Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych który dotyczy ustalenia, czy Fundacja Rodzinna będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do transakcji zbycia Nieruchomości po okresie nie krótszym niż 10 lat od ich nabycia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Fundacja Rodzinna (dalej jako: „Fundacja Rodzinna”) została utworzona na mocy aktu założycielskiego sporządzonego przez notariusza w (…) za numerem Repertorium (…) oraz wpisana przez Sąd Okręgowy w (…) do rejestru fundacji rodzinnych pod numerem (…).
Jedynym fundatorem Fundacji Rodzinnej jest Pan A. (dalej jako: „Fundator”).
Głównym celem Fundacji Rodzinnej jest gromadzenie mienia, zarządzenie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów. Cele szczegółowe określa statut Fundacji Rodzinnej i są nimi:
1) -12) (...)
Zgodnie z treścią statutu Fundacja Rodzinna realizuje powyższe cele poprzez:
1)gromadzenie i pomnażanie majątku wypracowanego przez Fundatora,
2)profesjonalne zarządzanie majątkiem F.R. w interesie Beneficjentów,
3)uzyskiwanie dochodów ze zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia,
4)uzyskiwanie dochodów z najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie,
5)przystępowanie do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo zagranicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz innych podmiotach,
6)uzyskiwanie dochodów z obrotu papierami wartościowymi, instrumentami pochodnymi i prawami o podobnym charakterze,
7)udzielanie pożyczek spółkom kapitałowym, w których F.R. ma udziały albo akcje, spółkom osobowym, w których F.R. uczestniczy jako wspólnik oraz Beneficjentom,
8)optymalne reinwestowanie dochodu F.R.,
(…)
W dniu 1 października 2024 r. Fundacja Rodzinna zawarła umowy przedwstępne sprzedaży lokali sporządzone w formie aktu notarialnego przed notariuszem (…):
1)za repertorium (…), na mocy której Fundacja Rodzinna zobowiązała się nabyć w terminie do 31 grudnia 2026 r. lokal mieszkalny oznaczony numerem roboczym 1B o łącznej powierzchni użytkowej (…) m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym oraz garażem, a sprzedający zobowiązał się do ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia prawa własności tego lokalu na rzecz Fundacji Rodzinnej,
2)za repertorium (…), na mocy której Fundacja Rodzinna zobowiązała się nabyć w terminie do 31 grudnia 2026 r. lokal mieszkalny oznaczony numerem roboczym 1A o łącznej powierzchni użytkowej (…) m2 wraz z pomieszczeniem przynależnym, ogródkiem oraz garażem, a sprzedający zobowiązał się do ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia prawa własności tego lokalu na rzecz Fundacji Rodzinnej,
(dalej jako: „Nieruchomości”).
Przedmiotowe Nieruchomości zostaną nabyte przez Fundację Rodzinną w celach inwestycyjnych, a Fundacja Rodzinna zamierza wynajmować te Nieruchomości i uzyskiwać dochody. Zgromadzone w ten sposób środki zostaną przeznaczone przez Fundację Rodzinną na dokonywanie dalszych inwestycji.
Zarząd Fundacji Rodzinnej nie wyklucza jednak, że po upływie pewnego okresu czasu, nie krótszym jednak niż 10 lat od nabycia Nieruchomości, Fundacja Rodzinna będzie rozważała zbycie Nieruchomości. Środki uzyskane ze zbycia Nieruchomości fundacja przeznaczy na dokonywanie przez Fundację Rodzinną dalszych inwestycji, które będą miały na celu pomnażanie jej majątku i realizację celów określonych w statucie.
Pytanie
Czy Fundacja Rodzinna będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy o CIT w odniesieniu do transakcji zbycia Nieruchomości po okresie nie krótszym niż 10 lat od ich nabycia?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, Fundacja Rodzinna będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy o CIT w odniesieniu do transakcji zbycia Nieruchomości po okresie nie krótszym niż 10 lat od ich nabycia.
W myśl art. 4a pkt 36 Ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326; dalej jako: „Ustawa o fundacji rodzinnej”).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy o CIT zwalnia się od podatku fundację rodzinną. Zgodnie z art. 6 ust. 6-10 Ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q. Jednocześnie zgodnie z art. 6 ust. 7 Ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Stosownie do art. 6 ust. 8 Ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%.
Zatem, fundacje rodzinne co do zasady objęte są podmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych. Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania do podatku dochodowego od przekazanych lub postawionych do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio świadczeń dokonywanych przez fundację rodzinną na rzecz beneficjenta (w tym fundatora będącego jednocześnie beneficjentem) oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, a także świadczeń w postaci ukrytych zysków.
Ponadto powyższe zwolnienie nie znajdzie zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną, niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej.
Jak wynika natomiast z art. 5 ust. 1 Ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1)zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
2)najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
3)przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4)nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
5)udzielania pożyczek:
a.spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b.spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c.beneficjentom;
6)obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
7)produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
8)gospodarki leśnej.
Biorąc pod uwagę powyższe, dla celów opodatkowania fundacji rodzinnej szczególne znaczenie ma prawidłowe ustalenie, czy Fundacja Rodzinna prowadzi działalność zgodnie ze wskazanymi przez ustawodawcę wymogami. Zgodnie bowiem z art. 24r ust. 1 Ustawy o CIT w zakresie, w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 Ustawy o fundacji rodzinnej stawka CIT wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Jak wynika z powołanego wcześniej art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.
Mając na względzie, że Nieruchomości zostaną nabyte przez Fundację Rodzinną w celach inwestycyjnych, a Fundacja Rodzinna zamierza wynajmować te Nieruchomości na rzecz podmiotów trzecich, niepowiązanych z Wnioskodawcą i uzyskiwać dochody, a zgromadzone w ten sposób środki zostaną przeznaczone przez Fundację Rodzinną na dokonywanie dalszych inwestycji, w ocenie Wnioskodawcy brak jest jakichkolwiek podstaw aby uznać, że Nieruchomości zostały przez Wnioskodawcę nabyte w celu dalszego zbycia.
Zarząd Fundacji Rodzinnej nie wyklucza jednak, że po upływie pewnego okresu czasu, nie krótszego jednak niż 10 lat od nabycia Nieruchomości, Fundacja Rodzinna będzie rozważała zbycie tych Nieruchomości. Środki uzyskane ze zbycia Nieruchomości Fundacja Rodzinna przeznaczy na dokonywanie przez Fundację Rodzinną dalszych inwestycji, które będą miały na celu pomnażanie jej majątku i realizację celów określonych w statucie.
Biorąc pod uwagę, że Fundacja Rodzinna będzie posiadała Nieruchomości przez okres nie krótszy niż 10 lat od momentu jej nabycia, w ocenie Wnioskodawcy, Nieruchomości te nie mogą być traktowane jako mienie nabyte „wyłącznie w celu dalszego zbycia”. Wynika to z faktu, że Fundacja Rodzinna ma zamiar wynajmować te Nieruchomości przez przynajmniej 10 lat i uzyskiwać z tego tytułu dochody, które następnie przeznaczy na dalsze inwestycje i pomnażanie majątku. Tak długi okres posiadania Nieruchomości ewidentnie pokazuje zatem, że Wnioskodawca zamierza nabyć Nieruchomości w celach inwestycyjnych, nie zaś w celu dalszej odsprzedaży. Gdyby tak było i Wnioskodawca nabyłby Nieruchomości z zamiarem dalszego zbycia, okres, który upłynąłby od dnia nabycia do dnia jej następnej sprzedaży byłby zdecydowanie krótszy niż 10 lat. Natomiast Wnioskodawca zamierza przez okres przynajmniej 10 lat ponosić wszystkie koszty związane z utrzymaniem tej Nieruchomości, a także czerpać zyski z ich wynajmu. Trudno zatem w ocenie Wnioskodawcy uznać, że zamiarem przyświecającym Wnioskodawcy był zakup tych Nieruchomości wyłącznie z zamiarem zbycia, co prowadziłoby do wniosku, że sprzedaż tych Nieruchomości jest działalnością niewskazaną w art. 5 ust. 1 Ustawy o fundacji rodzinnej.
Powyższe potwierdza także stanowisko zaprezentowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej wydanej w dniu 13 września 2024 r. (sygn. DKP2.8082.2.2024), w której wskazano, że „przepisy o fundacji rodzinnej, jak również mające zastosowanie w sprawie przepisy podatkowe nie formułują żadnych wymagań co do karencji pozostawania mienia nabytego przez fundację w jej rękach, przed późniejszym zbyciem. W takiej sytuacji organ podatkowy nie jest uprawniony do tworzenia warunków przeciwnych, a tym samym nie może wywodzić a priori okoliczności unikania opodatkowania z samego faktu wyzbywania się mienia otrzymanego przez Fundację w darowiźnie”.
Z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy zbycie Nieruchomości przez Fundację Rodzinną po okresie nie krótszym niż 10 lat od jej nabycia będzie stanowiło działalność wskazaną w art. 5 ust. 1 Ustawy o fundacji rodzinnej, a co za tym idzie uprawnia Fundację Rodzinną do skorzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 Ustawy o CIT w odniesieniu do tej transakcji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: updop):
Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.
Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej.
Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 7 updop:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
Jak stanowi art. 24r ust. 1 updop:
W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):
Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia.
Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, jednym z dozwolonych zakresów działalności gospodarczej fundacji jest wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr, zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. W opisie sprawy wskazują Państwo wprost, że zarząd Fundacji Rodzinnej nie wyklucza, że po upływie pewnego okresu czasu, nie krótszym jednak niż 10 lat od nabycia Nieruchomości, Fundacja Rodzinna będzie rozważała zbycie Nieruchomości. Jeżeli więc Fundacja nabędzie nieruchomości, które zakłada, że po jakimś czasie sprzeda, to takie okoliczności prowadzą do wniosku, że Wnioskodawca mija się z celem jakiemu powinno służyć powołanie fundacji rodzinnej, tj. zabezpieczenie beneficjentów w długiej perspektywie czasu. Na tle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że nabycie nieruchomości, które zostaną zbyte przez Fundację, wykracza poza zakres dozwolonej działalności określonej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.
Przedmiotowe Nieruchomości zostaną nabyte przez Fundację Rodzinną w celach inwestycyjnych, a Fundacja Rodzinna zamierza wynajmować te Nieruchomości i uzyskiwać dochody. Jednak jeszcze przed nabyciem nieruchomości zakładają Państwo, że nieruchomości te mogą zostać zbyte przez Fundację, a środki uzyskane ze zbycia Nieruchomości fundacja przeznaczy na dokonywanie przez Fundację Rodzinną dalszych inwestycji. Pozwala to uznać, że docelowym zamierzeniem Fundacji Rodzinnej będzie zbycie nabytych nieruchomości. Ich wynajmowanie (przed sprzedażą) nie zmienia w istotny sposób tego zamiaru. Najem posiadanych nieruchomości pozwala jedynie zabezpieczyć interesy fundacji przed sprzedażą, jednak na tle wniosku nie wydaje się być docelowym sposobem „zagospodarowania” nieruchomości przez fundację.
Zaznaczyć należy, że art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr nie narzuca żadnych dodatkowych warunków - jeżeli wyłącznym celem nabycia danego mienia jest jego zbycie to jest to tzw. „niedozwolona działalność” fundacji rodzinnej. Na powyższe nie ma wpływu termin w jakim to zbycie nastąpi, jak jest odległe.
Należy podkreślić, że art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr, jako bezpośrednio wpływający na normę art. 6 ust. 1 pkt 25 w zw. z art. 6 ust. 7 updop, która dotyczy zwolnienia podatkowego musi być interpretowany ściśle (literalnie), podobnie jak wszystkie przepisy o takim charakterze. Ustawodawca nie zawarł w tym przepisie wymogu czy też zastrzeżenia co do długości okresu, który może upłynąć od momentu zakupu mienia do momentu jego zbycia, aby taka transakcja nie była uznawana za „nabycie mienia wyłącznie w celu dalszego zbycia”. Tak więc dla spełnienia przesłanki z art. 5 ust. 1 pkt 1 ufr bez znaczenia pozostaje okoliczność w jakim odstępie czasowym od jego nabycia mienie zostanie zbyte. Istotny jest wyłącznie cel nabycia, którym w przedmiotowej sprawie jest zakładane przez fundację rodzinną zbycie nieruchomości.
W związku z powyższym, zbycie nieruchomości przez Fundację będzie objęte 25% stawką podatku na podstawie art. 24r ust. 1 updop, bowiem działania takie nie mieszczą się w dozwolonym dla fundacji rodzinnej zakresie. Fundacja Rodzinna w odniesieniu do transakcji zbycia Nieruchomości nie będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop.
Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.