CIT- dotyczy działalności badawczo-rozwojowej i kosztów kwalifikowanych. - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.518.2024.2.JMS
Temat interpretacji
Temat interpretacji
CIT- dotyczy działalności badawczo-rozwojowej i kosztów kwalifikowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 lipca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie 28 października 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
(…) Spółka akcyjna (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest producentem (…), które znajdują zastosowanie w sektorze (…), a także w branży (…) i (…).
Spółka nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i pkt 34a ustawy o CIT.
Spółka jako jedna z nielicznych (…) wytwarza kolorowe, niebarwione (…).
Ofertę Spółki uzupełniają ponadto:
-(…),
-(…).
W okresie od 1 lipca 2017 roku do 30 czerwca 2019 roku Spółka realizowała projekt polegający na opracowaniu innowacyjnej demonstracyjnej linii technologicznej do wysokowydajnej produkcji (…) wyposażonej w centralny układ sterowania (dalej: „Projekt”). Projekt był odpowiedzią na zapotrzebowanie płynące (...) rynku producentów (...) w zakresie zwiększenia produkcji i zapewnienia lepszej jakości wyrobów.
Obecnie Spółka produkuje (…) zarówno na nowej linii technologicznej będącej rezultatem Projektu, jak i na czterech innych liniach technologicznych nieobjętych Projektem.
W poniższych sekcjach zostały opisane:
I.Działalność Spółki,
II.Koszty działalności Spółki objęte Wnioskiem,
III.Metody ewidencjonowania kosztów działalności Spółki objętych Wnioskiem.
I. Działalność Spółki.
Działalność Spółki prowadzona przy użyciu każdej z w/w linii technologicznych przebiega w analogiczny sposób, opisany poniżej.
1.Określenie oczekiwań i nawiązanie współpracy.
Klientami Spółki są podmioty wykorzystujące (…) w swojej działalności gospodarczej.
Spółka opracowuje produkty dostosowane do potrzeb konkretnych klientów. Z zastrzeżeniem pkt 5 (Produkcja seryjna) Spółka nie oferuje produktów wystandaryzowanych.
Potencjalny klient zgłasza Spółce oczekiwania co do właściwości i parametrów (…), które są istotne w jego działalności gospodarczej (…).
Klient informuje zatem, na jakich cechach (…) szczególnie mu zależy, natomiast nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia technologicznego aby określić, jak osiągnąć pożądany rezultat.
W oparciu o oczekiwania zgłoszone przez klienta, zespół technologów Spółki (dalej: „Zespół B+R”) wykorzystując przy tym posiadaną wiedzę i wieloletnie doświadczenie dokonuje wstępnej oceny, czy realizacja zlecenia jest możliwa na warunkach akceptowalnych dla klienta i Spółki.
Rozpoczyna się proces projektowania, w którym ustalane są teoretyczne warunki realizacji zamówienia. Po potwierdzeniu z klientem warunków realizacji zlecenia, Zespół B+R rozpoczyna pracę nad prowadzeniem rzeczywistej próby wytworzenia (…).
2.Wytwarzanie partii próbnej.
Informacje przedstawione przez klienta na początku współpracy zawierają wskazanie wybiórczych cech (…) i zadaniem Zespołu B+R jest uzupełnienie tych założeń o pozostałe parametry (…) i ich wartości, istotne z technologicznego punktu widzenia, jak np. optymalny skład surowcowy.
Spółka korzysta z (…) pojawiających się na rynku.
W celu rozpoczęcia procesu produkcyjnego, konieczne jest także określenie wielu parametrów technicznych procesu, takich jak:
-(…),
-(…),
-(…),
-(…),
-(…),
-(…),
-(…).
Zespół B+R dobiera parametry wytwarzania dla uzyskania zgodności (…) z określonymi oczekiwaniami wstępnymi. Zestawienie parametrów procesu produkcyjnego i cech (…) następuje w wyniku twórczej pracy Zespołu B+R. Parametry te nie wynikają bowiem ani z treści zamówienia klienta, ani z ogólnodostępnych publikacji lub wytycznych, lecz są indywidualnie opracowywane pod kątem wymagań konkretnego klienta oraz uwarunkowań linii technologicznej i optymalizacji wydajności procesu.
W przebiegu produkcji próbnej istotne znaczenie mają badania właściwości (…). Cechy wyrobu, jakie powinny zostać osiągnięte w wyniku prowadzonych prób, są zdefiniowane w założeniach Zespołu B+R przez różnorodne parametry (…). Do podstawowych parametrów należą np. masa powierzchniowa, grubość (…), wytrzymałości oraz (…).
Wymienione wyżej badania wykonywane są przez Laborantów w Laboratorium Zakładowym, zgodnie z wystandaryzowanymi normami badawczymi dla wyrobów (…) (…). Do ich przeprowadzenia wymagana jest również specjalistyczna wiedza, umiejętności i doświadczenie Laborantów oraz odpowiednie urządzenia pomiarowe, tak aby uzyskane wyniki stanowiły wiarygodne źródło danych. Podkreślić należy, że przyjęta metodyka i rola badań prowadzonych w trakcie prób zakłada zwiększoną częstotliwość wykonywania analiz (…). Nie jest z powyższych względów możliwe wykonywanie analiz laboratoryjnych bezpośrednio i wyłącznie przez członków Zespołu B+R i niezbędny jest udział Laborantów. Każdorazowo Laboranci biorą udział w przebiegu produkcji próbnej, na bieżąco dokonując pomiarów wskazanych parametrów na potrzeby działalności B+R w dostarczonych próbkach (…), informując niezwłocznie Zespół B+R o uzyskanych wartościach.
Otrzymane podczas prób wyniki badań laboratoryjnych i ocena organoleptyczna wyrobu są wyznacznikiem dla prowadzonych przez Zespół B+R regulacji nastaw maszyn linii produkcyjnej w trakcie trwania próby oraz stanowią podstawę do określenia przez Zespół B+R pozytywnego rezultatu danej produkcji próbnej, tj. osiągnięcia oczekiwanych parametrów (…).
Istnieją również projekty, w których dla spełnienia oczekiwań klienta co do zastosowania wyrobu, konieczne jest rozszerzenie zakresu badań (…) przez Zespół B+R, poza możliwości analiz wykonywanych w Laboratorium Zakładowym. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie badań zewnętrznych (zgodnie z punktem 3 niniejszego opisu).
Na tym etapie Zespół B+R nie tylko opracowuje parametry, ale także dokumentuje prowadzone działania i wyniki badań (pozyskanych w analizach z Laboratorium Zakładowego oraz z zewnętrznych jednostek badawczych), opisuje algorytmy i w ten sposób stale poszerza wiedzę przedsiębiorstwa na temat procesu technologicznego i korelacji parametrów wytwarzania z właściwościami (…), którą to następnie wykorzystuje w zleceniach dla kolejnych klientów.
Wyniki analiz (…), wykonanych przez Laborantów zatrudnionych w Spółce na potrzeby B+R w danej produkcji próbnej stanowią bazę danych, na podstawie której Zespół B+R określa zakresy poszczególnych cech (…) możliwe do uzyskania przy zadanych parametrach procesu wytwarzania.
Po przeprowadzeniu produkcji próbnej Zespół B+R opracowuje Specyfikację Wstępną danego wyrobu, tj. wskazanie o wartościach odpowiednich parametrów oferowanego wyrobu i deklarację co do ich zachowania w podanych przedziałach zmienności w jego dalszej rutynowej produkcji. Po zakończeniu tego etapu Spółka wysyła do klienta (wraz ze Specyfikacją Wstępną) próbną partię materiału w celu przetestowania wyrobu i pozyskania od niego informacji zwrotnej.
3.Badania zewnętrzne.
Dodatkowo, w trakcie opracowywania i realizacji nowych projektów (Próby) może okazać się, że pewne zastosowania (…) lub oczekiwania klientów wymagają dodatkowej atestacji lub badań, których przeprowadzenie wymaga współpracy ze specjalistycznymi jednostkami naukowo-badawczymi i ich laboratoriami.
Działalność Zespołu B+R w powyższym przypadku obejmuje zarówno sprecyzowanie badań, jakim dodatkowo miałaby zostać poddana (…) w związku z danym zastosowaniem (nie są to informacje rutynowo podawane przez klienta), jak również odnalezienie odpowiedniej jednostki naukowo- badawczej, posiadającej laboratorium do analizy określonych parametrów i dalsza z nią współpraca.
Wykonywane przez jednostki zewnętrzne badania normatywne i uzyskane rezultaty potwierdzają wówczas osiągnięcie zakładanych funkcjonalności (…), wytwarzanych zgodnie z założonymi przez Zespół B+R parametrami. Potrzeba opiniowania tego typu może dotyczyć zarówno cech uzyskanej (…) w odniesieniu do specjalnego zastosowania, jak np. klasa zdolności (…) zgodnie z odpowiednimi normami dla wyrobów do zastosowań (…) (m.in. dla (…), jak i cech (…) i procesu jej wytwarzania w kontekście bezpieczeństwa dla człowieka i środowiska (…) oraz inne.
4.Walidacja zewnętrzna.
Klient testuje próbkę (…) w warunkach własnej działalności gospodarczej.
W przypadku niektórych zamówień, już za pierwszym razem partia próbna (…) w pełni odpowiada oczekiwaniom klienta i spełnia swoją rolę w jego działalności.
Jednak w większości przypadków klient przekazuje Spółce informację zwrotną o cechach (…) i wskazuje na potrzebę korekty cech/cechy wyrobu. Wobec potrzeby kontynuowania prac nad wyrobem i dostosowania (…), Zespół B+R wraca do etapu 2 (Wytwarzanie partii próbnej) i proces powtarza się do momentu uzyskania rezultatu akceptowanego przez klienta i odpowiadającego uzgodnieniom ze Spółką.
5.Produkcja seryjna.
Produkt opracowany i wyprodukowany dla konkretnego klienta trafia następnie do tzw. produkcji seryjnej. Proces produkcyjny przebiega rutynowo, tj. nie ma konieczności prowadzenia znaczących modyfikacji parametrów wytwarzania, a (…) spełnia oczekiwania i parametry deklarowane w Specyfikacji Produktu. W niektórych przypadkach (…) o określonych parametrach może kupić każdy klient, z pominięciem etapów 1-3.
6.Dostosowywanie ustawień linii technologicznej.
Po zaakceptowaniu próbki (…) przez klienta rozpoczyna się etap produkcji, jednak nie jest to zakończenie pracy Zespołu B+R nad utrzymaniem jakości wyrobu i doskonaleniem procesu wytwarzania.
Również na tym etapie Zespół B+R prowadzi działania o twórczym charakterze. Dobór parametrów procesu produkcyjnego dokonany na etapie 2 (Wytwarzanie partii próbnej) nie jest bowiem stały, lecz wymaga dostosowania ustawień linii technologicznej, aby zachować stabilność i jednorodność cech produktu pomiędzy wytwarzanymi partiami, pomimo zmieniających się warunków otoczenia.
Nie w każdym przypadku etap produkcji od razu przebiega pomyślnie, pomimo pozytywnego zakończenia etapu prób. Zdarza się bowiem, że trudności ujawniają się dopiero przy wytwarzaniu dłuższych serii danej (…). W takim przypadku Zespół B+R na bieżąco reaguje i odpowiednio koryguje parametry procesu produkcyjnego.
Równolegle Zespół B+R podejmuje działania mające na celu zoptymalizowanie procesu produkcji np. poprzez zwiększenie efektywności procesu wytwarzania oraz zmniejszenie liczby odpadów.
W nielicznych przypadkach etap produkcji nie jest kontynuowany. Dzieje się tak w szczególności, gdy z przyczyn obiektywnych powtórzenie wyników z etapu prób jest utrudnione i wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów przez Spółkę i/lub klienta.
7.Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.
W ramach swojej działalności Zespół B+R bierze również czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań i usprawnień poszczególnych podzespołów maszyn w istniejących liniach technologicznych. Wprowadzane modyfikacje mogą mieć na celu zarówno poprawę cech jakościowych (…) (np. zmniejszenie odchyleń wyników parametrów fizykomechanicznych (…) w analizach ich rozkładu ich szerokości i długości (…)), jak i samego procesu wytwarzania (np. zwiększenie wydajności, optymalizacja uzyskiwanych (…)).
W przypadku wprowadzenia na liniach technologicznych zmian, które w sposób istotny mogą wpłynąć na właściwości wyrobu, Zespół B+R dokonuje prób wytwarzania (…) w ramach walidacji wewnętrznej, tj. przeprowadza odpowiednie aktualizacje parametrów wytwarzania, uwzględniając nowe lub zmienione podzespoły maszyn, a następnie analizuje wyniki uzyskane w badaniach Laboratorium Zakładowego.
Jeśli w wyniku wprowadzonych modyfikacji na liniach technologicznych dochodzi do stałej zmiany zakresu uzyskiwanych wartości poszczególnych parametrów, konieczne jest przedstawienie nowej wersji specyfikacji technicznej danego wyrobu dla klienta. Niezbędne może być również przeprowadzenie ponownej walidacji zewnętrznej (jak opisano w punkcie 4).
Powyższa działalność Zespołu B+R opiera się na posiadanej wiedzy i doświadczeniu, jest jednocześnie okazją do ich empirycznego rozszerzania i stanowi ważny element dla efektywności późniejszych Prób wytwarzania nowych typów (…) w posiadanym parku technologicznym.
Zakres Wniosku nie obejmuje działalności opisanej w pkt 5 (Produkcja seryjna). Ten etap procesu produkcyjnego został opisany przez Spółkę w celu zagwarantowania kompletności stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
II.Koszty działalności Spółki objęte Wnioskiem.
Działalność prowadzona przez Spółkę i objęta Wnioskiem jest realizowana przez dedykowany Zespół B+R.
Pracownicy Zespołu B+R są zatrudnieni w Spółce na podstawie umów o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (pełen etat). Zakres obowiązków i charakter prac wykonywanych przez Zespół B+R wynika z postanowień umowy o pracę.
W działalność Spółki objętą Wnioskiem zaangażowani są również Pracownicy Laboratorium Zakładowego (Laboranci), zatrudnieni w Spółce na podstawie umów o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (pełen etat), w zakresie oddelegowania w czasie wykonywania analiz na potrzeby B+R (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki” niniejszego Wniosku).
W toku prowadzonej działalności Spółka wykorzystuje niezbędne maszyny i urządzenia:
1.Linia L01 - Linia do produkcji (…);
2.Linia L02 - Linia do produkcji (…);
3.Linia L03 - Linia do produkcji (…);
4.Linia L04 - Linia do produkcji (…);
5.Linia L05 - Linia do produkcji (…);
6.Wyposażenie Laboratorium Zakładowego - urządzenia do wykonywania badań własności fizykomechanicznych (…) w Laboratorium Zakładowym, mające na celu potwierdzenie rezultatu prowadzonych prób (…).
Wymienione powyżej maszyny i urządzenia zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki i podlegają amortyzacji (dalej: „Środki Trwałe”). Do Środków Trwałych wykorzystywanych przez Spółkę w działalności objętej Wnioskiem nie należą samochody osobowe, budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością.
W toku działalności gospodarczej Spółka nabywa surowiec (dalej: „Surowiec”), który jest wykorzystywany zarówno na etapie prób, jak i produkcji dla konkretnego klienta oraz produkcji seryjnej.
W związku z prowadzeniem działalności objętej Wnioskiem, Spółka wykorzystuje energię elektryczną i gaz przewodowy (dalej: „Energia i Gaz”).
Ponadto, Spółka nabywa usługi zewnętrzne od zewnętrznych specjalistycznych jednostek naukowo- badawczych (kwalifikowanych jako podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dalej: „Jednostki Naukowe”) w zakresie opisanym w punkcie 3 opisu działalności Spółki (dalej: „Usługi Zewnętrzne”). Usługi Zewnętrzne są co do zasady nabywane na podstawie pisemnych zleceń, w których Spółka opisuje przedmiot prac (np. (…)), termin ich realizacji oraz wynagrodzenie należne Jednostce Naukowej (ewentualnie sposób jego ustalenia przez Jednostkę Naukową). Jednocześnie, w przypadku niektórych Usług Zewnętrznych, zlecenie ich wykonania przekazywane jest Jednostce Naukowej w formie ustnej. W takim przypadku Spółka gromadzi dodatkową dokumentację potwierdzającą wykonanie zlecenia przez Jednostkę Naukową (tj. wykonanie Usług Zewnętrznych).
W ramach działalności objętej Wnioskiem, Spółka zatem ponosi lub może ponosić w przyszłości m.in. następujące koszty:
-koszty wynagrodzeń Zespołu B+R oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części w części finansowanej ze środków Spółki (płatnika);
-koszty wynagrodzeń Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części w części finansowanej ze środków Spółki (płatnika);
-wartość odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych, zaliczonych przez Spółkę w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów;
-koszty nabycia Surowca bezpośrednio związanego z działalnością objętą Wnioskiem (dot. (…));
-wydatki na nabycie Energii i Gazu;
-wydatki na nabycie Usług Zewnętrznych.
III.Metody ewidencjonowania kosztów działalności Spółki objętych Wnioskiem.
Metodologia wyodrębniania kosztów działalności badawczo-rozwojowej Spółki jest spójna w obu przedziałach czasowych zaprezentowanych we Wniosku, tj. od 1 lipca 2019 roku do 30 kwietnia 2020 roku (dalej: „Okres I”) oraz od 1 maja 2020 roku (dalej: „Okres II”). Różnica w ewidencjonowaniu polega na technicznym wyodrębnianiu kosztów działalności badawczo-rozwojowej i zapisie w wyodrębnionym zestawieniu programu Excel w Okresie I (dalej: „Zestawienie Excel”) lub koncie zespołu kosztów rodzajowych w Okresie II (dalej: „Zestawienie Kont”).
1. Ewidencja kosztów wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków Spółki (płatnika).
Koszty wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należne z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Spółkę w czasie przeznaczonym na realizację działalności badawczo-rozwojowej są opisywane i ewidencjonowane przy każdym realizowaniu Prób w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych), dalej łącznie jako: „Próby”.
Spółka prowadzi ewidencję czasu oddelegowania do pracy przy danej Próbie na podstawie rejestru bieżącego prowadzonego przez pracowników Zespołu B+R oraz względem wykonanych analiz dla pracowników laboratorium. Liczba przepracowanych godzin na rzecz działalności badawczo-rozwojowej jest przeliczana według posiadanego przez pracownika angażu pracy. Na podstawie list płac oraz dodatkowej ewidencji w programie Excel wynagrodzenie i należne z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez Spółkę pozostają zaksięgowane.
2. Ewidencja odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych.
Miesięczne odpisy amortyzacyjne od Środków Trwałych są wyliczane zgodnie ze przepisami ustawy o CIT.
Wartość odpisów jest mnożona przez liczbę godzin przepracowanych przez Środek Trwały celem wykonania Prób w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych) oraz podzielona przez nominalny czas pracy danego Środka Trwałego.
Czas Próby wyliczany jest na podstawie danych z systemu informatycznego modułu produkcyjnego. Każda Próba w systemie jest oznaczona cechą pozycji na zleceniu „Próba”. Dla tych zleceń system wskazuje datę i czas rozpoczęcia Próby odpowiadający rozpoczęciu zlecenia oraz datę i czas ostatniego meldunku zwrotnego dotyczącego produkcji do danego zlecenia jako koniec Próby. Czas trwania Próby liczony jest jako różnica dat z wyżej opisanych uwarunkowań wyrażony w minutach.
Wyliczone wartości kosztów amortyzacji poniesionych na wykonanie Prób ewidencjonuje się w pliku Excel i ujmuje jako koszty uzyskania przychodów w ewidencji umożliwiającej wyliczenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
3. Ewidencja wydatków na nabycie Surowca.
W momencie rozpoczęcia realizacji zlecenia zakwalifikowanego jako Próba (w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych)) zostaje ono opatrzone w systemie informatycznym cechą pozycji „Próba”.
Dane źródłowe do Zestawienia Excel w Okresie I pochodziły z modułu produkcyjnego systemu informatycznego na podstawie meldunków produkcyjnych przypisanych do zleceń produkcyjnych oznaczonych cechą pozycji „Próba”. Na podstawie rozchodu Surowca do realizacji zlecenia, do poszczególnych meldunków było przypisywane rzeczywiste zużycie Surowca (dokument RWP).
Dane źródłowe do Zestawienia Kont uzyskuje się w Okresie II według poniższego schematu:
- w definicji dokumentu Rozchód wewnętrzny - zużycie Surowca na produkcji (…)przypisana jest cecha pozycji „Próba”,
- poprzez odpowiednią dekretację, zużycie Surowca jest automatycznie księgowane na wyodrębnione konto kosztów rodzajowych,
- system informatyczny umożliwia powiązanie zdarzeń i dokumentów począwszy od dokumentu PWP (przyjęcie wytworzonej w procesie produkcyjnym Próby do magazynu wyrobów gotowych) poprzez dokument zużycia Surowca na tę Próbę na podstawie RWP (Rozchód wewnętrzny Surowca na produkcję) do dokumentu PZ (przyjęcie zewnętrzne tego Surowca na magazyn) i finalnie do faktury nabycia tego Surowca.
4. Ewidencja wydatków na nabycie Energii i Gazu.
Na podstawie zamontowanych liczników odpowiednio Energia i Gaz wykorzystane do Prób (w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych)) są dzielone na urządzenia przypisane do głównych maszyn produkcyjnych.
Podzielone Energia i Gaz są mnożone przez liczbę godzin przepracowanych przez daną maszynę celem wytworzenia Prób oraz podzielone przez nominalny czas pracy danej maszyny. Wartość zużytej Energii i Gazu jest wyliczana na podstawie kosztu zużytej energii elektrycznej i gazu przewodowego oznaczonego na fakturze dostawcy. Suma zużycia i kosztu dystrybucji Energii oraz Gazu jest uśredniana i dzielona przez ilość zużytej Energii i Gazu w danym miesiącu.
Czas Próby wyliczany jest na podstawie danych z systemu informatycznego modułu produkcyjnego. Każda Próba jest oznaczona w systemie cechą pozycji na zleceniu „Próba”. Dla tych zleceń system wskazuje datę i czas rozpoczęcia Próby odpowiadający rozpoczęciu zlecenia oraz datę i czas ostatniego meldunku zwrotnego dotyczącego produkcji do danego zlecenia jako koniec Próby. Czas trwania Próby liczony jest jako różnica dat z wyżej opisanych uwarunkowań wyrażony w minutach.
W Okresie I Spółka otrzymała dofinansowanie do Energii w formie pomocy (…) (dalej: „Dofinansowanie”). Wartość Dofinansowania nie została uznana przez Spółkę za przychód podatkowy. Spółka wykluczyła z kosztów uzyskania przychodu wartość wydatku na nabycie Energii w zakresie Dofinansowania. Pytania Spółki w zakresie uznania wydatków na Energię za koszt kwalifikowany oraz sposobu ewidencjonowania wydatków na nabycie Energii odnoszą się do części sfinansowanej przez Spółkę ze źródeł innych niż Dofinansowanie.
5. Ewidencja wydatków na Usługi Zewnętrzne.
Wydatki ponoszone przez Spółkę na Usługi Zewnętrzne są ewidencjonowane na podstawie otrzymanych od zleceniobiorców faktur.
Spółka prowadzi dwie niezależne ewidencje Usług Zewnętrznych na potrzeby:
-kosztów uzyskania przychodu,
-kosztów kwalifikowanych.
Spółka jest w stanie jednoznacznie wyodrębnić wartość wydatków na Usługi Zewnętrzne.
W przyszłości Spółka planuje prowadzić działalność opisaną we Wniosku na analogicznych zasadach. Zakres Wniosku obejmuje zatem stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
W odpowiedzi na wezwanie, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w następujący sposób:
1. Jako uzupełnienie Opisu Działalności (pkt 1-7 z wyłączeniem Pkt 5 „Produkcja Seryjna”), który w złożonym Wniosku prezentuje zarówno stan faktyczny, jak i zdarzenie przyszłe, wskazujemy, iż:
W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz poprawy konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia końcowym odbiorcom najwyższej jakości produktów, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi. Opisana we Wniosku działalność badawczo-rozwojowa Spółki polega na opracowaniu sposobu wytwarzania nowych rodzajów (…), odpowiadających konkretnym oczekiwaniom odbiorcy.
Realizacja działalności B+R prowadzonej przez Spółkę jest możliwa dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod oraz specjalistycznych urządzeń, a także zaangażowaniu wyspecjalizowanej kadry pracowniczej.
W zależności od zakresu i charakteru realizowanych projektów, efektem jest powstanie w całości nowego lub ulepszonego produktu (…), a także w sektorach: (…).
Zespół B+R w ramach podejmowanych działań, w oparciu o oczekiwania Klientów oraz posiadaną wiedzę i doświadczenie, opracowuje założenia dotyczące nowych rodzajów (…), a także odpowiada za cały proces powstawania danego materiału, począwszy od opracowania wstępnych nastaw poszczególnych modułów procesu produkcji, poprzez prowadzenie partii próbnej i dokonywanie w jej trakcie modyfikacji parametrów pracy maszyn, ocenę wyników laboratoryjnych (…) wytworzonej w partii próbnej, aż do utworzenia końcowej dokumentacji technicznej (obejmującej dokumentację projektową oraz technologiczną).
W wyniku wskazanej we Wniosku działalności, Spółka w ramach posiadanych technologii produkcji uzyskuje możliwość wytwarzania nowych w swoim portfolio różnorodnych typów (…), posiadających specyficzne zestawy cech i dopasowanych do potrzeb Klienta ostatecznego. Stanowi to o unikatowości przyjętych rozwiązań, a ulepszony charakter wyrobu finalnie potwierdza walidacja Klienta.
2. Spółka przed rozpoczęciem działalności opisanej we wniosku w mniejszej skali przystępowała do projektowania nowych (…), bazując przede wszystkim na utrzymaniu zbytu dla bardziej uniwersalnych (…), istniejących już w ofercie Spółki. Posiadano wówczas znacznie mniejszą wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii procesu produkcji (…), utrzymania infrastruktury technicznej, stosowanych surowców, a jej zastosowanie było raczej „odtwórcze”, ukierunkowane dla zapewnienia jakości i przebiegu procesów operacyjnych w produkcji seryjnej.
Rozszerzenie portfolio o (…), w związku z zakończeniem inwestycji nowej linii produkcyjnej w 2019 r., umożliwiło nawiązanie relacji biznesowych z odbiorcami posiadającymi szerokie zapotrzebowanie oraz bardziej specyficzne oczekiwania względem przetwarzanych (…).
W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie rynkowe, Spółka podjęła się wdrożenia i praktykowania w swojej działalności zadań badawczo-rozwojowych. Realizacja tych działań pozwoliła przede wszystkim na rozwój wiedzy teoretycznej i kompetencji praktycznych w zakresie:
- wprowadzania specjalistycznych regulacji nastaw procesu wytwarzania (…) w technologii (…), np.: wielkości przepływów surowca, parametrów pracy podzespołów w układzie (…), parametrów procesu (…), temperatury suszenia, wielkości naciągów i naprężeń oraz parametry nawijania i przewijania (…), nastawy maszyn konfekcjonujących i pakujących, ustalenie optymalnej prędkości procesu wytwarzania, a przede wszystkim poznania ich wzajemnych zależności i wpływu na parametry i wygląd wyrobu;
- określenia możliwości i ograniczeń technologicznych względem oczekiwań przedstawianych przez Klientów;
- materiałoznawstwa (…)
- umiejętności analitycznych;
- optymalizacji produkcji;
- poznania metod badawczych do laboratoryjnej oceny parametrów dla (…) i ich korelacja z (…) oczekiwanymi przez Klienta.
Niewątpliwie w wyniku działalności w Spółce pozyskano również większą orientację marketingową i merytoryczną dotyczącą każdej z branż, dla której nowe wyroby są projektowane, w celu tworzenia i dopasowania ulepszonych wyrobów, a także poprawy efektywności ich konwertowania na dalszych etapach przetwarzania czy też rozbudowywania ich funkcjonalności, które odzwierciedlają potrzeby biznesowe i realnie usprawniają działalność docelowych odbiorców produktów.
Ponadto, zgodnie z opisem z Wniosku (treść Uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy w zakresie Pytania nr 1, str. 18-19):
- Zespół B+R na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności bierze czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań i usprawnień poszczególnych podzespołów maszyn w istniejących liniach technologicznych Spółki (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu poprawy (ulepszenia) cech jakościowych (…) (np. (…), jak i samego procesu wytwarzania (…)
- Celem działań Spółki jest również zdobycie nowej wiedzy na temat właściwości (…) i optymalnych parametrów technologicznych procesu produkcyjnego.
3. Spółka dysponuje zasobami pracowników zaangażowanych w działalność opisaną we Wniosku, którzy posiadają zarówno wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne, umożliwiające realizację działań, prowadzących do rozwijania technologii wytwarzania (…), badania nowych rozwiązań i wdrażanie ich w ramach prac koncepcyjnych i walidacyjnych.
Podczas tworzenia nowych produktów i technologii ich produkcji w szczególności wykorzystywana i rozszerzana jest aktualna wiedza w zakresach takich jak:
- dobór specjalistycznych regulacji nastaw procesu wytwarzania (…) w technologii (…) np.: wielkości przepływów surowca, parametrów pracy podzespołów w układzie (…), parametrów procesu igłowania ((…)), temperatury suszenia, wielkości naciągów i naprężeń oraz parametry nawijania i przewijania (…), nastawy maszyn konfekcjonujących i pakujących, ustalenie optymalnej prędkości procesu wytwarzania, a przede wszystkim poznania ich wzajemnych zależności i wpływu na parametry i wygląd wyrobu;
- określenia możliwości i ograniczeń technologicznych względem oczekiwań przedstawianych przez Klientów;
- materiałoznawstwa (…);
- umiejętności analitycznych;
- optymalizacji produkcji;
- poznania innych metod badawczych laboratoryjnej oceny parametrów dla (…) i ich korelacja z własnościami materiałów oczekiwanymi przez Klienta.
Niewątpliwie w wyniku działalności w Spółce pozyskano również większą orientację marketingową i merytoryczną dotyczącą każdej z branż, dla której nowe wyroby są projektowane, w celu tworzenia i dopasowania ulepszonych wyrobów, a także poprawy efektywności ich konwertowania na dalszych etapach przetwarzania czy też rozbudowywania ich funkcjonalności, które odzwierciedlają potrzeby biznesowe i realnie usprawniają działalność docelowych odbiorców produktów.
Powyższe uzupełnienie koresponduje z treścią przedstawioną we Wniosku:
a)Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie Pytania nr 1:
- Zespół B+R na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności bierze czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań i usprawnień poszczególnych podzespołów maszyn w istniejących liniach technologicznych Spółki (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu poprawy (ulepszenia) cech jakościowych (…) (np. (…)), jak i samego procesu wytwarzania (…);
- Celem działań Spółki jest również zdobycie nowej wiedzy na temat właściwości fizykomechanicznych (…) i optymalnych parametrów technologicznych procesu produkcyjnego;
- Celem podejmowanych przez Spółkę (w szczególności Zespół B+R) jest wykorzystanie posiadanej oraz nabytej wiedzy na temat parametrów procesu produkcyjnego i cech (…) działań (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu wytworzenia nowego wyrobu - (…) o unikatowych parametrach określonych przez klienta (punkt 1 w sekcji I „Działalność Spółki”).
b)Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego: punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”, oraz punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”,
- Na tym etapie Zespół B+R nie tylko opracowuje parametry, ale także dokumentuje prowadzone działania i wyniki badań (pozyskanych w analizach z Laboratorium Zakładowego oraz z zewnętrznych jednostek badawczych), opisuje algorytmy i w ten sposób stale poszerza wiedzę przedsiębiorstwa na temat procesu technologicznego i korelacji parametrów wytwarzania z właściwościami (…), którą to następnie wykorzystuje w zleceniach dla kolejnych klientów;
- Powyższa działalność Zespołu B+R opiera się na posiadanej wiedzy i doświadczeniu, jest jednocześnie okazją do ich empirycznego rozszerzania i stanowi ważny element dla efektywności późniejszych Prób wytwarzania nowych typów (…) w posiadanym parku technologicznym.
4. Odpowiedź na powyższe pytanie została zawarta w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (sekcja: Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie Pytania nr 1):
Działalność Spółki polegająca na realizacji Projektu stanowi działalność twórczą, ponieważ:
- Działalność Spółki ma na celu tworzenie (…) (produktu) o unikatowych właściwościach, która nie jest dostępna na rynku a powstaje w związku z indywidualnym zapotrzebowaniem zgłoszonym przez klienta (punkt 1 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R w trakcie wytwarzania partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”) w sposób twórczy determinuje parametry procesu produkcyjnego i cech (…), które nie wynikają z danych dostarczonych przez klienta czy ogólnodostępnych publikacji lub wytycznych.
- Osiągnięcie twórczego rezultatu prac Zespołu B+R może być potwierdzane przez zewnętrzne badania normatywne (punkt 3 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R bierze czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań i usprawnień poszczególnych podzespołów maszyn w istniejących liniach technologicznych Spółki (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu osiągnięcia nowych właściwości produktu (…) oraz procesu wytwarzania (…) - wprowadzane modyfikacje i zmiany są efektem twórczej działalności Zespołu B+R.
Każdorazowo, Klient informuje wybiórczo, na jakich własnościach (…) szczególnie mu zależy, natomiast Zespół B+R w sposób twórczy określa, jak osiągnąć pożądany rezultat w produkcji w parku maszynowym posiadanym przez Spółkę.
W pierwszym etapie ma miejsce wyznaczenie cech oczekiwanych dla nowego, projektowanego wyrobu. Przez Zespół B+R opracowany zostaje pełen zakres i wartości parametrów wstępnych dla (…), istotnych dla jej ostatecznego zastosowania oraz ważnych z technologicznego punktu widzenia (np. skład surowcowy, chłonność, sztywność, inne cechy fizykomechaniczne). Jednocześnie, bazując na posiadanej wiedzy i know-how, wyznaczane są założenia, dotyczące nastaw pracy poszczególnych modułów linii produkcyjnych.
Praca konceptualna kontynuowana jest w czasie wytwarzania partii próbnej, kiedy to Zespół B+R testuje i dostosowuje przyjęte wstępne parametry na linii produkcyjnej i odnosi je do realnie uzyskanych wyników badań (…) (w Laboratorium Zakładowym lub innym).
Należy zaznaczyć, że każdy projekt dotyczący nowego rodzaju (…), realizowany przez Spółkę w ramach przedmiotowej działalności B+R, wymaga indywidualnego i odrębnego podejścia. Spółka, prowadząc działalność badawczo-rozwojową w zakresie przedstawionym we Wniosku, w opisie stanu faktycznego / stanu przyszłego, w sekcji I „Działalność Spółki” (pkt 1-7, z wyłączeniem pkt 5 „Produkcja Seryjna”), nie powiela przyjętych rozwiązań ogólnodostępnych.
Mimo, że w kolejnych projektach mogą być wykorzystywane wyniki innych, już zrealizowanych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych, nie stanowią one rutynowego powielenia uprzednio opracowanych rozwiązań. Jest to niemożliwe ze względu na odmienność oczekiwań względem produktów czy też wysoką specyfikę i różnice pomiędzy liniami produkcyjnymi występującymi u innych producentów (…), jak też odbiorców.
W świetle powyższego, działalność prowadzona przez Spółkę w ramach prac opisanych we Wniosku jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, co stanowi o jej twórczym charakterze.
5. Odpowiedź na pytanie została zawarta we Wniosku (sekcja: Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie Pytania nr 1, str. 19):
Działalność Spółki polegająca na realizacji Projektu stanowi działalność podejmowaną systematycznie, ponieważ:
- Działalność Spółki, w szczególności Zespołu B+R, jest realizowana jest w sposób uporządkowany, regularny. Działalność Spółki składa się z kolejnych etapów, logicznie uporządkowanych, w ramach których kolejne etapy są następstwem i rozwinięciem działań podejmowanych na wcześniejszych fazach. W szczególności etap dostosowywania ustawień linii technologicznej (punkt 6 w sekcji I „Działalność Spółki”) jest poprzedzony rozbudowanym etapem wytwarzania partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R nie tylko opracowuje parametry, ale także dokumentuje prowadzone działania i wyniki badań, opisuje algorytmy i w ten sposób stale poszerza wiedzę przedsiębiorstwa (Spółki) na temat procesów fizykochemicznych (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”).
Spółka niniejszym wyjaśnia, że rozpoczęcie prac rozwojowych jest próbą opracowania technologii produkcji dla konkretnego typu (…), wynikającego z istniejącej potrzeby rynkowej.
Każdorazowo przy nowym projekcie zespół B+R opiera się na określonej metodyce procesu projektowania, istniejącej w Systemie Zarządzania Jakością ISO 9001 (Procedura P. 8.3.1. „Projektowanie i dostarczenie projektu do Klienta”).
W porozumieniu z odbiorcą, dla którego realizowany ma być dany projekt oraz w komunikacji z powiązanymi procesami wewnątrz organizacji, zostaje określony harmonogram, podlegający weryfikacji w toku jego wykonania. Stanowi on składową budżetu kosztów projektu.
Czas realizacji całości projektu badawczo-rozwojowego może zajmować nawet kilka miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania. Etap realizacji fizycznego wytworzenia (…) w ramach partii próbnej podlega planowaniu i ewidencji w posiadanym przez Spółkę systemie (…).
O systematyczności omawianej działalności świadczy stałe wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej Spółki komórki organizacyjnej o nazwie Dział Badań i Rozwoju.
Tym samym prowadzona działalność badawczo-rozwojowa, jest działalnością, podejmowaną w sposób systematyczny tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, wg ustalonego harmonogramu.
6. Spółka potwierdza, że w ramach realizacji działalności wskazanej we Wniosku jako stan faktyczny i zdarzenia przyszłe, wykonywane są i będą wyłącznie prace polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.
7. Spółka informuje, że nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
8. Spółka informuje, że koszty realizacji prowadzonych prac Spółka pokrywa ze środków własnych i nie są/nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
9. Spółka informuje, że koszty wynagrodzeń pracowników realizujących prace badawczo- rozwojowe, o których mowa we wniosku stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytania
1) Czy działalność Spółki objęta Wnioskiem (tj. z wyłączeniem tzw. produkcji seryjnej w rozumieniu pkt 5 sekcji I „Działalność Spółki”), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, uprawniającą Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?
2) Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie Surowca bezpośrednio związanego z działalnością objętą Wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?
3) Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie Energii i Gazu bezpośrednio związanych z działalnością objętą Wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?
4) Czy odpisy amortyzacyjne od Środków Trwałych, zaliczonych przez Spółkę w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów, spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 3 ustawy o CIT?
5) Czy ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków Spółki (płatnika) w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (Koszty Pracownicze) spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT?
6) Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na Usługi Zewnętrzne spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
1) Działalność Spółki objęta Wnioskiem (tj. z wyłączeniem tzw. produkcji seryjnej w rozumieniu pkt 5 sekcji I „Działalność Spółki”), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, uprawniającą Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
2) Wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie Surowca bezpośrednio związanego z działalnością objętą Wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
3) Wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie Energii i Gazu bezpośrednio związanych z działalnością objętą Wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
4) Odpisy amortyzacyjne od Środków Trwałych, zaliczonych przez Spółkę w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów, spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.
5) Ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części w części finansowanej ze środków Spółki (płatnika) w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (Koszty Pracownicze) spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
6) Wydatki ponoszone przez Spółkę na Usługi Zewnętrzne spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie Pytania nr 1
Definicja działalności badawczo-rozwojowej została zawarta w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, cyt.:
„Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.
Wobec powyższego, działalność podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) musi spełniać łącznie następujące warunki, aby mogła zostać uznana za działalność badawczo-rozwojową:
-obejmuje jedną z dwóch kategorii czynności - badania naukowe lub prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT,
-jest twórcza,
-jest podejmowana w sposób systematyczny,
-jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W kontekście warunków, które muszą zostać spełnione w celu uznania danego rodzaju działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: „Objaśnienia”) wskazują, że:
„[...] ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie o CIT i ustawie o PIT, pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych. Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej. W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej:
(i)twórczość;
(ii)systematyczność; oraz
(iii)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
- powinny być rozumiane na gruncie ustawy o CIT oraz ustawy o PIT tak, jak są rozumiane zgodnie z ich językowym znaczeniem w świetle aktów prawnych, do których odwołuje się ustawodawca w ww. ustawach podatkowych. Wyżej wymienione kryteria muszą być spełnione kumulatywnie, aby uznać daną działalność za działalność badawczo-rozwojową”.
Ad. 1 - badania naukowe lub prace rozwojowe
Zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, termin „badania naukowe” oznacza:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „PSWN”),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWN.
Natomiast, na podstawie art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, pojęcie „prace rozwojowe” oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 PSWN.
Zatem w celu zinterpretowania obu wymienionych wyżej pojęć należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy PSWN.
Stosownie do art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWN, badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei prace rozwojowe zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWN są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak wynika z powyższego, z prac rozwojowych zostały zatem wyłączone prace rutynowe (nieposiadające innowacyjnego charakteru) i okresowe zmiany wprowadzane do już istniejących rozwiązań. Działalność nie ma charakteru rutynowego i nie polega na wprowadzaniu okresowych zmian w szczególności wówczas, gdy projekt jest poprzedzony zdefiniowaniem unikatowych wymagań, w trakcie wykonywania zadań podzielonych na etapy pojawia się potrzeba rozwiązywania zagadnień badawczych, a wypracowane rozwiązania są testowane (np. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.398.2017.1.JC).
Ad. 2 - działalność twórcza.
Zgodnie z definicją językową, zwrot „twórczy” to «mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia (https://sjp.pwn.pl/slowniki/twórczy.html). Ponadto, zgodnie z Objaśnieniami, działalność twórcza, to: „zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś)”.
W odniesieniu do kryterium twórczości, Objaśnienia wskazują ponadto, że:
-„[...] na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika;
-„[...] przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:
-być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy;
-mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności;
-mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu”), przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło)”;
-„Twórczy charakter prac może przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących”;
-„Twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Twórczym charakterem prac może być w szczególności także, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna”;
-„Z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy więc wyłączyć działalność o charakterze rutynowym, można natomiast włączyć do niej nowe metody opracowane w celu wykonywania pospolitych zadań”.
Ad. 3 - działalność podejmowana systematycznie.
„Systematyczny” zgodnie z definicją językową to: „o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny” (https://sjp.pwn.pl/szukaj/%20systematyczny.html). Objaśnienia wskazują przy tym, że: „najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.”.
Objaśnienia wskazują ponadto, że:
-„działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej”.
-„spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.”
Jednocześnie, na podstawie Objaśnień, dla spełnienia kryterium systematyczności nie jest wymagane spełnienie warunku:
-„ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, albo też by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość’;
-„aby podatnik otworzył działalność na przykład na okres trzech miesięcy lub nawet jednego miesiąca lub jednego tygodnia lub jednego dnia w celu aby podatnik otworzył działalność na przykład na okres trzech miesięcy lub nawet jednego miesiąca lub jednego tygodnia lub jednego dnia w celu przeprowadzenia określonego projektu badawczo-rozwojowego, jeżeli takie działania są uzasadnione charakterem i planowanym rezultatem działalności badawczo-rozwojowej”.
Ad. 4 - cel działalności.
Celem działalności badawczo-rozwojowej jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Objaśnienia w zakresie analizowanego warunku wskazują, że: „działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).”
W Objaśnieniach zwrócono uwagę, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „zwiększenia zasobów wiedzy” , w konsekwencji, „[...] Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat. ”
W świetle powyższego:
Działalność Spółki stanowi badania naukowe oraz prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ponieważ:
- Zespół B+R w trakcie procesu wytwarzania partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”) zdobywa nową wiedzę dotyczącą parametrów wytwarzania (…), w szczególności w postaci zestawienia parametrów procesu produkcyjnego i właściwości (…), które nie wynikają z posiadanej przez klienta i Spółkę wiedzy i są wynikiem wyłącznie prac prowadzonych przez Zespół B+R.
- Zespół B+R podczas wdrażania nowych rozwiązań technologicznych (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) poszerza zakres wiedzy na temat parametrów technologicznych procesu wytwarzania (…), która jest wykorzystywana podczas późniejszych prac dot. wytwarzania partii próbnej nowych typów (…) w posiadanym parku technologicznym (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R wykorzystuje nową wiedzę uzyskaną w trakcie procesu wytwarzania partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”), jak również posiadaną już wiedzę i umiejętności dotyczące procesu produkcyjnego, w szczególności parametrów tego procesu (punkt 2 i 6 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu wytworzenia (…) o zmienionych, niestandardowych właściwościach, określonych w zamówieniu klienta.
- Zespół B+R na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności bierze czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań i usprawnień poszczególnych podzespołów maszyn w istniejących liniach technologicznych Spółki (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu poprawy (ulepszenia) cech jakościowych (…) (np. (…) jak i samego procesu wytwarzania (…).
Działalność Spółki polegająca na realizacji Projektu stanowi działalność twórczą, ponieważ:
- Działalność Spółki ma na celu tworzenie (…) (produktu) o unikatowych właściwościach, która nie jest dostępna na rynku a powstaje w związku z indywidualnym zapotrzebowaniem zgłoszonym przez klienta (punkt 1 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R w trakcie wytwarzania partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”) w sposób twórczy determinuje parametry procesu produkcyjnego i cech (…), które nie wynikają z danych dostarczonych przez klienta czy ogólnodostępnych publikacji lub wytycznych.
- Osiągnięcie twórczego rezultatu prac Zespołu B+R może być potwierdzane przez zewnętrzne badania normatywne (punkt 3 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R bierze czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań i usprawnień poszczególnych podzespołów maszyn w istniejących liniach technologicznych Spółki (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu osiągnięcia nowych właściwości produktu (…) oraz procesu wytwarzania (…) - wprowadzane modyfikacje i zmiany są efektem twórczej działalności Zespołu B+R.
Działalność Spółki polegająca na realizacji Projektu stanowi działalność podejmowaną systematycznie, ponieważ:
- Działalność Spółki, w szczególności Zespołu B+R, jest realizowana jest w sposób uporządkowany, regularny. Działalność Spółki składa się z kolejnych etapów, logicznie uporządkowanych, w ramach których kolejne etapy są następstwem i rozwinięciem działań podejmowanych na wcześniejszych fazach. W szczególności etap dostosowywania ustawień linii technologicznej (punkt 6 w sekcji I „Działalność Spółki”) jest poprzedzony rozbudowanym etapem wytwarzania partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Zespół B+R nie tylko opracowuje parametry, ale także dokumentuje prowadzone działania i wyniki badań, opisuje algorytmy i w ten sposób stale poszerza wiedzę przedsiębiorstwa (Spółki) na temat procesów fizykochemicznych (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”).
Działalność Spółki polegająca na realizacji Projektu ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań, ponieważ:
- Celem podejmowanych przez Spółkę (w szczególności Zespół B+R) jest wykorzystanie posiadanej oraz nabytej wiedzy na temat parametrów procesu produkcyjnego i cech (…)działań (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”) w celu wytworzenia nowego wyrobu - (…) o unikatowych parametrach określonych przez klienta (punkt 1 w sekcji I „Działalność Spółki”).
- Celem działań Spółki jest również zdobycie nowej wiedzy na temat właściwości (…) i optymalnych parametrów technologicznych procesu produkcyjnego.
- Zdobyta podczas fazy wytwarzania partii próbnej wiedza (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”) posiada charakter „nowości” i nie wynika z wiedzy posiadanej wcześniej przez Spółkę, w szczególności Zespół B+R.
- Podejmowane przez Spółkę działania nie mają rutynowego charakteru, który można przypisać dopiero produkcji seryjnej (nieobjętej zakresem niniejszego Wniosku).
W świetle powyższego, zdaniem Spółki działalność będąca przedmiotem Wniosku (tj. z wyłączeniem tzw. produkcji seryjnej w rozumieniu pkt 5 sekcji I „Działalność Spółki”) spełnia wszelkie przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2
Definicja kosztów kwalifikowanych została zawarta przez ustawodawcę w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, cyt.:
„Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych”.
Katalog wydatków stanowiących koszty kwalifikowane zawiera art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, zgodnie z którym, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 PSWN, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Do kategorii kosztów uznawanych za koszty kwalifikowane zaliczane są również, na podstawie art.18d ust. 3 ustawy o CIT, dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 ustawy o CIT).
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć limitów, o których mowa w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT (art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT).
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 ustawy o CIT).
Podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty (art. 18e ustawy o CIT).
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, są obowiązani wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonej ewidencji rachunkowej (art. 9 ust. 1b ustawy o CIT).
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty poniesione z tytułu działalności badawczo-rozwojowej stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT i mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT.
Biorąc pod uwagę powyższe:
- Wydatki na nabycie Surowca stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ są wykorzystywane do Prób (w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych)), które to działania, uwzględniając argumentację Wnioskodawcy przedstawioną we własnym stanowisku w zakresie odpowiedzi na pytanie 1 zadane we Wniosku, stanowią elementy działalności badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
- Wydatki na nabycie Surowca stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej i jednocześnie koszty uzyskania przychodów wymienione w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych, ponieważ:
- stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT:
- są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze sprzedaży (…), na podstawie zamówień otrzymanych przez klienta;
- są niezbędne w celu przeprowadzenia Prób (w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych));
- jednocześnie wydatki te nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT;
- stanowią koszty wprost wymienione w katalogu kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT: Surowiec wykorzystywany przez Spółkę to surowiec bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, wymieniony w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT - bezpośredni związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo- rozwojową przejawia się w tym, iż Surowiec jest niezbędny do wytworzenia partii próbnej (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”), dostosowania ustawień linii technologicznej (punkt 6 w sekcji I „Działalność Spółki”) oraz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”) mających na celu zweryfikowanie, czy zostały osiągnięte założone parametry (…) oraz służących ustaleniu optymalnych parametrów produkcyjnych.
- Spółka wyodrębniła/wyodrębnia w prowadzonej ewidencji wydatki na nabycie Surowca odpowiednio w Zestawieniu Excel/Zestawieniu Kont zgodnie z metodologią objętą pytaniem nr 7 we Wniosku.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie Surowca nie zostały zwrócone Spółce w jakikolwiek sposób.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie Surowca zostaną wykazane jako koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w zeznaniu podatkowym złożonym przez Spółkę.
- Dokonane przez Spółkę odliczenie kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitu określonego w art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT.
W świetle powyższego, zdaniem Spółki zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, aby uznać ponoszone przez Spółkę (również w przyszłości) wydatki na nabycie Surowca za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w rozumieniu przepisów art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3
Mając na uwadze argumentację Spółki przytoczoną w uzasadnieniu własnego stanowiska w sprawie odpowiedzi na pytanie oznaczone we Wniosku numerem 2, należy wskazać, iż odliczenie w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym jest możliwe, gdy łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:
- podatnik poniósł koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT i mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT. W związku z powyższym:
- Wydatki na nabycie Energii i Gazu stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ są ponoszone w celu wykonania Prób (w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych) które to działania, uwzględniając argumentację Wnioskodawcy przedstawioną we własnym stanowisku w zakresie odpowiedzi na pytanie 1 zadane we Wniosku, stanowią elementy działalności badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Wydatki na nabycie Energii i Gazu stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej i jednocześnie koszty uzyskania przychodów wymienione w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych, ponieważ:
- stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT:
- są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze sprzedaży (…), na podstawie zamówień otrzymanych przez klienta;
- są niezbędne w celu wytworzenia partii próbnej (…) (punkt 2 w sekcji I „Działalność Spółki”), dostosowania ustawień linii technologicznej (punkt 6 w sekcji I „Działalność Spółki”) oraz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych (punkt 7 w sekcji I „Działalność Spółki”);
- jednocześnie wydatki te nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT;
- stanowią koszty wprost wymienione w katalogu kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT: Energia i Gaz wykorzystywane przez Spółkę to surowiec bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, wymieniony w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT - bezpośredni związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo- rozwojową przejawia się w tym, iż Energia i Gaz są niezbędne do przeprowadzenia działań mających na celu zweryfikowanie, czy zostały osiągnięte założone parametry (…) oraz służących ustaleniu optymalnych parametrów produkcyjnych.
- Spółka wyodrębniła/wyodrębnia w prowadzonej ewidencji wydatki na nabycie Energii i Gazu odpowiednio w Zestawieniu Excel/Zestawieniu Kont.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie Energii i Gazu w zakresie objętym Wnioskiem nie zostały zwrócone Spółce w jakikolwiek sposób.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na nabycie Energii i Gazu zostaną wykazane jako koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w zeznaniu podatkowym złożonym przez Spółkę.
- Dokonane przez Spółkę odliczenie kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitu określonego w art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT.
W świetle powyższego, zdaniem Spółki zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, aby uznać ponoszone przez Spółkę (również w przyszłości) wydatki na nabycie Energii i Gazu za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w rozumieniu przepisów art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych organów podatkowych przykładowo:
-w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 lutego 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.553.2018.1.JS Wnioskodawca zadał pytanie, cyt.:
„Czy Wnioskodawca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT wydatków związanych z nabyciem materiałów takich jak papier, tonery, materiały eksploatacyjne, części zamienne do komputerów i inne materiały biurowe bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz poniesione koszty energii elektrycznej, w tej części, w jakiej została ona wykorzystana do prowadzonych prac badawczo-rozwojowych?”
Organ w swojej interpretacji stwierdził, cyt.:
„Odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. będą u Wnioskodawcy wydatki związane z nabyciem materiałów takich jak: papier, tonery, materiały eksploatacyjne, części zamienne do komputerów i inne materiały biurowe bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz poniesione koszty energii elektrycznej, w tej części, w jakiej została ona wykorzystana do prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 6, należy uznać za prawidłowe.”
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 4
Mając na uwadze argumentację Spółki przytoczoną w uzasadnieniu własnego stanowiska w sprawie odpowiedzi na pytanie oznaczone we Wniosku numerem 2 i 3, należy wskazać, iż odliczenie w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym jest możliwe, gdy łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:
- podatnik poniósł koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT i mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT.
W związku z powyższym:
- Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Środków Trwałych stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ te Środki Trwałe są wykorzystywane w działalności Spółki objętej Wnioskiem, w szczególności do Prób (w zakresie zaprezentowanym w niniejszym Wniosku w sekcji I „Działalność Spółki” pkt 2 (Wytwarzanie partii próbnej), pkt 6 (Dostosowywanie ustawień linii technologicznej) i pkt 7 (Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych), które to działania, uwzględniając argumentację Wnioskodawcy w zakresie odpowiedzi na pytanie 1 zadane we Wniosku, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
- Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Środków Trwałych stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów wymienione w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych, ponieważ:
- odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Środków Trwałych stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów;
- odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych zostały wprost wymienione w katalogu wydatków uznawanych przez ustawodawcę za koszty kwalifikowane:
- zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;
- jak wynika z przywołanego przepisu, warunkami koniecznymi do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej środka trwałego do kosztów kwalifikowanych są:
a)wykorzystanie środka trwałego w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz
b)niezaliczenie środka trwałego do kategorii środków trwałych wprost wymienionych w przepisie (od których dokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie daje prawa do zastosowania ulgi);
-w świetle powyższego, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Środków Trwałych będą spełniały warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, gdyż:
a)Środki Trwałe są/będą wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej w trakcie prowadzenia etapu Prób oraz po jego zakończeniu;
b)Środki Trwałe nie będą stanowiły środków trwałych, które zostały wyłączone z możliwości zastosowania ulgi, tj. samochodu osobowego, budowli, budynku czy lokalu będącego odrębną własnością.
-Spółka wyodrębnia w prowadzonej ewidencji odpisy amortyzacyjne od Środków Trwałych.
-Poniesione przez Spółkę wydatki na wytworzenie Środków Trwałych nie zostały zwrócone Spółce w jakikolwiek sposób.
-Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Środków Trwałych zostaną wykazane jako koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w zeznaniu podatkowym złożonym przez Spółkę.
-Dokonane przez Spółkę odliczenie kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitu określonego w art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT.
W świetle powyższego, zdaniem Spółki zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, aby uznać dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Środków Trwałych za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w rozumieniu przepisów art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 5
Mając na uwadze argumentację Spółki przytoczoną w uzasadnieniu własnego stanowiska w sprawie odpowiedzi na pytania oznaczone we Wniosku numerami 2-4, należy wskazać, iż odliczenie w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym jest możliwe, gdy łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:
- podatnik poniósł koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT i mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT.
W związku z powyższym:
- Wydatki na pokrycie Kosztów Pracowniczych stanowią koszty działalności badawczo- rozwojowej, ponieważ są ponoszone w celu prowadzenia działalności Spółko objętej Wnioskiem, która, uwzględniając argumentację Wnioskodawcy przedstawioną we własnym stanowisku w zakresie odpowiedzi na pytanie 1 zadane we Wniosku, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
- Wydatki na pokrycie Kosztów Pracowniczych stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej i jednocześnie koszty uzyskania przychodów wymienione w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych, ponieważ:
- stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT:
- są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów, tj. przychodów ze sprzedaży (…) wyprodukowanych przez Spółkę na indywidualne zamówienie klienta;
- wiedza i umiejętności Zespołu B+R są niezbędne w celu realizacji działalności Spółki objętej wnioskiem, począwszy od etapu wytwarzania partii próbnej aż do wdrażania nowych rozwiązań technologicznych;
- praca wykonywana przez Pracowników Laboratorium Zakładowego (Laborantów) jest niezbędna w celu przeprowadzania analiz laboratoryjnych próbek (…), wykorzystywanych przez Zespół B+R;
- jednocześnie przedmiotowe wydatki nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT;
- stanowią koszty wprost wymienione w katalogu kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT:
- Koszty Pracownicze spełniają przesłanki do uznania ich za wydatki, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT - przepis ten wskazuje poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiąc.
- Spółka wyodrębniła/wyodrębnia w prowadzonej ewidencji wydatki na pokrycie Kosztów Pracowniczych odpowiednio w Zestawieniu Excel/Zestawieniu Kont.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na pokrycie Kosztów Pracownicze nie zostały zwrócone Spółce w jakikolwiek sposób.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na pokrycie Kosztów Pracowniczych zostaną wykazane jako koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w zeznaniu podatkowym złożonym przez Spółkę.
- Dokonane przez Spółkę odliczenie kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitu określonego w art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT.
W świetle powyższego, zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, aby uznać ponoszone przez Spółkę (również w przyszłości) wydatki na pokrycie Kosztów Pracowniczych za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w rozumieniu przepisów art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że znana jest mu treść interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD8.8203.1.2021 z dnia 13 lutego 2024 r. w zakresie możliwości kwalifikowania do kosztów ulgi badawczo-rozwojowej obowiązkowo ponoszonych przez pracodawcę kosztów związanych z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, w takiej części, w jakiej dany pracownik wykonywał działalność badawczo-rozwojową w ramach swoich obowiązków służbowych. Przy czym, pracownik może przeznaczyć na realizację działalności badawczo-rozwojowej całość swojego czasu pracy lub też jego część.
W powyższej interpretacji ogólnej Minister Finansów wyraził pogląd, że „mając na uwadze rozbieżności interpretacyjne oraz uwzględniając linię orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne w zakresie omawianego zagadnienia, stwierdzam, że do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT i art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, należą poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, w tym również należności z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, do których poniesienia pracodawca jest zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów, m.in. te dotyczące urlopu oraz choroby”.
Wnioskodawca oświadcza, że niniejszy wniosek w żaden sposób nie obejmuje kwestii ujętych w cytowanej powyżej interpretacji ogólnej i wnosi o takie jego potraktowanie.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 6
Mając na uwadze argumentację Spółki przytoczoną w uzasadnieniu własnego stanowiska w sprawie odpowiedzi na pytania oznaczone we Wniosku numerami 2-5, należy wskazać, iż odliczenie w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym jest możliwe, gdy łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:
- podatnik poniósł koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty z tytułu działalności badawczo-rozwojowej stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT i mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o CIT.
W związku z powyższym:
- Wydatki na Usługi Zewnętrzne stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ są ponoszone w celu potwierdzenia przez niezależny podmiot posiadający odpowiednią wiedzę oraz infrastrukturę, że w toku działalności objętej Wnioskiem, prowadzonej przez Spółkę (która, uwzględniając argumentację Wnioskodawcy przedstawioną we własnym stanowisku w zakresie odpowiedzi na pytanie 1 zadane we Wniosku, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT) zostały osiągnięte zakładane parametry (…) (właściwości fizyczne lub możliwość specjalnego zastosowania) a tym samym rezultaty prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
- Wydatki na Usługi Zewnętrzne stanowią koszty działalności badawczo-rozwojowej i jednocześnie koszty uzyskania przychodów wymienione w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych, ponieważ:
- stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT:
- są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, tj. przychodów ze sprzedaży (…) - nabycie przez Spółkę Usług Zewnętrznych służy potwierdzenia oczekiwań klienta względem produkowanej przez Spółkę (…);
- jednocześnie wydatki te nie zostały wymienione w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT;
- poniesienie wydatku na nabycie Usług Zewnętrznych będzie właściwie udokumentowane, również w przypadku złożenie przez Spółkę zlecenia ich wykonania w formie ustnej lub poprzez pisemne zlecenie;
- stanowią koszty wprost wymienione w katalogu kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT:
- wydatki na Usługi Zewnętrzne spełniają przesłanki do uznania ich za wydatki, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT - przepis ten wskazuje ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PSWN, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
- z powołanego przepisu wynikają następujące przesłanki uznania poniesionych wydatków za wydatki kwalifikowane:
a) przedmiotem wydatku są ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne lub nabycie wyników prowadzonych badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, przy czym, zgodnie ze znaczeniem słownikowym:
- przez ekspertyzę należy rozumieć: „specjalistyczne badanie przeprowadzane przez ekspertów; też: wynik tego badania” (źródło: https://sjp.pwn.pl/sjp/ekspertyza;2556242.html),
- opinia to: „orzeczenie specjalisty na jakiś temat”; (źródło: https://sjp.pwn.pl/szukaj/opinia.html)
b) w przypadku ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych - nabycie ich następuje na podstawie zawartej umowy:
- ustawodawca nie precyzuje, jakiego rodzaju umowa ma być podstawą do wykonania ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, nie wskazuje ani wymagań dotyczących treści, ani wymagań dotyczących formy umowy,
- zgodnie ze znaczeniem słownikowym, umowa to: „pisemne lub ustne porozumienie stron, mające na celu ustalenie wzajemnych praw i obowiązków; też: dokument, w którym są określone te prawa” (źródło: https://sjp.pwn.pl/szukaj/umowa.html),
- w konsekwencji, zdaniem Spółki, za umowę należy uznać porozumienie stron, określające ich wzajemne prawa i obowiązki, niezależnie od jego formy;
c) wykonywanie / świadczenie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usługi równorzędnych lub zbycie wyników prowadzonych badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, jest dokonywane przez podmiot wskazany w odpowiednich przepisach PSWN;
- wydatki Poniesione przez Spółkę na Usługi Zewnętrzne spełniają wszystkie wymienione warunki, ponieważ:
a) Usługi Zewnętrzne stanowią usługi równorzędne do ekspertyz oraz opinii: łączą w sobie badanie próbek (…) dostarczonej przez Spółkę (ekspertyza) oraz wydanie specjalistycznej opinii w zakresie spełnienia przez próbkę określonych wymogów, np. w zakresie jej zastosowania lub procesu jej wytworzenia (opinia);
b) Usługi Zewnętrzne są nabywane na podstawie umów zawieranych przez Spółkę z podmiotami o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PSWN, tj. zleceń w formie zarówno pisemnej, jak i ustnej, które określają wzajemnie prawa i obowiązki Spółki oraz Jednostki Naukowej:
- prawo do żądania wykonania Usługi Zewnętrznej na warunkach określonych przez Spółkę i obowiązek wypłaty wynagrodzenia (po stronie Spółki) oraz
- prawo do żądania wynagrodzenia za wykonanie Usługi Zewnętrznej i obowiązek wykonania Usługi Zewnętrznej na warunkach określonych przez Spółkę (po stronie Jednostki Naukowej),
c) podmioty, od których nabywane są Usługi Zewnętrzne, tj. Jednostki Naukowe, posiadają status podmiotu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 PSWN.
- Spółka wyodrębniła/wyodrębnia w prowadzonej ewidencji wydatki poniesione na Usługi Zewnętrzne odpowiednio w Zestawieniu Excel/ Zestawieniu Kont.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na Usługi Zewnętrzne nie zostały zwrócone Spółce w jakikolwiek sposób.
- Poniesione przez Spółkę wydatki na Usługi Zewnętrzne zostaną wykazane jako koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w zeznaniu podatkowym złożonym przez Spółkę.
- Dokonane przez Spółkę odliczenie kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitu określonego w art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT.
W świetle powyższego, zdaniem Spółki zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, aby uznać ponoszone przez Spółkę (również w przyszłości) wydatki na Usługi Zewnętrzne za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w rozumieniu przepisów art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.
Na podstawie art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
W myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Stosownie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,
- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad. 1
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d u.p.d.o.p. - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stwierdzić należy, że stanowiska Spółki w zakresie pytania oznaczonego nr 1 nie można w całości uznać za prawidłowe.
W pkt 6 opisu sprawy wskazaliście Państwo m.in., że za działalność badawczo-rozwojową uznajecie Państwo dostosowywanie ustawień linii technologicznej. Jako opis tej działalności wskazali Państwo: Po zaakceptowaniu próbki (…) przez klienta rozpoczyna się etap produkcji, jednak nie jest to zakończenie pracy Zespołu B+R nad utrzymaniem jakości wyrobu i doskonaleniem procesu wytwarzania. Również na tym etapie Zespół B+R prowadzi działania o twórczym charakterze. Dobór parametrów procesu produkcyjnego dokonany na etapie 2 (Wytwarzanie partii próbnej) nie jest bowiem stały, lecz wymaga dostosowania ustawień linii technologicznej, aby zachować stabilność i jednorodność cech produktu pomiędzy wytwarzanymi partiami, pomimo zmieniających się warunków otoczenia. Nie w każdym przypadku etap produkcji od razu przebiega pomyślnie, pomimo pozytywnego zakończenia etapu prób. Zdarza się bowiem, że trudności ujawniają się dopiero przy wytwarzaniu dłuższych serii danej (…). W takim przypadku Zespół B+R na bieżąco reaguje i odpowiednio koryguje parametry procesu produkcyjnego.
Analizując powyższe działania stwierdzić należy, że nie mieszczą się one w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.
Nie jest to bowiem działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Nie można uznać jej za prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 uCIT, nie ma na celu tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, lecz jak wynika z opisu dostosowywanie ustawień linii technologicznej na etapie produkcji.
W świetle powyższego, przedstawioną w pkt 6 aktywność polegającą na dostosowaniu ustawień linii technologicznej, nie można uznać za działalność badawczo-rozwojową.
Zatem, ww. działalność nie spełnia definicji zawartych w cytowanych powyżej przepisach.
Natomiast, prace w pozostałym zakresie, opisane przez Państwa we wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p., gdyż są to działania mające na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów, technologii lub usług.
Ad. 2 i 3
Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytań oznaczonych nr 2 i 3 jest ustalenie, czy wydatki, które są ponoszone przez Spółkę na nabycie Surowca a także Energii i Gazu bezpośrednio związanych z działalnością objętą wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Pojęciem surowców z pewnością objęte są media, takie jak m.in. energia elektryczna czy gaz, wykorzystywane na potrzeby prac B+R. W związku z powyższym, koszty energii elektrycznej i gazu, poniesione przez Spółkę, na potrzeby prac B+R, mieszczą się w kategorii materiałów i surowców, które zaliczane są do kosztów kwalifikowanych. W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Tym samym, do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, możecie Państwo zaliczyć koszty ponoszone na nabycie Surowca, a także Energii i Gazu, bezpośrednio związanych z działalnością objętą Wnioskiem, oprócz wydatków w części dotyczącej nabycia Surowca oraz Energii i Gazu wykorzystywanych w dostosowywaniu ustawień linii technologicznej.
Ad. 4
Przechodząc do odpisów amortyzacyjnych jako kosztów kwalifikowanych na potrzeby stosowania ulgi badawczo-rozwojowej, należy mieć na uwadze cytowany już art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.
Wyjaśnić należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialnych i prawnych będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc się do powyższych wyjaśnień, wskazać należy, że odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych wykorzystywanych w procesie dostosowywania ustawień linii technologicznej nie można uznać za koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w tej części Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.
W pozostałej części Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Ad. 5
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., ze zm., dalej: „updof”):
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany.
Zatem, ponoszone przez Państwa koszty wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków płatnika w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej w ogólnym czasie pracownika w danym miesiącu, spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, z wyjątkiem wynagrodzeń Pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne, w części dotyczącej dostosowywania ustawień linii technologicznej.
Ad. 6
Jak już wyżej wskazano, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:
ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
W tym miejscu wskazujemy, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:
1. uczelnie;
2. federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
3.Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227), zwana dalej „PAN”;
4.instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;
5.instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1350 i 2227);
6.międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
6a. Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. poz. 534 i 2227);
6b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;
7. Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;
8.inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Przepis art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy CIT, odsyła zatem do podmiotów objętych systemem szkolnictwa wyższego i nauki.
Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4‑8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
-na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce,
-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka nabywa usługi zewnętrzne od zewnętrznych specjalistycznych jednostek naukowo-badawczych (kwalifikowanych jako podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, poniesione przez Spółkę koszty związane z nabywaniem usług zewnętrznych od zewnętrznych specjalistycznych jednostek naukowo-badawczych (kwalifikowanych jako podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, spełniają definicję kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Spółkę na Usługi Zewnętrzne spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust 1 i art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.
Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:
- działalność Spółki objęta Wnioskiem (tj. z wyłączeniem tzw. produkcji seryjnej w rozumieniu pkt 5 sekcji I „Działalność Spółki”), stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, uprawniającą Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT,
- w części dotyczącej dostosowania ustawień linii technologicznej jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie Surowca bezpośrednio związanego z działalnością objętą Wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,
- w części dotyczącej Surowca wykorzystywanego w dostosowywaniu ustawień linii technologicznej jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie Energii i Gazu bezpośrednio związanych z działalnością objętą Wnioskiem spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT,
- w części dotyczącej nabycia Energii i Gazu wykorzystywanego w dostosowaniu ustawień linii technologicznej jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- odpisy amortyzacyjne od Środków Trwałych, zaliczonych przez Spółkę w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów, spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 3 ustawy o CIT,
- w części dotyczącej odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych wykorzystywanych w dostosowaniu ustawień linii technologicznej jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków Spółki (płatnika) w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (Koszty Pracownicze) spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,
- w części dotyczącej wynagrodzeń Zespołu B+R i Laborantów oraz należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków Spółki w zakresie w jakim dotyczą prac związanych z dostosowaniem ustawień linii technologicznej jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe;
- wydatki ponoszone przez Spółkę na Usługi Zewnętrzne spełniają warunki do uznania ich za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 1 i art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).