Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4010.634.2024.2.AZ

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy opisana we wniosku Dokumentacja Projektowa wraz ze wszystkimi Dziełami może zostać uznana za jedną wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe;
  • czy wartością początkową wartości niematerialnej i prawnej składającej się z Dokumentacji Projektowej wraz ze wszystkimi Dziełami będzie suma wydatków poniesionych na zakup przygotowanych Dzieł od A. Sp. z o.o. oraz na zakup usługi aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji od K. Sp. z o.o. sp.k., na podstawie faktur otrzymanych od tych dwóch dostawców - jest nieprawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania dokumentacji projektowej wraz ze wszystkimi dziełami za jedną wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji oraz ustalenia jej wartości początkowej.

Pismem z 17 grudnia 2024 r. (data wpływu 17 grudnia 2024 r.) w odpowiedzi na wezwanie organu uzupełnili Państwo wniosek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X. Spółka Akcyjna (dalej „Wnioskodawca” lub „X.”) jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych prowadzącym działalność w zakresie tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi, szczególnie skoncentrowanym na inwestycjach w (…). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawca, działając w ramach grupy kapitałowej Y. S.A. (dalej „Y. SA”) podejmuje działania w kierunku uruchomienia i zarządzania wehikułem inwestycyjnym w formie funduszu inwestycyjnego (…) (…), o charakterze funduszu inwestującego w (…) (dalej również „Projekt” lub „Fundusz”), zarządzającego środkami powierzonymi przez inwestorów. Celem uzyskania zgód korporacyjnych na utworzenie Funduszu jak również w celu zawarcia umowy z depozytariuszem, niezbędne jest przedstawienie (…) wraz z (…) oraz (…).

Wnioskodawca nabył od A. Sp. z o.o. (również podmiotu działającego w ramach grupy kapitałowej Y. SA) Dokumentację Projektową składającą się z Dzieł w postaci:

a)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

b)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

c)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

d)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

e)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

f)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

g)(…) ze stycznia 2023 r.,

h)(…) z dnia (…) czerwca 2023 r.,

i)(…) z dnia (…) czerwca 2023 r.,

j)(…) z dnia (…) sierpnia 2023 r.

k)(…) z dnia (…) listopada 2023 r.

Wymienione Dzieła stanowią utwory w rozumieniu prawa autorskiego, co znajduje potwierdzenie w umowie: A „przenosi na X., w ramach wynagrodzenia o którym mowa w § 2 ust. 1 (na wszystkich polach eksploatacji wskazanych poniżej), autorskie prawa majątkowe do Dzieł, stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego. Przeniesienie autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych, o których mowa w niniejszym ustępie, uprawnia do nieograniczonego w czasie rozporządzania i korzystania z Dzieł, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, w tym do korzystania z Dzieł zgodnie z Umową i z celem dla jakiego Dzieła powstały,(…)”.

W polach eksploatacji Dzieł przewidziano możliwość łączenia Dzieł oraz ich fragmentów z innymi dziełami, jak również wykorzystywanie całości lub części Dzieł. Pomimo takich potencjalnych możliwości, X. będzie wykorzystywać wymienione Dzieła wyłącznie jako całość składająca się na Dokumentację Projektową, gdyż tylko w takiej postaci są one dla Wnioskodawcy użyteczne.

W związku ze zmianą założeń przez Y. SA do Projektu oraz z uwagi na zmieniające się otoczenie rynkowe, X. zwróciło się do K. Sp. z o.o. sp.k o zaktualizowanie Dokumentacji Projektowej. W umowie podpisanej (…) września 2024 r pomiędzy X., a K. Sp. z o.o. sp.k, ustalony został zakres prac:

1.(…),

2.(…),

3.(…).

Na mocy umowy, X. ma prawo przedstawić K. Sp. z o.o. sp.k. uwagi albo poinformować o braku uwag do kolejnych wersji wstępnych Produktów Prac (powstałych rezultatów prac).

Zgodnie z opisywaną umową z dnia (…) września 2024 r. X. zobowiązuje się do należytego i lojalnego współdziałania z K. Sp. z o.o. sp.k. w celu zapewnienia sprawnego przebiegu realizacji Umowy i dotrzymania terminów jej realizacji, a ponadto dołoży starań w celu:

  • przedstawienia bieżących, prawdziwych, kompletnych oraz rzetelnych dokumentów, informacji lub innych materiałów niezbędnych do wykonania Usług,
  • zapewnienia, że wszelkie informacje, wyjaśnienia i dokumentacja dostarczone K. Sp. z o.o. sp.k. w związku z pracami wykonywanymi przez K. Sp. z o.o. sp.k. w zakresie objętym przedmiotem umowy, będą prawdziwe, kompletne i rzetelne, nie będą zawierać żadnych nieprawdziwych oświadczeń, ani nie będą pomijać istotnych faktów.

Zarówno umowa zakupu dokumentacji od spółki A. jak i umowa na aktualizację dokumentacji przez K. Sp. z o.o. sp.k. nie wydzielają i nie wyceniają poszczególnych elementów dokumentacji odrębnie.

Wszystkie wymienione dzieła składające się na przedmiotową dokumentację zostały wycenione przez A. Sp. z o.o. łącznie. Również łącznie została wyceniona przez K. Sp. z o.o. sp.k. usługa aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Pismem z 17 grudnia 2024 r. (data wpływu 17 grudnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:

1)Zgodnie z umową świadczenia usług K. sp. z o.o. sp.k. „przenosi na Klienta, w ramach wynagrodzenia o którym mowa w § 5 ust. 1 (na wszystkich polach eksploatacji wskazanych poniżej), autorskie prawa majątkowe do Produktów, stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego.” „Produktami” lub „Produktami Prac” określane są w umowie powstałe rezultaty prac, czyli przedmiotowe aktualizacje.

2)Aktualizacje samoistnie, bez pierwotnej dokumentacji projektowej, byłyby dla Spółki bezużyteczne.

3)Zgodnie z umową świadczenia usług zawartą z K. Sp. z o.o. sp.k., wynagrodzenie zawiera w sobie również wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw majątkowych, w tym autorskich praw majątkowych, jednak nie zostało ono wyodrębnione w umowie. Wystawione przez K. Sp. z o.o. sp.k. faktury cząstkowe również nie dzielą wynagrodzenia na usługi aktualizacji i z tytułu przeniesienia praw autorskich.

Jedyną odrębną pozycją na ostatniej fakturze cząstkowej, wystawionej (…) października 2024 r., tj. po dniu złożenia pierwotnego wniosku, jest wynagrodzenie za wkład dotyczący (…). Wkład ten został zamówiony, zgodnie z umową, po stawce godzinowej. Wynagrodzenie to również zawiera już w sobie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw majątkowych, w tym przeniesienia autorskich praw majątkowych (lub udzielania licencji) - ta część wynagrodzenia nie została wyodrębniona ani w umowie ani na fakturze. Wkład dotyczący (…) jest niezbędnym elementem Dokumentacji Projektowej jako całości, aby spełniał nowe założenia funduszu inwestycyjnego inwestującego w „aktywa zielone”.

4)Umowa o przeniesienie praw autorskich majątkowych zawarta pomiędzy A. sp. z o.o., a Wnioskodawcą precyzuje, że A. sp. z o.o. „przenosi na X., w ramach wynagrodzenia o którym mowa w § 2 ust. 1 (na wszystkich polach eksploatacji wskazanych poniżej), autorskie prawa majątkowe do Dzieł, stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego.”

Faktury wystawiane do tej transakcji przez A. sp. z o.o. dla każdej z zafakturowanych rat płatności zawierają opis „Sprzedaż autorskich praw majątkowych zgodnie z umową z dnia (…).09.2024 par. 2 ust 1 pkt 1”. Zgodnie z umową o przeniesienie praw autorskich majątkowych zawartą pomiędzy A. sp. z o.o., a Wnioskodawcą wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do Dzieł (pierwotnej dokumentacji), A. sp. z o.o. „przenosi na X. własność nośników, na których zostały one utrwalone, a także własność egzemplarzy.” Wynagrodzenie określone w umowie jako jedna kwota, nie jest na wystawianych fakturach dzielone odrębnie za przeniesienie praw autorskich majątkowych do Dzieł i nośniki z utrwalonymi Dziełami.

5)Dokumentacja projektowa wraz z aktualizacjami są możliwe do wykorzystania przez Wnioskodawcę wyłącznie łącznie. Zarówno sama dokumentacja jak i same aktualizacje odrębnie są dla Wnioskodawcy bezużyteczne. Dopiero połączone razem mogą zostać wykorzystane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy zgodnie z przeznaczeniem.

6)Wnioskodawca będzie wykorzystywał, na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dokumentację projektową wraz z aktualizacjami wyłącznie łącznie.

7)Dokumentacja projektowa wraz z jej aktualizacjami będzie używana przez okres dłuższy niż rok. Przewidywany okres używania to (…) lat.

8)Dokumentacja projektowa przed aktualizacjami nie była amortyzowana. Dokumentacja bez aktualizacji nie nadawała się do gospodarczego wykorzystania przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nabył przedmiotową dokumentację z zamiarem jej aktualizacji i dopasowania do swoich potrzeb.

9)Dokumentacja projektowa w pierwotnym kształcie nie była oddawana przez Wnioskodawcę do używania innemu podmiotowi na podstawie umowy licencyjnej/umowy najmu/dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nadto uzupełnili Państwo stanowisko własne.

Pytania:

1. Czy opisana we wniosku Dokumentacja Projektowa wraz ze wszystkimi Dziełami może zostać uznana za jedną wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2.Czy wartością początkową wartości niematerialnej i prawnej składającej się z Dokumentacji Projektowej wraz ze wszystkimi Dziełami będzie suma wydatków poniesionych na zakup przygotowanych Dzieł od A. Sp. z o.o. oraz na zakup usługi aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji od K. Sp. z o.o. sp.k, na podstawie faktur otrzymanych od tych dwóch dostawców?

Państwa stanowisko w sprawie

W opinii Wnioskodawcy:

1)opisana we wniosku Dokumentacja Projektowa wraz ze wszystkimi Dziełami i aktualizacjami może zostać uznana przez X. za jedną wartość niematerialną i prawną oraz amortyzowana dla celów podatkowych, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa o CIT”).

2)za wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej należy przyjąć sumę wydatków poniesionych na zakup przygotowanych Dzieł od A. Sp. z o.o., zakup usługi aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji oraz na wkład dotyczący (…) od K. Sp. z o.o. sp.k. na podstawie faktur otrzymanych od tych dwóch dostawców.

Uzasadnienie Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT: „Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)(uchylony),

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)(uchylony),

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.”

Z przywołanego przepisu wynika, że amortyzacji podlegają autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, które są:

1)Nabyte od innego podmiotu

2)Nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania

3)O przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok

4)Wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Literatura przedmiotu w obrębie normatywizacji art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie wprowadza rozróżnień pomiędzy dziełami powstałymi „od podstaw” a tymi, które powstają w wyniku procesów twórczych o charakterze niejako wtórnym - takich, jak opisywana powyżej aktualizacja treści dzieła pierwotnego. Doktryna poprzestaje w tym zakresie na odwołaniu się do ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz pojęciu utworu jako przedmiotu prawa autorskiego. Utwór definiowany jest przy tym jako „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”.

W piśmiennictwie wskazuje się na trzy cechy wytworu pracy człowieka pozwalające uznać go za utwór: musi on stanowić rezultat pracy człowieka i przejaw działalności twórczej oraz mieć indywidualny charakter (J. Barta, R. Markiewicz, Prawo autorskie, Warszawa 2008, s. 24). M. Wilk dochodzi w tym kontekście do wniosku, iż przesłanką twórczego charakteru dzieła („przesłanką oryginalności”) jest cecha nowości - zaznacza jednak przy tym, że „jej stopień nie ma znaczenia, należy bowiem zwrócić uwagę na słowo <<każdy>> w ustawowym sformułowaniu <<każdy przejaw działalności twórczej>>”; przesłanka indywidualnego charakteru powinna natomiast opierać się na możliwości wychwycenia cech indywidualnych twórczości autora w jego dziele (M. Wilk [w:] A. Krajewska, A. Mariański, A. Nowak-Piechota, J. Żurawiński, M. Wilk, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, wyd. IV, Warszawa 2016, art. 16b). Co więcej, podkreślenia wymaga fakt, że utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną (por. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość, wyd. XV, Warszawa 2024, art. 16b).

Mając na względzie powyższe, zauważyć należy, że dyspozycja art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT poprzestaje na określeniu „autorskie lub pokrewne prawa majątkowe” jako przedmiocie amortyzacji. Zachowując poszanowanie dla zasady lege non distinguente, nie powinno zatem budzić wątpliwości, że przedstawiana w niniejszym wniosku całość dokumentacji projektowej (obejmująca zarówno pierwotny zbiór dokumentów, jak też aktualizację wskazanych jego elementów) stanowi, jako integralna całość, majątkowe prawa autorskie, o których mowa w przywołanym przepisie.

Ustawa posługuje się pojęciem „autorskich lub pokrewnych praw majątkowych” w liczbie mnogiej - w ocenie Wnioskodawcy świadczy to o konieczności zbiorczego ujęcia dzieł będących podlegającymi amortyzacji utworami, jeżeli ich charakter oraz istniejącymi pomiędzy nimi związek funkcjonalny wskazują na nierozłączność gospodarczego wykorzystania. Ustawodawca nie zdecydował się na posłużenie określeniem „utworów” bądź „dzieł” jako pojedynczych przedmiotów amortyzacji - a tylko w takim przypadku możliwe byłoby, w ramach wykładni teleologicznej, poczytywanie obowiązku rozłącznego traktowania przedmiotów prawa autorskiego, które tworzą razem spójną całość o jednorodnym przeznaczeniu gospodarczym.

Z uwagi na charakter nabytych przez Wnioskodawcę dzieł (nabytych na podstawie umowy o przeniesienie praw autorskich majątkowych, jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 4), sporządzonych w celu uruchomienia oraz zarządzania wehikułem inwestycyjnym, treści w nich zawarte muszą pozostać aktualne na czas zawarcia umowy z depozytariuszem. Dokonywane w ramach umowy pomiędzy Wnioskodawcą, a K. Sp. z o.o. sp.k nowelizacje poszczególnych dzieł i dodanie wkładu (…) (dalej jako „wkładu (…)”), co do których Wnioskodawca również nabywa prawa autorskie (niewyodrębnione wartościowo z wynagrodzenia), pozwolą zachować walor kompletności i zdatności do gospodarczego wykorzystania całości nabywanej dokumentacji, która pozostaje z nimi w immanentnym związku funkcjonalnym. Współdziałanie Wnioskodawcy z K. Sp. z o.o. sp.k w zakresie prac aktualizacyjnych i dodania wkładu (…) ogranicza się do przedstawienia wytycznych, niezbędnych informacji i materiałów, zgłaszania uwag i końcowo do odbioru prac. Taki zakres działań jest typowy dla podmiotu zlecającego wykonanie umówionych czynności, który osobiście nie bierze udziału w wykonaniu tych czynności, ale jako podmiot zlecający dostarcza niezbędnych danych początkowych i weryfikuje czy efekt końcowy spełnia umówione założenia.

W ocenie Wnioskodawcy kluczowym czynnikiem jest w tym przypadku spójność zachodząca pomiędzy zakupionymi dziełami, składającymi się łącznie na jedną dokumentację projektową posiadającą dokładnie to samo, jednorodne przeznaczenie. Nie można tym samym stwierdzić, jakoby doszło do połączenia praw majątkowych przez Wnioskodawcę, które prowadziłoby do wytworzenia nowego dzieła autorstwa X. - nie ulega bowiem wątpliwości, że składające się na całość dokumentacji utwory w całości zostały wytworzone przez podmiot zewnętrzny oraz od niego nabyte. W takiej formie, zachowując funkcjonalną całość, bez dodatkowej ingerencji nabywcy w ich treść, będą one wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby ściśle skorelowane z jego działalnością gospodarczą.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, X. podejmuje działania w kierunku uruchomienia i zarządzania funduszem inwestycyjnym (…), jednak żeby go uruchomić (uzyskać zgody korporacyjne i zawrzeć umowę z depozytariuszem) niezbędne jest w tym celu przedstawienie Dokumentacji Projektowej. Z uwagi na konieczność posiadania Dokumentacji Projektowej wraz z pozostałymi Dziełami celem utworzenia Funduszu, nie jest możliwe użycie niekompletnej i niezaktualizowanej dokumentacji, w związku z czym Wnioskodawca zamierza przyjąć do używania kompletną i zaktualizowaną dokumentację jako jedną wartość niematerialną i prawną. Dopiero dokumentacja w takiej postaci będzie gotowa do pierwszego gospodarczego wykorzystania, zatem warunek odnoszący się do możliwości gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania będzie spełniony. Całość dokumentacji będzie kolejno wykorzystywana celem pozyskania uczestników Funduszu, którzy będą nabywać certyfikaty inwestycyjne. Przewidywany czas funkcjonowania Funduszu wynosi (…) lat.

Z powyższego wynika, że dokumentacja będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i będzie się to odbywało przez okres dłuższy niż rok.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, ogół dokumentacji wypełnia definicję autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, a także spełnia wszystkie cztery przesłanki wynikające z art. 16b ust 1 pkt. 4 ustawy o CIT.

Uzasadnienie Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt. 1 ustawy o CIT za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, w razie odpłatnego nabycia, uważa się cenę ich nabycia. Zgodnie z art. 16g ust. 14 ustawy o CIT wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw. Za cenę nabycia, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności (katalog otwarty) o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Dokumentacja (autorskie prawa majątkowe stanowiące utwory w rozumieniu prawa autorskiego) została nabyta w pierwotnym kształcie od innego podmiotu tj. od A. Sp. z o.o. Usługa aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji oraz wkład (…) również zostały zlecone do innego podmiotu tj. K. Sp. z o.o. sp.k, pierwotnego autora przedmiotowej dokumentacji. W takiej sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, jako wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej, na którą będzie się składać ogół Dzieł nabytych i zaktualizowanych do potrzeb Wnioskodawcy, należy przyjąć kwotę należną zbywcy tj. A. Sp. z o.o. powiększoną o koszt dopasowania zakupionej dokumentacji do swoich potrzeb, czyli koszt aktualizacji i wkładu (…), nabytych od K. Sp. z o.o. sp.k.

W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, za wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej należy przyjąć sumę wydatków poniesionych na zakup przygotowanych Dzieł od A. Sp. z o.o. oraz na zakup usługi aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji, na podstawie faktur otrzymanych od tych dwóch dostawców.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe, zaś w zakresie pytania nr 2 jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej „updop”):

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)(uchylony)

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)(uchylony)

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa powyżej są nabyte przez podatnika różne prawa niematerialne o okresie używania dłuższym niż rok, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przejęcia do używania. Nieistotna jest przy tym wartość tego prawa niematerialnego, ważny jest tylko minimalny wymagany czas użytkowania.

Dla uznania autorskich praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 updop, za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu przepisów podatkowych, oprócz wymienienia ich w katalogu art. 16b ust. 1 ww. ustawy spełnione muszą zostać następujące warunki:

  • autorskie prawa majątkowe muszą zostać nabyte przez podatnika;
  • autorskie prawa majątkowe muszą nadawać się do wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  • autorskie prawa majątkowe będą wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą,
  • przewidywany okres wykorzystywaniu autorskich praw majątkowych jest dłuższy niż rok.

Prawa, o których mowa powyżej, normuje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2509 ze zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2) plastyczne;

3) fotograficzne;

4) lutnicze;

5) wzornictwa przemysłowego;

6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7) muzyczne i słowno-muzyczne;

8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9) audiowizualne (w tym filmowe).

Stosownie do art. 1 ust. 3 tej ustawy:

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.

W świetle art. 1 ust. 4 tej ustawy:

Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

I tak, stosownie do art. 16 tej ustawy:

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

1) autorstwa utworu;

2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;

3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;

4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;

5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Stosownie do art. 17 tej ustawy:

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

W myśl art. 41 ust. 1 i 2 omawianej ustawy:

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

1) autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;

2) nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej „licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Jak stanowi art. 53 ww. ustawy:

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca przewidział zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, wydatki na nabycie których rozpoznawane powinny być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie, jako wartości niematerialne i prawne, nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Tym samym nie podlegają amortyzacji.

Państwa wątpliwość w zakresie pytania nr 1 dotyczy możliwości uznania za jedną wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji dokumentacji projektowej wraz z jej aktualizacjami (wszystkimi dziełami), których wykonanie zlecili Państwo innym podmiotom.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, podejmują Państwo działania w kierunku uruchomienia i zarządzania wehikułem inwestycyjnym w formie funduszu inwestycyjnego (…). Celem uzyskania zgód korporacyjnych na utworzenie Funduszu, jak również w celu zawarcia umowy z depozytariuszem, niezbędne jest przedstawienie (…) wraz z (…) oraz (…). Nabyli Państwo od A. Sp. z o.o. Dokumentację Projektową składającą się z Dzieł w postaci:

a)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

b)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

c)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

d)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

e)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

f)(…) z dnia (…) lutego 2023 r.,

g)(…) ze stycznia 2023 r.,

h)(…) z dnia (…) czerwca 2023 r.,

i)(…) z dnia (…) czerwca 2023 r.,

j)(…) z dnia (…) sierpnia 2023 r.

k)(…) z dnia (…) listopada 2023 r.

Wymienione Dzieła stanowią utwory w rozumieniu prawa autorskiego, co znajduje potwierdzenie w umowie: A. „przenosi na X., w ramach wynagrodzenia o którym mowa w § 2 ust. 1 (na wszystkich polach eksploatacji wskazanych poniżej), autorskie prawa majątkowe do Dzieł, stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego (…).”Będą Państwo wykorzystywać wymienione Dzieła wyłącznie jako całość składająca się na Dokumentację Projektową, gdyż tylko w takiej postaci są one dla Państwa użyteczne.

Nadto, w opisie sprawy wskazali Państwo, że w związku ze zmianą założeń do Projektu oraz z uwagi na zmieniające się otoczenie rynkowe, zwrócili się Państwo do K. Sp. z o.o. sp.k. o zaktualizowanie Dokumentacji Projektowej.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że zgodnie z umową świadczenia usług K. sp. z o.o. sp.k. „przenosi na Klienta, w ramach wynagrodzenia o którym mowa w § 5 ust. 1 (na wszystkich polach eksploatacji wskazanych poniżej), autorskie prawa majątkowe do Produktów, stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego.” „Produktami” lub „Produktami Prac” określane są w umowie powstałe rezultaty prac, czyli przedmiotowe aktualizacje. Nadto, jedyną odrębną pozycją na ostatniej fakturze cząstkowej, wystawionej (…) października 2024 r., tj. po dniu złożenia pierwotnego wniosku, jest wynagrodzenie za wkład dotyczący (…). Wkład ten został zamówiony, zgodnie z umową, po stawce godzinowej. Wkład dotyczący kwestii (…) jest niezbędnym elementem Dokumentacji Projektowej jako całości, aby spełniał nowe założenia funduszu inwestycyjnego inwestującego w (…). Dokumentacja projektowa wraz z aktualizacjami są możliwe do wykorzystania przez Państwa wyłącznie łącznie. Zarówno sama dokumentacja jak i same aktualizacje odrębnie są dla Państwa bezużyteczne. Dopiero połączone razem mogą zostać wykorzystane w Państwa działalności gospodarczej zgodnie z przeznaczeniem. Zatem będą Państwo wykorzystywali, na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, dokumentację projektową wraz z aktualizacjami wyłącznie łącznie. Ponadto, dokumentacja projektowa wraz z jej aktualizacjami będzie używana przez okres dłuższy niż rok. Przewidywany okres używania to (…) lat. Dokumentacja projektowa w pierwotnym kształcie nie była oddawana przez Państwa do używania innemu podmiotowi na podstawie umowy licencyjnej/umowy najmu/dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z uwagi na zacytowane przepisy prawa oraz opis stanu faktycznego należy zgodzić się z Państwem, że Dokumentacja projektowa wraz ze wszystkimi Dziełami, czyli wraz z aktualizacjami, stanowi jedną wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 updop.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad 2

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 wiążą się z ustaleniem wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej składającej się z Dokumentacji Projektowej wraz ze wszystkimi Dziełami.

Stosownie do art. 16f ust. 1 i 3 updop:

Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 updop, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:

w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia;

Jak stanowi art. 16g ust. 3 updop:

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W świetle art. 16g ust 12 updop:

Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.

Stosownie do art. 16g ust. 14 updop:

wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 14 ust. 1-3 updop:

1)Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy określa ten przychód w wysokości wartości rynkowej.

2)Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

3)Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy wzywa strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określa wartość z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego ponosi zbywający albo świadczący usługi.

Jak wynika z opisu sprawy nabyli Państwo Dokumentację projektową oraz jej aktualizacje na podstawie umów. Zarówno umowa zakupu dokumentacji od spółki A., jak i umowa na aktualizację dokumentacji przez K. Sp. z o.o. sp.k. nie wydzielają i nie wyceniają poszczególnych elementów dokumentacji odrębnie. Wszystkie wymienione dzieła składające się na przedmiotową dokumentację zostały wycenione przez A. Sp. z o.o. łącznie. Również łącznie została wyceniona przez K. Sp. z o.o. sp.k usługa aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że zgodnie z umową świadczenia usług zawartą z K. Sp. z o.o. sp.k., wynagrodzenie zawiera w sobie również wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw majątkowych, w tym autorskich praw majątkowych, jednak nie zostało ono wyodrębnione w umowie. Wystawione przez K. Sp. z o.o. sp.k. faktury cząstkowe również nie dzielą wynagrodzenia na usługi aktualizacji i z tytułu przeniesienia praw autorskich. Jedyną odrębną pozycją na ostatniej fakturze cząstkowej, wystawionej (…) października 2024 r., tj. po dniu złożenia pierwotnego wniosku, jest wynagrodzenie za wkład dotyczący kwestii (…). Wkład ten został zamówiony, zgodnie z umową, po stawce godzinowej. Wynagrodzenie to również zawiera już w sobie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw majątkowych, w tym przeniesienia autorskich praw majątkowych (lub udzielania licencji) - ta część wynagrodzenia nie została wyodrębniona ani w umowie ani na fakturze. Z kolei umowa o przeniesienie praw autorskich majątkowych zawarta pomiędzy A. sp. z o.o., a Państwem precyzuje, że A. sp. z o.o. „przenosi na X., w ramach wynagrodzenia o którym mowa w § 2 ust. 1 (na wszystkich polach eksploatacji wskazanych poniżej), autorskie prawa majątkowe do Dzieł, stanowiących utwory w rozumieniu prawa autorskiego.” Faktury wystawiane do tej transakcji przez A. sp. z o.o. dla każdej z zafakturowanych rat płatności zawierają opis „Sprzedaż autorskich praw majątkowych zgodnie z umową z dnia (…).09.2024 par. 2 ust 1 pkt 1”. Zgodnie z umową o przeniesienie praw autorskich majątkowych zawartą pomiędzy A. sp. z o.o., a Państwem wraz z przeniesieniem majątkowych praw autorskich do Dzieł (pierwotnej dokumentacji), A sp. z o.o. „przenosi na X. własność nośników, na których zostały one utrwalone, a także własność egzemplarzy.” Wynagrodzenie określone w umowie jako jedna kwota, nie jest na wystawianych fakturach dzielone odrębnie za przeniesienie praw autorskich majątkowych do Dzieł i nośniki z utrwalonymi Dziełami.

Z uwagi na zacytowane przepisy prawa oraz opis sprawy należy wskazać, że w odniesieniu do sposobu ustalenia wartości początkowej ww. wartości niematerialnej i prawnej w sytuacji opisanej we wniosku będzie miał zastosowanie przepis art. 16g ust. 1 pkt 1, ust. 3 oraz ust. 12 updop.

Jeżeli więc w ramach ustalonego wynagrodzenia na rzecz podmiotów, od których nabyli Państwo wartość niematerialną i prawną, nie wyodrębniono ceny nabycia praw majątkowych, to w takiej sytuacji wartość początkową praw majątkowych ustala się w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Suma wynagrodzenia za usługę i/lub inne świadczenia (np. za nośniki) i wartości rynkowej autorskiego prawa majątkowego nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

Tym samym, wartość początkową nabytej przez Państwa wartości niematerialnej i prawnej należy ustalić w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Skoro ani na otrzymanych przez Państwa fakturach VAT, ani w zawartych umowach z dostawcami nie występuje rozdzielenie wartości poszczególnych wydatków, to wynagrodzenie na nabycie wartości niematerialnej i prawnej, które dotyczy przeniesienia praw majątkowych, może składać się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej stosownie do art. 16g ust. 3 oraz ust. 12 updop, którą należy ustalić w oparciu o wartość rynkową tych praw, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Przy czym, suma wynagrodzenia za usługę i wartości rynkowej autorskiego prawa majątkowego nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

Wobec tego nie sposób zgodzić się z Państwem, że wartością początkową wartości niematerialnej i prawnej składającej się z Dokumentacji Projektowej wraz ze wszystkimi Dziełami będzie suma wydatków poniesionych na zakup przygotowanych Dzieł od A. Sp. z o.o. oraz na zakup usługi aktualizacji Dzieł wymagających aktualizacji od K. Sp. z o.o. sp.k., na podstawie faktur otrzymanych od tych dwóch dostawców.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).