Spółka planuje wdrożyć system premiowy dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, uzależniony od osiągnięcia zysku netto. Premie będą naliczane p... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy premie pracownicze naliczane na podstawie zysku netto mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Temat interpretacji

Wdrożenie systemu premiowego a pytanie o koszty podatkowe

Spółka planuje wdrożyć system premiowy dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, uzależniony od osiągnięcia zysku netto. Premie będą naliczane po zakończeniu roku obrotowego, najwcześniej w III kwartale następnego roku, na podstawie algorytmu uwzględniającego EBITDA, próg rentowności oraz czas pracy i absencje pracowników. Prawo do premii będzie przysługiwać również byłym pracownikom za okres ich zatrudnienia. Wypłaty zostaną zrealizowane zgodnie z nowym regulaminem wynagradzania, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy premie wypłacane pracownikom mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu w roku ich wypłaty. Zdaniem spółki, premie spełniają przesłanki określone w art. 15 ust. 1 i 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ są definitywnym wydatkiem związanym z działalnością gospodarczą, odpowiednio udokumentowanym i nie stanowią podziału zysku. W opinii spółki powinny być zaliczone do kosztów podatkowych w momencie ich faktycznej wypłaty.

Premie jako koszty uzyskania przychodu — stanowisko organu

Dyrektor KIS potwierdził, że premie wypłacane pracownikom w roku następującym po osiągnięciu zysku netto mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w momencie ich faktycznej wypłaty.

Organ odwołał się do art. 15 ust. 1 oraz 15 ust. 4g ustawy o CIT, zgodnie z którymi koszty uzyskania przychodów to wszelkie racjonalne i uzasadnione wydatki poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodów. Warunkiem uznania premii za koszt jest ich wypłata w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub regulaminu wynagradzania, a premie te spełniają przesłanki jako definitywne i odpowiednio udokumentowane wydatki.

KIS wskazała, że art. 16 ust. 1 pkt 15a CIT, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z podziałem zysku netto, nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie. Premie wypłacane przez spółkę nie stanowią podziału zysku, a jedynie formę wynagrodzenia, którego wysokość została uzależniona od wyników finansowych. Oznacza to, że przepisy te nie wykluczają zaliczenia takich premii do kosztów podatkowych.

„Reasumując, premie przyznane i wypłacone przez Państwa Spółkę w 2026 r. w oparciu o wysokość zysku netto za 2025 r., będą stanowić koszt uzyskania przychodu w 2026 roku” - zakończył dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.556.2024.2.MK