Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wykonując dokumentację projektową na określonych w umowie zasadach dotyczących podziału wynagrodzenia Wnioskodawca będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu Spółek.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (...) (dalej również: „Spółka”) powstała w dniu (...) (data w KRS) założona (...), (…), zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie tzw. ryczałtu od dochodów spółek, zgodnie z regulacjami prawnymi zawartymi w Rozdziale 6B ustawy o CIT.
Do Wnioskodawcy nie będą miały zastosowania przepisy, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonywał będzie na zlecenie klientów prowadził głównie działalność (…).
W zakresie prowadzonej działalności będzie wykonywał dokumentację projektową.
W umowach dotyczących wykonania ww. dokumentacji projektowej wprowadzone zostaną następujące zasady:
Strony ustalą, że wynagrodzenie ryczałtowe Wnioskodawcy za wykonanie przedmiotu Umowy wynosi „X”, z czego:
1) zawsze nie mniej niż 50% kwoty wynagrodzenia należne będzie za prace projektowe;
2) zawsze nie więcej niż 50% kwoty wynagrodzenia należne będzie za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej.
Do wynagrodzenia opisanego wyżej dodawany będzie podatek od towarów i usług, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ponadto Wnioskodawca oświadczy, że za wynagrodzenie określone w pkt 2, przenosi na Zleceniodawcę autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej z momentem jej przekazania Zleceniodawcy, jak również wyłączne prawa do zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz przenoszenia praw nabytych na podstawie zawieranej umowy na inne osoby wraz z prawem do dokonywania zmian w dokumentacji projektowej oraz prawem własności nośników. Przeniesienie autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych, o których mowa wyżej, uprawniać będzie do nieograniczonego w czasie rozporządzania i korzystania z dokumentacji projektowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, na następujących poszczególnych polach eksploatacji.
W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości Strony dookreślą, że przeniesienie dotyczy wszystkich elementów wchodzących w skład dokumentacji projektowej, jak i jej poszczególnych elementów, części składowych, w tym zwłaszcza charakterystycznych elementów twórczych, które w związku z powyższym Zleceniodawca będzie mógł wykorzystywać także w innych utworach tworzonych przez Zleceniodawcę lub zlecanych przez Zleceniodawcę do stworzenia innym podmiotom.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Dokumentacji projektowej obejmie również prawo do korzystania, pobierania pożytków i rozporządzenia wszelkimi opracowaniami dokumentacji projektowej wykonanymi przez Zleceniodawcę, na zlecenie Zleceniodawcy lub za zgodą Zleceniodawcy, bez konieczności uzyskiwania zgody Wnioskodawcy. Przeniesienie autorskich praw majątkowych wraz z prawem zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego do dokumentacji projektowej będzie nieodwołalne, niczym nieograniczone i nie będzie uzależnione od żadnych warunków.
Wnioskodawca zezwoli Zleceniodawcy na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz upoważni Zleceniodawcę do zlecania osobom trzecim wykonywania tych zależnych praw autorskich.
Wnioskodawca jednocześnie zapewni, że niniejsze zezwolenie nie narusza osobistych praw twórcy do jego dzieł noszących znamiona utworu.
Wnioskodawca oświadczy, zapewni i będzie gwarantować, że wszystkie osoby będące twórcami lub współtwórcami dokumentacji projektowej lub jej poszczególnych części, wyrażą w ramach przysługujących im autorskich praw osobistych, nieodwołalną, niewygasającą z chwilą śmierci, bez ograniczeń ani terytorialnych ani czasowych, i mogącą być przedmiotem przeniesienia na dowolny inny podmiot, skuteczną od przeniesienia praw autorskich, zgodę na rzecz Zleceniodawcy na dokonanie (zarówno przez niego, jak i przez inne podmioty działające za zgodą Zleceniodawcy) zmian i modyfikacji w dokumentacji projektowej oraz w jej pojedynczych elementach, w szczególności dotyczących poprawienia błędów i usterek.
Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody także z innych tytułów niż wykonywanie dokumentacji projektowej. Wartość przychodów za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej nie przekroczy 50% przychodów Wnioskodawcy z działalności gospodarczej osiągniętych w poprzednim roku podatkowym (łącznie z podatkiem od towarów i usług), z uwzględnieniem przychodów uzyskanych zarówno z transakcji z podmiotami powiązanymi jak i niepowiązanymi.
Należy przyjąć, że warunki wymagane do posiadania prawa do opodatkowania ryczałtem inne niż wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 2 litera e) ustawy o CIT będą spełnione przez Wnioskodawcę w kolejnych 4 latach podatkowych począwszy od roku, w którym wybrała ona tzw. ryczałt od dochodów Spółek.
W uzupełnieniu wniosku w odpowiedzi na pytania organu:
1) Czy wynagrodzenie należne za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej zawsze będzie ustalane na warunkach rynkowych?
odpowiedzieli Państwo: „Tak, wynagrodzenie będzie ustalane na zasadach rynkowych”.
2) Czy poza wynagrodzeniem należnym za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej będą Państwo uzyskiwali jeszcze inne przychody określone w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit a-g ustawy o CIT, a jeśli tak, to czy łączna kwota tych przychodów pasywnych (liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług) nadal będzie niższa niż 50% przychodów osiągniętych z działalności.
odpowiedzieli Państwo: „Możliwe jest, że Spółka będzie uzyskiwała przychody z tytułów, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit a-g, ale zawsze będą one stanowiły mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług”.
Pytanie
Czy wykonując dokumentację projektową na określonych w umowie zasadach dotyczących podziału wynagrodzenia tak jak to przedstawiono w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu Spółek?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek wymaga spełnienia warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jeden z warunków dotyczy wykluczenia sytuacji, w której podatnik uzyskiwałby w poprzednim roku podatkowym 50% i więcej przychodów liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw.
Równocześnie odnośnie zawieranych przez podmioty gospodarcze kontraktów obowiązuje tzw. zasada swobody umów.
Oznacza to, że Wnioskodawca może uzgodnić ze Zleceniodawcą wykonania dokumentacji projektowej zasady przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, w szczególności to, że zawsze nie mniej niż 50% kwoty wynagrodzenia należne będzie za prace projektowe oraz, że zawsze nie więcej niż 50% kwoty wynagrodzenia należne będzie za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej.
Inaczej mówiąc, Wnioskodawca w przypadku realizacji umów dotyczących wykonania dokumentacji projektowej, w których strony ustalą, że wynagrodzenie za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej będzie zawsze niższe wraz z VAT-em niż 50% przychodów z całej umowy będzie miał możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)(uchylony)
2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a)z wierzytelności,
b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d)z poręczeń i gwarancji,
e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
Należy zauważyć, że podatnik, aby móc wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest zobowiązany łącznie spełnić wszystkie warunki określone w powołanym wyżej przepisie art. 28j ust. 1 ustawy CIT. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać w każdym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy będą Państwo mogli korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu Spółek w związku z uzyskiwaniem przychodów z tytułu wykonywania dokumentacji projektowej.
W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm., dalej: „ustawy o PAiPP”):
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W myśl art. 1 ust. 2 ustawy o PAiPP:
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1)wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2)plastyczne;
3)fotograficzne;
4)lutnicze;
5)wzornictwa przemysłowego;
6)architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
7)muzyczne i słowno-muzyczne;
8)sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
9)audiowizualne (w tym filmowe).
Przedmiotem prawa autorskiego jest więc utwór, stanowiący niematerialne dobro prawne, które powinno być odróżniane od przedmiotu materialnego (fizycznego nośnika, czyli przykładowo płyty DVD, Blu-ray Disc), który służy do jego utrwalenia.
W myśl art. 17 ustawy o PAiPP:
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o PAiPP:
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy.
Stosownie do art. 52 ustawy o PAiPP:
1. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu.
2. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przejście autorskich praw majątkowych nie powoduje przeniesienia na nabywcę własności egzemplarza utworu.
3. Nabywca oryginału utworu jest obowiązany udostępnić go twórcy w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do wykonywania prawa autorskiego. Nabywca oryginału może jednak domagać się od twórcy odpowiedniego zabezpieczenia oraz wynagrodzenia za korzystanie.
Wskazać należy, że prawa autorskie majątkowe wiążą się więc z możliwością wykorzystywania utworu, np. poprzez jego utrwalanie, rozpowszechnianie, udostępnianie, zwielokrotnianie, obrót oryginałem i egzemplarzami utworu, a także czerpanie z tego tytułu korzyści. Prawa te pierwotnie przysługują twórcy (lub współtwórcom). Powyższe oznacza, że twórca może swobodnie korzystać i rozporządzać utworem. Oczywiście również następcy prawni, którzy nabyli autorskie prawa majątkowe mogą nimi dalej rozporządzać (w ramach praw, których są dysponentami). Twórca (uprawniony) może zawrzeć umowę przenoszącą całość autorskich praw majątkowych (możliwie najszerszy katalog pól eksploatacji), w taki sposób że nabywca będzie mógł swobodnie nimi dysponować w zasadzie w sposób nieograniczony.
Przechodząc zatem do Państwa wątpliwości należy zauważyć, że w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT ustawodawca wyklucza możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z tytułów wymienionych w tym przepisie. W lit. e tego przepisu zostały wymienione przychody z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw.
Warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów. Nadmienić także należy, że literalna wykładnia nie pozostawia żadnych wątpliwości w tym zakresie. Ponadto ustawodawca nie zdecydował się poczynić żadnych wyjątków w zakresie wyłączenia z przychodów, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o CIT jakieś kategorii dochodów, np. przychodów związanych z podstawową działalnością podatnika, czy też praw wytworzonych przez podatnika.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że Spółka powstała (…) i wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek. Do Spółki nie mają zastosowania przepisy, o których mowa w art. 28k ustawy o CIT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykonywała będzie na zlecenie klientów głównie działalność (…) oraz pozostałe zakresy działalności związane z główną branżą. W zakresie prowadzonej działalności Spółka będzie wykonywała dokumentację projektową.
Strony ustalą, że wynagrodzenie ryczałtowe za wykonanie przedmiotu Umowy (dokumentacji projektowej) wynosi „X”, z czego:
1) zawsze nie mniej niż 50% kwoty wynagrodzenia należne będzie za prace projektowe,
2) zawsze nie więcej niż 50% kwoty wynagrodzenia należne będzie za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej.
Ponadto Wnioskodawca oświadczy, że za wynagrodzenie określone w pkt 2, przenosi na Zleceniodawcę autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej z momentem jej przekazania Zleceniodawcy, jak również wyłączne prawa do zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich oraz przenoszenia praw nabytych na podstawie zawieranej umowy na inne osoby wraz z prawem do dokonywania zmian w dokumentacji projektowej oraz prawem własności nośników.
Wskazali Państwo również, że będą uzyskiwać przychody także z innych tytułów niż wykonywanie dokumentacji projektowej. Wartość przychodów za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej nie przekroczy 50% Państwa przychodów z działalności gospodarczej osiągniętych w poprzednim roku podatkowym (łącznie z podatkiem od towarów i usług), z uwzględnieniem przychodów uzyskanych zarówno z transakcji z podmiotami powiązanymi jak i niepowiązanymi. Zaznaczyli Państwo, że należy przyjąć, że inne warunki wymagane do opodatkowania ryczałtem będą spełnione przez Spółkę w kolejnych 4 latach podatkowych począwszy od roku, w którym wybrała ona tzw. ryczałt od dochodów Spółek. Co istotne, w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że wynagrodzenie należne za przeniesienie na zleceniodawcę majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej będzie ustalane na zasadach rynkowych.
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że skoro przenoszą Państwo na klienta przysługujące Spółce prawa autorskie - to osiągają Państwo przychody, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o CIT.
Przy czym z opisu sprawy wynika, że wartość przychodów za przeniesienie majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej nie przekroczy 50% Państwa przychodów z działalności gospodarczej osiągniętych w poprzednim roku podatkowym (łącznie z podatkiem od towarów i usług).
W związku z tym, że Spółka będzie uzyskiwała jeszcze inne przychody pasywne, należy mieć na uwadze, że wszystkie przychody pasywne wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit a-g ustawy o CIT (w tym za przeniesienie majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej) należy sumować i tę łączną kwotę przychodów pasywnych zestawić z przychodami z działalności.
Jeśli mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, będą stanowiły przychody pasywne (wymienione w lit. a-g) liczone łącznie, to warunek do opodatkowania ryczałtem określony w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit a-g ustawy o CIT zostanie zachowany.
W Państwa przypadku, skoro łączna suma przychodów pasywnych (w tym za przeniesienie majątkowych praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej) nie będzie przekraczała 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, to nie naruszą Państwo również warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Należy również zaznaczyć, że wartość wynagrodzenia z przeniesienia praw autorskich i prawa do wykonywania zależnych praw autorskich do dokumentacji projektowej, winna odpowiadać warunkom rynkowym, co jak Państwo wskazali będzie miało miejsce. Organ wydający interpretację indywidualną nie może natomiast dokonać oceny czy wynagrodzenie zostało ustalone na zasadach rynkowych, albowiem postępowanie o wydanie interpretacji indywidualnej wyklucza prowadzenie postępowania dowodowego, opiera się wyłącznie na przedstawionym opisie sprawy.
Państwa stanowisko, z powyższym zastrzeżeniem, należało zatem uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Wskazać także należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy Spółka spełnia pozostałe warunki wymienione w rozdziale 6b ustawy o CIT uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:
a)z zastosowaniem art. 119a;
b)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
c)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).