Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.712.2024.2.DW

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.712.2024.2.DW

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowy od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 stycznia 2025 r. (data wpływu 3 stycznia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) jest spółką kapitałową prawa polskiego i częścią Grupy (…), działającej w branży łańcuchów dostaw sektora farmaceutycznego. Grupa (…) (z centralą w (…)) jest światowym liderem w obszarze wdrażania cyfrowych innowacji w obszarze logistyki produktów sektora farmaceutycznego, a w trakcie pandemii COVID-19 oferowane przez nią innowacyjne rozwiązania pozwoliły zabezpieczyć dostawę ponad 5 miliardów szczepionek firmy (…). Rozpoczęta w roku 2020 współpraca z firmą (…) przyczyniła się do dynamicznego rozwoju Grupy (…), którego efektem było m.in. utworzenie polskiej spółki (Wnioskodawcy) w roku 2021 - z zamiarem rozwijania w Polsce działalności badawczo-rozwojowej Grupy (…).

(…) świadczy m.in. usługi programistyczne na rzecz (…). Jest to spółka z siedzibą w (…), będąca centralą Grupy (…). Szczegółowe wyjaśnienie roli pełnionej przez (…) wymaga w pierwszej kolejności opisania rozwiązania oferowanego klientom z sektora farmaceutycznego przez Grupę (…), co Spółka czyni w dalszej części wniosku.

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”). Zakresem wniosku są objęte wyłącznie koszty uzyskania przez Spółkę przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych – (…) nie zamierza korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w odniesieniu do takiej działalności, która skutkuje powstawaniem przychodów z zysków kapitałowych.

1.Rozwiązania oferowane przez Grupę (…)

Logistyka produktów sektora farmaceutycznego (a zatem, w pewnym uproszczeniu, planowanie transportu oraz sam transport leków, szczepionek czy biologicznych preparatów medycznych) jest obszarem niezwykle wymagającym. Produkty te:

-    muszą być transportowane w odpowiedniej temperaturze - chodzi tu o zachowanie tzw. zimnego łańcucha dostaw, a zatem zapewnienie, że przez cały okres przewozu i składowania zachowana będzie wymagana temperatura (np. w przypadku szczepionek (…) na COVID-19 temperatura przechowywania po produkcji musiała się mieścić w przedziale od -60°C do -90°C, zaś w trakcie transportu w przedziale 2 - 8°C);

-    muszą być nieustająco monitorowane, w tzw. czasie rzeczywistym znana musi być ich lokalizacja oraz temperatura transportu i przechowywania; musi również istnieć możliwość reakcji na ewentualne nieprzewidziane zdarzenia.

Rozwiązania oferowane przez Grupę (…) są odpowiedzią na powyższe wymogi. Grupa oferuje zintegrowane rozwiązania, na które składają się:

-    tzw. loggery (przenośne rejestratory) w kilku wariantach; są to niewielkie urządzenia, zbierające informacje o temperaturze i lokalizacji pojemnika, w którym zostaną umieszczone oraz przesyłające te dane (z zadaną częstotliwością) do odbiorcy;

-    platforma do zarządzania transportem (Aurora), której funkcją jest zbieranie danych z loggerów oraz prezentowanie ich w odpowiedniej formie - co pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchami dostaw;

-    usługi wsparcia świadczone przez specjalistów Grupy (…) - mogą oni monitorować dostawy w trybie ciągłym i reagować w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

2.Rola (…)

Wnioskodawca świadczy na rzecz (…) m.in. usługi informatyczne (programistyczne). Poniżej Spółka przedstawia szczegółowy opis projektów realizowanych przez wyselekcjonowane zespoły (…), z tym zastrzeżeniem, iż celem tych opisów jest scharakteryzowanie rodzajów prac, które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe - zaś elementy takie jak nazwy zespołów czy projektów mogą się zmieniać.

2.1.     Zespół Data Core

Jest to Zespół zaangażowany w realizację Projektu Delta Sharing. Jest to rozwiązanie dostarczające klientom uporządkowane dane (na dużą skalę) w celu umożliwienia samoobsługowej analizy biznesowej. Dane pozyskane dzięki Delta Sharing uzupełniają tzw. data lake lub hurtownie danych klientów i pozwalają na utrzymywanie aktualności danych na platformach danych klientów.

Użytkownicy Delta Sharing mają dostęp do dużych zbiorów danych zawierających kluczowe informacje dotyczące przesyłek i rejestratorów zarówno dla trwających, jak i zakończonych transportów. Dane takie są odświeżane codziennie i udostępniane za pośrednictwem specjalnego protokołu (również nazwanego Delta Sharing).

W skład zespołu wchodzą zarówno specjaliści z (…) jak i osoby zatrudnione przez (…).

Rezultatami prac prowadzonych przez zespół Data core jest zasadniczo kod źródłowy oraz dokumentacja techniczna i instrukcje dotyczące dostarczonego produktu.

2.2.Zespół Common Services

Zespół ten zaangażowany był w dwa projekty, tj.:

-rozwiązanie Audit Trail Solution; jest to rozwiązanie, które umożliwia odbiór informacji o zmianach systemów wewnętrznych i przechowuje je jako zapisy z audytu;

-rozwiązanie Single Sign On; jest to produkt dający możliwość jednorazowego zalogowania się do usługi sieciowej i uzyskania dostępu do zasobów innych usług, które obsługują dany rodzaj potwierdzania tożsamości.

Audit Trail Solution jest rozwiązaniem stworzonym przez specjalistów (…) w ramach projekt Audit Trail, który miał na celu rozwój oprogramowania zintegrowanego z systemami wewnętrznymi Grupy (…) oraz wykorzystywanymi przez klientów (…). Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania, klienci mają dostęp do „rejestru zdarzeń” (audit trails) poprzez interfejs użytkownika (Account Admin).

Funkcją tego oprogramowania jest monitorowanie zmian dokonywanych w systemie, przechowywanie informacji o tych zmianach i umożliwienie ich wyszukiwania (według zadanych kryteriów) oraz odzyskiwania; przykładowo, Audit Trail może zostać użyte do śledzenia zmiany ról poszczególnych użytkowników wskazanych systemów.

Projekt związany był pośrednio z przedmiotem głównej działalności Grupy (…) - jego celem było poprawienie jakości i bezpieczeństwa systemów, z których korzysta zarówno sam (…) jak i klienci zewnętrzni. Grupa (…) korzystała wcześniej z innego rozwiązania oferującego podobne funkcjonalności, jednak wraz ze wzrostem firmy i liczby użytkowników okazało się, że istniejące rozwiązanie nie radzi sobie z coraz większą liczbą rekordów. Konieczne było zatem stworzenie od podstaw nowego rozwiązania Audit Trail, opartego na chmurze i najnowszych technologiach umożliwiających skalowalność.

Single Sign On (Single Sign-On, SSO - pojedyncze logowanie) to z kolei rozwiązanie umożliwiające jednorazowe zalogowanie się do usługi sieciowej i uzyskanie dzięki temu dostępu do zasobów innych usług. Funkcjonalność tego narzędzia staje się standardem w systemach korporacyjnych, zaś samo narzędzie jest przeznaczone zarówno do użytku samej Grupy (…) jak i klientów zewnętrznych.

W ujęciu praktycznym Single Sign On pozwala na to, aby poprzez jednorazowe zalogowanie się do danego systemu/usługi uzyskać dostęp do innych systemów/usług, które obsługują dany rodzaj potwierdzania tożsamości użytkowania. Jednym z kluczowych elementów tego rozwiązania jest potwierdzanie tożsamości klientów za pomocą ich wewnętrznych systemów lub dostawców tożsamości (Identity Providers) - zaś celem Single Sign On jest uproszczenie obsługi systemów korporacyjnych z jednoczesnym zachowaniem wymaganego stopnia bezpieczeństwa cyfrowego. Przykładem podobnej funkcjonalności jest konto Gmail, które umożliwia użytkownikom korzystania z szeregu różnych usług sieciowych z wykorzystaniem jednego logowania do poczty Gmail.

Rezultatami prac prowadzonych przez zespół Common Services jest zasadniczo kod źródłowy oraz dokumentacja techniczna i instrukcje dotyczące dostarczonego produktu.

2.3.     Zespół Device Service

Zespół Device Service:

-    opracowuje rozwiązania programowe do użytku w wewnętrznych i zewnętrznych centrach serwisowych.

-    automatyzuje inspekcję urządzeń i tworzenie danych do celów logistycznych, zapewniając ich przydatność dla klientów poprzez przeprowadzanie kontroli stanu (np. kontrola wersji oprogramowania sprzętowego i statusu kalibracji).

-    usprawnia przepływy pracy w centrach serwisowych poprzez automatyzację procesów i identyfikację usterek w otrzymanych i wychodzących loggerach.

Celem działalności tego zespołu jest zapewnienie:

-    przyjaznego dla użytkownika, wysoce skalowalnego i dokładnego narzędzia kalibracyjnego, aby zapewnić precyzyjne pomiary, optymalną dokładność i niezawodność własnych i zewnętrznych urządzeń, jednocześnie automatyzując odpowiednie procesy.

-    takiego systemu zarządzania aktywami, który obejmuje kompleksową inspekcję i dokładny cykl życia loggerów - dzięki czemu zawsze nadają się one do użytku przez klienta i wysyłki.

Projekty realizowane przez Zespół Device Service są zlecane przez wewnętrzne zespoły Grupy (…), tzw. Service Centers, które zajmują się obrotem i serwisowaniem loggerów. Odbiorcami rozwiązań rozwijanych przez ten Zespół są interesariusze z centrów serwisowych i finalnie zewnętrzni klienci Grupy (…) na cały świecie.

Zespół zaangażowany był w następujące projekty:

-Scanning Solution;

Rozwiązanie (…) Scanning Solution to narzędzie używane w centrach serwisowych (…) i kilku miejscach wysyłkowych (…) w celu określenia stanu loggerów przeznaczonych do użytku w przesyłkach.

-Calibration Solution oraz Logger Test Solution;

Rozwiązania Calibration Solution oraz Logger Test Solution służą wykazaniu, że dany przyrząd lub urządzenie daje wyniki mieszczące się w określonych granicach poprzez porównanie z wynikami uzyskanymi za pomocą wzorca odniesienia lub wzorca możliwego do prześledzenia w odpowiednim zakresie pomiarów.

-MDCS (Measurement Device Client Solution) oraz MDS (Measurement Device Solution).

Projekty MDCS oraz MDS są to projekty o podobnym charakterze. Przy czym w pewnym uproszczeniu wskazać można, że rozwiązanie MDS zbiera pomiary a rozwiązanie MDCS obsługuję wysyłkę danych.

Rozwiązanie MDCS umożliwia pobieranie danych z loggerów podłączonych do urządzenia, przesyłanie ich do brokera MQTT (serwer) i dalej do chmury AWS. Rozwiązanie standaryzuje format danych (niezależnie od typu loggera) i oddziela proces pomiaru od jego przesyłania do zewnętrznych źródeł. Rozwiązanie MDS umożliwia z kolei zewnętrznym usługom (takim jak Calibration Service) pobieranie pomiarów dla urządzeń. MDS może dostarczać pomiary dla dowolnego rodzaju czujnika a nie tylko dla własnych rejestratorów firmy (…).

Rezultatami prac prowadzonych przez zespół Device Service są: kod techniczny, raporty projektowe oraz dokumentacja techniczna, tzw. solution design, diagramy i instrukcje dotyczące dostarczonego produktu.

3.         Charakter pracy wykonywanej przez Zespoły (…) PL

Spółka wyjaśnia, iż prace na opisanymi powyżej rozwiązaniami można podzielić na:

-prace w fazie rozwojowej; w tej fazie toczą się prace polegające na projektowaniu oraz tworzeniu danego produktu, a także ulepszaniu już istniejących rozwiązań, oraz

-prace obejmujące utrzymanie oprogramowania (tzw. maintenance) oraz wsparcie techniczne.

Zakończenie prac rozwojowych w ramach danego projektu następuje w praktyce po podjęciu przez Grupę (…) decyzji o wycofaniu rozwiązania objętego tym projektem lub zastąpieniu go innym, nowym rozwiązaniem.

Ponieważ wycofanie lub zastąpienie danego rozwiązania może być rozłożone w czasie, to ten Zespół, który pracował nad wycofywanym rozwiązaniem jest jeszcze, w pewnym stopniu, zaangażowany w prace nad jego utrzymaniem (równolegle zaś może już pracować nad nowym rozwiązaniem w danym obszarze).

4.         Projekty będące przedmiotem wniosku

Wnioskodawca zaznacza, że przedmiotem niniejszego wniosku są jedynie projekty w fazie rozwojowej, co oznacza, iż Spółka nie uważa za prace badawczo-rozwojowe tych prac, które polegają na utrzymaniu oprogramowania (tzw. maintenance) oraz udzielaniu wsparcia technicznego.

Ponadto Spółka wskazuje, że wszystkie projekty objęte zakresem wniosku:

-    są prowadzone w sposób ciągły, systematyczny i zorganizowany;

-    mają twórczy charakter, ponieważ nastawione są w szczególności na: (i) tworzenie oraz ulepszanie oprogramowania; (ii) opracowywanie oraz rozwój nowych technologii; (iii) integrację tworzonego oprogramowania z rozwiązaniami firm zewnętrznych.

Rozwiązania tworzone przez Zespoły (…) w ramach tych prac mają oryginalny i twórczy charakter tj.:

-nie są jedynie replikacją istniejących rozwiązań;

-są każdorazowo tworzone na potrzeby klienta końcowego lub ich grupy, lub służą rozwijaniu technologii wewnętrznych Spółki;

-efekt końcowy prowadzonych prac w dużej mierze zależy od zindywidualizowanego oraz twórczego podejścia pracowników (…) do realizowanych projektów.

Projekty w fazie rozwojowej, objęte zakresem wniosku nie obejmują ponadto zadań rutynowych i powtarzalnych oraz czynności służących jedynie dokonywaniu okresowych zmian we wdrożonych wcześniej rozwiązaniach.

5.         Współpraca z (…)

Bezpośrednim klientem Spółki jest (…), która zajmuje się z kolei pozyskiwaniem tzw. klientów końcowych, ustalaniem ich potrzeb biznesowych i uzgadnianiem zakresu współpracy. W ramach Grupy (…), rolą Wnioskodawcy jest natomiast realizacja projektów kwalifikowanych jako projekty badawczo-rozwojowe oraz przekazywanie ich rezultatów (…) - w zamian za wynagrodzenie, w oparciu o umowę o świadczenie usług pomiędzy (…) a (…).

Spółka w ramach świadczonych przez siebie usług odpowiada nie tylko za stworzenie określonego rozwiązania, ale również za organizację projektu, dobór kadry, odpowiednie wykorzystanie dostępnej infrastruktury oraz know-how technologicznego, a także za prowadzenie dokumentacji technicznej. W związku z tym, Spółka zatrudnia specjalistów z dziedziny informatyki posiadających szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie technologii i narzędzi informatycznych.

6.         Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe działalności B+R oraz związanych z nią kosztów

Spółka dokonuje wyodrębnienia działalności B+R w następujący sposób:

-    w pierwszej kolejności - wykorzystując funkcjonującą w (…) strukturę zespołów; Spółka jest w stanie dokonać przypisania konkretnych projektów do konkretnych zespołów, dzięki czemu możliwe jest ustalenie, które zespoły były zaangażowane w prace kwalifikowane jako prace B+R;

-    w drugiej kolejności - wykorzystując sporządzane przez kierowników tych zespołów tzw. raporty B+R; raporty te zawierają informacje takie jak:

-nazwy projektów realizowanych przez zespół w danym okresie;

-opis ww. projektów;

-czas trwania projektów;

-przyporządkowanie projektów odpowiednio do fazy rozwojowej lub fazy utrzymania i wsparcia;

-rezultaty projektów;

-lista osób (tj. pracowników (…)) zaangażowanych w projekty - wraz ze wskazaniem stopnia tego zaangażowania (w ujęciu procentowym), w odniesieniu do każdego z projektów.

Koszty osobowe

W oparciu o raporty B+R, Spółka jest w stanie dokładnie ustalić, jaka część kosztów osobowych Wnioskodawcy została poniesiona na prace B+R. Do kategorii kosztów osobowych Spółka zalicza:

-    wynagrodzenia brutto pracowników, w tym wynagrodzenie chorobowe, urlopowe i inne rodzaje lub składniki wynagrodzenia wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy stanowiące po stronie pracowników przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm. dalej: „ustawa o PIT”) ,

-    należności z tytułu podróży służbowych (w szczególności pokrycie koszów transportu i noclegów), przy czym należności te w zależności od regulacji ustawy o PIT mogą być opodatkowane lub zwolnione z opodatkowania PIT;

-    składki z tytułu należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (z wyjątkiem tych należności, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania), w części finansowanej przez Spółkę.

Dzięki wykorzystaniu raportów B+R (tj. wskazanego w nich procentowanego stopnia zaangażowania w projekty), z kosztów działalność B+R zostaną wyłączone również ta część kosztów osobowych pracowników zespołów zaangażowanych w prace B+R, która odnosi się do ich obowiązków pozostających poza zakresem działalności B+R (np. prace w fazie utrzymania i wsparcia, szkolenia, prace administracyjne).

Wykorzystanie ww. raportów pozwala zatem uniknąć sytuacji, w której do kosztów działalności B+R zostałyby zaliczone koszty inne, niż koszty osobowe specjalistów zaangażowanych bezpośrednio w prace B+R. W szczególności, do kosztów prac B+R nie będą nigdy zaliczone koszty tzw. działów wsparcia (np. finanse, administracja, kadry), oraz osób pełniących wyłącznie funkcje kierownicze.

Wnioskodawca wskazuje również, że opisane w niniejszym wniosku koszty osobowe stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu i ponoszone są ze środków własnych Spółki, które nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Spółka zaznacza również, że przedmiotem wniosku nie są kwestie, których dotyczy interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021, związane z możliwością zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej kosztów osobowych ponoszonych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika.

Komputery

Oprócz kosztów osobowych, Spółka ponosi również koszty nabycia komputerów, wykorzystywanych przez pracowników (…) m.in. w celu realizacji projektów opisanych w niniejszym wniosku. Komputery te kwalifikowane są przez Spółkę jako środki trwałe:

-    od których Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych (zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów), lub

-    które podlegają tzw. jednorazowej amortyzacji, o której mowa w art. 16f ust. 3 ustawy o CIT lub wydatek na ich nabycie zaliczany jest od razu do kosztów podatkowych w oparciu o art. 16d ust. 1 ustawy o CIT (chodzi tu o środki trwałe, których wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł).

Zakresem wniosku (…) objęte są przy tym tylko te komputery, które Spółka jest w stanie przypisać bezpośrednio do konkretnego pracownika (tj. w danym okresie są one używane wyłącznie przez jedną, konkretną osobę do wykonywania obowiązków pracowniczych).

Mając na względzie, iż komputery nie są dzielone między pracownikami, Spółka nie prowadzi żadnego rodzaju ewidencji czasów ich użycia. Ze względu na naturę projektów realizowanych przez (…) (są to zasadniczo projekty programistyczne) Spółka przyjmuje, że każdy z jej pracowników wykorzystuje otrzymany komputer do wykonywania wszelkich ciążących na nich obowiązków. Oznacza to również, że komputery przypisane do członków opisanych w tym wniosku zespołów Spółki te są wykorzystywane bezpośrednio do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej - w takiej części, w jakiej w działalność B+R zaangażowany jest ich użytkownik.

Wszystkie wyżej wymienione koszty stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu i ponoszone są ze środków własnych Spółki, które nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W uzupełnieniu wniosku z 3 stycznia 2025 r., Spółka wskazała:

1.Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że prace w fazie rozwojowej w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega ich unikatowość, co pozwala uznać je za nowatorskie?

Grupa (…) jest, jak wskazano we wniosku, światowym liderem w obszarze wdrażania cyfrowych innowacji w obszarze logistyki produktów sektora farmaceutycznego. Spółka, działając w ramach Grupy (…) i realizując opisane we wniosku projekty:

-wykorzystuje technologie (narzędzia) informatyczne; opisane we wniosku zespoły wykorzystywały język programowania Python, platformę programistyczną .NET oraz język SQL do pracy z bazami danych.

-w celu realizacji nowatorskich i nieoferowanych wcześniej przez Spółki (oraz całą Grupę (…)) rozwiązań z zakresu zarządzania łańcuchami dostaw produktów sektora farmaceutycznego.

(…) nie jest w stanie zagwarantować, że podobnych funkcjonalnie rozwiązań nie opracowują (lub nie opracowali) konkurenci Grupy (…), jednak z całą pewnością są to rozwiązania nowatorskie w skali branży, w której działa Spółka - oraz takie, których Grupa (…) nie była w stanie oferować wcześniej (tj. musiały one zostać wymyślone i stworzone od podstaw w ramach Grupy).

Unikatowość tych rozwiązań można przy tym rozważać z dwóch perspektyw:

-    z perspektywy rozwiązań zastosowanych przez (…) przy ich tworzeniu - opisane rozwiązania są unikatowe, bowiem Spółka tworzyła je od podstaw, tj. nie są one jedynie replikacją istniejących rozwiązań;

-    z perspektywy potrzeb, których zaspokojeniu mają służyć - opisane rozwiązania są tworzone przez Spółkę po to, aby klienci Grupy (…) uzyskali możliwość zarządzania danymi dot. przesyłek i rejestratorów w zakresie, który nie był wcześniej możliwy.

Dodatkowo, efekt końcowy prowadzonych przez Spółkę prac jest unikatowy w tym sensie, że uzależniony jest od zindywidualizowanego oraz twórczego podejścia pracowników (…) do realizowanych projektów.

2.Czy działalność opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

Tak. Spółka wskazała w treści wniosku, iż opisane w nim projekty są prowadzone w sposób ciągły, systematyczny i zorganizowany. Są one w związku tym prowadzone również w sposób uporządkowany, zaplanowany i metodyczny; każdy projekt (…) posiada zdefiniowane cele i harmonogram prac.

3.Jaką konkretnie istniejącą wiedzę wykorzystują Państwo w ramach projektów w fazie rozwoju?

Wiedzę i umiejętności z zakresu technik informatycznych i oprogramowania. Jak wskazano w odpowiedzi na pyt. 1, jest to wiedza obejmująca m.in. wykorzystanie języka programowania Python, platformy programistycznej .NET oraz języka SQL.

4.Czy w wyniku tych prac, powstanie nowa wiedza? Jeśli tak to z jakiej dziedziny, dyscypliny?

Projekty realizowane przez Spółkę nie są pracami empirycznymi lub teoretycznymi, mającymi na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy. W wyniku prowadzonych przez (…) prac dochodzi natomiast do:

-opracowywanie nowych produktów lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń;

-łączenia i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia ulepszonych lub nowych produktów. 

5.W ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło/nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

W ramach wyodrębnionych w strukturze Wnioskodawcy zespołów; w złożonym wniosku Spółka opisała trzy takie zespoły, stworzone do pracy nad konkretnymi rozwiązaniami.

6.Czy posiadacie Państwo status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej?

Nie, Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

7.Czy wynagrodzenie osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenie i o dzieło również jest przedmiotem pytania nr 3? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie, czy wynagrodzenie to stanowi należność tych osób na podstawie art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Nie, przedmiotem pytania nr 3 są jedynie wynagrodzenia pracowników Spółki.

Pytania

1.       Czy opisana we wniosku działalność Spółki, w zakresie, w jakim działalność ta klasyfikowana jest przez Spółkę jako projekty w fazie rozwojowej, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT?

2.       Czy sytuacja, w której Spółka, w zamian za świadczone usługi obejmujące również opisane we wniosku projekty w fazie rozwojowej, otrzymuje wynagrodzenie od podmiotu powiązanego, uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

3.       Czy wskazane we wniosku koszty osobowe stanowią, w części ustalonej w oparciu o opisane we wniosku raporty B+R, koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT?

4.       Czy wskazane we wniosku koszty komputerów (tj. odpisy amortyzacyjne lub tzw. jednorazowy odpis amortyzacyjny lub wydatek zaliczony bezpośrednio do kosztów podatkowych) stanowią, w części takiej jak koszty osobowe ich użytkownika (a zatem w części, w jakiej ich użytkownik zajmuje się projektami kwalifikowanymi jako badawczo-rozwojowe), koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a lub ust. 3 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że:

1.       Opisana we wniosku działalność Spółki, w zakresie, w jakim działalność ta klasyfikowana jest przez Spółkę jako projekty w fazie rozwojowej, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26¬28 ustawy o CIT, a Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

2.       Sytuacja, w której Spółka, w zamian za świadczone usługi obejmujące również opisane we wniosku projekty w fazie rozwojowej, otrzymuje wynagrodzenie od podmiotu powiązanego, uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

3.       Wskazane we wniosku koszty osobowe stanowią, w części ustalonej w oparciu o opisane we wniosku raporty B+R, koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

4.       Wskazane we wniosku koszty komputerów (tj. odpisy amortyzacyjne lub tzw. jednorazowy odpis amortyzacyjny lub wydatek zaliczony bezpośrednio do kosztów podatkowych) stanowią, w części takiej jak koszty osobowe ich użytkownika (a zatem w części, w jakiej ich użytkownik zajmuje się projektami kwalifikowanymi jako badawczo-rozwojowe), koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a lub ust. 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność, która:

-ma charakter twórczy;

-obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe;

-podejmowana jest w sposób systematyczny oraz

-podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter

Działalność twórcza oznacza taką aktywność, która ma na celu tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym i niepowtarzalnym, która nie ma odtwórczego charakteru. Zdaniem Wnioskodawcy, prace realizowane przez (…) w ramach projektów rozwojowych mają twórczy charakter, ponieważ nastawione są w szczególności na:

-tworzenie oraz ulepszanie oprogramowania;

-opracowywanie oraz rozwój nowych technologii;

-integrację tworzonego oprogramowania z rozwiązaniami firm zewnętrznych.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, rozwiązania tworzone przez zespoły (…) w ramach prac objętych wnioskiem mają oryginalny i twórczy charakter tj.:

-nie są jedynie replikacją istniejących rozwiązań;

-są każdorazowo tworzone na potrzeby klienta końcowego lub ich grupy, lub służą rozwijaniu technologii wewnętrznych Spółki;

-efekt końcowy prowadzonych prac w dużej mierze zależy od zindywidualizowanego oraz twórczego podejścia pracowników (…) do realizowanych projektów.

Co więcej, projekty w fazie rozwojowej, objęte zakresem wniosku nie obejmują zadań rutynowych i powtarzalnych oraz czynności służących jedynie dokonywaniu okresowych zmian we wdrożonych wcześniej rozwiązaniach.

Badania naukowe i prace rozwojowe

Zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT badania naukowe oznaczają:

-badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 ze zm. dalej: „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”) oraz

-badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, badania podstawowe obejmują m.in. prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy, natomiast badania aplikacyjne rozumiane są jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług, czy też wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Stosownie do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W ocenie Wnioskodawcy, prace objęte zakresem niniejszego wniosku stanowią badania aplikacyjne i prace rozwojowe, o których mowa powyżej, ponieważ są one ukierunkowane na:

-zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywanie nowych produktów i technologii czy też wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń oraz,

-wykorzystywanie dostępnej wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania, projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i technologii.

Systematyczność i cel działalności

Działalność uznawana przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową nie ma charakteru jednorazowego, lecz jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły od momentu powstania Spółki. Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, działalność ta spełnia kryterium systematyczności prac.

Ponadto, działalność podejmowana przez Spółkę w ramach prac objętych zakresem wniosku ukierunkowana jest na tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby klientów ostatecznych bądź na zwiększenie tzw. know-how Spółki wykorzystywanego do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów. Zatem, Zdaniem Wnioskodawcy, prace te podejmowane są w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, opisana we wniosku działalność, w zakresie, w jakim działalność ta klasyfikowana jest przez Spółkę w jako prace w fazie rozwojowej, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26¬28 ustawy o CIT, a Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W ocenie Spółki, poprzez „zwrot kosztów” należy rozumieć rekompensatę poniesionych nakładów, której celem nie jest wynagradzanie podmiotu, a pokrycie poniesionych przez niego wydatków w ich faktycznej wysokości (np. w formie dotacji czy tzw. refakturowania). W sytuacji, w której Spółka otrzymuje wynagrodzenie za świadczone przez siebie usługi (obejmujące również prace rozwojowe opisane we wniosku) od podmiotu powiązanego (…), nie dochodzi do zwrotu poniesionych przez Spółkę kosztów, a do zapłaty na rzecz (…) wynagrodzenia - również w sytuacji, gdy wynagrodzenie to kształtowane jest w oparciu o ponoszone przez Wnioskodawcę koszty działalności.

Gdyby przyjąć odmienny punkt widzenia, to należałoby uznać, iż każdy podmiot który z sukcesem komercjalizuje wyniki prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (tj. uzyskuje dochód) otrzymuje jednocześnie (w ramach uzyskanego wynagrodzenia) „zwrot kosztów”. Konkluzja taka byłaby jednak w sposób oczywisty nieuzasadniona - zamierzeniem ustawodawcy było bowiem wsparcie działalności badawczo-rozwojowej bez względu na jej cel, tzn. bez względu na jakim etapie nastąpi ostateczna komercjalizacja prac.

Sens art. 18d ust. 5 ustawy o CIT jest zatem zupełnie inny. W opinii Spółki, wskazany przepis ma na celu zakaz kumulacji pomocy publicznej, co oznacza, że koszty zwrócone podatnikowi w formie dotacji, subwencji czy innego dofinansowania nie mogą jednocześnie budować podstawy ulgi podatkowej. Spółka wskazuje także, że analogiczne stanowisko przedstawiono w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in.:

-z dnia 30 września 2022 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.483.2022.2.IM, oraz

-z dnia 13 maja 2022 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.84.2022.2.IZ.

Podsumowując, w ocenie Spółki, wynagrodzenie uzyskiwane od (…), ustalone w oparciu o koszty rzeczywiście poniesione przez Spółkę, nie będzie stanowić zwrotu kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 3

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm. dalej „ustawa o SUS”), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zatem, przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać wynagrodzenia stanowiące przychód pracownika ze stosunku pracy oraz sfinansowane przez pracodawcę (zleceniodawcę) składki z tytułu tych wynagrodzeń określone w ustawie o SUS w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Przepis ten nie uzależnia możliwości uznania komponentów wynagrodzenia do kosztów kwalifikowanych od sposobu ich opodatkowania, w szczególności czy podlegają one opodatkowaniu czy też są z niego zwolnione.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wydatki ponoszone przez nią na wynagrodzenia brutto stanowiące po stronie pracowników przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, należności z tytułu podróży służbowych (w tym zwolnione z opodatkowania PIT) oraz sfinansowane przez Spółkę składki z tytułu należności określonych w ustawie o SUS, w części w jakiej dotyczyć będą działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2.

W celu ustalenia w jakiej części koszty osobowe stanowić mogą koszty kwalifikowane działalności B+R, Spółka korzystać będzie z opisanych w treści wniosku raportów B+R, zawierających m.in. informację o procentowym stopniu zaangażowania pracowników (…) w projekty kwalifikowane jako projekty B+R. W efekcie, do kosztów kwalifikowanych Spółka zaliczać będzie iloczyn kosztów osobowych dotyczących danego pracownika oraz procentowego stopnia zaangażowania tego pracownika w projekty B+R. Tym samym z kosztów kwalifikowanych wykluczone zostaną koszty osobowe w tej części, która odnosi się do prac innych niż projekty B+R.

Podsumowując, zdaniem Spółki, wskazane we wniosku koszty osobowe stanowią, w części ustalonej w oparciu o opisane we wniosku raporty B+R, koszty kwalifikowane działalności badawczo rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 4

Stosownie do art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Z kolei w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2, kosztami kwalifikowanymi są również wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Nabywane przez (…) i objęte zakresem wniosku komputery mogą podlegać standardowej amortyzacji dla celów podatkowych (jest to sytuacja częstsza) bądź też, ze względu na wartość początkową nie przekraczającą 10.000 zł, wydatki na jego nabycie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do użytkowania (art. 16d ust. 1 ustawy o CIT) lub też Spółka może dokonać tzw. jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (art. 16f ust. 3 ustawy o CIT).

Bez względu na to, z którą sytuacją będziemy mieli do czynienia, w ocenie Spółki jest ona uprawniona do zaliczenia kosztów komputerów do kosztów kwalifikowanych działalności B+R - lecz jedynie w takiej części, w jakiej komputery te są rzeczywiście i bezpośrednio wykorzystywane do takiej działalności. W związku z tym, że zakresem wniosku objęte są jedynie komputery ściśle przyporządkowane do konkretnych pracowników (…), Spółka stoi na stanowisku, że koszt każdego komputera należy zaliczyć do kosztów kwalifikowanych działalności B+R w takiej samej części, w jakiej do kosztów kwalifikowanych zaliczane są koszty osobowe jego użytkownika - a zatem w oparciu o opisane we wniosku raporty B+R, zawierające informację o procentowym stopniu zaangażowania pracownika (…) w projekty kwalifikowane jako projekty B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm. dalej: „Ustawa SWIN”),

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Według art. 4a pkt 28 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W celu stwierdzenia, czy opisana działalność Spółki, w zakresie, w jakim działalność ta klasyfikowana jest przez Spółkę jako projekty w fazie rozwojowej, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).

Przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Zatem, definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Zgodzić się należy z Państwem, że opisana działalność Spółki, w zakresie, w jakim działalność ta klasyfikowana jest przez Spółkę jako projekty w fazie rozwojowej, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Państwo stanowisko w zakresie pyt. 1 jest prawidłowe.

Ad. 2

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad. 3 i 4

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 2a ustawy o CIT,

za koszty kwalifikowane uznaje się,

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

W myśl art. 18d ust. 3 ustawy o CIT,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 ustawy o CIT,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Art. 18d ust. 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b ustawy o CIT,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku CIT przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-    podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

-    koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,

-    ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-    jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-    w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-    podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-    kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

-    koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., ze zm., dalej: „ustawa o PIT”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku PIT, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Tym samym należy stwierdzić, że wskazane koszty osobowe stanowią, w części ustalonej w oparciu o opisane raporty B+R, koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Państwa stanowisko w zakresie pyt. 3 jest prawidłowe.

Odnosząc się do komputerów jako kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej, należy mieć na uwadze cytowany już art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy o CIT,

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Według art. 16d ust. 1 ustawy o CIT,

podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia komputerów do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy od środków trwałych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W zakresie zaliczenia kosztów komputerów do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, należy ponownie powołać brzmienie tego przepisy, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Użycie w art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, sformułowania „w szczególności”, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Z cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

-sprzęt nie stanowi środka trwałego,

-zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

-jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Tym samym należy stwierdzić, że wskazane koszty komputerów (tj. odpisy amortyzacyjne lub tzw. jednorazowy odpis amortyzacyjny lub wydatek zaliczony bezpośrednio do kosztów podatkowych) stanowią, w części takiej jak koszty osobowe ich użytkownika (a zatem w części, w jakiej ich użytkownik zajmuje się projektami kwalifikowanymi jako badawczo-rozwojowe), koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a lub ust. 3 ustawy o CIT.

Państwa stanowisko w zakresie pyt. 4 jest prawidłowe.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy: ­

-     opisana we wniosku działalność Spółki, w zakresie, w jakim działalność ta klasyfikowana jest przez Spółkę jako projekty w fazie rozwojowej, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

-     sytuacja, w której Spółka, w zamian za świadczone usługi obejmujące również opisane we wniosku projekty w fazie rozwojowej, otrzymuje wynagrodzenie od podmiotu powiązanego, uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

-     wskazane we wniosku koszty osobowe stanowią, w części ustalonej w oparciu o opisane we wniosku raporty B+R, koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

-     wskazane we wniosku koszty komputerów (tj. odpisy amortyzacyjne lub tzw. jednorazowy odpis amortyzacyjny lub wydatek zaliczony bezpośrednio do kosztów podatkowych) stanowią, w części takiej jak koszty osobowe ich użytkownika (a zatem w części, w jakiej ich użytkownik zajmuje się projektami kwalifikowanymi jako badawczo-rozwojowe), koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a lub ust. 3 ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.