Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca - sp. z o. o. (dalej również jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja. Szczegółowo opisany przedmiot działalności Spółki jest opisany w załączniku nr 1 do niniejszego wniosku, w pkt 1 i 2. Wnioskodawca posiada park maszynowy, w którym produkuje elementy, które wymieniono w załączniku nr 1 do niniejszego wniosku, w ust. 1 pkt 3. Do produkcji tych elementów wykorzystuje m.in. maszyny obróbcze (takie jak …), system automatycznej wymiany oprzyrządowania maszyn (…). Każda z ww. we wniosku maszyn ma zastosowanie przemysłowe w zakładach produkcyjnych Spółki.
Wnioskodawca planuje skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację (przewidzianej w art. 38eb Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: „uCIT” lub „Ustawa o CIT”) w poszczególnych latach podatkowych przypadających w okresie objętym obowiązywaniem ulgi zgodnym z art. 38eb ust. 5 uCIT (aktualnie lata 2022-2026). Wnioskodawca planuje wskazać jako koszty uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację koszty amortyzacji opisanych niżej maszyn. Wszystkie opisane niżej maszyny podlegają amortyzacji i zostały nabyte jako fabrycznie nowe środki trwałe. Wnioskodawca planuje zastosować ulgę na robotyzację wyłącznie do tych środków trwałych, które w danym roku, w okresie objętym obowiązywaniem ulgi, podlegają amortyzacji podatkowej. Wartość początkowa każdej z przedmiotowych maszyn przekracza wartość 10 000,00 zł. Koszty poniesione przez Spółkę na zakup tych maszyn nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi na robotyzację są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku w drodze odpisów amortyzacyjnych.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.).
Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Wnioskodawca nie korzysta też ze zwolnień podatkowych na podstawie decyzji o wsparciu. W latach podatkowych, w których Wnioskodawca zamierza skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację, Spółka osiąga i planuje osiągać dochody z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych.
1)MASZYNY (…)
Maszyny (…), które Spółka planuje uznać za roboty przemysłowe zgodnie z art. 38eb ust. 3 uCIT dzielą się na 3 typy w zależności od posiadanych funkcjonalności. Większość funkcjonalności jest zbieżna we wszystkich typach rozpatrywanych maszyn (…). Jeżeli występują istotne różnice w funkcjonalnościach dla poszczególnych typów maszyn (…), to zostało to zaznaczone w poniższych opisach. Wszystkie przedmiotowe maszyny (…) zostały wpisane do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT (…).
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ.
Wszystkie maszyny (…) są wykorzystywane w procesie produkcyjnym do wykonywania automatycznie sterowanych (…). (…). Maszyny posiadają panel operatora umożliwiający (…). Istnieje możliwość wyboru programu (…). Wszystkie rozpatrywane maszyny (…) są więc programowalne. Ponadto część maszyn (maszyny (…) typów 2, 3) automatycznie (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
Wyżej wymienione maszyny (…) pozwalają na (…). Część maszyn (…) (1 i 2) umożliwia również (…). Maszyny podczas przeprowadzania (…). Poza wykonywaniem (…). Komunikują się z operatorem i rozpoznają wystąpienie kolizji, w przypadku których zatrzymują pracę. Ponadto maszyna (…) typu 1 automatycznie wymienia dane (…). (…) następnie koryguje detale, które nie spełniają założonych wymagań technicznych.
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Maszyny (…) są stacjonarne, wykonują czynności na przekazanych do nich (…). Wszystkie maszyny mają 4 stopie swobody - posiadają uniwersalną skanującą (…). (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Wszystkie rozpatrywane maszyny (…) są wykorzystywane w procesie produkcji (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 4). Wykonywane przez maszyny (…) są niezbędne w procesie wytwarzania wszystkich detali. Detale te muszą przejść proces (…) obowiązkowych parametrów oceny (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 5) zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi normami oraz wymaganiami kluczowych klientów.
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
Wszystkie maszyny (…) wyposażone są w sterowanie (…) - (…). W trybie automatycznym wykonują (…). Sterowanie (…) pozwala na monitorowanie określonych tolerancji wykonania detalu i informuje o ich przekroczeniach. Dane (…) mogą być zapamiętywane, przechowywane i wysyłane przez maszynę (…).
Maszyny posiadają panel operatora (panel sterujący), który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane w formie cyfrowej do podzespołów maszyny i w ten sposób (…). Sterowniki wszystkich maszyn mogą być programowane zdalnie z poziomu komputera maszynowego (panelu znajdującego się w obudowie maszyny).
Maszyny posiadają (…) oraz mogą być zdalnie diagnozowane i programowane przez serwisantów producenta. W przypadku awarii serwisanci mogą podłączyć się zdalnie do maszyn w celu przeprowadzenia diagnostyki i serwisu.
Wszystkie ww. maszyny (…) są monitorowane za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy (…). Czujniki, monitorujące pracę i bezpieczeństwo pracy maszyny, przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego, co umożliwia ich diagnostykę.
Maszyny mogą być zatem zdalnie diagnozowane, sterowane, monitorowane i programowane.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Proces produkcyjny jest usprawniany dzięki temu, że wszystkie maszyny (…). Dane przesyłane są w trybie online do oprogramowania (…) (na komputerze zewnętrznym), które automatycznie ocenia wyniki (…). Proces produkcyjny jest usprawniany w następujący sposób: w wyniku opisanej wyżej zautomatyzowanej oceny detal jest akceptowany i przekazywany do kolejnych etapów procesu produkcyjnego lub nie jest akceptowany i jest przekazywany do poprawy przez maszyny obróbcze. Ponadto:
Maszyna (…) typu 1: Maszyna jest połączona z systemem teleinformatycznym (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 6), który służy do przetwarzania danych (…)i jest wykorzystywany w celu usprawniania procesów produkcyjnych. Przetwarzane dane wykorzystywane są następnie w procesie (…). Maszyna (…) komunikuje się ze (…) i przekazuje jej informacje o koniecznych korekcjach zmierzonych detali.
Maszyny (…) typu 2 i 3: Maszyny przesyłają przez łącze (…) (raporty …) i dane o kolizjach. Na podstawie zbieranych informacji maszyny tworzą wykresy i wysyłają je do (…), co umożliwia usprawnianie procesów produkcyjnych.
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Wszystkie rozpatrywane maszyny (…) są monitorowane za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy np. (…). Czujniki, monitorujące pracę i bezpieczeństwo pracy maszyny, przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego.
Maszyna (…) typu 1: Maszyna posiada czujniki i mechaniczne urządzenia zabezpieczające, które monitorują (…). Maszyna posiada także funkcję (…).
Maszyna (…) typu 2: Maszyna jest wyposażona w układ ochronny, który nadzoruje (…). Monitorowanie (…).
Maszyna (…) typu 3: Maszyna posiada czujniki kolizji sondy (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
Maszyny są częścią cykli produkcyjnych (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 7) w zakładzie produkcyjnym Spółki. Procesy produkcyjne mające na celu wytworzenie danego produktu składają się z wielu maszyn, które zostały pomiędzy sobą skoordynowane w taki sposób, że biorą udział w płynnym oraz sprawnym realizowaniu produkcji. Zintegrowanie maszyn (…) z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności, w zakresie (…), w cyklu produkcyjnym danego wyrobu. Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 1 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym maszyny (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
2)MASZYNY (…)
Rozpatrywane maszyny (…) można podzielić na 4 typy w zależności od posiadanych funkcjonalności. Większość funkcjonalności jest zbieżna dla maszyn przyporządkowanych przez Wnioskodawcę do omawianej grupy. Jeżeli występują istotne różnice w funkcjonalnościach dla poszczególnych typów (…), to zostały one wyszczególnione w poniższych opisach. Wszystkie przedmiotowe maszyny (…) zostały wpisane do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT 415.
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Podstawowym trybem pracy wszystkich opisywanych (…) jest tryb automatycznego sterowania. Jest to tryb z wymuszonym taktem pracy - maszyny samodzielnie wykonują czynności nad wprowadzonymi do nich detalami. W tym trybie pracy maszyny realizują program sterujący. Maszyny posiadają panel operatora umożliwiający wybór i programowanie procesu (…). Mogą być programowane z poziomu (…). Zatem maszyny te są również zdalnie programowalne. Na podstawie programów w trybie automatycznego sterowania wykonywane są czynności mające na celu (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
Maszyny mogą wykonywać operacje (…) różnych rodzajów (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 8). Realizują różnego rodzaju o(…). W tym celu korzystają z uniwersalnych narzędzi do (…). Opisywane (…) samodzielnie przygotowują odpowiednio (…). Automatycznie nadają im kształt dostosowany do rodzaju (…) (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 9). Przed każdą zmianą rodzaju (…) (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 10) modyfikowany jest kształt (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Wszystkie rozpatrywane (…) są stacjonarne i mają co najmniej 4 stopnie swobody. Maszyny manipulują (…).
(…) posiadają następującą ilość osi:
(…) typu 1: 8 osi (4 liniowe i 4 obrotowe)
(…) typu 2: 7 osi (3 liniowe i 4 obrotowe)
(…) typu 3: 5 osi (3 liniowe i 2 obrotowe)
(…) typu 4: 4 osie (2 liniowe i 2 obrotowe)
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
(…) są wykorzystywane w procesach produkcyjnych Wnioskodawcy do wykonywania: (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 11)(typ 1), (...)(typ 2), (...)(typ 3), które są niezbędne do produkcji (...). Natomiast (…) typu 4 są wykorzystywane do (…) (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 12), które są niezbędne do produkcji (…).
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
(…) typu 1, 3 i 4 wymieniają dane w formie cyfrowej z systemem teleinformatycznym (…) - pozwala na wprowadzanie do sterownika (…), służącym do wysyłania programów sterujących do maszyny (…). Systemy (…) umożliwiają dwukierunkową komunikację w zakresie wysyłania i odbierania programów (…) (lub innych sterujących). Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…) mogą być zdalnie programowane. Zatem maszyny te są zdalnie programowalne.
Wszystkie (…) mogą być również serwisowane (w tym programowane) i diagnozowane na odległość, np. przez serwisantów producenta.
Wszystkie maszyny posiadają panel operatora (panel sterujący), który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane w formie cyfrowej do podzespołów maszyny (…). Sterowniki wszystkich maszyn mogą być programowane zdalnie z poziomu komputera maszynowego (…).
Wszystkie ww. (…) posiadają czujniki wbudowane, które monitorują poprawną pracę ich podzespołów. Czujniki, monitorujące pracę podzespołów, przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego, co umożliwia ich diagnostykę.
Ponadto:
(…) typu 1: Automatycznie zgłasza awarie (monitoruje pracę) i dodatkowo jest wdrażana do systemu monitoringu maszyn (…).
(…) typu 2: Posiada system zdalnego monitorowania i obsługi - sterowania. Wymienia dane cyfrowe za pomocą infrastruktury telekomunikacyjnej ze stanowiskami kontroli wymiarowej gotowych detali w celu wprowadzania automatycznych korekt (sterowania i programowania) w procesie (…).
(…) typu 3: Maszyna za pomocą (…) komunikuje operatorowi o pojawiających się błędach (monitorowanie) za pomocą panelu sterowania. (…).
(…) typu 4: Jest wyposażona w sterownik (…). Przenośna jednostka sterująca (…) umożliwia ustawienie w pobliżu procesu (…).
Maszyny mogą być zatem zdalnie diagnozowane, sterowane, monitorowane i programowane.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
(…) typu 1, 3 i 4: Maszyny są połączone z systemem teleinformatycznym (…). Dzięki temu możliwe jest zdalne wgrywanie zaplanowanych, nowych programów sterujących, co usprawnia wprowadzanie nowych procesów produkcyjnych.
(…) a typu 2: Jest połączona z systemem teleinformatycznym (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 6), służącym do przetwarzania danych (…). (…) komunikuje się z maszyną (…) typu 1 w celu uzyskiwania informacji o koniecznych korekcjach detali. Dane wykorzystywane są następnie w procesie (…) a w celu poprawy jakości produktów końcowych, co wpływa na poprawę procesu produkcyjnego oraz dalsze projektowanie produktów.
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Wszystkie analizowane (…) i posiadają czujniki wbudowane, które kontrolują poprawną pracę ich podzespołów. Czujniki, monitorujące pracę podzespołów, przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego.
(…) typu 1: Posiada sondę przedmiotową stykową do kontroli ustawienia (…). Posiada czujniki nadzorujące proces (…).
(…) typu 2: Posiada system automatycznego (…). Monitoruje (…). Ponadto posiada zintegrowany system (…).
(…) typu 3: Jest monitorowana za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy. W procesach realizowanych na (…).
(…) typu 4: Umożliwia (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
(…) typu 1 są częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, pkt 13) w zakładzie produkcyjnym Spółki. (…) typu 2 są częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 14). (…) typu 3 jest częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 15). (…) typu 4 jest częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1 pkt 16). Zintegrowanie (…) z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności, w zakresie (…), w cyklu produkcyjnym danego wyrobu. Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 2 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym maszyny (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
3)MASZYNY (…)
Maszyny (…), które Spółka planuje uznać za roboty zgodnie z art. 38eb ust. 3 uCIT Wnioskodawca podzielił na 3 rodzaje: (1) (…), (2) (…) oraz (3) (…).
A.Centra (…)
Maszyny opisane w tym punkcie można podzielić na 2 różne typy wielofunkcyjnych centrów (…) w zależności od posiadanych funkcjonalności. Większość funkcjonalności jest zbieżna we wszystkich typach maszyn rozpatrywanych w ramach tej grupy. Jeżeli występują istotne różnice w funkcjonalnościach dla poszczególnych typów maszyn, to zostało to wyszczególnione w poniższych opisach. Przedmiotowe maszyny zostały wpisane do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT 419, część (…) zostało wpisane pod KŚT 417.
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Podstawowym trybem pracy wszystkich rozpatrywanych wielofunkcyjnych centrów (…) jest tryb automatycznego sterowania. Jest to tryb z wymuszonym taktem pracy centrum. Wszystkie maszyny posiadają panel (…).
Ponadto:
Wielofunkcyjne (…) typu 1 i 2: Mogą pobierać zewnętrzne programy lub być programowane z pulpitu. Pobierają z systemu (…).
(…): Cykl pracy realizowany jest na podstawie danych zawartych w pamięci systemu sterowania (…). Istnieje możliwość wgrywania nowych programów (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
Wszystkie ww. wielofunkcyjne (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Wszystkie rozpatrywane wielofunkcyjne (…).
Wielofunkcyjne (…) typu 1, 2: Posiadają (…).
(…) posiadają (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Zadania wykonywane przez rozważane (…).
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
Maszyny wyposażone są w sterowanie (…). Maszyna (…) w trybie automatycznym wykonuje (…).
Wszystkie maszyny posiadają panel operatora (panel sterujący), który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane w formie cyfrowej do (…). Sterowniki wszystkich maszyn mogą być programowane zdalnie z poziomu komputera maszynowego (…).
Ponadto:
Wielofunkcyjne (…) typu 1 i 2: Maszyny posiadają panel operatora i wymieniają dane w formie cyfrowej. Są sterowane przez sterownik (…). Obrabiarki są podłączone do systemu (…). Zatem maszyny te są również zdalnie programowalne. Ponadto, (…) wyposażone są w czujniki (…).
(…): Maszyny posiadają panel operatora i wymieniają dane w formie cyfrowej. Są sterowane przez sterownik (…). (…) informują użytkownika o awariach (monitorują) oraz ich przyczynach (diagnozują) poprzez przesyłanie danych do panelu operatora i wyświetlanie komunikatów. Maszyny posiadają czujniki wbudowane, które monitorują ich pracę. Czujniki te przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego, co umożliwia ich diagnostykę. Ponadto maszyny są podłączone do systemu (…). Podłączenie takie umożliwia zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących. Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…). Zatem maszyny te są również zdalnie programowalne.
Maszyny mogą być zatem zdalnie diagnozowane, sterowane, monitorowane i programowane.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Wszystkie wielofunkcyjne (…).
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Wszystkie wielofunkcyjne (…) posiadają czujniki (…). Czujniki te przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego. Maszyny typu 1 i 2 posiadają systemy (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
Maszyny są częścią cykli produkcyjnych w zakładzie produkcyjnym Spółki. Procesy produkcyjne mające na celu wytworzenie danego produktu składają się z wielu maszyn, które zostały pomiędzy sobą skoordynowane w taki sposób, że biorą udział w płynnym oraz sprawnym realizowaniu produkcji. Zintegrowanie centrów obróbczych z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności, w zakresie obróbki detali, w cyklu produkcyjnym danego wyrobu. Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 3 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym centra obróbcze oraz centra obróbcze, a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
B.Centra (…)
Centra (…), które zostały opisane poniżej można podzielić na 5 typów w zależności od posiadanych funkcjonalności. Większość funkcjonalności jest zbieżna dla wszystkich typów centrów (…) rozpatrywanych przez Spółkę w ramach omawianej grupy. Jeżeli występują istotne różnice w funkcjonalnościach, to zostały one wyszczególnione w poniższych opisach. Przedmiotowe maszyny zostały wpisane do ewidencji środków trwałych pod następującymi numerami KŚT: Centrum (…) typu 1 - (…).
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Podstawowym trybem pracy wszystkich rozpatrywanych centrów (…) jest tryb automatycznego sterowania. Jest to tryb z wymuszonym taktem pracy. Wszystkie maszyny posiadają panel operatora do wyboru i programowania przeprowadzanych procesów (…).
Centra (…) typu 3: Mogą być programowane z poziomu (…), bądź też wykonywać programy przygotowane w zewnętrznym środowisku (…). Na podstawie programów sterujących, maszyny wykonują czynności mające na celu (…). Maszyny w sposób automatyczny dokonują zmian narzędzi do (…).
Centra (…) typu 4: Maszyny są podłączone do systemu (…). Na podstawie programów, w trybie automatycznego sterowania, wykonywane są czynności mające na celu obróbkę detalu. Cykl pracy maszyn realizowany jest na podstawie danych zawartych w pamięci systemu sterowania (…).
Centrum (…) typu 5: Cykl pracy realizowany jest na podstawie danych zawartych w pamięci systemu sterowania (…). Na podstawie pobranych danych maszyna wykonuje czynności mające na celu (…). Istnieje możliwość wgrywania nowych programów (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
Wszystkie rozpatrywane centra korzystają ze zmienianych narzędzi pozwalających na wykonywanie różnych procesów (…).
Centra (…) typu 1 i 2: Pozwalają na wykonywanie różnych procesów (…).
Centra (…) typu 3: Pozwalają na wykonywanie różnych procesów (…).
Centra (…) typu 4: Pozwalają na wykonywanie różnych procesów (…).
Centrum (…) typu 5: Maszyna korzysta ze zmienianych narzędzi pozwalających na wykonywanie różnych procesów obróbki materiału. Może wykonywać operacje frezowania i wytaczania różnych detali. Korzysta w tym celu z wielopozycyjnego magazynu narzędzi pozwalających na uzyskanie różnych efektów (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Wszystkie (…) są stacjonarne i mają 4, 5, 6 lub 7 stopni swobody w zależności od typu maszyny. Maszyny posiadają (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Wykonywane przez rozważane (…) zadania są konieczne do wytwarzania produktów w poszczególnych procesach produkcyjnych. Rozpatrywane centra są wykorzystywane w procesach produkcyjnych Spółki do: operacji niezbędnych do wytwarzania (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 18) (typ 1), (...) (typ 2), (...) (typ 3), (...) (typ 4), (...) (typ 5).
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
Maszyny wyposażone są w sterowanie (…).
Wszystkie maszyny posiadają panel operatora (panel sterujący), który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu (…).
Ponadto:
Centra (…) typu 1: Maszyna może być diagnozowana i programowana na odległość, np. przez serwisantów producenta. Centrum za pomocą (…).
Centra (…) typu 2: Centrum za pomocą (…). Maszyna może być diagnozowana i programowana na odległość, np. przez serwisantów producenta. Maszyna jest sterowana (…).
Centra (…) typu 3: Maszyny posiadają możliwość wymiany danych w formie cyfrowej poprzez (…). Mogą być diagnozowane i programowane na odległość, np. przez serwisantów producenta. Maszyny są sterowane przez sterownik (…), za pomocą którego można wybrać program sterujący. (…).
Centra (…) typu 4: Maszyny mogą być zdalnie sterowane, serwisowane (w tym programowane) i diagnozowane na odległość, np. przez serwisantów producenta. (…).
Podłączenie takie umożliwia zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących. Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…) mogą być zdalnie programowane. Zatem maszyny te są również zdalnie programowalne.
Centrum (…) typu 5: Maszyna posiada panel operatora, za pomocą którego można wybierać programy sterujące i wymienia dane w formie cyfrowej. Jest podłączona do systemu (…). Podłączenie takie umożliwia zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących. Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…).
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Maszyny są podłączone do systemu (…). Dzięki temu możliwe jest zdalne wgrywanie zaplanowanych, nowych programów sterujących, co usprawnia wprowadzanie nowych procesów produkcyjnych.
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Wszystkie (…) posiadają czujniki wbudowane, które monitorują ich pracę. Czujniki, monitorujące pracę podzespołów, przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego.
(…) typów 1-2: są monitorowane za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy (…). Ponadto centrum typu 2 posiada system kontroli umożliwiający bezpośredni (…). Dzięki (…), możliwe jest dokonywanie automatycznych (…), w celu uzyskania zgodnej części podczas pierwszego (…), bez konieczności przeprowadzenia drugiego takiego procesu, aby dokonać poprawek.
Centra (…) typu 3: Maszyna jest wyposażona w pełnozakresowe sprzężenie zwrotne położenia bezwzględnego. Posiada monitor (…). (…) typu 4: Posiadają czujniki: (…).
Centrum (…) typu 5: Jest monitorowane za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
Maszyny są częścią cykli produkcyjnych ((…) typu 1, 2, 3: (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 19) , (…) typu 4: (...), (…) typu 5: (...)) w zakładzie produkcyjnym Spółki. Procesy produkcyjne mające na celu wytworzenie danego produktu składają się z wielu maszyn, które zostały pomiędzy sobą skoordynowane w taki sposób, że biorą udział w płynnym oraz sprawnym realizowaniu produkcji. Zintegrowanie (…) z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności, w zakresie (…). Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 4 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
(…)
(…), które zostały opisane poniżej można podzielić na 3 typy w zależności od posiadanych funkcjonalności. Większość funkcjonalności jest zbieżna dla wszystkich typów (…) rozpatrywanych przez Spółkę w ramach omawianej grupy. Jeżeli występują istotne różnice w funkcjonalnościach, to zostały one wyszczególnione w poniższych opisach.
Przedmiotowe maszyny zostały wpisane do ewidencji środków trwałych pod następującymi numerami KŚT: (…)
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Podstawowym trybem pracy wszystkich opisywanych (…) jest tryb automatycznego sterowania. Jest to tryb z wymuszonym taktem pracy, w którym maszyny realizują program sterujący. Maszyny posiadają panel operatora do wyboru i programowania procesu (…). Na podstawie programów w trybie automatycznym wykonywane są czynności mające na celu (…).
(…) typu 1: Cykl pracy maszyn realizowany jest na podstawie danych zawartych w pamięci systemu sterowania (…). Programy obróbki różnią się kodem sterującym.
(…) typu 2 i 3: Maszyny otrzymują z systemu (…). Maszyny te mogą być programowane z poziomu (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
Wszystkie rozpatrywane (…) mogą wykonywać rozmaite operacje obróbki różnych detali. Korzystają z wymiennych narzędzi pozwalających na uzyskanie odmiennych efektów obróbki. (…) typu 1: (…) korzystają ze zmienianych narzędzi pozwalających na wykonywanie operacji frezowania, wiercenia i gwintowania. Maszyny te zmieniają narzędzia w sposób automatyczny, pobierając je z magazynu.
(…) a typu 2: Centrum (…) jest dostosowane do wykonywania operacji (…). Maszyny te zmieniają narzędzia w sposób automatyczny, pobierając je z magazynu.
(…) typu 3: Oprócz standardowych procesów (…) maszyny można skonfigurować do różnych zastosowań, takich jak (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 20).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Wszystkie rozpatrywane w tym punkcie (…) są stacjonarne i mają 5 lub 7 stopni swobody. Maszyny posiadają głowice, które manipulują różnymi (zmienianymi) zestawami narzędzi (…). (…) typu 1 i 2 wymieniają narzędzia przeznaczone do (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Wykorzystanie (…) jest niezbędne w procesach produkcyjnych Wnioskodawcy do produkcji oferowanych detali, a w szczególności na etapie:
(…) typu 1: (…) będących częściami produktów (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 21).
(…) typu 2: (…) (uzupełnienia w załączniku nr 1, w pkt 22), które są częścią produktów (...).
(…) typu 3: wykonywania operacji metodą (…) w celu wytworzenia (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 23), które są elementami produktów Spółki.
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
Maszyny wyposażone są w sterowanie (…). Maszyna (…) wymagań technicznych, postępując zgodnie z zakodowanymi, zaprogramowanymi instrukcjami (…)i bez ręcznej ingerencji operatora bezpośrednio kontrolującego operację (…). Możliwe jest wgrywanie nowych programów sterujących.
Maszyny są podłączone do systemu teleinformatycznego (…). Podłączenie takie umożliwia zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących. Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…) mogą być zdalnie programowane. Zatem maszyny te są zdalnie programowalne. Wszystkie maszyny posiadają panel operatora (panel sterujący), który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane w formie cyfrowej do podzespołów maszyny i w ten sposób steruje ruchami (…). Sterowniki wszystkich maszyn mogą być programowane zdalnie z poziomu komputera maszynowego (panelu znajdującego się w obudowie maszyny). Posiadają czujniki (…).
Ponadto:
(…) typu 1: Maszyny mogą być zdalnie sterowane, serwisowane (w tym programowane) i diagnozowane na odległość, np. przez serwisantów producenta.
(…) typu 2: Za pomocą (…). Maszyna może być zdalnie diagnozowana i programowana na odległość, np. przez serwisantów producenta. Maszyny są sterowane za pomocą panelu operatora, który pozwala na wybranie programu sterującego.
(…) typu 3: Za pomocą (…) o pojawiających się błędach. (…) wymienia dane w formie cyfrowej (…). Maszyna może być diagnozowana i programowana na odległość, np. przez serwisantów producenta. (…) jest sterowana przez system (…). Maszyny mogą być zatem zdalnie diagnozowane, sterowane, monitorowane i programowane.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Wszystkie frezarki są połączone do systemu (…), który służy do wysyłania programów sterujących do maszyny. Dzięki temu możliwe jest zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących, co usprawnia wprowadzanie nowych procesów produkcyjnych. (…) typu 1 dodatkowo wymieniają dane poprzez zewnętrzne nośniki pamięci i również są podłączone do systemu (…).
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Wszystkie analizowane (…) posiadają czujniki wbudowane, które odpowiadają za kontrolowanie prawidłowej pracy ich podzespołów. Czujniki, monitorujące pracę podzespołów, przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego. (…) typu 1 jest monitorowana przy wykorzystaniu (…). (…) typu 2 i 3 są monitorowane za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy. W procesach realizowanych na tych frezarkach (typu 2 i 3) wykorzystywana jest sonda przedmiotowa, której zadaniem jest kontrola parametrów procesu związanych z bazowaniem przedmiotu obrabianego.
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
(…) typu 1 pracują w cyklu produkcyjnym (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 24) w zakładzie produkcyjnym Spółki. (…) typu 2 są częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 25). (…) typu 3 są częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 26). Zintegrowanie (…) z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności w cyklu produkcyjnym danego wyrobu - zadany proces (…). Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 5 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
4)Stacja do (…)
Stacja do (…). Maszyna posiada ramię (…). Maszyna została wpisana do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT 484.
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Stacja jest automatycznie sterowana, dzięki czemu w pełni automatycznie nakłada powłoki na wytworzone elementy. Stacja może wykonywać różne programy (…). Maszyna pobiera z systemu dane programu: (…). Ponadto, stacja jest podłączona i sterowana poprzez panel sterowania operatora, co umożliwia również bezpośredni wybór programu (…). Na podstawie pobranych danych, stacja w sposób automatyczny wykonuje czynności mające na celu nałożenie na element pokrycia.
WIELOZADANIOWOŚĆ
Stacja do pokrywania plazmowego jest wyposażona w (…). Dodatkowo stacja posiada stół obrotowy przystosowany do utrzymania i obrotu różnej wielkości elementów powlekanych. Stacja może wykonywać różne zadania jednocześnie: (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Maszyna jest stacjonarna i posiada 6 osi. Stacja służy w fabryce Spółki do powlekania (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 27). (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Stacja jest wykorzystywana w procesie produkcji (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 28). Nałożenie powłoki na (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 29) jest niezbędne do wytworzenia produktów (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 30).
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
Stacja jest podłączona i sterowana przez panel operatora (panel sterujący), a także jest podłączona do systemu (…). Panel operatora wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane w formie cyfrowej do podzespołów maszyny i w ten sposób steruje ruchami (…). Sterownik może być programowany zdalnie z poziomu komputera maszynowego (panelu znajdującego się w obudowie maszyny). Maszyna jest sterowana przez sterownik (…). Możliwe jest wgrywanie nowych programów (…). Ponadto maszyna może być połączona z systemem (…). Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…) mogą być zdalnie programowane.
Maszyny mogą być zatem zdalnie diagnozowane, sterowane, monitorowane i programowane.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Istnieje możliwość wgrywania nowych programów (…), możliwe jest usprawnianie procesu produkcji. Możliwa jest zdalna diagnostyka i serwis maszyny na odległość. W przypadku awarii serwisanci mogą podłączyć się zdalnie do maszyn w celu przeprowadzenia diagnostyki i serwisu. Serwis zdalny umożliwia naprawę awarii lub wprowadzenie modyfikacji w programie sterującym maszyny, a ponadto skraca czas przestoju (brak konieczności fizycznego pojawienia się serwisantów przy maszynie), co wpływa bezpośrednio na usprawnienie procesu produkcyjnego. Ponadto maszyna może być połączona z systemem (…). (…) umożliwia usprawnianie procesów produkcyjnych poprzez możliwość zdalnej dystrybucji programów sterujących.
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
(…) jest monitorowana za pomocą wewnętrznych systemów bezpieczeństwa i nadzorowania pracy (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
(…) jest częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 31) w zakładzie produkcyjnym Spółki. (…) z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności, w zakresie nakładania powłok na (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 32), w cyklu produkcyjnym danego wyrobu - (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 33). Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 6 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym stację do (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
5)Maszyna (…)
Maszyna (…) składa się z (…). (…). Maszyna w zakładzie produkcyjnym Spółki służy do (uzupełnienie w załączniku nr 1 pkt w 34). Maszyna została wpisana do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT (…).
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Maszyna w trybie automatycznego sterowania wykonuje procesy spawania, w tym celu pobiera z systemu (…). Na podstawie pobranych danych, maszyna wykonuje czynności mające na celu spawanie elementów. (…). Maszyna posiada panel operatora do wyboru i programowania procesu (…).Przebieg procesu jest programowalny, możliwa jest (…), a więc maszyna jest programowalna.
WIELOZADANIOWOŚĆ
Maszyna może wykonywać różne procesy (…). Przebieg procesu jest programowalny, więc maszyna może wykonywać wiele (znacznie różniących się od siebie) operacji (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
Maszyna spawająca jest stacjonarna i ma możliwość poruszania elementem (…) w 5 osiach (X, Y, R - rotacja, T - pochylenie, Z). (…) jest zamontowane w komorze próżniowej zawierającej oprzyrządowanie i uchwyty, które utrzymują i przesuwają przedmiot (…). Maszyna wprowadza element, który będzie (…)
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Wykorzystanie maszyny jest niezbędne do (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 35). Działania te są niezbędne do produkcji (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 36). Maszyna jest wykorzystywana w cyklu produkcyjnym Spółki do wytwarzania (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 37).
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
Maszyna posiada panel (…) do sterowania nią przez operatora, który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem maszyny. Jest sterowana za pomocą sterownika (…). Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane w formie cyfrowej do podzespołów maszyny i w ten sposób steruje ruchami osi maszyny. Sterownik może być programowany zdalnie z poziomu komputera maszynowego (panelu znajdującego się w obudowie maszyny).
Maszyna posiada czujniki wbudowane monitorujące pracę podzespołów, które przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera maszynowego, co umożliwia ich diagnostykę.
Istnieje możliwość zdalnej diagnostyki i programowania maszyny na odległość, np. przez serwisantów producenta. Maszyna posiada również (…) i rejestracją danych.
Maszyna może być także połączona z systemem teleinformatycznym (…). Maszyny podłączone do tego systemu mogą być zdalnie programowane z poziomu (...).
Maszyny mogą być zatem zdalnie diagnozowane, sterowane, monitorowane i programowane.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Maszyna jest połączona ze stanowiskiem operatora, do którego wysyła informację w przypadku wykrycia znacznej (…).Taka automatyczna weryfikacja usprawnia proces produkcyjny, zatrzymując go odpowiednio wcześnie, nie doprowadzając do wykonania wadliwego elementu. Pracownik po otrzymaniu takiej informacji analizuje możliwe sposoby rozwiązania problemu i zadaje maszynie odpowiednią ścieżkę (…).
Maszyna (…) posiada możliwość zdalnego połączenia przy użyciu systemu (…) producenta urządzenia. Pozwala to na zdalną wymianę informacji - diagnostyka, serwis oraz programowanie. Serwis zdalny umożliwia naprawę awarii lub wprowadzenie modyfikacji w programie sterującym maszyny, a ponadto skraca czas przestoju (brak konieczności fizycznego pojawienia się serwisantów przy maszynie), co wpływa bezpośrednio na usprawnienie procesu produkcyjnego.
Maszyna może być połączona również z systemem teleinformatycznym (…). Dzięki temu możliwe jest zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących, co usprawnia wprowadzanie nowych procesów produkcyjnych.
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Posiada wysokiej jakości kamerę (…). Maszyna jest wyposażona w system monitorujący proces, np. (…). Ponadto za pomocą czujnika (…). Czujnik umożliwia przeprowadzanie przez program automatycznej korekcji (…). W przypadku wykrycia znacznej zmiany grubości (…) zatrzymanie programu (…). O takiej sytuacji maszyna informuje operatora.
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
Maszyna (…) jest częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 38) w zakładzie produkcyjnym Wnioskodawcy. Zintegrowanie maszyny (…) z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 39) w cyklu produkcyjnym danego wyrobu. Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 7 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym maszynę (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
6)(…)
(…) jest wykorzystywana w zakładzie produkcyjnym Spółki do oczyszczania wytworzonych (…). Oczyszczanie jest wykonywane za pomocą materiałów o wysokich właściwościach (…). Maszyna jest wyposażona (…). Maszyna została wpisana do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT (…).
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
(…) wyposażona została w panel operatora do wyboru programów (…). Możliwe jest wgrywanie nowych procesów (…). (…) wykonywane w trybie automatycznego sterowania, w zamkniętej komorze na bazie programu wybranego przez operatora. (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
(…) jest maszyną mogącą realizować różne programy (…) różnych elementów. W komorze (…). (…) manipuluje (…). W celu przeprogramowania (…) możliwe jest wgranie do niej kolejnych programów innego procesu (…). Maszyna może przeprowadzać różne programy (…). Jest przystosowana do oczyszczania przedmiotów o różnych kształtach i wielkościach.
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
(…) jest stacjonarną, 5-osiową maszyną. Posiada ramię manipulatora przemieszczające (…). Maszyna manipuluje (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Maszyna przeprowadza proces śrutowania w cyklu produkcyjnym na linii (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 40) w zakładach produkcyjnych Spółki. Proces (…).
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
(…) jest podłączona do komputera i sterowana przez sterownik (…). Ponadto jest podłączona z urządzeniami sterującymi - (…). Maszyna posiada panel operatora (…), który wymienia dane w formie cyfrowej ze sterownikiem. Sterownik na podstawie programu wybranego z poziomu panelu przekazuje dane (…). Sterownik może być programowany zdalnie z poziomu komputera maszynowego (panelu znajdującego się w obudowie maszyny).
(…) posiada czujniki (…). Ponadto, (…). Czujniki monitorujące pracę podzespołów przesyłają dane w formie cyfrowej do komputera, co umożliwia diagnozowanie. Ponadto istnieje możliwość zdalnego diagnozowania i programowania maszyny, np. przez serwisantów producenta.
Maszyna może być połączona z systemem (…). Podłączenie takie umożliwia zdalne wgrywanie zaplanowanych nowych programów sterujących. Co oznacza, że maszyny podłączone do systemu (…) mogą być zdalnie programowane.
Maszyna może być zatem zdalnie diagnozowana, sterowana, monitorowana i programowana.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
Możliwa jest zdalna diagnostyka i programowanie maszyny na odległość. W przypadku awarii serwisanci mogą podłączyć się zdalnie do maszyny w celu przeprowadzenia diagnostyki i serwisu. Serwis zdalny umożliwia naprawę awarii lub wprowadzenie modyfikacji w programie sterującym maszyny, a ponadto skraca czas przestoju (brak konieczności fizycznego pojawienia się serwisantów przy maszynie), co wpływa bezpośrednio na usprawnienie procesu produkcyjnego. Ponadto maszyna może być połączona z systemem (…).
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
(…) posiada czujniki (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
(…) jest częścią cyklu produkcyjnego (…) (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 41). Zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Spółki polega na tym, że maszyna wykonuje określone czynności w zakresie (uzupełnienie w załączniku nr 1 w pkt 42). Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 8 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia w cyklu produkcyjnym poprzedzają (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
7)System (…)
System (…) służy do automatycznego (…). (…) jest jednorazowo ustawiane i zamocowane (…).. Zarządzanie lokalizacją i przemieszczaniem (…). Maszyna została wpisana do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT (…).
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Sterowanie może odbywać się automatycznie lub ręcznie. Wymiana samego (…) przeprowadzana jest w sposób w pełni automatyczny, kontrolowany przez komputer nadzoru pracy linii (…). Istnieje możliwość programowania maszyny z poziomu (…). Może ono się odbywać się z (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
System może wykonywać różne zadania: pobieranie (…). Jest przystosowany do wymiany (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
System jest stacjonarny i posiada 3 stopnie swobody (…). Pobiera (…). System (…). Przeładunek odbywa się pomiędzy (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
System (…) obsługuje (…), na linii produkcyjnej (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 43) w zakładzie produkcyjnym Spółki.
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
System (…) wymienia dane w formie cyfrowej z (…) w linii produkcyjnej, (…). Jest podłączony do systemu sterującego (…) oraz kilku maszyn typu wielofunkcyjne (…)1 i 2). System (…). System (…) wymienia dane z komputerem (…), a także wymienia dane z (…).
System (…) jest monitorowany za pomocą systemu czujników (…).
Istnieje możliwość podłączenia zdalnego do systemu automatycznej wymiany (…). Zdalny serwis umożliwia naprawę na odległość przez serwisantów producenta. Co więcej istnieje możliwość podłączenia całej linii produkcyjnej do zdalnego połączenia w celu przeprowadzenia diagnostyki lub naprawy.
System może być zatem zdalnie diagnozowany, sterowany, monitorowany i programowany.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
System automatycznej wymiany oprzyrządowania jest podłączony do lokalnego systemu teleinformatycznego (…). System korzysta (…).
Ponadto istnieje możliwość podłączenia zdalnego do opisanego systemu dla celów serwisu. Zdalny serwis usprawnia (przyspiesza) proces naprawy maszyny. Umożliwia naprawę na odległość przez serwisantów producenta i dzięki temu przestoje maszyny w przypadku awarii są krótsze.
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Maszyna jest monitorowana za pomocą systemu czujników. Czujniki monitorują przemieszczanie (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
System jest częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 44) w zakładzie Spółki. Jest zintegrowany z linią produkcyjną wyposażoną w (…). W pkt 9 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym system automatycznej wymiany (…), a jakie wykonują kolejne zadania w procesie.
8)Cyfrowy (…)
Cyfrowy (…) (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 45). Elementy są prześwietlane w celu sprawdzenia obecności (…) (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 46). Maszyna została wpisana do ewidencji środków trwałych pod numerem KŚT (…).
AUTOMATYCZNE STEROWANIE I PROGRAMOWALNOŚĆ
Podstawowym trybem pracy systemu, jest tryb automatycznego sterowania. Jest to tryb z wymuszonym taktem pracy. (…). Wyniki są przekazywane automatycznie do systemu (…).
System informuje operatora o spełnieniu wymaganych parametrów przez badany przedmiot.
Następnie, system przechodzi do (…) przedmiotu. Maszyna posiada panel operatora do wyboru i programowania procesu diagnostyki. (…).
WIELOZADANIOWOŚĆ
System (…) z operatorem. (…) wewnątrz maszyny automatycznie przemieszcza i ustawia (…). Badane elementy są (…).
MOBILNOŚĆ, STOPNIE SWOBODY I WŁAŚCIWOŚCI MANIPULACYJNE LUB LOKOMOCYJNE
System jest stacjonarny, posiada (…) o 3 stopniach swobody, które przemieszcza (…). Maszyna manipuluje więc (…).
ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE
Wykonywane przez maszynę (…) są niezbędne w procesie wytwarzania (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 47) w zakładzie produkcyjnym Spółki. (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 48) muszą przejść (…) (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 49), zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi normami oraz wymaganiami kluczowych klientów.
WYMIANA DANYCH W FORMIE CYFROWEJ Z URZĄDZENIAMI STERUJĄCYMI I DIAGNOSTYCZNYMI LUB MONITORUJĄCYMI W CELU ZDALNEGO: STEROWANIA, PROGRAMOWANIA, MONITOROWANIA LUB DIAGNOZOWANIA
(…) posiada panel operatora, (…). Maszyna jest podłączona do urządzenia sterującego - komputera, (…). Maszyna jest (…). System może być zatem zdalnie diagnozowany, sterowany, monitorowany i programowany.
POŁĄCZENIE Z SYSTEMAMI TELEINFORMATYCZNYMI, USPRAWNIAJĄCYMI PROCESY PRODUKCYJNE PODATNIKA, W SZCZEGÓLNOŚCI Z SYSTEMAMI ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, PLANOWANIA LUB PROJEKTOWANIA PRODUKTÓW
System jest połączony z infrastrukturą (…). Połączenie to umożliwia (…). Dodatkowo pozwala spełniać wymagania dotyczące (…). Na system informatyczny składają się takie elementy jak: (…).
Połączenie systemu z infrastrukturą sieciową firmy umożliwia dostęp (…).
Dostęp ten umożliwia bieżącą analizę danych z procesu co pozwala na odpowiednie reagowanie np. (…). Dodatkowo komputer sterujący systemem (…).
MONITOROWANE ZA POMOCĄ CZUJNIKÓW, KAMER LUB INNYCH PODOBNYCH URZĄDZEŃ
Maszyna jest monitorowana za pomocą (…).
ZINTEGROWANIE Z INNYMI MASZYNAMI W CYKLU PRODUKCYJNYM
Maszyna jest częścią cyklu produkcyjnego (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 50) w zakładzie produkcyjnym Spółki. Zintegrowanie systemu z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Wnioskodawcy polega na tym, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności, w zakresie (…) (uzupełnienie w załączniku nr 1, w pkt 51). Wskazane maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów. W pkt 10 Załącznika nr 2 do niniejszego wniosku opisano dokładnie jakie urządzenia poprzedzają w cyklu produkcyjnym (…).
Na zakończenie tej części Wnioskodawca podkreśla, iż każda z ww. maszyn jest połączona z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Wnioskodawcy, w tym przy użyciu (…).
Pytania
1)Czy „Maszyna (…) typu 1” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
2)Czy „Maszyna (…) typu 2” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
3)Czy „Maszyna (…) typu 3” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
4)Czy „(…) typu 1” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
5)Czy „(…) typu 2” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
6)Czy „(…) typu 3” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
7)Czy „(…) typu 4” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
8)Czy „Wielofunkcyjne (…) typu 1” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
9)Czy „Wielofunkcyjne (…) typu 2” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowaw art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
10)Czy „(…)” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
11)Czy „(…) typu 1” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
12)Czy „(…) typu 2” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
13)Czy „(…) typu 3” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
14)Czy „(…) typu 4” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
15)Czy „(…) typu 5” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
16)Czy „(…) typu 1” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
17)Czy „(…) typu 2” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
18)Czy „(…) typu 3” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
19)Czy opisana w punkcie 4 „(…)” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
20)Czy opisana w punkcie 5 „Maszyna (…)” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
21)Czy opisana w punkcie 6 „(…)” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
22)Czy opisany w punkcie 7 „System (…)” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
23)Czy opisany w punkcie 8 „(…)” stanowi robota przemysłowego w rozumieniu art. 38eb Ustawy o CIT, którego Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 38eb Ustawy o CIT (tzw. ulga na robotyzację)?
Państwa stanowisko w sprawie
Podstawowe przesłanki zastosowania ulgi na robotyzację
- Uzyskiwanie dochodów z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych
Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z regulacją art. 38eb ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.; dalej „uCIT”), ustawodawca wprowadził nową instytucję tzw. ulgi na robotyzację. Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy obliczenia podatku (winno być: opodatkowania), ustalonej zgodnie z art. 18 uCIT kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Podstawową przesłanką, która musi zostać spełniona, aby podatnik mógł skorzystać z instytucji tzw. ulgi na robotyzację jest zatem źródło dochodów, które podatnik uzyskał. Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego, że w latach 2022-2026, w których planuje skorzystać z ulgi na robotyzację osiągnął lub planuje osiągnąć dochód z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych.
Powyższy wymóg zostanie zatem przez Wnioskodawcę spełniony.
- Ponoszenie kosztów kwalifikowanych
Kolejną przesłanką, konieczną do zaistnienia, celem zastosowania tzw. ulgi na robotyzację, jest ponoszenie kosztów uzyskania przychodów, które spełniają wymogi z art. 38eb ust. 2 uCIT. Podatnik może w takim przypadku, odliczyć od podstawy obliczenia podatku do 50% kwoty kosztów kwalifikowanych.
Stosownie do wskazanego wyżej art. 38eb ust. 2 uCIT:
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1)koszty nabycia fabrycznie nowych:
a)robotów przemysłowych,
b)maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c)maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d)maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e)urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2)koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3)koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że wszystkie wskazane w opisie stanu faktycznego maszyny i urządzenia podlegają amortyzacji i zostały nabyte jako fabrycznie nowe środki trwałe. Koszty poniesione przez Spółkę na zakup maszyn nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Nie ulega zatem wątpliwości, że wymóg „nabycia” fabrycznie nowych maszyn i urządzeń został przez Wnioskodawcę spełniony.
Pojęcie „robota przemysłowego” (z art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 38eb ust. 3 uCIT) Ustawodawca w dalszych wymogach dot. kosztów uzyskania przychodów (dalej jako: „KUP”), które Podatnik może zaliczyć do KUP w ramach tzw. ulgi na robotyzację odniósł głównie do robota przemysłowego i powiązanych z nim urządzeń, systemów i innych maszyn.
Oznacza to, że podstawowym kryterium zaliczenia do KUP kosztów nabycia robota przemysłowego będzie przede wszystkim spełnianie przez dany produkt definicji robota przemysłowego. Jak już wskazano wyżej, z opisanego stanu faktycznego wynika jasno, że przedstawione wyżej maszyny zostały zakupione jako fabrycznie nowe środki trwałe.
Definicja robota przemysłowego została wskazana w art. 38eb ust. 3 uCIT:
Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Aby móc uznać za robota przemysłowego daną maszynę konieczne jest, aby była ona maszyną:
- automatycznie sterowaną,
- programowalną,
- wielozadaniową,
- stacjonarną lub mobilną maszynę,
- o co najmniej 3 stopniach swobody,
- posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne.
Kolejno, ww. maszyna musi spełniać również wymienione dalej w treści art. 38eb ust. 3 pkt 1 - 4 uCIT warunki.
Podkreślenia wymaga, że przepis art. 38eb ust. 3 uCIT, nie wskazuje na znaczenie konkretnych przesłanek, które maszyna uznawana za robota przemysłowego musi spełniać.
Oznacza to, że zamiarem ustawodawcy było wskazanie jedynie cech, które dana maszyna posiada, lub też może posiadać z racji możliwości podłączenia do innych urządzeń. Kolejno, a w konsekwencji powyższego ustawodawca nie wskazał, czy dany parametr maszyny, o której mowa w art. 38eb ust. 3 uCIT musi być przez podatnika rzeczywiście wykorzystywany, maszyna musi jedynie spełniać cechy wskazane w ww. artykule.
Kolejno, zdaniem Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że maszyna ta musi spełniać sześć podstawowych cech, a to: automatyczną sterowalność, programowalność, wielozadaniowość, być stacjonarna lub mobilna, posiadać minimum 3 stopnie swobody i właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne. Wskazane w dalszej części przepisu art. 38eb ust. 3 uCIT warunki z pkt 1-4 wskazują na konieczność spełnienia minimum jednej przesłanki ze wskazanych w każdym z punktów. Powyższe wynika przede wszystkim z treści przepisu wykładanego w sposób całościowy, a to w każdym z punktów jest wskazany przykład danej cechy, a nie wszystkie cechy, które dana maszyna winna spełnić. Przykładowo, analizując wymóg z art. 38eb ust. 3 pkt 1 uCIT maszyna winna przykładowo wymieniać lub umożliwiać wymianę danych w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania. Analogiczne wnioski należy przytoczyć w zakresie kolejnych punktów.
Podkreślenia wymaga również interpretacja Wnioskodawcy przesłanki z 38eb ust. 3 uCIT pkt 4.
Zdaniem Wnioskodawcy zintegrowanie z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym należy rozumieć jako warunek, że maszyna ma być częścią pewnego cyklu produkcyjnego w zakładzie produkcyjnym Wnioskodawcy. Zintegrowanie systemu z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Wnioskodawca rozumie w taki sposób, że każda z maszyn wykonuje pewne określone czynności (w zakresie danego procesu, za który odpowiada) mające na celu realizację szczególnego zadania w cyklu produkcyjnym danego wyrobu. Jednocześnie nie ma konieczności, aby kolejne maszyny były ze sobą nierozerwalnie związane, nie muszą one być nieodłączną częścią linii produkcyjnej, a wystarczające jest, aby były wykorzystywane w cyklu produkcyjnym. Przekazywanie detali pomiędzy poszczególnymi maszynami w cyklu produkcyjnym nie musi odbywać się automatycznie. Przy czym wszystkie opisane we wniosku maszyny są wykorzystywane w cyklu produkcyjnym i ich zastosowanie jest niezbędne do wytworzenia finalnych produktów.
W związku z powyższym można uznać, że wszystkie opisane we wniosku maszyny są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Immanentnymi zatem cechami robota przemysłowego są - już wskazane wyżej:
- automatyczna sterowalność,
- programowalność,
- wielozadaniowość,
- bycie maszyną stacjonarną lub mobilną,
- posiadanie minimum 3 stopni swobody,
- posiadanie właściwości manipulacyjnych bądź lokomocyjnych.
Kolejne cechy, przedstawione w art. 38eb ust. 3 pkt 1-3 uCIT dopełniają spełnienie ww. przesłanek. Przedstawiają one jednak przykłady cech, które dana maszyna ma spełnić, co wynika z całościowej wykładni ww. przepisu.
Stosownie zatem do dyrektyw wykładni przepisów prawa podatkowego - podatnik obowiązany jest poszukiwać znaczenia takich określeń w ramach ustaw podatkowych - od najbardziej szczegółowych (w ramach uCIT - regulującej daną instytucję) po bardziej ogólne - do ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku określeń użytych w art. 38eb uCIT - z racji ich szczegółowości i zastosowania stricte technicznego języka - konieczne jest sięgnięcie do dyrektyw wykładni językowej.
Wnioskodawca, każdorazowo - opisując we wcześniejszej części wniosku daną maszynę - opisywał konkretne przesłanki wyszczególnione w art. 38eb ust. 3 uCIT:
- Automatyczne Sterowanie i Programowalność
- Wielozadaniowość
- Mobilność, Stopnie Swobody i Właściwości Manipulacyjne lub Lokomocyjne
- Zastosowanie Przemysłowe
- Wymiana Danych w formie Cyfrowej z Urządzeniami Sterującymi i Diagnostycznymi lub Monitorującymi w Celu zdalnego: Sterowania, Programowania, Monitorowania lub Diagnozowania
- Połączenie z Systemami Teleinformatycznymi, Usprawniającymi Procesy Produkcyjne Podatnika, w Szczególności z Systemami Zarządzania Produkcją, Planowania lub Projektowania Produktów
- Monitorowane za pomocą czujników, Kamer Lub Innych Podobnych Urządzeń
- Zintegrowanie z innymi Maszynami w Cyklu Produkcyjnym
Analizowane maszyny różnią się między sobą, zatem każdorazowo w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca wyszczególnił spełnianie przez każdy typ z omawianych maszyn przesłanki wskazane w art. 38eb uCIT.
Jednakże, tak jak wskazano wyżej, każda z opisanych maszyn jest inna, pełni odrębną funkcję w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. W związku z powyższym w zakresie niektórych odrębności, które wymagają - oprócz szczegółowego opisu stanu faktycznego - dodatkowego doprecyzowania, Wnioskodawca oprócz ogólnej charakterystyki wszystkich maszyn danego rodzaju (np. maszyny (…)), przedstawia dodatkowe cechy, tożsame dla konkretnej maszyny danego typu (np. maszyny (…) typu 1).
W pozostałym zakresie - z racji kompletności danych koniecznych do przesądzenia, czy dana maszyna spełnia przesłanki uznania za robota przemysłowego w myśl art. 38eb ust. 3 uCIT, Wnioskodawca nie wskazuje na dodatkowe przesłanki ani opisy. Tak jak wskazano bowiem wcześniej - przepis art. 38eb ust. 3 uCIT nie wskazuje oprócz hasłowych opisów przesłanek dla danej maszyny, na dodatkowe ich znaczenia w myśl ww. przepisu.
Wnioskodawca podkreśla również, że ustawodawca wskazując na wymogi dot. możliwości zastosowania tzw. ulgi na robotyzację nie wyodrębnił wymogu w zakresie kwalifikacji środków trwałych (dalej jako: „ŚT”). Zgodnie z ww. wytycznymi maszyny, objęte ulgą, a także niniejszym wnioskiem nie muszą być wpisane do ewidencji ŚT pod numerem KŚT 489 - roboty.
Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 28 września 2023 r. Znak: 0114-KDIP2-1.4010.390.2023.2.MR1.
- Zastosowanie przemysłowe
W związku z powyższym, z racji konieczności zastosowania językowej wykładni w zakresie interpretacji każdej z przesłanek - Wnioskodawca wskazuje, że z opisów wskazanych we wcześniejszej części wniosku - wynika czy dana maszyna spełnia konkretną przesłankę. Oprócz spełnienia kwestii technicznych, wskazanych wyżej, maszyny wskazane szczegółowo w art. 38eb ust. 2 uCIT muszą spełniać dodatkowy wymóg: „zastosowania przemysłowego”, warunkującego niejako - wraz z wymogami technicznymi, możliwość uznania za robota przemysłowego.
Ustawa nie wskazuje jednak na definicję wyrażenia „zastosowania przemysłowe”, uznając, że wolą Ustawodawcy nie było precyzyjne i wąskie wskazanie kręgu podmiotów spełniających ww. wymóg - oprócz wykładni językowej konieczne jest także powiązanie z samą ideą ww. ulgi podatkowej. Założeniem wprowadzenia instytucji ulgi na robotyzację, było bowiem udostępnienie nowej drogi rozwoju dla polskich przedsiębiorstw:
„Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm., dalej: „Ustawa nowelizująca”), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na robotyzację” mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej.”
Pismo z 12 maja 2023 r., wydane przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Znak: 0111-KDIB1-3.4010.135.2023.2.IZ, Ulga na robotyzację, http://sip.mf.gov.pl.
Cel ten niewątpliwie został spełniony przez Wnioskodawcę. Wszystkie maszyny przeznaczone są do produkcji, w zakresie konkretnych działań Wnioskodawcy. Mimo, że ww. maszyny mają zastosowanie stricte przemysłowe - oddziałują na przedsiębiorstwo Wnioskodawcy nie tylko w zakresie rozwoju produkcji, ale także w ogólności na całokształt oferowanych przez niego usług, produktów - głównie poprzez ich większą automatyzację i usprawnienie. Oznacza to, że stanowią roboty przemysłowe nie tylko w znaczeniu wąskim, ale także w szerszym rozumieniu pojęcia „przemysł”.
Z kolei Dorota Burchart-Korol oraz Joanna Furman („Zarządzanie produkcją i usługami”, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2007) wskazują, że: „Proces produkcyjny jest procesem przekształcania wejścia systemu produkcyjnego w wyjście (stanowi element systemu produkcyjnego). To uporządkowany zespół działań (operacji, czynności), których celem jest wykonanie określonego produktu dla użytkownika (klienta). Do procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie przemysłowym będą zaliczane wszystkie czynności, począwszy od pobrania surowców i materiałów wejściowych z magazynu przez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne i magazynowe (...)” https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/519209;keyWords=0114.
Przedstawione powyżej stanowisko potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 12 lipca 2023 r., sygn. akt: I SA/Gl 119/23, w którym WSA zwrócił uwagę na wykładnię pojęcia zastosowania przemysłowe z art. 38eb uCIT:
„Sąd nie podziela bowiem stanowiska organu, że w zawartym w art. 38eb ust. 3 PDOPrU wyrażeniu „dla zastosowań przemysłowych” mieszczą się tylko czynności dotyczące - jak to ujął organ – „bezpośredniej produkcji”, względnie ścisłej produkcji (wytwarzania) towarów, zaś wyrażenie to nie zawiera np. procesów następczych umożliwiających przemieszczenie towaru w związku z procesem odbioru, kontroli jakości, czy układania (paletyzacji) wytworzonych butelek.”
- Zintegrowanie robotów z innymi urządzeniami w cyklu produkcyjnym
Wszystkie opisane wyżej maszyny, urządzenia lub systemy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania linii produkcyjnej i są funkcjonalnie związaną z całym cyklem produkcyjnym, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). Niemniej jednak, aby rozpocząć jej wykonywanie wymagane jest wykonanie odpowiednich czynności przez pracowników Wnioskodawcy związanych z przemieszczaniem danych surowców i wyrobów pomiędzy poszczególnymi maszynami wykonującymi określone czynności.
Integracja oznacza, że roboty są zintegrowane z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym Wnioskodawcy, w taki sposób, że każdy z robotów posiadanych przez Spółkę wykonuje pewną określoną czynność w cyklu produkcyjnym danego wyrobu (kolejną czynność zazwyczaj wykonuje kolejna maszyna). W przypadku Spółki integracja ta polega, co do zasady, na realizacji przez maszynę jednego z elementów procesu produkcji.
Jednocześnie, termin „zintegrowany” oznacza „połączony w całość lub będący częścią całości”. Z kolei przez „proces produkcyjny” należy rozumieć „część procesu produkcji, składająca się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów” (por.: SJP i Encyklopedia PWN).
Stwierdzić należy, że zintegrowanie w cyklu produkcyjnym oznacza, że robot powinien wykonywać pewną część procesu produkcji rozumianego jako określoną całość składającą się z działań wykonywanych w zakładzie przemysłowym w celu wytworzenia (z materiałów, półwyrobów, części maszyn i ich zespołów) gotowych wyrobów, które są konieczne dla tego procesu produkcji i współzależne od działań wykonywanych przez inne maszyny biorące w nim udział (tj. przykładowo dokonanie danej czynności przez robota umożliwia dokonanie czynności przez kolejną maszynę lub odwrotnie). Innymi słowy, aby spełnić powyższą przesłankę, robot powinien wykonywać czynności wchodzące w skład procesu wytwarzania produktów, które są konieczne dla wykonywania pewnych następczych czynności produkcyjnych przez inne maszyny w ramach tego procesu lub odwrotnie. Dla spełnienia analizowanej przesłanki możliwy jest, w ocenie Wnioskodawcy, udział pracownika w zintegrowaniu maszyn w cyklu produkcyjnych - np. poprzez przenoszenie surowców, detali do poszczególnych maszyn (robotów) czy nawet uruchamianie poszczególnych maszyn w celu wykonania określonego zadania.
Podejście takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.212.2022.4.BK, interpretacji indywidualnej z 22 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.140.2023.1.MBD, interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.291.2023.2.MBD, interpretacji indywidualnej z 12 lipca 2023 r., Znak:0111-KDIB1-3.4010.290.2023.1.MBD, interpretacji indywidualnej z 27 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.106.2023.2.MF, interpretacji indywidualnej z 27 kwietnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.102.2023.2.KM.
- Podsumowanie
W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie opisane we wniosku, wymienione niżej, maszyny spełniają definicję robota przemysłowego wskazaną w art. 38eb ust. 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
MASZYNY (…)
MASZYNY (…)
CENTRA (…)
CENTRA (…)
CENTRA (…)
POZOSTAŁE MASZYNY
(…)
W związku z powyższym, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania tzw. ulgę na robotyzację ustaloną zgodnie z art. 38eb Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w kwocie stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów, będących odpisami amortyzacyjnymi wyżej wymienionych maszyn, w danym roku podatkowym z okresu 2022 r.-2026 r., jednak nie więcej niż wynosi dochód uzyskany w danym roku z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na zakończenie Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z 12 czerwca 2023 r. (sygn. akt: DOP8.8012.19.2023), wydanym na kanwie interpretacji w przedmiocie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 18d uCIT, wskazano, że już samo odniesienie się w treści wniosku do konkretnej ulgi podatkowej powinno skłonić organ do załatwienia sprawy w sposób adekwatny do rzeczywistej intencji zainteresowanego. Tym samym podkreślono, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej winien wyjaśniać w interpretacjach indywidualnych, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową i czy w związku z tym przysługują mu ulgi podatkowe. Nie jest uzasadnionym i celowym, aby organ w wezwaniach do uzupełnienia wniosku zadawał dodatkowe pytania, zmierzające do tego, aby sam podatnik stwierdził, że wykonuje czynności, które uprawniają go do skorzystania z konkretnej ulgi podatkowej, zwłaszcza gdy pytania i wątpliwości podatnika dotyczą tych kwestii. Ministerstwo w ww. piśmie powołało się przy tym na utrwalone orzecznictwo sądów administracyjnych (m.in. wyroki NSA z 18 maja 2018 r., sygn. akt II FSK 1392/16, 23 listopada 2021 r., sygn. akt II FSK 1049/21, 1 czerwca 2022 r., sygn. akt II FSK 960/21, 20 września 2022 r., sygn. akt II FSK 1238/21), wskazujące na konieczność uwzględnienia w interpretacji regulacji niemieszczących się w definicji przepisów prawa podatkowego, jeśli jest to niezbędne do zinterpretowania normy prawnopodatkowej.
W opinii Wnioskodawcy - zadawanie pytań zmierzające do tego, aby sam podatnik stwierdził, że wykonuje czynności, które uprawniają go do skorzystania z konkretnej ulgi podatkowej lub potwierdzał wprost spełnienie ustawowych przesłanek, które warunkują skorzystanie z takiej ulgi, mija się z przeznaczeniem wydania interpretacji indywidualnej, a także pozbawiają tę instytucję przymiotu wiarygodności. Dodatkowo - zdaniem Wnioskodawcy - przy stosowaniu ww. metodyki wydane w ten sposób interpretacje indywidualne nie mogą zapewnić pełnej ochrony prawnej, jaką powinny one gwarantować podatnikowi.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.