Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.581.2024.3.PC

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.581.2024.3.PC

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Oprogramowanie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, tj. autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie pismem z 5 listopada 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

a.Wnioskodawca jest brokerem kurierskim oferującym szeroki zakres profesjonalnych usług kurierskich na terenie Polski oraz za granicą. Spółka podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania; jest również czynnym podatnikiem VAT.

b.Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest pozostała działalność pocztowa i kurierska (PKD 53.20.Z).

c.Spółka swoje usługi oferuje w oparciu o nowoczesną internetową platformę wysyłkową. Spółka obecna jest na rynku od wielu lat, dzięki czemu wyróżnia się szerokim wachlarzem usług oraz dbałością o ich najwyższą jakość i niską cenę. Spółka współpracuje z wieloma wiodącymi firmami kurierskimi (…).

d.Spółka pełni rolę brokera kurierskiego przy wykorzystaniu stworzonego przez siebie serwisu internetowego, który umożliwia klientom łatwe i efektywne nadawanie przesyłek poprzez zaoferowanie kompleksowej obsługi formalności związanych z całym procesem wysyłki.

e.Oprogramowanie stworzone dla potrzeb funkcjonowania serwisu internetowego (dalej „Oprogramowanie” lub „System”) umożliwia klientom korzystanie z wielu firm kurierskich, z którymi posiada integrację poprzez protokół API. Oprogramowanie posiada szereg zaawansowanych funkcjonalności, pozwalając w łatwy i szybki sposób złożyć zamówienie, opłacić je i śledzić.

f.Oprogramowanie składa się z szeregu współpracujących ze sobą modułów, które umożliwiają interakcję z użytkownikiem w celu obsługi procesu zakupu usług kurierskich oraz nadawania i śledzenia nadanych przesyłek.

g.Na podstawie parametrów przesyłki podanych przez użytkownika Systemu (klienta), moduł wyceny zleceń wycenia koszt usługi dla klienta. Zależnie od firmy kurierskiej wyceny są wykonywane na podstawie wytycznych i cenników zapisanych w Systemie lub też na podstawie wyceny wykonywanej w czasie rzeczywistym w systemie przewoźnika.

h.Dla wybranego przez klienta kuriera, otrzymuje on informację o dostępnych usługach dodatkowych, dostępnych terminach nadania przesyłki i czasie doręczenia przesyłek.

i.System waliduje podawane w formularzu dane, tzn. czy są kompletne i poprawne. Dla zleceń krajowych jest możliwość skorzystania z wyszukiwarki kodów pocztowych i miejscowości oraz możliwość pobrania danych adresowych dla firm z GUS za pomocą numeru NIP. W przypadku usług z nadaniem lub doręczeniem do punktu wyświetlane są do wyboru punkty, z których można skorzystać. Wyszukiwanie punktów odbywa się za pomocą mapy, na której można odnaleźć punkt w wybranych obszarze, mapa zawiera wyszukiwarkę miejscowości lub daje możliwość wyszukania konkretnego punktu po jego unikalnym numerze. Również zależnie od wpisanej zawartości system może wyświetlać dodatkowe informacje dotyczące możliwości wysyłki czy zasad pakowania danego przedmiotu.

j.Dla przesyłek wysyłanych poza Unię Europejską generowane są automatycznie wszelkie niezbędne dokumenty do odprawy celnej, takie jak: faktura proforma, oświadczenie czy karta odprawy celnej, które klient otrzymuje do wydruku i podpisania. Dodatkowo System po opłaceniu zlecenia automatycznie wysyła te dokumenty na serwery przewoźnika, aby po nadaniu paczki można już było wykonywać wszelkie procedury celne.

k.Klienci rozliczający się w formie przedpłaty po złożeniu zlecenia są przekierowywani do płatności, gdzie mogą skorzystać z wielu opcji, takich jak PayByLink, Blik, Karty kredytowe, PayPal, przelewy tradycyjne.

l.Klienci zalogowani mogą opłacać zlecenia za pomocą salda doładowań oraz z dołu po otrzymaniu kredytu kupieckiego. Zależnie od wybranej opcji system automatycznie wystawia i wysyła do klientów faktury.

m.Po odnotowaniu płatności, System automatycznie przetwarza zlecenia, tzn. rejestruje je w systemach przewoźnika, pobiera wygenerowane dokumenty przewozowe, zapisuje nadane numery listów przewozowych i wysyła wszystkie informacje w formie mailowej do nadawcy, zleceniodawcy i odbiorcy.

n.System sprawdza codziennie czy zlecenia z zaplanowanym odbiorem przez kuriera w dniu poprzednim zostały zrealizowane i jeżeli nie to wysyła informacje do klientów. Mail zawiera linki do funkcjonalności pozwalających na ponowienie podjazdu kuriera lub anulowanie.

o.Po wysłaniu zleceń do firmy kurierskiej weryfikowane są na bieżąco statusy zleceń. Klienci zalogowani widzą listę wszystkich swoich przesyłek i statusów. System zawiera również funkcjonalność śledzenia paczki, gdzie po podaniu jej numeru można sprawdzić jaki jest status.

p.Klienci korzystający z usługi pobrania do przesyłki (COD) mają możliwość skorzystania z opcji różnych czasów zwrotu środków na konto tj. od 1 do 21 dni roboczych. System na podstawie statusów przesyłek automatycznie odnotowuje daty doręczenia przesyłek i wyznacza terminy zwrotów pobrań - zgodnie z wybraną przez klienta usługą. Po wykonaniu zwrotu pobrania wysyłane są automatyczne wiadomość email do nadawcy/zleceniodawcy z informację o tym jaka kwota, za jakie zlecenie i na jakie konto została przelana.

q.System zawiera formularz do zgłaszania reklamacji dotyczących usług. Na stronie znajduje się również wyszukiwarka wszystkich oddziałów Systemu gdzie można nadać przesyłki zarówno online, poprzez wybranie danego punktu jako punktu nadania jak i stacjonarnie.

r.W Systemie można założyć konto zarówno podczas składania zlecenia jak i poprzez formularz rejestracji. Można skorzystać z szybkiej rejestracji za pomocą posiadanych już kont (...) czy (...).

s.W Systemie dostępna jest sekcja poradnikowa, gdzie można znaleźć szereg informacji dotyczących wysyłek, od tego co i gdzie można wysyłać po informację dotyczące odpowiedniego pakowania czy kwalifikacji przesyłek.

t.System zawiera ponadto dodatkowe funkcjonalności dostępne dla klientów załogowanych, takie jak:

(i)zapisanie na stałe i zarządzanie danych do nadań przesyłek i danych do faktur,

(ii)historia wszystkich zrealizowanych zleceń z możliwością szybkiego kopiowania i wysyłania ponownie kolejnych paczek,

(iii)historia wszystkich wykonanych płatności online,

(iv)historia wszystkich otrzymanych faktur,

(v)historia wszystkich złożonych reklamacji,

(vi)możliwość opłacania faktury z płatnością z dołu za pomocą szybkiego przelewu,

(vii)możliwość skorzystania z salda prepaid do opłacania zleceń,

(viii)zarządzanie terminami wykonywania zwrotów za pobrania,

(ix)możliwość uzyskania indywidualnych cen na usługi,

(x)możliwość otrzymania kredytu kupieckiego i opłacania zrealizowanych zleceń z dołu,

(xi)możliwość zleceń poprzez koszyk płatności,

(xii)możliwość tworzenia własnej książki adresowej i korzystanie z niej podczas składania zleceń,

(xiii)tworzenie szablonów wysyłek,

(xiv)możliwość zbiorczego pobierania etykiet do zleceń,

(xv)możliwość pobierania wszystkich danych dotyczących zleceń do pliku csv,

(xvi)możliwość importu zleceń z platform sprzedażowych lub poprzez uniwersalny plik xls.,

(xvii)możliwość importu danych zleceń bezpośrednio ze sprzedaży wykonywanej poprze portal (...),

(xviii) możliwość zamawiania materiałów do pakowania oraz historia wszystkich zamówień,

(xix)możliwość skorzystania z programu partnerskiego i zbierania punktów za wysyłki, które można wymieniać na środki do opłaty zleceń,

(xx)możliwość polecania korzystania z serwisu inny użytkownikom i otrzymywania z tego tytułu prowizji,

(xxi)możliwość szybkiego logowania dzięki połączeniu konta w Systemie z serwisami (...).

u.Zgodnie z uzyskaną przez Spółkę interpretacją indywidualną z dnia (...) r. wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. (...), prace programistów zatrudnionych przez Spółkę związane ze stworzeniem i rozwijaniem Oprogramowania stanowią działalność badawczo-rozwojową (dalej „działalność B+R”), o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

v.W ramach przedmiotowego rozwoju Oprogramowania, pracownicy Spółki na bieżąco opracowują nowe funkcjonalności i rozwijają systemy i procesy operacyjne oraz informatyczne, pozwalające na coraz lepsze zaspokojenie potrzeb klientów, dzięki czemu mogą oni korzystać z pełnej gamy nowoczesnych i komplementarnych rozwiązań o wysokim potencjale nowości w zakresie nowoczesnej platformy wysyłkowej.

w.Środowisko branżowe, w którym funkcjonuje Spółka, cechuje się szybko pojawiającymi się możliwościami oraz nowymi oczekiwaniami ze strony klientów Spółki. Poprzez chęć dostosowywania się do zmian, Wnioskodawca stale unowocześnia swoją ofertę, co w konsekwencji powoduje powstawanie nowych obszarów prowadzonej przez Wnioskodawcę aktywności związanej z rozwojem lub tworzeniem nowych produktów / procesów / technologii / rozwiązań.

x.Prace zatrudnionego zespołu programistów i inżynierów wykonywane w tym zakresie obejmują projektowanie i tworzenie oprogramowania komputerowego z obszaru automatyzacji procesów Spółki w obszarze usprawnienia funkcjonowania Systemu, służącego sprzedaży produktów Spółki. Zakres prac programistycznych wykonywanych w tym zakresie przez zespół pracowników Spółki obejmuje w szczególności następujące rodzaje czynności:

(i)przygotowywanie założeń i wymagań, które muszą zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac programistycznych;

(ii)rozwój nowych narzędzi informatycznych i elementów produktów do wykorzystania w produktach oferowanych przez firmy kurierskie klientom lub też do dalszego rozwoju produktów Spółki, w tym aplikacji mobilnej;

(iii)opracowanie nowych elementów oprogramowania komputerowego: algorytmów, skryptów, struktur i architektury;

(iv)opracowywanie i budowanie prototypów rozwiązań w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym na etapie dalszych prac nad nowymi rozwiązaniami/produktami;

(v)rozwój, optymalizacja oraz integracja oprogramowania komputerowego z obecnymi w Spółce procesami;

(vi)testowanie i walidacja oprogramowania w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania;

(vii)opracowanie nowych narzędzi informatycznych, platform i aplikacji;

(viii)udoskonalanie możliwości integracji pomiędzy elementami oprogramowania;

(ix)wprowadzanie udoskonaleń do istniejących produktów;

(x)ulepszanie istniejących i wprowadzanie nowych funkcjonalności, modułów i zastosowań do oferowanych produktów;

(xi)zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie najnowszych rozwiązań z dziedziny, której dotyczy tworzone rozwiązanie, w celu wykorzystania ich w opracowywaniu nowych rozwiązań i produktów;

(xii)wyszukiwanie odpowiednich technologii i prowadzenie prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia innowacyjnych rozwiązań informatycznych;

(xiii)opracowywanie niezbędnej dokumentacji badawczej.

y.W celu ustalenia dochodu Spółki z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci Oprogramowania, uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi, Spółka stosuje odpowiednio przepisy art. 11c i art. 11d ustawy o CIT, w tym wskazane w tych przepisach metody weryfikacji cen transferowych, m.in. metodę podziału zysku. Jednocześnie Spółka nie świadczy usług objętych niniejszym wnioskiem na rzecz podmiotów powiązanych w rozumieniu przepisów o cenach transferowych określonych w ustawie o CIT.

z.Wynagrodzenie pobierane przez Spółkę od klientów za świadczone usługi obejmuje koszt wynagrodzenia należnego firmom kurierskim za wykonaną usługę kurierską (dalej „Koszt usług kurierskich”) oraz wynagrodzenie za usługi wyświadczone przez Spółkę (dalej „Wynagrodzenie Spółki” ). W Wynagrodzeniu Spółki, a przez to także w cenie sprzedaży usługi nabywanej przez klientów, uwzględnione jest wynagrodzenie za korzystanie z Oprogramowania, które jest kluczowym narzędziem do obsługi procesu sprzedaży oraz procesu obsługi posprzedażowej. Spółka nie realizuje marży z tytułu uwzględnienia Kosztów usług kurierskich w cenie sprzedaży.

aa. Z perspektywy dokumentacyjnej, poszczególne elementy składające się na cenę usługi płaconą przez klientów, w tym na Wynagrodzenie Spółki, nie są wyodrębniane na wystawianych fakturach.

bb. Natomiast w ramach prowadzonej działalności Spółka identyfikuje przychody z tytułu świadczenia usług z wykorzystaniem Systemu oraz bezpośrednie i pośrednie koszty uzyskania tych przychodów. Tym samym Spółka identyfikuje strumień dochodów związanych z opracowaniem i wykorzystaniem Systemu (dalej „Dochód IP”) oraz strumień pozostałych dochodów Spółki.

cc. Przychody z tytułu świadczenia usług z wykorzystaniem Systemu zależne od wielkości sprzedaży pomniejsza się o odpowiadające tej wielkości łączne Koszty usług kurierskich. Różnica odpowiada łącznemu Wynagrodzeniu Spółki. W celu ustalenia Dochodu IP, w dalszej kolejności od Wynagrodzenia Spółki odjęte zostają koszty jego uzyskania.

dd. Spółka wyróżnia bezpośrednie koszty uzyskania przychodów (dotyczące świadczenia usług z wykorzystaniem Systemu), które obejmują przede wszystkim koszty wynagrodzeń i narzutów na ubezpieczenia społeczne pracowników w części, w jakiej ich czas pracy poświęcony jest na działalność B+R związaną z Oprogramowaniem, a także koszty amortyzacji dotyczącej Oprogramowania.

ee. Na koszty pośrednie składają się pozostałe koszty ponoszone przez Spółkę, które umożliwiają jej osiąganie przychodów z tytułu świadczenia usług z wykorzystaniem Systemu. Koszty pośrednie obejmują m.in. koszty osobowe (pracowników innych niż wykonujących działalność B+R lub części czasu pracy tych pracowników niedotyczącego działalności B+R), zużycia materiałów i energii, urządzeń i maszyn, podatków i opłat (innych niż wyłączone z katalogu kosztów uzyskania przychodów), usług specjalistycznych.

ff. Ponadto, po dokonaniu wstępnego obliczenia Dochodu IP wg wyżej wymienionych zasad, Spółka dzieli ten Dochód IP na strumień dochodów związanych z opracowaniem Systemu oraz strumień dochodów niezwiązany z opracowaniem Systemu. Wnioskodawca zastosował w tym zakresie odpowiednio metodę podziału zysku - analizy rezydualnej poprzez określenie, w obrębie Dochodu IP, strumienia dochodów związanego z opracowaniem Systemem oraz strumienia dochodów niezwiązanego z opracowaniem Systemu, tj., obejmującego wynagrodzenie za tzw. funkcje rutynowe oraz marketingowe.

gg. Wydzielenie strumienia dochodów rutynowych wynika z konieczności porównania sytuacji Spółki do innego, niepowiązanego podmiotu, który realizowałby działalność analogiczną do Spółki, ale bez wykorzystania zaawansowanej technologii w postaci systemu analogicznego do Systemu. Taki podmiot też realizowałby marżę na świadczonych usługach, więc o taką marżę podmiotu niekorzystającego z analogicznej technologii, należy pomniejszyć Dochód IP. Na rynku, na którym operuje Spółka, nie można jednak zidentyfikować takich podmiotów lub są to podmioty o nieproporcjonalnej skali działania, zatrudnieniu itd. W związku z tym Spółka ustala we własnym zakresie, na podstawie wewnętrznych danych porównywalnych oraz obserwacji rynku, jaką marżę należałoby ustalić do hipotetycznej działalności usług kurierskich bez wykorzystania specjalistycznego oprogramowania. Następnie tę marżę Spółka nakłada na sumę jej kosztów rutynowych, Spółka wyodrębnia w tym celu kategorie kosztów mających taki rutynowy charakter (tj. m.in. niektóre koszty osobowe, zużycia materiałów, energii, urządzeń, maszyn, koszty marketingowe itd.) - czyli tych kosztów, które Spółka ponosiłaby świadcząc usługi kurierskie, nie mając Systemu (a więc też takich kosztów, które ponosiłby hipotetyczny niepowiązany podmiot, o którym mowa powyżej). Tak obliczony dochód rutynowy Spółka odejmuje od Dochodu IP, a więc pomniejsza dochód, do którego stosowana jest podatkowa preferencja.

hh. W dalszej kolejności Spółka identyfikuje również strumień dochodu z aktywów marketingowych. Działanie to ma na celu ustalenie, jaka część dochodu ze świadczenia usług kurierskich wynika z rozpoznawalności marki Spółki, podyktowanego działaniami o charakterze marketingowym, a nie samą funkcjonalnością Systemu. W tym celu Spółka ustala wydatki o charakterze marketingowym przez nią ponoszone i odpowiednim przychodowym kluczem alokacji przydziela je do działalnościzwiązanej z Systemem. Następnie Spółka ustala proporcję tak wyliczonych wydatków marketingowych do wszystkich kosztów związanych z Dochodem IP. W ten sposób ustala się tzw. hipotetyczną opłatę licencyjną, czyli taką, która Spółka hipotetycznie musiałaby ponieść za odpłatnego korzystanie z jej marki, gdyby posiadał ją inny podmiot. Ponieważ jednak Spółka faktycznie sama posiada swoje znaki graficzne, nazwę, markę itd., to od % hipotetycznej opłaty licencyjnej odejmuje się tzw. rzeczywistą opłatę licencyjną, ustaloną jako ten sam % wydatków marketingowych, co przyjmowany dla obliczenia dochodu rutynowego. Po odjęciu tych dwóch wartości powstaje współczynnik zwrotu z aktywów marketingowych, który Spółka nakłada na ww. bazę kosztów marketingowych. Tak obliczona kwota jest odejmowana od Dochodu IP, a więc pomniejsza dochód, do którego stosowana jest podatkowa preferencja.

ii. Powyższe metody są uznane, opisane i stosowane w jurysdykcjach mających długie doświadczenie w stosowaniu reżimów IP Box, w tym w Wielkiej Brytanii (Patent Box). W ocenie Spółki, stosowanie tych metod stanowi realizację na gruncie regulacji IP Box metody podziału zysku, o którem mowa w przepisach dot. cen transferowych.

jj. W ocenie Spółki, jej podejście dotyczące wyodrębniania strumienia dochodów ma charakter bardzo ostrożnościowy. Spółka każdego roku stara się weryfikować to podejście, zwracając uwagę na aktualne trendy rynkowe, marżowość, adekwatność do sytuacji danego roku itp.

kk. Spółka nie świadczy usług objętych niniejszym wnioskiem na rzecz podmiotów powiązanych w rozumieniu przepisów o cenach transferowych określonych w ustawie o CIT.

W piśmiez 5 listopada 2024 r., Spółka dodatkowo wskazała, że:

1.

Ocena twórczego charakteru prac programistycznych prowadzonych nad Oprogramowaniem była już przedmiotem wniosku (złożonego przez Wnioskodawcę) o wydanie (innej) interpretacji indywidualnej i została potwierdzona w interpretacji tut. Organu (…).

Wnioskodawca posiada dedykowany zespół informatyków zajmujących się opracowywaniem i udoskonalaniem rozwiązań informatycznych umożliwiających i usprawniających działanie Oprogramowania. Dzięki temu Oprogramowanie oparte jest na indywidualnie opracowanej i rozwijanej architekturze, która w sposób znaczący różnicuje je od innych rozwiązań spotykanych przez Wnioskodawcę na rynku.

Zbudowanie systemu (Oprogramowania) na tej nowatorskiej architekturze implikuje możliwość wykorzystania nowatorskich koncepcji programistycznych, które mają na celu dostarczanie unikalnych funkcjonalności stanowiących realną wartość dodaną dla klientów Wnioskodawcy, niewystępujących dotychczas u Wnioskodawcy.

Ponadto, modularność i elastyczność Oprogramowania pozwalająca na łatwe wprowadzanie kolejnych zmian jest rozwiązaniem innowacyjnym - niespotykanym w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Mając zapewnioną swobodę tworzenia oprogramowania i stosowania nowych technologii programistycznych Wnioskodawca ma możliwość dodawania i rozwijania nowych specyficznych funkcjonalności, które powstają odpowiadając na potrzeby użytkowników i pozwalają uznać przedmiotowe Oprogramowanie za nowatorskie, w szczególności u Wnioskodawcy. Do nowych funkcjonalności należą m.in. integracja funkcjonalności obsługi przesyłek kierowanych do punktów od partnerów (…) oraz opracowanie możliwości korzystania z usługi przez podmioty zewnętrzne, stworzenie modułu księgowości zintegrowanego z systemem (Oprogramowaniem) dla podmiotów prowadzących punkty, opracowanie, uruchomienie i aktualizacja hurtowni danych finansowych Wnioskodawcy czy stworzenie i integracja z Oprogramowaniem nowych narzędzi komunikacji z klientem.

2.        

Na wstępie realizowanych prac Wnioskodawca postawił sobie za cel stworzenie oprogramowania, które pozwoli w elastyczny sposób budować przewagi konkurencyjne poprzez dostarczanie użytkownikom końcowym szerokiego spektrum innowacyjnych funkcjonalności. Wiąże się to z tworzeniem kodu spełniającego założone wskaźniki jakości i efektywności, zachowującego odpowiednie struktury i realizującego cele biznesowe klientów. Tworzona architektura ma na celu poprawę użytkowości Oprogramowania i możliwości jego rozbudowywania. Wszystkie cele były osiągane przy wykorzystaniu pracy własnej Wnioskodawcy (przez dedykowany zespół informatyków, składający się w roku 2021 z 8 osób, w 2022 roku z 10 osób, a w 2023 roku z 13 osób) oraz finansowane ze środków własnych Wnioskodawcy oraz rozwijany na komputerach, serwerach lokalnych i oprogramowaniu będących własnością Wnioskodawcy oraz serwerach wynajmowanych u dostawców zewnętrznych opłacanych przez Wnioskodawcę. Na każdym etapie prac tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca obserwował stopień realizacji założonych celów za pomocą dostosowanych do specyfiki projektu metryk i wskaźników (jakościowych i ilościowych).

Systematyczność polegała na metodycznym prowadzeniu prac z wykorzystaniem i uwzględnieniem iteracyjnego i przyrostowego cyklu wytwarzania Oprogramowania oraz adaptacji w nim wzorców projektowych oraz dobrych praktyk programistycznych.

Harmonogramy prac były ustalane na początku każdego cyklu oraz etapu prac programistycznych nad Oprogramowaniem, ze względu na różne specyfiki realizowanych w jego trakcie zadań. Harmonogramy poszczególnych prac były i są prowadzone przez Wnioskodawcę w narzędziu informatycznym Trello, używanym do zarządzania pracą zespołu informatyków Wnioskodawcy.

Wnioskodawca tworzy i rozwija Oprogramowanie od wielu lat. Początkowo następowało to przy współpracy firm zewnętrznych, a z czasem tworzenie i rozwój Oprogramowania został przeniesiony do budowanego zespołu informatyków u Wnioskodawcy. Oprogramowanie od początku ulegało, ulega i będzie ulegało zmianom wynikającym ze zmian w oferowanych usługach przez Wnioskodawcę, dodawaniu nowy usług i funkcjonalności, odpowiadając na zmieniające się potrzeby klientów.

Ponieważ Oprogramowanie jest na bieżąco rozwijane, po zrealizowaniu jednych harmonogramów prac, rozpoczynane są nowe lub modyfikowane dotychczasowe. Projekt rozwijania Oprogramowania podlega w ten sposób stałej ewolucji.

3.        

W ramach trwania prac badawczo-rozwojowych w procesie wytwarzania oraz ulepszania Oprogramowania, dedykowany zespół informatyków nabył nową wiedzę, którą z powodzeniem wykorzystał już w kolejnych etapach prac programistycznych nad Oprogramowaniem (tj. prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej). Każdy z etapów prac programistycznych nad Oprogramowaniem wiązał się ze zdobyciem nowej wiedzy, pozwalającej na opracowywanie istotnych ulepszeń stosowanych dotychczas rozwiązań, produktów lub procesów, które po zakończeniu prac programistycznych są i będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości w działalności operacyjnej Wnioskodawcy.

4.        

Przed rozpoczęciem prac nad Oprogramowaniem Wnioskodawca dysponował wiedzą zdobytą i funkcjonującą na rynku w zakresie rozwoju oprogramowania w dziedzinie działalności, w jakiej funkcjonuje Wnioskodawca (usługi brokerskie w branży kurierskiej). Dodatkowo, Wnioskodawca dysponował zdobytą wiedzą i doświadczeniem członków zespołu informatyków Wnioskodawcy, z zakresu technologii informacyjnych i przetwarzania danych.

5.        

a.Prace związane z Oprogramowaniem, są ukierunkowane na nowe odkrycia, ponieważ wytwarzane Oprogramowanie ma na celu dostarczanie użytkownikom końcowym innowacyjnych rozwiązań i funkcjonalności, dlatego wymagane było zastosowanie podejścia mającego na celu eksplorację problemów, oraz rozwiązywanie ich za pomocą nieszablonowych i nowatorskich technik programistycznych.

b.   Prace związane z Oprogramowaniem, są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach. Wytworzenie Oprogramowania, którego dotyczy wniosek, wiązało się z opracowaniem procedur, algorytmów i struktur danych, oraz ich walidacji i utylizacji w procesie prowadzonych prac programistycznych.

c.   Efektem prac jest projektowanie i tworzenie usług, które są bardziej innowacyjne, ulepszone niż te wytwarzane dotychczas przez Wnioskodawcę. Wspomniana już wcześniej modularna architektura otwiera Wnioskodawcy możliwość wykorzystania technik programistycznych, które pozwalają usługom oferowanym przez Wnioskodawcę użytkownikom końcowym (opisanym we wniosku) ewoluować w kierunku bardziej innowacyjnych, ulepszonych w porównaniu do dotychczas oferowanych rozwiązań.

d.   Prace programistyczne związane z Oprogramowaniem prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone ze względu na adaptację w procesie prowadzenia prac programistycznych nad Oprogramowaniem szeregu koncepcji, które służą właśnie możliwości odtworzenia uzyskanych wyników.

6.        

Efekty pracy w zakresie wytworzenia, rozwoju/ulepszenia Oprogramowania:

a.zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, oryginalnym, twórczym charakterem;

b.zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi u Wnioskodawcy;

c.nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągniecia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

d.nie są jedynie „techniczną”, a są „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów realizowanych w ramach prac programistycznych nad Oprogramowaniem.

7.        

Prace programistyczne nad Oprogramowaniem nieustannie wiążą się z twórczym i nowatorskim wykorzystaniem nowoopracowanych lub istniejących już technik, które znajdują nowe zastosowania, a tym samym stanowią swoistą wartość dodatkową dla dziedziny jaką jest wytwarzanie oprogramowania komputerowego. Prace te wiążą się także z opracowywaniem nowych funkcji, bibliotek, algorytmów, będących wkładem w dokonujący się postęp technologiczny. W związku z powyższym, w ramach wytwarzania i rozwoju Oprogramowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego.

8.        

Zastosowane w pracach programistycznych nad Oprogramowaniem kombinacje technologii i technik są unikalne i niestandardowe. Eksperymentowanie z różnymi konfiguracjami prowadzi do wytwarzania bardziej wydajnych, obserwowalnych i bezpieczniejszych algorytmów i struktur danych. W konsekwencji, Wnioskodawca stosuje oryginalne techniki samego programowania, które odpowiadają na potrzeby prac nad Oprogramowaniem.

9.        

Biorąc pod uwagę, że Oprogramowanie zostało wytworzone przez Wnioskodawcę (i również przez Wnioskodawcę jest rozwijane/ulepszane), stanowi przejaw jego indywidualnej, twórczej działalności i zostało utrwalone w postaci cyfrowej, stanowi ono utwór w rozumieniu wskazanym w art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2509 ze zm.) oraz powinno korzystać z ochrony, o której mowa w art. 74 ust. 1 ww. ustawy.

10.      

Pierwszy dochód, do którego planowane jest zastosowanie preferencyjnej stawki 5% CIT został osiągnięty przez Wnioskodawcę 1 stycznia 2022 r.

11.      

Wnioskodawca prowadził oraz prowadzi techniką komputerową dedykowaną, odrębną ewidencję rachunkową (mającą charakter pomocniczy w stosunku do księgi głównej), która umożliwia wyodrębnienie pozycji wskazanych w art. 24e ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.), w ten sposób jednocześnie umożliwiającą prawidłowe i terminowe ustalenie wysokości dochodów w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za każdy rok podatkowy, za który Wnioskodawca chce skorzystać z preferencji IP Box.

Pytanie

Czy Oprogramowanie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, tj. autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności badawczo-rozwojowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, Oprogramowanie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, tj. autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności badawczo-rozwojowej.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Ad 1.

a.Zgodnie z art. 24d ust. 1 ustawy o CIT, podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

b.Z kolei, zgodnie z art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

c.Na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2509 ze zm.; dalej „Ustawa o IP”), programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

d.Z uwagi na brak definicji legalnej pojęcia „program komputerowy”, Spółka wskazuje na komentarz do Ustawy o IP pod red. Wojciecha Machała, zgodnie z którym: „(...) program komputerowy ujmuje się jako zestaw instrukcji (rozkazów) przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Uszczegółowiając, należy zwrócić uwagę, że ów zbiór instrukcji może być wyrażony słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (...). Próba zdefiniowania programu komputerowego od strony technicznej pozwala wskazać, że program komputerowy jest sekwencją symboli, które opisują wykonywane instrukcje zgodnie z określonymi regułami przybierającymi postać języka programowania. Przyjmuje się również definicję, zgodnie z którą program komputerowy to uporządkowany ciąg instrukcji zapisanych w określonym języku lub językach programowania, przeznaczony do przetwarzania przez komputer (...). Ujmując zatem definicję niezwykle zwięźle, można wskazać, że pojęcie programu komputerowego należy rozumieć jako algorytm zapisany w języku programowania. Program komputerowy może być wykonywany przez procesor zastosowany zarówno w komputerze, jak i w innych maszynach.” (Krysińska Joanna, Art. 74. [w:] Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz, Wolters Kluwer Polska, 2019, dostęp elektroniczny Lex).

e.Na gruncie powyższej definicji programu komputerowego, System, który został stworzony i jest w dalszym ciągu systematycznie rozwijany przez Spółkę, stanowi zestaw instrukcji / poleceń przeznaczonych do użycia w celu uzyskania określonego rezultatu w postaci zagregowania różnych mechanizmów celem zapewnienia klientom skorzystania z usług kurierskich oferowanych za pośrednictwem oprogramowania należącego do Spółki.

f.System powstał w efekcie wykonywania przez kilkanaście lat prac programistycznych przez osoby zatrudnione w Spółce. Oprogramowanie to kompleksowy system informatyczny składający się z wielu powiązanych ze sobą modułów, obejmujących różne obszary odpowiedzialności, których celem jest uproszczona sprzedaż usług kurierskich. Oprogramowanie zostało zaprojektowane z myślą o efektywnej obsłudze różnorodnych funkcji i interakcji użytkownika (klienta) w celu jak najefektywniejszej obsługi procesu sprzedaży usług kurierskich oraz nadawania i odbierania przesyłek.

g.Podsumowując, Oprogramowanie to zaawansowany system, który integruje różnorodne technologie, umożliwiając w efekcie obsługę zróżnicowanych funkcji i zapewniając kompleksowe rozwiązanie dla użytkowników zamierzających skorzystać z szerokiej oferty usług kurierskich, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

h.W świetle powyższego, w ocenie Spółki, Oprogramowanie powinno zostać uznane za program komputerowy w rozumieniu Ustawy o IP.

i.Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

j.Z kolei, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, przez prace rozwojowe rozumie się prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 742 ze zm.; dalej: „Ustawa o SWiN”).

k.Zgodnie z przywołanym art. 4 ust. 3 Ustawy o SWiN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

l.Jak to zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, stworzenie Systemu i jego dalsze rozwijanie polega na prowadzeniu przez Spółkę działalności twórczej obejmującej prace rozwojowe (w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy o SWiN), podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy Spółki oraz wykorzystania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

m.Dlatego też, nie powinno budzić wątpliwości, że stworzony przez Spółkę program komputerowy - Oprogramowanie- został wytworzony i jest ulepszany oraz rozwijany w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

n.Mając na uwadze całość powyższych rozważań, nie powinno budzić wątpliwości, że Oprogramowanie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, tj. autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności badawczo-rozwojowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Regulacje dotyczące stosowania preferencji IP BOX zostały odzwierciedlone w art. 24d – 24e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 24d ust. 1 ustawy o CIT:

podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, w myśl art. 24d ust. 2 ww. ustawy, są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r., poz. 213),

8.autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle powyższego, kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej spełniające łącznie trzy warunki:

-   zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej,

-   należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 24d ust. 2 updop,

-   podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Zgodnie z art. 24d ust. 3 ustawy o CIT:

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Sposób obliczenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawarty jest w art. 24d ust. 4. Zgodnie z treścią tego przepisu:

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b)*1,3/(a+b+c+d),

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a.prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3,

c.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,

d.nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast, zgodnie z art. 24d ust. 7 ustawy o CIT:

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Obowiązki podatników podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 24d, zostały określone w art. 24e ww. ustawy, który stanowi, że:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:

1.  wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;

2.  prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.  wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4.  dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5.  dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Zgodnie z art. 24e ust. 2 ustawy o CIT:

w przypadku gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 19.

Zgodnie ze wskazanym powyżej art. 24d ust. 2 ustawy o CIT, kwalifikowane prawa własności intelektualnej mają dotyczyć przedmiotu ochrony, który został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Ponadto wskazać należy, że dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „programu komputerowego” oraz brak w świetle polskiego prawa precyzyjnego określenia zakresu „autorskiego prawa do programu komputerowego”. Praktyka stosowania tego pojęcia na świecie potwierdza, że ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, w których programy komputerowe zajmują kluczową pozycję, nie da się ustalić wyczerpującej i niezmiennej definicji tego pojęcia oraz uniknąć rozbieżności (wyrok irlandzkiego sądu II instancji z 1995 r. w sprawie News Datacom Ltd. versus Satellite Decoding Systems, (1995) FSR 201 oraz wyrok australijskiego sądu I instancji z dnia 4 czerwca 1997 r. w sprawie Powerflex Services Pty Ltd v Data Access Corporation, (1997) FCA 490; 37 IPR 436). Należy zatem odwołać się w tym względzie do przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2509 ze zm., dalej: „Ustawa o prawie autorskim”).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy,

przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Stosownie do art. 1 ust. 2 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim,

w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Szczególne postanowienia dotyczące praw autorskich do programu komputerowego zawierają art. 74 ust. 1 i następne ustawy o prawie autorskim.

Zgodnie z art. 74 ust. 1 i 2 tej ustawy,

programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów), ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania. O ocenie charakteru indywidualnej pracy twórczej nie decydują postanowienia umowy, ale rzeczywisty wkład pracy każdego z twórców programu komputerowego, co podlega każdorazowo odrębnej ocenie. Doktryna prawa autorskiego przyjmuje różne podejścia do definiowania pojęcia „autorskiego prawa do programu komputerowego”, które wskazują, że część chronioną prawem jest w szczególności kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego. Pozaustawowa definicja pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego” w sposób uzasadniony nawiązuje zatem do terminologii informatycznej, dostosowywanej następnie do potrzeb dalszej analizy prawnej dobra niematerialnego jakim jest program komputerowy. Fundamentem informatycznego rozumienia programu komputerowego jest samo pojęcie „programu”, czyli zapisanego przy pomocy wybranego języka programowania algorytmu rozwiązania określonego zadania. Zatem, program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu.

Reasumując, pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko, lecz szeroko. Program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania Nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Ponadto, ochrona prawna przyznana programom komputerowym obejmuje również funkcjonalne części składowe tychże programów, jak również materiały projektowe. Z ochrony korzystają także utwory nieukończone.

Opodatkowanie według preferencyjnej stawki wynikającej z art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnosi się nie tylko do dochodu z wytworzenia przedmiotu ochrony, czyli wykreowanego nowego kwalifikowanego IP od podstaw, ale także ma zastosowanie do rozwinięcia lub ulepszenia przedmiotu ochrony. Rozwinięcie lub ulepszenie oznacza w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP, niezależnie od tego, czy podatnik uzyskał dodatkową ochronę na to rozwinięcie lub ulepszenie. Decydującym determinantem jest tutaj aspekt faktyczny rozumiany jako rozwinięcie lub ulepszenie istniejącego kwalifikowanego IP w dowolnej postaci, o ile działania te prowadzą do poprawy użyteczności albo funkcjonalności już istniejącego kwalifikowanego IP.

Z opisu sprawy wynika, że pełnią Państwo rolę brokera kurierskiego przy wykorzystaniu stworzonego przez siebie serwisu internetowego, który umożliwia klientom łatwe i efektywne nadawanie przesyłek poprzez zaoferowanie kompleksowej obsługi formalności związanych z całym procesem wysyłki. Oprogramowanie stworzone dla potrzeb funkcjonowania serwisu internetowego (dalej „Oprogramowanie” lub „System”) umożliwia klientom korzystanie z wielu firm kurierskich, z którymi posiada integrację poprzez protokół API. Oprogramowanie posiada szereg zaawansowanych funkcjonalności, pozwalając w łatwy i szybki sposób złożyć zamówienie, opłacić je i śledzić. W ramach przedmiotowego rozwoju Oprogramowania, pracownicy Spółki na bieżąco opracowują nowe funkcjonalności i rozwijają systemy i procesy operacyjne oraz informatyczne, pozwalające na coraz lepsze zaspokojenie potrzeb klientów, dzięki czemu mogą oni korzystać z pełnej gamy nowoczesnych i komplementarnych rozwiązań o wysokim potencjale nowości w zakresie nowoczesnej platformy wysyłkowej. Każdy z etapów prac programistycznych nad Oprogramowaniem wiązał się ze zdobyciem nowej wiedzy, pozwalającej na opracowywanie istotnych ulepszeń stosowanych dotychczas rozwiązań, produktów lub procesów, które po zakończeniu prac programistycznych są i będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości w działalności operacyjnej Wnioskodawcy. Prace programistyczne nad Oprogramowaniem nieustannie wiążą się z twórczym i nowatorskim wykorzystaniem nowoopracowanych lub istniejących już technik, które znajdują nowe zastosowania. Prace te wiążą się także z opracowywaniem nowych funkcji, bibliotek, algorytmów, będących wkładem w dokonujący się postęp technologiczny. Zastosowane w pracach programistycznych nad Oprogramowaniem kombinacje technologii i technik są unikalne i niestandardowe. Wnioskodawca stosuje oryginalne techniki samego programowania, które odpowiadają na potrzeby prac nad Oprogramowaniem.

Z przedstawionego opisu wynika, że Oprogramowanie zostało wytworzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Odnosząc się zatem do wątpliwości przedstawionych w pytaniu oznaczonym nr 1 stwierdzam, że Oprogramowanie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, tj. autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Państwa w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 1, należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W zakresie pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).