Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2024 r., wypłaconego w terminie zgodnym z wewnętrznym regulaminem wynagradzania tj. w roku 2025, są kosztem uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2024 roku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym wpisanym do rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonym przez wojewodę (szpital).
Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Miasto A. Wnioskodawca działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od 1 grudnia 2022 r. i prowadzi jako podstawową działalność sklasyfikowaną według PKD 86.10.Z Działalność szpitali.
Wcześniej Wnioskodawca funkcjonował jako Szpital dla Dzieci. Wnioskodawca na podstawie art. 80 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej z dniem przekształcenia, tj. z dniem 1 grudnia 2022 r. wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Zakres udzielanych przez Wnioskodawcę świadczeń zdrowotnych wynika z Aktu Założycielskiego Spółki oraz wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy, podstawową formą rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych są zaliczki miesięczne (art. 25. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej jako ustawa o CIT).
Na dzień 30 września 2024 r. Wnioskodawca zatrudniał 386 pracowników na podstawie umowy o pracę. U Wnioskodawcy obowiązuje Regulamin Wynagradzania, który w Rozdziale VII zatytułowanym „Dodatek specjalny, premia, nagroda uznaniowa” reguluje m.in. wypłacanie premii dla pracowników.
Zgodnie z § 15a Regulaminu Wynagradzania:
1.„Dyrektor samodzielnie lub na wniosek swoich zastępców bądź bezpośrednich przełożonych pracowników może przyznać danemu pracownikowi roczną premię uznaniową.
2.Wysokość rocznej premii uznaniowej ustalana będzie indywidualnie.
3.Roczna premia uznaniowa przyznawana jest kwotowo i nie ma charakteru roszczeniowego. Nieprzyznanie premii nie może stanowić podstawy roszczeń pracowniczych z tego tytułu.
4.Premia uznaniowa za dany rok wypłacana będzie do końca pierwszego kwartału roku następnego”.
Wnioskodawca obecnie wstępnie planuje wypłacić roczną premię uznaniową dla pracowników Spółki za rok 2024 na zasadach wynikających z § 15a Regulaminu Wynagradzania, jednak ostateczna decyzja o przyznaniu premii będzie uzależniona od kondycji finansowej Spółki i jej wyniku finansowego.
Z uwagi na to, że rozliczenie z NFZ świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez Wnioskodawcę w roku 2024 nastąpi w połowie lutego roku następnego (2025), a w szczególnych sytuacjach nawet później, Wnioskodawca przed dniem 31 grudnia 2024 r. nie będzie dysponować wiedzą na temat wyniku finansowego Spółki. Tym samym nie będzie miał pewności, czy wypłata pracownikom rocznej premii uznaniowej nie spowoduje zaburzenia płynności finansowej Spółki.
Z powyższych względów Wnioskodawca zamierza decyzję o wypłacie rocznej premii uznaniowej podjąć po rozliczeniu świadczeń przez NFZ. Roczna premia uznaniowa zostałaby wypłacona zgodnie z treścią § 15a Regulaminu Wynagradzania, tj. do końca pierwszego kwartału 2025 r.
Pytanie
Czy roczne premie uznaniowe wypłacone pracownikom Wnioskodawcy zgodnie z treścią Regulaminu Wynagradzania, tj. za dany rok do końca pierwszego kwartału roku następnego, będą kosztem uzyskania przychodów roku, którego premia dotyczy i za który jest wypłacana (memoriałowe)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do zaliczenia premii rocznych wypłaconych pracownikom na zasadach opisanych w Regulaminie Wynagradzania do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, którego premia dotyczy i za który jest wypłacana.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W świetle tego przepisu, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:
1)został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
2)jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
3)pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością,
4)poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
5)został właściwie udokumentowany,
6)nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów.
Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.
Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.
Należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż dodatkowe wynagrodzenie roczne, jest uregulowanym ustawowo elementem wynagrodzenia ze stosunku pracy. W zakresie regulacji dotyczących kwalifikacji podatkowej wynagrodzeń wypłacanych ze stosunku pracy, ustawa o CIT wprowadza w art. 15 ust. 4g zasadę memoriałowego ujęcia tych kosztów stanowiąc, że należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
W przypadku niedochowania obowiązujących pracodawcę terminów wypłat tych należności, zastosowanie będzie miał przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT, zgodnie z którym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy o PIT, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g ustawy o CIT.
Oznacza to, że pracodawcy, którzy terminowo wypłacają ww. należności mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w miesiącu, za który są należne (czyli na zasadzie memoriałowej). Dopiero w przypadku niedotrzymania terminu wypłaty wynagrodzenia regulacja prawna odsyła do art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.
Z treści cytowanych przepisów ustawy o CIT wynika więc, że wynagrodzenia, premie, nagrody i inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, jednak pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub umowy o pracę.
Przywołany powyżej przepis art. 15 ust. 4g ustawy o CIT odnosi się wprawdzie do wypłat należnych za dany miesiąc (1 miesiąc), a nie za okres dłuższy niż 1 miesiąc, niemniej jednak mając na uwadze fakt, że jest to jedyna regulacja szczególna dotycząca kwestii potrącalności kosztów związanych z wypłatą wynagrodzeń pracowniczych, przepis ten znajdzie również zastosowanie do wypłat nagród i premii rocznych - należnych za okresy dłuższe niż 1 miesiąc. Z tym, że użyte w tym przepisie sformułowanie „w miesiącu, za który są należne” rozumieć należy w tym przypadku, jako miesiąc, w którym Spółka zaewidencjonowała je w księgach rachunkowych Spółki. Zatem premia, jeżeli jest wypłacana terminowo (zgodnie z odrębnymi przepisami, regulaminami itp.) powinna stanowić koszt uzyskania przychodu na koniec tego okresu, za który jest wypłacana (memoriałowo).
Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w pytaniu nr 2024022211011379 z dnia 26 lutego 2024r. skierowanym przez Wnioskodawcę do Krajowej Informacji Skarbowej (podatek dochodowy od osób prawnych), a także w konsultacjach telefonicznych w 2023 r. i w dniu 7 marca 2024 r.
Podobne stanowisko Krajowa Informacja Skarbowa zajęła w następujących, przykładowych interpretacjach indywidualnych: z dnia 1 lipca 2024 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.209.2024.2.PC, z dnia 8 lutego 2017 r. nr 2461-IBPB1-2.4510.1082.2016.1.MS.
W oparciu o przywołane przepisy oraz przedstawiony opis stanu faktycznego (powinno być: zdarzenia przyszłego – dop. organu), a także treść interpretacji indywidualnych wydanych w analogicznych stanach faktycznych stwierdzić należy, że wydatki na wypłatę rocznej premii uznaniowej Wnioskodawca powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów okresu, za który przedmiotowe świadczenia są należne, tj. w miesiącu grudniu danego roku, choć wypłata premii będzie miała miejsce w roku następnym (w terminie do końca I kwartału roku następnego), pod warunkiem, że premia zostanie wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracowników w terminie wynikającym z uregulowań obowiązujących w Spółce.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym a przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.
Kosztem uzyskania przychodów jest wyłącznie taki koszt, który spełnia kumulatywnie warunki określone w cytowanym art. 15 ust. 1 ww. ustawy, czyli:
- został poniesiony przez podatnika;
- jest definitywny, a więc bezzwrotny;
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
- jego poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania;
- w momencie ponoszenia wydatku podatnik mógł, obiektywnie oceniając, oczekiwać skutku w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła,
- nie został wyłączony z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 updop;
- został właściwie udokumentowany.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także tzw. „koszty pracownicze” obejmujące m.in. świadczenia wypłacane na rzecz pracowników wraz z narzutami, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, ale również i inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie ich motywacji do pracy, poprawę jakości wykonywanej pracy oraz zdrowie i samopoczucie.
Wydatki na rzecz pracowników co do zasady są kosztami podatkowymi, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz zwrot kosztów podróży służbowych, zakwaterowania, różnego rodzaju świadczenia dodatkowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT:
należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT:
nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718 i 2005), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g;
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT:
nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Miasto (...).
W Spółce obowiązuje Regulamin Wynagradzania, który w rozdziale zatytułowanym „Dodatek specjalny, premia, nagroda uznaniowa” reguluje m.in. wypłacanie premii dla pracowników.
Wnioskodawca obecnie wstępnie planuje wypłacić roczną premię uznaniową dla pracowników Spółki za rok 2024 na zasadach wynikających z §15a regulaminu wynagradzania, jednak ostateczna decyzja o przyznaniu premii będzie uzależniona od kondycji finansowej Spółki i jej wyniku finansowego. Spółka zamierza podjąć decyzję o wypłacie rocznej premii uznaniowej po rozliczeniu świadczeń przez NFZ. Roczna premia uznaniowa zostałaby wypłacona zgodnie z treścią § 15a Regulaminu Wynagradzania, tj. do końca pierwszego kwartału 2025 r.
Państwa wątpliwości budzi kwestia czy Spółka będzie uprawniona do zaliczenia premii rocznych wypłaconych pracownikom na zasadach opisanych w Regulaminie Wynagradzania do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, którego premia dotyczy i za który jest wypłacana.
Odnosząc się do wydatków, jakie zamierzają Państwo ponieść w związku z przyznaniem pracownikom uznaniowej premii rocznej za 2024 r. wskazać należy, że są to „świadczenia pracownicze”, których koszt należy rozpoznać w miesiącu, za który są należne, wypłacone w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy. W analizowanej sprawie zastosowanie ma zatem art. 15 ust. 4g w powiązaniu z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.
Jak wskazali Państwo w opisanej sprawie, Spółka zamierza podjąć decyzję o wypłacie rocznej premii uznaniowej podjąć po rozliczeniu świadczeń przez NFZ. roczna premia uznaniowa zostałaby wypłacona zgodnie z treścią § 15a Regulaminu Wynagradzania, tj. do końca pierwszego kwartału 2025 r.
O memoriałowym zaliczeniu premii rocznych za 2024 r. do kosztów uzyskania przychodów roku 2024 r. przesądza w Państwa przypadku regulacja Regulaminu Wynagradzania, który obowiązuje w Spółce. Regulamin wynagradzania jest bowiem źródłem prawa pracy, który określa warunki wynagradzania za pracę. W akcie tym można też − jak to Państwo uczynili – uregulować kwestie innych świadczeń związanych z pracą i warunki ich nabywania, tj. np. „Dodatek specjalny, premia, nagroda uznaniowa”.
Zatem w analizowanej sprawie należy stwierdzić, że planowane przez Państwa wydatki na wypłatę rocznej premii uznaniowej dla pracowników, które zostaną wypłacone pracownikom w terminie wynikającym z uregulowań obowiązujących w Spółce na podstawie Regulaminu Wynagradzania, powinni Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku, za który świadczenia te będą należne i za który premia będzie wypłacana (memoriałowo), tj. w 2024 r.
Podsumowując, roczne premie uznaniowe dla pracowników za 2024 r., wypłacane przez Państwa na zasadach opisanych w Regulaminie Wynagradzania, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku podatkowego, którego premia dotyczy i za który jest wypłacana, tj. w 2024 r. (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT).
W konsekwencji Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Końcowo odnosząc się do powołanych przez Państwo interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatnika. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).