Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest inna spółka z o.o., podjęła decyzję o likwidacji z powodu braku majątku i per... - Interpretacja - null

Shutterstock
Czy wykreślenie spółki z KRS bez spłaty zobowiązań powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu?

Temat interpretacji

Likwidacja spółki a konsekwencje podatkowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest inna spółka z o.o., podjęła decyzję o likwidacji z powodu braku majątku i perspektyw dalszej działalności. Po zakończeniu likwidacji planowane jest jej wykreślenie z rejestru KRS. Spółka posiada zobowiązania wobec wspólnika, które nie zostaną umorzone ani przedawnione, jednak ich spłata nie będzie możliwa ze względu na brak środków.

W związku z tym wystąpiła do KIS o interpretację indywidualną, pytając, czy jej wykreślenie z rejestru KRS z niezaspokojonymi zobowiązaniami spowoduje powstanie przychodu podlegającego CIT. W jej ocenie nie dojdzie do powstania takiego przychodu, ponieważ brak jest regulacji zabraniających wykreślenia podmiotu z długami, a sama likwidacja nie prowadzi do umorzenia zobowiązań w rozumieniu prawa cywilnego.

Brak obowiązku podatkowego przy likwidacji

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w przedstawionej sytuacji nie powstaje przychód do opodatkowania CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT, przychodami podlegającymi opodatkowaniu są m.in. wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. W analizowanym przypadku nie dochodzi jednak do umorzenia zobowiązania przez wierzyciela ani do jego przedawnienia. W momencie wykreślenia spółki z KRS jej zobowiązania nie wygasają na skutek decyzji wierzyciela, lecz z powodu ustania jej bytu prawnego, co oznacza, że nie następuje faktyczne przysporzenie majątkowe.

„Podkreślić należy, że podstawę do rozpoznania przychodu podatkowego zawsze powinno stanowić wystąpienie realnego przysporzenia majątkowego po stronie podatnika. W przedstawionych okolicznościach sprawy takie przysporzenie nie wystąpi po Państwa stronie. W chwili wykreślenia Państwa Spółki z Krajowego Rejestru Sądowego przestanie ona istnieć, niemożliwe będzie więc przypisanie jej jakiegokolwiek przysporzenia, a tym samym przychodu z tego tytułu” - wskazał organ podatkowy.

Interpretacja indywidualna KIS potwierdza, że wykreślenie spółki z KRS bez spłaty jej zobowiązań nie generuje przychodu do opodatkowania CIT. Kluczowym argumentem jest brak faktycznego przysporzenia majątkowego, co oznacza, że po stronie spółki nie dochodzi do wzrostu aktywów ani zmniejszenia pasywów. Brak regulacji uniemożliwiających wykreślenie spółki z rejestru KRS przy jednoczesnym istnieniu niespłaconych zobowiązań potwierdza zasadność takiego działania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 011-KDIB1-2.4010.692.2024.1.EJ