Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wydzielenie Działu D. do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 8 listopada 2024 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. jest spółką kapitałową z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (dalej jako: „Spółka”, „Spółka Przejmująca” lub „Wnioskodawca’). Spółka należy do tej samej grupy kapitałowej (Grupa A.) co spółka B. Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka Dzielona”).
Zarówno Spółka Przejmująca, jak i Spółka Dzielona podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (nieograniczony obowiązek podatkowy - art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT). Jedynym udziałowcem obu spółek, tj. Spółki Przejmującej oraz Spółki Dzielonej, jest C. z siedzibą we (…) (dalej jako: „Udziałowiec”).
Głównym przedmiotem działalności Spółki Dzielonej jest prowadzenie działalności produkcyjnej i dystrybucyjnej (…). Przedmiotowe obszary działalności operacyjnej prowadzone są w dwóch wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie działach:
-D., zajmującym się dystrybucją (…), które produkowane są w innym podmiocie z Grupy A. - stosowanych głównie w branży budowlanej do (…) oraz mających zastosowanie w produktach konsumenckich (dalej jako: „Dział D.”);
-E., zajmującym się produkcją (…) do wytwarzana materiałów (…) - mających zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu (dalej jako: „Dział E.”).
Planowany jest podział Spółki Dzielonej, w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej jako: „KSH”) tj. podziału przez wydzielenie, (dalej jako: „Podział”). Podział zostanie przeprowadzony poprzez wydzielenie ze struktur Spółki Dzielonej i przeniesienie do Spółki Przejmującej zespołu materialnych i niematerialnych składników majątkowych związanych z dystrybucją (…), tj. Działu D., w zamian za udziały, które Spółka Przejmująca przyzna swojemu jedynemu Udziałowcowi, będącym jednocześnie jedynym Udziałowcem Spółki Dzielonej.
Dział E. pozostanie w Spółce Dzielonej, która będzie kontynuować działalność w zakresie produkcji (…).
W wyniku Podziału, zgodnie z art. 531 § 1 KSH, Spółka Przejmująca wstąpi z Dniem Podziału we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Dzielonej dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. Działu D., w zakresie określonym w planie Podziału. Spółka Przejmująca będzie miała możliwość swobodnego kontynuowania działalności gospodarczej w zakresie Działu D.
Podział zostanie rozliczony rachunkowo metodą łączenia udziałów, a jednocześnie Wnioskodawca przyjmie dla celów podatkowych wartość otrzymanych składników majątku w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej.
Na potrzeby Podziału Dział D. zostanie poddany niezależnej wycenie celem określenia jego wartości rynkowej - z uwzględnieniem istniejących zobowiązań funkcjonalnie związanych z Działem D. Należy wskazać, że wartość rynkowa Działu D. ustalona w drodze wyceny będzie przewyższać wartość aktywów netto składających się na Dział D. wynikającą z bilansu.
W ramach Podziału wartość podwyższenia kapitałów Spółki odpowiadająca wartości rynkowej Działu D. wynikającej z przeprowadzonej wyceny (z uwzględnieniem potencjalnych zaokrągleń wynikających z nominalnej wartości jednego udziału) zostanie alokowana zarówno na kapitał zakładowy, jak i kapitał zapasowy Wnioskodawcy - wynikać to będzie m.in. z faktu, że na moment Podziału kapitał własny Wnioskodawcy będzie wyższy niż jego kapitał zakładowy. W efekcie, w ramach Podziału Spółka wyda na rzecz Udziałowca udziały o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa Działu D. Nadwyżka zaś wartości rynkowej Działu D. ponad wartość nominalną tych udziałów zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Wnioskodawcy tzw. agio.
Wnioskodawca wskazuje, że Podział oraz związana z nim alokacja wartości podwyższenia kapitałów Spółki, równa wartości rynkowej Działu D., w odpowiedniej proporcji na kapitały zakładowy i zapasowy zostaną przeprowadzone z uzasadnionych ekonomicznie przyczyn, a ich głównym lub jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wydzielenie do odrębnej spółki działalności Działu D., która jest prowadzona niezależnie od Działu E., pozwoli na późniejsze zbycie Spółki Dzielonej na rzecz niepowiązanego nabywcy, który zainteresowany jest nabyciem biznesu produkcyjnego Spółki Dzielonej. Jednocześnie, alokowanie całej wartości rynkowej Działu D. na kapitał zakładowy byłoby nieuzasadnione zarówno z perspektywy prawnej (ryzyko prawne związane z zarzutem niepokrycia podwyższenia kapitału zakładowego), rachunkowej (trudność związana z prezentacją w bilansie różnicy między wartością rynkową Działu D., znajdującej odzwierciedlenia w pozycji kapitał zakładowy, a jego wartością księgową), jak i komercyjnej (trudności w wypłacie dywidend w przyszłości). Wybrany model reorganizacji wynika z długotrwałych analiz i uzgodnień biznesowych z niepowiązanym kontrahentem.
Wnioskodawca podkreśla, że istnienie uzasadnionych przyczyn ekonomicznych dla przeprowadzenia Podziału oraz brak głównego lub jednego z głównych celów w postaci uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania jest elementem zdarzenia przyszłego i Wnioskodawca nie oczekuje, że będzie to przedmiotem oceny w ramach interpretacji podatkowej.
Zgodnie z art. 14b § 3a pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.; dalej jako: „Ordynacja”), w przypadku gdy przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe obejmuje transakcję, zespół transakcji lub inne zdarzenia z udziałem osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej jest obowiązany również do wskazania odpowiednio państwa lub terytorium miejsca zamieszkania tej osoby fizycznej, danych identyfikujących tę osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, w tym państwa lub terytorium ich siedziby, zarządu lub położenia tego zagranicznego zakładu, lub państwa lub terytorium, w których te skutki transgraniczne wystąpiły lub mogą wystąpić.
Wnioskodawcy (winno być: Wnioskodawca) wskazuje, że w związku z Podziałem skutki podatkowe mogą wystąpić w odniesieniu do C. będącej obecnie Udziałowcem Spółki Dzielonej z siedzibą w (…), we (…) identyfikującej się (…) numerem identyfikacji podatkowej (…).
W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 8 listopada 2024 r., odpowiadając na zadane w wezwaniu pytania, wskazali Państwo m.in., że:
-że wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Spółkę, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału będzie przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
Jednocześnie Spółka przyjmie wartość składników majątkowych dla celów podatkowych, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej (zasada kontynuacji), w związku z czym nie dojdzie do sytuacji, w której w księgach podatkowych Spółki Przejmującej zostanie rozpoznana nadwyżka wartości rynkowej przejmowanego majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych.
-Składniki majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą zostaną przypisane do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
-Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki Dzielonej.
Spółka dokona emisji udziałów na rzecz Udziałowców Spółki Dzielonej, w wartości wynikającej z wyceny wartości rynkowej, a tym samym nie wystąpi nadwyżka wartości rynkowej majątku przejmowanego, ponad wartość emisyjną udziałów przydzielonych jedynemu Udziałowcowi.
Pytanie
Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wydzielenie Działu D. do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i pkt 8d Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku z 8 listopada 2024 r.)
Zdaniem Wnioskodawcy, wydzielenie Działu D. do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie się wiązało z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i pkt 8d Ustawy o CIT.
UZASADNIENIE:
W art. 528 § 1 KSH przewidziano, że spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. W myśl art. 529 § 1 pkt 4 KSH, podział może być dokonany m.in. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT przychodem jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, nie zalicza się do przychodów wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Jak Wnioskodawcy wskazali, Spółka Przejmująca przyjęła dla celów podatkowych wartość majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej oraz przypisała ten majątek do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawców zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, a tym samym nadwyżka wartości rynkowej majątku przejmowanego przez Spółkę Przejmującą nad ich wartością przyjętą dla celów podatkowych nie będzie stanowiła przychodu.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT, przychodem jest również ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W myśl art. 4a pkt 16a Ustawy o CIT, za wartość emisyjną udziałów (akcji) uważa się cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
W tym miejscu należy podkreślić, że dla określenia skutków opodatkowania spółki przejmującej zasadnicze znaczenie ma treść przepisów art. 12 Ustawy o CIT, bowiem art. 7b Ustawy o CIT ma jedynie charakter pomocniczy - służy do określenia źródła przychodu, do którego alokowany jest przychód, a nie kreuje samoistnej podstawy opodatkowania. Zgodnie bowiem z uzasadnieniem do ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175; dalej jako: „Ustawa nowelizująca”), aby określić wysokość ewentualnego przychodu należy odnieść się przede wszystkim do regulacji art. 12 Ustawy o CIT: „Należy podkreślić, iż przepis art. 7b ma zasadniczo na celu określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe. Funkcją tego przepisu jest przede wszystkim rozdzielenie osiąganych przez podatników przychodów poprzez przypisanie ich do właściwego źródła przychodów. Przepis ten nie przesądza o wysokości danego przychodu”.
Przenosząc powyższe uregulowania Ustawy o CIT do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, przejęcie Działu D. w ramach Podziału nie powinno wiązać się z powstaniem przychodu po stronie Spółki, jeżeli łącznie będą spełnione następujące warunki:
-pełna wartość rynkowa Działu D. wynikająca z przeprowadzonej wyceny zostanie alokowana na kapitały Spółki Przejmującej (zakładowy i zapasowy);
-Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych otrzymane składniki majątku (tj. Dział D.) w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej;
-otrzymane składniki majątku (tj. Dział D.) zostaną przypisane przez Spółkę Przejmującą do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W odniesieniu do możliwości alokacji wartości rynkowej wydzielanego majątku na kapitały Spółki należy zwrócić uwagę, że Ustawa o CIT posługuje się od 2018 r. pojęciem wartości emisyjnej.
Zmiana wprowadzona przez Ustawę nowelizującą miała na celu dostosowanie przepisów Ustawy o CIT do realiów rynkowych i prawnych dla przeprowadzanych transakcji reorganizacyjnych.
Zgodnie z definicją, wartość emisyjna udziałów powinna być skorelowana z wartością rynkową otrzymanego w wyniku podziału majątku oraz wartościami określonymi w statucie lub umowie spółki, lub w innym dokumencie o podobnym charakterze. W definicji tej w żadnym miejscu ustawodawca nie odwołuje się do wartości nominalnej udziałów czy też wartości podwyższanego kapitału zakładowego.
Należy mieć na uwadze, że Spółka na moment Podziału będzie mieć kapitał własny wyższy niż kapitał zakładowy. Oznacza to, że nawet przed Podziałem wartość emisyjna (rynkowa) jednego udziału Spółki będzie wyższa niż jego wartość nominalna - tym bardziej nieuzasadnione byłoby alokowanie pełnej wartości Działu D. na kapitał zakładowy.
Co więcej, Wnioskodawca pragnie wskazać, że alokacja wartości rynkowej Działu D. na różne pozycje kapitałów (nie tylko na kapitał zakładowy) przed wydaniem udziałów na rzecz Udziałowca nie wpłynie na sytuację majątkową Udziałowca, ponieważ pozostaje on 100% Udziałowcem Spółki Przejmującej i Spółki Dzielonej, niezależnie od Podziału. Udziałowiec w wyniku Podziału otrzyma udział w kapitale własnym Spółki podwyższonym o wartość równą wartości rynkowej Działu D..
Spółka wskazuje, że użyte w definicji wartości emisyjnej udziałów w Ustawie o CIT sformułowanie „cena” nie powinno być utożsamiane z pojęciem ceny występującym w transakcjach sprzedaży udziałów. W analizowanym przypadku Podziału dojdzie bowiem do swego rodzaju „wymiany”, w efekcie której część majątku Spółki Dzielonej (tj. Dział D.) zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, w zamian za udziały Spółki Przejmującej, które zostaną przydzielone na rzecz dotychczasowego Udziałowca Spółki Dzielonej (wartość przeniesionego majątku Działu D. będzie „ceną”, po jakiej obejmowane są udziały przez Udziałowca). Ekonomicznie alokacja między kapitałami Spółki Przejmującej w wyniku Podziału nie będzie miała znaczenia z perspektywy Udziałowca, gdyż wartość emisyjna objętych przez niego udziałów będzie odpowiadała wartości rynkowej Działu D., tj. „cenie uiszczonej” przez Udziałowca.
W nawiązaniu do wcześniejszych rozważań, Wnioskodawca chciałby wskazać na aspekty praktyczne, które mogłyby tworzyć określone problemy dla Spółki w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego o pełną wartość odpowiadającą wartości rynkowej Działu D. (alokowania wartości Działu D. wyłącznie na kapitał zakładowy):
1)aspekty prawne - z uwagi na powstanie nadwyżki wartości podwyższenia kapitału zakładowego nad wartością netto aktywów Działu D., mogą powstać wątpliwości odnośnie pełnego pokrycia podwyższenia kapitału zakładowego;
2)aspekty rachunkowe - jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, wartość netto aktywów składających się na Dział D. jest niższa niż ich wartość rynkowa (co wynika m.in. z amortyzacji środków trwałych składających się na majątek Spółki Dzielonej), stąd istnieje praktyczny problem prezentacji takiej różnicy w bilansie Spółki Przejmującej;
3)aspekty biznesowe - wypłata wypracowanego zysku na rzecz udziałowca lub dokonywania innych wypłat na jego rzecz możliwa jest jedynie wtedy, gdy kapitał własny jest wyższy bądź równy kapitałowi zakładowemu, dlatego alokowanie pełnej wartości Działu D. na kapitał zakładowy mogłoby utrudnić, a być może nawet czasowo uniemożliwić realizację jednego z podstawowych i najbardziej fundamentalnych praw właścicielskich, jakim jest wypłata wypracowanego przez spółkę zysku, jak również dokonywania innych wypłat na rzecz Udziałowca, w tym związanych z relacjami handlowymi.
Przechodząc do kolejnej przesłanki warunkującej neutralność podziału dla spółki przejmującej, należy wskazać, że Spółka Przejmująca zapewni kontynuację wartości podatkowych przyjmując dla celów podatkowych wartość otrzymanych składników majątku w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej - z uwagi na przeprowadzenie Podziału metodą łączenia udziałów.
Zgodnie z trzecią przesłanką wymagane jest, aby otrzymane składniki majątkowe zostały przypisane przez spółkę przejmującą do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu. Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka Przejmująca posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz że jest polskim rezydentem podatkowym, można uznać, że otrzymany Dział D. będzie stanowił część prowadzonej tutaj działalności.
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, alokacja wartości rynkowej Działu D. na kapitały zakładowy i zapasowy Spółki ma uzasadnienie biznesowe i nie jest ukierunkowana na uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, w związku z czym, w tym zakresie nie powinna podlegać ocenie przez organ podatkowy.
Podsumowując, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego wydzielenie Działu D. do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i pkt 8d Ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że stosownie do zadanego we wniosku pytania dla Spółki Przejmującej, wyznaczających zakres rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej w tym zakresie była wyłącznie kwestia ustalenia skutków podatkowych Podziału Spółki przez wydzielenie na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c, 8d ustawy o CIT.
Zasady organizacji i funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz problematyka podziału spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. ustawy Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „KSH”).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh,
spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. (...)
Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh,
podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).
Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1a ww. ustawy,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak wynika z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wydzielenie Działu D. do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i pkt 8d Ustawy o CIT.
Odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT mogącego powstać po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) w wyniku planowanego podziału, wskazać należy, że z cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wynika, że wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Wnioskodawcę jako Spółkę Przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Spółki Przejmującej może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
W treści uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Spółkę, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału będzie przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
Zatem, w wyniku planowanego podziału po stronie Wnioskodawcy jako Spółki Przejmującej może powstać przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Niemniej jednak z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku, że Spółka Przejmująca przyjmie wartość składników majątkowych dla celów podatkowych, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej (zasada kontynuacji) oraz, że składniki majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą zostaną przypisane do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Reasumując, po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) na skutek planowanego podziału przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Zgodzić się również należy z Państwem, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Wskazać należy, że z cytowanego również wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki Dzielonej.
Zatem, nie powstanie nadwyżka, o której mowa w art. 12 ust. 4 pkt 8d ustawy o CIT.
W związku z powyższym, po stronie Spółki Przejmującej na skutek planowanego podziału, nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Reasumując, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wydzielenie Działu D. do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) przychodu podatkowego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8c i pkt 8d ustawy o CIT.
W związku z powyższym Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie wskazać należy, że z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby celem operacji było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednakże zbadanie przesłanek i celów dokonywanego Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie jest w pełni możliwe dopiero w ramach ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. Tym samym stwierdzenie przedstawione przez Państwa w zdarzeniu przyszłym, że Podział oraz związana z nim alokacja wartości podwyższenia kapitałów Spółki, równa wartości rynkowej Działu D., w odpowiedniej proporcji na kapitały zakładowy i zapasowy zostaną przeprowadzone z uzasadnionych ekonomicznie przyczyn, a ich głównym lub jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383