Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2024 r., za pośrednictwem Poczty, wpłynął Państwa wniosek z 28 października 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 13 grudnia 2024 r. (data wpływu do Organu, 17 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” sp.k. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce. Przedmiotem działalności Spółki jest tworzenie (…) programów komputerowych (…) które według ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego i nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Spółka realizuje prace w celu tworzenia nowych lub ulepszonych technologii i rozwiązań w zakresie oprogramowania, które po zakończeniu z sukcesem prac będą mogły zostać wykorzystane w ramach działalności kontrahenta. Prace te polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie programowania do projektowania i tworzenia zamienionych, ulepszonych lub nowych rozwiązań informatycznych. Celem realizowanych przez Spółkę projektów jest dostarczanie dedykowanych rozwiązań informatycznych (…).
Rezultatami projektów zakończonych sukcesem są nowe algorytmy, skrypty i kody informatyczne oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego. Prace programistyczne realizowane w ramach projektów mają charakter twórczy. Prace są prowadzone w sposób systematyczny, zgodnie z tzw. podejściem Agile. Podejście to polega na realizacji projektów stopniowo w ramach etapów o określonej długości (tzw. sprinty), w efekcie których powstają kolejne części oprogramowania w ramach danego projektu. Efekty prac są na bieżąco dokumentowane i wprowadzane do systemu informatycznego wykorzystywanego przez Spółkę do tworzenia oprogramowania. Umożliwia to przeniesienie efektów zakończonych projektów na rzecz klienta. (…) projekty mają charakter nowatorski i innowacyjny nie tylko w skali przedsiębiorstwa. Rozwiązania będące efektem zrealizowanych przez Spółkę projektów są pod względem innowacyjności na zbliżonym poziomie do rozwiązań opracowywanych przez światowych liderów rynku e-commerce. Projekty nie mają charakteru rutynowego i okresowego wprowadzania zmian do oprogramowania.
W Spółce na potrzeby każdego z projektów angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach. Specjaliści są zatrudniani przez Spółkę na umowach o pracę lub są podwykonawcami prowadzącymi niezależne działalności gospodarcze. W skład zespołów projektowych wchodzą m.in. deweloperzy, testerzy, oraz koordynatorzy. Osoby zaangażowane w projekty wykonują między innymi następujące zadania:
(…).
Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 13 grudnia 2024 r., doprecyzowali Państwo opis sprawy następująco:
1.Unikatowość opracowywanych rozwiązań jest związana ze skalą działalności kontrahenta. Poziom złożoności procesów biznesowych, dla których tworzone jest oprogramowanie powoduje, że nie ma możliwości skorzystania z funkcjonujących komercyjnie dostępnych rozwiązań. Każdy projekt wymaga zatem opracowania nowych, nieistniejących koncepcji i rozwiązań. Realizacja projektu zaczyna się od zidentyfikowania konkretnych wyzwań, których rozwiązanie pozwoli osiągnąć cel projektu. Następnie opracowywane są rozwiązania i podlegają one testowaniu, czy przyniosły zamierzone efekty.
Innowacyjność i unikatowość projektów wynika nie tylko z aspektów technologicznych (stosowania najnowszych technologii dostępnych w zakresie programowania), ale przede wszystkich istotnego usprawnienia procesów biznesowych w wyniku opracowania rozwiązań programistycznych.
Przykładami projektów realizowanych w ramach działalności opisanej we wniosku są następujące projekty:
(…).
2.Przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, Wnioskodawca dysponował wiedzą i zasobami charakterystycznymi dla standardowego poziomu zaawansowania w branży programistycznej, w tym znajomością ogólnodostępnych technologii, narzędzi oraz praktyk stosowanych w procesach tworzenia i zarządzania programami komputerowymi. Dotyczyło to w szczególności znajomości istniejących algorytmów, języków programowania, środowisk deweloperskich oraz metod projektowania i testowania oprogramowania.
W toku prowadzonych prac nad tworzeniem, ulepszaniem i modyfikacją programów komputerowych, Spółka nabyła zasoby wiedzy, które znacznie wykraczają poza początkowy zakres.
Zdobyta wiedza obejmowała w szczególności:
(…).
Dzięki prowadzonym pracom, Spółka nabyła unikatową wiedzę wynikająca z procesu twórczego łączenia istniejących narzędzi i technologii w celu realizacji złożonych celów projektowych. Wiedza ta ma charakter zaawansowany i specyficzny, będąc wynikiem praktycznych doświadczeń i analizy problemów pojawiających się w trakcji realizacji projektów.
Przed rozpoczęciem działalności, Wnioskodawca dysponował zasobami wiedzy standardowymi i ogólnodostępnymi w branży programistów. Jednakże w toku prac Wnioskodawca pozyskał zasoby wiedzy w zakresie znacznie szerszym.
3.Twórczość prowadzonych przez Wnioskodawcę prac polega na opracowywaniu rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu indywidualizacji, które są dedykowane konkretnym potrzebom klienta. (…).
Prace Wnioskodawcy obejmują m.in.:
(…).
4.W ramach działalności polegającej na tworzeniu, ulepszaniu i modyfikacji programów komputerowych, Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę technologiczną i specjalistyczną z zakresu, który jest niezbędny do realizacji projektów na rzecz międzynarodowego klienta działającego w branży e-commerce. W szczególności wiedza ta obejmuje:
(…).
Wykorzystując powyższą wiedzę, Wnioskodawca jest w stanie stworzyć oraz rozwijać zaawansowane i dopasowane do potrzeb klienta systemy informatyczne, które integrują różnorodne technologii i procesy w sposób optymalny i efektywny.
5.W wyniku prowadzonych przez Spółkę prac nie powstaje nowa wiedza w sensie naukowym, tj. wiedza będąca nowym odkryciem w ramach określonej dziedziny lub dyscypliny nauki. Działalność Spółki koncentruje się nabywaniu, a następnie łączeniu i wykorzystaniu istniejącej wiedzy i dostępnych technologii w sposób twórczy, prowadzący do opracowania nowych, unikatowych i dostosowanych do specyficznych potrzeb klienta zastosowań oraz rozwiązań technologicznych.
(…)
6.Spółka, realizując swoje projekty, łączy i kształtuje wiedzę z zakresu dostępnych technologii, narzędzi oraz praktyk związanych z tworzeniem, modyfikacją i zarządzaniem programami komputerowymi. W szczególności wykorzystuje znajomość istniejących algorytmów, języków programowania, środowisk deweloperskich, metod projektowania i testowania oprogramowania oraz technik integracji systemów informatycznych.
Połączenie i kształtowanie wiedzy obejmują:
(…).
Efektem połączenia i kształtowania tej wiedzy są:
(…).
Twórczość i unikatowość tych rozwiązań przyczyniają się do płynnego i bezpiecznego funkcjonowania działalności klienta, zapewniając stabilność procesów operacyjnych oraz możliwość dalszego rozwoju w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym.
7.Działalność opisana we wniosku, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany i metodyczny, zgodnie z założeniami przyjętej metodyki pracy (…).
Prace prowadzone w ramach tej metodyki charakteryzują się transparentnością, ponieważ wszystkie aspekty procesu są widoczne zarówno dla zespołu projektowego, jak i interesariuszy. Dzięki temu działania są klarowne i dobrze zorganizowane. Regularnie przeprowadzane spotkania pozwalają na bieżące sprawdzanie postępów oraz ocenę efektów pracy, co stanowi podstawę do adaptacji podejmowanych działań. Adaptacja polega na wprowadzeniu koniecznych zmian i usprawnień w odpowiedzi na uzyskane wyniki lub nowe potrzeby klienta.
(…).
8.Cele stawiane na wstępie przez Spółkę są ambitne i wymagające, jednak dzięki podziałowi na mniejsze, operacyjne cele realizowane w ramach sprintów, ich osiąganie przebiega w sposób uporządkowany. Przykłady celów projektów zostały wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 1.
(…).
Dzięki takiemu podejściu prace są prowadzone w sposób metodyczny i elastyczny, umożliwiając zarówno osiąganie założonych celów, jak i dostosowywanie działań w odpowiedzi na zmieniające się wymagania projektu.
Pytanie
Czy działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Wnioskodawcy stanowi działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT w zakresie, w jakim dotyczy opisanych w stanie faktycznym projektów. Wnioskodawca jest tym samym uprawniony do zastosowania ulgi określonej w art. 18d ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo- rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe dzielą się na (art. 4a pkt 27 ustawy o CIT):
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm., dalej: „ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Badania podstawowe to prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Z kolei, przez badania aplikacyjne rozumie się prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Przytoczone przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową. Kryteria te powinny być spełnione łącznie. Dla potrzeb podatków dochodowych działalność badawczo-rozwojowa powinna:
-obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
-mieć twórczy charakter,
-być podejmowana w sposób systematyczny, oraz
-być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Warto w tym miejscu odwołać się do kryteriów działalności badawczo-rozwojowej przedstawionych w Podręczniku Frascati. Podręcznik Frascati wskazuje, że działalność B+R jest zawsze ukierunkowana na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach (i ich interpretacji) lub hipotezach. Z reguły nie ma pewności co do ostatecznego wyniku (lub przynajmniej co do ilości czasu i zasobów potrzebnych do jego osiągnięcia), jest ona planowana i budżetowana (nawet jeśli jest realizowana przez osoby fizyczne), a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku.
Stosownie do treści Podręcznika Frascati, aby dana działalność mogła zostać uznana za działalność badawczo - rozwojową, musi ona spełniać pięć podstawowych kryteriów. Działalność taka musi być:
1)twórcza,
2)nowatorska,
3)metodyczna,
4)nieprzewidywalna,
5)możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.
Zdaniem Wnioskodawcy, podejmowane przez Spółkę prace w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania są pracami rozwojowymi, tj. Spółka nabywa, łączy i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi i technologii informatycznych, do projektowania i tworzenia nowego oraz ulepszonego oprogramowania.
Podstawowym celem ww. prac jest tworzenie i udoskonalenie oprogramowania w sposób umożliwiający uzyskanie funkcjonalności odpowiadających na wymagania otoczenia biznesowego, a w szczególności branży e-commerce. Projektowane rozwiązania nie tylko rozwijają i ulepszają obecnie istniejące programy komputerowe, ale także przyczyniają się do powstania w nowych i jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Działalność Spółki w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania posiada następujące cechy:
Ad. 1-2) Twórczość i nowatorskość.
Prace Spółki nad tworzeniem oprogramowania oraz jego dalszym rozwojem są pracami twórczymi. W ich realizację zaangażowani są specjaliści, którzy na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności tworzą nowe lub rozwijają wytworzone już oprogramowanie. Oprogramowanie jest efektem pracy kreatywnej pracowników zaangażowanych w projekty realizowane przez Spółkę. Tworzone oprogramowanie stanowi nowość nie tylko w skali przedsiębiorstwa, ale jest też nowatorskie na skalę światową.
Ad. 3) Metodyczność.
Podejmowane przez Spółkę działania w ramach projektów dokonywane są w zaplanowany i uporządkowany sposób. Prace te mają charakter metodyczny - prowadzone są w sposób systematyczny, o czym świadczy m.in. stosowanie podejścia Agile.
Ad. 4) Nieprzewidywalność.
Prowadzone prace nad tworzeniem i rozwojem oprogramowania charakteryzują się niepewnością badawczą i nieprzewidywalnością. Spółka dopuszcza bowiem możliwość poniesienia porażki przenoszenia w procesie twórczym przyjmując, że algorytmy, skrypty i kody informatyczne oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego są efektem projektów zakończonych sukcesem.
Podejmowane działania nie stanowią także działań rutynowych. Celem projektów nie jest wprowadzenie okresowych zmian lub okresowych ulepszeń, które nie stanowią istotnej innowacji.
Ad. 5) Możliwość przeniesienia lub odtworzenia.
Rezultaty prac tworzenia i rozwoju oprogramowania są odpowiednio dokumentowane, by możliwe było przeniesienie praw własności do wyników prac na kontrahenta oraz ich późniejsze odtworzenie.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki polegającą na tworzeniu i rozwoju oprogramowania, o których mowa w opisie stanu faktycznego, należy zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d u.p.d.o.p. - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Tym samym, zgadzam się ze stanowiskiem, że prowadzona przez Państwa działalność polegająca na tworzeniu i rozwoju oprogramowania przedstawiona w opisie stanu faktycznego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d u.p.d.o.p.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).