Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 października 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca jest uprawniony, w latach podatkowych 2024-2026, do odliczenia od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, kwoty 50% kosztów stanowiących odpisy amortyzacyjne od składników majątku składających się na Automatyczny Magazyn po ich wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych lub na podstawie art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, jeżeli za dany rok podatkowy Spółka poniesie stratę albo wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługujących Spółce odliczeń.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 23 grudnia 2024 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

I.  Ogólne informacje o działalności Wnioskodawcy

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością działającą pod firmą X Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca), posiadającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski i podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Rok podatkowy Wnioskodawcy odpowiada rokowi kalendarzowemu.

W latach podatkowych, za które Spółka zamierza skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 38eb ustawy o CIT (dalej: „Ulga na robotyzację”), Spółka osiągała i będzie osiągać dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych.

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, zgodnie z PKD 25.61.Z, jest obróbka metali i nakładanie powłok na metale. Przedmiotem pozostałej działalności Spółki jest m.in.: produkcja wyrobów formowanych na zimno (PKD 24.33.Z) oraz produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 25.99.Z).

Spółka prowadzi działalność produkcyjną polegającą na (...). W ramach prowadzonej działalności produkcyjnej, Spółka wytwarza (...).

Proces produkcyjny Spółki obejmuje całokształt działań (...).

W celu automatyzacji oraz usprawnienia prowadzonej działalności produkcyjnej, Spółka nabyła od producenta Y fabrycznie nowy system (…) (dalej: Automatyczny Magazyn).

Automatyczny Magazyn zapewni Spółce nowe możliwości związane z wymaganiami klientów. Przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać (...). Automatyczny Magazyn pozwoli Spółce rozdzielać (...), (...) tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi proces produkcyjny Spółki zostanie usprawniony – bardziej sprawna i wydajna logistyka wewnątrz zakładu spowoduje, że sam proces produkcyjny osiągnie większą wydajność i efektywność.

II.  Automatyczny Magazyn – opis ogólny

Automatyczny Magazyn jest przeznaczony do magazynowania oraz do wprowadzania i pobierania (...).

Automatyczny Magazyn działa w oparciu o oprogramowanie (…). Oprogramowanie (…) służy do optymalnego zarządzania magazynem. (…) obejmuje wszystkie podstawowe funkcje związane z inwentaryzacją stanów magazynowych oraz ruchami materiałów.

Automatyczny Magazyn może działać w trybie (...).

Tryb automatyczny jest  (…). Automatyczna obsługa odbywa się za pomocą (…). W tym trybie pracy wszystkie funkcje Automatycznego Magazynu są w pełni dostępne.

Tryb ustawiania jest aktywowany lub dezaktywowany w oprogramowaniu (…). Tryb ustawiania jest dostępny w celu przygotowania Automatycznego Magazynu do pracy automatycznej. W tym trybie pracy funkcje Automatycznego Magazynu są znacznie ograniczone w porównaniu z trybem automatycznym.

Automatyczny Magazyn jest połączony z systemem teleinformatycznym Spółki. Dzięki połączeniu z systemem teleinformatycznym Spółki, Automatyczny Magazyn umożliwi kompletowanie zamówień na podstawie danych np. od działu handlowego Spółki.

Na Automatyczny Magazyn składają się następujące składniki majątku:

· magazyn (...),

· układnica regałowa (…),

· stacja 1 (stacja załadowcza),

· stół wypakowywania,

· A, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz podwójny wózek (…),

· B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz podwójny wózek (…),

· główna szafa sterownicza,

· pulpit sterowniczy stacji 1,

· szafa sterownicza AB,

· pulpity sterownicze dla A oraz B,

· ogrodzenie ochronne,

· drzwi dostępowe,

· bariery świetlne bezpieczeństwa.

Spółka wprowadzi poszczególne składniki majątku składające się na Automatyczny Magazyn do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

III.Automatyczny Magazyn – opis poszczególnych składników majątku

1. Układnica regałowa (…)

Układnica regałowa jest częścią Automatycznego Magazynu i wykonuje swoje funkcje we współpracy z pozostałymi składnikami majątku, które składają się na Automatyczny Magazyn.

Automatyczny Magazyn, a tym samym układnica regałowa jako jego część, działa w oparciu o oprogramowanie (…) oraz jest połączona z systemem teleinformatycznym Spółki. Układnica regałowa jako część Automatycznego Magazynu może działać w trybie automatycznym lub w trybie ustawiania.

Dzięki połączeniu z systemem teleinformatycznym Spółki, Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) umożliwi kompletowanie zamówień na podstawie danych np. od działu handlowego Spółki.

Układnica regałowa (...). Układnica regałowa jest w stanie przewozić ciężkie produkty na terenie zakładu.

Układnica regałowa jest urządzeniem stacjonarnym.

Układnica regałowa została zaprojektowana w formie (...). Układnica regałowa wykonuje przejazdy na następujących osiach:

a)Oś X: Mechanizm jezdny

b)Oś Y: Belka podnosząca

c)Oś Z: Podnoszenie względne

d)Oś Z: Łańcuch ciągnący

Ponadto, możliwa jest:

e)regulacja szerokości,

f)monitorowanie szczeliny.

Ad a) Oś X: Mechanizm jezdny

Mechanizm jezdny układnicy regałowej może przejeżdżać przez rzędy 1 do n na osi X. Napęd odbywa się przy pomocy motoreduktora z regulacją częstotliwości. Silnik jest wyposażony w zamontowany hamulec. Przejazd odbywa się na szynie suwnicowej, na której po obu stronach zamontowane są rolki prowadzące. W górnej części regału znajduje się szyna prowadząca, na której umieszczone są rolki prowadzące zapewniające stabilne prowadzenie całej układnicy regałowej.

Na końcach mechanicznych znajdują się wyłączniki końcowe z rolkami. W przypadku dojechania do tych rolek napęd jezdny zostaje zatrzymany automatycznie przez układ sterowania. Mechanizm jezdny może wykonywać przejazd tylko wtedy, gdy podnoszenie względne oraz łańcuch ciągnący znajdują się w swojej pozycji środkowej.

W trybie ustawiania mechanizm jezdny może być obsługiwany w trybie krokowym na panelu mobilnym. Mechanizm jezdny zatrzymuje się, gdy element obsługowy nie jest już uruchamiany.

Na obu końcach ramy jezdnej są zamontowane wysokowydajnościowe amortyzatory. W przypadku awarii monitorowania końcowego, tłumią one energię ruchu, dzięki czemu nie dochodzi do szkód materialnych a układnica regałowa bezpiecznie się zatrzymuje. Czujnik w wysokowydajnościowym amortyzatorze kontroluje, czy mechanizm jezdny znajduje się wewnątrz minimalnego zakresu ruchu osi jezdnej. Czujnik w amortyzatorze nie wymaga ustawienia. W celu zagwarantowania prawidłowego funkcjonowania ciśnienie amortyzatora należy kontrolować w regularnych odstępach czasu i ewentualnie uzupełnić olej (…).

Pozycja rzeczywista mechanizmu jezdnego jest sygnalizowana na układzie sterowania przez laserowy system pomiarowy. Pozycje końcowe mechanizmu jezdnego zostają zabezpieczone po obu stronach osi X przez wyłącznik końcowy z rolką. Jeżeli mechanizm jezdny dosunie się do rolki wyłącznika krańcowego, napęd jezdny zostaje wyhamowany aż do całkowitego zatrzymania.

Ad b) Oś Y: Belka podnosząca

Belka podnosząca służy do transportu sprzętu załadunkowego i może dojechać do przegród od 1 do n na osi Y. Napęd odbywa się przy pomocy motoreduktora z regulacją częstotliwości. Silnik elektryczny jest wyposażony w hamulec.

Układ sterowania wykorzystuje kontrolę wiarygodności do monitorowania, czy napęd podnoszący belki podnoszącej jest gotowy do ruchu: napęd podnoszący belki podnoszącej może zostać przesunięty tylko wtedy, gdy ruch względny i ruch łańcucha ciągnącego osi Z znajdują się w swojej pozycji środkowej. Pozycjonowanie belki podnoszącej odbywa się przy pomocy czujnika długości liny.

Prowadzenie kabli dla napięcia zasilającego i sterującego belki podnoszącej odbywa się w łańcuchu energetycznym. Zasilanie elektryczne wszystkich napędów elektrycznych układnicy regałowej następuje przy pomocy szyny prądowej. Przenoszenie danych ze sterownika z pamięcią programowalną (…) do układnicy regałowej odbywa się przy pomocy fotokomórki danych.

Jeśli najniższa pozycja osi Y zostanie przekroczona, wyłącznik luźnej liny uniemożliwi zbliżenie się do dolnych zakresów pozycji. Wyłącznik luźnej liny kontroluje naprężenie liny mechanizmu podnoszenia. Jeżeli liny poluzują się nastąpi wyłączenie mechanizmu podnoszenia.

W celu zabezpieczenia górnej, mechanicznej pozycji końcowej zainstalowano wyłącznik końcowy z rolką. W przypadku dojechania do wyłącznika końcowego z rolką nastąpi natychmiastowe wyłączenie napędu podnoszącego.

Po każdej stronie belki podnoszącej znajduje się skaner światła odblaskowego, dzięki czemu można niezawodnie rozpoznać sprzęt załadunkowy już dostępny w przegrodzie. Czujnik świetlny kontroluje wybraną przegrodę, czy dostępna jest w niej paleta. Jeżeli przegroda regału jest zajęta przez sprzęt załadunkowy, do urządzenia obsługowego zostaje wysłany komunikat o błędzie. Aktywacja napędu jednostki ciągnącej zostaje odrzucona przez układ sterowania.

Przy pomocy czujnika tensometrycznego odbywa się ważenie sprzętu załadunkowego. Jeżeli dopuszczalny ciężar zostanie przekroczony, układ sterowania zwalnia transport wsteczny sprzętu załadunkowego do miejsca źródłowego.

Ad c) Oś Z: Podnoszenie względne

Napęd podnoszenia osi Z odbywa się przy pomocy motoreduktora z regulacją częstotliwości. Ruch obrotowy jest przenoszony na wał napędowy i koła zębate zaciśnięte po obu stronach, które łączą się z zębatkami. Dzięki temu jednostka ciągnąca zostaje ustawiona przed przegrodą regału.

Podnoszenie względne może przyjąć trzy pozycję:

·Przegroda min.

·Środek

·Przegroda maks.

Pozycje zatrzymania zostają określone przez selsyn nadawczy.

W trybie ustawiania podnoszenie względne może być obsługiwane przy pomocy panelu mobilnego.

Podnoszenie względne może być aktywowane tylko wtedy, gdy mechanizm jezdny i belka podnosząca znajduje się w zdefiniowanej pozycji przed przegrodą. Przegroda nie może być zablokowana, a łańcuch ciągnący musi się znajdować w pozycji środkowej. W trybie automatycznym osie, łańcuch ciągnący oraz podnoszenie względne zostają wysterowane równocześnie.

Dla podnoszenia względnego zainstalowano indukcyjny łącznik zbliżeniowy, który rozpoznaje środek ustawionej pozycji dla podnoszenia względnego. W przypadku osiągnięcia środka ustawianej pozycji następuje zatrzymanie przejazdu podnoszenia względnego.

Ad d) Oś Z: Łańcuch ciągnący

Przy pomocy jednostki ciągnącej następuje przetransportowanie palety rolkowej do lub z przegrody na belce podnoszącej.

Łańcuch ciągnący jest łańcuchem obiegowym, który jest pozycjonowany przy pomocy selsynu nadawczego wartości bezwzględnej. Łańcuch ciągnący jest napędzany za pomocą motoreduktora z regulacją częstotliwości z zamontowanym hamulcem. Łańcuch ciągnący posiada dwie pozycje:

·Pozycja środkowa pusta: krzywka zabierająca znajduje się na dole, łańcuch ciągnący nie jest zajęty. Krzywka zabierająca znajduje się wstępnie ustawionych pozycjach.

·Pozycja środkowa zajęta: Krzywka zabierająca znajduje się górnej pozycji, łańcuch ciągnący jest zajęty przez sprzęt załadunkowy (płyta rolkowa).

·W tej pozycji „Pozycja środkowa pusta” zostaje przeprowadzona kontrola pozycji.

Kalibracja czujnika wartości bezwzględnej następuje poprzez przekroczenie zera czujnika wartości bezwzględnej. Po jednym okrążeniu łańcucha zliczanie zaczyna się ponownie od zera.

Ad e) regulacja szerokości

Obie jednostki ciągnące mogą być regulowane na szerokość (oś X) za pomocą centralnie umieszczonego stacjonarnego silnika z przekładnią stożkową. Regulacja odbywa się centrycznie od środka belki podnoszącej. Obie jednostki ciągnące są przestawiane względem siebie. Regulacja odbywa się przy pomocy koła zębatego, którego obroty są przenoszone na dwie leżące naprzeciw siebie zębatki, które są przemieszczane liniowo. Pozycje przestawiania dla szerokości arkuszy (…) zostają rozpoznane poprzez pozycjonowanie regulacji szerokości na indukcyjnych łącznikach zbliżeniowych.

Ad f) monitorowanie szczeliny

Zainstalowane kurtyny świetlne podnośnika monitorują szczelinę między przegrodą regału a kurtyną świetlną pod kątem niepożądanych ciał obcych, które mogłyby doprowadzić do kolizji. Jeżeli bariera (kurtyna świetlna) rozpozna ciało obce, który znajduje się wewnątrz szczeliny pomiędzy regałem a kurtyną świetlną następuje natychmiastowe zatrzymanie wszystkich ruchów przejazdu układnicy regałowej. Ruch przesuwny podnośnika zostaje szybko wyłączony, gdy tylko kurtyna świetlna rozpozna ciało obce wewnątrz systemu monitorowania szczeliny. Do układu sterowania przekazywany jest odpowiedni komunikat błędu.

 2. Stacja 1 (stacja załadowcza)

Stacja 1 opiera się na wózku poprzecznym przemieszczającym przechowywane arkusze do magazynu. Jest ona stacją załadowczą funkcjonalnie powiązaną z Automatycznym Magazynem, ponieważ umożliwia przyjęcie dostarczonych z zewnątrz arkuszy, które pobiera robot.

Wózek poprzeczny może zostać ustawiony w dwóch zdefiniowanych pozycjach:

·Pozycja magazynowania wewnątrz magazynu blach,

·Pozycja stacji w celu pobrania.

W ramach instalacji regałowej wózek poprzeczny jest ładowany lub rozładowywany przez układnicę regałową ze sprzętem załadunkowym.

W pozycji stacji sprzęt załadunkowy zostaje przeniesiony na wózek poprzeczny wraz z surowym materiałem.

By umożliwić odłożenie surowego materiału przy pomocy wózka widłowego lub podobnego sprzętu dostępne są podnoszone i opuszczane mechanicznie stemple podnoszące. Napęd podnoszenie jest napędzany przy pomocy silnika z przekładnią czołową. Ruch obrotowy jest przekazywany przez napęd łańcuchowy na mimośród. Stemple podnoszące są opuszczane przy pomocy napędu podnoszenia. Dzięki temu stos blach zostaje opuszczony na paletę.

Wózek poprzeczny może być stosowany również do rozładunku.

Napęd jezdny odbywa się przy pomocy motoreduktora płaskiego z regulacją częstotliwości. Pozycjonowanie odbywa się przy pomocy inicjatorów. Łańcuch rolkowy owija się wokół koła napędowego w kształcie omegi.

Kable zasilające są bezpiecznie prowadzone przez łańcuch energetyczny.

Aktywowana świetlna bariera bezpieczeństwa zapobiega przechodzeniu osób do obszaru magazynu. Poprzez aktywację przełącznika kluczykowego następuje zwolnienie trybu ustawiania. Wcześniej wszystkie osoby muszą opuścić strefę zagrożenia. W przypadku wystąpienia błędu zapala się kolumna sygnalizacyjna.

Podczas przejazdu do magazynu sprzęt załadunkowy przejeżdża przez kontrolę wysokości. Fotokomórka refleksyjna rozpoznaje przeciążony na wysokości sprzęt załadunkowy. Przejazd do magazynu zostaje zatrzymany, gdy wysokość stosu blach przekroczy dopuszczalną wysokość maksymalną. Po osiągnięciu przez sprzęt załadunkowy miejsca stacji operator musi skontrolować sprzęt załadunkowy i ustawić odpowiednią wysokość.

 3.Stół wypakowywania

Na stole wypakowywania umieszczane są arkusze blach w ramach Automatycznego Magazynu. Stół wypakowywania jest stacją załadowczą, która współpracuje i jest bezpośrednio powiązana funkcjonalnie z Automatycznym Magazynem.

 4.A, B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…).

A oraz B stanowią stacje odbiorcze przeznaczone do automatycznego załadunku magazynu blach.

Dzięki A magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach w formacie (…) Natomiast, dzięki B magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach w formacie (…).

W ramach A oraz B, ładowarki pobierają surowe blachy przy pomocy przyssawek zasilanych podciśnieniem. Paleta z surowymi blachami jest pozycjonowana na zespole składowania. Ładowarki poruszają się na szynach jezdnych ramy.

Ładowarki są wyposażone w funkcję wykrywania podwójnych blach. Zapobiega to jednoczesnemu podniesieniu dwóch blach z powodu sił przyczepności. Blachy są podnoszone w narożniku referencyjnym za pomocą przyssawek miechowych. Sprężone powietrze jest wdmuchiwane między surowe blachy za pomocą płaskiej, prostokątnej dyszy. Wspomaga to efekt separacji między dwoma surowymi blachami. Dopiero wtedy surowa płyta jest podnoszona z wszystkimi aktywnymi grupami ssącymi.

Wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) są stabilnie połączone z podłożem za pomocą płyt podstawy i śrub kotwiących oraz służą do obsługi (transportowania) palet. Napęd łańcucha w przenośnikach odbywa się przy pomocy regulowanego częstotliwością silnika przekładni stożkowej.

Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) służą do załadunku i rozładunku palet. Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) są wyposażone w górny i dolny wózek. Podwozie górne i podwozie dolne ustawiają się w określonych pozycjach do transferu:

·Pozycja 1 znajduje się pod systemem (…), gdzie wymienne palety przejmują pocięte gotowe blachy.

·Pozycja 2 znajduje się poza obszarem bezpieczeństwa zautomatyzowanego systemu, gdzie załadowane palety mogą zostać przesortowane lub wymienione.

Obie pozycje są obsługiwane przez podwójny wózek pracujący naprzemiennie w przeciwnych kierunkach. Jeśli jeden wózek znajduje się pod systemem (…), drugi wózek znajduje się na stacji poza systemem (…) i może zostać tam rozładowany. Oznacza to, że wózek jest dostępny do rozładunku na tej stacji. Oba wózki są napędzane silnikami z przekładnią stożkową o regulowanej częstotliwości.

Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) współpracują z układnicą regałową, która układa arkusze blach na podwójnych wózkach.

System (…) może działać w trybie automatycznym lub w trybie ręcznym (ustawiania).

Automatyczna obsługa odbywa się za pomocą sterownika z pamięcią programowalną (…). Tryb ustawiania jest dostępny w celu przygotowania maszyny do pracy automatycznej.

Tryb automatyczny oraz tryb ręczny jest aktywowany lub dezaktywowany w oprogramowaniu (…). (…)to intuicyjne oprogramowanie oparte na systemie operacyjnym (…). Służy do obsługi i zarządzania zautomatyzowanymi systemami magazynowymi.

5.Główna szafa sterownicza

Główna szafa sterownicza jest sterownikiem Automatycznego Magazynu i jest z nim ściśle funkcjonalnie powiązana. Składa się ona z panelu mobilnego oraz elementów obsługowych, które umożliwiają uruchomienie odpowiednich funkcji. Przykładowo:

·czerwony przycisk umożliwia wyłączanie napięcia sterującego - wszystkie ruchy układnicy regałowej zostaną zatrzymane i wszystkie tryby pracy wyłączone;

·zielony przycisk umożliwia włączenie napięcia sterującego - napięcie sterujące jest wyłączone, a układ sterowania jest aktywny, gdy przycisk świecący miga powoli;

·przycisk grzybkowy, tj. przycisk zatrzymania awaryjnego może być użyty do zatrzymania systemu w sytuacji awaryjnej w celu jak najszybszego wyeliminowania niebezpiecznych sytuacji w instalacji.

6.Pulpit sterowniczy Stacji 1

Pulpit sterowniczy jest sterownikiem Automatycznego Magazynu i jest z nim ściśle funkcjonalnie powiązany. Składa się on z panelu dotykowego oraz elementów obsługowych, które umożliwiają uruchomienie odpowiednich funkcji. Przykładowo:

·przy pomocy panelu dotykowego można obsługiwać instalację. Obsługa jest przeprowadzana przy pomocy oprogramowania (…),

·za pomocą przełącznika i trybu potwierdzania (należy wybrać funkcję na panelu dotykowym) wózek poprzeczny Stacji 1 wejścia towaru jest przesuwany tak długo, jak długo przełącznik uchylny jest aktywny.

7.Szafa sterownicza A/B

Główna szafa sterownicza jest jednym ze sterowników Automatycznego Magazynu i jest z nim ściśle funkcjonalnie powiązana. Zawiera ona wyłącznik główny, który służy do włączania i wyłączania zasilania elektrycznego odbiorników elektrycznych A/B.

8.Pulpity sterownicze dla A oraz B

Pulpity sterownicze są sterownikami Automatycznego Magazynu i są z nim ściśle funkcjonalnie powiązane. Służą one do obsługi systemu A oraz B, a także wzdłużnych przenośników łańcuchowych dla A oraz B. Przy pomocy panelu dotykowego można wybrać odpowiednią funkcję.

Aktywacja funkcji jest przeprowadzana przy pomocy elementów obsługowych takich jak np.:

·panel dotykowy - przy pomocy panelu dotykowego można obsługiwać instalację. Obsługa jest przeprowadzana przy pomocy oprogramowania (…),

·przełącznik kluczykowy, który umożliwia zablokowanie lub zwolnienie wszystkich trybów pracy;

·przycisk zatrzymania awaryjnego może być użyty do zatrzymania systemu w sytuacji awaryjnej w celu jak najszybszego wyeliminowania niebezpiecznych sytuacji w instalacji.

9.Ogrodzenie ochronne

Wokół elementów Automatycznego Magazynu zamontowane jest ogrodzenie ochronne. Ogrodzenie ochronne zapobiega nieupoważnionemu dostępowi do strefy zagrożenia maszyny. Ogrodzenie ochronne stanowi barierę fizyczną funkcjonalnie powiązaną z Automatycznym Magazynem służącą zachowaniu bezpieczeństwa pracy robota.

10.Drzwi dostępowe

W ogrodzeniu ochronnym zintegrowanych jest kilka par drzwi. Drzwi ogrodzenia ochronnego są monitorowane przez wyłączniki bezpieczeństwa. Dodatkowo każdy przełącznik posiada styk pomocniczy dla sterownika z pamięcią programowalną (…) służący do sygnalizowania, które z drzwi ogrodzenia ochronnego są otwarte. Drzwi ogrodzenia ochronnego mogą być blokowane lub odblokowywane przy pomocy dedykowanych kluczy. Drzwi dostępowe stanowią bariery fizyczne funkcjonalnie powiązane z Automatycznym Magazynem służące zachowaniu bezpieczeństwa pracy robota.

11.Bariery świetlne bezpieczeństwa

W trybie automatycznym aktywna jest 3-wiązkowa bariera świetlna. Wiązki światła są rozmieszczone są na wysokości 300 mm, 700 mm i 1100 mm. Bariery świetlne bezpieczeństwa stanowią optoelektroniczne urządzenia ochronne powiązane funkcjonalnie z Automatycznym magazynem służące zachowaniu bezpieczeństwa pracy robota.

Jeżeli jakaś osoba przerwie barierę świetlną bezpieczeństwa, praca instalacji (tryb automatyczny) zostanie natychmiast zatrzymana za barierą świetlną. Zapali się lampa błyskowa. Na panelu dotykowym wyświetla się komunikat o błędzie.

Jeżeli wózek stacji przerwie aktywną barierę świetlną bezpieczeństwa, ze względu na charakterystyczne przerwanie bariery instalacja będzie kontynuować pracę. Bariera świetlna bezpieczeństwa zostaje poddana funkcji mutingu (mostkowanie).

Jeżeli paleta przekroczyła wysokość dozwolonego stosu blach, zostaje to rozpoznane przez refleksyjne bariery świetlne kontroli wysokości. Praca instalacji (tryb automatyczny) zostanie natychmiast zatrzymana za barierą świetlną.

Pozostałe informacje

Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) w momencie zakupu była fabrycznie nowa, a koszty nabycia żadnej z nich nie zostały Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie zwrócone ani odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) usprawni proces produkcyjny Spółki.

Przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać arkusze blachy tylko w dużych wolumenach. Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) pozwoli Spółce (...) i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom szerszego niż dotychczas zakresu klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi (w tym układnicy regałowej) proces produkcyjny Spółki zostanie usprawniony – bardziej sprawna i wydajna logistyka wewnątrz zakładu spowoduje, że sam proces produkcyjny osiągnie większą wydajność i efektywność.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 23 grudnia 2024 r. wskazali Państwo, że:

1.Układnica regałowa (…) jest robotem przemysłowym. Spełnienie łącznie cech z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT przez układnicę regałowa (…) przejawia się tym, że:

a)  układnica regałowa jest automatycznie sterowalna i programowalna, ponieważ działa w oparciu o oprogramowanie (…), posiada fotokomórkę danych, która przenosi dane ze sterownika do układnicy regałowej, działa w trybie automatycznym oraz może być sterowana za pomocą panelu mobilnego tj. bez konieczności dokonywania fizycznych zmian w strukturze układnicy regałowej,

b)  układnica regałowa jest urządzeniem wielozadaniowym, ponieważ wykonuje zadania takie jak przesuwanie się na szynie suwnicowej, pobieranie, ważenie i układanie arkuszy blach w regałach w magazynie blach, a także komunikowanie się z układem sterowania,

c)  układnica regałowa posiada co najmniej 3 stopnie swobody, ponieważ wykonuje przejazdy na osiach X, Y i Z,

d)  układnica regałowa posiada właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych. Cecha ta przejawia się tym, że układnica regałowa posiada mechanizm umożliwiający podnoszenie oraz układanie arkuszy blachy w magazynie blach. Ponadto, cecha ta przejawia się tym, że przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać arkusze blachy tylko w dużych wolumenach. Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) pozwoli Spółce rozdzielać stos arkuszy blachy, sprzedawać nawet po jednym arkuszu blachy i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi (w tym układnicy regałowej) proces produkcyjny Spółki zostanie usprawniony - bardziej sprawna i wydajna logistyka wewnątrz zakładu spowoduje, że sam proces produkcyjny osiągnie większą wydajność i efektywność,

e)  układnica regałowa wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania, ponieważ układnica regałowa wymienia dane z urządzeniami sterującymi (tj. sterownikami, układem sterowania i systemem informatycznym) w celu zdalnego sterowania i programowania oraz z urządzeniami diagnostycznymi lub monitorującymi (tj. wyłącznikami końcowymi, laserowym systemem pomiarowym oraz kurtynami świetlnymi) w celu zdalnego monitorowania i diagnozowania,

f)  układnica regałowa jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, ponieważ układnica regałowa jest połączona z oprogramowaniem (…), który służy do zarządzania ruchem towarów. Ponadto, układnica regałowa jest połączona z systemem teleinformatycznym Spółki, który umożliwi kompletowanie zamówień na podstawie danych np. z działu handlowego Spółki,

g)  układnica regałowa jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń, ponieważ jest wyposażona w czujniki takie jak np. czujnik tensometryczny, umożliwiający ważenie sprzętu załadunkowego, czujnik długości liny, czujnik w amortyzatorze i aktywnie je wykorzystuje,

h)  układnica regałowa jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki. Cecha ta przejawia się tym, że cyklem produkcyjnym Spółki jest całokształt działań (...). Przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać (...). Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) pozwoli Spółce (...) i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi (w tym układnicy regałowej) usprawniona zostanie logistyka zakładu produkcyjnego, co w konsekwencji przełoży się na usprawnienie procesu produkcyjnego Spółki.

2.Magazyn blach, stacja 1, stół wypakowywania, A i B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) i (…) oraz podwójne wózki (…) i (…) stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robota przemysłowego (układnicy regałowej) wskazane w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT i są funkcjonalnie związane z układnicą regałową.

Magazyn blach stanowi stację załadowczo-odbiorczą wskazaną w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Funkcjonalne powiązanie magazynu blach z układnicą regałową przejawia się tym, że magazyn blach współpracuje bezpośrednio z układnicą regałową, tj. układnica regałowa przesuwa się na szynie suwnicowej w alejce magazynu blach oraz układnica regałowa pobiera i układa arkusze blach w regałach w magazynie blach.

Stacja 1 stanowi stację załadowczo-odbiorczą wskazaną w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Funkcjonalne powiązanie stacji 1 z układnicą regałową przejawia się tym, że stacja 1 współpracuje bezpośrednio z układnicą regałową, tj. w ramach instalacji regałowej wózek poprzeczny (który znajduje się w stacji 1) jest ładowany lub rozładowywany przez układnicę regałową ze sprzętem załadunkowym.

Stół wypakowywania stanowi stację załadowczo-odbiorczą wskazaną w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Funkcjonalne powiązanie stołu wypakowywania z układnicą regałową przejawia się tym, że na stole wypakowywania umieszczane są arkusze blach w ramach pracy Automatycznego Magazynu, w tym pracy układnicy regałowej.

A, B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) stanowią stację załadowczo-odbiorcze wskazane w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Funkcjonalne powiązanie tych elementów z układnicą regałową przejawia się tym, że dzięki A magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach w formacie (…). Natomiast, dzięki B magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach w formacie (…). Ładowarki pobierają surowe blachy przy pomocy przyssawek zasilanych podciśnieniem. Wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz (…) służą do obsługi (transportowania) palet. Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) służą do załadunku i rozładunku palet. Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) współpracują z układnicą regałową, która układa arkusze blach na podwójnych wózkach. Wszystkie te elementy tworzą system, który umożliwia współpracę z układnica regałową oraz automatyczny załadunek i wyładunek magazynu blach.

Podsumowując, ze względu na techniczną specyfikę Automatycznego Magazynu, poziom integracji oraz funkcjonalnego związania układnicy regałowej z magazynem blach, stacją 1, stołem wypakowywania, A i B, wzdłużnymi przenośnikami łańcuchowymi oraz podwójnymi wózkami jest tak wysoki, że samodzielnie urządzenia te nie są w stanie spełnić funkcji magazynowania, wprowadzania oraz pobierania arkuszy blachy. Dopiero łączna współpraca omawianych urządzeń i maszyn peryferyjnych z układnicą regałową pozwala na osiągnięcie zamierzonej funkcji Automatycznego Magazynu, tj. magazynowania, wprowadzania oraz pobierania arkuszy blachy.

3.Ogrodzenie ochronne, drzwi dostępowe oraz bariery świetlne bezpieczeństwa stanowią wskazane w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy o CIT, maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z robotami przemysłowymi (układnicą regałową), służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, tj. bariery fizyczne (ogrodzenia, osłony) czy optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne).

Właściwość ogrodzenia ochronnego oraz drzwi dostępowych przejawia się tym, że zapobiegają nieupoważnionemu dostępowi do strefy zagrożenia maszyny, w tym układnicy regałowej. Natomiast, właściwość barier bariery świetlnych bezpieczeństwa przejawia się tym, że przerwanie bariery świetlnej bezpieczeństwa powoduje, że praca instalacji, w tym układnicy regałowej (tryb automatyczny) zostanie natychmiast zatrzymana za barierą świetlną. Ogrodzenie, drzwi oraz bariery świetlne chronią pracowników Spółki.

4.Spółka wskazuje, że zgodnie z treścią pytania nr 4 Organ poprosił wyłącznie o wskazanie elementów automatycznego magazynu stanowiących wskazane w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o CIT, maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujniki i kamery. W związku z tym, Spółka odpowiada tylko w zakresie zadanego pytania.

Główna szafa sterownicza, szafa sterownicza A/B, pulpit sterowniczy stacji 1, pulpity sterownicze dla A oraz B stanowią wskazane w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o CIT, maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych (układnicy regałowej).

5.Pulpit sterowniczy stacji 1 oraz pulpity sterownicze dla A oraz B stanowią również wskazane w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. e ustawy o CIT, urządzenia do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych (układnicy regałowej).

Właściwość powyższych pulpitów sterowniczych przejawia się tym, że:

·    pulpit sterowniczy stacji 1 składa się z panelu dotykowego oraz elementów obsługowych, które umożliwiają uruchomienie odpowiednich funkcji. Obsługa jest przeprowadzana przy pomocy oprogramowania (…),

·    pulpity sterownicze dla A oraz B służą do obsługi systemu A oraz B, a także wzdłużnych przenośników łańcuchowych dla A oraz B. Przy pomocy panelu dotykowego można wybrać odpowiednią funkcję. Obsługa pulpitów jest przeprowadzana przy pomocy oprogramowania (…).

·    Układnica regałowa jest połączona z oprogramowaniem (…). Za pomocą pulpitów sterowniczych możliwa jest obsługa układnicy regałowej i współpracujących z nią elementów Automatycznego Magazynu, czyli A/B oraz stacji 1.

·    Przykładowo, układnica regałowa jest zdalnie zarządzana przez pulpit sterowniczy stacji 1, tj. za pomocą przełącznika i trybu potwierdzania na pulpicie sterowniczym, wózek poprzeczny stacji 1 wejścia towaru jest przesuwany tak długo, jak długo przełącznik uchylny jest aktywny (wózek poprzeczny jest ładowany lub rozładowywany przez układ- nicę regałową ze sprzętem załadunkowym).

6.Magazyn blach stanowi stację załadowczo-odbiorczą wskazaną w art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Funkcjonalne powiązanie magazynu blach z układnicą regałową przejawia się tym, że magazyn blach współpracuje bezpośrednio z układnicą regałową, tj. układnica regałowa przesuwa się na szynie suwnicowej w alejce magazynu blach oraz układnica regałowa pobiera i układa arkusze blach w regałach w magazynie blach.

Magazyn blach jest zbudowany z metalowych regałów. Magazyn blach znajduje się w budynku Spółki, lecz jest oddzielony za pomocą ściany od pozostałej części budynku. Takie zabudowa wynika z tego, że układnica regałowa porusza się w magazynie blach, pobiera i układa arkusze blach na regałach magazynu blach. W związku z tym, konieczne jest fizyczne oddzielenie części budynku zawierającej magazyn blach oraz układnicę regałową w celu zabezpieczenia pracowników Spółki przed niebezpieczeństwem. Konstrukcja magazynu jest stworzona ściśle dla robota przemysłowego (układnicy regałowej). Układ i rozmiar magazynu blach są w całości dostosowane do tego, aby robot przemysłowy (układnica regałowa) mógł funkcjonować. Magazyn blach nie jest przeznaczony do obsługi przez ludzi lub urządzenia inne niż robot (układnica regałowa).

W strefie magazynu blach nie mogą przebywać ludzie, poza incydentalnymi sytuacjami, w której magazyn nie pracuje, urządzania są odpowiednio zabezpieczone przed uruchomieniem, a obecność ludzi jest konieczna ze względu na np. konieczność wykonania prac serwisowych.

Automatyczny Magazyn i magazyn blach opisany w zdarzeniu przyszłym nie obejmuje dostosowanej do niego części budynku. Budynek stanowi odrębny środek trwały nieobjęty ulgą na robotyzację.

Pytanie

Czy Wnioskodawca jest uprawniony, w latach podatkowych 2024-2026, do odliczenia od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, kwoty 50% kosztów stanowiących odpisy amortyzacyjne od składników majątku składających się na Automatyczny Magazyn po ich wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych lub na podstawie art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, jeżeli za dany rok podatkowy Spółka poniesie stratę albo wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługujących Spółce odliczeń?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony, w latach podatkowych 2024-2026, do odliczenia od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, kwoty 50% kosztów stanowiących odpisy amortyzacyjne od składników majątku składających się na Automatyczny Magazyn po ich wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych lub na podstawie art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, jeżeli za dany rok podatkowy Spółka poniesie stratę albo wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługujących Spółce odliczeń.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Na gruncie art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT, ustawodawca wskazuje zamknięty katalog wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. W katalogu tym znajdują się:

1. koszty nabycia fabrycznie nowych:

a) robotów przemysłowych;

b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych;

c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe);

d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer;

e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2. koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3. koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4. opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Z kolei przepis art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT zawiera przykładowy katalog maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych. Zgodnie z tym przepisem, przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki,

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów;

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

W ocenie Wnioskodawcy, opisany w zdarzeniu przyszłym Automatyczny Magazyn składa się z robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, z urządzeń peryferyjnych rozumianych zgodnie z art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, a także maszyn i urządzeń, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c-e ustawy o CIT.

Robot przemysłowy

W ocenie Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym układnica regałowa będąca częścią Automatycznego Magazynu spełnia definicję robota przemysłowego z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT. Poniżej Wnioskodawca przedstawia analizę spełnienia przesłanek definicji robota przemysłowego.

Automatyczna, sterowalność i programowalność

Ustawa o CIT nie rozwija znaczenia pojęcia automatycznie sterowalny i programowalny. Z uwagi na powyższe, dla rozwinięcia tego pojęcia należy posłużyć się normą ISO 8373:2012, na której konstrukcji opiera się definicja robota przemysłowego zawarta w ustawie o CIT.

Zgodnie z definicją robota przemysłowego zawartą w normie ISO 8373:2012, termin „programowalny” oznacza robota którego zaprogramowane ruchy lub funkcje pomocnicze mogą być zmienione bez fizycznej zmiany (zmiany struktury mechanicznej lub układu sterowania robota).

Oznacza to, że robot jest automatycznie sterowalny i programowalny, jeżeli posiada system informatyczny, który umożliwia programowanie robota oraz obsługiwanie robota za pomocą panelu sterowania bez konieczność dokonywania fizycznych zmian.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, układnica regałowa m.in.:

·działa w oparciu o oprogramowanie (…) oraz w trybie automatycznym;

·zawiera wyłączniki końcowe z rolkami. W przypadku dojechania do tych rolek napęd jezdny zostaje zatrzymany automatycznie przez układ sterowania;

·mechanizm jezdny układnicy regałowej może być obsługiwany w trybie krokowym na panelu mobilnym;

·posiada fotokomórkę danych, która przenosi dane ze sterownika z pamięcią programowalną (...) do układnicy regałowej.

W ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa spełnia przesłanki automatycznej sterowalności i programowalności, ponieważ działa w oparciu o oprogramowanie (…), posiada fotokomórkę danych, która przenosi dane ze sterownika do układnicy regałowej, działa w trybie automatycznym oraz może być sterowana za pomocą panelu mobilnego tj. bez konieczności dokonywania fizycznych zmian w strukturze układnicy regałowej.

Wielozadaniowość

Ustawa o CIT nie zawiera również definicji wielozadaniowości. Znaczenie językowe przymiotnika „wielozadaniowy” wskazuje, że chodzi o możliwość wykonywania wielu różnych rodzajów zadań przez określone nim urządzenie.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, układnica regałowa m.in.:

·pobiera i układa arkusze bach w regałach w magazynie blach,

·przesuwa się na szynie suwnicowej w alejce magazynu blach,

·waży sprzęt załadunkowy przy pomocy czujnika tensometrycznego,

·przekazuje komunikaty do układu sterowania za pośrednictwem czujników (np. wyłączników końcowych z rolkami lub laserowego systemu pomiarowego),

·przy pomocy fotokomórki danych odbiera dane ze sterownika z pamięcią programowalną (...).

W ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa spełnia przesłankę wielozadaniowości, ponieważ jej funkcje obejmują m.in. pobieranie, ważenie i układanie arkuszy blach w regałach w magazynie blach, a także komunikowanie się z układem sterowania.

Stacjonarność lub mobilność oraz co najmniej 3 stopnie swobody

Układnica regałowa wykonuje przejazdy na następujących osiach:

·Oś X: Mechanizm jezdny

·Oś Y: Belka podnosząca

·Oś Z: Podnoszenie względne

·Oś Z: Łańcuch ciągnący

W ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa spełnia przesłankę posiadania co najmniej 3 stopni swobody, ponieważ może poruszać się w osi X, Y i Z.

Właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych

Definicja robota przemysłowego z ustawy o CIT bazuje na definicji robota przemysłowego zawartego w normie ISO 8373:2012.

Zgodnie z definicją robota przemysłowego zwartą w normie ISO 8373:2012, termin „manipulator” oznacza maszynę, mechanizm zwykle składający się z kilku członów połączonych i przemieszczających się wzajemnie w celu uchwycenia i/lub przemieszczenia obiektu (części lub narzędzia), zwykle o kilku stopniach swobody (zmiennych wymaganych do zdefiniowania ruchu w przestrzeni).

Oznacza to, że robot ma właściwości manipulacyjne, jeżeli posiada mechanizm umożliwiający przenoszenie obiektów.

W ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa posiada właściwości manipulacyjne, ponieważ posiada mechanizm umożliwiający podnoszenie oraz układanie arkuszy blachy w magazynie blach.

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT robot powinien posiadać właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych. Oznacza to, że kluczowa jest sama możliwość zastosowania robota w przemyśle, a nie faktycznie wykonywane przez niego zadania.

Układnica regałowa posiada właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, ponieważ jest w stanie przewozić ciężkie produkty na terenie zakładu.

Ponadto, art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT odnosi się do robotów mających właściwości „dla zastosowań przemysłowych”, a więc ogólnie do produkcji towarów, rozumianej jako cały proces produkcyjny, który nie powinien być zawężany do samego etapu wytwarzania produktu. Proces produkcyjny obejmuje wykonanie produktu od etapu odebrania materiałów z magazynu materiałów i surowców, poprzez transport, produkcję, kontrolę jakości, kompletowanie, pakowanie oraz wydawanie zamówień.

Prawidłowość takiego podejścia potwierdza wykładnia systemowa. Po pierwsze, ustawodawca wskazał, że robotem przemysłowym jest maszyna, która usprawnia procesy produkcyjne podatnika (w art. 38eb ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT) oraz jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika (art. 38eb ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT). Oznacza to, że ustawodawca nie ogranicza Ulgi na robotyzację do „ścisłej produkcji”, lecz umożliwia zastosowanie tej ulgi w „procesie produkcyjnym” oraz „cyklu produkcyjnym” podatnika.

Po drugie, art. 38eb ust. 4 pkt 11 lit. a ustawy o CIT, przewiduje możliwość objęcia Ulgą na robotyzację również kosztów urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, w tym obejmujących m.in. efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do m.in.: przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów.

Oznacza to, że ustawodawca objął Ulgą na robotyzację również koszty urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych, w tym obejmujących takie etapy produkcji jak: przenoszenie i montaż, ładowanie i rozładowanie, pakowanie, gwożdżenie, paletyzację i depaletyzację, sortowanie, mieszanie, testowanie oraz wykonywanie pomiarów. Niewątpliwie są to czynności wykraczające poza etap „ścisłej produkcji”. Zatem, nieracjonalne byłoby uznanie, że Ulga na robotyzacje nie obejmuje robotów przemysłowych wykorzystanych do pakowania, magazynowania czy kompletowania zamówień. Układnica regałowa wykonuje czynności wskazane w omawianym przepisie, tj. „przenosi” arkusze blach, „ładuje i rozładowuje” arkusze blach, „sortuje” arkusze blach poprzez układanie ich w regałach w magazynie blach.

Proces produkcyjny Spółki obejmuje całokształt działań związanych z wytworzeniem arkuszy blach w szczególności: przechowywanie surowców do wytworzenia arkuszy blachy, wytworzenie arkuszy blachy (np. poprzez cięcie i szlifowanie), magazynowanie oraz kompletowanie zamówień.

Przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać arkusze blachy tylko w dużych wolumenach. Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) pozwoli Spółce rozdzielać stos arkuszy blachy, sprzedawać nawet po jednym arkuszu blachy i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi (w tym układnicy regałowej) logistyka w zakładzie produkcyjnym będzie efektywniejsza, co w konsekwencji przełoży się na usprawnienie procesu produkcyjnego Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa posiada zatem właściwości manipulacyjne dla zastosowań przemysłowych.

Wymiana danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, układnica regałowa posiada m.in.:

·        połączenie z oprogramowaniem (…),

·fotokomórkę danych, która przenosi dane ze sterownika z pamięcią programowalną (...) do układnicy regałowej;

·wyłączniki końcowe z rolkami. W przypadku dojechania do tych rolek napęd jezdny zostaje zatrzymany automatycznie przez układ sterowania;

·laserowy system pomiarowy za pomocą którego, pozycja rzeczywista mechanizmu jezdnego jest sygnalizowana na układzie sterowania;

·zainstalowane kurtyny świetlne podnośnika, które monitorują szczelinę między przegrodą regału a kurtyną świetlną pod kątem niepożądanych ciał obcych, które mogłyby doprowadzić do kolizji. Ruch przesuwny podnośnika zostaje szybko wyłączony, gdy tylko kurtyna świetlna rozpozna ciało obce wewnątrz systemu monitorowania szczeliny. Do układu sterowania przekazywany jest odpowiedni komunikat błędu.

Oznacza to, że układnica regałowa wymienia dane w formie cyfrowej:

·z urządzeniami sterującymi (tj. sterownikami, układem sterowania i systemem informatycznym) w celu zdalnego sterowania i programowania;

·z urządzeniami diagnostycznymi lub monitorującymi (tj. wyłącznikami końcowymi, laserowym systemem pomiarowym oraz kurtynami świetlnymi) w celu zdalnego monitorowania i diagnozowania.

Zatem, w ocenie Wnioskodawcy układnica regałowa spełnia przesłankę wymiany danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania.

Połączenie z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika

Katalog systemów teleinformatycznych usprawniających procesy produkcyjne z art. 38eb ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT jest otwarty.

Oznacza to, że ustawa o CIT wskazuje system zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów jedynie jako przykłady, a przesłanka jest spełniona wtedy, gdy robot jest połączony z jakimkolwiek systemem teleinformatycznym usprawniającym procesy produkcyjne.

Układnica regałowa jest częścią Automatycznego Magazynu i wykonuje swoje funkcję we współpracy z pozostałymi składnikami majątku, które składają się na Automatyczny Magazyn.

Automatyczny Magazyn, a tym samym układnica regałowa jako jego część, działa w oparciu o oprogramowanie (…) oraz jest połączona z systemem teleinformatycznym Spółki.

Dzięki połączeniu z systemem teleinformatycznym Spółki, Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) umożliwi kompletowanie zamówień na podstawie danych np. od działu handlowego Spółki.

Oprogramowanie (…) służy do optymalnego zarządzania magazynem. (…) obejmuje wszystkie podstawowe funkcje związane z inwentaryzacją stanów magazynowych oraz ruchami materiałów.

W ocenie Wnioskodawcy, połączenie układnicy regałowej z oprogramowaniem (…) spełnia przesłankę połączenia z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne Spółki, ponieważ system (…) służy do zarządzania ruchem towarów. Ponadto, układnica regałowa jest połączona z systemem teleinformatycznym Spółki, który umożliwi kompletowanie zamówień na podstawie danych np. z działu handlowego Spółki.

Monitorowanie za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

Układnica regałowa jest wyposażona w m.in.:

·czujnik tensometryczny, umożliwiający ważenie sprzętu załadunkowego,

·czujnik długości liny,

·czujnik w amortyzatorze,

·czujnik świetlny, który kontroluje, czy w danej przegrodzie jest dostępna paleta,

·czujnik wartości bezwzględnej.

W ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa spełnia kryterium monitorowania przy pomocy czujników, ponieważ jest w nie wyposażona i aktywnie je wykorzystuje.

Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym

Przepisy ustawy o CIT nie precyzują stopnia integracji robotów z innymi maszynami produkcyjnymi. Niemniej jednak, jak potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r. znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK:

·    zintegrowanie robota z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym oznacza, że robot powinien wykonywać pewną część procesu produkcji, która jest konieczna dla tego procesu produkcji i współzależna od działań wykonywanych przez inne maszyny biorące w nim udział (tj. przykładowo dokonanie danej czynności przez robota umożliwia dokonanie czynności przez kolejną maszynę lub odwrotnie);

·    udział czynnika ludzkiego w procesie produkcyjnym, tj. fakt, że w ramach procesu niektórych czynności dokonują pracownicy (np. uruchomienie danego robota, transport produktów pomiędzy poszczególnymi maszynami) nie wyklucza spełnienia przesłanki zintegrowania robota z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Oznacza to, że nie jest konieczne fizyczne zintegrowanie (połączenie) robota z innymi maszynami wykorzystywanymi w cyklu produkcyjnym podatnika. Przesłanka zintegrowania jest spełniona, jeżeli robot wykonuje następcze czynności wchodzące w skład procesu produkcyjnego (kluczowe jest powiązanie funkcjonalne).

Układnica regałowa jest częścią Automatycznego Magazynu, w ramach którego współpracuje np. z A oraz B, które są przeznaczone do automatycznego załadunku magazynu blach. Dzięki temu magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach.

Ponadto, układnica regałowa jest połączona z oprogramowaniem (…) oraz systemem teleinformatycznym Spółki. Dzięki połączeniu z systemem teleinformatycznym Spółki, Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) umożliwi kompletowanie zamówień na podstawie danych np. od działu handlowego Spółki.

Cyklem produkcyjnym Spółki jest całokształt działań związanych z wytworzeniem arkuszy blachy w szczególności: przechowywanie surowców do wytworzenia arkuszy blachy, wytworzenie arkuszy blachy (np. poprzez cięcie i szlifowanie), magazynowanie oraz kompletowanie zamówień.

Przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać arkusze blachy tylko w dużych wolumenach. Automatyczny Magazyn (w tym układnica regałowa) pozwoli Spółce rozdzielać stos arkuszy blachy, sprzedawać nawet po jednym arkuszu blachy i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi (w tym układnicy regałowej) usprawniona zostanie logistyka zakładu produkcyjnego, co w konsekwencji przełoży się na usprawnienie procesu produkcyjnego Spółki.

Oznacza to, że Automatyczny Magazyn i układnica regałowa, jako jego część, wykonują czynności w ramach cyklu produkcyjnego Spółki.

Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, układnica regałowa spełnia przesłankę zintegrowania z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym układnica regałowa będąca częścią Automatycznego Magazynu spełnia definicję robota przemysłowego z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Maszyny i urządzenia peryferyjne

Zgodnie z brzmieniem art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, maszyny i urządzenia peryferyjne powinny być funkcjonalnie związane z robotem przemysłowym.

Oznacza to, że do spełnienia definicji maszyn i urządzeń peryferyjnych z art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, składniki majątku składające się na Automatyczny Magazyn powinny być funkcjonalnie związane z układnicą regałową.

Poniżej Spółka przedstawia analizę spełnienia definicji maszyn i urządzeń peryferyjnych funkcjonalnie związanych z układnicą regałową przez wybrane składniki majątku tworzące Automatyczny Magazyn.

Magazyn blach

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, układnica regałowa przesuwa się na szynie suwnicowej w alejce magazynu blach. Układnica regałowa pobiera i układa arkusze blach w regałach w magazynie blach.

Oznacza to, że magazyn blach współpracuje bezpośrednio z układnicą regałową i jest funkcjonalnie związany z układnicą regałową.

W ocenie Wnioskodawcy, magazyn blach spełnia definicję maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT.

Stacja 1 (stacja załadowcza)

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, stacja 1 to stacja załadowcza, w której znajduje się wózek poprzeczny. W ramach instalacji regałowej wózek poprzeczny jest ładowany lub rozładowywany przez układnicę regałową ze sprzętem załadunkowym.

Oznacza to, że stacja 1 współpracuje bezpośrednio z układnicą regałową i jest funkcjonalnie związana z układnicą regałową.

W ocenie Wnioskodawcy, stacja 1 (stacja załadowcza) spełnia definicję maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT jako stacje załadowcze lub odbiorcze z art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT.

Stół wypakowywania

Na stole wypakowywania umieszczane są arkusze blach w ramach Automatycznego Magazynu. Stół wypakowywania jest stacją załadowczą, która współpracuje bezpośrednio z Automatycznym Magazynem.

W ocenie Wnioskodawcy, stół wypakowywania spełnia definicję maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT jako stacje załadowcze lub odbiorcze z art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT.

A, B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…).

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, A oraz B są przeznaczone do automatycznego załadunku magazynu blach.

Dzięki A magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach w formacie (…). Natomiast, dzięki B magazyn jest zasilany przy pomocy surowych blach w formacie (…). Ładowarki pobierają surowe blachy przy pomocy przyssawek zasilanych podciśnieniem. Wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz (…) służą do obsługi (transportowania) palet. Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) służą do załadunku i rozładunku palet. Podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) współpracują z układnicą regałową, która układa arkusze blach na podwójnych wózkach.

Oznacza to, że A, B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) tworzą system, który umożliwia współpracę z układnica regałową oraz automatyczny załadunek magazynu blach.

W ocenie Wnioskodawcy, A, B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…), podwójny wózek (…) oraz podwójny wózek (…) spełniają definicję maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT jako stacje załadowcze lub odbiorcze z art. 38eb ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT.

Reasumując, ze względu na techniczną specyfikę Automatycznego Magazynu, poziom integracji oraz funkcjonalnego związania układnicy regałowej z magazynem blach, stacją 1, stołem wypakowywania, A i B, wzdłużnymi przenośnikami łańcuchowymi oraz podwójnymi wózkami jest tak wysoki, że samodzielnie urządzenia te nie są w stanie spełnić funkcji magazynowania, wprowadzania oraz pobierania arkuszy blachy. Dopiero łączna współpraca omawianych urządzeń i maszyn peryferyjnych z układnicą regałową pozwala na osiągnięcie zamierzonej funkcji Automatycznego Magazynu, tj. magazynowania, wprowadzania oraz pobierania arkuszy blachy.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, magazyn blach, stacja 1, stół wypakowywania, A i B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe oraz podwójne wózki stanowią maszyny i urządzenia peryferyjne do robota przemysłowego (układnicy regałowej) funkcjonalnie z nią związane, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT.

Maszyny i urządzenia, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c-e ustawy o CIT

Główna szafa sterownicza oraz szafa sterownicza A/B.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, czerwony przycisk na głównej szafie sterowniczej umożliwia wyłączanie napięcia sterującego, tj. wszystkie ruchy układnicy regałowej zostaną zatrzymane i wszystkie tryby pracy wyłączone.

Szafa sterownicza A/B zawiera wyłącznik główny, który służy do włączania i wyłączania zasilania elektrycznego odbiorników elektrycznych instalacji A/B.

Oznacza to, że omawiane szafy sterownicze służą do obsługi Automatycznego Magazynu, w tym układnicy regałowej.

W ocenie Wnioskodawcy, główna szafa sterownicza oraz szafa sterownicza A/B stanowią maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robota przemysłowego (układnicy regałowej), o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o CIT.

Pulpit sterowniczy stacji 1 oraz pulpity sterownicze dla A oraz B.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, pulpit sterowniczy stacji 1 składa się z panelu dotykowego oraz elementów obsługowych, które umożliwiają uruchomienie odpowiednich funkcji. Obsługa jest przeprowadzana przy pomocy oprogramowania (…).

Pulpity sterownicze dla A oraz B służą do obsługi systemu A oraz B, a także wzdłużnych przenośników łańcuchowych dla A oraz B. Przy pomocy panelu dotykowego można wybrać odpowiednią funkcję. Obsługa pulpitów jest przeprowadzana przy pomocy oprogramowania (…),

Układnica regałowa jest połączona z oprogramowaniem (…). Oznacza to, że za pomocą pulpitów sterowniczych możliwa jest obsługa układnicy regałowej i współpracujących z nią elementów Automatycznego Magazynu, czyli A/B oraz stacji 1.

Przykładowo, za pomocą przełącznika i trybu potwierdzania na pulpicie sterowniczym, wózek poprzeczny stacji 1 wejścia towaru jest przesuwany tak długo, jak długo przełącznik uchylny jest aktywny. Wózek poprzeczny jest ładowany lub rozładowywany przez układnicę regałową ze sprzętem załadunkowym. Oznacza to, że układnica regałowa jest zdalnie zarządzana przez pulpit sterowniczy stacji 1.

W ocenie Wnioskodawcy, pulpit sterowniczy stacji 1, pulpity sterownicze dla A oraz B stanowią maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robota przemysłowego (układnicy regałowej), o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy o CIT.

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, omawiane pulpity sterownicze stanowią również urządzenia do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. e ustawy o CIT.

Ogrodzenie ochronne, drzwi dostępowe oraz bariery świetlne bezpieczeństwa

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, ogrodzenie ochronne wraz z drzwiami dostępowymi zapobiegają nieupoważnionemu dostępowi do strefy zagrożenia maszyny.

Natomiast, przerwanie bariery świetlnej bezpieczeństwa powoduje, że praca instalacji (tryb automatyczny) zostanie natychmiast zatrzymana za barierą świetlną.

Oznacza to, ogrodzenie, drzwi oraz bariery świetlne chronią pracowników Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, drzwi dostępowe, ogrodzenie ochronne oraz bariery świetlne bezpieczeństwa stanowią maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy, funkcjonalnie związane z robotem przemysłowym (układnicą regałową), służącymi zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe), o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy o CIT.

Odliczenie od podstawy opodatkowania

Zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.

Zgodnie z art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT odliczenie, to ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Ustawodawca zdefiniował pojęcie kosztów uzyskania przychodów w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a – 16m ustawy o CIT.

Ze wskazanych wyżej przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej. Poniesienie kosztu uzyskania przychodu następuje zatem w momencie dokonania odpisu amortyzacyjnego od środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, a nie w momencie ich nabycia.

Natomiast, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, należy dojść do wniosku, że przepis art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu.

W konsekwencji, w przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych urządzeń spełniających przesłanki robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT oraz przesłanki urządzeń i maszyn peryferyjnych, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. e – b ustawy o CIT, odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT powinny podlegać odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych urządzeń dokonywane w latach 2022-2026.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy odliczeniu od podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podlegać będzie 50% dokonywanych przez Wnioskodawcę w latach 2024 – 2026 odpisów amortyzacyjnych od składników majątku składających się na Automatyczny Magazyn po ich wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli za dany rok podatkowy Spółka poniesie stratę albo wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługujących Spółce odliczeń, to Spółka będzie mogła skorzystać z Ulgi na robotyzację na podstawie art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: „ustawa nowelizująca”), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) art. 38eb, który w ust. 1 stanowi, że:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT:

za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:

1)koszty nabycia fabrycznie nowych:

a)robotów przemysłowych,

b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,

c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),

d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,

e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;

2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;

3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;

4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT:

Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)     wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;

2)     jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;

3)     jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;

4)     jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

W myśl art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT:

przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:

1)jednostki liniowe zwiększające swobodę ruchu;

2)pozycjonery jedno- i wieloosiowe;

3)tory jezdne;

4)słupowysięgniki;

5)obrotniki;

6)nastawniki;

7)stacje czyszczące;

8)stacje automatycznego ładowania;

9)stacje załadowcze lub odbiorcze;

10)złącza kolizyjne;

11)efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem służące do:

a)nakładania powłok, malowania, lakierowania, dozowania, klejenia, uszczelniania, spawania, cięcia, w tym cięcia laserowego, zaginania, gratowania, śrutowania, piaskowania, szlifowania, polerowania, czyszczenia, szczotkowania, drasowania, wykańczania powierzchni, murowania, odlewania ciśnieniowego, lutowania, zgrzewania, klinczowania, wiercenia, handlingu, w tym manipulacji, przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, sortowania, mieszania, testowania, wykonywania pomiarów,

b)obsługi maszyn: frezarek, wtryskarek, giętarek, robodrilli, wiertarek, tokarek, wrzecion, zginarek i zawijarek, wycinarek, walcarek, przecinarek, szlifierek, wytaczarek, ciągarek, drukarek, pras, wyoblarek.

Stosownie do art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT:

odliczenie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Zgodnie natomiast z art. 38eb ust. 6 ustawy o CIT:

podatnik, który zbył środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 przed końcem okresu ich amortyzacji, a w przypadku umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f - przed końcem podstawowego okresu umowy leasingu, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiło to zbycie, do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń uprzednio dokonanych na podstawie ust. 1.

Stosownie do art. 38eb ust. 8 ustawy o CIT:

w zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.

W myśl art. 18d ust. 8 zd. 1-2 ustawy o CIT:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części  - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Z opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, iż Spółka prowadzi działalność produkcyjną polegającą na wytwarzaniu arkuszy blachy na zamówienie klientów. W ramach prowadzonej działalności produkcyjnej, Spółka wytwarza arkusze blach zgodne z wymaganiami klientów poprzez (…). W celu automatyzacji oraz usprawnienia prowadzonej działalności produkcyjnej, Spółka nabyła od producenta Y fabrycznie nowy system (…), tzw. Automatyczny Magazyn, który zapewni Spółce nowe możliwości związane z wymaganiami klientów. Przed nabyciem Automatycznego Magazynu, Spółka mogła sprzedawać (...). Automatyczny Magazyn pozwoli Spółce (...) i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Dzięki Automatycznemu Magazynowi proces produkcyjny Spółki zostanie usprawniony – bardziej sprawna i wydajna logistyka wewnątrz zakładu spowoduje, że sam proces produkcyjny osiągnie większą wydajność i efektywność.

Na Automatyczny Magazyn składają się następujące składniki majątku:

·magazyn blach,

·układnica regałowa (…),

·stacja 1 (stacja załadowcza),

·stół wypakowywania,

·A, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz podwójny wózek (…),

·B, wzdłużne przenośniki łańcuchowe (…) oraz podwójny wózek (…),

·główna szafa sterownicza,

·pulpit sterowniczy stacji 1,

·szafa sterownicza AB,

·pulpity sterownicze dla A oraz B,

·ogrodzenie ochronne,

·drzwi dostępowe,

·bariery świetlne bezpieczeństwa.

Spółka wprowadzi poszczególne składniki majątku składające się na Automatyczny Magazyn do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Spółka jest uprawniona, w latach podatkowych 2024-2026, do odliczenia od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, kwoty 50% kosztów stanowiących odpisy amortyzacyjne od składników majątku składających się na Automatyczny Magazyn po ich wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych lub na podstawie art. 38eb ust. 8 w zw. z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, jeżeli za dany rok podatkowy Spółka poniesie stratę albo wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługujących Spółce odliczeń.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że nabyty przez Państwa Automatyczny Magazyn nie wypełnia definicji zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, a w szczególności nie jest wykorzystywany dla zastosowań przemysłowych.

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, przez robota przemysłowego rozumie się bowiem automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie cztery kategorie warunków wymienionych dalej w tym przepisie.

Z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, że za robota przemysłowego uznaje się taką maszynę, która powinna mieć zastosowanie przemysłowe.

W przepisach dotyczących ulgi na robotyzację, jak i w pozostałych przepisach ustawy o CIT nie zostało zdefiniowane wyrażenie „dla zastosowań przemysłowych”. Szukając definicji ww. wyrażenia należy odnieść się przede wszystkim do jej rozumienia słownikowego, np. w Słowniku PWN „przemysł” został zdefiniowany jako produkcja materialna polegająca na wydobywaniu z ziemi bogactw naturalnych i wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy użyciu urządzeń mechanicznych.

Można także sięgnąć do definicji zawartej w Encyklopedii PWN, gdzie „przemysł” został zdefiniowany jako: ekonomiczny dział nierolniczej produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody oraz ich przetwarzanie w dobra zaspokajające potrzeby ludzi jest prowadzone w dużych rozmiarach, przy zastosowaniu podziału pracy i przy użyciu maszyn (do przemysłu nie zalicza się rzemiosła i budownictwa).

Kolejną definicję przemysłu możemy znaleźć także w Wielkim słowniku języka polskiego Instytutu Języka Polskiego PAN, gdzie definiuje się „przemysł” jako: działalność polegająca na wytwarzaniu produktów określonego rodzaju na dużą skalę, przy użyciu maszyn i innych urządzeń technicznych.

Z wyżej wymienionych definicji wynika, że przez przemysł rozumie się najczęściej działalność polegającą na wytwarzaniu na dużą skalę różnego rodzaju produktów (towarów).

Stwierdzić zatem należy, że układnica regałowa będąca częścią Automatycznego Magazynu nie spełnia definicji robota przemysłowego określonej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ nie jest wykorzystywana „dla zastosowań przemysłowych” (tj. w produkcji różnego rodzaju towarów i wyrobów), a tym samym nie daje możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację.

W przypadku ulgi na robotyzację pojęcia „przemysł” oraz „zastosowania przemysłowe” powinny być rozumiane wyłącznie jako zastosowanie w przemyśle rozumianym jako ścisła produkcja (wytwarzanie) towarów, a nie szeroko, np. jako procesy zachodzące już po ich wyprodukowaniu, umożliwiające wejście tych towarów do obrotu, w szczególności ich dystrybucję.

Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w doktrynie oraz orzecznictwie sądów administracyjnych wszelkie ulgi podatkowe należy traktować jako wyjątek od zasady powszechności opodatkowania określonej w art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. poz. 483 ze zm.), a w konsekwencji przepisy regulujące ulgi i zwolnienia podatkowe, należy interpretować w sposób ścisły i precyzyjny, a nie w sposób rozszerzający (wyroki NSA: z 24 września 2009 r. sygn. akt II FSK 649/08; z 24 września 2009 r. sygn. akt II FSK 650/08; z 12 sierpnia 2011 r. sygn. akt II FSK 374/10; z 28 marca 2012 r. sygn. akt II FSK 1781/10; z 27 października 2016 r. sygn. akt II FSK 2795/14). W związku z powyższym gdyby intencją ustawodawcy było objęcie ulgą na robotyzację także robotów wykorzystywanych w innych gałęziach gospodarki niż przemysł, np. w logistyce, spedycji, budownictwie, transporcie, czy usługach – to definicja robota przemysłowego określona w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT nie zawierałaby wyrażenia „dla zastosowań przemysłowych”, które doprecyzowuje i zarazem zawęża zakres tej definicji.

Potwierdzeniem powyższego są założenia leżące u podstaw powstania omawianej ulgi wyrażone przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach umieszczonych na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/przedsiebiorca-niskie-podatki/ulgi-na-innowacje-niskie-podatki/ulga-na-robotyzacje-przemyslowa-niskie-podatki/, w których wskazano, że: Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. (…) Roboty przemysłowe pozwolą uzupełnić braki kadrowe przy pracach ciężkich, monotonnych i wykonywanych w szkodliwych warunkach. Częściowa automatyzacja produkcji będzie nie tylko tańsza, ale także bezpieczniejsza z punktu widzenia pracowników (np. wypadki, pandemia, upały). Dzięki efektywniejszemu parkowi maszynowemu, polskie firmy zwiększą zakres swojej produkcji i zatrudnią więcej wykwalifikowanych pracowników, którym będą mogły zaoferować lepsze warunki pracy, w tym także finansowe.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że nabyty przez Państwa Automatyczny Magazyn nie jest wykorzystywany do zastosowań przemysłowych, ale do magazynowania wytworzonych produktów i kompletowania zamówień, czyli działań mających miejsce po zakończonym procesie produkcyjnym. Z wniosku wynika, że Automatyczny Magazyn pozwoli rozdzielać stos arkuszy blachy, sprzedawać nawet po jednym arkuszu blachy i tym samym pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów. Układnica regałowa wykonuje czynności (…), tj. (...). Przed nabyciem Automatycznego Magazynu mogliście Państwo sprzedawać (...).

Wszystkie powyższe okoliczności wskazują jednoznacznie, że nabyty Automatyczny Magazyn ma zastosowanie nie dla zastosowań przemysłowych ale do magazynowania i dystrybucji. Tymczasem jeden z warunków koniecznych do uznania urządzenia za robota przemysłowego, w myśl regulacji dotyczących ulgi na robotyzację jest aby był to robot dla zastosowań przemysłowych. Urządzenie to nie wypełnia zatem definicji robota przemysłowego, wskazanej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.

Tym samym, z uwagi na fakt, iż nabytego przez Państwa Automatycznego Magazynu nie można uznać za robota przemysłowego, o których mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, to do wydatków związanych z opisaną we wniosku inwestycją nie mogą zastosować Państwo ulgi na robotyzację.

Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).