Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy otrzymane przez Fundacje rodzinną od Fundatora w użytkowanie udziały w Spółce z o.o. a za tym otrzymywane dywidendy wypłacane ze Spółki z o.o. na rzecz Fundacji będą mieściły się w definicji działalności dozwolonej Fundacji rodzinnej i nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 października 2024 r. (wpływ 30 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Fundator Fundacji Rodzinnej X planuje ustanowić użytkowanie na posiadanych przez niego udziałach w Spółce z o.o. na rzecz Fundacji Rodzinnej.
Spółka A. sp. z o.o. co roku wypłaca dywidendy. Od dnia ustanowienia użytkowania dywidendy wypłacane byłyby Fundacji X.
Katalog Fundacji zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 zawiera nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze.
Dlatego Fundacja nie byłaby obciążana podatkiem 25% z tytułu art. 24 ust. 1 podatku dochodowego od osób prawnych. Celem jest gromadzenie kapitału w Fundacji Rodzinnej i przygotowanie sukcesji.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)
Czy otrzymane przez Fundacje rodzinną od Fundatora w użytkowanie udziały w Spółce z o.o. a za tym otrzymywane dywidendy wypłacane ze Spółki z o.o. na rzecz Fundacji będą mieściły się w definicji działalności dozwolonej Fundacji rodzinnej i nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych ?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)
Katalog Fundacji zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr zawiera nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze.
Użytkowanie udziałów wchodzi w zakres tych czynności.
Otrzymane w użytkowanie udziałów w spółce z o.o., a za tym otrzymywanie z tego tytułu dywidend będzie mieściło się w definicji działalności dozwolonej Fundacji rodzinnej i nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 4a pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):
Ilekroć w ustawie jest mowa o fundacji rodzinnej - oznacza to fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 i 825).
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „ufr”):
Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 326; ufr):
Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
Zatem zadaniem fundacji rodzinnej jest realizacja celu szczegółowo zakreślonego w statucie przez fundatora, w oparciu o majątek, w który fundator wyposażył fundację rodzinną.
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 25 updop:
Zwalnia się od podatku fundację rodzinną.
Jednakże zgodnie z art. 6 ust. 7-8 updop:
7. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
8. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%.
W myśl art. 24r ust. 1 udpop:
W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 3-4 ufr:
Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ocena, czy otrzymane od Fundatora w użytkowanie udziały w Spółce z o.o. przez fundację rodzinną a za tym otrzymywane dywidendy wypłacane ze spółki z o.o. będą mieściły się w ramach działalności dozwolonej fundacji rodzinnej i nie będą opodatkowane podatkiem CIT.
Zgodnie z art. 252 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r., poz. 1061):
Rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie).
Art. 265 Kodeksu cywilnego stanowi:
§ 1. Przedmiotem użytkowania mogą być także prawa.
§ 2. Do użytkowania praw stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu rzeczy.
§ 3. Do ustanowienia użytkowania na prawie stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu tego prawa.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że użytkowanie udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi użytkowanie praw, o którym mowa w art. 265 Kodeksu, a z prawem użytkowania związane jest korzystanie z cudzej rzeczy (prawa), w szczególności pobierania pożytków.
W przypadku korzystania z prawa, jego pożytkami na podstawie art. 54 Kodeksu cywilnego są dochody, które prawo to przynosi.
Pożytkami prawa są dochody, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.
Natomiast właścicielem rzeczy obciążonej prawem użytkowania pozostaje nadal podmiot, który ustanowił na nim użytkowanie. Ustanowienie prawa użytkowania udziałów nie przenosi na użytkownika prawa własności tych udziałów. Użytkownik staje się wyłącznie uprawniony do dokonywania wszelkich innych czynności wynikających z treści obciążonego prawa w granicach wyznaczonych treścią użytkowania, np. do pobierania dywidendy przypadającej na udziały. W związku z powyższym, użytkownika udziałów w spółce z o.o. nie można uznać za podmiot posiadający te udziały bezpośrednio.
W pierwszej kolejności należy więc ustalić czy otrzymanie od Fundatora w użytkowanie przez Fundację rodzinną udziały w spółce z o.o. mieszczą się w definicji działalności dozwolonej Fundacji rodzinnej.
Na wstępie należy wyjaśnić, że powołany przez Państwa art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr na potwierdzenie własnego stanowiska nie odnosi się w ogóle do udziałów w spółce z o.o. tylko do papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze, którymi udziały w spółce z o.o. nie są, a ponadto dotyczy zdarzenia, które nie występuje we wniosku, tj. zbycia lub nabycia powyższych instrumentów.
W sprawie nie znajdzie również zastosowania żaden inny przepis z katalogu dozwolonej działalności gospodarczej fundacji, w tym art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. Jak już wyżej wskazano zgodnie z tym przepisem fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestniczyć w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.
Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że to fundacja rodzinna może przystąpić lub uczestniczyć w spółce handlowej. Ustanowienie użytkowania na posiadanych przez fundatora udziałach w spółce z o.o. nie jest równoznaczne z przystąpieniem przez fundację czy uczestnictwem w spółce z o.o. Jest to jedynie przeniesienie przez fundatora do fundacji rodzinnej prawa do użytkowania udziałów w spółce z o.o., a nie przeniesienie własności samych udziałów. Właścicielem udziałów nadal pozostanie fundator, zaś fundacja rodzinna na podstawie umowy z fundatorem jako użytkownik udziałów będzie jedynie czerpać korzyści z udziałów, poprzez pobieranie dywidend.
Biorąc powyższe pod uwagę, użytkowanie przez fundację rodzinną udziałów w spółce z o.o. i pobieranie z tego tytułu pożytków w postaci dywidendy, nie mieści się w katalogu działalności dozwolonej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr.
Podkreślić należy, że art. 5 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 ustawy o fundacji rodzinnej, jako bezpośrednio wpływające na normę art. 6 ust. 1 pkt 25 (w zw. z art. 6 ust. 7) ustawy CIT, która dotyczy zwolnienia podatkowego muszą być interpretowane ściśle (literalnie), podobnie jak wszystkie przepisy o takim charakterze.
Zatem działalność Fundacji w postaci użytkowania udziałów w Spółce z o.o., które nalezą do Fundatora wykracza poza zakres dozwolonej działalności Fundacji a wypłacane dywidendy z tytułu użytkowania udziałów w Spółce z o.o. nie będą zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 updop. W sprawie znajduje zastosowanie art. 6 ust. 7 oraz art. 24r ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wobec powyższego Państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).