Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.462.2024.3.AR

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.462.2024.3.AR

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków planowanego podziału przez wydzielenie.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie Organu – 30 października 2024 r.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

I.Zainteresowany będący stroną postępowania:

        A Sp. z o.o.

II.Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

1. B Sp. z o.o.

2.C Sp. z o.o.

3.D Sp. z o.o.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Planowany Podział

Wnioskodawca, A sp. z o.o. (dalej również jako „Spółka Dzielona”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest polskim rezydentem podatkowym. Wspólnikami Spółki Dzielonej są D sp. z o.o. i C sp. z o.o. (dalej: „Wspólnicy Spółki Dzielonej”). Wspólnicy Spółki Dzielonej są polskimi rezydentami podatkowymi.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Dzielonej jest prowadzenie działalności inwestycyjnej związanej z wznoszeniem budynków, ich komercjalizacją i zarządzaniem nieruchomościami. W związku z tym, Wnioskodawca prowadzi działania mające na celu wybudowanie i przystosowanie takich nieruchomości do dalszego wynajmu. Wnioskodawca prowadzi prace związane z budową kompleksu składającego się z budynków biurowych, budynku usługowego oraz budynków mieszkalnych, w tym przeznaczonych na wynajem (tzw. PRS) (dalej: „Inwestycja”). Kompleks jest położony na działkach posadowionych w (…).

Elementem Inwestycji jest również budowa budynków mieszkalnych na sprzedaż, przy czym Wnioskodawca dokonał sprzedaży części działek związanych z tym etapem do innego podmiotu.

Z uwagi na skalę, złożoność Inwestycji i jej różnorodne funkcje, została ona podzielona na różne fazy. W pierwszym etapie realizowany jest projekt polegający na budowie budynku biurowo-usługowego (dalej: „Budynek B”) zlokalizowanego w okolicach (…), wraz z terenem (działkami) przylegającym do budynku i związanym z nim funkcjonalnie, garażem podziemnym, drogami wewnętrznymi oraz niezbędną infrastrukturą techniczną (dalej: „Inwestycja Budynek B”).

Planowane jest wykorzystanie Inwestycji Budynek B w ramach działalności polegającej na komercyjnym wynajmie poprzedzonym procesem budowy oraz odpowiednim zagospodarowaniem i przystosowaniem przestrzeni dla poszczególnym najemców (tzw. fit-out) (dalej: „Działalność Wynajmu Budynku B”).

Działalność Wynajmu Budynku B została wyodrębniona w Spółce Dzielonej jako segment działalności nazwany „Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa Projekt B” (nazwa skrócona „ZCP Projekt B”) 1 listopada 2023 r. (szczegółowy opis w części poniżej pt. Wyodrębnienie Działalności Wynajmu Budynku B).

Niezależnie od rozpoczęcia wynajmu komercyjnego Budynku B, Wnioskodawca będzie kontynuował podstawową działalność i realizował kolejne etapy Inwestycji polegające na przygotowaniu i budowie pozostałych budynków i dalej, długofalowo, na ich wynajmie lub sprzedaży.

W związku z istnieniem w Spółce Dzielonej potrzeby bardziej efektywnego zarządzania działalnością związaną z komercyjnym wykorzystaniem poszczególnych budynków w ramach Inwestycji oraz Działalnością Wynajmu Budynku B, planowane jest przeniesienie Działalności Wynajmu Budynku B i do istniejącej spółki - B sp. o.o. (dalej: „Spółka Przejmująca”) w ramach podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie (dalej: „Podział”).

W konsekwencji Podziału, Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność związaną z Budynkiem B i zajmowała się jego komercyjnym wynajmem. W przypadku Spółki Dzielonej, po jej stronie pozostanie działalność dotycząca pozostałych po Podziale elementów Inwestycji, w tym przygotowywanie oraz realizacja budowy kolejnych budynków oraz ich wynajem lub sprzedaż („Działalność Pozostała”).

Podział zostanie przeprowadzony po zakończeniu budowy Budynku B oraz uzyskaniu pozwolenia na jego użytkowanie. Biorąc pod uwagę harmonogram prac, na moment Podziału, na części powierzchni Budynku B powinny być zakończone prace adaptacyjne. Wnioskodawca będzie miał zawarte umowy najmu w stosunku do (przynajmniej) części powierzchni Budynku B, a w stosunku do pozostałej powierzchni, Wnioskodawca będzie miał podpisane listy intencyjne lub będzie prowadził rozmowy z jej potencjalnymi najemcami. Nie jest wykluczone, że na moment Podziału część powierzchni Budynku B będzie już stanowiła przedmiot najmu/umów generujący przychody z tego tytułu. Dodatkowo, Wnioskodawca na moment Podziału będzie również uzyskiwać przychody z tytułu wynajmu powierzchni reklamowej, przypisanej do Budynku B.

W stosunku do części powierzchni, która pomimo podpisania umów najmu jej dotyczących, na moment Podziału nie będzie jeszcze stanowiła przedmiotu najmu generującego przychody z tytułu czynszu (m.in. z uwagi na prowadzone prace wykończeniowe wynajętych powierzchni) , Wnioskodawca może otrzymywać od najemców przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych lub opłat za media. Po Podziale, Spółka Przejmująca będzie kontynuowała wynajem Budynku B (w części udostępnionej najemcom), a w pozostałej części będzie prowadziła prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie powierzchni do potrzeb najemców i ewentualnie prowadziła proces poszukiwania najemców.

Udziały w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte przez Wspólników Spółki Dzielonej w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Wspólnicy Spółki Dzielonej są wspólnikami w Spółce Przejmującej i będą nimi na moment Podziału oraz przyjęta przez Wspólników Spółki Dzielonej dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólników Spółki Dzielonej dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Udziałowcy Spółki Dzielonej posiadają również łącznie 100% udziałów w Spółce Przejmującej. Na dzień poprzedzający dzień podziału Spółka Przejmująca nie będzie posiadać udziałów w Spółce Dzielonej. Podział Spółki Dzielonej nastąpi na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: „K.s.h.”) przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 K.s.h.). Podział nastąpi poprzez przeniesienie części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej. Jednocześnie część przedsiębiorstwa pozostanie w Spółce Dzielonej. Planowany Podział przez wydzielenie i przeniesienie Działalności Wynajmu Budynku B ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej, będzie skutkowało podwyższeniem kapitału zakładowego i zapasowego Spółki Przejmującej oraz odpowiednim obniżeniem kapitału zakładowego Spółki Dzielonej.

Kapitał własny (kapitał zakładowy i kapitał zapasowy - agio) Spółki Przejmującej zostanie podwyższony o określoną kwotę. W ramach podwyższenia kapitału zostaną utworzone nowe udziały, które będą w ramach Podziału objęte przez Wspólników Spółki Dzielonej. Udziały zostaną pokryte przenoszonym na Spółkę Przejmującą majątkiem Spółki Dzielonej stanowiącym wydzielaną część przedsiębiorstwa. Wartość emisyjna udziałów wydanych przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału. Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych Wspólnikom Spółki Dzielonej. Wartość przenoszonych składników majątkowych w wyniku Podziału określona w stosownej uchwale w sprawie podziału przez wydzielenie, nie będzie niższa od wartości rynkowej.

W ramach Podziału nie jest przewidziane wniesienie żadnych dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 K.s.h. Jednocześnie, kapitały własne Spółki Dzielonej również zostaną pomniejszone w ustalonej proporcji, zgodnie z regulacjami K.s.h.

Wartość rynkowa składników przenoszonych do Spółki Przejmującej jest wyższa od ich wartości podatkowej w Spółce Dzielonej.

W wyniku planowanego Podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej (kontynuacja wartości podatkowych). Dodatkowo, w Spółce Przejmującej całość przejętego majątku będzie dedykowana do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka Dzielona jest i będzie na moment Podziału czynnym podatnikiem VAT, natomiast Spółka Przejmująca jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Przedmiot przeniesienia w ramach Podziału

W ramach planowanego Podziału, przedmiotem wydzielenia w Spółce Dzielonej będzie zespół składników materialnych i niematerialnych w zakresie Działalności Wynajmu Budynku B, na który będą składać się:

1.Prawo użytkowania wieczystego działki (…) (dalej: „Działka”) powstałej z podziału działki (…), księga wieczysta (…). Fragment Działki może zostać wyodrębniony m.in. w wyniku wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i przeznaczony pod drogę publiczną.

2.Prawo użytkowania wieczystego działki nr (…) znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Budynku B, na której planowane jest odpowiednie zagospodarowanie terenu i przeznaczenie go na miejsce wypoczynku dla najemców Budynku B (dalej: „X”) wraz z dokumentacją dotyczącą zagospodarowania terenu. Prace dotyczące zagospodarowania terenu będą prowadzone przez Spółkę Przejmującą.

3.Budynek B posadowiony na Działce wraz z zabudowaniami towarzyszącymi w postaci przyłączy (np. sieć cieplna i wodociągowa) oraz zagospodarowanym terenem zielonym. Na moment dokonania Podziału Spółki Dzielonej, Budynek B będzie ukończony oraz będzie posiadał wszystkie niezbędne przyłącza, instalacje i urządzenia zapewniające użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Dla Budynku B będzie wydane pozwolenie na użytkowanie. Dodatkowo, na części powierzchni będą rozpoczęte lub już zakończone prace mające na celu jej odpowiednie zaadaptowanie i wykończenie dla potrzeb najemców. Dalsze prace związane z Budynkiem B (zakończenie całego procesu wykończenia, adaptacji i wyposażenia lokali w Budynku B dla potrzeb najmu komercyjnego) będą kontynuowane przez Spółkę Przejmującą po zakończeniu procesu Podziału i przeniesieniu tych składników na Spółkę Przejmującą. Na moment Podziału, część powierzchni w Budynku B będzie objęta umowami najmu lub zawarcie umów najmu wobec tych powierzchni będzie przewidziane w podpisanych listach intencyjnych określających podstawowe warunki najmu, w szczególności moment przekazania powierzchni i cenę najmu;

4.Prawa i obowiązki z umów najmu dotyczących powierzchni Budynku B oraz listów intencyjnych (tam gdzie umowy najmu nie będą jeszcze zawarte). Na moment Podziału, Budynek B będzie już skomercjalizowany , tj. Wnioskodawca będzie miał zawarte umowy najmu lub podpisane listy intencyjne na część powierzchni Budynku B oraz będzie dążył do jak najszybszego udostępnienia tej powierzchni najemcom. Nie można również wykluczyć, że część najemców będzie już korzystała z powierzchni przed dokonaniem Podziału;

5.Prawa i obowiązki z umowy (ew. umów) finansującej budowę Budynku B; zarówno Spółka Dzielona jak i Spółka Przejmująca są stronami umowy kredytowej finansującej Budynek B. Finansowanie jest przypisane do zespołu składników, który będzie przenoszony w ramach Podziału. Zgodnie z postanowieniami umowy kredytu, po dokonaniu Podziału, zobowiązania z umowy kredytowej wygasną wobec Spółki Dzielonej. W konsekwencji, po Podziale Spółka Przejmująca pozostanie jedynym kredytobiorcą.

6.Prawa i obowiązki z umowy o zarządzanie Budynkiem B (...).

7.Prawa i obowiązki z pozostałych umów w tym:

a.umowy o wykonanie prac projektowych;

b.umowy na opracowanie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia;

c.umów w zakresie dostawy mediów;

d.umów serwisowych związanych z funkcjonowaniem Budynku B (np. umowy ochrony, monitoringu przeciwpożarowego);

e.umów na wykonanie prac adaptacyjnych i wykończeniowych w lokalach w Budynku B w części w jakiej nie zostały jeszcze wynajęte;

f.umów o prowadzenie rachunków bankowych (złotówkowy i walutowy), dedykowanych i przyporządkowanych do Budynku B wraz ze środkami pieniężnymi znajdującymi się na tych rachunkach;

8.Decyzje administracyjne, takie jak pozwolenie na budowę Budynku B lub inne decyzje wydane w ramach realizacji projektu, na przykład decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

9.Dokumentacja techniczna związana z budową i funkcjonowaniem Budynku B, w tym wszelkie otrzymane świadectwa i certyfikaty.

10.Rękojmie i/lub gwarancje związane z umowami na wykonanie prac budowlanych i wykończeniowych.

11.Należności wynikające z zawartych umów najmu w tym należności z tytułu opłat

eksploatacyjnych.

12.Prawa i obowiązki oraz należności wynikające z umowy na wynajem powierzchni reklamowej.

13.Bieżące zobowiązania związane z Budynkiem B, wynikające m.in. z ww. umów.

14.Umowa o obsługę księgową.

Jak wskazano powyżej, w przypadku Działki przed lub ewentualnie po Podziale może dojść do wyodrębnienia jej części w wyniku wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i przeznaczenia tej części pod drogę publiczną. Niemniej jednak, część przeznaczona pod drogę publiczną będzie wyłącznie małym elementem Działki, a wydzielenie nie będzie miało wpływu na samą budowę Budynku B oraz dalej Działalność Wynajmu Budynku B.

Obecnie, w Spółce Dzielonej zawarte są dwie umowy o świadczenie usług księgowych - umowa dotycząca działalności dotyczącej Budynku B oraz umowa dotycząca pozostałej części działalności Spółki Dzielonej. Umowa dotycząca działalności w ramach Budynku B zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej jako element składników przenoszonej działalności. Prawdopodobne jest, że umowa ta zostanie odpowiednio aneksowana i dostosowana do zakresu Działalności Wynajmu Budynku B. Jeśli na moment Podziału Spółka Przejmująca będzie podsiadała własną umowę na obsługę księgową, jest prawdopodobne, że umowa ta zostanie rozwiązana (zastąpi ją przejęta umowa o świadczenie usług księgowych dla Działalności Wynajmu Budynku B).

Możliwe jest, że część praw i obowiązków z ww. umów nie zostanie przeniesiona w ramach Podziału na Spółkę Przejmującą jeśli np. wystąpią ograniczenia natury prawnej, jak brak zgody drugiej strony umowy na przeniesienie praw i obowiązków z umowy. W takim jednak wypadku, Spółka Dzielona podejmie odpowiednie działania, w tym zawarcie dodatkowych umów. Ponadto, istnieją umowy, zawarte przez Spółkę Dzieloną, które dotyczą całej Inwestycji, a które to umowy ze względu na ograniczenia natury prawnej (w tym administracyjne) nie mogą zostać przeniesione ani zawarte osobno w odniesieniu wyłącznie do Działalności Wynajmu Budynku B. W przypadku takich umów, skutki prawne ich realizacji będą dotyczyły odpowiednio Działalności Wynajmu Budynku B, a ponoszone koszty, ze względu na ich wykonywanie przez Spółkę Dzieloną, zostaną przypisane do Działalności Wynajmu Budynku B odpowiednim kluczem podobnie jak są przypisywane te i inne koszty obecnie do wyodrębnionej w ramach Spółki Dzielonej działalności związanej z Budynkiem B. Spółka Przejmująca będzie miała zapewniony dostęp do usług na podstawie tych umów.

Wyodrębnienie Działalności Wynajmu Budynku B

Od samego początku procesu inwestycyjnego działalność związana z Budynkiem B była traktowana przez Spółkę Dzieloną jako odrębna działalność. Stąd, już na etapie budowy, Spółka Dzielona dokonała na dzień 1 listopada 2023 r. formalnego wydzielenia działalności związanej z Inwestycją Budynek B i Działalnością Wynajmu Budynku B (nazwanej ZCP Projekt B) w ramach Spółki Dzielonej.

Na Działalność Wynajmu Budynku B składały się w pierwszym etapie m.in. przygotowanie gruntu, koordynacja wykonania projektu architektoniczno-budowlanego, uzyskanie pozwoleń administracyjnych, zawarcie kontraktów z wykonawcami robót budowlanych oraz dostawcami usług i towarów, zarządzanie procesem budowy nieruchomości, a następnie komercjalizacja budynku biurowo- usługowego i jego wynajem. Spółka Przejmująca będzie zatem po Podziale kontynuowała zadania związane z Budynkiem B, w szczególności proces jego komercjalizacji i wynajem.

Działania związane z wyodrębnieniem obejmowały:

i.podjęcie uchwały zarządu Spółki Dzielonej o wydzieleniu części działalności związanej z budową Budynku B jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, z dwoma dyrektorami zarządzającymi, każdy z ramienia Wspólników Spółki Dzielonej (pełniącymi również funkcję członków zarządu Spółki Dzielonej) oraz określającej przedmiot działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

ii.przyjęcie odrębnego regulaminu organizacyjnego uwzględniającego wewnętrzną samodzielność finansową, organizacyjną i funkcjonalną, w tym określający podstawy działania, zadania, zasady kierowania oraz (iii) przyjęcie własnej polityki rachunkowości.

Wydzielenie stanowiło punkt wyjścia dla odrębnego ewidencjonowania zdarzeń związanych z Inwestycją Budynek B od pozostałej działalności Spółki Dzielonej. W momencie wydzielenia do działalności związanej z Inwestycją Budynek B zostały przypisane wszystkie związane z nim elementy na tamtym etapie i w miarę postępu prac są i będą przypisywane kolejne elementy.

Od momentu podjęcia uchwały, Wnioskodawca prowadził działalność dotyczącą budowy Inwestycji Budynek B traktując go jako organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony. Również wszelkiego rodzaju umowy, decyzje, prawa i obowiązki, aktywa i zobowiązania powstające po dacie podjęcia uchwał są i będą przyporządkowywane odpowiednio do Inwestycji Budynek B w zakresie w jakim go dotyczą.

Wyodrębnienie organizacyjne

Przejawem wyodrębnienia organizacyjnego Działalności Wynajmu Budynku B w Spółce Dzielonej na moment Podziału będą przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej i odpowiednio przyporządkowane umowy, które docelowo służą osiąganiu przychodów z wynajmu komercyjnego Budynku B.

Należy też podkreślić, że wyodrębnienie to nastąpiło dużo wcześniej - jak wskazano powyżej, z dniem 1 listopada 2023 r. dokonano formalnego wydzielenia działalności związanej z Budynkiem B w ramach Spółki Dzielonej w drodze uchwały zarządu (ZCP Projekt B). W dokumentach związanych z wyodrębnieniem, nastąpiła alokacja - istniejących na moment formalnego wyodrębnienia i procesu budowy Budynku B - elementów do Działalności Wynajmu Budynku B. W miarę postępu prac, budowy Budynku B oraz jego komercjalizacji, Działalność Wynajmu Budynku B będzie uzupełniana o kolejne elementy. Na moment Podziału do Działalności Wynajmu Budynku B będą przyporządkowanie w szczególności:

- składniki majątku, w tym prawa użytkowania wieczystego Działki i posadowionego na niej Budynku B; prawo użytkowania wieczystego działki przeznaczonej na X;

- umowy dotyczące Budynku B, w tym umowy najmu, umowy o wykonanie prac adaptacyjnych w budynku, umowy dotyczące dostawy mediów, a więc umowy o odrębnej specyfice od umów związanych z umowami w ramach Działalności Pozostałej;

- dokumentacja techniczna Budynku B, w tym wszelkie otrzymane świadectwa i certyfikaty, rękojmie i/lub gwarancje związane z umowami na wykonanie prac budowlanych i wykończeniowych w części, w jakiej zostały już zakończone;

- należności wynikające z zawartych umów;

- zasoby osobowe dedykowane do realizacji Działalności Wynajmu Budynku B w ramach usług świadczonych przez spółkę zarządzającą - Spółka Dzielona posiada aktualnie jedną umowę o zarządzenia z dedykowanym podmiotem zarządzającym w Grupie zarówno dla Działalności Pozostałej jak i Działalności Wynajmu Budynku B. Niemniej, w ramach tej umowy Działalnością Wynajmu Budynku B zajmują się wyspecjalizowane w tym obszarze osoby, dedykowane stricte do działalności związanej z najmem komercyjnym oraz uprzednim przygotowaniem i wyposażeniem nieruchomości (Budynku B) do tego typu działalności.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne Inwestycji Budynek B i Działalności Wynajmu Budynku B na moment Podziału będzie przejawiać się tym, że składające się na tę działalność składniki majątkowe oraz zobowiązania jak np.:

- Działka i Budynek B, działka przeznaczona na X;

- umowa (ew. umowy) dotycząca finansowania;

- umowa o zarządzanie i zasoby osobowe dedykowane do zarządzania wynajmem Budynku B i samą nieruchomością (dyrektorzy zarządzający)

- prawa i obowiązki z umów dostawy mediów, serwisowych, prac adaptacyjnych i wykończeniowych w Budynku B;

- prawa i obowiązki z zawartych umów najmu Budynku B;

będą powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym będzie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie adaptacji powierzchni Budynku B (w części jeszcze niewykończonej), zarządzania budynkiem i czerpania pożytków z najmu komercyjnego (lub ewentualnie sprzedaży budynku w przyszłości). Dodatkowo Spółka Przejmująca będzie prowadzić prace związane z zagospodarowaniem X.

Cele te różnią się od zasadniczego celu, który jest realizowany przez zespół składników, który pozostanie w Spółce Dzielonej, a który służył będzie odrębnej Działalności Pozostałej i prac związanych z budową i komercjalizacją pozostałych budynków w ramach Inwestycji. W ramach Podziału dojdzie więc do przeniesienia działalności, która już obecnie jest i na moment podziału będzie odrębna od działalności deweloperskiej Spółki Dzielonej, pełni odrębne funkcje i realizuje odrębne cele (wynajem Budynku B). Po Podziale, Spółka Przejmująca będzie samodzielnie wynajmować Budynek B (co nie wyklucza możliwości zlecania podmiotom trzecim poszczególnych czynności z tym związanych, np. na podstawie umowy o zarządzanie).

Bezpośrednio po Podziale, Spółka Przejmująca będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki majątku (wchodzące w skład Działalności Wynajmu Budynku B). Kontynuacja ta będzie możliwa dzięki kompleksowemu charakterowi Działalności Wynajmu Budynku B, w skład której będą wchodzić w szczególności umowy najmu, środki finansowe i umowy finansujące działalność czy umowa o zarządzanie nieruchomością.

Co do zasady, bezpośrednio po Podziale nie będzie więc konieczne podjęcie dodatkowych działań niezbędnych do prowadzenia i kontynuowania działalności. W przypadku tych umów lub składników majątku, które pomocniczo służyły Budynkowi B oraz jednocześnie innej działalności Spółki Dzielonej (obsłudze pozostałych etapów Inwestycji) - w przypadku pozostawienia ww. usług lub składników majątku w Spółce Dzielonej, Spółka Przejmująca zapewni we własnym zakresie kontynuację pomocniczych usług/korzystanie z określonych składników majątku na podstawie odrębnych umów zawartych przez Spółkę Przejmującą ze Spółką Dzieloną, bądź też zawartych przez Spółkę Przejmującą z zewnętrznymi dostawcami lub przy wykorzystaniu własnych zasobów Spółki Przejmującej. Usługi te, jako pomocnicze, nie będą jednak decydować o możliwości realizacji Działalności Wynajmu Budynku B lecz jedynie będą wspomagać funkcjonowanie w ramach niezależnego podmiotu gospodarczego.

Wyodrębnienie finansowe

W zakresie wyodrębnienia finansowego, z dniem 1 listopada 2023 r., w systemie księgowym Spółki Dzielonej, nastąpiło wyodrębnienie działalności związanej z budową Inwestycji Budynek B w sposób pozwalający na pełne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych z nią związanych. W ramach systemu księgowego Spółki Dzielonej, prowadzona jest szczegółowa ewidencja zdarzeń gospodarczych, pozwalająca na wyodrębnienie wszystkich pozycji bilansowych przypisanych do działalności Inwestycji Budynek B. Takie ewidencjonowanie będzie prowadzone przez cały okres budowy Budynku B i „nowe” zdarzenia, związane z budową Budynku B są i będą tak przypisywane. W związku z powyższym, dla potrzeb Podziału, możliwe jest i będzie na moment podziału sporządzenie odrębnych bilansu oraz rachunku zysków i strat ilustrujących od strony finansowej Inwestycję Budynek B i Działalności Wynajmu Budynku B.

System księgowy już teraz zapewnia (i będzie zapewniał na moment Podziału) możliwość zidentyfikowania i alokacji należności, zobowiązań oraz wszelkich przychodów i kosztów związanych z inwestycją Budynek B. Przypisanie do działalności związanej z Inwestycją Budynek B przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań jest możliwe na skutek przypisania faktur związanych bezpośrednio z budową Budynku B (np. faktury wykonawców robót budowlanych dotyczących tego budynku), zastosowania odpowiednich kluczy alokacji względem danych księgowych, w tym również, w przypadku niektórych dostawców usług, na podstawie uzyskanych osobno faktur dotyczących Inwestycji Budynek B i Działalności Pozostałej Spółki Dzielonej. Podział Spółki Dzielonej nastąpi w oparciu o bilans sporządzony na potrzeby Podziału.

Działalność Wynajmu Budynku B ma i będzie miała również przyporządkowane już obecnie dwa własne rachunki bankowe służące do rozliczeń transakcji przeprowadzanych w ramach tej części działalności. Dedykowane rachunki bankowe w PLN i EUR będą przeniesione w ramach Podziału wraz ze środkami na tych rachunkach dedykowanymi Działalności Wynajmu Budynku B. Działalność Wynajmu Budynku B posiada odrębny budżet od pozostałej działalności w Spółce Dzielonej. W oparciu o przedmiot przekazania na rzecz Spółki Przejmującej, będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu Budynku B polegającej na kontynuacji adaptacji powierzchni (w części niewykończonej na moment Podziału), realizacji umów najmu i zarządzaniu najmem komercyjnym Budynku B bez konieczności angażowania innych składników majątku Spółki Dzielonej. W oparciu o przekazany majątek, Spółka Przejmująca będzie czerpać pożytki z wynajmu Budynku B.

Majątek pozostający w Spółce Dzielonej po Podziale

Na skutek planowanego Podziału w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych w zakresie Działalności Pozostałej, na który będą się składać m.in:

1.Prawo użytkowania wieczystego działek nr (…), powstałych z podziału działki (…). Łączna powierzchnia działek wynosi ponad (…)ha.

2.Inny majątek rzeczowy Spółki Dzielonej związany z pozostałymi etapami Inwestycji obejmujący m.in.:

a.budynek o funkcji usługowej, w którym Spółka Dzielona prowadzi aktualnie prace zabezpieczające, zlokalizowany na działce (…);

b.zaplecze budowlane, w tym wykorzystywane na podstawie umów z podmiotami trzecimi (kontenery, ogrodzenia terenu budowy, utwardzenie terenu budowy);

c.elementy zadaszenia, pozostałe po rozbiórce budynku;

d.przyłącza tymczasowe.

3.Prawa i obowiązki z umów powiązanych z aktywnością deweloperską i przygotowaniem działek pod budowę pozostałych budynków wznoszonych w ramach Inwestycji, w tym:

a.udokumentowana wiedza dotycząca prac w toku / prac przygotowawczych dotyczących kolejnych etapów Inwestycji m.in. w postaci korespondencji mailowej, raportów merytorycznych, notatek ze spotkań z projektantami czy inżynierami;

b.umowy o obsługę prawną;

c.umowa o obsługę księgową;

d.umowy o wykonanie map dla celów projektowych;

e.umowy o wykonanie prac rozbiórkowych;

f.umowy o opracowanie studium inwestycji;

g.umowy o świadczenie usług ochrony i monitoringu;

h.umowy o wykonanie remediacji gruntu;

i.umowy o zarządzanie (Development Management Agreements) w zakresie pozostałych projektów realizowanych przez spółkę;

j.umowy o wykonanie projektów architektonicznych;

k.umowy o wykonanie przebudowy sieci;

l.umowy najmu biura na cele prowadzenia działalności gospodarczej;

m.umowy pożyczek niedotyczące Budynku B.

4.Prawa i obowiązki wynikające z umów o prowadzenie i obsługę rachunków bankowych Spółki Dzielonej, w zakresie, w jakim dotyczą one pozostałych etapów Inwestycji.

5.Środki pieniężne na rachunkach bankowych.

W opinii Wnioskodawcy, zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca będą wyposażone w odpowiednie środki materialne i niematerialne, które pozwolą im na dalsze funkcjonowanie i prowadzenie odpowiednio Działalności Wynajmu Budynku B oraz Działalności Pozostałej.

Wyodrębnienie Działalności Pozostałej w Spółce Dzielonej

Wyodrębnienie organizacyjne w Spółce Dzielonej Działalności Pozostałej na moment Podziału przejawiać się przede wszystkim będzie przyporządkowaniem do niej określonych zasobów - tj. pozostałych działek, umów i planów biznesowych związanych z kolejnymi etapami Inwestycji, zakończeniem budowy budynków o funkcjach usługowych i handlowych oraz ich przystosowaniem do komercyjnego wykorzystania. Przy czym możliwe jest, że w miarę postępu prac, realizacja budowy/adaptacji poszczególnych budynków będzie odbywać się w ramach odrębnych podmiotów gospodarczych. W ramach prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji, jest możliwe i będzie możliwe na moment Podziału zidentyfikowanie elementów majątku Spółki Dzielonej przyporządkowanych do pozostałych etapów Inwestycji.

Wyodrębnienie funkcjonalne w Spółce Dzielonej Działalności Pozostałej przejawiać się będzie powiązaniem działek, praw i obowiązków z umów realizacji pozostałych etapów Inwestycji, należności i zobowiązań, z celem jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem pozostałych budynków w ramach Inwestycji, adaptacją i wynajmem. W oparciu o przedmiot pozostający w Spółce Dzielonej, będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, takiej jak dotychczas. W miarę postępu prac związanych z pozostałymi etapami Inwestycji, Spółka Dzielona będzie zawierać kolejne umowy z dostawcami usług czy też zaciągać finansowania służące realizacji przedsięwzięcia.

Z kolei wyodrębnienie finansowe Działalności Pozostałej przejawiać się będzie w tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę Dzieloną pozwalać będzie na przyporządkowanie w ramach Spółki Dzielonej kosztów, należności i zobowiązań związanych z Działalnością Pozostałą, odrębną od Działalności Wynajmu Budynku B. Możliwe jest również, dla celów zarządczych, sporządzenie sprawozdań finansowych (osobnego dla Inwestycji Budynek B i dla Działalności Pozostałej), czy też sporządzenie innych kluczowych wskaźników finansowych (opierających się na ewidencji księgowych lub elementach sprawozdania finansowego jak bilans lub rachunek zysków i strat). Dla potrzeb Podziału, będzie sporządzony taki bilans.

Spółka Dzielona posiada również rachunki bankowe przypisane do Działalności Pozostałej służące do rozliczeń transakcji przeprowadzanych w ramach tej części działalności oraz odrębny od działalności związanej z Budynkiem B budżet. Rachunki te pozostaną w Spółce Dzielonej wraz z gotówką znajdującą się na nich.

Wnioskodawca wskazuje, że Spółka Dzielona ma zawarte osobne umowy o zarządzanie dot. innych etapów Inwestycji niż Budynek B, które pozostaną w Spółce Dzielonej, co umożliwi kontynuację działalności gospodarczej w Spółce Dzielonej, w takim zakresie jak przed Podziałem.

Z kolei składniki materialne i niematerialne niewchodzące w skład majątku przenoszonego w ramach Podziału będą wykorzystywane do kontynuowania działalności związanej z Działalnością Pozostałą w Spółce Przejmującej.

Podział Spółki Dzielonej nie będzie związany z przejęciem pracowników (Spółka Dzielona nie zatrudnia pracowników).

Nie jest wykluczone, że w ramach postępu prac i dalszego rozwoju Inwestycji, ze Spółki Dzielonej będą wydzielane w przyszłości kolejne działalności związane z komercyjnym wykorzystaniem innych budynków w celu oddzielenia ich od Działalności Pozostałej z tożsamych względów jak wydzielenie Działalności Wynajmu Budynku B.

Uzasadnienie planowanego Podziału

Planowany Podział ma na celu przede wszystkim rozdzielenie do odrębnych podmiotów prawnych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj. oddzielenie działalności związanej z Budynkiem B, w tym dokończeniem procesu jego adaptacji i komercyjnego wynajmu oraz czerpaniem z tego tytułu pożytków (Działalność Wynajmu Budynku B) od pozostałej działalności inwestycyjnej związanej z wznoszeniem pozostałych budynków w ramach inwestycji, w tym ich późniejszą komercjalizacją i wynajmem.

Z uwagi na odmienność ryzyk i odpowiedzialności wynikających z tych różnych rodzajów działalności dotyczących różnych aktywów nieruchomościowych i etapów ich realizacji (odpowiedzialność wynikająca z działalności deweloperskiej ma inny charakter od odpowiedzialności wynikającej z wynajmu komercyjnego) oraz ich specyfiki, projekty te wymagają odmiennych zasad finansowania i odmiennego modelu zarządzania nimi. Może to być w sposób bardziej transparentny realizowane w ramach odrębnych podmiotów prawnych.

Brak wyraźnego rozdzielenia Działalności Pozostałej od Działalności Wynajmu Budynku B prowadziłby do niepożądanego mieszania się jednej spółce ryzyk prawnych typowych dla usług komercyjnych związanych z lokalami (np. w zakresie sporów z najemcami) i typowych dla działalności deweloperskiej (np. proces budowy, odpowiedzialność za zobowiązania wobec wykonawców) czy też biznesowych (np. odmienne wskaźniki rentowności, odmienna specyfika bieżącego i strategicznego zarządzania). Również z perspektywy podmiotu finansującego inwestycje pożądane jest aby w finansowanym podmiocie nie występowały dwa różne typy działalności o dużej skali.

Wydzielenie Działalności Wynajmu Budynku B kluczowe jest ze względu na kwestię finansowania Inwestycji. Obecnie, Wnioskodawca oraz Spółka Przejmująca są stronami umowy finansowania budowy Budynku B. Jednym z warunków uzyskania pełnego finansowania jest formalne wydzielenie części działalności związanej z Budynkiem B oraz następnie Podziału. Po dokonaniu Podziału, zobowiązania z umowy kredytowej wygasną wobec Spółki Dzielonej. W konsekwencji, strony czynią zadość warunkom umowy kredytowej zabezpieczając tym samym finansowanie całego procesu.

Ponadto, Wnioskodawca chce zaznaczyć, że przedmiotem pytań we wniosku nie jest ocena czy przeniesienie Działalności Wynajmu Budynku B w drodze podziału przez wydzielenie do Spółki Przejmującej przeprowadzone zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Inne okoliczności związane z Podziałem

Spółka Dzielona występowała uprzednio z wnioskiem o interpretację dotyczącym Inwestycji, jednak dotyczył on innego zdarzenia przyszłego rozpatrywanego przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 30 października 2024 r. wskazaliście Państwo, że:

1)Zespół składników materialnych i niematerialnych przeniesiony w ramach Podziału przez wydzielenie, t.j. Działalność Wynajmu Budynku B, będzie mógł samodzielnie funkcjonować jako odrębny podmiot samodzielnie realizujący określone zadania gospodarcze. Zadania te będą związane z komercyjnym wynajmem Budynku B. Spółka Przejmująca będzie kontynuowała wynajem Budynku B (w części udostępnionej najemcom), a w pozostałej części będzie prowadziła prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie powierzchni do potrzeb najemców i ewentualnie prowadziła dalszy proces poszukiwania najemców.

2)Spółka Przejmująca będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki majątku (wchodzące w skład Działalności Wynajmu Budynku B). Kontynuacja ta będzie możliwa dzięki wykorzystaniu zasobów przeniesionych do Spółki Przejmującej w ramach Podziału. Obejmują one kompleksową Działalność Wynajmu Budynku B, w szczególności Budynek B, umowy najmu, środki finansowe i umowy finansujące działalność czy umowę o zarządzanie nieruchomością. Są to kluczowe elementy umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu powierzchni komercyjnych w Budynku B.

3)Bezpośrednio po Podziale nie będzie konieczne podjęcie dodatkowych istotnych działań, które warunkowałoby możliwość prowadzenia i kontynuowania działalności związanej z komercyjnym wynajmem Budynku B.

Spółka Przejmująca może natomiast prowadzić działania wspierające prowadzenie przez nią Działalności Wynajmu Budynku B. Dotyczy to np. zawarcia odrębnych umów, które swoim zakresem przed Podziałem służyły Budynkowi B oraz jednocześnie innej działalności Spółki Dzielonej (obsłudze pozostałych etapów Inwestycji), a które nie zostały przeniesione, np. umowa partycypacji w niektórych kosztach wspólnych (cost participation agreement). Należy jednak zaznaczyć, że umowy te, jako pomocnicze, nie będą decydować o możliwości realizacji Działalności Wynajmu Budynku B lecz jedynie będą wspomagać funkcjonowanie tej działalności, w ramach niezależnego podmiotu gospodarczego.

4)W miarę postępu komercjalizacji wynajmu Budynku B, Spółka Przejmująca będzie też zawierać nowe umowy z najemcami oraz umowy w zakresie zagospodarowania i przystosowania przestrzeni dla tych najemców (tzw. fit-out). Takie działanie nie oznacza jednak, że po Podziale Spółka Przejmująca nie będzie miała faktycznej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie. Proces poszukiwania najemców i zawierania umów najmu jest nieodłącznie związany z komercyjnym wynajem i specyfiką Działalności Wynajmu Budynku B. Działania te są podejmowane w sposób ciągły niezależnie od Podziału i przeniesienia Działalności Wynajmu Budynku B do Spółki Przejmującej.

Przeniesienie Działalności Wynajmu Budynku B do Spółki Przejmującej umożliwi jej kontunuowanie działalności w zakresie prowadzonym obecnie przez Spółkę Dzieloną, co nie zmienia faktu, że Spółka Przejmująca będzie podejmowała dalsze działania w celu rozwijania tej działalności i jej rozszerzania.

Pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

1)Czy wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez Spółkę Przejmującą Działalność Wynajmu Budynku B będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

2)Czy pozostała po wydzieleniu w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

3)Jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 1 oraz 2 zostanie uznane za prawidłowe, to czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla Wspólników Spółki Dzielonej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

4)Jeżeli stanowisko w zakresie pytania nr 1 oraz 2 zostanie uznane za prawidłowe, to czy w związku z rozważanym Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu CIT?

5)Czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla Spółki Przejmującej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Zdaniem Zainteresowanych:

1)Wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez Spółkę Przejmującą Działalność Wynajmu Budynku B będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

2)Pozostała po wydzieleniu w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

3)W związku z rozważanym Podziałem, nie powstanie dla Wspólników Spółki Dzielonej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

4)W związku z rozważanym Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

5)W związku z rozważanym Podziałem, nie powstanie dla Spółki Przejmującej przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 1

Zdaniem Zainteresowanych, wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez Spółkę Przejmującą Działalność Wynajmu Budynku B będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” ), przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu oraz stanowiska prezentowane przez organy skarbowe i sądy administracyjne, ustawodawca ustanowił dla uznania zbioru składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa następujące warunki:

a)zbiór ten musi mieć charakter zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, mogącego samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej (wyodrębniony pod względem funkcjonalnym);

b)powinien być on wyodrębniony pod względem organizacyjnym;

c)powinien być on wyodrębniony pod względem finansowym.

W ocenie Zainteresowanych, wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione w przypadku Działalności Wynajmu Budynku B.

Pierwszą przesłanką warunkującą uznanie składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT jest udział składników materialnych, jak i niematerialnych, w tym zobowiązań. Co więcej, taki zbiór musi stanowić zespół. Jakkolwiek ustawodawca nie sprecyzował, jak należy rozumieć sformułowanie „zespołu składników”, wielokrotnie w temacie tym wypowiadały się zarówno sądy administracyjne, organy podatkowe, jak doktryna prawa podatkowego.

Zgodnie z powszechnie przyjętą wykładnią, składniki majątkowe mające zostać uznane za „zespół składników”, nie mogą stanowić przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zespół taki nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj gospodarcza rola, jaką odgrywają one w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Jak wskazuje art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zespół składników majątkowych musi zawierać zarówno elementy materialne, jak i niematerialne, w tym zobowiązania. Do elementów materialnych w tym zakresie zalicza się przede wszystkim środki trwałe, do elementów niematerialnych prawa i obowiązki z umów i innych stosunków prawnych związanych z bieżącym prowadzeniem danej działalności gospodarczej, w tym zobowiązania.

Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zbiór składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Wynajmu Budynku B będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Działalność Wynajmu Budynku B w momencie Podziału obejmować będzie m.in. prawo użytkowania wieczystego Działki i działki przeznaczonej na X, Budynek B z wydanym pozwoleniem na użytkowanie, decyzje administracyjne wydane w ramach realizacji projektu, np. decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, prawa i obowiązki z umów związanych z Budynkiem B, rękojmia i gwarancje z tytułu umów na wykonanie prac budowlanych i wykończeniowych, prawa i obowiązki z zawartych umów najmu, umów na dostawę mediów i bieżącej obsługi technicznej, umowa o zarządzanie, umowa o obsługę księgową, należności i zobowiązania wynikające z ww. umów, finansowanie, środki pieniężne, zasoby osobowe dedykowane do zarządzania realizacją Działalności Wynajmu Budynku B w ramach umowy o zarządzanie.

Wskazane elementy są od samego początku (koordynacja wykonania projektu architektoniczno-budowlanego, zawarcie i/lub egzekwowanie kontraktów z wykonawcami robót budowlanych, zawarcie pozostałych niezbędnych umów z dostawcami usług i towarów), i będą powiązane na moment Podziału poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym będzie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przystosowania powierzchni Budynku B, w części w jakiej nie została wykończona przed Podziałem (prace adaptacyjne), świadczenia usług najmu i czerpanie z tego tytułu pożytków. Co więcej, uznać należy, że będą to składniki wystarczające, aby Działalność Wynajmu Budynku B była prowadzona przez Spółkę Przejmującą samodzielnie (co nie wyklucza możliwości zlecania podmiotom trzecim poszczególnych czynności z tym związanych). Ze Spółki Dzielonej przeniesione zostaną wszystkie funkcje związane z Budynkiem B i jego wynajmem. W konsekwencji, nie będzie w Spółce Dzielonej już funkcji o takim zakresie.

Od strony praktycznej należy podkreślić, że majątek przenoszony umożliwi generowanie przychodów - wynika to z przeniesienia praw i obowiązków z umów najmu, w tym też już istniejących należności z rozpoczętych umów najmu. Jednocześnie wskazany zakres przeniesienia umożliwia realizację zadań biznesowych w szczególności uzyskiwania przychodów z najmu i właściwego zarządzania budynkiem (i ponoszenia w tym zakresie kosztów) - w tym zakresie przeniesione zostaną umowy dotyczące obsługi budynku, obsługi najemców czy też wewnętrznej obsługi spółki/działalności.

Zainteresowani stoją na stanowisku, że Działalność Wynajmu Budynku B stanowić będzie w momencie Podziału wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników materialnych i materialnych, w tym zobowiązań, spełniając tym samym pierwszą przesłankę uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Kolejnym warunkiem niezbędnym dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT jest jego odpowiednie wyodrębnienie organizacyjne.

W tym kontekście podkreśla się, że najpełniejszym przejawem wyodrębnienia organizacyjnego jednostki w ramach przedsiębiorstwa jest jej faktyczne wyodrębnienie. Przejawem takiego faktycznego wyodrębnienia organizacyjnego może być przede wszystkim odpowiednio przyporządkowany majątek (aktywa, zobowiązania), pozwalający na prowadzenie danej działalności, odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą obsłudze danej działalności.

W ocenie Wnioskodawcy, Działalność Wynajmu Budynku B cechować będzie się odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym pozwalającym na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT. Przejawem wyodrębnienia organizacyjnego będą przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie działalności gospodarczej i odpowiednio przyporządkowane umowy, które służyć będą czerpaniu pożytków z najmu powierzchni Budynku B oraz adaptacji pozostałej powierzchni, która nie będzie jeszcze wynajęta na moment Podziału a także przeprowadzeniu prac i zagospodarowaniu X.

Spółka Dzielona dokonała na dzień 1 listopada 2023 r. formalnego wydzielenia działalności związanej z budową i komercjalizacją Budynku B w ramach Spółki Dzielonej. Działania obejmowały:

i. podjęcie uchwały zarządu Spółki Dzielonej o wydzieleniu części działalności związanej z Budynkiem B jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP Projekt B), z dwoma dyrektorami zarządzającymi, każdy z ramienia Wspólników Spółki Dzielonej (pełniącymi również funkcję członków zarządu Spółki Dzielonej) oraz określającej przedmiot działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

ii. przyjęcie odrębnego regulaminu organizacyjnego uwzględniającego wewnętrzną samodzielność finansową, organizacyjną i funkcjonalną, w tym określający podstawy działania, zadania, zasady kierowania oraz;

iii. przyjęcie własnej polityki rachunkowości.

Niezależnie od formalnego wyodrębnienia, Działalność Wynajmu Budynku B posiada i będzie posiadać także faktyczną organizacyjną odrębność. Począwszy od fazy budowy Budynku B, poprzez jego komercjalizację, cechuje się on odmiennością organizacyjną z uwagi na odmienne daty realizacji, odmienny proces przygotowania nieruchomości do działalności wynajmu, odrębne plany biznesowe i finansowanie. Spółka Przejmująca będzie mogła kontynuować działalność gospodarczą w oparciu o składniki majątkowe nabyte w związku z Podziałem.

Kolejnym aspektem wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych kluczowym dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest jego wyodrębnienie finansowe.

W zakresie wyodrębnienia finansowego, z dniem 1 listopada 2023 r., w systemie księgowym Spółki Dzielonej, nastąpiło wyodrębnienie działalności związanej z budową Budynku B w sposób pozwalający na pełne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z tą działalnością. W ramach systemu księgowego Spółki Dzielonej, prowadzona jest szczegółowa ewidencja zdarzeń gospodarczych, pozwalająca na wyodrębnienie wszystkich pozycji bilansowych przypisanych do budowy Budynku B a w dalszej perspektywie do Działalności Wynajmu Budynku B. W związku z powyższym, dla potrzeb Podziału, możliwe będzie sporządzenie odrębnych bilansu oraz rachunku zysków i strat.

System księgowy zapewnia i będzie zapewniał możliwość zidentyfikowania i alokacji należności, zobowiązań oraz wszelkich przychodów i kosztów związanych z Budynkiem B. Przypisanie do działalności związanej z Budynkiem B przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań jest (będzie) możliwe na skutek przypisania faktur związanych bezpośrednio z budową Budynku B (np. faktury wykonawców robót budowlanych dotyczących tego budynku), zastosowania odpowiednich kluczy alokacji względem danych księgowych, w tym również, w przypadku niektórych dostawców usług, na podstawie uzyskanych osobno faktur dotyczących działalności związanej z Budynkiem B i Działalności Pozostałej Spółki Dzielonej. Działalność związana z Budynkiem B ma również przyporządkowane dwa własne rachunki bankowe służące do rozliczeń transakcji przeprowadzanych w ramach tej części działalności. Rachunki te wykorzystywane będą na dalszym etapie w ramach Działalności Wynajmu Budynku B. Dedykowane rachunki bankowe w PLN i EUR będą przeniesione w ramach Podziału wraz ze środkami na tych rachunkach.

Działalność związana z budową Budynku B a potem również Działalność Wynajmu Budynku B posiada odrębny budżet od Działalności Pozostałej. W oparciu o przedmiot przekazania na rzecz Spółki Przejmującej będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu Budynku B polegającej na adaptacji Budynku (w części w jakiej powierzchnia nie została wykończona do momentu Podziału), realizacji umów najmu i następnie zarządzaniu najmem komercyjnym Budynku B, bez konieczności angażowania innych składników majątku Spółki Dzielonej. W oparciu o przekazany majątek, Spółka Przejmująca czerpała będzie pożytki z wynajmu Budynku B.

Wnioskodawca pragnie także zwrócić uwagę na treść Objaśnień Podatkowych wydanych przez Ministerstwo Finansów z dnia 11 grudnia 2018 r. „Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych” („Objaśnienia”). Objaśnienia te zostały wydane dla potrzeb odpowiedniej kwalifikacji nieruchomości na gruncie podatku od towarów i usług, niemniej jednak zawarte tam rozważania dotyczące oceny istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa mają zastosowanie również w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Dodatkowo, Objaśnienia dotyczą co prawda transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych, jednak płynące z nich wnioski można również odnieść do Podziału i uznania przenoszonej Działalności Wynajmu Budynku B za ZCP. W Objaśnieniach wskazano, że przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT uwzględnić należy następujące okoliczności:

(i) zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

(ii) faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Jak wskazano w Objaśnieniach, w celu ustalenia czy przenoszony na nabywcę zespół składników umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę należy ustalić czy oprócz przeniesienia standardowych elementów typowych dla transakcji nieruchomościowych opodatkowanych VAT na nabywcę są przeniesione wszystkie poniżej wskazane elementy:

(i) prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono zbywcy finansowania dłużnego na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę przenoszonej nieruchomości, o ile zbywca korzystał z takiego finansowania i jest stroną takich umów;

(ii) umowy o zarządzanie nieruchomością;

(iii) umowy zarządzania aktywami;

(iv) należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem.

W świetle powyższych Objaśnień, przedmiotem przeniesienia będą objęte m.in. źródła finansowania Działalności Wynajmu Budynku B oraz umowa o zarządzanie tą działalnością. Jest to istotna okoliczność dowodząca, że przedmiotem przeniesienia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa. Objaśnienia wskazują również na potrzebę przeniesienia praw i obowiązków z umów, na podstawie których udzielono zbywcy finansowania dłużnego na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę przenoszonej nieruchomości, o ile zbywca korzystał z takiego finansowania i jest stroną takich umów. W sprawie opisywanej we Wniosku, Spółka Dzielona oraz Spółka Przejmującą są stronami umowy kredytowej finansującej budowę Budynku B. W wyniku Podziału dojdzie do przeniesienia udzielonego finansowania do Spółki Przejmującej. Jednocześnie dojdzie do wygaśnięcia zobowiązań Spółki Dzielonej. W konsekwencji, jedynym kredytobiorcą pozostanie Spółka Przejmująca.

Niezależnie, w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe, potwierdzane jest, że odrębne typy działalności funkcjonujące w jednej spółce nieruchomościowej mogą stanowić niezależne od siebie zorganizowane części przedsiębiorstwa np. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 stycznia 2023 r. nr 0111-KDIB2- 1.4010.1.2023.2.KK dotycząca rozdziału działalności deweloperskiej od świadczenia usług zakwaterowania komercyjnego czy interpretacja z 14 lipca 2022 r., 0111-KDIB2-1.4010.263.2022.3.AP dotycząca rozdziału działalności deweloperskiej od komercyjnego wynajmu centrum handlowego.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz stanowiska prezentowane przez organy skarbowe, w ocenie Wnioskodawcy, Działalność Wynajmu Budynku B cechować będzie się wymaganym na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT wyodrębnieniem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, składający się na Działalność Wynajmu Budynku B, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad. 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że pozostała po Podziale w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa została przywołana i szczegółowo przedstawiona w odpowiedzi na pytanie 1 powyżej. W ocenie Zainteresowanych, wszystkie wskazane wyżej warunki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostaną spełnione również w przypadku Działalności Pozostałej. Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zbiór składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Pozostałą, stanowić będzie zorganizowany zespół. Składać się na niego będą wskazane we wniosku składniki majątkowe i niemajątkowe jak np.: prawo użytkowania wieczystego kilku innych działek położonych u zbiegu ulic (…), których łączna powierzchnia wynosi ponad 3 ha, inny majątek rzeczowy związany z pozostałymi etapami Inwestycji obejmujący m.in. budynek o funkcji usługowej, w którym Spółka Dzielona prowadzi aktualnie prace zabezpieczające, systemem oświetlenia i utwardzoną drogą stanowiącą podjazd i częściowo parking, zaplecze budowlane, w tym wykorzystywane na podstawie umów z podmiotami trzecimi (kontenery, ogrodzenia terenu budowy, utwardzenie terenu budowy), elementy zadaszenia, pozostałe z rozbiórki budynku, przyłącza tymczasowe, prawa i obowiązki z umów powiązanych z pozostałymi etapami Inwestycji, prawa i obowiązki wynikające z umów o prowadzenie i obsługę rachunków bankowych Spółki Dzielonej, w zakresie, w jakim dotyczą one Działalności Pozostałej, środki pieniężne na rachunkach bankowych.

W oparciu o przedmiot pozostający w Spółce Dzielonej będzie możliwe dalsze, samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej związanej z aktywnością deweloperską i przygotowaniem działek pod budowę pozostałych budynków wznoszonych w ramach Inwestycji. Cel tej działalności jest odrębny od działalności związanej z komercyjnym wynajmem istniejącego na moment Podziału Budynku B.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Działalność Pozostała stanowić będzie wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, spełniając tym samym pierwszą przesłankę uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Kolejnym warunkiem niezbędnym dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT jest jego odpowiednie wyodrębnienie organizacyjne.

W ocenie Spółki Dzielonej, Działalność Pozostała cechować się będzie odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym pozwalającym na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT. Należy uznać, że wyodrębnienie tej jednostki w ramach Spółki Dzielonej będzie miało charakter faktyczny. Działalność Pozostała nie stanowi formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednakże posiadać będzie znaczną organizacyjną odrębność, przy czym z dniem 1 listopada 2023 stała się oddzielona od działalności związanej z budową Budynku B także formalnie na mocy uchwały zarządu Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie organizacyjne w Spółce Dzielonej Działalności Pozostałej przejawiać się będzie przede wszystkim poprzez przyporządkowanie do niej określonego majątku - tj. działek, umów i planów biznesowych związanych z pozostałymi elementami Inwestycji i wynajmem budynków o funkcjach usługowych i mieszkaniowych. W ramach prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji, możliwe jest już w tym momencie zidentyfikowanie elementów majątku Spółki Dzielonej przyporządkowanych do pozostałych etapów Inwestycji.

Z kolei wyodrębnienie finansowe Działalności Pozostałej przejawiać się będzie tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę Dzieloną (w szczególności od 1 listopada 2023 r.) pozwalać będzie na przyporządkowanie w ramach Spółki Dzielonej kosztów, należności i zobowiązań związanych z Działalnością Pozostałą. Możliwe będzie również dla celów zarządczych sporządzenie na moment Podziału sprawozdań finansowych (osobnego dla Inwestycji Budynek B i dla Działalności Pozostałej), czy też sporządzenie innych kluczowych wskaźników finansowych (opierających się na ewidencji księgowych lub elementach sprawozdania finansowego jak bilans lub rachunek zysków i strat). Dla potrzeb Podziału będzie sporządzony taki bilans.

Spółka Dzielona posiada również rachunki bankowe przypisane do Działalności Pozostałej służące do rozliczeń transakcji przeprowadzanych w ramach tej części działalności oraz odrębny budżet. Powyższe rachunki bankowe pozostaną w Spółce Dzielonej wraz ze znajdującymi się na nich środkami pieniężnymi.

Wnioskodawca wskazuje, że Spółka Dzielona ma zawarte osobne od działalności wynajmu Budynku B, umowy o zarządzanie związane z Działalnością Pozostałą i wznoszeniem budynków w ramach Inwestycji, które pozostaną w Spółce Dzielonej, co umożliwi kontynuację działalności gospodarczej w Spółce Dzielonej w takim zakresie jak dotychczas.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku elementy Działalności Pozostałej, cechować się ona będzie wymaganym na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT wyodrębnieniem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym. Działalność Pozostała będzie stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań - składający się na Działalność Pozostałą, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, planowany Podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej nie będzie skutkować dla Wspólników Spółki Dzielonej powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Według art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z kolei w myśl przepisu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym: przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej.

Ponadto, z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy o CIT został dodany nowy przepis art. 7b ust. 1 pkt 1a, zgodnie z którym za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Celem art. 7b ustawy o CIT jest określenie rodzajów przychodów uznawanych za przychody z zysków kapitałowych - w tym, jak wskazano powyżej, przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przy czym katalog zdarzeń, które powodują powstanie przychodu jest wymieniony w art. 12 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, w razie podziału przez wydzielenie, przychód po stronie udziałowca spółki dzielonej powstanie, jeżeli:

- majątek przejęty w wyniku podziału przez spółkę przejmującą nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, lub

- majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej w następstwie podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Mając na uwadze powyższe oraz zakładając, że stanowisko wyrażone w pytaniach 1 i 2 uznane zostanie za prawidłowe, w wyniku planowanego Podziału, po stronie Wspólników Spółki Dzielonej nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT. W opinii Wnioskodawcy bowiem, zarówno Działalność Wynajmu Budynku B, jak Działalność Pozostała stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT. Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w: interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.514.2022.1.IZ.

Dodatkowo, z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT wynika, że do przychodów nie zalicza się w przypadku podziału spółek, przychodu wspólnika spółki dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:

- udziały w podmiocie dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

- przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą nie jest wyższa niż wartość udziałów w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

W przedmiotowej sytuacji, spełnione zostaną oba warunki: udziały w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz przyjęta przez Wspólników Spółki Dzielonej dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez Spółkę Przejmującą, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wspólników Spółki Dzielonej dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2022 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.63.2022.2.OK.

W związku z powyższym, w opisanym zdarzeniu przyszłym, planowany Podział i związane z nim przeniesienie na Spółkę Przejmującą Działalności Wynajmu Budynku B nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Wspólników Spółki Dzielonej.

Ad.4

Zdaniem Wnioskodawcy, planowany Podział Spółki Dzielonej nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy (jako Spółki Dzielonej) powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.

Z perspektywy Spółki Dzielonej, skutki podatkowe podziału przez wydzielenie zostały uregulowane w art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem spółki dzielonej jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Z powyższego przepisu wynika jednocześnie, że dla spółki dzielonej przychód nie powstanie w przypadku podziału przez wydzielenie, jeśli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z argumentacją przedstawioną przez Wnioskodawcę w odniesieniu do pytań nr 1 oraz 2, zarówno Działalność Wynajmu Budynku B jak i Działalność Pozostała stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkować dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 marca 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.527.2021.3.AP.

Podział nie powinien również skutkować powstaniem przychodu z innych tytułów.

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - do przychodów nie zalicza się wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.

Jak zostało wskazane wyżej, w ocenie Wnioskodawcy majątek przejmowany na skutek Podziału przez Spółkę Przejmującą będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawcy, majątek pozostający po stronie Spółki Dzielonej, również stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. Stąd, planowany Podział nie będzie skutkować dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu. Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3h nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W tym zakresie również aktualna pozostaje argumentacja Wnioskodawcy zaprezentowana powyżej, zgodnie z którą u podstaw planowanego Podziału leżą aspekty biznesowe. Podział ma na celu przede wszystkich rozdzielenie do odrębnych podmiotów (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) typów działalności o odmiennej charakterystyce z uwagi na odmienność specyfiki biznesowej tych działalności, związanych z nimi ryzyk i odpowiedzialności. Niezależnie, w ocenie Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkował dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Ad. 5

Zdaniem Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkować dla Spółki Przejmującej powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.

Podstawowe kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej (lub nowo zawiązanej) przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m i pkt 1a), art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b ustawy o CIT, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki;

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej;

- przychody spółki dzielonej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz pkt 8d ustawy o CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności:

- ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą, w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;

- ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.

Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej, przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki dzielonej, na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie dzielonym.

Przepis ten nie znajdzie zastosowania do sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym. W okresie poprzedzającym Podział, Spółka Przejmująca nie będzie posiadała udziałów Spółki Dzielonej. Poza Wspólnikami Spółki Dzielonej w ramach Podziału do Spółki Przejmującej nie będą przystępowały inne podmioty. W rezultacie, nie znajdzie zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Z kolei w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Jednocześnie, w wyniku planowanego Podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej. Wartość emisyjna udziałów wydanych przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w ramach Podziału. Dodatkowo, Spółka Przejmująca przypisze w całości przejęty majątek do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o treść art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, Podział powinien pozostawać neutralny na gruncie podatku dochodowego z perspektywy Spółki Przejmującej. Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w: interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2022r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.263.2022.3.AP.

Jednocześnie, w Spółce Przejmującej nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d, bowiem wartości emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej przejmowanego majątku.

Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 14 tej ustawy, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, u podstaw planowanej transakcji leżą aspekty biznesowe działania. Brak wyraźnego rozdzielenia Działalności Pozostałej od Działalności Wynajmu Budynku B prowadziłby do niepożądanego mieszania się jednej spółce ryzyk prawnych typowych dla usług komercyjnych związanych z lokalami (np. w zakresie sporów z najemcami) i typowych dla działalności deweloperskiej (np. proces budowy, odpowiedzialność za zobowiązania wobec kontraktorów) czy też biznesowych (np. odmienne wskaźniki rentowności, odmienna specyfika bieżącego i strategicznego zarządzania). Również z perspektywy podmiotu finansującego inwestycje pożądane jest aby w finansowanym podmiocie nie występowały dwa różne typy działalności o dużej skali. Podobnie, ewentualne uzyskanie finansowania jeszcze na etapie Spółki Dzielonej powinno być prostsze przy starannym i pełnym wydzieleniu danej aktywności (tu: Działalność Wynajmu Budynku B).

W związku z powyższym, w opisanym zdarzeniu przyszłym planowany Podział i związane z nim przeniesienie na Spółkę Przejmującą Działalności Wynajmu Budynku B nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Spółki Przejmującej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego Państwa stanowiska w sprawie.

Jednocześnie wskazuję, że pełna treść art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT brzmi następująco:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. 

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Wskazać także trzeba, że oceny Państwa stanowiska dokonano wyłącznie na gruncie przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz w kontekście zadanych we wniosku a ww. pytań.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

        Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

A Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.