tworzenia rozwiązań szczegółowo dopasowanych do potrzeb konkretnego klienta. W tym celu stworzono modułowy system M (…). Jednocześnie, ze względu na charakterystykę produkcji, każda z powyższych funkcjonalności jest realizowana w inny sposób w różnych zakładach produkcyjnych. Spowodowane jest to między innymi różnicami w parku maszyn, czy użyciu tych samych urządzeń na różnych etapach procesu produkcyjnego. W niektórych przypadkach Spółka koordynuje również wdrożenie systemu M w przedsiębiorstwie i jego synchronizację z systemami (…) konkretnego producenta.

Spółka oferuje również system zarządzania logistyką o nazwie (…), dalej: „system P”, w skład której wchodzą rozwiązania wspierające: (…). System zarządzania logistyką pozwala więc na zmniejszenie ilości zapasów jakie kontrahent musi posiadać, aby realizować swoją działalność produkcyjną. Rozwiązanie zmniejsza ogólne koszty logistyczne i magazynowe, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości produkcyjnej. W celu spełnienia powyższych założeń Spółka musi świadczyć usługi dopasowane do potrzeb konkretnego kontrahenta, wprowadzając zmiany, które umożliwią optymalizacje procesów logistycznych z uwzględnieniem charakterystyki konkretnego rodzaju procesu produkcyjnego. Rozwiązanie oferowane przez Spółkę w tym zakresie jest oparte o aplikacje (…).

Ponadto, Spółka oferuje szeroki zakres usług transformacji technologicznej (…). Spółka zajmuje się również projektowaniem i wdrażaniem systemów światowej klasy dostawców, takich (…).

Wnioskodawca prowadzi także szereg projektów mających na celu rozwój, a także tworzenie systemów informatycznych odpowiedzialnych za zbieranie danych i optymalizację działalności produkcyjnej. Prace te są prowadzone w 4 możliwych modelach, w zależności od potrzeb klienta:

1.Stworzenie całkowicie nowego programu i jego sprzedaż na rzecz szerokiej grupy klientów, świadcząc przy tym usługi dodatkowe w szczególności związane z wdrożeniem u klienta,

2.Stworzenie całkowicie nowego programu na rzecz określonego klienta z rozwiązaniami dedykowanymi dla potrzeb konkretnego klienta wraz z późniejszym wdrożeniem u klienta,

3.Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów,

4.Wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów

(dalej: „Prace B+R”).

Prace B+R stanowią wyłącznie prace kreatywne, a nie zrutynizowane działania polegające na usuwaniu błędów w kodzie. Spółka wskazuje również, że opisane Prace B+R, prowadzone w ramach prac badawczo-rozwojowych Spółki mają być docelowo kontynuowane i prowadzone również w latach kolejnych. Wnioskodawca realizuje prace B+R w ramach poszczególnych zespołów. Członkowie zespołów retencjonują wytworzony w czasie projektu kod, a także nabytą wiedzę w celu wykorzystania w przyszłych projektach. Wnioskodawca dokładnie ewidencjonuje proces wprowadzanych zmian w przedmiotowym oprogramowaniu, co pozwala na optymalizacje procesu wytwarzania oprogramowania, a także na rozwój zaimplementowanych rozwiązań w sposób efektywny, zarówno na poziomie kosztów jak i na poziomie efektów oczekiwanych przez klienta. Wnioskodawca dzięki temu jest również w stanie udokumentować jak uzyskiwana w procesie wiedza przekłada się na rozwój kolejnych projektów.

Wnioskodawca bardzo rzadko otrzymuje jakiekolwiek dane wejściowe od klientów, w zakresie parametrów, jakie powinien posiadać zamawiany system. Spółka co do zasady dokonuje więc wywiadu początkowego na podstawie, którego dokładnie określa środowisko technologiczne i potrzeby jakie w związku z tym pojawiają się po stronie klienta. Po dokonaniu niniejszego wywiadu Spółka tworzy wstępne założenia danego systemu, które są później akceptowane przez Klienta. Na tej podstawie Wnioskodawca rozpoczyna pracę nad stworzeniem określonego oprogramowania. Spółka tworząc oprogramowanie zawsze działa w ramach określonego wcześniej założenia i harmonogramu, skrupulatnie dokonując wyceny i budżetowania danego projektu.

Spółka ewidencjonuje dane i wydatki związane z realizacją określonego projektu za pomocą kart projektowych. Poniżej znajduje się opis działań Wnioskodawcy prowadzonych w zależności od modelu prowadzonego projektu.

Ad. 1

Stworzenie całkowicie nowego programu i jego sprzedaż na rzecz szerokiej grupy klientów, świadcząc przy tym usługi dodatkowe w szczególności związane z wdrożeniem u klienta.

W modelu pierwszym Spółka prowadzi prace polegające na wytworzeniu całkiem nowego systemu informatycznego lub oprogramowania celem zaoferowania go na rynku. W niniejszym modelu Wnioskodawca w początkowych fazach projektu opiera się na posiadanych doświadczeniach, nabytych w czasie pracy na rynku i koncertuje się na potrzebach szerokiej grupy podmiotów.

Nawet w sytuacji, w której Spółka korzysta z istniejącej infrastruktury programistycznej celem jej działania jest stworzenie nowego algorytmu, który będzie stanowił całkowicie nową logikę funkcjonowania systemu. W niniejszym modelu Wnioskodawca nie będzie korzystał z algorytmów, które istnieją już na rynku. Można powiedzieć, że we wskazanej sytuacji Spółka stosuje podejście holistyczne i korzystając z dostępnego oprogramowania, lub infrastruktury programistycznej uzyskuje produkt o zupełnie nowych funkcjonalnościach, zwiększający możliwości technologiczne i dający znaczną przewagę konkurencyjną Spółce. W procesie komercjalizacji niniejszych rozwiązań mogą uczestniczyć podmioty, którym udzielane jest prawo do sublicencji programu. Zajmują się one dostosowaniem i wdrożeniem rozwiązań produkowanych przez Wnioskodawcę u swoich klientów.

W ramach tego modelu działania Spółka może także komercjalizować stworzone rozwiązanie poprzez jego sprzedaż do klienta końcowego, który ostatecznie będzie korzystał z produktu. W takim wypadku oprócz licencji na oprogramowanie, klient nabywa również usługi dodatkowe, związane z modernizacją oprogramowania, dostosowaniem i wdrożeniem konkretnego systemu u klienta. Powyższe wymaga dodatkowej działalności twórczej po stronie Spółki bowiem konieczne jest napisanie nowych części kodów, a także przeprowadzenie testów w środowisku klienta. Przedmiotowe testy skutkują zaakceptowaniem określonych rozwiązań lub dokonaniem stosownych ulepszeń przez Wnioskodawcę w celu zwiększenia efektywności i wydolności systemu. Część wdrożeniowa skutkuje zazwyczaj zwiększeniem poziomu wiedzy w zakresie procesów dotyczących implementacji produktów własnych, a także możliwością podwyższenia poziomu technologicznego oferowanych produktów.

Prowadzone prace mają zawsze twórczy charakter i nie stanowią rutynowych prac.

Koszty prac rozwojowych są alokowane do wartości kosztów prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnych i amortyzowane w czasie wykorzystywania.

Ad. 2

Stworzenie całkowicie nowego programu na rzecz określonego klienta z rozwiązaniami dedykowanymi dla potrzeb konkretnego klienta wraz z późniejszym wdrożeniem u klienta.

W niniejszym modelu Spółka dokonuje wywiadu początkowego w czasie którego określa podstawowe parametry planowanego programu i ocenia możliwości jego implementacji. Spółka analizuje możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań dopasowanych do klienta na zlecenie którego tworzony jest całkowicie nowy i niezależny od jakiegokolwiek innego system.

Podobnie jak w modelu 1 Wnioskodawca tworzy nowy algorytm, stanowiący całkowicie unikatową logikę funkcjonowania systemu. Tworzona jest zatem nowa wartość biznesowa dla klienta. W niniejszym modelu Spółka korzysta także z opracowanych w ramach innych projektów rozwiązań, które podlegają ulepszeniu. Należy jednocześnie zauważyć, że w wyniku prac powstaje produkt charakteryzujący się zupełnie nowymi własnościami, który nie jest podobny do produktów oferowanych przez Spółkę wcześniej. System tworzony w ramach niniejszego modelu ma charakter systemu dedykowanego przeznaczonego do użycia u konkretnego klienta w konkretnym zastosowaniu. Proces tworzenia przedmiotowego systemu jest szczegółowo dokumentowany, w celu dalszego wykorzystania pozyskanej wiedzy i doświadczenia w kolejnych projektach.

Po zaakceptowaniu początkowych założeń przez klienta realizowany jest proces tworzenia nowego algorytmu i tworzenia początkowej wersji kodu. Następnie, prowadzony jest proces wdrożenia u klienta, który polega na zaimplementowaniu systemu i dokonaniu odpowiednich testów, których rezultaty są dokumentowane i skutkują akceptacją wyników przez klienta, lub dokonaniem ulepszenia/modernizacji.

W ramach wskazanego modelu klient płaci Wnioskodawcy zarówno, za licencje do nowo uzyskanego systemu jak i za prace implementacyjne związane z testowanie i dostosowaniem określonego rozwiązania, a także z wdrożeniem go do działania.

Prowadzone prace mają zawsze twórczy charakter i nie stanowią rutynowych prac.

Ad. 3

Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów.

We wskazanym modelu Wnioskodawca nie tworzy od nowa algorytmu systemu dokonuje jednak istotnych zmian w algorytmie oprogramowania dostępnego na rynku, w celu rozwoju funkcjonalności potrzebnych klientowi. Spółka wprowadza nowe rozwiązania, które przekładają się na możliwość funkcjonowania systemu w innych środowiskach produkcyjnych. Takie działanie ma na celu dodanie lub zmianę funkcjonalności określonych systemów, które funkcjonują na rynku.

Spółka korzysta więc z obcych licencji na oprogramowanie i dokonuje rozwoju istniejących już produktów dodając własne algorytmy i nowe elementy kodu. We wskazanym modelu może również dochodzić do sytuacji, w której klient nabywa określoną licencję i zleca Wnioskodawcy zmodernizowanie systemu, poprzez ulepszenie jego obecnych funkcjonalności, oraz wprowadzenie nowych rozwiązań. W ramach niniejszego modelu współpracy klientowi może być udzielana sublicencja na stworzony program, zawsze również konieczny jest etap testowania i wdrożenia oprogramowania, który przebiega podobnie jak w pozostałych modelach.

Prowadzone prace mają zawsze twórczy charakter i nie stanowią rutynowych prac.

Ad. 4

Wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów.

We wskazanym modelu klienci Wnioskodawcy zlecają mu wdrożenie istniejącego rozwiązania do środowiska klienta. Pierwszym etapem działania w niniejszym trybie jest przygotowanie wskazanego przez klienta oprogramowania do implementacji. Mimo, iż Spółka dokonuje wdrożenia istniejącego już rozwiązania, w większości przypadków istnieje konieczność napisania nowych algorytmów celu dostosowania programu do funkcji, jakie ma spełniać u klienta. Powoduje to zmianę części logiki funkcjonowania systemu i wpływa na jego funkcjonalności, poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb klienta.

Prace te polegają również na skoordynowaniu nowego oprogramowania z obecnym środowiskiem technologicznym, co wymaga wprowadzenia własnych algorytmów i stworzenia w części nowego kodu związanego z funkcjonowaniem danego systemu w celu wdrożenia go do konkretnego klienta. Ze względu na specyfikę klientów Wnioskodawcy niejednokrotnie zachodzi konieczność dodawania nowych funkcjonalności do istniejącego systemu.

Prowadzone prace mają zawsze twórczy charakter i nie stanowią rutynowych prac.

W piśmie uzupełniającym, w odpowiedzi na zadane pytania, doprecyzowali Państwo opis sprawy następująco:

1. Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac dotyczących tworzenia systemów informatycznych- w odniesieniu do każdego z obszarów prowadzonej działalności?

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 1 - Stworzenie całkowicie nowego programu i jego sprzedaż na rzecz szerokiej grupy klientów, świadcząc przy tym usługi dodatkowe w szczególności związane z wdrożeniem u klienta. W ramach projektów typu pierwszego Spółka co do zasady dysponuje ogólnymi zasobami wiedzy w zakresie programowania i informatyki. W niektórych przypadkach Spółka dysponuje również własną wiedza zdobytą w ramach poprzednich projektów. Spółka działa w celu pozyskania nowej wiedzy i stworzenia nowych rozwiązań dopasowanych do działań w zmienionym zakresie. Należy więc uznać, że Spółka uzyskuje nową wiedzę w postaci nowego algorytmu programowania i mechanizmów jego funkcjonowania. Spółka dzięki tego typu projektom może pozyskać więc wiedzę o nowych rozwiązaniach i sposobie ich użycia. Spółka wykorzystuje we wskazanym zakresie istniejącą i zwiększoną wiedzę do stworzenia całkowicie nowego rozwiązania jakim jest nowy system informatyczny. Wskazuje na to między innymi fakt, iż Wnioskodawca zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę programistyczną, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu stosowania najnowocześniejszych rozwiązań programistycznych i informatycznych. Ponadto, w procesie implementacji rozwiązań Wnioskodawca testuje swoje produkty, co zwiększa jego wiedzę w zakresie tworzonych przez siebie produktów i daje mu możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań. W związku z bogatą ewidencją techniczną realizowanych projektów Spółka sięga również do wiedzy nabytej w ramach zrealizowanych już przedsięwzięć, co pozwala na wytworzenia nowoczesnych rozwiązań dających produktom Wnioskodawcy znaczną przewagę technologiczną nad rozwiązaniami konkurencyjnymi. Biorąc powyższe pod uwagę głównym celem działalności Wnioskodawcy w ramach prowadzonych projektów, jest uzyskanie zwiększonej wiedzy na temat rozwiązań programistycznych. Argumentem przemawiającym za powyższą tezą jest fakt, że nie wszystkie działania Wnioskodawcy prowadzą do zadowalających skutków. Czasami w określonych fazach prac tworzone rozwiązania nie nadają się do bezpośredniej implementacji u klientów i wymagają znacznej modernizacji, lub całkowitej zmiany założeń w określonym zakresie. Spółka podejmuje działania mające na celu zwiększenie zasobów wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego oprogramowania.

W celu zobrazowania zakresu nabywanej i posiadanej wiedzy prezentujemy zakres wiedzy nabywany w ramach przykładowego projektu (…). Projekt ten był realizowany w ramach modelu 1:

Posiadana wiedza:

-Ogólna wiedza programistyczna praktyczna i teoretyczna.

-Ogólna wiedza w zakresie realizacji projektów IT.

-Wiedza z poprzednich projektów B+R.

W ramach realizacji przykładowego projektu zespół zdobył wiedzę i umiejętności w zakresie:

-(…).

Nowe kompetencje zdobyte podczas projektu mogą zostać wykorzystane w kolejnych inicjatywach (…).

Podczas realizacji projektu wykorzystano doświadczenia zdobyte w poprzednich inicjatywach badawczo-rozwojowych:

-(…).

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 2 - Stworzenie całkowicie nowego programu na rzecz określonego klienta z rozwiązaniami dedykowanymi dla potrzeb konkretnego klienta wraz z późniejszym wdrożeniem u klienta.

W ramach projektów typu drugiego Spółka posiada wiedzę ogólną w zakresie programowania implementacji rozwiązań informatycznych. W przypadku sukcesu niniejszych działań Spółka podobnie jak w przypadku pierwszym uzyskuje wiedzę w zakresie nowego algorytmu i mechanizmów jego funkcjonowania, ponadto uzyskuje również wiedzę wdrożeniową, dzięki której ma możliwość dopasowywania rozwiązań do potrzeb poszczególnych branż. Spółka w ramach niniejszej kategorii projektów zwiększa swoje zasoby wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na pozyskanie nowych rozwiązań jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego oprogramowania. Wnioskodawca nie działa w ramach niniejszego projektu jedynie w oparciu o wytyczne klienta. Klient ustala wraz ze Spółką ogólne funkcjonalności projektu, natomiast Spółka na podstawie dostępnej wiedzy technicznej planuje odpowiednie rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta.

W celu zobrazowania zakresu nabywanej i posiadanej wiedzy prezentujemy zakres wiedzy nabywany w ramach przykładowego projektu (…). Projekt ten był realizowany w ramach modelu 2:

Posiadana wiedza:

-Ogólna wiedza programistyczna praktyczna i teoretyczna.

-Ogólna wiedza w zakresie realizacji projektów IT

-Powszechna wiedza o branży (…).

Zakres wiedzy nabyty w ramach przykładowego projektu:

-(…).

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 3 - Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów.

W ramach projektów typu trzeciego Spółka posiada wiedzę w postaci istniejących algorytmów programowania, które należy zastosować oraz znajomość algorytmów istniejącego systemu na którym bazuje projekt. W ramach niniejszego typu projektów Spółka pozyskuje wiedzę w zakresie stworzenia nowych algorytmów rozbudowujących funkcjonalności środowiska bazowego i modyfikacji istniejącego już algorytmu w celu jego dostosowania do wymagań danego projektu. Dzięki niniejszemu procesowi Spółka osiąga wiedzę dotyczącą całkowicie nowych możliwości wykorzystania danego oprogramowania, poprzez wytworzenie jego nowych funkcjonalności. Pozyskanie wiedzy w ramach tego typu projektów dotyczy wiec całkowicie nowych rozwiązań technologicznych stosowanych w ramach konkretnego algorytmu oraz tworzenia i implementacji nowych algorytmów. Spółka korzysta z dostępnych na rynku rozwiązań modernizując je w oparciu o doświadczenia uzyskane w procesach realizowanych wcześniej przez Spółkę. Prace obejmują również proces wdrożenia i testowania otrzymanego produktu, w ramach których produkt jest udoskonalany i wprowadzane są istotne zmiany, oparte o zwiększoną wiedzę uzyskaną w tym procesie. Należy zauważyć, że Wnioskodawca nie działa w ramach niniejszego projektu jedynie w oparciu o wytyczne klienta. Klient ustala wraz ze Spółką ogólne funkcjonalności projektu, natomiast Spółka na podstawie dostępnej wiedzy technicznej planuje odpowiednie rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta. W celu ustalenia zakresu które należy wprowadzić, a także modernizacji i zmiany algorytmu rozwijanego oprogramowania, Wnioskodawca realizuje analizę technologiczną, w ramach której ustala jakie wstępne założenia rozwojowe dotyczące konkretnego projektu.

W celu zobrazowania zakresu nabywanej i posiadanej wiedzy prezentujemy zakres wiedzy nabywany w ramach przykładowego projektu (…). Projekt ten był realizowany w ramach modelu 3:

Posiadana wiedza:

-Ogólna wiedza programistyczna praktyczna i teoretyczna.

-Ogólna wiedza w zakresie realizacji projektów IT.

-Wiedza powszechna o funkcjonowaniu podmiotów w branży (…).

-Wiedza z poprzednich realizowanych projektów.

-Znajomość algorytmów istniejącego systemu.

Nabyty zakres wiedzy:

-(…).

Wykorzystanie wiedzy z wcześniejszych projektów B+R:

Przy realizacji niniejszego wdrożenia zespół korzysta z doświadczeń zdobytych podczas wcześniejszych prac badawczo-rozwojowych (…). W szczególności:

-(…).

Dzięki temu proces wdrażania był sprawniejszy, a rozwiązania — (…)  są bardziej dopracowane i niezawodne w praktyce produkcyjnej.

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 4 - Wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów. W ramach projektów typu czwartego Spółka posiada ogólną wiedze informatyczną, a także algorytm ogólny programowania, który musi być uzupełniony i zmodyfikowany w pewnym stopniu (…). W toku przeprowadzanych działań Spółka osiąga wiedzę w zakresie rozwiązań wdrożeniowych programu, w zakresie optymalizacji i wykorzystania, a także ulepszeń i zmian, które należy wprowadzić, aby w sposób prawidłowy osiągnąć przewidziany efekt u odbiorcy końcowego z danej branży. Dzięki niniejszym projektom Spółka może osiągnąć konieczną wiedzę z zakresu tworzenia nowych rozwiązań implementacyjnych w danej branży. Spółka korzysta z dostępnych na rynku rozwiązań modernizując je w oparciu o doświadczenia uzyskane w procesach realizowanych wcześniej przez Spółkę, a także korzysta z wiedzy na temat określonego oprogramowania, która jest powszechnie dostępna. Spółka korzysta w niniejszych projektach z wysoko wykwalifikowanej kadry korzystając z doświadczeń swoich pracowników. W celu zwiększenia zasobów wiedzy Spółka przed rozpoczęciem projektu wdrożeniowego dokonuje analizy technologicznej związanej z środowiskiem technologicznym po stronie klienta. Na tej podstawie Spółka dostosowuje planowane działania wdrożeniowe do technologii danego klienta, w ramach niniejszego procesu przewidywany jest zakres prac rozwojowych. Prace polegające na rozwoju wdrażanego oprogramowania są prowadzone w zakresie technologicznym, tak aby umożliwić zastosowanie go u konkretnego klienta i spełnienie określonych założeń. W celu stworzenia określonego rozwiązania wdrożeniowego Spółka podejmuje prace o charakterze eksperymentalnym, to jest tworzy określone ulepszone rozwiązania implementacyjne i testuje to czy zadziałają u klienta. Na tej podstawie Wnioskodawca uzyskuje poszerzoną wiedzę na temat, implementowanego oprogramowania i możliwych rozwiązań implementacyjnych. Na podstawie poszerzonej wiedzy Spółka oferuje swoim klientom znacząco ulepszone rozwiązanie implementacyjne, które umożliwi lepsze wykorzystanie konkretnego oprogramowania, a także zastosowanie go w nowych warunkach, do innych celów, w oparciu o nowe funkcjonalności.

W celu zobrazowania zakresu nabywanej i posiadanej wiedzy prezentujemy zakres wiedzy nabywany w ramach przykładowego projektu (…). Projekt ten był realizowany w ramach modelu 4:

Posiadana wiedza:

- Ogólna wiedza programistyczna praktyczna i teoretyczna.

- Ogólna wiedza w zakresie realizacji projektów IT.

- Wiedza powszechna o funkcjonowaniu podmiotów w branży (…).

- Wiedza z poprzednich projektów.

W ramach realizowanego projektu zdobyto zaawansowaną wiedzę w zakresie tworzenia i wdrażania oprogramowania (…). Nabyte umiejętności pozwolą na jeszcze bardziej efektywne planowanie i realizację przyszłych wdrożeń, co przyczyni się do podniesienia jakości oraz skuteczności wykonywanych prac.

Dodatkowo, rozszerzono kompetencje w obszarze programowania (…), co umożliwi sprawniejsze zarządzanie danymi oraz optymalizację procesów wymiany informacji pomiędzy systemami. Wiedza ta pozwoli na lepsze dostosowywanie rozwiązań do specyficznych potrzeb klientów i zwiększenie efektywności operacyjnej wdrażanych systemów.

W czasie projektu wykorzystano wiedzę z wcześniejszych projektów B+R, w szczególności:

-(…).

2. Jakie konkretnie cele zostały przez Państwa osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego projektu, praktycznego lub innowacyjnego rozwiązania? Prosimy o dokładne wskazanie w stosunku do każdego z modeli oprogramowania, o których mowa we wniosku.

Cele są określane w sposób zindywidualizowany i dostoswany do potrzeb każdego projektu. Wnioskodawca nie działa w sposób rutynowy, w związku z czym nie ma możliwości wskazania ogólnych czy ustandaryzowanych celów określonego rodzaju projektu. Jednak w celu lepszej prezentacji i wyjaśnienia sposobu realizacji projektów Spółka prezentuje przykładowe cele jakie były osiągane i planowane w ramach przykładowych projektów realizowanych w poszczególnych modelach.

Model 1 – (…).

Cele projektu obejmowały:

(…).

W niniejszym projekcie brali udział pracownicy na następujących stanowiskach – (…). Wykorzystano własną infrastrukturę serwerową i komputery osobiste wyposażone w środowiska programistyczne. Spółka finansowała projekt ze środków własnych.

W trakcie realizacji projektu zastosowano także następujące narzędzia wspierające zarządzanie pracami i komunikacją w zespole:

(…).

Model 2 – (…).

Cele projektu obejmowały:

(…).

W ramach projektu pracowały osoby znajdujące się na następujących stanowiskach: (…). Wykorzystano pomieszczenia biurowe, własną infrastrukturę serwerową i komputery osobiste wyposażone w środowiska programistyczne Spółka finansowała projekt ze środków własnych.

Model 3 – (…).

Cele realizowane w ramach niniejszego projektu obejmowały:

(…).

W prace projektowe zaangażowani byli pracownicy na stanowiskach: (…). Wykorzystano pomieszczenia biurowe, komputery osobiste wyposażone w środowiska programistyczne. Spółka finansowała projekt ze środków własnych.

W trakcie realizacji projektu zastosowano także następujące narzędzie wspierające zarządzanie pracami i komunikacją w zespole:

(…).

Model 4 – (…).

(…).

Wstępnymi celami projektu było:

(…).

Głównym celem projektu, który udało się zrealizować było (…).

Zdobyto wiedzę z zakresu (…).

W pracach projektowych zaangażowano osoby na następujących stanowiskach: Project manager, dwóch liderów technicznych i dwóch programistów. Wykorzystano pomieszczenia biurowe, własną infrastrukturę serwerową i komputery osobiste wyposażone w środowiska programistyczne. Spółka finansowała projekt ze środków własnych.

W ramach projektu wykorzystano następujące narzędzia:

(…).

3.Czy w wyniku realizacji prac związanych z tworzeniem oprogramowania nabyli Państwo nowa wiedzę, która będą Państwo mogli wykorzystywać w prowadzonej działalności badawczo rozwojowej?

Tak, w wyniku realizacji prac związanych z tworzeniem oprogramowania Spółka nabyła nową wiedzę, którą Spółka będzie wykorzystywać w prowadzonej działalności badawczo rozwojowej.

4.Jakie cele wstępnie postawili sobie Państwo oraz jaki harmonogram w związku z tym został opracowany, czy został faktycznie zrealizowany? Prosimy o dokładne wskazanie w stosunku do każdego z modeli oprogramowania, o których mowa we wniosku?

W ramach modelu 1 (Stworzenie całkowicie nowego programu i jego sprzedaż na rzecz szerokiej grupy klientów, świadcząc przy tym usługi dodatkowe w szczególności związane z wdrożeniem u klienta) głównym celem jest stworzenie nowego rodzaju oprogramowania. Szczegółowy harmonogram prac w dużej mierze zależy od rodzaju przygotowywanego oprogramowania. Przyjmując jednak ogólne złożenia, można założyć, że w znacznej części prac realizowanych w tym modelu będą pojawiać się następujące etapy:

1)         Określenie celów projektu

-(…).

2)         Analiza wymagań:

-(…).

3)         Opracowanie specyfikacji technicznej:

-(…)

4)         Projektowanie:

-(..)..

5)         Przegląd projektu

-(…).

6)         Implementacja

-(…).

W ramach modelu 2 (Stworzenie całkowicie nowego programu na rzecz określonego klienta z rozwiązaniami dedykowanymi dla potrzeb konkretnego klienta wraz z późniejszym wdrożeniem u klienta) celem prac jest stworzenie nowego rodzaju oprogramowani z dostosowaniami dla konkretnego klienta/konkretnej branży, wraz z rozwiązaniami wdrożeniowymi. Harmonogram prac w dużej mierze zależy od rodzaju przygotowywanego oprogramowania. Przyjmując jednak ogólne złożenia, można założyć, że w znacznej części prac realizowanych w tym modelu będą pojawiać się następujące etapy:

1)         Określenie celów projektu

-(…).

2)         Analiza wymagań:

-(…).

3)         Opracowanie specyfikacji technicznej:

-(…)

4)         Projektowanie:

-(..)..

5)         Przegląd projektu

-(…).

W ramach modelu 3 (Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów) celem projektu jest stworzenie nowych funkcjonalności programu wraz z rozwiązania wdrożeniowymi. Harmonogram prac w dużej mierze zależy od rodzaju przygotowywanego oprogramowania. Przyjmując jednak ogólne złożenia, można założyć, że w znacznej części prac realizowanych w tym modelu będą pojawiać się następujące etapy:

1)Analiza i Planowanie

-(…)

2)         Projektowanie

-(…).

3)Rozwój -Implementacja nowych funkcjonalności: Dodawanie nowych elementów algorytmu i funkcji.

-(…).

4)         Testowanie

-(…).

W ramach modelu 4 (Wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów) celem jest wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, z jednoczesnym dostosowaniem go do specyficznych potrzeb klienta. Harmonogram prac w dużej mierze zależy od rodzaju wdrażanego oprogramowania. Przyjmując jednak ogólne założenia, należy wskazać, że w znacznej części prac realizowanych w tym modelu będą pojawiać się następujące etapy:

1)Analiza potrzeb klienta i przygotowanie do wdrożenia:

– (…).

2)Przygotowanie oprogramowania do implementacji:

– (…).

3)Rozwój i dostosowanie oprogramowania:

– (…).

4)Testowanie i optymalizacja:

– (…).

5)Wdrożenie oprogramowania:

– (…).

6)Monitorowanie i wsparcie po wdrożeniu:

– (…).

7)Ewaluacja projektu:

– (…).

Do poszczególnych projektów realizowanych przez Spółkę każdorazowo określany jest szczegółowy harmonogram prac, wraz ze wskazaniem niezbędnych do osiągnięcia kamieni milowych. Ponadto, w karcie projektu wyszczególnione zostają i najczęściej jest realizowany bez lub z niewielkimi odstępstwami.

5.         W czym przejawia się twórczy charakter prowadzonych przez Państwa prac?

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 1 - Stworzenie całkowicie nowego programu i jego sprzedaż na rzecz szerokiej grupy klientów, świadcząc przy tym usługi dodatkowe w szczególności związane z wdrożeniem u klienta.

W ramach modelu 1 prac twórczość objawia się tym, że w ramach niniejszych prac powstaje całkowicie nowy algorytm, który konstytuuje zupełnie nowy system informatyczny. Nie można tu mówić, o żadnego rodzaju ulepszeniu czy unowocześnieniu, a o całkowicie nowym produkcie. Charakter twórczy wyróżnia się zarówno w pracach nad stworzeniem całego oprogramowania, jak również przy realizacji późniejszych prac wdrożeniowych, które niejednokrotnie wymagają znaczących zmian dotyczących funkcjonalności określonego produktu w celu dostosowania go do potrzeb klienta. Wskazane prace mają również charakter twórczy w związku z faktem, iż Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć wszystkich efektów zaimplementowania określonych rozwiązań u klienta i konieczne jest dokonanie odpowiednich testów w ramach określonych środowisk (…).

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 2 - Stworzenie całkowicie nowego programu na rzecz określonego klienta z rozwiązaniami dedykowanymi dla potrzeb konkretnego klienta wraz z późniejszym wdrożeniem u klienta.

W przypadku modelu 2 prace są realizowane w celu uzyskania zupełnie nowej logiki systemu, tworząc całkowicie nowy algorytm, który nie ma odwzorowania względem istniejących na rynku rozwiązań. W ramach modelu 2 twórczość prac objawia się w tym, iż działania w ramach niniejszego modelu cechują się podjęciem określonego wysiłku intelektualnego w celu uzyskania zupełnie nowego produktu, dostosowanego w sposób maksymalny do potrzeb danego klienta (…).

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 3 - Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów.

W przedmiotowym modelu Wnioskodawca dokonuje rozwoju funkcjonalności rozwiązań dostępnych na rynku dla potrzeb konkretnych klientów. W ramach modelu 3 twórczość prac objawia się w tym, iż działalność w tym zakresie wiąże się z tworzeniem nowych rozwiązań (…).

Odpowiedź w zakresie projektów realizowanych w ramach modelu 4 - Wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów.

W ramach modelu 4 twórczość objawia się tym, iż w przedstawionym stanie faktycznym odnośnie do prac wdrożeniowych Spółka korzysta z istniejących już zasobów wiedzy i dostosowuje do potrzeb konkretnego klienta istniejące już produkty (…).

6.Czy Państwa działalność, opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

Działalność, opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według zatwierdzonego procesu realizacji projektów, na podstawie przygotowanego

harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Systematyczność niniejszych prac jest również kontrolowana (…). Ponadto, każdorazowo cel projektu jest wskazywany w przygotowywanych przez Wnioskodawcę kartach projektów. Należy podkreślić, że nie wszystkie działania Wnioskodawcy prowadzą do zadowalających skutków i mogą wymagać modyfikacji lub zmiany założeń w trakcie realizacji. Tym samym, mimo uwzględnienia tego w faktu w zakładanym harmonogramie danego projektu B+R, może dochodzić do przesunięć w czasie planowanych terminów realizowanego harmonogramu, a także może zmieniać się założony budżet danego projektu.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Uznanie prac realizowanych w ramach modeli 1, 2, 3, 4 za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, uprawniających Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

2.Czy Prace B+R realizowane w ramach modelu 2 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT?

3.Czy Prace B+R realizowane w ramach modelu 3 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT?

4.Czy Prace B+R realizowane w ramach modelu 4 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane we wniosku oraz w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1   

Prace B+R realizowane w ramach modelu 1 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

Ad. 2

Prace B+R realizowane w ramach modelu 2 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

Ad. 3

Prace B+R realizowane w ramach modelu 3 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

Ad. 4

Prace B+R realizowane w ramach modelu 4 zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki.

Część ogólna uzasadnienia dotycząca stanowiska Spółki w zakresie pytań od 1 do 4.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 podstawa opodatkowania, darowizny, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a)         badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)         badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak stanowi zaś art. 4 ust. 3 prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W tym miejscu wskazać należy, że aby działalność Wnioskodawcy spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że dana aktywność może być w świetle wspomnianej definicji uznana za działalność badawczo-rozwojową, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie wymienione w niej warunki:

1.jest to działalność twórcza,

2.prace/badania mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

3.wspomniana działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,

4.działalność ta podejmowana jest w sposób systematyczny (tj. w sposób uporządkowany, metodyczny i zaplanowany).

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Natomiast prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Twórczość rozwiązania.

Z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Twórczość jest związana z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej w stopniu minimalnym wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się z opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika (ust. 32 i 33 Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnych opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX; dalej: „Objaśnienia”, str. 12).

Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati (zob. OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej. Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing. Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl; dalej: „Podręcznik”), twórczość w działalności badawczo-rozwojowej związana jest z kreatywnością mającą swe źródło we wkładzie człowieka. Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Niniejsze kryterium dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzący działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb ulgi B+R nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy” nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Zgodnie z Objaśnieniami (s. 16) istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat. Jasne jest jednak, że im większa będzie skalowalność wykorzystania zwiększonych zasobów wiedzy, tym większy będzie potencjał dochodowości w tym zakresie, co stanowi jeden z głównych determinantów prowadzenia przez podatników działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodność z definicją badań naukowych lub prac rozwojowych.

Zgodnie z treścią Ustawy CIT, aby działalność mogła zostać uwzględniona w ramach ulgi badawczo- rozwojowej musi spełniać definicję badań naukowych lub prac rozwojowych. Należy przede wszystkim zauważyć, że aby skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, wystarczające jest prowadzenie jedynie badań naukowych lub prac rozwojowych.

Należy wskazać, że analiza niniejszej przesłanki, tj. w przypadku Spółki spełnienie definicji prac rozwojowych, jest zbieżna z analizą poprzedniej przesłanki w tym, że działalność podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wynika to z brzmienia definicji prac rozwojowych oraz faktu, że poprzez „nowe zastosowania” (analizowane w poprzedniej przesłance), zgodnie z Objaśnieniami (ust. 44 Objaśnień, str. 16), należy rozumieć właśnie „planowanie produkcji oraz projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów' lub usług” (zgodnie z definicją prac rozwojowych). Należy też wskazać, że poprzez omawiane produkty, procesy lub usługi powinny być nowe lub ulepszone co najmniej w skali podatnika.

Należy jednak zauważyć, że definicja prac rozwojowych dodatkowo wyłącza z jej zakresu prace obejmujące rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W tym

przypadku praca rutynowa rozumiana jest jako prace administracyjne, rutynowe ulepszenia niewymagające twórczego zaangażowania pracowników umysłowych, natomiast praca kreatywna rozumiana jest jako szeroko pojęte projektowanie i rozwój komponentów opartych o pracę własną (twórczą).

Systematyczność prac badawczo-rozwojowych.

Prowadzenie w sposób systematyczny oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zaplanowanie, uporządkowanie). Zgodnie z Objaśnieniami, działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo- rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogramy i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (ust. 39 i 40 Objaśnień, str. 14).

Ad. 1 Stworzenie nowego programu w celach jego otwartej dystrybucji.

Dokonując subsumpcji powyższych norm do stanu faktycznego dotyczącego tworzenia nowego oprogramowania z przeznaczeniem otwartej dystrybucji, należy zauważyć, iż wskazane działanie wypełnia przesłanki charakteryzujące prowadzenie prac rozwojowych.

W zakresie kryterium twórczości jest ono z pewnością spełnione. Wnioskodawca często bazuje na istniejącej infrastrukturze programistycznej, jednak w ramach niniejszych prac powstaje całkowicie nowy algorytm, który konstytuuje zupełnie nowy system informatyczny. Nie można tu mówić, o żadnego rodzaju ulepszeniu czy unowocześnieniu, a o całkowicie nowym produkcie. Charakter twórczy wyróżnia się zarówno w pracach nad stworzeniem całego oprogramowania, jak również przy realizacji późniejszych prac wdrożeniowych, które niejednokrotnie wymagają znaczących zmian dotyczących funkcjonalności określonego produktu w celu dostosowania go do potrzeb klienta. Wskazane prace mają również charakter twórczy w związku z faktem, iż Wnioskodawca nie jest w stanie do przewidzieć wszystkich efektów zaimplementowania określonych rozwiązań u klienta i konieczne jest dokonanie odpowiednich testów w ramach określonych środowisk. Należy jednocześnie zauważyć, że Spółka w zakresie jakim tworzy oprogramowanie nie opiera się jedynie na dostosowaniu oprogramowania do potrzeb rynku poprzez połączenie ze sobą istniejących rozwiązań programistycznych, dostosowując je do zapotrzebowania rynkowego. Wnioskodawca w ramach przedstawionego procesu tworzy autorskie rozwiązania, które zgodnie z posiadaną wiedzą nie są dostępne w określonym czasie na rynku. Rola Wnioskodawcy nie opiera się więc wyłącznie na profesjonalnym realizowaniu produktu, na podstawie dostępnej wiedzy, a na pozyskaniu nowych rozwiązań technologicznych, przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejącej wiedzy.

Biorąc pod uwagę kryterium wypełniania definicji badań naukowych lub prac rozwojowych, Spółka prowadzi w ramach wskazanej kategorii projektów prace rozwojowe. Tworząc nowe oprogramowanie Spółka łączy ogólnie dostępną wiedzę z zakresu programowania z doświadczeniami osiągniętymi przez Spółkę w ramach realizacji wcześniejszych projektów. Spółka używa również narzędzi informatycznych w postaci dostępnej infrastruktury do tworzenia ulepszonego produktu w postaci nowego algorytmu programowania, umożliwiającego realizację nowych celów biznesowych. Działania zdecydowanie nie mają charakteru rutynowego, bowiem nie dotyczą ulepszenia, zmiany czy utrzymania starego systemu. Jak wskazuje Słownik Języka Polskiego PWN rutynowy to „wykonywany często i niemal automatycznie”, natomiast działania Spółki mają na celu osiągnięcie nowego produktu, a powstanie nowego algorytmu ma miejsce zasadniczo jednorazowo dla każdego programu. Oznacza to, że nie można uznać działań Spółki za rutynowe bowiem nie są one powtarzalne. Analizując wskazany przypadek pod kątem systematyczności należy zauważyć, iż prace są prowadzone w sposób usystematyzowany. Spółka zakłada przed każdym projektem określony cel i budżet danego projektu rozwojowego w tym zakresie, pracę są wykonywane w ramach określonego harmonogramu. Systematyczność niniejszych prac jest również kontrolowana przez Wnioskodawcę za pomocą odpowiednich kart projektów i systemów ewidencjonowania czasu pracy. Spółka wykorzystuje we wskazanym zakresie istniejącą i zwiększoną wiedzę do stworzenia całkowicie nowego rozwiązania jakim jest nowy system informatyczny. Wskazuje na to między innymi fakt, iż Wnioskodawca zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę programistyczną, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu stosowania najnowocześniejszych rozwiązań programistycznych i informatycznych. Ponadto, w procesie implementacji rozwiązań Wnioskodawca testuje swoje produkty, co zwiększa jego wiedzę w zakresie tworzonych przez siebie produktów i daje mu możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań. W związku z bogatą ewidencją techniczną realizowanych projektów Spółka sięga również do wiedzy nabytej w ramach zrealizowanych już przedsięwzięć, co pozwala na wytworzenia nowoczesnych rozwiązań dających produktom Wnioskodawcy znaczną przewagę technologiczną nad rozwiązaniami konkurencyjnymi. Biorąc powyższe pod uwagę głównym celem działalności Wnioskodawcy w ramach prowadzonych projektów, jest uzyskanie zwiększonej wiedzy na temat rozwiązań programistycznych. Argumentem przemawiającym za powyższą tezą jest fakt, że nie wszystkie działania wnioskodawcy prowadzą do zadowalających skutków. Czasami w określonych fazach prac tworzone rozwiązania nie nadają się do bezpośredniej implementacji u klientów i wymagają znacznej modernizacji, lub całkowitej zmiany założeń w określonym zakresie. Spółka podejmuje działania mające na celu zwiększenie zasobów wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego oprogramowania.

Podobny sposób argumentacji został przedstawiony w następujących interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej;

1.z dnia 19 sierpnia 2024 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.397.2024.2.JMS, gdzie potwierdzono tezę, iż: „Co więcej, podkreślić należy, że definicja ustawowa prac rozwojowych obejmuje w szczególności prace w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Działalność Spółki opisywana w niniejszym wniosku, mieści się w zakresie powyższego sformułowania, co dodatkowo świadczy o rozwojowym charakterze prowadzonych prac”;

2.z dnia 23 lutego 2024 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.711.2023.2.MR1, w której organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, który uznał, że: „Reasumując, realizowane przez Spółkę czynności w zakresie opracowywania Oprogramowania wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie, w oparciu o wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązań informatycznych, tak aby opracowywać nowe oprogramowania, bądź istotnie zmodyfikowane, możliwości istniejącego już oprogramowania, a całościowy proces prowadzi do zwiększania zasobów wiedzy, które mogą być wykorzystane przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej w przyszłości”;

3.z dnia 22 sierpnia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.363.2023.1.AN gdzie podkreślono, że: „Z opisu sprawy wynika, że działalność, będąca przedmiotem wniosku (prace B+R), jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie IT (narzędzi informatycznych i oprogramowania) do opracowywania i tworzenia nowych funkcjonalności lub ulepszania funkcjonalności oprogramowania Spółki. W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, dotyczące ustalenia, czy opisane i będące przedmiotem wniosku prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT (tu: jako prace rozwojowe), i w związku z tym Spółka uprawniona jest do rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d ust. I ustawy CIT, należy uznać za prawidłowe”;

4.z dnia 17 maja 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.158.2023.2..JMS, w której organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, który uznał, że: „Reasumując, realizowane przez Spółkę Projekty wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych zawartą w Ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Realizowane przez Wnioskodawcę prace dążą do stworzenia całkowicie nowego Oprogramowania. W rezultacie uprawnia to Wnioskodawcę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d Ustawy CIT”;

5.z dnia 16 listopada 2022 r., znak: 0111-KD1B1-1.4010.583.2022.2.MF, w której organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, który uznał, że: „Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, istnieje szereg argumentów przemawiających za tym. że działalność Spółki w zakresie wytwarzania i rozwijania Gry ma charakter twórczy, w zaprezentowanym powyżej rozumieniu. Rezultatem działalności Spółki jest Gra, która jest w sposób ciągły rozwijana. Specyfika Gry powoduje, że ma ona charakter unikatowy, indywidualny i niepowtarzalny - nie istnieje aplikacja o identycznych cechach, funkcjonalnościach oraz interfejsie. Zarówno podstawowa wersja Gry, jak i udostępniane Graczom okresowo nowe poziomy, funkcjonalności i elementy Gry, stanowią niepowtarzalny wytwór obejmujący unikatowy scenariusz gry oraz niepowtarzalne zestawienie elementów obejmujących między innymi szatę graficzną i dźwiękową. Innowacyjny charakter działalności jest oparty o zwiększanie wiedzy oraz nakierowanie na rozwój usługi”;

6.z dnia 29 marca 2022 r., znak: 0115-KDIT3.4011.149.2022.1.MJ, w której organ potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, iż „Mając na względzie powyższe, w Pana ocenie, charakter realizowanych przez spółkę prac w ramach Projektu XYZ przedstawionych w opisie stanu faktycznego (w szczególności w ramach faz 1-3) wyczerpuje opisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych kryteria kwalifikacji działalności do obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego, prowadzone przez spółkę prace:

1)dotyczą opracowywania nowych rozwiązań informatycznych (aplikacji, oprogramowania, modułów, funkcjonalności),

2)wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT albo do nowego oprogramowania,

3)są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie ze standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym,

4)mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów i rodzajów oprogramowania,

5)są prowadzone według procedury opracowania oprogramowania, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru informatyki i technologii IT Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego oprogramowania, aplikacji lub systemu”.

Podsumowując powyższe, w ocenie Wnioskodawcy Prace B+R realizowane w ramach modelu 1 polegającego na stworzeniu nowego programu w celach jego otwartej dystrybucji stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Ad. 2 Stworzenie nowego programu dedykowanego konkretnemu klientowi.

Analizując działalność wnioskodawcy pod kątem tworzenia dedykowanych programów dla klientów, Wnioskodawca uważa, że spełnia ona warunki uznania za prace rozwojowe.

Podobnie jak w przypadku modelu 1 prace są realizowane w celu uzyskania zupełnie nowej logiki systemu, tworząc całkowicie nowy algorytm, który nie ma odwzorowania względem istniejących na rynku rozwiązań. W związku z powyższym należy uznać, że prace we wskazanym modelu spełniają kryterium twórczości, bowiem cechują się podjęciem określonego wysiłku intelektualne w celu uzyskania zupełnie nowego produktu, dostosowanego w sposób maksymalny do potrzeb danego klienta (…).

Badając kryterium wypełnienia definicji badań naukowych lub prac rozwojowych, Spółka prowadzi w ramach wskazanej kategorii projektów prace rozwojowe. W ramach realizacji nowego programu Spółka łączy ogólnie dostępną wiedzę z zakresu programowania z doświadczeniami osiągniętymi przez Spółki w ramach realizacji wcześniejszych projektów. Wnioskodawca dokonuje szczegółowych konsultacji z klientem, badając jego potrzeby i wymagania, w wyniku czego proces tworzenia oprogramowania zostaje dostosowany do potrzeb i możliwości danego klienta (…). Działania zdecydowanie nie mają charakteru rutynowego, bowiem nie dotyczą ulepszenia, zmiany czy utrzymania starego systemu. Jak wskazuje Słownik Języka Polskiego PWN rutynowy to „wykonywany często i niemal automatycznie”, natomiast efektem działań Spółki jest powstanie unikatowego oprogramowania. Mimo, że Spółka korzysta z doświadczeń osiągniętych w niniejszych projektach w dalszej działalności, nie ma mowy o działaniach rutynowych bowiem ich efekt jest całkowicie jednorazowy zarówno pod kątem unikalności rozwiązania, jak i pod kątem jego funkcjonalności.

W zakresie kryterium systematyczności w niniejszym modelu dokonuje się wywiadu wstępnego na podstawie, którego tworzy określony schemat prac, harmonogram i ich budżet. Wnioskodawca wraz klientem określa, jaki jest zakres usług i celów koniecznych do zrealizowania na poszczególnych etapach tworzenia oprogramowania. W związku z powyższym należy przyjąć, iż kryterium systematyczności jest spełnione. Podobnie jak w modelu I Spółka wykorzystuje we wskazanym zakresie istniejącą i zwiększoną wiedzę do stworzenia całkowicie nowego rozwiania jakim jest nowy system informatyczny. Wskazuje na to między innymi fakt, iż wnioskodawca zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę programistyczną, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu stosowania najnowocześniejszych rozwiązań programistycznych i informatycznych. Ponadto w procesie implementacji rozwiązań Wnioskodawca testuję swoje produkty co zwiększa jego wiedzę w zakresie tworzonych prze siebie produktów i daje mu możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań. W związku z bogatą ewidencją techniczną realizowanych projektów Spółka sięga również do wiedzy nabytej w ramach zrealizowanych co pozwala przewidzieć określone problemy związane, z tworzeniem programów dedykowanych i zoptymalizować procesy zarówno pod kątem wartości biznesowej uzyskiwanej przez klienta, jak i wewnętrznie na etapie tworzenia oprogramowania (…). Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż kryterium wykorzystania wiedzy Wnioskodawca uważa za spełnione.

W tym miejscu Spółka wskazuje, iż uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania za działalność B+R w rozumieniu Ustawy CIT zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w powołanych w ramach uzasadnienia do pytania nr 1 interpretacjach.

Podsumowując powyższe w ocenie Wnioskodawcy Prace B+R realizowane w ramach modelu 2 polegającego na stworzeniu nowego programu dedykowanego konkretnemu klientowi, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Ad. 3 Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów.

W przedmiotowym modelu Wnioskodawca dokonuje rozwoju funkcjonalności rozwiązań dostępnych na rynku dla potrzeb konkretnych klientów. Niniejsza transakcja może wiązać się z nabyciem licencji przez Spółkę lub korzystaniem z licencji klienta. Działalność twórcza w tym zakresie wiąże się z tworzeniem nowych rozwiązań, poprzez dodanie funkcjonalności i zmianę algorytmów istniejących na rynku systemów. Spółka musi wypracować rozwiązanie, na podstawie określonego programu, które nada mu cechy realizujące potrzeby danego klienta. Efektem niniejszych prac jest stworzenie wersji programu, posiadającej nowoczesne funkcjonalności, które nie są same w sobie dostępne na rynku. Jak wskazano w Objaśnieniach: „ uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot”.

Odnosząc to do zaistniałego stanu faktycznego, Spółka opracowuje znacząco ulepszony produkt, dodając nowe elementy algorytmu. Powyższe przekłada się na uzyskanie nowych rozwiązań, które w przyszłości mogą służyć Spółce w dostarczaniu nowych systemów informatycznych.

Biorąc pod uwagę kryterium wypełniania definicji badań naukowych lub prac rozwojowych, Spółka prowadzi w ramach wskazanej kategorii projektów prace rozwojowe. W ramach rozwoju funkcjonalności Spółka łączy ogólnie dostępną wiedzę z zakresu programowania z doświadczeniami osiągniętymi przez Spółki w ramach realizacji wcześniejszych projektów, w celu dokonania modernizacji istniejących już na rynku rozwiązań i stworzenia nowych możliwości określonego produktu. Wnioskodawca dokonuje szczegółowych konsultacji z klientem, badając jego potrzeby i wymagania, w wyniku czego proces tworzenia oprogramowania zostaje dostosowany do potrzeb i możliwości danego klienta. Spółka korzysta z narzędzi informatycznych w postaci dostępnej infrastruktury do znaczącego ulepszenia określonego programu, umożliwiającego realizację nowych celów biznesowych. Działania nie mają charakteru rutynowego, bowiem wypracowane rozwiązania są unikalne dla określonej grupy klientów i prowadzą do powstania zupełnie nowego systemu z punktu widzenia przeciętnego nabywcy. Jak wskazuje Słownik Języka Polskiego PWN, rutynowy to wykonywany często i niemal automatycznie, natomiast efektem działań Spółki jest powstanie unikatowego oprogramowania. Mimo, że Spółka korzysta z doświadczeń osiągniętych w niniejszych projektach w dalszej działalności, działania nie mają charakteru rutynowego, bowiem wypracowywane rozwiązania mają charakter unikalny w zakresie określonego klienta lub grupy klientów. Stosując kryterium systematyczności, należy zauważyć, że jest ono w pełni spełnione, na podstawie badania potrzeb klienta i danych otrzymanych od niego Wnioskodawca wskazuje podstawowe cele i planowane rezultaty prac, tworzy harmonogram i dokonuje wyceny, prac. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli praca jest szczegółowo dokumentowana w celu dalszej analizy (…). Należy zauważyć, że Wnioskodawca nie działa w ramach niniejszego projektu jedynie w oparciu o wytyczne klienta. Klient ustala wraz ze Spółką ogólne funkcjonalności projektu, natomiast Spółka na podstawie dostępnej wiedzy technicznej planuje odpowiednie rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta. W celu ustalenia zakresu które należy wprowadzić, a także modernizacji i zmiany algorytmu rozwijanego oprogramowania (…). W ten sposób Spółka działając na podstawie określonych zasobów wiedzy programistycznej, nabywa nową wiedzę na temat możliwości rozwojowych określonego oprogramowania, co przekłada się na wytworzenie nowego bądź znacznie zmienionego produktu. Tym samym spełnione jest kryterium wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy w ramach przedmiotowych projektów.

Podobny sposób argumentacji został przedstawiony w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2021 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.248.2021.1.MBD gdzie organ wskazał, iż:., Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, prowadzone przez Spółkę prace tworzenia i rozwijania oprogramowania, spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.”.

Podsumowując powyższe, w ocenie Wnioskodawcy Prace B+R realizowane w ramach modelu 3 Rozwój funkcjonalności dostępnego na rynku oprogramowania dla konkretnego klienta lub grupy klientów stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Ad. 4 Wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów.

We wskazanym modelu klienci Wnioskodawcy zlecają mu wdrożenie istniejącego rozwiązania do środowiska klienta. Pierwszym etapem działania w niniejszym trybie jest przygotowanie wskazanego przez klienta oprogramowania do implementacji. Mimo, iż Spółka dokonuje wdrożenia istniejącego już rozwiązania, w większości przypadków istnieje konieczność napisania nowych algorytmów celu dostosowania programu do funkcji, jakie ma spełniać u klienta. (…).

Analizując spełnienie kryterium twórczości w powyższym przypadku zgodnie z art. 4 pkt 26 Ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa może stanowić prace rozwojowe podejmowane w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Należy zauważyć, że w przedstawionym stanie faktycznym odnośnie do prac wdrożeniowych Spółka korzysta z istniejących już zasobów wiedzy i dostosowuje do potrzeb konkretnego klienta istniejące już produkty, tworząc nowe zastosowania istniejącego programu, poprzez stworzenie części nowego algorytmu programowania. W ocenie Spółki, prace prowadzone w ramach tych prac są twórcze.

Biorąc pod uwagę kryterium wypełniania definicji badań naukowych lub prac rozwojowych, Spółka prowadzi w ramach wskazanej kategorii projektów prace rozwojowe. We wdrażaniu nowego oprogramowania Spółka łączy ogólnie dostępną wiedzę z zakresu programowania z doświadczeniami osiągniętymi przez Spółki w ramach realizacji wcześniejszych projektów, w celu dokonania modernizacji istniejących już na rynku rozwiązań i stworzenia nowych możliwości określonego produktu (…). Zasadniczo Spółka tworzy rozwiązania implementacyjne dostosowane do potrzeb określonego klienta. Jak wskazuje Słownik Języka Polskiego PWN rutynowy to „wykonywany często i niemal automatycznie”, natomiast efektem działań Spółki jest powstanie unikatowego oprogramowania, o właściwościach, które są zindywidualizowane pod kątem konkretnego klienta. Mimo, że Spółka korzysta z doświadczeń osiągniętych w niniejszych projektach w dalszej działalności, działania nie mają charakteru rutynowego, bowiem wypracowywane rozwiązania mają charakter unikalny w zakresie określonego klienta lub grupy klientów.

Biorąc pod uwagę przepis art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce Spółka wskazuje, że wskazane prace wdrożeniowe będą obejmować działania mające na celu stworzenia ulepszonego oprogramowania, które będzie możliwe do wdrożenia u klienta i będzie posiadało właściwe dla niego specyfikacje. Rezultat prac będzie podlegał dalszemu testowaniu w celu sprawdzenia czy wskazany produkt będzie działał u klienta i w celu znalezienia możliwych ulepszeń. Podkreśla to rozwojowy charakter niniejszych prac bowiem Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć jakie są potencjalne efekty wdrożenia przedmiotowego oprogramowania bez realizacji prac testowych. Nie można również powiedzieć, że działania Spółki mają charakter rutynowy bowiem, polegają na wdrożeniu nowego oprogramowania u klienta. Działania będą miały charakter indywidualny i dostosowany do potrzeb konkretnego klienta, a wszystkie dodatkowe funkcjonalności wprowadzane w procesie wdrożeniowym będą unikatowe. Z punktu widzenia oceny charakteru niniejszych prac nie ma znaczenia, że Spółka korzysta z istniejących algorytmów, zgodnie z wskazanymi wcześniej przepisami prace rozwojowe powinny się opierać na wykorzystaniu istniejącej już wiedzy. Cechą decydująca o rozwojowości prac jest fakt tworzenia nowych części algorytmu programowania o dodawanie nowych funkcjonalności do istniejącego już programu komputerowego.

Podobnie do prac, które polegały na wdrożeniu i ulepszeniu istniejącego oprogramowania wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 października 2020 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.482.2018.12/S/JS, wskazując, że: „Z powyższym Projektem B+R związana jest nieodłącznie konieczność odpowiedniego planowania i zarządzania w aspekcie naukowo-technicznym, ale też administracyjnym. Dlatego należy uznać, że prace w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania oraz związane z nimi prace zarządcze, administracyjne należy uznać za prace nad Projektem B+R”.

W ramach wskazanego modelu Spółka działa w sposób systematyczny. Spółka zakłada przed każdym projektem określony cel i budżet danego projektu rozwojowego w tym zakresie, pracę są wykonywane w ramach określonego harmonogramu. Systematyczność niniejszych prac jest również kontrolowana przez Wnioskodawcę za pomocą odpowiednich kart projektów i systemów ewidencjonowania czasu pracy. Biorąc pod uwagę kryterium wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy Spółka korzysta z dostępnych na rynku rozwiązali modernizując je w oparciu o doświadczenia uzyskane w procesach realizowanych wcześniej przez Spółkę, a także korzysta z wiedzy na temat określonego oprogramowania, która jest powszechnie dostępna. Spółka korzysta w niniejszych projektach z wysoko wykwalifikowanej kadry korzystając z doświadczeń swoich pracowników. W celu zwiększenia zasobów wiedzy Spółka przed rozpoczęciem projektu wdrożeniowego dokonuje analizy technologicznej związanej z środowiskiem technologicznym po stronie klienta. Na tej podstawie Spółka dostosowuje planowane działania wdrożeniowe do technologii danego klienta, w ramach niniejszego procesu przewidywany jest zakres prac rozwojowych (…). W celu stworzenia określonego rozwiązania wdrożeniowego Spółka podejmuje prace o charakterze eksperymentalnym, to jest tworzy określone ulepszone rozwiązania implementacyjne i testuje to czy zadziałają u klienta. Na tej podstawie Wnioskodawca uzyskuje poszerzoną wiedzę na temat, implementowanego oprogramowania i możliwych rozwiązań implementacyjnych. Na podstawie poszerzonej wiedzy Spółka oferuje swoim klientom znacząco ulepszone rozwiązanie implementacyjne, które umożliwi lepsze wykorzystanie konkretnego oprogramowania, a także zastosowanie go w nowych warunkach, do innych celów, w oparciu o nowe funkcjonalności.

Podsumowując, powyższe w ocenie Wnioskodawcy, Prace B+R realizowane w ramach modelu 4 wdrożenie dostępnego na rynku oprogramowania u klienta, wraz z wykonaniem prac dostosowawczych, poprawiających funkcjonalność i późniejsze wykonywanie testów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.