Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

  • podejmowana przez Spółkę działalność w zakresie wytwarzania dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania dla firm oraz budowy infrastruktury IT, a także w zakresie projektu dotyczącego robota humanoidalnego do obsługi klienta, w całości stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 4a pkt 26-28 tej ustawy w zw. z art. 4. ust. 2 oraz 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. - jest prawidłowe;
  • wydatki na:
  • wynagrodzenia pracowników:
  • za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, za wyjątkiem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z  dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z  tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13  października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma  zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr  DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z  2024 r. poz.16),
  • wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe,
  • odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów,
  • zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,
  • zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego,

można uznać za kwalifikowalne koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową Wnioskodawcy, o których mowa jest w art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT - jest prawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie działalności badawczo - rozwojowej i kosztów kwalifikowanych.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 9 grudnia 2024 r. (data wpływu 9 grudnia 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowana pod adresem (…), wpisana do KRS pod numerem: (…), numerem NIP: (…) i numerem REGON: (…), dalej jako Spółka.

Spółka posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, 1018, 1309, 1358, 1495, 1571, 1572, 1649, 1655, 1798, 1978, 2020, 2200, 2217, 2473, z 2020 r. poz. 183, dalej zwana ustawa o CIT).

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402). Dodatkowo, jej działalność nie jest prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa jest w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 482), w związku z czym koszty nie są uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy CIT.

Przed dokonaniem opisu działalności prowadzonej przez Spółkę, wskazuje ona, że w niniejszym wniosku posługuje się różnymi pojęciami dla oznaczenia programu komputerowego. W tym celu użyte zostały następujące słowa: oprogramowanie, projekt, prototyp, rozwiązanie, platforma, system, funkcjonalność.

Przedmiotowa działalność gospodarcza Spółki dotyczy wytwarzania dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania dla firm oraz budowy infrastruktury IT. Dodatkowo, Spółka zapewnia przedsiębiorcom dostęp do profesjonalnego wsparcia IT, którego zadaniem jest utrzymywanie i rozwój istniejących systemów, jednak nie jest to działalność, której dotyczy niniejszy wniosek. Ze względu na charakter działalności prowadzonej w ramach Spółki, zdecydowana większość zespołu pracowników zajmuje się opracowywaniem nowych produktów. W zależności od konkretnego zlecenia, Spółka może być zaangażowana w cały proces wytworzenia projektu informatycznego bądź tylko w poszczególne jego etapy. Niezależnie od tego, proces wytwórczy obejmuje szereg prac planistycznych oraz deweloperskich. W wyniku części z nich powstają prototypy produktów zupełnie nowych bądź takich, które są obecnie wytwarzane, jednak zostały istotnie ulepszone. Wytwarzanie prototypów odbywa się w celu dalszego udoskonalenia oferowanych przez Spółkę produktów. Podejmując nad nimi prace, ich efekt nie jest możliwy do przewidzenia. Spółka nie wyklucza, że wytworzone prototypy będą mogły stanowić jej produkt końcowy, gotowy do wykorzystania komercyjnego.

Wszelkie prace, które związane są z tworzeniem oprogramowania, odbywają się w następujących po sobie etapach:

1)projektowania - na tym etapie planowane są funkcje, które ma zawierać program, jego wygląd, a także sposoby dojścia do pożądanych efektów. Zwłaszcza tutaj istotna jest współpraca z klientami przedstawiającymi swoje oczekiwania co do kształtu programu. W przypadku budowy własnych rozwiązań i produktów powoływane są wewnętrzne zespołu analityków, projektantów i architektów oraz powoływany jest właściciel biznesowy, który staje się klientem wewnętrznym,

2)pisania kodu - jest to główny etap, podczas którego powstają programy, uwzględniające założenia powstałe na etapie projektowym,

3)testowania programu - podczas prac, które prowadzone są na tym etapie, pracownicy Spółki sprawdzają działanie wytworzonego programu, szukają ewentualnych błędów, a w razie ich wykrycia, naprawiają je.

W toku tak przeprowadzanych prac powstają wyniki w postaci kodów źródłowych, kodów wynikowych, skryptów, struktur baz danych, architektur, a także dokumentacji projektowych i technicznych.

Oprócz wskazanych elementów w postaci dokumentacji projektowej oraz technicznej, każdy z etapów jest odpowiednio utrwalany - zarówno na potrzeby Spółki, jak i jej klientów. Prowadzone są m.in. odpowiednie ewidencje, które zawierają informacje o osobach zaangażowanych w dany projekt oraz o wykonywanych przez nich zadaniach w ciągu każdego dnia.

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa odbywa się dzięki poprawnemu działaniu systemów informatycznych. Działalność z zakresu wytwarzania oprogramowania nie byłaby możliwa, gdyby nie skupiano się na wdrażaniu kompleksowych rozwiązań, integracji systemów oraz migracji danych. Podczas wykonywania prac, osoby zaangażowane w działalność Spółki korzystają z metodyk (…). Ponadto - z uwagi na swoje zaangażowanie i doświadczenie w pracach IT - mają również sposobność wdrażania swoich rozwiązań poprzez uwzględnienie doświadczenia w wiodących światowych rozwiązaniach, a tym m.in.:

  • (…)
  • (…)
  • (…)
  • (…) (rozwiazanie autorskie),
  • (…)
  • (…)

W oparciu o przedstawiony proces, Spółka zrealizowała już wiele projektów, wśród których można wyodrębnić m.in. następujące:

1.(…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…))

Projekt zrealizowany w laboratorium A. - platforma IPIN obejmował on stworzenie aplikacji webowej w technologii (…) opartej na AI oferującą szeroką możliwość przetwarzania plików PDF, automatycznego rozpoznawania tekstu oraz kategoryzacji danych. System nie został stworzony dla konkretnego klienta ale jako produkt A., który będzie wykorzystywany w wielu różnych projektach, u różnych klientów. Jest to rozwiązanie służące do produkcyjnego wykorzystania rozwiązań klasy sztucznej inteligencji do optymalizacji i zarządzania procesami biznesowymi. W roku 2024 zostały już  zrealizowane prace prototypowe z wykorzystaniem tej platformy m.in. dla:

a.(…) automatyczne przetwarzanie dokumentów (…) (kilkadziesiąt tysięcy dokumentów miesięcznie)

b.(…)

c.(…)

Kluczowe funkcjonalności:

  • automatyczne wczytanie plików PDF narzędzie pozwala na łatwe wgranie plików za pomocą interfejsu webowego,
  • rozpoznawanie tekstu silnik OCR, dzięki własnoręcznie wyuczonemu modelowi analizuje zawartość pliku i konwertuje dane na postać tekstową,
  • wyciąganie kluczowych informacji system automatycznie rozpoznaje kluczowe dane takie jak: numery faktur, nip, daty, adresy i prezentuje dane w łatwej do przyswojenia formie wizualnej,
  • kategoryzacja danych system automatycznie przyporządkowuje dokument do wcześniej zdefiniowanych kategorii na podstawie przeanalizowania dokumentu oraz kluczowych danych.

2.(…) zaprojektowało od strony technicznej i zbadało od strony funkcjonalnej i biznesowej rozwiązanie umożliwiające z wykorzystaniem najnowszych technologii efektywne zarządzanie flotą dostawców i logistyką. Następnie wykonane zostały prototypy aplikacji i docelowe rozwiązanie. Prace obejmowały również zaprojektowane graficzne systemów, obszar UI\UX i stworzenie oprogramowania objętego prawami autorskimi.

3.(…) - zespół A. od 2019 roku rozbudowuje dział sztucznej inteligencji. Jednym z projektów było stworzenie na potrzeby klienta (…) interfejsów wykorzystujących sztuczną inteligencję i modele językowe, napisane w oprogramowaniu (…). W pierwszej fazie projektu zaprojektowaliśmy silnik przetwarzający dane i je analizujący. Było to bardzo innowacyjne i zostało docenione przez klienta. Dzięki temu A. pozyskało kolejne zlecenia budowy następnych interfejsów, do których został wykorzystany półprodukt stworzony wcześniej w naszym laboratorium.

4.(…)

a.śledzenie tras obecnie A. opracowuje innowacyjne rozwiązanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mające być wsparciem dla klienta w trakcie wizyty w sklepie. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, nie ma takowych na rynku, również sam klient nie wie dokładnie co by chciał. To A. jest autorem koncepcji i poszukuje rozwiązań technologicznych i jak najlepszego zastosowania budowanej koncepcji. Rola systemu jest inteligentne wsparcie i nawigacja klienta wewnątrz sklepu, łącznie z podpowiedziami, personalizacja, wskazywaniem drogi do produktu i jeszcze wieloma innymi aspektami.

b.System wewnętrznej komunikacji, intranet A. zaprojektowało i wdrożyło system wykorzystywany przez ponad 30 tysięcy pracowników klienta. System został zbudowany z użyciem wielu różnych technologii, co było jednym z kluczowych elementów rozwiązania ale jednocześnie dużym wyzwaniem, obejmowały one m.in.(…). A. było odpowiedzialne zarówno za dobór technologii, zaprojektowanie rozwiązania jak również jego późniejsze stworzenie i wdrożenie. Jest to rozwiązanie unikatowe na rynku polskim i międzynarodowym.

5.(…) A. zaprojektowało i stworzyło innowacyjny system wykorzystujący informacje o geolokalizacji usług oraz realizacji transakcji klientów, umożliwiający intuicyjne tworzenie kampanii marketingowych dla populacji na danym terenie w połączeniu z możliwością definiowania rabatów dla klientów bez ujawniania danych osobowych stronom trzecim. System posiada możliwość targetowania klientów po typie karty konsumencka / biznesowa / i inne

6.(…):

Zespół A. Management odpowiadał za stworzenie nowoczesnej aplikacji na potrzeby klienta. Zakres prac obejmował:

  • analizę biznesowo - systemową wraz z wytworzeniem szczegółowej dokumentacji z diagramami (…) oraz (…),
  • stworzenie architektury oraz przygotowanie technicznego opisu rozwiązania,
  • development aplikacji, która pozwala na stworzenie złożonej strony wraz z podstronami dla klienta końcowego, z której można dowiedzieć się o usługach oferowanych przez naszego klienta, a także pozwala zamawiać konkretne usługi,
  • development rozwiązania backoffice, które pozwala na:
  • tworzenie komponentów na stronę końcową klienta,
  • obsługę procesów zgłoszeń klientów końcowych,
  • obsługę posprzedażowa (np. ankiety satysfakcji),
  • nawiązywanie współpracy z kolejnymi dostawcami związanymi z usługami naszego klienta (ankiety o współpracy),
  • generowanie, wysyłkę raportów .html oraz .pdf z wykonanych usług;
  • testy manualne, w tym przygotowanie scenariuszy testowych, wsparcie testów UAT, testy regresji,

7.(…):

Opis aplikacji: Zespół A. Management sukcesywnie pracuje nad tworzeniem Bibliotek Funkcjonalnych oraz opracowywaniem nowych Modułów w celu optymalizacji zarówno harmonogramu jak i kosztów pod kątem kolejnych projektów. Prace wykonywane są przez wszystkie zespoły developerskie Spółki: backend, frontend, mobile. Są to prace mające charakter badawczo-projektowy, bardzo często tworzymy moduły i rozwiązania, których jeszcze nie ma na rynku i nieznany jest zarówno konieczny sposób ich wykonania jak i technologie. Elementy te są przedmiotem opracowań a następnie wdrożeń.

8.(…):

Opis aplikacji: Zespół A. Management był odpowiedzialny za Platformę Integracyjną, umożliwiającą stworzenie kompletnego interfejsu dla nowego wirtualnego operatora telefonii komórkowej (…), który skróci czas powstania nowej sieci z ponad 9 miesięcy do nawet kilku tygodni. Pierwszym klientem tego rozwiązania jest nowy operator (…), który celuje w dotarcie do młodszego pokolenia klientów. Za przygotowanie aplikacji mobilnej (…) również odpowiada A..

Zakres prac obejmował:

  • analizę biznesowo systemowa wraz z wytworzeniem szczegółowej dokumentacji z diagramami,
  • wytworzenie architektury oraz przygotowanie technicznego opisu rozwiązania,
  • przygotowanie zaawansowanych makiet aplikacji mobilnej,
  • integracje m.in. z:

jednym z głównych operatorów telefonii komórkowej w Polsce

systemami do weryfikacji tożsamości (…),

bramka płatności (…) (…),

(…),

(…),

(…),

development aplikacji mobilnej w technologii Flutter,

testy manualne, w tym przygotowanie scenariuszy testowych, wsparcie testów UAT,

zarzadzanie projektem.

4)Od kwietnia 2020 r. Spółka realizuje projekt, który został dofinansowany z funduszów Unii Europejskiej, w ramach programu Os Priorytetowa I Wykorzystanie działalności badawczo-rozwojowej w gospodarce Działanie 1.2 Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw (…), trwającego do(…) r. Spółka otrzyma łącznie dofinansowanie w wysokości 72,8% poniesionych kosztów (dofinansowanie pokrywa część kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników biorących udział w projekcie oraz elementów potrzebnych do skonstruowania robota). Projekt tworzony jest we współpracy z B. i dotyczy opracowania nowoczesnego robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji (AI).

1.Interaktywność i Personalizacja

Robot potrafi prowadzić rozmowy, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Dzięki wbudowanym czujnikom, jest w stanie wykrywać osoby w pobliżu i nawiązywać z nimi kontakt. Jest w stanie również reagować na dotyk. Z kolei umiejętność dostosowywania komunikacji do zachowań i emocji użytkownika sprawia, że interakcje stają się bardziej naturalne i angażujące.

Aby zapewnić płynną i niezakłóconą komunikację, rozwijany jest system wizyjny, odpowiedzialny za identyfikację klienta oraz rejestracje jego zachowań. Opiera się on na architekturach takich jak sieci konwolucyjne (CNN), modele generatywne GAN oraz transformery, które pozwalają na zaawansowane przetwarzanie i analizę obrazu w czasie rzeczywistym. Technologie te umożliwiają precyzyjne rozpoznawanie wzorców zachowań, detekcje gestów, mimiki twarzy oraz emocji, a następnie dostosowywanie interakcji do indywidualnych potrzeb klienta.

Dzięki zastosowaniu systemów rozpoznawania mowy (ASR Automatic Speech Recognition) oraz syntezy mowy (TTS Text-to-Speech), które opierają się na najnowszych rozwiązaniach, takich jak np. architektura Conformer, łącząca sieci CNN z mechanizmem atencji, możliwe jest efektywne przetwarzanie dźwięku, wychwytując zarówno szczegóły fonetyczne, jak i globalne wzorce językowe, co znacząco podnosi precyzje rozpoznawania mowy. Modele tego typu oferują doskonałe połączenie dokładności i wydajności obliczeniowej. Dodatkowo umiejętność obsługi wielu języków sprawia, że robot będzie mógł działać w międzynarodowym środowisku, co zwiększa jego uniwersalność.

Integracja z dużymi modelami językowymi (LLMs - Large Language Models), takimi jak GPT-4 czy Llama, zapewnia głęboka interpretacje kontekstu i struktury języka, umożliwiając naturalna i intuicyjna interakcje, a także zapewnia dostarczenie precyzyjnych odpowiedzi. Dodatkowo, system będzie mógł być zintegrowany z dedykowaną bazą wiedzy, umożliwiając generowanie odpowiedzi dopasowanych do specyficznych środowisk i potrzeb użytkownika. Ponadto obsługiwana historia konwersacji zapewnia możliwość dłuższej kontekstowej rozmowy oraz pełne rozwiązanie problemu postawionego przez użytkownika - robot będzie potrafił zdiagnozować brakujące informacje i o nie dopytać.

2.Autonomia i Mobilność

W ramach projektu rozwijany jest także autonomiczny system nawigacji. Jazda autonomiczna pozwoli robotowi na swobodne poruszanie się po wcześniej zmapowanym terenie, co czyni go idealnym do zastosowań w różnych środowiskach, takich jak centra handlowe, konferencyjne czy lotniska. Natomiast lokalne mapowanie pozwoli na skuteczne unikanie przeszkód i poszukiwanie klientów, co zwiększa efektywność działań robota.

3.Wizualizacja i Prezentacja Informacji

Opracowane rozwiązanie będzie oferowało możliwość przekazywania odpowiedzi nie tylko w formie tekstowej i głosowej, ale także wizualnej. Wbudowany rzutnik oraz dotykowy ekran pozwala robotowi na dynamiczną prezentacje treści wizualnych, takich jak grafiki, filmy czy diagramy. Taki sposób komunikacji wzbogaca doświadczenie użytkownika, łącząc przetwarzanie języka naturalnego z dynamiczną prezentację wizualną i sprawia, że interakcja z robotem staje się bardziej kompleksowa i angażująca.

4.Zastosowanie

Dzięki połączeniu zaawansowanej technologii AI, interaktywności oraz autonomicznej mobilności, projekt ten obiecuje stworzenie robota, który nie tylko spełni funkcje użytkowe, ale również stanie się partnerem w interakcji, zmieniając sposób, w jaki ludzie korzystają z technologii. Taki robot ma potencjał do zwiększenia efektywności, wygody i zadowolenia użytkowników w wielu dziedzinach, a jego wdrożenie mogłoby wyznaczyć nowe standardy w obszarze interakcji człowiek-maszyna, np.:

  • obsługa klienta: w sklepach, na lotniskach czy podczas różnego typu wydarzeń, robot mógłby pełnić rolę asystenta, pomagając klientom w znalezieniu potrzebnych informacji;
  • edukacja: w szkołach i na uczelniach, robot mógłby wspierać nauczycieli, oferując interaktywne lekcje i prezentacje, a nawet stanowić pomoc w samodzielnej nauce dla uczniów;
  • zdrowie i opieka: w szpitalach lub domach opieki robot mógłby pomagać personelowi medycznemu w komunikacji z pacjentami oraz dostarczać im informacji.

Tak zaprojektowany robot pozwoli na uzyskanie jednego z najwyższych wskaźników skuteczności 8-9, mierzonego według 10-punktowej taksonomii, zgodnie z klasyfikacja autonomiczności zaproponowana przez Jenay M. Beer, Arthur D. Fisk oraz Wendy A. Rogers (źródło: artykuł Toward a framework for leves of robot autonomy in human-robot interaction, czasopismo Journal of Human-Robot Interaction, https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5656240/). Zatem robot Spółki uplasowałby się wśród najbardziej nowoczesnych systemów, które w większości przypadków osiągają poziom autonomii 7-9, co oznacza wysoką zdolność do samodzielnego działania, ale z ograniczeniami, które nadal wymagają pewnej formy ludzkiej interwencji lub nadzoru, szczególnie w niestandardowych sytuacjach.

Dodatkowo Spółka regularnie bierze udział w prestiżowych wydarzeniach branżowych, na których jest doceniana za innowacyjność i nowoczesne podejście do technologii. Uczestniczyła m.in. w:

1.(…) jedno z największych wydarzeń technologicznych w Europie.

2.(…) szczególne wyróżnienie w zakresie innowacyjności. W ramach tego wydarzenia nasz (…), J.L., wygłosił wykład, a nasz robot wziął udział w prestiżowym konkursie.

3.(…) konferencja poświęcona nowoczesnym technologiom i analizie danych.

4.(…) spotkanie branżowe, na którym mieliśmy okazje zaprezentować naszego robota.

5.(…)

6.(…) tegoroczna edycja.

7.(…) w październiku zostaliśmy ponownie zaproszeni ze względu na naszą innowacyjność.

8.(…) w (…) wkrótce zaprezentujemy nasze rozwiązania na jednej z największych konferencji technologicznych na świecie.

Dodatkowo, firma została wyróżniona przez (…), gdzie Spółka udzieliła wywiadu na temat innowacyjnego projektu robota Spółki, co spotkało się z dużym uznaniem w branży technologicznej.

Podstawowymi kosztami, które Spółka ponosi w ramach tak prowadzonej działalności, są:

1.wynagrodzenia pracowników,

2.wynagrodzenia osób świadczących swoje usługi na podstawie umów zlecenie,

3.wynagrodzenia podwykonawców,

4.odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów,

5.zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,

6.opłaty subskrypcyjne,

7.koszty związane z utrzymaniem powierzchni biurowej,

8.zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego.

Charakter podejmowanych przez Spółkę czynności z zakresu wytwarzania oprogramowania, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wskazuje na ich twórczość. Wynika to zarówno z faktu, że efektem prowadzonych prac jest każdorazowo odmienny od poprzednich wynik w postaci programu komputerowego, jak i ze względu na cały proces wytwarzania odpowiednich rozwiązań. Konieczne jest bowiem ustalenie założeń, które ma spełnić każdy z realizowanych projektów, zaprojektowanie - w oparciu o konsultacje z klientem oraz o posiadaną wiedzę, doświadczenie i umiejętności - przewidywanego efektu końcowego oraz procesów, w trakcie których ma być on osiągnięty, a także przydzielenie odpowiednich zadań pracownikom zajmującym się konkretnymi czynnościami.

Dopiero wtedy możliwe jest przejście do fazy właściwego wytwarzania produktu w postaci oprogramowania. Choć etap ten został zaprojektowany tak, by był możliwy do odtworzenia w jak najszerszym zakresie przy każdym z projektów, to ze względu na wysoki stopień zindywidualizowania każdej realizacji, pracownicy oraz osoby odpowiedzialne za koordynowanie ich prac niejednokrotnie są zmuszeni do wprowadzenia w nim modyfikacji, gwarantujących prawidłowe wykonanie zadań. Niezależnie jednak od tego, czy proces wytwórczy przebiega zgodnie z założoną ścieżką, czy też jest modyfikowany, osoby odpowiedzialne za projekt czuwają nad tym, by prace następowały po sobie według odpowiedniej metodologii, a kolejne etapy były dokumentowane - zarówno dlatego, by później możliwe było odtworzenie wyników prac, jak i do przekazania kompletnych wyników działań klientom. Nie ma również żadnych wątpliwości, że poprzez podejmowanie prac nad kolejnymi projektami, kadra nie tylko daje wyraz już posiadanych i ugruntowanych specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, ale również zbiera nowe informacje, kształtujące na nowo te zasoby. Ich połączenie prowadzi do stworzenia nowych rozwiązań. Dla zapewnienia najwyższej jakości oferowanych produktów, Spółka wykorzystuje też dostępne źródła wiedzy w celu zdobycia oraz pogłębienia koniecznych kompetencji, a także wykorzystuje wcześniej posiadane informacje wraz z umiejętnościami dla udoskonalenia całego procesu wytwórczego. Co ważne, taka innowacja nie dotyczy wyłącznie działalności Spółki, ale przekłada się także na funkcjonowanie przedsiębiorstw klientów, na rzecz których realizowane są projekty.

Powyższe odnieść należy również do projektu dotyczącego robota humanoidalnego - chociaż projekt powstaje we współpracy z B., wyznaczony do prac ze strony Spółki zespół podejmuje się realizacji innowacyjnych, autorskich rozwiązań, co przemawia za twórczym charakterem działalności.

Kolejne etapy realizowane są według ustalonego planu, z zastosowaniem odpowiedniej metodologii działań, przez przydzielone do nich osoby - co z kolei przemawia za systematycznością działań. Nie pozostawia też wątpliwości, że już posiadana wiedza jest stopniowo zwiększana i wykorzystywana do realizacji wcześniej niewystępujących rozwiązań technologicznych.

W związku z realizacją każdego z projektów, Spółka ponosi następujące koszty, niezbędne z punktu widzenia wykonywania przedmiotowych prac:

1.wynagrodzenia pracowników, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę,

2.wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe,

3.wynagrodzenia podwykonawców,

4.odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów,

5.zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,

6.zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego.

Aby możliwym było podejmowanie prac nad kolejnymi projektami, Spółka musi dysponować odpowiednim zapleczem pracowniczym. W związku z tym, zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów w swojej dziedzinie na podstawie umów o pracę, podejmuje z nimi współpracę na podstawie umowy zlecenie, a także korzysta z usług podwykonawców. Dzięki zatrudnieniu specjalistów z zakresu szeroko pojętego programowania, w przypadku każdej z realizacji Spółka jest w stanie zapewnić najwyższe standardy świadczonych usług, tworzyć programy uwzględniające zarówno potrzeby klientów, jak i zawierające w sobie funkcjonalności odpowiadające aktualnym rozwiązaniom technologicznym. W strukturze Spółki można wyróżnić następujące stanowiska, zajmowane przez ww. osoby:

1)Programista / Starszy Programista (…) - w zakresie obowiązków osób, które zajmują takie stanowisko, znajdują się przede wszystkim: wykonywanie prac programistycznych związanych z wytworzeniem oraz rozwojem oprogramowania, tworzenie dokumentacji systemowych, a także modyfikacja, konfiguracja i adaptacja istniejącego oprogramowania.

2)Analityk / Analityk biznesowy / Analityk biznesowo-systemowy - osoby zajmujące to stanowisko zobowiązane są do analizy potrzeb biznesowych użytkowników końcowych oraz współpracy z Klientami Spółki w celu doboru optymalnych rozwiązań informatycznych i organizacji procesów biznesowych. Dodatkowo, analizują zgodność funkcjonowania systemu ze specyfikacją biznesową. Jednocześnie, zajmują się również budową, mapowaniem, tworzeniem i reorganizacją procesów biznesowych i tworzeniem dokumentacji analitycznej. Ich zadaniem jest także analiza kosztowa produktów i usług tworzonych w ramach prowadzonych projektów oraz danych na potrzeby innych użytkowników. Analitycy / Analitycy biznesowi / Analitycy biznesowo-systemowi podejmują się prac analitycznych związanych z rozwojem oprogramowania i systemów oraz testowania oprogramowania, i systemów od strony funkcjonalnej.

3)Architekt IT / Architekt rozwiązań - w zakresie obowiązków takich pracowników znajduje się: tworzenie architektury rozwiązań dla planowanych projektów, weryfikacja zgodności projektów technicznych z architekturą rozwiązania i przyjętymi standardami, weryfikacja oraz analiza wymagań biznesowych pod katem wykonalności, wsparcie weryfikacji spójności projektów technicznych w zakresie integracji, wsparcie zespołu w procesie testów i stabilizacji.

4)Project Manager - osoby zajmujące to stanowisko zobowiązane są do prowadzenia kontroli procesu wdrożenia w kluczowych projektach Spółki. Inicjują i utrzymują komunikacje z klientami podczas całego etapu dostawy usługi, współpracując z nimi w celu zebrania wszelkich specyficznych informacji dotyczących wdrażanej usługi. Project Manager przygotowuje harmonogram realizacji projektów z uwzględnieniem potrzeb biznesowych, możliwości technicznych i logistycznych Spółki, a także zapewnia właściwą komunikacje i koordynacje prac pomiędzy wykonawcami wewnętrznymi i dostawcami zewnętrznymi. Dodatkowo, zarządza problemami i ryzykiem w projekcie, rozwiązując występujące problemy. W zakresie jego kompetencji zarządczych znajduje się również zarzadzanie budżetem projektu oraz śledzenie bieżących kosztów i utrzymywanie ich w ramach przyznanego budżetu. Do obowiązków Project Managera zaliczyć również należy raportowanie postępów projektu klientom wewnętrznym i zewnętrznym, a także budowanie oraz zarzadzanie zespołami projektowymi.

5)Tester oprogramowania / Tester automatyczny - stanowisko to wiąże się z następującymi obowiązkami: testowaniem wytworzonego oprogramowania, przeprowadzaniem prac analitycznych związanych z dalszym rozwojem oprogramowania, tworzeniem dokumentacji systemowych oraz modyfikacją, konfiguracją i adaptacją istniejącego oprogramowania.

Oprócz powyższych stanowisk, w Spółce wyróżnić można również inne stanowiska, m.in. Administrator IT / Administrator Systemów, Specjalista helpdesk czy PMO / Asystentka PMO, jednak realizowane przez nich zadania nie są bezpośrednio związane z wytwarzaniem oprogramowania.

Każdy z pracowników, niezależnie od zakresu jego obowiązków, ma zapewniony sprzęt, tj. komputery, serwery oraz odpowiednie akcesoria. To na nim wykonywane są wszelkie prace, dlatego musi być bardzo wydajny, a także spełniać szereg wymagań technicznych.

Ciężko bowiem wyobrazić sobie sytuacje, w której kod oprogramowania powstawałby w inny sposób niż przy użyciu narzędzi informatycznych, w związku z czym jego posiadanie jest niezbędne w toku realizowanej przez Spółkę działalności. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pracowników, którzy zajmują się programowaniem, ponieważ codzienna praca, która oparta jest na tworzeniu programów, wymaga wykorzystania urządzeń, które będą niezawodne oraz sprawnie przetworzą wprowadzane w programach zmiany. W zależności od tego z jakim urządzeniem mamy do czynienia, część sprzętu stanowi środki trwałe, a część, na potrzeby prowadzonej księgowości, została uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu.

W związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością opisaną powyżej, zamierza ona dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia kosztów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o CIT.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego

Pismem z  9 grudnia 2024 r. (data wpływu z tego samego dnia) doprecyzowali Państwo wniosek w następującym zakresie:

1.Wnioskodawczyni wskazuje, że działalność związaną z wytwarzaniem dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania oraz budową infrastruktury IT prowadzą od (…) roku.

2.Wniosek dotyczy stanu przyszłego, czyli od roku 2025 (naturalnie także lat kolejnych, o ile stan poprawny oraz stan faktyczny Wnioskodawczyni nie ulegnie zmianie).

3.Obecnie Spółka nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych, jednak nie jest wykluczone, że takie przychody będą osiągane w przyszłości. Jednocześnie Wnioskodawca wie, że do takich przychodów nie jest możliwe korzystanie z ulgi B+R.

4.Wnioskodawczyni dokonuje i zamierza dokonywać odliczeń zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop.

5.Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej były/są/będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

6.Prowadzona przez Spółkę ewidencja spełnia warunki ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

7.Działalność Wnioskodawczyni, w ramach której tworzy ona oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Wnioskodawczyni wykorzystywała i wykorzystuje zasoby wiedzy pracowników oraz osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, dzięki którym możliwe jest wytworzenie całkiem nowego oprogramowania, a tym samym spełnienie oczekiwań klienta końcowego. Specyfika branży, którą zajmuje się Wnioskodawczyni, sprawia, że specjalistyczna wiedza programistyczna (będąca jedną z gałęzi nauk technicznych) musi być nieustannie dostosowywana do aktualnych potrzeb, tak samo jak umiejętności w tym zakresie. Nie da się prawidłowo wytworzyć programu komputerowego bez przynajmniej podstawowej wiedzy w zakresie narzędzi programistycznych, a bardzo częstym zjawiskiem jest również to, że w ramach podejmowanych działań łączona jest wiedza z obszaru informatyki z wiedzą konieczną do prowadzenia działalności w innych branżach. W związku z tym każdy projekt wymaga od Wnioskodawczyni i jej podwładnych dokładnego uzyskania wiedzy na temat działalności klienta oraz opracowania optymalnych rozwiązań, przekładających się później na powstanie nowych (a w części przypadków ulepszonych i zmodyfikowanych) produktów w postaci oprogramowań. Celem podejmowanych prac, w ramach których podejmowane są czynności kreatywne, na podstawie posiadanej wiedzy możliwe jest tworzenie każdorazowo innego, nowego programu. Wnioskodawczyni wskazuje, że działania mające na celu wytworzenie, ulepszenie oraz modyfikację oprogramowania są twórcze, bowiem w ich wyniku powstają programy cechujące się nowymi zastosowaniami, dostosowanymi indywidualnie do wymagań i potrzeb odbiorców. Produkowane przez Wnioskodawczynię oprogramowania nie występują powszechnie na rynku, ponieważ ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawczynię. Własne projekty i ich samodzielna realizacja niewątpliwie świadczą o spełnieniu wymogu twórczości.

Natomiast szczegółowo odnosząc się już do każdego z projektów:

(…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…))

Nowym zastosowaniem, które odróżnia ten produkt od już istniejących jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu automatyzacji procesu biznesowego. Dzięki rozwiązaniu Wnioskodawczyni możliwe jest niemal stuprocentowe zautomatyzowanie procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i ich analizą. Dotychczas wymagało to bardzo dużo pracy ludzkiej. Dzięki połączeniu wielu elementów technologicznych klienci zyskują ogromną produktywność. Przedmiotem prac badawczych było zarówno opracowanie rozwiązań sztucznej inteligencji jak również połączenie odpowiednich technologii. Na rynku polskim (oraz oczywiście w przedsiębiorstwie Wnioskodawczyni) nie ma rozwiązań tego rodzaju, co jest potwierdzone ogromnym zainteresowaniem kolejnych klientów na użycie tej platformy.

(…)

Nowym zastosowaniem, które odróżnia ten produkt od już istniejących było opracowanie scentralizowanego systemu drastycznie poprawiającego działanie całego obszaru logistycznego u klienta. Zastąpiono w ten sposób dotychczasowy model zarządzania produkcją i logistyką. Jest to system dedykowany dla tego klienta, zaprojektowany i stworzony przez Spółkę w najnowszych technologiach. Dzięki jego realizacji zespół Wnioskodawczyni mógł podnieść kompetencje w technologiach takich jak (…).

(…)

Był to jeden z pierwszych projektów realizowanych z użyciem języka (…), dzięki czemu Spółka mogła praktycznie i biznesowo rozpocząć wdrożenia projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę, iż Spółka robi to od 2019 roku, należy przyznać, że obszar rozwoju technologicznego został prawidłowo obrany, czego skutkiem jest dalszy intensywny rozwój w tym kierunku. W owym czasie nie było żadnych narzędzi informatycznych dostępnych na rynku do wykonania tego typu zadań, Spółka musiała je stworzyć od podstaw.

(…)

a)opracowane rozwiązanie nie ma odpowiednika na rynku, takie rozwiązania jeszcze nie istnieją. A. jest tutaj absolutnym pionierem. Zespół Wnioskodawczyni wymyślił w jaki sposób w formie atrakcyjnej dla klientów i możliwej technologicznie stworzyć nawigację wewnątrz sklepu firmowego. Wymagało to ogromnego wysiłku intelektualnego, bardzo dużo wiedzy oraz doświadczenia w projektowaniu i realizacji innowacyjnych projektów informatycznych o charakterze badawczo-naukowym;

b)rozwiązanie było nietypowe i wykonane na potrzeby konkretnego klienta i biorące pod uwagę jego specyfikę. Nowością była tutaj ogromna skala wdrożenia jak również bardzo bogata funkcjonalność i dobór technologii na co dzień nie spotykany. Wnioskodawczyni i (…) otrzymali wyróżnienie tego projektu w ramach konkursu (…)

(…)

(…) to innowacyjny system umożliwiający na dotarcie z lokalną spersonalizowaną reklamą cyfrową na nowoczesne urządzenia Point of Sale (POS) takie jak terminale płatnicze ", nr umowy (…)  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach (…).

A. wygrało przetarg na realizację niniejszego projektu oraz było odpowiedzialne za całościowe stworzenie rozwiązania informatycznego, w oparciu o najnowsze technologie i bardzo innowacyjne procesowo. System wykorzystuje metody (…) do przetwarzania danych źródłowych w celu ciągłej aktualizacji dopasowania klienta do treści reklamy. Kryteria decyzyjne (o wyborze i uruchomieniu komunikacji do danego klienta w związku ze zmianą jego kontekstu) wspierane są modelami (…), opracowanymi przez A.. Największym wyzwaniem tutaj było sprawne połączenie elementów uczenia maszynowego ze standardowymi technologiami obszaru aplikacji mobilnych i rozwiązań frontend.

(…)

Najciekawszym elementem rozwiązania było stworzenie własnego systemu (…)). Wprawdzie systemu (…) istnieją na rynku od wielu lat, jednak w tym przypadku wymagania klienta powodowały, że nie było możliwe wykorzystanie gotowego produktu. A. opracowało nowy system, który w pełni spełniał kryteria klienta, w szczególności w obszarze dynamicznego zarządzania treścią oraz integracji w czasie rzeczywistym danych z wielu różnych źródeł oraz połączenia online z systemami dziedzinowymi klienta. Istotnym elementem rozwiązania była również jego skalowalność, gdyż obsługuje on kilkanaście milionów użytkowników.

(…)

Możliwość stworzenia rozwiązań, które następnie będą wykorzystywane przez różne osoby i działy w A. do realizacji projektów u różnych klientów jest podstawą innowacji w tym obszarze. Zadaniem zespołu tworzącego te biblioteki jest takie i ich opracowanie, aby każdy następny projekt je wykorzystujący mógł robić to łatwiej i szybciej, dzięki czemu usługi i projekty A. stają się bardziej konkurencyjne na rynku.

(…)

Spółka zaprojektowała i jest w trakcie wdrożenia dla klienta\partnera rozwiązania (…)) w wersji w 100% cyfrowej. Wprawdzie platformy (…) istnieją na rynku już od kilkunastu lat, jednak w Polsce nie są one wykorzystywane, między innymi z uwagi na ogromny próg wejścia i wymagania infrastrukturalne. W przypadku tego projektu Spółka opracowała rozwiązanie, dzięki któremu nowy operator wirtualny (…) będzie mógł uruchomić swoją sieć komórkową i realizować usługi telekomunikacyjne w ciągu dwóch miesięcy. Aby to osiągnąć Spółka musiała opracować bardzo zaawansowane narzędzie informatyczno-technologiczne w oparciu o dogłębną wiedzę telekomunikacyjną.

opracowanie robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji

Wynikiem prac Spółki jest zaawansowane technologicznie urządzenie, które wykorzystuje najnowsze rozwiązania, jest unikatowe na rynku światowym i już jest produkcyjnie używane przez naszych klientów do realizacji procesów biznesowych. Nowości tutaj są co najmniej dwie. Po pierwsze samo urządzenie nim jest, a stworzenie jego było dla A. otworzeniem nowej linii biznesowej i było ciężką pracą badawczo – naukową. Po drugie, zaletą naszego (…) jest posiadana przez A. wiedza oraz wieloletnie doświadczenie w branży informatycznej i realizacja skomplikowanych projektów informatyczno-integracyjnych dla naszych klientów. Jest to zdecydowana przewaga (…) w porównaniu z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. A. jest w stanie dowolnie oprogramować (…) i zaimplementować go w pełni do potrzeb klienta, nie jest to możliwe w rozwiązaniach konkurencyjnych. Dzięki temu Wnioskodawczyni pozyskuje nowe projekty i nowych klientów w obszarze robotów oraz sztucznej inteligencji.

8.Spółka odpowiadając zbiorczo na dwa punkty (tj. co powoduje, że produkty powstałe w wyniku ww. prac w znacznym stopniu różnią się od produktów już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych produktów, co pozwala uznać je za nowatorskie oraz jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają te produkty od już istniejących) wskazała: - nowatorski (zgodnie z definicją WSJP: niemieszczący się w przyjętym dotąd zakresie doświadczeń, osiągnięć i wiedzy ludzi w danej dziedzinie) a zarazem unikatowy (zgodnie z definicją WSJP: taki, że nie ma innych obiektów tego rodzaju albo są rzadko spotykane) charakter wytworzonego przez pracowników i zleceniobiorców Wnioskodawczyni projektów musiał być/musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb Klienta – a zarazem był/jest to zupełnie nowy projekt. Taki charakter działalności wymusza na Spółce Wnioskodawcy realizację następnych projektów w inny sposób, niż przy poprzednich. Wytworzone produkty zostały wytworzone wraz z wszystkimi jego funkcjonalnościami i elementami po raz pierwszy. Za każdym razem od podstaw został napisany całkiem nowy program komputerowy. Każdorazowo kształt i parametry zdefiniowane zostały w całości przez pracowników (zleceniobiorców) Wnioskodawczyni od etapu koncepcyjnego. W oparciu o analizę potrzeb klienta, wynikających m.in. z sposobu działania, celów, a także wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu branży na rynku, pracownicy (zleceniobiorcy) Wnioskodawczyni stworzyli opisane w stanie faktycznym powyżej zindywidualizowane i nowatorskie funkcjonalności, koncepcje, programy komputerowe, a stworzone rozwiązania, które mają za zadanie usprawnienie procesów u Klienta nie występowały w dotychczasowej praktyce Wnioskodawczyni. Stworzone funkcjonalności, koncepcje, rozwiązania, programy komputerowe nie mają i nie miały charakteru odtwórczego, ich stworzenie każdorazowo poprzedzone zostało szeregiem analiz, które zakończone zostały stworzeniem koncepcji o indywidualnym charakterze. Każdorazowo wymagało to podjęcia prac od podstaw, od etapu założeń funkcjonowania, poprzez przygotowywanie kodu źródłowego, kończąc na fazie testów.

Efektem prowadzonej działalności przez Wnioskodawców jest projektowanie i tworzenie przez nich produktów, które w stosunku do dotychczasowej działalności mają nowy, bardziej innowacyjny charakter i w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w praktyce gospodarczej. Wynika to z faktu, że Wnioskodawcy podejmują się każdorazowo realizacji odmiennych projektów, na zlecenie różnych podmiotów. Niemniej, zlecenie przez klientów danego projektu nie wpływa na fakt tego, że za opracowanie, w tym kreatywne, danego narzędzia czy rozwiązania informatycznego oraz jego realizację odpowiedzialni są pracownicy i zleceniobiorcy Wnioskodawczyni. Jak zostało już wskazane we wniosku, każdy projekt cechuje się innowacyjnością, twórczością oraz niepowtarzalnością rozwiązań, bowiem dostosowywany jest do potrzeb zainteresowanych, a podjęcie prac nad nim wymaga determinacji, skupienia, pełnego zaangażowania i współpracy zespołu.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawczynię zdecydowanie jest ukierunkowana na nowe odkrycia, czyli jest to działalność nowatorska. Każde z opisanych we wniosku działań prowadzi bowiem do wytworzenia zupełnie nowego produktu w przedsiębiorstwie Wnioskodawczyni, a tym samym również w działalności klientów, na rzecz których podejmowane są prace. Nawet jeśli do ich podjęcia wykorzystywane są wcześniej opracowane oraz wykorzystywane rozwiązania, to ostateczny wynik podjętych prac jest czymś oryginalnym. Działalność umożliwia również pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów i procesów. Wynika to z faktu, że zarówno opracowanie planu działania, jak i poszczególne etapy realizacji danych procesów oraz opracowywania i wytwarzania produktów, wymagają każdorazowo w działalności Wnioskodawczyni - i wymagać będą - twórczego działania w postaci planowania oraz projektowania każdorazowo nowego projektu.

Warto też wskazać, że Wnioskodawczyni stosuje innowacyjne podejście, tak aby produkty spełniały najświeższe wyzwania rynkowe oraz włączały funkcje oczekiwane przez użytkowników. Podczas rozwijania oprogramowania Spółka zawsze stosuje najnowocześniejsze wersje technologiczne, co zapewnia aktualność oprogramowania i zgodność z najnowszymi trendami w dziedzinie techniki. Jest to przede wszystkim stosowanie nowatorskich technologii, takich jak sztuczna inteligencja, zaawansowane narzędzia wizualizacyjne, głęboka analiza danych i wszechstronne integracje systemowe, nadaje tworzonym oprogramowaniom unikatowy charakter, który wyraźnie odróżnia je od dostępnych dotychczas aplikacji.

Natomiast szczegółowo odnosząc się już do każdego z projektów:

(…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…))

Nowym zastosowaniem, które odróżnia ten produkt od już istniejących jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu automatyzacji procesu biznesowego. Dzięki rozwiązaniu Wnioskodawczyni możliwe jest niemal stuprocentowe zautomatyzowanie procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i ich analizą. Dotychczas wymagało to bardzo dużo pracy ludzkiej. Dzięki połączeniu wielu elementów technologicznych klienci zyskują ogromną produktywność. Przedmiotem prac badawczych było zarówno opracowanie rozwiązań sztucznej inteligencji jak również połączenie odpowiednich technologii. Na rynku polskim (oraz oczywiście w przedsiębiorstwie Wnioskodawczyni) nie ma rozwiązań tego rodzaju, co jest potwierdzone ogromnym zainteresowaniem kolejnych klientów na użycie tej platformy.

- (…)

Nowym zastosowaniem, które odróżnia ten produkt od już istniejących było opracowanie scentralizowanego systemu drastycznie poprawiającego działanie całego obszaru logistycznego u klienta. Zastąpiono w ten sposób dotychczasowy model zarządzania produkcją i logistyką. Jest to system dedykowany dla tego klienta, zaprojektowany i stworzony przez Spółkę w najnowszych technologiach. Dzięki jego realizacji zespół Wnioskodawczyni mógł podnieść kompetencje w technologiach takich jak (…).

- (…)

Był to jeden z pierwszych projektów realizowanych z użyciem języka (…), dzięki czemu Spółka mogła praktycznie i biznesowo rozpocząć wdrożenia projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę, iż Spółka robi to od (..) roku, należy przyznać, że obszar rozwoju technologicznego został prawidłowo obrany, czego skutkiem jest dalszy intensywny rozwój w tym kierunku. W owym czasie nie było żadnych narzędzi informatycznych dostępnych na rynku do wykonania tego typu zadań, Spółka musiała je stworzyć od podstaw.

- (…)

a)opracowane rozwiązanie nie ma odpowiednika na rynku, takie rozwiązania jeszcze nie istnieją. A. jest tutaj absolutnym pionierem. Zespół Wnioskodawczyni wymyślił w jaki sposób w formie atrakcyjnej dla klientów i możliwej technologicznie stworzyć nawigację wewnątrz sklepu firmowego. Wymagało to ogromnego wysiłku intelektualnego, bardzo dużo wiedzy oraz doświadczenia w projektowaniu i realizacji innowacyjnych projektów informatycznych o charakterze badawczo-naukowym;

b)rozwiązanie było nietypowe i wykonane na potrzeby konkretnego klienta i biorące pod uwagę jego specyfikę. Nowością była tutaj ogromna skala wdrożenia jak również bardzo bogata funkcjonalność i dobór technologii na co dzień nie spotykany. Wnioskodawczyni i (…) otrzymali wyróżnienie tego projektu w ramach konkursu (…)

(…)

(…) to innowacyjny system umożliwiający na dotarcie z lokalną spersonalizowaną reklamą cyfrową na nowoczesne urządzenia Point of Sale (POS) takie jak terminale płatnicze ", nr umowy (…) współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach (…).

A. wygrało przetarg na realizację niniejszego projektu oraz było odpowiedzialne za całościowe stworzenie rozwiązania informatycznego, w oparciu o najnowsze technologie i bardzo innowacyjne procesowo. System wykorzystuje metody (…) do przetwarzania danych źródłowych w celu ciągłej aktualizacji dopasowania klienta do treści reklamy. Kryteria decyzyjne (o wyborze i uruchomieniu komunikacji do danego klienta w związku ze zmianą jego kontekstu) wspierane są modelami (…), opracowanymi przez A.. Największym wyzwaniem tutaj było sprawne połączenie elementów uczenia maszynowego ze standardowymi technologiami obszaru aplikacji mobilnych i rozwiązań frontend.

(…)

Najciekawszym elementem rozwiązania było stworzenie własnego systemu (…)). Wprawdzie systemu (…) istnieją na rynku od wielu lat, jednak w tym przypadku wymagania klienta powodowały, że nie było możliwe wykorzystanie gotowego produktu. A. opracowało nowy system, który w pełni spełniał kryteria klienta, w szczególności w obszarze dynamicznego zarządzania treścią oraz integracji w czasie rzeczywistym danych z wielu różnych źródeł oraz połączenia online z systemami dziedzinowymi klienta. Istotnym elementem rozwiązania była również jego skalowalność, gdyż obsługuje on kilkanaście milionów użytkowników.

(…)

Możliwość stworzenia rozwiązań, które następnie będą wykorzystywane przez różne osoby i działy w A. do realizacji projektów u różnych klientów jest podstawą innowacji w tym obszarze. Zadaniem zespołu tworzącego te biblioteki jest takie i ich opracowanie, aby każdy następny projekt je wykorzystujący mógł robić to łatwiej i szybciej, dzięki czemu usługi i projekty A. stają się bardziej konkurencyjne na rynku.

(…)

Spółka zaprojektowała i jest w trakcie wdrożenia dla klienta\partnera rozwiązania (…) w wersji w 100% cyfrowej. Wprawdzie platformy (…) istnieją na rynku już od kilkunastu lat, jednak w Polsce nie są one wykorzystywane, między innymi z uwagi na ogromny próg wejścia i wymagania infrastrukturalne. W przypadku tego projektu Spółka opracowała rozwiązanie, dzięki któremu nowy operator wirtualny (…) będzie mógł uruchomić swoją sieć komórkową i realizować usługi telekomunikacyjne w ciągu dwóch miesięcy. Aby to osiągnąć Spółka musiała opracować bardzo zaawansowane narzędzie informatyczno-technologiczne w oparciu o dogłębną wiedzę telekomunikacyjną.

opracowanie robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji

Wynikiem prac Spółki jest zaawansowane technologicznie urządzenie, które wykorzystuje najnowsze rozwiązania, jest unikatowe na rynku światowym i już jest produkcyjnie używane przez klientów Spółki do realizacji procesów biznesowych. Nowości mamy tutaj co najmniej dwie. Po pierwsze samo urządzenie nim jest, a stworzenie jego było dla A. otworzeniem nowej linii biznesowej i było ciężką pracą badawczo – naukową. Po drugie, zaletą (…) jest posiadana przez A. wiedza oraz wieloletnie doświadczenie w branży informatycznej i realizacja skomplikowanych projektów informatyczno-integracyjnych dla klientów Spółki. Jest to zdecydowana przewaga (…) w porównaniu z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. A. jest w stanie dowolnie oprogramować (…) i zaimplementować go w pełni do potrzeb klienta, nie jest to możliwe w rozwiązaniach konkurencyjnych. Dzięki temu Wnioskodawczyni pozyskuje nowe projekty i nowych klientów w obszarze robotów oraz sztucznej inteligencji.

9.Nowatorski (zgodnie z definicją WSJP: niemieszczący się w przyjętym dotąd zakresie doświadczeń, osiągnięć i wiedzy ludzi w danej dziedzinie) a zarazem unikatowy (zgodnie z definicją WSJP: taki, że nie ma innych obiektów tego rodzaju albo są rzadko spotykane) charakter wytworzonego przez pracowników i zleceniobiorców Wnioskodawczyni projektów musiał być/musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb Klienta – a zarazem był/jest to zupełnie nowy projekt. Taki charakter działalności wymusza na Spółce Wnioskodawcy realizację następnych projektów w inny sposób, niż przy poprzednich. Wytworzone produkty zostały wytworzone wraz z wszystkimi jego funkcjonalnościami i elementami po raz pierwszy. Za każdym razem od podstaw został napisany całkiem nowy program komputerowy. Każdorazowo kształt i parametry zdefiniowane zostały w całości przez pracowników (zleceniobiorców) Wnioskodawczyni od etapu koncepcyjnego. W oparciu o analizę potrzeb klienta, wynikających m.in. z sposobu działania, celów, a także wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu branży na rynku, pracownicy (zleceniobiorcy) Wnioskodawczyni stworzyli opisane w stanie faktycznym powyżej zindywidualizowane i nowatorskie funkcjonalności, koncepcje, programy komputerowe, a stworzone rozwiązania, które mają za zadanie usprawnienie procesów u Klienta nie występowały w dotychczasowej praktyce Wnioskodawczyni. Produkowane przez Wnioskodawczynię oprogramowania nie występują powszechnie na rynku, ponieważ ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawczynię. Stworzone funkcjonalności, koncepcje, rozwiązania, programy komputerowe nie mają i nie miały charakteru odtwórczego, ich stworzenie każdorazowo poprzedzone zostało szeregiem analiz, które zakończone zostały stworzeniem koncepcji o indywidualnym charakterze. Każdorazowo wymagało to podjęcia prac od podstaw, od etapu założeń funkcjonowania, poprzez przygotowywanie kodu źródłowego, kończąc na fazie testów.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawczynię zdecydowanie jest ukierunkowana na nowe odkrycia, czyli jest to działalność nowatorska. Każde z opisanych we wniosku działań prowadzi bowiem do wytworzenia zupełnie nowego produktu w przedsiębiorstwie Wnioskodawców, a tym samym również w działalności klientów, na rzecz których podejmowane są prace. Nawet jeśli do ich podjęcia wykorzystywane są wcześniej opracowane oraz wykorzystywane rozwiązania, to ostateczny wynik podjętych prac jest czymś oryginalnym. Działalność umożliwia również pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów i procesów. Wynika to z faktu, że zarówno opracowanie planu działania, jak i poszczególne etapy realizacji danych procesów oraz opracowywania i wytwarzania produktów, wymagają każdorazowo w działalności Wnioskodawców - i wymagać będą - twórczego działania w postaci planowania oraz projektowania każdorazowo nowego projektu.

W tym zakresie należy wskazać, że chodzi o twórcze zastosowanie najbardziej aktualnych i najbardziej odpowiednich rozwiązań, pozwalających na to, aby oprogramowanie tworzone w ramach działalności Wnioskodawczyni, w sposób prawidłowy i optymalny wykonało przewidziane dla niego dedykowane zadania. To stanowi różnicę w stosunku do rozwiązań funkcjonujących wcześniej. Każda zmiana w środowisku programistycznym, sprzęcie, czy w zakresie przewidzianych dla programu komputerowego zadań wymaga stworzenia dedykowanego oprogramowania, które właściwie obsłuży dedykowany dla niego proces, czy działanie urządzenia.

Wytworzone produkty są również nowatorskie z uwagi na fakt, iż do osiągnięcia takich rezultatów pracownicy czy zleceniobiorcy Wnioskodawczyni musieli każdorazowo nabyć nowe i wykorzystać już posiadaną wiedzę i umiejętności. Do realizacji prac dobrani zostali pracownicy (zleceniobiorcy) posiadający niezbędne kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie. Oprócz tego pracownicy (zleceniobiorcy) musieli zdobyć nową wiedzę w celu odpowiedniego przeprowadzenia Projektu.

A więc każde z tych rozwiązań/produktów stanowi/będzie stanowić rozwiązanie/produkt niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawczyni lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się/będzie odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.

Wnioskodawczyni opisała w stanie faktycznym Projekty, w których brała udział. Opis ten pozwoliła sobie przedstawić w szeroki sposób, aby właśnie pokazać, jak Projekty te się od siebie różniły/różnią. Wnioskodawczyni pozwoli sobie ponownie więc opisać Projekty:

1.(…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…))

Projekt zrealizowany w laboratorium A. - platforma IPIN – obejmował on stworzenie aplikacji webowej w technologii Flutter Web opartej na AI oferującą szeroką możliwość przetwarzania plików PDF, automatycznego rozpoznawania tekstu oraz kategoryzacji danych. System nie został stworzony dla konkretnego klienta ale jako produkt A., który będzie wykorzystywany w wielu różnych projektach, u różnych klientów. Jest to rozwiązanie służące do produkcyjnego wykorzystania rozwiązań klasy sztucznej inteligencji do optymalizacji i zarządzania procesami biznesowymi. W roku 2024 zostały już zrealizowane prace prototypowe z wykorzystaniem tej platformy m.in. dla:

a)(…) – automatyczne przetwarzanie dokumentów (…) (kilkadziesiąt tysięcy dokumentów miesięcznie)

b)(…)

c)(…)– rozwiązanie do automatycznego monitorowania konkurencji oraz sytuacji rynkowej

Kluczowe funkcjonalności:

automatyczne wczytanie plików PDF – narzędzie pozwala na łatwe wgranie plików za pomocą interfejsu webowego,

rozpoznawanie tekstu – silnik OCR, dzięki własnoręcznie wyuczonemu modelowi analizuje zawartość pliku i konwertuje dane na postać tekstową,

wyciąganie kluczowych informacji – system automatycznie rozpoznaje kluczowe dane takie jak: numery faktur, nip, daty, adresy i prezentuje dane w łatwej do przyswojenia formie wizualnej,

kategoryzacja danych – system automatycznie przyporządkowuje dokument do wcześniej zdefiniowanych kategorii na podstawie przeanalizowania dokumentu oraz kluczowych danych.

Nowym zastosowaniem, które odróżnia ten produkt od już istniejących jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu automatyzacji procesu biznesowego. Dzięki rozwiązaniu Wnioskodawczyni możliwe jest niemal stuprocentowe zautomatyzowanie procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i ich analizą. Dotychczas wymagało to bardzo dużo pracy ludzkiej. Dzięki połączeniu wielu elementów technologicznych klienci zyskują ogromną produktywność. Przedmiotem prac badawczych było zarówno opracowanie rozwiązań sztucznej inteligencji jak również połączenie odpowiednich technologii. Na rynku polskim (oraz oczywiście w przedsiębiorstwie Wnioskodawczyni) nie ma rozwiązań tego rodzaju, co jest potwierdzone ogromnym zainteresowaniem kolejnych klientów na użycie tej platformy.

2.(…) – Wnioskodawczyni zaprojektowała od strony technicznej i zbadało od strony funkcjonalnej i biznesowej rozwiązanie umożliwiające z wykorzystaniem najnowszych technologii efektywne zarządzanie flotą dostawców i logistyką. Następnie wykonane zostały prototypy aplikacji i docelowe rozwiązanie. Prace obejmowały również zaprojektowane graficzne systemów, obszar UI\UX i stworzenie oprogramowania objętego prawami autorskimi.

Nowym zastosowaniem, które odróżnia ten produkt od już istniejących było opracowanie scentralizowanego systemu drastycznie poprawiającego działanie całego obszaru logistycznego u klienta. Zastąpiono w ten sposób dotychczasowy model zarządzania produkcją i logistyką. Jest to system dedykowany dla tego klienta, zaprojektowany i stworzony przez Spółkę w najnowszych technologiach. Dzięki jego realizacji zespół Wnioskodawczyni mógł podnieść kompetencje w technologiach takich jak (…).

3.(…) - Wnioskodawczyni od (…) roku rozbudowuje dział sztucznej inteligencji. Jednym z projektów było stworzenie na potrzeby klienta (…) interfejsów wykorzystujących sztuczną inteligencję i modele językowe, napisane w oprogramowaniu (…). W pierwszej fazie projektu Spółka zaprojektowała silnik przetwarzający dane i je analizujący. Było to bardzo innowacyjne i zostało docenione przez klienta.

Był to jeden z pierwszych projektów realizowanych z użyciem języka (…), dzięki czemu Spółka mogła praktycznie i biznesowo rozpocząć wdrożenia projektów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę, iż Spółka robi to od (…) roku, należy przyznać, że obszar rozwoju technologicznego został prawidłowo obrany, czego skutkiem jest dalszy intensywny rozwój w tym kierunku. W owym czasie nie było żadnych narzędzi informatycznych dostępnych na rynku do wykonania tego typu zadań, Spółka musiała je stworzyć od podstaw.

4. (…)

a)Śledzenie tras – Wnioskodawczyni opracowuje innowacyjne rozwiązanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mające być wsparciem dla klienta w trakcie wizyty w sklepie. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, nie ma takowych na rynku, również sam klient nie wie dokładnie co by chciał. To Wnioskodawczyni jest autorem koncepcji i poszukuje rozwiązań technologicznych i jak najlepszego zastosowania budowanej koncepcji. Rolą systemu jest inteligentne wsparcie i nawigacja klienta wewnątrz sklepu, łącznie z podpowiedziami, personalizacją, wskazywaniem drogi do produktu i jeszcze wieloma innymi aspektami.

b)System wewnętrznej komunikacji, intranet – A. zaprojektowało i wdrożyło system wykorzystywany przez ponad 30 tysięcy pracowników klienta. System został zbudowany z użyciem wielu różnych technologii, co było jednym z kluczowych elementów rozwiązania ale jednocześnie dużym wyzwaniem, obejmowały one m.in. (…) A. było odpowiedzialne zarówno za dobór technologii, zaprojektowanie rozwiązania jak również jego późniejsze stworzenie i wdrożenie. Jest to rozwiązanie unikatowe na rynku polskim i międzynarodowym.

5.(…) – A. zaprojektowało i stworzyło innowacyjny system wykorzystujący informacje o geolokalizacji usług oraz realizacji transakcji klientów, umożliwiający intuicyjne tworzenie kampanii marketingowych dla populacji na danym terenie w połączeniu z możliwością definiowania rabatów dla klientów bez ujawniania danych osobowych stronom trzecim. System posiada możliwość targetowania klientów po typie karty – konsumencka / biznesowa / i inne.

A. wygrało przetarg na realizację niniejszego projektu oraz było odpowiedzialne za całościowe stworzenie rozwiązania informatycznego, w oparciu o najnowsze technologie i bardzo innowacyjne procesowo. System wykorzystuje metody(…) do przetwarzania danych źródłowych w celu ciągłej aktualizacji dopasowania klienta do treści reklamy. Kryteria decyzyjne (o wyborze i uruchomieniu komunikacji do danego klienta w związku ze zmianą jego kontekstu) wspierane są modelami (…), opracowanymi przez A.. Największym wyzwaniem tutaj było sprawne połączenie elementów uczenia maszynowego ze standardowymi technologiami obszaru aplikacji mobilnych i rozwiązań frontend.

6.(…):

Zespół A. Management odpowiadał za stworzenie nowoczesnej aplikacji na potrzeby klienta. Zakres prac obejmował:

  • analizę biznesowo – systemową wraz z wytworzeniem szczegółowej dokumentacji z diagramami (…) oraz (…),
  • stworzenie architektury oraz przygotowanie technicznego opisu rozwiązania,
  • development aplikacji, która pozwala na stworzenie złożonej strony wraz z podstronami dla klienta końcowego, z której można dowiedzieć się o usługach oferowanych przez naszego klienta, a także pozwala zamawiać konkretne usługi,
  • development rozwiązania backoffice, które pozwala na:

- tworzenie komponentów na stronę końcową klienta,

- obsługę procesów zgłoszeń klientów końcowych,

- obsługę posprzedażową (np. ankiety satysfakcji),

- nawiązywanie współpracy z kolejnymi dostawcami związanymi z usługami naszego klienta (ankiety o współpracy),

- generowanie, wysyłkę raportów .html oraz .pdf z wykonanych usług;

  • testy manualne, w tym przygotowanie scenariuszy testowych, wsparcie testów UAT, testy regresji,

Najciekawszym elementem rozwiązania było stworzenie własnego systemu (…)). Wprawdzie systemu (…) istnieją na rynku od wielu lat, jednak w tym przypadku wymagania klienta powodowały, że nie było możliwe wykorzystanie gotowego produktu. A. opracowało nowy system, który w pełni spełniał kryteria klienta, w szczególności w obszarze dynamicznego zarządzania treścią oraz integracji w czasie rzeczywistym danych z wielu różnych źródeł oraz połączenia online z systemami dziedzinowymi klienta. Istotnym elementem rozwiązania była również jego skalowalność, gdyż obsługuje on kilkanaście milionów użytkowników.

7.(…)

Opis aplikacji Zespół A. Management sukcesywnie pracuje nad tworzeniem (…) oraz opracowywaniem nowych Modułów w celu optymalizacji zarówno harmonogramu jak i kosztów pod kątem kolejnych projektów. Prace wykonywane są przez wszystkie nasze zespoły developerskie: (…). Są to prace mające charakter badawczo-projektowy, bardzo często tworzymy moduły i rozwiązania, których jeszcze nie ma na rynku i nieznany jest zarówno konieczny sposób ich wykonania jak i technologie. Elementy te są przedmiotem opracowań a następnie wdrożeń.

8. (…)

Opis aplikacji: Zespół A. Management był odpowiedzialny za Platformę Integracyjną, umożliwiającą stworzenie kompletnego interfejsu dla nowego wirtualnego operatora telefonii komórkowej (…), który skróci czas powstania nowej sieci z ponad 9 miesięcy do nawet kilku tygodni. Pierwszym klientem tego rozwiązania jest nowy operator (…), który celuje w dotarcie do młodszego pokolenia klientów. Za przygotowanie aplikacji mobilnej (…) również odpowiada A.

             Zakres prac obejmował:

  • analizę biznesowo - systemową wraz z wytworzeniem szczegółowej dokumentacji z diagramami,
  • wytworzenie architektury oraz przygotowanie technicznego opisu rozwiązania,
  • przygotowanie zaawansowanych makiet aplikacji mobilnej,
  • integracje m.in. z:

- jednym z głównych operatorów telefonii komórkowej w Polsce,

- systemami do weryfikacji tożsamości (…)

- bramką płatności (…) (…),

- (…),

- (…)

- (…),

  • development aplikacji mobilnej w technologii (…),
  • testy manualne, w tym przygotowanie scenariuszy testowych, wsparcie testów UAT,

Spółka zaprojektowała i jest w trakcie wdrożenia dla klienta\partnera rozwiązania (…)) w wersji w 100% cyfrowej. Wprawdzie platformy (…) istnieją na rynku już od kilkunastu lat, jednak w Polsce nie są one wykorzystywane, między innymi z uwagi na ogromny próg wejścia i wymagania infrastrukturalne. W przypadku tego projektu Spółka opracowała rozwiązanie, dzięki któremu nowy operator wirtualny (…) będzie mógł uruchomić swoją sieć komórkową i realizować usługi telekomunikacyjne w ciągu dwóch miesięcy. Aby to osiągnąć Spółka musiała opracować bardzo zaawansowane narzędzie informatyczno-technologiczne w oparciu o dogłębną wiedzę telekomunikacyjną.

- opracowanie robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji

Wynikiem prac Spółki jest zaawansowane technologicznie urządzenie, które wykorzystuje najnowsze rozwiązania, jest unikatowe na rynku światowym i już jest produkcyjnie używane przez naszych klientów do realizacji procesów biznesowych. Nowości mamy tutaj co najmniej dwie. Po pierwsze samo urządzenie nim jest, a stworzenie jego było dla A. otworzeniem nowej linii biznesowej i było ciężką pracą badawczo – naukową. Po drugie, zaletą (…) Spółki jest posiadana przez A. wiedza oraz wieloletnie doświadczenie w branży informatycznej i realizacja skomplikowanych projektów informatyczno-integracyjnych dla naszych klientów. Jest to zdecydowana przewaga (…) w porównaniu z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. A. jest w stanie dowolnie oprogramować (…) i zaimplementować go w pełni do potrzeb klienta, nie jest to możliwe w rozwiązaniach konkurencyjnych. Dzięki temu Wnioskodawczyni pozyskuje nowe projekty i nowych klientów w obszarze robotów oraz sztucznej inteligencji.

Od kwietnia 2020 r. Spółka realizuje projekt, który został dofinansowany z funduszów Unii Europejskiej, w ramach programu (…), trwającego do (…) r. Spółka otrzyma łącznie dofinansowanie w wysokości 72,8% poniesionych kosztów (dofinansowanie pokrywa część kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników biorących udział w projekcie oraz elementów potrzebnych do skonstruowania robota). Projekt tworzony jest we współpracy z B. i dotyczy opracowania nowoczesnego robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji (AI).

1.Interaktywność i Personalizacja

Robot potrafi prowadzić rozmowy, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Dzięki wbudowanym czujnikom, jest w stanie wykrywać osoby w pobliżu i nawiązywać z nimi kontakt. Jest w stanie również reagować na dotyk. Z kolei umiejętność dostosowywania komunikacji do zachowań i emocji użytkownika sprawia, że interakcje stają się bardziej naturalne i angażujące.

Aby zapewnić płynną i niezakłóconą komunikację, rozwijany jest system wizyjny, odpowiedzialny za identyfikację klienta oraz rejestrację jego zachowań. Opiera się on na architekturach takich jak sieci konwolucyjne (CNN), modele generatywne GAN oraz transformery, które pozwalają na zaawansowane przetwarzanie i analizę obrazu w czasie rzeczywistym. Technologie te umożliwiają precyzyjne rozpoznawanie wzorców zachowań, detekcję gestów, mimiki twarzy oraz emocji, a następnie dostosowywanie interakcji do indywidualnych potrzeb klienta.

Dzięki zastosowaniu systemów rozpoznawania mowy (ASR – Automatic Speech Recognition) oraz syntezy mowy (TTS – Text-to-Speech), które opierają się na najnowszych rozwiązaniach, takich jak np. architektura Conformer, łącząca sieci CNN z mechanizmem atencji, możliwe jest efektywne przetwarzanie dźwięku, wychwytując zarówno szczegóły fonetyczne, jak i globalne wzorce językowe, co znacząco podnosi precyzję rozpoznawania mowy. Modele tego typu oferują doskonałe połączenie dokładności i wydajności obliczeniowej. Dodatkowo umiejętność obsługi wielu języków sprawia, że robot będzie mógł działać w międzynarodowym środowisku, co zwiększa jego uniwersalność.

Integracja z dużymi modelami językowymi (LLMs - Large Language Models), takimi jak GPT-4 czy Llama, zapewnia głęboką interpretację kontekstu i struktury języka, umożliwiając naturalną i intuicyjną interakcję, a także zapewnia dostarczenie precyzyjnych odpowiedzi. Dodatkowo, system będzie mógł być zintegrowany z dedykowaną bazą wiedzy, umożliwiając generowanie odpowiedzi dopasowanych do specyficznych środowisk i potrzeb użytkownika. Ponadto obsługiwana historia konwersacji zapewnia możliwość dłuższej kontekstowej rozmowy oraz pełne rozwiązanie problemu postawionego przez użytkownika - robot będzie potrafił zdiagnozować brakujące informacje i o nie dopytać.

2.Autonomia i Mobilność

W ramach projektu rozwijany jest także autonomiczny system nawigacji. Jazda autonomiczna pozwoli robotowi na swobodne poruszanie się po wcześniej zmapowanym terenie, co czyni go idealnym do zastosowań w różnych środowiskach, takich jak centra handlowe, konferencyjne czy lotniska. Natomiast lokalne mapowanie pozwoli na skuteczne unikanie przeszkód i poszukiwanie klientów, co zwiększa efektywność działań robota.

3.Wizualizacja i Prezentacja Informacji

Opracowane rozwiązanie będzie oferowało możliwość przekazywania odpowiedzi nie tylko w formie tekstowej i głosowej, ale także wizualnej. Wbudowany rzutnik oraz dotykowy ekran pozwolą robotowi na dynamiczną prezentację treści wizualnych, takich jak grafiki, filmy czy diagramy. Taki sposób komunikacji wzbogaca doświadczenie użytkownika, łącząc przetwarzanie języka naturalnego z dynamiczną prezentacją wizualną i sprawia, że interakcja z robotem staje się bardziej kompleksowa i angażująca.

4.Zastosowanie

Dzięki połączeniu zaawansowanej technologii AI, interaktywności oraz autonomicznej mobilności, projekt ten obiecuje stworzenie robota, który nie tylko spełni funkcje użytkowe, ale również stanie się partnerem w interakcji, zmieniając sposób, w jaki ludzie korzystają z technologii. Taki robot ma potencjał do zwiększenia efektywności, wygody i zadowolenia użytkowników w wielu dziedzinach, a jego wdrożenie mogłoby wyznaczyć nowe standardy w obszarze interakcji człowiek-maszyna, np.:

  • obsługa klienta: w sklepach, na lotniskach czy podczas różnego typu wydarzeń, robot mógłby pełnić rolę asystenta, pomagając klientom w znalezieniu potrzebnych informacji;
  • edukacja: w szkołach i na uczelniach, robot mógłby wspierać nauczycieli, oferując interaktywne lekcje i prezentacje, a nawet stanowić pomoc w samodzielnej nauce dla uczniów;
  • zdrowie i opieka: w szpitalach lub domach opieki robot mógłby pomagać personelowi medycznemu w komunikacji z pacjentami oraz dostarczać im informacji.

Tak zaprojektowany robot pozwoli na uzyskanie jednego z najwyższych wskaźników skuteczności 8-9, mierzonego według 10-punktowej taksonomii, zgodnie z klasyfikacją autonomiczności zaproponowaną przez Jenay M. Beer, Arthur D. Fisk oraz Wendy A. Rogers (źródło: artykuł „Toward a framework for leves of robot autonomy in human-robot interaction”, czasopismo Journal of Human-Robot Interaction, https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5656240/). Zatem nasz robot uplasowałby się wśród najbardziej nowoczesnych systemów, które w większości przypadków osiągają poziom autonomii 7-9, co oznacza wysoką zdolność do samodzielnego działania, ale z ograniczeniami, które nadal wymagają pewnej formy ludzkiej interwencji lub nadzoru, szczególnie w niestandardowych sytuacjach.

10.W ramach opisanych we wniosku Projektów powstała/powstaje nowa wiedza w zakresie opracowania nowoczesnych, niestosowanych dotychczas koncepcji, rozwiązań i technologii z dziedzin Programowania, Automatyki, Robotyki, Informatyki, Sztucznej Inteligencji, która może zostać wykorzystana przy kolejnych projektach lub podczas powielenia ww. rozwiązania.

11.Pracownicy Spółki nabywają i gromadzą dostępną wiedzę z zakresu np. robotyzacji, sztucznej inteligencji, przetwarzania i zarządzania danymi, informatyki oraz programowania.

W ramach prowadzonych prac, wyszukują odpowiednie technologie/rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednią technologię, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone. Gromadzenie wiedzy odbywa się też poprzez analizę założeń i wymagań danego projektu (oraz korelacji pomiędzy wymaganiami w różnych obszarach technologicznych i funkcjonalnych), które powinny zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac.

W toku prowadzonych przez Wnioskodawczynię prac, zdobyła ona dodatkową wiedzę i umiejętności, w tym specjalistyczne techniki programowania, zaawansowane metody projektowania, nowe podejścia do stosowania sztucznej inteligencji, a także praktyczne zastosowania najnowszych technologii. Dzięki temu w opracowywanych przez Wnioskodawczynię projektach implementuje ona najnowsze rozwiązania technologiczne, które w końcowym efekcie poprawiają odbiór produktów przez użytkownika końcowego oraz wyróżniają produkty spośród produktów konkurencji.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że Wnioskodawczyni, aby przystąpić do projektu – musiała zapoznać się ze specyfiką działania specjalistycznych branż Klientów (w ramach podejmowanych działań łączona jest wiedza z obszaru informatyki z wiedzą konieczną do prowadzenia działalności w innych branżach).

Każdy z realizowanych przez Spółkę projektów konieczne było zaangażowanie pracowników, którzy wykorzystując posiadaną wiedzę wynikającą z wykształcenia i doświadczenia, mogli dzięki własnej kreatywności i synergii posiadanych kompetencji stworzyć nowe rozwiązanie. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy, chcąc opracować nowy projekt, wynikający z przyjętej na wstępie koncepcji, musi uzupełnić swoją wiedzę. Zdobywanie nowej wiedzy i ciągła jej aktualizacja pomagają zarazem przygotować się na coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane wyzwania

No i tak w przypadku wskazanych Projektów:

  • (…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…)) – Spółka musiała zapoznać się z problemami dot. zarządzania procesami biznesowymi (nauki o zarządzaniu i jakości). Dzięki przeanalizowaniu danych problemów, nabytej wiedzy i połączeniu wiedzy z dziedzin programowania i sztucznej inteligencji, Spółka opracowała, wytworzyła i rozwinęła aplikację służącą do zarządzania i optymalizacji tych procesów. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: techniki metodyk zwinnych (Scrum), kryptografii w kontekście zabezpieczeń bibliotek, algorytmiki i struktur danych – optymalizacja operacji w bibliotekach, redukcja złożoności obliczeniowej.
  • (…) – dzięki realizacji tego projektu zespół A. mógł podnieść kompetencje w technologiach takich jak (…). Pracownicy (zleceniobiorcy) połączyli nabyte kompetencje z dziedziną Klienta, z którą także mogli się zapoznać – czyli logistyką i zarządzanie produkcją. Dodatkowe dziedziny z jakiej Wnioskodawczyni przede wszystkim korzystała to programowanie i informatyka. Połączenie wiedzy z tych dziedzin dało efekt w postaci wytworzonego oprogramowania. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: zwinnego zarządzania zadaniami i iteracyjnego podejścia do realizacji projektów, tworzenia i utrzymywania dokumentacji programistycznej oraz zarządzanie nią, automatyzacji testów i wdrożeń - Continuous Integration/Continuous Deployment (CI/CD), konteneryzacji (Docker) – uruchamianie bibliotek w izolowanych środowiskach, tworzenia interfejsów REST API.
  • (…) - Był to jeden z pierwszych projektów realizowanych z użyciem języka (…), dzięki czemu Spółka mogła praktycznie i biznesowo rozpocząć wdrożenia projektów w branży klienta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W owym czasie nie było żadnych narzędzi informatycznych dostępnych na rynku do wykonania tego typu zadań, Spółka musiała je stworzyć od podstaw, dzięki czemu poszerzono wiedzę z zakresu programowania i sztucznej inteligencji. W ramach tego projektu spółka musiała połączyć tę wiedzę z nabytą wiedzą z zakresu zarządzania i analizowania danych, co pozwoliło wytworzyć odpowiednią funkcjonalność. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: automatyczne generowanie dokumentacji (np. Javadoc, Swagger) – ułatwienie korzystania z bibliotek, algorytmiki i struktur danych – optymalizacja operacji w bibliotekach, redukcja złożoności obliczeniowej, wzorców projektowych.
  • (…) - Wnioskodawczyni opracowała rozwiązania z wykorzystaniem wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji i programowania. Aby dobrze rozwiązać problem, Spółka musiała szczegółowo zapoznać się z problematyką komunikacji czy zarządzaniu i jakości (Dziedzina nauk społecznych). Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: usprawniania pracy poprzez efektywne prowadzenie dokumentacji technicznej kodu, testowania jednostkowego, integracyjnego i kontraktowego, architektury systemów rozproszonych – projektowanie bibliotek, które mogą być używane w systemach mikroserwisowych.
  • (…) – Spółka nabyła wiedze z zakresu łącznia elementów uczenia maszynowego ze standardowymi technologiami obszaru aplikacji mobilnych i rozwiązań frontend. Dziedziny z jakiej Wnioskodawczyni korzystała to przede wszystkim programowanie i informatyka. Połączenie wiedzy z tych dziedzin dało efekt w postaci wytworzonego oprogramowania. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: walidacji kodu poprzez testy jednostkowe, integracyjne i kontraktowe, automatyczne tworzenie dokumentacji technicznej przy użyciu narzędzi takich jak Javadoc czy Swagger. implementacji wzorców projektowych takich jak singleton czy factory.
  • (…) - Spółka w ramach tego projektu musiała zapoznać się ze specyfiką działalności klienta z dziedziny zarządzania procesami w firmie bankowej (zarządzanie, bankowość). Spółka korzystała tutaj także z wiedzy z zakresu programowania i informatyki, dzięki czemu możliwe było opracowanie i stworzenie aplikacji, która pozwala na stworzenie złożonej strony, z której można dowiedzieć się o usługach oferowanych przez klienta, pozwala zamawiać konkretne usługi, a dodatkowo od strony backoffice – obsługiwać różne procesy w działalności Klienta. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: integracji i ciągłego wdrażania w celu zoptymalizowania cyklu życia oprogramowania, sprawdzania poprawności implementacji za pomocą różnych typów testów (np. jednostkowych, integracyjnych, end-to-end), konteneryzacji jako sposobu na izolację i skalowalność aplikacji.
  • (…) - dziedzina programowanie i informatyka. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: elastycznego podejścia do zarządzania projektami oparte na metodykach zwinnych, zabezpieczania bibliotek i projektów za pomocą metod szyfrowania i deszyfrowania, tworzenie rozwiązań końcowych z myślą o ich zastosowaniu w środowiskach rozproszonych, programowania funkcyjnego i obiektowego – tworzenie modułowych i skalowalnych komponentów, projektowania interfejsów API w oparciu o standardy REST.
  • (…) - Wnioskodawczyni nabyła wiedzę z zakresu powstawania nowych sieci. Połączenie wiedzy z tej dziedziny z wiedzą z zakresu programowania i informatyki opracowanie, zaprojektowanie, wytworzenie aplikacji, która umożliwia stworzenie kompletnego interfejsu dla nowego wirtualnego operatora telefonii komórkowej, który skróci czas powstania nowej sieci. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: usprawniania pracy poprzez efektywne prowadzenie dokumentacji technicznej kodu, mechanizmów ciągłej integracji i dostarczania w procesach rozwojowych, tworzenia przenośnych środowisk za pomocą Dockera dla wytwarzanego oprogramowania, budowania interfejsów zgodnych z architekturą REST do integracji systemów.
  • opracowanie robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji (AI) – głównym założeniem jest opracowanie robota charakteryzującego się możliwością bezpośredniej i wielokanałowej (głos, wzrok, gest, lokalizacja, big data) interakcji z człowiekiem, co przyczyni się do zwiększenia zastosowania robotów w życiu codziennym (np. obsługa klienta, edukacja), dzięki czemu może to pozwoli na zwiększenie wydajności pracy w różnych sektorach. Celem jest opracowanie robota z wykorzystaniem nowego podejścia do systemu uczenia maszyny, oparte na samodzielnym podejmowaniu decyzji, eliminujące działania szablonowe, które uniemożliwiają reakcje na sytuacje różniące się od opracowanych schematów. W ramach projektu Spółka musiała nabyć odpowiednią wiedze z zakresu z robotyki czy automatyki. Spółka korzystała także z wiedzy dot. sztucznej inteligencji. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: wykorzystanie paradygmatów programowania obiektowego i funkcyjnego do tworzenia modułów, zastosowanie algorytmów i struktur danych w celu optymalizacji operacji, tworzenie dokumentacji w sposób automatyczny dla łatwiejszego użytkowania przygotowywanych rozwiązań końcowych, zabezpieczania bibliotek i projektów za pomocą metod szyfrowania i deszyfrowania.

12.Pracownicy Spółki nabywają i gromadzą dostępną wiedzę z zakresu nauk technicznych, takich jak np. robotyzacji, sztucznej inteligencji, przetwarzania i zarządzania danymi, informatyki oraz programowania.

W ramach prowadzonych prac, wyszukują odpowiednie technologie/rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednią technologię, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone. Gromadzenie wiedzy odbywa się też poprzez analizę założeń i wymagań danego projektu (oraz korelacji pomiędzy wymaganiami w różnych obszarach technologicznych i funkcjonalnych), które powinny zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac.

Każdy z realizowanych przez Spółkę projektów konieczne było zaangażowanie pracowników, którzy wykorzystując posiadaną wiedzę wynikającą z wykształcenia i doświadczenia, mogli dzięki własnej kreatywności i synergii posiadanych kompetencji stworzyć nowe rozwiązanie. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy, chcąc opracować nowy projekt, wynikający z przyjętej na wstępie koncepcji, musi uzupełnić swoją wiedzę. Zdobywanie nowej wiedzy i ciągła jej aktualizacja pomagają zarazem przygotować się na coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane wyzwania. Zdobywanie nowej wiedzy następuje podczas szkoleń, konferencji, jak również poprzez sięganie do źródeł zawartych w Internecie i branżowej literaturze.

Podczas prac, o których mowa we wniosku Wnioskodawczyni nabyła wiedzę z następujących zakresów:

  • umiejętności technologiczne – zdobywane jest doświadczenie w najnowszych technologiach stosowanych do tworzenia nowoczesnych aplikacji, rozwiązań, koncepcji, takie jak sztuczna inteligencja oraz następujące techniki czy języki oprogramowania.
  • zrozumienie potrzeb użytkowników i analiza rynku - przeprowadzenie badań rynku i analiza potrzeb użytkowników końcowych, aby zapewnić, że oprogramowanie będzie rozwiązywać realne problemy -wiedza branżowa – zapoznanie się i zrozumienie specyfiki branż logistycznej, ubezpieczeniowej, lotniczej, sprzedażowej, marketingowej.
  • osoby realizujące Projekty to wysokiej klasy specjaliści - głównie programiści. W sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji - biorą udział w szkoleniach, konferencjach. Dzięki ich twórczej pracy możliwe jest rozwijanie innowacyjnych produktów, stanowiących wysoce przydatne rozwiązania w dziedzinie IT.

No i tak w odniesieniu do każdego projektu:

  • (…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…)) – Spółka musiała zapoznać się z problemami dot. zarządzania procesami biznesowymi (nauki o zarządzaniu i jakości). Dzięki przeanalizowaniu danych problemów, nabytej wiedzy i połączeniu wiedzy z dziedzin programowania i sztucznej inteligencji, Spółka opracowała, wytworzyła i rozwinęła aplikację służącą do zarządzania i optymalizacji tych procesów.
  • (…)– dzięki realizacji tego projektu zespół A. mógł podnieść kompetencje w technologiach takich jak (…). Pracownicy (zleceniobiorcy) połączyli nabyte kompetencje z dziedziną Klienta, z którą także mogli się zapoznać – czyli logistyką i zarządzanie produkcją. Dodatkowe dziedziny z jakiej Wnioskodawczyni przede wszystkim korzystała to programowanie i informatyka. Połączenie wiedzy z tych dziedzin dało efekt w postaci wytworzonego oprogramowania
  • (…) - Był to jeden z pierwszych projektów realizowanych z użyciem języka (…), dzięki czemu Spółka mogła praktycznie i biznesowo rozpocząć wdrożenia projektów w branży klienta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W owym czasie nie było żadnych narzędzi informatycznych dostępnych na rynku do wykonania tego typu zadań, Spółka musiała je stworzyć od podstaw, dzięki czemu poszerzono wiedzę z zakresu programowania i sztucznej inteligencji. W ramach tego projektu spółka musiała połączyć tę wiedzę z nabytą wiedzą z zakresu zarządzania i analizowania danych, co pozwoliło wytworzyć odpowiednią funkcjonalność.
  • (…) – Wnioskodawczyni opracowała rozwiązania z wykorzystaniem wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji i programowania. Aby dobrze rozwiązać problem, Spółka musiała szczegółowo zapoznać się z problematyką komunikacji czy zarządzaniu i jakości (Dziedzina nauk społecznych).
  • (…) – Spółka nabyła wiedze z zakresu łącznia elementów uczenia maszynowego ze standardowymi technologiami obszaru aplikacji mobilnych i rozwiązań frontend. Dziedziny z jakiej Wnioskodawczyni korzystała to przede wszystkim programowanie i informatyka. Połączenie wiedzy z tych dziedzin dało efekt w postaci wytworzonego oprogramowania.
  • (…) – Spółka w ramach tego projektu musiała zapoznać się ze specyfiką działalności klienta z dziedziny zarządzania procesami w firmie bankowej (zarządzanie, bankowość). Spółka korzystała tutaj także z wiedzy z zakresu programowania i informatyki, dzięki czemu możliwe było opracowanie i stworzenie aplikacji, która pozwala na stworzenie złożonej strony, z której można dowiedzieć się o usługach oferowanych przez klienta, pozwala zamawiać konkretne usługi, a dodatkowo od strony backoffice – obsługiwać różne procesy w działalności Klienta.
  • (…) – dziedzina programowanie i informatyka. Techniki nabyte podczas prowadzenia projektu to: elastycznego podejścia do zarządzania projektami oparte na metodykach zwinnych, zabezpieczania bibliotek i projektów za pomocą metod szyfrowania i deszyfrowania, tworzenie rozwiązań końcowych z myślą o ich zastosowaniu w środowiskach rozproszonych, programowania funkcyjnego i obiektowego – tworzenie modułowych i skalowalnych komponentów, projektowania interfejsów API w oparciu o standardy REST.
  • (…) – Wnioskodawczyni nabyła wiedzę z zakresu powstawania nowych sieci. Połączenie wiedzy z tej dziedziny z wiedzą z zakresu programowania i informatyki opracowanie, zaprojektowanie, wytworzenie aplikacji, która umożliwia stworzenie kompletnego interfejsu dla nowego wirtualnego operatora telefonii komórkowej, który skróci czas powstania nowej sieci.
  • opracowanie robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji (AI) – głównym założeniem jest opracowanie robota charakteryzującego się możliwością bezpośredniej i wielokanałowej (głos, wzrok, gest, lokalizacja, big data) interakcji z człowiekiem, co przyczyni się do zwiększenia zastosowania robotów w życiu codziennym (np. obsługa klienta, edukacja), dzięki czemu może to pozwoli na zwiększenie wydajności pracy w różnych sektorach. Celem jest opracowanie robota z wykorzystaniem nowego podejścia do systemu uczenia maszyny, oparte na samodzielnym podejmowaniu decyzji, eliminujące działania szablonowe, które uniemożliwiają reakcje na sytuacje różniące się od opracowanych schematów. W ramach projektu Spółka musiała nabyć odpowiednią wiedze z zakresu z robotyki czy automatyki. Spółka korzystała także z wiedzy dot. sztucznej inteligencji.

13.Wykonywane przez Spółkę czynności w zakresie wytwarzania oprogramowania, cechują się twórczością. Programy tworzone w ramach działalności, powstają w wyniku współpracy zespołu specjalistów, a każdy z nich nie tylko wykonuje czynności typowo techniczne, ale projektuje założenia poszczególnych programów, analizuje możliwość zastosowania poszczególnych funkcjonalności. Jeśli w trakcie któregoś etapu prac pojawi się problem, który wymaga opracowania i wdrożenia innego rozwiązania niż zaplanowane, niezależnie od tego, czy będzie to programista, czy tester, każdy pracownik zaangażowany w projekt musi opracować takie nowe założenia.

Prace nad stworzeniem oprogramowania nie są rutynowymi i okresowymi zmianami - każdy program opiera się na konkretnych potrzebach klienta, w związku z czym zespół stoi przed wyzwaniem w postaci jak najpełniejszego spełnienia wymagań klienta. Taki charakter działalności wymusza na Spółce realizację następnych projektów w inny sposób, niż przy poprzednich. Nie tylko sam tryb pracy jest odmienny - czy to ze względu na wykorzystywane narzędzia, czy też język programowania i udział różnych osób - ale również ze względu na konieczność stworzenia programów o innych funkcjach, co wynika z różnych potrzeb klientów. W przypadku prac w zakresie tworzonych przez Spółkę programów nie może być mowa o rutynowym czy okresowym charakterze zmian. Jak już wskazywano przy okazji odpowiedzi na inne pytania zawarte w wezwaniu do uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, każde z oprogramowań jest czymś innym od programów tworzonych zarówno przez Spółkę, jak i inne podmioty funkcjonujące na rynku. Nie chodzi bowiem o samo ulepszenie występujących rozwiązań, ale o stworzenie nowej jakości - a kreując nowy produkt, usługę czy rozwiązanie programistyczne (jak ma to miejsce w przypadku Spółki) siłą rzeczy nie może to być rutynowa czynność. W związku z tym prace takie nie mają i nie będą miały charakteru rutynowych, obejmujących okresowe zmiany.

Spółka w zakresie wytwarzania programowania, nie ma na myśli czynności wdrożeniowych, tj. polegających na instalacji oprogramowania i dostosowaniu go do środowiska pracy klienta. Nie ma również na myśli czynności serwisowych oraz promocji dokonanych lub dokonywanych w ramach jej przedsiębiorstwa ulepszeń i automatyzacji. Wnioskiem nie są objęte również inne czynności, spoza tych, które zdaniem Spółki nie spełniają cech działalności badawczo-rozwojowej.

Czynności będące przedmiotem wniosku nie są innymi pracami spoza prac B+R nienoszącymi znamion działalności badawczo-rozwojowej, a także nie są czynnościami dokonywanymi po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych.

Prace związane z wytwarzaniem oprogramowania podejmowane są systematycznie. W rozumieniu przedstawionym w objaśnieniach podatkowych z 2019 roku, należy wskazać, że „najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”. Niewątpliwie, przed przystąpieniem do prac nad każdym programem, opracowywany jest plan działania i pewne założenia projektu, dzięki czemu proces ten przebiega możliwie sprawnie.

Podsumowując, charakter działalności realizowanej w ramach Spółki nie pozwala na realizowanie powyższych etapów, ponieważ po stronie Spółki jest każdorazowo wytworzenie konstrukcji bazowej, która dopiero przez inne podmioty jest poddawana czynnościom typowo wdrożeniowym.

14.Realizowane przez Wnioskodawczynię prace z zakresu wytwarzania programów komputerowych, odbywają się według ustalonego planu, w określonych etapach, za które odpowiedzialne są wcześniej wyznaczone osoby. Każda z prac odbywa się w ustalonej kolejności, w sposób uporządkowany, zgodnie z przyjętą metodyką prac, a ich efektem ma być wcześniej wyznaczony, w oparciu o oczekiwania klienta oraz możliwości zespołu, cel w postaci gotowego oprogramowania.

Wnioskodawczyni prowadzi prace w sposób zaplanowany. Przed rozpoczęciem projektu zostają określone cele do osiągnięcia. Przygotowywany jest harmonogram prac i określane są zasoby niezbędne do realizacji projektu. Określana jest metodyka. Podkreślić należy, że każdy projekt jest skrupulatnie zaplanowany a jego realizacja przebiega w sposób uporządkowany.

Wnioskodawca, prowadzi działalność będącą przedmiotem wniosku w warunkach niepewności. To oznacza, że choć konkretne działania są zaplanowane, to brak jest pewności czy zakończą się one sukcesem, a nowe rozwiązania, będą funkcjonować prawidłowo.

Celem Wnioskodawczyni jest opracowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, oraz zaawansowanego oprogramowania, które odpowiadałyby na specyficzne potrzeby klientów z różnych branż. Wnioskodawczyni dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które podnosiłyby jakość, efektywność i bezpieczeństwo procesów swoich klientów.

Cele jakie zostały osiągnięte to:

  • (…) (Inteligentna Platforma Integracyjna (…)) – kluczowym założeniem było tutaj opracowanie, wytworzenie i rozwój zaawansowanej aplikacji służącej do optymalizacji i zarządzania procesami biznesowymi (z wykorzystaniem sztucznej inteligencji);
  • (…) – opracowanie koncepcji oraz wytworzenie aplikacji umożliwiającej efektywne zarządzanie flotą dostawców i logistyką (z wykorzystaniem najnowszych technologii);
  • (…) – opracowanie rozwiązania, które przetworzy i przeanalizuje konkretne dane;
  • (…) – opracowanie rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, które miało być wsparciem dla klienta w trakcie wizyty klienta w sklepie. Założeniem było inteligentne wsparcie i nawigacja klienta wewnątrz sklepu, łącznie z podpowiedziami, personalizacją, wskazywaniem drogi do produktu. Dodatkowym celem, który został także dla Klienta osiągnięty to opracowanie i zbudowanie systemu, dzięki któremu pracownicy Klienta są w stanie wewnętrznie się komunikować;
  • (…) – zaprojektowanie i stworzenie systemu, który wykorzystujący informacje o geolokalizacji usług oraz realizacji transakcji klientów, umożliwiający intuicyjne tworzenie kampanii marketingowych dla populacji na danym terenie w połączeniu z możliwością definiowania rabatów dla klientów bez ujawniania danych osobowych stronom trzecim.
  • (…) – opracowanie i stworzenie aplikacji, która pozwala na stworzenie złożonej strony, z której można dowiedzieć się o usługach oferowanych przez klienta, pozwala zamawiać konkretne usługi, a dodatkowo od strony backoffice – obsługiwać różne procesy w działalności Klienta;
  • (…) – opracowanie, zaprojektowanie, wytworzenie aplikacji, która umożliwia stworzenie kompletnego interfejsu dla nowego wirtualnego operatora telefonii komórkowej, który skróci czas powstania nowej sieci;
  • (…) – celem jest opracowanie rozwiązań, które będą optymalizować harmonogramy oraz koszty pod kątem kolejnych projektów.
  • opracowanie robota asystującego opartego na zaawansowanych technologiach sztucznej inteligencji (AI) – głównym założeniem jest opracowanie robota charakteryzującego się możliwością bezpośredniej i wielokanałowej (głos, wzrok, gest, lokalizacja, big data) interakcji z człowiekiem, co przyczyni się do zwiększenia zastosowania robotów w życiu codziennym (np. obsługa klienta, edukacja), dzięki czemu może to pozwoli na zwiększenie wydajności pracy w różnych sektorach. Celem jest opracowanie robota z wykorzystaniem nowego podejścia do systemu uczenia maszyny, oparte na samodzielnym podejmowaniu decyzji, eliminujące działania szablonowe, które uniemożliwiają reakcje na sytuacje różniące się od opracowanych schematów.

Wnioskodawczyni osiągnęła wyznaczone cele, tworząc nowe, innowacyjne rozwiązania oraz autorskie oprogramowanie, które znacznie usprawniły procesy u klientów. W realizacji projektów brały udział wyspecjalizowane zespoły pracowników, tacy jak informatycy czy programiści. Każdy z nich posiadał niezbędne kwalifikacje i doświadczenie, co zapewniło wysoką jakość realizowanych prac.

15.Wnioskodawczyni wskazuje, że prowadzi działania obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług - każdy nowy projekt w postaci tworzenia oprogramowania czy realizacja obejmująca wcześniejsze przeprowadzenie odpowiednich analiz zwiększają zasób wiedzy pracowników oraz osób wykonujących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, umożliwiając tym samym późniejsze jej stosowanie przy pracach mających na celu kolejne ulepszenia czy poszerzenie oferty o nowe produkty. Zdobywana oraz wykreowana w ten sposób wiedza nie tylko służy zaprojektowaniu oraz wykonaniu projektów, ale również opracowywaniu zastosowania nowych rozwiązań przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy programistycznej. Jednocześnie nie jest to działalność obejmująca rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do programów, bowiem wytworzenie zupełnie nowego oprogramowania, bądź też ulepszenie go w taki sposób, by posiadało cechy umożliwiające nowy sposób użytkowania, nie nosi w sobie w cech rutynowości. Każdy realizowany projekt wymaga indywidualnego podejścia, szeregu działań, w trakcie których powstają jego poszczególne elementy, a końcowy produkt wyróżnia się na tle wcześniejszych produktów oferowanych przez Spółkę.

16.Pracownicy, o których mowa we wniosku realizują różne prace, więc w zależności od ich udziału w Projekcie - Wnioskodawczyni odlicza oraz zamierza odliczać koszty jedynie w części w jakiej pracownicy realizują zadania w ramach tych prac. Analogicznie Wnioskodawczyni zamierza rozliczać koszty związane z zleceniobiorcami. Przedmiotem wniosku są wyłącznie prace noszące znamiona pracy twórczej (prac rozwojowych) realizowane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, realizowane „własnymi siłami”, tj. przez czynne uczestnictwo osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz zlecenia, które faktycznie realizują prace noszące znamiona prac rozwojowych.

17.Wnioskodawczyni wskazuje, że wymienione w pytaniu nr 2 wydatki pracownicze stanowią należności wynikające z wykonania przedmiotu umowy, stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni wie, że nie jest to przedmiotem pytania, jednak dla pewności woli ona zaznaczyć, że w kontekście zleceniobiorców – wydatki stanowią należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

18.Spółka wskazała, że wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę w tytułu wynagrodzeń osób świadczących usługi w ramach umów zlecenia mają/będą miały bezpośredni związek z realizowanymi pracami, które uważa Spółka za działalność badawczo-rozwojową i stanowią po stronie tych osób należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

19.Spółka wskazała, że zamierza odliczyć koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej pracownik/współpracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę/zlecenia realizował będzie prace, które Spółka uważa za badawczo-rozwojowe.

20.Wnioskodawczyni wskazuje, że wszystkie prace, które zostały wskazane we wniosku (realizowane są wyłącznie przez Spółkę tj. prace B+R realizuje Spółka przy użyciu swoich pracowników) z wyłączeniem projektu Robota realizowanego we współpracy z B..

21.Przedmiotem projektu były prace w zakresie budowy humanoidalnego robota. Zakres prac realizowany przez B. dotyczył warstwy sprzętowej, mechaniki oraz techniki, sterowników i połączeń poszczególnych elementów sprzętowych. Zakres zadań obejmował m.in.:

  • badania symulacyjne dotyczące optymalizacji konstrukcji i sterowania robotami,
  • opracowanie konstrukcji części mechanicznej oraz sterowania robotami,
  • Opracowanie metod i modułów do komunikacji z systemem nadrzędnym,
  • Przeprowadzenie badań doświadczalnych robotów i wprowadzenie modyfikacji
  • opracowanie w ramach prac przygotowawczych opisu prac badawczo – rozwojowych przewidywanych do przeprowadzenia przez A..

Zakres prac pracowników Wnioskodawcy obejmował m.in. zarządzanie urządzeniem, rozpoznawanie mowy, rozpoznawanie obrazu, mowa, analiza big data, nauczanie maszynowe, siei neuronowe, poprzez realizację takich zadań jak:

  • opracowanie metody identyfikującej człowieka,
  • stworzenie modułu komunikacji głosowej i rozpoznawania mowy,
  • Stworzenie modułu wizyjnego i rozpoznawania otoczenia,
  • Opracowanie metody śledzącej poruszające się obiekty,
  • opracowanie narzędzia odpowiedzialnego za przetwarzanie języka naturalnego uzyskanego z rozpoznawania mowy,
  • integracja opracowanych systemów: wizyjnego, rozpoznającego mowę, przetwarzającego język naturalny oraz bazy interakcji robota z klientem,
  • testy funkcjonalne w warunkach rzeczywistych,
  • opracowanie w ramach prac przygotowawczych opisu prac badawczo-rozwojowych przewidywanych do przeprowadzenia przez A., dokonanie przeglądu stanu techniki w zakresie opracowywanego rozwiązania oraz opracowanie biznes planu.

22.Spółka wskazała, że prace, które wykonuje dla Spółki B. nie stanowią ekspertyz, opinii, usług doradczych i/lub usług równorzędnych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób pranych. Natomiast Wnioskodawczyni zdaje sobie sprawę, że nie są to koszty kwalifikowane – dlatego nie rozlicza ich w ramach ulgi.

23.Spółka wskazała, że B. jest uczelnią (art. 7 ust. 1 pkt 1).

24.Spółka wskazała kategorie kosztów kwalifikowanych, do których zamierza zaliczyć poszczególne wydatki: Wydatki na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w oparciu umowy o pracę - pkt 1, wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych – pkt 1a, odpisy amortyzacyjne – art. 18d ust 3, zakup akcesoriów komputerowych – pkt 2a, zakup części do skonstruowania robota humanoidalnego – pkt 2.

Dodatkowo, w tym miejscu Wnioskodawczyni pragnie zaznaczyć, że ze względu na brak definicji ustawowej „sprzętu specjalistycznego”, Zainteresowana pod tym pojęciem rozumie taki sprzęt, który wykorzystywany jest przy wykonywaniu czynności z zakresu wyspecjalizowanych czynności, związanych z pewną specjalnością. Takie rozumienie każe sądzić, że jeśli dany sprzęt wykorzystywany jest w danej branży, przy wykonywaniu pewnego rodzaju usług, może być uznany za specjalistyczny.

25.Spółka wskazała, że wszystkie przedstawione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym materiały i surowce, będące przedmiotem pytania nr 2, są bezpośrednio przez Spółkę wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami noszącymi znamiona działalności badawczo-rozwojowej, oraz są wykorzystywane wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej i wyłącznie takie Spółka zamierza odliczyć w ramach kosztów kwalifikowanych.

26.Przedmiotem pytania nr 2 nie są wynagrodzenia wskazanych pracowników (pracowników zatrudnionych na stanowiskach Administrator IT/Administrator Systemów, Specjalista helpdesk czy PMO/Asystentka PMO, którzy nie realizują zadań bezpośrednio związanych z wytwarzaniem oprogramowania).

27.Spółka jest właścicielem środków trwałych, których koszty odpisów amortyzacyjnych, wykorzystywanych w działalności rozwojowej, zgodnie z treścią wniosku, odlicza Spółka/zamierza odliczać jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d updop.

28.Środki trwałe, których dotyczy wniosek stanowią/będą stanowić przyjęte do użytkowania środki trwałe oraz zostały/zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a nadto podlegają/będą podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

29.Wszystkie koszty realizacji prac, Wnioskodawczyni poniosła/poniesie/będzie ponosić z środków własnych, które nie zostały/nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, w tym nie zostały/nie zostaną pokryte dofinansowaniem.

30.Wnioskodawczyni wskazuje, że działalność gospodarcza będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach. Jeżeli jednak coś zmieni się w tym zakresie, Wnioskodawczyni wystąpi z nowym wnioskiem o interpretację w zakresie nowego stanu faktycznego (przyszłego).

Pytania

1.Czy podejmowana przez Spółkę działalność w zakresie wytwarzania dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania dla firm oraz budowy infrastruktury IT, a także w zakresie projektu dotyczącego robota humanoidalnego do obsługi klienta, w całości lub w którejś z części, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 4a pkt 26-28 tej ustawy w zw. z art. 4. ust. 2 oraz 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.?

2.Czy wydatki na:

1.wynagrodzenia pracowników, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę,

2.wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe,

3.odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów,

4.zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,

5.zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego,

można uznać za kwalifikowalne koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy, o których mowa jest w art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT?

Ta interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 1 oraz pytanie nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o  pracę, obejmujących należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998  r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z  13  lutego 2024 r. nr  DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2024 r. poz.16). W tej części odnośnie do pytania nr 2 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Artykuł 4a pkt 26 ustawy o CIT, normuje działalność badawczo-rozwojową jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Natomiast, w odniesieniu do definicji badań naukowych oraz prac rozwojowych, ustawa o CIT odwołuje się do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. I tak, badaniami naukowymi są więc:

1.badania podstawowe, które w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce są rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

2.badania aplikacyjne, które w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce są rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Odnosząc się zaś do pojęcia prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany maja charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania działalności prowadzonej przez Spółkę jako prac badawczorozwojowych.

Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione oraz zaaprobowane przez Organ interpretacyjny, działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl). Według niego, działalność badawczorozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczorozwojową, działalność Spółki spełnia cechy takowej:

a)nowatorskość i twórczość: charakter działalności prowadzonej przez Spółkę wskazuje na jej twórczość - zarówno pod katem przebiegu procesu wykonywania prac, jak i ich efektów. Każde z opisanych we wniosku działań prowadzi do wytworzenia zupełnie nowego produktu w przedsiębiorstwie Spółki, a tym samym również w działalności klientów, na rzecz których podejmowane są prace. Nawet jeśli do ich podjęcia wykorzystywane są wcześniej opracowane oraz wykorzystywane rozwiązania, to ostateczny wynik podjętych prac jest czymś oryginalnym. Wynika to z faktu, że zarówno opracowanie planu działania, jak i poszczególne etapy wdrażania danych procesów oraz opracowywania i wytwarzania programów komputerowych, wymagają i wymagać będą twórczego działania w postaci planowania oraz projektowania. Nie ma również wątpliwości, że robot humanoidalny, opracowywany w ramach współpracy z B., stanowi innowacje nie tylko w działalności Spółki, ale również na rynku - zastosowana w nim technologia nie była dotąd spotykana w podobnych urządzeniach. Jednocześnie warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skale przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. Do twórczości, jako cechy warunkującej możliwość zakwalifikowania działalności jako badawczorozwojowej, odniósł się również Naczelny Sad Administracyjny w swoim wyroku z dnia 9 października 2019 r., sygn. II FSK 3589/17. Wskazał w nim, że zdaniem Naczelnego Sadu Administracyjnego należy przyjąć, że legislator podatkowy miał na celu to drugie znaczenie [twórczości], które związane jest nie tylko z nabywaniem i stosowaniem nowych technologii, ale także z ich tworzeniem lub co najmniej współtworzeniem. Wskazuje na to egzemplifikacyjne wyliczenie zawarte w ppkt a) i b) z art. 4a pkt 28) u.p.d.o.p., które za prace rozwojowe uznaje takie, które polegają na opracowywaniu prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, a dodatkowo ich celem ma być dalsze ulepszenie procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Mając zatem na uwadze charakter ulgi podatkowej uregulowanej w art. 18d u.p.d.o.p., która zakłada poniesienie tzw. wydatków kwalifikowanych stwierdzić należy, że ma ona na celu aktywizacje przedsiębiorców w kierunku finansowania polskiej nauki, także w przypadku nowatorskich prac rozwojowych. Zgodnie z powyższymi rozważaniami, należy uznać że podejmowane przez Spółkę działania mają twórczy charakter, bowiem w wymierny sposób powodują stworzenie zupełnie nowych bądź też znacznie ulepszonych autorskich rozwiązań oraz oprogramowań.

b)nieprzewidywalność: skutek prowadzonych prac, mających na celu wytworzenie nowych produktów w postaci programów komputerowych oraz robota humanoidalnego, co do zasady jest zaplanowany. Jednakże sam proces realizacji danych projektów, pomimo korzystania często z istniejących metod, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczna modyfikacje dawnych rozwiązań, stosowanych oraz wytwarzanych uprzednio w praktyce Spółki. Już sam tego fakt powoduje, że nie może być mowy o przewidywalności, bowiem wytwarzanie czegoś wcześniej niewystępującego w danym środowisku - w tym przypadku w przedsiębiorstwie Spółki, a w wielu sytuacjach również na rynku - wiąże się z niepewnością efektu końcowego oraz ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, mających wpływ na proces wytwórczy.

c)metodyczność: pracownicy zatrudnieni przez Spółkę zobowiązani są w ramach umowy z nią do ścisłej, zgodnej z harmonogramem pracy, którą zobowiązani są należycie udokumentować oraz wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Spółki i uchwaloną polityką B+R. Jednocześnie charakterystyka podejmowanych przez Spółkę czynności, mających jej zdaniem charakter prac rozwojowych, wymaga ich realizowania według określonego schematu. Wytwarzanie zupełnie nowych, bądź też znacznie zmienionych w stosunku do tych wcześniej opracowanych, rozwiązań nie może odbywać się bez odpowiedniego planu, jeśli ma zakończyć się zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku pracowników, którzy zaangażowani są w wykonywanie prac o charakterze badawczo-rozwojowym, są oni dodatkowo zobowiązani do prowadzenia odpowiedniej ewidencji czasu pracy poświęconego na wykonywanie prac rozwojowych. Służy to nie tylko celom skorzystania z ulgi, o której mowa jest w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, ale również monitorowaniu postępów oraz zaangażowania poszczególnych pracowników w podejmowane działania.

d)możliwość przeniesienia lub odtworzenia: oprócz wytworzenia zaprojektowanego produktu, stanowiącego novum w działalności Spółki oraz jej klientów, Spółka dąży również do tego, by wytworzone rozwiązania mogły być przez nią odtwarzane i wykorzystywane również w późniejszym czasie. Jest to skutek nieustannej potrzeby udoskonalania rozwiązań stosowanych w przedsiębiorstwie, wynikającej z uwarunkowania rynku oraz konieczności pozostawania konkurencyjnym. Dlatego też podejmowane prace, jak np. te będące przedmiotem wniosku, są dokumentowane w sposób, który umożliwia późniejsze odtworzenie i zwielokrotnienie wdrożonych rozwiązań, tj. przy wykorzystaniu dokumentacji projektowych i technicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki można stwierdzić, że prowadzona przez nią działalność spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz art. 18d ust. 1 ustawy o CIT z dnia 15 lutego 1992 r.

Ad 2

Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, kwalifikowanymi kosztami działalności badawczo-rozwojowej są:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizacje działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojowa;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postepowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postepowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczorozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

By uznać wydatki za koszty kwalifikowane, spełnione muszą być następujące przesłanki:

1)wydatek stanowi koszt podatkowy dla podatnika

2)wydatek nie został zwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie został odliczony od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym jako koszt kwalifikowany;

3)wydatek nie jest uwzględniany przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy CIT (przepisy o specjalnej strefie ekonomicznej lub Polskiej Strefie Inwestycji);

4)wydatek ponoszony w ramach badan podstawowych wynika z umowy lub porozumienia z podmiotem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 48 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

5)koszty kwalifikowane zostały wykazane w zeznaniu rocznym.

W związku z prowadzoną działalnością, która zdaniem Spółki spełnia kryteria konieczne dla uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, Spółka ponosi wydatki na:

1.wynagrodzenia pracowników, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o prace,

2.wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe,

3.odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów,

4.zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,

5.zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego.

Powyższe wydatki, stanowiące dla Spółki koszt podatkowy, są niezbędne do podjęcia oraz realizowania prac projektowych oraz wytwórczych w zakresie zmienionych, ulepszonych lub nowych programów komputerowych, a także robota humanoidalnego. Jak Spółka wskazała w stanie faktycznym, bez ich poniesienia w ogóle nie byłoby możliwe podjęcie przedmiotowych działań, z czego wynika bezpośredni związek miedzy nimi a realizowanymi pracami. Przede wszystkim, Spółka ponosi wydatki na wynagrodzenia pracowników, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o prace. W ocenie Spółki, jej pracownicy (Programista / Starszy Programista, Analityk / Analityk biznesowy / Analityk biznesowo-systemowy, Architekt IT / Architekt rozwiązań, Project Manager, Tester oprogramowania / Tester automatyczny) wykonują prace o charakterze badawczo-rozwojowym. Tworzone przez nich programy oraz strony internetowe, które służą rozwinięciu działalności klientów, niewątpliwie rozwijają również świadczone przez Spółkę usługi, natomiast projekt robota umożliwi wdrożenie niespotykanej dotychczas funkcjonalności, stanowiącej swego rodzaju rewolucje w branży. Tworząc nowe rozwiązania, pracownicy korzystają z doświadczeń, które zdobyli przy realizacji wcześniejszych projektów, a także wprowadzają nowe rozwiązania, które wcześniej nie były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności. Choć oprogramowania tworzone są na zlecenie kontrahentów, każdy z ich twórców ma swobodę w zakresie ich powstawania - nie są im narzucane konkretne parametry, kody czy algorytmy, które mają być wykorzystane w stworzonym produkcie. Nawet jeśli okaże się, że wytworzenie konkretnej funkcjonalności jest możliwe tylko w jeden sposób i należy go zrealizować według konkretnego algorytmu, to nie są to sytuacje standardowe, a w zdecydowanej większości przypadków programista ma możliwość stworzenia danych rozwiązań w wybrany przez siebie sposób. Klienci komunikują jedynie o swoich potrzebach, które są uwzględniane w procesie planowania.

Ustawa o CIT wskazuje, że jeśli zatrudnione osoby wykonują prace o charakterze badawczo-rozwojowym, ich wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne stanowią koszty kwalifikowane poniesione w związku z działalnością badawczo-rozwojowa. Art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, na który powołuje się art. 18d ust. 2 pkt 1, wskazuje na przykładowy katalog należności, które pracodawca może w ten sposób klasyfikować. Znajdują się w nim m.in. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop. Zdaniem Spółki, mieszczą się w nim również wynagrodzenia pracowników za czas choroby oraz urlopu. Z przepisu art. 92 Kodeksu Pracy wynika jasno, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży oraz poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Natomiast z art. 172 KP wynika, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie również w orzecznictwie - w wyroku WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. III SA/Wa 2665/18 podkreślono, że skoro w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym i odniesionym do niego pytaniu, pracownicy B+R zajmują się wyłącznie działalnością B+R, to tym samym ich czas pracy poświęcony jest wyłącznie tej działalności. W konsekwencji, za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym, choroby czy innej usprawiedliwionej nieobecności (np. obowiązkowych badań lekarskich) pracownik uzyskuje stosowne wynagrodzenie wypłacane mu przez pracodawcę oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie o SUS, które jako przychód pracownika stanowi koszt uzyskania przychodów dla jego pracodawcy i jednocześnie koszt kwalifikowany z art. 18d ust. 2 pkt 1 PDOPrU.

Spółka korzysta również z usług osób, których zakres obowiązków, jej zdaniem, obejmuje prace o charakterze rozwojowym, w oparciu o umowy cywilnoprawne. Jak wynika z art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz od przedsiębiorstwa w spadku, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 tego artykułu. Spółka wypłaca takim osobom wynagrodzenia, a także uiszcza składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W odniesieniu do tych osób, które wykonują prace o charakterze rozwojowym, Spółka uważa, że w przypadku uznania jej działalności za działalność badawczo-rozwojową, wydatki, które ponosi w związku z wypłacanymi im wynagrodzeniami oraz składkami na ubezpieczenia społeczne, może zakwalifikować jako koszty poniesione w związku z taką działalnością. Wynika to wprost z ustawy o CIT, która w art. 18d ust. 2 pkt 1a wymienia jako jedne z kosztów kwalifikowanych poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizacje działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, podmioty zatrudniające przynajmniej jedną osobę powinny utworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Wiąże się to z faktem, że zarówno podmiot zatrudniający, jak i pracownik, finansują wpłaty podstawowe z własnych środków. Spółka zatrudnia pracowników, co obliguje ją do podjęcia działań związanych z utworzeniem PPK. Jako pracodawca, o ile zatrudnione przez nią osoby nie złożą deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zobowiązana jest do wpłacania co miesiąc kwoty w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika, a w przypadku zadeklarowania wpłaty dodatkowej - w wysokości 2,5% wynagrodzenia pracownika. Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, takie wpłaty stanowią przychód dla zatrudnianych przez nią osób. Z tego względu Spółka uważa, że w przypadku uznania prowadzonej przez nią działalności za działalność badawczo-rozwojową, kwoty wpłacane do PPK będzie mogła uznać za koszty kwalifikowane, poniesione w związku z tą działalnością. Poprzez dokonywanie wpłat do PPK, Spółka w istocie dokonuje wypłat należności na rzecz pracowników wykonujących czynności o charakterze rozwojowym, poprzez uwzględnienie ich jako część wynagrodzenia pracowników. Takie należności mieszczą się w zakresie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, a co za tym idzie, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Podobny pogląd znalazł uznanie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. 0111-KDIB1 -3.4010.344.2019.1.MO, w której wskazano, że należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Innymi kosztami, które Spółka ponosi w związku z opisaną we wniosku działalnością, są koszty zakupu sprzętu, którym są m.in. komputery, serwery oraz konieczne akcesoria. To Spółka zapewnia swoim pracownikom urządzenia, które czynią tworzenie programów, w tym również systemu obsługującego robota humanoidalnego, w ogóle możliwym. Trudno bowiem wyobrazić sobie pisanie kodu, a także testowanie wytworzonego oprogramowania, bez odpowiedniego sprzętu. Ustawodawca daje możliwość uznania poczynionych na ten cel wydatków za koszty kwalifikowane w art. 18d ust. 2 pkt 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT – w zależności od tego, czy nabyty sprzęt stanowi środek trwały - przy czym uzależnia to od wykorzystania go w działalności badawczo-rozwojowej. Związek zakupionego sprzętu z wykonywanymi pracami, które zdaniem Spółki taką działalność stanowią, jest oczywisty, ponieważ nie ma możliwości tworzenia oraz dalszego rozwijania oprogramowań bez sprzętu, na którym może to się odbywać. Dodatkowo, to na komputerach tworzona jest odpowiednia dokumentacja, która pozwala na późniejszą analizę procesu twórczego oraz na odtworzenie wyników podejmowanych prac. Z tego względu Spółka uważa, że koszty związane z jego nabyciem może uznać za koszty kwalifikowane.

W przypadku konstrukcji robota humanoidalnego, nie tylko praca wykwalifikowanego zespołu jest konieczna do zrealizowania projektu, ale również odpowiednie materiały, z których zbudowana zostanie jego konstrukcja. Spółka regularnie nabywa odpowiednie części, pozwalające na skonstruowanie robota, które w jej opinii możliwe są do zakwalifikowania jako surowce i materiały wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej. W związku z tym, w sytuacji, gdy możliwe byłoby uznanie, że Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojowa, powinna ona móc uwzględnić w rozliczeniu ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa jest w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, takie koszty. Spółka uważa bowiem, że takie elementy, ze względu na bezpośrednie wykorzystanie ich w procesie wytwarzania prototypu robota, mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych.

Wskazane wydatki częściowo zostaną zwrócone Spółce w formie dofinansowania z funduszów UE przyznanego w ramach (…). Otrzymana kwota przeznaczona jest bowiem na częściowe pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników biorących udział w projekcie oraz elementów potrzebnych do skonstruowania robota. Jednocześnie Spółka zdaje sobie sprawę, że w zakresie zwróconych jej kosztów nie może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, w związku z czym jej pytanie oraz stanowisko dotyczą wyłącznie tych kosztów, które nie zostały objęte ww. zwrotem i wykorzystywane są w prowadzonej przez nią działalności, która jej zdaniem spełnia cechy właściwe dla działalności badawczo-rozwojowej. Dodatkowo, działalność Spółki nie jest prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani Polskiej Strefy Inwestycji, wiec koszty nie są uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 lub art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy CIT.

Zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, Spółka wyodrębnia wskazane koszty, które jej zdaniem stanowią koszty kwalifikowane ponoszone na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych księgach rachunkowych.

W związku z faktem, że wskazane koszty mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych wyszczególnionym przez Ustawodawcę oraz spełniają postawione w ustawie o CIT wymogi dla uznania ich za wydatki kwalifikowane, zdaniem Spółki należy uznać je za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na  działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W świetle art. 4a pkt 26 updop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.  j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Aby uznać, czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do  tworzenia nowych zastosowań.

Zasadne jest podkreślenie, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Jak wskazali Państwo we wniosku, przedmiotowa działalność gospodarcza Spółki dotyczy wytwarzania dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania dla firm oraz budowy infrastruktury IT.

Wobec tego ocena, czy prace prowadzone przez Państwa, opisane we wniosku, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w  jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od  innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że działalność Spółki, w ramach której tworzy oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Spółka wykorzystywała i wykorzystuje zasoby wiedzy pracowników oraz osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, dzięki którym możliwe jest wytworzenie całkiem nowego oprogramowania, a tym samym spełnienie oczekiwań klienta końcowego. Specyfika branży, którą zajmuje się Spółka, sprawia, że specjalistyczna wiedza programistyczna (będąca jedną z gałęzi nauk technicznych) musi być nieustannie dostosowywana do aktualnych potrzeb, tak samo jak umiejętności w tym zakresie. Nie da się prawidłowo wytworzyć programu komputerowego bez przynajmniej podstawowej wiedzy w zakresie narzędzi programistycznych, a bardzo częstym zjawiskiem jest również to, że w ramach podejmowanych działań łączona jest wiedza z obszaru informatyki z wiedzą konieczną do prowadzenia działalności w innych branżach. W związku z tym każdy projekt wymaga od Spółki i jej podwładnych dokładnego uzyskania wiedzy na temat działalności klienta oraz opracowania optymalnych rozwiązań, przekładających się później na powstanie nowych (a w części przypadków ulepszonych i zmodyfikowanych) produktów w postaci oprogramowań. Celem podejmowanych prac, w ramach których podejmowane są czynności kreatywne, na podstawie posiadanej wiedzy możliwe jest tworzenie każdorazowo innego, nowego programu. Spółka wskazała, że działania mające na celu wytworzenie, ulepszenie oraz modyfikację oprogramowania są twórcze, bowiem w ich wyniku powstają programy cechujące się nowymi zastosowaniami, dostosowanymi indywidualnie do wymagań i potrzeb odbiorców. Produkowane przez Spółkę oprogramowania nie występują powszechnie na rynku, ponieważ ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Spółkę.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że stworzone funkcjonalności, koncepcje, rozwiązania, programy komputerowe nie mają i nie miały charakteru odtwórczego, ich stworzenie każdorazowo poprzedzone zostało szeregiem analiz, które zakończone zostały stworzeniem koncepcji o indywidualnym charakterze. Każdorazowo wymagało to podjęcia prac od podstaw, od etapu założeń funkcjonowania, poprzez przygotowywanie kodu źródłowego, kończąc na fazie testów.

Efektem prowadzonej działalności przez Spółkę jest projektowanie i tworzenie przez nich produktów, które w stosunku do dotychczasowej działalności mają nowy, bardziej innowacyjny charakter i w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w praktyce gospodarczej. Wynika to z faktu, że Spółka podejmuje się każdorazowo realizacji odmiennych projektów, na zlecenie różnych podmiotów. Niemniej, zlecenie przez klientów danego projektu nie wpływa na fakt tego, że za opracowanie, w tym kreatywne, danego narzędzia czy rozwiązania informatycznego oraz jego realizację odpowiedzialni są pracownicy i zleceniobiorcy Spółki. Każdy projekt cechuje się innowacyjnością, twórczością oraz niepowtarzalnością rozwiązań, bowiem dostosowywany jest do potrzeb zainteresowanych, a podjęcie prac nad nim wymaga determinacji, skupienia, pełnego zaangażowania i współpracy zespołu.

Działalność prowadzona przez Spółkę zdecydowanie jest ukierunkowana na nowe odkrycia, czyli jest to działalność nowatorska. Każde z opisanych we wniosku działań prowadzi bowiem do wytworzenia zupełnie nowego produktu w przedsiębiorstwie Spółki, a tym samym również w działalności klientów, na rzecz których podejmowane są prace. Nawet jeśli do ich podjęcia wykorzystywane są wcześniej opracowane oraz wykorzystywane rozwiązania, to ostateczny wynik podjętych prac jest czymś oryginalnym.

Zatem działalność, którą Państwo prowadzą i będą prowadzić związaną z wytwarzaniem dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania oraz budową infrastruktury IT, należy uznać za spełniającą kryterium twórczości.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:

(i)robiący coś regularnie i starannie,

(ii)o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii)o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też:  o  efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w  sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z  charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za  działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że wszelkie prace, które związane są z tworzeniem oprogramowania, odbywają się w następujących po sobie etapach:

1)projektowania - na tym etapie planowane są funkcje, które ma zawierać program, jego wygląd, a także sposoby dojścia do pożądanych efektów. Zwłaszcza tutaj istotna jest współpraca z klientami przedstawiającymi swoje oczekiwania co do kształtu programu. W przypadku budowy własnych rozwiązań i produktów powoływane są wewnętrzne zespoły analityków, projektantów i architektów oraz powoływany jest właściciel biznesowy, który staje się klientem wewnętrznym,

2)pisania kodu - jest to główny etap, podczas którego powstają programy, uwzględniające założenia powstałe na etapie projektowym,

3)testowania programu - podczas prac, które prowadzone są na tym etapie, pracownicy Spółki sprawdzają działanie wytworzonego programu, szukają ewentualnych błędów, a w razie ich wykrycia, naprawiają je.

W toku tak przeprowadzanych prac powstają wyniki w postaci kodów źródłowych, kodów wynikowych, skryptów, struktur baz danych, architektur, a także dokumentacji projektowych i technicznych.

Oprócz wskazanych elementów w postaci dokumentacji projektowej oraz technicznej, każdy z etapów jest odpowiednio utrwalany - zarówno na potrzeby Spółki, jak i jej klientów. Prowadzone są m.in. odpowiednie ewidencje, które zawierają informacje o osobach zaangażowanych w dany projekt oraz o wykonywanych przez nich zadaniach w ciągu każdego dnia.

Ponadto jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku realizowane przez Spółkę prace z wytwarzania programów komputerowych, odbywają się według ustalonego planu, w określonych etapach, za które odpowiedzialne są wcześniej wyznaczone osoby. Każda z prac odbywa się w ustalonej kolejności, w sposób uporządkowany, zgodnie z przyjętą metodyką prac, a ich efektem ma być wcześniej wyznaczony, w oparciu o oczekiwania klienta oraz możliwości zespołu, cel w postaci gotowego oprogramowania.

Spółka prowadzi prace w sposób zaplanowany. Przed rozpoczęciem projektu zostają określone cele do osiągnięcia. Przygotowywany jest harmonogram prac i określane są zasoby niezbędne do realizacji projektu. Określana jest metodyka. Podkreślić należy, że każdy projekt jest skrupulatnie zaplanowany a jego realizacja przebiega w sposób uporządkowany.

Powyższe wskazuje, że prace związane  z wytwarzaniem dedykowanego, wyspecjalizowanego oprogramowania oraz budową infrastruktury IT składają się z wielu elementów i etapów, są prowadzone w usystematyzowany i metodyczny sposób oraz angażują osoby posiadające różne obszary wiedzy i specjalizacji.

Powyższe potwierdza zatem, że spełnione jest przez Państwa kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej – systematyczność – w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac związanych z realizacją opisanych projektów.

Oba omówione kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w  ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że w ramach opisanych we wniosku Projektów powstała/powstaje nowa wiedza w zakresie opracowania nowoczesnych, niestosowanych dotychczas koncepcji, rozwiązań i technologii z dziedzin Programowania, Automatyki, Robotyki, Informatyki, Sztucznej Inteligencji, która może zostać wykorzystana przy kolejnych projektach lub podczas powielenia ww. rozwiązania.

Pracownicy Spółki nabywają i gromadzą dostępną wiedzę z zakresu np. robotyzacji, sztucznej inteligencji, przetwarzania i zarządzania danymi, informatyki oraz programowania.

W ramach prowadzonych prac, wyszukują odpowiednie technologie/rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednią technologię, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone. Gromadzenie wiedzy odbywa się też poprzez analizę założeń i wymagań danego projektu (oraz korelacji pomiędzy wymaganiami w różnych obszarach technologicznych i funkcjonalnych), które powinny zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac.

W toku prowadzonych przez Spółkę prac, zdobyła ona dodatkową wiedzę i umiejętności, w tym specjalistyczne techniki programowania, zaawansowane metody projektowania, nowe podejścia do stosowania sztucznej inteligencji, a także praktyczne zastosowania najnowszych technologii. Dzięki temu w opracowywanych przez Spółkę projektach implementuje ona najnowsze rozwiązania technologiczne, które w końcowym efekcie poprawiają odbiór produktów przez użytkownika końcowego oraz wyróżniają produkty spośród produktów konkurencji.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że Spółka, aby przystąpić do projektu – musiała zapoznać się ze specyfiką działania specjalistycznych branż Klientów (w ramach podejmowanych działań łączona jest wiedza z obszaru informatyki z wiedzą konieczną do prowadzenia działalności w innych branżach).

W każdy z realizowanych przez Spółkę projektów konieczne było zaangażowanie pracowników, którzy wykorzystując posiadaną wiedzę wynikającą z wykształcenia i doświadczenia, mogli dzięki własnej kreatywności i synergii posiadanych kompetencji stworzyć nowe rozwiązanie. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy, chcąc opracować nowy projekt, wynikający z przyjętej na wstępie koncepcji, musi uzupełnić swoją wiedzę. Zdobywanie nowej wiedzy i ciągła jej aktualizacja pomagają zarazem przygotować się na coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane wyzwania.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystują Państwo istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że prace nad stworzeniem oprogramowania nie są rutynowymi i okresowymi zmianami - każdy program opiera się na konkretnych potrzebach klienta, w związku z czym zespół stoi przed wyzwaniem w postaci jak najpełniejszego spełnienia wymagań klienta. Taki charakter działalności wymusza na Spółce realizację następnych projektów w inny sposób, niż przy poprzednich. Nie tylko sam tryb pracy jest odmienny - czy to ze względu na wykorzystywane narzędzia, czy też język programowania i udział różnych osób - ale również ze względu na konieczność stworzenia programów o innych funkcjach, co wynika z różnych potrzeb klientów. W przypadku prac w zakresie tworzonych przez Spółkę programów nie może być mowa o rutynowym czy okresowym charakterze zmian. Każde z oprogramowań jest czymś innym od programów tworzonych zarówno przez Spółkę, jak i inne podmioty funkcjonujące na rynku. Nie chodzi bowiem o samo ulepszenie występujących rozwiązań, ale o stworzenie nowej jakości - a kreując nowy produkt, usługę czy rozwiązanie programistyczne (jak ma to miejsce w przypadku Spółki) siłą rzeczy nie może to być rutynowa czynność. W związku z tym prace takie nie mają i nie będą miały charakteru rutynowych, obejmujących okresowe zmiany.

Spółka w zakresie wytwarzania programowania, nie ma na myśli czynności wdrożeniowych, tj. polegających na instalacji oprogramowania i dostosowaniu go do środowiska pracy klienta. Nie ma również na myśli czynności serwisowych oraz promocji dokonanych lub dokonywanych w ramach jej przedsiębiorstwa ulepszeń i automatyzacji. Wnioskiem nie są objęte również inne czynności, spoza tych, które zdaniem Spółki nie spełniają cech działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem to pozwala uznać, że opisana we wniosku działalność spełnia warunki do uznania jej za działalność badawczo - rozwojową.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, należało uznać za prawidłowe.

Ad 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.   poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych                                       

W myśl art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Ponadto, w myśl art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2021 r. kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie natomiast z art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do końca grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop, obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z uwagi na powołane przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 wniosku jest ustalenie czy wydatki na:

  • wynagrodzenia pracowników, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę,
  • wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe,
  • odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów,
  • zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,
  • zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalneg,
  • można uznać za kwalifikowalne koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojowa Spółki, o których mowa jest w art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT.

Wskazali Państwo, że przedmiotowe wydatki zamierzają Państwo zaliczyć do kosztów w części w jakiej nie zostały pokryte z przyznanego Państwu dofinansowania.

W tym miejscu stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisu sprawy wynika, że w związku z realizacją opisanych projektów ponoszą Państwo koszty, które obejmują:

-    wynagrodzenia pracowników, obejmujące również wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu, za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe, w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę,

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że wymienione w pytaniu nr 2 wydatki pracownicze stanowią należności wynikające z wykonania przedmiotu umowy, stanowią wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ten katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Istotne jest także, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową wpłat na PPK, dokonywanych przez Państwa Spółkę, należy wskazać, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 427 ze zm., dalej zwana: „ustawa PPK”), ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy PPK, przez osoby zatrudnione należy rozumieć m.in.:

pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1821), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy,

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875);

Natomiast, w świetle art. 2 ust. 1 pkt 21 tej ustawy, przez podmiot zatrudniający należy rozumieć m.in.:

pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy:

przez uczestnika PPK należy rozumieć osobę fizyczną, która ukończyła 18 rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową.

W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK:

wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Tym samym należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Tym samym koszty wynagrodzeń, pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, realizujących prace z zakresu działalności badawczo - rozwojowej, w tym również wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz składki na ubezpieczenie społeczne od tych należności, sfinansowane przez Państwa, a także wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, które Spółka będzie zobowiązana dokonywać w części, w jakiej są one finansowane przez Spółkę jako płatnika, mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, za wyjątkiem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z  dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z  tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13  października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma  zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr  DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z  2024 r. poz.16) ,

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Jak Państwo wskazali w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka korzysta również z usług osób, których zakres obowiązków, obejmuje prace o charakterze rozwojowym, w oparciu o umowy cywilnoprawne.

W związku z realizacją opisanych projektów ponoszą Państwo koszty, które obejmują:

-    wynagrodzenia osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi oraz wpłatami na Pracownicze Plany Kapitałowe,

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę w tytułu wynagrodzeń osób świadczących usługi w ramach umów zlecenia mają/będą miały bezpośredni związek z realizowanymi pracami, które uważa Spółka za działalność badawczo-rozwojową i stanowią po stronie tych osób należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka wskazała, że zamierza odliczyć koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej pracownik/współpracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę/zlecenia realizował będzie prace, które Spółka uważa za badawczorozwojowe.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej w okresie, którego dotyczy wniosek stanowią wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa zlecenia i/lub umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Oznacza to, że poniesione koszty wynagrodzeń na rzecz pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia/ o dzieło , którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo - rozwojowej, obejmujące również sfinansowane przez Państwa składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych należności, a także wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, które Spółka będzie zobowiązana dokonywać w części, w jakiej są one finansowane przez Spółkę jako płatnika, mogą stanowić dla Państwa koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że prowadzona przez Spółkę ewidencja spełnia warunki ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 dotyczą również ustalenia czy wydatki na:

- zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania,

- zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego,

można uznać za kwalifikowalne koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy, o których mowa jest w art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W związku z brakiem definicji pojęcia „surowce” na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego. Tak zatem „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” odwołać należy się do definicji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor:

materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT uznaje się:

Nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

  • sprzęt nie stanowi środka trwałego,
  • zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz
  • jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Skoro zatem w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji „sprzętu specjalistycznego”, a jedynie w treści art. art. 18d ust. 2 pkt 2a ww. ustawy dokonano wyliczenia przykładowych rodzajów takiego sprzętu, poprzez wymienienie naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych, zaś katalog ten pozostaje otwarty, to zgodnie z poglądem organu, istotnym czynnikiem kwalifikowania danego sprzętu jako sprzętu specjalistycznego jest specyfika branży, w której są prowadzone badania.

Wskazać należy, że koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop mogą stanowić wyłącznie wydatki poniesione na sprzęt specjalistyczny nie stanowiący u podatnika środka trwałego.

Natomiast, jeżeli sprzęt taki stanowi środek trwały kosztem kwalifikowanym mogą zostać wyłącznie odpisy amortyzacyjne w myśl art. 18d ust. 3 updop, w części w jakiej sprzęt jest wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

Z opisu sprawy wynika, że w związku z działalnością Spółka ponosi wydatki na: zakup akcesoriów komputerowych, m.in. klawiatur, myszek, dysków przenośnych, okablowania oraz zakup części koniecznych do skonstruowania robota humanoidalnego.

Powyższe wydatki, stanowiące dla Spółki koszt podatkowy, są niezbędne do podjęcia oraz realizowania prac projektowych oraz wytwórczych w zakresie zmienionych, ulepszonych lub nowych programów komputerowych, a także robota humanoidalnego. Jak Spółka wskazała w stanie faktycznym, bez ich poniesienia w ogóle nie byłoby możliwe podjęcie przedmiotowych działań, z czego wynika bezpośredni związek miedzy nimi a realizowanymi pracami.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała kategorie kosztów kwalifikowanych, do których zamierza zaliczyć poszczególne wydatki: zakup akcesoriów komputerowych – pkt 2a, zakup części do skonstruowania robota humanoidalnego - pkt 2.

Wszystkie przedstawione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym materiały i surowce, będące przedmiotem pytania nr 2, są bezpośrednio przez Spółkę wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami noszącymi znamiona działalności badawczo-rozwojowej, oraz są wykorzystywane wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej i wyłącznie takie Spółka zamierza odliczyć w ramach kosztów kwalifikowanych.

Wobec zacytowanych przepisów prawa podatkowego oraz wskazanego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, należy uznać, że mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu materiały i surowce oraz sprzęt specjalistyczny wykorzystywane przez Państwa do realizacji projektów w ramach działalności badawczo – rozwojowej w okresie objętym wnioskiem.

Tym samym należy stwierdzić, że wydatki na zakup akcesoriów komputerowych oraz zakup części do skonstruowania robota humanoidalnego, wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 i pkt 2a updop i mogą być uwzględnione w uldze.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest również ustalenie czy wydatki na odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów można uznać za kwalifikowalne koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy, o których mowa jest w art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT.

Możliwość uznania za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uregulowana została w art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 updop

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Natomiast jak wynika z art. 16a ust 1 updop:

1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie zaś z art. 16f ust. 3 updop:

odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Odnośnie do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazanych w art. 18d ust. 3 updop, konieczne jest, aby były one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 updop, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop w ramach limitów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych w postaci serwerów oraz komputerów jeżeli sprzęt jest rzeczywiście wykorzystywany do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Spółkę.

Podsumowując, Państwa stanowisko dotyczące pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe w  części nieobejmującej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z  dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za czas choroby, urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności oraz sfinansowanych przez płatnika składek z  tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13  października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, do których ma  zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 (Dz. Urz. Min. Fin. z  2024 r. poz.16)

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

  • Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy     rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, oraz wyroków sądów administracyjnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określony stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych i tylko do nich się odnoszących.

Powołane interpretacje oraz orzeczenia sądu nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.  Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).