Czy usługi nabywane od malezyjskiego kontrahenta podlegają opodatkowaniu u źródła?
Temat interpretacji
Usługi nabywane od malezyjskiego kontrahenta a opodatkowanie u źródła
Polska spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność w branży IT, w szczególności w zakresie świadczenia usług związanych z oprogramowaniem i obsługą infrastruktury IT. W ramach współpracy z malezyjskim podwykonawcą spółka nabywała różnorodne usługi wsparcia IT, takie jak, monitorowanie i zarządzanie alertami IT, wsparcie aplikacyjne, administrowanie bazą danych, obsługa oprogramowania i infrastruktury komputerowej. Spółka malezyjska świadczyła te usługi w oparciu o ustalone stawki za czas pracy konsultantów lub automatyczne świadczenia systemowe.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy w związku z wypłatą wynagrodzenia za usługi świadczone przez spółkę malezyjską, ciąży na nim obowiązek płatnika podatku u źródła zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT. W jego ocenie usługi nabywane od malezyjskiego kontrahenta nie mieszczą się w katalogu usług podlegających opodatkowaniu u źródła, mają charakter wykonawczy i utrzymaniowy, związany z obsługą infrastruktury IT, nie są świadczeniami o charakterze doradczym, zarządczym, kontrolnym ani przetwarzania danych. W efekcie, zdaniem spółki, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na postawione pytanie stwierdziła, że administrowanie bazą danych to usługa przetwarzania danych w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, dlatego podlega opodatkowaniu u źródła. Charakter tej usługi polega na operacjach takich jak monitorowanie wydajności, wykonywanie kopii zapasowych, aktualizowanie wersji i zarządzanie dostępem do baz danych. Wszystkie te czynności wpisują się w definicję przetwarzania danych jako odtwórczych działań operacyjnych.
Pozostałe usługi, takie jak wsparcie aplikacyjne, obsługa infrastruktury i oprogramowania, monitorowanie systemów oraz zarządzanie alertami IT, nie spełniają przesłanek do uznania ich za usługi doradcze, zarządzania, kontroli ani przetwarzania danych. Usługi te mają charakter wykonawczy i techniczny, a ich głównym celem jest zapewnienie ciągłości działania infrastruktury IT, a więc nie wpisują się w katalog wskazany w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.
W świetle interpretacji w przypadku administrowania bazą danych wnioskodawca ma zatem obowiązek poboru podatku u źródła, chyba że przedstawi certyfikat rezydencji kontrahenta i zastosuje obniżoną stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast, wypłaty wynagrodzenia za pozostałe usługi nie powodują powstania obowiązku poboru podatku u źródła.