Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie uprawnienia do skorzystania z ulgi, o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w przypadku sponsorowania Klubów działających jako spółki akcyjne lub spółki z o.o. jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z 10 października 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 15 listopada 2024 r. (data wpływu 15 listopada 2024 r.) oraz pismem z 18 grudnia 2024 r. (data wpływu 18 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką (...) Grupy Kapitałowej A (dalej: „Grupa A”). Do głównych obszarów działalności Grupy A należą: (…). Wnioskodawca jest (…).
Spółka ponadto koordynuje przedsięwzięcia (…).
Spółka kieruje się zasadą odpowiedzialności społecznej biznesu, troszcząc się o środowisko poprzez zwiększenie nakładów na innowacje i zielone technologie, które mają minimalny wpływ na otoczenie. Spółka korzysta z (…). W ramach odpowiedzialności społecznej biznesu, Spółka stosuje Strategię Zrównoważonego Rozwoju, która skupia się wokół obszarów zarządzania (…) (ang. (…)). Spółka szczególny nacisk kładzie na społeczności lokalne, które są punktem odniesienia dla dalszych działań odpowiedzialności społecznej biznesu.
W związku ze swoim zaangażowaniem polegającym na wspieraniu działalności społecznie użytecznej Spółka została (…), tym samym potwierdzając swój wkład w rozwój działalności sportowej, kulturalnej oraz naukowej (…).
Spółka w ramach prowadzenia działalności marketingowej, wspiera inicjatywy społeczne, lokalne oraz krajowe poprzez zawarcie umów sponsoringu z podmiotami będącymi klubami sportowymi (dalej: „Klub”) w rozumieniu ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2048) (dalej: „Ustawa o sporcie”) i działającymi na podstawie tej ustawy.
Kluby, będące przedmiotem niniejszego wniosku, prowadzą działalność sportową wraz z działalnością gospodarczą, działając jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto Kluby przedkładają Spółce oświadczenie, złożone przez osoby uprawnione do reprezentacji poszczególnych podmiotów, w których wskazują, iż nie prowadzą działalności w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają dochody na realizację celów statutowych o następującej treści: „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem. Tym samym środki finansowe uzyskane w wyniku realizacji umowy pomiędzy Klubem, a Sponsorem mają na celu poprawić warunki uprawiania sportu przez członków Klubu oraz zwiększyć dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Klub” (dalej: „Oświadczenie”). Wnioskodawca zawiera z Klubami umowy sponsorskie na określony czas oraz w zakresie określonym w umowie, tj.: sponsorowania Klubów w związku z ich działalnością sportową, funkcjonowaniem drużyn, czy sekcji sportowych.
W ramach umów, które zostały zawarte pomiędzy Spółką a Klubami, Spółka zobowiązuje się do przekazywania Klubom określonej kwoty pieniężnej w ramach świadczenia wzajemnego na cele wskazane w umowie, np. funkcjonowanie klubu sportowego (dalej: „Wynagrodzenie sponsorskie”). Klub, w zamian za Wynagrodzenie sponsorskie zobowiązany jest do wykonania na rzecz Spółki, na warunkach określonych umową świadczeń z zakresu promocji Spółki. W ramach wynagrodzenia przewidzianego w umowie, uzyskuje prawo do wykorzystania wizerunku Klubów w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w tym szczególnie w promocji i reklamie, w zestawieniu ze znakami towarowymi Spółki, tj. logo i logotyp Wnioskodawcy. Wizerunek Klubów wykorzystywany może być w związku z promocją i reklamą Spółki i oferowanych przez niego produktów oraz usług w okresie obowiązywania umowy, a także po jej wygaśnięciu.
Wnioskodawca wskazuje, iż Klub ma obowiązek udzielenia Spółce wszelkich informacji co do przebiegu organizacji projektu i realizacji świadczeń na rzecz Spółki wynikających z Umowy oraz umożliwić Spółce sprawowanie nadzoru nad przebiegiem wykonywania przez Klub świadczeń określonych w Umowie, w każdym czasie, jak również prawo do udzielania rekomendacji co do sposobu wykonywania tych świadczeń. Ponadto Klub jest zobowiązany do utworzenia oraz przedstawienia dokumentacji dotyczącej realizacji umowy (dalej: „Raport”).
Raport wymaga dla swej ważności złożenia pod jego treścią podpisów przez osoby, uprawnione do reprezentacji Klubu w przedmiotowym zakresie. Raport zawiera:
1)specyfikację i szczegółowy opis zrealizowanego projektu wraz z opisem przedmiotu usług zrealizowanych na rzecz Spółki, informację o wykonanych na rzecz Spółki działaniach promocyjnych za okres objęty Raportem wraz z materiałem dowodowym, art. załączonymi egzemplarzami dokumentacji fotograficznej, nagrań wideo, materiałów drukowanych oraz innych materiałów i form dokumentujących wykonane usługi;
2)oświadczenie o wywiązaniu się Klubu z obowiązków wynikających z Umowy podpisanej przez osoby uprawnione do reprezentacji Klubu, a w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania określonych usług promocyjnych - wskazanie zakresu zobowiązań niezrealizowanych lub zrealizowanych nienależycie i opisanie przyczyn takiej sytuacji;
3)kolorowe kopie Materiałów Promocyjnych i wszelkich innych, dokumentujących realizację usług objętych Pakietem Sponsora w okresie sprawozdawczym w liczbie określonej konkretną Umową;
4)zrzuty ze stron www, zawierające logo, firmę Spółki lub informacje o Spółce, dokumentujące realizację usług promocyjnych w danym okresie sprawozdawczym;
5)potwierdzenie przekazania zaproszeń oraz wydawnictw okolicznościowych wskazanych w Pakiecie Sponsora,
6)inne dokumenty wskazane przez Spółkę w trybie korespondencji elektronicznej (e-mail), nie później niż na każdorazowo określoną w Umowie liczbę dni przed upływem terminu do dostarczenia Raportu.
Wnioskodawca zobowiązuje się w terminie określonym w Umowie od dnia otrzymania każdego z Raportów przewidzianych Umową, zaakceptować przedstawiony mu przez Klub Raport albo zgłosić zastrzeżenia.
Pełna dokumentacja składająca się na Raport, może składać się z odrębnych dokumentacji, w zależności od warunków uzgodnionych przez strony w danej Umowie, tj.:
- po wykonaniu usług promocyjnych na rzecz Sponsora w okresie określonym Umową w związku z realizacją Projektu, Klub, w terminie do dnia określonego Umową, doręczy Spółce Raport z wykonanych w tym okresie usług, który będzie spełniał wymogi określone w pkt 1) - 6) powyżej, lub
- po przeprowadzeniu Projektu, Organizator, w terminie do dnia określonego Umową, doręczy Spółce Raport z wykonanych usług, zawierający sprawozdanie z przebiegu Projektu oraz wykonanych na rzecz Spółki usług, lub
- po przeprowadzeniu Projektu, Organizator, w terminie do dnia określonego Umową, doręczy Spółce Raport z wykonanych usług, zawierający sprawozdanie z przebiegu Projektu oraz wykonanych po sporządzeniu Raportu z działalności na rzecz Spółki usług, który będzie spełniał wymogi określone w pkt 1)-6) powyżej.
Raport z przeprowadzonych prac ma na celu udokumentowanie przeprowadzonych działań w ramach Umowy przez Klub, który został sponsorowany przez Spółkę.
Jak Wnioskodawca wskazał powyżej, rozpatrywane pod kątem art. 18ee Ustawy o CIT (dalej: „ulgi CSR”) są Kluby, które zgodnie z definicją klubu sportowego, przedstawionego w art. 28 Ustawy o sporcie, nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość albo część dochodu na realizację celów statutowych, co zostaje potwierdzone również odpowiednim Oświadczeniem.
Spółka wskazuje ponadto, iż:
- koszty, o których mowa w niniejszym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczące rozliczenia wydatków, o których mowa w art. 18ee Ustawy o CIT, stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 Ustawy o CIT,
- koszty, wskazane przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone,
- koszty, wskazane przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zostaną odliczone w roku podatkowym, który u Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, ponadto kwota odliczenia nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego z zysków innych niż kapitałowe.
Wniosek ma na celu potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy wskazanego w zaprezentowanym pytaniu dotyczącego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku z 15 listopada 2024 r. wskazali Państwo, że:
W uzupełnieniu wniosku z 15 listopada 2024 r. Wnioskodawca zamieścił zestawienie klubów sportowych objętych wnioskiem dotyczącym czasu przeszłego oraz teraźniejszego:
- B S.A.
- C S.A.
- D S.A.
- E S.A.
- F S.A.
- G Sp. z.o.o.
- H S.A.
- J S.A.
Jednocześnie Spółka wyjaśnia, iż nie jest w stanie przedstawić wyczerpującej i zamkniętej listy klubów sportowych, z którymi zostaną zawarte w przyszłości umowy sponsoringowe. Wnioskodawca na bieżąco prowadzi analizy rynkowe i inne działania związane ze zwiększeniem rozpoznawalności własnej marki. W zależności od wyników tych analiz Wnioskodawca dobiera optymalne strategie marketingowe, które mają za zadanie przełożyć się na zabezpieczenie źródeł przychodów Spółki. Współpraca z klubami sportowymi nie stanowi jedynego przejawu działalności CSR prowadzonej przez Spółkę.
W dalszej części uzupełnienia wniosku wskazał dla każdego z klubów, że:
ØB S.A.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od B S.A. (dalej: „B”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- B nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...)r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z uzyskanym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane na organizację i prowadzenie działalności sportowej, zakup sprzętu sportowego, szkolenia co powinno przełożyć się na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków B.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od B oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz B wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów B. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na: organizację i przeprowadzenie projektu (działalności), zwłaszcza na organizację i przeprowadzenie Projektu (zdefiniowanego jako realizowana przez klub działalność sportowa klubu), zakup sprzętu, szkolenia itp. - przy czym wybór rodzaju kosztów i wydatków pozostawiony został uznaniu Klubu.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej.
Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez B.
ØC S.A.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od C SPÓŁKA AKCYJNA (dalej: „C”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- C nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...)r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu, przekazane środki finansowe klub zobowiązany jest przeznaczyć na pokrycie kosztów i wydatków bezpośrednich związanych w szczególności z:
a)organizacją meczów
b)popularyzacją i promocją sportu oraz Wnioskodawcy jako sponsora
c)udziałem zawodników w meczach, rozgrywkach ligowych oraz turniejach towarzyskich lub mistrzowskich
d)szkoleniem zawodników
e)zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego
‒przy czym wybór rodzaju kosztów i wydatków, które zostaną pokryte z wynagrodzenia przysługującego klubowi pozostają w gestii klubu.
W konsekwencji sposób wydatkowania środków przez klub przyczynia się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków C.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od C oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz C wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów C. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na: organizacją meczów, popularyzacją i promocją sportu oraz Wnioskodawcy jako sponsora, udziałem zawodników w meczach, rozgrywkach ligowych oraz turniejach towarzyskich lub mistrzowskich, szkoleniem zawodników, zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego. Przy czym wybór rodzaju kosztów i wydatków, które zostaną pokryte z wynagrodzenia przysługującego klubowi pozostają w gestii klubu.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Spółka wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez C.
ØD S.A.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od D S.A. (dalej: „D”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- D nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
- Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane m.in. na:
a) organizację i promocję meczów oraz udział drużyn w zawodach sportowych (meczach), wydarzeniach oficjalnych i wszystkich imprez sportowych na terenie Polski i za granicą;
b) popularyzację i promocję piłki nożnej przez Wnioskodawcę;
c) szkolenie i utrzymanie drużyny klubu, w tym na wynagrodzenia członków drużyny;
d) zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego oraz innych elementów wyposażenia sportowego dla drużyn;
e) pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją zawartej umowy sponsoringowej jak np. koszty obsługi fotograficznej, audiowizualnej, marketingowe, promocyjnej etc.
‒ w związku z czym poniesione wydatki przyczyniają się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków D.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od D oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz D wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów D. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na: organizację i promocję meczów oraz udział drużyn w zawodach sportowych (meczach), wydarzeniach oficjalnych i wszystkich imprez sportowych na terenie Polski i za granicą, popularyzację i promocję piłki nożnej przez Wnioskodawcę, szkolenie i utrzymanie drużyny klubu, w tym na wynagrodzenia członków drużyny, zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego oraz innych elementów wyposażenia sportowego dla drużyn, pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją zawartej umowy sponsoringowej jak np. koszty obsługi fotograficznej, audiowizualnej, marketingowej, promocyjnej etc.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
- W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Spółka wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez D.
ØE S.A.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od E SPÓŁKA AKCYJNA (dalej: „E”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- E nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (..) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
- Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane m.in. na:
a)organizację i promocję meczów oraz udział drużyn w zawodach sportowych (meczach), wydarzeniach oficjalnych i wszystkich imprez sportowych na terenie Polski i za granicą, w tym drużyny juniorskiej;
b)popularyzację i promocję piłki nożnej przez Wnioskodawcę;
c)szkolenie i utrzymanie drużyny klubu, w tym na wynagrodzenia członków drużyny, w tym drużyny juniorskiej;
d)zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego oraz innych elementów wyposażenia sportowego dla drużyn;
e)pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją zawartej umowy sponsoringowej jak np. koszty obsługi fotograficznej, audiowizualnej, marketingowe, promocyjnej etc.
‒tym samym przyczyniają się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków E.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od E oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz E wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów E. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na: organizację i promocję meczów oraz udział drużyn w zawodach sportowych (meczach), wydarzeniach oficjalnych i wszystkich imprez sportowych na terenie Polski i za granicą, w tym drużyny juniorskiej, popularyzację i promocję piłki nożnej przez Wnioskodawcę, szkolenie i utrzymanie drużyny klubu, w tym na wynagrodzenia członków drużyny, w tym drużyny juniorskiej, zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego oraz innych elementów wyposażenia sportowego dla drużyn, pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją zawartej umowy sponsoringowej jak np. koszty obsługi fotograficznej, audiowizualnej, marketingowe, promocyjnej.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Spółka wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez E.
ØF S.A.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od F Spółka Akcyjna (dalej: „F”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- F nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem oświadczenia, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane w całości na:
a)realizację programu szkolenia sportowego;
b)zakup sprzętu sportowego;
c)pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach;
d)pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego;
e)sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
‒tym samym przyczyniają się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków F.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od F oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz F wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów F. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem oświadczenia wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na: realizację programu szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez F.
ØG Sp. z.o.o.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od G Sp. z.o.o. (dalej: „G”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- G nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
- Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane na wsparcie działalności Klubu, która obejmuje bieżące szkolenie klubowe, organizację treningów z zakresu narciarstwa alpejskiego. Projekt obejmuje swoim działaniem wszystkie dzieci, szczególnie skupiając się na zawodnikach notujących sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej, co tym samym przyczynia się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków G.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od G oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz G wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów G. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem umowy sponsoringu wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na wsparcie działalności Klubu, która obejmuje bieżące szkolenie klubowe, organizację treningów z zakresu narciarstwa alpejskiego. Projekt obejmuje swoim działaniem wszystkie dzieci, szczególnie skupiając się na zawodnikach notujących sukcesy na arenie międzynarodowej i krajowej.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Spółka wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez G.
ØH S.A.:
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od H S.A. (dalej: „H”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- H nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
- Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem oświadczenia, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane w całości na:
a)realizację programu szkolenia sportowego;
b)zakup sprzętu sportowego;
c)pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach;
d)pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego;
e)sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
‒co tym samym przyczynia się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków H.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od H oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Zgodnie z brzmieniem oświadczenia wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć w całości na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. zwłaszcza na: realizację programu szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Spółka wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez H.
ØJ S.A.
- Zgodnie z oświadczeniem otrzymanym od J S.A. (dalej: „J”), klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488) (dalej: „Ustawa o sporcie”).
- J nie został wpisany do ewidencji klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych prowadzonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1449). Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają na Klub obowiązku rejestracji w ewidencji prowadzonej na podstawie ww. Rozporządzenia. Wpis do ewidencji nie ma charakteru konstytutywnego dla potrzeb ustalenia czy danemu podmiotowi przysługuje status klubu sportowego w rozumieniu ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z przesłanym oświadczeniem „Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.”
Niniejszy Klub sportowy stanowi odrębny od Wnioskodawcy podmiot prawny, który prowadzi niezależną działalność sportową. Zadaniem klubu jest działanie w celu uzyskania najlepszego możliwego wyniku sportowego w uprawianej dyscyplinie. Wnioskodawca wyjaśnia, iż nie posiada możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych.
- Wnioskodawca wyjaśnia, iż zgodnie z przedstawionym oświadczeniem, środki uzyskane w ramach prowadzonej działalności zostaną przeznaczone na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z brzmieniem oświadczenia, przekazane środki finansowe powinny zostać przekazane wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych z bezpośrednią realizacją świadczeń wynikających z umowy sponsoringowej, przy czym wybór rodzaju kosztów i wydatków, które zostaną pokryte z ww. wynagrodzenia (w sytuacji i w zakresie, w którym wskazane koszty lub wydatki przekracza równowartość wynagrodzenia) pozostaje do uznania Organizatora.
‒tym samym przyczyniają się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków J.
- Wnioskodawca wskazuje, iż w celu dołożenia należytej staranności, Wnioskodawca otrzymał od J oświadczenie, w którym zostało wskazane, że środki finansowe przekazane przez Wnioskodawcę zostaną przekazane na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie.
- Wnioskodawca wskazuje, że finansowanie przekazywane w ramach umowy sponsoringu na rzecz J wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez jego członków oraz zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub poprzez realizację celów J. Ponadto, będzie miało wpływ na zwiększenie dostępności działalności sportowej społeczności lokalnych klubów.
- Zgodnie z brzmieniem oświadczenia wynagrodzenie przysługujące Klubowi, Klub zobowiązany jest przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych bezpośrednio z realizacją świadczeń wynikających z zawartej Umowy, tj. wyłącznie na pokrycie kosztów i wydatków związanych z bezpośrednią z realizacją świadczeń wynikających z umowy sponsoringowej, przy czym wybór rodzaju kosztów i wydatków, które zostaną pokryte z ww. wynagrodzenia (w sytuacji i w zakresie, w którym wskazane koszty lub wydatki przekracza równowartość wynagrodzenia) pozostaje do uznania Organizatora.
- Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie, kluczowy powinien być faktyczny aspekt celu na jaki przeznacza wypracowany zysk klubu działającego w formie spółki kapitałowej. Wnioskodawca wskazuje również, iż żadna z ustaw dotyczących niniejszej ulgi podatkowej nie nadaje możliwości Spółce (pełniącej rolę sponsora) uzyskania takiej informacji. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż nawet gdyby Spółka miała taką informację to jest ona ważna tylko na dzień jej uzyskania, z uwagi na fakt, iż w ciągu roku niniejszy stan faktyczny może ulec zmianie, w związku z czym nakładanie na Spółkę nadmiernego obciążenia administracyjnego nieznajdującego oparcia w żadnej z ustaw jest sprzeczne z zasadą państwa prawa wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Spółka wskazuje, iż w ramach umowy sponsoringowej występuje świadczenie wzajemnie dotyczące usług marketingowych klubów sportowych prowadzonych w formie spółki akcyjnej. Potwierdzeniem uzyskanego świadczenia wzajemnego jest utworzenie oraz przedstawienie dokumentacji dotyczącej realizacji umowy przez J.
ØWnioskodawca wskazuje, że koszty, o których mowa we wniosku nie zostały oraz nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania.
ØWnioskodawca koszty, o których mowa we wniosku zostaną odliczone w zeznaniu za rok podatkowy, w którym zostały lub zostaną poniesione.
ØPonadto Wnioskodawca wskazuje, że kluby sportowe będące przedmiotem wniosku są przykładami podmiotów, z którymi Spółka zawarła lub zawrze umowy sponsoringu. Spółka planuje zawieranie dalszych umów sponsoringowych analogicznych do opisanych w stanie faktycznym.
Z kolei w uzupełnieniu wniosku z 18 grudnia 2024 r. wskazali Państwo, że:
- Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z przedstawionymi informacjami we wniosku, wskazał prawidłowo, iż Kluby, które zgodnie z definicją klubu sportowego, przedstawionego w art. 28 Ustawy o sporcie, nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość albo część kwoty przekazanej przez Wnioskodawcę na realizację celów statutowych, co zostaje potwierdzone również odpowiednim Oświadczeniem, które zostało dostarczone Wnioskodawcy.
Równocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż powyższe Oświadczenie jest jedynym narzędziem prawnym umożliwiającym upewnienie się co do nie działania w celu osiągnięcia zysku przez Kluby oraz potwierdzenia, iż uzyskany przez Kluby zysk nie jest/będzie wypłacany w formie dywidendy na rzecz udziałowców i akcjonariuszy.
Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż Kluby nie stanowią podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą w związku z czym nie ma wpływu na podmiot trzeci co do rozdysponowania wypracowanego zysku. Mając jednak na uwadze powyższe, Wnioskodawca stwierdza, iż działające w dobrej wierze Kluby sportowe przedstawiają w Oświadczeniach faktyczne działanie Klubów. Wnioskodawca również prawidłowo w odpowiedzi na zadane pytania przez DKIS, wskazał iż nie ma możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy. W związku z czym, jedyną formą zabezpieczenia stanu faktycznego jest zapewnienie Wnioskodawcy poprzez wydanie Oświadczenia, iż Klub nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz przeznacza całość albo część dochodu na realizację celów statutowych.
Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż w ramach kwalifikacji do ulgi CSR właściwych Klubów prosi o przedstawienie Oświadczenia i na potrzeby ulgi dopuszcza jedynie Kluby, które przedstawiły niniejsze Oświadczenie, wszystkie podmioty, które nie przedstawiły właściwych Oświadczeń, nie będą brane pod uwagę w kwestii rozliczenia w ramach ulgi CSR.
Równocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 18ee ustawy o CIT, podatnik chcący skorzystać z ulgi na CSR nie ma obowiązku posiadania informacji w zakresie dotyczącym przeznaczania środków przez podmioty trzecie na podział zysku w ramach dywidendy.
W związku z powyższym, Wnioskodawca wskazuje iż jedyną i podstawową formą weryfikacji jest otrzymanie Oświadczenia od Klubu sportowego w celu kwalifikacji poniesionych kosztów na działalność wskazaną w ramach ulgi CSR.
- Wnioskodawca wskazuje, iż świadczenia, o których mowa w niniejszym Wniosku są ekwiwalentne oraz działania te mają formę sponsoringu właściwego. Ponadto, dokonując wykładni językowej, zgodnie z Słownikiem Języka Polskiego ekwiwalent należy rozumieć jako:
1.rzecz równa innej wartością;
2.towar, w którym jest wyrażona wartość innego towaru.
Co oznacza, iż w ramach świadczenia usług wzajemnych powinna występować równowartość pomiędzy dokonywanymi świadczeniami, aby móc powiedzieć, iż dane świadczenie miało charakter ekwiwalentny. Równocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż pojęcie wartości świadczeń ustalane jest na podstawie zasad rynkowych, w ramach których dokonuje się wykładni wielu czynników ekonomicznych w celu określenia równowartości świadczeń.
W związku z czym, Wnioskodawca wskazuje, iż w złożonym wniosku o wydanie interpretacji wskazał, iż wszystkie Kluby, o których mowa w złożonym Wniosku oraz wszystkie Kluby, które w przyszłości również będą uczestniczyć w ramach umów o świadczenie wzajemne, zgodnie z którymi w zamian za przekazanie Klubom sportowym środków pieniężnych, Wnioskodawca otrzymuje ekwiwalentne świadczenie wzajemne, będące świadczeniem o wartości rynkowej.
Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż umowa zawarta między stronami przewiduje, że w zamian za przekazanie określonych środków pieniężnych, wartości rzeczowych lub świadczeń, Wnioskodawca będący w roli sponsora otrzyma od Klubu będącego w roli podmiotu sponsorowanego ekwiwalentne świadczenie wzajemne o charakterze reklamowym, można mówić o tzw. sponsoringu właściwym. Równocześnie, Wnioskodawca wskazuje, iż przekazane środki pieniężne stanowią koszty uzyskania przychodu.
- Wnioskodawca podkreśla, iż przepisy nie przewidują prowadzenia rejestru ani nie przewidują obowiązku wpisania się do rejestru klubów sportowych, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. Podatnik musi zatem bazować na danych/Oświadczeniu przekazanym przez klub, który sponsoruje. W konsekwencji, Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z twierdzeniem, że klubowi przysługuje status klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie należy rozumieć, iż klub ten jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawie o sporcie, zgodnie z Oświadczeniem złożonym przez klub.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie którym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi CSR, o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, tj. czy jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową w przypadku sponsorowania Klubu, w zakresie poniesionych wydatków na Wynagrodzenie sponsorskie?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie którym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi CSR, o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, tj. jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową w przypadku sponsorowania Klubu, w zakresie poniesionych wydatków na Wynagrodzenie sponsorskie.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Przepisy regulujące ulgę CSR
Zgodnie z art. 18ee Ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne, niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę, przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Natomiast za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową zgodnie z art. 18ee ust. 2 Ustawy o CIT, uznaje się koszty poniesione na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy, stypendium sportowego oraz imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 616).
W ramach art. 18ee ust. 8 Ustawy o CIT, ustawodawca wskazuje, iż koszty, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednocześnie, zgodnie z art. 18ee ust. 9 Ustawy o CIT odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty, o których mowa w art. 18ee ust. 1 Ustawy o CIT.
Dodatkowo, ustawodawca poprzez art. 18ee ust. 10 Ustawy o CIT wskazuje, iż podatnik korzystający z odliczenia ma obowiązek złożenia w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje odliczenia dotyczącego ulgi CSR, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
Stanowisko Wnioskodawcy
Stosownie do art. 18ee ust. 1 Ustawy o CIT, ulga CSR stanowi preferencję podatkową przysługującą podatnikom uzyskującym przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych oraz ponoszącym koszty uzyskania przychodu poniesione na działalność sportową, kulturalną lub naukową. Zgodnie z brzmieniem art. 18ee ust. 2 za koszty uzyskania przychodu poniesione na działalność sportową należy rozumieć koszty poniesione na finansowanie:
klubu sportowego o którym mowa w art. 28 ust. 1 Ustawy o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie, tj. w szczególności:
a.realizację programów szkolenia sportowego,
b.zakup sprzętu sportowego,
c.pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
d.pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
e.sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.
Tym samym, poprzez użycie sformułowania „w szczególności” katalog wskazany w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie należy traktować jako katalog otwarty, z jedynie przykładowymi celami realizowanymi przez kluby sportowe, a warunkiem uprawniającym do skorzystania z dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na finansowanie działalności sportowej należy dopatrywać się w zdaniu „jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub”.
Ustawodawca, wskazując na podmiot, którego to koszty finansowania można uznać za koszty uzyskania przychodu poniesione na działalność sportową, zgodnie z art. 18ee ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, wskazał klub sportowy, o którym mowa w art. 28 ust 1 Ustawy o sporcie jako „działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407, 1429, 1641 i 1693) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku”.
Wnioskodawca wskazuje, iż powyżej przytoczony art. 28 ust. 1 Ustawy o sporcie nie określa formy prowadzenia działalności gospodarczej, równocześnie nie wskazuje również na konieczność posiadania odpowiednich zapisów w statucie klubu sportowego. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, iż przedstawione przez ustawodawcę zapisy w niniejszym artykule dotyczą wytycznych w celu uzyskania dotacji z środków publicznych, gdzie został określony w szczególności przedmiot działalności konkretnych podmiotów oraz miejsce siedziby klubu sportowego, tym samym wskazując podmiot będący klubem sportowym, a nie definiując istotę klubu sportowego.
Celem zdefiniowania pojęcia „klub sportowy”, należy odnieść się do art. 3 Ustawy o sporcie. Przepis ust. 1 wskazanego artykułu określa, iż klub sportowy jest podstawową formą prowadzenia działalności sportowej. W ust. 2 tego artykułu ustawodawca określił, że klub sportowy działa jako osoba prawna.
Pojęcie działalności sportowej nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w ramach Ustawy o Sporcie. Wyjaśnienie, które według Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe, wyraził Eligiusz J. Krześniak w „Ustawa o sporcie. Komentarz”, Warszawa 2020, stwierdzając, że „pojęcie „działalności sportowej” należy rozumieć jako działalność w sporcie lub organizowanie działalności sportowej lub zapewnianie ram organizacyjnych dla działalności sportowej.”
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, Kluby, o których mowa w stanie faktycznym, prowadzą działalność sportową wraz z działalnością gospodarczą, działając w formie prawnej jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tym samym, wpisują się w przytoczoną powyżej definicję „klubu sportowego”.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy Kluby spełniają przesłankę zakwalifikowania ich jako kluby sportowe w rozumieniu przepisów dotyczących ulgi CSR.
Ustawodawca, nawiązując w art. 18ee ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT do art. 28 Ustawy o sporcie wskazał, iż za klub sportowy możliwy do kwalifikacji do ulgi CSR opisanej w art. 18ee Ustawy o CIT, należy rozumieć klub sportowy działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego i niedziałający w celu osiągnięcia zysku. Ponadto, koszty poniesione na kluby sportowe, mogą zostać zakwalifikowane do odliczenia w ramach ulgi CSR, wyłącznie wtedy, gdy kluby sportowe, realizują cele wskazane w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie, czyli m.in.:
1)realizację programów szkolenia sportowego,
2)zakup sprzętu sportowego,
3)pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
4)pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
5)sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej
‒jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.
Tym samym, katalog wskazany w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie należy traktować jako katalog otwarty, z jedynie przykładowymi celami realizowanymi przez kluby sportowe, a warunkiem uprawniającym do skorzystania z dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na finansowanie działalności sportowej należy dopatrywać się w zdaniu „jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub”.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, celem skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach ulgi CSR, należy ponieść koszty uzyskania przychodu poniesione na działalność sportową realizowaną przez klub sportowy, o ile klub sportowy realizuje cele służące poprawie warunków uprawiania sportu przez członków tego klubu lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.
Powyższe, potwierdził również DKIS w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 29 stycznia 2024 r., o sygn. 0111-KDIB2-1.4010.511.2023.1.AS:
„Jednocześnie wydatki na pokrycie kosztów działalności klubu sportowego, jednakże wyłącznie w ramach zawartej przez Państwa Spółkę umowy sponsoringowej z klubem sportowym (w omawianym przypadku - Klub Y), zarówno w zakresie występów I Drużyny Piłki Nożnej oraz funkcjonowania Akademii Sportu Y, poniesione na realizacje programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych, meczów i turniejów (również takich, które stanowią imprezy masowe) oraz uczestnictwa w tych zawodach (m.in. wynagrodzenia kadry szkoleniowej i zawodniczej, leki, odżywki, obsługa techniczna, nagrody turniejowe i dodatkowe premie za utrzymanie lub awans I Drużyny Piłki Nożnej do najwyższej klasy rozgrywkowej), kosztów meczów na wyjeździe (m.in. usługi transportowe, zakwaterowanie, wyżywienie, delegacje), pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych (m.in. najem i dzierżawa, oświetlenie i podgrzewanie boiska), usługi ochrony i zabezpieczenia zawodów sportowych, finansowanie stypendiów sportowych oraz kosztów obozów sportowych, o ile w istocie ponoszenie tych wydatków wpływa na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększa dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub - mogą stanowić koszty poniesione na działalność sportową, o której mowa w art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, a zatem uprawniają Państwa do skorzystania z ulgi sponsoringowej.”
Zdaniem Wnioskodawcy koszty ponoszone z tytuły Wynagrodzenia sponsorskiego spełniają zatem wydatkowanie w celach wskazanych w przepisach ulgi CSR.
Ponadto, w uzasadnieniu do projektu ustawy wdrażającej ulgę CSR nie zostało wskazane, iż przedmiotem niniejszej ulgi jest zawężenie katalogu klubów sportowych, do tych które nie są prowadzone w formie spółek kapitałowych.
Wynikającą z art. 28 ust 1 Ustawy o sporcie przesłankę, wedle której klub sportowy ma nie działać w celu osiągnięcia zysku, w ocenie Spółki należy odczytywać w ujęciu faktycznym, a nie formalnym.
Zgodnie z art. 3 Ustawy o sporcie podmioty będące klubem sportowym mają możliwość działania w formie osoby prawnej, a jednocześnie ustawodawca nie wykluczył żadnej z form prowadzenia klubu sportowego w formie spółek kapitałowych. W związku z czym, istnieje możliwość prowadzenia klubu sportowego na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.) (dalej: „KSH”).
Głównym założeniem podmiotów objętych KSH, jest działanie w celu osiągnięcia zysku. Jednakże, zdaniem Wnioskodawcy, wskazanie przez ustawodawcę w ramach art. 18ee Ustawy o CIT bezpośredniego odwołania do art. 28 ust. 1 Ustawy o Sporcie, interpretowane wyłącznie jako „formalna możliwość działania w celu osiągnięcia zysku” w sposób nieuprawniony dyskryminowałoby podatników chcących skorzystać z umowy o świadczenie wzajemne dotyczące usług marketingowych wszelkich drużyn sportowych prowadzonych w formach takich jak m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, które często na bazie odrębnych regulacji nawet nie mogą działać w innej formie.
Przykładowo, w kontekście rywalizacji sportowej o tytuł (...), Spółka odwołuje się do art. 13 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o sporcie, gdzie wskazuje, iż niniejszy przepis przyznaje polskiemu związkowi sportowemu wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia rywalizacji o tytuł (...) w określonej dyscyplinie sportowej. W związku z czym, jeżeli klub sportowy chce rywalizować o wskazane tytuły w dyscyplinie, w której działa polski związek sportowy, musi brać udział w zawodach organizowanych przez przedstawiony związek. Natomiast, zgodnie z art. 15 Ustawy o sporcie, w sporcie, w którym rywalizacja sportowa jest organizowana w formie lig, polski związek sportowy ma prawo utworzyć ligę zawodową. Jednocześnie, jeśli więcej niż połowa klubów sportowych uczestniczących w rozgrywkach ligowych w najwyższej klasie rozgrywkowej w danym sporcie działa jako spółki akcyjne, polski związek sportowy jest zobowiązany do utworzenia ligi zawodowej. Dodatkowo, na podstawie art. 15 ust. 3 Ustawy o sporcie, w skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podsumowując, aby klub sportowy mógł rywalizować o tytuł (...), w sporcie, w którym polski związek sportowy utworzył ligę zawodową, musi on działać jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, co wymuszają na klubie sportowym przepisy prawa a nie samo dążenie do generowania zysków.
Ponadto, Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania dostępu do bieżących informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy.
W rezultacie zdaniem Wnioskodawcy kluczowy powinien być cel na jaki klub działający w formie spółki kapitałowej przeznacza wypracowany zysk.
Należy wskazać, iż w spółkach kapitałowych oprócz wypłaty zysku istnieje możliwość reinwestycji pieniędzy w celu poprawienia funkcjonowania danego podmiotu. Tym samym, w przypadku realizacji zysku, każdy podmiot gospodarczy może podjąć decyzję o rozdysponowaniu pieniędzy. Tym samym samo działanie dla osiągnięcia zysku należałoby interpretować jako aktywne i racjonalne biznesowo podejmowanie kroków w celu wypracowania zysku, a następnie podziału tego zysku w formie wypłaty w postaci dywidendy dla akcjonariatu oraz udziałowców, a nie jako samą możliwość jego osiągnięcia.
Zatem z perspektywy omawianych regulacji podstawowe znaczenie ma rozdysponowanie wypracowanych pieniędzy przez Klub. Zdaniem Wnioskodawcy, kluczowy jest sens społeczny wynikający z zastosowania ulgi CSR, a tym właśnie jest poprawa warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego. W związku z czym, według Spółki prawidłowa jest interpretacja, w której należy uznać, że wypracowany zysk, który jest następnie reinwestowany przez Klub w celu poprawy warunków jego funkcjonowania - stanowi działalność kwalifikującą do uwzględnienia w uldze CSR, o której mowa w art. 18ee Ustawy o CIT.
W przypadku klubów sportowych, które zamiast reinwestowania swoich zysków na cele poprawy warunków uprawiania sportu faktycznie wypłacają dywidendę, można stwierdzić, iż działają w celu podziału zysku między akcjonariuszy lub udziałowców, tym samym należy wskazać, iż działanie to nie nosi za sobą poprawy warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego. A contrario - brak faktycznej wypłaty dywidendy (mimo formalnej możliwości) zdaniem Spółki pozwala na skorzystanie z ulgi CSR.
Podobne stanowisko przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 19 marca 2024 r., sygn. I SA/Gl 1025/23.
„Nadto - w ocenie Sądu - z treści art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, nie wynika zakaz umieszczania w treści statutu postanowień dotyczących możliwości wypłaty zysku na rzecz akcjonariuszy klubu, aby ten był dalej uznawany za klub sportowy w rozumieniu tegoż artykułu.
Artykuł 28 ust. 1 ustawy o sporcie, odnosi się wyłącznie do "niedziałania w celu osiągnięcia zysku", czym różni się od art. 3 ust. 3 pkt 4 u.o.d.p.p. w którym wskazano, że działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.”
Co więcej, wskazane w stanie faktycznym Oświadczenie ma zapewnić Wnioskodawcę, iż zostały dochowane przesłanki należytej staranności dotyczące weryfikacji statusu kontrahenta, umożliwiające tym samym prawidłowe rozliczenie kosztów w ramach ulgi CSR. Spółka wskazuje, iż w związku z przesłaniem oraz otrzymaniem Oświadczenia, gdzie Klub deklaruje swój status klubu sportowego na podstawie art. 28 Ustawy o sporcie, tym samym wyczerpując możliwość weryfikacji statusu klubu sportowego, ma możliwość rozliczenia poniesionych kosztów w ramach ulgi CSR.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest kwalifikowanie do ulgi CSR klubów sportowych bez względu na ich formę prawną, przez co należy rozumieć, iż zawierane umowy o świadczeniach wzajemnych z Klubami prowadzonymi w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych nie powinno być wyłączane z możliwości skorzystania z ulgi CSR przy założeniu, iż dany klub jest klubem w rozumieniu art. 28 Ustawy o sporcie w okresie w którym Spółka ponosi Wynagrodzenie sponsorskie.
Tym samym, prawidłowym oraz wyczerpującym dowodem dochowania należytej staranności jest uzyskanie od Klubów Oświadczenia, w których Kluby stwierdzają, iż są klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 Ustawy o sporcie, a świadczenia finansowe otrzymane od Spółki przeznaczane były na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem.
W związku z czym, zdaniem Wnioskodawcy, uzyskanie powyższego Oświadczenia od Klubu umożliwia kwalifikację poniesionego kosztu w ramach umowy o świadczenie wzajemne, jako kosztu kwalifikowalnego w ramach ulgi CSR, niezależnie od faktu, że dany klub sportowy działa w formie spółki kapitałowej. Jeśli bowiem wydatkował swoje środki na konkretne cele związane z działalnością sportową, co potwierdza składanym Spółce Oświadczeniem, to w ocenie Wnioskodawcy wszystkie przesłanki do zaliczenia od ulgi CSR Wynagrodzenia sponsorskiego zostaną spełnione oraz uznać należy, że Spółka dopełniła należytej staranności przy stosowaniu ulgi, o której mowa w art. 18ee ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT.
W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie którym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi CSR, o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, tj. jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową w przypadku sponsorowania Klubu, w zakresie poniesionych wydatków na Wynagrodzenie sponsorskie.
Stan faktyczny i pytanie nie dotyczą kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową w przypadku sponsorowania Klubu w roku 2023, jako że w Spółce trwa kontrola podatkowa rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych za ten okres, a więc wniosek o interpretację nie może go dotyczyć.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie kwestia będąca przedmiotem Państwa pytania
W myśl art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową.
Zgodnie art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,
za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy.
Zgodnie z art. 18ee ust. 8-11 ustawy o CIT,
8. Koszty, o których mowa w ust. 1, podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
9. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty, o których mowa w ust. 1.
10. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
11. W przypadku skorzystania z odliczenia kosztów, o których mowa w ust. 1, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
Zgodnie z art. w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1488, dalej: „ustawa o sporcie”):
Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
W myśl art. 3 ustawy o sporcie:
1. Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.
2. Klub sportowy działa jako osoba prawna.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie,
Klub sportowy, działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407, 1429, 1641 i 1693) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.
Jak wynika z art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie, do którego odwołuje się art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, finansowanie klubu sportowego musi zostać przeznaczone na:
1) realizację programów szkolenia sportowego,
2) zakup sprzętu sportowego,
3) pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
4) pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
5) sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej
- jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.
Ulga sponsoringowa (CSR: ang. Corporate Social Responsibility, społeczna odpowiedzialność biznesu) ma przynieść korzyści podmiotom działającym w określonym obszarze CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Należy zwrócić uwagę na aspekt świadomości działań podatnika oraz przyjętą przez niego strategię ich realizacji. CSR ma na celu budowanie pozytywnego obioru danego podmiotu w społeczeństwie. Zaufanie konsumentów, obywateli ma w przyszłości przełożyć się na osiągnięcie celów finansowych, a więc powiększenie przychodów. Realizacja celów CSR nie następuje zatem przez sam wydatek ale przez zbudowanie wizerunku podmiotu, który przełoży się na skutki finansowe. Świadome inwestowanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wymaga informowania o tych działaniach. Takie działania powinny wynikać z wcześniejszej strategii i planu działania, na które podatnik może powołać się w przypadku wątpliwości kategoryzacji wydatku na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Wskazać należy, że z uzasadnienia do wprowadzanych od 1 stycznia 2022 r. zmian wynika, że „wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową jest propozycją nowej zachęty podatkowej, mającej na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno-gospodarczego. W obecnym stanie prawnym, w podatku dochodowym w ogóle nie ma takiego rozwiązania. Wsparcie dedykowane jest podmiotom prowadzących działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.
Ulga jest skierowana do podatników PIT osiągających przychody z działalności gospodarczej, z której dochody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub według 19% stawki podatku. Ulga będzie odliczana maksymalnie do wysokości uzyskanych w roku podatkowym dochodów z działalności gospodarczej. Będzie polegała na możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Oznacza to, że podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów, w tym również poprzez odpisy amortyzacyjne, uzyska prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów. Ulga w podatku dochodowym przyczyni się do tego, że sponsorowanie określonych działalności stanie się bardziej atrakcyjne (przedsiębiorcy będą bardziej zainteresowani np. współpracą z klubami sportowymi czy uczelniami), co pozwoli też pozyskać tym podmiotom (np. klubom sportowym) dodatkowe środki na prowadzoną działalność. Odliczeniu będą podlegały koszty, które nie zostały podatnikowi zwrócone w jakikolwiek sposób lub odliczone od dochodu. Ulga będzie odliczana w zeznaniu rocznym. W przypadku ulgi na działalność sportową odliczeniu będą podlegały koszty poniesione na kluby sportowe, które realizują cele określone w art. 28 ustawy o sporcie, tj. m.in. zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego. Koszty mogą dotyczyć również sfinansowania stypendium sportowego.
Analogiczne rozwiązanie przewidziane zostało w przepisach ustawy CIT (Druk sejmowy Nr 1532).”
Dokonując wykładni regulacji art. 18ee ust. 1 pkt 1 w związku z art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT należy zauważyć że adresatem tego konkretnie zwolnienia są kluby sportowe niedziałające w celu osiągniecia zysku które na podstawie uchwały jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać określone w ustawie o finansach publicznych dotacje.
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.) w art. 151 określa że:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Na tej podstawie funkcjonują w obrocie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działające „non profit”, czyli nie w celu osiągania zysków.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 ze zm.):
Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2048 oraz z 2024 r. poz. 1166), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Aby dany podmiot określić mianem „spółki non profit” - czyli niedziałającej w celu osiągania zysku - należy w akcie założycielskim wskazać/wpisać:
- inny niż zarobkowy cel spółki,
- zakaz dzielenia wypracowanego zysku pomiędzy wspólników, członków zarządu, pracowników, radę nadzorczą czy komisję rewizyjną oraz
- obowiązek przeznaczania zysku na określony umową spółki cel społeczny.
Takie ukształtowanie zasad dotyczących przeznaczenia ewentualnie wypracowanego zysku umożliwia art. 191 § 2 kodeksu spółek handlowych (w odniesieniu do spółek z o.o.) oraz art. 347 § 3 kodeksu spółek handlowych (w odniesieniu do spółek akcyjnych) zgodnie z którymi:
Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197.
Statut może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem art. 348, art. 349, art. 351 § 4 oraz art. 353.
Spółki non profit najczęściej powoływane są dla celów badawczych i naukowych, do prowadzenia klubów sportowych, a także w celu wykonywania szeroko rozumianej działalności o charakterze społecznym. Zatem sam fakt, że Klub sportowy jest prowadzony w formie spółki akcyjnej nie wyłącza możliwości zastosowania ulgi o której mowa w art. 18ee ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym będzie uprawniona do skorzystania z ulgi sponsoringowej, o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, tj. czy jest uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową w przypadku sponsorowania Klubu, w zakresie poniesionych wydatków na wynagrodzenie sponsorskie.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzenia działalności marketingowej, wspierają Państwo inicjatywy społeczne, lokalne oraz krajowe poprzez zawarcie umów sponsoringu z podmiotami będącymi klubami sportowymi w rozumieniu ustawy o sporcie i działającymi na podstawie tej ustawy. Zawarli oraz zamierzają Państwo zawrzeć umowy z następującymi klubami:
- B S.A.
- C S.A.
- D S.A.
- E S.A.
- F S.A.
- G Sp. z.o.o.
- H S.A.
- J S.A.
Ww. Kluby prowadzą działalność sportową wraz z działalnością gospodarczą, działając jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto Kluby przedkładają Państwu oświadczenia, złożone przez osoby uprawnione do reprezentacji poszczególnych podmiotów, w których wskazują, iż nie prowadzą działalności w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają dochody na realizację celów statutowych. Oświadczenie brzmi:
„Klub oświadcza, że jest klubem sportowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1599) [dalej: Ustawa], a świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności na realizację programów szkolenia sportowego, zakupu sprzętu sportowego, pokrycia kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowania wynagrodzenia kadry szkoleniowej, a także wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem. Tym samym środki finansowe uzyskane w wyniku realizacji umowy pomiędzy Klubem, a Sponsorem mają na celu poprawić warunki uprawiania sportu przez członków Klubu oraz zwiększyć dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez Klub”
Jak wskazują Państwo, oświadczenie jest jedynym narzędziem prawnym umożliwiającym upewnienie się co do nie działania w celu osiągnięcia zysku przez Kluby oraz potwierdzenia, iż uzyskany przez Kluby zysk nie jest/będzie wypłacany w formie dywidendy na rzecz udziałowców i akcjonariuszy. Kluby nie stanowią podmiotów powiązanych z Państwem, w związku z czym nie mają Państwo wpływu na podmiot trzeci co do rozdysponowania wypracowanego zysku. Mając jednak na uwadze powyższe, stwierdzili Państwo, iż działające w dobrej wierze Kluby sportowe przedstawiają w ww. oświadczeniach faktyczne działanie Klubów. Ponadto wskazali Państwo, że nie mają Państwo możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z Państwo umowę o świadczenia wzajemne, z których mogliby Państwo uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy. W związku z czym, jedyną formą zabezpieczenia stanu faktycznego jest zapewnienie Spółki poprzez wydanie oświadczenia, iż Klub nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz przeznacza całość albo część dochodu na realizację celów statutowych. Wskazują Państwo również, że w ramach kwalifikacji do ulgi sponsoringowej proszą Państwo Kluby o przedstawienie oświadczenia i na potrzeby ulgi dopuszczają jedynie Kluby, które przedstawiły powyższego oświadczenie. Podmioty, które nie przedstawiły właściwych oświadczeń, nie będą brane pod uwagę w kwestii rozliczenia w ramach ulgi sponsoringowej.
Ponadto wskazaliście Państwo, że:
- w zamian za przekazanie Klubom sportowym środków pieniężnych otrzymują Państwo ekwiwalentne świadczenie wzajemne, będące świadczeniem o wartości rynkowej,
- koszty, o których mowa we wniosku stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT,
- koszty, o których mowa we wniosku nie zostały Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania,
- koszty, o których mowa we wniosku zostaną odliczone w zeznaniu za rok podatkowy, w którym zostały lub zostaną poniesione.
Mając na uwadze powyższy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy podkreślić, że zgodnie z powołanym powyżej art. 18ee ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę, przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Natomiast za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową zgodnie z art. 18ee ust. 2 ustawy o CIT, uznaje się koszty poniesione na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy, stypendium sportowego oraz imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 616).
Zawarte w art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT odesłanie do art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie oznacza, że koszt powinien być poniesiony na klub sportowy niedziałający w celu osiągnięcia zysku.
Z powołanych przepisów wynika, że dla zastosowania przez podatnika preferencji podatkowej wynikającej z art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT istotne jest przekazanie przez podatnika środków finansowych na podstawie umowy sponsoringowej klubowi sportowemu, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, ale także aby środki te zostały przeznaczone na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie tj. realizację programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.
Przy czym okoliczność, że klub sportowy jest prowadzony w formie sp. z o.o. lub spółki akcyjnej nie wyłącza automatycznie możliwości zastosowania ulgi określonej we wskazanych przepisach ustawy o CIT.
Jak wskazuje wyżej powołany art. 151 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. W obrocie funkcjonują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działające "non profit", czyli nie w celu osiągania zysków.
Ponadto zgodnie z ww. art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Jak już wspomniano, aby dany podmiot określić mianem "spółki non profit" – czyli niedziałającej w celu osiągania zysku – należy w akcie założycielskim wskazać/wpisać inny niż zarobkowy cel spółki, zakaz dzielenia wypracowanego zysku pomiędzy wspólników, członków zarządu, pracowników, radę nadzorczą czy komisję rewizyjną oraz obowiązek przeznaczania zysku na określony umową spółki cel społeczny.
Takie ukształtowanie zasad dotyczących przeznaczenia ewentualnie wypracowanego zysku umożliwia art. 191 § 2 k.s.h. (w odniesieniu do spółek z o.o.) oraz art. 347 § 3 k.s.h. (w odniesieniu do spółek akcyjnych). Spółki non profit najczęściej powoływane są dla celów badawczych i naukowych, do prowadzenia klubów sportowych, a także w celu wykonywania szeroko rozumianej działalności o charakterze społecznym.
Powyższe wnioski są zgodne z wyrokiem WSA w Poznaniu z 16 stycznia 2024 roku, sygn. I SA/Po 757/23, w którym sąd zauważył: „ (…) organ prawidłowo przyjął, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z klubami sportowymi działającymi w celu osiągnięcia zysku, a nie z klubami sportowymi niedziałającymi w celu osiągnięcia zysku, o których mowa w ww. art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie. (…) Możliwość wypłaty dywidendy akcjonariuszom klubów oraz brak odpowiednich zapisów w akcie założycielskim świadczy o tym, że kluby, o których mowa we wniosku nie spełniają warunków do ulgi sponsoringowej, ponieważ działają w celu osiągnięcia zysku pomimo że opisane we wniosku działania skarżącej stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz mogą służyć realizacji działalności sportowej, to jednakże w związku z faktem, że sponsorowane przez skarżącą kluby piłkarskie nie są klubami, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, do którego odsyła art. 18ee u.p.d.o.p., skarżąca nie może skorzystać z ulgi na finansowanie działalności sportowej na podstawie art. 18ee ust. 1 pkt 1 w związku z art. 18ee ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. Organ prawidłowo również zauważył, że samo przekazanie środków na rzecz klubu sportowego nie wypełnia przesłanek do skorzystania z ulgi sponsoringowej. Przepis art. 18ee ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. wyraźnie wskazuje, że do ulgi kwalifikują się koszty na finansowanie klubu sportowego na realizacje celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie. Zatem ulgą nie jest objęte jakiekolwiek przekazanie środków klubowi sportowemu, tylko takie, które zostanie przeznaczone na realizację odpowiednich celów. Natomiast z opisu sprawy wynika, że w umowach sponsoringu z klubami piłkarskimi nie ma postanowień odnośnie przeznaczania środków wypłacanych tym klubom, a także skarżąca nie ma pewności na co zostaną przeznaczone przekazane przez nią środki.”
Biorąc pod uwagę ww. przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, nie można jednoznacznie stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z klubami sportowymi niedziałającymi w celu osiągnięcia zysku, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, pomimo oświadczeń kubów sportowych, że „nie prowadzą działalności w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają dochody na realizację celów statutowych.” Jak sami Państwo stwierdzają nie mają Państwo „możliwości uzyskania dostępu do informacji oraz strategii gospodarczej podmiotów, które podpisały z nim umowę o świadczenia wzajemne, z których mógłby uzyskać informację czy wypracowany zysk w ramach działania klubu sportowego jest przeznaczony do wypłaty w postaci dywidendy”, a także „nie posiadają możliwości uzyskania dostępu do statutu niniejszego klubu sportowego, co wynika również z braku konieczności publikacji statutów przez podmioty prowadzone w formie spółek kapitałowych”. Tym samym, z uwagi na brak informacji o zapisach statutowych klubów sportowych wymaganych przy spółkach „non profit” należy stwierdzić że kluby, o których mowa we wniosku nie spełniają warunków, które są wymagane do skorzystania przez Państwa z ulgi sponsoringowej.
Ponadto samo przekazanie środków na rzecz wskazanych klubów sportowych nie wypełnia przesłanek do skorzystania z ulgi sponsoringowej. Jak wynika z opisu sprawy, nie mają Państwo pewności na co zostaną przeznaczone przekazane przez niego środki. Wskazują Państwo, że zgodnie z umowami sponsorskimi środki te jedynie „powinny” zostać przekazane; „m.in.”; „w szczególności” na któreś z celów określonych w art. 28 ustawy o sporcie, stypendium sportowe oraz imprezy sportowe, niebędącej masową imprezą sportową. Same zaś umowy, w ramach których spółka zobowiązuje się do przekazywania klubom określonej kwoty pieniężnej jako cel wykorzystania środków wskazują „np. funkcjonowanie klubu sportowego (wynagrodzenie sponsorskie)”. Co więcej, w przypadku klubów F S.A., H S.A. oraz J S.A. brak jest we wniosku jakichkolwiek informacji o postanowieniach umowy sponsoringowej w zakresie przeznaczenia środków otrzymanych od Państwa Spółki.
Z kolei z treści oświadczeń klubów sportowych, na które wskazują Państwo – mających potwierdzać przeznaczenie środków otrzymanych od Państwa Spółki na cele określone w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie – wynika, że „świadczenia finansowe otrzymane od Sponsora w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia (...) r. przeznaczane były w całości/w części (tj. w kwocie (...) zł netto) na realizację zadań ściśle powiązanych z celami publicznymi z zakresu sportu, w szczególności”. Oznacza to, że środki te mogą zostać częściowo przeznaczone na inne niż wymienione w oświadczeniu cele. Ponadto w oświadczeniu kluby wskazują, że środki wydatkują także na „wynagrodzenia zawodników Klubu, które to wynagrodzenie jest wypłacane zawodnikom w ramach kontraktów o profesjonalne uprawianie sportu przez nich z Klubem”, co nie mieści się w dyspozycji art. 18ee ust. 2 ustawy o CIT.
W konsekwencji, w analizowanej sprawie nie można potwierdzić, że przekazują Państwo środki klubom sportowym, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, a także, że środki te będą przekazywane przez Państwa tym klubom na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie. Z tego względu nie są Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi dla wspierających sport (ulgi sponsoringowej), o której mowa w przepisie art. 18ee ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w przypadku sponsorowania wskazanych klubów sportowych.
Tym samym, Państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja nie dotyczy rozliczeń za rok 2023, gdyż jak wskazali Państwo we wniosku w Spółce trwa kontrola podatkowa rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych za ten okres, a więc wydana interpretacja indywidualna nie może go dotyczyć.
Ponadto, niniejsza interpretacja dotyczy tylko współpracy z podmiotami wskazanymi we wniosku.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis sprawy przedstawiony we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.