Określenie momentu potrącalności kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, poniesionych po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku poda... - Interpretacja - null

Shutterstock

Określenie momentu potrącalności kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, poniesionych po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku poda... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Określenie momentu potrącalności kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, poniesionych po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Spółka osiągnęła przychód związany z tymi kosztami.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu potrącalności kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, poniesionych po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Spółka osiągnęła przychód związany z tymi kosztami.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy). Rok obrotowy i podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka prowadzi księgi rachunkowe i jest zobligowana do sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa finansowego i nieruchomościowego, w ramach której pośredniczy w sprzedaży różnego rodzaju produktów finansowych (kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych, ubezpieczeń majątkowych i ubezpieczeń na życie) oraz w sprzedaży nieruchomości.

W ramach działalności Wnioskodawca ponosi wydatki, które na potrzeby podatkowe kwalifikuje jako koszty bezpośrednio związane z przychodami lub pośrednio związane z przychodami. Wnioskodawca identyfikuje przypadki, w których koszty bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami są ponoszone w latach podatkowych następujących po roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały przychody związane z tymi kosztami. Koszty te dokumentowane są fakturami. W tym zakresie występują w szczególności przypadki, w których koszt jest ponoszony przez Wnioskodawcę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca osiągnął przychody związane z tymi kosztami.

Przykładowo, przychód podatkowy został rozpoznany przez Wnioskodawcę w roku X (np. 2022 r.), koszty bezpośrednio związane z tym przychodem mogą być poniesione w roku 2024 r. (X+2), 2025 r. (X+3) itd.

Przedmiotem niniejszego wniosku nie są koszty ponoszone przez Spółkę z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło zawieranych z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, ani też koszty wynagrodzeń ze stosunku pracy. Koszty, których dotyczy przedmiotowy wniosek nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).

Po stronie Wnioskodawcy powstały wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia wskazanych rodzajów kosztów na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie

Czy koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione przez Wnioskodawcę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca osiągnął przychody odpowiadające tym kosztom, powinny być rozliczone na potrzeby podatku dochodowego w roku ich poniesienia, tj. w roku podatkowym, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione przez Wnioskodawcę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca osiągnął przychody odpowiadające tym kosztom, powinny być rozliczone na potrzeby podatku dochodowego w roku ich poniesienia, tj. w roku podatkowym, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

Uzasadnienie

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Szczegółowe zasady rozliczania poszczególnych rodzajów kosztów uzyskania przychodów regulują poniższe przepisy:

  • art. 15 ust. 4 ustawy o CIT: Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
  • art. 15 ust. 4b ustawy o CIT: Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2.złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

  • art. 15 ust. 4c ustawy o CIT: Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
  • art. 15 ust. ust. 4e: Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Prawidłowe rozliczenie kosztów bezpośrednich przez Wnioskodawcę

Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku kosztów będących przedmiotem niniejszego wniosku nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 4b ustawy o CIT, ponieważ koszty te są ponoszone:

1) po upływie terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za rok podatkowy w którym osiągnięty został przychód związany z kosztem,

2) po upływie terminu na złożenie zeznania za rok podatkowy, w którym osiągnięty został przychód związanych z kosztem.

W związku z tym, w analizowanym przypadku zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 4c ustawy o CIT z którego wynika, że koszty poniesione po dniu ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Stosując niniejszy przepis kluczowe jest ustalenie, w jaki sposób należy interpretować zawarte w art. 15 ust. 4c ustawy o CIT określenie „w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie”.

Wykładnia literalna ww. przepisu nie daje jednoznacznego rozstrzygnięcia, w którym roku podatkowym w analizowanym przypadku należy rozliczyć koszt. Można wskazać dwa rozumienia niniejszego przepisu:

1)koszt bezpośredni poniesiony przez podatnika po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym osiągnięte zostały przychody, powinien być rozliczony w roku podatkowym następującym po roku, w którym osiągnięty został przychód,

2)koszt bezpośredni poniesiony przez podatnika po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym osiągnięte zostały przychody, powinien być rozliczony w roku podatkowym, w którym został poniesiony.

W ocenie Wnioskodawcy przywołany przepis odnosi się do każdego roku podatkowego, który występuje po roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały przychody. W efekcie, koszt bezpośredni poniesiony po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym osiągnięty został odpowiadający mu przychód, powinien być każdorazowo rozliczony w roku podatkowym w którym został poniesiony. Takie rozumienie art. 15 ust. 4c ustawy o CIT potwierdzają również wyniki wykładni celowościowej oraz systemowej niniejszego przepisu, co Wnioskodawca przedstawia poniżej.

Przeprowadzając wykładnię celowościową przywołanego przepisu należy zauważyć, że jego celem jest umożliwienie podatnikom rozliczania kosztów bezpośrednich ponoszonych w kolejnych latach następujących po roku, w którym osiągnięty został przychód na bieżąco, tj. w roku podatkowym, w którym koszty te zostały poniesione. Celem wprowadzenia ww. regulacji, było uproszczenie metodologii podatkowego rozliczania kosztów bezpośrednich. W innym przypadku, jeżeli przedmiotowa regulacja nie zostałaby wprowadzona do ustawy o CIT, w celu rozliczenia kosztów bezpośrednich poniesionych z w kolejnych latach, podatnicy musieliby korygować rozliczenia podatkowe za lata poprzednie.

Powyższą konkluzję potwierdzają również wnioski wynikające z wykładni systemowej art. 15 ust. 4c ustawy o CIT. W innych przepisach ustawy o CIT ustawodawca posługuje się określeniami „następującym bezpośrednio po roku” (art. 18da ust. 2, art. 25 ust. 11 ustawy o CIT). Jeżeli więc ustawodawca podatkowy posługuje się dwoma różnymi określeniami („następującym bezpośrednio po roku” i „następującym po roku”), należy przyjąć, że każde z tych określeń ma inne znaczenie i w związku z tym określenia „następującym po roku” nie można interpretować jako „bezpośrednio następującego”. Gdyby intencją ustawodawcy było odniesienie się w art. 15 ust. 4c ustawy o CIT tylko i wyłącznie do jednego roku podatkowego następującego po roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód, inaczej sformułowałby treść przepisu.

Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione przez Wnioskodawcę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca osiągnął przychody odpowiadające tym kosztom, powinny być rozliczone na potrzeby podatku dochodowego w roku ich poniesienia, tj. w roku podatkowym, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

Stanowiska organów podatkowych

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że organy podatkowe w wydawanych rozstrzygnięciach potwierdzają prezentowaną powyżej wykładnię art. 15 ust. 4c ustawy o CIT:

1)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 28 lipca 2021 r., sygn. 0111-KDIB

1-2.4010.224.2021.1.SK: Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej uregulowania prawne w kontekście opisanych we wniosku okoliczności stwierdzić trzeba, że koszty bezpośrednio związane z przychodami, ponoszone w kolejnych latach podatkowych po uzyskaniu odpowiadającego im przychodu, powinny być rozpoznane w momencie poniesienia.

Ustawodawca nie ograniczył możliwości zaliczenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodami danego roku podatkowego, a poniesionych po jego zakończeniu tylko do roku podatkowego bezpośrednio następującego po nim.

Z art. 15 ust. 4c u.p.d.o.p. nie wynika, że koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami należy wyłącznie ujmować w roku następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód.

Przy rozliczaniu kosztów bezpośrednich na zasadzie wyjątku, pozwalającego ująć te koszty w roku następnym w stosunku do tego, w którym wystąpił przychód, ustawodawca nie ograniczył wyłącznie do jednego następnego roku podatkowego, umiejscowionego bezpośrednio po roku, w którym powstał przychód. Przepis ten zawiera otwartą formułę rozliczania kosztów bezpośrednich w czasie, to jest w roku podatkowym następnym, w którym został poniesiony i udokumentowany koszt bezpośredni”.

Gdyby ustawodawca uznał za stosowne, aby w trybie art. 15 ust. 4c u.p.d.o.p. koszty rozliczyć wyłącznie w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z tym kosztem zawarłby w tym przepisie analogiczne sformułowanie jak to ma miejsce w innych przepisach ustawy, tj. w art. 25 ust. 11, 12 i ust. 16 pkt 2.

2)    Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 sierpnia 2016 r., sygn. IPPB6/4510-385/16-2/AG: W interpretacji organ zaaprobował stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Z uwagi na okoliczność, że Spółka otrzymała faktury dokumentujące poniesienie dodatkowych wydatków przykładowo w 2015 r., nie ma możliwości ujęcia ich jako koszt uzyskania przychodów w rozliczeniach podatkowych roku podatkowego np. 2011 czy 2012, tj. roku, w którym Wnioskodawca rozpoznał przychód podatkowy z tytułu sprzedaży urządzeń. Z tej też przyczyny stosownie do art. 15 ust. 4c ustawy o p.d.o.p., dodatkowe wydatki jako bezpośrednie koszty uzyskania przychodów, poniesione w danym roku, a dotyczące przychodów należnych w rozumieniu ustawy o p.d.o.p. osiągniętych w latach poprzednich, Spółka będzie miała prawo rozpoznać w kosztach podatkowych w momencie poniesienia, tj. w roku, w którym Spółka otrzymała faktury dokumentujące poniesienie dodatkowych wydatków”.

3)Wydana przez Ministra Finansów zmiana interpretacji indywidualnej z 25 maja 2015 r., sygn. DD10.8221.48.2015.MZO: z przepisu art. 15 ust. 4c u.p.d.o.p. nie wynika jednak, że bezpośrednie koszty uzyskania przychodów, należy wyłącznie ujmować w roku następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód. Przy rozliczeniu kosztów bezpośrednich na zasadzie wyjątku, pozwalającego ująć te koszty w roku następnym w stosunku do tego, w którym nastąpił przychód, ustawodawca nie ograniczył bezpośrednio do roku, w którym powstał przychód. Przepis ten zawiera otwartą formułę rozliczenia kosztów bezpośrednich w czasie, to jest w tym roku podatkowym następnym, w którym został poniesiony i udokumentowany koszt bezpośredni. Gdyby ustawodawca uznał za stosowne, aby w trybie art. 15 ust. 4c u.p.d.o.p. koszty rozliczyć wyłącznie w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z tym kosztem zawarłby w tym przepisie analogiczne sformułowanie jak to ma miejsce w innych przepisach uodop, tj. w art. 25 ust. 11, 12 i ust. 16 pkt 2 u.p.d.o.p.

4)Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 stycznia 2015 r., sygn. ITPB3/423-503c/14/KK: „Biorąc zatem pod uwagę przedstawione wyżej uregulowania prawne w kontekście opisanych we wniosku okoliczności wskazać należy, że - wbrew twierdzeniu Spółki - wydatki jakie wynikają z faktur dokumentujących Koszty Bezpośrednie odnoszące się do przychodów roku podatkowego X, otrzymanych po zakończeniu roku następującego po tym roku (tj. po zakończeniu roku podatkowego X + 1, np. w roku podatkowym X+2, w roku podatkowym X+3, etc.) powinny być rozpoznane w momencie ich poniesienia, tj. jako koszt uzyskania przychodów Spółki w roku podatkowym X+2, X+3, ect.” „Z art. 15 ust. 4c ustawy nie wynika, iż koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami należy wyłącznie ujmować w roku następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód. Przy rozliczaniu kosztów bezpośrednich na zasadzie wyjątku, pozwalającego ująć te koszty w roku następnym w stosunku do tego, w którym wystąpił przychód, ustawodawca nie ograniczył wyłącznie do jednego następnego roku podatkowego, umiejscowionego bezpośrednio po roku, w którym powstał przychód. Przepis ten zawiera otwartą formułę rozliczania kosztów bezpośrednich w czasie, to jest w roku podatkowym następnym, w którym został poniesiony i udokumentowany koszt bezpośredni”.

Podsumowanie

Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione przez Wnioskodawcę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawca osiągnął przychody odpowiadające tym kosztom, powinny być rozliczone na potrzeby podatku dochodowego w roku ich poniesienia, tj. w roku podatkowym, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo -skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów – z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje dwie kategorie kosztów:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).

Moment potrącalności kosztów został przez ustawodawcę uregulowany w art. 15 ust. 4-4e updop.

W przepisie art. 15 ust. 4 updop określono, że:

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Jednakże w myśl art. 15 ust. 4b updop:

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Zgodnie z art. 15 ust. 4c updop:

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie

Generalną zasadą podatkowego rozliczania kosztów bezpośrednich jest ich ujęcie (potrącenie) w rachunku podatkowym w roku ich związania z odpowiadającym im przychodem, chyba że koszty bezpośrednie zostały poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego po zakończonym roku podatkowym (nie później jednak niż termin określony do złożenia zeznania podatkowego) – w takim przypadku są one potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, którego dotyczą.

W świetle wyżej wskazanych zasad, data potrącalności kosztów zależy od charakteru powiązania kosztów z przychodem podatkowym.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego i nieruchomościowego, w ramach której pośredniczy w sprzedaży różnego rodzaju produktów finansowych oraz w sprzedaży nieruchomości.

W ramach działalności Wnioskodawca ponosi różnego rodzaju wydatki, np. koszty bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami, które są ponoszone w latach podatkowych następujących po roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały przychody związane z tymi kosztami. Koszty te dokumentowane są fakturami. W tym zakresie występują w szczególności przypadki, w których koszt jest ponoszony przez Spółkę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Spółka osiągnęła przychody związane z tymi kosztami.

Przedmiotem niniejszego wniosku nie są koszty ponoszone przez Spółkę z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło zawieranych z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, ani też koszty wynagrodzeń ze stosunku pracy. Koszty, których dotyczy przedmiotowy wniosek nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Państwa wątpliwości , dotyczą ustalenia prawidłowego sposobu postępowania w sytuacji, gdy Spółka ponosi koszty bezpośrednio związane z uzyskanym przez Spółkę przychodem po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Spółka osiągnęła przychód związany z tymi kosztami.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej uregulowania prawne w kontekście opisanych we wniosku okoliczności stwierdzić należy, że koszty bezpośrednio związane z przychodami, ponoszone w kolejnych latach podatkowych po uzyskaniu odpowiadającego im przychodu, powinny być rozpoznane w momencie poniesienia.

Ustawodawca nie ograniczył możliwości zaliczenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodami danego roku podatkowego, a poniesionych po jego zakończeniu tylko do roku podatkowego bezpośrednio następującego po nim.

Z literalnej treści art. 15 ust. 4c updop wynika, że koszty bezpośrednie, o których w nim mowa, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Z art. 15 ust. 4c updop nie wynika, że koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami należy wyłącznie ujmować w roku następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód. Przy rozliczaniu kosztów bezpośrednich na zasadzie wyjątku, pozwalającego ująć te koszty w roku następnym w stosunku do tego, w którym wystąpił przychód, ustawodawca nie ograniczył wyłącznie do jednego następnego roku podatkowego, umiejscowionego bezpośrednio po roku, w którym powstał przychód. Przepis ten zawiera otwartą formułę rozliczania kosztów bezpośrednich w czasie, to jest w roku podatkowym następnym, w którym został poniesiony i udokumentowany koszt bezpośredni.

Gdyby ustawodawca uznał za stosowne, aby w trybie art. 15 ust. 4c updop koszty rozliczyć wyłącznie w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z tym kosztem zawarłby w tym przepisie analogiczne sformułowanie jak to ma miejsce w innych przepisach ustawy, tj. w art. 25 ust. 11, 12 i ust. 16 pkt 2.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że koszty bezpośrednio związane z uzyskanym przez Spółkę przychodem, poniesione po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Spółka osiągnęła przychód związany z tymi kosztami, tj. odnoszące się do danego roku podatkowego, a ponoszone po dniu, o którym mowa w art. 15 ust. 4b updop, w szczególności koszty ponoszone w kolejnych latach podatkowych, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, w którym osiągnięto przychód, tj. w roku poniesienia tych kosztów.

W związku z powyższym, należy się z Państwem zgodzić, że koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione przez Spółkę po upływie jednego roku lub więcej lat od końca roku podatkowego, w którym Spółka osiągnęła przychody odpowiadające tym kosztom, powinny być rozliczone na potrzeby podatku dochodowego w roku ich poniesienia, tj. w roku podatkowym, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

W konsekwencji Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/ zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje indywidualne nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tutejszy organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).