Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w  okolicznościach przedstawionych we wniosku Spółka będzie zobowiązana do kalkulacji minimalnego podatku dochodowego, czy też do Spółki będzie mieć zastosowanie zwolnienie podmiotowe wskazane w art. 24ca ust. 14 pkt 4 ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 10 stycznia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X S.A. (dalej: „Wnioskodawca”), jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, której siedziba i zarząd znajdują się w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność z zakresu (…).

Kapitał zakładowy Spółki wynosi (…) zł i dzieli się na tysiąc sześćset (1600) imiennych akcji o wartości nominalnej (…) zł każda, pokrytych gotówką. Akcjonariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne.

Wnioskodawca nie posiada udziałów ani akcji w innych podmiotach ani też ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Niemniej według wiedzy Wnioskodawcy, niektórzy akcjonariusze Spółki (osoby fizyczne) posiadają udziały i akcje także w innych Spółkach prawa handlowego w wysokości powyżej 5%.

Ponadto Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje transakcji kontrolowanych z podmiotem powiązanym – (…) Sp. z o.o. Podmiot powiązany również jest osobą prawną, której siedziba i zarząd znajduje się na terytorium Polski, zaś jej wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Przedmiotem działalności Podmiotu powiązanego jest (…).

Powiązanie pomiędzy obiema Spółkami opiera się przepisie art. 11a ust. 1 pkt 4) ustawy o CIT, poprzez uznanie ich za podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam podmiot, lub członek rodziny do drugiego stopnia wywiera znaczący wpływ. Powiązanie między tymi podmiotami wynika ze stosunku pokrewieństwa istniejącego pomiędzy członkami Zarządów obu Spółek.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

1)Sama Spółka (Wnioskodawca) nie posiada bezpośrednio więcej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.

Natomiast co do powiązań pośrednich, według wiedzy Wnioskodawcy mogą one występować w sprawie i polegają one na tym, że niektórzy akcjonariusze Spółki (osoby fizyczne) posiadają udziały i akcje także w innych Spółkach prawa handlowego w wysokości powyżej 5% kapitału zakładowego tych spółek i tak przykładowo:

-akcjonariusz Spółki posiada więcej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale innej Spółki będącej w upadłości

-akcjonariusz Spółki pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej z żoną, która posiada 62 udziały spośród wszystkich w innej Spółce, co stanowi więcej niż 5% udziałów w kapitale zakładowym tej Spółki.

Natomiast Spółka nie posiada wiedzy co do wszystkich akcjonariuszy, tj. czy posiadają oni więcej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.

Ponadto występuje powiązanie pośrednie, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT pomiędzy Wnioskodawcą a (…) Sp. z o.o.

2)Spółka (Wnioskodawca) nie posiada innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Pytanie

Czy w tych okolicznościach sprawy Wnioskodawca będzie zobowiązany do kalkulacji minimalnego podatku dochodowego, czy też do Wnioskodawcy będzie mieć zastosowanie zwolnienie podmiotowe, wskazane w art. 24ca ust. 14 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, w sprawie będzie mieć zastosowanie zwolnienie podmiotowe wskazane w art. 24ca ust. 14 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w związku z tym spółka nie będzie zobowiązana do kalkulacji minimalnego podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:

1)poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

2)osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%

 - wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy).

Art. 24ca ust. 14 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o p.d.o.p.) stanowi, że przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada:

a)bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 5%: - udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub

b)ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.

Minimalny podatek, o którym mowa w art. 24ca ustawy o p.d.o.p. dotyczy spółek, które w roku podatkowym: poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych, w wysokości nie większej niż 2% (art. 24ca ust. 1 ustawy o p.d.o.p.).

Jeśli nawet któryś z tych warunków wystąpi, to w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) do Spółki ma zastosowanie przepis art. 24ca ust. 14 pkt 4 p.d.o.p., zgodnie z którym podatku minimalnego nie stosuje się do spółki, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne a spółka nie posiada: bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.

Skoro w przypadku Wnioskodawcy, akcjonariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne a sama Spółka ma prostą strukturę własnościową i nie posiada żadnych udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, to nie podlega w tych warunkach minimalnemu podatkowi dochodowemu. Fakt, że sami akcjonariusze posiadają udziały lub akcje w innych podmiotach prawa handlowego, nie może mieć wpływu na utratę prawa do zwolnienia, ponieważ są to okoliczności niezależne od Wnioskodawcy i pozostające poza jego kontrolą. Wnioskodawca nie oddziałuje poprzez swoich akcjonariuszy na te inne podmioty. Również powiązanie osobowe istniejące w niniejszym stanie faktycznym nie powoduje w tym stanie faktycznym utraty prawa do zwolnienia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedmiot Państwa wątpliwości sprowadza się do ustalenia czy w opisanych we wniosku okolicznościach będzie miało do Państwa zastosowanie zwolnienie podmiotowe w zakresie podatku minimalnego, wskazane w art. 24ca ust. 14 pkt 4 ustawy o CIT.

Przy czym jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy:

akcjonariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne,

Spółka nie posiada udziałów ani akcji w innych podmiotach ani też ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,

Spółka nie posiada innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Ponadto niektórzy akcjonariusze Spółki (osoby fizyczne) posiadają udziały i akcje także w innych Spółkach prawa handlowego w wysokości powyżej 5% kapitału zakładowego tych spółek.

Odnosząc się do poruszonego przez Państwa zagadnienia wskazać należy, że zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”)

Podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:

1)  poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

2)  osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%

- wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy).

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyłączenia z opodatkowania ww. podatkiem minimalnym. Powyższa regulacja nie obejmie bowiem podatników, wymienionych w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 24ca ust. 14 pkt 4 ustawy o CIT:

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada:

a) bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 5%:

- udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub

- ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,

b)  innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Analizując spełnienie przez Państwa warunków ww. zwolnienia z obowiązku kalkulacji i zapłaty minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych wskazać należy, że ustawodawca wyraźnie wskazał w art. 24ca ust. 14 pkt 4 ustawy o CIT, że to podatnik (nie jego wspólnicy) dla zastosowania ww. zwolnienia nie może posiadać:

-bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 5%  udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub  ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz,

-innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Okoliczność, że niektórzy akcjonariusze Spółki (osoby fizyczne) posiadają udziały i akcje także w innych Spółkach prawa handlowego, w wysokości powyżej 5% kapitału zakładowego tych spółek nie oznacza, że Państwo posiadacie pośrednio udziały w ww. spółkach.

Pośrednie posiadanie udziałów/akcji, o którym mowa w art. 24ca ust. 14 pkt 4 lit. a ustawy o CIT  wystąpiłoby bowiem wyłącznie wtedy, gdyby ta spółka jako podatnik posiadała w drugim podmiocie udziały/akcje za pośrednictwem innego podmiotu lub większej liczby podmiotów.

Skoro zatem z opisu sprawy wynika, że Państwa akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne a ponadto nie posiadacie Państwo udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, jak również nie posiadacie innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, to uznać należy, że ma do Państwa zastosowanie zwolnienie podmiotowe, o którym mowa jest w art. 24ca ust. 14 pkt 4 ustawy o CIT. Tym samym nie będziecie Państwo zobowiązani do kalkulacji i zapłaty minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych.

Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.