Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
- Wnioskodawca utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, w sytuacji, gdy jeden ze wspólników spółki zmarł, a jego udziały (zgodnie z umową spółki) zostaną objęte przez jego spadkobiercę lub spadkobierców, przy czym będą to wyłącznie osoby fizyczne;
- wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które zostały podzielone pomiędzy wspólników uchwałą jego zgromadzenia o podziale zysku z art. 191 § 1 ksh oraz przeznaczone do wypłaty, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek);
- wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które nie zostały podzielone pomiędzy wspólników uchwałą jego zgromadzenia o podziale zysku z art. 191 § 1 ksh podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”), która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie objętym następującymi kodami PKD: (…)
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej jako: „ustawa o CIT”) Spółka podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości uzyskiwanych przez siebie dochodów.
Spółka jako formę opodatkowania wybrała ryczałt od dochodów spółek (dalej jako: „ryczałt”, „CIT estoński”), o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT. Wnioskodawca prawidłowo złożył zawiadomienie ZAW-RD o wyborze ryczałtu, właściwie z dyspozycją przepisu art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.
Wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne, tj. odpowiednio (…) i (…). Jeden ze wspólników spółki (…) zmarł. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółki, udziały posiadane przez zmarłego wspólnika podlegają dziedziczeniu. Spadkobiercami omawianych udziałów wspólnika są wyłącznie osoby fizyczne, zatem jedynie osoby fizyczne będą mogły objąć udziały na skutek dziedziczenia.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż jest przedsiębiorstwem rodzinnym, prowadzonym i rozwijanym przez lata. W związku ze śmiercią jednego ze wspólników, spółka pragnie otrzymać ochronę w postaci otrzymania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego odnośnie do kwestii, czy w związku ze śmiercią wspólnika i odziedziczenia jego udziałów przez osoby fizyczne, spółka utraci prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, iż spółka ma do rozdysponowania (wypłaty) zyski wypracowane w okresie sprzed objęcia Estońskim CIT-em. W związku z tym, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii, w jaki sposób opodatkowana będzie wypłata zysków wspólnikom, w tym spadkobiercom zmarłego wspólnika, które to zyski spółka uzyskała przed „przejściem” na CIT estoński.
Wnioskodawca podkreśla, iż do części wypracowanych przez spółkę zysków, przed przejściem na CIT estoński, została podjęta uchwała o jego podziale dla wspólników, o której mowa w art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm., dalej jako: „ksh”) - natomiast niniejsze zyski nie zostały jeszcze wypłacone. Uchwała została podjęta przed przejściem na ryczałt.
Natomiast część zysków spółki przed przejściem na CIT Estoński, nie została podzielona uchwałą z art. 191 § 1 ksh, a zatem przeznaczona do wypłaty.
Dodatkowo spółka pragnie podkreślić, iż spełnia warunki opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 28j ust. 1-7 ustawy o CIT, to znaczy, że spółka:
- mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a)z wierzytelności,
b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c)z części odsetkowej raty leasingowej.
d)z poręczeń i gwarancji,
e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4
– w przypadku, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
- zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku, gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
- ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikami spółki są wyłącznie osoby fizyczne, a spadkobiercami zmarłego wspólnika są również wyłącznie osoby fizyczne. Wspólnicy nie posiadają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym z wyjątkiem fundacji rodzinnej;
- nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
- nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości,
- złożyła zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem we właściwym terminie, do Naczelnika urzędu skarbowego, co zostało już wcześniej wskazane w opisie stanu faktycznego.
Wnioskodawca również nie podlega wyłączeniu podmiotowemu, o którym mowa w art. 28k ustawy o CIT.
Pytania
1)Czy Wnioskodawca utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, w sytuacji, gdy jeden ze wspólników spółki zmarł, a jego udziały (zgodnie z umową spółki) zostaną objęte przez jego spadkobiercę lub spadkobierców, przy czym będą to wyłącznie osoby fizyczne?
2)Czy wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które zostały podzielone pomiędzy wspólników uchwałą jego zgromadzenia o podziale zysku z art. 191 § 1 ksh oraz przeznaczone do wypłaty, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek)?
3)Czy wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które nie zostały podzielone pomiędzy wspólników uchwałą jego zgromadzenia o podziale zysku z art. 191 § 1 ksh podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
1.Wnioskodawca nie utraci prawa do opodatkowania dochodów w formie ryczałtu od dochodów spółek, w sytuacji, gdy jeden ze wspólników spółki zmarł, a udziały tego wspólnika (zgodnie z umową spółki) zostaną objęte przez jego spadkobiercę lub spadkobierców, którzy są wyłącznie osobami fizycznymi.
2.Wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które zostały podzielone uchwałą o podziale zysków z art. 191 § 1 ksh oraz przeznaczone do wypłaty, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek).
3.Wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które nie zostały podzielone uchwałą o podziale zysków i strat, a zostaną wypłacone wspólnikom, podlegają opodatkowaniu na zasadach ryczałtu od dochodów spółek.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Ad 1.
Na podstawie art. 28j ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.
Ponadto, aby podatnik mógł przejść na CIT estoński musi spełnić warunki, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 2-7. Niniejszy przepis, a dokładniej ujmując art. 28 ust. 1 pkt 4 wskazuje, iż podatnik przechodzący na CIT estoński:
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.
Ustawodawca wskazuje, iż wspólnikami podatnika przechodzącego na CIT estoński mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto dodatkową przesłanką jest nieposiadanie praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, wyłączając beneficjentów i fundatorów fundacji rodzinnej.
W konsekwencji, jeżeli podmiot przechodzący na CIT estoński jest osobą prawną, to traci on prawo do opodatkowania ryczałtem, co zresztą prawodawca ujął w dyspozycji przepisu art. 28I ust. 4 pkt a.
Art. 28I. [Utrata prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek]
1. Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem:
4) roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym:
a) podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6.
Mianowicie podatnik straci prawo do opodatkowania ryczałtem, jeżeli nie spełni warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4, to znaczy wtedy, gdy wspólnikami nie będą osoby fizyczne/będą osoby prawne.
Przekładając niniejsze na grunt stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, należy uznać, iż Spółka nie straci prawa do opodatkowania ryczałtem w związku ze śmiercią jednego ze wspólników i objęcia udziałów tego wspólnika przez osoby fizyczne. Takie działanie nie spowoduje spełnienia się dyspozycji przepisu art 28I ust. 4 pkt a ustawy o CIT. a to dlatego iż warunek z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT zostanie spełniony, ponieważ:
- Wspólnikami pozostaną osoby fizyczne -> spadkobiercami nie są osoby prawne,
- Wspólnicy będący osobami fizycznymi nie posiadają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.
W konsekwencji należy uznać, iż w Spółka nie utraci prawa do opodatkowania swoich dochodów CIT-em Estońskim, mimo śmierci jednego ze wspólników, ponieważ spadkobiercami tego wspólnika będą wyłącznie osoby fizyczne, a więc zostanie spełniony warunek z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Ad 2.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania ryczałtem jest m.in. dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku na pokrycie straty). Ustawa CIT wyraźnie wskazuje, iż podstawę opodatkowania stanowi dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego wyłącznie w okresie opodatkowania ryczałtem.
W ocenie Spółki wypłata zysku na rzecz wspólników z tytułu zysków osiągniętych przed wejściem na estoński CIT. który został pomiędzy nimi podzielony na podstawie uchwały o podziale zysków i strat, nie stanowi podstawy do opodatkowania estońskim CIT.
Jak wskazuje Pismo z dnia 13 lipca 2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-2.4010.229.2023.2.ASK, CIT estoński - wypłata zysku wspólnikom, http://sip.mf.gov.pl.:
„Zauważyć należy, że wypłata zysku netto wypracowanego w okresie przed opodatkowaniem ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty ryczałtu, o ile podatnik jest w stanie udokumentować, że wypłacany zysk został wypracowany w okresie przed wyborem ryczałtu od dochodów spółek. Kluczowa w tej kwestii jest treść art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem (...)”.
Niniejsza interpretacja wskazuje wprost, iż organy podatkowe stoją na stanowisku, że wypłata zysku wypracowanego przed przejściem na CIT estoński, jeżeli ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem nie skutkuje obowiązkiem zapłaty ryczałtu. Natomiast Dyrektor KIS jako warunek wskazuje konieczność właściwego udokumentowania, iż wspomniany zysk został wypracowany w okresie przed wyborem ryczałtu.
Oczywiście Wnioskodawca stosowne dowody posiada, a w szczególności są nimi sprawozdanie finansowe, dokumentujące, iż zysk został wypracowany przed opodatkowaniem ryczałtem oraz uchwała zgromadzenia wspólników dokumentująca, że zysk wypracowany przed opodatkowaniem ryczałtem został podzielony pomiędzy wspólników oraz przeznaczony do wypłaty.
Tożsame stanowisko zostało potwierdzone w piśmie z dnia 29 września 2023 r. wydane przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP2-1.4010.424.2023.1.PP, CIT estoński - wypłata zysku wspólnikom, http://sip.mf.gov.pl., w którym to organ dla poniżej przedstawionego stanu faktycznego zgodził się z podatnikiem, iż jeżeli zostanie podjęta uchwała o podziale zysków, a wypłata nastąpi w czasie opodatkowania ryczałtem, to wskazany dochód nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem:
„Spółka posiada na kapitale zapasowym zyski wypracowane w okresie przed 1 maja 2021 r., kiedy to Spółka nie podlegała opodatkowaniu podatkiem CIT, a także wypracowane po tej dacie, tj. od dnia 1 maja 2021 r. W związku z tym przed przejściem na Ryczałt czy to jeszcze w ramach spółki komandytowej, czy to już w ramach przekształconej spółki z o.o. zostaną podjęte uchwały o podziale zysku w zakresie dochodu wypracowanego przez Wnioskodawcę w okresie do 1 maja 2021 r. tj. za okres, w którym Spółka nie podlegała opodatkowaniu podatkiem CIT, a także zysku w zakresie dochodu wypracowanego przez Wnioskodawcę w okresie po 1 maja. Jednak aby zapewnić płynność w działalności Wnioskodawcy, faktyczna wypłata środków nastąpi w przyszłości (tj. w okresie, kiedy Wnioskodawca będzie już opodatkowany według estońskiego CIT w ramach spółki z o.o.). Uchwały o podziale zysku mogą zostać także podjęte po wyborze Ryczałtu (już po przekształceniu w spółkę z o.o.)”.
Odpowiedź organu:
„Przenosząc powyższe na grunt Państwa sprawy należy stwierdzić, że wypłata wspólnikom zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie przed 1 maja 2021 r. (kiedy Spółka nie była jeszcze podatnikiem CIT), jak i w okresie od 1 maja 2021 r. (kiedy Spółka była już podatnikiem CIT) nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski wypracowane w ww. okresach nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto, ww. wypłatę nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto”.
Podsumowując, wypłata zysku wypracowanego przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które zostały podzielone uchwałą o podziale zysków i strat oraz przeznaczone do wypłaty, w tym spadkobiercom Wnioskodawcy, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, (nie podlegają opodatkowaniu CIT-em Estońskim).
Ad 3.
Wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które nie zostały podzielone uchwałą o podziale zysków i strat, które zostaną wypłacone wspólnikom, w tym spadkobiercom Wnioskodawcy podlegają opodatkowaniu na zasadach ryczałtu od dochodów spółek.
Niniejsze wynika przede wszystkim z pisma z dnia 14 listopada 2023 r., wydane przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-2.4010.501.2023.1.ASK, CIT estoński - wypłata zysku wspólnikom. http://sip.mf.gov.pl.
W niniejszej interpretacji podatnik, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawił stan faktyczny zgodnie z którym przed przejściem na CIT estoński wygenerował zysk, który został przekazany na kapitał zapasowy, natomiast nie została podjęta decyzja o jego wypłacie na rzecz udziałowców-wspólników spółki.
„Wnioskodawca („Wnioskodawca”) jest (i) spółką kapitałową (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski i (ii) podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych („podatek CIT”) oraz (iii) jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług („podatek VAT”) w Polsce. Wnioskodawca jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT („Estoński CIT”) od dnia 1 stycznia 2023 r.
W poprzednich latach, gdy Wnioskodawca nie był objęty regulacją Estońskiego CIT-u, wygenerował zysk, który został przekazany na kapitał zapasowy i nie została podjęta decyzja o jego wypłacie na rzecz udziałowców Wnioskodawcy („Wspólnicy”).”
Dla tak przedstawionego stanu faktycznego w sprawie podatnik uznał, iż:
„Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, wypłacone na rzecz Wspólników zyski, wypracowane w okresie sprzed objęcia Wnioskodawcy Estońskim CITem nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, bowiem na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy CIT opodatkowaniu Estońskim CITem podlegają wyłącznie zyski wypracowane w okresie opodatkowania Wnioskodawcy Estońskim CITem, a tym samym wypłacone na rzecz Wspólników zyski wypracowane w okresie sprzed objęcia Wnioskodawcy Estońskim CITem podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych”.
Organ uznał tak przedstawione stanowisko podatnika za nieprawidłowe:
„Nie sposób się jednak zgodzić z Państwa stanowiskiem, w którym zawarli Państwo:
Tym samym, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, wypłacone na rzecz Wspólników zyski, wypracowane w okresie sprzed objęcia Wnioskodawcy Estońskim CITem nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, bowiem na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy CIT opodatkowaniu Estońskim CITem podlegają wyłącznie zyski wypracowane w okresie opodatkowania Wnioskodawcy Estońskim CITem, a tym samym wypłacone na rzecz Wspólników zyski, wypracowane w okresie sprzed objęcia Wnioskodawcy Estońskim CITem podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
W związku z powyższym wskazać należy, na treść art. 28h ust. 1 i 2 ww. ustawy, zgodnie z którym Podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d.
Do podatnika opodatkowanego ryczałtem przepisy rozdziału 3a stosuje się odpowiednio, przy czym kwoty niezaliczane do kosztów uzyskania przychodów lub zaliczane do dochodów (przychodów) na podstawie art. 16o ust. 1. art. 16p ust. 1 i 2, art. 16q, art. 16r, art. 16t ust. 1 oraz art. 16u ust. 2 uznaje się za dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych.
Zauważyć należy, że podstawowe znaczenie ma treść art. 28h ust. 1 ustawy CIT. Przepis ten wskazuje, że podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d. Oznacza to, że pomimo spełnienia przez podatnika warunków wymaganych przez ustawodawcę co do zakresu podmiotowego, zawartych w rozdziale 6b oddział 2 ustawy o CIT, nie wszystkie dochody osiągane przez takiego podatnika mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem.
Podatnik opodatkowany w tej formie nie podlega, zgodnie z literalnym brzmieniem art 28h ust. 1 ustawy o CIT. opodatkowaniu: od dochodów ustalanych na zasadach ogólnych wg stawki 19% lub 9% (art. 19), w zakresie tzw. przychodów z budynków opodatkowanych stawką 0,035% (art. 24b), w zakresie przychodów podlegających podatkowi minimalnemu opodatkowanych stawką 10% (art. 24ca) oraz w zakresie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej opodatkowanych stawką 5% (art. 24d).”
Podsumowując, wypłacone zyski, wypracowane przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim które nie zostały podzielone uchwałą o podziale zysków i strat, a zostaną wypłacone wspólnikom, podlegają opodatkowaniu na zasadach ryczałtu od dochodów spółek dlatego, że spółka nie podjęła uchwały, czyli decyzji o podziale wskazanych dochodów spółki.
0114-KDIP2-2.4010.501.2023.1.ASK
0114-KDIP2-1.4010.424.2023.1.PP
0114-KDIP2-2.4010.229.2023.2.ASK
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Na podstawie art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)(uchylony)
2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a)z wierzytelności,
b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c)z części odsetkowej raty leasingowej,
d)z poręczeń i gwarancji,
e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Należy zauważyć, że podatnik, aby móc wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest zobowiązany łącznie spełnić wszystkie warunki określone w powołanym wyżej przepisie art. 28j ust. 1 ustawy CIT. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać w każdym okresie korzystania z tej formy opodatkowania.
Dodatkowo ustawodawca w art. 28k ustawy CIT wyłączył wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.
Stosownie do art. 28l ust. 1 ustawy o CIT:
Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem:
1)roku podatkowego okresu, o którym mowa w art. 28f ust. 1 albo 2 - w przypadku gdy podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem;
2)(uchylony)
3)roku podatkowego, w którym podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 i 3;
4)roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym:
a)podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6,
b)podatnik nie prowadził ksiąg podatkowych lub dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto,
c)podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że:
– podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo
– podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku,
d)podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Państwa wątpliwość w zakresie pytania nr 1 dotyczy ustalenia, czy Spółka utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, w sytuacji, gdy jeden ze wspólników spółki zmarł, a jego udziały (zgodnie z umową spółki) zostaną objęte przez jego spadkobiercę lub spadkobierców, przy czym będą to wyłącznie osoby fizyczne.
Biorąc pod uwagę przywołane wcześniej regulacje prawne oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że Spółka nie utraci prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, bowiem nie zostanie naruszony żaden z warunków, od których spełnienia ustawodawca uzależniania możliwość korzystania z tej formy opodatkowania.
Wspólnikami w Spółce po śmierci wspólnika nadal będą osoby fizyczne, tylko w miejsce jednego z dotychczasowych wspólników wejdzie inna osoba fizyczna (bądź osoby fizyczne).
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad 2. i Ad 3.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Zgodnie z art. 28m ust. 2 ustawy o CIT:
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Stosownie do art. 28n ust. 1 ustawy o CIT:
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi:
1) suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;
2) suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku;
3) dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego;
4) dochód z tytułu zysku netto osiągnięty w roku podatkowym, w którym zakończył opodatkowanie ryczałtem.
5) dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych osiągnięty w roku podatkowym.
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Stosownie do art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy istotne znaczenie ma także przepis art. 7aa ust. 1, ustawy o CIT który mówi, że:
Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem:
1) sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz
2) wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:
a) kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz
b) kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zauważyć należy, iż w przypadku, gdy podatnik posiada niepodzielone zyski oraz niepokryte straty z lat poprzedzających pierwszy rok stosowania ryczałtu, a w okresie tego opodatkowania dokona podziału zysku (wypłaty dywidendy), wówczas dla celów ustalenia dochodu do opodatkowania konieczne będzie sprecyzowanie, które zyski (z którego okresu) są/zostały podzielone.
W związku z tym, przepisy zobowiązują podatnika podejmującego decyzję o opodatkowaniu ryczałtem do wyodrębniania w kapitale własnym sprawozdań finansowych, sporządzanych zgodnie z przepisami o rachunkowości, pozycji zysków i strat wypracowanych w okresie sprzed przystąpienia do nowego systemu (tj. zysków niepodzielonych i podzielonych odniesionych na kapitały rezerwowe oraz niepokrytych strat w okresie opodatkowania podstawowym podatkiem CIT). Obowiązek ten należy kontynuować aż do roku całkowitej wypłaty tych zysków lub pokrycia strat, również w sytuacji gdy te kategorie finansowe zostaną przejęte w wyniku restrukturyzacji podmiotów przez następców prawnych.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika że Spółka ma do rozdysponowania (wypłaty) zyski wypracowane w okresie sprzed objęcia Estońskim CIT-em.
Przywołany wyżej art. 28m ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do tych dochodów ustawa o CIT zalicza:
- dochód z tytułu podzielonego zysku,
- dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,
- dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
- dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,
- dochód z tytułu zysku netto,
- dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,
- dochód z tytułu ukrytych zysków, przez które co do zasady rozumie się wszelkie świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.
Mając powyższe na uwadze, wskazać należy że wypłata wypracowanych przez spółkę zysków przed przejściem na CIT estoński nie skutkuje obowiązkiem zapłaty ryczałtu. Kluczowa w tej kwestii jest treść art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem.
Nie sposób również uznać, że wypłata zysku wypracowanego w okresie sprzed opodatkowania ryczałtem stanowi dochód z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT. Zgodnie bowiem z definicją ukrytych zysków zawartą w art. 28m ust. 3 ustawy CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk.
Analizowana na gruncie niniejszej sprawy sytuacja nie może być uznana za zdarzenie generujące dochód z tytułu ukrytych zysków, ze względu na brak spełnienia przesłanek określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT.
Przedmiotowej wypłaty przez Spółkę zysku wypracowanego w okresie sprzed opodatkowania ryczałtem nie sposób również zakwalifikować do przedmiotów opodatkowania określonych w art. 28m. ust. 1 pkt 3-6 ustawy CIT.
Tym samym w sytuacji, gdy będą Państwo w stanie ponad wszelką wątpliwość udokumentować, że wskazane we wniosku wypłaty, dokonywane będą tytułem niewypłaconych zysków uzyskanych przez Spółkę w okresie poprzedzającym opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodu spółek to wypłata ww. zysków nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po Państwa stronie.
W tym miejscu należy wskazać, że moment podjęcia uchwały o podziale zysku pozostaje bez wpływu na powyższe, o ile będą Państwo w stanie udokumentować, że wypłacany zysk został wypracowany w okresie przed wyborem ryczałtu od dochodów spółek. Zatem organ nie podziela Państwa argumentacji, że od momentu podjęcia uchwały o podziale zysków, wypracowanych przed wejściem na ryczałt, uzależnione jest czy zyski te podlegają opodatkowaniu ryczałtem czy nie.
W związku z powyższym wypłata zysku wypracowanego przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim bez względu na to, w którym momencie zostanie podjęta uchwała o podziale tego zysku nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Biorąc powyższe pod uwagę, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia czy:
- wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które zostały podzielone pomiędzy wspólników uchwałą jego zgromadzenia o podziale zysku z art. 191 § 1 ksh oraz przeznaczone do wypłaty, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (pytanie oznaczone we wniosku nr 2), mimo, że organ nie zgadza się z częścią Państwa argumentacji – jest prawidłowe.
- wypłata zysków wypracowanych przez spółkę w okresie sprzed objęcia spółki CIT-em estońskim, które nie zostały podzielone pomiędzy wspólników uchwałą jego zgromadzenia o podziale zysku z art. 191 § 1 ksh podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) – jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Wskazać także należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy Spółka spełnia pozostałe warunki wymienione w rozdziale 6b ustawy o CIT uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:
a)z zastosowaniem art. 119a;
b)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
c)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).