Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.764.2024.2.ZK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.764.2024.2.ZK

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo, pismem z 17 stycznia 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz jednym z czołowych producentów pojemników (…). Klientami Spółki są firmy z różnych gałęzi gospodarki, głównie koncerny z branży samochodowej. Ponadto, w ramach działalności operacyjnej Spółka świadczy m.in. (…). Spółka świadczy również usługi (…) na rzecz klientów zewnętrznych.

Wnioskodawca posiada bogatą ofertę pojemników (…) (dalej jako: „Pojemniki” lub „Palety”), w tym (…). (…). Wnioskodawca oferuje również (…).

Spółka posiada w swojej strukturze między innymi następujące działy, które pozwalają Spółce realizować jej podstawową działalność gospodarczą:

-Dział konstrukcji i technologii,

-Dział narzędziowni,

-Dział przycinalni,

-Dział CNC,

-Dział CBR,

-Działy spawalni,

-Dział lakierni proszkowej mechanicznej,

-Dział lakierni proszkowej ręcznej,

-Dział ocynkowni,

-Dział galwanizerni,

-Działy montażu.

Zdaniem Spółki, działy te prowadzą prace, które spełniają przesłanki działalności badawczo- rozwojowej poprzez kompleksową realizację na zlecenie klienta projektów pojemników posiadających zróżnicowane funkcjonalności, umożliwiające (…), również tych o szczególnym przeznaczeniu, których opracowanie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności (dalej: „Prace B+R”).

Należy także zaznaczyć, że Spółka jest w ciągłej fazie rozwoju, a co za tym idzie, stale powstają nowe działy, zatem zaprezentowane powyżej stanowią tylko przykłady i tym samym w przyszłości liczba zaangażowanych działów może wzrastać.

Prace prowadzone przez Spółkę w celu opracowania projektu nowego lub ulepszonego pojemnika, a następnie produkcja jego prototypu przybierają formę projektów. Składają się one z ściśle określonych, następujących po sobie etapów, w które zaangażowani są pracownicy z poszczególnych działów Spółki. Kolejne etapy ich realizacji zostały opisane poniżej.

W związku z prowadzonymi Pracami B+R, Spółka zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z zasadami określonymi w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawy CIT”) w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za 2024 rok oraz w kolejnych latach podatkowych (dalej: „Ulga B+R”).

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto, Spółka aktualnie nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT. Niemniej, w przypadku gdyby Spółka uzyskała decyzję o wsparciu, to Spółka skorzysta z Ulgi B+R jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów.

Prace B+R można podzielić na dwie kategorie:

Kategoria I – Dokumentacja projektowa jest w całości przygotowywana przez Spółkę.

W ramach tego rodzaju Prac B+R techniczne dokumentacje projektowe pojemników posiadających nowe funkcjonalności, innowacyjne rozwiązania przygotowywane są w całości przez pracowników Spółki. Prace B+R odbywają się w następujących etapach:

Etap 1: Klient przesyła Spółce zapytanie ofertowe (dalej jako: „Koncept”) w zakresie wykonania projektu pojemnika przemysłowego. Koncept ten może zawierać następujące elementy:

-poglądową wizualizację pojemnika wraz z (…),

-rozmiary zewnętrzne pojemnika,

-wskazanie (…),

-ilość sztuk detalu, jaka ma zmieścić się w jednym pojemniku,

-ilość pojemników, (…),

-rodzaj transportu jakim będzie przewożony dany pojemnik,

-wskazanie rodzaju pojemnika, który ma zostać zastosowany (przykładowo: (…)),

-informacja na temat rodzaju detalu, jaki ma być przewożony w pojemniku (…),

-rodzaj załadunku i wyładunku (automatyczny/ręczny),

-orientacyjny sposób (…).

Forma, treść, stopień uszczegółowienia informacji oraz zakres wskazanych wytycznych w Koncepcie, różnią się w zależności od składających zamówienia klientów. Otrzymany przez Spółkę Koncept w każdym wypadku obejmuje wyłącznie parametry wyjściowe, które nie pozwalają na wykonanie na ich podstawie określonego produktu, który będzie spełniał swoje funkcje. Koncept nie uwzględnia m.in. technologii (…). Tym samym, to Spółka jest inicjatorem i wykonawcą większości technicznych założeń konkretnego Konceptu.

Rolą pracowników Spółki na tym etapie Prac B+R jest zatem:

-szczegółowa analiza przesłanego Konceptu w celu określenia kluczowych parametrów technicznych produktu takich jak sposób jego używania (automatyczny, ręczny),

-opracowanie dokumentacji technicznej nowego lub zmodyfikowanego rozwiązania, które pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów takich jak:

funkcjonalność w rozumieniu możliwości wykonania określonych czynności takich jak (…),

bezpieczeństwo w trakcie transportu,

zapewnienie odpowiedniej jakości (…) oraz

możliwość wyprodukowania wyrobu spełniającego powyższe założenia, na podstawie opracowanej dokumentacji projektowej.

Prace te przybierają postać systematycznego działania, polegającego na zastosowaniu odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności z wielu dziedzin (w tym konstrukcji oraz mechaniki przy użyciu specjalistycznego oprogramowania) w celu opracowania zmodyfikowanych (ulepszonych) produktów poprzez uzyskanie nowych lub ulepszonych cech w zakresie pożądanych funkcjonalności, ergonomii czy bezpieczeństwa.

Projekt w czasie prowadzonych prac podlega modyfikacjom i zmianom. Zdarza się, że w przypadku przyjęcia błędnych założeń, konieczne jest wykonanie projektu od początku bądź zaniechanie.

Spółka korzysta z szerszego zasobu wiedzy niż tylko ten w zakresie projektowania konkretnego pojemnika. Pracownicy Spółki zbierają materiały i wiedzę dotyczącą (…). Ta wiedza w połączeniu z doświadczeniem zdobytym w toku poprzednich projektów badawczo-rozwojowych oraz wiedzą zdobytą w czasie konkretnego projektu pozwalają Spółce na opracowanie pojemnika różnego od już zaprojektowanych i wyprodukowanych w przeszłości pojemników (Wnioskodawca podkreśla, że czynności w tym zakresie nie mają charakteru rutynowego, a także przybierającego formę okresowych zmian).

Etap 2: Spółka przygotowuje projekt pojemnika w formacie 3D wraz z tzw. dokumentacją „płaską” 2D z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.

Projekt dokumentacji technicznej przygotowany przez Spółkę zawiera m.in.:

-(…),

-(…),

-(…).

W ramach tego etapu, Spółka opracowuje projekt nie tylko zgodny z teoretycznymi założeniami klienta wskazanymi w Koncepcie, ale przede wszystkim funkcjonalny, tzn.:

-(…),

-(…).

Etap 3: Spółka prezentuje przygotowany projekt przed klientem.

W ramach tego etapu prac, pracownicy Spółki szczegółowo omawiają przygotowany projekt wraz z dokumentacją 3D oraz prezentują opracowane modyfikacje (ulepszenia) rozwiązania. W trakcie prezentacji mogą zostać zgłoszone pewne uwagi w zakresie wykonanego projektu, skutkujące koniecznością naniesienia dodatkowych poprawek i przeprowadzenia odpowiednich korekt. W takim przypadku, pracownicy Spółki wykonują projekt nowego rozwiązania w ramach danego projektu, tak aby posiadał on zakładane parametry i funkcje.

Wszystkie zgłaszane przez klientów uwagi dotyczące koniecznych do wprowadzenia zmian, na każdym etapie projektowym zawierają jedynie ogólne wytyczne, generalne wskazówki, np. czy dany element ma zostać usunięty z projektu/dodany do niego oraz w jakim kierunku ma zostać przesunięty, bez określenia jego konkretnego położenia czy uwzględnienia skutków danej zmiany na konstrukcję oraz mechanikę danego pojemnika.

Etap 4: Spółka dokonuje niezbędnych zmian w dokumentacji projektowej poprzez opracowanie koncepcji wprowadzenia zmian w konstrukcji lub mechanizmie produktu a następnie ich zaprojektowanie. Następnie, Spółka ponownie przesyła do klienta dokumentację projektową, jak opisano w punkcie 2.

Etap 5: W przypadku akceptacji przesłanego elektronicznego modelu 3D przez klienta Spółka przygotowuje:

-prototyp danego wyrobu w postaci wzoru: (1 sztuka) lub jego wersji testowej (tzw. pre-serii w postaci kilku sztuk produktu),

-pełną dokumentację 2D i 3D danego pojemnika oraz

-kartę technologiczną uwzględniającą (…).

W ramach tego etapu, Spółka opracowuje również (…). Przyrządy te w dokumentacji przekazywanej klientowi (…). Są to urządzenia pozwalające (…).

Prace rozwojowe w zakresie tych przyrządów polegają na (…).

Prace nad przyrządami przybierają postać systematycznego działania, polegającego na zastosowaniu odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności z wielu dziedzin (m.in. procesów produkcyjnych, zasad działania maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz mechaniki opracowanych pojemników) w celu uzyskania swoistego narzędzia do testowania pojemników powstałych w ramach Prac B+R.

Na tym etapie, Spółka niejednokrotnie musi dostosować swoje oprzyrządowanie/narzędzia celem wyprodukowania w pierwszej kolejności prototypu pojemnika i później wprowadzenia go do produkcji seryjnej.

Etap 6: Klient waliduje przesłaną dokumentację oraz wzór/pre-serię a następnie:

-dokonuje ich akceptacji a Spółka przystępuje do wykonania produkcji seryjnej danego wyrobu zgodnie z zamówieniem lub

-zgłasza kolejne uwagi, przez które realizowany projekt wraca do etapu 2 i jest realizowany aż do momentu uzyskania pozytywnej akceptacji przesłanego wzoru/pre-serii wraz z dokumentacją,

-na tym etapie zdarzają się sytuacje, gdy po akceptacji dokumentacji oraz wzoru/pre-serii i rozpoczęciu produkcji seryjnej pracownicy Działu Technologii muszą wrócić do dokumentacji i poświęcić nad nią kolejne godziny celem wprowadzenia w niej dodatkowych zmian.

Kategoria II Procesu projektowego – Dokumentacja projektowa przygotowana przez Spółkę na podstawie dokumentacji powierzonej przez klienta.

W ramach tego rodzaju Prac B+R, dokumentacje projektowe są przygotowywane przez Spółkę z wykorzystaniem dokumentacji uzyskanej od klientów. Prace B+R prowadzone przez Spółkę w ramach tej kategorii składają się z następujących etapów:

Etap 1: Klient przesyła Spółce zapytanie ofertowe w zakresie wykonania projektu pojemnika przemysłowego, stanowiące tzw. „dokumentację powierzoną”, która zawiera:

-(…);

-(…);

-(…).

Spółka otrzymuje ponadto, wykonany wzór danego pojemnika, którego co do zasady dotyczy powierzona dokumentacja.

Otrzymana dokumentacja pozwala na produkcję modelu pojemnika, którego ona dotyczy. Wyprodukowany na podstawie przekazanej dokumentacji pojemnik nie spełnia jednak pożądanych przez klienta funkcji, nie posiada odpowiednich właściwości ergonomicznych oraz nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Zarówno przesłana dokumentacja, jak i otrzymany fizyczny model pojemnika stanowią wyłącznie swoisty wzorzec referencyjny odnośnie rozmiarów zewnętrznych pojemnika, które w określonych sytuacjach, jak wskazywaliśmy poprzednio, również mogą ulec zmianie. Rolą pracowników Spółki na tym etapie Prac B+R jest zatem:

-szczegółowa analiza przesłanego wzoru oraz dokumentacji projektowej w celu identyfikacji źródła występującej nieprawidłowości oraz

-opracowanie oraz zaprojektowanie takiego nowego lub zmodyfikowanego rozwiązania w stosunku do przesłanego projektu, które pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów takich jak:

(…),

(…),

(…) oraz

(…).

Często zdarzają się również sytuacje, w których dokumentacja powierzona Spółce oraz przesłany wzór nie są z sobą kompatybilne, zawierają wewnętrzne niespójności, które uniemożliwiają rozpoczęcie produkcji seryjnej. W takich przypadkach, Spółka oprócz identyfikacji źródła występujących nieprawidłowości oraz opracowania rozwiązania umożliwiającego ich usunięcie, tworzy dokumentację projektową od podstaw.

Ilość zidentyfikowanych nieprawidłowości, ich kompleksowość oraz analiza rozwiązań, które mogą doprowadzić do ich usunięcia sprawiają, że niejednokrotnie tego rodzaju projekty pochłaniają więcej czasu niż te, w których dokumentacja projektowa jest tworzona od podstaw przez pracowników Spółki.

Prace B+R tego typu również przybierają postać systematycznego działania, polegającego na zastosowaniu odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności z wielu dziedzin (w tym konstrukcji oraz mechaniki przy użyciu specjalistycznego oprogramowania) w celu opracowania zmodyfikowanych (ulepszonych) produktów poprzez uzyskanie nowych lub ulepszonych cech w zakresie pożądanych funkcjonalności, ergonomii czy bezpieczeństwa (w stosunku do przesłanego projektu). W tym zakresie Spółka korzysta z szerszego zasobu wiedzy niż tylko ten w zakresie projektowania konkretnego pojemnika. Pracownicy Spółki zbierają materiały i wiedzę dotyczącą wyrobów, które mają być transportowane w projektowanych pojemnikach. Ta wiedza w połączeniu z doświadczeniem zdobytym w toku poprzednich projektów badawczo-rozwojowych oraz zdobytą w czasie konkretnego projektu pozwalają Spółce na opracowanie pojemnika różnego od już zaprojektowanych i wyprodukowanych w przeszłości pojemników. Projekt w czasie prowadzonych prac podlega modyfikacjom i zmianom. Zdarza się, że w przypadku przyjęcia błędnych założeń, konieczne jest wykonanie projektu od początku bądź jego zaniechanie. Kolejne etapy pracy Spółki w przypadku opracowywania dokumentacji, która opiera się na dokumentacji powierzonej są tożsame z etapami 2, 3, 4, 5 i 6, opisanymi w pierwszej kategorii Prac B+R, gdzie dokumentacja projektowa jest sporządzana od podstaw, w całości przez pracowników Spółki.

Końcowym etapem Prac B+R jest opracowanie prototypu danego produktu realizowanego przez Dział narzędziowni oraz inne działy produkcyjne.

W szczególności, Pracami B+R nie są podejmowane przez Pracowników Spółki czynności rutynowe oraz etap produkcji seryjnej produktu. Za czynności badawczo-rozwojowe Spółka nie uznaje również działalności zarządczej w postaci raportowania postępu prac czy koordynacji pracy w ramach zespołu.

Prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę opierają się na współdziałaniu pracowników zatrudnionych m.in. na stanowiskach:

-Technolog/konstruktor,

-Specjalista ds. Technologii,

-Kierownik działu konstrukcji i technologii,

czy na stanowiskach takich jak: kierownik zmiany krajalnia, kierownik zmiany montażu, lakiernik, lider projektu, montażysta palet, montażysta wzorów, nastawiacz maszyn, operator maszyn i urządzeń, operator robota spawalniczego, pracownik ocynkowni, pracownik ocynkowni galwanicznej, programista robotów spawalniczych, spawacz, specjalista ds. technicznej obsługi działów produkcyjnych, specjalista ds. technologii i programowania, szlifierz w metalu, ślusarz narzędziowy, ślusarz produkcyjny, ślusarz spawacz narzędziowy, tłoczarz w metalu, tłoczarz w metalu -nastawiacz maszyn, tłoczarz w metalu - ostrzenie pił oraz zastępca kierownika zmiany montażu.

W zależności od zaistniałych potrzeb, Spółka angażuje również pracowników zajmujących inne stanowiska i pełniących inne funkcje w ramach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy, jeżeli taka konieczność wynika z charakterystyki określonych prac B+R.

Wnioskodawca jest w ciągłej fazie rozwoju, a co za tym idzie, stale zatrudniani są nowi pracownicy i w zależności od potrzeb, tworzone nowe stanowiska pracy, których nazwa czy pełnione funkcje mogą różnić się od wskazanych powyżej. Zatem zaprezentowane powyżej stanowiska i zakresy obowiązków stanowią tylko przykłady, co oznacza, że w przyszłości liczba stanowisk zaangażowanych w Prace B+R może się zwiększyć.

Przykłady efektów Prac B+R prowadzonych przez wskazane powyżej działy Spółki, będące wynikiem łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w celu opracowania rozwiązań umożliwiających uzyskanie pożądanych oraz nowych funkcjonalności są następujące:

-(…),

-(…),

-(…),

-(…),

-(…).

W celu skorzystania z odliczenia Ulgi B+R, Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo- rozwojowej w wewnętrznej ewidencji prowadzonych Prac B+R, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy CIT.

Ewidencja dotycząca Prac B+R, prowadzona jest w formie Excel przy współudziale raportów i zestawień generowanych z modułów systemu klasy ERP, z podziałam na poszczególne projekty z informacją na temat:

-wykonywanego wzoru lub pre-serii oraz jej ilości,

-osób zaangażowanych w dany projekt,

-kosztów wynagrodzeń w układzie miesięcznym ze wskazaniem jaka część tych kosztów jest kwalifikowana do prac badawczo-rozwojowych,

-czasowego zaangażowania poszczególnych osób w opracowanie projektu, tj. liczbę godzin poświęconych przez danego pracownika w konkretnym miesiącu na prowadzenie Prac B+R,

-numerów zleceń/kwoty kosztów poniesionych na zakup materiałów i surowców do produkcji wzoru, pre-serii oraz odniesienie do numeru projektu z którym są one związane,

-zbiorczego podsumowania w układzie rocznym kosztów zużycia materiałów wykorzystywanych do tworzenia prototypów danego wyrobu w postaci wzoru lub jego wersji testowej (1 sztuki, lub pre-serii kilku sztuk produktu) ze wskazaniem miesiąca i projektu którego dotyczy zużycie.

Spółka przyporządkowując ponoszone koszty do kategorii kosztów kwalifikowanych stosuje wewnętrzne procedury weryfikacji prowadzonych projektów, w oparciu o przyjętą metodologię, zgodną z przepisami Ustawy CIT.

Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach Ulgi B+R będą przez Wnioskodawcę odpowiednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w ramach kolejnych lat podatkowych, w których to Spółka rozpozna ww. koszty podatkowe.

Poniesione koszty nie zostaną Spółce w żadnej formie zwrócone ani nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania.

Końcowo, Wnioskodawca wskazuje, iż Minister Finansów wydał w dniu 13 lutego 2024 r. interpretację ogólną nr DD8.8203.1.2021 (dalej: „Interpretacja ogólna”). Interpretacja ta dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT (Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika. Ponadto Interpretacja ogólna nakreśla jak należy definiować „czas pracy” oraz „ogólny czas pracy”. Na skutek wydania Interpretacji ogólnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej postanowieniem z 26 kwietnia 2024 r. (znak: 0111-KDlB1-3.4010.102.2019.3.JG) stwierdził wygaśnięcie interpretacji indywidualnej Wnioskodawcy wydanej 17 maja 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.102.2019.2.JKT) w zakresie ustalenia czy prace B+R realizowane przez Spółkę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT oraz czy koszty wynagrodzeń pracowników poniesione w odniesieniu do poszczególnych pracowników wykonujących Prace B+R, w części w jakiej ich czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz analogiczne koszty ponoszone w przyszłości będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT. W interpretacji tej Organ potwierdził, że działalność prowadzona przez Spółkę wskazana we wniosku o wydanie interpretacji stanowi działalność o charakterze badawczo-rozwojowym.

Ponadto, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

1)Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że te Prace B+R w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych Prac B+R, co pozwala uznać je za nowatorskie?

Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach prowadzonych Prac B+R poprzez kompleksową realizację na zlecenie klienta projektów (…).

W ramach przykładu, Spółka wskazuje, iż w roku 2024 zrealizowała zamówienie (mieszczące się ramach Kategorii I wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, dalej: „Projekt”), na podstawie którego został opracowany projekt (…).

Unikatowość powyższego Projektu polegała przede wszystkim na tym, iż (…). Ponadto, o zindywidualizowanym charakterze Projektu świadczą następujące okoliczności:

a)Spółce były stawiane wysokie wymagania co do pojemnika dotyczące m.in. (…),

b)Spółka musiała (…),

c)Spółka miała za zadanie dopracowanie (…),

d)Spółka musiała zaprojektować (…).

Mając na uwadze powyższe, Projekt różni się w znacznym stopniu od innych produktów wytwarzanych przez Spółkę. W szczególności:

-ma zindywidualizowany projekt oraz parametry techniczne, a także

-dodatkowe funkcjonalności (…).

2)W czym przejawia się twórczy charakter Prac B+R wskazanych we wniosku?

Twórczy charakter Prac B+R Wnioskodawcy, przejawia się między innymi w tym, iż Wnioskodawca często bazuje na istniejącej wiedzy konstrukcyjnej i materiałowej, dzięki czemu w ramach prowadzonych Prac B+R powstaje nowa konstrukcja pojemnika, posiadająca nowe właściwości.

Charakter twórczy wyróżnia się zarówno w pracach projektowych – Wnioskodawca tworzy całą koncepcję produkcyjną i prezentuje ją klientowi – jak również na etapie prac nad pre-serią czy prototypem produktów, bowiem etap ten pozwala walidować zastosowaną technologię i wprowadzić odpowiednie zmiany i ulepszenia w projekcie. Na Wnioskodawcy spoczywa też odpowiednie połączenie materiałów i stworzenie całej koncepcji projektu.

Prace B+R Wnioskodawcy, cechują się podjęciem określonego wysiłku intelektualnego w celu uzyskania zupełnie nowego produktu, dostostosowanego w sposób maksymalny do potrzeb danego klienta. Działania Spółki podlegają weryfikacji na etapie wdrożenia i testowania, dzięki czemu Spółka jest w stanie dostarczyć produkt pozbawiony wad, o niepowtarzalnym charakterze.

Charakter twórczy Prac B+R Wnioskodawcy, przejawia się również w ten sposób, iż Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć efektu zastosowania wszystkich rozwiązań produkcyjnych i technologicznych.

Konieczne jest dokonanie odpowiednich testów w ramach pre-serii czy prototypów. Rola Wnioskodawcy nie opiera się więc wyłącznie na realizowaniu produktu, na podstawie dostępnej wiedzy, a na pozyskaniu nowych rozwiązań technologicznych, przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejącej wiedzy. Wnioskodawca w ramach przedstawionego procesu tworzy autorskie rozwiązania, które zgodnie z posiadaną wiedzą nie są dostępne w określonym czasie na rynku.

3)W związku ze wskazaniem przez Państwa, że prace są podejmowane w sposób systematyczny – proszę wyjaśnić: jakie cele na wstępie postawili Państwo sobie w zakresie opisanych we wniosku, Prac B+R oraz jaki harmonogram w związku z tym został opracowany, czy został faktycznie zrealizowany?

Jako, że Prace B+R Wnioskodawcy są prowadzone w sposób usystematyzowany, to są one wykonywane w ramach określonego harmonogramu. Wnioskodawca zakłada przed każdym projektem określony cel i budżet danego projektu rozwojowego, aby realizacja konkretnego zamówienia na wytworzenie pojemnika spełniała wymagania klienta. Systematyczność niniejszych prac jest kontrolowana przez Wnioskodawcę za pomocą odpowiednich kart projektów i systemów ewidencjonowania czasu pracy.

Podstawowym celem badawczym stawianym w każdym kolejnym projekcie jest jak najlepsze zrozumienie celu, któremu ma służyć rezultat projektu (tzw. proces poznawczy). Proces poznawczy, który rozpoczyna prace projektanta, związany jest z pozyskiwaniem informacji na dany temat, zapoznaniem się z daną sytuacją, miejscem, zdarzeniem, osobami w nich zaangażowanymi, w celu jak najlepszego ich zrozumienia. Proces poznawczy prowadzi następnie do procesu kreacji i projektowania i wiąże się z twórczą pracą, obmyślaniem, opracowywaniem w celu docelowego wyprodukowania czegoś nowego, oryginalnego, co będzie stanowić odpowiedź na postawiony problem i potrzebę. Efektem tej części prac są obliczenia, projekty, rysunki robocze docelowego rozwiązania stanowiące podstawę dla prototypowania, które związane jest z nieprzewidywalnością ponieważ testowanie prototypów może przynieść nieoczekiwane rezultaty i wymaga ponownej analizy i zmian w przyjętych założeniach.

Prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy Spółki, uzyskanej w wyniku działalności badawczo-rozwojowej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych/lub istotnie zmodyfikowanych produktów.

W związku z powyższym, głównym celem działalności Wnioskodawcy w ramach prowadzonych Prac B+R jest wytworzenie unikalnego produktu o nowatorskim charakterze, w ramach którego dochodzi do uzyskania zwiększonej wiedzy na temat rozwiązań inżynieryjnych i zwiększonej wiedzy na temat realizowania procesów produkcyjnych. Każdorazowo kreacja rezultatu projektu opiera się na szczegółowej analizie potrzeb i poznaniu celów, którym ma służyć docelowe rozwiązanie.

Należy podkreślić, że nie wszystkie działania Wnioskodawcy prowadzą do zadowalających skutków ponieważ w określonych fazach prac tworzone rozwiązania nie nadają się do zastosowania u klientów i wymagają znacznej modernizacji lub całkowitej zmiany założeń w określonym zakresie, w związku z tym, Wnioskodawca podejmuje działania mające na celu zwiększenie zasobów wiedzy poprzez analizy technologiczne, czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego projektu pojemnika co wpływa na niepewność badawczą realizowanych przez Wnioskodawcę Prac B+R. Tym samym, mimo uwzględnienia tego w faktu w zakładanym harmonogramie Prac B+R może dochodzić do przesunięć w czasie planowanych terminów realizowanego harmonogramu, a także może zmieniać się założony budżet danego projektu.

W ramach przykładu Spółka poniżej wskazuje zrealizowany w roku 2024 harmonogram prac Projektu:

-Etap 1 – Otrzymanie zapytania ofertowego – luty 2024;

-Etap 2 – Spółka przygotowuje pierwszy projekt (wstępny koncept) – koniec marca 2024;

-Etap 3 – Wykonanie dokumentacji – koniec marca 2024;

-Etap 4 – Wykonanie wzoru – kwiecień 2024; 

-Etap 5 – Zmiany opracowane przez Spółkę (z inicjatywy Spółki) w oparciu o uwagi od klienta po przeprowadzonych przez niego testach załadunkowych i rozładunkowych;

-Etap 6 – Zmiany ze strony produkcyjnej Spółki;

-Etap 7 – Wykonanie (…) – sierpień 2024.

Etapy numer 5 i 6 wydłużyły termin realizowanego Projektu, co było spowodowane niepewnością badawczą i koniecznością dokonania niezbędnych korekt.

Dodatkowo, odnosząc się do celu przykładowego Projektu (opisanego powyżej – w odpowiedzi na pytanie nr 1) należy wskazać:

1.Określenie w taki sposób (…).

Wnioskodawca podkreśla, że czynności w powyższym zakresie nie mają charakteru rutynowego, a także przybierającego formę okresowych zmian.

Pytanie

Czy Prace B+R realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne projekty realizowane w przyszłości, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prace realizowane zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego jak i analogiczne projekty realizowane w przyszłości, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak stanowi zaś art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W tym miejscu wskazać należy, że aby działalność Wnioskodawcy spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że dana aktywność może być w świetle wspomnianej definicji uznana za działalność badawczo-rozwojową, jeżeli spełnione są łącznie wszystkie wymienione w niej warunki:

a)jest to działalność twórcza,

b)prace/badania mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

c)wspomniana działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,

d)działalność ta podejmowana jest w sposób systematyczny (tj. w sposób uporządkowany, metodyczny i zaplanowany).

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Natomiast, prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Ad. a) Działalność twórcza

Z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Twórczość jest związana z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej w stopniu minimalnym wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się z opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika (ust. 32 i 33 Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnych opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX; dalej: „Objaśnienia”, str. 12).

Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati (zob. OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl; dalej: „Podręcznik”) twórczość w działalności badawczo- rozwojowej związana jest z kreatywnością mającą swe źródło we wkładzie człowieka. Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Ad. b) Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Niniejsze kryterium dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzący działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb ulgi B+R nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Zgodnie z Objaśnieniami (s. 16) istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat. Jasne jest jednak, że im większa będzie skalowalność wykorzystania zwiększonych zasobów wiedzy, tym większy będzie potencjał dochodowości w tym zakresie, co stanowi jeden z głównych determinantów prowadzenia przez podatników działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. c) Zgodność z definicją badań naukowych lub prac rozwojowych

Zgodnie z treścią Ustawy CIT, aby działalność mogła zostać uwzględniona w ramach ulgi badawczo- rozwojowej musi spełniać definicję badań naukowych lub prac rozwojowych. Należy przede wszystkim zauważyć, że aby skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, wystarczające jest prowadzenie jedynie badań naukowych lub prac rozwojowych.

Należy wskazać, że analiza niniejszej przesłanki, tj. w przypadku Spółki spełnienie definicji prac rozwojowych, jest zbieżna z analizą poprzedniej przesłanki w tym, że działalność podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wynika to z brzmienia definicji prac rozwojowych oraz faktu, że poprzez „nowe zastosowania” (analizowane w poprzedniej przesłance), zgodnie z Objaśnieniami (ust. 44 Objaśnień, str. 16) należy rozumieć właśnie „planowanie produkcji oraz projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług” (zgodnie z definicją prac rozwojowych). Należy też wskazać, że poprzez omawiane produkty, procesy lub usługi powinny być nowe lub ulepszone co najmniej w skali podatnika.

Należy jednak zauważyć, że definicja prac rozwojowych dodatkowo wyłącza z jej zakresu prace obejmujące rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W tym przypadku praca rutynowa rozumiana jest jako prace administracyjne, rutynowe ulepszenia niewymagające twórczego zaangażowania pracowników umysłowych, natomiast praca kreatywna rozumiana jest jako szeroko pojęte projektowanie i rozwój komponentów opartych o pracę własną (twórczą).

Ad. d) Systematyczność prac badawczo-rozwojowych

Prowadzenie w sposób systematyczny, oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zaplanowanie, uporządkowanie). Zgodnie z Objaśnieniami, działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogramy i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (ust. 39 i 40 Objaśnień, str. 14).

Kategoria I – Prace B+R w sytuacji, w której dokumentacja projektowa jest w całości przygotowywana przez Spółkę

Dokonując subsumpcji powyższych norm do stanu faktycznego dotyczącego zaprojektowania i wyprodukowania nowych pojemników bez dokumentacji przekazanej przez klienta, Wnioskodawca dochodzi do wniosku, że działalność ta spełnia warunki uznania za prace badawczo-rozwojowe.

W zakresie kryterium twórczości, jest ono z pewnością spełnione, Wnioskodawca często bazuje na istniejącej wiedzy konstrukcyjnej i materiałowej, dzięki czemu w ramach niniejszych prac powstaje całkowicie nowa konstrukcja pojemnika, posiadająca nowe właściwości. W ramach niniejszych prac, powstaje całkowicie nowy pojemnik lub pojemnik znacząco ulepszony, posiadający nowe właściwości. Charakter twórczy wyróżnia się zarówno w pracach projektowych, Wnioskodawca tworzy całą koncepcję produkcyjną i prezentuje ją klientowi, jak również na etapie prac nad pre-serią czy prototypem produktów, bowiem etap ten pozwala walidować zastosowaną technologię i wprowadzić odpowiednie zmiany i ulepszenia w projekcie. W zakresie inżynierii materiałowej odpowiednie połączenie materiałów stworzenie całej koncepcji projektu spoczywa na Wnioskodawcy. Ponadto, Wnioskodawca wprowadza innowacje procesowe w zakresie funkcjonowania swojego zakładu, w celu dostosowania go do produkcji nowych pojemników. W związku z powyższym należy uznać, że prace we wskazanej kategorii spełniają kryterium twórczości, bowiem cechują się podjęciem określonego wysiłku intelektualnego w celu uzyskania zupełnie nowego produktu, dostostosowanego w sposób maksymalny do potrzeb danego klienta. Spółka musi samodzielnie opisać problemy klienta i stworzyć kreatywne rozwiązania służące ich rozwiązaniu. Działania Spółki podlegają weryfikacji na etapie wdrożenia i testowania, dzięki czemu Spółka jest w stanie dostarczyć produkt pozbawiony wad, o niepowtarzalnym charakterze. Wskazane prace mają również charakter twórczy w związku z faktem, iż Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć efektu zastosowania wszystkich rozwiązań produkcyjnych i technologicznych. Konieczne jest dokonanie odpowiednich testów w ramach pre-serii czy prototypów. Należy jednocześnie zauważyć, że Spółka w zakresie jakim projektuje i produkuje pojemniki nie opiera się jedynie na dostosowaniu produktu do potrzeb rynku poprzez połączenie ze sobą istniejących rozwiązań dostosowując je do zapotrzebowania rynkowego. Wnioskodawca w ramach przedstawionego procesu tworzy autorskie rozwiązania, które zgodnie z posiadaną wiedzą nie są dostępne w określonym czasie na rynku. Rola Wnioskodawcy nie opiera się więc wyłącznie na realizowaniu produktu, na podstawie dostępnej wiedzy, a na pozyskaniu nowych rozwiązań technologicznych, przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejącej wiedzy.

Biorąc pod uwagę kryterium wypełniania definicji badań naukowych lub prac rozwojowych, Spółka prowadzi w ramach wskazanej kategorii projektów prace rozwojowe. Projektując pojemniki, Spółka łączy ogólnie dostępną wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej i konstrukcyjnej z doświadczeniami osiągniętymi przez Spółkę w ramach realizacji wcześniejszych projektów. Pojemniki tworzone przez Wnioskodawcę umożliwiają realizację nowych celów biznesowych. Działania zdecydowanie nie mają charakteru rutynowego, bowiem nie dotyczą ulepszenia, zmiany czy utrzymania starych konstrukcji. Jak wskazuje Słownik Języka Polskiego PWN rutynowy to „wykonywany często i niemal automatycznie”, natomiast działania Spółki mają na celu osiągnięcie nowego produktu, o zmienionych właściwościach i funkcjonalnościach dopasowanych do potrzeb konkretnego rodzaju produkcji/transportu określonych wyrobów. Oznacza to, że nie można uznać działań Spółki za rutynowe bowiem nie są one powtarzalne.

Analizując wskazany przypadek pod kątem systematyczności należy zauważyć, iż prace są prowadzone w sposób usystematyzowany. Spółka zakłada przed każdym projektem określony cel i budżet danego projektu rozwojowego w tym zakresie, pracę są wykonywane w ramach określonego harmonogramu. Systematyczność niniejszych prac jest również kontrolowana przez Wnioskodawcę za pomocą odpowiednich kart projektów i systemów ewidencjonowania czasu pracy.

Spółka wykorzystuje we wskazanym zakresie istniejącą i zwiększoną wiedzę do stworzenia całkowicie nowego rozwiązania jakim jest pojemnik określonego rodzaju. Wskazuje na to między innymi fakt, iż Wnioskodawca zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu stosowania najnowocześniejszych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych. Ponadto, w procesie implementacji rozwiązań Wnioskodawca testuje swoje produkty, co zwiększa jego wiedzę w zakresie tworzonych przez siebie produktów i daje mu możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań. W związku z bogatą ewidencją techniczną realizowanych projektów, Spółka sięga również do wiedzy nabytej w ramach zrealizowanych już przedsięwzięć, co pozwala na wytworzenia nowoczesnych rozwiązań dających produktom Wnioskodawcy znaczną przewagę technologiczną nad rozwiązaniami konkurencyjnymi. Biorąc powyższe pod uwagę głównym celem działalności Wnioskodawcy w ramach prowadzonych projektów, jest uzyskanie zwiększonej wiedzy na temat rozwiązań inżynieryjnych i zwiększonej wiedzy na temat realizowania procesów produkcyjnych. Argumentem przemawiającym za powyższą tezą jest fakt, że nie wszystkie działania Wnioskodawcy prowadzą do zadowalających skutków. Czasami w określonych fazach prac tworzone rozwiązania nie nadają się do zastosowania u klientów i wymagają znacznej modernizacji, lub całkowitej zmiany założeń w określonym zakresie. Spółka podejmuje działania mające na celu zwiększenie zasobów wiedzy poprzez analizy technologiczne, czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego projektu pojemnika.

Warto zauważyć, że powyższe znajduje potwierdzenie w licznych wydanych interpretacjach indywidualnych, gdzie wskazywano, że prace związane z produkcją nowych bądź udoskonalonych komponentów, kwalifikują się jako prace badawczo-rozwojowe. Stanowisko to zostało zaprezentowane m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

-   z 27 lutego 2024 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.761.2023.2.AN, gdzie działalność podatnika zajmującego się m.in. produkcją części i akcesoriów do pojazdów silnikowych polegająca na ulepszaniu produktów i tworzeniu nowych rozwiązań została uznana za działalność badawczo-rozwojową,

-   z 30 listopada 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.530.2023.2.AN, wedle której działalność podatnika polegająca na tworzeniu elementów wykonanych z tworzywa sztucznego zaczynając od projektu i kończąc na produkcji oraz dostarczaniu gotowych detali przeznaczanych m.in. na potrzeby branży automotive spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej,

-   z 30 listopada 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.535.2023.2.PC, zgodnie z którą działalność podmiotu produkującego izolacje termiczne i akustyczne dla autobusów i pojazdów kolejowych polegająca między innymi na poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów (wniosek dotyczył nowych produktów powstałych w wyniku podjętych prac B+R oferowanych przez wnioskodawcę, opracowanych na indywidualne zamówienie kontrahenta) stanowi działalność badawczo-rozwojową,

-   z 21 sierpnia 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.409.2019.7.PC, wedle której działalność spółki zajmującej się wytwarzaniem elementów dla odbiorców będących producentami samochodów, polegająca na opracowywaniu nowych i rozwoju istniejących elementów stanowi działalność badawczo-rozwojową,

-   z 26 października 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.547.2022.2.PC – konstruowanie i produkcja prototypów na rzecz klientów z branży automotive stanowi działalność B+R, która to może skorzystać z ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT.

Podsumowując powyższe, w ocenie Wnioskodawcy Prace B+R (realizowane w ramach Kategorii I), polegające na zaprojektowaniu i stworzeniu prototypu pojemnika w sytuacji, w której dokumentacja projektowa jest w całości przygotowywana przez Spółkę, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Kategoria II – Prace B+R, w sytuacji, w której dokumentacja projektowa jest przygotowywana przez Spółkę na podstawie dokumentacji powierzonej przez klienta.

Analizując działalność Wnioskodawcy pod kątem projektowania i produkcji nowych typów pojemników na podstawie dokumentacji wstępnej przygotowanej przez klienta, Wnioskodawca uważa, że spełnia ona warunki uznania za prace badawczo-rozwojowe.

Podobnie jak w przypadku Kategorii I, prace są realizowane w celu uzyskania zupełnie nowych funkcjonalności pojemnika, który nie ma odwzorowania względem istniejących na rynku rozwiązań. Jednocześnie, należy zauważyć, że Spółka mimo posiadania dokumentacji wstępnej musi zaangażować swój zespół konstruktorów i technologów. Dokumentacja przekazywana przez klienta stanowi jedynie wstępne założenia projektowe, a Wnioskodawca musi w związku z nimi oferować własne rozwiązania konstrukcyjne, a w konsekwencji przeprowadzać własne badania w tym zakresie. W przypadku inżynierii materiałowej odpowiednie połączenie materiałów i stworzenie całej koncepcji projektu spoczywa na Wnioskodawcy. Ponadto, Wnioskodawca wprowadza innowacje procesowe w zakresie funkcjonowania swojego zakładu, w celu dostosowania go do produkcji nowych pojemników. W związku z powyższym należy uznać, że prace we wskazanej kategorii spełniają kryterium twórczości, bowiem cechują się podjęciem określonego wysiłku intelektualnego w celu uzyskania zupełnie nowego produktu, dostostosowanego w sposób maksymalny do potrzeb danego klienta. Spółka musi samodzielnie opisać problemy klienta i stworzyć kreatywne rozwiązania służące ich rozwiązaniu. Działania Spółki podlegają weryfikacji na etapie wdrożenia i testowania, dzięki czemu Spółka jest w stanie dostarczyć produkt pozbawiony wad, o niepowtarzalnym charakterze.

Badając kryterium wypełnienia definicji badań naukowych lub prac rozwojowych, Spółka prowadzi w ramach wskazanej Kategorii projektów prace rozwojowe. W ramach realizacji nowego rodzaju pojemników, Spółka łączy ogólnie dostępną wiedzę z zakresu inżynierii konstrukcyjnej i materiałowej z doświadczeniami osiągniętymi przez Spółkę w ramach realizacji wcześniejszych projektów. Wnioskodawca dokonuje szczegółowych konsultacji z klientem, badając jego potrzeby i wymagania, w wyniku czego proces tworzenia pojemników zostaje dostosowany do potrzeb i możliwości danego klienta. Spółka stosuje unikalne autorskie rozwiązania, mając szerokie możliwości modulacji procesami produkcyjnymi, co powoduje elastyczność proceduralną i budżetową pozwalającą Spółce na stworzenia rozwiązań szytych na miarę. Spółka tworzy projekt pojemnika pozwalający na realizację nowych celów biznesowych. Działania zdecydowanie nie mają charakteru rutynowego, bowiem nie dotyczą ulepszenia, zmiany czy utrzymania istniejącego urządzenia. Jak Spółka wskazywała powyżej, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN rutynowy to „wykonywany często i niemal automatycznie”, natomiast, efektem działań Spółki jest powstanie unikatowego rodzaju pojemników. Mimo, że Spółka korzysta z doświadczeń osiągniętych w niniejszych projektach w dalszej działalności, nie ma mowy o działaniach rutynowych bowiem ich efekt jest całkowicie zindywidualizowany zarówno pod kątem unikalności rozwiązania, jak i pod kątem jego funkcjonalności.

W zakresie kryterium systematyczności w niniejszej Kategorii, Spółka dokonuje wstępnej analizy dokumentów przedstawionych przez klienta na podstawie, czego tworzy określony schemat prac, harmonogram i ich budżet. Wnioskodawca wraz klientem określa, jaki jest zakres usług i celów koniecznych do zrealizowania na poszczególnych etapach tworzenia pojemników. Systematyczność niniejszych prac jest również kontrolowana przez Wnioskodawcę za pomocą odpowiednich kart projektów i systemów ewidencjonowania czasu pracy. W związku z powyższym należy przyjąć, iż kryterium systematyczności jest spełnione.

Podobnie jak w Kategorii I, Spółka wykorzystuje we wskazanym zakresie istniejącą i zwiększoną wiedzę do stworzenia całkowicie nowego rozwiązania jakim jest typ pojemnika. Wskazuje na to między innymi fakt, iż Wnioskodawca zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów, która posiada odpowiednią wiedze i doświadczenie z zakresu stosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Ponadto, Wnioskodawca po stworzeniu prototypu, wykonuje szereg testów co zwiększa jego wiedzę w zakresie tworzonych prze siebie produktów i daje mu możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań. W związku z bogatą ewidencją techniczną realizowanych projektów, Spółka sięga również do wiedzy nabytej w ramach zrealizowanych już projektów co pozwala przewidzieć określone problemy związane, z tworzeniem określonych rodzajów pojemników i zoptymalizować procesy zarówno pod kątem wartości biznesowej uzyskiwanej przez klienta, jak i wewnętrznie na etapie tworzenia pojemników. Spółka w ramach niniejszej kategorii projektów zwiększa swoje zasoby wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych sposobów postepowania podczas produkcji, oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na pozyskanie nowych rozwiązań jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego typu pojemników. Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż kryterium wykorzystania wiedzy Wnioskodawca uważa za spełnione.

Co istotne, na podstawie przeprowadzonych badań, analiz i następnie testów parametry finalnego produktu mogą różnić się od wstępnych założeń przekazanych przez kontrahenta Spółki. Wynika, to z tego iż pracownicy Spółki wykorzystując posiadaną już wiedzę i zwiększając ją w trakcie w/w badań, analiz i testów dochodzą do wniosku, że opracowanie produktu o zakładanych przez klienta parametrach będzie mniej efektywne od produktu o parametrach opracowanych w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Mogą mieć miejsce również takie sytuacje, w których na podstawie przeprowadzonych badań, analiz i testów pracownicy Spółki dochodzą do wniosku, że wyprodukowanie produktu o parametrach wskazanych przez klienta nie jest możliwe. W takich przypadkach, Spółka proponuje klientowi opracowanie produktu o parametrach opracowanych przez pracowników Spółki w toku prowadzonych prac.

W tym miejscu Spółka, wskazuje, iż uznanie prac w zakresie projektowania i tworzenia prototypów pojemników za działalność B+R w rozumieniu Ustawy CIT, zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w następujących interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

-z 27 stycznia 2023 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.175.2022.2.MW, gdzie wskazano, że otrzymanie od klienta rysunku konstrukcyjnego (zawierającego jedynie parametry oraz wytyczne samego elementu, a nie sposobu wykonania) nie przekreśla działalności charakteru twórczego,

-z 13 maja 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.86.2022.2.AN, zgodnie z którą stworzenie określonego rozwiązania, wspierając się dokumentacją techniczną uzyskaną od klienta, nie przekreśla twórczego charakteru prac,

-z 12 maja 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.604.2021.2.PC, w której potwierdzono, że otrzymanie rysunku technicznego nie wpływa na twórczy charakter prac. 

Podsumowując powyższe, w ocenie Wnioskodawcy Prace B+R realizowane w ramach Kategorii II polegające na stworzeniu nowego rodzaju pojemnika na podstawie dokumentacji powierzonej przez klienta, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.