Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d ustawy o CIT, naliczone na podstawie odpowiedniej Umowy cywilnoprawnej wynagrodzenie Dyrektora (...) pełniącego funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim jego działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową Spółki - jest prawidłowe;
  • czy Spółka może odliczyć od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d ustawy o CIT, naliczone na podstawie odpowiedniej Umowy cywilnoprawnej wynagrodzenie Dyrektora (...) pełniącego funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim jego działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową Spółki - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo - rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 21 listopada 2024 r (data wpływu 21 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (dalej - Wnioskodawca lub Spółka) z siedzibą (…), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…), jest osobą prawną zarejestrowaną zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka, jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z całości swoich dochodów w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.) (dalej: Ustawa o CIT).

Jedynym wspólnikiem Spółki jest B. LTD (osoba prawna zarejestrowana i działająca zgodnie z prawem Państwa Izrael). Dane identyfikujące podmiot B. LTD: miasto (…) (dane adresowe) oraz numer identyfikacyjny Spółki w izraelskim Rejestrze Spółek prowadzonym przez Urząd ds. Korporacji Państwa Izrael - (…). A. Sp. z o.o. oraz B. LTD są częścią Grupy (…), której siedzibą jest C. LTD (osoba prawna zarejestrowana i działająca zgodnie z prawem Państwa Izrael). Z kolei Grupa (…) (w tym sama Spółka) jest częścią międzynarodowej grupy spółek D. LIMITED (zwanej dalej jako: „Grupa kapitałowa”).

Głównym przedmiotem działalności A. Sp. o.o. jest świadczenie na podstawie Umowy o świadczenie usług Nr (…) z dnia 9 czerwca 2022 r. na rzecz kontrahenta - B. LTD (położona oraz zarejestrowana w Państwie Izrael) usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych, w tym, przykładowo: dostawą i obsługą oprogramowania; usług w zakresie tworzenia przedmiotów własności intelektualnej i przenoszenia praw majątkowych; usług w zakresie umieszczania i przetwarzania informacji na stronach internetowych; wsparcia technicznych oraz doradczych dla użytkowników końcowych gier komputerowych.

W przypadku Spółki, świadczenie usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt. 26 Ustawy o CIT. Powyższe zagadnienie zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej (sygn. sprawy: 0114-KDIP2-1.4010.458.2024.1.AZ).

Wnioskodawca planuje dokonać rozliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT, przy czym w szczególności zaznacza, że:

  • nie prowadzi i nie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT;
  • wymienione w tym wniosku koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone i nie będą zwrócone w jakiejkolwiek formie ani odliczone od podstawy opodatkowania,
  • nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Istotnym czynnikiem dla zapewnienia płynności działania przez Spółkę i osiągnięcia konkurencyjności na rynku jest dostęp do profesjonalnych usług związanych z jej działalnością, których wykonanie zleca ona podmiotom trzecim. W celu dalszego rozwoju Spółki B. LTD podjął decyzję o sporządzeniu nowej wersji Umowy Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Umowa Spółki) , która zakłada m.in. ustalenie nowej struktury kierowniczej oraz powołanie Dyrektora (...) i Dyrektora (...). W celu rejestracji nowej wersji Umowy Spółki Wnioskodawca już złożył odpowiedni wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego. Kandydaci na ww. stanowiska przebywają stale w Portugali, będą oni pełnić swoje funkcje członków zarządu (dyrektorów) na podstawie umowy cywilnoprawnej. Innymi słowy, B. LTD planuje powołanie osób fizycznych na stanowisko (nazwy stanowisk podano w języku polskim i angielskim; dalej jako: Zleceniobiorcy):

  • Dyrektora (…);
  • Dyrektora (…)

- z zawarciem odpowiedniej umowy cywilnoprawnej - Umowy z członkiem zarządu / Management board member agreement (dalej jako: Umowa cywilnoprawna) zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 z późn. zm.) oraz art. 734 Kodeksu cywilnego (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 z póżn.zm.; dalej jako: k.c.).

Wnioskodawca zwraca uwagę, że zgodnie z art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Więc, na warunkach określonych w Umowie cywilnoprawnej Zleceniobiorcy pełnią funkcję członka Zarządu jako odpowiedni dyrektorzy na czas nieokreślony, tzn. zobowiązują się do dokonania określonej czynności (pełnienie funkcji członka Zarządu) na rzecz A. Sp. z o.o. Dokładny opis funkcji Dyrektora (...) oraz Dyrektora (...) zostanie opisany we wniosku poniżej.

Na podstawie art. 3 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) takie Umowy podlegają prawu polskiemu. Umowa zostanie podpisana z osobami fizycznymi w rozumieniu Rozdziału I Działu I Tytułu II Kodeksu cywilnego (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 z pón.zm.).

Wnioskodawca zwraca uwagę, że osoby fizyczne powołane na ww. stanowiska są rezydentami podatkowymi Portugalii i na podstawie art. 3 ust. 2a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226; dalej jako: Ustawa o PIT) podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Zgodnie z treścią Umowy cywilnoprawnej oraz odpowiedniej Uchwały Zarządu Spółki ww. stanowiska połączone charakterem obowiązków opisanych poniżej:

1)tacy zleceniobiorcy są bezpośrednio zaangażowani w działalność badawczo-rozwojową Spółki, tj. biorą udział w opracowywaniu (produkcji, rozwoju) gier komputerowych i/lub funkcjonalności gier komputerowych;

2)oprócz bezpośrednio wykonywanych zadań (pisanie kodu programu, tworzenie grafiki, prototypowanie, tworzenie dokumentów koncepcyjnych lub specyfikacji, obliczanie równowagi funkcjonalności gry) w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, Zleceniobiorcy pełnią również funkcje, które można zasadniczo podzielić na dwie kategorie:

a)funkcje kierownicze: planowanie pracy Spółki w zakresie prac badawczo-rozwojowych; uczestniczenie w dyskusjach i doradzanie w realizacji różnych bloków działalności przy tworzeniu gier komputerowych (funkcjonalności gier komputerowych); podejmowanie ostatecznych decyzji technicznych, technologicznych, kreatywnych, koncepcyjnych lub innych na wszystkich etapach rozwoju; przydzielanie obszarów odpowiedzialności w realizacji zadań badawczo-rozwojowych; ustanowienie lub dopracowanie technicznych standardów jakości w zadaniach; dostosowanie koncepcji wspólnych etapów pracy między zespołami zajmującymi się projektowaniem gier, grafiką techniczną i tworzeniem oprogramowania; prezentowanie projektów funkcji i balansów gry zespołom produkcyjnym w celu ich wdrożenia i inne;

b)funkcje nadzorcze: kontrolowanie jakości i terminowości zadań w zakresie prac badawczo-rozwojowych; przeprowadzanie okresowej lub ciągłej, wyrywkowej lub ciągłej, ogólnej lub szczegółowej kontroli zgodności wykonywania zadań w zakresie prac badawczo-rozwojowych z wymaganiami dokumentacji projektowej gry i wymaganiami technicznymi Spółki; monitorowanie poprawności, kompletności i terminowości raportowania; kontrolowanie prowadzenia dokumentacji technicznej i inne.

Szczególnie Dyrektor (...) na podstawie Umowy cywilnoprawnej oraz odpowiedniej Uchwały Zarządu Spółki będzie miał następujące funkcje:

  • zapewnienie, że Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z warunkami umów wewnątrzgrupowych;
  • wprowadzanie do pracy Spółki najlepszych światowych praktyk w zakresie rozwoju gier komputerowych i ich funkcjonalności;
  • reprezentowanie interesów Spółki w relacjach z partnerami biznesowymi Spółki lub Grupy Kapitałowej w zakresie tworzenia gier komputerowych;
  • uczestniczenia i reprezentowania w imieniu Spółki interesów Spółki na spotkaniach urzędników i menedżerów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej w sprawach związanych z tworzeniem gier komputerowych;
  • reprezentowanie interesów Spółki w relacjach z innymi spółkami, ich przedstawicielami i innymi podmiotami prawnymi wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej w zakresie realizacji umów wewnątrzgrupowych.

Co do Dyrektora (...):

  • formułowanie ogólnego planu rozwoju gier komputerowych i funkcjonalności gier komputerowych w celu wypełnienia zobowiązań określonych w umowach wewnątrzgrupowych i wymogów technicznych;
  • określanie priorytetów w działalności badawczo-rozwojowej Spółki;
  • zatwierdzanie i monitorowanie zgodności z korporacyjnymi (Grupy Kapitałowej) standardami jakości usług świadczonych zgodnie z umowami wewnątrzgrupowymi;
  • sprawdzanie i zatwierdzanie jakości programowania i treści w grach komputerowych i/lub funkcjonalności gier komputerowych przed przekazaniem wyników usług klientowi w ramach umowy wewnątrzgrupowej;
  • zapewnienie wysokich standardów jakości i kreatywności w działalności badawczo-rozwojowej Spółki oraz odpowiedzialność za zwiększanie zasobów wiedzy i ich wykorzystanie do tworzenia nowych gier komputerowych i funkcjonalności gier komputerowych.

W związku z powyższym, z opisanych funkcji Dyrektora (...) oraz Dyrektora (...) wynika, że aktywnie będą wykonywać działalność badawczo-rozwojową, co pozwala im nie tylko efektywnie zarządzać odpowiednimi zasobami Spółki (w tym ludzkimi), ale także wdrażać innowacyjne rozwiązania, które sprzyjają rozwojowi A. Sp. z o.o.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że wypłata wynagrodzenia nie będzie regularną oraz okresową transakcją. Rodzaj (charakter prawny) wynagrodzenia, wysokość, tryb i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia będą określać uchwały Zgromadzenia wspólników i mogą być dodatkowo ustalone w drodze porozumienia między Zleceniobiorcą oraz Spółką. Na podstawie art. 16 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 9 maja 1995 roku (Dz.U. 1998 nr 48 poz. 304) wynagrodzenie Zleceniobiorców zostanie opodatkowane w Portugalii, w związku z czym planowane przekazanie wynagrodzenia brutto, z wyjątkiem utrzymania podatku u źródła w przypadkach określonych art. 29 Ustawy o PIT.

Koszty kwalifikowane w zakresie wynagrodzenia dla Zleceniobiorców Spółka będzie wyodrębniała na podstawie zapisów dot. zaangażowania ww. osób wynikających z zawartej umowy oraz ewidencji (opis znajduje się poniżej). W efekcie, Spółka jest w stanie ustalić część, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów badawczo-rozwojowych, pozostaje w ogólnym czasie pracy Zleceniobiorców w danym miesiącu, co z kolei pozwala określić, jaka część wynagrodzenia Zleceniobiorców stanowi poniesione przez Spółkę koszty. W celu prowadzenia odpowiedniej ewidencji i dokładnego określenia, jaka część wynagrodzenia Zleceniobiorców stanowi poniesione przez Spółkę koszty kwalifikowane, Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2023 r. (ze zmianami od dnia 1 marca 2024 r.) zatwierdził i wprowadził w życie Regulamin ewidencji kosztów poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o., który stanowi aneks do Zasad (Polityki) Rachunkowości A. Sp. z o.o. Jest to regulamin Spółki, który reguluje m.in.:

1)rodzaje raportów z poniesionych wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową;

2)tryb, terminy i zasady sporządzania, uzgadniania i zatwierdzania raportów;

3)uprawnienia pracowników odpowiedzialnych za sporządzanie raportów i inne.

W przypadku wykonywania funkcji przez Zleceniodawcę Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej składniki wynagrodzenia ww. osób.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Pismem z 21 listopada 2024 r. (data wpływu 21 listopada 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu i wskazali, że:

1.Osoby wskazane w przedmiotowym wniosku, tj. Dyrektor (...) oraz Dyrektor (...) sprawują i będą dalej sprawować funkcje kierownicze i nadzorcze na podstawie umowy zatytułowanej jako: „Umowa z członkiem Zarządu”, która w rozumieniu przepisów prawa cywilnego jest umową zlecenia zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Wnioskodawca dodatkowo zwraca uwagę, że zgodnie z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego na podstawie umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (Zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (Zleceniodawcy). Wobec powyższego, na warunkach określonych w zawartej umowie, Zleceniobiorcy pełnią funkcję członka Zarządu jako odpowiedni dyrektorzy na czas nieokreślony, tzn. zobowiązują się do dokonania określonej czynności (pełnienie funkcji członka Zarządu) na rzecz A. Sp. z o.o.

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W taki sposób jest sformułowana zasada swobody zawierania umów, która polega na uwzględnieniu przy podejmowaniu decyzji o rodzaju formy zatrudnienia członka zarządu normy prawnej określonej w art. 353 § 1 Kodeksu cywilnego.

To potwierdza również orzecznictwo, np. w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 25 lutego 2016 roku (sygn. akt III AUa 1634/15), zgodnie z którym zasada swobody umów manifestuje się przede wszystkim możliwością dokonania przez strony wyboru rodzaju stosunku prawnego, jaki będzie je łączył, przy czym wspomniana reguła odnosi się w pełni do działania polegającego na stałym i odpłatnym wykonywaniu określonych czynności na rzecz danego podmiotu (wykonywanie zatrudnienia). W zależności od tego, jakie okoliczności występują w konkretnym przypadku, zatrudnienie może być realizowane na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia) lub stosunku pracy.

2.A. Sp. z o.o. nie uzyskuje i nie planuje uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych, natomiast w razie uzyskania tych przychodów w przyszłości Spółka w stosunku do nich nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

3.W celu skorzystania z odliczenia B+R (w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową) Spółka prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W celu zastosowania odliczenia określonego w art. 18d Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka wyodrębnia w ewidencji księgowej wydatki na działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany poniżej.

Spółka zatwierdziła i wprowadziła w życie Regulamin ewidencji kosztów poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o., który stanowi aneks do Zasad (Polityki) Rachunkowości Spółki.

Jest to główny dokument wewnętrzny Spółki, który reguluje m.in.:

a)rodzaje raportów z poniesionych wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową;

b)tryb, terminy i zasady sporządzania, uzgodnienia i zatwierdzania raportów;

c)uprawnienia pracowników odpowiedzialnych za sporządzanie raportów i inne.

Ewidencja opiera się na rodzajach wydatków ponoszonych przez Spółkę. Okresem sprawozdawczym jest rok kalendarzowy (finansowy). Wydatki na badania i rozwój są ewidencjonowane w sposób ciągły. Jednakże, w zależności od rodzaju wydatków i częstotliwości ich ponoszenia, raporty mogą być sporządzane w oparciu o wyniki miesiąca kalendarzowego, kwartału, półrocza lub roku kalendarzowego.

A. Sp. z o.o. uzyskała w dniu 11 stycznia 2024 r. (sygn. akt: 0114-KDIP2-1.4010.573.2023.3.AZ) oraz w dniu 25 września 2024 r. (sygn. akt: 0114-KDIP2-1.4010.458.2024.1.AZ) indywidualne interpretacje podatkowe, w których Organ potwierdził prawidłowość stanowiska co opisu działalności badawczo-rozwojowej Spółki, który zawierał m.in. dokładny opis ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.Poniesione przez Spółkę koszty wynagrodzenia dla osób pełniących funkcje kierownicze i nadzorcze, których dotyczy wniosek i które Spółka zamierza rozliczyć jako koszty kwalifikowane ulgi B+R, zostaną zaliczone przez A. Sp. z o.o. do kosztów uzyskania przychodów danego roku. Wypłata wynagrodzenia osobom wskazanym we wniosku jest zaplanowana na listopad - grudzień danego roku.

Zgodnie ze stanem na dzień dzisiejszy Wspólnik już powołał w dniu 7 listopada 2024 r. osoby wskazane we wniosku na stanowiska nowych członków Zarządu, w związku z czym już zostały zawarte odpowiednie umowy z niniejszymi osobami. Spółka niezwłocznie, w dniu 8 listopada 2024 r., złożyła wniosek o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym, jednak mimo upływu przewidzianego 7- dniowego terminu na dokonanie wpisu, A. Sp. z o.o. nadal czeka na wydanie orzeczenia w tym zakresie i wpisania aktualnych danych do Krajowego Rejestru Sądowego.

5.Spółka podkreśla, że wszystkie wynagrodzenia wypłacane w ramach opisanych umów cywilnoprawnych (umów zlecenia) mają bezpośredni związek z działalnością badawczo-rozwojową. Wynika to z faktu, że funkcje kierownicze i nadzorcze są nieodłącznym elementem zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi, a realizacja tych zadań umożliwia skuteczne prowadzenie prac B+R i osiąganie założonych celów innowacyjnych. Sporządzana w ramach prowadzonej przez Spółkę ewidencji dokumentacja wewnętrzna pozwala jednoznacznie przyporządkować te wynagrodzenia do działalności B+R.

Osoby wskazane we wniosku nie są rezydentami Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkują w Portugalii, a ich wynagrodzenia będą podlegały opodatkowaniu w Polsce jako należności wypłacane nierezydentom na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia). Na podstawie art. 16 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 9 maja 1995 roku (Dz.U. 1998 nr 48 poz. 304) wynagrodzenie Zleceniobiorców zostanie opodatkowane w Portugalii, w związku z czym planowane przekazanie wynagrodzenia brutto, z wyjątkiem utrzymania podatku u źródła w przypadkach określonych art. 29 Ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: Ustawa o PIT).

To oznacza, od wynagrodzeń osób wskazanych we wniosku będzie odprowadzany podatek u źródła, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PIT, w wysokości 20% przychodów. Wynagrodzenia te są wypłacane w związku z działalnością nadzorczą i zarządczą, które należy kwalifikować jako świadczenie usług wymienionych w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT.

6.W założeniu osoby pełniące funkcje kierownicze i nadzorcze na podstawie umowy cywilnoprawnej, o których mowa we wniosku, tj. wskazani członkowie Zarządu będą realizowały prace badawczo-rozwojowe. Jednak w razie realizacji przez nich innych prac i zadań, to w takim razie Spółka zamierza odliczać koszty kwalifikowane, których dotyczy wniosek, jedynie w części, w jakiej osoby te będą realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych.

Spółka wcześniej wprowadziła mechanizm ewidencjonowania czasu pracy pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową, który pozwala na wyodrębnienie czasu poświęconego na inne zadania niezwiązane z działalnością badawczo-rozwojową. W podobny sposób Spółka wprowadzi mechanizm ewidencjonowania czasu wykonywania zadań przez osoby pełniące funkcje kierownicze i nadzorcze na podstawie umowy cywilnoprawnej zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, żeby ten mechanizm pozwolił na wyodrębnienie czasu poświęconego na inne zadania niezwiązane z działalnością badawczo-rozwojową.

7.Koszty stanowiące wynagrodzenie osób pełniących funkcje kierownicze i nadzorcze na podstawie umowy cywilnoprawnej, o których mowa we wniosku, a które Spółka chce zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, A. Sp. z o.o. zamierza odliczyć zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak jak było wskazane powyżej, Spółka prowadzi ewidencję kosztów kwalifikowalnych zgodnie z przepisami prawa podatkowego oraz Regulaminem ewidencji kosztów poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o. Wydatki na działalność badawczo-rozwojową są dokumentowane poprzez sporządzanie raportów. Głównym raportem końcowym, stanowiącym podstawę do wypełnienia CIT/BR, jest Roczny raport o kosztach kwalifikowanych poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową. Niniejszy raport składa się m.in. z części finansowej, która zawiera w sobie obliczenie kosztów kwalifikowalnych poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową w oparciu o wskaźniki wszystkich sporządzonych w ciągu roku raportów i zawierających m.in. informacje co do limitów kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 7 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w procentach) oraz co do kwoty odliczenia na podstawie art. 18d ust. 7 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PLN).

8.Spółka potwierdza, że A. Sp. z o.o. zamierza prowadzić w latach następnych działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach. W razie jakichkolwiek zmian Spółka będzie zobowiązana do złożenia nowego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zawierającego opis stanu faktycznego odzwierciedlającego aktualne okoliczności.

Pytania

1)Czy A. Sp. z o.o. może odliczyć od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d Ustawy o CIT, naliczone na podstawie odpowiedniej Umowy cywilnoprawnej wynagrodzenie Dyrektora (...) pełniącego funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim jego działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o.?

2)Czy A. Sp. z o.o. może odliczyć od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d Ustawy o CIT, naliczone na podstawie odpowiedniej Umowy cywilnoprawnej wynagrodzenie Dyrektora (...) pełniącego funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim jego działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o.?

Państwa stanowisko w sprawie

Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 1-2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzenia nie tylko pracownika (w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 z późn.zm.), ale i Zleceniobiorcy. Istotne jest, aby Zleceniobiorca faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego Zleceniobiorcy będzie mogło stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Działalność Zleceniobiorców Spółki opisana w niniejszym wniosku powinna zostać zakwalifikowana jako działalność badawczo-rozwojowa z następujących powodów:

1)tacy Zleceniobiorcy są bezpośrednio zaangażowani w działalność badawczo-rozwojową Spółki, tj. udział w opracowywaniu (produkcji, rozwoju) gier komputerowych i/lub funkcjonalności gier komputerowych, a w rezultacie rozumieją i uczestniczą w działalności badawczo-rozwojowej Spółki;

2)funkcje zarządcze (w tym doradcze) i nadzorcze w ramach działalności badawczo- rozwojowej są integralnym i racjonalnie niezbędnym elementem takiej działalności. Jak każdy inny proces wymagający wysokich kwalifikacji, działalność badawczo-rozwojowa nie może być prowadzona bez odpowiedniego zarządzania i kontroli wewnętrznej;

3)działalność Zleceniobiorców, pełniących funkcje nadzorcze i zarządcze, są tak samo twórcze, jak działania personelu zarządzanego i nadzorowanego przez Zleceniobiorców w procesie tworzenia zarówno gier komputerowych, jak i funkcjonalności gier komputerowych.

Zatem, w przypadku, gdy Zleceniobiorca wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o CIT, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a Ustawy o CIT).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o CIT: za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Oznacza to, że poniesione koszty w zakresie wynagrodzenia dla Zleceniobiorców (Dyrektor (...), Dyrektor (...)) mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt. 1a Ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie wykonania obowiązków Zleceniobiorcy w danym miesiącu oraz w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie Umowy cywilnoprawnej w danym miesiącu.

Koszty kwalifikowane w zakresie wynagrodzenia dla Zleceniobiorców Spółka będzie wyodrębniała na podstawie zapisów dot. zaangażowania ww. osób wynikających z zawartej umowy oraz ewidencji. W efekcie, Spółka jest w stanie ustalić część, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów B+R, będących przedmiotem niniejszego wniosku, pozostaje w ogólnym czasie pracy Zleceniobiorców w danym miesiącu, co z kolei pozwala określić, jaka część wynagrodzenia Zleceniobiorców stanowi poniesione przez Spółkę koszty. W celu prowadzenia odpowiedniej ewidencji Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2023 r. (ze zmianami od dnia 1 marca 2024 r.) zatwierdził i wprowadził w życie Regulamin ewidencji kosztów poniesionych w związku z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o., który stanowi aneks do Zasad (Polityki) Rachunkowości A. Sp. z o.o.

Ze względu na powyższe, wydatki Spółki na wynagrodzenie Zleceniobiorcy, w ramach działalności gospodarczej Spółki stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18 ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT.

Odpowiedź na pytanie 1: Na podstawie ww. zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt. 1a Ustawy o CIT A. Sp. z o.o. może odliczać od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d ust 1 Ustawy o CIT, wynagrodzenie Dyrektora (...) pełniącego funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim go działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o.

Odpowiedź na pytanie 2: Na podstawie ww. zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt. 1a Ustawy o CIT A. Sp. z o.o. może odliczać od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d ust 1 Ustawy o CIT, wynagrodzenie Dyrektora (...) pełniącego funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim go działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową A. Sp. z o.o.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie pytań nr 1 i 2 jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad 1 i 2

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W świetle art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Ponadto zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 7 updop:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zaś według art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z uwagi na powołane przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,

9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 i 2 wniosku jest możliwość uznania wydatków z tytułu wynagrodzenia dla członków zarządu pełniących funkcje kierownicze i nadzorcze w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umów cywilnoprawnych (umów zlecenia), niebędących polskimi rezydentami podatkowymi.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej „updof”), oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Jak Państwo wskazali w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku Państwa Spółki, świadczenie usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt. 26 updop. Zamierzają Państwo odliczyć w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową składniki wynagrodzenia Dyrektora (...) i Dyrektora (...). Osoby te sprawują i będą dalej sprawować funkcje kierownicze i nadzorcze na podstawie umowy zatytułowanej jako: „Umowa z członkiem Zarządu”, która w rozumieniu przepisów prawa cywilnego jest umową zlecenia zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Nadto, osoby te są rezydentami podatkowymi Portugalii i na podstawie art. 3 ust. 2a updof podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wynagrodzenie Zleceniobiorców zostanie opodatkowane w Portugalii. Od wynagrodzeń osób wskazanych we wniosku będzie odprowadzany podatek u źródła, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof, w wysokości 20% przychodów.

Nadto, wynagrodzenia te są wypłacane w związku z działalnością nadzorczą i zarządczą, które należy kwalifikować jako świadczenie usług wymienionych w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT. Wszystkie wynagrodzenia wypłacane w ramach opisanych umów cywilnoprawnych (umów zlecenia) mają bezpośredni związek z działalnością badawczo-rozwojową. Wynika to z faktu, że funkcje kierownicze i nadzorcze są nieodłącznym elementem zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi, a realizacja tych zadań umożliwia skuteczne prowadzenie prac B+R i osiąganie założonych celów innowacyjnych. W założeniu osoby pełniące funkcje kierownicze i nadzorcze na podstawie umowy cywilnoprawnej, o których mowa we wniosku, będą realizowały prace badawczo-rozwojowe. Jednak w razie realizacji przez nich innych prac i zadań, Spółka zamierza odliczać koszty kwalifikowane, których dotyczy wniosek, jedynie w części, w jakiej osoby te będą realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych. Sporządzana w ramach prowadzonej przez Spółkę ewidencji dokumentacja wewnętrzna pozwala jednoznacznie przyporządkować te wynagrodzenia do działalności B+R. W celu skorzystania z odliczenia B+R (w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową) Spółka prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop.

Zatem, poniesione koszty wynagrodzeń na rzecz pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia/ o dzieło , którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo - rozwojowej, obejmujące również sfinansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych należności mogą stanowić dla Państwa koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zatrudnienie nierezydentów dla potrzeb prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej w ramach powołanych umów zawieranych na podstawie polskich przepisów Kodeksu cywilnego nie dyskwalifikuje takich kosztów kwalifikowanych do odliczenia w ramach ulgi B+R, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków odliczenia. Ustawa w tym zakresie nie zawiera wyłączeń. Zatem w przypadku Państwa Spółki, należności z tytułu wynagrodzenia dla zleceniobiorców, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, wynikające z zatrudnienia nierezydentów dla celów prowadzonej działalności B+R mogą stanowić koszty kwalifikowane ulgi B+R z uwzględnieniem zasad odliczania przewidzianych w art. 18d udpdop.

Tym samym, mogą Państwo odliczyć od podstawy opodatkowania, na warunkach wynikających z art. 18d updop, naliczone na podstawie odpowiedniej Umowy cywilnoprawnej wynagrodzenie Dyrektora (...) oraz Dyrektora (...), pełniących funkcje nadzorcze i kierownicze (zarządcze) w stosunku do działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane w zakresie, w jakim ich działalność, w tym działalność nadzorcza, jest bezpośrednio związana z działalnością badawczo-rozwojową Państwa Spółki.

Wobec tego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).