Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy amortyzacja części oddanej w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczący ustalenia, czy amortyzacja części oddanej w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 10 stycznia 2025 r. (data wpływu 10 stycznia 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. S.A. jest spółką w której 100% udziałów posiada samorząd terytorialny tj. Miasto (…), Gmina (…) i Gmina (…).
Spółka została powołana dla wykonywania zadań własnych gminy tj. dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków ale również działania informacyjne promujące ekologiczne zachowania odbiorców w zakresie właściwego gospodarowania wodą oraz kształtowania świadomości w zakresie oddziaływania ścieków na środowisko naturalne.
Prowadząc działalność w tym zakresie Spółka podejmuje działania w zakresie kształtowania postaw odbiorców poprzez informowanie społeczności lokalnej o właściwym sposobie gospodarowania wodą oraz o potrzebie oczyszczania ścieków.
W tym celu Spółka otworzyła na jednym ze swoich obiektów Centrum Edukacji Ekologicznej w skrócie CEE.
Celem Centrum Edukacji Ekologicznej jest edukacja społeczności lokalnej w zakresie korzystania z zasobów wodnych i ochrony wód naturalnych poprzez edukację młodzieży, dzieci w wieku szkolnym jak i innych grup mieszkańców. Prowadząc te działania firma chce dotrzeć do mieszkańców z informacją w jaki sposób korzystać racjonalnie z wody, a także jakie zagrożenia dla środowiska i jakości ścieków ma stosownie niewłaściwych środków czystości. Program edukacyjny CEE zakłada wizytę na oczyszczalni ścieków, uczestnictwo w prezentacji multimedialnej, wykład z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej, doświadczenia w mini laboratorium w zakresie uzdatniania wody. Centrum Edukacji Ekologicznej zostało stworzone z myślą o edukacji wszystkich odbiorców chcących pogłębić swoją wiedzę ekologiczną zarówno dzieci, młodzież jak i każda grupa która zgłosi chęć udziału w zajęciach.
W 2016 roku Spółka oddała do użytku ścieżkę edukacyjną „(…)". Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodno-Ściekowej. Spółka organizuje również konkursy tematyczne, wspiera inicjatywy ekologiczne w szkołach, bierze udział w imprezach plenerowych organizowanych przez Urząd Miasta oraz inne organizacje.
Akcja „(…)", jest jedną z kampanii edukacyjno-promocyjnych Spółki. Dzięki niej Spółka uświadamia swoich mieszkańców o tym skąd płynie woda w kranach oraz o konieczności jej racjonalnego używania. Jest to także doskonała okazja do dialogu i integracji z mieszkańcami oraz budowania w tym czasie pozytywnego wizerunku firmy - w zakresie dbania o zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. Podczas takich spotkań Spółka ma okazję odpowiadać na pytania dotyczące zakresu gospodarki wodno-ściekowej i działalności CEE.
Oferta edukacyjna centrum Spółki obejmuje również zajęcia prowadzone przez miłośników (…) - Koło (…). Prowadzą oni zajęcia pod tytułem: „(…)". Wspólnie z nimi Spółka edukuje w CEE od 2011 roku.
Wszystkie oferowane przez CEE działania są nieodpłatne i ogólnodostępne. Działalność CEE wpływa na kształtowanie postaw ekologicznych co przekłada się na spadek kosztów prowadzonej działalności. Dzięki uświadamianiu społeczności lokalnej np. w zakresie niewylewania do kanalizacji substancji szkodliwych, nie używania nadmiernej ilości detergentów itd. Spółka uzyskuje efekt w postaci spadku kosztu oczyszczania ścieków. Dodatkowo działalność CEE pozytywnie wpływa na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród społeczności lokalnej. Dzięki temu mieszkańcy chętniej podłączają się do sieci kanalizacyjnej co skutkuje również wzrostem przychodów z działalności.
Działania podejmowane przez CEE mieszczą się w celu działalności gospodarczej A. S.A.
We wrześniu 2024 roku A. S.A. zawarł ze Stowarzyszeniem Koło (…) umowę użyczenia pomieszczenia o wymiarach 1,95 m x 6,4 m znajdującego się w budynku warsztatu położonego przy ul. (…) (…). Pomieszczenie to będzie wykorzystywane w celach związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia Koło (…) KRS (…).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Pismem z 10 stycznia 2024 r. (data wpływu 10 stycznia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:
Nieodpłatne użyczenie pomieszczenia Stowarzyszeniu Koła (…) wpisuje się w cele działalności gospodarczej A. S.A. Zgodnie ze statutem Spółka prowadzi również działalność w zakresie:
- 26. 85.60.Z działalność wspomagająca edukację i
- 27. 85.59 pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane
Działalność ta ma na celu budowanie proekologicznych postaw mieszkańców i wzmacnianie wizerunku A. S.A. jako firmy działającej dla ochrony środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców. Jako podmiot dostarczający wodę oraz odprowadzający ścieki Spółka stara się kształtować właściwe postawy mieszkańców, tak aby zmieniali swoje przyzwyczajenia i podejmowali działania w zakresie zarówno oszczędzania wody jak i świadomego korzystania z kanalizacji sanitarnej. Spółka uczy jakie skutki wywołuje wlewanie do kanalizacji substancji szkodliwych, olejów, wrzucanie pieluch itp. oraz wskazuje gdzie taki odpad powinien być przekazany, aby nie wpływał negatywnie na środowisko. Działalność ta skutkuje większą wiedzą mieszkańców, która przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z oczyszczaniem ścieków, czy też związanych z usuwaniem awarii spowodowanej np. zapchaniem sieci kanalizacyjnej. Członkowie Koła (…) wspomagają działalność edukacyjną Spółki i prowadzą zajęcia tematyczne, dla odwiedzających Spółkę wycieczek, dotyczące (…). (…) realizują swój program edukacyjny o nazwie: „(…)". W skład programu wchodzi: odwiedzanie ekspozycji z narzędziami (…) i ulami (ekspozycja ta mieści się w budynku Centrum Edukacji Ekologicznej), (…). Ostatnim punktem programu jest wyświetlanie zdjęć o tematyce (…). Działalność (…) urozmaica prowadzone przez Spółkę zajęcia, wpływa na lepszy odbiór treści, które Spółka stara się przekazać mieszkańcom oraz na większą chęć zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Mieszkańcy widzą jak oni, na poziomie zwykłego życia mogą dbać o środowisko jakie ich otacza i jak ich działania wpływają również na życie stworzeń ich otaczających (w tym …).
W odniesieniu do budynku, w którym znajduje się pomieszczenie będące przedmiotem użyczenia to w 2017 roku dokonywano wydatków, które skutkowały odliczeniem podatku naliczonego (modernizacja budynku).
Pytania
1)Czy w związku z oddaniem w nieodpłatne użyczenie przez A. S.A. pomieszczenia, powstanie po stronie użyczającego konieczność opodatkowania nieodpłatnego świadczenia podatkiem VAT?
2)Czy amortyzacja części, oddanej w nieodpłatnie użytkowanie, nieruchomości będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu?
Wydana interpretacja dotyczy pytania nr 2 odnośnie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Biorąc pod uwagę fakt, że działalność Koła (…) związana jest z działalnością A. S.A. i wpływa, poprzez ich uczestnictwo w edukacji ekologicznej mieszkańców, na spadek kosztów oczyszczania ścieków oraz zwiększenie świadomości ekologicznej Wnioskodawca uważa, że amortyzacja części budynku oddanego w nieodpłatne użyczenie stanowi koszty uzyskania przychodu.
Dodatkowo zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych c) oddanych do nieodpłatnego używania za miesiące, w których te składniki były oddane do nieodpłatnego używania.
Wnioskodawca podkreślił, że w sytuacji Spółki nie oddaje całego środka trwałego w nieodpłatne używanie a jedynie jego część. Dlatego też, według Wnioskodawcy, koszty odpisów amortyzacyjnych całości budynku będą kosztami uzyskania przychodu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Z powyższego wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 updop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o CIT:
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT:
amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Wydatki te w momencie ich poniesienia nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów. Koszt taki stanowią natomiast, zgodnie z treścią ww. art. 15 ust. 6 ww. ustawy, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne).
Treść powyższych przepisów oznacza, że amortyzacja podatkowa stanowi formę rozłożonego w czasie, obniżenia kosztów podatkowych wartością używanych w prowadzonej działalności gospodarczej przedmiotów, które zużywają się w dłuższym okresie. Okres amortyzacji jest zwykle zbliżony do standardowego okresu użytkowania danego rodzaju środków trwałych, co znajduje odzwierciedlenie w wysokości stawek amortyzacyjnych wskazanych w Wykazie Stawek Amortyzacyjnych.
W art. 16 ust. 1 updop ustawodawca określił katalog wydatków, które nawet pomimo poniesienia ich przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, w rozumieniu przepisów podatkowych nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 ustawy o CIT:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
a)nabytych nieodpłatnie, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku,
b)jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte, lecz niezaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
c)oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania;
d)(uchylona)
Z Państwa wniosku wynika, że Spółka została powołana dla wykonywania zadań własnych gminy tj. dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków ale również działania informacyjne promujące ekologiczne zachowania odbiorców w zakresie właściwego gospodarowania wodą oraz kształtowania świadomości w zakresie oddziaływania ścieków na środowisko naturalne. Prowadząc działalność w tym zakresie Spółka podejmuje działania w zakresie kształtowania postaw odbiorców poprzez informowanie społeczności lokalnej o właściwym sposobie gospodarowania wodą oraz o potrzebie oczyszczania ścieków. W tym celu Spółka otworzyła na jednym ze swoich obiektów Centrum Edukacji Ekologicznej w skrócie CEE. Oferta edukacyjna centrum Spółki obejmuje również zajęcia prowadzone przez miłośników (…) - Koło (…). Prowadzą oni zajęcia pod tytułem: „(…)". Wspólnie z nimi Spółka edukuje w CEE od 2011 roku. We wrześniu 2024 roku A. S.A. zawarł ze Stowarzyszeniem Koło (…) umowę użyczenia pomieszczenia o wymiarach 1,95 m x 6,4 m znajdującego się w budynku warsztatu położonego przy ul. (…)Pomieszczenie to będzie wykorzystywane w celach związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia Koło (…) KRS (….)
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że członkowie Koła (…) wspomagają działalność edukacyjną Spółki i prowadzą zajęcia tematyczne, dla odwiedzających wycieczek, dotyczące (…).
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy amortyzacja części, oddanej w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego, w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie ograniczenie wynikające z ww. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.
Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne w stosunku do każdego środka trwałego oddanego w nieodpłatne używanie nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów za te miesiące, w których dany środek trwały będzie przedmiotem nieodpłatnego używania.
Dotyczyć to będzie zarówno tych środków trwałych, które były przez Spółkę nabyte lub wytworzone we własnym zakresie przed oddaniem ich w nieodpłatne używanie, także wtedy, gdy uprzednio Wnioskodawcy przysługiwało prawo zaliczenia nakładów na ich stworzenie do podatkowych kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne czy poprzez bezpośrednie odniesienie w koszty.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje bowiem, że oddanie środka trwałego w nieodpłatne używanie wyklucza możliwość zaliczania dotyczących go odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów za miesiące, w których składnik ten będzie oddany do nieodpłatnego używania, mimo pozostawania właścicielem takiego środka trwałego i czerpania z niego pożytków. Okoliczność ta pozostaje zatem bez znaczenia w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że skoro odpisy amortyzacyjne dokonywane od oddanych w bezpłatne używanie składników majątkowych zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c updop, to nawet istnienie związku o jakim mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy nie upoważnia do zaliczenia tychże odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Potwierdzają to m. in. orzeczenia NSA z 23 czerwca 2010 r., sygn. akt II FSK 259/09 oraz z 24 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 386/13. W wyrokach tych Sąd jednoznacznie stwierdził, że treść art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT jest jasna - podatnik nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania, niezależnie od celu w jakim dokonano takiego przekazania.
W wyroku NSA z 23 czerwca 2010 r., sygn. akt II FSK 259/09, czytamy m. in.: „Omawiany przepis ma charakter wyjątku od reguły - zatem dokonując jego wykładni należy posłużyć się przede wszystkim wykładnią językową. (…) Odstąpienia czy też modyfikowania efektów wykładni językowej przepisu podatkowego nie można uzasadniać odwołując się do bliżej nie precyzowanych celów zawierania umów w obrocie gospodarczym.”
W orzeczeniu z 24 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 386/13 stwierdzono zaś, że: „Przepis ten nie czyni żadnej dystynkcji ze względu na cel, w jakim środki trwałe zostały oddane do nieodpłatnego używania.”
Nie można uznać, że podmiot korzystający z udostępnionego przez spółkę pomieszczenia ponosi z tego tytułu jakąkolwiek odpłatność. Zgodnie z internetowym Słownikiem Języka Polskiego (https://sjp.pwn.pl/) „odpłatny” to taki, za który się płaci, a „odpłatność” to obowiązek zapłacenia za jakąś usługę. Z pewnością za taką „odpłatność” ze strony Stowarzyszenia Koła (…) nie można uznać wspólnego ze Spółką edukowania ekologicznego społeczeństwa
Powinni Państwo więc dokonać wyłączenia z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych naliczonych od tej części środka trwałego, która została oddana do nieodpłatnego użytkowania innym podmiotom za miesiące, w których część ww. środka trwałego (nieruchomości) będzie oddana do nieodpłatnego używania.
Tym samym stanowisko Spółki należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.