CIT- definicja działalności badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - null

shutterstock

CIT- definicja działalności badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.589.2024.1.JMS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

CIT- definicja działalności badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 września 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „(…)” lub „Wnioskodawca”) prowadzi na polskim rynku działalność gospodarczą od (…) r. Zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy, (…) przedmiotem działalności (…) jest działalność związana z oprogramowaniem (…). Natomiast do pozostałej działalności Spółki należy: (…).

Wnioskodawca jest (…) firm informatycznych dostarczających oprogramowanie dla podmiotów z różnych branż. Specjalizuje się on w tworzeniu i dostarczaniu rozwiązań informatycznych w zakresie (…) pod konkretne potrzeby biznesowe klienta, a także w zakresie (…). Z uwagi na (…) oferowanych przez klientów Spółki produktów/usług, klienci nie mogą nabyć gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych. W tym celu zwracają się do (…), która oferuje stworzenie oprogramowania skrojonego pod konkretne wymagania klienta. Spółka każde rozwiązanie traktuje indywidualnie i przygotowuje oprogramowanie pod określone przez klienta kryteria. Konkurencyjny rynek nowych technologii i zróżnicowane, zmieniające się preferencje konsumentów powodują dla producentów konieczność wprowadzania innowacji i dostosowywania modeli biznesowych w szybkim tempie.

W związku z powyższym, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową (dalej: „działalność B+R”) w zakresie (…). Niezwykle istotnym jest dla (…), aby inwestować w nowe pomysły oraz tworzyć innowacyjne, zindywidualizowane rozwiązania informatyczne (…) dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. W rezultacie, Spółka stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania w tym zakresie polegające na (…). Struktura organizacyjna (…) kształtowana jest przez jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje, co pozwala skutecznie realizować cele. Współpraca między działami zapewnia zaangażowanie i wsparcie potrzebne do skutecznego tworzenia innowacji. Działania te są zgodne ze strukturą organizacyjną, która umożliwia efektywną realizację projektów badawczo-rozwojowych. Działalność B+R jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę Spółki z różnych działów. Zakres zaangażowania pracowników poszczególnych działów uzależniony jest od rodzaju realizowanego projektu. Wspólnie realizują oni konkretne projekty badawczo-rozwojowe, tworząc innowacje procesowo-produktowe w postaci nowych bądź ulepszonych (…). W związku z prowadzoną działalnością B+R w Spółce powstał dział R&D (badawczo-rozwojowy) o nazwie „(…)”, opierający swoją działalność na inwestowaniu w pomysły, których realizacja przynosi branży realną korzyść. Dział ten wprowadza innowacje mające na celu sprostać zmieniającym się potrzebom i preferencjom klientów oraz dynamicznemu rozwojowi rynku (…). W szczególności w ramach działu (...) tworzone są (…). Współpraca z wyspecjalizowaną kadrą oraz zaangażowanie pracowników z różnych działów podczas tworzenia innowacji procesowo-produktowych są kluczowe dla sukcesu (…). Podział na działy biznesowe, pozwalający skutecznie realizować cele oraz działanie zgodnie ze strukturą organizacyjną, która umożliwia efektywną realizację projektów badawczo-rozwojowych, są fundamentem struktury organizacyjnej (…).

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca podejmuje następujące czynności: opracowanie i weryfikacja koncepcji oprogramowania, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, poszukiwanie nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenie nowych algorytmów lub rozwój już istniejących, tworzenie unikalnych kodów programistycznych. W konsekwencji prace B+R, których efektem jest wytworzenie oprogramowania przez Spółkę polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym m.in. z zakresu (…) w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowego programu komputerowego, aplikacji, systemów informatycznych.

Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia (…) ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (…) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego (…). Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania (…), które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych.

Projekty B+R, co do zasady, realizowane są przez Wnioskodawcę w ramach standardowego cyklu projektowego. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:

-Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,

-Faza 2: Zasadnicze prace programistyczne,

-Faza 3: Weryfikacja systemu/oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania w działalności.

Faza 1 (tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu) polega na przeprowadzeniu wstępnych prac koncepcyjnych dotyczących opracowania projektu badawczo-rozwojowego polegającego w głównej mierze na tworzeniu nowego (…) o sprecyzowanych parametrach lub rozwoju istniejącego narzędzia, zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego klienta lub potrzebami własnymi Spółki (innowacje procesowe). Pierwszym etapem pracy w tej fazie jest poznanie klienta oraz wymagań produktu.

Na tym etapie Spółka spotyka się zarówno z klientami, którzy mają jedynie ogólny zarys swojego pomysłu oraz z klientami, którzy mają bardziej sprecyzowane potrzeby - od tego zależy zakres wsparcia w określeniu dokładnego projektu, grupy docelowej, specyficznych wymagań oraz zapotrzebowania na profesjonalne wsparcie ekspertów. Na tej podstawie sporządzania jest dokumentacja projektowa oraz wycena projektu. W tej fazie także Spółka szacuje czasochłonność wykonania poszczególnych zadań (…), uwzględniając potrzeby i wymagania klienta, co z kolei pozwala na dobór zespołu, który jest w stanie dostarczyć oprogramowanie w wyznaczonym czasie.

Kolejnym etapem pracy w fazie 1 jest ustalenie priorytetów projektowych. Powyższe działania są oparte na doświadczeniu, wiedzy technicznej, wnioskach z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałach od klientów, które stanowią podstawę do działań podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Zakres i kształt tych działań uzależniony jest przede wszystkim od wyników prac koncepcyjno-analitycznych, obejmujących przeprowadzenie badań rynku oraz towarzyszących im konsultacji biznesowych, których celem jest zidentyfikowanie potrzeb klientów. Z uwzględnieniem wyników powyżej wskazanych prac, na tym etapie opracowywane są wstępne założenia i hipotezy projektu, w tym określenie wymagań co do zasobów oraz stopnia ich zaangażowania, jak również przewidywanego czasu realizacji prac (kadra pracownicza, narzędzia programistyczne, infrastruktura techniczna, harmonogram projektu, budżet). Jest to etap o charakterze twórczym, koncepcyjnym.

Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

(…).

Faza 2 (zasadnicze prace programistyczne) obejmuje prace programistyczne prowadzące do opracowania poszczególnych elementów (…), a następnie (…). Prace w tej fazie projektu rozpoczynają się od ustalenia najważniejszych szczegółów projektu i uzyskanie poparcia dla kluczowych kamieni milowych.

Podsumowując, do kluczowych czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

(…).

Faza 3 (weryfikacja systemu/oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania) obejmuje czynności testowe mające na celu weryfikację zaimplementowanych rozwiązań/ funkcjonalności (…) lub jego elementów w środowisku produkcyjnym. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii, ilości zaimplementowanego kodu, algorytmu. Przeprowadzane są testy manualne, automatyczne oraz wydajnościowe. Ostatecznie prace w tej fazie prowadzą do pierwszego wdrożenia rozwiązania w działalności operacyjnej klienta lub Spółki.

Wnioskodawca zaznacza, że do działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.

Spółka prowadzi działalność B+R w zakresie kilku podstawowych obszarów projektowych (dalej: „Projekty B+R”) realizowanych/zrealizowanych przez dedykowane zespoły:

1.(…) - to narzędzie informatyczne stworzone przez Spółkę.

Projekt (…) obejmował analizę potrzeb i rozwój prototypu zaawansowanego oprogramowania (…) do zarządzania (…). Projekt ten koncentrował się na zastosowaniu różnorodnych metod do (…). Dzięki (…) klient Spółki mógł dokładnie zrozumieć swoje procesy, identyfikować obszary wymagające poprawy oraz wprowadzać skuteczne zmiany. Narzędzie (…) zawiera bazę (…), możliwość tworzenia (…) na różnych poziomach organizacji oraz pozwala na (…). Automatyzacja procesów za pomocą (…) pozwala na zwiększenie (…).

2.(…) - został stworzony jako prototyp systemu zarządzania (…).

Głównym celem (…) było zrozumienie problemów związanych z systemami (…), komunikacją ze (…) oraz wydajnością operacyjną. Nowa usługa (…), wdrożona przez Spółkę w oparciu o system (…), znajduje się w publicznej chmurze obliczeniowej (…), co zapewnia jej skalowalność i elastyczność. Dzięki temu zespół (…) może analizować i walidować różne hipotezy dotyczące zarządzaniem (…), identyfikując i rozwiązując problemy związane z komunikacją i integracją z różnorodnymi (…). System wspiera protokoły (…) zgodne z międzynarodowymi standardami, co gwarantuje kompatybilność z różnorodnymi urządzeniami na rynku. Celem projektu było umożliwienie (…), zarządzanie harmonogramami oraz analizowanie (…).

(…) pozwalał na zbieranie danych dotyczących wydajności i niezawodności systemów, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju i optymalizacji. W ramach projektu zespół Spółki mógł testować różne scenariusze operacyjne, od codziennych operacji (…) po bardziej skomplikowane (…), takie jak awarie sprzętowe czy problemy z komunikacją. To pozwalało na lepsze przygotowanie systemów (…) do rzeczywistych warunków operacyjnych. Projekt ten był kluczowym krokiem w zrozumieniu wyzwań związanych z zarządzaniem (…). Dzięki (…) zespół (…) mógł lepiej przygotować się do wdrażania kompleksowych systemów zarządzania (…), zapewniając ich wysoką wydajność i niezawodność. System ten jest również cennym narzędziem edukacyjnym, umożliwiającym zdobywanie praktycznej wiedzy na temat zarządzania (…) i ich integracji z systemami (…). Zdobyte doświadczenia i wnioski z (…) posłużyły jako fundament dla bardziej zaawansowanego projektu (…).

3.(…) - system został stworzony przez (…)w celu opracowania usługi działającej w publicznej chmurze obliczeniowej (…), dedykowanej (…), którzy planują (…).

Głównym celem projektu jest umożliwienie (…) posiadania wewnętrznych (…), które będą wykorzystywane do (…), jak i (…). Usługa (…) oferuje (…) elastyczność i skalowalność, zapewniając, że mogą oni zarządzać swoją (…) w sposób efektywny i niezawodny. Implementacja (…) pozwala na łatwe skalowanie zasobów w zależności od potrzeb, co jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym. (…) mogą łatwo monitorować (…).

System (…) integruje zaawansowane funkcje zarządzania (…),  umożliwiając (…). System ten wspiera także optymalizację tras i planowanie konserwacji, co przekłada się na wydajniejsze zarządzanie (…). Dzięki (…), (…) mogą również tworzyć raporty i analizy dotyczące użytkowania (..), co jest nieocenione w kontekście podejmowania decyzji biznesowych. Usługa ta wspiera protokoły (…) zgodne z międzynarodowymi standardami, zapewniając kompatybilność z różnorodnymi (…) i (…). Implementacja systemu (…) gwarantuje wysoką dostępność i niezawodność, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości operacji biznesowych. Dodatkowo, dealerzy mają dostęp do zaawansowanych funkcji zabezpieczeń, które chronią dane i zapewniają prywatność informacji o (…). Projekt (…) jest istotnym elementem działalności badawczo-rozwojowej działu R&D Spółki, przyczyniając się do podniesienia jakości i niezawodności infrastruktury (…). Usługa ta umożliwia (…) szybkie i efektywne wdrożenie (…), co jest kluczowe w kontekście globalnych trendów zmierzających do (…) i zrównoważonego rozwoju. Dzięki (…), (…) mogą łatwo zarządzać swoimi wewnętrznymi (…), co pozwala na lepsze przygotowanie (…)  oraz zapewnienie wysokiego poziomu obsługi. Narzędzie to jest również cenne w kontekście edukacyjnym, umożliwiając pracownikom zdobycie praktycznej wiedzy na temat zarządzania (…).

(…) wspiera innowacje i rozwój w branży (…), umożliwiając (…) tworzenie bardziej zaawansowanych i wydajnych rozwiązań w zakresie zarządzania (…). Projekt ten przyczynia się do poprawy efektywności operacyjnej i redukcji kosztów, co jest niezbędne w konkurencyjnym środowisku rynkowym. Usługa (…)  jest również elastyczna, pozwalając (…) na dostosowanie funkcji i skalowanie infrastruktury (…) zgodnie z potrzebami biznesowymi. Dzięki zaawansowanym funkcjom (…) mogą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące zarządzania (…).

4.(…) - system został stworzony przez Wnioskodawcę w celu opracowania usługi (…) działającej w (…).

Jego głównym zadaniem jest umożliwienie firmom zajmującym się (…) oraz tworzeniem (…) przesyłania wiadomości (…) między (…) a wieloma systemami (…). Usługa (…) działa jako pośrednik, przekazując komunikaty (…) w obu kierunkach - zarówno ze (…) do systemów (…), jak i odwrotnie. Dzięki temu firmy mogą łatwiej zarządzać komunikacją i integracją swoich (…) z różnymi systemami (…), co zwiększa elastyczność i interoperacyjność całego systemu. Implementacja w (…) zapewnia skalowalność i niezawodność usługi, umożliwiając obsługę dużej liczby (…). Usługa ta jest kluczowa dla firm, które muszą zarządzać wieloma (…) i komunikować się z różnymi systemami zarządzania, co jest częstym wyzwaniem w dynamicznie rozwijającej się (…).

(…) wspiera protokoły (…) w wersjach (…), co zapewnia kompatybilność z szerokim zakresem urządzeń i systemów na rynku. Dodatkowo, planowane jest wsparcie dla nadchodzącej wersji (…), co pozwoli na przyszłościową kompatybilność i przygotowanie się na zmiany w standardach branżowych. Projekt ten jest istotnym elementem w działalności badawczo-rozwojowej działu R&D Wnioskodawcy, przyczyniając się do podniesienia jakości i niezawodności tworzonych rozwiązań (…). Dzięki implementacji w (…), (…) oferuje wysoką dostępność, niezawodność oraz możliwość automatycznego skalowania zasobów w zależności od potrzeb. Usługa (…) jest również narzędziem edukacyjnym, umożliwiającym programistom i inżynierom zdobywanie praktycznej wiedzy na temat zarządzania komunikacją w (…). Jest to kluczowe dla ciągłego doskonalenia i innowacji w Spółce. W rezultacie (…) jest strategicznym narzędziem wspierającym dynamiczny rozwój i zrównoważony wzrost branży (…), umożliwiając lepszą integrację i zarządzanie systemami (…).

5.(…) - został stworzony przez Spółkę z myślą o programistach, którzy pracują nad systemami zarządzania (…).

Głównym celem projektu było dostarczenie narzędzia, które umożliwi symulację (…), co pozwoli programistom na testowanie i weryfikowanie funkcjonalności implementowanych w (…). Aplikacja implementuje protokoły (…) w wersjach (…), co zapewnia jej szeroką kompatybilność z różnymi (…) oraz przyszłymi standardami branżowymi. Jednym z kluczowych innowacyjnych elementów (…) jest możliwość symulowania sieci kilkudziesięciu (…). Ta funkcjonalność jest niezwykle istotna dla testów obciążeniowych, pozwalając na sprawdzenie, jak system (…) radzi sobie z dużym (…). Dzięki temu programiści mogą lepiej przygotować swoje systemy na rzeczywiste warunki operacyjne i zapewnić ich niezawodność oraz wydajność. Narzędzie umożliwia realizację różnych scenariuszy testowych, od codziennych operacji (…) po bardziej skomplikowane przypadki użycia, takie jak awarie sprzętowe czy problemy z komunikacją.

Dzięki zaawansowanym funkcjom symulacyjnym, programiści mogą dokładnie odwzorować komunikację pomiędzy (…), co pozwala na identyfikację i eliminację potencjalnych problemów już na etapie rozwoju. (…) wspiera integrację z wieloma różnymi systemami zarządzania (…), co sprawia, że jest to narzędzie uniwersalne i elastyczne. Implementacja protokołów (…) umożliwia bezproblemową komunikację i zgodność z istniejącymi i przyszłymi standardami branżowymi. Aplikacja jest również wyposażona w interfejs użytkownika, który umożliwia łatwe i intuicyjne zarządzanie symulacjami oraz konfiguracjami testów. W ramach projektu przeprowadzono również szereg testów wydajnościowych, które potwierdziły skuteczność i niezawodność narzędzia. Dzięki temu (…) stał się kluczowym elementem w działalności badawczo-rozwojowej działu R&D Spółki, przyczyniając się do podniesienia jakości i niezawodności tworzonych systemów zarządzania (…).

Aplikacja wspiera programistów na różnych etapach procesu rozwoju, od początkowych faz testowania po zaawansowane scenariusze użytkowe. Narzędzie to pozwala na szybkie wykrywanie błędów i problemów, co przyspiesza proces rozwoju i wprowadzania na rynek nowych rozwiązań. Dzięki (…), programiści mogą symulować realistyczne warunki operacyjne, co jest kluczowe dla zapewnienia, że rozwijane (…) będą działać poprawnie w rzeczywistym środowisku. Narzędzie to jest także nieocenione w kontekście ciągłego monitorowania i optymalizacji systemów zarządzania (…), co jest niezbędne w dynamicznie rozwijającej się branży (…). Projekt (…) reprezentuje znaczący krok naprzód w dziedzinie testowania i rozwoju systemów zarządzania (…), oferując zaawansowane funkcje i elastyczność, które są niezbędne w nowoczesnym środowisku technologicznym. Aplikacja ta nie tylko wspiera bieżące potrzeby programistów, ale także umożliwia przygotowanie się na przyszłe wyzwania i rozwój w (…). Dzięki temu, (…) jest nie tylko narzędziem testowym, ale także platformą do ciągłego doskonalenia i innowacji w dziedzinie (…).

6.(…) - projekt (…) został stworzony z myślą o firmach zajmujących się (…) oraz tworzeniem systemów zarządzania (…).

Celem projektu było opracowanie systemu działającego w (…), który umożliwia symulację (…). Dzięki narzędziu (…) firmy mogą testować i weryfikować zgodność swoich systemów i (…) z protokołami (…). (…) implementuje protokoły (…) w wersjach (…), co pozwala na szeroką kompatybilność z różnymi urządzeniami i systemami na rynku. Narzędzie to umożliwia symulację sieci składającej się z kilkudziesięciu (…), co jest kluczowe dla testów obciążeniowych (…). Dzięki temu programiści i inżynierowie mogą dokładnie przetestować, jak ich systemy radzą sobie z dużą ilością równoczesnych operacji. System (…) oferuje skalowalność i elastyczność, umożliwiając firmom korzystanie z zasobów według potrzeb, co jest szczególnie ważne w kontekście dynamicznie zmieniających się wymagań rynkowych.

Narzędzie umożliwia symulowanie realistycznych scenariuszy operacyjnych, od codziennych (…) po bardziej skomplikowane przypadki użycia, takie jak awarie sprzętowe czy problemy z komunikacją. Firmy tworzące (…) mogą wykorzystać (…) do testowania zgodności swoich urządzeń z protokołami (…) oraz do sprawdzenia, jak (…) będą działać w rzeczywistych warunkach operacyjnych. Dzięki temu mogą one zapewnić, że ich produkty są zgodne z międzynarodowymi standardami i gotowe do integracji z różnymi systemami zarządzania. W przyszłości planowane jest również objęcie narzędziem wersji (…), która dopiero pojawi się na rynku. To pozwoli firmom na przygotowanie się na nadchodzące zmiany w standardach branżowych i zapewnienie ciągłej zgodności swoich produktów. (…) wspiera różne scenariusze testowe i oferuje zaawansowane funkcje analizy danych, co ułatwia identyfikację i eliminację potencjalnych problemów na wczesnym etapie rozwoju. Narzędzie to jest kluczowym elementem w działalności badawczo-rozwojowej działu R&D (…), przyczyniając się do podniesienia jakości i niezawodności tworzonych (…).

Dzięki (…), firmy mogą skrócić czas wprowadzania produktów na rynek i zredukować koszty związane z testowaniem i certyfikacją. Dzięki swojej elastyczności i zaawansowanym funkcjom, (…) wspiera innowacje i rozwój w branży (…), umożliwiając firmom tworzenie bardziej zaawansowanych i wydajnych rozwiązań. Firmy tworzące systemy (…) mogą za pomocą (…) testować wydajność, dostępność i odporność na obciążenie swoich systemów. Dzięki temu narzędziu mogą symulować różnorodne warunki operacyjne, co pozwala na wszechstronne testowanie i optymalizację systemów zarządzania (…). (…) umożliwia firmom przeprowadzanie testów wydajnościowych, sprawdzanie odporności na obciążenia oraz zapewnianie wysokiej dostępności systemów (…).

7.(…)- system został zaprojektowany przez (…) w celu stworzenia usługi działającej w (…), dedykowanej firmom (…).

Celem projektu jest zapewnienie firmom efektywnego zarządzania ich (…), umożliwiając łatwe i skuteczne (…). Usługa (…) pozwala na (…), zarządzanie harmonogramami oraz optymalizację procesów (…). System ten oferuje elastyczność i skalowalność, umożliwiając firmom dostosowanie zasobów do zmieniających się potrzeb (…). Dzięki implementacji w (…), (…) gwarantuje wysoką dostępność i niezawodność usługi. System ten wspiera również zaawansowane funkcje zarządzania, takie jak monitorowanie zużycia energii oraz analiza danych dotyczących użytkowania (…). (…) jest zgodny z międzynarodowymi standardami (…), co zapewnia kompatybilność z różnorodnymi (…) i (…). System oferuje zaawansowane funkcje zabezpieczeń, chroniąc dane i zapewniając prywatność informacji dotyczących (…). System ten umożliwia firmom efektywne zarządzanie (…), wspierając ich operacje i umożliwiając szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.

(…) jest także narzędziem edukacyjnym, umożliwiającym pracownikom zdobywanie praktycznej wiedzy na temat zarządzania (…). Projekt (…) jest strategicznym narzędziem wspierającym dynamiczny rozwój branży (…), umożliwiając firmom efektywną i zrównoważoną eksploatację (…). Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym i niezawodności (…), (…) przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości w (…).

8.(…)- to narzędzie stworzone przez Spółkę z myślą o firmie (…), mając na celu utworzenie aplikacji mobilnej do sterowania (…).

Aplikacja ta jest dedykowana do unikalnego rozwiązania, jakim są (…) wyposażone w system płatności typu (…). Celem projektu było zapewnienie użytkownikom intuicyjnego i wygodnego narzędzia do zarządzania procesem (…) oraz realizacji płatności bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń płatniczych. Aplikacja (…) umożliwia użytkownikom szybkie i łatwe zarządzanie (…) za pomocą (…). Dzięki integracji z systemem (…), użytkownicy mogą dokonywać płatności bezpośrednio przez aplikację, co zwiększa wygodę i skraca czas potrzebny na realizację transakcji. (…) to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające przekształcenie (…) w (…), eliminując potrzebę korzystania z (…). Implementacja w (…) zapewnia aplikacji wysoką skalowalność i niezawodność, umożliwiając obsługę dużej liczby użytkowników i transakcji jednocześnie. Aplikacja oferuje również zaawansowane funkcje zarządzania, takie jak (…), zarządzanie harmonogramami i analiza (…). (…) wspiera różnorodne scenariusze (…), od codziennych operacji po bardziej skomplikowane przypadki użycia. Dzięki zaawansowanemu interfejsowi użytkownika, aplikacja zapewnia łatwą nawigację i dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Użytkownicy mogą także korzystać z funkcji powiadomień, które informują o zakończeniu (…), problemach technicznych lub promocjach. Aplikacja zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji, korzystając z zaawansowanych mechanizmów szyfrowania i autoryzacji. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że ich dane są chronione, a transakcje realizowane w sposób bezpieczny. Integracja z systemem (…) umożliwia także (…), co jest kluczowe w kontekście rosnącej popularności (…). Aplikacja (…) przyczynia się do zwiększenia efektywności i wygody korzystania ze (…), wspierając rozwój infrastruktury (…). Dzięki zaawansowanym funkcjom zarządzania (…), aplikacja ta staje się kluczowym narzędziem w codziennym użytkowaniu (…).

Dzięki integracji z systemem (…), (…) oferuje również możliwość łatwej aktualizacji i rozbudowy funkcjonalności, co pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynkowe. Aplikacja ta jest również narzędziem edukacyjnym, umożliwiającym użytkownikom zdobywanie wiedzy na temat efektywnego zarządzania procesem (…) i (…). Projekt (…) wspiera innowacje i rozwój technologii w branży (…), umożliwiając firmie (…) oferowanie nowoczesnych i wygodnych rozwiązań dla użytkowników (…). Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym i niezawodności (…), (…) przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości w (…).

9.(…)- projekt we wstępnej fazie realizacji, wykorzystujący sztuczną inteligencję (…) do analizy danych z historii komunikacji (…).

Projekt ten ma na celu opracowanie systemu, który na podstawie analizy tych danych potrafi przewidywać charakterystykę (…). Dzięki zaawansowanym algorytmom predykcyjnym, system będzie mógł prognozować przyszłe zachowania i wydajność (…), co pozwala na lepsze planowanie i zarządzanie zasobami. Dodatkowo, system będzie mógł wykrywać anomalie poprzez porównywanie analizowanych danych z (…), co umożliwi szybkie identyfikowanie i reagowanie na potencjalne problemy. W rezultacie, projekt ten znacząco powinien poprawić efektywność operacyjną i bezpieczeństwo infrastruktury komunikacyjnej. Rezultatami Projektów B+R są nowe algorytmy, kody źródłowe oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego, narzędzi informatycznych. Każdorazowo w ramach Projektów B+R powstają całkowicie nowe rozwiązania z zakresu IT lub wprowadzone są znaczące udoskonalanie (…) do już istniejących urządzeń.

W Spółce na potrzeby każdego z Projektów B+R zaangażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach, którzy co do zasady są przyporządkowani do danego zespołu projektowego. Trzon zespołów, o których mowa powyżej stanowią głównie programiści, testerzy, specjaliści od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym narzędziu/systemie/procesie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się/ będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez (…) rozwiązań jest/będzie indywidualne oraz posiada/będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności.

Należy zauważyć, że prace badawczo-rozwojowe realizowane w ramach wskazanych powyżej Projektów B+R zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązania (…) niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo są/będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.

W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R w ramach Projektów B+R opisanych powyżej, Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: „ulga B+R”) za 2020 r. oraz w kolejnych latach podatkowych (w zakresie opisanych Projektów B+R, które są/były realizowane w ramach opisanych obszarów projektowych w roku 2020 oraz w latach kolejnych).

W związku z powyższym, Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:

•   w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i są/będą one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R ,była, jest i będzie realizowana,

•   Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,

•   koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,

•   Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

•   Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność B+R w zakresie Projektów B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność B+R w ramach Projektów B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Prawo o SWiN”).

Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, a w konsekwencji kwalifikuje się do ulgi B+R, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

-działalność ma charakter twórczy,

-działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

-działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo- rozwojowej. Zgodnie z Objaśnieniami MF, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manual 2015 („Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: „Podręcznik Frascati”).

Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:

(…).

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że działalność Spółki w zakresie Projektów B+R wymagała/wymaga m.in. opracowania koncepcji narzędzia/systemu, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenia nowych algorytmów lub rozwoju już istniejących, tworzenia unikalnych kodów programistycznych, co oznacza, że ma w pełni twórczy charakter.

O twórczym charakterze podejmowanych działań świadczy również okoliczność, że Projekty B+R przygotowywane przez (…) nie są rozwiązaniami szablonowymi, dostępnymi do nabycia w gotowej wersji na rynku, ale każde rozwiązanie Wnioskodawca traktuje indywidualnie i przygotowuje oprogramowanie/narzędzie pod konkretne kryteria określone przez klienta lub przez samą Spółkę, w celu wprowadzenia na rynek innowacyjnej usługi niewystępującej dotychczas w działalności gospodarczej (…).

Ponadto prace w ramach Projektów B+R prowadzone były/są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 3 fazy. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie.

Tym samym prace w ramach Projektów B+R można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny. Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność B+R Spółki obejmuje pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów/modeli statystycznych oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego systemu/narzędzia dopasowanego do indywidualnych wymagań klientów.

Działalność Spółki w ramach Projektów B+R ma na celu opracowanie innowacyjnych narzędzi o specyficznych cechach będących odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów B+R mają za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia całkiem nowego rozwiązania, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów. Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac w ramach Projektów B+R przedstawionych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/zdarzenie przyszłego, prowadzone przez Spółkę prace:

(…).

Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego narzędzia/systemu.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach Projektów B+R, opisanych szczegółowo w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej,  oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Jak wskazali Państwo we wniosku, prowadzone przez Spółkę prace dotyczą (…). Wykorzystują Państwo dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT. Prace są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie ze standardowym cyklem projektu, mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych (…).

Tym samym, odnosząc przedstawiony przez Państwa opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego do cytowanych powyżej przepisów, należy stwierdzić, że prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność B+R w zakresie Projektów B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

-   Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

-   Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).