Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.475.2024.3.KW
Temat interpretacji
Skutki podatkowe podziału Spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki przez wydzielenie.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 listopada 2024 r. (data wpływu 5 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Informacje ogólne o Wnioskodawcy
A. sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Dzielona”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 UCIT (polskim rezydentem podatkowym) oraz czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży oprogramowania inżynierskiego X (w szczególności oprogramowania z rodziny X) i pokrewnych. Firma prowadzi autoryzowane i certyfikowane szkolenia X. Spółka działa jako polski dystrybutor (...) (producent oprogramowania z rodziny X), (...) oraz (…), a także prowadzi sprzedaż innego specjalistycznego oprogramowania i sprzętu komputerowego.
Spółka tworzy także autorskie oprogramowanie, świadczy pomoc techniczną i wykonuje wdrożenia systemów komputerowych - oprogramowania biznesowego (…). Spółka świadczy także usługi produkcji (…).
Wnioskodawca prowadzi swoją działalność gospodarczą na terenie całego kraju - w szczególności za pomocą wyodrębnionych oddziałów terenowych, które są ujawnione w rejestrze przedsiębiorców KRS:
- Oddział (…);
- Oddział (…);
- Oddział (…);
- Oddział (…).
Wnioskodawca podjął decyzję o dokonaniu podziału poprzez przeniesienie części swojego majątku na rzecz spółki przejmującej (B. sp. z o.o. z siedzibą w (…), KRS: (…), NIP (…), dalej: „Spółka Przejmująca”) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2024.18 - t. j. ze zm., dalej: „KSH”) tj. podział przez wydzielenie.
Spółka Przejmująca - podobnie jak Wnioskodawca - jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 UCIT (polskim rezydentem podatkowym) oraz czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług.
Aktualnie, tj. na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, proces podziału jest w toku - strony ustaliły plan podziału („Plan Podziału”) i podpisały go.
Podział nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania, a jedynie reorganizację działalności gospodarczej. Podział stanowi element strategii zakładającej specjalizację działalności i uproszczenie struktury organizacyjnej Spółki i ma na celu umożliwienie Spółkom uczestniczącym w podziale skoncentrowanie się na określonym zakresie działalności:
- Spółce Dzielonej - na sektorze sprzedaży oprogramowania inżynierskiego X oraz innych programów produkcji D. SE z siedzibą we Francji i jej podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich, w tym również oprogramowania własnego, a także sprzedaż sprzętu komputerowego, i usługi z tym związane (w tym szkolenia),
- Spółce Przejmującej - na sektorze związanym z produkcją i obróbką (…), projektowaniem i wykonywaniem stanowisk zrobotyzowanych, a także wdrażaniem oprogramowania w zakresie (...) oraz sprzedażą oprogramowania (…) producentów innych niż (...).
Podział, miał więc na celu wyodrębnienie działalności Spółki Dzielonej związanej ze sprzedażą oprogramowania - w szczególności (...) od pozostałej części działalności gospodarczej (niezwiązanego z (...)).
Przedmiot transakcji
Działalność gospodarcza Wnioskodawcy podzielona jest na sześć obszarów (dalej: „Działy”), które są w sposób faktyczny wyodrębnione, w ten sposób, że Zarząd oraz pracownicy są świadomi ich funkcjonowania, odrębnego przedmiotu działalności, a także istnienia osób decyzyjnych które odpowiadają za bieżące zarządzenia poszczególnymi Działami. Jednocześnie do każdego Działu przypisani są pracownicy, wykonujący swoje obowiązki w ramach i na rzecz danego Działu (co obrazuje faktyczne wyodrębnienie Działów).
Profile Działalności są następujące:
1.Dział X (dalej: dla potrzeb wniosku o wydanie interpretacji: „Dział Sprzedaży X”) - sprzedaż oprogramowania inżynierskiego X oraz innych programów produkcji firmy D. SE z siedzibą we Francji (w szczególności oprogramowania z rodziny X i jej podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich, w tym również oprogramowania własnego, a także sprzedaż sprzętu komputerowego, i usługi z tym związane (m.in. szkolenia). Działalność ta, realizowana jest przez Wnioskodawcę w siedzibie Wnioskodawcy, a także w Oddziałach w (…), (...) oraz (…). Dział ten składa się z kilku wyodrębnionych księgowo działów, składających się na działalność Działu Sprzedaży X:
a.Handlowy,
b.Techniczny,
c.R&D,
2.Dział (...) - wdrożenia i usługi informatyczne w zakresie rozwiązań klasy (...);
3.Dział (...) - produkcja i usługi obróbki (...); wykonywany m.in. przy wykorzystaniu (…);
4.Dział (...) - projektowanie, budowa i sprzedaż stanowisk zrobotyzowanych; w szczególności w zakresie (…)
5.Dział (...) - sprzedaż oprogramowania (...) produkcji (...) (program (…)), a także sprzedaż oprogramowania (...) produkcji podmiotów innych niż (...).
6.Dział Motoryzacja - działalność promocyjna (…)
Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca zatrudnia także osoby realizujące funkcje wspólne i pomocnicze dla wszystkich Działów (np. HR, administracja i księgowość, marketing, IT). W ramach procedury podziału, część z osób wykonujących ww. czynności pomocnicze zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej, co zapewni płynne kontynuowanie wydzielanej części działalności bez konieczności pozyskiwania tych usług z rynku.
Każdy z Działów prowadzi więc działalność gospodarczą o innym charakterze.
Jednocześnie pod kątem funkcjonalnym (profil działalności) oraz terytorialnym (lokalizacja w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza) w ramach ww. Działów, Dział Sprzedaży X wyraźnie odróżnia się od pozostałych Działów.
Dział Sprzedaży X to bowiem dział przede wszystkim zajmujący się działalnością handlową (tj. prowadzący sprzedaż rozwiązań technologicznych wyprodukowanych przez podmiot trzeci w szczególności oprogramowania z rodziny X produkcji (...)), podczas gdy pozostałe działy są bardziej nastawione na świadczenie usług i produkcję własnych wyrobów (z wyłączeniem Działu (...), realizującego funkcje sprzedażowe w odniesieniu do oprogramowania (...)). Ponadto, pozostałe Działy zlokalizowane są praktycznie w jednym oddziale - Oddział (...) podczas gdy działalność Działu Sprzedaży X realizowana jest w pozostałych lokalizacjach Spółki Dzielonej.
W Dziale (...) funkcjonują 2 obszary:
1.Obszar odpowiedzialny za sprzedaż oprogramowania (...) produkcji (...) (…) oraz
2.Obszar odpowiedziany za sprzedaż innego oprogramowania (...).
Do tych 2 obszarów przypisani są odrębni pracownicy. Wyodrębnienie w ramach Działu (...) ww. dwóch obszarów związane jest ze współpracą Wnioskodawcy z (...), który oprócz oprogramowania X wprowadził na rynek zaawansowane oprogramowanie (...). W związku z powyższym, Wnioskodawca postanowił wyspecjalizować część pracowników Działu (...) w sprzedaży wyłącznie oprogramowania (...). Dzięki temu sprzedaż produktów z rodziny (...) mogłaby być bardziej efektywna (poprzez możliwość łącznego oferowania i sprzedaży produktów (…) zarówno w obszarze X i (...) przez wyspecjalizowanych i współpracujących w tym zakresie pracowników). W tym celu konkretni pracownicy Działu (...) przeszli specjalistyczne szkolenie z obsługi ww. programu (...) i aktualnie świadczą działania związane głównie ze sprzedażą tego programu. Pracownicy Ci współpracują ściśle z Działem Sprzedaży X w ramach pakietowej sprzedaży produktów X.
W wyniku transakcji, na rzecz Spółki Przejmującej przeniesione będą składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach wszystkich działów poza Działem Sprzedaży X oraz częścią Działu (...) (w zakresie sprzedaży oprogramowania (...) produkcji firmy D. tj. Działów (…), (…), (...), (...) (w pozostałej części, tj. sprzedaży oprogramowania innych producentów niż (...)) i Motoryzacja („Przenoszone Działy”).
Działalność gospodarcza Przenoszonych Działów realizowana jest (jak wskazano powyżej) w przeważającej mierze w Oddziale (...), z zastrzeżeniem, że część prac związanych z:
1.Działem (...) było wykonywanych w siedzibie Wnioskodawcy - tj. w (…) z uwagi na miejsce pracy pracowników;
2.Działem (...) było wykonywanych w innych oddziałach - tj. zdalnie lub w oddziale z uwagi na miejsce pracy pracowników).
W Oddziale (...) działalność gospodarcza w zakresie Działu Sprzedaży X była realizowana tylko przez dwóch pracowników, którzy fizycznie pracowali z Oddziału (...) (zgodnie z postanowieniem umowy o pracę, która dopuszczała także pracę w innych miejscach wskazanych przez pracodawcę) ale przypisani byli do Działu Sprzedaży X i realizowali cele tego Działu. Oddział (...) był więc w przeważającej większości przeznaczony do realizacji działalności gospodarczej wykonywanej przez Przenoszone Działy. Ze względu na to „fizyczne” wyodrębnienie Przenoszonych Działów oraz ich funkcjonalne wyodrębnienie pozostałej części działalności Wnioskodawcy (działy inne niż Dział Sprzedaży X), są one przenoszone do Spółki Przejmującej jako jedna, zorganizowana całość.
Docelowo, Spółka Przejmująca ma kontynuować działalność Przenoszonych Działów z pomocą otrzymanych od Wnioskodawcy składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Przenoszonych Działów, które są wystarczające i adekwatne do kontynuowania działalności i nie będą wymagać poniesienia przez Spółkę Przejmującą po Dniu Podziału dodatkowych nakładów.
Działalność gospodarcza Wnioskodawcy zostanie z kolei ograniczona do działalności Działu Sprzedaży X oraz części Działu (...) (w zakresie sprzedaży oprogramowania (...) produkcji (...)) i będzie realizowana z pomocą pozostałego w Spółce Dzielonej majątku - który jest wystarczający i adekwatny do kontynuowania tejże działalności i nie wymagającego poniesienia przez Spółkę Dzieloną po Dniu Podziału dodatkowych nakładów.
Opis przenoszonych działów
W związku z transakcją podziału, Spółka Przejmująca otrzyma składniki majątkowe i niemajątkowe, które są związane z Przenoszonymi Działami.
Szczegółowo, wykaz składników zawiera Plan Podziału, zgodnie z którym na Spółkę Przejmującą przejdą:
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (m.in., licencje na oprogramowanie, komputery, urządzenia peryferyjne, samochody, maszyny produkcyjne, drukarki);
- prawo własności zabudowanej nieruchomości składającej się z działek gruntu o łącznej powierzchni 3.545 m2 zabudowanej budynkiem biurowo-magazynowym jednokondygnacyjnym o łącznej powierzchni 954,62 m2 (kubatura 5155,00 m3) wraz ze wszelkim znajdującym się na terenie w/w działek budowlami, infrastrukturą techniczną i wyposażeniem (w tym meblami) znajdującymi się na terenie działek lub wewnątrz budynków);
- rachunki bankowe (prowadzone w PLN oraz EUR) związane z działalnością Przenoszonych Działów, wraz ze zgromadzonymi na nich środkami pieniężnymi;
- prawa i zobowiązania wynikające z polis ubezpieczeniowych, subskrypcji, podatku od nieruchomości oraz odpisu na ZFSŚ związanych z działalnością Przenoszonych Działów;
- umowy z kontrahentami (w tym umowy leasingu samochodów i maszyn służących do produkcji);
- umowy z usługodawcami związane z działalnością Przenoszonych Działów;
- umowy o pracę zawarte z pracownikami realizującymi pracę na rzecz Przenoszonych Działów;
- zapasy magazynowe związane z działalnością Przenoszonych Działów.
Wszystkie powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe zostały szczegółowo opisane w planie podziału oraz w odniesieniu do środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych i zapasów wycenione według wartości księgowej.
Dodatkowo, w myśl Planu Podziału, Spółce Przejmującej przypadają:
- inne, niewymienione w Planie Podziału składniki majątku funkcjonalnie związane z działalnością Oddziału (...) lub Przenoszonych Działów - bez względu na miejsce ich położenia;
- wszystkie składniki majątku znajdujące się lub związane z siedzibą Oddziału (...);
- aktywa i pasywa uzyskane w wyniku działalności Przenoszonych Działów;
- prawa i zobowiązania wynikające ze stosunków zobowiązaniowych związanych z działalnością Przenoszonych Działów;
- nowe prawa, zobowiązania, aktywa lub mienie wynikające lub uzyskane w wyniku realizacji praw i zobowiązań przypisanych zgodnie z Planem Podziału do Spółki Przejmującej lub wynikających z prowadzenia przez Spółkę Dzieloną działalności w ramach Przenoszonych Działów w okresie między uzgodnieniem Planu Podziału i dniem wydzielenia.
Przed transakcją, Przenoszone Działy posiadały:
- określony przedmiot działalności, odrębny od pozostałej części działalności Wnioskodawcy (tu warto zaznaczyć, że podział Wnioskodawcy będzie dodatkowo wiązać się ze zmianą umowy zarówno Wnioskodawcy, jak również Spółki Przejmującej w zakresie przedmiotu działalności obydwu spółek, uwzględniający przejście Przenoszonych Działów);
- składniki majątkowe wykorzystywane wyłącznie w ich działalności;
- pracowników wykonujących prace wyłącznie na rzecz Przenoszonych Działów;
- odrębną strukturę zarządzania oraz osoby decyzyjne odpowiedzialne za kierowanie działaniami podejmowanymi w ramach Przenoszonych Działów, które to osoby posiadały autonomię w podejmowaniu decyzji związanych z Przenoszonymi Działami.
Z punktu widzenia finansowego, Wnioskodawca był w stanie - w oparciu o posiadane dane księgowe - wyodrębnić zdarzenia gospodarcze związane wyłącznie z działalnością Przenoszonych Działów, a także ich przychody, koszty, należności i zobowiązania. Dla Przenoszonych Działów Wnioskodawca był też w stanie przygotowywać analizy i raporty zarządcze z ksiąg rachunkowych, korzystając w tym celu z oznaczenia transakcji księgowych wymiarem DZIAŁ. Z technicznego punktu widzenia, była możliwość utworzenia odrębnego planu kont dla Przenoszonych Działów, Wnioskodawca wykorzystywał inną funkcjonalność systemu księgowego do wyodrębnienia zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością Przenoszonych Działów (konto księgowe + Wymiar DZIAŁ).
Przenoszone Działy cechowały się też istotną autonomią w zakresie prowadzonej w ramach nich działalności gospodarczej. W szczególności posiadały własną bazę klientów (którzy - po dniu wydzielenia - będą klientami Spółki Przejmującej), a pracownicy Przenoszonych Działów mieli (w ograniczonym kwotowo zakresie) prawo do zaciągania zobowiązań bez konieczności akceptacji ze strony Zarządu.
Kontynuacja działalności
Zgodnie z założeniami transakcji przedstawionymi w Planie Podziału, Spółka Przejmująca ma w oparciu o Przenoszone Działy kontynuować działalność gospodarczą Wnioskodawcy realizowaną przez Przenoszone Działy.
Spółka Przejmująca nie będzie wyposażana w żadne dodatkowe aktywa z innych źródeł (tj. innych niż same Przenoszone Działy, zgodnie z Planem podziału) dla potrzeb kontynuacji działalności Przenoszonych Działów z wyjątkami w postaci:
1.licencji programu księgowo-kadrowego (z uwagi na fakt, że procedura dzielenia lub przeniesienia licencji na ww. program jest utrudniona prawnie i technicznie);
2.podnajmu jednego lub dwóch pomieszczeń w biurze, stanowiącym siedzibę Wnioskodawcy (ze względu na fakt, że część pracowników Działu (...) oraz pracownicy działów realizujących funkcje wspólne i pomocnicze świadczą pracę z innego miejsca niż Oddział (...))
3.prawa do korzystania z nazwy X (z uwagi na fakt, iż nazwa ta stanowi element znaku towarowego słowno-graficznego zarejestrowanego na rzecz Wnioskodawcy w Urzędzie Patentowym RP pod numerem prawa (...)).
Z uwagi na przedmiot działalności, Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana do podejmowania innych dodatkowych czynności faktycznych i prawnych (w szczególności, nie będzie zobowiązana do uzyskania zezwoleń, koncesji lub innej formy zgody organu publicznego).
Opis działów pozostających
Pozostała działalność Wnioskodawcy - która nie jest związana z Przenoszonymi Działami - to działalność związana z dystrybucją produktów (oprogramowania X i (...)) D. skupiona w ramach Działu Sprzedaży X oraz częścią Działu (...) (dalej: „Działy Pozostające”)
Dział Sprzedaży X jest w pewnym sensie „rdzeniem” działalności Wnioskodawcy. Historycznie, jest to dział obejmujący pierwotną działalność gospodarczą Spółki - polegającą na sprzedaży oprogramowania z rodziny X produkcji firmy D. - który dopiero w związku z pojawianiem się kolejnych działów, wyodrębnił się w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy obok Przenoszonych Działów jako osobny dział. Następnie w momencie wprowadzenie przez firmę (...) oprogramowania (...), również część Działu (...) (określeni pracownicy) wyspecjalizowała się w sprzedaży wyłącznie oprogramowania (...) produkcji (...), co spowodowało ścisłą współpracę części Działu (...) zajmującego się sprzedażą programu (...) z działem Sprzedaży X.
Po dniu wydzielenia, Wnioskodawca będzie wykonywać tę działalność, w oparciu o pozostały po podziale majątek, na który składają się:
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - m.in. samochody, drukarki, komputery (oraz laptopy) i urządzenia peryferyjne, znaki towarowe, licencje na oprogramowanie oraz serwery, czy prawa do najmu lokali w których znajduje się główne biuro Wnioskodawcy oraz siedziby poszczególnych Oddziałów (innych niż Oddział (...));
- rachunki bankowe (prowadzone w PLN, USD oraz EUR) wraz ze zgromadzonymi środkami pieniężnymi;
- umowy z kontrahentami i usługodawcami; (w tym umowy leasingu samochodów)
- umowy o pracę z pracownikami realizującymi pracę na rzecz Działów Pozostających.
Działy Pozostające - podobnie jak Przenoszone Działy - posiadają:
- określony przedmiot działalności, odrębny od pozostałej części działalności Spółki;
- składniki majątkowe wykorzystywane wyłącznie w ich działalności (z zastrzeżeniem, że w biurze będącym siedzibą Wnioskodawcy, realizowane były funkcje administracyjno -księgowe ,kadrowo- płacowe informatyczne oraz marketingowe, które były wspólne dla całej spółki);
- pracowników wykonujących prace wyłącznie na rzecz działu;
- odrębną strukturę zarządzania oraz osoby decyzyjne odpowiedzialne za kierowanie działaniami podejmowanymi w ramach działu, które to osoby posiadały autonomię w podejmowaniu decyzji związanych z działem.
Z punktu widzenia finansowego, Wnioskodawca jest w stanie - w oparciu o posiadane dane księgowe - wyodrębnić zdarzenia gospodarcze związane wyłącznie z działalnością pozostających Działów, a także ich przychody, koszty, należności i zobowiązania (w szczególności umowy odsprzedawcy zawarte z firmą D. i jej podmiotami zależnymi, które umożliwiają dystrybucję programów X, co stanowi główny przedmiot Działu Sprzedaży X, a także umowy pozwalające na sprzedaż programu (...) - oprogramowania klasy (...) produkowanego przez (…)).
Dla Pozostających Działów, Wnioskodawca jest też w stanie przygotowywać analizy i raporty zarządcze z ksiąg rachunkowych, korzystając w tym celu z oznaczenia transakcji księgowych wymiarem DZIAŁ.
Z technicznego punktu widzenia, była także możliwość utworzenia odrębnego planu kont dla Pozostających Działów, Wnioskodawca wykorzystywał inną funkcjonalność systemu księgowego do wyodrębnienia zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością Pozostających w Spółce Dzielonej Działów (konto księgowe + Wymiar DZIAŁ).
Pozostające Działy cechują się też istotną autonomią w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. W szczególności posiadają własną bazę klientów (którzy - po dniu wydzielenia - będą klientami Spółki Dzielonej), a także konieczne do realizacji tej działalności umowy dystrybucyjne z producentami sprzedawanego oprogramowania (firmą D.).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Przenoszone Działy będą stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Przenoszone działy jako zespół składników materialnych i niematerialnych
W skład Przenoszonych Działów wchodzą aktywa o różnorodnym charakterze. Są to (m.in.):
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (m.in. maszyny, samochody, drukarki, prawa autorskie, licencje na oprogramowanie, komputery i urządzenia peryferyjne),
- prawo własności do zabudowanej nieruchomości,
- rachunki bankowe,
- umowy (z kontrahentami, usługodawcami, a także z pracownikami),
- zapasy magazynowe,
- prawa i zobowiązania wynikające m.in. z polis ubezpieczeniowych, subskrypcji czy podatku od nieruchomości.
Wszystkie te aktywa stanowią masę majątkową odznaczającą się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym jako odrębne przedsiębiorstwo.
Zgodnie z uzasadnieniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, o statusie Przenoszonych Działów jako zespołu składników materialnych oraz niematerialnych świadczą fakty wymienione w opisie stanu faktycznego:
- składniki składające się na Przenoszone Działy razem służą wykonywaniu konkretnej działalności gospodarczej, która jest (przedmiotowo) całkowicie odmienna od pozostałej części działalności Wnioskodawcy;
- działalność Przenoszonych Działów jest wykonywana - w znaczącej większości - na terenie Oddziału (...), w odrębnej nieruchomości przypisanej do ww. oddziału, która w ramach Planu Podziału została przypisana Spółce Przejmującej;
- Przenoszone Działy posiadają pewną, istotną autonomię - w szczególności w zakresie podejmowania bieżących decyzji związanych z działalnością;
- Istnieje możliwość przypisania Przenoszonym Działom:
- majątku wykorzystywanego wyłącznie w ich działalności gospodarczej,
- wierzytelności, zobowiązań, przychodów oraz kosztów,
- bazy klientów;
- Przenoszone działy samodzielnie ustalały ceny za swoje usługi, wyroby, materiały i towary.
Wyodrębnienie organizacyjne
Okoliczności świadczące o wyodrębnieniu organizacyjnym zostały przez Wnioskodawcę wskazane zarówno w opisie stanu faktycznego jak również w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytań nr 1 oraz 2. Nie chcąc powielać treści Wniosku, Wnioskodawca wskazuje, że Przenoszone Działy są wyodrębnione organizacyjnie w sposób faktyczny w istniejącym przedsiębiorstwie o czym świadczą następujące okoliczności:
- odrębności funkcji realizowanych przez Przenoszone Działy w odniesieniu do pozostałej części przedsiębiorstwa;
- realizowania działalności przez Przenoszone Działy w formalnie wyodrębnionym Oddziale (...);
- posiadania pracowników przypisanych wyłącznie do działalności Przenoszonych Działów;
- istnienia zobowiązań, które mogą być przypisane wyłącznie do Przenoszonych Działów (m.in. kontrakty z dostawcami, umowy o pracę);
- posiadania autonomii decyzyjnej przez osoby zarządzające Przenoszącymi Działami w zakresie bieżącej działalności, w tym co do zaciągania zobowiązań (do określonej wysokości);
- wyodrębnienia liderów poszczególnych Przenoszonych Działów w schemacie organizacyjnym Wnioskodawcy.
Wnioskodawca podkreśla za Wnioskiem, że wydzielenie organizacyjne nie musi mieć charakteru sformalizowanego (tj. odbywać się na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze) - kluczowa jest możliwość samodzielnego realizowania określonych funkcji gospodarczych przez dany zespół składników majątkowych, co zdaniem Wnioskodawcy ma miejsce.
Przenoszone Działy będą stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Kwestia statusu Przenoszonych Działów jako zespołu składników materialnych oraz niematerialnych została szerzej opisana w odpowiedzi na pyt. 1 tut. Organu.
Okoliczności świadczące o wyodrębnieniu finansowym zostały przez Wnioskodawcę wskazane zarówno w opisie stanu faktycznego jak również w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytań nr 1 oraz 2. Nie chcąc powielać treści Wniosku, Wnioskodawca wskazuje, że Przenoszone Działy są wyodrębnione finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, o czym świadczy to, że:
- istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Przenoszonych Działów;
- dzięki stosowanemu sposobowi ewidencji danych finansowych, Wnioskodawca jest także w stanie m.in. sporządzić osobny bilans i rachunek zysków i strat Przenoszonych Działów (Istnieje więc możliwość oddzielenia danych finansowych Przenoszonych Działów od danych finansowych pozostałej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy);
- Przenoszone Działy posiadają własne rachunki bankowe (i zgromadzone na nich kwoty), które zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej;
- Przenoszone Działy same ustalały ceny za swoje towary i usługi.
Przenoszone Działy będą stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Kwestia statusu Przenoszonych Działów jako zespołu składników materialnych oraz niematerialnych została szerzej opisana w odpowiedzi na pyt. 1 tut. Organu.
Okoliczności świadczące o wyodrębnieniu funkcjonalnym zostały przez Wnioskodawcę wskazane zarówno w opisie stanu faktycznego jak również w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytań nr 1 oraz 2. Nie chcąc powielać treści wniosku o interpretację, Wnioskodawca wskazuje, że Przenoszone Działy są wyodrębnione funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie o czym świadczy fakt:
- różnicy w przedmiocie działalności Przenoszonych Działów względem pozostałej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy,
- możliwości zaprzestania przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie realizowanej przez Przenoszone Działy po podziale Wnioskodawcy, bez uszczerbku dla jego istnienia i możliwości dalszego prowadzenia działalności - Wnioskodawca będzie bowiem kontynuować działalność w zakresie sprzedaży oprogramowania X oraz oprogramowania produkcji D. SE,
- „kompletność” Przenoszonych Działów rozumiana w ten sposób, że mogą one funkcjonować samodzielnie, jako odrębne przedsiębiorstwo, bez konieczności angażowania dodatkowych środków celem ich „doposażenia” w dodatkowe aktywa,
- zamiaru kontynuacji działalności przez Przenoszone Działy w tożsamym zakresie co obecnie po transakcji podziału Wnioskodawcy.
Wnioskodawca potwierdza, że nastąpi przejęcie przez Spółkę Przejmująca pracowników zatrudnionych w Przenoszonych Działach w trybie przewidzianym w art. 231 Kodeksu pracy.
Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że charakter pytań zawartych w wezwaniu powoduje, że Wnioskodawca sam rozstrzyga kwestie będące przedmiotem złożonego wniosku. Przeczy to funkcji instytucji interpretacji indywidualnych, zgodnie z którą, mają one pomóc podatnikowi odpowiedzieć na pytanie co do prawidłowego stosowania prawa podatkowego. Mając powyższe na uwadze, w wyniku pytań sformułowanych w wezwaniu Wnioskodawca udzieli odpowiedzi na zadane przez siebie we wniosku pytania, co w sposób ewidentny kłóci się z celem złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Powyższe stanowisko przejawia się również w orzecznictwie sądów administracyjnych, w szczególności Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w przedmiotowym zakresie wypowiedział się m.in. w:
- wyroku z dnia 23 listopada 2021 r., sygn. akt II FSK 1049/21: „Zasadnie Sąd pierwszej instancji stwierdził, że ewentualne wezwanie do sprecyzowania wniosku nie mogło prowadzić do żądania, aby to sam wnioskodawca, przesądził rzeczoną kwestię, o którą wprost zapytał, lecz jedynie do sprecyzowania danych faktycznych dotyczących prowadzonej działalności, niezbędnych do ich oceny w kontekście definicji owej działalności. Następnie na gruncie obowiązujących przepisów należało ocenić ten rodzaj działalności, a pozostawienie wniosku bez rozpoznania dopuszczalne byłoby tylko w przypadku, jeśli wnioskodawca nie przedstawiłby wystarczających okoliczności faktycznych do oceny. Skoro skarżący dokładnie opisał swoją działalność przez pryzmat cech działalności badawczo-rozwojowej, to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość. Od takiej oceny jednak się uchylił, co stanowi naruszenia art. 14b § 3 O.p. To właśnie aspekt wykonywania przez skarżącego działalności badawczo-rozwojowej wymaga w rozpatrywanej sprawie wyjaśnienia i interpretacji. Nie może on zatem zostać uznany jako element stanu faktycznego, którego podanie obciąża wnioskodawcę jako podatnika. Z tego powodu zarzuty i argumentacja skargi kasacyjnej nie podważają oceny Sądu pierwszej instancji”,
- wyroku z dnia 4 października 2022 r., sygn. akt II FSK 1484/21: „Biorąc pod uwagę charakter i zadania interpretacji podatkowej trudno uznać sposób postępowania organu interpretacyjnego za prawidłowy. Zaakceptowanie sytuacji, w której sam wnioskodawca ma w istocie udzielić odpowiedzi na zadane organowi pytanie, prowadziłoby do podważenia sensu wydawania interpretacji podatkowych. (...)”,
- wyroku z dnia 21 października 2022 r. sygn. akt II FSK 274/22: „Należy jednak zauważyć, że stanowisko Skarżącego było oceną stanu faktycznego, co do skutków którego chciał się upewnić, występując o wydanie interpretacji. O ile zatem precyzyjny opis zakresu usług Wnioskodawcy oraz podejmowanych przez niego czynności, stanowiły element stanu faktycznego, o tyle już wypowiedź Skarżącego co do tego, czy jego opisane we wniosku działanie może stanowić działalność badawczo - rozwojową, było stanowiskiem strony, z którym związane było jedno z zagadnień, co do którego domagał się stanowiska Organu. Tymczasem Organ, wzywając Skarżącego do uzupełnienia wniosku na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h O.p., domagał się w istocie od Skarżącego, aby uzupełnił wniosek, w ten sposób, aby prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej przez Skarżącego stało się elementem stanu faktycznego.”
Wnioskodawca zwraca uwagę, że w przedmiotowej sprawie, analogicznie jak w orzecznictwie NSA, przerzucono na Wnioskodawcę ciężar odpowiedzi na pytanie, czy wyodrębniona ze struktur Wnioskodawcy część przedsiębiorstwa (Przenoszone Działy), spełnia przesłanki uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa określoną w definicji uregulowanej w art. 4a pkt 4 UCIT oraz art. 2 pkt 27e UVAT.
Wnioskodawca przedstawił we Wniosku i w odpowiedzi na Wezwanie wszystkie okoliczności faktyczne mające znaczenie dla rozstrzygnięcia, należy je jednak oddzielić od ich oceny prawno-podatkowej przedstawianej jako jego stanowisko, która powinna podlegać weryfikacji przez tut. Organ.
Tym samym, pytania skierowane do Wnioskodawcy w Wezwaniu wymagają udzielenia odpowiedzi na kwestie mające stanowić rozstrzygnięcie interpretacji indywidualnej, wobec czego uzupełnienie wniosku w sposób określony w wezwaniu rodzi ryzyko, że Strona nie uzyska odpowiedzi na zadane we wniosku pytanie, gdyż kwestia ta, zostanie rozstrzygnięta na podstawie odpowiedzi sporządzonych w oparciu ocenę Strony zawartą w uzupełnionym opisie stanu faktycznego.
Pytania (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1)Czy zarówno Przenoszone Działy, jak również Pozostające Działy stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 UCIT, a w konsekwencji po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 UCIT?
2)Czy Przenoszone Działy stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e UVAT, a w konsekwencji podział Wnioskodawcy nie będzie podlegać przepisom UVAT na podstawie art. 6 pkt 1 UVAT?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast w zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług, wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
W ocenie Wnioskodawcy, zarówno Przenoszone Działy jak również Pozostające Działy posiadają cechy umożliwiające uznanie je za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 UCIT, a w konsekwencji Wnioskodawca nie rozpozna przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 UCIT.
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 9 UCIT: Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: 9) w spółce podlegającej podziałowi (tu: Wnioskodawca), jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tu: odpowiednio Przenoszone Działy oraz Pozostające Działy) - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Wnioskodawca jest spółką podlegającą podziałowi przez wydzielenie, toteż aby w ramach transakcji podziału powstał przychód na podstawie ww. przepisu musi spełnić się jeden z dwóch warunków:
a.majątek przejmowany na skutek podziału nie może stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub
b.majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi nie może stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ zarówno majątek przejmowany (Przenoszone Działy), jak i majątek pozostający we własności Wnioskodawcy (Pozostające Działy) stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 UCIT w zw. z transakcją podziału o której mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Uzasadnienie wspólne dotyczące ZCP w zakresie VAT i CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 UCIT oraz art. 2 pkt 27e UVAT zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest: „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
W świetle powołanych przepisów można wyodrębnić następujące przesłanki, po spełnieniu których określony zespół składników może zostać zakwalifikowany jako ZCP, tj.:
- istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań który:
- jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
- jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
- służy do realizacji określonych zadań gospodarczych oraz jest zdolny do samodzielnego realizowania funkcji przedsiębiorstwa (wyodrębnienie funkcjonalne).
W zakresie wyodrębnienia istotne jest, aby zachodziło ono na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Jednocześnie, wyodrębnienie to powinno istnieć już na moment dokonywania danej transakcji (podziału), a nie dopiero po jej dokonaniu.
W kontekście oceny czy określony zespół składników majątkowych stanowią ZCP pomocne mogą być również wydane przez Ministra Finansów objaśnienia podatkowe z dnia 11 grudnia 2018 r. - „Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych” (dalej: „Objaśnienia”) .
Objaśnienia dotyczą co prawda takich transakcji, których głównym składnikiem są nieruchomości niemniej jednak zawarte tam wskazówki w naszej ocenie mają charakter uniwersalny i mogą być przydatne z punktu widzenia również oceny innych rodzajowo zespołów aktywów. Zgodnie z Objaśnieniami dodatkowymi istotnymi przesłankami uznania transakcji za zbycie ZCP są:
- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
- faktyczna możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Jednocześnie „zamiar kontynuowania działalności” rozumiany jest jako zamiar prowadzenia przez nabywcę ZCP tego samego przedmiotu działalności co zbywca. Jako przykład braku ww. zamiaru Objaśnienia wskazują następujący przypadek: „Zbywca prowadzący głównie działalność deweloperską wybudował nieruchomość. Nabywca nieruchomości prowadzi działalność polegającą na wynajmie nieruchomości. W takim wypadku inny jest bowiem przedmiot działalności zbywcy i nabywcy”.
Z kolei faktyczna możliwość kontynuowania tej działalności oznacza, że nabyty zespół składników zawiera wszystkie niezbędne do tego elementy i nie zachodzi potrzeba:
- angażowania dodatkowych składników niebędących przedmiotem transakcji;
- podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w związku z przejętymi składnikami.
W ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony na rzecz Spółki Przejmującej w ramach transakcji podziału Wnioskodawcy (Przenoszone Działy), stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 UCIT oraz art. 2 pkt 27e UVAT.
Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych
W ocenie Wnioskodawcy, Przenoszone Działy stanowią zespół składników materialnych oraz niematerialnych.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, wydzieleniu w drodze podziału będą podlegać zarówno składniki materialne (środki trwałe, zapasy, wyposażenie itp.). jak i niematerialne (wartości niematerialne i prawne, umowy, zobowiązania itp.).
Jednocześnie nie jest to bowiem zbiór przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego (tj. nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład).
Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 5 stycznia 2017 r. (II FSK 3649/14): „w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Jednocześnie jak zauważono” (...) nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.
W przypadku Przenoszonych Działów, w ocenie Wnioskodawcy, mamy do czynienia z pełną odrębnością organizacyjną i finansową o której mowa w przywołanym wyroku NSA.
Świadczą o tym następujące fakty wymienione w opisie stanu faktycznego:
- składniki składające się na Przenoszone Działy razem służą wykonywaniu konkretnej działalności gospodarczej, która jest (przedmiotowo) całkowicie odmienna od pozostałej części działalności Wnioskodawcy,
- działalność Przenoszonych Działów jest wykonywana - w znaczącej większości- na terenie Oddziału (...), w odrębnej nieruchomości przypisanej do ww. oddziału, która w ramach Planu Podziału została przypisana Spółce Przejmującej;
- Przenoszone Działy posiadają pewną, istotną autonomię - w szczególności w zakresie podejmowania bieżących decyzji związanych z działalnością;
- Istnieje możliwość przypisania Przenoszonym Działom:
- majątku wykorzystywanego wyłącznie w ich działalności gospodarczej, o wierzytelności, zobowiązań, przychodów oraz kosztów;
- bazy klientów
- Przenoszone działy samodzielnie ustalały ceny za swoje usługi, wyroby, materiały i towary.
Szerzej wątki te będą rozwinięte w częściach uzasadnienia, które dotyczą poszczególnych rodzajów wyodrębnień wymienionych przez art. 4a pkt 4 UCIT oraz art. 2 pkt 27e UVAT.
Wyodrębnienie organizacyjne
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy zespół składników majątkowych i niemajątkowych, któremu chcemy przypisać status ZCP „występuje w strukturze podatnika w sposób, który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze” .
Wyodrębnienie to występuje przykładowo w sytuacji, gdy w strukturze danego przedsiębiorstwa został utworzony np. wydział, zakład czy dział (nie musi być ono, jednakże równoznaczne z wyodrębnieniem organizacyjno-prawnym np. w formie oddziału zarejestrowanego w KRS). Wydzielenie takie może mieć charakter sformalizowany np. w drodze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, nie jest to jednak obligatoryjne ). Czasami wyodrębnienie organizacyjne danej części przedsiębiorstwa może mieć wyłącznie charakter faktyczny.
Kluczowe z perspektywy wyodrębnienia organizacyjnego jest to, czy w odniesieniu do danej masy majątkowej można w sposób zobiektywizowany mówić o faktycznej odrębności organizacyjnej w stosunku do reszty przedsiębiorstwa. Na wyodrębnienie organizacyjne będą zatem miały wpływ takie działania jak np. alokacja zasobów majątkowych do zadań wykonywanych w ramach działalności danego zespołu składników. Wyodrębnienie to pełni swego rodzaju rolę służebną względem wyodrębnienia funkcjonalnego, tzn. takiego wyodrębnienia składników majątku, które mają służyć realizacji określonych zadań gospodarczych, bez konieczności dodatkowych działań.
W ocenie Wnioskodawcy, Przenoszone Działy cechują się wyodrębnieniem organizacyjnym rozumianym w taki sposób, w jaki przedstawiono to powyżej, ponieważ:
1.Przenoszone Działy realizowały funkcje w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w przeszłości oraz realizują je obecnie (tj. do dnia wydzielenia). Po wydzieleniu, w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy funkcje realizowane obecnie przez Przenoszone Działy nie będą realizowane - działalność Wnioskodawcy zostanie ograniczona do części, związanej z funkcją sprzedażową mającą za przedmiot przede wszystkim produkty firmy D., która nie jest realizowana przez Przenoszone Działy;
2.działalność Przenoszonych Działów była prowadzona w znacznej większości w wyodrębnionym formalnie Oddziale (...), na terenie odrębnej nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawcy;
3. Przenoszone Działy posiadają pracowników przypisanych wyłącznie do działalności Przenoszonych Działów;
4. istnieje majątek (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy) przypisany do Przenoszonych Działów, który może służyć działalności gospodarczej i jest on wystarczający do prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności „doposażania” przez Spółkę Przejmującą w dodatkowe aktywa. Majątek ten, nie był wykorzystywany w pozostałej działalności Wnioskodawcy;
5. istnieją zobowiązania (np. kontrakty z dostawcami, klientami a także umowy o pracę) które mogą być przypisane Przenoszonym Działom;
6. Przenoszone Działy posiadały pewien stopień autonomii decyzyjnej związanej z bieżącą działalnością - osoby zarządzające Przenoszonymi Działami mogły samodzielnie podejmować decyzje związane z bieżącym funkcjonowaniem Przenoszonych Działów, zaciąganiem zobowiązań związanych z Przenoszonymi Działami, a także - do wysokości określonego progu wartościowego - decydowały o składnikach majątku Przenoszonych Działów.
Przenoszone Działy są wyodrębnione w sposób faktyczny, wynikający z ww. okoliczności, a ponadto zgodnie ze schematem organizacyjnym na czele każdego z obszaru działalności stoi kierownik odpowiadający za prowadzenie danego obszaru, posiadający podległych pracowników oraz pewną autonomię w działaniu. Działy (…) oraz Robotyzacji posiadają wspólnego kierownika, niemniej - oprócz niego są też obecnie liderzy niższego szczebla, odpowiedzialni wyłącznie za jeden, konkretny obszar (tj. (…) i (…)). Dział Motoryzacja z kolei, z uwagi na swoją specyfikę, podlega bezpośrednio Prezesowi Zarządu. Wyodrębnienie w schemacie organizacyjnym liderów poszczególnych obszarów, wskazuje dodatkowo na wyodrębnienie organizacyjne.
Ponadto, wszystkie Przenoszone Działy znajdowały się fizycznie w innym miejscu niż Dział Sprzedaży X.
Wyodrębnienie finansowe
Wyodrębnienie finansowe w aktualnej praktyce interpretacyjnej tut. Organu oraz orzecznictwie sądów administracyjnych nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie to powinno przejawiać się w możliwości samodzielnego ustalania odrębnych celów oraz planów finansowych dla danego zespołu składników majątku (np. dysponowaniu własnymi zasobami finansowymi, rozliczaniu należności i zobowiązań czy możliwości dokonywania samodzielnej kontroli nad płynnością finansową). Powinno pozwalać również na ustalenie sytuacji majątkowej (aktywa i pasywa) oraz zyskowności zorganizowanej części przedsiębiorstwa (koszty i przychody). Przesłanka ta nie powinna być również rozumiana jako konieczność posiadania przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa własnych rachunków bankowych czy samodzielnego sporządzania bilansu.
W ocenie Wnioskodawcy, Przenoszone Działy cechują się wyodrębnieniem finansowym rozumianym w taki sposób, w jaki przedstawiono to powyżej, ponieważ:
1)istnieje możliwość przypisania Przenoszonym Działom określonych danych finansowych - Wnioskodawca był w stanie wyodrębnić przychody, koszty, zobowiązania i należności przynależne do Przenoszonych Działów. Mając na uwadze sposób ewidencjonowania danych finansowych, Wnioskodawca ma możliwość sporządzenia osobnego bilansu oraz RZiS dla Przenoszonych Działów. Ponadto, gdyby nie istniała możliwość przypisania Przenoszonym Działom określonych danych finansowych, nie byłoby możliwości przygotowania dokumentów finansowych związanych z podziałem Wnioskodawcy (tj. ustalenia wartości majątku Przenoszonych Działów, czy wartości zapasów przypisanych do Przenoszonych Działów, które stanowią załączniki do Plan Podziału),
2)Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić zdarzenia gospodarcze (transakcje handlowe) związane wyłącznie z działalnością Przenoszonych Działów;
3)na podstawie przypisanych do Przenoszonych Działów przychodów i kosztów, należności oraz zobowiązań, Przenoszone Działy byłyby w stanie funkcjonować pod względem finansowym niezależnie od pozostałej części Wnioskodawcy;
4)Przenoszone Działy posiadają przypisane im rachunki bankowe (oraz zgromadzone na nich kwoty pieniężne) i są one przenoszone na Spółkę Przejmującą w ramach podziału;
5)Przenoszone Działy samodzielnie ustalały ceny za swoje usługi i towary.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Wyodrębnienie funkcjonalne oznacza, że ZCP powinna posiadać zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, tj. obejmować wszystkie elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. W praktyce istotne jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym kompleks praw, obowiązków i rzeczy), iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.
Aby zatem zespół składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie mógł być uznany za jego zorganizowaną część, musi on obiektywnie posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy.
Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w spółce dzielonej, w którym winny one stanowić pewną całość. Nie jest natomiast wystarczająca sama możliwość prowadzenia w przyszłości przy ich wykorzystaniu odrębnego zakładu.
Aby zespół składników majątku stanowił ZCP, musi dodatkowo być wyodrębniony funkcjonalnie, czyli:
- realizować określone funkcje gospodarcze;
- posiadać zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, tj. obejmować wszystkie elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem zespół składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie mógł być uznany za jego zorganizowaną część, musi on obiektywnie posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy. Nie jest wystarczające istnienie pewnego zespołu składników majątkowych, które dla rozpoczęcia działalności gospodarczej jako osobne przedsiębiorstwo wymaga dodatkowych czynności (np. zatrudnienia pracowników itd.). Z drugiej strony, jeśli te braki nie mają charakteru istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, wówczas nie są one wykluczające z punktu widzenia klasyfikacji zdarzenia jako zbycie przedsiębiorstwa ZCP .
W ocenie Wnioskodawcy, Przenoszone Działy cechują się wyodrębnieniem funkcjonalnym rozumianym w taki sposób, w jaki przedstawiono to powyżej, ponieważ:
1.przedmiot działalności Przenoszonych Działów jest przedmiotowo inny niż przedmiot działalności realizowany przez pozostałą część Wnioskodawcy. Dodatkowo, po dniu wydzielenia, Wnioskodawca nie będzie prowadzić działalności gospodarczej w zakresie realizowanym dotychczas przez Przenoszone Działy. Nie wpłynie to jednocześnie negatywnie na działalność Wnioskodawcy, ponieważ ten będzie kontynuować działalność w pozostałym zakresie (sprzedaż oprogramowania produkcji (...), w szczególności typu X oraz (...) i);
2.wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe (tj. nieruchomość gruntowa wraz z posadowionym na niej budynkiem, wartości niematerialne i prawne, środki trwałe, zapasy), a także kapitał ludzki w postaci pracowników oraz dotychczasowych osób zarządzających Przenoszonymi Działami, będą przejęci przez Spółkę Przejmującą. Zatem do Spółki Przejmującej przejdzie cały majątek niezbędny do kontynuowania działalności operacyjnej Przenoszonych Działów w zakresie, w jakim jest ona obecnie (tj. do dnia wydzielenia) realizowana przez Wnioskodawcę. Jednocześnie, ten zespół składników majątkowych jest na tyle kompletny, że jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez konieczności angażowania dodatkowych środków. W ocenie Wnioskodawcy, na powyższą konkluzje nie ma wpływu fakt, że po transakcji dojdzie do zakupu przez Spółkę Przejmującą:
a)licencji programu księgowo-kadrowego,
b)podnajmu jednego lub dwóch pomieszczeń w biurze, stanowiącym siedzibę Wnioskodawcy oraz do zawarcia umowy uprawniającej do korzystania z nazwy X.
Nabycie powyższych nie oznacza braku samodzielności Przenoszonych Działów (por. m.in. int. ind. z dnia 20 listopada 2023 r., 0111-KDIB1-1.4010.512.2023.3.RH dot. najmu powierzchni biurowej oraz z dnia 12 lipca 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.256.2023.3.JF dot. zakupu usług pomocniczych).
3.Przenoszone Działy w Spółce Przejmującej będą pełnić dokładnie te same funkcje i wykonywać tę samą działalność co dotychczas, tj. przed podziałem. Tym samym, w ramach Spółki Przejmującej, Przenoszone Działy będą kontynuować dotychczasową działalność. Zamiar ten jest wprost ujawniony w Planie Podziału. Co więcej, Spółka Przejmująca będzie w stanie faktycznie kontynuować działalność Przenoszonych Działów, co jest konsekwencją kwestii opisanej w pkt. 2 - tj. tego, że majątek przenoszony do Spółki Przejmującej stanowi kompletny majątek związany z wykonywaniem działalności przez Przenoszone Działy,
4.Wnioskodawca podkreśla, że nie powstanie konieczność „doposażania” Przenoszonych Działów przez Spółkę Przejmującą w celu kontynuacji działalności. Spółka Przejmująca nie będzie też zobowiązana do podejmowania innych działań faktycznych lub prawnych dla potrzeb kontynuowania działalności Przenoszonych Działów - w szczególności nie będzie musiała ubiegać się o jakiekolwiek zgody (zezwolenia, koncesje) organów publicznych z uwagi na fakt, że nie wymaga tego przedmiot działalności Przenoszonych Działów. Spółka Przejmująca nie będzie też musiała zatrudniać dodatkowych pracowników (współpracowników) ponieważ przenoszone zasoby ludzkie są wystarczające do kontynuowania działalności.
Podsumowanie
Podsumowując, Przenoszone Działy - jako zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, a co za tym idzie stanowi ZCP w rozumieniu zarówno art. 4a pkt 4 UCIT jak również art. 2 pkt 27e UVAT.
Dział Pozostające Działy stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 UCIT.
Uzasadnienie
Odesłanie do uzasadnienia stanowiska odnoszącego się do pytań 1-2
Wnioskodawca w zakresie stanowiska odnoszącego się do pytania 3, pragnie odesłać do uzasadnienia stanowiska odnoszącego się do pytań 1-2 w części dotyczącej definicji legalnej ZCP w ujęciu art. 4a pkt 4 UCIT oraz ogólnych informacji poświęconych poszczególnym wymiarom wyodrębnienia zespołu składników majątkowych (organizacyjne, finansowe, funkcjonalne), które konstytuują zespół składników majątkowych jako ZCP.
Składniki składające się na pozostające działy jako zespół
W ocenie Wnioskodawcy, składniki składające się na Pozostające Działy stanowią zespół składników majątkowych - nie jest on jedynie zbiorem przypadkowych elementów, ale majątkiem, który wspólnie pozwala na realizację funkcji w postaci wykonywania konkretnej działalności gospodarczej - tj. sprzedaży oprogramowania produkcji (...) (zarówno rodzaju X jak i (...).
Taką samą rolę Pozostające Działy będą pełnić po transakcji podziału, bez konieczności jakiegokolwiek doposażania go w dodatkowy majątek.
Jest to zespół składników majątkowych organizacyjnie i finansowo odrębny od Przenoszonych Działów - posiada odrębnych pracowników i kadrę zarządzającą o określonej autonomii działania, majątek, który jest przypisany wyłącznie ww. Działom, a także istnieje możliwość przypisania (alokowania) danych finansowych (koszty, przychody, należności i zobowiązania) związanych wyłącznie z działalnością skupioną w Pozostających Działach.
Sama działalność Pozostających Działów jest wykonywana w odrębnym miejscu, niż działalność Przenoszonych Działów (tj. w siedzibie Wnioskodawcy oraz w pozostałych oddziałach Wnioskodawcy - innych niż (...)).
Szerzej wątki te będą rozwinięte w częściach uzasadnienia, które dotyczą poszczególnych rodzajów wyodrębnień wymienionych przez art. 4a pkt 4 UCIT.
Wyodrębnienie organizacyjne
W ocenie Wnioskodawcy, Pozostające Działy cechują się wyodrębnieniem organizacyjnym, ponieważ:
1)jest faktycznie wyodrębniona w działalności Wnioskodawcy. Co więcej, historycznie jest to podstawa działalności Wnioskodawcy, która została wyodrębniona na późniejszym etapie - w miarę poszerzania się działalności gospodarczej Wnioskodawcy o kolejne Działy. Jest też przedmiotowo inna od działalności Przenoszonych Działów, co zostało szczegółowo opisane w opisie stanu faktycznego. Pozostające Działy realizują funkcję sprzedażową Wnioskodawcy związaną ze sprzedażą oprogramowania X oraz (...) produkcji (...), odmienną od funkcji realizowanych przez Przenoszone Działy;
2)działalność wykonywana w ramach Pozostających Działów była w przeważającej większości wykonywana w innym miejscu, niż działalność Przenoszonych Działów - tj. w biurach w mieście siedziby Wnioskodawcy (…) i w biurach znajdujących się w miastach siedzib oddziałów Wnioskodawcy (…)),
z wyjątkiem pracy wykonywanej przez dwóch pracowników, realizujących prace na rzecz Działu (...) (w części stanowiącej element Pozostających Działów - tj. związanej z produktami (...)), którzy pozostaną pracownikami Wnioskodawcy;
3)Pracownicy wykonujący pracę na rzecz Pozostających Działów wykonują pracę związaną przede wszystkim z tymi Działami, z wyjątkami wynikającymi z bycia częścią większej organizacji (tj. okazjonalnym wsparciem w procesach sprzedażowych).
4)istnieją zobowiązania (np. kontrakty z dostawcami, klientami a także umowy o pracę oraz umowy najmu nieruchomości, w których znajdują się biura Wnioskodawcy w miastach poszczególnych oddziałów - innych niż (...)) które mogą być przypisane Pozostającym Działom;
5)pracownicy Pozostających Działów będą podlegać jednemu kierownictwu (niezależnie od rodzaju sprzedawanego oprogramowania tj. X i (...)), pozostającemu w Spółce Dzielonej.
Wyodrębnienie finansowe
W ocenie Wnioskodawcy, Pozostające Działy cechują się wyodrębnieniem finansowym, ponieważ:
1.istnieje możliwość przypisania Pozostającym Działom określonych danych finansowych - Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić przychody, koszty, zobowiązania i należności, a także przygotować bilans oraz rachunek zysków i strat;
2.Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić zdarzenia gospodarcze (transakcje handlowe) związane z działalnością Pozostających Działów;
3.na podstawie przypisanych do Pozostających Działów przychodów i kosztów, należności oraz zobowiązań, Pozostające Działy byłyby w stanie funkcjonować pod względem finansowym niezależnie od pozostałej części działalności Wnioskodawcy;
4.samodzielnie ustalały ceny za oferowane przez siebie usługi i towary, stosując ogólnie obowiązujące w Spółce reguły i zasady.
Wyodrębnienie funkcjonalne
W ocenie Wnioskodawcy, Pozostające Działy cechują się wyodrębnieniem funkcjonalnym, ponieważ:
1.przedmiot działalności Pozostających Działów jest przedmiotowo inny niż przedmiot działalności realizowany przez pozostałą część Wnioskodawcy (Przenoszone Działy) - jak wskazano powyżej oraz w opisie stanu faktycznego, Pozostające Działy zajmują się sprzedażą oprogramowania firmy D. (zarówno X jak i (...)), co wyraźnie odróżnia je od Przenoszonych Działów;
2.wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe (tj. nieruchomość gruntowa wraz z posadowionym na niej budynkiem, wartości niematerialne i prawne, środki trwałe, zapasy), a także kapitał ludzki w postaci pracowników i dotychczasowe osoby zarządzające Pozostającymi Działami pozostaną przy Wnioskodawcy. Jednocześnie, ten zespół składników majątkowych jest na tyle kompletny, że jest w stanie funkcjonować po dokonanym podziale bez konieczności angażowania dodatkowych środków;
3.działalność Pozostających Działów będzie kontynuowana po transakcji - w tym zakresie Wnioskodawca nie przewiduje zmian. Co więcej, ma to swoje odzwierciedlenie także w treści Planu Podziału.
Podsumowanie
Podsumowując, Pozostające Działy - jako zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, a co za tym idzie stanowi ZCP w rozumieniu zarówno art. 4a pkt 4 UCIT.
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 9 UCIT: Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: 9) w spółce podlegającej podziałowi (tu: Wnioskodawca), jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tu: odpowiednio Przenoszone Działy oraz Pozostające Działy) - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki.
Wnioskodawca jest spółką podlegającą podziałowi przez wydzielenie, toteż aby w ramach transakcji podziału powstał przychód na podstawie ww. przepisu musi spełnić się jeden z dwóch warunków:
a.majątek przejmowany na skutek podziału nie może stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub
b.majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi nie może stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ zarówno majątek przejmowany (Przenoszone Działy), jak i majątek pozostający we własności Wnioskodawcy (Pozostające Działy) stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 UCIT w zw. z transakcją podziału o której mowa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18 ze zm.).
W myśl art. 528 § 1 KSH:
Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 5 ww. ustawy:
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie)).
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o CIT,
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Sposób ujęcia przedmiotu opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych nie jest przypadkowy i pozwala na wyprowadzenie wniosku o objęciu zakresem ustawy wszystkich zdarzeń, z którymi wiąże się dla podatnika konkretna korzyść o wymiarze finansowym powodująca zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów.
Ustawa o CIT nie zawiera definicji przychodów podatkowych, wskazuje jedynie przykładowe zdarzenia - w art. 12 ust. 1 - skutkujące powstaniem przychodu podatkowego.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT można stwierdzić, że − co do zasady − przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Skutek w postaci powstania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może być również następstwem zdarzeń prawnych, których skutkiem jest zmniejszenie pasywów podatnika, czyli jego zobowiązań.
Jednym z przepisów o charakterze szczególnym w stosunku do art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, jest art. 12 ust. 1 pkt 9 tej ustawy.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,
Przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,
Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a.spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b.spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Natomiast stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT :
Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia;
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży oprogramowania inżynierskiego X (w szczególności oprogramowania z rodziny X) i pokrewnych. Prowadzą Państwo autoryzowane i certyfikowane szkolenia X. Działają Państwo jako polski dystrybutor (…) (producent oprogramowania z rodziny X), (...) Technologies, oraz (…), a także prowadzą sprzedaż innego specjalistycznego oprogramowania i sprzętu komputerowego.
Tworzą Państwo także autorskie oprogramowanie, świadczą pomoc techniczną i wykonują wdrożenia systemów komputerowych - oprogramowania biznesowego ((...)). Świadczą Państwo także usługi produkcji (…) oraz projektują, wykonują i integrują u Klientów maszyny i stanowiska zrobotyzowane automatyzujące procesy produkcyjne. Są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług.
Prowadzą Państwo swoją działalność gospodarczą na terenie całego kraju – w szczególności za pomocą wyodrębnionych oddziałów terenowych:
- Oddział (…);
- Oddział (...);
- Oddział (…);
- Oddział (...).
Podjęli Państwo decyzję o dokonaniu podziału poprzez przeniesienie części swojego majątku na rzecz Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH tj. podział przez wydzielenie.
Podział nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania, a jedynie reorganizację działalności gospodarczej. Podział stanowi element strategii zakładającej specjalizację działalności i uproszczenie struktury organizacyjnej Spółki i ma na celu umożliwienie Spółkom uczestniczącym w podziale skoncentrowanie się na określonym zakresie działalności:
- Państwu (Spółce Dzielonej) - na sektorze sprzedaży oprogramowania inżynierskiego X oraz innych programów produkcji D. SE z siedzibą we Francji i jej podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich, w tym również oprogramowania własnego, a także sprzedaż sprzętu komputerowego, i usługi z tym związane (w tym szkolenia),
- Spółce Przejmującej - na sektorze związanym z produkcją i obróbką (...) , projektowaniem i wykonywaniem stanowisk zrobotyzowanych, a także wdrażaniem oprogramowania w zakresie (...) oraz sprzedażą oprogramowania (...) producentów innych niż (...).
Podział, miał więc na celu wyodrębnienie Państwa działalności związanej ze sprzedażą oprogramowania – w szczególności (...) od pozostałej części działalności gospodarczej (niezwiązanego z (...)).
Państwa działalność gospodarcza podzielona jest na sześć Działów. Profile Działalności są następujące:
1.Dział X (Dział Sprzedaży X);
2.Dział (...);
3.Dział (…);
4.Dział (…);
5.Dział (...);
6.Dział (…).
Zatrudniają Państwo także osoby realizujące funkcje wspólne i pomocnicze dla wszystkich Działów (np. HR, administracja i księgowość, marketing, IT). W ramach procedury podziału, część z osób wykonujących ww. czynności pomocnicze zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej, co zapewni płynne kontynuowanie wydzielanej części działalności bez konieczności pozyskiwania tych usług z rynku.
Jednocześnie pod kątem funkcjonalnym (profil działalności) oraz terytorialnym (lokalizacja w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza) w ramach ww. Działów, Dział Sprzedaży X wyraźnie odróżnia się od pozostałych Działów.
Dział Sprzedaży X to bowiem dział przede wszystkim zajmujący się działalnością handlową (tj. prowadzący sprzedaż rozwiązań technologicznych wyprodukowanych przez podmiot trzeci – w szczególności oprogramowania z rodziny X produkcji D. ), podczas gdy pozostałe działy są bardziej nastawione na świadczenie usług i produkcję własnych wyrobów (z wyłączeniem Działu (...), realizującego funkcje sprzedażowe w odniesieniu do oprogramowania (...)). Ponadto, pozostałe Działy zlokalizowane są praktycznie w jednym oddziale – Oddział (...) podczas gdy działalność Działu Sprzedaży X realizowana jest w pozostałych lokalizacjach Spółki Dzielonej.
W wyniku transakcji, na rzecz Spółki Przejmującej przeniesione będą składniki majątkowe i niemajątkowe związane z działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach wszystkich działów poza Działem Sprzedaży X oraz częścią Działu (...) (w zakresie sprzedaży oprogramowania (...) produkcji firmy (...)) tj. Działów (...), (…), (…), (...) (w pozostałej części, tj. sprzedaży oprogramowania innych producentów niż (...)) i (…) (Przenoszone Działy).
Oddział (...) był w przeważającej większości przeznaczony do realizacji działalności gospodarczej wykonywanej przez Przenoszone Działy. Ze względu na to „fizyczne” wyodrębnienie Przenoszonych Działów oraz ich funkcjonalne wyodrębnienie pozostałej części Państwa działalności (działy inne niż Dział Sprzedaży X), są one przenoszone do Spółki Przejmującej jako jedna, zorganizowana całość.
W związku z transakcją podziału, Spółka Przejmująca otrzyma składniki majątkowe i niemajątkowe, które są związane z Przenoszonymi Działami.
Szczegółowo, wykaz składników zawiera Plan Podziału, zgodnie z którym na Spółkę Przejmującą przejdą:
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (m.in., licencje na oprogramowanie, komputery, urządzenia peryferyjne, samochody, maszyny produkcyjne, drukarki);
- prawo własności zabudowanej nieruchomości składającej się z działek gruntu o łącznej powierzchni 3.545 m2 zabudowanej budynkiem biurowo-magazynowym jednokondygnacyjnym o łącznej powierzchni 954,62 m2 (kubatura 5155,00 m3) wraz ze wszelkim znajdującym się na terenie w/w działek budowlami, infrastrukturą techniczną i wyposażeniem (w tym meblami) znajdującymi się na terenie działek lub wewnątrz budynków);
- rachunki bankowe (prowadzone w PLN oraz EUR) związane z działalnością Przenoszonych Działów, wraz ze zgromadzonymi na nich środkami pieniężnymi;
- prawa i zobowiązania wynikające z polis ubezpieczeniowych, subskrypcji, podatku od nieruchomości oraz odpisu na ZFSŚ związanych z działalnością Przenoszonych Działów;
- umowy z kontrahentami (w tym umowy leasingu samochodów i maszyn służących do produkcji);
- umowy z usługodawcami związane z działalnością Przenoszonych Działów;
- umowy o pracę zawarte z pracownikami realizującymi pracę na rzecz Przenoszonych Działów;
- zapasy magazynowe związane z działalnością Przenoszonych Działów.
Wszystkie powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe zostały szczegółowo opisane w planie podziału oraz – w odniesieniu do środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych i zapasów – wycenione według wartości księgowej.
Dodatkowo, w myśl Planu Podziału, Spółce Przejmującej przypadają:
- inne, niewymienione w Planie Podziału składniki majątku funkcjonalnie związane z działalnością Oddziału (...) lub Przenoszonych Działów – bez względu na miejsce ich położenia;
- wszystkie składniki majątku znajdujące się lub związane z siedzibą Oddziału (...);
- aktywa i pasywa uzyskane w wyniku działalności Przenoszonych Działów;
- prawa i zobowiązania wynikające ze stosunków zobowiązaniowych związanych z działalnością Przenoszonych Działów;
- nowe prawa, zobowiązania, aktywa lub mienie wynikające lub uzyskane w wyniku realizacji praw i zobowiązań przypisanych zgodnie z Planem Podziału do Spółki Przejmującej lub wynikających z prowadzenia przez Spółkę Dzieloną działalności w ramach Przenoszonych Działów w okresie między uzgodnieniem Planu Podziału i dniem wydzielenia.
Zgodnie z założeniami transakcji przedstawionymi w Planie Podziału, Spółka Przejmująca ma w oparciu o Przenoszone Działy kontynuować Państwa działalność gospodarczą realizowaną przez Przenoszone Działy.
Ponadto, nastąpi przejęcie przez Spółkę Przejmująca pracowników zatrudnionych w Przenoszonych Działach w trybie przewidzianym w art. 231 Kodeksu pracy.
Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest kwestia, czy zarówno przenoszony majątek, jak również majątek pozostający w Spółce Dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 UCIT, a w konsekwencji po Państwa stronie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Biorąc pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, stwierdzić należy, że wskazany przepis odnosi się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie albo przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast, w przypadku podziału przez wydzielenie albo przez wyodrębnienie zgodnie z zamysłem ustawodawcy – w spółce podlegającej podziałowi przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, aby skorzystać z wyłączenia z przychodów, obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wyodrębnienie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, w pierwszej kolejności należy ocenić, czy w związku z opisanym we wniosku podziałem przez wydzielenie zarówno majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w Spółce Dzielonej po podziale stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 4a ust. 4 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W rozumieniu powyższych regulacji prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:
- musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, w rozumieniu powyższego przepisu, powinna więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota zorganizowanej części przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi o „zespole składników”. Zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.
Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.)
Podsumowując, aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa jego zorganizowanej części i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tym przedsiębiorstwem do tej jego części.
Przy ocenie czy zbywane składniki należy traktować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, należy także uwzględnić m.in. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Jak wynika z opisu sprawy w skład Przenoszonych Działów wchodzą aktywa o różnorodnym charakterze. Są to (m.in.):
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (m.in. maszyny, samochody, drukarki, prawa autorskie, licencje na oprogramowanie, komputery i urządzenia peryferyjne),
- prawo własności do zabudowanej nieruchomości,
- rachunki bankowe,
- umowy (z kontrahentami, usługodawcami, a także z pracownikami),
- zapasy magazynowe,
- prawa i zobowiązania wynikające m.in. z polis ubezpieczeniowych, subskrypcji czy podatku od nieruchomości.
Wszystkie te aktywa stanowią masę majątkową odznaczającą się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym jako odrębne przedsiębiorstwo. O statusie Przenoszonych Działów jako zespołu składników materialnych oraz niematerialnych świadczą poniższe okoliczności:
- składniki składające się na Przenoszone Działy razem służą wykonywaniu konkretnej działalności gospodarczej, która jest (przedmiotowo) całkowicie odmienna od pozostałej części działalności Spółki Dzielonej.
- działalność Przenoszonych Działów jest wykonywana – w znaczącej większości – na terenie Oddziału (...), w odrębnej nieruchomości przypisanej do ww. oddziału, która w ramach Planu Podziału została przypisana Spółce Przejmującej;
- Przenoszone Działy posiadają pewną, istotną autonomię – w szczególności w zakresie podejmowania bieżących decyzji związanych z działalnością;
- istnieje możliwość przypisania Przenoszonym Działom:
- majątku wykorzystywanego wyłącznie w ich działalności gospodarczej,
- wierzytelności, zobowiązań, przychodów oraz kosztów;
- bazy klientów
- Przenoszone działy samodzielnie ustalały ceny za swoje usługi, wyroby, materiały i towary.
Wskazali Państwo, że Przenoszone Działy są wyodrębnione organizacyjnie w sposób faktyczny w istniejącym przedsiębiorstwie o czym świadczą następujące okoliczności:
- odrębności funkcji realizowanych przez Przenoszone Działy w odniesieniu do pozostałej części przedsiębiorstwa;
- realizowania działalności przez Przenoszone Działy w formalnie wyodrębnionym Oddziale (...);
- posiadania pracowników przypisanych wyłącznie do działalności Przenoszonych Działów;
- istnienia zobowiązań, które mogą być przypisane wyłącznie do Przenoszonych Działów (m.in. kontrakty z dostawcami, umowy o pracę);
- posiadania autonomii decyzyjnej przez osoby zarządzające Przenoszącymi Działami w zakresie bieżącej działalności, w tym co do zaciągania zobowiązań (do określonej wysokości);
- wyodrębnienia liderów poszczególnych Przenoszonych Działów w schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej.
Przenoszone Działy są również wyodrębnione finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, o czym świadczy to, że:
- istnieje możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Przenoszonych Działów;
- dzięki stosowanemu sposobowi ewidencji danych finansowych, są Państwo także w stanie m.in. sporządzić osobny bilans i rachunek zysków i strat Przenoszonych Działów (Istnieje więc możliwość oddzielenia danych finansowych Przenoszonych Działów od danych finansowych pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej);
- Przenoszone Działy posiadają własne rachunki bankowe (i zgromadzone na nich kwoty), które zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej;
- Przenoszone Działy same ustalały ceny za swoje towary i usługi.
Ponadto, Przenoszone Działy są wyodrębnione funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie o czym świadczy fakt:
- różnicy w przedmiocie działalności Przenoszonych Działów względem pozostałej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej;
- możliwości zaprzestania przez Państwa działalności gospodarczej w zakresie realizowanej przez Przenoszone Działy po podziale Spółki Dzielonej, bez uszczerbku dla jego istnienia i możliwości dalszego prowadzenia działalności – będą bowiem Państwo kontynuować działalność w zakresie sprzedaży oprogramowania X oraz oprogramowania produkcji D. SE;
- „kompletność” Przenoszonych Działów rozumiana w ten sposób, że mogą one funkcjonować samodzielnie, jako odrębne przedsiębiorstwo, bez konieczności angażowania dodatkowych środków celem ich „doposażenia” w dodatkowe aktywa;
- zamiaru kontynuacji działalności przez Przenoszone Działy w tożsamym zakresie co obecnie po transakcji podziału Spółki Dzielonej.
Wskazali Państwo również, że docelowo, Spółka Przejmująca ma kontynuować działalność Przenoszonych Działów z pomocą otrzymanych od Państwa składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Przenoszonych Działów, które są wystarczające i adekwatne do kontynuowania działalności i nie będą wymagać poniesienia przez Spółkę Przejmującą po Dniu Podziału dodatkowych nakładów.
Spółka Przejmująca nie będzie wyposażana w żadne dodatkowe aktywa z innych źródeł (tj. innych niż same Przenoszone Działy, zgodnie z Planem podziału) dla potrzeb kontynuacji działalności Przenoszonych Działów z wyjątkami w postaci:
1.licencji programu księgowo-kadrowego (z uwagi na fakt, że procedura dzielenia lub przeniesienia licencji na ww. program jest utrudniona prawnie i technicznie);
2.podnajmu jednego lub dwóch pomieszczeń w biurze, stanowiącym Państwa siedzibę (ze względu na fakt, że część pracowników Działu (...) oraz pracownicy działów realizujących funkcje wspólne i pomocnicze świadczą pracę z innego miejsca niż Oddział (...));
3.prawa do korzystania z nazwy X (z uwagi na fakt, iż nazwa ta stanowi element znaku towarowego słowno-graficznego zarejestrowanego na rzecz Państwa w Urzędzie Patentowym RP).
Z uwagi na przedmiot działalności, Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana do podejmowania innych dodatkowych czynności faktycznych i prawnych (w szczególności, nie będzie zobowiązana do uzyskania zezwoleń, koncesji lub innej formy zgody organu publicznego).
Zatem, w analizowanej sprawie część wydzielana, przenoszona do Spółki Przejmującej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt. 4 ustawy o CIT, ponieważ istniejący w ramach Przenoszonych Działów zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
W odniesieniu natomiast do Pozostałej działalności - która nie jest związana z Przenoszonymi Działami -wskazać należy, że jest to działalność związana z dystrybucją produktów (oprogramowania X i (...)) firmy (...) skupiona w ramach Działu Sprzedaży X oraz częścią Działu (...).
W opisie wprawy wskazali Państwo, że składniki składające się na Pozostające Działy stanowią zespół składników majątkowych - nie są on jedynie zbiorem przypadkowych elementów, ale majątkiem, który wspólnie pozwala na realizację funkcji w postaci wykonywania konkretnej działalności gospodarczej - tj. sprzedaży oprogramowania produkcji (...) (zarówno rodzaju X jak i (...)). Taką samą rolę Pozostające Działy będą pełnić po transakcji podziału, bez konieczności jakiegokolwiek doposażania go w dodatkowy majątek.
Dział Pozostający jest to zespół składników majątkowych organizacyjnie i finansowo odrębny od Przenoszonych Działów - posiada odrębnych pracowników i kadrę zarządzającą o określonej autonomii działania, majątek, który jest przypisany wyłącznie ww. Działom, a także istnieje możliwość przypisania danych finansowych (koszty, przychody, należności i zobowiązania) związanych wyłącznie z działalnością skupioną w Pozostających Działach. Sama działalność Pozostających Działów jest wykonywana w odrębnym miejscu, niż działalność Przenoszonych Działów (tj. w siedzibie Wnioskodawcy oraz w pozostałych oddziałach Wnioskodawcy - innych niż (...)).
Działy Pozostające cechują się wyodrębnieniem organizacyjnym, ponieważ:
- są faktycznie wyodrębnione w działalności Wnioskodawcy. Co więcej, historycznie jest to podstawa działalności Wnioskodawcy. Jest też przedmiotowo inna od działalności Przenoszonych Działów. Pozostające Działy realizują funkcję sprzedażową Wnioskodawcy związaną ze sprzedażą oprogramowania X oraz (...) produkcji (...), odmienną od funkcji realizowanych przez Przenoszone Działy;
- działalność wykonywana w ramach Pozostających Działów była w przeważającej większości wykonywana w innym miejscu, niż działalność Przenoszonych Działów;
- pracownicy wykonujący pracę na rzecz Pozostających Działów wykonują pracę związaną przede wszystkim z tymi Działami, z wyjątkami wynikającymi z bycia częścią większej organizacji (tj. okazjonalnym wsparciem w procesach sprzedażowych),
- istnieją zobowiązania (np. kontrakty z dostawcami, klientami a także umowy o pracę oraz umowy najmu nieruchomości, w których znajdują się biura Wnioskodawcy w miastach poszczególnych oddziałów - innych niż (...)) które mogą być przypisane Pozostającym Działom;
- pracownicy Pozostających Działów będą podlegać jednemu kierownictwu, pozostającemu w Spółce Dzielonej.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że Pozostające Działy cechują się również wyodrębnieniem finansowym, ponieważ:
- istnieje możliwość przypisania Pozostającym Działom określonych danych finansowych Spółka jest w stanie wyodrębnić przychody, koszty, zobowiązania i należności, a także przygotować bilans oraz rachunek zysków i strat;
- Spółka jest w stanie wyodrębnić zdarzenia gospodarcze (transakcje handlowe) związane z działalnością Pozostających Działów;
- na podstawie przypisanych do Pozostających Działów przychodów i kosztów, należności oraz zobowiązań, Pozostające Działy byłyby w stanie funkcjonować pod względem finansowym niezależnie od pozostałej części działalności Wnioskodawcy;
- samodzielnie ustalały ceny za oferowane przez siebie usługi i towary, stosując ogólnie obowiązujące w Spółce reguły i zasady.
Pozostające Działy cechują się wyodrębnieniem funkcjonalnym, ponieważ:
- przedmiot działalności Pozostających Działów jest przedmiotowo inny niż przedmiot działalności realizowany przez pozostałą część Spółki (Przenoszone Działy);
- wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe (tj. nieruchomość gruntowa wraz z posadowionym na niej budynkiem, wartości niematerialne i prawne, środki trwałe, zapasy), a także kapitał ludzki w postaci pracowników i dotychczasowe osoby zarządzające Pozostającymi Działami pozostaną w Spółce Dzielonej. Jednocześnie, ten zespół składników majątkowych jest na tyle kompletny, że jest w stanie funkcjonować po dokonanym podziale bez konieczności angażowania dodatkowych środków;
- działalność Pozostających Działów będzie kontynuowana po transakcji - w tym zakresie Spółka nie przewiduje zmian. Co więcej, ma to swoje odzwierciedlenie także w treści Planu Podziału.
Zatem jak wynika z powyższego Działy Pozostające - jako zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, a co za tym idzie stanowią ZCP w rozumieniu zarówno art. 4a pkt 4 UCIT.
Zatem należy się z Państwem zgodzić, że zarówno opisany we wniosku w ramach stanu faktycznego zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce Dzielonej, oraz zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do Spółki Przejmującej, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Wobec powyższego skoro zarówno wydzielany do Spółki Przejmującej majątek jak i majątek pozostający w Spółce Dzielonej, na dzień podziału przez wydzielenie będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Państwa jako Spółki Dzielonej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
W konsekwencji Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Powołane przez Państwa we wniosku interpretacje indywidualne oraz wyroki sądów administracyjnych zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych oraz wyrokami sądów administracyjnych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost z tego powodu, że nie stanowią one materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).