Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 października 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 7 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka pod firmą (A) sp. z o.o. z siedzibą w (…) ((…); zwana dalej „Wnioskodawcą”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwanego dalej „CIT”) i podlega (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „Ustawą o CIT”).
Jednocześnie Wnioskodawca posiada (oraz na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie posiadać) status czynnego podatnika podatku od towarów i usług (zwanego dalej „VAT”) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „Ustawą o VAT”).
Wnioskodawca należy do grupy kapitałowej (…), która prowadzi działalność w branży specjalistycznych robót budowlanych, w tym m.in. w zakresie budowy obiektów budownictwa mostowego i przemysłowego, farm wiatrowych oraz elektrowni fotowoltaicznych. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest PKD 70.10.Z – Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca tworzy spółki celowe zajmujące się wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, tj. wiatru oraz słońca, a następnie świadczy na ich rzecz różnego rodzaju usługi zarządzania aktywami, w tym m.in. usługi obsługi księgowej oraz finansowej.
Wnioskodawca jest obecnie jedynym wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą (B) sp. z o.o. z siedzibą w (…) ((…); zwanej dalej „Spółką Przejmowaną”). Kapitał zakładowy Spółki Przejmowanej wynosi (…) zł i dzieli się na (…) udziałów, a Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów Spółki Przejmowanej.
Głównym przedmiotem działalności Spółki Przejmowanej jest wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. Spółka Przejmowana prowadzi tę działalność gospodarczą przy wykorzystaniu zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedsiębiorstwo. Spółka Przejmowana jest podatnikiem CIT i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT. Jednocześnie Spółka Przejmowana posiada status czynnego podatnika VAT zgodnie z przepisami Ustawy o VAT.
W najbliższym czasie planowane jest połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH. Ze względu na to, że Spółka Przejmowana jest jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 156 KSH, a jej jedynym wspólnikiem jest obecnie oraz pozostanie aż do dnia połączenia Wnioskodawca, połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nastąpi w trybie uproszczonym (bezemisyjnym) określonym w art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH.
Oznacza to m.in., że w ramach planowanej transakcji połączenia Wnioskodawca jako spółka przejmująca nie dokona podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów w celu ich wydania wspólnikowi Spółki Przejmowanej w zamian za majątek Spółki Przejmowanej. Jednocześnie Wnioskodawca jako jedyny wspólnik Spółki Przejmowanej nie obejmie żadnych nowych udziałów własnych w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.
Zaplanowany przebieg transakcji połączenia wynika bezpośrednio z ustawowego zakazu obejmowania udziałów własnych przez spółkę-matkę w wyniku jej połączenia ze spółką-córką. Zgodnie bowiem z art. 514 § 1 KSH spółka przejmująca nie może objąć udziałów własnych za udziały, które posiada w spółce przejmowanej.
W tym miejscu należy wyraźnie wskazać, że składniki majątku Spółki Przejmowanej otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia zostaną przyjęte przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Tym samym Wnioskodawca będzie kontynuować wycenę podatkową majątku Spółki Przejmowanej.
Ponadto składniki majątku otrzymane przez Wnioskodawcę od Spółki Przejmowanej w wyniku połączenia zostaną przypisane do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednocześnie dotychczasowa działalność prowadzona przez Spółkę Przejmowaną będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę jako spółkę przejmującą.
W ocenie Wnioskodawcy, ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej otrzymanego przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia może przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, ale nie będzie wyższa od wartości rynkowej tego majątku. Wynika to z tego, że wartość podatkowa uwzględnia zasadniczo amortyzację i z reguły jest niższa od aktualnej wartości rynkowej danego składnika majątkowego.
Jednakże należy podkreślić, że w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nie dojdzie do żadnego przeszacowania składników majątku Spółki Przejmowanej. W szczególności takie przeszacowanie nie zostanie w żaden sposób odnotowane w księgach podatkowych podmiotów uczestniczących w planowanej transakcji połączenia.
Wnioskodawca jest świadomy tego, że gdyby wartość składników majątku Spółki Przejmowanej miałaby zostać ustalona według wartości rynkowej, to prawdopodobnie byłaby ona wyższa niż wartość tych samych składników majątku wynikająca z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Natomiast Wnioskodawca nie planuje ustalenia wartości rynkowej tych składników majątku i nie będzie ona w żaden sposób uwzględniona w księgach podatkowych Wnioskodawcy jako spółki przejmującej.
W ocenie Wnioskodawcy, połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Planowana transakcja połączenia zapewni sukcesję praw i obowiązków Spółki Przejmowanej, tzn. Wnioskodawca stanie się automatycznie i z mocy prawa następcą prawnym Spółki Przejmowanej, zgodnie z art. 494 KSH oraz art. 93 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 OP.
Jednocześnie planowana transakcja połączenia doprowadzi do uproszczenia struktury prawno-organizacyjnej grupy kapitałowej (…) poprzez redukcję podmiotów funkcjonujących w ramach tej grupy. Umożliwi to eliminację wzajemnych transakcji oraz rozliczeń, uproszczenie procesów wewnętrznych, poprawę efektywności przepływów pieniężnych, a także zwiększenie efektywności oraz skuteczności zarządzania podmiotami funkcjonującymi w ramach grupy.
Transakcja połączenia powinna zapewnić również oszczędność kosztów administracyjnych oraz innych kosztów związanych z samodzielnym funkcjonowaniem Spółki Przejmowanej. Ponadto przejęcie składników majątkowych Spółki Przejmowanej powinno wzmocnić pozycję rynkową Wnioskodawcy poprzez rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Planowana transakcja połączenia nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.
W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza uzyskać potwierdzenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej „Dyrektorem KIS”), że planowana transakcja połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH będzie neutralna podatkowo w zakresie CIT przy założeniu, że:
1)połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;
2)głównym lub jednym z głównych celów połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Ponadto Wnioskodawca zamierza uzyskać potwierdzenie Dyrektora KIS, że planowana transakcja połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH będzie neutralna podatkowo w zakresie VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanego dalej „PCC”) na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanej dalej „Ustawą o PCC”).
Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
Czy w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
1.Wprowadzenie
Zdaniem Państwa, w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
W szczególności Wnioskodawca nie uzyska żadnego przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT na podstawie:
1)art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT,
2)art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT,
3)art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT,
4)art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT.
2.Brak przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT
W ocenie Wnioskodawcy, w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT. Wynika to z tego, że:
1)Wnioskodawca jako spółka przejmująca jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT;
2)Wnioskodawca przyjmie składniki majątkowe Spółki Przejmowanej uzyskane w wyniku połączenia dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej;
3)Wnioskodawca przypisze składniki majątkowe Spółki Przejmowanej uzyskane w wyniku połączenia do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4)w przedstawionym zdarzeniu przyszłym znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3e w zw. z art. 12 ust. 15 pkt 1 Ustawy o CIT, który wyłącza z przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT ewentualny przychód powstały na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w treści przepisów Ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT, przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników. Przy czym zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e w zw. z art. 12 ust. 15 pkt 1 Ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą (będącą polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT) w drodze łączenia, które:
1)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz
2)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w działalności interpretacyjnej Dyrektora KIS, w tym m.in. w:
1)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.712.2023.2.SG, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo we wniosku, że Spółka Przejmująca przyjmie do celów podatkowych wartości składników majątku podmiotu przejmowanego w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego i przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Reasumując, po stronie Spółki Przejmującej (F.) na skutek planowanego połączenia nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT.”
2)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 grudnia 2023 r. w sprawie 0111-KDWB.4010.133.2023.1.AZE, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo, że składniki majątku Spółki przejmowanej otrzymane przez Spółkę przejmującą, zostaną przyjęte w Spółce przejmującej dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki przejmowanej. Spółka przejmująca przypisze otrzymane składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem, po stronie Spółki przejmującej na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.”
3)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 27 listopada 2023 r. w sprawie 0111-KDIB2-1.4010.411.2023.1.KK, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem jak wskazali Państwo we wniosku, rozliczając Połączenie, wartości składników majątku Spółki Przejmowanej otrzymanych przez Spółkę Przejmującą, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej a majątek Spółki Przejmowanej (który zostanie przejęty w ramach Połączenia) zostanie w całości przypisany przez Spółkę Przejmującą do działalności Spółki Przejmującej wykonywanej w Polsce.
Podsumowując, zarówno w przypadku braku wystąpienia nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jak i w przypadku gdy nadwyżka ta wystąpi, nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT bowiem zostaną przez Państwa spełnione łącznie przesłanki wynikające z art. 12 ust. 4 pkt 3e, wykluczające ewentualną nadwyżkę z przychodów.”
4)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 lipca 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.324.2023.1.AW, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy, Spółka Przejmująca będzie spełniać warunki określone w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, tj. wartość składników majątkowych przyjętych przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych będzie wynikać z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz Spółka Przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.
Reasumując, po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w zw. art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.”
5)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.125.2023.2.SH, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku Spółki otrzymanego przez Wnioskodawcę nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku. Zatem, nie powstanie nadwyżka, która mogłaby stanowić przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
W związku z powyższym, skoro na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT nie powstanie przychód podatkowy, to badanie przesłanek wyłączenia przychodu z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT stało się bezprzedmiotowe.
Zatem, po stronie Wnioskodawcy na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.”
3.Brak przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT
W ocenie Wnioskodawcy, w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT. Wynika to z tego, że:
1) Spółka Przejmowana jest jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 156 KSH, a jej jedynym wspólnikiem jest Wnioskodawca. Innymi słowy, Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów Spółki Przejmowanej oraz pozostanie właścicielem tych udziałów do dnia połączenia obu spółek;
2) w ramach planowanej transakcji połączenia Wnioskodawca jako spółka przejmująca nie dokona podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów w celu ich wydania wspólnikowi Spółki Przejmowanej w zamian za majątek Spółki Przejmowanej. Jednocześnie Wnioskodawca jako jedyny wspólnik Spółki Przejmowanej nie obejmie żadnych nowych udziałów własnych w kapitale zakładowym Wnioskodawcy;
3) w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie w ogóle zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT, ponieważ planowane połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nastąpi w trybie bezemisyjnym, tzn. Wnioskodawca nie utworzy nowych udziałów oraz nie dokona ich przydzielenia wspólnikom Spółki Przejmowanej.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w treści przepisów Ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółek łączonych. Przy czym, zgodnie z art. 4a pkt 16a Ustawy o CIT przez wartość emisyjną należy rozumieć cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w umowie spółki, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w działalności interpretacyjnej Dyrektora KIS, w tym m.in. w:
1)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.712.2023.2.SG, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„(…) odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d i pkt 8f ustawy CIT po stronie Spółki Przejmującej w wyniku planowanego połączenia wskazać należy, że przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8d i art. 12 ust. 1 pkt 8f powołanej ustawy są komplementarne. Jeśli spółka przejmująca nie posiada udziałów w spółce przejmowanej zastosowanie ma wyłącznie art. 12 ust. 1 pkt 8d. Jeśli posiada 100 % udziałów, wyłącznie art. 12 ust. 1 pkt 8f. Natomiast jeśli posiada w spółce przejmowanej mniej niż 100 % udziałów zastosowanie mają oba przepisy. Łącznie pozwalają one opodatkować majątek przejęty przez spółkę, a jaka wartość majątku jest opodatkowana na podstawie każdego z nich zależy od udziału spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej.
Jak wynika z opisu sprawy Spółka Przejmująca jest jedynym udziałowcem Spółki Przejmowanej, posiadającym 100 % udziałów Spółki Przejmowanej. Połączenie przeprowadzone zostanie w oparciu o regulację art. 516 § 6 w zw. z art. 515 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „ksh”). W związku z tym w wyniku połączenia nie zostaną wydane udziałowcowi F., tj. spółce (...), żadne nowe udziały w spółce F. W związku z połączeniem nie dojdzie też do podniesienia kapitału zakładowego w spółce przejmującej – F.
Zatem, mając na uwadze powyższe, w przedstawionej sytuacji przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT nie będzie miał zastosowania.
Reasumując, po stronie Spółki Przejmującej (F.) na skutek planowanego połączenia nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT.”
2)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 grudnia 2023 r. w sprawie 0111-KDWB.4010.133.2023.1.AZE, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„Z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wynika, że przychodem dla Spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez Spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.
Z opisu sprawy wynika jednak, że połączenie przez przejęcie zostanie dokonane bez emitowania akcji Spółki przejmującej i bez przydzielenia akcji Spółce przejmowanej, z uwagi na fakt iż Wnioskodawca będzie jednocześnie jedynym (100 %) udziałowcem Spółki przejmowanej.
Zatem, w przedstawionej wyżej sytuacji, przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d nie będzie miał zastosowania.
Reasumując, po stronie Spółki przejmującej na skutek połączenia przez przejęcie Spółki przejmowanej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.”
3)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 27 listopada 2023 r. w sprawie 0111-KDIB2-1.4010.411.2023.1.KK, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„(…) zgodnie z opisem sprawy, planowane połączenie ma zostać przeprowadzane na zasadzie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 514 § 1 oraz art. 516 § 6 KSH, tj. przy zastosowaniu przepisów regulujących uproszczoną procedurę łączenia. Nie dojdzie tym samym do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, co wynika z faktu, że Spółka Przejmująca będzie posiadała 100 % udziałów Spółki Przejmowanej jak również nie dojdzie do wydania nowych udziałów w ramach procedury Połączenia. Z uwagi na fakt, iż Spółka Przejmująca będzie jedynym udziałowcem Spółki Przejmowanej, w związku z Połączeniem nie dojdzie do wydania udziałów Spółki Przejmującej na rzecz wspólnika Spółki Przejmowanej (Wnioskodawcy) oraz nie zostaną wypłacone dopłaty w gotówce.
Zatem, w niniejszej sprawie nie dojdzie do przydzielenia na rzecz Państwa nowych udziałów, dlatego art. 12 ust. 1 pkt 8ba oraz art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie znajdą zastosowania.”
4)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 lipca 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.324.2023.1.AW, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„Z powyższego przepisu wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.
Z opisu sprawy wynika jednak, że Spółka Przejmująca będąca jednocześnie jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej posiadającym 100 % udziałów nie otrzyma w związku z przejęciem Spółki Przejmowanej żadnych dodatkowych udziałów w Spółce Przejmowanej z uwagi na fakt, że Spółka Przejmująca będzie jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej.
Zatem, przepis art. 12 ust. 4 pkt 8d ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania w niniejszej sytuacji.
Reasumując, po stronie Spółki Przejmującej na skutek połączenia z Zainteresowanym, nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.”
5)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.125.2023.2.SH, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„Z powyższego przepisu wynika, że przychodem dla Wnioskodawcy może być ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.
Z opisu sprawy wynika jednak, że połączenie zostanie dokonane bez przydzielenia przez Wnioskodawcę udziałów wspólnikom Spółki Przejmowanej, z uwagi na fakt iż Wnioskodawca będzie jednocześnie jedynym (100 %) udziałowcem Spółki Przejmowanej.
Zatem, mając na uwadze powyższe, w przedstawionej sytuacji przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania.
Reasumując, po stronie Wnioskodawcy na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.”
4.Brak przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT
W ocenie Wnioskodawcy, w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT. Wynika to z tego, że:
1) Wnioskodawca jako spółka przejmująca jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT;
2) Spółka Przejmowana jest jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 156 KSH, a jej jedynym wspólnikiem jest Wnioskodawca. Innymi słowy, Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów Spółki Przejmowanej oraz pozostanie właścicielem tych udziałów do dnia połączenia obu spółek;
3) w przedstawionym zdarzeniu przyszłym znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3f w zw. z art. 12 ust. 15 pkt 1 Ustawy o CIT, który wyłącza z przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT ewentualny przychód powstały na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w treści przepisów Ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów tej spółki w podmiocie przejmowanym – w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej taki udział. Przy czym, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3f w zw. z art. 12 ust. 15 pkt 1 Ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej (będącej polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT) w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w działalności interpretacyjnej Dyrektora KIS, w tym m.in. w:
1)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 13 lutego 2024 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.712.2023.2.SG, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„Wskazać należy, że Spółka Przejmująca będzie posiadała udział w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej co najmniej 10 %, bowiem jak wynika z wniosku Spółka Przejmująca jest i na moment połączenia będzie 100 % wspólnikiem Spółki Przejmowanej mimo, że jak wynika z opisu sprawy suma wartości nominalnej udziałów F. w A. równa jest 98 % kapitału zakładowego A., co wynika z faktu, że w przeszłości doszło do umorzenia dobrowolnego 2 udziałów w kapitale zakładowym A. bez jednoczesnego obniżenia kapitału zakładowego. Zatem dla Spółki Przejmującej znajdzie zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy CIT.
W związku z powyższym dla Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT, ze względu na wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy CIT.
Reasumując, po stronie Spółki Przejmującej (F.) na skutek planowanego połączenia nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT.”
2)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 grudnia 2023 r. w sprawie 0111-KDWB.4010.133.2023.1.AZE, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„Jednocześnie wskazać należy, że w Spółce przejmowanej Wnioskodawca będzie posiadał prawo do co najmniej 10 % zysku, bowiem jak wynika z wniosku będzie 100 % wspólnikiem Spółki przejmowanej. Zatem znajdzie do niego zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ww. ustawy.
W związku z powyższym dla Spółki przejmującej, nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT, ze względu na wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.”
3)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 27 listopada 2023 r. w sprawie 0111-KDIB2-1.4010.411.2023.1.KK, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„(…) w odniesieniu do drugiego z powyższych wariantów (wariant mniej prawdopodobny) co prawda znajdzie zastosowanie cytowany przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, niemniej jednak z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy CIT, przychodem nie będzie wartość majątku spółki przejmowanej, odpowiadająca procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, określona na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości równej lub większej niż 10 %.
Tym samym po stronie Spółki Przejmującej, która będzie posiadała 100 % udziałów w Spółce przejmowanej, nie powstanie przychód podatkowy.”
4)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 lipca 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.324.2023.1.AW, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„(…) przychodem nie będzie wartości majątku spółki przejmowanej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości równej lub większej niż 10 %.
Jednocześnie wskazać należy, że Wnioskodawca w Spółce Przejmowanej posiada prawo do co najmniej 10 % zysku, bowiem jak wynika z wniosku będzie 100 % wspólnikiem Spółki Przejmowanej. Zatem znajdzie do niego zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ww. ustawy.
W związku z powyższym dla Spółki Przejmującej nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT, ze względu na wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.
Zatem, po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.”
5)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.125.2023.2.SH, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„Wskazać należy, że Wnioskodawca w Spółce Przejmowanej będzie posiadał prawo do co najmniej 10 % zysku, bowiem jak wynika z wniosku Wnioskodawca jest i na moment połączenia będzie 100 % wspólnikiem Spółki Przejmowanej. Zatem znajdzie do niego zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ww. ustawy.
W związku z powyższym dla Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT, ze względu na wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT. Zatem, po stronie Wnioskodawcy na skutek połączenia ze Spółką Przejmowaną nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.”
5.Brak przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT
W ocenie Wnioskodawcy, w wyniku planowanego połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Wnioskodawcę, tj. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 § 6 w zw. z art. 514 § 1 KSH, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT. Wynika to z tego, że:
1) Spółka Przejmowana jest jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu art. 156 KSH, a jej jedynym wspólnikiem jest Wnioskodawca. Innymi słowy, Wnioskodawca jest właścicielem 100% udziałów Spółki Przejmowanej oraz pozostanie właścicielem tych udziałów do dnia połączenia obu spółek;
2) w ramach planowanej transakcji połączenia Wnioskodawca jako spółka przejmująca nie dokona podwyższenia kapitału zakładowego oraz utworzenia nowych udziałów w celu ich wydania wspólnikowi Spółki Przejmowanej w zamian za majątek Spółki Przejmowanej. Jednocześnie Wnioskodawca jako jedyny wspólnik Spółki Przejmowanej nie obejmie żadnych nowych udziałów własnych w kapitale zakładowym Wnioskodawcy jako spółki przejmującej;
3) w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie w ogóle zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT, ponieważ połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej nastąpi w trybie bezemisyjnym, tzn. Wnioskodawca jako jedyny wspólnik Spółki Przejmowanej nie obejmie żadnych nowych udziałów własnych w kapitale zakładowym Wnioskodawcy jako spółki przejmującej. Innymi słowy, w (winno być: w toku) planowanego połączenia Wnioskodawca jako spółka przejmująca nie przydzieli nowych udziałów w kapitale zakładowym samemu sobie jako wspólnikowi Spółki Przejmowanej.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w treści przepisów Ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość emisyjna udziałów spółki przejmującej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej w następstwie łączenia podmiotów. Przy czym, zgodnie z art. 4a pkt 16a Ustawy o CIT przez wartość emisyjną należy rozumieć cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w umowie spółki, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 w zw. z art. 12 ust. 15 pkt 1 Ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej stanowiącego wartość emisyjną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą (będącą polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT), o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT, jeżeli:
1) udziały w podmiocie przejmowanym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
2) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą nie jest wyższa niż wartość udziałów w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w działalności interpretacyjnej Dyrektora KIS, w tym m.in. w:
1) interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 08 lutego 2024 r. w sprawie 0114-KDIP2-2.4010.671.2023.1.KW, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika:
„(…) przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT regulują powstanie przychodu podatkowego po stronie wspólnika spółki przejmowanej w wyniku objęcia udziałów lub akcji przydzielonych temu wspólnikowi przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia. Analizując możliwość powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki przejmowanej na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT należy raz jeszcze zauważyć, że w ramach planowanego połączenia nie będzie miało miejsca wydanie udziałów Spółki przejmującej. Przedmiotowa transakcja dotyczy bowiem przejęcia spółki zależnej (Spółki przejmowanej) przez jedynego wspólnika (Wnioskodawcę). Z tego powodu nie jest możliwe wydanie przez Spółkę przejmującą własnych udziałów samej sobie, co byłoby sprzeczne z art. 514 § 1 KSH.
W konsekwencji, należy stwierdzić, że w przypadku połączenia nie może powstać przychód wspólnika spółki przejmowanej określony w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, gdyż w ramach transakcji nie dochodzi do wydania żadnych udziałów na rzecz wspólnika spółki przejmowanej (Wnioskodawcy) i tym samym nie można mówić o wartości emisyjnej udziałów spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów do której odnosi się komentowany przepis. (…)
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, połączenie nie będzie skutkowało u Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.”
2) interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 07 grudnia 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.558.2023.2.SG, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika:
„(…) przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8ba w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT regulują powstanie przychodu podatkowego po stronie wspólnika spółki przejmowanej w wyniku objęcia udziałów lub akcji przydzielonych temu wspólnikowi przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, na dzień Połączenia udziałowcem posiadającym 100 % udziałów w Spółce Przejmowanej będzie Spółka Przejmująca. Z tego względu Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej oraz nie zostaną wydane nowe udziały Spółki Przejmującej, stosownie do treści art. 514 § 1 KSH.
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, Połączenie nie będzie skutkowało u Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT.”
3)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie 0114-KDIP2-1.4010.477.2023.3.JF, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W analizowanym zdarzeniu przyszłym dojdzie do połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną, w której Spółka Przejmująca jest jedynym udziałowcem. Spółka Przejmująca nie wyda zatem własnych udziałów samej sobie.
W konsekwencji, ze względu na brak wydania udziałów Spółki Przejmującej, należy stwierdzić, że na żadnym etapie połączenia dla Spółki Przejmującej nie może powstać przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT, gdyż nie dochodzi do przydzielenia żadnych udziałów żadnemu wspólnikowi i tym samym nie można mówić o wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów. W konsekwencji nie znajdzie również zastosowania wyłączenie od przychodów określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, dlatego badanie, czy zostały spełnione przesłanki określone w tym przepisie jest bezprzedmiotowe.
Tym samym nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT po stronie Spółki Przejmującej jako 100 % udziałowca (wspólnika) Spółki Przejmowanej.”
4) interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 27 października 2023 r. w sprawie 0114-KDIP2-2.4010.466.2023.1.RK, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika:
„(…) w ramach Połączenia nie dojdzie do emisji udziałów Spółki Przejmującej oraz nie zostaną przyznane (przydzielone) żadnemu podmiotowi jakiekolwiek udziały Spółki Przejmującej. W konsekwencji, ze względu na okoliczności wskazane powyżej należy stwierdzić, że na żadnym etapie Połączenia, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, gdyż nie dojdzie do przydzielenia jakichkolwiek udziałów żadnemu wspólnikowi i tym samym nie można mówić o wartości emisyjnej udziałów spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów.
Jednocześnie, ze względu na brak możliwości powstania przychodu z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT również wyłączenie przewidziane w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania do opisanego Połączenia. Na tej podstawie, badanie, czy zostały spełnione przesłanki określone w tym przepisie powinno zostać uznane za bezprzedmiotowe.
W związku z powyższym, w ocenie Zainteresowanych, opisane Połączenie nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT po stronie Spółki Przejmującej.”
5)interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 14 kwietnia 2023 r. w sprawie 0114-KDIP2-2.4010.87.2023.1.SP, w której Dyrektor KIS uznał, że:
„W analizowanym zdarzeniu przyszłym dojdzie do połączenia Spółki Przejmującej ze Spółką Przejmowaną, w której Spółka Przejmująca jest jedynym udziałowcem. Spółka Przejmująca nie wyda zatem własnych udziałów samej sobie.
W konsekwencji, ze względu na brak wydania udziałów Spółki Przejmującej, należy stwierdzić, że na żadnym etapie połączenia dla Spółki Przejmującej nie może powstać przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT, gdyż nie dochodzi do przydzielenia żadnych udziałów żadnemu wspólnikowi i tym samym nie można mówić o wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów. W konsekwencji nie znajdzie również zastosowania wyłączenie od przychodów określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 Ustawy o CIT, dlatego badanie, czy zostały spełnione przesłanki określone w tym przepisie jest bezprzedmiotowe.”
6) interpretacji podatkowej (winno być: indywidualnej) z dnia 16 stycznia 2023 r. w sprawie 0111-KDIB1-1.4010.713.2022.2.BS, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika:
„Analizując możliwość powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki przejmowanej na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT należy raz jeszcze zauważyć, że w ramach planowanego Połączenia nie będzie miało miejsca wydanie udziałów Spółki Przejmującej. Przedmiotowa transakcja dotyczy bowiem przejęcia spółki zależnej (X) przez jedynego wspólnika (Wnioskodawcę). Z tego powodu nie jest możliwe wydanie przez Spółkę Przejmującą własnych udziałów samej sobie, co byłoby sprzeczne z art. 514 § 1 KSH.
W konsekwencji, należy stwierdzić, że w przypadku Połączenia nie może powstać przychód wspólnika spółki przejmowanej określony w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, gdyż w ramach transakcji nie dochodzi do wydania żadnych udziałów na rzecz wspólnika spółki przejmowanej (Wnioskodawcy) i tym samym nie można mówić o wartości emisyjnej udziałów spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów do której odnosi się komentowany przepis.
Ze względu na brak możliwości powstania przychodu na mocy art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT również wyłączenie przewidziane w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania do planowanej transakcji. Wobec tego analiza spełnienia przesłanek wyłączenia w przypadku planowanego Połączenia jest bezprzedmiotowa.”
Na zakończenie Wnioskodawca wskazuje, że jest świadomy, iż przywołane interpretacje podatkowe nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa podatkowego, zostały wydane w indywidualnych sprawach konkretnych podatników i nie mają bezpośredniego zastosowania w niniejszej sprawie. Niezależnie od powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego Dyrektor KIS powinien uwzględnić dotychczas prezentowane przez siebie stanowisko w podobnych sprawach.
Ponadto mając na uwadze okoliczności opisane w przedstawionym zdarzeniu przyszłym należy uznać, że planowana transakcja połączenia Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych oraz nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania, stosownie do art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT.
W związku z powyższym, na pytanie oznaczone numerem 1 powyżej należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Rozstrzygnięcie dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, natomiast w zakresie pytań dotyczących podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostało/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.