Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy działalność Spółki przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2024 oraz lata kolejne:
  • w części dotyczącej olejków eterycznych – jest nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej przypraw premium jednoskładnikowych – jest nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej opakowania moździerza w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy oraz mocowania metki i prac nad metką – jest nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej umieszczania przepisów i porad na stronie internetowej/ w mediach społecznościowych – jest nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej doboru opakowań dla produktów – jest nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej powiadomienia do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii – jest nieprawidłowe;
  • w pozostałej części – jest prawidłowe;
  • czy Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, które Spółka będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania za lata 2019-2024 oraz lata kolejne:
  • w części dotyczącej kosztów związanych z pracami nad:
  • olejkami eterycznymi,
  • przyprawami premium jednoskładnikowymi,
  • opakowaniem moździerza w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy oraz mocowaniem metki i pracami nad metką,
  • umieszczaniem przepisów i porad na stronie internetowej/ w mediach społecznościowych,
  • doborem opakowań dla produktów,
  • powiadomieniem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgłoszeniem do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii,

- jest nieprawidłowe;

  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismami:

  • z 20 listopada 2024 r (data wpływu 22 listopada 2024 r.) oraz
  • z 23 grudnia 2024 r. (data wpływu 30 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) z siedzibą w (…) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy CIT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w szeroko rozumianej branży (...), przeważającym przedmiotem działalności jest działalność związana z opracowywaniem i produkowaniem (...). Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji artykułów (...). Produkty, które Spółka wytwarza to:

  • suplementy diety,
  • przyprawy premium,

a produkty, które tylko wprowadza na rynek jako podmiot odpowiedzialny (do obrotu) to:

  • mieszanki paszowe uzupełniające dla zwierząt domowych,
  • Spółka jest w trakcie prac nad rozszerzeniem swojej działalności o sprzedaż olejków eterycznych zaklasyfikowanych jako produkty kosmetyczne;

(dalej: Produkty).

Spółka za cel swojej działalności objęła tworzenie Produktów z surowców, których dostawcy posiadają udokumentowane źródło pochodzenia, gwarantujące zachowanie najwyższych standardów jakościowych w sferze samych surowców, jak i źródła ich pozyskania. Składy produktów Spółki są najwyższej jakości. Spółka decyduje się na współpracę tylko z dostawcami kwalifikowanymi. Kwalifikacja jest procesem oceny dostawców, zapewniającym odpowiednią jakość surowców. Każdy z dostawców zobligowany jest do przekazania pełnej dokumentacji poświadczającej jakość oraz bezpieczeństwo surowców.

Spółka korzysta z usług akredytowanych laboratoriów. Laboratoria zgodnie z wewnętrznym harmonogramem Spółki wykonują badania powierzonego materiału.

Spółka w ramach prowadzonej działalności wykonywała i dalej wykonuje szereg prac mających na celu rozwój oraz wprowadzanie do oferty nowych Produktów, w czterech obszarach:

  • suplementów diety;
  • witamin i suplementów diety dla zwierząt;
  • własnych przypraw;
  • olejków eterycznych;

- dalej zbiorczo: Prace B+R

Każdy z powyższych obszarów składa się z wielu elementów o wysokim stopniu skomplikowania i złożoności, o charakterze zarówno produkcyjnym, logistycznym jak i prawnym. Do realizacji Prac B+R Spółka zatrudnia osoby w ramach umowy o pracę, a także współpracuje z osobami w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia (dalej: Pracownicy).

W Spółce został utworzony specjalny Dział R&D, który w całości skoncentrowany jest na Pracach B+R. Pracownikami Działu R&D są osoby zajmujące się różnymi dziedzinami nauki, m.in. inżynierowie technologii żywności, a także inne osoby wyróżniające się nieszablonową wiedzą w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Spółka poniżej wskazała orientacyjne etapy Prac B+R, obszar suplementów diety stanowi najszerszy opis Prac B+R, w kolejnych opisach Spółka pominęła te etapy, które albo nie występują albo nie różnią się znacznie względem pierwszego z opisanych obszarów tj. prac nad suplementami diety.

Obszar suplementów diety

Suplementy diety stanowią główną część działalności Spółki, której Spółka zawdzięcza swoją rozpoznawalność. Suplementy dystrybuowane są zarówno w modelu handlu B2B oraz B2C. Spółka rocznie opracowuje i wprowadza na rynek kilkadziesiąt nowych suplementów (około (…)).

Poniższe etapy zarysowują schemat działania, Spółka zastrzega jednak, że w przypadku tworzenia niektórych suplementów pewne etapy mogą zostać pominięte, jak również niektóre procesy tworzenia suplementów mogą zostać uzupełnione o dodatkowe działania.

Etap 1: Inicjacja - pomysł

Źródłem pomysłu wprowadzenia do portfolio nowego produktu jest współpraca 3 działów: R&D, marketingu oraz handlowego. Pracownicy Działu R&D w ramach aktualizowania i poszerzania wiedzy oraz poszukiwania inspiracji do prowadzenia badań, na bieżąco zapoznają się z publikacjami naukowymi. Pracownicy analizują działania konkurencji oraz sprzedaż produktów Spółki. Dział handlowy dostarcza pozyskane od klientów informacje zwrotne dotyczące zapotrzebowania rynku oraz potrzeb klientów. Wdrożenie nowego produktu opiera się również o research stron internetowych oraz wyszukiwanie produktów przez potencjalnych klientów. Na podstawie powyższych informacji, po przeprowadzeniu „burzy mózgów” przez Pracowników Działu R&D wraz z kadrą zarządzającą, podejmowana jest decyzja o wprowadzeniu do obrotu nowego produktu. Procesem bezpośrednio poprzedzającym badania nad nowym suplementem jest przeprowadzenie kalkulacji kosztów i zysków na tle ryzyka wykonalności danego produktu.

Gdy Dział R&D zaakceptuje wstępny plan działania nad opracowaniem nowego suplementu, pierwszą fazę Prac B+R zamyka weryfikacja bezpieczeństwa, czyli sprawdzenie możliwości stosowania danego składnika w suplementach diety.

Prace B+R w obszarze suplementów diety rozpoczynają się (Spółka przechodzi do kolejnych etapów prac) jeżeli technolog potwierdzi, że będzie możliwe opracowanie procesu technologicznego dla danego suplementu.

Etap 2: Weryfikacja bezpieczeństwa produktu

Gdy technolog potwierdzi, że Spółka posiada niezbędne zaplecze technologiczne do uruchomienia procesu produkcji danego suplementu, Pracownicy Działu R&D weryfikują możliwość wprowadzenia do obrotu danego suplementu pod kątem jego składu. Weryfikacji podlegają używane surowce. Dział R&D weryfikuje skład tj. dawki, formy chemiczne, części roślin, aby produkt był zgodny z klasyfikacją dla suplementu diety.

Wszystkie powyższe działania podejmowane są w celu wykluczenia użycia składników niedozwolonych w żywności. Cały skład weryfikowany jest zgodnie z odpowiednimi aktami prawnymi prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Produkty są notyfikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Spółka przykłada bardzo dużą uwagę do bezpieczeństwa tworzonych suplementów, dlatego też Pracownicy Działu R&D pozyskują wiedzę na temat bezpieczeństwa rozpatrywanych składników z następujących źródeł:

  • Raport Naukowy EFSA. Kompendium substancji botanicznych, w których stwierdzono obecność naturalnie występujących składników, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego w przypadku wykorzystania ich do produkcji żywności i suplementów diety,
  • Opracowania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dot. składników roślinnych,
  • Monografie Europejskiej Agencji Leków (EMA),
  • Monografie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
  • Normy Żywienia dla Populacji Polski,
  • Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety.

Wiedza czerpana z powyższych źródeł pozwala na weryfikację bezpieczeństwa stosowania składników oraz ustalenie bezpiecznych dawek. Po zweryfikowaniu powyższych opracowywana jest receptura produktu.

Etap 3: Poszukiwanie komponentów

Po określeniu koncepcji produktu, Spółka koncentruje się na znalezieniu dostawcy surowców i pozostałych składników, który posiada w swojej ofercie produkty odpowiadające prowadzonej przez Spółkę polityce społecznej odpowiedzialności biznesu. Od strony praktycznej proces poszukiwań dostawcy komponentów polega na tym, że technolog przygotowuje wytyczne, na podstawie których specjalista ds. logistyki i zakupów poszukuje surowców. Jest to zarazem pierwszy etap, w którym dochodzi do powstania właściwej dokumentacji produktowej - ww. specjalista opracowuje dokumentację dotyczącą surowców, która obejmuje m in. sprawdzenie dostawcy pod kątem spełnienia wymogów Spółki. Po znalezieniu odpowiedniego dostawcy, zamawiane są próby surowców.

Etap 4: Przeprowadzenie prób produkcyjnych

Spółka po znalezieniu dostawcy oraz zweryfikowaniu składników nowego produktu i stworzeniu receptury suplementu przygotowuje się do przeprowadzenia prób produkcyjnych. Próba produkcyjna polega na przygotowaniu mniejszej partii produktu i wyprodukowaniu gotowego produktu na linii produkcyjnej, która będzie wykorzystywana do masowej produkcji.

Technolog produkcji pracujący w Dziale R&D, po sporządzeniu receptury, przekazuje ją Działowi Produkcji, który odpowiada za: przygotowanie, odmierzenie składników oraz przygotowanie (zaprogramowanie) specjalistycznych maszyn, za pomocą których Spółka produkuje suplementy.

Dokumenty sporządzane dla Działu Produkcji zawierają podstawowe dane niezbędne do rozpoczęcia produkcji danego suplementu. W instrukcji technolog zamieszcza informację potrzebną do odmierzenia odpowiednich dawek oraz uzyskania odpowiednich mas docelowych kapsułek.

Podczas fazy prób produkcyjnych, uwaga skierowana jest przede wszystkim na parametry fizyczne pojedynczej sztuki suplementu. Weryfikacji podlega masa wypełnienia kapsułki, czy zgadzają się założenia obejmujące m in. nośność komponentów sypkich, czy skład mieszanki.

Jeżeli założenia produkcyjne nie są możliwe do zrealizowania, Dział R&D przeprowadza prace obejmujące wykorzystywanie aktualnie zdobytej wiedzy podczas wcześniejszych etapów prac nad produktem, celem znalezienia nowego sposobu produkcji, wypracowania ulepszonej procedury, która pozwoli stworzyć produkt o pożądanych cechach.

Powyższe czynności dokonywane są w oparciu o analizę z masy wypełnienia kapsułki, zazwyczaj zmiany zaczyna się od modyfikacji receptury, jednakże możliwe jest również dodawanie wypełniaczy, zmiany parametrów na maszynach. Następuje iteracja procesu; aż do momentu osiągnięcia pierwotnych założeń albo zaprzestania podejmowania dalszych prób. Jeżeli podejmowane próby nie przyniosą oczekiwanego efektu, konieczna może być zmiana dostawcy surowców.

Etap 5.: Specyfikacja dla działu produkcji

Gdy próby produkcyjne dadzą oczekiwany efekt, technolog opracowuje recepturę oraz technologię tworzenia suplementu na masową skalę. Technolog ma za zadanie przełożenie efektów produkcji ze skali mikro na skalę makro.

Po przeprowadzeniu prób produkcyjnych tworzona jest specyfikacja produktu. Specyfikacja zawiera całą recepturę produktu uwzględniając aspekty technologiczne, jakościowe oraz produkcyjne.

Powyższa dokumentacja służy wykorzystywaniu wiedzy zdobytej na danym projekcie, w celu wykorzystania jej przy tworzeniu w przyszłości nowych produktów w ramach prowadzonych Prac B+R.

Etap 6: Oznakowanie

Dział R&D po weryfikacji stworzonej receptury oraz technologii wytwarzania produktu przechodzi do etapu przygotowania oznakowania produktu., Działania te podejmuje się na podstawie specyfikacji, aktów prawnych oraz wewnętrznych wytycznych firmy.

Etap 7: Powiadomienie GIS o wprowadzeniu produktu do obrotu

Po zrealizowaniu powyższych etapów w obszarze tworzenia suplementów diety, Spółka powiadamia Główny Inspektorat Sanitarny o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu suplementu.

Na powyższym etapie kończą się Prace B+R z obszaru suplementów diety.

Mieszanki paszowe uzupełniające dla zwierząt

Spółka opracowała receptury produktów dla zwierząt mające na celu przeciwdziałać lękowi i stresowi u zwierząt (poprzez utrzymanie spokoju u zwierząt w stresujących sytuacjach), na poprawę apetytu, na obniżenie bólów i stanów zapalnych oraz na poprawę snu. Ponadto Spółka posiada opracowane receptury na produkty wspomagające stawy zwierząt, poprawę sierści z uwzględnieniem psów sportowych, seniorów, kotów itp.

Z uwagi na brak przystosowania zakładu do produkcji mieszanek paszowych uzupełniających, Spółka korzysta z usług producentów kontraktowych, przy czym za opracowanie składu odpowiedzialny jest Dział R&D obecny w Spółce.

Obszar Prac B+R dotyczący produktów dla zwierząt po części pokrywa się z etapami prac dotyczących suplementów diety, dlatego też Spółka poniżej omawia tylko te elementy, które różnią się względem powyższego.

Opracowanie receptury produktu opiera się o weryfikację bezpieczeństwa składników. Lista aktów prawnych, z których należy skorzystać podczas weryfikacji możliwości stosowania danych składników:

  • ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 68/2013 z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie katalogu materiałów paszowych,
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 68/2013 z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie katalogu materiałów paszowych.

Gdy prototyp produktu zostanie wyprodukowany (na podstawie sporządzonej przez Spółkę specyfikacji) i dostarczony Spółce, Pracownicy Działu R&D testują organoleptycznie próbkę produktu oceniając: zapach, konsystencję, wygląd i ogólne wrażenie co do wykonania produktu względem założeń wynikających z opracowanej receptury i sposobu produkcji.

Po przeprowadzeniu testów na otrzymanych próbkach, w razie wykrycia jakichkolwiek uchybień od założeń, zlecane są producentowi dalsze prace tak, aby finalny produkt odpowiadał założeniom Pracowników Spółki.

Spółka w zakresie mieszanek paszowych uzupełniających podlega zgłoszeniu do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz posiada własny numer weterynaryjny.

Gdy produkt spełnia oczekiwania Spółki, rozpoczynają się prace nad opakowaniami i znakowaniem produktu.

Produkcja przypraw

Przyprawy „premium” określone zostały w taki sposób, ponieważ Spółka skupiła się na tym, aby wprowadzić na rynek tylko i wyłącznie nietypowe przyprawy.

Etap 1: Inicjacja - pomysł

Pracownicy Działu R&D po jednym ze spotkań zespołu, zorganizowanym celem wymiany pomysłów, podjęli decyzje o rozszerzeniu prowadzonej działalności o sprzedaż przypraw. Tym co miało wyróżniać ofertę Spółki było to, że Spółka postanowiła sprzedawać przyprawy premium. W tym celu Spółka zebrała bardzo dużo ankiet z Internetu i na podstawie ich wyników wytypowała jakie przyprawy premium powinna była wprowadzić do swojej oferty sprzedaży.

Specjalista do spraw przypraw przeprowadził analizę rynku przypraw w celu wytypowania szans i zagrożeń względem konkurencji. W ramach analizy, specjalista ocenił rynek przypraw w premium jako słabo rozwinięty, o dużym potencjale oraz możliwym wzroście podobnym do rynków przypraw premium w krajach zachodnich Unii Europejskiej. Po podjęciu decyzji o kontynuowaniu projektu, zostało wybranych (…) przypraw które spółka postanowiła sprowadzić. Ze względu na chęć rezygnacji z usług dużych importerów, w celu zapewnienia autentycznej i najlepszej jakości surowców, specjalista za pomocą sieci internetowej, mediów społecznościowych oraz lokalnych organizacji producenckich i ambasad, rozpoczął poszukiwania rolników i producentów przypraw z pominięciem pośredników. Zadanie to mimo przedłużających się poszukiwań udało się zakończyć z sukcesem. W trakcie sprowadzania próbek surowców i poddawaniu ich badaniom laboratoryjnym oraz sensorycznym, Dział R&D rozpoczął poszukiwanie opakowania do przypraw które spełniało by cechy: wysoka barierowość, praktyczne użytkowanie, wysoka prezencja produktu premium oraz jak najmniejszy wpływ na środowisko. Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, spółka zdecydowała o wprowadzeniu przypraw w ciemnych szklanych słoikach zabezpieczonych wkładką uszczelniającą oraz plombą. Ciemne szkło chroni produkt przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV oraz w pełni nadaje się do recyklingu. Aluminiowa zakrętka zamykająca słoik również nadaje się do recyklingu. Wyzwaniem było również zastosowanie etykiety produktu która była by wytrzymała w warunkach kuchennych, atrakcyjna dla konsumentów oraz łatwa w usuwaniu podczas segregacji opakowania. Zastosowano etykietę z 3 rodzajami uszlachetnień faktur, która jest łatwo odklejalna bez konieczności zużycia wody. Słoik może zostać również ponownie wykorzystany przez konsumenta po wykorzystaniu przypraw. Po zatwierdzeniu surowców, opakowania oraz etykiet, specjalista wraz z działem R&D podjął decyzje o wprowadzeniu przypraw w formie całej, nie zmielonej. Zachęca to konsumentów do samodzielnego rozcierania przypraw według własnych potrzeb oraz pozwala zachować jakość i aromat przypraw.

Etap 2: Weryfikacja bezpieczeństwa produktu

Spółka komercjalizując Prace B+R nad przyprawami, rozpoczęła działalność od sprzedaży pojedynczych przypraw jak papryka czy pieprz, które uprzednio weryfikuje pod kątem spełnienia norm jakościowych. Oraz możliwości wprowadzenia przypraw na rynek pod względem ich historii spożycia w Unii Europejskiej. Jednakże Spółka ma również zamiar tworzyć własne autorskie przyprawy (mieszanki przypraw) na podstawie opracowanych przez nią receptur.

Rozpoczęcie prac nad rozszerzeniem prowadzonej działalności o przyprawy premium, wymagało od Spółki dostosowania warunków technicznych w hali produkcyjnej, zgodnie z wymogami stawianymi przez sanepid (dalej: Warsztat Przyprawowy).

W związku z powyższym Spółka zmuszona była do przeprowadzenia w jednym z pomieszczeń hali produkcyjnej generalnego remontu celem dopasowania panujących tam warunków do produkcji przypraw.

Po zakończonym remoncie, zapewniającym zachowanie odpowiednich warunków technicznych, Specjalista rozpoczął przygotowanie dokumentu zatytułowanego „Wytyczne jakościowe surowców do sprowadzenia”.

Etap 3: Dostawca

W dokumencie tym Specjalista określa parametry jakie powinien posiadać importowany surowiec, składnik, przyprawa (dalej: Przyprawy), aby nadawał się do użytku czy do sporządzenia mieszanki przypraw celem stworzenia nowej przyprawy.

Następnie Specjalista przygotowuje wytyczne do zamówienia dla specjalisty ds. zakupów i logistyki.

Etap 4: Przeprowadzenie prób produkcyjnych

Specjalista na tym etapie wykorzystując i łącząc posiadaną wiedzę z materiałami naukowymi, z których standardowo korzysta Spółka, jak również korzystając z samodzielnie stworzonej dokumentacji, w której opisuje jakie możliwości i ograniczenia posiadają dane przyprawy - określa ich zdolność do utrzymania założonych parametrów w czasie takich jak: smak, aromat, wygląd i utrzymanie tych cech po obróbce termicznej.

Spółka sprowadza Przyprawy z najdalszych zakątków świata m in. z (…). Dlatego też Spółka zleca zewnętrznemu podmiotowi przeprowadzenie badań, na podstawie których podejmuje decyzje o importowaniu Przypraw z danego źródła, bądź też o rezygnacji. Wyniki badań służą ustaleniu czy sprowadzane Przyprawy spełniają normy żywieniowe obowiązujące w Polsce. Mowa tu m in. o występowaniu pestycydów, czy spełnianiu kryteriów jakościowych przyjętych przez Spółkę.

Dział R&D razem z specjalistą do spraw przypraw, szeroko analizuje i bada sprowadzone surowce pod względem organoleptycznym i możliwości wykorzystania ich przez konsumentów i podmioty profesjonalne. Oceniane są barwa, smak, aromat, wielkość, oraz parametry właściwe dla danej przyprawy jak ostrość czy zachowanie walorów smakowych podczas obróbki termicznej.

Spółka razem z influencerami kulinarnymi zachęca klientów do odkrywania własnych połączeń przypraw tworząc zupełnie nowe połączenia smaków. Samodzielne rozcieranie i łączenie przypraw oferowanych przez spółkę tworzy niemal nieograniczone możliwości uzyskania nowych połączeń smaków.

Dla uzyskania nowych doznań w kuchni przez konsumentów, spółka samodzielnie opracowała i zleciła produkcję granitowego moździerza, który znajdzie się w ofercie spółki. Moździerze zostały zaprojektowane w ten sposób by łączyć najlepsze cechy różnych moździerzy kamiennych. Produkt spółki ma szeroką podstawę i duży ciężar aby stabilnie trzymać się na kuchennym blacie. Duża średnica pozwala na ergonomiczny ruch nadgarstka tym samym umożliwia dokładne rozcieranie przypraw jednocześnie ograniczając zmęczenie dłoni. Szorstka niepolerowana powierzchnia granitu w środku przyspiesza rozcieranie przypraw, natomiast na zewnątrz ułatwia utrzymanie go w dłoniach.

Na podstawie powyższych, Specjalista tworzy możliwe połączenia przypraw i możliwe ich zastosowania i razem z influencami kulinarnymi i profesjonalnymi kucharzami planuje umieszczać przepisy i porady na stronie internetowej spółki oraz w stworzonych do tego celu mediach społecznościowych.

Etap 5: Specyfikacja dla działu produkcji

Efektem końcowym Prac B+R nad Przyprawami jest wypracowanie specyfikacji produktu, na którą składa się opracowana receptura produktu oraz technologiczny, jakościowy i predykcyjny opis produkcji.

W ramach prac działu R&D i specjalisty do spraw przypraw zostały stworzone specyfikacje produktu na które składa się receptura produktu, karta technologiczna, karta dostaw, specyfikacja jakościowa oraz procedura produkcyjna.

Na podstawie stworzonej dokumentacji, dział produkcji wytwarza produkty końcowe skierowane do konsumentów.

Ze względu na konieczność zachowania wysokiej jakości premium oraz wielu czynników zmiennych podczas produkcji, proces wytwarzania każdorazowo nadzorowany jest przez specjalistę do spraw przypraw który razem z Pracownikami produkcji oraz działem jakości, na bieżąco kontroluje zgodność surowców, opakowań oraz procesu produkcyjnego jak i parametrów produktu końcowego. Dzięki temu spółka zapewnia że produkt opuszczający produkcję spełnia wszelkie parametry opracowane w ramach projektu B+R.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są kolejnym obszarem Prac B+R.

Etap 1: Inicjacja - pomysł

Spółka postanowiła poszerzyć oferowany klientom asortyment o produkty w postaci olejków eterycznych. Spółka celem rozeznania się w rynku jak również znalezienia pewnej inspiracji, zamówiła wiele próbek olejków eterycznych od różnych dostawców.

Po otrzymaniu wszystkich próbek Spółka organoleptycznie dokonywała testów zamówionych olejków.

Pracownicy Działu R&D postanowili, że analizę sensoryczną będą przeprowadzać metodą skalowania, oceniając zapach olejków w danej skali (np. 1-10). Aby dany olejek został zakwalifikowany do fazy testów musi osiągnąć średnią notę nie niższą niż 50% możliwych do uzyskania punktów.

Etap 2: Weryfikacja bezpieczeństwa produktu

Spółka jako producent celem przeprowadzenia badań obejmujących bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych jak również w związku z planowaną w przyszłości sprzedażą olejków eterycznych, musiała dokonać klasyfikacji produktu.

Na powyższe cele Spółka zakwalifikowała olejki eteryczne do kategorii kosmetyków.

Spółka za pełnomocnictwem zleca zewnętrznemu podmiotowi wykonanie wszystkich badań bezpieczeństwa produktu. Badania przeprowadzane są pod kątem bezpieczeństwa dermatologicznego stosowania produktu.

Badania dermatologiczne prowadzone są pod nadzorem lekarza-dermatologa na grupie 20 probantów o skórze wrażliwej. Poza badaniami obejmującymi bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, zlecane badania obejmują weryfikację stabilności i kompatybilności produktu z opakowaniem oraz ogólny, końcowy raport bezpieczeństwa

Efektem końcowym przeprowadzonych badań jest dokumentacja „Raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego”. Raport obejmuje bezpieczeństwo pojedynczego rodzaju olejku, który Spółka będzie miała zamiar wprowadzić na rynek. W raporcie to Spółka jako producent wskazana jest jako osoba odpowiedzialna.

Powyższy raport powstaje na podstawie wszechstronnych badań nad produktem. Raport dostarcza wiedzy o składzie produktu, jego właściwościach fizycznych i chemicznych, stabilności w racjonalnych do przewidzenia warunkach przechowywania. Ponadto raport opisuje wyniki badań nad jakością mikrobiologiczną, czystości substancji i mieszanin. Jakie narażenia dla życia i zdrowia mogą stanowić poszczególne składniki olejku, profil toksykologiczny. Raport kończy się wnioskiem z oceną olejku eterycznego.

Etap 3: Dostawca

Spółka nie zajmuje się osobiście tworzeniem olejków - proces ten zleca podmiotowi trzeciemu. Cały proces opiera się na tym, że Spółka opisuje produkt, jaki chciałaby posiadać. Wskazuje na wszystkie cechy, właściwości i na podstawie specyfikacji produktu, a podmiot trzeci dostarcza Spółce gotowe olejki eteryczne, które później Spółka sprzedaje pod własną marką i za które to Spółka odpowiada i ponosi wszelką odpowiedzialność.

Etap 4: Przeprowadzenie prób produkcyjnych

Spółka otrzymuje od dostawcy próbki zamówionych produktów. Po ich otrzymaniu, wewnętrznie między Pracownikami je ocenia i w przypadku zaakceptowania, potwierdza seryjną produkcję.

Etap 5: Specyfikacja dla działu produkcji

Jak zostało to wskazane, Spółka poprzez Dział R&D określa, jakie cechy powinien posiadać olejek eteryczny, jaki ma być jej produkt. Na tej podstawie podmiot trzeci świadczy usługę obejmującej wyprodukowanie i dostarczenie olejków eterycznych. Proces ten opiera się na recepturach podmiotu trzeciego, który na podstawie informacji od Spółki tworzy dla niej właściwe olejki.

Etap 6: Zgłoszenie produktu

W związku z tym, że Spółka jest podmiotem odpowiedzialnym na etykiecie produktu, produkty są zgłaszane do bazy CPNP (Cosmetic Products Notification Portal) zgodnie z wymogami dla produktów kosmetycznych.

Reasumując, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że realizowane Prace B+R:

  • są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii wskazanej we wcześniejszej części wniosku przez Pracowników, posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;
  • są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy;
  • mają na celu tworzenie innowacyjnych Produktów oraz zmian do Produktów oferowanych przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo Wnioskodawca:

  • będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości;
  • w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, wykaże koszty kwalifikowane poniesione na realizację Prac B+R w zeznaniach podatkowych składanych za poszczególne lata podatkowe. Koszty kwalifikowane, wykazane w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, będą jednocześnie stanowiły koszt uzyskania przychodu w tym roku podatkowym;
  • prowadzi i będzie prowadzić ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1 b Ustawy CIT, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej;
  • nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
  • nie korzysta/nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT.

W odniesieniu do opisanych powyżej Prac B+R, Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, związanych z realizowanymi Pracami B+R, Spółka zalicza następujące wydatki (zwane dalej: Kosztami Prac B+R):

1.Wynagrodzenia przeznaczone dla Pracowników biorących udział w realizacji Prac B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie, umożliwiające prowadzenie projektów. Z ewidencji czasu pracy wynika, ile czasu Pracownik poświęcił na Prace B+R. Do Kosztów Prac B+R Spółka zalicza jedynie tę część wynagrodzenia, która proporcjonalnie przypada na czas poświęcony na Prace B+R. W przypadku Pracowników, którzy włączeni są wyłącznie w Prace B+R - całe wynagrodzenie stanowi Koszt Prac B+R.

2.Koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji Prac B+R.

3.Koszty materiałów i surowców wykorzystywanych do realizacji Prac B+R.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Pismem z 20 listopada 2024 r. (data wpływu 22 listopada 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu i wskazali, że:

Pytanie 1:

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności twórczej, która została opisana we Wniosku, od 2019 r., gdy pracę w Spółce rozpoczęła pracowniczka, której zadaniem było regularne i stałe opracowywanie nowych metod wytwarzania Produktów. Współpraca z technologiem również rozpoczęła się w 2019 r. Z uwagi na fakt, że Spółka na przestrzeni czasu rozpoczęła wprowadzanie na rynek coraz to większej ilości nowych Produktów, to odnosząc lata rozpoczęcia produkcji na poszczególne Produkty, historia działalności wygląda następująco.

1.Suplementy diety - 2019 r.

2.Mieszanki paszowe – (…) 2024 r.

3.Przyprawy – (…) 2023 r. (za tę linię odpowiadał inny pracownik dedykowany całkowicie tej linii produktowej).

4.Olejki eteryczne – (…) 2023 r.

Pytanie 2:

W przypadku uzyskania pozytywnej interpretacji indywidualnej na złożony Wniosek, Spółka ma zamiar skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej począwszy od 2019 roku, w związku z tym dokonana zostanie korekta zeznań podatkowych za poprzednie lata podatkowe, zaczynając od 2019 roku. Po rozliczeniu ulgi za zamknięte lata podatkowe, Spółka będzie na bieżąco rozliczać koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Pytanie 3:

Spółka uzyskuje/będzie uzyskiwać również przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów Spółka nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Pytanie 4:

Spółka podejmuje kompleksowe działania w zakresie stworzenia receptury (składu) mieszanek paszowych. Ponadto prace podejmowane przez Spółkę kończą się zaprojektowaniem postaci graficznej opakowań Produktów. W zakresie współpracy z zewnętrznymi podmiotami, Spółka zleca jedynie „na zewnątrz” wykonanie gotowego produktu wedle receptury opracowanej we współpracy z producentem kontraktowym opracowanej receptury. Wszystkie prace, które wykonuje podmiot zewnętrzny na zlecenie Spółki, wykonywane są w ściśle ustalonych ramach, które to Spółka specyfikuje w składanym zleceniu.

Pytanie 5:

Praca Spółki w zakresie:

  • mieszanek paszowych uzupełniających rozpoczyna się od analizy potrzeb rynkowych jak i analizy możliwego składu produktu. Na tej podstawie Spółka tworzy receptury mieszanek pasz uzupełniających. Natomiast wszelkie dokumenty jakościowe wyrobu gotowego tworzone są przez podmiot odpowiadający za seryjną produkcję;
  • olejków eterycznych obejmuje:
  • wybór wariantów zapachowych przedstawionych przez podmiot wykonujący olejki, dodatkowo wybór docelowych opakowań i prace graficzne nad etykietą i kartonikiem
  • badania jakościowe, które zlecane są przez producenta kontraktowego na podstawie upoważnienia Spółki.

Pytanie 6:

Prace podejmowane przez Spółkę w zakresie przypraw obejmowały analizę rynku pod kątem tego, jakie przyprawy będą się cieszyć zainteresowaniem klientów. Na tej podstawie Spółka wybrała przyprawy, które wprowadziła do swojej oferty. Ponadto praca Spółki obejmuje odnalezienie odpowiedniego lokalnego producenta. Co więcej, prace Spółki w tym zakresie objęły selekcję jakościową i klasyfikację tych przypraw pod kątem spełniania wymogów wewnętrznych obowiązujących w Spółce. Spółka podejmuje także działania mające na celu opracowanie własnych, autorskich mieszanek przypraw.

Pytanie 7:

Modyfikacja przez producenta receptury opracowanej przez Spółkę w odniesieniu do:

  • Mieszanek paszowych - obejmuje ingerencję producenta w bazę składu produktu, Spółka odpowiada za wytyczne odnośnie smaku, aromatu i stężenie składnika aktywnego.
  • Olejków eterycznych - w tym przypadku nie można mówić o ingerencji w recepturę, ponieważ jest to monoskładnik, zatem producent nie może ingerować.

Pytanie 8:

Przedmiotem zamówienia w obszarach mieszanek paszowych uzupełniających dla zwierząt oraz olejków eterycznych nie są gotowe produkty od podmiotu trzeciego - wszystkie produkty powstały na podstawie ścisłych wytycznych Spółki. Udział podmiotu zewnętrznego polega tylko i wyłącznie na fizycznym wyprodukowaniu produktów przez producenta kontraktowego (na zlecenie Spółki wedle jej ścisłych wytycznych). Zatem przedmiotem Spółki zamówienia w obszarach, mieszanek paszowych uzupełniających dla zwierząt oraz olejków eterycznych nie jest zakup produktów od podmiotu trzeciego, a jest wytworzenie przez ten podmiot ściśle oznaczonych rzeczy na zamówienie Spółki.

Pytanie 9:

Podmioty trzecie, które wytwarzają dla Spółki mieszkanki paszowe uzupełniające dla zwierząt oraz olejki eteryczne nie mają/nie będą miały prawa do rozporządzania wytworzonymi towarami w sposób inny niż poprzez przekazanie ich Spółce. Tylko Spółka posiada prawo do wprowadzania ww. produktów do obrotu.

Pytanie 10:

W zakresie mieszanek paszowych, Spółka podlega przepisom ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach. Zgodnie z przywołaną ustawą, Spółka ma prawny obowiązek podawać numer zakładu producenta kontraktowego. Natomiast w odniesieniu do olejków eterycznych, olejki nie będą posiadać żadnych oznaczeń producentów. Jedynym podmiotem wskazanym na opakowaniach olejków będzie Spółka. Zatem zarówno w zakresie mieszanek paszowych uzupełniających oraz olejków eterycznych Spółka nanosi odpowiednie oznaczenia na Produkty.

Pytanie 11:

Innowacyjność i twórczy charakter prac Spółki w poszczególnych Produktach dotyczy:

1.Suplementy diety

a.Skład - opracowanie przez Spółkę składu wiąże się z koniecznością podjęcia przez Pracowników prac o charakterze twórczym, poprzez wyszukanie odpowiednich składników, jak również doboru ich proporcji;

b.Oznakowanie - konieczność podjęcia twórczych prac w zakresie właściwego oznakowania Produktów;

c.Prace graficzne

d.Dobór opakowania - właściwy dobór opakowania ma znaczenie dla utrzymania właściwości Produktu, dlatego wiąże się to z koniecznością podjęcia twórczych prac. Jednocześnie zwiększa to atrakcyjność produktu w oczach odbiorcy

2.Witaminy i suplementy dla zwierząt

a.Skład - opracowanie przez Spółkę składu wiąże się z koniecznością podjęcia przez Pracowników prac o charakterze twórczym, poprzez wyszukanie odpowiednich składników, jak również doboru ich proporcji;

b.Oznakowanie - konieczność podjęcia twórczych prac w zakresie właściwego oznakowania Produktów;

c.Prace graficzne

d.Dobór opakowania - właściwy dobór opakowania ma znaczenie dla utrzymania właściwości Produktu, dlatego wiąże się to z koniecznością podjęcia twórczych prac.

3.Własne przyprawy

a.Wybór i selekcja surowca i lokalnego źródła pochodzenia - przeprowadzenie testów i prób w zakresie właściwego surowca;

b.Oznakowanie - konieczność podjęcia twórczych prac w zakresie właściwego oznakowania Produktów;

c.Prace graficzne

d.Dobór opakowania - właściwy dobór opakowania ma znaczenie dla utrzymania właściwości Produktu, dlatego wiąże się to z koniecznością podjęcia twórczych prac.

4.Olejki eteryczne

a.Wybór wariantu zapachowego - przeprowadzenie testów i prób w zakresie doboru właściwego zapachu;

b.Oznakowanie - konieczność podjęcia twórczych prac w zakresie właściwego oznakowania Produktów;

c.Prace graficzne

d.Dobór opakowania - właściwy dobór opakowania ma znaczenie dla utrzymania właściwości Produktu, dlatego wiąże się to z koniecznością podjęcia twórczych prac.

Pytanie 12:

Spółka celem wstępu do odpowiedzi na niniejsze pytania pragnie wskazać, że prowadzi prace twórcze w zakresie czterech wymienionych we Wniosku segmentów swojej działalności. W ramach prowadzonych prac pracownicy Spółki wykorzystują posiadaną, dostępną wiedzę w celu znalezienia nowych zastosowań - ulepszania jak i tworzenia nowych produktów. Prace prowadzone są w sposób ciągły i systematyczny i prace te nie stanowią/nie będą stanowiły rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów, np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych, działalności wspomagającej/pomocniczej do wprowadzonych rozwiązań, produkcji seryjnej, bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej. Natomiast odnosząc się do czynności wskazanych w wezwaniu, Spółka wskazuje, że:

  • Wszystkie prace wykonywane przez dział marketingu oraz dział handlowy w zakresie etapu 1 (Inicjacja - pomysł) (w zakresie obszaru suplementów diety) posiadają cechy wskazane na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania.
  • Wszystkie prace obejmujące prace etapu 6 tj. oznakowanie (w zakresie obszaru suplementów diety) spełniają cechy wskazane na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania.
  • Odnośnie etapu 7 obejmującego powiadomienie GIS o wprowadzeniu produktu do obrotu (w zakresie obszaru suplementów diety), czynność ta nie spełnia cech wskazanych na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania.
  • Analogicznie do czynności powiadomienia GIS, zgłoszenie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii (w zakresie obszaru mieszanek paszowych uzupełniających dla zwierząt) nie jest czynnością spełniającą cechy wskazane na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania.
  • Czynności w zakresie etapu 6 obejmujące zgłoszenie produktu do bazy CPNP (w zakresie obszaru olejków eterycznych) nie są czynnościami spełniającymi cechy wskazane na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania.
  • Wszystkie prace z zakresu opracowania i zlecenia do produkcji granitowego moździerza (w zakresie obszaru przypraw) posiadają cechy wskazane na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania. W ramach czynności twórczych Spółka odpowiadała za:

a.wybór odpowiedniego tworzywa (tutaj granitu w odróżnieniu od innych, które zostały przetestowane),

b.selekcja odpowiedniego rozmiaru moździerza,

c.finalne opakowanie w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy,

d.mocowanie metki i samą metkę.

  • Odnośnie umieszczanych przez Spółkę przepisów i porad na stronie internetowej Spółki oraz w stworzonych do tego mediach społecznościowych, działania te spełniają cechy wskazane na wstępie odpowiedzi do niniejszego pytania. Wszystkie czynności (umieszczanie przepisów i porad na stronie internetowej) opracowane są autorsko (unikalne i niepowtarzalne przepisy na bazie Państwa przypraw) przez osoby ze świata kulinarnego.

Pytanie 13:

Wszystkie efekty pracy, opisane we Wniosku:

  • zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem;
  • zawsze są kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu, w skali całego przedsiębiorstwa Spółki;
  • nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i których rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
  • nie są jedynie „techniczną” pracą, a są „twórczą” realizacją szczegółowych projektów wymyślonych przez Spółkę

Pytanie 14:

W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności, większość produktów Spółki charakteryzuje się znacznym stopniem rozróżnienia np. w składzie, formie podania itp. Niemniej jednak zdarza się tak, że podejmowane prace nad niektórymi produktami obejmują stworzenie np. dwóch wariantów pojemności (np. (…) kapsułek vs (…) kapsułek) - tego typu prace nie są kwalifikowane przez Spółkę jako Prace B+R. Odnośnie tych prac, które Spółka rozpoznaje jako Prace B+R - każdorazowo Spółka tworzy Produkty niewystępujące dotychczas w Spółki praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.

Pytanie 15:

Działalność Spółki w zakresie wszystkich czterech obszarów, o których mowa we wniosku, jest prowadzona w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły. Podejmowane przez Spółkę prace prowadzone są według określonego planu/harmonogramu.

Pytanie 16:

Wartość dodana działu badawczo-rozwojowego opiera się na wiedzy i doświadczeniu pracowników tam zatrudnionych jako specjalistów w dziedzinie technologii żywności. Wiedza tych osób bierze się w pierwszym rzędzie z wykształcenia wyższego kierunkowego jako inżynierowie technologii żywności. Wiedza ta została pogłębiona w praktyce, w szczególności ze specjalistycznych przepisów prawnych dotyczących tych produktów.

Przed rozpoczęciem prac nad produktami wymienionymi we Wniosku czterech obszarów Spółka nie posiadała zasobów wiedzy w ich zakresie. Dopiero po rozpoczęciu tej działalności zaczęła sukcesywnie nabywać wiedzę w zakresie inżynierii technologii żywości i regularnie poszerza tę wiedzę, a także wykorzystuje ją do realizacji Prac B+R.

Pytanie 17:

W wyniku prac nad produktami z wymienionych we wniosku czterech obszarów Spółka nabywa/nabędzie nową wiedzę, którą wykorzystuje w prowadzonej działalności uznawanej przez Spółkę za Prace B+R. Jest to wiedza z zakresu inżynierii technologii żywności.

Pytanie 18:

Działalność opisana przez Spółkę we Wniosku, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, na każdym jej etapie obejmuje/będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Pytanie 19:

Koszty realizacji Prac B+R wskazane we Wniosku oraz doprecyzowane w uzupełnieniu Wniosku Spółka ponosi oraz będzie ponosić ze środków własnych, które nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, np. w ramach innych ulg podatkowych.

Pytanie 20:

Pracownicy zatrudnieni w Spółce (w oparciu o umowy o pracę/zlecenia/o dzieło) ani nie realizują, ani nie będą realizować wyłącznie Prac B+R opisanych we Wniosku. Koszty wynikające z wynagrodzeń pracowników (zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę/zlecenia/o dzieło) będą zaliczane do kosztów kwalifikowanych proporcjonalnie do czasu poświęconego na Prace B+R opisane we Wniosku.

Pytanie 21:

W skład wynagrodzeń Pracowników, realizujących Prace B+R wchodziły, wchodzą i będą wchodzić należności, o których mowa w art 12 ust. 1 lub w art 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT.

W skład ww. wynagrodzeń wchodzą i będą wchodzić: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację Prac B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu.

Pytanie 22:

Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia nie tylko pracowników Działu R&D, ale także pracowników działu marketingu i handlowego. Koszty kwalifikowane pracowników działu marketingu i handlowego będą obejmować elementy wymienione w odpowiedzi na pytanie nr 21.

Twórczy charakter prac działu marketingu przejawia się m in. tworzeniem projektów etykiet i wizualizacją projektów produktów. W przypadku pracowników działu handlowego, ich praca twórcza wynika z poruszania się w bardzo specyficznym segmencie rynku np. przypraw ekskluzywnych (nowość na rynku polskim), kreatywność handlowca warunkuje sukces poprzez prawidłową identyfikację klienta, doboru kanału dotarcia do tego klienta i potem zaprezentowania i sprzedaży.

Pytanie 23:

Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we Wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 24:

Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanymi Pracami B+R i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 25:

Do składników wynagrodzeń pracowników, które Spółka zamierza uwzględnić w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, Spółka nie zalicza/nie będzie zaliczać świadczeń dla pracowników sfinansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Pytanie 26:

W ramach działalności opisanej we Wniosku Spółka dotychczas nie rozpatrywała żadnych wydatków na środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne w kategorii kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, jednakże z uwagi na to, że Wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego, to Spółka nie wyklucza, że takie wydatki pojawią się w przyszłości.

Pytanie 27:

Jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 26 - Wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego, dlatego nie jest wykluczone, że Spółka w przyszłości rozpozna w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi B+R amortyzację środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przy Pracach B+R. W takim przypadku te środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oraz zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a nadto będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 i art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie 28:

Spółka w przyszłości w ramach ulgi B+R zamierza dokonać odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie w części, w jakiej będą one wykorzystywane w prowadzonych przez Spółkę Pracach B+R.

Pytanie 29:

W ramach działalności opisanej we Wniosku Spółka dotychczas nie rozpatrywała żadnych wydatków na surowce i materiały w kategorii kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, jednakże z uwagi na to, że Wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego, to Spółka nie wyklucza, że takie wydatki pojawią się w przyszłości.

Pytanie 30:

Wszystkie wymienione w odpowiedzi na pytanie nr 29 przedmioty stanowią surowce i materiały w rozumieniu art 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie 31:

Wszystkie wymienione w odpowiedzi na pytanie nr 26 (oraz 29) produkty/elementy są/będą: bezpośrednio przez Spółkę wykorzystywane w związku z prowadzonymi Pracami B+R, wykorzystywane wyłącznie do Prac B+R, wyłącznie takie będą odliczane w ramach kosztów kwalifikowanych.

Pytanie 32:

W przypadku uzyskania pozytywnej interpretacji na Wniosek, Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop.

Natomiast pismem z 23 grudnia 2024 r. (data wpływu 30 grudnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na drugie wezwanie organu i wskazali, że:

1.Spółka prowadzi działalność będącą przedmiotem wniosku od 2019 roku.

2.Spółka jednoznacznie wskazuje, że jest twórcą receptur we współpracy z podmiotami trzecimi (Podwykonawcą). Wnioskodawca zwraca natomiast uwagę na bardzo istotny fakt - Spółka jest twórcą wszelkich założeń związanych z recepturą mieszanek paszowych uzupełniających obejmujących takie aspekty jak smak, aromat, stężenie substancji aktywnej. Podwykonawca (producent kontraktowy) był/jest jedynie wsparciem w weryfikacji technicznej możliwości wytworzenia receptur do ww. mieszanek paszowych uzupełniających i ewentualnej modyfikacji receptury w zakresie substancji dodatkowych.

3.W zakresie przypraw Spółka wyjaśnia co następuje:

1)przyprawy jednoskładnikowe nie są przetwarzane ani ulepszane. Wybranie najlepszych możliwych odmian o wyjątkowych cechach kulinarnych powoduje, że każda ich modyfikacja czy przetworzenie spowodowałaby obniżenie jakości produktu;

2)działalność Spółki wobec mieszanek przypraw polega na tworzeniu ich całkowicie osobiście - Spółka nie sprowadza gotowych mieszanek (gotowych, zmielonych przypraw), lecz tworzy je w sposób autorski, poprzez mieszanie i mielenie całych, nierozdrobnionych przypraw w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu aromaty składników przechodzą intensywniej między sobą, a końcowy efekt jest znacznie intensywniejszy w cechach kulinarnych niż standardowe tworzenie mieszanek poprzez łączenie wcześniej zmielonych przypraw. Część receptur mieszanek została już opracowana, natomiast ich wdrożenie do sprzedaży jest zaplanowane na 2025 r. Spółka pragnie podkreślić, że mieszanki przypraw są komponowane wyłącznie na sprzedaż, a udostępnienie ich w mediach społecznościowych, przy okazji, ma na celu zapoznanie jak najszerszej rzeszy odbiorców z produktami Spółki, w szczególności ich praktycznego użycia - co ma zwiększyć ich rozpoznawalność a w efekcie także sprzedaż.

4.Twórczy i innowacyjny charakter poszczególnych prac:

a)Oznakowania produktów - na każdym produkcie Spółka zamieszcza dodatkowe informacje. Wszystkie te treści (na etykiecie) są tworzone przez dział R&D mając oczywiście na uwadze przepisy prawne w danym obszarze, ale dodatkowo umieszczane są informacje dobrowolne (nie wynikające z obowiązku informacyjnego nakładanego przepisami prawa). Spółka pragnie podkreślić, że te informacje dobrowolne takie jak opisy właściwości produktu są efektem pracy twórczej, które odróżniają Spółkę (jej produkty) od konkurencyjnych produktów.

b)Prace graficzne - wszystkie etykiety są stworzone przez grafika, a każdy produkt ma inną, właściwą sobie, grafikę wymagającą pracy twórczej. Twórczy charakter tej pracy polega na doborze właściwej grafiki będącej kompatybilną z produktem i wizją marki.

c)Dobór opakowania - wiele opakowań może być generycznych/powtarzalnych, natomiast dział R&D pracuje również w zakresie doboru odpowiedniego materiału i designu opakowania. Każdy rodzaj asortymentu produktowego wprowadzonego przez Spółkę charakteryzuje się innym opakowaniem, które jest atrakcyjne dla klienta, ale również ekologiczne i funkcjonalne.

5.Związek prac Działu handlowego z opracowaniem receptur:

a)dział handlowy zbiera informacje z rynku na temat trendów konsumenckich i przekazuje te informacje do działu R&D (jakie jest zapotrzebowanie rynku), i na tej podstawie dział R&D tworzy skład produktów i nowe linie produktów - jak najlepiej dostosowany do potrzeb konsumentów.

b)natomiast w przypadku identyfikacji klienta, doboru kanału dotarcia do klienta, zaprezentowania i sprzedaży (prace te) nie są oderwane od receptury (dokonywane po wprowadzeniu produktu), tylko są spójną częścią całego procesu.

Nadto przeformułowali Państwo pytania wniosku oraz stanowisko własne.

Pytania:

1.Czy działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019-2024 oraz lata kolejne?

2.Czy Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, które Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania za lata 2019-2024 oraz lata kolejne?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Spółki do pytania 1: Działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2019- 2024 oraz lata kolejne.

Stanowisko Spółki do pytania 2: Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, które Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania za lata 2019-2024 oraz lata kolejne.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Definicję działalności „badawczo-rozwojowej” zawarto w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, który mówi, że termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Dodatkowo jak zostało wskazane w Rozdziale 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: Objaśnienia) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy”: „w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.” Zatem twórczość działalności badawczo - rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, realizacja Prac B+R ma charakter twórczy, oryginalny i indywidualny. Prace B+R są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji, które są wykorzystywane do opracowania Produktów Każdorazowo podejmowana Praca B+R wymaga innowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia. Dodatkowo prowadzone prace obejmują wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w szczególności z dziedziny biologii człowieka, technologii żywienia czy posiadania umiejętności technicznych.

W świetle wyżej przytoczonych definicji, w ocenie Wnioskodawcy, Prace B+R realizowane przez Spółkę mają charakter „twórczy”.

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 Ustawy CIT są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Należy również wspomnieć, że realizowane przez Spółkę prace związane z tworzeniem Produktu, były dokonywane w nieregularnych odstępach czasu i miały różny zakres. Wypełnione zostają tym samym znamiona prac rozwojowych zawarte w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT. Przepis ten odmawia uznania za prace rozwojowe działalności wykonywanej w sposób rutynowy i okresowy. Ustawa CIT nie definiuje jednak pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego. Takie podejście odnajdujemy m in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-34010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego” (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”.

W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Jak już zostało wskazane wyżej Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem Produktów. Nie można zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż wszystkie czynności podejmowane w trakcie realizacji prac będących przedmiotem wniosku, są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne. Istotą działania jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład dedykowanych Pracowników w proces tworzenia Produktów. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacyjności, wyspecjalizowanego personelu oraz zaplecza technicznego potrzebnych do finalizacji projektu, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

W przepisach nie znajdziemy również definicji słowa „okresowy”. Podobnie jak powyżej, należy odnieść się do wykładni językowej tego określenia. Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa „okresowy”: „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Na podstawie przedstawionej definicji, znaczenie słowa „okresowy” sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika, że przedstawiona działalność Wnioskodawcy nie ma znamion okresowości, ponieważ czynności związane z tworzeniem Produktów każdorazowo mają na celu stworzenie czegoś nowego, niepowtarzalnego, zaskakującego, co przyciągnie uwagę potencjalnych konsumentów w możliwie jak największej rzeszy.

Wnioskodawca pragnie wskazać dodatkowo, że Prace B+R realizowane przez Pracowników są prowadzone w sposób systematyczny. Świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac, jaki przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe wskazuje, także na to, że Spółka realizuje prace w ramach etapów o określonej długości, poprzez które to tworzy się poszczególne elementy Produktu. Takie usystematyzowanie podejmowanych działań dowodzi ich systematyczności oraz braku incydentalności.

Należy więc zauważyć, że cały cykl działań podejmowanych przez Spółkę, od momentu rozpoczęcia myślenia o nowym Produkcie, stanowi nierozerwalny ciąg prac. Albowiem pomiędzy poszczególnymi fazami działań Wnioskodawcy istnieje wyraźny związek. Tworzą one bowiem spójny, systematyczny proces pozwalający na wytworzenie od podstaw innowacyjnych rozwiązań, które następnie są implementowane i dają wymierny efekt w postaci stworzonego Produktu.

Nie byłoby to możliwe bez opracowania koncepcji, stworzenia projektu, fazy testów i stworzenia finalnego Produktu. W konsekwencji między poszczególnymi etapami procesu twórczego istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo - skutkowy, co wskazuje na spełnienie warunku „systematyczności” z definicji zawartej w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Wnioskodawca jest odpowiedzialny za samodzielne opracowanie koncepcji, która pozwoli na wytworzenie Produktu. Podstawą do działania jest wiedza oraz doświadczenie wyspecjalizowanych Pracowników, co pozwala na stworzenie Produktu dopasowanego do oczekiwań konsumentów.

Prowadzone Prace B+R nie są „odtwórczym” bądź „rutynowym” działaniem, które nie spełniałoby definicji prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT.

Reasumując, realizowane przez Spółkę Prace B+R, związane z tworzeniem Produktu, wpisują się w definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w Ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie obejmują zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny, zgodnie z góry powziętym zamiarem, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Realizowane przez Wnioskodawcę projekty prowadzą do stworzenia nowych rozwiązań, które można wykorzystać w tworzonym Produkcie. W rezultacie uprawnia to Wnioskodawcę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d Ustawy CIT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, które odnoszą się do podmiotów zajmujących się działalnością polegają na autorskim wytwarzaniu różnych przedmiotów.

Dla potwierdzenia, Spółka pragnie przywołać fragmenty interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS):

  • Interpretacja Indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.265.2023.2.JMS, DKIS zgodził się z poniższym uzasadnieniem podatnika, odstępując od własnego uzasadnienia:

„Na nierutynowy charakter prowadzonych projektów rozwojowych wskazuje fakt, iż prace związane z ich realizacją wykonywane są w następstwie przyjęcia założeń, których spełnienie nie jest możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań i produktów, lecz konieczne jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych oraz przeprowadzenie ich walidacji, w tym w warunkach rzeczywistych.

Ponadto, opracowywane rozwiązania są rozwiązaniami innowacyjnymi, tj. nowymi lub znacząco udoskonalonymi, co najmniej na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Powyższe potwierdza także okoliczność, iż celem realizacji projektów, opisanych w stanie faktycznym, konieczne było opracowanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz odpowiednich procesów montażu i walidacji, każdorazowo dostosowanych do konkretnego zapotrzebowania Klienta, specyfiki miejsca działań Wnioskodawcy. Doświadczenie i konieczność podejmowania nowych, innowacyjnych rozwiązań dokonywała się na każdym etapie realizacji każdego z trzech projektów, obejmując nawet optymalizację sposobu transportu”

  • Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.239.2022.2.JG, DKIS zgodził się z poniższym uzasadnieniem podatnika, odstępując od własnego uzasadnienia:

„Wnioskodawca opracowuje w ramach projektów nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne (w ramach czego powstaje nowa wiedza), a w tym celu wykorzystuje i łączy wiedzę oraz umiejętności osób realizujących projekt z różnych dziedzin, przede wszystkim z zakresu architektury, inżynierii i wytrzymałości materiałów, tak by projektowane rozwiązanie osiągnęło zakładane na początku projektu parametry techniczne (w tym celu testowane są różne materiały i sposoby ich łączenia).

Na nierutynowy charakter prowadzonych projektów rozwojowych wskazuje fakt, iż prace związane z ich realizacją wykonywane są w następstwie przyjęcia założeń, których spełnienie nie jest możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań i produktów, lecz konieczne jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych oraz przeprowadzenie ich walidacji, w tym w warunkach rzeczywistych.”

Mając powyższe na uwadze, wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Prace B+R spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26- 28 Ustawy CIT, co uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT za lata 2018-2024 oraz lata kolejne.

Ad 2

Ustawodawca w art. 18d ust. 2 pkt 1a Ustawy CIT wskazał, że kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2019 poz. 1387; dalej: Ustawa PIT), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: Ustawa ZUS), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Dodatkowo stosownie do art. 18d ust. 5 Ustawy CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 Ustawy CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  • w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  • w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  • w przypadku pozostałych podatników -100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Natomiast w myśl art. 18d ust. 8 Ustawy CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 Ustawy CIT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., za koszty kwalifikowane uznaje się m in.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Natomiast stosownie do art. 18d ust. 3 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k Ustawy CIT, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 13. (art. 15 ust. 12 Ustawy CIT).

Natomiast, w rozumieniu z art. 15 ust. 4d Ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 4h Ustawy CIT, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

1)z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;

2)z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT;
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 Ustawy CIT;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 b Ustawy CIT, Wnioskodawca wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie CIT;
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
  • Wnioskodawca w roku podatkowym, za który ma być zastosowana ulga badawczo-rozwojowa, nie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT oraz nie zamierza z niego skorzystać w latach kolejnych.

Przenosząc wyżej przytoczone przepisy oraz warunki na grunt analizowanej sprawy, Wnioskodawca spełnia wszystkie powyższe wymagania. Poniesione wydatki są związane z działalnością badawczo-rozwojową, za którą uznaje się tworzenie Produktów, koszty te stanowią również koszty uzyskania przychodu, wszystkie koszty mieszczą się w katalogu zamkniętym. Ponadto koszty zostały wyodrębnione w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji, pozwalającej na wyodrębnienie kosztów i przychodów działalności w zakresie opisanym powyżej (co zostało wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego), jak również zamierza prowadzić taką ewidencję w przyszłości. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.

Zajmowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych indywidualnych interpretacjach organów podatkowych. Wnioskodawca pragnie przywołać poniżej fragmenty interpretacji indywidualnych, odnoszących się do kosztów, które ponosi w ramach realizacji Prac B+R.

1.Pracownicy

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że prawo do uznania wynagrodzenia Pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe wynika z literalnego brzmienia przepisów, art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy CIT.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na wynagrodzenia Pracowników biorących udział w realizacji prac badawczo-rozwojowych została wielokrotnie potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, min. w:

  • Interpretacji Indywidualnej z dnia 17 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.116.2020.2.IM:

„Reasumując, należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: „składki na ubezpieczenie społeczne”, w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek, przysługujące Pracownikom, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację prac B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy tych Pracowników w danym miesiącu, stanowią dla Spółki koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania Oddziału w ramach stosowania ulgi na prace badawczo rozwojowe - jest prawidłowe.”

  • Interpretacji Indywidualnej z dnia 3 lutego 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.545.2019.1.MBD:

„Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy, stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.”

W związku z powyższym, nie jest sporne zaliczenie wynagrodzeń Pracowników za realizację prac polegających na tworzeniu Produktów do kosztów kwalifikowanych. Osoby te bowiem biorą czynny udział w Pracach B+R będących przedmiotem działalności Spółki.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 czerwca 2019 r„ sygn. 0111-KDIB1-3.4010.218.2019.1.APO:

„Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz przedstawiony opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że Spółka jest i będzie uprawniona do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p., kosztów wynagrodzeń pracowników wykonujących działalność badawczo- rozwojową oraz kosztów wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło, w tym także wynagrodzeń z tytułu przeniesienia praw autorskich, oraz składek od tych należności finansowanych przez płatnika, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu lub w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.”

2.Materiały

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo rozwojowych również wynikają z literalnego brzmienia przepisów, nie mniej jednak, na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie przytoczyć stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedstawione w:

  • Interpretacji Indywidualnej z dnia 7 lutego 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.625.2019.1.BM:

„W świetle powyższego, stanowisko Spółki, w zakresie ustalenia, czy koszty zakupu materiałów i surowców, takich jak zestawy komputerowe, laptopy, oprogramowanie peryferyjne, infrastruktura IT, części zamienne, oprogramowanie i licencje na oprogramowanie komputerowe oraz inne materiały eksploatacyjne i biurowe nabywane wyłącznie w celu wykorzystania w działalności badawczo-rozwojowej lub częściowo związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową i częściowo z pozostałą działalnością, w tej części, w jakiej zostały ona wykorzystane do prowadzonych prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 udpop, jest prawidłowe.”

  • Interpretacji Indywidualnej z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.505.2019.2.JKT:

„Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy koszty energii zużytej na działalność badawczo- rozwojową stanowią koszty kwalifikowane objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, takich jak koszty energii, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.”

  • Interpretacji Indywidualnej z dnia 7 czerwca 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.128.2019.3.JKT:

„Z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. wynika, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczać wydatki na materiały i surowce, jeżeli mają one bezpośredni związek z działalnością B+R. Treść przywołanej regulacji (kładąc nacisk na bezpośredni charakter związku pomiędzy materiałami/surowcami a działalnością B+R) implikuje wniosek, że materiały i surowce muszą być wykorzystane/zużyte do realizacji działań objętych aktywnością sklasyfikowaną jako działalność badawczo-rozwojowa. W przedstawionym przypadku nabywane od osób współpracujących fragmenty kodów są wykorzystywane do wytworzenia/ulepszenia Produktów, w związku z czym są bezpośrednio związane z działalnością B+R. Spełniony jest zatem warunek wskazany w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., w związku z czym na podstawie tego przepisu Spółka ma prawo do uznawania za koszty kwalifikowane i do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wynagrodzenia osób współpracujących, ujmowanego na bieżąco.”

·Interpretacji Indywidualnej z 6 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.213.2019.1.BM:

„Z wniosku wynika, że Spółka w związku z prowadzonymi pracami rozwojowymi ponosi koszty materiałów zużytych przy wykonywaniu prac badawczo-rozwojowych takich jak np. zakup prasy czy też literatury fachowej.

Artykuł 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów, takich jak np. zakup prasy czy też literatury fachowej, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.”

Z powyższych względów, wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie materiałów wykorzystywanych przy Pracach B+R, w tym m.in. energia elektryczna, sprzęt komputerowy oraz koszty materiałów biurowych dla Pracowników, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT.

3.Amortyzacja środków trwałych

Zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych do kosztów kwalifikowanych od sprzętu wykorzystywanego wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych wynika wprost z przepisów, to samo tyczy się środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które są tylko częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych. W takim wypadku kosztem kwalifikowanym będzie tylko część wydzielona procentowo, na podstawie czasu użytkowania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej na prace badawczo-rozwojowe. Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć m in. Interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.128.2019.3.JKT:

„Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane zarówno od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, stanowią/będą stanowiły u Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, stosownie do treści art. 18d ust. 3 uCIT, w całości, w przypadku, gdy wykorzystywane są one wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych.

Natomiast w przypadku, gdy środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne wykorzystywane są jedynie częściowo w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, to wówczas wyłącznie w tej części, w jakiej były/są/będą wykorzystywane na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, mogą zostać odliczone przez Wnioskodawcę w ramach kosztów kwalifikowanych.

Kosztów kwalifikowanych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej nie będą bowiem stanowiły ww. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w części, w której dane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są/będą wykorzystywane w bieżącej, operacyjnej działalności Wnioskodawcy.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej będą stanowiły koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 uCIT, w części w jakiej są/będą wykorzystywane do tej działalności.”

Zatem odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, w jakiej Spółka wykorzystuje je w prowadzonej działalności związanej z realizacją Prac B+R, będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 Ustawy CIT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie przedstawionego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 updop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przy odniesieniu wskazanych przepisów na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać, czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest przeprowadzenie analizy nakierowanej na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec tego ocena, czy prace, które Państwo prowadzą, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniach wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że Spółka w ramach prowadzonej działalności wykonywała i dalej wykonuje szereg prac mających na celu rozwój oraz wprowadzanie do oferty nowych Produktów, w czterech obszarach: suplementów diety; witamin i suplementów diety dla zwierząt; własnych przypraw oraz olejków eterycznych. Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności twórczej, która została opisana we wniosku od 2019 r. Z uwagi na fakt, że Spółka na przestrzeni czasu rozpoczęła wprowadzanie na rynek coraz to większej ilości nowych Produktów, to odnosząc lata rozpoczęcia produkcji na poszczególne Produkty, historia działalności wygląda następująco: Suplementy diety - 2019 r., Mieszanki paszowe – (…) 2024 r., Przyprawy – (…) 2023 r., Olejki eteryczne – (…)2023 r. W Spółce został utworzony specjalny Dział R&D, który w całości skoncentrowany jest na Pracach B+R. Źródłem pomysłu wprowadzenia do portfolio nowego produktu jest współpraca 3 działów: R&D, marketingu oraz handlowego.

Twórczy charakter prac działu marketingu przejawia się m in. tworzeniem projektów etykiet i wizualizacją projektów produktów. W przypadku pracowników działu handlowego, ich praca twórcza wynika z poruszania się w bardzo specyficznym segmencie rynku np. przypraw ekskluzywnych (nowość na rynku polskim), kreatywność handlowca warunkuje sukces poprzez prawidłową identyfikację klienta, doboru kanału dotarcia do tego klienta i potem zaprezentowania i sprzedaży. W odpowiedzi na II wezwanie wskazali Państwo na związek prac Działu handlowego z opracowaniem receptur. Dział handlowy zbiera informacje z rynku na temat trendów konsumenckich i przekazuje te informacje do działu R&D (jakie jest zapotrzebowanie rynku), i na tej podstawie dział R&D tworzy skład produktów i nowe linie produktów - jak najlepiej dostosowany do potrzeb konsumentów. Natomiast w przypadku identyfikacji klienta, doboru kanału dotarcia do klienta, zaprezentowania i sprzedaży (prace te) nie są oderwane od receptury (dokonywane po wprowadzeniu produktu), tylko są spójną częścią całego procesu.

Obszar Suplementów diety

Suplementy diety stanowią główną część działalności Spółki, której Spółka zawdzięcza swoją rozpoznawalność. Spółka rocznie opracowuje i wprowadza na rynek kilkadziesiąt nowych suplementów (około (…)). Innowacyjność i twórczy charakter prac Spółki w ramach suplementów diety dotyczy: Składu, Oznakowania, Prac graficznych i Doboru opakowania.

W odpowiedzi na II wezwanie doprecyzowali Państwo, że twórczy i innowacyjny charakter poszczególnych prac:

a)Oznakowania produktów – polega na tym, że na każdym produkcie Spółka zamieszcza dodatkowe informacje. Wszystkie te treści (na etykiecie) są tworzone przez dział R&D mając oczywiście na uwadze przepisy prawne w danym obszarze, ale dodatkowo umieszczane są informacje dobrowolne (nie wynikające z obowiązku informacyjnego nakładanego przepisami prawa). Spółka pragnie podkreślić, że te informacje dobrowolne takie jak opisy właściwości produktu są efektem pracy twórczej, które odróżniają Spółkę (jej produkty) od konkurencyjnych produktów.

b)Prac graficznych – polega na tym, że wszystkie etykiety są stworzone przez grafika, a każdy produkt ma inną, właściwą sobie, grafikę wymagającą pracy twórczej. Twórczy charakter tej pracy polega na doborze właściwej grafiki będącej kompatybilną z produktem i wizją marki.

c)Doboru opakowania – polega na tym, ze wiele opakowań może być generycznych/ powtarzalnych, natomiast dział R&D pracuje również w zakresie doboru odpowiedniego materiału i designu opakowania. Każdy rodzaj asortymentu produktowego wprowadzonego przez Spółkę charakteryzuje się innym opakowaniem, które jest atrakcyjne dla klienta, ale również ekologiczne i funkcjonalne.

Obszar mieszanek paszowych

Spółka opracowała receptury produktów dla zwierząt mające na celu przeciwdziałać lękowi i stresowi u zwierząt (poprzez utrzymanie spokoju u zwierząt w stresujących sytuacjach), na poprawę apetytu, na obniżenie bólów i stanów zapalnych oraz na poprawę snu. Ponadto Spółka posiada opracowane receptury na produkty wspomagające stawy zwierząt, poprawę sierści z uwzględnieniem psów sportowych, seniorów, kotów itp. Spółka podejmuje kompleksowe działania w zakresie stworzenia receptury (składu) mieszanek paszowych. Ponadto prace podejmowane przez Spółkę kończą się zaprojektowaniem postaci graficznej opakowań Produktów. W zakresie współpracy z zewnętrznymi podmiotami, Spółka zleca jedynie „na zewnątrz” wykonanie gotowego produktu wedle receptury opracowanej we współpracy z producentem kontraktowym opracowanej receptury. Wszystkie prace, które wykonuje podmiot zewnętrzny na zlecenie Spółki, wykonywane są w ściśle ustalonych ramach, które to Spółka specyfikuje w składanym zleceniu. Praca Spółki w zakresie mieszanek paszowych uzupełniających rozpoczyna się od analizy potrzeb rynkowych jak i analizy możliwego składu produktu. Na tej podstawie Spółka tworzy receptury mieszanek pasz uzupełniających. Natomiast wszelkie dokumenty jakościowe wyrobu gotowego tworzone są przez podmiot odpowiadający za seryjną produkcję. Innowacyjność i twórczy charakter prac Spółki w ramach mieszanek paszowych dotyczy: Składu, Oznakowania, Prac graficznych i Doboru opakowania. W odpowiedzi na II wezwanie jednoznacznie wskazali Państwo, że Państwa Spółka jest twórcą receptur we współpracy z podmiotami trzecimi (Podwykonawcą). Zwrócili Państwo natomiast uwagę na bardzo istotny fakt - Spółka jest twórcą wszelkich założeń związanych z recepturą mieszanek paszowych uzupełniających obejmujących takie aspekty jak smak, aromat, stężenie substancji aktywnej. Podwykonawca (producent kontraktowy) był/jest jedynie wsparciem w weryfikacji technicznej możliwości wytworzenia receptur do ww. mieszanek paszowych uzupełniających i ewentualnej modyfikacji receptury w zakresie substancji dodatkowych. Nadto w odpowiedzi na II wezwanie doprecyzowali Państwo, że twórczy i innowacyjny charakter poszczególnych prac:

a)Oznakowania produktów – polega na tym, że na każdym produkcie Spółka zamieszcza dodatkowe informacje. Wszystkie te treści (na etykiecie) są tworzone przez dział R&D mając oczywiście na uwadze przepisy prawne w danym obszarze, ale dodatkowo umieszczane są informacje dobrowolne (nie wynikające z obowiązku informacyjnego nakładanego przepisami prawa). Spółka pragnie podkreślić, że te informacje dobrowolne takie jak opisy właściwości produktu są efektem pracy twórczej, które odróżniają Spółkę (jej produkty) od konkurencyjnych produktów.

b)Prac graficznych – polega na tym, że wszystkie etykiety są stworzone przez grafika, a każdy produkt ma inną, właściwą sobie, grafikę wymagającą pracy twórczej. Twórczy charakter tej pracy polega na doborze właściwej grafiki będącej kompatybilną z produktem i wizją marki.

c)Doboru opakowania – polega na tym, ze wiele opakowań może być generycznych/ powtarzalnych, natomiast dział R&D pracuje również w zakresie doboru odpowiedniego materiału i designu opakowania. Każdy rodzaj asortymentu produktowego wprowadzonego przez Spółkę charakteryzuje się innym opakowaniem, które jest atrakcyjne dla klienta, ale również ekologiczne i funkcjonalne.

Obszar przypraw premium

Prace podejmowane przez Spółkę w zakresie przypraw obejmowały analizę rynku pod kątem tego, jakie przyprawy będą się cieszyć zainteresowaniem klientów. Na tej podstawie Spółka wybrała przyprawy, które wprowadziła do swojej oferty. Ponadto praca Spółki obejmuje odnalezienie odpowiedniego lokalnego producenta. Spółka podejmuje także działania mające na celu opracowanie własnych, autorskich mieszanek przypraw. Innowacyjność i twórczy charakter prac Spółki w ramach przypraw premium dotyczy: Wyboru i selekcji surowca i lokalnego źródła pochodzenia, Oznakowania, Prac graficznych i Doboru opakowania. Spółka zdecydowała o wprowadzeniu przypraw w ciemnych szklanych słoikach zabezpieczonych wkładką uszczelniającą oraz plombą. Ciemne szkło chroni produkt przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV oraz w pełni nadaje się do recyklingu. Aluminiowa zakrętka zamykająca słoik również nadaje się do recyklingu. Wyzwaniem było również zastosowanie etykiety produktu która była by wytrzymała w warunkach kuchennych, atrakcyjna dla konsumentów oraz łatwa w usuwaniu podczas segregacji opakowania. Zastosowano etykietę z 3 rodzajami uszlachetnień faktur, która jest łatwo odklejalna bez konieczności zużycia wody. Słoik może zostać również ponownie wykorzystany przez konsumenta po wykorzystaniu przypraw. W odpowiedzi na II wezwanie doprecyzowali Państwo, że przyprawy jednoskładnikowe nie są przetwarzane ani ulepszane. Wybranie najlepszych możliwych odmian o wyjątkowych cechach kulinarnych powoduje, że każda ich modyfikacja czy przetworzenie spowodowałaby obniżenie jakości produktu.

Natomiast działalność Spółki wobec mieszanek przypraw polega na tworzeniu ich całkowicie osobiście - Spółka nie sprowadza gotowych mieszanek (gotowych, zmielonych przypraw), lecz tworzy je w sposób autorski, poprzez mieszanie i mielenie całych, nierozdrobnionych przypraw w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu aromaty składników przechodzą intensywniej między sobą, a końcowy efekt jest znacznie intensywniejszy w cechach kulinarnych niż standardowe tworzenie mieszanek poprzez łączenie wcześniej zmielonych przypraw. Część receptur mieszanek została już opracowana, natomiast ich wdrożenie do sprzedaży jest zaplanowane na 2025 r. Spółka pragnie podkreślić, że mieszanki przypraw są komponowane wyłącznie na sprzedaż, a udostępnienie ich w mediach społecznościowych, przy okazji, ma na celu zapoznanie jak najszerszej rzeszy odbiorców z produktami Spółki, w szczególności ich praktycznego użycia - co ma zwiększyć ich rozpoznawalność a w efekcie także sprzedaż.

W ramach obszaru przypraw premium dla uzyskania nowych doznań w kuchni przez konsumentów, spółka samodzielnie opracowała i zleciła produkcję granitowego moździerza, który znajdzie się w ofercie spółki. Moździerze zostały zaprojektowane w ten sposób, by łączyć najlepsze cechy różnych moździerzy kamiennych. Produkt spółki ma szeroką podstawę i duży ciężar aby stabilnie trzymać się na kuchennym blacie. Duża średnica pozwala na ergonomiczny ruch nadgarstka tym samym umożliwia dokładne rozcieranie przypraw jednocześnie ograniczając zmęczenie dłoni. Szorstka niepolerowana powierzchnia granitu w środku przyspiesza rozcieranie przypraw, natomiast na zewnątrz ułatwia utrzymanie go w dłoniach.

Wszystkie prace z zakresu opracowania i zlecenia do produkcji granitowego moździerza (w zakresie obszaru przypraw) posiadają cechy prac twórczych. W ramach czynności twórczych Spółka odpowiadała za:

a.wybór odpowiedniego tworzywa (tutaj granitu w odróżnieniu od innych, które zostały przetestowane),

b.selekcję odpowiedniego rozmiaru moździerza,

c.finalne opakowanie w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy,

d.mocowanie metki i samą metkę.

Nadto, Spółka razem z influencerami kulinarnymi zachęca klientów do odkrywania własnych połączeń przypraw tworząc zupełnie nowe połączenia smaków. Specjalista tworzy możliwe połączenia przypraw i możliwe ich zastosowania i razem z influencami kulinarnymi i profesjonalnymi kucharzami planuje umieszczać przepisy i porady na stronie internetowej spółki oraz w stworzonych do tego celu mediach społecznościowych.

Wprawdzie w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że odnośnie umieszczanych przez Spółkę przepisów i porad na stronie internetowej Spółki oraz w stworzonych do tego mediach społecznościowych, działania te spełniają cechy prac twórczych, to jednocześnie doprecyzowali Państwo, że wszystkie czynności (umieszczanie przepisów i porad na stronie internetowej) opracowane są autorsko (unikalne i niepowtarzalne przepisy na bazie Państwa przypraw) przez osoby ze świata kulinarnego.

Obszar olejków eterycznych

Spółka postanowiła poszerzyć oferowany klientom asortyment o produkty w postaci olejków eterycznych. Praca Spółki w zakresie olejków eterycznych obejmuje:

  • wybór wariantów zapachowych przedstawionych przez podmiot wykonujący olejki, dodatkowo wybór docelowych opakowań i prace graficzne nad etykietą i kartonikiem
  • badania jakościowe, które zlecane są przez producenta kontraktowego na podstawie upoważnienia Spółki.

Przedmiotem zamówienia w obszarach mieszanek paszowych uzupełniających dla zwierząt oraz olejków eterycznych nie są gotowe produkty od podmiotu trzeciego - wszystkie produkty powstały na podstawie ścisłych wytycznych Spółki. Udział podmiotu zewnętrznego polega tylko i wyłącznie na fizycznym wyprodukowaniu produktów przez producenta kontraktowego (na zlecenie Spółki wedle jej ścisłych wytycznych). Zatem przedmiotem Spółki zamówienia w obszarach mieszanek paszowych uzupełniających dla zwierząt oraz olejków eterycznych nie jest zakup produktów od podmiotu trzeciego, a jest wytworzenie przez ten podmiot ściśle oznaczonych rzeczy na zamówienie Spółki. Innowacyjność i twórczy charakter prac Spółki w ramach olejków eterycznych dotyczy: Wyboru wariantu zapachowego, Oznakowania, Prac graficznych i Doboru opakowania. Spółka poprzez Dział R&D określa, jakie cechy powinien posiadać olejek eteryczny, jaki ma być jej produkt. Na tej podstawie podmiot trzeci świadczy usługę obejmującej wyprodukowanie i dostarczenie olejków eterycznych. Proces ten opiera się na recepturach podmiotu trzeciego, który na podstawie informacji od Spółki tworzy dla niej właściwe olejki.

Tym samym należy stwierdzić, że nie wszystkie z przedstawionych przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniach prace mają charakter twórczy. Takiego charakteru nie mają Państwa prace :

  • w części dotyczącej olejków eterycznych;
  • w części dotyczącej przypraw premium jednoskładnikowych;
  • w części dotyczącej opakowania moździerza w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy oraz mocowania metki i prac nad metką;
  • w części dotyczącej umieszczania przepisów i porad na stronie internetowej/ w mediach społecznościowych;
  • w części dotyczącej doboru opakowań dla produktów;
  • w części dotyczącej powiadomienia do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Olejki eteryczne są dla Państwa produkowane przez podmiot trzeci na Państwa zamówienie. Proces ten opiera się na recepturach podmiotu trzeciego, który na podstawie informacji od Państwa Spółki tworzy dla Państwa właściwe olejki. Państwa prace w tym zakresie polegają na wyborze wariantu zapachowego wytworzonego przez inny podmiot i wskazaniu, jakie aromaty podmiot trzeci powinien ze sobą połączyć. Cech twórczości nie mają również Państwa prace w zakresie badań jakościowych olejków, które zlecane są przez producenta kontraktowego na podstawie upoważnienia Spółki oraz czynności związane z oznakowaniem, pracami graficznymi i doborem opakowania. Czynności te bowiem są nierozłącznie związane z przygotowaniem do sprzedaży produktu wytworzonego na Państwa rzecz i w oparciu o opracowane przez inny podmiot receptury. Efektem tych prac nie są innowacyjne produkty, bowiem nie wprowadzają Państwo na rynek jako produktu samego oznakowania czy wyników prac graficznych. Nie tworzą Państwo również innowacyjnych opakowań, a koncentrują się Państwo wyłącznie na ich doborze.

Nie sposób również uznać, że Państwa prace nad przyprawami jednoskładnikowymi miały twórczy charakter. Prace te bowiem polegają na dotarciu do producenta, sprowadzeniu produktu, wyborze oraz selekcji surowca i lokalnego źródła pochodzenia. Pomimo poddawania surowców badaniom, sami Państwo wskazali, że nie poddają ich Państwo procesom modyfikacji (nie są przetwarzane ani ulepszane). W przypadku przypraw jednoskładnikowych nie tworzą Państwo żadnej receptury, w przeciwieństwie do mieszanek przypraw. Cech twórczości nie mają również Państwa prace w zakresie oznakowania, grafiki i doboru opakowania podejmowane w odniesieniu do przypraw jednoskładnikowych z przyczyn wskazanych powyżej.

Prace nad opakowaniem moździerza do rozcierania przypraw w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy oraz mocowania metki i prace nad metką nie są pracami twórczymi. Nie sposób dopatrzeć się w nich innowacyjności i braku charakteru odtwórczego. Nie tworzą Państwo unikatowego opakowania, które stanowi odrębny od moździerza produkt, a jedynie dokonują doboru tego opakowania, przyczepienia i opracowania metki.

W zakresie umieszczania przepisów i porad na stronie internetowej/ w mediach społecznościowych należy stwierdzić, że, jak sami Państwo wskazali, są one opracowane są autorsko przez osoby ze świata kulinarnego. Tym samym nie są Państwo ich twórcami. Nawet jeżeli przepisy i porady są unikalne i niepowtarzalne oraz powstają na bazie Państwa przypraw, to nie są one Państwa kreacją.

Dobór opakowań nie nosi cech prac twórczych, ponieważ w jego wyniku nie kreują Państw nowego produktu, czy rozwiązania. Ponadto, jak sami Państwo wskazali, dobór opakowania ma znaczenie m.in. dla utrzymania właściwości oferowanych produktów.

Czynności związane z powiadomieniem o produkcie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i zgłoszeniem do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii nie noszą cech twórczych. Są to prace rutynowe i powtarzalne. Sami Państwo w uzupełnieniu wniosku wskazali, że nie są czynnościami spełniającymi cechy prac twórczych.

Natomiast pozostałe wskazane przez Państwa we wniosku prace mają charakter twórczy.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:

(i)    robiący coś regularnie i starannie,

(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Wobec tego najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Z opisu sprawy wynika, że działalność Państwa Spółki jest prowadzona w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły. Podejmowane przez Państwa Spółkę prace prowadzone są według określonego planu/harmonogramu.

To potwierdza zatem, że spełnione jest przez Państwa kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej – systematyczność – w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.

Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że w Spółce został utworzony specjalny Dział R&D, który w całości skoncentrowany jest na Pracach B+R. Pracownikami Działu R&D są osoby zajmujące się różnymi dziedzinami nauki, m.in. inżynierowie technologii żywności, a także inne osoby wyróżniające się nieszablonową wiedzą w zakresie bezpieczeństwa żywności. W ramach prowadzonych prac pracownicy Spółki wykorzystują posiadaną, dostępną wiedzę w celu znalezienia nowych zastosowań - ulepszania jak i tworzenia nowych produktów. Wartość dodana działu badawczo-rozwojowego opiera się na wiedzy i doświadczeniu pracowników tam zatrudnionych jako specjalistów w dziedzinie technologii żywności. Wiedza tych osób bierze się w pierwszym rzędzie z wykształcenia wyższego kierunkowego jako inżynierowie technologii żywności. Wiedza ta została pogłębiona w praktyce, w szczególności ze specjalistycznych przepisów prawnych dotyczących tych produktów. Przed rozpoczęciem prac nad produktami wymienionymi we wniosku Spółka nie posiadała zasobów wiedzy w ich zakresie. Dopiero po rozpoczęciu tej działalności zaczęła sukcesywnie nabywać wiedzę w zakresie inżynierii technologii żywości i regularnie poszerza tę wiedzę, a także wykorzystuje ją do realizacji Prac B+R.

Zatem to pozwala uznać, że w odniesieniu do prac opisanych we wniosku wykorzystują Państwo istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość tych czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sami Państwo wskazali, w uzupełnieniu wniosku działalność opisana przez Spółkę we wniosku, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, na każdym jej etapie obejmuje/będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Tym samym, opisane przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu prace, za wyjątkiem tych, które nie mają charakteru prac twórczych, spełniają warunki do uznania ich za prace rozwojowe.

Natomiast zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm., dalej „o.p.”).

Zgodnie z treścią art. 81 § 1 o.p.:

jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 o.p.:

ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

W myśl art. 81 § 2 o.p.:

skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym – poprawnym już – wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji.

Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z art. 70 § 1 o.p.:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat. Licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W myśl art. 79 § 8 o.p.:

Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo w odniesieniu do prowadzonej działalności B+R dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 updop, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, dokonując stosownej korekty deklaracji podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była realizowana. Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów danego roku

W tym świetle Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy działalność prowadzona przez Państwa i przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 updop w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d updop za lata 2019- 2024 oraz lata kolejne:

  • w części dotyczącej olejków eterycznych - należało uznać za nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej przypraw premium jednoskładnikowych - należało uznać nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej opakowania moździerza w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy oraz mocowania metki i prac nad metką - należało uznać za nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej umieszczania przepisów i porad na stronie internetowej/ w mediach społecznościowych - należało uznać za nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej doboru opakowań dla produktów - należało uznać za nieprawidłowe;
  • w części dotyczącej powiadomienia do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii - należało uznać za nieprawidłowe;
  • w pozostałej części - należało uznać za prawidłowe.

Ad 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W myśl art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

W myśl art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.):

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z uwagi na powołane przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 wniosku jest możliwość uznania określonych wydatków z tytułu zatrudnienia pracowników w oparciu o umowę o pracę oraz umowę zlecenia/ o dzieło za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo rozwojową.

W tym miejscu stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226, dalej: „updof”, „ustawa o PIT”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisu sprawy wynika, że w odniesieniu do opisanych we wniosku prac do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop Spółka zalicza wydatki na wynagrodzenia przeznaczone dla Pracowników biorących udział w realizacji Prac B+R. Z ewidencji czasu pracy wynika, ile czasu Pracownik poświęcił na Prace B+R. Do Kosztów Prac B+R Spółka zalicza jedynie tę część wynagrodzenia, która proporcjonalnie przypada na czas poświęcony na Prace B+R. W przypadku Pracowników, którzy włączeni są wyłącznie w Prace B+R - całe wynagrodzenie stanowi Koszt Prac B+R. W skład wynagrodzeń Pracowników, realizujących Prace B+R wchodziły, wchodzą i będą wchodzić należności, o których mowa w art 12 ust. 1 lub w art 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT. W skład ww. wynagrodzeń wchodzą i będą wchodzić: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację Prac B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy Pracownika w danym miesiącu. Spółka zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia nie tylko pracowników Działu R&D, ale także pracowników działu marketingu i handlowego. Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we Wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof. Do składników wynagrodzeń pracowników, które Spółka zamierza uwzględnić w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, Spółka nie zalicza/nie będzie zaliczać świadczeń dla pracowników sfinansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ten katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Istotne jest także, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Tym samym koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, realizujących prace z zakresu działalności badawczo – rozwojowej, w tym również wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz składki na ubezpieczenie społeczne od tych należności, sfinansowane przez Państwa jako płatnika, mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą również możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia/ o dzieło.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Jak Państwo wskazali w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanymi Pracami B+R i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej w okresie, którego dotyczy wniosek stanowią i będą stanowiły wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa zlecenia i/lub umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Oznacza to, że poniesione koszty wynagrodzeń na rzecz pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia/ o dzieło , którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo – rozwojowej, obejmujące również sfinansowane przez Państwa składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych należności, mogą stanowić dla Państwa koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

We wniosku wskazali Państwo, że w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest również to, czy mogą Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową koszty poniesione na nabycie materiałów i surowców.

W tym miejscu jeszcze raz należy wskazać na treść art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, zgodnie z którym:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W związku z brakiem definicji pojęcia „surowce” na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego. Tak zatem „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” odwołać należy się do definicji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor:

materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Należy zauważyć, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Z opisu sprawy wynika, że w odniesieniu do opisanych we wniosku prac do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, związanych z realizowanymi Pracami B+R, Spółka zalicza koszty materiałów i surowców wykorzystywanych do realizacji Prac B+R. W ramach działalności opisanej we wniosku Spółka dotychczas nie rozpatrywała żadnych wydatków na surowce i materiały w kategorii kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, jednakże z uwagi na to, że wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego, to Spółka nie wyklucza, że takie wydatki pojawią się w przyszłości. Wszystkie te przedmioty stanowią surowce i materiały w rozumieniu art 18d ust. 2 pkt 2 updop oraz są/będą bezpośrednio przez Spółkę wykorzystywane w związku z prowadzonymi Pracami B+R, wykorzystywane wyłącznie do Prac B+R i wyłącznie takie będą odliczane w ramach kosztów kwalifikowanych.

W tym miejscu należy wskazać, że organ przyjmuje za Państwem jako element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, że przedmioty/elementy, o których mowa stanowią materiały i surowce, co nie jest przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Wobec zacytowanych przepisów prawa podatkowego oraz wskazanego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy uznać, że mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wskazane we wniosku materiały i surowce wykorzystywane przez Państwa do realizacji projektów w ramach działalności badawczo - rozwojowej w okresie objętym wnioskiem.

Wreszcie Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą także możliwości odliczenia przez Państwa w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Możliwość uznania za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uregulowana została w art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.):

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16

W myśl natomiast art. 15 ust. 6 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Natomiast jak wynika z art. 16a ust 1 updop:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jak ustawodawca wskazał w art. 16b ust. 1 updop (w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.):

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W świetle art. 16b ust. 1 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)(uchylony)

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)(uchylony)

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie zaś z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Odnośnie do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazanych w art. 18d ust. 3 updop, konieczne jest, aby były one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że w odniesieniu do opisanych we wniosku prac do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, związanych z realizowanymi Pracami B+R, Spółka zalicza koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji Prac B+R.W ramach działalności opisanej we wniosku Spółka dotychczas nie rozpatrywała żadnych wydatków na środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne w kategorii kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, jednakże z uwagi na to, że wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego, to Spółka nie wyklucza, że takie wydatki pojawią się w przyszłości. Wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego, dlatego nie jest wykluczone, że Spółka w przyszłości rozpozna w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi B+R amortyzację środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przy Pracach B+R. W takim przypadku te środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oraz zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a nadto będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 i art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka w przyszłości w ramach ulgi B+R zamierza dokonać odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie w części, w jakiej będą one wykorzystywane w prowadzonych przez Spółkę Pracach B+R.

Z uwagi na wskazane przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy zgodzić się z Państwem, iż mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, określonych w art. 18d ust. 3 updop wskazane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, które Spółka będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania za lata 2019-2024 oraz lata kolejne:

  • w części dotyczącej kosztów związanych z pracami, których organ nie uznał za prace twórcze i tym samym niestanowiącymi realizacji działalności badawczo – rozwojowej, a zatem z pracami nad olejkami eterycznymi, przyprawami premium jednoskładnikowymi, opakowaniem moździerza w bawełniany woreczek opatrzony logotypem firmy oraz mocowaniem metki i pracami nad metką, umieszczaniem przepisów i porad na stronie internetowej/ w mediach społecznościowych, doborem opakowań dla produktów oraz powiadomieniem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgłoszeniem do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii – należało uznać za nieprawidłowe;
  • w pozostałej części – należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia ;
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.