Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

7 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie połączenia odwrotnego spółek. Uzupełnili go Państwo pismem z 17 grudnia 2024 r. -  w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.  Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

2.  Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

-B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

-Fundacja Rodzinna C.

Opis zdarzenia przyszłego

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka Przejmująca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlega ona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wspólnikami Spółki Przejmującej są następujące podmioty:

1)B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, numer NIP: (…) (dalej jako: „Spółka Przejmowana 1” – posiada ona 76,01% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej; oraz

2)D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, numer NIP: (…) (dalej jako: „Spółka Przejmowana 2) – posiada ona 23,99% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej. (dalej łącznie jako: „Spółki Przejmowane”).

W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych, planowane jest połączenie Wnioskodawcy ze Spółkami Przejmowanymi (w ramach tzw. połączenia odwrotnego), które nastąpi w ramach jednego procesu tzw. uproszczonego trybu połączenia (art. 516 § 61 kodeksu spółek handlowych – ksh).

Przepisy ksh wprost nie odnoszą się do przeprowadzenia połączeń, w których występuje więcej niż jedna spółka przejmowana. Regulacje ksh w zakresie połączeń odnoszą się literalnie do łączenia dwóch spółek, niemniej jednak nie zakazują łączenia więcej niż dwóch podmiotów. Takie połączenia są prawnie dopuszczalne i występują w praktyce gospodarczej. Ponadto dopuszczalność przeprowadzenia łączenia kilku spółek w ramach jednego procesu połączenia potwierdza również doktryna i praktyka sądów gospodarczych (KRS).

Warunkiem dopuszczalności połączenia wielu podmiotów w ramach jednej procedury połączeniowej jest natomiast istnienie wyłącznie jednej spółki przejmującej w ramach grupy podmiotów uczestniczących w danym (jednym) procesie połączeniowym. Innymi słowy, za dopuszczalne uznaje się przejęcie przez jeden podmiot (spółkę przejmującą) większej liczby spółek przejmowanych. Tak też przeprowadzony ma zostać proces połączenia Spółki Przejmującej ze Spółkami Przejmowanymi.

Spółka Przejmowana 1 oraz Spółka Przejmowana 2 są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlegają one na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 jest Fundacja Rodzinna C., numer NIP: (…) z siedzibą w E. (dalej jako: „Fundacja Rodzinna”)

Natomiast wspólnikami Spółki Przejmowanej 2 są:

1)Fundacja Rodzinna - posiada 67,89% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 2; oraz

2)Spółka Przejmowana 1 - posiada 32,11% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 2

Fundacja Rodzinna oraz Spółka Przejmowana 1 dalej łącznie jako: „Wspólnicy Spółek Przejmowanych”.

W tym miejscu Wnioskodawca przedstawił strukturę udziałową spółek biorących udział w planowanym połączeniu (…).

Planowane połączenie zostanie przeprowadzone w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. 2024. poz. 14, winno być: tj. Dz.U. z 2024. poz. 18) (dalej jako: „ksh”), tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą. Będzie to tzw. połączenie odwrotne (ang. downstream merger) co oznacza, że Spółka Przejmująca jako „spółka - „córka” przejmie Spółkę Przejmowaną 1 oraz Spółkę Przejmowaną 2, tj. „spółkę - „matkę”.

Zgodnie z art. 515 § 1 ksh planowanemu połączeniu będzie towarzyszyło wydanie przez Spółkę Przejmującą na rzecz Wspólników Spółek Przejmowanych udziałów własnych, które Spółka Przejmująca nabędzie w wyniku połączenia ze spółkami przejmowanymi. Zgodnie z art. 515 § 1 zd. 2 ksh spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, które nabyła w wyniku połączenia z tą spółką.

Planowane połączenie zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 516 § 61 ksh, tj. jako tzw. połączenie uproszczone, któremu nie będzie towarzyszyło przyznanie nowych udziałów spółki przejmującej. Tym samym połączenie nastąpi bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

W ramach połączenia dojdzie do przejęcia przez Spółkę Przejmującą wchodzących w skład majątku Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 udziałów własnych, które zostaną w następnej kolejności przyznane Wspólnikom Spółek Przejmowanych.

Z uwagi, iż w ramach planowanego połączenia nastąpi połączenie Spółki Przejmującej oraz Spółki Przejmowanej 1, to finalnie wszystkie udziały posiadane przez Spółkę Przejmowaną 1 oraz Spółkę Przejmowaną 2 w kapitale zakładowym Wnioskodawcy trafia do Fundacji Rodzinnej. W wyniku połączenia Spółka Przejmowana 1 oraz Spółka Przejmowana 2 utracą byt prawny i zostaną wykreślone z KRS. W związku z planowanym połączeniem nie wystąpią żadne dopłaty w gotówce.

W ramach połączenia Spółka Przejmująca przejmie wszystkie składniki majątkowe Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 wchodzące w skład majątku Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 na moment rejestracji przez sąd planowanego połączenia.

W ramach planowanego połączenia:

1)Wnioskodawca przyjmie dla celów podatkowych wartości składników majątkowych Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych;

2)Wnioskodawca przypisze składniki majątkowe Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;

3)Wartość rynkowa majątku Spółek Przejmowanych nie będzie wyższa niż wartość emisyjna udziałów przydzielonych Wspólnikom Spółek Przejmowanych (odnośnie sposobu rozumienia pojęcia „wartości emisyjnej” w przypadku połączenie odwrotnego - vide stanowisko własne Wnioskodawcy);

4)Ustanie byt prawny Spółek Przejmowanych, a Wnioskodawca przejmie na mocy art. 494 § 1 ksh cały majątek Spółek Przejmowanych i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółek Przejmowanych (sukcesja uniwersalna);

5)Udziały w Spółkach Przejmowanych nie zostały objęte przez Wspólników Spółek Przejmowanych w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów;

6)Przyjęta przez Wspólników Spółek Przejmowanych wartość udziałów przydzielonych im przez Spółkę Przejmującą, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółkach Przejmowanych, jaka byłaby przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.

Wnioskodawca wskazuje również, że jego zdaniem nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, tj. ani głównym ani jednym z głównych celów połączenia spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych a tym samym nie znajdą zastosowania przepisy art. 119a i następne Ordynacji podatkowej w przedmiocie ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wnioskodawca wskazuje, że planowane połączenie będzie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, gdyż pozwoli na:

1)Redukcję kosztów prawnych związanych z funkcjonowaniem odrębnych podmiotów gospodarczych;

2)Redukcję kosztów administracyjnych i księgowych, tj. kosztów działu księgowego, obsługi administracyjnej, kosztów prowadzenia ksiąg podatkowych i rachunkowych, badania sprawozdania finansowego itp.;

3)Redukcję kosztów związanych z raportowaniem zarządczym;

4)Redukcję kosztów IT i obsługi informatycznej odrębnych podmiotów;

5)Potencjalne pozyskania nowego inwestora finansowego lub branżowego.

Wnioskodawca podkreśla również, że istnienie uzasadnienia ekonomicznego połączenia nie jest przedmiotem zapytania Wnioskodawcy i należy je traktować jako element przedstawionego opisu elementów zdarzenia przyszłego.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 17 grudnia 2024 r., uzupełniając opis zdarzenia przyszłego i odpowiadając na zadane pytania, wskazali Państwo m.in., że;

-że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotów przejmowanych otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie mogła przewyższać wartość przyjęta dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Pytania

1. Czy połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o CIT?

2. Czy połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki Przejmowanej 1 (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 2) przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o CIT?

3. Czy połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, będzie skutkować po stronie Fundacji Rodzinnej (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2) przychodu w rozumieniu Ustawy o CIT?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny zdarzenia przyszłego:

1.Zdaniem Wnioskodawcy, planowane połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”) (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku z 17 grudnia 2024 r.)

2.Zdaniem Wnioskodawcy, planowane połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki Przejmowanej 1 (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 2) przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

3.Zdaniem Wnioskodawcy, planowane połączenie przez przejęcie w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Fundacji Rodzinnej (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2) przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1

  1. Brak przychodu po Stronie Wnioskodawcy określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Jednakże, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, wartości składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia, które:

a)Spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego; oraz

b)Spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej.

Ponadto, jak wskazano w art. 12 ust. 15 ustawy o CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W dalszej kolejności wskazać należy regulacje zawarte w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, zgodnie z którymi przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Podsumowując, mając na uwadze powyższe regulacje, aby połączenie nie skutkowało powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie Spółki Przejmującej na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, spełnione muszą być następujące warunki:

1)Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych;

2)Spółka Przejmująca przypisze składniki majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Polski;

3)Połączenie spółek zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;

4)Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółki Przejmowane są podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, to jest są podatnikami mającymi siedzibę lub zarząd na terytorium Polski i podlegają na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym wypełniają przesłankę wymienioną w art. 12 ust. 15 pkt 1 ustawy o CIT.

Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych.

W odniesieniu do pierwszego z powyższych warunków należy wskazać na wynikającą z art. 93 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”) zasadę uniwersalnej sukcesji podatkowej, zgodnie z którą osoba prawna powstała w wyniku łączenia się osób prawnych, w tym również łączenia przez przejęcie, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Ustanowiona na mocy powyższych przepisów sukcesja oznacza wstąpienie następcy prawnego - Spółki Przejmującej - we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki spółek przejmowanych. Zdaniem Wnioskodawcy, opisana powyżej sukcesja dotyczy praw i obowiązków podatkowych, które istnieją na moment połączenia oraz istniały przed połączeniem podmiotów.

Tym samym, zasada sukcesji odnosi się również do ustalania wartości składników majątku Spółek Przejmowanych przez Spółkę Przejmującą. Co więcej, w przepisach ustawy o CIT uregulowano zasadę kontynuacji amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejętych przez Spółkę Przejmującą w wyniku przejęcia majątku Spółek Przejmowanych.

Stosownie do postanowień art. 16g ust. 9 ustawy o CIT: „W razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki”.

Jak wskazano w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Biorąc pod uwagę powyższe, na gruncie przepisów ustawy o CIT, spółka przejmująca jest zobowiązana do przyjęcia dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg Spółek Przejmowanych. Po dokonaniu połączenia spółka przejmująca powinna kontynuować wartość składników majątku przyjętą dla celów podatkowych przez Spółki Przejmowane przed połączeniem.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe podejście znajduje również potwierdzenie w uzasadnieniu do projektu Ustawy z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105, dalej „Ustawa zmieniająca”), na mocy której, począwszy od 1 stycznia 2022 roku, znowelizowano przytoczone powyżej przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż zmiany dotyczące regulacji w zakresie reorganizacji podmiotów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku miały zasadniczo na celu uszczelnienie obecnie istniejących przepisów, w oparciu o m.in. ramy prawa Unii Europejskiej dla transgranicznych restrukturyzacji, zgodnie z Dyrektywą Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (Dz. Urz. L 310 z 25.11.2009, s. 34, ze zm., dalej: „Dyrektywa”).

W uzasadnieniu do projektu Ustawy Zmieniającej wskazano, że: „Kwestia neutralności owych transakcji (przyp. transakcji restrukturyzacyjnych) zależna jest między innymi od tego, czy transakcja przestrzega ciągłości w wartościach ustalanych dla celów podatkowych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 Dyrektywy, łączenie, podział lub podział przez wydzielenie nie stanowi podstawy opodatkowania zysków kapitałowych obliczonych poprzez odniesienie do różnicy między wartością rzeczywistą przekazanych aktywów i pasywów a ich wartością do celów podatkowych.

Jednakże, zgodnie z art. 4 ust. 5 Dyrektywy, w przypadku, gdy zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego spółki przekazującej spółka przejmująca ma prawo do uwzględnienia nowych odpisów amortyzacyjnych lub zysków lub strat w odniesieniu do przekazanych aktywów i pasywów obliczonych na podstawie odmiennej niż ta określona w ust. 4, ust. 1 nie ma zastosowania do aktywów i pasywów, w odniesieniu do których spółka przejmująca skorzystała z tej możliwości.

Powyższe uregulowania wprowadzone zostały celem uniknięcia sytuacji, w której neutralność podatkowa mogłaby doprowadzić do zwolnienia z opodatkowania od zysków kapitałowych, podczas gdy Dyrektywa dąży jedynie do odroczenia opodatkowania do chwili zrealizowania zysku kapitałowego.

W konsekwencji, w stosunku do spółki przejmującej art. 4 ust. 1 i 5 Dyrektywy nakładają zasadę ciągłości w wycenie przekazanych aktywów na potrzeby wyliczenia nowych odpisów amortyzacyjnych lub zysków i strat w odniesieniu do aktywów i pasywów. Jest to warunek wstępny „neutralności podatkowej”.

Jeżeli więc znowelizowane brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT ma swoje oparcie w postanowieniach Dyrektywy, to w przypadku braku szczególnych uregulowań na poziomie prawa krajowego, jej treść powinna mieć decydujące znaczenie przy prawidłowej interpretacji ww. przepisu. A zatem, zgodnie z art. 4 ust. 2a Dyrektywy „wartość do celów podatkowych” to wartość, na podstawie której wszelkie zyski lub straty zostałyby obliczone do celów podatku od dochodów, zysków lub zysków kapitałowych spółki przekazującej, gdyby takie aktywa lub pasywa zostały sprzedane w chwili łączenia, podziału lub podziału przez wydzielenie, ale niezależnie od niego.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy przez „przyjętą dla celów podatkowych wartość” należy rozumieć wartość danego składnika majątku przyjętą dla celów podatku dochodowego w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych spółki przejmowanej.

W wyniku połączenia Wnioskodawca jako Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątkowych Spółek Przejmowanych w tej samej wartości, w jakiej były ujęte w księgach podatkowych Spółek Przejmowanych. W szczególności, w wyniku połączenia nie zostanie zwiększona wartość podatkowa składników majątku Spółek Przejmowanych.

Biorąc pod uwagę powyższe, w odniesieniu do planowanego połączenia, spełniona zostanie przesłanka przyjęcia przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych.

Przypisanie składników majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Ponadto, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, Spółka Przejmująca przypisze przejęte w wyniku połączenia składniki majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku połączenia Spółka Przejmująca będzie kontynuować dotychczas prowadzoną działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polski.

Tym samym, spełniona jest przesłanka przypisania przez Spółkę Przejmującą nabytych w wyniku połączenia składników majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Polski.

Istnienie ekonomicznych przyczyn połączenia

W odniesieniu do istnienia ekonomicznych przyczyn połączenia, Wnioskodawca wskazuje, że połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.

Planowane połączenie jest uzasadnione z biznesowego punktu widzenia, gdyż pozwoli na:

1)Redukcję kosztów prawnych związanych z funkcjonowaniem odrębnych podmiotów gospodarczych;

2)Redukcję kosztów administracyjnych i księgowych, tj. kosztów działu księgowego, obsługi administracyjnej, kosztów prowadzenia ksiąg podatkowych i rachunkowych, badania sprawozdania finansowego itp.;

3)Redukcję kosztów związanych z raportowaniem zarządczym;

4)Redukcję kosztów IT i obsługi informatycznej odrębnych podmiotów;

5)Potencjalne pozyskania nowego inwestora finansowego lub branżowego.

Tym samym warunek istnienia uzasadnionych przyczyn ekonomicznych połączenia uznać należy za spełniony.

Rezydencja podatkowa Spółki Przejmującej oraz Spółek Przejmowanych

Co więcej, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zarówna Spółka Przejmująca jak i Spółki Przejmowane, na moment połączenia będą rezydentami podatkowymi w Polsce i będą podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Spełniona będzie zatem przesłanka wskazana w art. 12 ust. 15 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którą przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym opisie zdarzenie przyszłego, spełnione będą warunki neutralności połączenia, gdyż:

1)Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wszystkie nabyte składniki majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych;

2)Spółka Przejmująca przypisze nabyte składniki majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Polski;

3)Połączenie będzie miało uzasadnione przyczyny ekonomiczne;

4)Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółki Przejmowane będą miały w momencie połączenie siedziby na terytorium Polski i będą podlegać na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, to jest będą podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym będą wypełniać przesłankę wymienioną w art. 12 ust. 15 pkt 1 ustawy o CIT;

Jednocześnie, Spółka Przejmująca w wyniku planowanego połączenia będzie kontynuować działalność na terytorium Polski, pozostając podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku planowanego połączenia, po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, ze względu na zastosowanie wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych w wydawanych interpretacjach, w tym m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 22 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.27.2024.2.KK, w której uznał on, iż:

„W analizowanej sprawie, przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT będą spełnione, bowiem jak wskazaliście Państwo w opisie sprawy, wartość składników majątku Spółki Przejmowanej:

a)Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej oraz

b)Spółka Przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy że opisane we wniosku połączenie odwrotne nie spowoduje po Państwa stronie, jako Spółki przejmującej, powstania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 12 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.582.2023.2.KK, w której uznał on, iż:

„W analizowanej sprawie, przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT będą spełnione, bowiem jak wskazaliście Państwo w opisie sprawy, zarówno w przypadku:

-Połączenia 1 - Spółka Przejmująca, zgodnie z zasadą sukcesji podatkowej, przyjmie dla celów podatkowych wartość wszystkich przejętych składników Spółki Przejmowanej 1, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych tej właśnie Spółki Przejmowanej 1, a także Składniki majątkowe należące do Spółki Przejmowanej 1, przejęte przez Spółkę Przejmującą w wyniku Połączenia 1 zostaną przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;

-Połączenia 2 - Spółka Przejmująca, zgodnie z zasadą sukcesji podatkowej, przyjmie dla celów podatkowych wartość wszystkich przejętych składników Spółki Przejmowanej 2, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych tej właśnie Spółki Przejmowanej 2, a także Składniki majątkowe należące do Spółki Przejmowanej 2, przejęte przez Spółkę Przejmującą w wyniku Połączenia 2 zostaną przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”.

„Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy że Połączenie 1 oraz Połączenie 2 nie spowoduje po Państwa stronie jako Spółki Przejmującej powstania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 1 marca 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.12.2024.1.MR1, w której uznał on, iż:

„W opisie sprawy wskazali Państwo, że w przypadku połączenia, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość majątku podmiotu przejmowanego przez Spółkę Przejmującą nie będzie przewyższała wartości majątku Spółki Przejmowanej przyjętej dla celów podatkowych, która to wartość będzie nie wyższa od wartości rynkowej tych składników).

„Ponadto, spółka A. przyjmie wartość składników majątku Spółki przejmowanej dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz składniki majątkowe Spółki Przejmowanej, Spółka Przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej polskiej”

„Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy że Połączenie nie spowoduje po Państwa stronie jako Spółki Przejmującej powstania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 12 października 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.451.2023.2.SH, w której uznał on, iż:

„Zatem odnosząc się do takiej sytuacji wskazać należy, że przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT powstaje w sytuacji, gdy na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa Spółki Przejmowanej otrzymana przez Spółkę Przejmującą przewyższa wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników). Przepis art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, stosuje się z uwzględnieniem przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który wskazuje warunki wyłączenia z przychodu.

„Do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku, jeżeli zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT”.

„W analizowanej sprawie przesłanki te będą spełnione, bowiem jak wskazaliście Państwo we wniosku, wartość składników majątkowych podmiotu przejmowanego B. Sp. z o.o. otrzymanego przez spółkę przejmującą A. Sp. z o.o. w drodze łączenia, spółka przejmująca A. Sp. z o.o. przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego B. Sp. z o.o.”.

„Spółka A. Sp. z o.o. przypisze składniki majątku nabyte wskutek połączenia do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

„Ponadto planowane połączenie odwrotne jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ pozwoli na ograniczenie kosztów funkcjonowania grupy wskutek wyeliminowania podmiotu zbędnego, tj. wyeliminowania ze struktury spółki B., a także, jak wynika z uzupełnienia wniosku, opisane w treści Wniosku połączenie spółek nie zostanie przeprowadzone w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania. Planowane połączenie odwrotne jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ pozwoli na ograniczenie kosztów funkcjonowania grupy wskutek wyeliminowania podmiotu zbędnego, tj. wyeliminowania ze struktury spółki B”.

„Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w analizowanej sytuacji połączenie odwrotne nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT”.

  1. Brak przychodu po Stronie Wnioskodawcy określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółek łączonych.

Należy wskazać, że planowanemu połączeniu odwrotnemu nie będzie towarzyszyło podwyższenie kapitału zakładowego. Nie dojdzie również do emisji nowych udziałów w Spółce Przejmującej. Na zasadzie sukcesji uniwersalnej, Spółka Przejmującą, wraz z innymi składnikami majątku Spółek Przejmowanych, nabędzie m.in. udziały własne, które zostaną wydane finalnie na rzecz Fundacji Rodzinnej. Tym samym, w wyniku planowanego połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego, Spółka Przejmującą nie dokona emisji nowych udziałów, natomiast wyda finalnie Fundacji Rodzinnej istniejące udziały własne (objęte w wyniku połączenia ze Spółką Przejmowaną 1 oraz Spółką Przejmowaną 2).

Jak stanowi art. 4a pkt 16a ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o wartości emisyjnej udziałów (akcji), oznacza to cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Ustalając wartość emisyjną należy odnieść się do (właściwych dla połączeń i podziałów) warunków „obejmowania” udziałów (akcji). Warunki te ustalane są zgodnie z obowiązującą procedurą wskazaną w przepisach ksh. W ramach tej procedury powinien zostać określony plan połączenia, w tym szczegółowy parytet wymiany udziałów (akcji).

Wskazywana zatem jest wartość obejmowanego majątku spółki przejmowanej w przeliczeniu na udziały (akcje). Nie można uznać aby przypadek połączenia odwrotnego był wyłączony z ww. obowiązków, zatem także w tej sytuacji wymagane będzie wskazanie planu połączenia i parytetu wymiany, który będzie wskazywał również wycenę obejmowanych składników majątku.

W przypadku połączenia odwrotnego, wartością w jakiej obejmowane są udziały będzie wartość majątku Spółek Przejmowanych, co należy odczytywać właśnie jako wartość emisyjną.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż wartość rynkowa majątku Spółek Przejmowanych otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadała wartości emisyjnej udziałów własnych wydanych przez Spółkę Przejmującą finalnie na rzecz Fundacji Rodzinnej, to po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych w wydawanych interpretacjach, w tym m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 22 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.27.2024.2.KK, w której uznał on, iż:

„Wobec powyższego w sytuacji połączenia odwrotnego strony transakcji również powinny ustalić "wycenę rynkową", pomimo braku faktycznego emitowania nowych udziałów (akcji). Stąd w przypadku wskazywanego połączenia odwrotnego, wartością w jakiej obejmowane są udziały (akcje) będzie wartość majątku spółki przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną”.

„Zatem, przeprowadzenie połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT, po Państwa stronie jako Spółki Przejmującej, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 12 października 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.451.2023.2.SH, w której uznał on, iż:

„Wobec powyższego w sytuacji połączenia odwrotnego strony transakcji również powinny ustalić „wycenę rynkową”, pomimo braku faktycznego emitowania nowych udziałów (akcji). Stąd w przypadku wskazywanego połączenia odwrotnego, wartością w jakiej obejmowane są udziały (akcje) będzie wartość majątku spółki przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną.

Zatem w przypadku ustalenia wartości emisyjnej udziałów na poziomie wartości rynkowej majątku (tj. wartości rynkowej jej aktywów i pasywów z uwzględnieniem zobowiązań) Spółki Przejmowanej, przeprowadzenie połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po stronie Wnioskodawcy - Spółki Przejmującej na podstawie art  12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 1 marca 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.12.2024.1.MR1, w której uznał on, iż:

„Wobec powyższego w sytuacji połączenia odwrotnego strony transakcji również powinny ustalić „wycenę rynkową”, pomimo braku faktycznego emitowania nowych udziałów (akcji). Stąd w przypadku wskazywanego połączenia odwrotnego, wartością w jakiej obejmowane są udziały (akcje) będzie wartość majątku spółki przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną”.

„Ponadto w opisie sprawy wskazano, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmującej nie będzie przewyższała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółek łączonych.

Zatem przeprowadzenie Połączenie, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po Państwa stronie jako Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 3 kwietnia 2023 r., Znak: 0111- KDIB2-1.4010.771.2022.2.KK, w której uznał on za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym:

„Dlatego, w przypadku wskazanego połączenia odwrotnego, wartością za jaką obejmowany jest udział Spółki Przejmującej przez Wspólnika będzie wartość majątku Spółki Przejmowanej, co należy odczytać właśnie jako wartość emisyjną.

„Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wartość rynkowa udziału Spółki Przejmującej wydawanego wspólnikom Spółki Przejmowanej w wyniku fuzji będzie równa (nie będzie w żadnym przypadku wyższa lub niższa) wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej”.

„W związku z tym, przeprowadzenie połączenia odwrotnego nie będzie skutkować po stronie Spółki Przejmującej powstaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT”.

  1. Brak przychodu po Stronie Wnioskodawcy określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej taki udział.

Ze względu na to, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka Przejmująca nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Spółek Przejmowanych (planowane połączenie ma charakter tzw. połączenia odwrotnego), to przeprowadzenie połączenia nie będzie skutkować po stronie Spółki Przejmującej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych w wydawanych interpretacjach, w tym m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 12 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.582.2023.2.KK, w której uznał on, iż:

„Ponadto, ze względu na fakt, iż Państwo jako Spółka Przejmująca nie posiadacie udziałów w Spółce Przejmowanej 1 oraz Spółce Przejmowanej 2, to w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 22 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.27.2024.2.KK, w której uznał on, iż:

„Ponadto, ze względu na fakt, iż Państwo jako Spółka Przejmująca nie posiadacie „udziałów w podmiocie przejmowanym, to w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 3 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.771.2022.2.KK, w której uznał on za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym:

„Ze względu na to, że w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku Spółka Przejmująca nie posiada udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej, przeprowadzenie połączenia odwrotnego nie będzie skutkować po stronie Spółki Przejmującej powstaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z dnia 8 lipca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.266.2022.2.ŚS, w której uznał on, iż:

„Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca nie posiada udziałów w Spółkach Przejmowanych (w ramach Połączenia dojdzie do tzw. połączenia odwrotnego, tj. Wnioskodawca ma przejąć swojego udziałowca - Spółkę Przejmowaną 2 oraz połączenia ze spółką siostrą, tj. Wnioskodawca ma przejąć Spółkę Przejmowaną 1), to w analizowanym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, który dotyczy wyłącznie sytuacji w której spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki przejmowanej (w wysokości nie mniejszej niż 10%). Innymi słowy, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku nie powstanie przychód do opodatkowania po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 17 grudnia 2024r. wskazali Państwo m.in., że:

-    ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotów przejmowanych otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie mogła przewyższać wartość przyjęta dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników,

-    Jednocześnie, w zakresie uzasadnienia do pytania 1 Spółka zwraca uwagę na fakt, iż niezależnie od powyższego w sytuacji, w której wartość rynkowa będzie wyższa od wartości przyjętej dla celów podatkowych to przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT zdaniem Wnioskodawcy nie powstanie na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT z uwagi na fakt spełnienia następujących warunków:

1.Spółka Przejmująca (Wnioskodawca) przyjmie dla celów podatkowych wszystkie nabyte składniki majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych;

2.Spółka Przejmująca (Wnioskodawca) przypisze nabyte składniki majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Polski.

-    Natomiast w sytuacji, gdy wartość rynkowa majątku podmiotów przejmowanych otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie niższa od wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku to nie powstanie przychód, o którym w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość emisyjna udziałów spółki przejmującej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej w następstwie łączenia, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio;

Tym samym art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ dotyczy jedynie podziałów spółek, natomiast nie ma zastosowania do reorganizacji polegających na łączeniu spółek.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT należy stosować łącznie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku połączenia lub podziału spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w przytoczonym powyżej ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

a)udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz

b)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w  spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 12b ustawy o CIT, w przypadku o którym mowa we wskazanym powyżej ust. 4 pkt 12, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.

Ponadto, jak wskazano w art. 12 ust. 15 ustawy o CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W dalszej kolejności wskazać należy regulacje zawarte w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, zgodnie z którymi przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy po stronie Spółki Przejmowanej 1 (będącej udziałowcem Spółki Przejmowanej 2) połączenie nie będzie skutkowało powstaniem przychodu do opodatkowania na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, ponieważ zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

1)Udziały w Spółce Przejmowanej 2 nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów;

2)Przyjęta przez Spółkę Przejmowaną 1 dla celów podatkowych wartość udziałów w Spółce Przejmującej nie będzie wyższa niż wartość udziałów Spółki Przejmowanej 2, jaka byłaby przyjęta przez Spółkę Przejmowaną 1 dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia;

Należy podkreślić, że w ramach planowanego połączenia odwrotnego nastąpi połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie zarówno Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2. Jednocześnie z uwagi na fakt, że Spółka Przejmowana 1 posiada  udziały w kapitale zakładowym Spółce Przejmowanej 2 to Spółka Przejmowana 1 w ramach procesu połączenia przyjmie dla celów podatkowych udziały w Spółce Przejmującej (posiadane przez Spółkę Przejmowaną 2) w wartości podatkowej nie wyższej niż jaka była przyjęta dla posiadanych przez Spółkę Przejmowaną 1 udziałów w kapitale Spółki Przejmowanej 2.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy, pomimo prawnej odrębności planowanego połączenia odwrotnego spełniony będzie warunek neutralności połączenia także dla Spółki Przejmowanej 1 jako wspólnika Spółki Przejmowanej 2.

3)Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;

4)Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółki Przejmowane będą miały w momencie połączenia siedziby na terytorium Polski i będą podlegać na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, to jest będą podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym będą wypełniać przesłankę wymienioną w art. 12 ust. 15 pkt 1 ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych w wydawanych interpretacjach, w tym m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 3 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.771.2022.2.KK, w której uznał on za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym:

„Przenosząc powyższe na grunt sprawy będącej przedmiotem wniosku, do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodu, o którym mowa powyżej, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:

a)Wspólnicy Spółki Przejmowanej nie nabyli lub nie objęli akcji w Spółce Przejmowanej w wyniku wymiany udziałów albo nie zostały one przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

b)przyjęta przez Wspólników Spółki Przejmowanej dla celów podatkowych wartość udziałów otrzymanych w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tych Wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Skoro Wspólnicy utworzyli Spółkę Przejmowaną (i nie obejmowali oni w niej akcji w trybie wymiany udziałów), to przesłanka z lit. a) jest spełniona. W zakresie przesłanki wskazanej w lit. b, to zdaniem Zainteresowanych jest ona również spełniona. Dla celów podatkowych, Wspólnicy akcje w Spółce Przejmowanej przyjmą w wartości w jakiej Spółka Przejmowana posiada udziały w Spółce Przejmującej. W związku z połączeniem nie dojdzie do żadnego przeszacowania wartości. W konsekwencji - przesłanka z lit. b również będzie spełniona, co oznacza, że nie wystąpi przychód o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 8 lipca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.266.2022.2.ŚS, w której uznał on, iż:

„W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione łącznie, bowiem jak wynika z wniosku Udziałowiec nabył udziały w spółkach przejmowanych w drodze transakcji kupna sprzedaży oraz dla celów podatkowych Udziałowiec przyjmie akcje jakie zostaną mu przydzielone przez Spółkę Przejmującą po wartości nie wyższej niż wartość, po której przyjąłby udziały gdyby Połączenie nie miało miejsca.

Tym samym dla Wnioskodawcy znajdzie zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ww. ustawy. Zatem w niniejszej sprawie nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba w związku z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 12 marca 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.582.2023.2.KK, w której uznał on, iż:

„Z opisu sprawy wynika, że Zagraniczny Udziałowiec nie nabył udziałów w Spółce Przejmowanej 2 w wyniku transakcji wymiany udziałów połączenia lub podziału. Ponadto, wartość udziałów Spółki Przejmującej przyjęta przez Zagranicznego Udziałowca dla celów podatkowych nie będzie więc wyższa niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej 2, jaka byłaby przyjęta przez niego dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia 2.

Powyższe oznacza, że spełnione zostaną przesłanki określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, a co za tym idzie, po stronie Zagranicznego Udziałowca nie powstanie przychód podatkowy w związku z Połączeniem 2.

W związku z powyższym, Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od Zagranicznego Udziałowca, w zw. z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 należało uznać za prawidłowe” .

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem wspólnika jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość emisyjna udziałów spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej w następstwie połączenia spółek.

Odnosząc powyższe regulacje do opisanego zdarzenia przyszłego, należy uwzględnić, że jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 oraz także większościowym wspólnikiem Spółki Przejmowanej 2 jest Fundacja Rodzinna, która na gruncie ustawy o CIT korzysta ze zwolnienia podmiotowego z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Wskazane zwolnienie z opodatkowania CIT fundacji rodzinnej nie ma zastosowania m.in. do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. – o Fundacji rodzinnej (tj. Dz.U. z 2023. poz. 326) dalej jako: „Ufr”.

Co do zasady fundacja rodzinna nie może wykonywać działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo Przedsiębiorców (tj. Dz.U. z 2024. poz. 236), dalej jako: „Prawo Przedsiębiorców”. Jednakże, zgodnie z art. 5 ust. 1 Ufr fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą tylko w zakresie:

1)zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

2)najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;

3)przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;

4)nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;

5)udzielania pożyczek:

a)spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,

b)spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,

c)beneficjentom;

6)obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;

7)produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;

8)gospodarki leśnej.

W ocenie Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT Fundacja Rodzinna będzie mogła wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 Prawa przedsiębiorców m.in. w zakresie przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.

W ustawie o fundacji rodzinnej brak jest definicji określenia „przystąpienie” co powoduje, że należy szukać powszechnego i szerokiego znaczenia tego słowa. Zdaniem Wnioskodawcy, za „przystąpienie” Fundacji Rodzinnej należy również uznać uzyskanie przez Fundację Rodzinną udziałów nabytych w ramach planowanego połączenia.

W związku z powyższym, potencjalny przychód, który mógłby zostać osiągnięty przez Fundację Rodzinną na skutek planowanego połączenia będzie objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, z uwagi na fakt, iż posiadanie udziałów przez Fundację Rodzinną w spółkach z o.o. będzie stanowić dozwolony zakres prowadzonej przez Fundację Rodzinną działalności gospodarczej zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.

Dodatkowo, na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy o CIT, zwolnienie dotyczące fundacji rodzinnej, nie ma zastosowania do osiągniętych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy, lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, wynosi co najmniej 5%.

Wyłączenie to również nie będzie miało zastosowania w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku o interpretację, gdyż w związku z planowanym połączeniem Fundacja nie będzie osiągać przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, Fundacja Rodzinna będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia z CIT w stosunku do potencjalnego przychodu z połączenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, a wskazane powyżej wyłączenia z tego zwolnienia nie znajdą zastosowania w zdarzeniu przyszłym.

Dodatkowo Wnioskodawca podkreśla, że niezależnie od zwolnienia z CIT przychodów Fundacji Rodzinnej na podstawie zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, to w ramach planowanego połączenia odwrotnego Fundacja Rodzinna nie uzyskałaby przychodu na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT z uwagi, że:.

a)udziały (akcje) w Spółce Przejmowanej 1 oraz Spółce Przejmowanej 2 nie zostały nabyte lub objęte przez Fundację Rodzinna w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz

b)przyjęta przez Fundację dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez Spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w Spółce Przejmowanej 1 oraz Spółce Przejmowanej 2, jaka byłaby przyjęta przez Fundację Rodzinną dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia;

c)połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;

d)zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółki Przejmowane będą miały w momencie połączenia siedziby na terytorium Polski i będą podlegać na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, to jest będą podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym będą wypełniać przesłankę wymienioną w art. 12 ust. 15 pkt 1 ustawy o CIT.

Stanowisko dotyczące zwolnienia podmiotowego Fundacji Rodzinnej z potencjalnego przychodu CIT w ramach połączenia znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych w wydawanych interpretacjach, w tym m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 21 sierpnia 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.334.2024.1.RK, w której uznał on, iż:

„Do zakresu dozwolonej działalności wymienionej w ww. przepisie można zaliczyć uzyskanie udziałów w Spółce B. Sp. z o.o. w wyniku połączenia Spółek w których Fundacja posiada po 21,25% udziałów. Wskazać należy, że ww. przychód powstanie wskutek uczestnictwa fundacji rodzinnej w spółce z o.o., a zatem w ramach wymienionego wcześniej art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.

W związku z powyższym, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że po otrzymaniu przez Fundację udziałów w B. Sp. z o.o. w wyniku Połączenia, Fundacja będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.”

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 1 sierpnia 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010. 351.2024.1.JF, w której uznał on, iż:

„Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy w związku z otrzymaniem przez Fundację udziałów w C. w wyniku Połączenia, Fundacja będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Jak już wcześniej wskazano, Fundacja rodzinna jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i co do zasady korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w art. 6 ust. 6-9 ustawy o CIT w tym m.in. wskazano, że zwolnienie nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ufr.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie przystępowania do spółek handlowych, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach.

Do zakresu dozwolonej działalności wymienionej w ww. przepisie można zaliczyć uzyskanie udziałów w Spółce C. w wyniku połączenia Spółek w których Fundacja posiada po 21,25% udziałów. Wskazać należy, że ww. przychód powstanie wskutek uczestnictwa fundacji rodzinnej w spółce z o.o., a zatem w ramach wymienionego wcześniej art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.

W związku z powyższym, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, w związku z otrzymaniem przez Fundację udziałów w C. w wyniku Połączenia, Fundacja będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.”

  • interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 21 sierpnia 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010. 332.2024.1.KW, w której uznał on, iż:

„Jak już wcześniej wskazano, Fundacja rodzinna jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i co do zasady korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w art. 6 ust. 6-9 ustawy o CIT gdzie wskazano m.in., że zwolnienie nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ufr.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie przystępowania do spółek handlowych, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach.

Do zakresu dozwolonej działalności wymienionej w ww. przepisie można zaliczyć uzyskanie udziałów w Spółce Spółki B. w wyniku połączenia Spółek w których Fundacja posiada po 21,25% udziałów. Wskazać należy, że ww. przychód powstanie wskutek uczestnictwa fundacji rodzinnej w spółce z o.o., a zatem w ramach wymienionego wcześniej art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.

W związku z powyższym, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że w związku z otrzymaniem przez Fundację udziałów w Spółce B. w wyniku Połączenia, Fundacja będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe”.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

Interes prawny uzasadniający złożenie wniosku wspólnego o interpretację podatkową

Zainteresowani składają wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż są podmiotami uczestniczącymi razem w tym samym zdarzeniu przyszłym w świetle art. 14r ust. 1 Ordynacji podatkowej, tj. transakcji połączenia Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w ramach tzw. połączenia odwrotnego.

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego kluczowe jest ustalenie, czy przeprowadzenie połączenia będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy, Spółki Przejmowanej oraz Fundacji Rodzinnej obowiązku podatkowego na gruncie ustawy CIT, a w konsekwencji czy będzie podlegało opodatkowaniu na gruncie wskazanej ustawy podatkowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w zakresie pytań Nr 1 - Nr 3.

Odstępuję  od uzasadnienia prawnego tej oceny w zakresie pytania Nr 1.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej w zakresie pytania Nr 2 i Nr 3

Ad 2

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek przy ich fuzji regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT:

1. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

2. Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-   przychody spółki dzielonej,

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Ustawa o CIT, nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;

2) wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe i instytucje gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie;

3) wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych:

a) zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych  pożyczek z Funduszu Pracy,

b) środków na rachunkach bankowych - w bankach.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. W piśmiennictwie i judykaturze przychód podatkowy identyfikowany jest z trwałym przysporzeniem majątkowym zwiększającym wartość aktywów (zob. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość – Komentarz do art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. LEX 2014). Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1248/11 stwierdzając, że z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem jest ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b;

W świetle art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału;

Zgodnie z art. 12 ust. 12b ustawy o CIT:

W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 12 oraz ust. 11 pkt 3 i 4, ciężar dowodu, że udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów oraz wartość udziałów (akcji) odpowiada wartości określonej w tych przepisach, spoczywa na wspólniku.

W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Natomiast zasady organizacji i funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz problematyka łączenia spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. ustawy Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „k.s.h.”).

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h.:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

W myśl art. 492 § 1 k.s.h.:

Połączenie może być dokonane:

1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

2) przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały albo akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

W świetle  art. 493 § 1 i § 2 k.s.h.:

1.Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

2.Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507.

W przypadku dokonania połączenia na powyższych zasadach, spółka przejmowana przestaje istnieć, wspólnicy spółki przejmowanej stają się wspólnikami spółki przejmującej oraz wszystkie aktywa i pasywa spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmującą.

Stosownie do art. 514 § 1 i § 2 k.s.h:

1. Spółka przejmująca nie może objąć udziałów albo akcji własnych za udziały lub akcje, które posiada w spółce przejmowanej, oraz za własne udziały lub akcje spółki przejmowanej.

2. Zakaz, o którym mowa w § 1, dotyczy również objęcia udziałów lub akcji własnych przez osoby działające we własnym imieniu, lecz na rachunek spółki przejmującej bądź spółki przejmowanej.

Zgodnie z art. 515 § 1 k.s.h:

1. Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje ustanowione w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, akcje bez wartości nominalnej albo udziały albo akcje własne nabyte zgodnie z art. 200, art. 30047 i art. 362 oraz objęte w przypadkach, o których mowa w art. 30048 i art. 366. Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, które nabyła w wyniku połączenia z tą spółką.

Jak stanowi art. 516 § 61 k.s.h:

Do łączenia się przez przejęcie przez spółkę, w której jeden wspólnik posiada bezpośrednio lub pośrednio wszystkie udziały lub akcje w spółce przejmującej i w spółce albo spółkach przejmowanych bez przyznania udziałów lub akcji spółki przejmującej, nie stosuje się przepisów art. 494 § 4, art. 499 § 1 pkt 2-4, art. 502 i art. 503. Wobec spółki przejmowanej nie stosuje się przepisów art. 501 i art. 506. Ogłoszenie albo udostępnienie planu połączenia, o którym mowa w art. 500 § 2 i 21, oraz udostępnienie dokumentów, o których mowa w art. 505 § 1, musi nastąpić co najmniej na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki przejmującej, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu.

Prawa i obowiązki następców prawnych reguluje także ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383, dalej: „Ordynacja podatkowa”).

W świetle art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna lub spółka komandytowo-akcyjna zawiązane (powstałe) w wyniku łączenia się:

1) osób prawnych,

2) osobowych spółek handlowych,

3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych

-   wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej i spółki komandytowo-akcyjnej łączących się przez przejęcie:

1) innej osoby prawnej (osób prawnych);

2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Państwa wątpliwości w zakresie pytania Nr 2, dotyczą kwestii ustalenia, czy połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki Przejmowanej 1 (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 2) przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o CIT.

Odnosząc się do powołanych wyżej przepisów KSH, wskazać należy, że w  przepisie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych mowa jest o jednym z dwóch sposobów łączenia się spółek, a mianowicie przez przejęcie (inkorporację). Łączenie przez przejęcie polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki, zwanej spółką przejmowaną, na inną spółkę, zwaną spółką przejmującą, za udziały lub akcje, która spółka przejmująca wydaje wspólnikom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej (art. 492 § 1 k.s.h.).

Skutkiem takiego połączenia jest przejście praw i obowiązków spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w drodze sukcesji uniwersalnej (art. 494 § 1 k.s.h.), a dotychczasowi wspólnicy (akcjonariusze) spółki przejmowanej stają się wspólnikami (akcjonariuszami) spółki przejmującej (art. 494 § 4 k.s.h.).

Następuje utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przejmowaną, która bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego zostaje wykreślona z rejestru przedsiębiorców (art. 493 § 2 k.s.h).

Zauważyć należy, że w art. 493 § 2 k.s.h. mowa jest o tzw. dniu połączenia.

„§ 2.Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z  uwzględnieniem art. 507”.

Dniem połączenia jest dzień wpisu połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej. Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej.

Przepis ten posługuje się sformułowaniem „wywołuje skutek wykreślenia”, wskazując tym samym, że skutek następuje przed faktem dokonania wpisu o wykreśleniu, który w przeciwieństwie do wpisu połączenia spółek nie ma charakteru konstytutywnego lecz deklaratoryjny (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, „Kodeks spółek handlowych. Komentarz do artykułów 459-633. Tom IV, Warszawa 2004 str. 234-235).

Przepis ten określa zatem moment zaistnienia skutku utraty podmiotowości prawnej spółki przejmowanej. Natomiast fizyczne wykreślenie spółki przejmowanej (wydanie postanowienia o wpisie wykreślenia spółki przez sąd rejestrowy) może nastąpić później niż dzień połączenia.

Nie można podzielić opinii, że postanowienie o wpisie połączenia „staje się postanowieniem o wykreśleniu spółki przejmowanej”, jeżeli bowiem w art. 493 § 2 k.s.h. stwierdzono, że wpis połączenia „wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej”, to chodzi tu z pewnością o regulację materialno-prawną, której sens sprowadza się do tego, że z chwilą dokonania wpisu połączenia powstaje także materialno-prawny skutek w postaci inkorporacji spółki, tj. utraty przez nią samodzielnego bytu prawnego. (…) w art. 493 § 2 k.s.h. przewidziano skutek wpisu połączenia w postaci wykreślenia spółki przejmowanej, ponieważ materialno-prawny skutek inkorporowania spółki przejmowanej – jak wspomniano – powinien znaleźć odzwierciedlenie w rejestrze w postaci odpowiedniego wpisu, tj. wpisu wykreślenia tej spółki z rejestru.”(S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja „Kodeks spółek handlowych. Komentarz do artykułów 459-633”. Tom IV Warszawa 2004 str. 237).

Zatem przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, stwierdzić należy, że skoro jak wynika z wniosku planowane połączenie Wnioskodawcy ze Spółkami Przejmowanymi, nastąpi w ramach jednego procesu tzw. uproszonego trybu połączenia, to z chwilą tego połączenia ustanie byt prawny Spółki Przejmowanej 1 i Spółki Przejmowanej 2.

W związku z powyższym, skoro z chwilą połączenia ustanie byt prawny Spółki Przejmowanej 1 to połączenie to nie wywoła dla tej Spółki Przejmowanej (jako wspólnika Spółki Przejmowanej 2) konsekwencji podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki Przejmowanej 1 (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 2) przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o CIT, jednakże z innych przyczyn niż wskazane przez Państwa we własnym stanowisku w sprawie.

Zatem mimo błędnej argumentacji przedstawionej w stanowisku Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 2 stanowisko to, że nie powstanie przychód podatkowy dla Spółki Przejmowanej 1 uznano za prawidłowe.

Ad 3

W myśl art. 4a pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”):

Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej - oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. poz. 326).

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):

Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ufr:

Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.

Art. 4 ust. 1 ufr stanowi, że:

Fundacja rodzinna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o CIT:

Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.

W myśl art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT:

Przepisy ustawy mają również zastosowanie do fundacji rodzinnych w organizacji.

Zatem, fundacja rodzinna, jako osoba prawna podlega zasadom opodatkowania dochodów osób prawnych na mocy art. 1 ust. 1 ustawy o CIT.

W tym miejscu wskazać należy na przepis art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, który stanowi, że:

Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.

Jednakże, zgodnie z art. 6 ust. 6-10 ustawy o CIT:

6. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q.

7. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.

8. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%.

9. Fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, w przypadku gdy nie została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania albo postanowienie sądu rejestrowego odmawiające jej zarejestrowania stało się prawomocne, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia powstania fundacji rodzinnej w organizacji.

10. W przypadku, o którym mowa w ust. 9, fundacja rodzinna w organizacji jest obowiązana do:

1) złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo takich zeznań obejmujących okres od początku jej powstania oraz

2) zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, przy czym odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Z powołanych przepisów wynika zatem, że co do zasady fundacje rodzinne są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jednakże jak wskazano powyżej są pewne wyjątki.

Zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem, który:

1) stanowi własność albo współwłasność podatnika,

2) został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,

3) jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

zwany dalej „podatkiem od przychodów z budynków”, wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

Z kolei w myśl art. 24q ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio:

1) świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej,

2) mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej,

3) świadczenia w postaci ukrytych zysków

‒ wynosi 15% podstawy opodatkowania.

Wskazać należy, że fundacja rodzinna co do zasady nie będzie mogła wykonywać działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 236). Wyjątek ma stanowić działalność o której mowa w art. 5 ust. 1 ufr, zgodnie z którym:

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:

1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;

3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;

4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;

5) udzielania pożyczek:

a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,

b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,

c) beneficjentom;

6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;

7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;

8) gospodarki leśnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ufr:

Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

W zakresie działalności prowadzonej przez fundację rodzinną poza dozwolonym zakresem wskazanym w ww. art. 5 ufr, będzie ona podlegała opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 24r ustawy o CIT, zgodnie z którym:

1. W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.

2. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, przepis art. 15 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

3. Do fundacji rodzinnej, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się zwolnień i odliczeń określonych w art. 17-18f.

Zatem, fundacje rodzinne zostały, co do zasady, objęte podmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych. Powyższe zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania do podatku dochodowego od przekazanych lub postawionych do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio: świadczeń dokonywanych przez fundację rodzinną na rzecz beneficjenta (w tym fundatora będącego jednocześnie beneficjentem) oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, a także świadczeń w postaci ukrytych zysków.

Ponadto powyższe zwolnienie nie znajdzie zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną, niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca, tj. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlega ona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wspólnikami Spółki Przejmującej są następujące podmioty:

1)B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, numer NIP: (…) (dalej jako: „Spółka Przejmowana 1” – posiada ona 76,01% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej; oraz

2)D. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, numer NIP: (…) (dalej jako: „Spółka Przejmowana 2) – posiada ona 23,99% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej. (dalej łącznie jako: „Spółki Przejmowane”)

W ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych, planowane jest połączenie Wnioskodawcy ze Spółkami Przejmowanymi (w ramach tzw. połączenia odwrotnego), które nastąpi w ramach jednego procesu tzw. uproszczonego trybu połączenia (art. 516 § 61 kodeksu spółek handlowych – ksh).

Spółka Przejmowana 1 oraz Spółka Przejmowana 2 są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlegają one na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 jest Fundacja Rodzinna C., numer NIP: (…) z siedzibą w E. (dalej jako: „Fundacja Rodzinna”)

Natomiast wspólnikami Spółki Przejmowanej 2 są:

3)Fundacja Rodzinna - posiada 67,89% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 2; oraz

4)Spółka Przejmowana 1 - posiada 32,11% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 2

Fundacja Rodzinna oraz Spółka Przejmowana 1 (Wspólnicy Spółek Przejmowanych).

Planowane połączenie zostanie przeprowadzone w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 ksh, tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą. Będzie to tzw. połączenie odwrotne (ang. downstream merger) co oznacza, że Spółka Przejmującą jako „spółka - „córka” przejmie Spółkę Przejmowaną 1 oraz Spółkę Przejmowaną 2, tj. „spółki - „matki”.

Zgodnie z art. 515 § 1 ksh planowanemu połączeniu będzie towarzyszyło wydanie przez Spółkę Przejmującą na rzecz Wspólników Spółek Przejmowanych udziałów własnych, które Spółka Przejmująca nabędzie w wyniku połączenia ze spółkami przejmowanymi. Zgodnie z art. 515 § 1 zd. 2 ksh spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, które nabyła w wyniku połączenia z tą spółką.

Planowane połączenie zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 516 § 61 ksh, tj. jako tzw. połączenie uproszczone, któremu nie będzie towarzyszyło przyznanie nowych udziałów spółki przejmującej. Tym samym połączenie nastąpi bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej

W ramach połączenia dojdzie do przejęcia przez Spółkę Przejmującą wchodzących w skład majątku Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 udziałów własnych, które zostaną w następnej kolejności przyznane Wspólnikom Spółek Przejmowanych.

Z uwagi, iż w ramach planowanego połączenia nastąpi połączenie Spółki Przejmującej oraz Spółki Przejmowanej 1, to finalnie wszystkie udziały posiadane przez Spółkę Przejmowaną 1 oraz Spółkę Przejmowaną 2 w kapitale zakładowym Wnioskodawcy trafią do Fundacji Rodzinnej. W wyniku połączenia Spółka Przejmowana 1 oraz Spółka Przejmowana 2 utracą byt prawny i zostaną wykreślone z KRS. W związku z planowanym połączeniem nie wystąpią żadne dopłaty w gotówce.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania Nr 3 dotyczą ustalenia, czy połączenie Wnioskodawcy przez przejęcie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, będzie skutkować po stronie Fundacji Rodzinnej (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2) przychodu w rozumieniu Ustawy o CIT.

Jak już wcześniej wskazano, Fundacja rodzinna jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i co do zasady korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w art. 6 ust. 6-9 ustawy o CIT w tym m.in. wskazano, że zwolnienie nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ufr.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą m.in. w zakresie przystępowania do spółek handlowych, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach.

Do zakresu dozwolonej działalności wymienionej w ww. przepisie można zaliczyć uzyskanie udziałów nabytych w ramach planowanego połączenia.

Wskazać należy, że ww. przychód powstanie wskutek uczestnictwa fundacji rodzinnej w spółkach z o.o., a poprzez połączenie tych spółek ze Spółką Przejmującą również uczestnictwo w Spółce Przejmującej, a zatem w ramach wymienionego wcześniej art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.

W związku z powyższym, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że planowane połączenie przez przejęcie w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Fundacji Rodzinnej (będącej wspólnikiem Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2) przychodu w rozumieniu ustawy o CIT, bowiem przychód ten będzie objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, z uwagi na fakt, iż posiadanie udziałów przez Fundację Rodzinną w spółkach z o.o. a w wyniku planowanego połączenia posiadanie udziałów w Spółce Przejmującej będzie stanowić dozwolony zakres prowadzonej przez Fundację Rodzinną działalności gospodarczej zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.

Podsumowując, Fundacja Rodzinna będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia z CIT w stosunku do potencjalnego przychodu z połączenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, a wskazane powyżej wyłączenia z tego zwolnienia nie znajdą zastosowania w zdarzeniu przyszłym.

Tym samym, skoro Fundacja Rodzinna będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia podmiotowego  w stosunku do potencjalnego przychodu z połączenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, a wskazane powyżej wyłączenia z tego zwolnienia nie znajdą zastosowania w zdarzeniu przyszłym, to odnoszenie się do ewentualnego powstania przychodu na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, stało się bezzasadne.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto, wskazać należy, że z przedstawionego przez Państwa opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby celem operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednakże zbadanie przesłanek i celów dokonywanego połączenia odwrotnego Spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej.

Tym samym stwierdzenie, przedstawione przez Państwa we wniosku, że Wnioskodawca wskazuje również, że jego zdaniem nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, tj. ani głównym ani jednym z głównych celów połączenia spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych a tym samym nie znajdą zastosowania przepisy art. 119a i następne Ordynacji podatkowej w przedmiocie ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu podwójnego opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów, które o jej wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej.