Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 1 stycznia 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie (…). Spółka nabywa nieruchomości, które następnie remontuje i sprzedaje z zyskiem. Wnioskodawca planuje realizację dalszych inwestycji w nieruchomości i w tym celu planuje rozpocząć współpracę z podmiotami trzecimi, osobami fizycznymi oraz osobami prawnymi, dalej zwanymi inwestorami. Planowana współpraca miałaby odbywać się na zasadzie umowy o wspólnym przedsięwzięciu.
W ramach umowy o współpracy inwestor nabywałby nieruchomości we własnym imieniu, ale na wspólną rzecz. Jednocześnie inwestor zapewniałby środki na zakup materiałów i usług niezbędnych do remontu nabytej wcześniej nieruchomości.
Wnioskodawca w całości odpowiedzialny będzie za przygotowanie transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości, za zorganizowanie remontów czy wykończenia. Wnioskodawca nie będzie ponosił wydatków remontów czy wykończenia, ale będzie ujmował je w swojej ewidencji podatkowej w takiej mierze, w jakiej odpowiadają ustalonej w umowie o współpracy proporcji.
Po sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca wraz z inwestorem dokonają podziału zysku w przewidzianej w umowie o współpracy proporcji. Wnioskodawca w momencie sprzedaży nieruchomości rozpozna przychód ze sprzedaży w takiej mierze, w jakiej odpowiada ustalonej w umowie o współpracy proporcji.
Następnie Wnioskodawca otrzyma od inwestora notę księgową, w której wskazany zostanie przychód z inwestycji z wyszczególnieniem przychodu Wnioskodawcy oraz wskazane zostaną koszty przypadające na Wnioskodawcę. Przychód podatkowy Wnioskodawcy oraz koszty uzyskania przychodów zostaną uwzględnione w ewidencji podatkowej na podstawie noty księgowej.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo:
1.Czy planowana współpraca z Inwestorem, o której mowa we wniosku, stanowi wspólne przedsięwzięcie zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.)?
Tak. Planowana współpraca będzie stanowiła wspólne przedsięwzięcie, o którym mowa w powołanych w pytaniu przepisach.
2.Jaki będzie zakres zadań i odpowiedzialności uczestników przedsięwzięcia?
Inwestor odpowiedzialny będzie za zapewnienie środków do realizacji transakcji zakupu nieruchomości oraz remontu.
Wnioskodawca odpowiedzialny będzie za zapewnienie wiedzy i know how dotyczących rynku nieruchomości, w tym wytypowanie nieruchomości do zakupu, znalezienie podwykonawców do wykonania remontu, zapewnianie organizacji formalności związanych z zakupem nieruchomości oraz poszukiwanie nabywców nieruchomości.
3.Jakie postanowienia będzie zwierała umowa o współpracy odnośnie partycypowania w przychodach uczestników biorących udział w przedsięwzięciu?
Zawarta umowa będzie zawierała postanowienia wskazujące, że podział przychodów ze wspólnej inwestycji w postaci sprzedaży nieruchomości będzie wynosił po 50% dla każdej ze stron.
4.Jakie postanowienia będzie zwierała umowa o współpracy odnośnie partycypowania w kosztach uczestników biorących udział w przedsięwzięciu?
Zawarta umowa będzie zawierała postanowienia wskazujące, że podział kosztów ze wspólnej inwestycji w postaci sprzedaży nieruchomości będzie wynosił po 50% dla każdej ze stron.
5.Jakie zasady rozliczeń między stronami będzie przewidywała umowa o współpracy?
Zawarta umowa będzie zawierała postanowienia wskazujące, że podział zysku nastąpi na podstawie noty księgowej, w której zostanie wskazany przychód ze sprzedaży nieruchomości oraz koszty uzyskania przychodu w proporcjonalnym podziale po 50%. Następnie wyliczony w ten sposób zysk zostanie przekazany przez inwestora do Wnioskodawcy na rachunek bankowy.
6.Czy rozliczeniom między Państwem a Inwestorem wspólnego przedsięwzięcia będzie towarzyszyła jakakolwiek dostawa towarów lub jakiekolwiek świadczenie usług? Jeśli tak, to należy wskazać:
a)jakie czynności/usługi/dostawę towaru w ramach realizowanego wspólnego przedsięwzięcia będą Państwo świadczyć na rzecz Inwestora?
Wnioskodawca nie będzie świadczyć żadnych usług na rzecz inwestora.
b)czy z tytułu wykonywania tych czynności/usług/dostawy towarów, Państwo otrzymają jakąkolwiek zapłatę/wynagrodzenie?
Wnioskodawca nie będzie świadczyć żadnych usług na rzecz inwestora i tym samym nie otrzyma z tego tytułu żadnej zapłaty.
c)jakie świadczenia w ramach realizowanego wspólnego przedsięwzięcia będzie świadczył Inwestor na rzecz Państwa?
Inwestor nie będzie świadczyć żadnych usług na rzecz Wnioskodawcy.
d)czy z tytułu realizacji tych świadczeń, Państwo będą dokonywali na rzecz Inwestora jakiejkolwiek zapłaty?
Inwestor nie będzie świadczyć żadnych usług na rzecz Wnioskodawcy i tym samym nie otrzyma z tego tytułu żadnej zapłaty.
7.Czy faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości będzie obejmowała całą wartość sprzedawanej nieruchomości, czy w takiej w jakiej odpowiada ustalonej w umowie o współpracy proporcji?
Sprzedaż nieruchomości przez Inwestora będzie udokumentowana notarialną umową sprzedaży i będzie opiewała na pełną kwotę wartości nieruchomości. Zysk ze sprzedaży zostanie podzielony pomiędzy stronami umowy poprzez notę księgową, której wyliczenie będzie odpowiadało alokacji przychodów i kosztów zgodnie z ustaloną pomiędzy stronami proporcją podziału tego zysku w umowie wspólnej inwestycji.
Pytania
1.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychód Wnioskodawcy z tytułu sprzedaży nieruchomości stanowiącej wspólną inwestycję zostanie rozpoznany w momencie sprzedaży nieruchomości przez Inwestora na podstawie otrzymanej noty księgowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
2.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu poniesionych wydatków związanych z nabyciem i remontem nieruchomości stanowiącej wspólną inwestycję zostanie rozpoznany w momencie sprzedaży nieruchomości przez Inwestora na podstawie otrzymanej noty księgowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie (uzupełnione pismem z 1 stycznia 2025 r.)
Zgodnie z art. 353¹ k.c., strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
W myśl tego przepisu strony mogą, w ramach prowadzonych działalności, zawrzeć umowę, której przedmiotem będzie wspólne przedsięwzięcie (inwestycja), i w której strony uregulują zasady dokonywania rozliczenia przychodów oraz ponoszonych kosztów. A zatem, zwrot „wspólne przedsięwzięcie” należy postrzegać jako wszelkiego rodzaju projekty, których realizacja wiąże się z udziałem co najmniej dwóch podmiotów niezwiązanych formalnie strukturą organizacyjną. Wspólne przedsięwzięcie charakteryzuje się wspólnym działaniem podejmowanym w celu realizacji zamierzonego celu.
Wspólne przedsięwzięcie (umowa konsorcjum, spółka cicha), polega w istocie na dokonaniu wspólnej sprzedaży nieruchomości. Zysk z tytułu takiej umowy będzie przypadał proporcjonalnie do udziału w zyskach wskazanego w zawartej umowie. Łączne koszty i łączne przychody powinny zostać przypisane stronom umowy zgodnie z udziałem w zysku, a następnie rozliczone zgodnie z zasadami przeznaczonymi dla formy prawnej i wybranej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 u.p.d.o.p. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Zdaniem Wnioskodawcy, rozliczenie pomiędzy dwoma stronami powinno odbywać w sposób przewidziany w art. 5 ust. 1 u.p.d.o.p., tj. w taki sposób, iż koszt nabycia nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem są ponoszone przez Wnioskodawcę w takiej mierze, w jakiej ustalano w umowie współpracy.
Zdaniem Wnioskodawcy, koszt uzyskania przychodu po stronie Wnioskodawcy powstanie z chwilą jego poniesienia tj. z chwilą ujęcia w ewidencji księgowej Wnioskodawcy.
Przychód powinien zostać ujęty również w proporcji zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie pomiędzy stronami. Następnie na podstawie noty księgowej inwestor poinformuje Wnioskodawcę o przypadających na niego przychodach i kosztach ze wspólnej inwestycji. Na podstawie ww. noty księgowej Wnioskodawca zaewidencjonuje w swojej ewidencji podatkowej przychody oraz koszty inwestycji.
Zdaniem Wnioskodawcy, przychód po stronie Wnioskodawcy z tytułu wspólnej inwestycji powstanie z chwilą sprzedaży nieruchomości przez inwestora na podstawie otrzymanej od inwestora noty księgowej wskazującej tą kwotę i proporcję partycypacji w przychodzie Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Kwestie osiągania przychodów i rozliczania kosztów związanych z udziałem we wspólnym przedsięwzięciu, uregulowane są w art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „updop”).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 updop:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
W myśl natomiast art. 5 ust. 2 updop:
Zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Podkreślić należy, że przepis art. 5 updop określa sposób podziału i opodatkowania przychodu ze źródeł przychodów będących źródłami wspólnymi dla więcej niż jednego podatnika, z wyjątkiem przychodów z udziału w spółce będącej osobą prawną. Ponieważ identyczne reguły dotyczą rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz zwolnień i ulg podatkowych, komentowany przepis w istocie ustanawia zasadę obliczania dochodu ze wspólnych źródeł przychodów oraz wymiaru podatku od tego dochodu. Przychody ze źródeł wspólnych opodatkowuje się osobno u każdego z podatników. Przychód z omawianych źródeł stanowi taką część przychodu wspólników ze wspólnego przedsięwzięcia, jaka odpowiada udziałowi podatnika. Ustalona w powyższy sposób suma przychodu podlega łączeniu z innymi, podlegającymi opodatkowaniu przychodami podatnika.
Zatem, z podatkowego punktu widzenia konsekwencją wspólnego przedsięwzięcia, jest to, że przychody każdego z uczestników wspólnego przedsięwzięcia po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów opodatkowane są odrębnie u każdego z nich, proporcjonalnie do posiadanego udziału tym przedsięwzięciu.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 tej ustawy przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Do przychodów podatkowych podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.
Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 3 updop:
Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
W świetle art. 12 ust. 3a updop:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Państwa wątpliwości zawarte w pytaniu nr 1 dotyczą ustalenia, czy przychód Państwa Spółki z tytułu sprzedaży nieruchomości stanowiącej wspólną inwestycję zostanie rozpoznany w momencie sprzedaży nieruchomości przez Inwestora na podstawie otrzymanej noty księgowej.
Wskazać należy, że wspólne przedsięwzięcie stanowi określony w umowie sposób uregulowania rozliczeń pomiędzy podmiotami tworzącymi umowę oraz wprowadza zasady, którymi strony powinny kierować się w swoich kontaktach. Przedsiębiorcy działający w ramach wspólnego przedsięwzięcia powinni dokonywać podziału kosztów, czy przychodów zgodnie z ustaleniami wynikającymi z porozumienia między uczestnikami umowy.
Z danych zawartych w opisie zdarzenia przyszłego wynika, że po dokonaniu transakcji sprzedaży Państwa Spółka wraz z Inwestorem dokonają podziału zysku z zastosowaniem proporcji przewidzianej w umowie o współpracy. W momencie sprzedaży nieruchomości Spółka rozpozna przychód ze sprzedaży w takiej mierze, w jakiej odpowiada ustalonej w umowie o współpracy proporcji. Następnie Spółka otrzyma od Inwestora notę księgową, w której wskazany zostanie przychód z inwestycji z wyszczególnieniem przychodu Spółki oraz wskazane zostaną koszty przypadające na Spółkę. Przychód podatkowy oraz koszty uzyskania przychodów zostaną uwzględnione przez Spółkę w ewidencji podatkowej na podstawie otrzymanej noty księgowej.
Odnosząc powyższe do ww. przepisów prawa wskazać należy, że z art. 12 ust. 3a updop wynika, iż za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Tym samym, Państwa Spółka jako uczestnik umowy o wspólnym przedsięwzięciu powinna ustalić moment powstania przychodu przypadającego na Spółkę z tytułu udziału w umowie na zasadach wynikających z art. 12 ust. 3 oraz art. 12 ust. 3a updop.
W świetle powyższego, Spółka powinna rozpoznać przychód ze wspólnej inwestycji w momencie sprzedaży nieruchomości zgodnie z art. 12 ust. 3a updop na podstawie otrzymanej noty księgowej.
Zatem, Państwa stanowisko wskazujące, że przychód po stronie Państwa Spółki z tytułu wspólnej inwestycji powstanie z chwilą sprzedaży nieruchomości na podstawie otrzymanej od inwestora noty księgowej jest prawidłowe.
Tym samym, Państwa stanowisko do pytania nr 1 jest prawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości zawartych w pytaniu nr 2 jest ustalenie, czy koszty uzyskania przychodu Państwa Spółki z tytułu poniesionych wydatków związanych z nabyciem i remontem nieruchomości stanowiącej wspólną inwestycję zostaną rozpoznane w momencie sprzedaży nieruchomości przez Inwestora na podstawie otrzymanej noty księgowej.
W myśl art. 15 ust. 1 updop:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…)
Zgodnie z przywołanymi przepisami, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich poniesionych wydatków, jeśli wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągnięcia lub zachowania przychodu.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
§wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku został pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
§wydatek jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
§wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
§wydatek poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
§wydatek został właściwie udokumentowany,
§wydatek nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie jego przychodu.
Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
§przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu), oraz
§potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.
Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu odnosi ewidentne korzyści, ponieważ o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na podatniku spoczywa więc ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.
Do ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:
§bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),
§inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).
Za koszty bezpośrednie związane z uzyskaniem przychodu uznaje się te koszty, których poniesienie można wprost powiązać z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 updop:
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Natomiast art. 15 ust. 4b updop, stanowi, że:
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Z art. 15 ust. 4c updop wynika, że:
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Z powyższych przepisów wynika, że koszty bezpośrednie potrącalne są, co do zasady w momencie uzyskania przychodu, z którymi ich poniesienie jest związane, tzn. pomniejszają one podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym dopiero w momencie, w którym zostanie uznany przychód, w celu uzyskania którego zostały poniesione. Natomiast w przypadku, gdy zostaną one poniesione po dniu, w którym mija termin złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym osiągnięto przychód, stanowią koszty uzyskania przychodu w roku następnym.
Natomiast koszty pośrednie to takie koszty, których nie można powiązać bezpośrednio z uzyskaniem konkretnego przychodu, lecz ich poniesienie służy całokształtowi prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
W myśl art. 15 ust. 4d updop:
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Zgodnie z art. 15 ust. 4e updop:
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Odnosząc się do ustalenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodu Państwa Spółki z tytułu poniesionych wydatków związanych z nabyciem i remontem nieruchomości stanowiącej wspólną inwestycję wskazać należy, że wydatki te mają bezpośredni związek z realizowaną inwestycją.
Jak wskazano w art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Jak wskazano we wniosku Spółka będzie ponosić wydatki w proporcji wynikającej z zawartej umowy współpracy. Zatem, Państwa Spółka jako uczestnik umowy powinna ująć jako koszty uzyskania przychodów wskazane we wniosku wydatki ponoszone w ramach wspólnego przedsięwzięcia w części wynikającej z udziału Spółki w umowie, przy uwzględnieniu zasad wynikających z art. 15 ust. 1 updop oraz potrącić je na zasadach wynikających z art. 15 ust. 4 updop.
W świetle powyższego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu poniesionych wydatków związanych z nabyciem i remontem nieruchomości stanowiącej inwestycję wspólną w okresie, w którym osiągnięto odpowiadające im przychody zgodnie z art. 15 ust. 4 updop. Zatem, w rozpatrywanej sprawie w momencie sprzedaży nieruchomości przez Inwestora na podstawie otrzymanej noty księgowej.
Tym samym, Państwa stanowisko wskazujące, że koszt uzyskania przychodu po stronie Państwa Spółki powstanie z chwilą jego poniesienia tj. z chwilą ujęcia w ewidencji księgowej Spółki należało uznać za nieprawidłowe.
Zatem, Państwa stanowisko do pytania nr 2 jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.