Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.665.2024.2.ZK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.665.2024.2.ZK

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 10 grudnia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

I. Prace Spółki

X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „X”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od całości osiąganych dochodów. X nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”).

Działalność Spółki obejmuje dystrybucję (…). Spółka prowadzi również prace, które w jej opinii mogą potencjalnie stanowić działalność badawczo-rozwojową (dalej: „B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26) ustawy o CIT.

X nie prowadzi działalności terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia ani działalności na terenie Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu, a tym samym, nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wystąpiła w dniu 14 stycznia 2022 r., z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, celem potwierdzenia czy część jej działalności spełnia definicję prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu ustawy o CIT oraz w jakim zakresie w związku z tymi czynnościami Spółce przysługuje prawo do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „ulga”).

W dniu (…) r., została wydana interpretacja indywidualna o znaku (…), potwierdzająca stanowisko Spółki w części dotyczącej:

· klasyfikacji prac Spółki jako działalności badawczo-rozwojowej,

· uznania za koszt kwalifikowany wynagrodzeń i składek za wyjątkiem wynagrodzenia za czas urlopu i choroby,

· prawidłowości prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz metodologii określania części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika,

· traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R także pozostałych wydatków związanych z pracami opisanymi przez Spółkę, które ponoszone są na zakup surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabytych od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych,

· traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

· skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do zakończonych lat podatkowych, poprzez korektę złożonego zeznania i dołączenie informacji CIT/BR oraz wykazanie kosztów kwalifikowanych poniesionych w minionych już latach podatkowych.

Na skutek wydania przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej z dnia 13 lutego 2024 r. o znaku DD8.8203.1.2021, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów z art. 12 ust. 1 ustawy PIT oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w dniu 17 lipca 2024 r. postanowienie o wygaszeniu w całości interpretacji indywidualnej z dnia (…) r. o znaku (…). Spółka pragnie zauważyć, że interpretacja indywidualna z dnia (…) r. o znaku (…) obejmowała zarówno zagadnienie przedstawione w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2024 r. o znaku DD8.8203.1.2021, jak również zagadnienia nieujęte we wskazanej interpretacji ogólnej.

W związku z powyższym Spółka zwraca się ponownie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedstawionym poniżej zakresie.

II. PRACE SPÓŁKI

Poniżej Spółka przedstawia zwięzły opis prac mogących stanowić czynności B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26) ustawy o CIT, a w dalszej części także informację o sposobie ich wykorzystywania w prowadzonej działalności.

a) Działalność badawcza i doświadczalna

Spółka jest zaangażowana w działalność doświadczalną w postaci prowadzenia badań (…).

Prowadzone badania obejmują: (…).

W ramach prowadzonych badań (…).

W wyniku prowadzonych doświadczeń, zdobywana jest wiedza o (…). X pozyskuje też informację o (…). Efekty działalności doświadczalnej przekładają się na prowadzone przez Spółkę doradztwo w zakresie (…). Zdobyta wiedza jest wykorzystywane również do opracowywania na zlecenie X nowych rodzajów (…).

Pozyskiwaną przez Spółkę wiedzę można uznać za unikatową, gdyż brak jest dostępnych szczegółowych danych, które pozwalałyby ocenić a priori, np. (…). Należy bowiem zauważyć, że dany środek może wykazywać odmienną skuteczność np. w zależności od (…). Powoduje to, że przed przystąpieniem do badań Spółka nie zna ich ostatecznego rezultatu. Innymi słowy, często na podstawie aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia Spółki, nie jest możliwe stwierdzenie, który (…).

Co więcej, konieczność spełnienia zmieniających się wymagań prawnych (które mogą np. zakazywać używania danych substancji), a także dynamiczne (…), powodują, że taka wiedza może ulegać szybkiej dezaktualizacji. Przykładowo, skuteczna metoda (…). Działania Spółki to zatem, ciągłe poszukiwanie najbardziej optymalnych rozwiązań w danym czasie i w danej lokalizacji użycia.

W ramach prac doświadczalnych, następuje zbieranie, analizowanie i archiwizowanie wyników badań, co pozwala na optymalizację strategii (…) także w latach następnych. Prowadzone prace pozwalają na ograniczenie występowania zjawiska (…). Pozyskana wiedza skutkuje też (…). Wreszcie, działania Spółki przyczyniają się do ograniczenia stosowania (…). W efekcie, prowadzone doświadczenia pomagają w znalezieniu najlepszych rozwiązań, które wdrożone do proponowanych przez Spółkę strategii zapewnią klientom X osiąganie (…).

Wskazane prace są wykonywane w zaplanowany i usystematyzowany Sposób. Pracownicy Spółki dokumentują prowadzone badania poprzez m.in. „karty projektów”. Sporządzane „karty projektów” wskazują m.in. nazwę projektu, osobę nadzorującą, kierownika projektu oraz zespół projektowy, a także zwięzłe przedstawienie założeń projektu oraz informacje o przebiegu prac badawczych i planowanym wykorzystaniu zdobytej wiedzy. Dodatkowo, pracownicy gromadzą dokumentację na podstawie której można prześledzić przeprowadzony projekt poprzez wskazanie miejsce przeprowadzenia badań (lokalizację), zastosowanie (…), terminy wykonywania zabiegów, dokumentacje z (…) oraz dane liczbowe pokazujące efekty stosowania poszczególnych (…).

Miarodajnym przykładem prac, które mogą stanowić działalność B+R są kompleksowe badania nad (…). Efekty tych prac są wykorzystywane - oprócz prowadzenia doradztwa (…) - także do wdrażania nowych rozwiązań (produktów) (…). Zakres badań nad (…).

W celu (…), X nabył specjalistyczny sprzęt do badań (…).

Prace w zakresie (…) prowadzone są w kompleksowy sposób. Obejmują praktycznie wszystkie stadia: (…). Materiał do prac pozyskiwany jest przez pracowników X w wyniku (…). (…). Pozyskiwana wiedza stanowi także podstawę do prowadzenia prac w zakresie zlecania opracowania (…).

Poniżej, Spółka przedstawia opis działalności doświadczalnej związanej z (…) na przykładzie wybranych projektów:

• Metoda (…).

Spółka we współpracy z podmiotem trzecim, badała wykorzystanie (…).

Zebrane dane zostały poddane analizie przez pracowników X. Na podstawie przeprowadzonej analizy sformułowano wnioski co do skuteczności badanego (…).

Wyniki badań zostały zarchiwizowane. Podsumowanie doświadczenia zostało opracowane również w formie artykułu.

• Ograniczanie stosowania (…)

Spółka we współpracy z podmiotem trzecim badała wykorzystanie (…). Udział podmiotu trzeciego w ramach projektu ograniczony jest do dostarczenia preparatu, którego skuteczność oraz optymalna metoda użycia podlega badaniu. Całość prac doświadczalnych, analiza danych oraz ich opracowanie zostało przeprowadzone przez Spółkę.

W ramach projektu przeprowadzono doświadczenie (…).

W następstwie prowadzonych badań, potwierdzono skuteczność badanego produktu. Pozyskana wiedza pozwoliła na opracowanie indywidualnych zaleceń kierowanych do (…). X uzyska wiedzę co do tego kiedy, w jaki sposób, w przypadku jakiego gatunku i przy jakiej jego liczebności należy zastosować (…).

b) Projekt (…)

Spółka prowadzi również projekt (…).

Aktualnie, Spółka obejmuje kontrolą m.in. następujące (…).

(…).

Czynności wykonywane przez pracowników Spółki nie ograniczają się do prostego przetwarzania danych. Pracownicy interpretują bowiem dane zebrane przy pomocy (…). Aby dokonać tej interpretacji, pracownicy wykorzystują swoją indywidualną wiedzę i doświadczenie, a także wiedzę skumulowaną w Spółce w toku prowadzonej przez nią działalności (w tym działalności doświadczalnej opisanej w pkt a) powyżej). Bez twórczego czynnika ludzkiego, X byłby w stanie udostępniać jedynie „surowe” dane (…). W praktyce, takie informacje nie byłyby użyteczne dla ich odbiorców.

Należy przy tym zauważyć, że działania te nie mają odtwórczego lub rutynowego charakteru. Opracowywane zalecenia zależą bowiem od szeregu zmieniających się czynników: (…).

(…).

c) Wykorzystanie efektów prowadzonej działalności

Spółka wykorzystuje efekty czynności opisanych w pkt a) - b) powyżej w kilku obszarach.

Po pierwsze, X uczestniczy w opracowywaniu (…). Spółka nie posiada własnego zakładu produkcyjnego, niemniej we współpracy z podmiotami trzecimi (polskimi i zagranicznymi) podejmuje działania mające na celu stworzenie produktów, które następnie podlegają dystrybucji do finalnych odbiorców X. Proces ten przebiega w sposób opisany poniżej.

Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, pracownicy Spółki są w stanie określić precyzyjne wytyczne co do oczekiwanych właściwości produktów oraz sposobów ich zastosowania. W praktyce, (…). Wpływ na skuteczność (…). Oznacza to, że środki które zostały opracowane przez producenta do użycia na danym obszarze niekoniecznie okażą się odpowiednie do stosowania w innym miejscu. Co więcej, skuteczność danego (…). Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka przekazuje do producentów (…), co do opracowania nowych lub istotnie zmienionych produktów, które na podstawie posiadanej przez X wiedzy i doświadczenia, okażą się skuteczne w stosowaniu u jej klientów. Przekazywane przez X wytyczne obejmują m.in. (…).

Przykładem opisanej powyżej współpracy z podmiotami trzecimi, jest współdziałanie ze spółką Y w zakresie konsultowania prac koncepcyjnych, prowadzenia pierwszych testów produktów, wdrażania oraz propagowania innowacyjnych preparatów (…). Opracowywane przez Y produkty są następnie dystrybuowane przez X. W ramach współpracy z Y, Spółka uczestniczyła w stworzeniu produktu (…). Opracowany (…).

Drugim obszarem, w którym Spółka wykorzystuje efekty czynności opisanych w pkt a) - b) powyżej, jest szeroko pojęte doradztwo (…). Działalność ta polega w głównej mierze na przygotowywaniu zaleceń i rekomendacji oraz ostrzeżeń kierowanych do (…), a także opracowywaniu szczegółowych wytycznych co do stosowania (…). Przykładowo, Spółka opracowuje (…).

(…)

Dodatkowo, X opracowuje tzw. (…).

d) Współpraca z instytucjami naukowo-badawczymi

Spółka zauważa, że pracownicy Spółki podejmują również współpracę z instytucjami naukowo-badawczymi w tym m.in. Instytutem (…) w (…), Uniwersytetem (…), Katedrą (…).

Współpraca ta polega m.in. na zlecaniu przeprowadzenia badań laboratoryjnych oraz zlecaniu sporządzenia opinii, które stanowią element konieczny do wykonania prac prowadzonych przez Spółkę. Przykładowo, w niektórych przypadkach Spółka zleca badania na (…).

III. KOSZTY KWALIFIKOWANE

W związku z czynnościami opisanymi powyżej, Spółka ponosi wydatki, których część może stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

a) Koszty zatrudnienia pracowników

Czynnikiem decydującym o sukcesie prowadzonych przez Spółce prac jest wykwalifikowana kadra, zatrudniona w ramach dwóch działów, tj. „grupy technicznej” (obejmującej pracowników wyspecjalizowanych w obrębie poszczególnych (…), biorąca czynny udział w działaniach doświadczalno-sygnalizacyjnych oraz szkoleniowych) oraz „działu technicznego” (obejmującego pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie oraz wdrażanie strategii działań sygnalizacyjno-doświadczalnych). Pracownicy tych dwóch działów podlegają Dyrektorowi Działu Sprzedaży i (…), którego funkcje piastuje osoba posiadająca stopień naukowy doktora. Pracownicy Spółki, posiadają szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu m.in. (…).

Kadra Spółki regularnie odbywa szkolenia. Oprócz szkoleń obowiązkowych, podyktowanych przepisami, Spółka kieruje swoich pracowników także na dodatkowe szkolenia wewnętrzne, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne na plantacjach. Co więcej, X współpracuje indywidualnie z wieloma naukowcami i specjalistami, zapraszając ich na organizowane szkolenia, konferencje oraz seminaria, w ramach których następuje wymiana doświadczeń i „transfer” wiedzy.

Na marginesie, Spółka zauważa, że na doniosły charakter działań prowadzonych przez pracowników, wskazują także opracowania prezentujące wyniki przeprowadzonych badań. Prace badawcze przeprowadzane przez pracowników, stanowiły podstawę do licznych publikacji naukowych. Przykładowo, wyniki badań opublikowane zostały w (…).

Spółka planuje objąć ulgą B+R jedynie cześć kosztów osobowych. Po pierwsze, do kosztów kwalifikowanych zaliczone zostaną jedynie wydatki związane z osobami, które są zatrudnione przez X na podstawie umowy o pracę. Spółka nie wyklucza, iż w przyszłości dla celów ulgi B+R zaliczać będzie także wydatki związane z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

W związku z zatrudnieniem pracowników, Spółka ponosi następujące koszty:

a) wynagrodzenia zasadnicze;

b) wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c) różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody jubileuszowe, nagrody za szczególne osiągnięcia);

d) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e) koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę (np. abonamenty medyczne);

f) wynagrodzenie za czas urlopu;

g) wynagrodzenie za czas choroby;

h) składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i) składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j) składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k) składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l) składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wymienione koszty stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych.

Do celów kalkulacji ulgi B+R, Spółka planuje uwzględniać wydatki wskazane w pkt od a) do j) powyżej jako koszty, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT (ewentualnie art. 18d ust. 2 pkt 1a) ustawy o CIT). Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie. W odniesieniu do składek, za koszty kwalifikowane uznawane będą te, które finansowane są przez Spółkę jako płatnika.

Jako koszty kwalifikowane traktowane będą część z wymienionych powyżej wydatków. Dla celów skorzystania z ulgi B+R wydatki te będą rozliczane jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R przez danego pracownika pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Ustalenie tej proporcji nastąpi w oparciu o ewidencję czasu pracy.

Ewidencja będzie prowadzona w ujęciu miesięcznym, w podziale na poszczególne projekty. Dane w ewidencji będą pozwalały na wskazanie, ile w danym dniu dany pracownik lub pracownicy poświęcili godzin swojej pracy na czynności stanowiące prace B+R w ramach danego projektu. W pliku Excel wskazana zostanie nazwa projektu, wykaz osób wykonujących dane czynności, krótki opis czynności oraz ilość godzin poświęconą na ich wykonanie (…). Mając te dane, Spółka będzie w stanie określić ile godzin w danym miesiącu dany pracownik poświęcił na czynności związane z projektami B+R. Zestawiając ustaloną ilość godzin z wymiarem czasu pracy danego pracownika w miesiącu, X będzie ustalał proporcję czasu pracy poświęconego na prace B+R oraz inne czynności. Ewidencja będzie podlegała akceptacji, a następnie archiwizowana i przekazywana do działu księgowo-podatkowego.

b) Surowce i materiały

Spółka ponosi również koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z działalnością opisaną w pkt II. powyżej.

Dotyczy to w szczególności wydatków ponoszonych na (…). Jako materiały i surowce, bezpośrednio związane z działalnością opisaną w pkt II., traktowane będą również (…). Do omawianej kategorii wydatków zaliczone zostaną również podlegające zużyciu odczynniki laboratoryjne.

Jak surowce i materiały związane z pracami B+R, Spółka planuje traktować także wydatki poniesione na subskrypcje oprogramowania, które nie jest traktowane jako wartość niematerialna i prawna dla celów CIT. Dotyczy to w szczególności opłat związanych z korzystaniem z oprogramowania wykorzystywanego w (…), a także opłat zawiązanych z nabyciem oprogramowania z (…).

X nie wyklucza również, aby w przyszłości traktować jako koszty kwalifikowane także opłaty ponoszone za media (prąd, gaz, woda, itp.) zużywane bezpośrednio w posiadanym laboratorium, pod warunkiem jednak zainstalowania liczników pozwalających na precyzyjne wyliczenie zużycia mediów w pomieszczeniach służących wyłącznie działalności B+R.

Spółka planuje rozpoznawać te wydatki w całości jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2) ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone X w jakiejkolwiek formie.

c) Specjalistyczny sprzęt

X ponosi również wydatki związane z nabywaniem specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego, który nie jest jednak traktowany jako środek trwały dla celów CIT i który jest wykorzystywany do prac opisanych w pkt II. powyżej. Dotyczy to w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych, urządzeń pomiarowych oraz pozostałego drobnego sprzętu laboratoryjnego (np. pipety, szalki Petriego, próbówki, szkiełka mikroskopowe, płyty grzejne, sita, itp.).

Spółka planuje rozpoznawać opisane wydatki jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a) ustawy o CIT, pod warunkiem, że nie zostaną one zwrócone X w jakiejkolwiek formie.

d) Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne

Spółka ponosi także koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych (ŚT) oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Pierwszą kategorią ŚT i WNiP, wykorzystywaną w pracach B+R, jest indywidualny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem używany przez pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace opisane w pkt II powyżej. Dotyczy to m.in. komputerów oraz związanego z nimi oprogramowania (system operacyjny, licencje na oprogramowanie wykorzystywane w pracach B+R).

X identyfikuje sprzęt przypisany do danego pracownika, a następnie określa zakres wykorzystania sprzętu i oprogramowania do prac B+R i innych. W tym celu, Spółka będzie opierać się na proporcji czasu pracy danego pracownika określonego w ewidencji opisanej w pkt III. a) powyżej. Na podstawie tej proporcji ustalone zostanie jaka część odpisu amortyzacyjnego będzie uznawana za koszt kwalifikowany dla celów ulgi B+R w danym miesiącu.

Odrębną kategorię ŚT stanowi sprzęt laboratoryjny, w szczególności nabyty do badań (…). W odniesieniu do tego sprzętu, Spółka będzie uznawać, że w całości służy on działalności B+R, a tym samym, całość odpisu amortyzacyjnego będzie traktowana jako koszt kwalifikowany dla celów ulgi B+R.

W kosztach ulgi B+R, Spółka planuje ująć także wydatki na nabycie stacji (…). W przypadku stacji metrologicznych X będzie uznawać, że w całości służą one działalności B+R, a tym samym, całość odpisu amortyzacyjnego będzie traktowana jako koszt kwalifikowany dla celów ulgi B+R.

Spółka planuje rozpoznawać odpisy amortyzacyjne od wskazanych powyżej ŚT i WNiP, jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

e) Ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne oraz wyniki badań naukowych

X nabywa również związane z pracami B+R e) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne. Spółka nie wyklucza nabywania na potrzeby działalności B+R także wyników badań naukowych.

Spółka planuje uznawać za koszty kwalifikowane jedynie te nabyte usługi i wyniki badań, które są świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Spółka planuje uznawać powyższe wydatki za koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3) ustawy o CIT. Jako koszty kwalifikowane traktowane będą jedynie te wydatki, które nie zostały zwrócone X w jakiejkolwiek formie.

f) Wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych oraz pozostała ewidencja dla celów ulgi B+R

Spółka wyodrębni koszty kwalifikowane w swojej ewidencji księgowej w odrębnej ewidencji pomocniczej prowadzonej dla celów rachunkowych, na kontach pozabilansowych do ksiąg pomocniczych.

Jednocześnie, dla celów kalkulacji ulgi B+R, Spółka będzie również prowadzić ewidencje w plikach Excel. Ewidencja ta będzie służyła raportowaniu czasu pracy i określenia proporcji wskazanej w art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT, ustalenia części kosztów wynagrodzeń i składek stanowiących koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R oraz ustalenia części odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty kwalifikowane.

Ponadto, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

1) Jaką konkretnie istniejącą wiedzę wykorzystują Państwo do działalności opisanej we wniosku?

W ramach działalności opisanej we wniosku, Spółka wykorzystuje szeroko pojętą wiedzę z zakresu nauk (…). W szczególności, w ramach prowadzonej działalności wykorzystywana jest następująca szczegółowa wiedza o:

· występujących zagrożeniach (…);

· skuteczności poszczególnych (…);

· wpływie terminu użycia (…);

· wpływie czynników zewnętrznych na (…);

· długości działania (…);

· wysokości (…);

· (…);

· (…);

· optymalnych (…);

· sposobach (…);

· interpretacji danych oraz metodologii prowadzenia badań i doświadczeń.

2) W czym przejawia się twórczy charakter projektów wskazanych we wniosku?

Twórczy charakter projektów wskazanych we wniosku przejawia się m.in. proponowaniem przez Spółkę (…). Z uwagi na zmienne okoliczności zewnętrzne (…) takie działania nie mają odtwórczego charakteru lecz odróżniają się od dotychczas opracowanych technologii i produktów. Każde takie działanie wymaga kreatywności ze strony pracowników Spółki i przejawia się opracowywaniem nowych rozwiązań.

Technologia to bazowy zestaw produktów niezbędny do optymalnej produkcji danej (…) w konkretnych dawkach. Produkty te są dostosowane do odpowiedniego etapu faz rozwojowych (…). Założona technologia zakłada wskazanie preferowanej dla danego rejonu kraju (…). Do tego proponowana jest (…). W każdej z tych kategorii, Spółka proponuje produkty, które przechodzą szereg badań na zgodność co do łączenia technologii oferowanych przez (…). Twórczy charakter polega na własnej, wykreowanej w toku badań technologii. Nikt inny poza Spółką nie posiada wiedzy na temat takiego kompleksowego rozwiązania. Nikt nie był w stanie go wymyśleć ani zaproponować, bo to X jest twórcą tej technologii. Dodatkowo, twórczy charakter prac przejawia się tym, że podczas procesu (…). Powyższe rozwiązanie jest nowatorskie na terenie kraju, ponieważ żaden z dystrybutorów na rynku Polskim nie oferuje tak kompleksowego podejścia do (…).

Ponadto, pracownicy Spółki interpretują zbierane dane i na tej podstawie przedstawiają rekomendację, co do momentu i rodzaju najbardziej optymalnych zabiegów pielęgnacyjnych w danej lokalizacji. Aby dokonać tej interpretacji, pracownicy wykorzystują swoją indywidualną wiedzę i doświadczenie, a także wiedzę skumulowaną w Spółce w toku prowadzonej przez nią działalności. Każda taka rekomendacja ma charakter indywidualny, będących pochodną wiedzy pracowników, pozyskanych danych oraz zmiennych czynników zewnętrznych i indywidualnych danych.

Wreszcie, Spółka uczestniczy w opracowywaniu (…). Ma to charakter twórczy gdyż związane jest z powstawaniem nowych niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej produktów.

3) Czy wydatki, które zamierzacie Państwo odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Państwa koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Tak, wydatki, które Spółka zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4) Czy przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 2, są również wynagrodzenia pracowników, które stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 2, są wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o prace i pytanie to nie dotyczy należności, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytania

1. Czy Spółka prawidłowo uznaje, że czynności opisane w pkt II. wniosku, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?

2. Czy Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R następujących składników wynagrodzenia osób, które zaangażowane są w prace opisane w pkt II:

a) wynagrodzenie zasadnicze;

b) wynagrodzenie za godziny nadliczbowe;

c) różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody jubileuszowe, nagrody za szczególne osiągnięcia);

d) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e) koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę (np. abonamenty medyczne);

h) składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i) składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j) składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k) składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l) składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? (pytanie z wyłączeniem pkt f) i g))

3. Czy prowadzona ewidencja jest prawidłowa? (część pytania nr 3)

4. Czy Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R także pozostałych wydatków związanych z pracami opisanymi w pkt II, które ponoszone są na zakup surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabytych od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych?

5. Czy Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z pracami opisanymi w pkt II?

6. Czy Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do zakończonych lat podatkowych, poprzez korektę złożonego zeznania i dołączenie informacji CIT/BR oraz wykazanie kosztów kwalifikowanych poniesionych w minionych już latach podatkowych?

Państwa stanowisko w sprawie

1) Spółka prawidłowo uznaje, że czynności opisane w pkt II. wniosku, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT:

2) Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1) ustawy o CIT następujących wydatków związanych z wynagrodzeniem osób zaangażowanych w prace opisane w pkt II:

a) wynagrodzenia zasadnicze;

b) wynagrodzenia za godziny nadliczbowe;

c) różnego rodzaju dodatki, nagrody;

d) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e) koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę, takich jak np. abonamenty medyczne;

h) składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i) składki na ubezpieczenie wypadkowe,

j) składki na Pracownicze Plany Kapitałowe.

Jednocześnie, dla celów kalkulacji ulgi B+R Spółka nie może uwzględnić wydatków na:

k) składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l) składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

3) Prowadzona ewidencja jest prawidłowa.

4) Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R pozostałych wydatków związanych z pracami opisanymi w pkt II, które ponoszone są na zakup surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabytych od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych.

5) Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z pracami opisanymi w pkt II.

6) Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do zakończonych lat podatkowych, poprzez korektę złożonego zeznania i dołączenie informacji CIT/BR oraz wykazanie kosztów kwalifikowanych poniesionych w minionych już latach podatkowych.

UZASADNIENIE STANOWISKA SPÓŁKI

Ad. 1)

Działalność badawczo-rozwojowa zdefiniowana została w art. 4a pkt 26) ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, działalnością taką jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przepis ten, zawarty w ustawie podatkowej, dla wyjaśnienia zawartej w nim treści wymaga odwołania się do kolejnych regulacji. W szczególności, używa on pojęć „badań naukowych” oraz „prac rozwojowych”, które na potrzeby ustawy o CIT, wyjaśnione zostały w art. 4a pkt 27) i 28). Badania naukowe zdefiniowane zostały jako badania podstawowe oraz badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym, zaś prace rozwojowe zdefiniowane są jako prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym.

Na gruncie tych definicji należy wskazać, że:

· badania podstawowe - oznaczają prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

· badania aplikacyjne - oznaczają prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

· prace rozwojowe - rozumie się jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przytoczone powyżej definicje, o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej można mówić, gdy realizowane prace:

· mają twórczy charakter,

· są prowadzone w systematyczny sposób,

· zostały zrealizowane w określonym celu, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań,

· obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.

Pojęcie „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie” lub „będący wynikiem tworzenia”. Termin „tworzyć” należy definiować zaś jako „powodować powstawanie czegoś”. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Przepisy ustawy o CIT nie precyzują co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Można zatem przyjąć, że może to być przykładowo produkt, materiał, usługa czy też narzędzie. Ponadto, wśród synonimów terminu „twórczy” można wymienić takie przymiotniki jak: „kreatywny” czy „konstruktywny”.

Mając na uwadze powyższe, w opinii X, opisana we wniosku działalność ma twórczy charakter. Prace Spółki zmierzają do tworzenia nowych produktów (…), nowych usług (nowych metod (…)). Projekty każdorazowo mają element kreatywności, ponieważ nie powielają uprzednio stworzonych i ogólnodostępnych na rynku koncepcji. Twórczy charakter działalności Spółki potwierdza również fakt, iż rezultatem jego działań są nowe wytwory intelektu - skutkujące powstaniem nowych produktów (…) oraz usług (…). Całość tych czynności wymaga kreatywności ze strony pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą zaplanować badania, wytypować jego parametry (np. rodzaje i ilości użytego środka, terminy zabiegów) oraz zinterpretować oraz opracować rezultaty w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie.

Pojęcie „systematyczny” oznacza robiący coś „regularnie i starannie”, a także prowadzony w sposób „uporządkowany, według pewnego systemu”.

Prace Spółki prowadzone są „systematycznie”, w zaplanowany i usystematyzowany sposób. Spółka tworzy dokumentację (m.in. karty projektów) oraz gromadzi efekty prac, na podstawie których można prześledzić przeprowadzone prace oraz odtworzyć ich wynik. Przed przystąpieniem do prac skrupulatnie je planuje, m.in. (…). Cześć prac jest również prowadzonych w oparciu o uznane metody badawcze (m.in. (…)). Pracownicy muszą zaplanować dane badanie (np. określać terminy zabiegów, ich kolejność, ilość użytego środka, itp.), a także zinterpretować pozyskane dane i na tej podstawie opracować wytyczne dla producentów lub rolników.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, działalność B+R musi mieć na celu „zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Warunek ten jest spełniony w przypadku Spółki, gdyż prowadzone badania pozwalają na uzyskanie unikalnej wiedzy, która wcześniej jest nie dostępna dla Spółki, a bardzo często także dla innych podmiotów (nie były prowadzone do tej pory takie badania). Obejmuje ona m.in. wiedzę o skuteczności poszczególnych (…). Pozyskana wiedza służy zaś do tworzenia nowych zastosowań, m.in. w zakresie opracowywania nowych (…).

Wreszcie, prace B+R powinny obejmować zdefiniowane w ustawie o CIT „badania naukowe” lub „prace rozwojowe”.

Prace Spółki mają taki charakter, gdyż ich celem jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności (np. w zakresie (…)), zaś pozyskana wiedza i umiejętności nastawione są na opracowanie nowych produktów, procesów lub usług bądź też na wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Całość tych prac nie ma przy tym rutynowego charakteru. Każdorazowo zmieniające się okoliczności (…) wpływają na konieczność odmiennego podejścia do przeprowadzania badań oraz skutkują nowymi wyzwaniami dla pracowników X.

Spółka pragnie podkreślić, że przedstawione przez nią stanowisko ma potwierdzenie w praktyce organów podatkowych.

W szczególności, X pragnie zwrócić uwagę na interpretację DKIS z 26 kwietnia 2017 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.15.2017.2.MR), w której organ potwierdził spełnianie definicji prac B+R w odniesieniu do czynności zbliżonych do tych prowadzonych przez Spółkę. Interpretacja dotyczyła podmiotu który na zlecenie klienta wykonywał dodatkowe analizy paliw silnikowych, nieobjęte zakresem przewidzianym w polskich wymaganiach prawnych. Przedmiotem prowadzonych badań były czynniki, które mogą wpłynąć na jakość paliw sprzedawanych przez klienta na stacjach paliw w celu ustalenia przyczyny zatykania filtrów w dystrybutorach paliw pomimo faktu zachowania jakości sprzedawanego paliwa. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest pojawiające się skażenie mikrobiologiczne paliwa w zbiornikach paliwowych. Badania koncentrowały się na doborze biocydów dodawanych do paliw. Interpretacja ta dotyczy analogicznej sytuacji jak prace prowadzone przez Spółkę, bowiem jej przedmiotem było badanie cudzych produktów (dodatków do paliw) pod kątem ich skuteczności stosowania w lokalnych (polskich) warunkach, których efektem jest przekazywanie zaleceń co do zmian w produktach wytwarzanych przez podmiot trzeci. W przypadku Spółki, badana jest skuteczność (…).

Stanowisko Spółki wspiera też interpretacja DKIS z 10 grudnia 2018 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.442.2018.1.BM) dotycząca podmiotu zajmującego się badaniami terenowymi w celu testowania produktów rolnych w całym zakresie polskich warunków klimatycznych (ocenie biologicznej wydajności produktów fitosanitarnych stosowanych w polu i po zbiorze: ich wpływu na rośliny uprawne, szkodniki, choroby i chwasty). Efekty tych prac były wykorzystywane przez podmiot trzeci (producenta środków) w celu modyfikacji środków ochrony roślin dostosowanych do lokalnych warunków. Podmiot wnioskujący o interpretacje, analogicznie jak X, przeprowadzał (…).

Spółka pragnie również zauważyć, że powyższe stanowisko zostało już potwierdzone w interpretacji indywidualnej o znaku (…), wydanej dla Spółki w dniu (…) r.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o ponowne potwierdzenie, że prowadzona przez nią działalność opisana we wniosku stanowi prace B+R w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad. 2)

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się między innymi poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Wskazany przepis odnosi się do tzw. wynagrodzeń pracowniczych, tj. świadczeń wypłacanych osobom fizycznym z tytułu m.in. stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, ta kategoria obejmuje w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również inne świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne. Kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, są również składki na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Zgodnie z utrwaloną praktyką, odliczeniu nie podlegają natomiast składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jako składki nie na ubezpieczenia społeczne, ale na fundusze pozaubezpieczeniowe.

Mając na uwadze powyższe, Spółka uważa, że jest uprawniona do uznania za koszty kwalifikowane:

a) wynagrodzenia zasadniczego (w tym tej jego części, która nie jest wypłacana pracownikowi, ale przekazywana przez Spółkę jako płatnika właściwym organom ubezpieczeniowym);

b) wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (jako wynagrodzenia wypłacanego pracownikom);

c) dodatków i nagród;

d) ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (jako wynagrodzenia bezpośrednio związanego z zatrudnianiem pracowników);

e) kosztu nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę (takich jak np. abonamenty medyczne, o ile wartość tych świadczeń stanowi przychód dla pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT);

h) składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe (jako składek wskazanych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych);

i) składek na ubezpieczenie wypadkowe;

j) składek na Pracownicze Plany Kapitałowe.

Jednocześnie, z ulgi B+R należy wyłączyć wydatki poniesione na składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Analogiczne stanowisko - również w przypadku pracowników poświęcającym pracom B+R jedynie część swojego czasu pracy - prezentowano także w: wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25 czerwca 2021 r. o sygn. akt I SA/Gl 307/21; wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 9 czerwca 2021 r. o sygn. akt I SA/Po 319/21; wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 kwietnia 2021 r. o sygn. akt I SA/Gl 364/21; wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 kwietnia 2021 r. o sygn. akt II FSK 186/21 czy też wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 7 listopada 2019 r. o sygn. akt. I SA/Rz 609/19.

Podsumowując, w świetle treści przepisów, a także utrwalonej już praktyki orzeczniczej, nie powinno zdaniem Spółki być żadnych wątpliwości, iż przedstawione w niniejszym pytaniu wydatki mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Ad. 3)

Zdaniem Spółki, prowadzona przez nią ewidencja jest prawidłowa. Umożliwia ona bowiem określenie w wiarygodny sposób ilości czasu przeznaczonego przez poszczególnych pracowników na czynności stanowiące prace B+R oraz czynności inne. Pozwoli to na objęcie ulgą B+R wydatków jedynie w części przypadającej faktycznie na taką działalność. Spółka pragnie również zauważyć, że powyższe stanowisko zostało już potwierdzone w interpretacji indywidualnej o znaku (…), wydanej dla Spółki w dniu (…) r.

Ad. 4)

Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R pozostałych wydatków związanych z pracami opisanymi w pkt II, które ponoszone są na zakup surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabytych od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Powyższa regulacja posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w ustawie o CIT. Przepis stanowi jedynie, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a) do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć też wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3) za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez uczelnie, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polską Akademię Umiejętności oraz inne podmioty prowadzące działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły; kosztami kwalifikowanymi są również wydatki na nabycie od wymienionych podmiotów wyników prowadzonych przez nie badań naukowych, na potrzeby działalności B+R.

Zdaniem Spółki, wydatki ponoszone w związku z pracami opisanymi w pkt II, spełniają powyższe wymogi, z uwagi na co możliwe jest traktowanie ich jako kosztów kwalifikowanych dla celów ulgi B+R.

Spółka pragnie również zauważyć, że powyższe stanowisko zostało już potwierdzone w interpretacji indywidualnej o znaku (…), wydanej dla Spółki w dniu (…) r.

Ad. 5)

Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z pracami opisanymi w pkt II.

Na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Należy zauważyć, iż ustawodawca zawarł w tym przepisie wyliczenie odpisów amortyzacyjnych, które nie mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane. Wyłączenie dotyczy samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. A contrario, odpisy amortyzacyjne od innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane pod warunkiem, że są one wykorzystywane na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Z uwagi na powyższe, przedstawione we wniosku odpisy amortyzacyjne mogą być traktowane jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R, co zostało również potwierdzone w wydanej dla Spółki interpretacji indywidualnej z (…) r. o znaku (…).

Ad. 6)

Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do zakończonych lat podatkowych, poprzez korektę złożonego zeznania i dołączenie informacji CIT/BR oraz wykazanie kosztów kwalifikowanych poniesionych w minionych już latach podatkowych.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, podatnicy mają prawo składać korekty deklaracji o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Jako iż żadne przepisy nie „stanowią inaczej” w zakresie ulgi B+R, uznać należy, iż jest dopuszczalne składanie korekt w tym zakresie.

Spółka jest świadoma, iż nie zwalnia to w żadnym stopniu ze standardowych warunków zastosowania ulgi B+R. Złożenie prawidłowej korekty poprzez dołączenie informacji CIT/BR oraz wykazanie kosztów kwalifikowanych w latach minionych jest zatem dopuszczalne.

Spółka pragnie również zauważyć, że powyższe stanowisko zostało już potwierdzone w interpretacji indywidualnej o znaku (…), wydanej dla Spółki w dniu (…) r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad. 2 - 5

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „uCIT”, „updop”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do treści art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Art. 18d ust. 6 updop, wskazuje, że

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 uCIT,

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,

4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5. jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Wskazać należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo, wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R, zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., ze zm., dalej: „updof”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Z wniosku wynika, że do kosztów kwalifikowanych, planują Państwo także, zaliczyć wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe na rzecz pracowników wykonujących czynności w ramach prac B+R.

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 46, dalej: „ustawa PPK”),

ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. a ustawy PPK,

przez osoby zatrudnione należy rozumieć pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1309), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. a tej ustawy,

przez podmiot zatrudniający należy rozumieć pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a, jeżeli posiada numer indentyfikacyjny.

W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK,

wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Uwzględniając powyższe należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R następujących składników wynagrodzenia osób, które zaangażowane są w prace opisane w pkt II:

a) wynagrodzenie zasadnicze;

b) wynagrodzenie za godziny nadliczbowe;

c) różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody jubileuszowe, nagrody za szczególne osiągnięcia);

d) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e) koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę (np. abonamenty medyczne);

h) składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i) składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j) składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k) składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l) składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (pytanie z wyłączeniem pkt f) i g))

- gdzie wyłączają Państwo wydatki poniesione na składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jest prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 updop, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. z postanowieniami ustawy o rachunkowości. Przy czym, w myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d updop, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Z kolei, w myśl art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości,

księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą:

1. dziennik,

2. księgę główną,

3. księgi pomocnicze,

4. zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych,

5. wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).

Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o rachunkowości, konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.

Przywołane regulacje nakładają na podatnika, chcącego skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, obowiązek wyodrębnienia kosztów ponoszonych w związku z działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu updop. Ustawa nie precyzuje jednak, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojowej w ewidencji rachunkowej ma być podstawą do kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej. Zatem, podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii.

W związku z powyższym, dla określenia możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, istotne będzie prowadzenie działalności, która spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu updop, oraz posiadanie wyodrębnionej ewidencji kosztów kwalifikowanych.

Odnosząc się zatem do sposobu prowadzenia ewidencji rachunkowej stwierdzić należy, że przepisy updop nie wskazują w jakiej formie powinno zostać dokonane wyodrębnienie, o którym mowa w art. 9 ust. 1b updop. Przepisy nie określają również minimalnych wymagań, jakie powinno spełniać narzędzie, które służy wyodrębnieniu wydatków poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową. Wskazać jedynie należy, że przedmiotowe wyodrębnienie powinno być dokonane w taki sposób, aby umożliwić wykazanie w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych w odpowiedniej wysokości.

Państwa stanowisko w części dotyczącej prowadzonej ewidencji jest prawidłowe.

W ramach, opisanej we wniosku działalności badawczo-rozwojowej, ponoszą Państwo również koszty związane z zakupem surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabywaniem od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych.

Opisane przez Państwa, koszty związane z nabywaniem materiałów i surowców, które bezpośrednio związane są z działalnością badawczo-rozwojową dotyczą w szczególności wydatków ponoszonych na (…). Jako materiały i surowce bezpośrednio związane z działalnością opisaną w pkt II. wniosku, traktowane będą również (…).

Jako surowce i materiały związane z pracami B+R, Państwa Spółka planuje traktować także wydatki poniesione na subskrypcje oprogramowania, które nie jest traktowane jako wartość niematerialna i prawna dla celów CIT. Dotyczy to w szczególności opłat związanych z korzystaniem z oprogramowania wykorzystywanego w (…).

Nie wykluczają Państwo również, aby w przyszłości traktować jako koszty kwalifikowane także opłaty ponoszone za media (prąd, gaz, woda, itp.) zużywane bezpośrednio w posiadanym laboratorium, pod warunkiem jednak zainstalowania liczników pozwalających na precyzyjne wyliczenie zużycia mediów w pomieszczeniach służących wyłącznie działalności B+R.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Pojęciem surowców z pewnością objęte będą media, takie jak m.in. energia elektryczna wykorzystywana na potrzeby prac B+R. W związku z powyższym, koszty energii elektrycznej poniesione przez Spółkę, z własnych środków, na potrzeby prac B+R, mieszczą się w kategorii materiałów i surowców, które zaliczane są do kosztów kwalifikowanych.

W ramach, opisanej we wniosku działalności badawczo-rozwojowej, ponoszą Państwo również koszty związane z zakupem specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi, który jest wykorzystywany do prac opisanych w pkt II. wniosku. Dotyczy to w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych, urządzeń pomiarowych oraz pozostałego drobnego sprzętu laboratoryjnego (np. pipety, szalki Petriego, próbówki, szkiełka mikroskopowe, płyty grzejne, sita, itp.).

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

· sprzęt nie stanowi środka trwałego,

· zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

· jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, mogą stanowić wyłącznie wydatki poniesione na sprzęt specjalistyczny nie stanowiący u podatnika środka trwałego.

Natomiast, jeżeli sprzęt taki stanowi środek trwały kosztem kwalifikowanym mogą zostać wyłącznie odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 updop, w części w jakiej sprzęt jest wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

W zakresie wydatków związanych z nabywaniem od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych, należy wskazać art. 18d ust. 2 pkt 3 uCIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 uCIT, koszty kwalifikowane stanowią,

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Wykaz podmiotów wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 3 uCIT, znajduje się w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy SWIN:

1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

(…)

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 498);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

· na podstawie umowy przez podmiot o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy SWIN,

· na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R także pozostałych wydatków związanych z pracami opisanymi w pkt II, które ponoszone są na zakup surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabytych od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych, jest prawidłowe.

Z opisu sprawy, wynika, że ponoszą Państwo także koszty związane z nabyciem i używaniem środków trwałych (ŚT) oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Pierwszą kategorią ŚT i WNiP wykorzystywaną w pracach B+R jest indywidualny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem używany przez pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace opisane w pkt II wniosku. Dotyczy to m.in. komputerów oraz związanego z nimi oprogramowania (system operacyjny, licencje na oprogramowanie wykorzystywane w pracach B+R).

Zgodnie z art. 18d ust. 3 uCIT,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Według art. 15 ust. 6 uCIT,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Na podstawie art. 16f ust. 1 uCIT,

podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Zgodnie z art. 16f ust. 3 uCIT,

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d uCIT.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 uCIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 uCIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z pracami opisanymi w pkt II, jest prawidłowe.

Następnie, zgodnie z art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111),

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Ponadto, w myśl art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa,

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W związku z powyższym, przysługuje Państwu prawo dokonania korekt zeznań podatkowych za poprzednie lata podatkowe.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Spółka jest uprawniona:

· do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R następujących składników wynagrodzenia osób, które zaangażowane są w prace opisane w pkt II:

a) wynagrodzenie zasadnicze;

b) wynagrodzenie za godziny nadliczbowe;

c) różnego rodzaju dodatki, nagrody (np. nagrody jubileuszowe, nagrody za szczególne osiągnięcia);

d) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;

e) koszty nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez Spółkę (np. abonamenty medyczne);

h) składki emerytalne, rentowe, chorobowe o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

i) składki na ubezpieczenie wypadkowe;

j) składki na Pracownicze Plany Kapitałowe;

k) składki na ubezpieczenie zdrowotne;

l) składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 z wyłączeniem pkt f) i g)), jest prawidłowe;

· prowadzenia ewidencji we wskazany sposób jest prawidłowe;

· do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R także pozostałych wydatków związanych z pracami opisanymi w pkt II, które ponoszone są na zakup surowców i materiałów, specjalistycznego sprzętu nie będącego środkami trwałymi oraz nabytych od podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych oraz wyników badań naukowych jest prawidłowe;

· do traktowania jako koszty kwalifikowane dla celów ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z pracami opisanymi w pkt II jest prawidłowe;

· do skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do zakończonych lat podatkowych, poprzez korektę złożonego zeznania i dołączenie informacji CIT/BR oraz wykazanie kosztów kwalifikowanych poniesionych w minionych już latach podatkowych jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W części pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w zakresie kosztów wynagrodzeń za czas nieobecności pracowników zatrudnionych na postawie umowy o pracę oraz pytania oznaczonego we wniosku nr 3 dot. przyjętej przez Państwa Spółkę, metodologii określania części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.