Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.576.2024.2.ZK
Temat interpretacji
Skorzystanie z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 września 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 22 października 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
1. Charakterystyka działalności Wnioskodawcy
X jest (…). Spółka (…). X jest notowana na rynku podstawowym na Giełdzie (…).
Spółka jest jednym z największych (…), stawiając na opracowywanie własnych, przełomowych technologii inwestycyjnych, a także ciągły ich rozwój. X umożliwia inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata za pośrednictwem tworzonej wewnętrznie technologii transakcyjnej.
X jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023, poz. 2805, ze zm.) (dalej: „Ustawa o CIT”).
Zważywszy na przyjętą strategię opierającą się na rozwoju technologii, Wnioskodawca stworzył odpowiednie struktury wewnętrzne oraz wdrożył rozbudowaną i zaawansowaną infrastrukturę, które umożliwiają mu realizację prac polegających na (…).
Celem prac projektowych jest opracowywanie innowacyjnych technologii i rozwiązań pozwalających m.in. na rozwój produktów oferowanych klientom. Pracownicy wykonujący prace projektowe są odpowiedzialni za rozwój narzędzi niezbędnych do sprawnego funkcjonowania (…) X, a także modernizację i unowocześnianie systemów informatycznych zgodnie ze zidentyfikowanymi potrzebami rozwojowymi.
Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że prace te nie są wykonywane na zlecenie kontrahentów, w których to zleceniach opisywane jest dokładnie jak powinny wyglądać kreowane rozwiązania. Opisywane działania Spółki wynikają z wiedzy jaką zdobywa ona o potrzebach swoich klientów oraz trendów rynkowych, jak również kreatywnego podejścia jej pracowników, którego celem jest przewidywanie przyszłych potrzeb i wymogów klientów spółki.
W przedsiębiorstwie Wnioskodawcy działalność innowacyjna realizowana jest przez specjalistów IT w ramach wyodrębnionego w tym celu działu. Specjaliści IT prowadzą prace innowacyjne w ramach zidentyfikowanych obszarów działalności niezbędnych do sprawnego funkcjonowania systemów informatycznych i innych narzędzi informatycznych Spółki, są również odpowiedzialni za modernizację i implementację tychże systemów zgodnie ze zidentyfikowanymi potrzebami rozwojowymi. Rolą osób realizujących prace projektowe jest m.in. opracowanie autorskich, twórczych rozwiązań z wykorzystaniem swoich wysokich kwalifikacji i najnowszej dostępnej wiedzy.
Zakres działań, prac oraz poszczególnych czynności wykonywanych w ramach działalności innowacyjnej i projektowej obejmuje w szczególności:
- wytwarzanie dedykowanego oprogramowania na rzecz Spółki,
- projektowanie oraz tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań oraz funkcjonalności w systemach IT,
- wprowadzanie modyfikacji programistycznych do systemów IT celem podnoszenia jakości wytwarzanego w ramach Spółki oprogramowania,
- projektowanie i wdrażanie działań mających na celu przyspieszenie działania systemów informatycznych, zwiększenie ich wydajności i przepustowości,
- wdrażanie nowych technologii informatycznych zmieniających lub zastępujących obecne technologie zastosowane na etapie prac rozwojowych celem dostosowania do zmieniających się wymagań technologicznych i biznesowych,
- przygotowywanie i przeprowadzanie wstępnych testów tworzonych rozwiązań informatycznych, w tym pełnych oraz podstawowych testów regresji systemów IT oraz testów jakościowych i wydajnościowych nowych funkcjonalności i systemów IT,
- optymalizacja procesu testowania systemów IT, w tym tworzenie szczegółowych scenariuszy testowych i weryfikacji ich zgodności z wymaganiami,
- wytwarzanie oprogramowania na potrzeby automatyzacji testów w procesie testowania systemów IT,
- optymalizacja i ciągłe doskonalenie przebiegu poszczególnych procesów wytwarzania oprogramowania,
- tworzenie logiki konfiguracji systemów informatycznych,
- opracowywanie specyfikacji technicznych do wymagań biznesowych Spółki,
- projektowanie wysokopoziomowej architektury rozwiązań systemów IT,
- implementacja optymalnych rozwiązań technologicznych w systemach IT celem sprostania oczekiwaniom biznesowym,
- przygotowywanie i prowadzenie testów użytecznościowych wytwarzanego oprogramowania, testów A/B, analizy ruchu i zachowań użytkowników dla tworzonego oprogramowania,
- analiza i tworzenie i ulepszanie wymagań aplikacji oraz wzorców projektowych,
- wstępne testowanie nowych i wdrożonych rozwiązań programistycznych,
- wprowadzanie udoskonaleń pracujących systemów w obszarze UX,
- projektowanie, testowanie i prototypowanie elementów interfejsu oprogramowania w kontekście UI/UX.
Prace w ramach prowadzonej działalności projektowej, obejmują także opracowywanie pilotażu, wersji testowych, a także wersji przedprodukcyjnych tworzonych rozwiązań. Zakres obowiązków specjalistów IT wykonujących prace projektowe obejmuje testowanie prototypów pod kątem stabilności, czasu odpowiedzi czy też wydajności oraz analizowanie ewentualnych scenariuszy, których przyszłe wykorzystanie umożliwi osiągnięcie optymalnej struktury danego systemu.
Należy podkreślić, że podczas testów wykrywane są błędy i problemy, a także znajdowane są możliwości dalszego rozwijania już stworzonego prototypu, który w wyniku tych działań może spełniać dodatkowe funkcje.
W celu zobrazowania spektrum obszaru technologicznego implementowanych rozwiązań, systemów oraz funkcjonalności, nad którymi toczą się prace projektowe w Spółce, poniżej przedstawiony został katalog przykładowych procesów i rozwijanych systemów:
- procesy (…),
-integracje (…),
-adaptacja (…),
-implementacja rozwiązań mających na (…),
- migracja (…),
-dostosowanie (…),
-migracja (…),
-projektowanie architektury (…),
-weryfikacja (...),
- rozwój systemu (…),
- dostosowanie wewnętrznych mechanizmów (…),
-wdrożenie zmian technologicznych w (…),
-implementacja i dostosowanie (…),
-integracja technologiczna (…),
-zapewnienie spójności (…),
-zwiększenie elastyczności (…),
- opracowywanie rozwiązań pozwalających na (…),
-przygotowanie (…),
-projektowanie (…),
-opracowywanie (…),
-dedykowana (…),
-tworzenie i rozwój (…),
- automatyzacja (…),
-budowanie (…),
- centralny system (…),
- niezależny moduł (…),
-system będący (…),
-autorski system o charakterze (…),
-autorskie aplikacje (…),
-dostępne dla klientów Spółki aplikacje (…),
-panel (…),
-autorskie systemy i narzędzia (…),
-protokoły (…),
-wewnętrzny system (…),
-wewnętrzny system (…),
-systemy odpowiedzialne za (…),
-moduły łączące (…),
-moduł (…),
-moduł (…),
-system (…),
-komponenty (…),
-serwis (…),
-portal dla (…),
- narzędzia (…),
-wewnętrzne (…),
-autorskie serwisy (…),
-wewnętrzne (…),
-komponenty i systemy (…),
-(…),
-wewnętrzny serwer (…),
-wewnętrzne (…),
-aplikacja (…),
-portal do (…),
- autorski system (…),
- (…),
- autorskie i dedykowane określonym (…),
- autorski system (…).
Z uwagi na niedostępność na rynku gotowych, spełniających potrzeby i wymagania techniczne systemów i narzędzi, które Spółka mogłaby kupić i zaimplementować, Wnioskodawca koncentruje się na rozwijaniu produktów opracowywanych we własnym zakresie, co świadczy o twórczym charakterze podejmowanej działalności.
Wszystkie opisane wyżej prace, procesy i projekty (dalej jako: „Prace Projektowe”, „Prace Innowacyjne”) prowadzone przez poszczególne zespoły specjalistów IT ukierunkowane są bezpośrednio na rozwój nowych lub udoskonalanie oferowanych przez Wnioskodawcę produktów oraz prowadzone są w sposób ustrukturyzowany, bowiem Spółka ma przyjęty określony schemat postępowania, według którego planuje, buduje i kontroluje proces rozwoju oprogramowania. Specjaliści IT, w ramach swojej pracy, realizują projekty w oparciu o metodykę (...), zgodną z manifestem (...), która zaliczana jest do zwinnych metod tworzenia oprogramowania. Metoda opiera się na podejściu iteracyjnym i przyrostowym oraz na bieżącym weryfikowaniu wyników kolejnych etapów prac i bieżącym wprowadzaniu poprawek. Ma to doprowadzić do możliwie szybkiego wytworzenia wysokiej jakości oprogramowania. Istotnym elementem tak prowadzonego procesu pracy nad programami jest bieżące testowanie opracowywanego oprogramowania przez dedykowane zespoły, celem minimalizacji ilości błędów oraz wykrywania i poprawiania ewentualnych pomyłek przed wdrożeniem produktu na rynek. Zastosowanie metodyki (...) pozwala na prowadzenie prac równolegle nad kilkoma zagadnieniami, realizację przez zespoły projektowe w danym momencie kilku zadań, dostarczenie efektów pracy w krótkich odstępach czasu, samoorganizację zespołu projektowego oraz efektywne zarządzanie projektem, jak również unikanie przestojów prac.
Podkreślenia wymaga fakt, iż realizacja Prac Projektowych jest możliwa dzięki wysoko wykwalifikowanym zasobom personalnym, posiadającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie stosowne do wykonywanych funkcji.
Wnioskodawca także zaznacza, że w związku z ciągłym rozwojem Spółki, w zakresie oferowania produktów, mających na celu zaspokojenie potrzeb i wymagań klientów oraz poprawę konkurencyjności na rynku, poprzez wprowadzenie rozwiązań niedostępnych na rynku lub znaczącym rozwojem i ulepszeniem rozwiązań już istniejących, w przyszłości specjaliści IT mogą realizować również inne, niewymienione wprost we Wniosku prace lub zadania, obejmujące inne, niewymienione wprost we Wniosku procesy, czy też systemy z obszaru innowacji. W konsekwencji należy zaznaczyć, że wskazany powyżej katalog działań i prac, jak również przedstawiony katalog procesów i systemów rozwijanych przez specjalistów IT nie jest zamknięty i może obejmować także inne czynności o charakterze innowacyjnym.
Opisane we Wniosku Prace Projektowe mają charakter ciągły, systematyczny i będą wykonywane w kolejnych latach, w celu dalszego ulepszania produktów lub opracowywania nowych, z wykorzystaniem wykreowanej w ramach dotychczasowej działalności wiedzy i umiejętności. Z uwagi na fakt, iż Spółka stale dostosowuje oferowane produkty do uwarunkowań rynkowych, systematycznie realizowane przez Spółkę Prace Projektowe zakładają wdrażanie nowych systemów oraz rozwijanie istniejących funkcjonalności, produktów lub systemów. W rezultacie, Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że Prace Projektowe będą także kontynuowane w przyszłości. Osoby zaangażowane w realizację Prac Projektowych współpracują ze Spółką w ramach:
-umowy o pracę,
-umowy zlecenia,
-jednoosobowej działalności gospodarczej (tzw. umowy B2B).
Niemniej Wnioskodawca zaznacza, że koszty związane z wynagrodzeniem wypłacanym osobom zaangażowanym w realizację Prac Projektowych na podstawie umowy B2B są i również w przyszłości będą wyłączone z ulgi B+R.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dotyczy specjalistów IT realizujących wyżej opisane Prace Projektowe na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia.
Należy również wskazać, że w Spółce zatrudnieni są również specjaliści IT wykonujący inne prace IT, o charakterze utrzymaniowym, powtarzalnym, rutynowym, które nie mają charakteru innowacyjnego i dlatego wynagrodzenie tych osób, poprzez odpowiedni system ewidencji opisany poniżej, nie jest i nie będzie uwzględniane przy kalkulacji kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R.
Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Na dzień złożenia Wniosku, Wnioskodawca rozlicza w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a i 2 oraz art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT.
Na potrzeby kalkulacji kosztów kwalifikowanych, do których odnosi się art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy o CIT, Wnioskodawca wdrożył system ewidencji pozwalający na wyodrębnienie czasu przeznaczonego przez specjalistów IT na realizację Prac Projektowych z ogólnego czasu pracy pracownika w danym miesiącu, co z kolei umożliwia uwzględnienie w kalkulacji kosztów kwalifikowanych ulgi B+R wynagrodzeń pracowników wraz z odpowiednimi narzutami w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Natomiast na potrzeby ustalenia kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art.18d ust. 2 pkt 2 oraz w art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, Spółka w ramach swojej księgowości posiada plan kont, który opracowany został w taki sposób, aby umożliwić wydzielenie kosztów na odpowiednie stanowiska kosztowe, dzięki czemu możliwe jest wyodrębnienie z ogólnych kosztów tylko tych kosztów, które powinny być brane pod uwagę w kalkulacji kosztów kwalifikowanych na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej. Przedmiotowe koszty uwzględniane są w kalkulacji ulgi B+R po przemnożeniu przez wskaźnik procentowy odzwierciedlający udział czasu pracy specjalistów IT poświęconego na Prace Projektowe w danym miesiącu w ogólnym czasie ich pracy.
Koszty realizacji Prac Innowacyjnych, Wnioskodawca ponosi ze środków własnych i nie były one, nie są, ani nie będą zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie. W innym przypadku, nie będą one odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W konsekwencji, odliczeniu na podstawie art. 18d Ustawy o CIT podlegać będą jedynie te koszty kwalifikowane, dla których Spółka nie otrzymała jakiegokolwiek zwrotu z tytułu ich poniesienia, który mógłby wystąpić poprzez otrzymanie dotacji, skorzystanie ze zwolnienia podatkowego lub uzyskanie jakiejkolwiek innej formy pomocy publicznej.
Mimo, iż Wnioskodawca uzyskuje również przychody z zysków kapitałowych, koszty opisywanej działalności innowacyjnej nie są z nimi powiązane, w konsekwencji w stosunku do tych przychodów Spółka nie zamierza korzystać z ich odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, w związku z czym nie zastosuje podwyższonych limitów odliczenia, z których mogą korzystać jednostki tego typu.
Spółka nie należy do sektora MŚP w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. (Dz.U. z 2024, poz. 236, ze zm.) - Prawo przedsiębiorców i posiada status dużego przedsiębiorcy.
Wnioskodawca podkreśla, że pytanie przedstawione we Wniosku odnosi się do aktualnego stanu prawnego i ma na celu skorzystanie z ulgi za rok podatkowy 2024, a także w latach kolejnych, przy założeniu niezmienionego stanu faktycznego w tym zakresie.
Ponadto, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:
1.Jaką konkretnie istniejącą wiedzę wykorzystują Państwo w Pracach projektowych?
a)W ramach realizowanych projektów, Spółka wykorzystuje przede wszystkim specjalistyczną wiedzę wykwalifikowanych pracowników, bez której realizacja jakichkolwiek prac informatycznych w tak skomplikowanych dziedzinach jakimi są projektowanie, tworzenie (...) nie byłaby możliwa. Do tego typu projektów niezbędne jest doświadczenie, posiadanie odpowiedniego know-how, opracowanie dokumentacji technicznej i zaprojektowanie oraz wykonanie poszczególnych części składowych oprogramowania.
b)Spółka wykorzystuje wiedzę i umiejętności użyte w dotychczas oferowanych produktach do realizacji nowych/udoskonalonych projektów w następujący sposób - doświadczenie (wiedza i umiejętności), które Spółka zdobyła podczas realizacji poprzednich projektów, przekłada się na kreatywność, innowacyjność, myśl technologiczną przy realizacji nowych/udoskonalonych projektów. Doświadczenie pomaga wykreować nowy produkt albo pomaga wymyślić, co powinno być zmienione w dotychczas oferowanym produkcie. Dodatkowymi umiejętnościami, które rozwijał personel związany z realizacją projektów innowacyjnych były zdolności organizacyjne, działania koordynujące związane z współpracą z informatykami specjalizującymi się w tworzeniu oprogramowania jak (…) z zakresu świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Pozwalało to na kształtowanie multidyscyplinarne informatyków oraz innych osób zaangażowanych w projekty, a ponadto było okazją do wzmocnienia posiadanych przez pracowników kompetencji, w tym języków programowania. Niezbędnym do transferu informacji, danych i zasobów wiedzy była konieczność obsługi nowoczesnych narzędzi informatycznych uwzględniająca pracę na modelu rzeczywistym w formule on-line z wykorzystaniem nowo nabytych umiejętności, bardzo często obejmujących skomplikowaną specjalistyczną terminologię informatyczną i branżową.
2.Czy w wyniku prac powstanie nowa wiedza? Jeśli tak to z jakiej dziedziny, dyscypliny?
Nowa wiedza jest tworzona w zakresie (…). W szczególności:
a)(…). W toku prowadzonych prac, zespół skupia się przede wszystkim na obszarach charakteryzujących się wyzwaniami i niepewnością o charakterze techniczno-technologicznym, dotyczących redystrybucji danych rynkowych do użytkowników rozproszonych po wielu lokalizacjach geograficznych na świecie z gwarantowaniem minimalnych opóźnień przy dynamicznie rosnącej bazie klientów, co jest dodatkowym czynnikiem wymagającym stosowanie innowacyjnych rozwiązań.
b)W wyniku prac nad utworem powstaje nowa wiedza, która nie istniała wcześniej. Opracowanie zupełnie nowych funkcjonalności, parametrów i zasad działania powoduje, że wytworzone nowe „oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy. Oryginalność polega na zastosowaniu niekonwencjonalnych, nowatorskich rozwiązań programistycznych. Oryginalność wynika również z faktu, że „oprogramowanie” stanowi efekt pracy Wnioskodawcy, przy której wykonywaniu Wnioskodawca miał zapewnioną swobodę tworzenia, a praca Wnioskodawcy nie polegała na kopiowaniu istniejącego już utworu. Oryginalność wynika również z faktu, że efekty działania Wnioskodawcy, jako twórcy, stanowią coś wcześniej mu nieznanego. Tworzenie i rozwijanie „oprogramowania” prowadzi do stworzenia zupełnie nowych funkcjonalności, co oznacza, że powstaje nowa wiedza w tym zakresie. Tworzone oprogramowania jest oryginalne, nie ma swoich odpowiedników na skalę przedsiębiorstwa, a wiedza posiadana przez Wnioskodawcę w dużej części jest nowością na rynku (nie ma takich rozwiązań na rynku).
c)Wytwarzanie nowej wiedzy dotyczy również tworzenia dedykowanych platform informatycznych, a także opracowywania zmian do już istniejących platform. Przykładami działań, w których powstaje nowa wiedza na skalę przedsiębiorstwa są poniższe projekty:
-wytwarzania dedykowanego oprogramowania na rzecz Spółki,
- projektowania oraz tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań oraz funkcjonalności w systemach IT,
- wprowadzania modyfikacji programistycznych do systemów IT celem podnoszenia jakości wytwarzanego w ramach Spółki oprogramowania,
-projektowania i wdrażania działań mających na celu przyspieszenie działania systemów informatycznych, zwiększenie ich wydajności i przepustowości,
- wdrażania nowych technologii informatycznych zmieniających lub zastępujących obecne technologie zastosowane na etapie prac rozwojowych celem dostosowania do zmieniających się wymagań technologicznych i biznesowych,
-przygotowywania i przeprowadzania wstępnych testów tworzonych rozwiązań informatycznych, w tym pełnych oraz podstawowych testów regresji systemów IT oraz testów jakościowych i wydajnościowych nowych funkcjonalności i systemów IT,
-optymalizacji procesu testowania systemów IT, w tym tworzenia szczegółowych scenariuszy testowych i weryfikacji ich zgodności z wymaganiami,
-wytwarzania oprogramowania na potrzeby automatyzacji testów w procesie testowania systemów IT,
-optymalizacji i ciągłego doskonalenia przebiegu poszczególnych procesów wytwarzania oprogramowania,
-tworzenia logiki konfiguracji systemów informatycznych,
-opracowywania specyfikacji technicznych do wymagań biznesowych Spółki,
-projektowania wysokopoziomowej architektury rozwiązań systemów IT,
-implementacji optymalnych rozwiązań technologicznych w systemach IT celem sprostania
-oczekiwaniom biznesowym,
- przygotowywania i prowadzenia testów użytecznościowych wytwarzanego oprogramowania, testów A/B, analizy ruchu i zachowań użytkowników dla tworzonego oprogramowania,
-analizy, tworzenia i ulepszania wymagań aplikacji oraz wzorców projektowych,
-wstępnego testowania nowych i wdrożonych rozwiązań programistycznych,
-wprowadzania udoskonaleń pracujących systemów w obszarze UX,
-projektowania, testowania i prototypowania elementów interfejsu oprogramowania w kontekście UI/UX,
W przypadku powyższych działań niezbędne było i będzie zdobywanie nowej wiedzy z zakresu programów komputerowych oraz konkretnych języków oprogramowania, zatem niezwiązanej ze standardową działalnością Spółki, co dodatkowo wskazuje na rozwojowy charakter przedsięwzięcia. W celu pozyskania tej wiedzy koniecznym było i będzie zapoznawanie się z literaturą określającą możliwości języków programowania do odzwierciedlenia skomplikowanych usług z zakresu technologii inwestycyjnych (wiedza teoretyczna), ale także spotkania i analizy jak przełożyć wymagania prawne, biznesowe, proceduralne na język programowania, aby platforma technologiczna, która jest podstawą działania przedsiębiorstwa spełniała wszelkie wymagania regulacyjne, oczekiwania klientów i zapewniała odpowiednią jakość umożliwiającą konkurencyjność oferty na rynkach światowych itp. (wiedza o praktycznym zastosowaniu). Dodatkowym czynnikiem jest fakt dynamicznego rozwoju Spółki, co dodatkowo komplikuje charakter projektowanych rozwiązań technologicznych, wymuszając rozwijanie unikatowych rozwiązań zarówno przy skalowaniu już istniejących elementów platformy, jak i przy projektowaniu nowych.
d)Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę i będzie wykorzystywał informatyczną, prawną, biznesową, jak i doświadczenia nabyte w ramach wcześniejszych projektów. W niektórych przypadkach, wiedza ta była i będzie w przyszłości nowa dla Wnioskodawcy, co wymagało i będzie w przyszłości wymagać dodatkowego przyswojenia i adaptacji.
e)Działania realizowane przez Wnioskodawcę miały i będą mieć na celu stworzenie nowych nieistniejących dotychczas aplikacji informatycznych, używając dostępnych aktualnie technologii i wiedzy na skalę Spółki. Odnosząc się do kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX wskazano:
„45. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania «zwiększenia zasobów wiedzy», nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie «zwiększanie zasobów wiedzy» odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.”;
f)Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło i będzie służyło opracowaniu nowych produktów, procesów oraz metod, jak również wprowadzaniu znaczących ulepszeń. Przejawia się to w:
i.tworzeniu prototypów aplikacji: które są bardziej wydajne, funkcjonalne i bezpieczne,
ii.wprowadzaniu nowych technologii podczas przygotowania aplikacji: które obniżają koszty i zwiększają bezpieczeństwo oraz jakość produktów,
iii.ulepszaniu istniejących produktów: poprzez modyfikacje, które zwiększają ich trwałość, wydajność i ergonomię użytkowania,
iv.rozwoju nowych procesów usługowych: które przyczyniają się do optymalizacji operacji i zwiększenia efektywności działania przedsiębiorstwa.
Koszty Prac Projektowych/koszty Prac Innowacyjnych nie są przedmiotem pytania Wnioskodawcy. Sposób ich rozliczania został dodany do stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, żeby w pełni pokazać sytuację w Spółce w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, jednak samo pytanie ich nie dotyczy.
Pytanie
Czy Prace Projektowe realizowane w Spółce, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT i tym samym uprawniają Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie pytania nr 1
W ocenie Wnioskodawcy, Prace Projektowe realizowane przez specjalistów IT, przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, i tym samym uprawniają Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT.
Dodatkowo, za prawidłowością stanowiska Wnioskodawcy przemawia fakt, że kwestia spełnienia definicji prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej przez pracowników wykonujących w Spółce prace o charakterze innowacyjnym została już potwierdzona przez Dyrektora KIS w Interpretacji B+R (Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2018 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.263.2018.2.JS). Przedmiotowa Interpretacja wygasła z urzędu, jednakże wyłącznie z uwagi na fakt, że wydana została Interpretacja Ogólna (Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2024 roku (Nr DD8.8203.1.2021)), która nie była zgodna z Interpretacją B+R. Przedmiotowa niezgodność nie dotyczyła jednak w żadnym zakresie kwestii spełnienia bądź też nie przez Prace Projektowe realizowane przez specjalistów IT w Spółce definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w Ustawie o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w przedmiocie pytania nr 1
Definicję działalności „badawczo-rozwojowej” zawarto w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, który stanowi, że termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Natomiast, przez badania naukowe definiowane w art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT, należy rozumieć badania podstawowe i badania aplikacyjne zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. z 2023, poz. 742, ze zm.) - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Ustawa PSWiN”). W konsekwencji, na gruncie art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT, badania naukowe to:
-badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
-badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei w myśl art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Ustawy PSWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie Ustawy o CIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Działalnością badawczo-rozwojową jest zatem działalność spełniająca kumulatywnie wszystkie poniższe warunki, tj. działalność:
-twórcza - z uwagi na fakt, iż Ustawa CIT, nie definiuje pojęcia „działalności twórczej”, konieczne jest odwołanie się do jego wykładni językowej. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, pojęcie „tworzyć” oznacza „powodować powstawanie czegoś”, „obmyślać coś”. W wyniku prac twórczych zaczyna istnieć pewien stan lub rzecz, które nie istniały przed podjęciem określonych czynności. Jako przeciwieństwo prac twórczych wskazuje się prace odtwórcze, które zakładają podjęcie określonych czynności w celu stworzenia rzeczy bądź stanu w kształcie już istniejącym. Działalność twórcza nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Należy również zaznaczyć, że przesłanka twórczości nie oznacza twórczości obiektywnej, zgodnie z którą za działalność B+R uznawane byłby tylko te inicjatywy, które zakładają podejmowanie nowatorskich prac na skalę światową. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych za działalność badawczo-rozwojową można również uznać działalność twórczą w aspekcie subiektywnym, co oznacza, że podatnik samodzielnie ocenia z własnego punktu widzenia twórczy charakter prac. Dla celów oceny spełnienia przesłanki twórczości wystarczy zatem prowadzenie prac nastawionych na tworzenie nowatorskich rozwiązań w ramach własnego przedsiębiorstwa i prowadzonej działalności. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż podobne prac mogą prowadzić również inni podatnicy o podobnym profilu działalności gospodarczej;
-podejmowana w sposób systematyczny - ustawowa definicja działalności B+R zakłada prowadzenie prac w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikowym rozumieniem „systematyczność” oznacza „prowadzenie w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, planowy metodyczny”. Częstotliwość prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej nie jest kryterium, które powinno być brane pod uwagę, natomiast kluczowe jest, aby prowadzone prace B+R były prowadzone metodycznie, w sposób zaplanowany i uporządkowany. A contrario, Działalności B+R nie stanowią działania podejmowane incydentalnie, bez określonego planu. Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej nie obejmuje zatem czynności wynikających z doraźnej potrzeby podatnika, nawet jeżeli mają charakter twórczy. Potwierdzeniem przesłanki systematyczności prowadzonych prac jest tworzenie dokumentacji projektowej zawierającej harmonogram działań i szczegółowe założenia w ramach danej inicjatywy;
-posiadająca określony cel - działalność B+R powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Ustawa CIT, nie uzależnia jednak możliwości uznania prowadzonej działalności za działalność badawczo-rozwojową od uzyskanych efektów. Prowadzone prace mogą być uznane za Działalność B+R już na etapie rozpoczęcia prac, istotne jest jedynie nakierowanie podejmowanych czynności na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. W przeciwnym wypadku za prace B+R można by uznać jedynie prace już zakończone wynikiem pozytywnym. Należy jednak zaznaczyć, że za prace badawczo-rozwojowe są uznawane projekty w toku (a trakcie realizacji), a nawet prace zakończone wynikiem negatywnym. Definicja Działalności B+R wymaga zatem, aby zakładanym celem prowadzonych badań lub prac było powstanie nowej rzeczy, koncepcji, stanu, co bezpośrednio zwiększa zasoby dostępnej wiedzy;
-obejmująca swoim zakresem badania naukowe lub prace rozwojowe - zgodnie z definicją działalności B+R, w celu spełnienia przedmiotowej przesłanki obligatoryjne jest realizowanie przez podatnika badań naukowych (w tym badań podstawowych lub badań aplikacyjnych) lub prac rozwojowych. Co zostało wskazane powyżej, przez badania aplikacyjne należy rozumieć prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, natomiast prace rozwojowe to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Z uwagi na użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” w definicji działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a ust. 26 Ustawy CIT, wystarczające jest prowadzenie przez podatnika tylko badań aplikacyjnych lub tylko prac rozwojowych. Podczas analizy przedmiotowej przesłanki należy wziąć pod uwagę aspekt występowania niepewności technologicznej w realizowanych projektach. Działalność B+R powinna cechować się niepewnością technologiczną w zakresie końcowego rezultatu prac, jak i czasu i kosztów niezbędnych do ich realizacji. Zatem należy każdorazowo przeanalizować czy aby móc osiągnąć cele realizowanych przedsięwzięć poszczególne jednostki muszą zmierzyć się z zagadnieniami technicznymi lub technologicznymi, z którymi związana jest niepewność osiągnięcia założonych i oczekiwanych wyników, a których rozwiązanie pozwala na osiągnięcie postępu technicznego lub technologicznego;
-podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - prowadzenie działalności B+R ma na celu rozwój specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które mogą być wykorzystane do trwających i przyszłych projektów.
Prowadzenie prac rozwojowych ma na celu zdobycie i wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, czy też procesów i usług. Natomiast to badania naukowe ukierunkowane na nową wiedzę i umiejętności powinny prowadzić do zwiększenia zasobów wiedzy. Przesłanka ta powinna być badana celowościowo, a więc przy założeniu realizacji przez podatnika działalności wpisującej się w charakter prac rozwojowych. Aby uznać jej spełnienie należy udowodnić co najmniej, iż podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę oraz wykorzystał ją do tworzenia nowych zastosowań w postaci nowych lub zmienionych produktów, procesów czy usług, które stanowią postęp technologiczny dla danego podmiotu.
Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane odliczane w ramach ulgi B+R uznaje się między innymi:
-Art. 18d ust. 2 pkt 1: poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
-Art. 18d ust. 2 pkt 1a: poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
-Art. 18d ust. 2 pkt 2: nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Natomiast, w myśl art. 18d ust. 3 tej Ustawy, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Co również istotne, w świetle art. 18d ust. 7 pkt 3 Ustawy o CIT, kwota kosztów kwalifikowanych w przypadku Spółki nie może przekroczyć 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Wnioskodawca chciałby również przywołać „Objaśnienia podatkowe z 15 lipca 2019 r. w sprawie IP BOX”, w których Ministerstwo Finansów w sposób bezpośredni wskazało, że wystarczającym poziomem innowacyjności ocenianej działalności jest innowacja na skalę przedsiębiorstwa:
„33. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.
Odnosząc się zaś do kwestii rozstrzygnięcia, czy działalność prowadzona przez Spółkę w ramach Prac Projektowych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, a tym samym, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności, które mogą zostać uznane za działalność B+R, a więc tych aktywności podejmowanych przez Spółkę, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 Ustawy o CIT.
W ocenie Wnioskodawcy, Prace Projektowe realizowane przez specjalistów IT zatrudnionych w Spółce w całości spełniają wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, które wynikają bezpośrednio z definicji wskazanej w art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.
Działalność pracowników w projektach innowacyjnych polega bowiem w szczególności na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług.
Ponadto, stosownie do przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, osoby realizujące zadania w projektach innowacyjnych odpowiedzialne są za opracowywanie autorskich, twórczych rozwiązań z wykorzystaniem swoich wysokich kwalifikacji i najnowszej dostępnej wiedzy, które to rozwiązania wykorzystywane są do opracowywania ulepszonych lub zupełnie nowych produktów, procesów i usług oferowanych odbiorcom, zgodnie z przedstawionym opisem zamieszczonym we Wniosku.
Prace w ramach opisanych Prac Projektowych (innowacyjnych) stanowią działania celowe, nakierowane na tworzenie nowych zastosowań w postaci rozwijania nowych rozwiązań w zakresie systemów lub udoskonalania obecnych, dzięki czemu Spółka może oferować klientom nowe lub ulepszone produkty. Działania o charakterze badawczo-rozwojowym są i będą wykonywane samodzielnie przez Spółkę, a osiągnięcie zamierzonych celów uzależnione jest od opracowania niedostępnych wcześniej rozwiązań, co świadczy o twórczym charakterze podejmowanej działalności.
Ponadto, Prace Projektowe wykonywane są przez pracowników Spółki lub osoby zatrudnione w Spółce w oparciu o umowy zlecenia z wykorzystaniem ich wiedzy i umiejętności do tworzenia rozwiązań niewynikających w sposób oczywisty z dotychczasowego stanu informacji, co bezpośrednio przyczynia się do powstania nowych zasobów wiedzy. Nowo opracowane rozwiązania pozwalają Spółce rozwijać zarówno wewnętrzne procesy jak i końcowe produkty oferowane klientom. Zdobyta w trakcie prac wiedza dotycząca m.in. przebudowy architektury poszczególnych systemów informatycznych, użycia nowych protokołów czy rozwijania systemów IT w innych niż dotychczas językach pozwoli Spółce na dużo łatwiejszy i efektywniejszy dalszy rozwój rozwiązań w zakresie rozwoju nowych i udoskonalania istniejących produktów, procesów i usług.
Wskazać należy, iż pracownicy realizujący Prace Innowacyjne, aby zrealizować cele podejmowanych przedsięwzięć, mierzą się stale z zagadnieniami technicznymi oraz technologicznymi, immanentnie związanymi z niepewnością osiągnięcia założonych i oczekiwanych rezultatów z uwagi na brak gotowych, spełniających potrzeby i wymagania techniczne rozwiązań do zastosowania, a których realizacja pozwala na osiągnięcie postępu technicznego lub technologicznego. Prace realizowane przez pracowników w projektach innowacyjnych stanowią zatem działania podejmowane w celu tworzenia nowych zastosowań, w postaci rozwijania nowych rozwiązań w zakresie systemów lub udoskonalania obecnych (stanowiących szerokie spektrum, przy czym poszczególne zastosowania zostały wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), dzięki czemu Spółka może oferować klientom nowe lub ulepszone produkty.
Wnioskodawca wskazuje również, iż Prace Projektowe wykonywane są samodzielnie przez Spółkę w ramach dedykowanych do tego celu zespołów funkcjonujących w ramach Spółki. Ponadto, wszystkie Prace Projektowe prowadzone są w sposób systematyczny, bowiem Spółka ma przyjęty określony schemat postępowania opierający się na metodyce (...), zgodny z manifestem (...), według którego Spółka planuje, buduje i kontroluje proces rozwoju oprogramowania. Zgodnie z opisanym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, Prace Innowacyjne podejmowane przez specjalistów IT stanowią badania naukowe (głównie badania aplikacyjne) lub prace rozwojowe i nie są rutynowymi działaniami wykonywanymi przez Spółkę. Dotyczą głównie takich aspektów jak np. tworzenie elementów składowych systemów złożonych, czy też testowanie i walidacja ulepszonych produktów i procesów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania. Jako przykład należy wskazać prace polegające na testowaniu i analizowaniu scenariuszy, których przyszłe wykorzystanie umożliwi osiągnięcie optymalnej struktury systemu.
Poza definicją wskazaną w Ustawie o CIT, zgodnie z którą należy decydować o kwalifikowalności działalności jako badania i rozwoju, Wnioskodawca pomocniczo korzysta także z powszechnie stosowanych dokumentów w omawianym zakresie. W związku z tym Wnioskodawca, celem dokonania prawidłowej kwalifikacji, posiłkuje się także wytycznymi zawartymi w Podręczniku Oslo (OECD Proposed Guidelines for Collecting and Interpreting Technological lnnovation Data - Oslo Manual, wyd. trzecie, OECD/EU/Eurostat, 2005), zgodnie z którym, opracowywanie i udoskonalanie oprogramowania komputerowego (software development) zalicza się do działalności B+R, o ile z działaniami tymi wiąże się postęp naukowy lub technologiczny oraz/lub systematyczne eliminowanie elementu niepewności naukowej/technologicznej. Tworzenie i udoskonalanie usług (services development) zaliczane jest do działalności B+R, jeśli prowadzi to do nowej wiedzy lub wiąże się z wykorzystaniem nowej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z opisanym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, charakter i zakres Prac Projektowych realizowanych przez specjalistów IT w Spółce, spełnia przesłanki definicji prac badawczo-rozwojowych wskazanych w Ustawie o CIT, jak również w Podręczniku Oslo.
Dodatkowo, należy wskazać, że kwestia wypełnienia przez działalność wykwalifikowanych specjalistów IT w Spółce wykonujących prace innowacyjne przesłanek definicji działalności badawczo-rozwojowej z Ustawy o CIT została już wcześniej potwierdzona przez Dyrektora KIS w Interpretacji B+R (Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2018 r., znak: 0114- KDIP2-1.4010.263.2018.2.JS). Jak to zostało jednak wskazane we wcześniejszych fragmentach Wniosku, przedmiotowa Interpretacja B+R wygasła z urzędu, jednakże wyłącznie z uwagi na fakt, że wydana została Interpretacja Ogólna, która jest niezgodna z wydaną dla X Interpretacją B+R. Niezgodność ta nie dotyczy jednak w żadnym zakresie kwestii spełnienia przez działalność wykwalifikowanych zespołów IT wykonujących w Spółce Prace Innowacyjne definicji działalności badawczo-rozwojowej, do której odnosi się Ustawa o CIT. Wspomniana niezgodność dotyczyła kwestii potwierdzenia w Interpretacji Ogólnej możliwości uwzględniania w puli kosztów kwalifikowanych kalkulowanych do ulgi B+R wynagrodzenia wypłacanego za czas usprawiedliwionej nieobecności pracowników realizujących Prace Projektowe w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, z którym to stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor KIS w wydanej dla Spółki Interpretacji B+R.
Wnioskodawca chciałby również wskazać, że od momentu wydania Interpretacji B+R przez Dyrektora KIS do dnia złożenia niniejszego Wniosku, charakter prac projektowych wykonywanych przez specjalistów IT w Spółce w kontekście spełnienia definicji działalności B+R nie uległ zmianie. Oczywiście, część realizowanych projektów opisanych w Interpretacji B+R została zrealizowana, a w ich miejsce pojawiły się kolejne projekty, zmianie uległy nazwy zespołów realizujących prace innowacyjne, niemniej jednak - co istotne - niezmienny pozostał charakter realizowanych zadań - nadal stanowią one prace o charakterze innowacyjnym i twórczym.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, Prace Projektowe wykonywane przez pracowników Spółki opisane w niniejszym Wniosku spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej, określonej w art. 18d tej Ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),
przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742, dalej: „Ustawa SWIN”),
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
W art. 4a pkt 28 updop ustawodawca wskazał, że:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.
W celu stwierdzenia, czy Prace Projektowe realizowane w Spółce, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, stanowią działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
- w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
- w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Z treści wniosku wynika, że w Państwa przedsiębiorstwie działalność innowacyjna realizowana jest przez specjalistów IT w ramach wyodrębnionego w tym celu działu. Specjaliści IT prowadzą prace innowacyjne w ramach zidentyfikowanych obszarów działalności niezbędnych do sprawnego funkcjonowania systemów informatycznych i innych narzędzi informatycznych Spółki, są również odpowiedzialni za modernizację i implementację tychże systemów zgodnie ze zidentyfikowanymi potrzebami rozwojowymi. Rolą osób realizujących prace projektowe jest m.in. opracowanie autorskich, twórczych rozwiązań z wykorzystaniem swoich wysokich kwalifikacji i najnowszej dostępnej wiedzy.
Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Prace Projektowe realizowane w Spółce, opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT i tym samym uprawniają Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).