Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.494.2024.2.AK

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

1.Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek w przypadku realizacji planowanego podziału przez wydzielenie ZCP ze Spółki dzielonej do Wnioskodawcy,

2.planowany podział przez wydzielenie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty Ryczałtu po stronie Spółki, w szczególności:

-  na podstawie 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku oraz

-  na podstawie art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dochodu z tytułu tzw. ukrytych zysków lub też jakiegokolwiek innego podatku dochodowego.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 listopada 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A sp. z o.o. („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym miejsce zarządu w Polsce i prowadzącym działalność w zakresie (…). Spółka jest aktualnie opodatkowana w modelu ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT („Ryczałt”).

W grupie podmiotów powiązanych z Wnioskodawcą działa także inna spółka kapitałowa również opodatkowana w modelu Ryczałtu („Spółka dzielona”).

Aktualnie planowane jest dokonanie podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”) w trybie art. 529 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej k.s.h.) przez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej na Wnioskodawcę (podział przez wydzielenie). Spółka dzielona w wyniku podziału nie zostanie rozwiązana oraz nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców. Nie przewiduje się dopłat. Podział przez wydzielenie nastąpi w całości z kapitału zapasowego Spółki dzielonej. Podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony w ten sposób, że (i) podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki, (ii) wspólnicy Spółki dzielonej obejmą udziały we Wnioskodawcy (iii) jeśli wartość emisyjna udziałów będzie wyższa od ich wartości nominalnej to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

W wyniku podziału przez wydzielenie nie nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki dzielonej. Kwota o jaką zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki w związku z podziałam zostanie w całości sfinansowana ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym Spółki dzielonej, które nie pochodzą z zysków powstałych w okresie opodatkowania Ryczałtem.

Na moment podziału zarówno majątek wydzielony jak i pozostały majątek Spółki dzielonej po wydzieleniu będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych.

Planowany podział spółki jest uzasadniony przyczynami ekonomicznymi. Oddzielenie szczególnego obszaru biznesowego Spółki dzielonej do Spółki przejmującej uprości prowadzenie działalności w tym obszarze i umożliwi koncentrację zasobów w jednym wyspecjalizowanym podmiocie, którym w dniu dzisiejszym jest już Spółka przejmująca posiadająca inne aktywa i pasywa podobne do aktywów i pasywów będących przedmiotem wydzielenia. Celem planowego podziału nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.

Na moment podziału przez wydzielenie zarówno Spółka dzielona, jak i Wnioskodawca będą opodatkowane Ryczałtem.

Wartość rynkowa przenoszonych składników majątku ZCP nie będzie wyższa niż ich wartość podatkowa.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że środki zgromadzone na kapitale zapasowym Spółki dzielonej, z którego zostanie pokryte podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy są środkami pochodzącymi z zysków sprzed opodatkowania estońskim CIT.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek w przypadku realizacji planowanego podziału przez wydzielenie ZCP ze Spółki dzielonej do Wnioskodawcy?

2.Czy planowany podział przez wydzielenie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty Ryczałtu po stronie Spółki, w szczególności:

-  na podstawie 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku oraz

-  na podstawie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu tzw. ukrytych zysków lub też jakiegokolwiek innego podatku dochodowego?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek w przypadku realizacji planowanego podziału przez wydzielenie ZCP ze Spółki dzielonej do Wnioskodawcy.

2.Planowany podział przez wydzielenie nie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty Ryczałtu po stronie Spółki ani jakiegokolwiek innego podatku dochodowego.

Uzasadnienie wspólne stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym zdarzeniu przyszłym realizacja planowanego podziału przez wydzielenie nie spowoduje utraty prawa do kontynuacji opodatkowania ryczałtem przez Spółkę.

Ustawodawca zatem wyraźnie wskazał jakie czynności restrukturyzacyjne dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą rodzić skutek w postaci utraty prawa do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek, a także dopuścił możliwość opodatkowania w formie Ryczałtu od dochodów spółek, pomimo dokonanych działań restrukturyzacyjnych m.in. w sytuacji przewidzianej w art. 28I ust. 1 pkt 4 lit. c oraz lit. d tego przepisu ustawy o CIT.

Zgodnie z treścią art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c i d ustawy o CIT: Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik

c) dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że:

-   podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo

-   podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku,

d) zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.

W ocenie Wnioskodawcy, dzięki zawarciu w art. 28I ust. 1 pkt 4 lit. c zwrotu „chyba że” ustawodawca dopuścił możliwość kontynuacji opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek, pomimo że podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z analizy tej regulacji wynika jednakże, że możliwość kontynuowania opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek ma miejsce, gdy:

a)  zarówno podmiot przejmujący jak i podmiot przejmowany jest opodatkowany Ryczałtem od dochodów spółek, albo

b)  podmiot przejmujący jest opodatkowany Ryczałtem od dochodów spółek, a podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku.

W przedmiotowej sprawie podmiotem przejmującym będzie Wnioskodawca, który na moment przejęcia ZCP będzie opodatkowany Ryczałtem od dochodów spółek. Natomiast podmiotem, który zostanie podzielony przez wydzielenie ZCP będzie Spółka dzielona także opodatkowana Ryczałtem. Zatem, oba podmioty uczestniczące w opisanym zdarzeniu restrukturyzacyjnym będą opodatkowane Ryczałtem od dochodów spółek.

Zważając na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, nie utraci on prawa do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek w związku z planowanym podziałem Spółki dzielonej przez wydzielenie ZCP do Spółki. Zarówno bowiem Spółka dzielona jak i Spółka na moment opisanej czynności restrukturyzacyjnej będą opodatkowane Ryczałtem od dochodów spółek.

Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej:

-    z 17 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.33.2023.2.KK wskazując, że: „Dzięki zawarciu w ww. przepisie zwrotu „chyba że” prawodawca dopuścił możliwość opodatkowania w formie ryczałtu pomimo, że podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części lub podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie. Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (kontynuowania opodatkowania w tej formie) ma miejsce wtedy, gdy zarówno podmiot przejmowany jak i podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem”.

-    z 13 lutego 2024 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.729.2023.1.RH,

-    z 4 sierpnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.281.2022.4.AW.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca dokona przejęcia ZCP już po wyborze przez niego opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek.

Reasumując, Wnioskodawca na moment przejęcia już będzie opodatkowany Ryczałtem od dochodów spółek, a tym samym zastosowania nie mogą znaleźć przepisy art. 28k ust. 1 pkt 5 i 6 oraz art. 28k ust. 2 ustawy o CIT.

Analogiczne stanowisko zostało także wyrażone w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2024r. nr 0111-KDIB1-1.4010.729.2023.1.RH, w której Dyrektor KIS wskazał, że: „Zatem w sytuacji, w której Spółka Dzielona jak i Wnioskodawca - Spółka Przejmująca - do której wydzielona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa, będą opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek, to zgodnie z art. 28I ust. 1 pkt 4 lit. c tiret pierwszy ustawy o CIT Spółka Przejmująca (Wnioskodawca) nadal będzie mogła być opodatkowana ww. ryczałtem.

Mając powyższe na uwadze, zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że w przypadku gdy w roku podatkowym 2024 nie dojdzie do sprzedaży udziałów, a więc zarówno Wnioskodawca jak i Spółka Dzielona na moment podziału będą opodatkowane Ryczałtem od dochodów spółek, Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek mimo planowanego podziału przez wydzielenie Działu S. ze Spółki Dzielonej do Wnioskodawcy”.

Uzasadnienie wspólne stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2.

Zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)  wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)  wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)  wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)  nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)  sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)  wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym podział przez wydzielenie nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem żadnej z ww. kategorii dochodów. Poniżej Wnioskodawca przedstawia uzasadnienie w zakresie wybranych kategorii dochodów, które potencjalnie mogą być rozważane przy ocenie, czy w sprawie powstanie obowiązek zapłaty Ryczałtu.

Dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku.

W szczególności z uwagi na warunki podziału przez wydzielenie nie będzie on skutkował po stronie Spółki obowiązkiem wykazania dochodu opodatkowanego Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 28m ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy CIT podstawę opodatkowania stanowi dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego.

Artykuł 28m ust. 1 pkt 4 ustawy CIT wskazuje zaś, że opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 28m ust. 6 ustawy CIT wartość rynkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa się:

1)zgodnie z art. 14 ust. 2 - w przypadku papierów wartościowych oraz składników majątku, z których przeniesieniem nie wiąże się zmiana istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk;

2)zgodnie z art. 11c - w przypadkach innych niż określone w pkt 1.

Artykuł 14 ust. 2 ustawy CIT stanowi, że wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

Zgodnie zaś z art. 28m ust. 7 Ustawy CIT, przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów lub wartość obciążającą wynik finansowy netto w jakiejkolwiek innej formie, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

Dokonanie podziału może skutkować powstaniem różnicy pomiędzy sumą nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień podziału, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień.

Wynika to również z Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek, w którym na str. 53 wskazano na następujący przykład:

Przykład 42

„Spółka Y Sp. z o.o. jest producentem wełny mineralnej. Posiada środki trwałe niezbędne do produkcji (maszyny) na łączną kwotę 1 mln zł. Środki trwałe zostały zamortyzowane w postaci odpisów w wysokości 250 tys. zł. W 2022 r. spółka Y Sp. z o.o. dzieli się przez wydzielenie przenosząc te środki trwałe o łącznej rynkowej wartości 2 mln zł do istniejącej Spółki Z sp. z o.o. Spółka Y sp. z o.o. składa oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego deklarując o przystąpieniu z początkiem 2022 r. do opodatkowania ryczałtem. Spółka Z sp. z o.o. do której przenoszone są w drodze podziału przez wydzielenie składniki majątku również opodatkowana jest ryczałtem.

Jak należy ustalić dochód w spółce z tytułu podziału przez wydzielenie (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku)?

W następstwie podziału dojdzie do ustalenia dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku. Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 w związku z art. 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT spółka będzie zobowiązana do ustalenia dochodu w miesiącu podziału przez wydzielenie, odpowiadającego nadwyżce wartości rynkowej nad wartość podatkową przejmowanych składników majątku.

Wartość początkowa środków trwałych (suma) w spółce przed podziałem = 1 mln zł

Wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych = 250 tys. zł

Wartość przejętych środków trwałych (wartość rynkowa) = 2 mln zł

Wartość podatkowa środków trwałych (1 mln zł - 250 tyś. zł) = 750 tys. zł

Dochód z restrukturyzacji (zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, do opodatkowania zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT)

(2 mln zł - 750 tys. zł) = 1 250 000 zł”.

W związku z powyższym, tylko jeśli wystąpi różnica pomiędzy sumą nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień podziału, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień, powstanie dochód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

W przeciwnym przypadku - po stronie Spółki nie powstanie obowiązek zapłaty Ryczałtu od dochodu spółek.

Takie stanowisko zostało wyrażone w przypadku łączenia spółek opodatkowanych estońskim CIT np. w interpretacjach z 12 czerwca 2024 r. 0111-KDIB1-2.4010.131.2024.3.MK.

W związku z tym, że w opisanym zdarzeniu przyszłym wartość rynkowa składników wchodzących w skład ZCP nie będzie wyższa niż ich wartość podatkowa nie powstanie obowiązek zapłaty Ryczałtu od dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku.

Dochód z tytułu tzw. ukrytych zysków.

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)  kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)  świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)  nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)  nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)  wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)  równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)  darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)  wydatki na reprezentację;

9)  dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Po stronie Spółki nie może także powstać obowiązek zapłaty Ryczałtu z tytułu tzw. ukrytych zysków. Kapitał zakładowy Spółki zostanie bowiem powiększony ze środków, które nie stanowią zysku Spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego zostanie sfinansowane ze środków innego podmiotu - Spółki dzielonej zgromadzonych na jej kapitałach. Kwota o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy Spółki nie będzie pochodziła z zysku wygenerowanego przez Wnioskodawcę w okresie opodatkowania ryczałtem ani nie będzie miał charakteru równoważnego. Podatkowo skutek podwyższenia kapitału zakładowego Spółki będzie więc taki sam jak aportu dokonanego przez wspólnika. Tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie kategoria dochodu z tytułu tzw. ukrytych zysków.

W szczególności nie dojdzie do powstania dochodu, o którym mowa w art. 28m ust. 3 pkt 6 ustawy o CIT, tj. dochodu w wysokości równowartości zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego. Hipoteza tego przepisu obejmuje tylko takie sytuacje, kiedy podnoszony jest kapitał zakładowy spółki opodatkowanej estońskim CIT z zysku przez nią wygenerowanego. Kapitał zakładowy w ogóle nie zostanie podwyższony ze środków Spółki, lecz ze środków zgromadzonych w Spółce dzielonej. Przy czym także w Spółce dzielonej nie będzie to zysk wygenerowany w trakcie opodatkowania Ryczałtem. W związku z tym nie będzie spełniona żadna z przesłanek opodatkowania dochodu z tytułu tzw. ukrytych zysków.

Analogicznie podwyższenie kapitału zapasowego Spółki nie może zostać uznane za dochód z tytułu tzw. ukrytych zysków ani za kategorię zysku przeznaczonego do wypłaty. W modelu opodatkowania estońskiego CIT przekazanie zysku na kapitał zapasowy jest neutralne, ponieważ zasadą jest właśnie, że taki zysk będzie opodatkowany dopiero z chwilą jego faktycznego rozdysponowania.

Stanowisko takie jest również prezentowane w wydanych interpretacjach indywidualnych, np. w interpretacji z 2 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-1.4010.211.2023.1.AND, w której wskazano: „Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy Spółka będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek od zysku wygenerowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r., który uchwałą obecnych wspólników Spółki zostanie przekazany na kapitał zapasowy Spółki oraz czy Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek od tego zysku tak długo, jak zysk ten nie zostanie wypłacony.

Opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został przeznaczony do wypłaty udziałowcom albo akcjonariuszom (dochód z tytułu podzielonego zysku).

Definicję pojęcia dochodu z tytułu podzielonego zysku zawiera art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom albo akcjonariuszom (dochód z tytułu podzielonego zysku).

Jak wynika z art. 28c pkt 4 ustawy o CIT „zysk netto” oznacza zysk netto ustalany na podstawie przepisów o rachunkowości. Zysk ten podlega opodatkowaniu - w okresie opodatkowania ryczałtem - tylko wówczas, gdy uchwałą o jego podziale został przeznaczony do wypłaty udziałowcom lub akcjonariuszom.

Jeżeli więc uchwała o podziale zysku przewiduje przekazanie zysku na kapitał zapasowy spółki, to taki „podział” zysku nie powoduje opodatkowania ryczałtem - nie jest to bowiem „zysk podzielony” w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT. W efekcie Wnioskodawca nie będzie uwzględniał jego wartości w podstawie opodatkowania, o której mowa w art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe. (..)”.

Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy, wskazać należy, że Wnioskodawca w sytuacji, w której straci prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, nie musi opodatkować niewypłaconego zysku wygenerowanego przez spółkę już w momencie zaprzestania z tej formy opodatkowania. Nawet po zaprzestaniu korzystania z ryczałtu od dochodów spółek, zysk z tego okresu będzie mógł być opodatkowany w momencie jego faktycznej redystrybucji. Oznacza to, że Spółka zapłaci podatek dopiero w dniu wypłaty zysków osiągniętych w tym okresie po wyjściu z ryczałtu. Tym samym, jeżeli zysk nie jest wypłacany wspólnikom, to Spółka nie ma obowiązku zapłaty podatku, mimo że już nie jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek.

Zatem w opisanej sytuacji - wobec przekazania środków na kapitał zapasowy Spółki - nie może powstać dochód opodatkowany Ryczałtem, obowiązek uiszczenia Ryczałtu lub jakiegokolwiek innego podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Stosownie do art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805, ze zm.; dalej: „ustawy o CIT”):

Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że:

-   podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo

-   podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku.

W przepisach o ryczałcie ustawodawca w sposób enumeratywny wymienił sytuacje i okoliczności, w których podatnik traci prawo do opodatkowania ryczałtem. W przepisie art. 28l ustawy o CIT wskazano moment utraty prawa do opodatkowania ryczałtem m.in. w przypadku zaistnienia zdarzeń związanych z naruszeniem warunków stosowania tej formy opodatkowania, tj. określonych warunków organizacyjno‑prawnych podmiotu, obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych czy warunków związanych z restrukturyzacją podmiotów. Zgodnie z ww. przepisem podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania m.in. z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik otrzymał wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem.

Dzięki zawarciu w ww. przepisie zwrotu „chyba że” prawodawca dopuścił możliwość opodatkowania w formie ryczałtu, pomimo że podatnik otrzymał wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (kontynuowania opodatkowania w tej formie) ma miejsce wtedy, gdy podmiot przejmowany jest opodatkowany ryczałtem.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że podatnik utraci prawo do opodatkowania ryczałtem, z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym dokonano przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia lub podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny nie stosuje opodatkowania ryczałtem.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zarówno Wnioskodawca (Spółka przejmująca) jak i Spółka dzielona opodatkowane są ryczałtem od dochodów spółek.

Zatem w sytuacji, w której Spółka dzielona jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, Spółka Przejmująca nadal będzie mogła być opodatkowana ryczałtem.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do pozostałych Państwa wątpliwości należy przywołać treść art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, w myśl którego:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Zgodnie z art. 28m ust. 6 ustawy o CIT:

Wartość rynkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa się:

1) zgodnie z art. 14 ust. 2 - w przypadku papierów wartościowych oraz składników majątku, z których przeniesieniem nie wiąże się zmiana istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk;

2) zgodnie z art. 11c - w przypadkach innych niż określone w pkt 1.

W myśl natomiast art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest m.in. ustalenie, czy planowany podział przez wydzielenie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty ryczałtu po stronie Spółki na podstawie 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku.

W dochodzie ustalonym dla celów ryczałtu uwzględniane są wzrosty wartości majątku powstające w następstwie określonych form restrukturyzacyjnych, tj. łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie przez osobę fizyczną w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Każda zatem reorganizacja skutkująca czy to np. zmianą w strukturze właścicielskiej (jak w przypadku łączenia czy podziału), czy modyfikacją formy prawnej (jak w przypadku przekształcenia) podatkowo traktowana jest jako moment ustalenia dochodu do opodatkowania w postaci dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku. Dochód ten ustala się jako nadwyżkę wartości rynkowej składników przejmowanego, przekształcanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad ich wartość podatkową.

Przepis art. 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wyraźnie wskazuje jakie czynności restrukturyzacyjne wiążą się z obowiązkiem wykazania dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku.

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) – w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Z opisu sprawy wynika, że wartość rynkowa przenoszonych składników majątku ZCP nie będzie wyższa niż ich wartość podatkowa.

Zatem planowany podział przez wydzielenie nie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty ryczałtu po stronie Spółki na podstawie 28m ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku.

Kolejna Państwa wątpliwość dotyczy ustalenia, czy w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie, powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków.

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw.  ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

-   wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

-   inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

-   wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

-   wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.

Z opisu sprawy wynika, że podział przez wydzielenie nastąpi w całości z kapitału zapasowego Spółki dzielonej. Podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony w ten sposób, że podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki, wspólnicy Spółki dzielonej obejmą udziały we Wnioskodawcy, jeśli wartość emisyjna udziałów będzie wyższa od ich wartości nominalnej to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Środki zgromadzone na kapitale zapasowym Spółki dzielonej, z którego zostanie pokryte podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy są środkami pochodzącymi z zysków sprzed opodatkowania estońskim CIT.

Z art. 28m ust. 3 pkt 6 ustawy o CIT wynika, że za ukryty zysk uważa się m.in. równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego. Regulacja ta nie wskazuje jednocześnie, czy chodzi tu o równowartość zysku wypracowanego jedynie w trakcie opodatkowania ryczałtem, czy również w okresie poprzedzającym opodatkowanie w tej formie. Dla celów stosowania wskazanego przepisu nie ma więc znaczenia, z którego z powyższych przedziałów czasowych pochodzi zysk przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego.

Powyższe stanowisko wynika również z odpowiedzi Ministra Finansów z 27 lutego 2023 r., Znak: DD8.054.2.2023 na interpelację poselską nr 38761 w sprawie obowiązków podatników ryczałtu od dochodów spółek. W odpowiedzi tej odniesiono się co prawda do innej kategorii ukrytych zysków, tj. wskazanej w art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy CIT, to jednak zawarte w niej wyjaśnienia pozostają aktualne również na tle niniejszej sprawy. W odpowiedzi tej stwierdzono, że, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy CIT, do dochodu z tytułu ukrytych zysków należy zaliczyć wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji) wypłacone zarówno z zysku wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem jak i przed okresem opodatkowania ryczałtem.

Stanowisko to jest również akceptowane przez wojewódzkie sądy administracyjne – por. wyrok WSA w Krakowie z 12 kwietnia 2024 roku sygn. akt I SA/Kr 217/24 i powołane w nim wyroki: I SA/Kr 557/23, I SA/Kr 266/23, I SA/Gd 1299/22 oraz I SA/Gd 282/23. W pierwszym z ww. orzeczeń I SA/Kr 217/24 sąd stwierdził, że:

(…) art. 28m ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. nie odnosi się w żaden sposób do okresu powstania zysku, z którego wypłacane jest opodatkowane wynagrodzenie, dlatego zaproponowane przez Spółkę zawężenie zakresu opodatkowania nie ma źródła normatywnego. Co więcej, również cała systematyka art. 28m u.p.d.o.p. nie przemawia za takim zawężeniem. Otóż w ust. 1 tego przepisu wskazane zostało, że opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający m.in. wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem (pkt 1) oraz wysokości ukrytych zysków (pkt 2). Te są z kolei rozumiane jako świadczenia „inne niż podzielony zysk”. Okres uzyskania zysku – w okresie opodatkowania ryczałtem – ma zatem znaczenie wyłącznie w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z art. 28m ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., odrębnej od podstawy z art. 28 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, czyli ukrytych zysków. Stąd można wyciągnąć wniosek, że okres powstania zysku ma znaczenie dla opodatkowania zysku netto wypracowanego przez spółkę, a nie ukrytych zysków.

Mając na uwadze powyższe, również w przypadku kategorii ukrytych zysków określonej w art. 28m ust. 3 pkt 6 ustawy o CIT nie ma znaczenia, z jakiego okresu pochodzi zysk przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego. Tym samym, wszelkie zyski przeznaczone na podwyższenie Państwa kapitału zakładowego powinny zostać uznane za ukryte zyski, o których mowa w tym przepisie. Na powyższe nie ma jednocześnie wpływu to, że podwyższenie nastąpi w tym przypadku w wyniku procesu przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki dzielonej.

Biorąc powyższe pod uwagę Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia czy planowany podział przez wydzielenie będzie skutkował obowiązkiem zapłaty Ryczałtu po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu tzw. ukrytych zysków i prawidłowe w pozostałej części.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).