Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy:
- wartość rynkowa aktywów B, w skład którego wchodzą aktywa B nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód;
- w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 (tj. gdy wartość rynkowa majątku B, w skład którego wchodzą aktywa B, nieujawnione w księgach podatkowych ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód), czy do wartości rynkowej majątku B należy zaliczyć wartość udziałów własnych A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca - A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Q. (dalej: „Spółka”, „A” lub „Wnioskodawca”) - jest producentem (…), kierowanych głównie do krajów Unii Europejskiej. A produkuje wyroby ze stali różnego rodzaju. Procesy produkcyjne realizowane przez A obejmują spawanie konstrukcji z rur i profili o różnej grubości, obróbkę mechaniczną oraz lakierowanie wykańczające różnymi metodami. Wnioskodawca należy do Grupy. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy jest spółka B NV (dalej: „B”), belgijski rezydent podatkowy.
W 2019 r. C sp. z o.o. (dalej: „C”) nabyła część udziałów B oraz spółki D NV. Udziały te zostały nabyte w drodze wymiany udziałów. Spółki te zostały później połączone, przy czym spółką przejmującą była B. Pozostałe udziały w kapitale B posiadał do lutego 2023 r. fundusz F. W 2023 r. C zakupiła od funduszu pozostałe udziały w kapitale B i tym samym stała się jedynym wspólnikiem B. Aktualnie B posiada udziały w spółkach z Grupy, prowadzących działalność operacyjną na terenie Polski, tj.:
-100% udziałów w A,
-100% udziałów w spółce G sp. z o.o. (dalej: „G”),
-ok. 43% udziałów w spółce H sp. z o.o. (dalej: „H”).
W skład majątku B wchodzą także aktywa nieujawnione w księgach podatkowych B, a które mają wpływ na wartość rynkową majątku B, tj. reputacja i know-how. Wartość podatkowa tych aktywów (nieujawnionych w księgach podatkowych) wynosi zero („0”).
Grupa planuje przeprowadzenie reorganizacji struktury kapitałowej poprzez realizację następujących transakcji:
1) wymianę udziałów pomiędzy B a A, w ramach której B wniesie ok. 43% udziałów posiadanych w G oraz 100% udziałów w H na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w A w zamian za udziały A, które spółka ta wyda na rzecz B. W wyniku wymiany udziałów B będzie posiadać 100% udziałów A, natomiast A - 100% udziałów G i H;
2) połączenie poprzez przejęcie B przez A - transakcja nastąpi w drodze połączenia przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.; dalej: „KSH”), tj. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (B) na spółkę przejmującą (A).
Planowane połączenie będzie połączeniem transgranicznym w rozumieniu art. 516(1) i kolejne KSH. Planowane połączenie będzie także połączeniem odwrotnym (ang. downstream merger), w ramach którego A połączy się ze swoim wspólnikiem. Na skutek połączenia ustanie byt prawny A jako spółki przejmowanej, a A przejmie na mocy art. 494 § 1 KSH, cały majątek B i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (sukcesja uniwersalna). W ramach połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego A, która wyemituje jeden nowy udział na rzecz C, która stanie się bezpośrednim wspólnikiem A. W ramach połączenia nie przewiduje się jakichkolwiek dopłat, o których mowa w art. 492 § 2 oraz § 3 KSH.
Planowana reorganizacja wynika m.in. z uzyskania przez podmioty z Grupy A finansowania dłużnego na nabycie udziałów B przez C oraz na cele inwestycyjne. Finansowanie ma formę oprocentowanego kredytu udzielonego przez instytucje finansowe z siedzibą w Polsce. Jednym ze zobowiązań wynikających z ww. umowy kredytu jest konieczność dokonania reorganizacji struktury kapitałowej celem udzielenia stosownych zabezpieczeń spłaty kredytu przez podmioty z Grupy.
W wyniku transakcji połączenia, na zasadzie sukcesji uniwersalnej A wraz z innymi składnikami majątku B nabędzie m.in. udziały własne (pakiet 100% udziałów), które wydane zostaną wspólnikowi B (tj. C. I.).
Opisany sposób dokonania połączenia jest wprost dopuszczony przepisami KSH - zgodnie z art. 515 § 1 KSH, spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje ustanowione w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, akcje bez wartości nominalnej albo udziały albo akcje własne nabyte zgodnie z art. 200, art. 300(47) i art. 362 KSH oraz objęte w przypadkach, o których mowa w art. 300(48) i art. 366 KSH. Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, które nabyła w wyniku połączenia z tą spółką.
Na ten moment zakłada się, że planowane połączenie nastąpi metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44a ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: „ustawa o rachunkowości”). Ostateczna decyzja co do metody rozliczenia księgowego zostanie podjęta w późniejszym okresie.
Ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku B może przewyższać wartość tego majątku przyjętą dla celów podatkowych. Zgodnie z zasadą kontynuacji wyceny wartości majątku podmiotu przejmowanego, A przyjmie dla celów podatkowych wartość składników majątkowych B w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych B. Jednocześnie, A, jako polski rezydent podatkowy, przypisze przejęte składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Polski. Ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia wartość rynkowa majątku B otrzymanego przez A nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi B.
Wnioskodawca oświadcza, że połączenie spółek zostanie przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych w obowiązujących przepisach.
Wnioskodawca wskazuje, że planowany proces połączenia poprzedzony transakcją wymiany udziałów jest uzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. W związku z planowanymi czynnościami reorganizacyjnymi (połączeniem odwrotnym poprzedzonym wymianą udziałów) została wydana opinia zabezpieczająca z dnia (…), sygn.: (…) przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS), w ramach której organ podatkowy potwierdził, że w przypadku przedmiotowego połączenia transgranicznego poprzedzonego wymianą udziałów nie zostaną spełnione przesłanki wskazane w art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej, co oznacza brak możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania względem planowanych czynności.
Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że planowane transgraniczne połączenie stanowi zdarzenie przyszłe, co do którego nie zostały jeszcze podjęte wszystkie czynności związane z jego wdrożeniem. Niemniej, należy przyjąć, że przed połączeniem zostanie złożony do właściwego sądu wniosek o wydanie zaświadczenia o zgodności z prawem polskim połączenia transgranicznego w zakresie procedury podlegającej temu prawu oraz wniosek do Szefa KAS o wydanie opinii w tym zakresie, zgodnie z art. 51612 § 1 KSH w zw. z art. 119zzl i nast. Ordynacji podatkowej. Mając na uwadze, że w przedmiocie planowanych czynności reorganizacyjnych została już wydana opinia zabezpieczająca przez Szefa KAS, której zakres jest zbliżony do opinii wydawanej przez ten sam organ podatkowy w trybie art. 119zzl i nast. Ordynacji podatkowej oraz że nie zachodzą przesłanki odmowy wydania takiej opinii, o których mowa w art. 119zzp Ordynacji podatkowej, należy założyć, że ww. opinia zostanie wydana.
Pytania
1. Czy wartość rynkowa aktywów B, w skład którego wchodzą aktywa B nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód?
2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 (tj. gdy wartość rynkowa majątku B, w skład którego wchodzą aktywa B, nieujawnione w księgach podatkowych ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód), czy do wartości rynkowej majątku B należy zaliczyć wartość udziałów własnych A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad 1.
Wartość rynkowa majątku B, w skład którego wchodzą aktywa B, nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu.
(…)
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Uwagi ogólne:
Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT stanowi natomiast, że za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
Kwestię przychodu po stronie A jako spółki przejmującej reguluje szereg przepisów ustawy o CIT, tj.:
- art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem spółki przejmującej jest, ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników; przy czym zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów spółki przejmującej nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu;
- art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem spółki przejmującej jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych,
- art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
W dalszej części uzasadnienia Wnioskodawca odniesie się do przedmiotowych przepisów w kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego.
W tym miejscu zauważyć dodatkowo należy, że zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Co więcej, zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wnioskodawca zaznacza w tym miejscu, że planowane połączenie spółek zostanie przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych a celem połączenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, co zostało potwierdzone w wydanej przez Szefa KAS opinii zabezpieczającej z dnia (...) r. (Znak: (...)) dotyczącej czynności reorganizacyjnych będących przedmiotem niniejszego wniosku (tj. połączenie odwrotne poprzedzone wymianą udziałów).
Wnioskodawca wskazuje, że posiada interes prawny w uzyskaniu interpretacji indywidualnej w odniesieniu do skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego na gruncie powołanych w treści niniejszego wniosku przepisów ustawy o CIT i nie ulega wątpliwości, że jest on uprawnionym podmiotem do wystąpienia z takim wnioskiem na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Należy przy tym zaznaczyć, że istnieje już ustabilizowana i ukształtowana praktyka wydawania interpretacji indywidualnych w sprawie skutków podatkowych połączeń, w tym transgranicznych i odwrotnych, na podstawie wniosków składanych przez uczestników poszczególnych procesów połączeń spółek kapitałowych i w tym zakresie można wskazać, przykładowo, na następujące rozstrzygnięcia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
-interpretacja indywidualna z 1 sierpnia 2024 r.; Znak: 0111-KDIB1-1.4010.289.2024.2.AND;
-interpretacja indywidualna z 22 lipca 2024 r.; Znak: 0111-KDIB1-1.4010.119.2024.8.RH;
-interpretacja indywidualna z 19 lipca 2024 r.; Znak: 0114-KDIP3-1.4011.414.2024.3.MK1;
-interpretacja indywidualna z 2 lipca 2024 r.; Znak: 0111-KDIB1-1.4010.233.2024.3.AW;
-interpretacja indywidualna z 19 kwietnia 2024 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.90.2024.1.ASK;
-interpretacja indywidualna z 22 marca 2024 r.; Znak: 0111-KDIB2-1.4010.27.2024.2.KK;
-interpretacja indywidualna z 28 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.76.2024.1.KK;
-interpretacja indywidualna z 29 stycznia 2024 r.; Znak: 0114-KDIP2-2.4010.620.2023.2.AP;
-interpretacja indywidualna z 27 października 2023 r.; Znak: 0114-KDIP2-2.4010.466.2023.1.RK;
-interpretacja indywidualna z 29 sierpnia 2023 r.; Znak: 0111-KDIB2-1.4010.260.2023.2.DD;
-interpretacja indywidualna z 18 listopada 2022 r.; Znak: 0111-KDIB2-1.4010.546.2022.1.DD;
-interpretacja indywidualna z 4 listopada 2022 r.: Znak: 0111-KDIB1-3.4010.592.2022.3.MBD;
-interpretacja indywidualna z 2 sierpnia 2022 r.; Znak: 0111-KDIB1-1.4010.186.2022.3.AND.
Zdaniem Wnioskodawcy, wartość rynkowa majątku B, w skład którego wchodzą aktywa B, nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu w związku z planowanym połączeniem.
I.Brak przychodu określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT
Jak wskazano wyżej, przychodem spółki przejmującej jest, ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników (art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT).
Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów spółki przejmującej nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki. Natomiast art. 16g ust. 18 ustawy o CIT stanowi, że art. 16g ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z połączenia wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu połączonego. W analizowanym zdarzeniu przyszłym takim przepisem jest art. 494 § 1 KSH, który ustanawia sukcesję uniwersalną praw i obowiązków w przypadku połączenia spółek.
Dodatkowo Wnioskodawca zwraca uwagę również na brzmienie art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1)osób prawnych,
2)osobowych spółek handlowych,
3)osobowych i kapitałowych spółek handlowych.
wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Jednocześnie, zgodnie z brzmieniem art. 16h ust. 3 ustawy o CIT, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek połączenia, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 ustawy o CIT.
Z powyższych przepisów ustawy o CIT wynika zasada kontynuacji wyceny dla celów podatkowych oraz metody amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przez podmiot przejmujący, w odniesieniu do otrzymanych w wyniku połączenia składników majątku.
Powyższe oznacza, że warunek, o którym mowa w powołanym wyżej art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. a ustawy o CIT, będzie spełniony w przypadku Wnioskodawcy w odniesieniu do wszystkich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych B otrzymanych przez A w wyniku połączenia. Co do warunku wskazanego w art. 12 ust. 4 pkt 3e lit. b ustawy o CIT należy wskazać, że A jest polskim rezydentem podatkowym. Obydwie wskazane powyżej przesłanki zostały spełnione a zatem zasadniczo po stronie A nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu.
Niemniej jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku B może przewyższać wartość tego majątku przyjętą dla celów podatkowych. Wynikać to może z faktu, że w wartości rynkowej ujmowane będą składniki nieujawnione w księgach podatkowych ale mające wpływ na wartość rynkową majątku B. Obowiązujące przepisy nie wskazują, jak w takiej sytuacji powinien postąpić podatnik, bowiem art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT dotyczy wyłącznie majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia, ujętego w księgach podatkowych. Natomiast zdaniem Wnioskodawcy, intencją ustawodawcy nie było opodatkowanie takich składników majątku. Stąd w ocenie Spółki, wartość rynkowa aktywów B, nieujawnionych w księgach podatkowych nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Wnioskodawca nie może bowiem ponosić negatywnych konsekwencji tego, że niektóre składniki jego majątku nie podlegają ujęciu w księgach podatkowych. Gdyby natomiast B miało możliwość ujęcia ich w księgach, Wnioskodawca przyjąłby te składniki w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego i przypisał je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Systemowo nie ma więc podstaw, aby w związku z połączeniem opodatkować składniki majątku B, które nie mają przypisanej wartości podatkowej (wynosi ona przed i po połączeniu 0).
Na potwierdzenie powyższego Wnioskodawca wskazuje na przykłady interpretacji indywidualnych, w których Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem podatników, zgodnie z którym nawet, gdyby wystąpiła nadwyżka wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych tego majątku, należy zastosować przepis szczególny, tj. art. 12 ust. 3 pkt 3e ustawy o PDOP, który wyłącza powstanie przychodu podatkowego na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o PDOP w przypadku spełnienia warunków określonych w tym przepisie - np. interpretacja indywidualna z 29 sierpnia 2023 r.; Znak: 0111-KDIB2-1.4010.260.2023.2.DD:
„(...) Jednocześnie w zakresie tak wskazanego przychodu, gdyby nawet taka nadwyżka występowała, zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia podmiotów, które:
a)Spółka Przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)Spółka Przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu. (...)
Skoro Spółka Przejmująca przejmie dla celów podatkowych pozostały majątek Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmującej, a także Spółka Przejmująca jest polskim rezydentem podatkowym, to obydwie wskazane powyżej przesłanki zostały spełnione. A zatem w tej części Spółka Przejmująca również nie osiągnie przychodu.(...)
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe. Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny. (...)”.
Organ podatkowy podobnie stwierdził również w interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.186.2022.3.AND):
„(...) Przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT powstaje w sytuacji, gdy na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa Spółki Przejmowanej otrzymana przez Spółkę Przejmującą przewyższa wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższą niż wartość rynkowa tych składników). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który wskazuje warunki wyłączenia z przychodu.
Do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku, jeżeli zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT. (...)
W analizowanej sprawie przesłanki te będą spełnione, bowiem Wnioskodawca, zgodnie z zasadą kontynuacji (sukcesji podatkowej), przejmie dla celów podatkowych wartość składników majątku (środków trwałych) przejętych w wyniku połączenia w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Będzie to dotyczyć tych składników majątku, które zostaną przyjęte do ksiąg, jako że udziały własne zostaną wydane Wspólnikom w związku z połączeniem (tym samym udziały własne nie zostaną wprowadzone do ksiąg Wnioskodawcy). Ponadto połączenie Wnioskodawcy i Spółki Przejmowanej nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w analizowanej sytuacji połączenie odwrotne nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.(...)”.
Powyższe stanowisko znajduje także odzwierciedlenie w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2024 r. (Znak: 0111-KDIB2-1.4010.27.2024.2.KK):
„(...) Należy zauważyć, że przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT powstaje w sytuacji, gdy na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa Spółki Przejmowanej otrzymana przez Spółkę Przejmującą przewyższa wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższą niż wartość rynkowa tych składników). Przepis art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, stosuje się z uwzględnieniem przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który wskazuje warunki wyłączenia z przychodu.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą będzie przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższą od wartości rynkowej tych składników).
Jednak do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku, jeżeli zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
W analizowanej sprawie, przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT będą spełnione, bowiem jak wskazaliście Państwo w opisie sprawy, wartość składników majątku Spółki Przejmowanej:
a)Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej oraz
b)Spółka Przejmująca przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy że opisane we wniosku połączenie odwrotne nie spowoduje po Państwa stronie, jako Spółki przejmującej, powstania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.(...)”.
II.Brak przychodu określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Niemniej zaznaczyć należy, że definicja wartości emisyjnej określona w art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, wskazuje, że wartość ta stanowi cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji). Przy tym dokonując analizy tego przepisu zwrócić należy uwagę na znaczenie pojęcia objęcie. Jak wskazuje się w doktrynie (tak: Z. Jara, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, 2023) objęcie udziału jest oświadczeniem wspólnika w umowie spółki, wyrażającym jego wolę uczestnictwa w spółce i statuującym jego obowiązek wniesienia wkładów na pokrycie obejmowanych udziałów. Może więc ono dotyczyć wyłącznie nowopowstałych a nie już istniejących udziałów. W wyniku połączenia nie dochodzi więc zasadniczo do objęcia udziałów spółki przejmującej przez wspólnika spółki przejmowanej a jedynie do przydzielenia mu tych (już istniejących i uprzednio objętych) udziałów. Wskazuje to wprost art. 492 § 1 pkt 1 KSH, zgodnie z którym połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, w której w ramach połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego. Wtedy udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, jako nowe udziały, są obejmowane. Wskazany przepis nie będzie miał zatem zastosowania do planowanego połączenia w zakresie dotyczącym udziałów przenoszonych na rzecz C a jedynie do jednego udziału wyemitowanego na rzecz C w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego A (niemniej w zakresie tego jednego udziału to C będzie podmiotem, który dokonuje „objęcia”, a zatem po stronie A nie wystąpią żadne skutki podatkowe odnośnie do tego jednego udziału.
Za przyjęciem takiej argumentacji przemawia również fakt, że w przypadku połączenia spółki matki ze spółką córką, gdzie spółka matka byłaby spółką przejmującą (a więc w sytuacji, gdyby to B był spółką przejmującą a A spółką przejmowaną), takie połączenie byłoby neutralne podatkowo. Ze względu na brak wydania udziałów spółki przejmującej, na żadnym etapie takiego połączenia nie dochodziłoby do przydzielenia udziałów wspólnikowi spółki przejmowanej i tym samym nie można byłoby mówić o wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów. Analogicznie, dokonanie przez te same podmioty połączenia odwrotnego (odnoszącego zasadniczo te same skutki ekonomiczne) nie powinno rodzić odmiennych skutków podatkowych, bowiem stanowiłoby przejaw nieuzasadnionego różnicowania sytuacji podatników i odmiennego podatkowo traktowania sytuacji mających identyczne skutki gospodarcze.
Należy przyjąć, że powyższy przepis - stanowiący swoistą klauzulę zapobiegającą rozwodnieniu udziałów/akcji wspólnika spółki przejmowanej - nie powinien mieć zastosowania do połączenia, w którym spółka matka przejmuje spółkę córkę (lub na odwrót). W takiej sytuacji bowiem, majątek spółki przejmującej nie ulega żadnym zmianom i w konsekwencji nie można mówić o przyroście majątku o wartość rynkową majątku spółki przejmowanej. Tym bardziej nie można przyrównać tej wartości do wartości emisyjnej udziałów (definiowanej jako cenę, po jakiej obejmowane są udziały), bowiem w każdym przypadku połączenia spółki matki ze spółką córką (lub na odwrót) wartość emisyjna udziałów będzie równa wartości rynkowej przejętego majątku.
Nawet gdyby przyjąć, że wskazany wyżej przepis znajduje zastosowanie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym i w wyniku połączenia dochodzi do (ponownego) objęcia udziałów, przychodem A byłaby jedynie nadwyżka wartości rynkowej majątku otrzymanego przez A nad wartością emisyjną udziału wydanego wspólnikom B. Tym samym, na gruncie powyższego przepisu przychód podlegający opodatkowaniu nie powstanie, jeśli wartość emisyjna udziałów przyznanych wspólnikom B będzie równa wartości rynkowej majątku B otrzymanego przez A. Przy założeniu, że w wyniku połączenia dochodzi do (ponownego) objęcia udziałów w przedmiotowej sprawie należałoby przyjąć, że wartość emisyjna udziałów będzie odpowiadała wartości rynkowej majątku przejmowanego przez A, a więc wartość rynkowa aktywów B, nieujawnionych w księgach podatkowych ale mających wpływ na wartość rynkową udziałów B oraz wartość własnych udziałów A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Na prawidłowość powyższych konkluzji wskazuje stanowisko organów podatkowych wyrażone w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, mianowicie:
-z 2 lipca 2024 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.233.2024.3.AW, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „(...) jeżeli ustalona na dzień poprzedzający dzień Połączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Wnioskodawcę nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych Wspólnikowi posiadającemu 100% udziałów Spółki Przejmowanej to po stronie Wnioskodawcy - Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.(...)”;
-z 28 lutego 2024 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.74.2024.1.KK, w której organ uznał za prawidłowe następujące stanowisko wnioskodawcy: „(...) wartość emisyjną udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o PDOP przydzielonych w Spółce Przejmującej Wspólnikowi Spółki Przejmowanej należy określić na poziomie wartości rynkowej udziałów przyznanych Wspólnikowi Spółki Przejmowanej, ustalonej z kolei w oparciu o wartość rynkową majątku Spółki Przejmowanej (obejmującego zarówno aktywa, jak i zobowiązania Spółki Przejmowanej)”.
-z 16 listopada 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.396.2023.1.BJ, w której organ uznał za prawidłowe następujące stanowisko wnioskodawcy: (...) wartość emisyjną udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o p.d.o.p. przydzielonych w Spółce Przejmującej Wspólnikowi Spółki Przejmowanej należy określić na poziomie wartości rynkowej udziałów przyznanych Wspólnikowi Spółki Przejmowanej, ustalonej z kolei w oparciu o wartość rynkową majątku Spółki Przejmowanej (obejmującego zarówno aktywa, jak i zobowiązania Spółki Przejmowanej)”.
III.Brak przychodu określonego w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
Ze względu na to, że w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku A nie posiada udziałów w kapitale zakładowym B, przeprowadzenie połączenia odwrotnego nie będzie skutkować po stronie A powstaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
IV.Neutralność podatkowa połączeń dla spółek uczestniczących w połączeniu na gruncie Dyrektywy
Wskazać również należy na Dyrektywę 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (dalej: „Dyrektywa”). Jakkolwiek przepisy Dyrektywy wprost dotyczą łączenia spółek z różnych państw członkowskich UE, to jednak polski ustawodawca podatkowy zdecydował się na analogiczne stosowanie tych przepisów również w przypadku łączenia spółek kapitałowych będących polskimi rezydentami podatkowymi.
Z przepisów Dyrektywy wynika jednoznacznie zasada neutralności dla spółek uczestniczących w połączeniu (art. 4 ust. 1). Jednocześnie, Dyrektywa definiuje łączenie spółek m.in. jako czynność, w wyniku której jedna lub kilka spółek, na skutek i w momencie ich rozwiązania bez przechodzenia w stan likwidacji, przekazują ogół swoich aktywów i pasywów na inną istniejącą już spółkę, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy papierów wartościowych reprezentujących kapitał tej innej spółki oraz jeżeli ma to zastosowanie, wypłatę gotówkową nieprzekraczającą 10% wartości nominalnej.
Dyrektywa obejmuje zatem także połączenia odwrotne, a więc również do tego rodzaju połączenia powinny mieć zastosowanie ogólne zasady nieopodatkowania połączeń wynikające z Dyrektywy.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wartość rynkowa aktywów B, nieujawnionych w księgach podatkowych, ale mających wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz wartość własnych udziałów A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu w związku z planowanym połączeniem. (…)
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady organizacji i funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz problematyka łączenia spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. ustawy Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „KSH”).
Połączenie odwrotne jest jednym ze szczególnych przypadków łączenia się spółek i polega na przejęciu spółki dominującej przez jej spółkę zależną. KSH nie definiuje więc połączenia odwrotnego, a także nie wskazuje wprost na jego dopuszczalność. Należy jednak zauważyć, iż połączenie odwrotne jest odmianą łączenia się przez przejęcie, w którym niejako dochodzi do odwrócenia uprzednio ustalonych ról spółki dominującej i spółki zależnej. W modelowym rozwiązaniu to spółka dominująca przejmuje majątek spółki zależnej. W przypadku zaś połączenia odwrotnego to spółka zależna przejmuje majątek spółki dominującej, w zamian za co wydaje jej udziałowcom (akcjonariuszom) swoje udziały (akcje), w efekcie czego spółka przejmująca otrzymuje w ramach przejmowanego majątku udziały (akcje) własne.
Prawa i obowiązki następców prawnych reguluje także ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).
Kwestie powstania przychodu po stronie wspólnika spółki przejmowanej regulują przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT,
1) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
2) dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej,
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1a ww. ustawy,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy:
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:
1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe i instytucje gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Jednakże, jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak wynika z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Państwa wątpliwości w zakresie pytań Nr 1 dotyczą ustalenia czy wartość rynkowa aktywów B, w skład którego wchodzą aktywa B nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, wynika że wartość przychodu na skutek połączenia powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Wnioskodawcę jako Spółkę Przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Wnioskodawcy może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
We wniosku wskazali Państwo, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku B może przewyższać wartość tego majątku przyjętą dla celów podatkowych. Zatem nadwyżka ta może stanowić po Państwa stronie przychód.
Nie mniej jednak z uwagi na treść art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo we wniosku, że Spółka Przejmująca będzie spełniać warunki określone w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, tj. wartość składników majątkowych przyjętych przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych będzie wynikać z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Przy czym wartość podatkowa składników nieujawnione w księgach podatkowych Spółki Przejmowanej (tj. reputacja i know-how), a które mają wpływa na wartość rynkową majątku Spółki Przejmowanej, będzie wynosić zero („0”). Ponadto, Spółka Przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.
Dodatkowo wskazują Państwo, że planowane połączenie odwrotne jest uzasadnione ekonomicznie. Fakt, że w sprawie nie dojdzie do zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania potwierdza wydana przez Szefa Kas opinia zabezpieczajaca z (...) r. Znak: (...).
Planowana reorganizacja wynika m.in. z uzyskania przez podmioty z Grupy A finansowania dłużnego na nabycie udziałów B przez C oraz na cele inwestycyjne. Finansowanie ma formę oprocentowanego kredytu udzielonego przez instytucje finansowe z siedzibą w Polsce. Jednym ze zobowiązań wynikających z ww. umowy kredytu jest konieczność dokonania reorganizacji struktury kapitałowej celem udzielenia stosownych zabezpieczeń spłaty kredytu przez podmioty z Grupy.
Zatem, biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w analizowanej sytuacji połączenie odwrotne nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Odnosząc się natomiast do powstania przychodu dla Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, zgodzić się również należy z Państwem, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Spółki Przejmującej również na podstawie ww. przepisu.
Z powyższego przepisu wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że w ramach połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego A, która wyemituje jeden nowy udział na rzecz C. Ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia wartość rynkowa majątku B otrzymanego przez A nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi B.
Zatem, skoro ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Wnioskodawcę nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikowi posiadajacemu 100% udziałów Spółki Przejmowanej to po stronie Wnioskodawcy - Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Ponadto, ze względu na fakt, iż Wnioskodawca - Spółka Przejmująca nie posiada udziałów w podmiocie przejmowanym, to w sprawie nie znajdzie zastosowania także art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
Wobec powyższego, zgodzić się należy Państwa stanowiskiem w zakresie pytań Nr 1, że wartość rynkowa majątku B, w skład którego wchodzą aktywa B, nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu.
W związku z uznaniem Państwa stanowiska w zakresie pytania Nr 1 za prawidłowe, bezzasadnym stała się ocena Państwa stanowiska w zakresie pytania Nr 2, gdyż zgodnie z Państwa wolą odpowiedź na pytania Nr 2 uzależniona była od udzielenia negatywnej odpowiedzi na pytanie Nr 1.
Reasumując, za prawidłowe należało zatem uznać Państwa stanowisko zgodnie z którym wartość rynkowa aktywów B, w skład którego wchodzą aktywa B nieujawnione w księgach podatkowych, ale mające wpływ na wartość rynkową udziałów B, oraz własne udziały A, które zostaną nabyte przez A w związku z połączeniem z B, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów, które o jej wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).