Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy skutków podatkowych objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w spółkach operacyjnych w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej udziałów, jak również umorzenia udziałów w spółkach operacyjnych bez wynagrodzenia przez aktualnych wspólników.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
D. sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub D. sp. z o.o.) jest spółka prawa handlowego z siedzibą w W. z kapitałem zakładowym w wysokości (…) złotych.
Struktura własnościowa D. sp. z o.o. przedstawia się następująco:
a.Pan AA posiada 33 udziały o wartości nominalnej (…) złotych,
b.Pan BB posiada 34 udziały o wartości nominalnej (…) złotych,
c.Pan CC posiada 33 udziały o wartości nominalnej (…) złotych,
- (dalej: Udziałowcy).
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym (siedziba spółki oraz miejsce zarządu znajdują się na terytorium Polski), podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
D. sp. z o.o. jest w zamierzeniu spółką holdingową, mającą na celu skonsolidowanie podmiotów zależnych od udziałowców. Planowana jest bowiem zmiana struktury własnościowej w taki sposób, aby Wnioskodawca był wyłącznym udziałowcem E. sp. z o.o. (KRS: …), jak również F. sp. z o.o. (KRS: …) oraz G. sp. z o.o. (KRS: …) (dalej: Spółki operacyjne).
Celem powyższego jest uporządkowanie struktury biznesowej w taki sposób, aby D. sp. z o.o. zarządzała ww. spółami (co umożliwi m.in. znacznie łatwiejszą możliwość ewentualnego dokapitalizowania ww. spółek, ułatwi proces wykonywania praw własnościowych).
W związku z powyższym, planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego w Spółkach operacyjnych w taki sposób, iż Wnioskodawca obejmie nowo utworzone udziały w E. sp. z o.o. (KRS: …), F. sp. z o.o. (KRS: …) oraz G. sp. z o.o. (KRS: …).
Podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach operacyjnych nastąpi za zgodą aktualnych Udziałowców Spółek operacyjnych, poprzez stosowną zmianę spółki w taki sposób iż D. sp. o.o. otrzyma ponad 50 % udziałów w Spółkach operacyjnych.
Objęcie nowych udziałów w Spółkach operacyjnych nastąpi w zamian wkład pieniężny według wartości nominalnej nowo utworzonych udziałów, co oznacza iż wartość obejmowanych udziałów może odbiegać od wartości rynkowej.
Następnie, po objęciu udziałów w wysokości ponad 50 % w Spółkach operacyjnych, w dalszej kolejności rozważane jest:
a.Nabycie udziałów przez D. sp. z o.o. udziałów aktualnych wspólników E. sp. z o.o. (KRS: …) oraz F. sp. z o.o. (KRS: …) raz G. sp. z o.o. (KRS: …), lub
b.Umorzenie udziałów aktualnych wspólników E. sp. z o.o. (KRS: …) oraz F. sp. z o.o. (KRS: …) oraz G. sp. z o.o. (KRS: …) za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia.
W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie skutków podatkowych, jakie mogłoby przynieść Wnioskodawcy opisane wyżej objęcie udziałów w Spółkach operacyjnych, jak również ewentualne umorzenie udziałów przez aktualnych wspólników.
Pytania
1.Czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółkach operacyjnych w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów, spowoduje po jego stronie powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?
2.Czy umorzenie udziałów w Spółkach operacyjnych bez wynagrodzenia przez aktualnych wspólników spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Zgodnie z art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „KSH”), podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych.
Oznacza to, iż zgodnie z przepisami KSH dopuszczalne jest podwyższenie kapitału zakładowego na podstawie zmiany umowy spółki za zgodą wspólników, przy czym:
a.może nastąpić poprzez ustanowienie nowych udziałów w spółce,
b.może nastąpić według wartości nominalnej,
c.udziały może objąć nowy wspólnik, który wnosi kapitał zakładowy do spółki.
Przychody z tyt. zbycia (nabycia, objęcia) udziałów stanowią odrębne źródło przychodów, tj. podlegają opodatkowaniu jako przychody z zysków kapitałowych.
Z kolei, zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), za przychody z zysków kapitałowych uważa się:
1)przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
a)dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,
f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów lub,
h) przychody wspólnika spółki dzielonej, z wyjątkiem podziału przez wyodrębnienie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,
l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej,
n)przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;
1a) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów;
1b) przychody uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce, jeżeli Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia otrzymanych składników majątku;
2)przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;
3)inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:
a)przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;
3)przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;
4)przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;
5)przychody:
a)z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,
b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,
c)z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,
d)z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,
e)ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,
f)z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.
Żaden z przepisów wymienionych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT nie wskazuje, aby podatnik CIT generował przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce obejmowanych wkładem pieniężnym w skutek podwyższenia kapitału zakładowego.
Zwrócić bowiem należy, iż w udziałach sp. z o.o. są inkorporowane określone uprawnienia udziałowca wobec sp. z o.o. tj. uprawnienia korporacyjne (np. prawo do udziału zgromadzeniu wspólników), jak i prawa majątkowe (np. prawo do dywidendy). Nabywając udziały podatnik nabywa w związku z tym określone uprawnienia niemajątkowe i majątkowe, których realizacja dopiero w przyszłości może wiązać się z przysporzeniem majątkowym (otrzymaniem dywidendy, sprzedażą udziałów etc.). Oznacza to, iż samo objęcia udziałów w sp. z o.o. nie powinno być rozpoznane jako trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenie majątkowe.
Zgodnie z powyższym, organy podatkowe przenoszą skutki podatkowe objęcia udziałów w sp. z o.o. w zakresie podatku dochodowego. Przykładowo w interpretacji Dyrektora KIS z dn. 29.09.2022 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.744.2022.1.JK wskazano, że „(...) objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów, nie będzie skutkować powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów".
Zbliżone stanowisko wynika z wyroku NSA z dn. 26.07.2017 r. (sygn. akt II FSK 1792/15) wskazał, że: „W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wymierną korzyść, którą uzyskuje podatnik w postaci objęcia udziałów po wartości niższej niż ich wartość rynkowa zostanie uwzględniona przy opodatkowaniu, w momencie „realizacji (otrzymania) dochodu" czyli przy sprzedaży objętych w ten sposób udziałów".
W konsekwencji powyższego, wniesienie wkładu pieniężnego przez D. sp. z o.o. oraz i objęcie udziałów Spółkach operacyjnych o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustawodawca przewidział bowiem odroczenie opodatkowania w podatku dochodowym do momentu odpłatnego zbycia tych udziałów. Objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółkach operacyjnych w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów, nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu w podatku dochodowym (zgodnie z ww. interpretacjami i orzecznictwem sądów administracyjnych).
Pomimo, iż zaprezentowana linia orzecznicza odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych powinna być stosowana w taki sam sposób do podatników CIT.
Mając na uwadze powyższe, objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółkach operacyjnych w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów nie powoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad 2
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, po objęciu udziałów w Spółkach operacyjnych przez D. sp. z o.o. rozważane jest umorzenie udziałów aktualnych wspólników E. sp. z o.o. (KRS: …) oraz F. sp. z o.o. (KRS: …) oraz G. sp. z o.o. (KRS: …) z wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia.
W ww. aspekcie zwrócić należy szczególnie na art. 7b ust. 1 lit. c ustawy o CIT, który wskazuje iż przychodem zysków kapitałowych jest kwota otrzymana przez daną osobę w związku z umorzeniem jej udziałów (akcji).
Jednakże ww. przepis, jak również inne przepisy ustawy o CIT nie wskazują, aby dla udziałowca spółki w której umarza się udziały (D. sp. z o.o.) powstał przychód z tytułu umorzenia udziałów innych wspólników (niezależnie od tego czy umorzenie następuje za wynagrodzeniem).
W odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych stanowisko takie potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji z dn. 28.03.2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.81.2023.1.AG.
Mając na uwadze powyższe, umorzenie udziałów w Spółkach operacyjnych bez wynagrodzenia przez aktualnych wspólników, po podwyższeniu kapitału i objęciu nowych udziałów przez D. sp. z o.o. nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.