Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest miasto. Spółka stosuje r... - Interpretacja - null

ShutterStock
Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest miasto. Spółka stosuje r... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Premie uznaniowe a koszty uzyskania przychodów

Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest miasto. Spółka stosuje regulamin wynagradzania, w którym przewidziano m.in. możliwość przyznawania premii uznaniowych dla pracowników. Wnioskodawca zamierza wypłacić roczną premię uznaniową za rok 2024, przy czym wypłata ta planowana jest do końca pierwszego kwartału 2025 r., zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły tego, czy roczne premie uznaniowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów za rok, którego dotyczą i za który są wypłacane. Podatnik zwrócił się do KIS z wnioskiem o interpretację indywidualną, wskazując, że premie te mają związek z działalnością spółki, gdyż motywują pracowników i wspierają osiąganie przychodów. Argumentował, że premie powinny być zaliczane do KUP roku, za który są należne i za który są wypłacane.

Warunki zaliczania premii do KUP - stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że roczne premie uznaniowe mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku, którego dotyczą i za który są wypłacane, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania przychodów, pod warunkiem, że nie zostały wyłączone na mocy art. 16 ust. 1 tej ustawy. Organ podkreślił, że wydatki te muszą być racjonalnie uzasadnione, pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z działalnością podatnika oraz być prawidłowo udokumentowane.

KIS wskazała, że świadczenia pracownicze, takie jak wynagrodzenia, premie i nagrody, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeśli zostały wypłacone w terminie wynikającym z prawa pracy lub regulacji wewnętrznych. W przypadku premii uznaniowych regulamin wynagradzania stanowi źródło prawa pracy, które określa warunki ich przyznania. Tym samym, zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, premie uznaniowe za rok 2024 mogą być przypisane do kosztów tego roku, mimo że ich wypłata nastąpi w 2025 r., o ile będzie zgodna z zapisami regulaminu.

„Podsumowując, roczne premie uznaniowe dla pracowników za 2024 r., wypłacane przez Państwa na zasadach opisanych w Regulaminie Wynagradzania, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, którego premia dotyczy i za który jest wypłacana, tj. w 2024 r. (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT)” - zakończył dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.568.2024.1.KW