Spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika od stycznia 2023 r. stosuje estoński CIT. Nieruchomość maga... - Interpretacja - null

shutterstock

Czy wypłata czynszu najmu magazynu na rzecz wspólnika stanowi ukryty zysk?

Temat interpretacji

Czy wynajem magazynu przez spółkę to ukryty zysk?

Spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika od stycznia 2023 r. stosuje estoński CIT. Nieruchomość magazynowo-biurowa, wcześniej wykorzystywana w działalności wspólnika, została wyłączona z majątku spółki i wprowadzona do jego jednoosobowej działalności. Spółka wynajmuje tę nieruchomość na zasadach rynkowych, co jest uzasadnione gospodarczo i kluczowe dla jej działalności. Dochody z najmu wspólnik opodatkowuje liniowo (19%).

Firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wypłata czynszu najmu magazynu na rzecz wspólnika stanowi ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym podlega opodatkowaniu w ramach estońskiego CIT. Spółka przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym czynsz ten nie stanowi ukrytego zysku, gdyż transakcja jest rynkowa, wynika z rzeczywistych potrzeb biznesowych i nie jest związana z prawem wspólnika do udziału w zysku.

Wynajem magazynu a ukryty zysk — stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że wypłata czynszu za wynajem magazynu na rzecz wspólnika nie stanowi ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o CIT, w szczególności art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3. Zgodnie z nimi ukryte zyski obejmują świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku spółki. Organ podkreślił, że takie świadczenia muszą mieć bezpośredni lub pośredni związek z prawem wspólnika do udziału w zysku i przewyższać wartość rynkową. W przedstawionym stanie faktycznym nie zaistniały przesłanki, które pozwalałyby uznać czynsz najmu za ukryty zysk.

Następnie KIS zaznaczyła, że transakcje między podmiotami powiązanymi muszą spełniać kryteria rynkowości i mieć gospodarcze uzasadnienie. W ocenie organu wynajem magazynu przez spółkę od wspólnika jest niezbędny dla jej działalności operacyjnej i wynika z faktycznych potrzeb biznesowych. Czynsz został określony na poziomie rynkowym, a spółka posiada wszelkie niezbędne aktywa do prowadzenia swojej działalności. Ponadto, wypłata wynagrodzenia z tytułu najmu nie ma na celu dokapitalizowania wspólnika ani spółki.

„W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że wypłata wynagrodzenia przez Spółkę na rzecz wspólnika w postaci czynszu za najem magazynu nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytego zysku, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.459.2024.3.KW