Dotyczy czy opisana działalność Spółki realizowana w ramach projektów Grupy I spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, co uprawnia Spółkę d... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Dotyczy czy opisana działalność Spółki realizowana w ramach projektów Grupy I spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, z 30 sierpnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy opisana część działalności Spółki, realizowana w ramach projektów Grupy I, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 października 2024 r. (data wpływu 27 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest podmiotem gospodarczym będącym polskim rezydentem podatkowym i podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu (…), w wyniku przekształcenia poprzednika prawnego Wnioskodawcy - spółki (…).
Przedmiotem działalności Spółki jest projektowanie oraz produkcja szkła użytkowego (zarówno mechaniczna, jak i ręczna), w tym m.in. kieliszków, karafek, pater, wazonów (dalej: „produkty” lub „wyroby”), a także późniejsza sprzedaż wyrobów zarówno pośrednia, jak i bezpośrednia. Wnioskodawca swoją ofertę kieruje do osób prywatnych, jak i podmiotów gospodarczych.
Spółka jest odpowiedzialna za cały proces tworzenia produktu tzn. od projektu (alternatywnie, w niektórych przypadkach, może on być dostarczony przez klienta), aż po końcową wersję produktu.
Zarówno wytwarzanie, jak i zdobienie szkła odbywa się w fabryce Spółki, która zlokalizowana jest w (…) (dalej: „Zakład”). Spółka w celu zapewnienia najwyższej jakości produkcji opracowuje własne, twórcze rozwiązania, które następnie implementuje w swoim Zakładzie.
Spółka podejmuje w sposób stały i systematyczny prace nad udoskonaleniem swojej oferty produktowej oraz usługowej (ulepszenia produktowe/opracowywanie nowych rozwiązań), w celu utrzymania pozycji rynkowej oraz poprawy konkurencyjności. Wymaga to także stałego usprawniania procesów wewnętrznych (np. produkcyjnych) stosowanych przez Wnioskodawcę.
Biorąc pod uwagę fakt, że działalność Spółki obejmuje prace o zróżnicowanym charakterze -zarówno ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest w celu tworzenia nowych oraz ulepszonych produktów i usług, poprawę i tworzenie nowych procesów wewnętrznych, jak i standardowe prace produkcyjne - wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje podejmowanych przez Spółkę aktywności:
1) Grupa I - prace mające na celu dostarczenie całkowicie nowych produktów lub rozwiązań, czy też ulepszanie istniejących, a także prace ukierunkowane na wprowadzenie nowych bądź usprawnienie już istniejących procesów stosowanych w Spółce. Prowadzone prace zmierzają każdorazowo do wyeliminowania niepewności badawczej lub technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz poprzez próby i testy w odpowiednim środowisku testowym. Prace te dotyczą dwóch kluczowych obszarów tj.:
- prace nad procesami wewnętrznymi, w tym między innymi nad infrastrukturą technologiczną lub produkcyjną, która pozwala na ulepszenie wewnętrznych procesów produkcyjnych oraz technologicznych (dalej: „Obszar I”);
- prace związane z tworzeniem nowych/ulepszonych produktów w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych klientów lub samodzielnie zidentyfikowane przez Spółkę (dalej: „Obszar II”);
2) Grupa II - prace rutynowe, tj. działania dotyczące standardowej działalności produkcyjnej, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu prac może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych, czy bieżące wsparcie serwisowe, w tym w zakresie usuwania drobnych błędów funkcjonowania maszyn i urządzeń.
Niniejszym wnioskiem jest objęta działalność Spółki prowadzona w ramach projektów Grupy I.
2. OBSZAR PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE OBJĘTYM WNIOSKIEM
2.1. Obszar I - prace nad infrastrukturą technologiczną, która pozwala na ulepszenie wewnętrznych procesów produkcyjnych oraz technologicznych
2.1.1. Prace oraz przykładowe projekty wykonywane w ramach Obszaru I
Kluczowym elementem działalności Spółki w ramach Obszaru I jest rozwój i ulepszanie procesów wewnętrznych, w tym produkcyjnych i technologicznych oraz praca nad nowymi rozwiązaniami. Dzięki nowoczesnym technologiom, Spółka stara się produkować wyższej jakości produkty, o lepszych walorach estetycznych i mniejszej odpadowości produkcji. Projekty realizowane przez Spółkę mogą obejmować nie tylko ulepszenie linii produkcyjnych/technologicznych, ale również usprawnienie metod prowadzenia prac projektowych i operacyjnych.
Wśród prac realizowanych w ramach Obszaru I należy wymienić w szczególności:
- Projektowanie elementów automatyzujących i przeprojektowywanie linii technologicznych pod kątem możliwości wytwarzania nowego rodzaju produktów.
- Opracowywanie zmian na istniejących liniach produkcyjnych, tak aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia surowców/materiałów/półproduktów oraz produktów. Przykładem może być między innymi ustalenie odpowiedniej ostrości, kąta nachylenia i rozmiaru poszczególnych urządzeń znajdujących się na linii, które wpływają na przyczepność oraz stabilność półproduktów oraz produktów lub prowadzenie prac nad wyeliminowaniem czynnika, który powoduje rysowanie i uszkadzanie półproduktów oraz produktów w procesie produkcji.
- Prowadzenie testów produkcyjnych i dokonywanie modyfikacji elementów linii produkcyjnych w celu uzyskania oczekiwanych zdolności produkcyjnych.
- Prowadzenie analiz, prac koncepcyjnych, a także testów zaprojektowanych rozwiązań mających na celu redukcję poziomu odpadowości do poziomu średniej odpadowości.
- Opracowanie oraz implementacja nowych technologii łączenia półproduktów oraz produktów z masy szklanej.
- Dobór odpowiednich materiałów i komponentów niezbędnych do przeprowadzenia procesu przeprojektowania i usprawnienia, co ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości przeprojektowanych oraz ulepszanych urządzeń.
- Poddanie przeprojektowanych urządzeń i linii produkcyjnych procesom testowym, które mają na celu weryfikację poprawności działania i efektywności nowych rozwiązań przed wprowadzeniem ich do stałego użytku.
- Projektowanie i opracowywanie nowych urządzeń lub komponentów, które są dostosowane do specyficznych potrzeb i wymagań Spółki w procesie produkcji.
- Automatyzacja procesów produkcyjnych i okołoprodukcyjnych, mająca na celu redukcję bezpośredniego kontaktu pracowników produkcyjnych z produktem oraz wprowadzenie pełnej bądź częściowej automatyzacji, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i zmniejszenia ryzyka błędów ludzkich.
- Zdobywanie nowej wiedzy w celu wykorzystania jej w procesie opracowywania nowych rozwiązań i produktów.
- Wyszukiwanie odpowiednich technologii i prowadzenie prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia nowych/ulepszonych rozwiązań.
- Przeprowadzanie badań i testów opracowywanych rozwiązań w warunkach produkcyjnych, w celu weryfikacji przydatności produktu w świetle założonych wymagań i parametrów.
- Ustalenie koncepcji docelowej w zakresie zmian maszyn, narzędzi i linii montażowych do modyfikacji wynikających z wymogów produkcyjnych dla nowych lub ulepszonych produktów.
- Przeprowadzanie walidacji oraz wprowadzanie wymaganych zmian na bazie przeprowadzanych testów.
- Dokonywanie ulepszeń, mających na celu zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych poprzez efektywniejsze wykorzystanie maszyn zaangażowanych w procesy.
- Przygotowywanie dokumentacji projektowej w tym analiz, procedur, rysunków technicznych etc. (wewnętrznej i zewnętrznej).
Do przykładowych projektów, które były prowadzone w powyższym zakresie można zaliczyć:
- Przeprojektowanie linii produkcyjnych: projekty te mają na celu ulepszenie linii produkcyjnych, na przykład poprzez zmianę metody produkcji (np. aby uzyskać produkty o lepszych właściwościach estetycznych), lub dostosowanie linii do wytwarzania innych typów wyrobów (np. przejście z produkcji szklanek na produkcję kieliszków). W ramach procesu przeprojektowania linii produkcyjnych przeprowadza się różnorodne prace, takie jak automatyzacja procesów, zastępowanie komponentów mechanicznych elementami automatycznymi, dodawanie lub usuwanie zasilaczy, wprowadzanie nowych technologii oraz ulepszanie poszczególnych komponentów linii produkcyjnej, w tym urządzeń do obróbki materiału, obrabiarek czy odprężarek. Po zakończeniu procesu przeprojektowania linii produkcyjnych i ich uruchomieniu przeprowadza się testy. W ich trakcie pracownicy Spółki, wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenie, wprowadzają zmiany i ulepszenia. Mogą one obejmować modyfikacje elementów maszyn, jak chwytaki, które są dostosowywane, tak aby unikać uszkodzeń wyrobów, na przykład zarysowań czy pęknięć. Precyzja, kąt nachylenia i rozmiar są kluczowe dla efektywności procesu i konieczne do wyeliminowania czynników negatywnie wpływających na jakość produktu. Miernikiem postępu procesu testowego była ilość odpadów produkcyjnych wytwarzanych podczas produkcji. Stopniowo, w trakcie trwania testów, dążyło się do systematycznego zmniejszania ilości odpadów do poziomu akceptowalnego dla branży.
- Pogłębienie wanien szklarskich: projekt miał na celu przeprojektowanie wanny produkcyjnej poprzez pogłębienie jej dna. Głównym celem procesu przeprojektowania wanny produkcyjnej było zwiększenie jej objętości, co w konsekwencji pozwoliło na zatapianie w niej większej ilości surowców niezbędnych do produkcji masy szklanej. Takie ulepszenie przyczyniło się do zwiększenia możliwości produkcyjnych linii, które korzystały z wanny jako źródła surowców do produkcji. W ramach projektu dokonano analizy technicznej stanu wanny oraz zidentyfikowano obszary wymagające przeprojektowania następnie opracowano proces opracowania odpowiednich projektów, uwzględniając cele, koszty, harmonogram prac i wszelkie zmiany, które były konieczne. Istotnym elementem projektu był dobór materiałów. Dzięki posiadanej wiedzy oraz przeprowadzonym badaniom właściwości materiałów, pracownicy mogli wybrać materiały, które zapewniły trwałość i wydajność wanny, które potem zostały poddane testom, aby upewnić się, że przeprojektowana wanna spełnia wszystkie oczekiwania i standardy jakości. W trakcie testów dokonywano ewentualnych modyfikacji i doskonalono parametry pracy. Celem testów było osiągnięcie etapu produkcji, w którym wanna byłaby w stanie pracować bez przerwy przez kilka lat, utrzymując stałą temperaturę i jednolitą objętość materiałów do produkcji, przy minimalnych wahaniach. Proces testowania wymagał ciągłego monitorowania i optymalizacji parametrów.
- Doskonalenie procesu opalania wanny: projekt miał na celu przeprojektowanie procesu opalania wanny produkcyjnej poprzez dostosowanie konfiguracji i kierunku płomienia oraz wprowadzenie zmian w konstrukcji kształtek palnikowych i samych palników. Głównym celem było zwiększenie efektywności spalania gazu, co przekłada się na jego ograniczone zużycie. W ramach projektu przeprowadzono analizę techniczną dotychczasowego procesu opalania wanny oraz kształtek palnikowych, zidentyfikowano obszary wymagające przeprojektowania, a następnie opracowano odpowiednie projekty uwzględniające cele, koszty, harmonogram prac i konieczne zmiany. Kluczowym elementem projektu był dobór kształtek palnikowych, które dzięki wiedzy pracowników zostały odpowiednio ustawione, aby zapewnić optymalne topienie zestawu szklarskiego i zmniejszenie zużycia gazu. Następnie, przeprowadzono testy, które miały na celu upewnienie się, że przeprojektowane opalanie wanny spełnia wszystkie oczekiwania i standardy. W trakcie testów dokonywano ewentualnych modyfikacji i doskonalono parametry pracy, aby osiągnąć odpowiedni kształt płomienia, który pozytywnie wpływa na utrzymanie optymalnych parametrów spalania i zwiększa efektywność procesu wymiany ciepła. System podwójnych dysz umożliwia łatwe wydłużenie lub skrócenie płomienia, co jest istotne dla utrzymania stałego płomienia i optymalnych warunków spalania. Proces testowania wymagał ciągłego monitorowania i optymalizacji parametrów, co było możliwe dzięki zaangażowaniu i wiedzy pracowników.
- Optymalizacja procesów oczyszczania gotowego wyrobu ze szkła gospodarczego: Projekt ten miał na celu opracowanie automatycznych urządzeń do mycia wyrobów, które powstały w wyniku procesu produkcji ręcznej. Efektem tego projektu było zastąpienie ręcznych stanowisk mycia automatycznymi urządzeniami. Ze względu na brak dostępności odpowiednich urządzeń na rynku, Spółka samodzielnie zaprojektowała i wytworzyła te urządzenia od podstaw. W ramach projektu, opracowano autorski proces mycia i suszenia wyrobów. Po wprowadzeniu tych urządzeń do produkcji, pracownicy brali udział w procesie testowania, który polegał na dostosowywaniu odpowiednich parametrów. Okres testowy trwał kilka miesięcy, podczas którego sukcesywnie zmniejszano poziom powstających odpadów, a jakość produktów wychodzących z urządzeń myjących była coraz wyższa.
2.1.2. Etapy Projektów realizowanych w ramach Obszaru I
Decyzja o rozpoczęciu prac w określonym obszarze jest zasadniczo odpowiedzią na zapotrzebowanie, które zostało zgłoszone w związku z wewnętrznie zidentyfikowanymi możliwościami rozwoju. Należy podkreślić, że proces projektowy może przybierać różne formy ze względu na szeroki zakres prac prowadzonych przez Spółkę, a jego przebieg zależy od specyfiki oraz charakteru danego przedsięwzięcia. Mimo to, zazwyczaj można zidentyfikować charakterystyczne elementy, które są wspólne dla procesu rozwoju i wprowadzania zmodyfikowanych, ulepszonych lub nowych produktów oraz procesów. W ramach projektów realizowanych w Obszarze I, standardowo wyróżnia się następujące fazy:
- Faza I: Prace Koncepcyjne: na tym etapie wykonywane są prace obejmujące analizę możliwości implementacji nowego rozwiązania, a także określenie jego koniecznych parametrów w celu spełniania stawianych wymogów.
- Faza II: Prace Projektowe: na tym etapie tworzone są bardziej szczegółowe koncepcje oraz plany, dokonywane są właściwe obliczenia oraz prace związane z zaprojektowaniem procesu projektowego.
- Faza III: Prace Przygotowawcze: na tym etapie prac dokonywane są zamówienia oraz podpisywane są stosowne umowy pomiędzy Spółką a kontrahentami. Należy wskazać, że etap ten nie jest objęty niniejszym wnioskiem.
- Faza IV: Prace Implementacyjne: na tym etapie, w ramach prac nad danym projektem, wykonywane są prace o charakterze rutynowym. Należy wskazać, że etap ten nie jest objęty niniejszym wnioskiem.
- Faza V: Proces Testowy: na tym etapie dokonywane są wszelkiego rodzaju testy, których miernikiem jest poziom odpadowości, wykonywane są wszelkie ulepszenia (korekty oprzyrządowania) oraz implementowane są wszelkie usprawnienia w ustawieniach urządzeń, ich parametrach (np. poprzez ustawienie wielkości kropli szkła, ustawień transporterów, odprężarki, maszyn).
- Faza VI: Produkcja Seryjna: Końcowym etapem procesu projektowego jest przejście do produkcji seryjnej produktów. Należy wskazać, że etap ten nie jest objęty niniejszym wnioskiem.
Wnioskodawca wskazuje, że prace prowadzone w ww. obszarze stanowią istotny i niezbędny element prowadzonej działalności i będą prowadzone również w przyszłości w analogiczny sposób i w analogicznym zakresie.
2.2. Obszar II - prace związane z tworzeniem nowych/ulepszonych produktów w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez poszczególnych klientów lub samodzielnie zidentyfikowane przez Spółkę
2.2.1. Prace oraz przykładowe projekty wykonywane w ramach Obszaru II
Prace związane z opracowywaniem nowych i ulepszonych produktów stanowią cykliczne projekty prowadzone przez Spółkę. Ze względu na przedmiot działalności Wnioskodawcy, konieczne jest stałe poszerzanie portfolio produktowego w odpowiedzi na potrzeby rynku. Wnioskodawca, jako lider branży produkcyjnej w sektorze szkła gospodarczego, regularnie dostosowuje swoją ofertę do aktualnych trendów rynkowych oraz preferencji konsumentów. Ponadto, pełni istotną rolę jako partner dla wiodących, globalnych marek z sektora spożywczego. Współpraca ta obejmuje tworzenie dedykowanych linii produktów ze szkła gospodarczego. Należy wskazać, że bez angażowania we wspomniane prace eksperckich zespołów pracowników Spółki, funkcjonowanie Wnioskodawcy w branży, a tym bardziej ciągły jego rozwój, nie byłby możliwy.
Prace te każdorazowo wiążą się z koniecznością przeanalizowania zasadności i możliwości zaprojektowania i zaimplementowania nowego rozwiązania produktowego (z wykorzystaniem wiedzy zdobywanej i rozwijanej przez pracowników Spółki), a także opracowywania wersji testowych tych produktów.
Należy wskazać, że rezultaty testów, o których mowa powyżej poddawane są analizie. Rezultaty tych analiz stanowią podstawę decyzji o kontynuacji prac w ramach kolejnych etapów rozwoju produktu i procesu produkcyjnego. W przypadku, gdy wyniki testów nie potwierdzają gotowości produktu do spełnienia jego zakładanych właściwości (parametrów), konieczne jest dokonanie zmian w projekcie i ponowna ich walidacja.
Prace prowadzone we wskazanych obszarach mogą skutkować zarówno tworzeniem całkowicie nowych produktów, jak i poprawą parametrów dotychczasowych rozwiązań produktowych.
Wnioskodawca co roku projektuje oraz tworzy projekty form hutniczych do wyrobów szklanych, wykorzystywanych w przemyśle szklarskim do formowania ciekłego szkła w pożądaną formę lub kształt. Specjaliści pracujący w hucie szkła Spółki wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie i wiedzę biorą czynny udział w projektowaniu, dobieraniu odpowiednich parametrów, konsultacjach biznesowych i bezpośredniej współpracy z klientem aby końcowo uzyskać formę hutniczą, która pozwoli na wyrób szkła gospodarczego w oczekiwanym przez klienta kształcie. Dzięki zdobytej przez lata wiedzy są w stanie przekształcić potrzeby biznesowe klientów na język techniczny i technologiczny, co pozwala na stworzenie form hutniczych spełniających oczekiwania klientów.
Ta skomplikowana i wysoko wyspecjalizowana praktyka wymaga precyzji, zaawansowanej wiedzy technicznej oraz zdolności dostosowywania się do zmieniających się trendów na rynku. Działania Wnioskodawcy są uważane za wiodące w branży produkcji szkła gospodarczego i pełnią kluczową rolę we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań w tej branży.
2.2.2. Etapy Projektów realizowanych w ramach Obszaru II
Spółka jest odpowiedzialna za cały proces tworzenia produktu, który rozpoczyna się od projektu - ten może być opracowany wewnętrznie przez pracowników firmy lub, w niektórych przypadkach, dostarczony przez klienta - i kończy się na wyprodukowaniu końcowej wersji produktu. Proces produkcji jest złożony i może się różnić w zależności od rodzaju wyrobu, ale zazwyczaj obejmuje następujące etapy:
- Faza I: Prace Koncepcyjne: na tym etapie wykonywane są prace obejmujące analizę możliwości stworzenia nowego produktu, a także określenie jego koniecznych parametrów w celu spełniania stawianych wymogów.
- Faza II: Prace Projektowe: na tym etapie tworzone są bardziej szczegółowe koncepcje oraz plany, dokonywane są właściwe obliczenia oraz prace związane z zaprojektowanie procesu projektowego.
- Faza III: Prace Przygotowawcze: na tym etapie prac dokonywane są zamówienia oraz podpisywane są stosowne umowy pomiędzy Spółką a kontrahentami. Należy wskazać, że etap ten nie jest objęty niniejszym wnioskiem.
- Faza IV: Prace Implementacyjne: na tym etapie, w ramach prac nad danym projektem, wykonywane są prace o charakterze rutynowym. Należy wskazać, że etap ten nie jest objęty niniejszym wnioskiem.
- Faza V: Proces Testowo na tym etapie dokonywane są wszelkiego rodzaju testy, których miernikiem jest poziom odpadowości, wykonywane są wszelkie ulepszenia oraz implementowane są wszelkie usprawnienia w ustawieniach urządzeń, ich parametrach (np. poprzez ustawienie wielkości kropli szkła, ustawień transporterów, odprężarki, maszyn).
- Faza VI: Produkcja Seryjna: Końcowym etapem procesu projektowego jest przejście do produkcji seryjnej produktów. Należy wskazać, że etap ten nie jest objęty niniejszym wnioskiem.
Wnioskodawca wskazuje, że prace prowadzone w ww. obszarze stanowią istotny i niezbędny element prowadzonej działalności i będą prowadzone również w przyszłości w analogiczny sposób i w analogicznym zakresie.
3. KOSZTY PONOSZONE PRZEZ WNIOSKODAWCĘ W RAMACH PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI
3.1. Ponoszone przez Spółkę koszty pracownicze
W działalność prowadzoną w ramach Grupy I zaangażowani są pracownicy posiadający odpowiednie kompetencje i wiedzę niezbędną do tworzenia nowych rozwiązań technologicznych oraz procesowych, zatrudnieni na umowie o prace w różnych działach Spółki.
Koszty pracownicze ponoszone przez Spółkę obejmują między innymi:
- wynagrodzenia zasadnicze,
- wynagrodzenia za nadgodziny,
- dodatki, premie,
- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz inne kwoty należne niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
- wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Ponadto, Wnioskodawca ponosi również koszty związane z opłacaniem składek, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe pracowników. Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, są zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z zasadami ustawy o CIT (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.). Wymienione rodzaje kosztów pracowniczych stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.
Należy podkreślić, że w skład wymienionych wynagrodzeń nie wchodzą składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dodatkowo, Spółka wskazuje, że koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stanowią należności pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm. dalej: „ustawa o PIT”).
3.2. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności.
W związku z prowadzeniem prac w ramach Grupy I, Spółka wykorzystuje środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Wnioskodawca wyodrębnia tę część odpisów amortyzacyjnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od wartości początkowych, która dotyczy działalności prowadzonej w Grupie I.
3.3. Koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością
W ramach prowadzonych prac związanych z prowadzoną działalnością w Grupie I, Spółka nabywa również:
- Materiały i surowce takie jak m.in. gaz, woda pitna, sprężone powietrze, tlen, woda przemysłowa.
- Wyposażenie wykorzystywane przez pracowników do prowadzonych prac.
Potwierdzeniem poniesienia powyższych kosztów są m.in. faktury VAT oraz oddzielna ewidencja paragonów fiskalnych i faktur VAT, zawierająca wszystkie dokumenty poświadczające nabycie surowców i materiałów wykorzystywanych w ramach prac związanych z działalnością w Grupie I.
4. INFORMACJE DODATKOWE
Należy wskazać, że wprowadzanie nowych oraz ulepszonych rozwiązań produktowych, technologicznych oraz procesowych ma bezpośredni wpływ na rozwijanie działalności realizowanej przez Spółkę.
Spółka nie wyklucza, że w przyszłości realizować będzie także projekty w ramach innych niż wskazane w niniejszym wniosku obszarów. O kwalifikacji do projektów Grupy I będzie jednak zawsze każdorazowo decydowała ocena, przeprowadzona przez kompetentnych i doświadczonych pracowników, w oparciu o jednorodną metodykę. Analiza zostanie przeprowadzona w zakresie zakładanego celu i rezultatów projektu, angażowanych do niego zasobów niezbędnych kompetencji i wiedzy, występowania w procesie niepewności czy zakresu realizowanych prac koncepcyjnych czy walidacyjnych. Spółka dokumentuje przeprowadzoną analizę w formie tzw. karty projektu.
Ponadto, podkreślić należy, że działalność realizowana w ramach projektów Grupy I jest i będzie możliwa do wyodrębnienia względem pozostałej działalności (prac rutynowych) prowadzonej w ramach projektów Grupy II.
Ponadto, Wnioskodawca zaznacza, że:
- w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT.
- Spółka prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza prowadzić działalność w sposób opisany powyżej również w przyszłości. Ponadto, wskazywane prace realizowane w ramach Grupy I prowadzone są planowo, w oparciu o przyjętą dla każdego projektu metodykę i harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.
- Spółka każdorazowo dokonuje i będzie dokonywała oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową; w ten sposób, działalność podejmowana w ramach Grupy I jest i będzie przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prac rutynowych), zgodnie z przyjętym podejściem, że prace prowadzone w ramach Grupy I nie dotyczą czynności administracyjnych, rutynowych i okresowych zmian.
- w ramach gromadzonej dokumentacji, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności prowadzonej w ramach Grupy I.
- jest i będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności prowadzonej w ramach Grupy I.
- wydatki Spółki dotyczące projektów Grupy I odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o CIT.
- wysokość kosztów kwalifikowanych będących przedmiotem odliczenia w ramach Ulgi B+R dla danego roku, uwzględniać będzie tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku.
- Spółka nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach Ulgi B+R w odniesieniu do kosztów związanych z przychodami osiąganymi z zysków kapitałowych.
- w latach podatkowych, w których Spółka zamierza skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT, Wnioskodawca nie korzystał ze zwolnień podatkowych na podstawie zezwoleń oraz decyzji o wsparciu, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT.
- koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczać od podstawy opodatkowania jako koszty kwalifikowane w ramach Ulgi B+R nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie, nie zostały (nie zostaną) odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, ani nie zostały (nie zostaną) sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
- przedstawiony stan faktyczny dotyczy działalności prowadzonej od (…) roku, Wnioskodawca wskazuje, że planowane jest kontynuowanie działalności gospodarczej w wskazanym zakresie w przyszłości.
- Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.).
W uzupełnieniu wniosku z 27 października 2024 r., Spółka wskazała:
1. Jaką konkretnie istniejącą wiedzę wykorzystują Państwo w ramach projektów z Grupy I?
W ramach realizacji projektów z Grupy I, pracownicy Spółki wykorzystują istniejącą wiedzę między innymi z zakresu technologii szklarskiej, inżynierii materiałowej oraz procesów produkcyjnych specyficznych dla branży szklarskiej. Doświadczenie i umiejętności zespołu projektowego obejmują zarówno zaawansowane metody obróbki i formowania szkła, jak i specjalistyczną wiedzę dotyczącą kontroli jakości wyrobów szklanych.
Pracownicy wykorzystują również swoje kompetencje w zakresie zarządzania projektami oraz zarządzania jakością, co pozwala na efektywne implementowanie nowych rozwiązań i ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych.
Specyfika projektów wymaga od pracowników nie tylko stosowania dobrze znanych metod, ale również kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów i wyzwań technologicznych. Wiedza teoretyczna, zdobyta poprzez formalne wykształcenie, jest łączona z praktycznym doświadczeniem, co umożliwia rozwój nowych technik produkcyjnych. Przykładowo, wiedza z zakresu termodynamiki i przewodnictwa cieplnego znajduje zastosowanie w analizie i optymalizacji procesów topienia szkła oraz w doborze materiałów na oprzyrządowanie produkcyjne, podczas gdy znajomość chemii materiałów pozwala na przeprowadzanie testów i prób nowych kompozycji surowców w celu uzyskania lepszych właściwości produktów końcowych.
Dodatkowo wiedza z zakresu mechaniki i dynamiki maszyn wykorzystywana jest do przeprojektowania i budowy nowych zasilaczy linii. Znajomość elektroniki i automatyki przemysłowej jest kluczowa przy implementacji zaawansowanych układów napędowych opartych na technice serwomotorów. Wiedza z zakresu inżynierii materiałowej pozwala na przeprowadzanie testów i prób z nowymi rodzajami ceramiki, takimi jak rury ceramiczne typu Vortex, które poprawiają homogenizację szkła i jakość prasowanych elementów. Umożliwia również dobór materiałów minimalizujących korozję i eliminujących wady szkła, np. αβ-alumina, która nie wprowadza defektów do szkła, oraz αβ AZS, która charakteryzuje się minimalną korozją, zmniejsza ilość wad i wydłuża okres eksploatacji pieca.
Dodatkowo, znajomość procesów termicznych jest wykorzystywana przy wprowadzaniu metod polerowania ogniowego, które zwiększają estetykę i trwałość wyrobów szklanych.
2. Czy w wyniku prac, w ramach projektów z Grupy I, powstanie nowa wiedza? Jeśli tak to z jakiej dziedziny, dyscypliny?
W wyniku prowadzonych przez pracowników Spółki prac w ramach projektów z Grupy I, powstała nowa wiedza, która przyczynia się do rozwoju w dziedzinie technologii szklarskiej. Nowa wiedza wynika z praktycznego zastosowania teorii oraz przeprowadzania testów i prób nowych metod produkcji, co prowadzi do odkrycia sposobów optymalizacji procesów i poprawy jakości wyrobów szklanych.
Nowa wiedza dotyczy przede wszystkim rozwiązań technologicznych, takich jak ulepszenie konstrukcji pieców szklarskich, optymalizacja procesów formowania szkła, obsługa prasy hydraulicznej, obsługa mechanizmów i działanie zasilaczy, które dostarczają krople masy szklanej niezbędną do produkcji wyrobów ze szkła, czy wprowadzenie zaawansowanych systemów kontroli jakości. Wiedza ta obejmuje również nowe metody zarządzania procesami produkcyjnymi, które zwiększają efektywność i redukują odpady.
Przykładowo, prace nad modernizacją systemów palnikowych i analizą termowizyjną powłok ceramicznych mogą prowadzić do opracowania nowych standardów w zakresie efektywności energetycznej i trwałości urządzeń.
W kontekście modernizacji linii produkcyjnych, nowa wiedza obejmuje rozwój zaawansowanych technik prasowania, odciągania i ciągnięcia nóżek kieliszków, co pozwala na produkcję wyrobów o unikalnych właściwościach i wzornictwie. Prace te skupiają się na doskonaleniu procesów prasowania i formowania szkła, wdrażaniu nowych rozwiązań w zakresie zasilaczy linii, a także na integracji zaawansowanych układów napędowych opartych na technice serwomotorów. Zespół projektowy zdobył nową wiedzę dotyczącą obsługi zatapiarek obrzeży, maszyn sortujących oraz urządzeń do kontroli jakości produktów, pozwalających na odrzucenie wyrobów wadliwych, takich jak produkty o nieprawidłowościach geometrycznych, niewłaściwej masie, niejednorodności chemicznej i termicznej czy zawierające pęcherze.
Powstająca wiedza ma charakter rozwojowy i jest bezpośrednio związana z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę. Jest ona wykorzystywana do dalszego rozwoju technologii szklarskich i utrzymania pozycji lidera w branży. Nowe rozwiązania i metody, które są wynikiem prac, stają się częścią know-how Spółki, co przekłada się na jej przewagę konkurencyjną na rynku. Wiedza ta, choć niepublikowana szeroko, stanowi istotny element kapitału intelektualnego Spółki i umożliwia dalszy rozwój produktów oraz procesów.
Pytanie
Czy opisana powyżej część działalności Spółki, realizowana w ramach projektów Grupy I, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki realizowana w ramach projektów Grupy I spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej określoną w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, podzielone zostały na badania podstawowe oraz aplikacyjne, definiując je, powyższy przepis odwołuje się do art. 4 ust. 2 pkt 1-2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm. dalej: „ustawa PSWiN”).
- badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy PSWiN, rozumiane są jako „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne”, oraz
- badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy PSWiN, rozumiane są jako „prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”.
Prace rozwojowe zostały natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy PSWiN, do którego odsyła art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, zdefiniowane jako „działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.
Na podstawie przedstawionych wyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest łączne spełnienie poniższych przesłanek:
- działalność ta musi mieć charakter twórczy,
- działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,
- działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: „Objaśnienia”). Część 3.2.1. tego dokumentu poświęcona jest pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (pkt 31 Objaśnień).
Ponadto, wyróżnienie trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej znajduje potwierdzenie w stanowiskach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w treści interpretacji indywidualnej z dnia 18 maja 2022 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.178.2022.1.AN).
1. Spełnienie znamion działalności twórczej
Zgodnie z Objaśnieniami, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in. „opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.
Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace koncepcyjne, projektowe oraz walidacyjne związane z opracowywaniem nowych produktów bądź ulepszenia już istniejących oraz usprawniania infrastruktury technologicznej, pozwalającej na ulepszenie wewnętrznych procesów produkcyjnych oraz technologicznych. Należy przy tym zauważyć, że opracowywanie prototypów, oraz ich testowanie i walidacja zostały wyróżnione w Objaśnieniach jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (pkt 36 Objaśnień).
W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca podkreśla, że prace prowadzone w ramach projektów Grupy I podejmowane są przez pracowników Spółki w celu opracowywania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w działalności Wnioskodawcy lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań funkcjonujących w Spółce uprzednio. Wśród przykładów takich działań należy wskazać przede wszystkim prace podejmowane w Obszarze I oraz Obszarze II.
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku Spółki przejawia się tym, że rozwiązania w ramach projektów Grupy I powstają jako wynik działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w tworzonych analizach, procedurach czy rysunkach technicznych.
Podkreślenia wymaga również fakt, że pracownicy Spółki, zaangażowani w realizację prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych, to specjaliści posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz mający długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz poszerzają wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.
Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że działalność prowadzona przez Spółkę dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów i procesów realizowana w ramach projektów Grupy I spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.
2. Spełnienie znamion systematyczności
Jak wskazano w Objaśnieniach, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych Objaśnieniach, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. Oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w ramach projektów Grupy I w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego metodykę, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania i harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby, stanowiące środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, materiały, jak i wykwalifikowaną kadra.
W tym miejscu Spółka wskazuje, że tożsame kryteria dla realizacji przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2023 roku sygn. 0114-KDIP2-1.4010.157.2022.2JF wskazał, że „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, a „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.
Wnioskodawca wskazuje jednak, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez Wnioskodawcę prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały (jako nieodłączny element swojej działalności gospodarczej), a także zamierza prowadzić tego rodzaju działalność w przyszłości.
W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, że prowadzona przez nią działalność dotycząca tworzenia nowych lub rozwijania już istniejących produktów i procesów realizowana w ramach projektów Grupy I przed rozpoczęciem Faz rozruchu technologicznego spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.
3. Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z pkt 43 Objaśnień, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Ustawodawca nie zdefiniował wprawdzie sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy oceniać z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu/czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (pkt 45 Objaśnień). Dodatkowo należy zauważyć, że w Objaśnieniach doprecyzowano, że punktem wyjścia do prac rozwojowych jest wykorzystanie już istniejącej wiedzy. Ze względu na różnice między definicją badań naukowych a pracami rozwojowymi, co do zasady, „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” odnosi się do prac rozwojowych.
Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana, prowadzona działalność w ramach Grupy I jest nastawiona nie tylko na wykorzystanie istniejącej wiedzy, ale także na zwiększenie jej zasobów w przedsiębiorstwie. Prowadzone dotychczas prace w ramach Grupy I, wymagają od pracowników wykorzystania aktualnie posiadanej wiedzy, ale też jej poszerzania w obszarze prowadzonych prac oraz wykorzystywanych technologii, w celu opracowania zmian istotnych dla funkcjonowania Spółki.
Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w toku poszczególnych prac realizowanych w ramach Grupy I, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów i procesów.
Nierutynowy charakter prac realizowanych w ramach Grupy I wynika z faktu, że prowadzone w ich toku prace obejmują prace koncepcyjne, opracowanie specyficznych wymagań oraz planów wykonania. W trakcie realizacji tych zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń) będzie spełniona w odniesieniu do projektów Grupy I.
Stanowisko Wnioskodawcy, iż kumulatywne spełnienie powyższych kryteriów potwierdza badawczo-rozwojowy charakter prowadzonej działalności znajduje potwierdzenie w zbliżonych do analizowanego stanu faktycznego interpretacjach, czego przykładem są m.in.:
- Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lutego 2024 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.761.2023.2.AN.
- Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 lipca 2023 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.380.2023.1.JG.
- Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 lipca 2023 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.299.2023.1.JMS.
Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Spółka stoi na stanowisku, że opisywana przez nią działalność realizowana w fazie koncepcyjnej w ramach projektów Grupy I (w Obszarach I oraz II) wpisuje się w ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”),
przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm. dalej: „Ustawa SWIN”),
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Według art. 4a pkt 28 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W celu stwierdzenia, czy opisana część działalności Spółki, realizowana w ramach projektów Grupy I, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).
Przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo, warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
- w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
- w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Zgodzić się należy z Państwem, że opisana część działalności Spółki, realizowana w ramach projektów Grupy I, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Interpretacja indywidualna nie dotyczy potwierdzenia, że koszty opisane we wniosku, stanowią koszty kwalifikowane.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).