Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.686.2024.1.AN
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 października 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy przychód Spółdzielni z tytułu przedawnionego zobowiązania powstały w wyniku upływu terminu przedawnienia roszczeń o zwrot wkładu mieszkaniowego lub o zapłatę wartości rynkowej lokalu osobom uprawnionym - wynikającego z art. 29 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze - podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 558) celem spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Przedmiotem działalności spółdzielni może być także budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych.
Członkowie Spółdzielni, którzy oczekiwali na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, obowiązani byli uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych. Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty określone w art. 4 ust. 1 uosm. Wkład mieszkaniowy nie stanowił przychodów Spółdzielni, wynikał bowiem z wniesionych środków pieniężnych przeznaczonych na budowę lokalu mieszkalnego.
W wyniku wygaśnięcia spółdzielczych lokatorskich praw do lokali wskutek śmierci lub eksmisji byłych członków i nie wstąpienia w ich prawa osób bliskich, Spółdzielnia przejęła lokale mieszkalne i zbyła je w drodze przetargu. Uzyskane w wyniku przetargu wartości rynkowe przejętych lokali mieszkalnych postawione zostały do dyspozycji osobom uprawnionym i stanowią zobowiązanie Spółdzielni wobec tych osób. W wartości rynkowej lokalu mieszkalnego mieści się wkład mieszkaniowy wniesiony przez członka Spółdzielni.
Od momentu postawienia do dyspozycji osobom uprawnionym wartości rynkowej zbytego lokalu, mieszczącej wniesiony wkład mieszkaniowy, przez okres ponad 3 lat nie zgłosiły się do Spółdzielni - do dnia złożenia niniejszego wniosku - osoby uprawnione do ich odbioru (byli członkowie Spółdzielni lub spadkobiercy wkładów). Na skutek tego, zobowiązania Spółdzielni z tytułu zwrotu wkładów uległy przedawnieniu, ponieważ upłynął termin przedawnienia tych roszczeń zgodnie z art. 29 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze.
Wartość przedawnionych zobowiązań jako pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - po zaliczeniu do przychodów operacyjnych - Spółdzielnia zamierza przeznaczyć na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Pytanie
Czy przychód Spółdzielni z tytułu przedawnionego zobowiązania powstały w wyniku upływu terminu przedawnienia roszczeń o zwrot wkładu mieszkaniowego lub o zapłatę wartości rynkowej lokalu osobom uprawnionym - wynikającego z art. 29 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze - podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Spółdzielni, przychód z tytułu przedawnienia wkładów mieszkaniowych jest przychodem podatkowym zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 z późn. zm.), i jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy. Zwolnienie przedmiotowe przychodu osiągniętego z przedawnienia wkładów mieszkaniowych występuje w momencie spełnienia łącznie dwóch warunków: dochód spółdzielni musi być uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i zostać przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych:
Warunek 1.
Środki pieniężne wpłacone tytułem wkładu mieszkaniowego przeznaczone na wybudowanie lokalu mieszkalnego zawierają się w pojęciu gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a więc przychody Spółdzielni uzyskane z tytułu przedawnionego zobowiązania powstałe w wyniku upływu terminu przedawnienia roszczeń o zwrot wkładu mieszkaniowego lokalu osobom uprawnionym lub o zapłatę wartości rynkowej zgodnie z art. 29 § 1 ustawy- Prawo spółdzielcze, stanowią przychód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Warunek 2.
Przychody uzyskane z tytułu przedawnionego zobowiązania powstałe w wyniku upływu terminu przedawnienia roszczeń zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych rozumianych na podstawie Interpretacji Ogólnej Ministra Finansów Nr DD6/8213/11/KWW/07/ MB7/82 z dnia 5 marca 2008 r., w sprawie stosowania postanowień art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.). W skład zasobów mieszkaniowych według interpretacji wchodzą nie tylko budynki mieszkalne ze znajdującymi się w nich lokalami mieszkalnymi, ale także innego rodzaju pomieszczenia oraz wyposażenie techniczne, jak np. piwnice, windy, strychy, garaże, klatki schodowe.
Zasobami tymi objęte są również budynki (pomieszczenia) związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków, tj. budynki administracji osiedlowej, kotłownie, hydrofornie, warsztaty konserwacyjno-remontowe. Do zasobów mieszkaniowych zaliczono również urządzenia i uzbrojenie terenów, takie jak rurociągi, sieci, osiedlowe drogi, ulice, chodniki, a także inne budowle i urządzenia jak latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki czy kontenery na śmieci.
Biorąc pod uwagę spełnienie łącznie warunku 1 i 2, Spółdzielnia stoi na stanowisku, że jest możliwe zastosowanie zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 558, dalej: „uosm”),
celem spółdzielni mieszkaniowej, zwanej dalej „spółdzielnią”, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 uosm,
przedmiotem działalności spółdzielni może być budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych.
Stosownie do treści art. 1 ust. 3 uosm,
spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 uosm,
członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych. Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty określone w ust. 1 albo 2.
Z kolei, w myśl art. 4 ust. 1 uosm,
członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
Z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”) wynika, że
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Natomiast, w myśl art. 7 ust. 2 updop,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop,
wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 790, 1114, 1463 i 1693), uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Przedmiotem powyższego zwolnienia jest zatem dochód uzyskany przez wskazane w powołanym przepisie podmioty ze źródła, jakim jest działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeżeli został przeznaczony na cele preferowane przez ustawodawcę, tj. cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Wobec tego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody uzyskane z:
-gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, oraz
-innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.
Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji „gospodarki zasobami mieszkaniowymi” oraz „zasobów mieszkaniowych”. Przyjmuje się, że „gospodarka” – w kontekście omawianego przypadku – oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś, „zasób” to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś, natomiast „mieszkanie” to pomieszczenie, w którym się mieszka (Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN 1996, pod red. M. Szymczaka). Przymiotnik „mieszkaniowy”, „mieszkaniowe” określa zatem rzeczy związane z mieszkaniem, odnoszące się do mieszkania.
Zatem, termin „zasoby mieszkaniowe” dotyczy obiektów mieszkalnych, przeznaczonych do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Wobec powyższego, gospodarka zasobami mieszkaniowymi obejmuje zarządzanie i dysponowanie zgromadzonym zbiorem rzeczy, służących celom mieszkaniowym lub związanych z zamieszkiwaniem. Jej istota sprowadza się do działań służących prawidłowej eksploatacji tych zasobów i utrzymaniu substancji mieszkaniowej w stanie niepogorszonym.
Wobec powyższego, przez „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:
1) budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności:
-dźwigi osobowe i towarowe,
-aparaty do wymiany ciepła,
-kotłownie i hydrofornie wbudowane,
-klatki schodowe,
-strychy,
-piwnice,
-komórki, garaże;
2) pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
-budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
-kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
-osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe;
3) urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki:
-zbiorniki
-doły gnilne, szamba,
-rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
-sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne,
-budowle inżynieryjne (studnie itp.),
-budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci);
4) grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których posadowione są budynki mieszkalne.
Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Ze zwolnienia nie będą natomiast korzystały dochody podmiotów, o których mowa w tym przepisie otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Przedmiot Państwa wątpliwości dotyczy ustalenia, czy przychód Spółdzielni z tytułu przedawnionego zobowiązania powstały w wyniku upływu terminu przedawnienia roszczeń o zwrot wkładu mieszkaniowego lub o zapłatę wartości rynkowej lokalu osobom uprawnionym - wynikającego z art. 29 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze - podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
W kontekście powyższego zauważam, że zgodnie z art. 29 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 953),
roszczenia o wypłatę udziałów, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat.
Natomiast, w myśl art. 117 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1061 ze zm.),
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.
Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Z cytowanych wyżej przepisów art. 117 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wynika, że przedawnienie roszczenia majątkowego następuje zawsze, natomiast skutki z tym związane nie następują tylko wówczas, gdy zobowiązany (dłużnik) zrzeka się korzystania z przedawnienia.
W wyniku przedawnienia zobowiązań, w dacie ich przedawnienia, wartość tych zobowiązań stanowi przysporzenie majątkowe. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 3 updop,
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych:
a) zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy,
b) środków na rachunkach bankowych - w bankach.
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania w kontekście przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzam, że przychód uzyskany przez Spółdzielnię z tytułu upływu terminu przedawnienia roszczeń o zwrot wkładów mieszkaniowych, stanowi przychód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który ma wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Tym samym, Państwa stanowisko zgodnie z którym przychód Spółdzielni z tytułu przedawnionego zobowiązania powstały w wyniku upływu terminu przedawnienia roszczeń o zwrot wkładu mieszkaniowego lub o zapłatę wartości rynkowej lokalu osobom uprawnionym - wynikającego z art. 29 § 1 ustawy - Prawo spółdzielcze - podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).