Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy Wnioskodawca, w przypadku ponoszenia kosztów składek opisanych we wniosku polis ubezpieczeniowych, gdzie ubezpieczonymi będą wspólnicy spółki będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem jako dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo - na wezwanie - pismem z 5 listopada 2024 r. (data wpływu 12 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. sp. z o.o. NIP: (…) dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka” jest firmą z polskim kapitałem. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą głównie na świadczeniu usług z zakresu projektowania, montażu i serwisowania (...). Spółka posiada własne biuro projektowe z rzetelnym i profesjonalnym zespołem inżynierów, doświadczoną ekipę montażową oraz własny zakład prefabrykacji rurociągów. Zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę. Doświadczenie Spółki oparte jest na projektowaniu i montażu instalacji (...) w branży produkcyjnej, bankowej, logistycznej, elektronicznej, informatycznej, telekomunikacyjnej i energetycznej oraz usługowej. Spółka zajmuje się realizacją projektów bezpośrednio zlecanych przez firmy z sektora małych, dużych i średnich przedsiębiorstw jak również jest podwykonawcami dla generalnych wykonawców.
Wnioskodawca stosuje zasady ryczałtu od dochodu spółek, tzw. CIT estoński na podstawie art. 28m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka, w razie wątpliwości interpretacyjnych, korzysta z Przewodnika Min. Fin. dotyczącego podatku ryczałtowego od osób prawnych.
Pomimo stosowania powyższych regulacji Wnioskodawca, na tle niżej opisanego stanu faktycznego, ma wątpliwości, które skutkują wymienionymi pytaniami.
Wnioskodawca ma wątpliwość czy produkt ubezpieczeniowy nabywany przez Spółkę tj. ubezpieczenie na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem kapitałowym ze składką regularną „B" dalej jako: „polisa”, gdzie ubezpieczonymi są członkowie zarządu spółki (będący jednocześnie wspólnikami) należy zakwalifikować jako dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dalej jako: „Updop".
W związku z wskazanymi polisami Ubezpieczającym jest wnioskodawca, a kolejno ubezpieczonymi są: C.C. - członek zarządu Spółki (wnioskodawcy) oraz udziałowiec posiadający 35 udziałów, D.D. - członek zarządu Spółki (wnioskodawcy) oraz udziałowiec posiadający 35 udziałów oraz E.E. - członek zarządu Spółki (wnioskodawcy) oraz udziałowiec posiadający 30 udziałów. Uposażonymi z tytułu przedmiotowych polis dla każdego z wskazanych Panów są ich małżonki. Składki jako ubezpieczający pokrywa wnioskodawca.
Na podstawie Polisy ubezpieczyciel w zamian za zapłatę określonej składki udziela ochrony ubezpieczeniowej określonej w umowie.
Umowa przewiduje regularne opłacanie składek z możliwością wpłacania kwot dodatkowych w dowolnym momencie trwania Umowy. Celem Umowy jest ochrona życia Ubezpieczonego oraz inwestowanie środków pochodzących ze składek w całym okresie trwania Umowy, a nie jest realizacja zysków w krótkim horyzoncie czasowym.
Zawarcie Umowy wiąże się z inwestycją w instrumenty finansowe oferowane w postaci Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych o zróżnicowanym profilu ryzyka, zgodnie z przedstawioną w Karcie Produktu klasyfikacją.
Umowa zawiera następujące podstawowe cechy:
- Rezygnacja z umowy w okresie pierwszych 10 lat wiąże się z wypłatą Świadczenia Wykupu w wysokości niższej niż Wartość Rachunku zgodnie z tabelą zawartą w OWU (Zakres ochrony ubezpieczeniowej i świadczenia).
- W trakcie trwania Umowy można dokonywać częściowych wypłat ze środków zgromadzonych na Rachunku, pod warunkiem utrzymania Minimalnego Salda Części Bazowej Rachunku (tj. 24 000 PLN; kwota ta co roku będzie indeksowana), przy czym w okresie pierwszych 5 Lat Polisy częściowa wypłata Świadczenia Wykupu jest możliwa wyłącznie z Części Wolnej Rachunku.
- Po upływie 10 Lat Polisy ubezpieczony uzyska nie tylko dostęp do całości Rachunku, ale również prawo do bonusu czyli dodatkowej kwoty w wysokości 100% sumy Składek Regularnych należnych w pierwszym Roku Polisy (o ile w okresie pierwszych 10 Lat Polisy opłaci terminowo wszystkie składki i nie dokona żadnych częściowych wypłat z Części Bazowej Rachunku).
- W dowolnym momencie umowy można nadpłacić Składki Regularne, a także wpłacać Składki Dodatkowe (już od 100 PLN).
- W przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej ubezpieczonego po okresie pierwszych 10 Lat Polisy ma on prawo do przejścia w tryb bezskładkowy, w którym zachowuje prawo do wpłat dodatkowych, wszelkich decyzji inwestycyjnych oraz wypłat.
Umowa zawarta jest na czas określony, zwany Okresem Ubezpieczenia. Początek Okresu Ubezpieczenia jest wskazany na dokumencie Polisy. Umowa zakończy się automatycznie dzień przed Rocznicą Polisy przypadającą po dniu ukończenia przez Ubezpieczonego 65 roku życia. Rocznica Polisy to dzień odpowiadający w kolejnych latach dniowi początku Okresu Ubezpieczenia. Rekomendowany minimalny okres trwania Umowy i długość trwania horyzontu inwestycyjnego Umowy wynosi 10 lat. Okres ten wynika z potrzeby zapewnienia rozwiązaniu odpowiednio długiego czasu pozwalającego na zbudowanie zamierzonego kapitału w oparciu o regularne wpłaty oraz z tego, że po tym okresie ubezpieczony uzyskuje pełny dostęp do środków zgromadzonych na Twoim rachunku.
Wysokość Składki Regularnej wskazywany jest we wniosku o zawarcie Umowy.
Minimalna wysokość miesięcznej Składki Regularnej wynosi 400 PLN. Maksymalna wysokość Składki Regularnej wynosi 3 000 PLN miesięcznie.
Składka opłacana jest regularnie, z częstotliwością miesięczną.
W trakcie trwania Umowy można dokonywać nadpłat Składek Regularnych, ale tylko do najbliższej Rocznicy Polisy. Nadpłacając Składkę, pamiętać należy aby wpłacana kwota była wielokrotnością Składki Regularnej. Ponadto ubezpieczony ma prawo do podwyższenia wysokości Składki Regularnej (najwcześniej po upływie 5 Lat Polisy) oraz obniżenia wysokości Składki Regularnej (najwcześniej po upływie 10 Lat Polisy).
W każdym czasie można dokonywać wpłat dodatkowych (Składek Dodatkowych) w minimalnej wysokości 100 PLN.
Zawarcie umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym wiąże się między innymi z następującymi ryzykami wynikającymi z jego konstrukcji:
- Umowa nie zawiera gwarancji zwrotu całości lub określonej części wpłaconych przez ubezpieczonego składek i nie gwarantuje osiągnięcia zysku - należy liczyć się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału.
- W okresie trwania Umowy Wartość Rachunku Ubezpieczonego może ulegać znacznym wahaniom ze względu na zmiany Cen Jednostek Funduszy.
- W związku ze zmianą sytuacji na rynkach, ryzykiem zmian stóp procentowych lub ryzykiem kredytowym kontrahentów, będących przedmiotem inwestycji ubezpieczony powinien liczyć się z ryzykiem utraty części, a w skrajnych przypadkach całości wartości wpłaconego kapitału w wyniku spadku wartości Jednostek UFK.
- W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych np. zawieszenia notowań instrumentu finansowego lub wstrzymania umorzeń jednostek uczestnictwa przez fundusze inwestycyjne, ubezpieczony będzie miał ograniczony dostęp do Rachunku.
- W przypadku rezygnacji z umowy ubezpieczenia przed końcem Okresu Ubezpieczenia ubezpieczony musi mieć świadomość, że wypłata Świadczenia Wykupu może być niższa niż Wartość Rachunku Ubezpieczonego.
Zakres ubezpieczenia obejmuje następujące zdarzenia:
- dożycie przez Ubezpieczonego do końca trwania Umowy - jest to Data Dożycia,
- śmierć Ubezpieczonego, która nastąpi w Okresie Ubezpieczenia.
Zajście któregokolwiek z nich skutkuje wypłatą świadczenia.
Wysokości świadczeń uzależnione są od wartości środków zapisanych na Rachunku Jednostek Funduszy jest to Wartość Rachunku Ubezpieczonego).
W polisie występują następujące świadczenia:
- Świadczenie z tytułu dożycia przez Ubezpieczonego Daty Dożycia wypłacane jest Ubezpieczonemu w wysokości Wartości Rachunku.
- Świadczenie z tytułu Śmierci Ubezpieczonego wypłacane jest Uposażonemu (czyli osobie wskazywanej przez ubezpieczonego we wniosku o zawarcie Umowy lub w trakcie jej obowiązywania jako uprawnionej do świadczenia po śmierci Ubezpieczonego). W przypadku śmierci Ubezpieczonego i braku Uposażonego oraz Uposażonego Zastępczego, Świadczenie z tytułu Śmierci wypłacane jest na rzecz członków rodziny Ubezpieczonego. Wysokość świadczenia równa jest sumie 20% Wartości Części Bazowej Rachunku i 100% Wartości Części Wolnej Rachunku oraz większej z 2 wartości: kwoty równej 10-krotności Składki Regularnej w skali roku, należnej w pierwszym Roku Polisy albo kwoty równej Wartości Części Bazowej Rachunku.
Zgodnie z przepisami prawa można odstąpić od Umowy zarówno w krótkim czasie po zawarciu Umowy, jak i po otrzymaniu pierwszej informacji rocznej. Każda z tych dwóch opisanych poniżej procedur odbywa się na innych warunkach i skutkuje wypłatą innej kwoty.
- Prawo do odstąpienia od Umowy w okresie pierwszych 30 dni (7 dni dla przedsiębiorcy) od zawarcia Umowy. Po otrzymaniu decyzji ubezpieczonego w tej sprawie zwrócona zostanie ubezpieczonemu kwota wpłaconych składek, pomniejszoną o opłatę za ryzyko należną za okres udzielania ochrony, z uwzględnieniem zmian Cen Jednostek Funduszy, powstałych w tym okresie.
- Raz do roku będzie ubezpieczonemu przekazywana informacja o aktualnej wartości jego Rachunku oraz wysokości świadczeń przysługujących z Umowy (informację roczną).
- Ubezpieczający musi informacje tą przekazać również Ubezpieczonemu. Ubezpieczony ma prawo do odstąpienia od Umowy w terminie 60 dni od dnia otrzymania pierwszej takiej informacji. Takie samo prawo ma Ubezpieczony. Po otrzymaniu ubezpieczającego albo Ubezpieczonego decyzji w tej sprawie wypłacona zostanie kwota równa kwocie całkowitego Świadczenia Wykupu, która zostanie ustalona według Wartości Rachunku Jednostek Funduszy na dzień złożenia oświadczenia o odstąpieniu powiększonej o kwotę pobranych opłat wstępnych.
Umowa ulegnie rozwiązaniu w przypadku, gdy:
- ubezpieczony złoży oświadczenie o jej rozwiązaniu,
- wymagana Składka Regularna nie zostanie zapłacona w dodatkowym terminie w przypadku braku wpłaty we właściwym czasie wynikającym z warunków Umowy,
- nastąpi śmierć Ubezpieczonego w Okresie Ubezpieczenia (po otrzymaniu aktu zgonu),
- nastąpi Data Dożycia czyli koniec Umowy,
- Ubezpieczyciel dokona na wniosek Ubezpieczonego całkowitej wypłaty Świadczenia Wykupu,
- wartość Rachunku spadnie poniżej poziomu należnych opłat.
W przypadku rozwiązania spowodowanego oświadczeniem Ubezpieczonego, spadkiem Wartości Rachunku poniżej wartości należnych opłat, niezapłaceniem Składki Regularnej albo złożeniem wniosku o wypłatę, wypłacone zostanie świadczenie Wykupu w wysokości ustalonej zgodnie z opisanymi zasadami.
Natomiast możliwe będzie nabycie podobnych produktów, których OWU będzie zbliżone do wskazanych w interpretacji, natomiast również ich beneficjentami pozostaną wspólnicy spółki.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W piśmie uzupełniającym z 5 listopada 2024 r. (data wpływu 12 listopada 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP) udzielili Państwo odpowiedzi na pytania Organu.
Pytanie 1
Jaka jest podstawa prawna dokonywanego świadczenia na rzecz ubezpieczonego będącego członkiem zarządu z tytułu polis ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (czy prawo do ww. świadczenia wynika np. z uchwały zarządu Spółki, umowy Spółki, regulaminu wynagrodzeń itp.)?
Odp.:
W stanie faktycznym wskazane we wniosku osoby są ubezpieczonymi przez Spółkę (wnioskodawcę) w związku z zawartymi ze spółką umowami o pracę - nie dotyczącymi pełnienia przez wskazane osoby funkcji członków zarządu. W związku z tymi umowami o pracę wskazane osoby będące poza pracownikami Spółki jej członkami zarządu oraz wspólnikami zostały przez Spółkę objęte opisanymi we wniosku polisami. Czyli w chwili obecnej wskazywane we wniosku osoby są objęte polisami z tytułu umów o pracę zawartych ze Spółką. Polisy stanowią dla wskazanych pracowników pozapłacowy składnik motywacyjny (benefit).
Natomiast w przyszłości możliwe jest rozwiązanie umów o pracę przez Spółkę ze wskazywanymi osobami. Biorąc pod uwagę, że pozostaną oni wspólnikami oraz członkami zarządu Spółka rozważa aby osoby te pozostały w takiej sytuacji osobami ubezpieczonymi. W takiej sytuacji wskazywane we wniosku osoby zostałyby objęte polisą jako ubezpieczone przez Spółkę w ramach podjętej w tej sprawie stosownej uchwały.
W związku z tym, że może być to przez Organ uznane jako dodatkowy stan faktyczny uzupełnili Państwo opłatę, przesyłając w załączeniu potwierdzenie.
Pytanie 2
Prosimy o wskazanie jednoznacznego związku pomiędzy wydatkami poniesionymi przez Państwa na zakup polis ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym dla ubezpieczonego będącego członkiem zarządu, a osiągnięciem przychodów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Odp.:
Jest to składnik motywacyjny dla pracownika oraz również taką funkcję będzie pełnił w przypadku gdy osoba zostanie nim objęta jako członek zarządu. Dzięki odpowiedniej motywacji, w tym motywacji pozapłacowej Spółka może utrzymać zatrudnienie/posiadanie w organie zarządczym osób o najwyższych kwalifikacjach na rynku. Oferując pracownikom/członkom zarządu poza wynagrodzeniem dodatkowe elementy motywacyjne Spółka (Wnioskodawca) może skutecznie konkurować na rynku z innymi podmiotami gospodarczymi, z którymi konkuruje w zakresie pozyskiwania i utrzymania wykwalifikowanych kadr pracowniczych/zarządczych. Bez oferowania ww. benefitów pracownikom/kadrze zarządzającej Spółka nie byłaby konkurencyjna wobec innych podmiotów na rynku. W związku z tym stan taki jako bezpośredni skutek doprowadziłby do utraty pracowników/kadr zarządzającej, a tym samym braku zdolności prowadzenia działalności gospodarczej w obecnym charakterze.
Pytanie 3
Czy wszyscy pracownicy Spółki mają możliwość skorzystania ze wskazanego we wniosku ubezpieczenia na tożsamych warunkach; jeśli nie to proszę wyjaśnić powody?
Odp.:
Z opisanego we wniosku produktu ubezpieczeniowego korzystają w Spółce wskazane we wniosku osoby. Spółka natomiast rozważa objęcie kolejnych osób zajmujących kluczowe dla Spółki stanowiska wskazywanym ubezpieczeniem lub ubezpieczeniem podobnym konstrukcyjnie. Natomiast w pierwszej kolejności zostały nim objęte osoby wykonujące dla Spółki najważniejsze zadania, jako pracownicy będący managerami poszczególnych działów technicznych w Spółce. Inni pracownicy Spółki nie wyrazili zainteresowania jako środkami motywacyjnymi objęcie wskazywanymi we wniosku polisami.
Pytanie 4
Czy opłacona przez spółkę składka na polisy ubezpieczeniowe członków zarządu stanowi dla nich przychód z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odp.:
Obecnie tak jak wskazano w poprzednich odpowiedziach na pytanie osoby objęte przez spółę ubezpieczeniem są objęte z tytułu wykonywania umowy o pracę. Składka jest rozpoznawana jako przychód w części ochronnej.
Pytanie 5
Czy suma wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej (członkowi zarządu, o którym mowa we wniosku), wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z ww. tytułów, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej?
Odp.:
Wynagrodzenie nie przekracza wskazanego limitu. Również w przypadku gdyby Spółka objęła wskazywane we wniosku osoby ubezpieczeniem w związku z pełnieniem funkcji członków zarządu ich wynagrodzenie nie będzie przekraczało wskazanego w pytaniu limitu.
Pytanie
Czy Wnioskodawca, w przypadku ponoszenia kosztów składek opisanych we wniosku polis ubezpieczeniowych, gdzie ubezpieczonymi będą wspólnicy spółki będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem jako dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca uważa, że wartości składek na polisy ubezpieczeniowe, gdzie ubezpieczonymi będą pracownicy, z którymi spółka ma zawarte umowy z zakresu innego niż sprawowanie funkcji członków zarządu lub alternatywnie członkowie zarządu Spółki (w jednym i drugim przypadku osoby te są wspólnikami Spółki) nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem jako dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Za powyższym stanowiskiem Wnioskodawcy przemawiają następujące argumenty:
W momencie opłacenia przez spółkę składki ubezpieczeniowej pracownik/członek zarządu uzyskuje przychód w wysokości części ochronnej składki.
Spółka, jako płatnik - od opłaconej za pracowników/członków zarządu spółki składki ubezpieczeniowej jest obowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.
Okoliczność, iż ukryte korzyści opodatkowywane są na etapie osoby prawnej powoduje, że gdyby wydatek opodatkowany już u pracownika/ członka zarządu w osobach wspólników) jako jego przychód miałby podlegać opodatkowaniu jako ukryty zysk, to wówczas doszłoby do podwójnego opodatkowania jednego zdarzenia gospodarczego (CIT oraz PIT od wspólnika, który osiągnął przychód).
Wnioskodawca podkreśla zwłaszcza, iż w Jego ocenie kwestia ukrytego zysku regulowana przepisami o CIT estońskim jest różna od kwestii opodatkowania świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych, gdyż w tym ostatnim przypadku opodatkowanie przychodu wspólnika nie wiąże się z opodatkowaniem stanowiącego dla osoby prawnej kosztu/wydatku, z którego powstał przychód wspólnika, co więcej taki koszt/wydatek co do zasady obniża podstawę opodatkowania dla osoby prawnej; inaczej jest w przypadku wydatku/kosztu kwalifikującego się do ukrytych korzyści na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 w związku z art. 28m ust. 3 ustawy CIT, gdyż tenże wydatek/koszt obniżający zysk jest już opodatkowany na etapie osoby prawnej. Reasumując opodatkowanie przedmiotowych przychodów wspólnika jako ukrytych korzyści w rozumieniu w/w przepisów ustawy CIT powodowałoby de facto ich podwójne opodatkowanie.
Przepis art. 28m ust. 3 ww. ustawy o stanowi, że:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. lic ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Przedmiotowy przychód warto zauważyć, iż nie został wskazany w otwartym katalogu zawartym w powyższym przepisie. Dodatkowo wskazać należy, iż nie ma on związku z prawem do udziału w zysku, który posiadają wspólnicy spółki.
Dodatkowo analiza przypadków wskazanych w Przewodniku (Objaśnieniach) Ministerstwa Finansów do Ryczałtu od dochodów spółek dotyczących ukrytych korzyści (str. 64-65) - punkt 103 pozycje 1-10, czyli ukryte korzyści podlegające rozliczeniu w PIT, nie zawiera ukrytych korzyści w postaci polisy ubezpieczeniowej na życie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”)
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8) wydatki na reprezentację;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Z kolei art. 28m ust. 5 ustawy o CIT, stanowi, że:
W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a oraz ust. 4a pkt 1, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Zgodnie z treścią powołanego wyżej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.
Wskazać w tym miejscu należy, że przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zawiera otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazuje przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany. Świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy.
Świadczenie uznane za ukryty zysk, w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być ocenianie w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie. Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.
Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia.
Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy Państwa spółka w przypadku ponoszenia kosztów składek opisanych we wniosku tj. polis ubezpieczeniowych, gdzie ubezpieczonymi będą wspólnicy spółki będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem jako dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia opisu sprawy wynika, że Spółka stosuje zasady ryczałtu od dochodu spółek, tzw. CIT estoński na podstawie art. 28m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka nabywa produkt ubezpieczeniowy tj. ubezpieczenie na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem kapitałowym ze składką regularną „B" dalej jako: „polisa”, gdzie ubezpieczonymi są członkowie zarządu spółki (będący jednocześnie wspólnikami). Uposażonymi z tytułu przedmiotowych polis dla każdego z wskazanych osób są ich małżonki. Składki jako ubezpieczający pokrywa Spółka.
Wskazane we wniosku osoby są ubezpieczonymi przez Spółkę w związku z zawartymi ze spółką umowami o pracę - nie dotyczącymi pełnienia przez wskazane osoby funkcji członków zarządu. W związku z tymi umowami o pracę wskazane osoby będące poza pracownikami Spółki jej członkami zarządu oraz wspólnikami zostały przez Spółkę objęte opisanymi we wniosku polisami. Czyli w chwili obecnej wskazywane we wniosku osoby są objęte polisami z tytułu umów o pracę zawartych ze Spółką
W przyszłości możliwe jest rozwiązanie umów o pracę przez Spółkę ze wskazywanymi osobami. Biorąc pod uwagę, że pozostaną oni wspólnikami oraz członkami zarządu Spółka rozważa aby osoby te pozostały w takiej sytuacji osobami ubezpieczonymi. W takiej sytuacji wskazywane we wniosku osoby zostałyby objęte polisą jako ubezpieczone przez Spółkę w ramach podjętej w tej sprawie stosownej uchwały.
Polisy stanowią dla wskazanych pracowników pozapłacowy składnik motywacyjny (benefit). Również taką funkcję będą pełniły w przypadku gdy osoba zostanie nim objęta jako członek zarządu.
Z opisanego we wniosku produktu ubezpieczeniowego korzystają w Spółce wskazane we wniosku osoby. Spółka natomiast rozważa objęcie kolejnych osób zajmujących kluczowe dla Spółki stanowiska wskazywanym ubezpieczeniem lub ubezpieczeniem podobnym konstrukcyjnie. Natomiast w pierwszej kolejności zostały nim objęte osoby wykonujące dla Spółki najważniejsze zadania, jako pracownicy będący managerami poszczególnych działów technicznych w Spółce. Inni pracownicy Spółki nie wyrazili zainteresowania jako środkami motywacyjnymi objęcie wskazywanymi we wniosku polisami.
Suma wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej (członkowi zarządu, o którym mowa we wniosku), wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z ww. tytułów, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Również w przypadku gdyby Spółka objęła wskazywane we wniosku osoby ubezpieczeniem w związku z pełnieniem funkcji członków zarządu ich wynagrodzenie nie będzie przekraczało wskazanego w pytaniu limitu.
Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne oraz opis sprawy, należy wskazać, że składka miesięczna z tytułu polis ubezpieczeniowych, gdzie ubezpieczonymi będą wspólnicy spółki nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jako dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wynika to z faktu, że wskazane we wniosku osoby są ubezpieczonymi przez Spółkę w związku z zawartymi ze spółką umowami o pracę - nie dotyczącymi pełnienia przez wskazane osoby funkcji członków zarządu. Czyli w chwili obecnej wskazywane we wniosku osoby są objęte polisami z tytułu umów o pracę zawartych ze Spółką. Natomiast w przyszłości w sytuacji rozwiązania umów o pracę przez Spółkę ze wskazywanymi osobami, biorąc pod uwagę, że pozostaną oni wspólnikami oraz członkami zarządu, Spółka wskazywane we wniosku osoby obejmie polisą jako ubezpieczone przez Spółkę w ramach podjętej w tej sprawie stosownej uchwały.
Ponadto Polisy stanowią dla wskazanych pracowników pozapłacowy składnik motywacyjny (benefit). Również taką funkcję będą pełniły w przypadku gdy osoba zostanie nim objęta jako członek zarządu. Zgodnie z Państwa wskazaniem, dzięki odpowiedniej motywacji, w tym motywacji pozapłacowej Spółka może utrzymać zatrudnienie/posiadanie w organie zarządczym osób o najwyższych kwalifikacjach na rynku. Oferując pracownikom/członkom zarządu poza wynagrodzeniem dodatkowe elementy motywacyjne Spółka może skutecznie konkurować na rynku z innymi podmiotami gospodarczymi, z którymi konkuruje w zakresie pozyskiwania i utrzymania wykwalifikowanych kadr pracowniczych/zarządczych. Bez oferowania ww. benefitów pracownikom/kadrze zarządzającej Spółka nie byłaby konkurencyjna wobec innych podmiotów na rynku. W związku z tym stan taki jako bezpośredni skutek doprowadziłby do utraty pracowników/kadr zarządzającej, a tym samym braku zdolności prowadzenia działalności gospodarczej w obecnym charakterze.
Podkreślić również należy, iż w odpowiedzi na pytanie Organu:
„Czy wszyscy pracownicy Spółki mają możliwość skorzystania ze wskazanego we wniosku ubezpieczenia na tożsamych warunkach; jeśli nie to proszę wyjaśnić powody?”
wskazali Państwo, że:
„Z opisanego we wniosku produktu ubezpieczeniowego korzystają w Spółce wskazane we wniosku osoby. Spółka natomiast rozważa objęcie kolejnych osób zajmujących kluczowe dla Spółki stanowiska wskazywanym ubezpieczeniem lub ubezpieczeniem podobnym konstrukcyjnie. Natomiast w pierwszej kolejności zostały nim objęte osoby wykonujące dla Spółki najważniejsze zadania, jako pracownicy będący managerami poszczególnych działów technicznych w Spółce. Inni pracownicy Spółki nie wyrazili zainteresowania jako środkami motywacyjnymi objęcie wskazywanymi we wniosku polisami.”
W konsekwencji, mając na uwadze powyższe, ponoszony wydatek na składki miesięczne z tytułu polis ubezpieczeniowych, gdzie ubezpieczonymi będą wspólnicy spółki nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jako dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków) na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).