Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych przyjęcia, że:
- kalkulując podstawę opodatkowania ryczałtem, Spółka powinna ustalać podstawę jako tą część zysku netto, określonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, która na mocy stosownej uchwały zgromadzenia wspólników została przeznaczona do wypłaty wspólnikom lub wypłacona lub rozdysponowano nią w jakiejkolwiek innej formie – jest prawidłowe;
- wystąpienie dochodów z tytułu ukrytych zysków lub dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie wpłynie na zakres lub sposób opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto – jest prawidłowe;
- wykazania kwoty należnego ryczałtu z tytułu podzielonego zysku w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, a nie za rok, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe wykazujące wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy – jest prawidłowe;
- ujęcia w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy przewidywanej kwoty Ryczałtu w pozycji „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku” zmniejszającej wynik brutto za ten rok (w pozycji K rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym wg załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości) – jest nieprawidłowe.
- jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż cała kwota zysku netto zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy - wówczas cała kwota zysku netto będzie kwalifikowana zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania 20% podatkiem CIT – jest prawidłowe;
- podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników przekazującej cały zysk netto wypracowany za dany rok obrotowy objęty Ryczałtem na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki, a także wynikające z tej uchwały przekazanie całego zysku netto na poczet ww. kapitałów własnych nie spowoduje powstania obowiązku rozpoznania dochodu do opodatkowania Estońskim CIT – jest prawidłowe;
- jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona:
- na wypłatę dywidendy, będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT – jest prawidłowe;
- na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie podlegała opodatkowaniu ani w dacie podjęcia uchwały, ani w dacie zasilenia ww. kapitałów – jest prawidłowe;
- jeżeli kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki zostaną utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, wówczas późniejsze przeznaczenie tych kapitałów na wypłatę dywidendy, spowoduje opodatkowanie Ryczałtem – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
A.A.
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B.B.
4) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
C.C.
5) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
D.D.
6) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
E.E.
7) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
F.F.
8) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
G.G.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia systemów teleinformatycznych. Rokiem podatkowym i rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy.
W Spółce jest siedmiu udziałowców, którymi są wyłącznie osoby fizyczne. Trzech spośród udziałowców pełni funkcję członka zarządu, a inni trzej są członkami rady nadzorczej Spółki.
Począwszy od 1 stycznia 2024 r. Spółka wybrała opodatkowanie dochodów ryczałtem od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b Ustawy CIT (dalej: Estoński CIT lub Ryczałt). Spółka spełnia wszystkie warunki uprawniające ją do korzystania z tej formy opodatkowania, a wynikające z przepisów podatkowych (w tym z art. 28j Ustawy CIT).
Zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 20%. Spółka nie jest bowiem małym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 Ustawy CIT, ani też podatnikiem rozpoczynającym działalność.
Na moment wyboru opodatkowania estońskim CIT Spółka nie posiadała strat z okresu poprzedzającego okres opodatkowania Ryczałtem, które pozostałyby niepokryte.
Spółka sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości (przy czym rachunek zysków i strat jest sporządzany w wariancie porównawczym). Jednocześnie w bilansie sporządzonym za 2023 rok czyli rok poprzedzający pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem, Spółka wyodrębniła, zgodnie z art. 7aa Ustawy CIT, pozycje prezentujące kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Jednocześnie w bilansach rocznych sporządzanych na koniec poszczególnych lat obrotowych objętych okresem opodatkowania Ryczałtem, zgodnie z art. 28d ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT, Spółka będzie prezentować kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania Ryczałtem. Wyodrębnienie zysków wypracowanych przed okresem opodatkowania Ryczałtem jak i po przejściu na Ryczałt będzie prezentowane w sprawozdaniach finansowych Spółki dopóki wartość zysków wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem nie zostanie w całości rozdystrybuowana pomiędzy udziałowców.
Spółka przewiduje, iż z tytułu prowadzonej działalności za rok 2024 oraz kolejne lata będzie osiągała zyski. Zyski te będą prezentowane w rocznych sprawozdaniach finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Ponadto, udziałowcy Spółki planują, iż zatwierdzając roczne sprawozdanie finansowe za rok obrotowy objęty okresem opodatkowania Ryczałtem będą podejmowali stosowne uchwały o podziale zysku netto przeznaczając albo całą jego kwotę na wypłatę dywidendy, albo jedynie część - przeznaczając jednocześnie pozostałą jego część na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego.
Udziałowcy nie wykluczają również, iż po zakończeniu danego roku obrotowego objętego okresem opodatkowania Ryczałtem mogą podejmować uchwały o przekazaniu całej kwoty zysku na poczet zasilenia kapitału zapasowego lub rezerwowego. Uchwały takie będą zapadać w okresie opodatkowania Ryczałtem, z wyjątkiem uchwały za ostatni rok objęty okresem opodatkowania Ryczałtem, która zostanie podjęta po zakończeniu tego roku, a więc po zakończeniu okresu opodatkowania Ryczałtem.
Jednocześnie kwoty zysku netto osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałem i przekazane na poczet kapitałów: zapasowego lub rezerwowego mogą w przyszłości posłużyć do sfinansowania wypłaty dywidend, przy czym taka wypłata może przypaść zarówno w okresie opodatkowania Ryczałtem jak i po jego zakończeniu (w każdym przypadku przekazanie kwot z kapitału zapasowego lub rezerwowego na poczet dywidendy byłoby poprzedzone podjęciem stosowanej uchwały zgromadzenia wspólników).
Spółka dodatkowo wyjaśnia, że w ciągu roku obrotowego, tj. za poszczególne miesiące kalendarzowe roku obrotowego Spółka deklaruje Estoński CIT od dwóch specyficznie zdefiniowanych w Ustawie CIT rodzajów dochodów, a mianowicie:
a)z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2, oraz ust. 3 i 4 Ustawy CIT (dalej: Ukryte Zyski) oraz
b)z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4a Ustawy CIT (dalej: Wydatki NZDG).
Obie ww. kategorie dochodu Spółka sumuje co miesiąc w celu wyliczenia wspólnej podstawy opodatkowania zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT. Jednocześnie od tak ustalonej podstawy opodatkowania Spółka wylicza co miesiąc podatek Estoński CIT i płaci go do na rachunek właściwego urzędu zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT (dalej: Miesięczny CIT Estoński).
Niezależnie od wyliczania Miesięcznego CIT'u Estońskiego od dochodu z tytułu Ukrytych Zysków i Wydatków NZDG, Spółka zamierza uwzględniać w kalkulacji zysku brutto za dany rok obrotowy wszystkie osiągnięte przez Spółkę w danym roku przychody oraz koszty, które zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości są przypisywane do działalności Spółki za dany rok obrotowy, niezależnie od tego czy będą stanowiły kategorie kosztów wymienionych w art. 16 Ustawy CIT, czy też nie oraz niezależnie od tego, czy z tytułu ich poniesienia Spółka jest lub będzie zobowiązana do zapłaty Miesięcznego CIT'u Estońskiego.
Pytania
1.Czy kalkulując podstawę opodatkowania Ryczałtem za rok 2024 i kolejne lata, w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT lub dochodu z tytułu zysku netto, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT - Spółka powinna ustalać tę podstawę:
a)jako dochód o którym mowa w art. 7 Ustawy CIT, tj. uwzględniając przychody w rozumieniu art. 12 Ustawy CIT oraz koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 Ustawy CIT z wyłączeniem kosztów wskazanych w art. 16 Ustawy CIT, czy też
b)jako kwotę zysku brutto wykazanego w sprawozdaniu finansowym za dany rok obrotowy, czy też
c)jako odpowiednią część kwoty zysku netto, wyliczonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, która na podstawie stosownej uchwały zgromadzenia wspólników została przeznaczona do wypłaty wspólnikom (w przypadku dochodu z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT) lub która została wypłacona lub rozdysponowano nią w jakiejkolwiek innej formie (w przypadku dochodu z zysku netto, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT)?
2.Czy wystąpienie dochodów z tytułu ukrytych zysków lub dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (o których mowa odpowiednio w art. 28m ust. 1 pkt 3 i 4 Ustawy CIT) wpłynie na zakres lub sposób opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku (o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT) lub dochodu z tytułu zysku netto (o którym mowa w art. 28m ust. 5 Ustawy CIT)?
3.Czy w związku z planowaną wypłatą dywidendy z zysku netto wykazanego w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości za dany rok obrotowy (np. 2024) Spółka powinna wykazać kwotę Ryczałtu w pozycji J „Podatek dochodowy” tego sprawozdania, czy w pozycji K „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku”, czy też w ogóle nie powinna wykazywać kwoty Ryczałtu w sprawozdaniu finansowym za ten rok (np. 2024), tylko w sprawozdaniu finansowym za kolejny rok (np. 2025) - to jest rok, w którym na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości zostanie podjęta uchwała o podziale zysku netto wykazanego w tym sprawozdaniu i przeznaczeniu go na wypłatę dywidendy?
4.Jeżeli po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem udziałowcy podejmą na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż cała kwota zysku netto zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy - to czy wówczas cała kwota zysku netto będzie kwalifikowana zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący podstawę opodatkowania 20% podatkiem CIT na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT?
5.Czy podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników przekazującej cały zysk netto wypracowany za dany rok obrotowy objęty opodatkowaniem Ryczałtem na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki, a także wynikające z takiej uchwały przekazanie całego zysku netto na zasilenie tych kapitałów spowoduje powstanie obowiązku rozpoznania dochodu do opodatkowania Estońskim CIT, zakładając, że przekazanie zysku netto na ww. kapitały własne będzie wynikało z uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w przedmiocie podziału zysku na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości?
6.Jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy, a pozostała części zostanie przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego - to czy wówczas jedynie ta część kwoty zysku netto, która zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, a część przeznaczona na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie opodatkowana w związku tym przeznaczaniem lub zasiedleniem ww. kapitałów?
7.Czy w sytuacji opisanej w pytaniu 4 i 6 wspólnicy otrzymujący dywidendę oraz Spółka, pełniąca funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanej dywidendy będą uprawnieni, w związku z obliczeniem kwoty zobowiązania podatkowego w PIT do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. czy będą uprawnieni do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę stanowiącą 70% Ryczałtu należnego od Spółki w związku przeznaczeniem całości lub części zysku netto na wypłatę dywidendy na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w przedmiocie podziału zysku na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości?
8.Jeżeli kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki zostaną utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, to czy późniejsza uchwała zgromadzenia wspólników przeznaczająca te kapitały na wypłatę dywidendy lub późniejsza wypłata dywidendy skutkująca zmniejszeniem ww. kapitałów (utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem) spowodują opodatkowanie Estońskim CIT?
9.Jeżeli uchwała wspólników o przeznaczaniu na wypłatę dywidendy kapitałów zapasowego lub rezerwowego, utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem lub jeżeli sama wypłata dywidendy skutkująca odpowiednim zmniejszeniem tych kapitałów podlega opodatkowaniu Ryczałtem (tj. jeżeli odpowiedź na pytanie nr 8 jest twierdząca) to czy wówczas wspólnicy otrzymujący dywidendę oraz Spółka pełniąca funkcje płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanej dywidendy będą uprawnieni, w związku z obliczeniem kwoty zobowiązania podatkowego w PIT, do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. czy będą uprawnieni do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę 70% Ryczałtu należnego od Spółki?
Interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 1 – 6, 8 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania nr 7 i 9 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.
Państwa stanowisko w sprawie
1. Zdaniem Zainteresowanych, kalkulując podstawę opodatkowania Ryczałtem w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto (o których mowa odpowiednio w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a i 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT)- Spółka powinna ustalać tę podstawę jako tę część zysku netto, określonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, która na mocy stosownej uchwały zgromadzenia wspólników została:
a) przeznaczona do wypłaty wspólnikom - w przypadku dochodu z tytułu podzielonego zysku - co wynika z art. 28n ust. 1 pkt 1 w związku z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a oraz 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, lub
b) wypłacona lub rozdysponowano nią w jakiejkolwiek innej formie - w przypadku dochodu z zysku netto - co wynika to z art. 28n ust. 1 pkt 4 w związku z 28m ust. 1 pkt 5, art. 28t ust. 1 pkt 2 i 28c pkt 5 Ustawy CIT.
Ani kwota zysku brutto wykazana w sprawozdaniu finansowym, ani dochód podatkowy o którym mowa w art. 7 ust. 2, wyliczony m.in. z uwzględnieniem art. 12, 15, 16 Ustawy CIT, nie stanowią podstawy opodatkowania Estońskiego CIT. Zysk brutto stanowi jedynie podstawę ustalenia zysku netto, który z kolei w odpowiedniej części może stanowić podstawę opodatkowania Ryczałtem.
2. Zdaniem Zainteresowanych, dochody z tytułu Ukrytych Zysków oraz Wydatków NZDG są ustalane niezależnie od dochodów z tytułu podzielonego zysku oraz dochodu z tytułu zysku netto. Jeżeli jednak wydatki kwalifikowane jako Ukryte Zyski lub Wydatki NZDG są w określonej części kwalifikowane zgodnie z przepisami o rachunkowości jako koszty księgowe danego okresu, wówczas są uwzględniane w wyniku brutto tego okresu, a co za tym idzie pośrednio wpływają na wynik netto, którego kwota, o ile jest dodatnia może stanowić podstawę ustalenia dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto. Jednocześnie suma kwot Ryczałtu należnego za poszczególne miesiące danego roku obrotowego (podatkowego) od dochodu z tytułu Ukrytych Zysków oraz Wydatków NZDG, wykazywana w zeznaniu rocznym CIT-8E (tj. suma kwot Miesięcznego CIT'u Estońskiego) obciąża wynik brutto tego roku. W związku z tym, w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym, zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości za ten rok powinna być wykazywana w pozycji J „podatek dochodowy”. Oznacza to, iż suma kwot Miesięcznego CIT’u Estońskiego wpływa również na zmniejszenie wyniku netto za ten rok obrotowy.
3. Zdaniem Zainteresowanych, w związku z planowaną wypłatą dywidendy z zysku netto wykazanego w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym, zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości za dany rok obrotowy Spółka powinna wykazywać kwotę należnego Ryczałtu w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym została podjęta stosowna uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, a nie za rok, za który Spółka osiągnie wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy (np. jeżeli sprawozdanie finansowe jest sporządzane za 2024 - a uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy za ten rok zostanie podjęta w 2025 roku - wówczas Ryczałt od dochodu z tytułu podzielonego zysku należałoby wykazać w sprawozdaniu finansowym za 2025 rok, a nie za rok 2024). Gdyby natomiast po zakończeniu roku obrotowego (np. 2024), lecz przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok Spółka dysponowała wiarygodną informacją dotyczącą planowanej przez udziałowców kwotą dywidendy (np. gdyby taka informacja wynikała z odrębnej uchwały udziałowców podjętej po zakończeniu roku, lecz przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok), wówczas, zdaniem wnioskodawców kwotę Ryczałtu Spółka mogłaby ująć w sprawozdaniu finansowym w pozycji K „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku”, sporządzanym za rok, w którym zostanie wykazany dodatni wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy (2024 rok).
4. Zdaniem Zainteresowanych, jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż cała kwota zysku netto zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy - wówczas cała kwota zysku netto będzie kwalifikowana zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania 20% podatkiem CIT na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.
5. Zdaniem Zainteresowanych podjęcie na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości uchwały zgromadzenia wspólników przekazującej cały zysk netto wypracowany za dany rok obrotowy objęty Ryczałtem na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki, a także wynikające z tej uchwały przekazanie całego zysku netto na poczet ww. kapitałów własnych będzie neutralne podatkowo, tj. nie spowoduje powstania obowiązku rozpoznania dochodu do opodatkowania Estońskim CIT.
6. Zdaniem Zainteresowanych, jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy, a pozostała części zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy lub rezerwowy - wówczas jedynie ta część kwoty zysku netto, która zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, a część przeznaczona na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie podlegała opodatkowaniu ani w dacie podjęcia uchwały, ani w dacie zasilenia ww. kapitałów.
8. Zadaniem Zainteresowanych, jeżeli kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki zostaną utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, wówczas późniejsze przeznaczenie tych kapitałów na wypłatę dywidendy, spowoduje opodatkowanie Ryczałtem.
V. UZASADNIENIE STANOWISKA SPÓŁKI
Ad 1
Zgodnie z art. 28c pkt 3 i 4 Ustawy CIT na potrzeby stosowania przepisów o ryczałcie od dochodów spółek przez wynik finansowy netto oraz zysk netto rozumie się wynik finansowy netto oraz zysk netto ustalane na podstawie przepisów o rachunkowości. Jednocześnie przepisy normujące kalkulację podstawy opodatkowania Ryczałtem w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu podzielonego zysku tj. art. 28n ust. 1 pkt 1 w związku z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a oraz 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, a także przepisy normujące podstawę opodatkowania dochodu z tytułu zysku netto tj. art. 28n ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 5, art. 28t ust. 1 pkt 2 oraz art. 28c pkt 5 Ustawy CIT - odwołują się wprost do odpowiedniej części zysku netto, tj. części, która na mocy stosowanej uchwały zgromadzenia wspólników została przeznaczona do wypłaty na rzecz wspólników (w przypadku dochodu z tytułu podzielonego zysku) albo wypłacona lub rozdysponowana w jakiejkolwiek innej formie (w przypadku dochodu z tytułu zysku netto).
Ponadto, jak wynika z art. 28h Ustawy CIT podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d Ustawy CIT. W szczególności, wyłączenie stosowania art. 19 Ustawy CIT do Spółek podlegających Ryczałtowi powoduje, iż w okresie opodatkowania Ryczałtem podatnicy nie stosują także art. 18 Ustawy CIT (normującego podstawę opodatkowania stawkami wskazanymi w art. 19) oraz art. 7 (normującego dochód jako podstawową kategorię tworzącą podstawę opodatkowania wskazaną z kolei w art. 18). Wyłączenie zastosowania art. 19 Ustawy CIT dla potrzeb kalkulacji Ryczałtu oznacza także pośrednie wyłączenie innych przepisów szczegółowo normujących podstawowe elementy kalkulacji dochodu, o którym mowa w art. 7 Ustawy CIT, w tym art. 12 (przychody podatkowe), art. 15 (koszty uzyskania przychodów) oraz art. 16 (koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów).
A zatem, w celu ustalenia podstawy opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku (zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 1 w związku z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a oraz 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT), lub dochodu z tytułu zysku netto (zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 4 w związku z 28m ust. 1 pkt 5, art. 28t ust. 1 pkt 2 i 28c pkt 5 Ustawy CIT) Spółka nie powinna stosować art. 7, 12, 15 i 16 Ustawy CIT. W tym celu za każdy rok obrotowy objęty okresem opodatkowania Ryczałtem powinna ustalić zysk netto zgodnie z przepisami o rachunkowości. Jak bowiem wnika z art. 28n ust. 1 pkt 1 w związku z art. 28m ust. 1 pkt 1 oraz art. 28n ust. 1 pkt 4 w związku z 28m ust. 1 pkt 5, a także z art. 28c pkt 4 Ustawy CIT - podstawa opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku oraz dochodu z tytułu zysku netto jest w obu przypadkach pochodną zysku netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Jednocześnie jak wynika z art. 47 ust. 4 pkt 1 oraz z załącznika nr 1 do Ustawy o Rachunkowości, w części dotyczącej sporządzania rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym (pozycje: L-K) oraz w wariancie kalkulacyjnym (pozycje: L-O) zysk netto jest pochodną zysku brutto, ponieważ wartość zysku netto wykazywana w rachunku zysków i strat ustalana jest jako zysk brutto pomniejszony o podatek dochodowy oraz o pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku.
Stąd, aby zapewnić prawidłowe wyliczenie zysku netto za dany rok obrotowy, który jest podstawą ustalenia dochodu z tytułu podzielonego zysku (art. 28m us.t 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT) oraz dochodu z tytułu zysku netto (art. 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT) - Spółka powinna w pierwszej kolejności ustalić wartość zysku brutto - tj. zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Z kolei ustalając zysk brutto Spółka powinna rozpoznać wszystkie przychody i koszty zgodnie z przepisami o rachunkowości, tj. bez względu na ich sposób kwalifikacji wg Ustawy CIT (w szczególności bez względu na sposób kwalifikacji na podstawie art. 12, 15 i 16 Ustawy CIT), chyba że przepisy o rachunkowości dopuszczają posługiwanie się w określonym zakresie regulacjami podatkowymi (np. art. 32 ust. 7 Ustawy o Rachunkowości dopuszcza w określonym zakresie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami podatkowymi). Jednocześnie sam zysk brutto, jako kategoria nie wymieniona w art. 28m Ustawy CIT nie stanowi podstawy opodatkowania Ryczałtem. Służy natomiast wyliczeniu zysku netto, którego dopiero odpowiednia część (tj. część przeznaczona do wypłaty w formie dywidendy, wypłacona lub w inny sposób rozdysponowana (w szczególności w sposób wskazany w art. 28c pkt 5 Ustawy CIT) podlega opodatkowaniu Ryczałtem odpowiednio jako dochód z tytułu podzielonego zysku lub dochód z tytułu zysku netto.
Ad 2
Zdaniem Zainteresowanych sposób opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek nie ma charakteru jednorodnego. Jak wynika z treści art. 28m Ustawy CIT ustawodawca przewidział szereg odrębnych kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności, jak wynika z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3, art. 28n ust. 1 pkt 2 oraz art. 28t ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT - dochody z tytułu Ukrytych Zysków oraz wydatków NZDG są ustalane i opodatkowywane na bazie miesięcznej w ramach wspólnie ustalanej podstawy opodatkowania. Z kolei dochody z tytułu podzielonego zysku oraz dochody z tytułu zysku netto są ustalane na bazie rocznej, przy czym opodatkowanie tych dochodów jest odroczone do momentu ich do wypłaty wspólnikom na mocy stosownej uchwały (co ma miejsce w przypadku dochodów z tytułu podzielonego zysku - art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 28n ust. 1 pkt 1 oraz art. 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT) lub do momentu wypłaty zysków na rzecz wspólników lub innej formy rozdysponowania tymi zyskami (co ma miejsce w przypadku dochodów z tytułu zysku netto - art. 28m ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 28n ust. 1 pkt 4 oraz art. 28t ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28c pkt 5 Ustawy CIT).
Co więcej, samo pojęcie dochodu ma zupełnie inne znaczenie w przypadku opodatkowania Ukrytych Zysków oraz wydatków NZDG, a inne w przypadku ustalania dochodu z podzielonego zysku oraz dochodu z tytułu zysku netto.
Jak wynika z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 5, a także art. 28n ust. 1 pkt 1 i 4 oraz art. 28t ust. 1 pkt 1 i 2 w związku z art. 28c pkt 5 Ustawy CIT, dochód z tytułu podzielonego zysku oraz dochód z tytułu zysku netto są ustalane jako odpowiednia część zysku netto w rozumieniu przepisów rachunkowości, która została przeznaczona do wypłaty na rzecz udziałowców, wypłacona lub w inny sposób rozdysponowana. To z kolei oznacza, iż ustalenie tych kategorii dochodów musi poprzedzać nie tylko ustalenie samego zysku netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, ale także ustalenie zysku brutto, a co za tym idzie określenie nadwyżki przychodów rachunkowych nad kosztami rachunkowymi.
Tymczasem dochód z tytułu Ukrytych Zysków oraz dochód z tytułu wydatków NZDG nie mają nic wspólnego z ustalaniem jakiejkolwiek nadwyżki przychodów nad kosztami. Istotą tego dochodu jest bowiem określony w art. 28m ust. 3, 4 i 4a Ustawy CIT wydatek, a więc kategoria, nie będąca zyskiem rozumianym jako dodatni efekt rozliczenia przychodów i kosztów poniesionych w danym okresie.
Z tego powodu dochody z tytułu Ukrytych Zysków oraz dochody z tytułu wydatków NZDG należy ustalać i opodatkowywać odrębnie, tj. niezależnie od ustalania wysokości i opodatkowania dochodów z tytułu podzielonego zysku oraz dochodu z tytułu zysku netto. Może więc się zdarzyć tak, że w danym okresie powstanie zobowiązanie podatkowe w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu Ukrytych Zysków lub poniesieniem wydatku NZDG, lecz nie powstanie zobowiązanie podatkowe dotyczące dochodu z tytułu podzielonego zysku ani dochodu z tytułu zysku netto (np. wskutek podjęcia uchwały o przekazaniu zysku netto danego okresu na kapitał zapasowy). Może także wystąpić sytuacja odwrotna, tj. Spółka może zadeklarować dochód z tytułu podzielonego zysku lub dochód z tytułu zysku netto, mimo iż w danym okresie nie wystąpią wydatki kwalifikowane jako Ukryty Zysku lub Wydatki NZDG.
Jeżeli jednak wydatki stanowiące Ukryte Zyski lub Wydatki NZDG są również w określonej części kwalifikowane zgodnie z przepisami o rachunkowości jako koszty księgowe przypisane do danego roku obrotowego, wówczas wpływają na kwotę wyniku brutto tego roku obrotowego, stanowiąc podstawę ustalenia wyniku netto, którego kwota, o ile jest dodatnia, może stanowić podstawę ustalenia dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto.
Jednocześnie suma kwot Ryczałtu należnego za poszczególne miesiące danego roku obrotowego (podatkowego) od dochodu z tytułu Ukrytych Zysków oraz Wydatków NZDG (tj. suma Miesięcznego CIT'u Estońskiego, wykazywana w zeznaniu rocznym CIT-8E składanym za ten rok), obciąża wynik brutto tego roku. W związku z tym, sporządzając sprawozdanie finansowe za ten rok, w części obejmującej rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym wg załącznika nr 1 do Ustawy o rachunkowości za ten rok Spółka powinna wykazać ww. kwotę zsumowanego Ryczałtu od dochodu z tytułu Ukrytych Zysków oraz Wydatków NZDG w pozycji J („podatek dochodowy”) tego sprawozdania. Oznacza to, iż suma kwot Miesięcznego CIT'u Estońskiego wpływa również na zmniejszenie wyniku netto za ten rok obrotowy, a jeżeli wynik ten jest dodatni wówczas jego odpowiednia część tj. część przeznaczona do wypłaty w formie dywidendy, wypłacona lub w inny sposób rozdysponowana (w szczególności w sposób wskazany w art. 28c pkt 5 Ustawy CIT) podlega opodatkowaniu Ryczałtem odpowiednio jako dochód z tytułu podzielonego zysku lub dochód z tytułu zysku netto.
Ad 3
Zgodnie z art. 53 ust. 3 oraz 4 Ustawy o Rachunkowości pokrycie lub podział wyniku finansowego jest możliwe wyłącznie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. A zatem dopóki zgromadzenie wspólników Spółki nie zatwierdzi sprawozdania finansowego dopóty nie można powziąć uchwały w przedmiocie podziału zysku i wypłaty dywidendy za dany rok.
Oznacza to, że w chwili sporządzenia sprawozdania finansowego oraz jego zatwierdzenia za dany rok obrotowy, kwota dywidendy nie jest jeszcze kwotą należną na rzecz udziałowców. Stanie się kwotą należną, a jednocześnie zobowiązaniem Spółki dopiero z chwilą podjęcia uchwały o podziale zysku. Co więcej, dopiero z chwilą podjęcia tej uchwały powstanie zobowiązanie podatkowe (Ryczałt) z tytułu dochodu z podzielonego zysku (choć termin zapłaty przypadnie dopiero w następnym roku (art. 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT).
Omawiana okoliczność sugeruje, iż w związku z planowaną wypłatą dywidendy z zysku netto wykazanego w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości - Spółka powinna wykazywać kwotę należnego Ryczałtu z tego tytułu w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta stosowna uchwały o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, a nie za rok, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe wykazujące wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy. Jeżeli zatem sprawozdanie finansowe zostanie sporządzone za 2024, a uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy za ten rok zostanie podjęta w 2025 roku - wówczas Ryczałt od dochodu z tytułu podzielonego zysku należy wykazać w sprawozdaniu finansowym za 2025 rok, a nie za rok 2024. Stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem prezentowanym w zaktualizowanym Krajowym Standardzie Rachunkowości poświęconym podatkowi dochodowemu (pkt V3: Ryczałt od dochodów Spółek), opublikowanym 23 sierpnia 2024 (Dziennik Urzędowy Ministra Finansów z 2024 r. poz. 81).
Niemniej ww. Krajowy Standard Rachunkowości nie odnosi się do przypadku, w którym z wiarygodnych i pewnych źródeł np. z uchwały wspólników podjętej przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, a określającej planowaną kwotę przeznaczoną na wypłatę dywidendy, Spółka dysponowałaby wiedzą dotyczącą kwoty planowanej do wypłaty dywidendy za dany rok obrotowy. Zdaniem Wnioskodawców, w takim przypadku możliwe byłoby ujęcie w sprawozdaniu finansowym za ten rok obrotowy przewidywanej kwoty Ryczałtu w pozycji „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku” zmniejszającej wynik brutto za ten rok (pozycja K rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym wg załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości). Dzięki temu, zgodnie z zasadą memoriałową w sprawozdaniu finansowym zostałyby ujęte wszystkie znane na dzień jego zatwierdzenia informacje mające wpływ na wysokość zysku netto.
Ad 4
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT, opodatkowaniu Ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku). W takim przypadku dochód ten będzie stanowił podstawę opodatkowania Ryczałtem w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale zysku (art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT), przy czym sam Ryczałt z tego tytułu podlega zapłacie do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale wyniku finansowego netto (28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT).
Mając na uwadze treść ww. przepisów, Spółka stoi na stanowisku, że opodatkowaniu estońskim CIT zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT podlega wartość zysku netto uzyskanego w danym roku obrotowym - w części w jakiej został on przeznaczony na wypłatę dywidendy w uchwale zgromadzenia wspólników podjętej na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 ust. 3 Ustawy o Rachunkowości. W związku z tym na gruncie przepisów normujących opodatkowanie Estońskim CIT dochodem do opodatkowania nie jest cały zysk netto osiągnięty przez Spółkę w danym roku obrotowym, a jedynie ta jego część, która zostanie przekazana stosowną uchwałą do wypłaty udziałowcom. To z kolei oznacza, że jeżeli cały zysk netto zostanie przeznaczony na wypłatę dywidendy mocą stosowanej uchwały o podziale zysku netto za rok podatkowy objęty okresem opodatkowania Ryczałtem wówczas cała kwota zysku netto będzie stanowiła podstawę opodatkowania Ryczałtem, przy czym obowiązek zadeklarowania podatku wystąpi dopiero za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta uchwała o podziale zysku (art. 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT).
Ad 5
Zdaniem Zainteresowanych, podjęcie przez udziałowców Spółki na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 ust. 3 Ustawy o Rachunkowości uchwały o podziale zysku netto w ten sposób, iż cała jego kwota zostanie przekazana na zwiększenie kapitału zapasowego lub rezerwowego nie będzie opodatkowane Ryczałtem, ponieważ taka sytuacja nie została przewidziana w art. 28m Ustawy CIT. Z tych samych powodów (tj. braku wskazania w art. 28m Ustawy CIT) późniejsze zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego na mocy takiej uchwały nie będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem.
W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż zarówno podjęcie takiej uchwały jak i przekazanie zysku netto na poczet kapitału zapasowego lub rezerwowego, w przypadku gdy celem przekazania nie jest pokrycie strat z okresu poprzedzającego opodatkowanie Ryczałtem, nie będzie rodziło obowiązku opodatkowania Ryczałtem, tj. będzie neutralne podatkowo. Stanowisko Spółki jest zbieżne ze stanowiskiem organów podatkowych. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2023 r. sygn. 0114-KDIP2- 2.4010.432.2023.3.IN; Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 czerwca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.211.2023.1.AND).
Ad 6
Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 4 kwota zysku netto przeznaczona na wypłatę dywidendy za dany rok objęty opodatkowaniem Ryczałtem podlega opodatkowaniu Estońskim CIT na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT- jedynie w tej części, w której została przeznaczona na wypłatę dywidendy w stosownej uchwale podjętej na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 ust. 3 Ustawy o Rachunkowości. Jednocześnie, jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Spółki przedstawionego w odpowiedzi na pytanie nr 5 podjęcie uchwały w przedmiocie przekazania zysku netto na poczet kapitału zapasowego lub rezerwowego, a także samo przekazanie zysku netto na poczet tych kapitałów nie będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem - o ile nie będzie służyło pokryciu strat z okresu poprzedzającego okres opodatkowania Ryczałtem.
Oznacza to, iż jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż jedynie część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy, a pozostała część zostanie przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego - wówczas jedynie ta część kwoty zysku netto, która zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, a część przeznaczona na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie podlegała opodatkowaniu ani w dacie podjęcia uchwały, ani w dacie podwyższenia kapitału zapasowego lub rezerwowego.
Ad 8
Przepisy Ustawy CIT dotyczące Ryczałtu, które określają dochód podlegający opodatkowaniu poprzez odniesienie do zysku netto (tj. art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a oraz 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT) nie wiążą opodatkowania Ryczałtem z samą okolicznością uzyskania zysku netto przez podatnika CIT, lecz z jego przeznaczeniem lub wypłatą na rzecz wspólników lub inną formą rozdysponowania (w szczególności wskazaną w art. 28c pkt 5 Ustawy CIT w związku z art. 28m ust. 1 pkt 5 oraz w zw. z art. 28t ).
Prawidłowość takiego sposobu interpretowania przepisów o Ryczałcie potwierdza treść Objaśnień Ministra Finansów z 23 grudnia 2021 r. - Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek, z którego wynika, że w stosowaniu właściwej wykładni przepisów o ryczałcie istotne jest, w przypadku wątpliwości natury językowej, że reinwestycje pozostają nieopodatkowane. Natomiast przekazanie do konsumpcji, wypłata czy inna dystrybucja majątku - niezależnie od tego, w jakiej formie jest dokonana - podlega opodatkowaniu.
Zdaniem Zainteresowanych podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały o wypłacie dywidendy z kapitału zapasowego lub rezerwowego utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania ryczałtem - prowadzi ostatecznie do podziału zysku pomiędzy wspólników. Oznacza to, iż jeżeli taka uchwała zapadnie w okresie opodatkowania ryczałtem, wówczas powstanie dochód, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT - w części w jakiej zgodnie z uchwałą kapitał zapasowy lub rezerwowy (utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania ryczałtem) zostaną przeznaczone na wypłatę dywidendy. Jeżeli natomiast taka uchwała zapadnie po okresie opodatkowania ryczałtem (czyli jeżeli do końca okresu opodatkowania ryczałtem nie dojdzie do podziału zysku pomiędzy wspólników) wówczas wypłata dywidendy na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem spowoduje powstanie dochodu, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT (opodatkowanego za rok obrotowy, w którym dokonano wypłaty zysku netto lub rozdysponowania nim w inny sposób - art. 28t ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie przyjęcia, że:
- kalkulując podstawę opodatkowania ryczałtem, Spółka powinna ustalać podstawę jako tą część zysku netto, określonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, która na mocy stosownej uchwały zgromadzenia wspólników została przeznaczona do wypłaty wspólnikom lub wypłacona lub rozdysponowano nią w jakiejkolwiek innej formie – jest prawidłowe;
- wystąpienie dochodów z tytułu ukrytych zysków lub dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie wpłynie na zakres lub sposób opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto – jest prawidłowe;
- wykazania kwoty należnego ryczałtu z tytułu podzielonego zysku w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, a nie za rok, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe wykazujące wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy – jest prawidłowe;
- ujęcia w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy przewidywanej kwoty Ryczałtu w pozycji „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku” zmniejszającej wynik brutto za ten rok (w pozycji K rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym wg załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości) – jest nieprawidłowe.
- jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż cała kwota zysku netto zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy - wówczas cała kwota zysku netto będzie kwalifikowana zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania 20% podatkiem CIT – jest prawidłowe;
- podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników przekazującej cały zysk netto wypracowany za dany rok obrotowy objęty Ryczałtem na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki, a także wynikające z tej uchwały przekazanie całego zysku netto na poczet ww. kapitałów własnych nie spowoduje powstania obowiązku rozpoznania dochodu do opodatkowania Estońskim CIT – jest prawidłowe;
- jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona:
- na wypłatę dywidendy, będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT – jest prawidłowe;
- na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie podlegała opodatkowaniu ani w dacie podjęcia uchwały, ani w dacie zasilenia ww. kapitałów – jest prawidłowe;
- jeżeli kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki zostaną utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, wówczas późniejsze przeznaczenie tych kapitałów na wypłatę dywidendy, spowoduje opodatkowanie Ryczałtem – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się tylko do sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”):
podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24aa, art. 24b, art. 24ca, art. 24d, art. 24f i art. 28h, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo art. 7a (…).
W myśl art. 28h ust. 1 ustawy o CIT:
podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d.
Z powyższego wynika, że dla ustalenia podstawy opodatkowania w ryczałcie nie stosuje się innych przepisów ustawy o CIT regulujących analogiczne kwestie, tj. w zakresie ustalenia dochodu, podstawy opodatkowania, stawki podatkowej, a także podatku od przychodów z budynków czy podatku minimalnego, których rozliczenie jest bezpośrednio związane z podstawowymi (klasycznymi) zasadami rozliczania podatku CIT.
Zauważyć należy, że stosownie do art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
W myśl art. 28n ust. 1 i 3 ustawy o CIT:
1. Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi:
1) suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;
2) suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku;
3) dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego;
4) dochód z tytułu zysku netto osiągnięty w roku podatkowym, w którym zakończył opodatkowanie ryczałtem.
5) dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych osiągnięty w roku podatkowym.
3. Przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatnik opodatkowany ryczałtem uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, jeżeli rozliczenie tych zdarzeń jest kontynuowane zgodnie z przyjętymi przez tego podatnika zasadami rachunkowości.
Konieczność opodatkowania estońskim CIT dotyczy więc: zysku wypłaconego na dywidendy wspólnikom, przeznaczenia zysku na pokrycie straty z lat ubiegłych, a także rozdysponowania dochodu z tytułu zysku netto.
Stosownie do art. 28c pkt 4 i 5 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:
4) zysku (stracie) netto - oznacza to zysk (stratę) netto ustalany na podstawie przepisów o rachunkowości;
5) rozdysponowanym dochodzie z tytułu zysku netto - oznacza to część dochodu z tytułu zysku netto, która została przeznaczona do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w tym do wypłaty wspólnikom, na pokrycie strat powstałych w okresie innym niż okres opodatkowania ryczałtem, na wypłatę wynagrodzeń związanych z udziałami, na podwyższenie kapitału zakładowego.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia przyjęcia, że kalkulując podstawę opodatkowania ryczałtem, Spółka powinna ustalać podstawę jako tą część zysku netto, określonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, która na mocy stosownej uchwały zgromadzenia wspólników została przeznaczona do wypłaty wspólnikom lub wypłacona lub rozdysponowano nią w jakiejkolwiek innej formie.
Zasady ustalania podstawy opodatkowania ryczałtem określa art. 28n ustawy o CIT. W zależności od rodzaju dochodu określonego przepisami art. 28m ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi m.in.:
- suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto (art. 28n ust. 1 pkt 1);
- dochód z tytułu zysku netto osiągnięty w roku podatkowym, w którym zakończył opodatkowanie ryczałtem (art. 28n ust. 1 pkt. 4).
Z kolei, dochód z tytułu podzielonego zysku, w myśl art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, stanowi wysokość zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom.
Z powyższego wynika, że podstawę ustalenia dochodu z tytułu podzielonego zysku oraz dochodu z tytułu zysku netto, stanowi zysk netto, ustalany zgodnie z art. 28c ust. 4 ustawy o CIT, na podstawie przepisów o rachunkowości. Przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatnik opodatkowany ryczałtem uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, jeżeli rozliczenie tych zdarzeń jest kontynuowane zgodnie z przyjętymi przez tego podatnika zasadami rachunkowości (art. 28n ust. 3 ustawy o CIT).
Zgodzić się zatem należy z Państwa stanowiskiem, że ani kwota brutto wykazana w sprawozdaniu finansowym, ani dochód podatkowy, o którym mowa w art. 7 ust. 2, wyliczony m.in. z uwzględnieniem art. 12, 15, 16 ustawy o CIT, nie stanowią podstawy opodatkowania estońskiego CIT.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Istotą Państwa wątpliwości jest również kwestia przyjęcia, że wystąpienie dochodów z tytułu ukrytych zysków lub dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie wpłynie na zakres lub sposób opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto.
W ryczałcie od dochodów spółek, podstawa opodatkowania oparta jest na wyniku obliczonym na podstawie przepisów o rachunkowości oraz na dochodach określonych ustawą, przy czym dla określonych dochodów ustala się odrębne podstawy opodatkowania.
W przypadku ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
W przypadku dochodu z tytułu podzielonego zysku, podstawa opodatkowania ustalana jest na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, jako suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Podstawę opodatkowania od dochodu z tytułu zysku netto, o której mowa w art. 28n ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, ustala się jako sumę zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty.
Tym samym stwierdzić należy, że dochody z tytułu ukrytych zysków oraz dochody z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą należy ustalać i opodatkowywać odrębnie, tj. niezależnie od ustalania wysokości i opodatkowania dochodów z tytułu podzielonego zysku oraz dochodu z tytułu zysku netto.
Zgodzić się również należy z Państwa stanowiskiem, że jeżeli wydatki stanowiące ukryte zyski lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą są w określonej części kwalifikowane zgodnie z przepisami o rachunkowości jako koszty księgowe przypisane do danego roku obrotowego, wówczas wpływają na kwotę wyniku brutto tego roku obrotowego, stanowiącego podstawę ustalenia wyniku netto, którego kwota, o ile jest dodatnia, może stanowić podstawę ustalenia dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto.
Natomiast suma kwot ryczałtu należnego za poszczególne miesiące dane roku obrotowego od dochodu z tytułu ukrytego zysku oraz dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, obniża zysk brutto tego roku.
Powyższe potwierdza Przykład 33 oraz Przykład 34 z Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 roku. W Przykładzie 34 mały podatnik, tj. opodatkowany 10% stawką ryczałtu, ustalając zysk netto za rok 20XX uwzględnił obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego, które stanowił podatek od ukrytych zysków. Obciążenia wyniku finansowego roku 20XX+1 stanowił natomiast podatek od zysku netto z roku 20XX przeznaczonego na wypłatę dywidendy w roku 20XX+1 oraz podatek od ukrytych zysków.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w kwestii przyjęcia, że wystąpienie dochodów z tytułu ukrytych zysków lub dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie wpłynie na zakres lub sposób opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku lub dochodu z tytułu zysku netto jest prawidłowe.
Natomiast w odniesieniu do Państwa wątpliwości skierowanych w pytaniu nr 3 czy w związku z planowaną wypłatą dywidendy z zysku netto wykazanego w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym, zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości za dany rok obrotowy Spółka powinna wykazywać kwotę należnego Ryczałtu w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym została podjęta stosowna uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, wskazać należy, że wysokość należnego podatku prezentowana jest w rachunku zysków i strat.
Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale wyniku finansowego netto. Termin płatności ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku został określony w art. 28t ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, tj. do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale wyniku finansowego netto. Zarówno więc podstawa opodatkowania jak i termin powstania zobowiązania podatkowego związane są z datą (miesiącem) podjęcia uchwały o podziale wyniku finansowego netto.
Spółka powinna zatem wykazywać kwotę należnego ryczałtu z tytułu podzielonego zysku w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, a nie za rok, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe wykazujące wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy.
Jak wskazali Państwo, stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem prezentowanym w pkt 5.3.3. zaktualizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 2 „Podatek dochodowy” (zaktualizowany) stanowiącego Załącznik do uchwały nr 9/2024 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 2 lipca 2024 r., z którego wynika, że „zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego, jak również koszt z tytułu podatku dochodowego, są ujmowane w momencie podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy lub zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy przez odpowiedni organ, np. zatwierdzający lub też dokonania innej formy dystrybucji na rzecz udziałowców podlegającej opodatkowaniu zgodnie z przepisami podatkowymi, a zatem w momencie powstania obowiązku podatkowego. Skutkiem ujęcia takiego zobowiązania jest obciążenie rachunku zysku i strat z tytułu podatku dochodowego w okresie, w którym zobowiązanie zostało ujęte.”
Nie może mieć wpływu na przedstawiony sposób ujmowania ryczałtu w rachunku zysków i strat, okoliczność iż spółka z wiarygodnych i pewnych źródeł np. z uchwały wspólników podjętej przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, a określającej planowaną kwotę przeznaczoną na wypłatę dywidendy, dysponowałyby wiedzą dotyczącą kwoty planowanej do wypłaty dywidendy za dany rok obrotowy. Jednocześnie brak jest podstaw do ujmowania przewidywanej kwoty ryczałtu od planowanego zysku do podziału w pozycji Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku w Rachunku zysków i strat za rok, w którym zysk ten został uzyskany.
Tym samym, stwierdzić należy, że Spółka powinna wykazywać kwotę należnego ryczałtu w pozycji „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta stosowna uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego. Bowiem wysokość ryczałtu powinna zostać ustalona na podstawie stawki ryczałtu obowiązującej w danym roku podatkowym, w którym podjęta zostanie uchwała o podziale wyniku finansowego za dany rok obrotowy.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 w zakresie:
- wykazania kwoty należnego ryczałtu z tytułu podzielonego zysku w pozycji J „Podatek dochodowy” sprawozdania finansowego sporządzanego za rok obrotowy, w którym zostanie podjęta uchwała o podziale lub pokryciu wyniku finansowego, a nie za rok, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe wykazujące wynik netto przeznaczony na wypłatę dywidendy – jest prawidłowe;
- ujęcia w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy przewidywanej kwoty Ryczałtu w pozycji „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku” zmniejszającej wynik brutto za ten rok (w pozycji K rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie kalkulacyjnym wg załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości) – jest nieprawidłowe.
Istotą Państwa wątpliwości jest również kwestia przyjęcia, że:
- jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż cała kwota zysku netto zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy - wówczas cała kwota zysku netto będzie kwalifikowana zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania 20% podatkiem CIT;
- podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników przekazującej cały zysk netto wypracowany za dany rok obrotowy objęty Ryczałtem na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki, a także wynikające z tej uchwały przekazanie całego zysku netto na poczet ww. kapitałów własnych nie spowoduje powstania obowiązku rozpoznania dochodu do opodatkowania Estońskim CIT;
- jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona:
- na wypłatę dywidendy, będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT;
- na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie podlegała opodatkowaniu ani w dacie podjęcia uchwały, ani w dacie zasilenia ww. kapitałów;
- jeżeli kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki zostaną utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, wówczas późniejsze przeznaczenie tych kapitałów na wypłatę dywidendy, spowoduje opodatkowanie Ryczałtem.
Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 20 %, ponieważ Spółka nie posiada statusu małego podatnika ani podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto udziałowcy Spółki planują, że zatwierdzając roczne sprawozdanie finansowe za rok obrotowy objęty okresem opodatkowania Ryczałtem będą podejmowali stosowne uchwały o podziale zysku netto przeznaczając całą kwotę na wypłatę dywidendy, albo jedynie część. Udziałowcy nie wykluczają, że mogą podjąć uchwały o przekazaniu całej kwoty zysku na poczet zasilenia kapitału zapasowego lub rezerwowego. Uchwały takie będą zapadać w okresie opodatkowania ryczałtem, z wyjątkiem uchwały za ostatni rok objęty okresem opodatkowania Ryczałtem, która zostanie podjęta po zakończeniu tego roku, a więc po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem. Jednocześnie kwoty zysku netto osiągnięte w okresie opodatkowania ryczałtem i przekazane na poczet kapitałów zapasowego lub rezerwowego mogą w przyszłości posłużyć do sfinansowania wypłaty dywidend.
Natomiast jak już wcześniej wspomniano, opodatkowaniu ryczałtem zgodnie z rozdziałem 6b podlega w szczególności dochód odpowiadający:
- wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty wspólnikom lub przeznaczony na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT) oraz,
- w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem, dochód odpowiadający sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (art. 28m ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT).
Ponieważ uchwała o podziale zysku stanowi dowód właściwie ustalonej podstawy opodatkowania w ryczałcie, podlega ona obowiązkowi przechowywania do końca okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego podatnika, jako dowód na prawidłowo ustaloną podstawę opodatkowania.
Jak wynika z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:
1. Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Jeżeli po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania ryczałtem, udziałowcy podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok, przeznaczając całą jego kwotę na wypłatę dywidendy, wówczas całą kwotę zysku netto należy zakwalifikować zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku i opodatkować 20% stawką ryczałtu.
W dochodzie z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, chodzi bowiem o zysk, który w następstwie uchwały o podziale zysku finansowego netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w oparciu o zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe jednostki, jest przeznaczony do podziału między wspólników.
Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, spółka jest zobowiązana do zapłaty 20% ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku, do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale wyniku finansowego netto.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 należało uznać za prawidłowe.
Jeżeli uchwała o podziale zysku netto podjęta przez udziałowców spółki przewiduje przekazanie zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki, to taki „podział” zysku nie powoduje opodatkowania ryczałtem – nie jest to bowiem „zysk podzielony” w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT. Takie zdarzenie nie będzie rodziło obowiązku opodatkowania ryczałtem.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5 należało uznać za prawidłowe.
Uwzględniając treść art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, zgodzić należy się z Państwem, że jedynie ta część kwoty zysku netto, która zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy na podstawie podjętej przez udziałowców spółki uchwały o podziale zysku netto za dany rok obrotowy, będzie kwalifikowana jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 6 należało uznać za prawidłowe.
Należy zgodzić się z Państwem, że podjęcie przez udziałowców spółki uchwały o wypłacie dywidendy z kapitału zapasowego lub rezerwowego utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania ryczałtem, prowadzi ostatecznie do podziału zysku pomiędzy wspólników.
Podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w okresie gdy spółka jest opodatkowana ryczałtem wiąże się z obowiązkiem rozpoznania dochodu z tytułu podzielonego zysku na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT. Z kolei gdy w okresie opodatkowania ryczałtem spółka wypracowany zysk netto przeznaczy na kapitał zapasowy lub rezerwowy, a uchwała o podziale zysku za ten okres zostanie podjęta gdy nie jest już podatnikiem w tym systemie opodatkowania, powstanie dochód do opodatkowania na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT.
W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytanie oznaczonego we wniosku nr 8 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz
- zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).