Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko jest prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia, czy właściwym momentem dla rozpoznania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych jest moment wystawienia faktury.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski. Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Spółka nie jest częścią Grupy Kapitałowej.
Spółka jest producentem platformy do budowania aplikacji biznesowych dla średnich i dużych firm - X. Swoją działalność biznesową opiera na tworzeniu, rozwoju, wdrażaniu i utrzymywaniu autorskiej platformy X, a następnie sprzedaży dostępu do platformy. X jako platforma low-code do automatyzacji procesów biznesowych umożliwia działom IT oraz projektantom aplikacji tworzenie rozwiązań dla biznesu w sposób zwinny i iteracyjny. X umożliwia klientowi końcowemu szybką i efektywną automatyzację procesów biznesowych bez potrzeby niskopoziomowego kodowania. (…). Platforma X jest w pełni autorskim projektem, który umożliwia pełną integrację z platformami pracy grupowej (…). W ofercie Wnioskodawcy znajdują się specjalistyczne aplikacje, wdrożenia usług oraz szkolenia.
Spółka jako jeden ze sposobów dystrybucji platformy zajmuje się również dystrybucją dostępów czasowych do subskrypcji do platformy X (dalej „Subskrypcja”). Subskrypcja udzielana jest na podstawie złożonego zamówienia przez klienta, klient akceptuje warunki umowy ramowej subskrypcji. Spółka przyznaje klientowi prawo do dostępu i korzystania z usług w odpowiednim okresie subskrypcji, oraz dostarcza klientowi niezbędny klucz licencyjny, który umożliwia dostęp do usługi. W zamówieniu określony jest okres subskrypcji oraz liczba użytkowników, którą można podwyższyć (dokupić więcej licencji) za pomocą nowego formularza zamówienia. W przypadku zwiększenia liczby uprawnionych użytkowników, dodatkowa opłata jest naliczana proporcjonalnie do końca bieżącego okresu subskrypcji. W przypadku zmniejszenia liczby uprawnionych użytkowników klient może wnioskować o mniejszą ilość użytkowników dopiero z rozpoczęciem kolejnego odnowionego okresu subskrypcji (o takie zmniejszenie powinien wnioskować zanim subskrypcja ulegnie przedłużeniu, o czym dalej). Klient może korzystać z pierwotnie subskrybowanej liczby uprawnionych użytkowników do końca bieżącego okresu subskrypcji i nie ma możliwości jego zmiany w dół (nawet jeśli faktycznie nie wykorzystuje takiej ilości). W podpisywanej umowie klient wyraża wolę i zgodę, aby subskrypcja odnawiała się automatycznie na kolejny okres, przy czym klient ma zapewnioną możliwość rezygnacji z przedłużenia subskrypcji w trakcie trwania obecnej subskrypcji do momentu osiągnięcia progu 30 dni jej ważności (po czym przedłuża się ona automatycznie).
Początkowy okres obowiązywania subskrypcji rozpoczyna się z datą wejścia w życie subskrypcji czyli z pierwszym jej dniem i trwa przez czas Początkowego Okresu Subskrypcji po czym jest automatycznie odnawiany na koniec Początkowego Okresu Subskrypcji (lub dowolnego okresu odnowienia) na okres zgodny z okresem oryginalnym czyli jednego miesiąca (dla miesięcznych planów subskrypcyjnych) lub jednego roku (dla rocznych planów subskrypcyjnych) (każdy z nich nazywany jest „Okresem Odnowienia Subskrypcji” oraz, wraz z Okresem Subskrypcji Początkowej są nazywane „Okresem Subskrypcji”). Subskrypcja nie przedłuża się tylko wtedy, gdy Subskrypcja została wypowiedziana na co najmniej trzydzieści 30 dni przed końcem Okresu Subskrypcji Początkowej lub Okresu Odnowienia Subskrypcji. Każde takie odnowienie jest dokonywane na podstawie Cennika obowiązującego w momencie takiego odnowienia.
Opłaty za początkowy okres subskrypcyjny fakturowane są zgodnie z formularzem zamówienia i płatne z określonym w zamówieniu terminem płatności (zazwyczaj 14 dni licząc od dnia wystawienia faktury).
Klient dokonuje opłaty dla Subskrypcji przedłużanej na podstawie wystawionej faktury, gdzie kwota obliczona jest na podstawie cennika i liczby uprawnionych użytkowników określonych we wszystkich formularzach zamówienia (jeśli formularz pierwotny nie jest jedynym formularzem i doszło do dokupienia licencji, przedłuża się cała pula). Liczba licencji dla uprawnionych osób określona w danym formularzu zamówienia nie może ulec zmniejszeniu w trakcie bieżącego okresu subskrypcji, a płatności za FV są bezzwrotne.
Opłaty wynikające z odnowień subskrypcji są fakturowane przez Spółkę najwcześniej 30 dni przed końcem każdego okresu subskrypcyjnego i płatne z terminem 30 dni licząc od dnia wystawienia faktury. Jeżeli faktura została wystawiona z krótszym okresem przed zakończeniem okresu subskrypcji to termin płatności jest automatycznie skracany do momentu zakończenia opłaconego już okresu subskrypcyjnego. W przypadku, jeśli faktura zostanie wystawiona w bardzo krótkim czasie przed zakończeniem (np. 1 dzień przez zakończeniem subskrypcji) to termin płatności może być już po odnowieniu subskrypcji i wynosić np. 14 dni od momentu wystawienia faktury. Jeżeli klient nie opłaci w terminie faktury i płatność jest przeterminowana to Spółka może zawiesić dostęp klienta i jego użytkowników do usługi do momentu uiszczenia pełnej kwoty. W przypadku, gdy zwłoka w płatności przekracza pięć 5 dni, Spółka może usunąć całość Treści Klienta związanych z Usługami. Natomiast gdy doszło do przedłużenia Subskrypcji i została ona opłacona Spółka dokonuje przedłużenia klucza licencyjnego i jest on automatycznie przedłużany na Okres Odnowienia Subskrypcji.
Pytanie
Czy właściwym momentem dla rozpoznania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych jest moment wystawienia faktury?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1406, winno być: t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Artykuł 12 ust. 3 ustawy CIT, wskazuje, że za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Jednocześnie art. 12 ust. 3a ustawy CIT, określa datę powstania przychodu, zgodnie z którym jest to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1.wystawienia faktury albo
2.uregulowania należności.
Przepis ten wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia ww. zdarzeń (wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi), a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, o momencie powstania przychodu decydują te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia.
W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3a ustawy CIT, co oznacza, że przychód powstanie z dniem zaistnienia najwcześniejszego ze zdarzeń wymienionych w tym przepisie, tj. wykonania usługi, wystawienia faktury bądź uregulowania płatności. Patrząc na fakt, iż faktura jest zawsze wystawiana przez Spółkę przed dniem płatności odnosząc przedstawione przepisy, należy wskazać, że przychód należy rozpoznać w terminie wystawienia faktury, mimo iż klient może nie uiścić terminowo wymaganej za korzystanie opłaty. W takiej sytuacji Spółka mimo nieuzyskania faktycznego wpływu środków pieniężnych w terminie będzie zobowiązana wykazać przychód podatkowy w terminie wystawienia faktury z tytułu zakupu bądź przedłużenia Subskrypcji.
Prawidłowość przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska potwierdzona została w interpretacjach indywidualnych. Tytułem przykładu wskazać można interpretacje:
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.231.2020.3.ŚS, w której organ odstępując od uzasadnienia przyjął za prawidłowe stanowisko podatnika, że: „(...) moment powstania przychodu jest zgodny z art. 12ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 lutego 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.652.2023.2.END, w której organ uznaje stanowisko podatnika jako nieprawidłowe uznając, że: „(...) stosowanie art. 12 ust. 3c, który wprowadza zasadę zgodnie, z którą: jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy. Z uwagi na fakt, że strony nie ustaliły rozliczania w okresach rozliczeniowych, to podatnik zobowiązany jest do rozpoznawania przychodu na ogólnych zasadach zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT”.
- Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.580.2023.1.ASK, w której organ uznaje stanowisko podatnika jako nieprawidłowe uznając stosowanie art. 12 ust. 3c do sprzedawanych usług na koniec okresu rozliczeniowego. Jednocześnie uznaje za prawidłowe stosowanie art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, że przychód powstaje w momencie wystawienia faktury”.
- Izby Skarbowej w Warszawie z 7 listopada 2008 r., sygn. IPPB3/423-1299/08-2/AS, w której organ odstępując od uzasadnienia przyjął za prawidłowe stanowisko podatnika, że: „(...) moment powstania przychodu jest zgodny z art. 12ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Końcowo, odnosząc się do powołanych interpretacji indywidualnych należy wskazać, że dotyczą one konkretnej i indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tej danej sprawie rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.