Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT - jest prawidłowe,
- czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT - jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 grudnia 2024 r. (data wpływu 17 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. jest jednym z (…) w produkcji precyzyjnych i ultraprecyzyjnych komponentów w (...) oraz montażu mechanicznego na zlecenie.
Wnioskodawca będąc ekspertem w precyzyjnej produkcji oferuje klientom szeroki zakres usług produkcyjnych, wśród których można wymienić m.in.: (…).
Wnioskodawca posiada ponad 20 letnie doświadczenie w obróbce różnych typów i gatunków materiałów, tj. stali węglowej, stali nierdzewnej i austenitycznej, stali żarowytrzymałej, tworzyw sztucznych, mosiądzu, miedzi, brązu, stopów aluminiowych w formie: płyt, profili, odlewów i odkuwek oraz stopów magnezu.
Wnioskodawca posiada doświadczenie w uruchamianiu oraz realizacji złożonych projektów produkcyjnych, które wymagają zastosowania różnorodnych technik, np. technika obróbki skrawaniem, kwalifikowane spawanie i montaż mechaniczny, wyspecjalizowane techniki i mechanizmy testowe, kontrolne i odbiorcze. To połączone z wykorzystaniem sieci powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstwa w zakresie np. budowy form i oprzyrządowania specjalnego dla różnych rodzajów formowania, w tym odlewania, odkuwania; obróbki cieplnej i powierzchniowej, specjalnych powłok zapewnia szeroki wachlarz możliwości produkcyjnych i oferty rynkowej Spółki. W zależności od zapotrzebowania klientów produkcja Spółki produkcja realizowana jest w oparciu o różne koncepcje logistyczne.
Wnioskodawca posiada laboratoria jakościowe, które wyposażone są w najwyższej jakości sprzęt laboratoryjny umożliwiający wykorzystywanie statystycznej metody kontroli procesów produkcyjnych oraz przeprowadzanie rygorystycznych inspekcji w celu ostatecznej akceptacji wytwarzanych komponentów. Dzięki temu Wnioskodawca ma duże uznanie w branży za doskonałe wyniki jakościowe, rzetelność dostaw, otwartość w angażowaniu się w najbardziej wymagające projekty przemysłowe. Jako uznany producent gotowych do montażu skomplikowanych części i podzespołów prototypowych i nie tylko, Wnioskodawca jest rozpoznawalną marką na rynku.
Ponadto Spółka realizuje produkcje na zlecenie klientów zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy wywodzą się z różnych gałęzi przemysłowych, np. przemysł pomiarowy, przemysł medyczny i farmaceutyczny, części silników lotniczych i okrętowych czy przemysł kosmiczny. Wysoka jakość produktów wytwarzanych przez Spółkę ma kluczowe znaczenie przede wszystkim ze względu na zastosowanie produkowanych elementów w bardzo specjalistycznych rozwiązaniach, które mogą wpływać bezpośrednio na życie człowieka czy środowisko.
Spółka realizuje równolegle wiele projektów, które uważa za badawczo rozwojowe (dalej "prace traktowane jako B+R"). Jako przykład można wskazać optymalizację czasu przygotowawczo-zakończeniowego mającej na celu skrócenie czasu przezbrojeń maszyn pomiędzy operacjami (dalej: Optymalizację TPZ lub Projekt).
Wnioskodawca wdraża Optymalizację TPZ w celu zwiększenia konkurencyjności, wydajności i elastyczności produkcji.
Optymalizacja czasu przygotowawczo-zakończeniowego (TPZ) odnosi się do procesu zwiększania efektywności i oszczędzania czasu w fazach przygotowawczych i zakończeniowych procesów. W przypadku Spółki dotyczy to procesu skrócenia czasu przezbrojeń maszyn pomiędzy poszczególnymi operacjami. Optymalizacja TPZ ma na celu usprawnienie efektywności czasu poświęconego na przygotowywanie narzędzi, ustawianie maszyn, organizację miejsca pracy i organizację pracy maszyn pomiędzy kolejnymi wykonywanymi przez nią operacjami, aby zwiększyć produktywność i osiągnąć lepsze rezultaty. Dodatkowo ma ona na celu zwiększenie efektywności wykorzystania potencjału obróbczego maszyn oraz zredukowanie czasu przestoju maszyn.
Współczesny charakter produkcji powoduje, że czas przygotowawczo-zakończeniowy odgrywa istotną rolę w organizacji produkcji Spółki. W związku z tym Spółka podjęła działania mające na celu inwestycję w najnowsze komponenty i przyrządy zmierzające do wypracowania nowego standardu dostosowanego do typu produkcji Spółki.
Optymalizacja TPZ ma zatem na celu skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie i zakończenie działań, co przekłada się także na oszczędność zasobów. Poprzez odpowiednie planowanie, delegowanie zadań, wykorzystanie narzędzi i technologii, komunikację oraz monitorowanie postępów, Spółka osiąga lepsze rezultaty i skraca czas trwania przezbrojeń maszyn pomiędzy operacjami.
Optymalizacja TPZ jest długofalowym projektem, którego realizację przewidziano w perspektywie wieloletniej.
Należy jednak podkreślić, że zintensyfikowane prace nad Projektem rozpoczęły się w kwietniu 2023 r. i potrwały co najmniej do listopada 2023 r.
Przykładowe działania w zakresie Projektu:
- wyznaczone zostały grupy maszyn, na których prowadzone są prace traktowane jako badawczo-rozwojowe mające na celu optymalizację TPZ. Testowane są różne konfiguracje wyposażenia, parametrów oraz narzędzi.
Następnie dane zebrane podczas trwania procesu poddawane są analizie, na podstawie której dobierane są optymalne konfiguracje oraz dokonywane są zakupy mające zwiększyć wydajność obrabiarek w danych cyklach;
- jedno z głównych stanowisk badawczo-rozwojowych wyposażone zostało w specjalistyczną obrabiarkę pozwalającą na realizację wielu procesów technologicznych. Wykonywane przy jej użyciu procesy obróbki poddawane są badaniom i analizie. Na podstawie ich wyników zakupione zostało dodatkowe oprzyrządowanie, m.in.: (…). Zmiany te pomogły usprawnić proces technologiczny i zredukowały problemy występujące podczas operacji toczenia, wiercenia oraz frezowania przy trudnoobrabialnych materiałach. Zmiany procesowe cykli obróbczych weryfikowane są przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania (…). Docelowo wszystkie wprowadzone usprawnienia mają na celu redukcję czasu przygotowawczo- zakończeniowego, automatyzację procesu, zapewnienie stabilności i powtarzalności wymiarowej oraz zmniejszenie zaangażowania operatora w procesie do minimum;
- grupa technologów uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych polegających na zaprojektowaniu narzędzi specjalnych do produkcji różnych typów detali. Detale można produkować przy użyciu standardowych narzędzi, jednak po zaprojektowaniu i stworzeniu narzędzi dedykowanych, odpowiedniej przygotówce materiału Spółka jest potencjalnie w stanie skrócić czas przygotowawczo-zakończeniowy w danych procesach obróbczych.
- prowadzone są prace mające na celu wybór odpowiedniej wysokowydajnej piły. Wybór odpowiedniej maszyny pozwoliłby na znaczne zwiększenie prędkości cięcia materiału, większą precyzję czy zmniejszenie naddatków materiałowych. Przekłada się to potencjalnie na likwidację operacji zabielania czoła materiału, łatwiejsze ustawianie detalu w maszynie oraz szybszy czas obróbki poszczególnych detali dzięki większej precyzji materiału, który jest obrabiany. Wszystkie z wymienionych czynności powodują redukcję czasu przygotowawczo-zakończeniowego.
W ramach prac B+R personel Spółki zatrudniony w celu realizacji działalności badawczo- rozwojowej (dalej: "Pracownicy") realizuje czynności polegające na pracy koncepcyjnej, zmierzającej do realizacji Optymalizacji TPZ.
Wykonywane prace, mają charakter twórczy oraz prowadzone są w sposób systematyczny. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż mimo systematycznego prowadzenia prac, nie mają one charakteru rutynowych i okresowych zmian. Każdorazowo stanowią one realizację zindywidualizowanego zapotrzebowania Spółki.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność, związana z optymalizacją czasu przygotowawczo-zakończeniowego mającej na celu skrócenie czasu przezbrojeń maszyn pomiędzy operacjami, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Na potrzeby realizacji projektu Spółka nabywa szereg maszyn i urządzeń technicznych. Nabyte składniki majątku stanowią środki trwałe i są amortyzowane przez Spółkę. Wspomniane maszyny i urządzenia techniczne służą realizacji prac B+R.
Wnioskodawca zaznacza, iż poniesione w ramach realizacji projektu koszty, które Podatnik chciałby odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowią dla Niego koszty uzyskania przychodu oraz nie zostały one zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Co więcej, Spółka jest w stanie określić jakie koszty i w jakiej proporcji zostały poniesione na działalność traktowaną jako B+R, gdyż prowadzi ona odrębną ewidencję, w której wyodrębnia koszty działalności traktowanej jako B+R.
Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jakimi są zwolnienia dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu w zakresie wydatków objętych niniejszym wnioskiem.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego o którym mowa w ustawie z dnia 30 maja 2008 o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku z 17 grudnia 2024 r. wskazali Państwo, że:
- Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników, ale nie jest to w ogóle przedmiotem wniosku.
- Na działania objęte kosztami, o których mowa we wniosku nie zostały przyznane Spółce dofinansowania, dotacje ani subwencje.
- Ponoszone wydatki Spółka planuje odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.
- Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na potrzeby zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej:
Materiały i surowce:
1.Oprawka do maszyny (…)
2.Narzędzia na produkcję: (…)
3.Elementy imadeł na frezarki:
- Kołki montażowe: (…)
- Blok dystansowy: (…)
- Szczęki miękkie: (…)
4.Oprzyrządowanie do maszyny (…):
5.(…)
6.(…)
Środki trwałe:
1.Agregat (…)
2.Separator (…)
3.Tokarki (…)
4.Centrum tokarskie (…)
Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że ww. wydatki nie stanowią katalogu zamkniętego.
- Wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku oraz uzupełnieniu wniosku środki trwałe nie są wykorzystywane w całości tylko do działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zaliczyć ww. wydatki przez odpisy amortyzacyjne tylko w części wykorzystywanej do działalności badawczo-rozwojowej.
- Wnioskodawca pragnie wskazać, że w przedmiotowym projekcie nie ponosił wydatków związanych z wartościami niematerialnymi i prawnymi oraz nie wykorzystuje ich przy realizacji Projektu. Tym samym żadne wydatki tego rodzaju nie będą rozliczane.
- Wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku oraz uzupełnieniu wniosku materiały i surowce nie są wykorzystywane w całości tylko do działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zaliczyć ww. wydatki tylko w części wykorzystywanej do działalności badawczo-rozwojowej.
- Wnioskodawca prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
- Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych. Jednakże Wnioskodawca nie wyklucza możliwości uzyskiwania przychodów z zysków kapitałowych. W takim przypadku Wnioskodawca jest świadomy, że kwota odliczenia w ramach ulgi badawczo- rozwojowej nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez niego z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
- Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z limitami wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytanie
Czy koszty ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ, tj. m.in. materiały i surowce:
1.Oprawka do maszyny (…)
2.Narzędzia na produkcję: (…)
3.Elementy imadeł na frezarki:
- Kołki montażowe: (…)
- Blok dystansowy: (…)
- Szczęki miękkie: (…)
4.Oprzyrządowanie do maszyny (…): (…)
5.(…)
6.(…)
- stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W świetle przywołanych przepisów ustawy o CIT, opisane wyżej prace B+R realizowane przez Pracowników Spółka uznaje za działalność badawczo-rozwojową. Należy bowiem zauważyć, że prace B+R mają, jako działalność wyodrębniona organizacyjnie i procesowo, charakter wysoce innowacyjny. Spółka uznaje Pracowników za pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zgodnie z którym oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W art. 4a pkt 27 ustawy o CIT ustawodawca definiuje badania naukowe odnosząc się do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ustawodawca definiuje prace rozwojowe, wskazując, że oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z ww. przepisem ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wnioskodawca podkreśla, iż opisaną we wniosku działalność uznaje za działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Spółka w ramach swojej działalności prowadzi działalność z zakresu produkcji precyzyjnych i ultraprecyzyjnych komponentów w technice (…) oraz montażu mechanicznego na zlecenie. Działalność ta polega na nabywaniu, łączeniu kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności doświadczenia Spółki (jej Pracowników) w procesie projektowania, konstruowania, ulepszania produktów i procesów (oraz ich poszczególnych części) w ramach świadczonych usług w branży.
Prace te nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian - każdorazowo stanowią realizację zindywidualizowanego zapotrzebowania Spółki i polegają na przygotowaniu koncepcji rozwiązań przy jednoczesnym zachowywaniu docelowych norm lub parametrów.
Spółka, w ramach swojej działalności, jest w stanie na bieżąco dokonywać identyfikacji projektów na podstawie posiadanej przez Pracowników wiedzy co do charakterystyki prac, dzięki czemu może określić, czy w jej przekonaniu dany projekt spełnia przesłanki uznania go za przejaw działalności B+R. Przy dokonaniu własnej oceny czy dany projekt wypełnia kryteria prac B+R Spółka opiera się na kryteriach takich, jak cel: realizacji danego projektu (tworzenie nowych lub ulepszonych produktów/procesów/usług/rozwiązań), konieczność wykorzystania istniejącej wiedzy z dziedziny produkcji precyzyjnych i ultraprecyzyjnych komponentów w technice (…) oraz montażu mechanicznego na zlecenie lub nabywania nowej, a także występowanie pracy twórczej.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność B+R. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na podstawie art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
a)poniesione wdanym miesiącu należności z tytułów, o których mowa wart. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
b)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
c)odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W przepisie art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 ustawy o CIT.
W myśl art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT, podatnicy są uprawnieni do odliczenia 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3 ustawy o CIT, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.
Z kolei, art. 9 ust. 1b ustawy o CIT wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R - co też w zakresie prowadzonego projektu Spółka czyni.
W rezultacie, podatnikowi podatku CIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych wdanym roku podatkowym pod warunkiem, że:
a)poniósł koszty na działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w związku z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy
b)koszty działalności B+R stanowiły dla niego KUP w rozumieniu ustawy o CIT,
c)koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 oraz art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT,
d)w ewidencji, o której mowa wart. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
e)wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
f)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT,
g)koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie powyższe warunki.
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wskazane wstanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydatki związane z realizacją Projektu, poniesione przez Spółkę, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R.
Tym samym, przepis pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R kosztów poniesionych na nabycie materiałów i surowców. Warunkiem jest, jednak ich bezpośrednie związanie z prowadzoną działalnością B+R.
Zgodnie z opisem stanu faktycznego/zdarzeniu przyszłego Wnioskodawca do kosztów materiałów i surowców związanych z działalnością B+R zalicza m.in. materiały i surowce konieczne do wytworzenia i badania prototypu. W ramach projektu Spółka nabywa oraz wykorzystuje materiały (m.in. stali węglowej, stali nierdzewnej i austenitycznej, stali żarowytrzymałej, tworzyw sztucznych, mosiądzu, miedzi, brązu, stopów aluminiowych w formie: płyt, profili, odlewów i odkuwek oraz stopów magnezu), oraz wszelkie inne elementy niezbędne do zrealizowania zamierzonych prac.
W ocenie Wnioskodawcy, opisane materiały i surowce są niezbędne do prowadzenia działalności B+R oraz do opracowania i wytwarzania nowych produktów, a tym samym, związane są bezpośrednio z działalnością B+R.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do uznania materiałów i surowców bezpośrednio wykorzystanych w ramach prowadzonych prac zarówno w procesie tworzenia prototypów produktów/usług, jak i procesie udoskonalania produktów/usług za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretację podatkowe m.in.
a)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.397.2017.2.IZ,
b)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r. znak 0111-KDIB1-3.4010.397.2017.2.IZ,
c)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 14 grudnia 2017 r. znak: 0115-KDIT2-3.4010.347.2017.2.PS,
d)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 23 marca 2017 r. znak: 0461-ITPB3-4510.687.2016-2.PS.
Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane wdanym roku podatkowym, zaliczane do KUP, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych/WNiP stanowiły koszty kwalifikowane. I tak, odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od postawy opodatkowania w ramach ulgi B+R pod warunkiem, że:
a)zostały zaliczone do KUP oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym,
b)nie dotyczą środków trwałych/WNiP wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, oraz
c)środek trwały/WNiP, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności rozwojowej.
Oznacza to, że kosztem kwalifikowanym może być, jedynie taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję KUP, określoną w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Ponadto, specyfika odpisów amortyzacyjnych powoduje obowiązek uwzględniania także postanowień art. 15 ust. 6 ustawy o CIT. Zgodnie z powołanym przepisem, KUP są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz WNiP (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT.
Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi B+R powinny dotyczyć tych aktywów, które spełniają definicję środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto, aktywa nie mogą zostać wymienione w negatywnym katalogu środków trwałych/WNiP niepodlegających amortyzacji, ujętym wart. 16c ustawy o CIT.
Jak wskazano w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Spółka do działalności B+R wykorzystywać a także wytwarzać może środki trwałe oraz WNiP, od których odpisy amortyzacyjne zaliczać będzie do KUP.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do uznania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i WNiP wykorzystywanych bezpośrednio wprowadzonej działalności B+R, w przypadku, gdy nie będą one samochodami osobowymi oraz budowlami, budynkami i lokalami będącymi odrębną własnością, za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.
Wnioskodawca podkreśla, iż opisaną we wniosku działalność uznaje za działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Zdaniem Wnioskodawcy pozostałe opisane we wniosku koszty, tj. materiały i surowce:
1.Oprawka do maszyny (…)
2.Narzędzia na produkcję: (…)
3.Elementy imadeł na frezarki:
- Kołki montażowe: (…)
- Blok dystansowy: (…)
- Szczęki miękkie: (…)
4.Oprzyrządowanie do maszyny (…): (…)
5.(…).
6.(…).
Ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT odpowiednio poprzez zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów oraz zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest zakresie ustalenia:
- czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT - jest prawidłowe,
- czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT - jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy wskazać, że Organ przyjął za Spółką, że prowadzona przez Spółkę działalność, związana z optymalizacją czasu przygotowawczo-zakończeniowego mającej na celu skrócenie czasu przezbrojeń maszyn pomiędzy operacjami, stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Należy zaznaczyć również, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 2805 ze zm., dalej: updop, ustawa o CIT):
przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop.:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 742 ze zm.):
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
W myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Zgodnie art. 18d ust. 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
W myśl art. 15 ust. 6 updop,
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
W myśl art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie czy koszty ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ, tj. koszty materiałów i surowców:
1.Oprawka do maszyny (…)
2.Narzędzia na produkcję: (…)
3.Elementy imadeł na frezarki:
- Kołki montażowe: (…)
- Blok dystansowy: (…)
- Szczęki miękkie: (…)
4.Oprzyrządowanie do maszyny (…): (…)
5.(…).
6.(…).
stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT.
Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
Tym samym, jak wskazano powyżej, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek Gaik
Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.
W sytuacji, gdy ww. materiały i surowce będą tylko częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, to w takim przypadku koszty materiałów i surowców będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej materiały i surowce będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
We wniosku wskazali Państwo, że materiały i surowce nie są wykorzystywane w całości tylko do działalności badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych zamierza zaliczyć ww. wydatki tylko w części wykorzystywanej do działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, poniesione przez Państwa koszty materiałów i surowców wykorzystywanych w ramach działalności B+R, mogą Państwo uznać za koszty kwalifikowane, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.
Tym samym, Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia, że ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ koszty materiałów i surowców stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT należy uznać za prawidłowe.
Natomiast Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy ponoszone w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ koszty materiałów i surowców stanowią dla Państwa koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT należy uznać za nieprawidłowe, gdyż zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Koszty materiałów i surowców są kosztami, które nie podlegają amortyzacji i co za tym idzie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
Koszt materiałów i surowców stanowi koszt kwalifikowany w ramach ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, nie zaś na podstawie art. 18d ust. 3 ustawy o CIT
Podsumowując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT - jest prawidłowe,
- czy koszty materiałów i surowców ponoszonych w ramach realizacji prac związanych z Optymalizacją TPZ stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT - jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis sprawy przedstawiony we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.
Końcowo odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatnika. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).