Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia:
- czy u Wspólnika powstanie przychód na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na skutek Połączenia;
- czy Spółka Przejmująca jest obowiązana, na gruncie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu Wspólnika powstałego na skutek Połączenia, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w związku z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Przejmująca”)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: B
(dalej: „Wspólnik”)
Opis zdarzenia przyszłego
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18. z ze zm.; dalej: „KSH”) (dalej: „Spółka Przejmująca” lub „Wnioskodawca”).
Spółka Przejmująca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Przejmująca jest zatem polskim rezydentem podatkowym.
Spółka Przejmująca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży leków, suplementów diety, wyrobów medycznych (dalej: „Działalność Dystrybucyjna Spółki Przejmującej”).
Spółka Przejmująca kupuje produkty, którymi handluje, zarówno od podmiotów mających siedzibę w Unii Europejskiej, jak i poza Unią Europejską
W celu prowadzenia działalności dystrybucyjnej, Spółka Przejmująca:
1)posiada odpowiednie licencje, zezwolenia czy decyzje, w szczególności zezwolenie na wytwarzanie lub import, decyzję o objęciu refundacją;
2)zezwolenia na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu (dalej: „MA”) wydane przez (...) (dalej: „URPL”).
3)posiada zawarte umowy z podmiotami trzecimi, m.in. w zakresie:
a.wytwarzania produktów, które Spółka Przejmująca następnie sprzedaje (m.in. leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych);
b.dystrybucji;
c. przechowywania sprzedawanych produktów;
4)zatrudnia wykwalifikowanych pracowników (dalej: „Pracownicy Dystrybucji Spółki Przejmującej”).
Spółka Przejmująca, w ramach działalności dystrybucyjnej (opisanej w pkt 3-5) prowadzi również hurtownię, w której przechowywane są niektóre produkty dystrybuowane przez Spółkę Przejmującą (dalej: „Działalność Hurtowa Spółki Przejmującej”) Działalność Hurtowa Spółki Przejmującej jest zatem komplementarna do Działalności Dystrybucyjnej Spółki Przejmującej, tj. w istocie umożliwia prowadzenie działalności dystrybucyjnej bez wykorzystania podmiotów trzecich (zajmujących się magazynowaniem, obsługą magazynu/hurtowni).
W celu prowadzenia Działalności Hurtowej Spółki Przejmującej. Spółka Przejmująca posiada odpowiednie licencje i zezwolenia. Spółka Przejmująca posiada w szczególności zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej. Spółka Przejmująca najmuje również powierzchnie magazynowe, ma zawarte umowy o świadczenie usług umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie najmowanych powierzchni magazynowych, a także ma zawarte umowy z dostawcami usług wymaganych do prowadzenia tej działalności. Spółka Przejmująca, w celu prowadzenia działalności hurtowej zatrudnia również wykwalifikowanych pracowników (dalej: „Pracownicy Hurtowni Spółki Przejmującej”).
Jedynym wspólnikiem Spółki Przejmującej jest spółka B z siedzibą na Cyprze (dalej: „Wspólnik”) posiadająca 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.
Wspólnik kupił udziały w Spółce Przejmującej od jej poprzednich wspólników Posiadane zatem udziały przez Wspólnika w Spółce Przejmującej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Wspólnik Spółki Przejmującej posiada także 100% udziałów w spółce działającej pod nazwą D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Przejmowana”). Wspólnik kupił udziały w Spółce Przejmowanej od jej poprzednich wspólników Posiadane zatem udziały przez Wspólnika w Spółce Przejmowanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Spółka Przejmowana również podlega opodatkowaniu CIT od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Przejmowana jest zatem polskim rezydentem podatkowym.
Spółka Przejmowana prowadzi działalność w zakresie sprzedaży leków, kosmetyków, suplementów diety, wyrobów medycznych na rynku polskim (dalej: „Działalność Dystrybucyjna Spółki Przejmowanej”).
Spółka Przejmowana kupuje produkty, którymi handluje, zarówno od podmiotów mających siedzibę w Unii Europejskiej, jak i poza Unią Europejską.
W celu prowadzenia działalności dystrybucyjnej. Spółka Przejmowana:
1)posiada odpowiednie licencje, zezwolenia czy decyzje, w szczególności zezwolenie na wytwarzanie lub import, decyzję o objęciu refundacją;
2)posiada MA wydane przez URPL;
3)posiada zawarte umowy z podmiotami trzecimi, m.in. w zakresie:
a.wytwarzania produktów, które Spółka Przejmowana następnie sprzedaje (m.in. leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych);
b.dystrybucji;
c.przechowywania sprzedawanych produktów;
4)zatrudnia wykwalifikowanych pracowników (Pracownicy Dystrybucji Spółki Przejmowanej).
Spółka Przejmowana, w ramach prowadzenia działalności dystrybucyjnej (opisanej w pkt 12-14 powyżej), prowadzi również hurtownię, w której przechowywane są niektóre produkty dystrybuowane przez Spółkę Przejmowaną (Działalność Hurtowa Spółki Przejmowanej).
Spółka Przejmowana, w celu prowadzenia tej działalności, posiada odpowiednie licencje i zezwolenia. W szczególności Spółka Przejmowana posiada zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej Spółka Przejmowana najmuje również powierzchnie magazynowe, ma zawarte umowy o świadczenie usług umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie najmowanych powierzchni magazynowych, a także ma zawarte umowy z dostawcami usług wymaganych do prowadzenia działalności hurtowej.
Działalność Hurtowa Spółki Przejmowanej jest komplementarna do Działalności Dystrybucyjnej Spółki Przejmowanej, tj. w istocie umożliwia prowadzenie działalności dystrybucyjnej bez wykorzystania podmiotów trzecich (zajmujących się magazynowaniem, obsługą magazynu/hurtowni).
Działalność Dystrybucyjna Spółki Przejmującej oraz Działalność Dystrybucyjna Spółki Przejmowanej, w swojej istocie są do siebie podobne (obie te spółki bowiem dystrybuują produkty), różnią się jednak portfolio oferowanych produktów (Spółka Przejmowana sprzedaje w głównej mierze produkty/leki nierefundowane, natomiast połowa produktów/leków sprzedawanych przez Spółkę Przejmującą podlegają refundacji), warunkami zawartych umów, kontrahentami, z którymi zawarte są te umowy (Spółka Przejmowana sprzedaje głównie swoje produkty do aptek, w tym lokalnych aptek, podczas gdy Spółka Przejmująca sprzedaje swoje produkty głównie do zewnętrznych hurtowni), doświadczeniem pracowników, wypracowanymi procedurami itp.
Podobnie Działalność Hurtowa Spółki Przejmującej oraz Działalność Hurtowa Spółki Przejmowanej, tj. z istoty działalności te są tożsame (bowiem celem działalności hurtowej jest magazynowanie i prowadzenie hurtowni), jednak różnią się od siebie sposobem prowadzenia magazynów/hurtowni, tym jakie produkty są przechowywane w magazynach/hurtowniach, procedurami, miejscem prowadzenia hurtowni, wielkością powierzchni magazynowych itp.
Spółka Przejmująca, Spółka Przejmowana oraz Wspólnik (dalej: „Grupa”) są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „Updop”).
Ze względu na prowadzenie zbliżonej działalności przez Spółkę Przejmującą oraz Spółkę Przejmowaną, Wspólnik zainteresowany jest skonsolidowaniem ich działalności w Spółce Przejmującej, co pozwoliłby Grupie na skuteczniejsze powadzenie działalności w zakresie dystrybucji leków, w tym leków genetycznych, a także suplementów diety oraz wyrobów medycznych.
Ponadto, skonsolidowanie działalności Spółki Przejmującej oraz Spółki Przejmowanej w Spółce Przejmującej przyczyni się do zmniejszenia kosztów obsługi administracyjnej, prawnej, a także przyczyni się do osiągnięcia efektu skali prowadzonej działalności operacyjnej w grupie spółek kontrolowanych przez Wspólnika. W szczególności konsolidacja działalności Spółki Przejmującej oraz Spółki Przejmowanej w Spółce Przejmującej w zakresie działalności hurtowej doprowadzi do obniżenia kosztów prowadzenia takiej działalności przez Grupę w Polsce. Skonsolidowanie natomiast działalności dystrybucyjnej Spółki Przejmującej oraz Spółki Przejmowanej w Spółce Przejmującej, przyczyni się do otwarcia nowych kanałów dystrybucji, oraz umożliwi przedstawienie poszerzonej oferty dotychczasowym kontrahentom obu tych spółek (scalona bowiem oferta produktów sprzedawanych przez obie te spółki będzie szersza).
Konsolidacja taka przyczyni się również do osiągnięcia efektu synergii bowiem konsolidacja tożsamej działalności Spółki Przejmowanej oraz Spółki Przejmującej w jednym podmiocie (Spółka Przejmująca) w zamiarze ma przynieść zwiększenie jakości oferowanych produktów/usług, usprawnienie procesów dystrybucyjnych, a także zwiększenie przychodów Grupy w Polsce.
W tym celu planowane jest przeprowadzenie połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną, które nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą za udziały, które Spółka Przejmująca wyda Wspólnikowi Spółki Przejmowanej (dalej: „Połączenie”). W dniu wpisania Połączenia i wykreślenia Spółki Przejmowanej z Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej (zgodnie z art. 494 § 1 KSH).
W wyniku Połączenia wyemitowane zostaną nowe udziały Spółki Przejmującej. W ramach Połączenia, w zamian za udziały Spółki Przejmowanej, udziałowiec (tutaj: Wspólnik) Spółki Przejmowanej otrzyma udziały w Spółce Przejmującej według ustalonego parytetu wymiany. W wyniku Połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Połączenie nie będzie zatem połączeniem „bezemisyjnym”.
Zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi Wspólnika (cypryjskimi przepisami podatkowymi), przyjęta przez Wspólnika, dla celów podatkowych, wartość nowych udziałów przydzielonych mu przez Spółkę Przejmującą (czyli wartość nowo wyemitowanych udziałów Spółki Przejmującej) nie będzie wyższa niż wartość udziałów Spółki Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Połączenia.
Po objęciu majątku Spółki Przejmowanej, Spółka Przejmująca będzie kontynuować wycenę dla celów podatkowych poszczególnych składników majątku według wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej a Spółka Przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej, ustalona na dzień poprzedzający dzień Połączenia, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki Przejmowanej (tutaj Wspólnikowi), rozumianej według definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie wartość, która będzie przyjęta za wartość rynkową majątku Spółki Przejmowanej (a co za tym idzie i wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki Przejmowanej - Wspólnikowi) będzie wynikać z profesjonalnej wyceny przygotowanej przez podmiot profesjonalnie zajmujący się wycenami.
Na dzień składania niniejszego wniosku nie jest jednak znana metoda, według której zostanie ustalona wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej na dzień poprzedzający dzień Połączenia, która to wartość będzie odpowiadała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcowi Spółki Przejmowanej (Wspólnikowi). Może być to w szczególności metoda dochodowa, metoda porównawcza, metoda majątkowa, metoda mieszana lub jakakolwiek inna wybrana jako najbardziej adekwatna przez profesjonalistę do ustalenia wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej.
W związku z Połączeniem ani Spółka Przejmująca ani Wspólnik nie otrzymają żadnych dopłat ani jakichkolwiek innych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych, innych niż majątek Spółki Przejmowanej, który uzyska Spółka Przejmująca oraz nowo wyemitowane udziały w Spółce Przejmującej, które uzyska Wspólnik.
Połączenie nastąpi zatem z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jednocześnie Grupa, aby Połączenie było jak najbardziej łagodnym procesem reorganizacji działalności Grupy w Polsce, zakłada, że przed dniem Połączenia, Spółka Przejmująca oraz Spółka Przejmowana zawrą umowy, na podstawie których Spółka Przejmująca będzie nabywać od Spółki Przejmowanej posiadane przez Spółkę Przejmowaną zapasy (towary, które dotychczas Spółka Przejmowana sprzedawała samodzielnie) na podstawie umowy dystrybucyjnej (Nabycie Towarów). Na moment składania niniejszego wniosku Wnioskodawca nie jest w stanie określić jaka część towarów będzie przedmiotem nabycia przez Spółkę Przejmującą przed dniem Połączenia. W efekcie, na dzień połączenia przejęta zostanie przez Spółkę Przejmującą:
1)Działalność Dystrybucyjna Spółki Przejmowanej, przy czym możliwe jest, że część Działalności Dystrybucyjnej Spółki Przejmowanej, np. związana z dystrybucją kosmetyków, nie będzie przedmiotem Połączenia, w szczególności z przyczyn biznesowych (możliwe jest bowiem, że działalność ta zostanie wygaszona przed dniem Połączenia);
2)Działalność Hurtowa Spółki Przejmowanej, chyba że przed dniem Połączenia nastąpi likwidacja magazynu, za pośrednictwem którego Spółka Przejmowana prowadzi Działalność Hurtową Spółki Przejmowanej.
Jednocześnie, na dzień poprzedzający Dzień Połączenia zakłada się, że pomiędzy Spółką Przejmującą oraz Spółką Przejmowaną pozostaną nierozliczone zobowiązania, w szczególności wynikające z transakcji Nabycia Towarów. Zobowiązania te, zgodnie z art. 247 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przestaną istnieć na skutek Połączenia. Wynika to z tego, że z jednej strony zobowiązanie do wykonania świadczenia przez dłużnika (Spółkę Przejmującą/Spółkę Przejmowaną), i z drugiej strony uprawnienie wierzyciela (Spółkę Przejmowaną/Spółkę Przejmującą) do żądania wykonania świadczenia przez dłużnika (Spółkę Przejmującą/Spółkę Przejmowaną), po dniu Połączenia, skupi się w jednym podmiocie – tj. w Spółce Przejmującej (dalej: „Konfuzja”).
Wszyscy pracownicy Spółki Przejmowanej na dzień Połączenia staną się pracownikami Spółki Przejmującej Niemniej, niektóre umowy o pracę zostaną rozwiązane przez Spółkę Przejmowaną przed dniem Połączenia. W ramach powyższego można wyróżnić zatem dwie grupy pracowników, tj.:
1)1 grupa pracowników - ta grupa będzie składała się z takich pracowników, z którymi będą rozwiązane umowy o pracę przez Spółkę Przejmowaną przed dniem Połączenia, gdyż z przyczyn operacyjnych, biznesowych, zatrudnianie ich w Spółce Przejmującej czy to Spółce Przejmowanej jest nieuzasadnione ekonomiczne;
2)2 grupa pracowników - grupa składająca się z ok. 10 pracowników, którzy przejdą na Spółkę Przejmującą ze Spółki Przejmowanej w ramach Połączenia; przejście tych pracowników nastąpi w trybie określonym w art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Skutkiem ww. działań jest również to, że niektóre licencje i zezwolenia, dotychczas posiadane przez Spółkę Przejmowaną, wygasną/zostaną wypowiedziane i nie będą przenoszone w ramach Połączenia. Możliwe jest jednak, że do dnia Połączenia, z przyczyn operacyjnych, część wspomnianych licencji i zezwoleń posiadanych przez Spółkę Przejmowaną, nie wygaśnie albo nie zostanie wypowiedziana, co oznacza, że przejdą na Spółkę Przejmującą w ramach Połączenia.
Jednocześnie pewne jest, że w ramach Połączenia nie zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą, MA Spółki Przejmowanej. Wynika to przede wszystkim z przyczyn regulacyjnych, w szczególności art. 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne URPL stoi bowiem na stanowisku, że w ramach Połączenia nie mogą być przeniesione MA i właściwym trybem przeniesienia MA na Spółkę Przejmującą ze Spółki Przejmowanej jest zawarcie umowy o przejęcie MA i postępowanie zgodnie z przepisami określonymi w prawie farmaceutycznym. W sensie faktycznym jednak (nie prawnym) będziemy mieli do czynienia z transferem identycznych zezwoleń administracyjnych ze Spółki Przejmowanej na rzecz Spółki Przejmującej.
Niemniej, Spółka Przejmująca przejmie cały majątek Spółki Przejmowanej, według stanu na dzień poprzedzający dzień Połączenia Można więc ogólnie wskazać, że w ramach Połączenia przeniesione będą ze Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą:
a.Wartości niematerialne i prawne (np. licencje do produktów, licencje do grafik);
b.Urządzenia techniczne i maszyny (np. laptopy, komputery, klimatyzatory, lodówki laboratoryjne);
c.Krótkoterminowe należności;
d.Zobowiązania (krótko oraz długoterminowe);
e.Należności od innych jednostek;
f.Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Spółki Przejmowanej;
g.Umowy zawarte przez Spółkę Przejmowaną, np. umowy leasingu, ubezpieczenia, pakietów medycznych, logistyczne, systemów zaopatrzenia, za wyjątkiem umów związanych z Działalnością Hurtową Spółki Przejmowanej; umowy te bowiem zostaną wypowiedziane przed dniem Połączenia; jednocześnie jak wskazano wyżej, możliwe jest, że z przyczyn operacyjnych nie będzie możliwe wypowiedzenie wszystkich umów związanych z Działalnością Hurtową Spółki Przejmowanej, może się zatem okazać, że wszystkie lub część umów, które powinny być wypowiedziane przed dniem Połączenia, zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą w ramach Połączenia;
h.Aktywa niewykazywane w bilansie Spółki Przejmowanej, w szczególności know-how, listy klienckie, logo, patenty, znak firmowy, marka, decyzje administracyjno-prawne, wiedza i doświadczenie pracowników, relacje klienckie, pozwolenia (zezwolenia (dalej: „Wartości Pozabilansowe”).
Pytania
1.Czy u Wspólnika powstanie przychód na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Upodp, na skutek Połączenia?
2.Czy Spółka Przejmująca jest obowiązana, na gruncie art. 26 ust. 1 Updop, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu Wspólnika powstałego na skutek Połączenia, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Updop w związku z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Updop oraz w związku z art. 22 ust. 1 Updop?
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych:
W zakresie pytania nr 1:
U Wspólnika nie powstanie przychód na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowych od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „Upodp”), ze względu na to, że wypełniona będzie dyspozycja art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop, wyłączająca powstanie tego przychodu, tj. ze względu na to, że:
a.udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały przez Wspólnika nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b.Wspólnik przyjmie dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą w wartości nie wyższej niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
W zakresie pytania nr 2:
Spółka Przejmująca nie jest obowiązana, na gruncie art. 26 ust. 1 Updop, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu Wspólnika powstałego na skutek Połączenia, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Updop, w związku z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Updop w związku z art. 22 ust. 1 Updop, ze względu na to, że Połączenie jest neutralne podatkowo dla Wspólnika z powodu wypełnienia dyspozycji art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop, tj. ze względu na to, że:
a.udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały przez Wspólnika nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b.Wspólnik przyjmie dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą w wartości nie wyższej niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba Updop, przychodem jest ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo związanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b Upodp.
Oznacza to, że w istocie u wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, co do zasady powstaje przychód równy wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych temu wspólnikowi.
Jednocześnie, w świetle art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop przychód opisany w art. 12 ust. 1 pkt 8ba (równy wartości emisyjnej udziałów w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej otrzymanych przez wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej) nie powstaje, jeżeli:
a.udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz;
b.przyjęta przez wspólnika spółki przejmowanej dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Przepisy zatem art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop regulują kwestię kiedy przychód u wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie powstaje na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8b Updop.
W ocenie Wnioskodawcy, u Wspólnika nie powstanie przychód w rezultacie Połączenia na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba. Wynika to z tego, że wypełniona jest dyspozycja art. 12 ust. 4 pkt 12 Upodp, tj.:
a.udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały przez Wspólnika nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b.Wspólnik przyjmie, na podstawie cypryjskiego prawa podatkowego, dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą w wartości nie wyższej niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:
- Interpretacji z 30 sierpnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.371.2024.1.MF;
- Interpretacji z 16 sierpnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.325.2024.2.AND
Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 2:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba Updop, przychodem jest ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo związanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 8b Upodp.
Oznacza to, że w istocie u wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, co do zasady powstaje przychód równy wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych temu wspólnikowi.
Jednocześnie zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Updop, za przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym przychody wspólnika spółki łączonej.
Zgodnie natomiast z art. 26 ust. 1 Updop, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 Updop oraz art. 22 ust. 1 Updop, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 2, 2b, 2d i 2e Updop, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e Updop. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 Updop lub art. 22 ust. 1 Updop, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 Updop płatnika z podatnikiem.
Jednocześnie w świetle art. 22 ust. 1 Updop podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 Updop przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Oznacza to, że Spółka Przejmująca, w sytuacji, gdy na skutek Połączenia powstaje przychód dla Wspólnika, jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych.
W świetle art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop przychód opisany w art. 12 ust. 1 pkt 8ba (równy wartości emisyjnej udziałów w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej otrzymanych przez wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej) nie powstaje, jeżeli:
a.udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b.przyjęta przez wspólnika spółki przejmowanej dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Zasadne, z perspektywy Spółki Przejmującej (jako płatnika) jest zatem ustalenie, czy przychód u Wspólnika w ogóle powstaje (w związku z treścią art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop). Wypełnienie bowiem dyspozycji treści art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop oznacza, że Spółka Przejmująca nie ma obowiązków płatnika, ponieważ przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Updop u Wspólnika nie powstanie ze względu właśnie na treść art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego:
a.udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały przez Wspólnika nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b.Wspólnik przyjmie, na podstawie cypryjskiego prawa podatkowego, dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą w wartości nie wyższej niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
W ocenie Wnioskodawcy, Spółka Przejmująca nie jest obowiązana zatem, na gruncie art. 26 ust. 1 Updop, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu Wspólnika powstałego na skutek Połączenia, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Updop w związku z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Updop w związku z art. 22 ust. 1 Updop ze względu na treść art. 12 ust. 4 pkt 12 Updop.
Połączenie bowiem jest neutralne podatkowo dla Wspólnika, ze względu na to, że wypełniona jest dyspozycja art. 12 ust. 4 pkt 12 Upodp, tj.:
a.udziały w Spółce Przejmowanej nie zostały przez Wspólnika nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów, oraz
b.Wspólnik przyjmie, na podstawie cypryjskiego prawa podatkowego, dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą w wartości nie wyższej niż wartość udziałów w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:
- Interpretacji z 19 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.108 2023.2.AW;
- Interpretacji z 5 czerwca 2024 r. Znak: 0111-KDIB1-1 4010.200.2024.1.AW,
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie zauważyć należy, że zbadanie przesłanek i celów dokonywanej reorganizacji spółek jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego. Tym samym stwierdzenie, że przedstawione przez Państwa w zdarzeniu przyszłym łączenie spółek oparte jest na przesłankach ekonomicznych i nie będzie dokonywane w celu uniknięcia lub uchylania się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Z tego też względu, powyższą informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.